Medal of Honor: Ross Andrew McGinnis

Foto: Specialista Ross Andrew McGinnis, držitel nejvyššího americké vojenského vyznamenání Medal of Honor. / army.mil
Foto: Specialista Ross Andrew McGinnis, držitel nejvyššího americké vojenského vyznamenání Medal of Honor. / army.mil

Dnešním článkem bychom chtěli spustit nepravidelný seriál o vojácích, kterým bylo uděleno nejvyšší americké vojenské vyznamenání – Medal of Honor (Medaile cti). Seriál začneme vojínem Rossem Andrew McGinnisem (19), který za cenu vlastního života zachránil čtyři své kolegy.

Mnozí považují hrdinské činy vojáků jen jako výplod hollywoodské fantazie. Pro většinu lidí je nepředstavitelné, že někdo dokáže obětovat svůj život pro jiné.

Ross Andrew McGinnis však přesně takový byl - v pouhých 19 letech, kdy většina kluků myslí na zcela něco jiného. Svým vlastním tělem zalehl granát a zachránil čtyř své kolegy před jistou smrtí. Pojďme si jeho příběh říct ale od začátku.

Andrew McGinnis vstoupil do armády díky programu Delayed Entry Program již v 17 letech. Po výcviku byl přidělen k prvním praporu 26. pluku. V roce 2006, v 19 letech, byl vyslán do Iráku, kde sloužil jako obsluha střešního kulometu M2 ve vozidle Humvee.

Osudným dnem se pro McGinnise a jeho kolegy stal 4. prosinec 2006, kdy se svou jednotkou zajišťoval bezpečné doručení elektrického generátoru do severovýchodního Bagdádu (čtvrť Azamíja). Muži vyrazili splnit svůj úkol v koloně šesti vozidel Humvee. Velitelem jednotky byl major Michael Baka, který jel ve čtvrtém vozidle.

McGinnis jel spolu s seržantem první třídy Cedric em Thomas em (velitel vozidla) v posledním vozidlem. Kromě obou vojáků byli ve vozidle přítomní ještě seržant Lyle Bühler (řidič), specialista Sean Lawson (zdravotník) a seržant Ian Newland. McGinnis měl se svým půlpalcovým kulometem M2 hlídat zadní perimetr kolony.

Foto: Specialista Ross Andrew McGinnis, držitel nejvyššího americké vojenského vyznamenání Medal of Honor. / army.mil

Foto: Rodiče McGinnise přebírají ocenění Medal of Honor z rukou prezidenta Bushe / army.mil

Jakmile kolona vyjela ze základny a odbočila za první roh, ozval se výbuch. „Pane, vypadá to, že náš poslední vůz dostal zásah,“ hlásil horní střelec čtvrtého vozu majoru Bakovi. Uvnitř šestého vozu vybuchl granát a všechny čtyři dveře zasaženého Humvee byly vyraženy ven.

Baka s nejhoršími obavami otočil své vozidlo a mířil k zasaženému Humvee. Věděl, že uvnitř budou zranění, proto chtěl do zasaženého Humvee poslat nového řidiče. Poslední vozidlo však stále pokračovalo v jízdě, otočilo se a mířilo zpět na základnu Apache, odkud před pár minutami vyjelo. Po příjezdu na základnu seržant Thomas ze zasaženého vozidla vzal majora Baka stranou a oznámil, že McGinnis všem ve vozidle zachránil život.

Když šesté vozidlo otáčelo za roh, jeden z povstalců hodil ze střechy na McGinnise granát. Vojín se snažil zabránit pádu granátu dovnitř auta, ale neúspěšně. Granát propadl skrze poklop přímo do vozidla.

