Kritika nákupu slovenských bojových vozidel AMV roste

Foto: BOV 8×8 na finské platformě AMV; větší foto / MO SR
Slovenské KBVP 8×8 na finské platformě AMVvětší foto / MO SR

Česko-Slovenské deja vu – podobně jako v případě nákupu kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) Pandur II pro Armádu ČR, také slovenský nákup finských vozidel AMV provází značné kontroverze.

Rychlý nákup neexistujícího AMV XP

Slovenská vláda 15. listopadu souhlasila s nákupem 81 kusů KBVP 8×8 za 400 milionů euro (10,2 miliardy Kč) pro potřeby Ozbrojených sil Slovenské republiky (OS SR). Slovenská armáda vozidla získá v letech 2018 až 2024.

 

Jak informoval slovenský DennikN, původně slovenská vláda vyzvala ministra obrany Petera Gajdoše, aby prozkoumal různé možnosti pořízení KBVP. Ale údajně již dva dny (19. května) po tomto usnesení Gajdoš rozhodl o “finské cestě” – Gajdoš s finským ministrem obrany podepsal memorandum o porozumění. Za dva měsíce pak Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) uzavřelo s Finy dohodu o technické spolupráci, podle níž začala Patria se slovenskými partnery stavět prototyp vozidla pro OS SR.

 

Pochybné je také označování nových slovenských KBVP jako “AMV XP”, což je označení pro novou generaci vozidel AMV od finské firmy Patria.
 

Prototyp AMV XP začala Patria testovat v roce 2013 a v roce 2015 představila AMV XP s bojovým modulem Hitfist-30P. Patria chtěla s AMV XP uspět v Litvě, ale ta dala nakonec přednost KBVP Boxer s izraelskou věží Samson Mk II.

 

Představené slovenské "AMV XP" je však designově i konstrukčně (na první pohled z vnějšku) totožné se starším modelem AMV – údajně však využívá některé části vyvinuté pro AMV XP. Jaké části to jsou, není známo. Podle