Granát,“ zakřičel podle přeživších McGinnis, poté vstal a chtěl vyskočit z vozidla. "To je to, co kulometčík má udělat," napsal ve zprávě Baka. "Měl zakřičet ´granát ´ , dát tak lidem ve vozidle čas, aby reagovali a následně se má zachránit. Pokud by to udělal, nikdo by ho neobviňoval, protože to je to, k čemu byl vycvičen.“

Foto: Specialista Ross Andrew McGinnis, držitel nejvyššího americké vojenského vyznamenání Medal of Honor. / army.mil

Foto: Barack Obama pokládá prezidentskou minci ke hrobu McGinnise / army.mil

Ostatní vojáci ve vozidle zakřičeli: „Kde?“ . „Je to v autě!“ zařval McGinnis, který uviděl granát leží na rádiu za ním. McGinnis si tak uvědomil, že ostatní nemají šanci granát uvidět, natož rychle opustit vozidlo. Svými zády proto přikryl granát a zachytil většinu výbuchu. McGinnis byl na místě mrtvý.

Bühlera a Thomase zasáhl menší šrapnel, Lawson měl proražené ušní bubínky a otřes mozku a Newland byl těžce zraněn, ale přežil. „Jsem si jistý, že řidič a velitel vozidla by byli zabiti, pokud by měl výbuch plný účinek,“ řekl Baka.

Nejtěžší zranění utrpěl Newland. Poté, co McGinnis zařval granát, schoval si hlavu do rukou, což mu zachránilo život. Šrapnely dostal do ramene, brady a nohou, ale zranění přežil."V každém případě jsem měl ten den zemřít . On mi dal život, který teď nemůže mít, " řekl Newland. " Neuplyne jediný den nebo hodina, abych vše naplno nepřijímal. Vůně vlasů mé dcery, úsměv mého syna mi dává z ničeho nic tolik, stejně jak d otek mé ženy v autě. Obvykle jsou to věci, které lide berou jako samozřejmost. Já jsem schopen ocenit ty věci znovu a znovu, každý den, každou hodinu, kvůli tomu, co Ross udělal.“

Citace Medal of Honor

Vojín první třídy Ross A. McGinnis se vyznamenal aktem statečnosti a nebojácnosti nad rámec svých povinností, když sloužil jako obsluha .50 kulometu M2, 1. čety, roty C, 1. praporu, 26. pěšího pluku, v souvislosti s bojovými operacemi proti ozbrojenému nepříteli v Azamíji, severovýchodním Bagdádu, v Iráku, 4. prosince 2006.

Toho odpoledne jeho četa vedla bojové hlídkové operace ve snaze snížit a kontrolovat sektářské násilí v této o
blasti. Zatímco vojín McGinnis obsluhoval M2 kulomet ráže .50, poklopem střelce dovnitř vozidla propadl fragmetační granát. Reagoval rychle, zakřičel ´granát´, čímž se všichni členové posádky připravili na výbuch granátu ve vozidle. Poté, raději než vyskočit z poklopu střelce do bezpečí, vojín McGinnis učinil odvážné rozhodnutí zachránit svou posádku. V nesobeckém aktu statečnosti, ve kterém byl smrtelně zraněn, vojín McGinnis zalehává odjištěný granát, umísťuje ho tak mezi sebe a vozidlo a absorbuje většinu výbuchu.

Galantní akce vojína McGinnise přímo ochránila čtyři muže
proti vážnému zranění nebo smrti. Mimořádné hrdinství a obětavost vojína první třídy McGinnise, za cenu vlastního života, nad rámec svých povinností, jsou v souladu s nejvyššími tradicemi vojenské služby a odráží nejvyšší úctu na něj, jeho jednotku a armádu Spojených států.

Zdroj: army.mil/medalofhonor

Nahlásit chybu v článku


Související články

Americká cena za války v Afghánistánu a Iráku? Šest bilionů dolarů!

Války v Iráku a v Afghánistánu mohou stát americké daňové poplatníky neuvěřitelných šest bilionů ...

Blízký východ se třese v základech: Kurdové dezertují z irácké armády

Na pozadí syrské občanské války se odehrává další dramatická dějová linie. Z irácké armády před pár ...

Daň za válku v Iráku: 500 000 mrtvých

Podle nové studie publikované v časopisu PLOS Medicine zemřelo prý v důsledku války v Iráku  téměř ...

Irák 2013: Počty mrtvých stále rostou

Včera jsme si představili smutnou statistku padlých vojáků a civilistů v Afghánistánu. Nelehká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • BoudiSVK
  07:20 07.01.2014

  Flash : takych 90% humvee je nepancierovanych.

  Flash : takych 90% humvee je nepancierovanych.

 • Radek Gelnar
  16:23 06.01.2014

  O takových lidech se má psát, takoví lidé mají plnit zprávy, na takové lidi máme být hrdi!

  O takových lidech se má psát, takoví lidé mají plnit zprávy, na takové lidi máme být hrdi!

 • flash666
  14:48 06.01.2014

  Kdyby neuzavreli program dragon skin tak tu mozna mohl jeste byt. a spekulovat jak to bylo je fakt hnusny. Stalo se co se stalo. Tak mu to neupirejte. Teorii jak by to mohlo bejt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kdyby neuzavreli program dragon skin tak tu mozna mohl jeste byt. a spekulovat jak to bylo je fakt hnusny. Stalo se co se stalo. Tak mu to neupirejte. Teorii jak by to mohlo bejt je nekonecno.

  liberal shark: pancerovane jsou uz asi vsechny jenom nemaji poklop nahore.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:04 06.01.2014

  Naprosto zbytečná...

  Naprosto zbytečná...

 • papaHoth
  11:00 06.01.2014

  To Ultramarinus: zbytečná spekulace

  To Ultramarinus: zbytečná spekulace

 • Ultramarinus
  07:12 06.01.2014

  Velmi si cinu Pana McGinnise vazim a nechci ho v nejmensim zesmesnovat, nebo podryvat. Zaroven zduraznuji, ze v mem "alternativnim" pribehu je vysledkem ROVNEZ zachrana zivotu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Velmi si cinu Pana McGinnise vazim a nechci ho v nejmensim zesmesnovat, nebo podryvat. Zaroven zduraznuji, ze v mem "alternativnim" pribehu je vysledkem ROVNEZ zachrana zivotu osazenstva vozidla - kolegu a kamaradu...

  Dovnitr spadl zivy granat. Kulometcik, verny svemu vycviku a zdravemu pudu sebezachvy ohlasi "granat" a zacne se pohybovat. Ridic, verny temuz, se nesnazi koukat dozadu za sva zada (a kontrolovat predpokladane unikajiciho kulometcika), ale kouka pred sebe, aby zabrzdil vozidlo a posadka ho mohla co nejrychleji opustit. Kulometcik uklouzne a spadne v takove poloze, ze kryt (neumyslne) vytvoreny jeho telem ZACHRANI ZIVOTY JEHO KOLEGUM A PRATELUM V OSADCE VOZIDLA.

  Co tim chci rict - asi nemam to, co takove hrdinstvi vyzaduje, protoze me spis napadla otazka, jestli kdyz na nej nikdo v inkriminovanych sekundach nekoukal, moznost, ze neslo o zamerny cin asi nejde zcela vyvratit. Na druhou stranu, osadka VI co se stalo, protoze ac mozna nesedeli otoceni k Panu McGinisovi, jako jedini TAM BYLI. A znovu zduraznuji, ze s faktickym vysledkem dane strasne situace (ostatni zachranil kryt jeho tela), se polemizovat NEDA.
  Skrýt celý příspěvek

 • BoudiSVK
  22:04 05.01.2014

  Podobny pribeh z ruska
  http://www.youtube.com/watch?v...

  Podobny pribeh z ruska
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • liberal shark
  21:47 05.01.2014

  Nechápu, proč jsou do měst plných nepřátel stále posílány nepancéřované Humwee.

  Nechápu, proč jsou do měst plných nepřátel stále posílány nepancéřované Humwee.

 • Jan Grohmann
  15:12 05.01.2014

  Ne nadarmo se říká, že ve válce umírají ti nejlepší z nejlepších.

  Ne nadarmo se říká, že ve válce umírají ti nejlepší z nejlepších.

 • Adanedhel
  14:36 05.01.2014

  Čest jeho památce, bylo by však lepší, kdybychom takové hrdiny nepotřebovali a oni mohli žít.

  Čest jeho památce, bylo by však lepší, kdybychom takové hrdiny nepotřebovali a oni mohli žít.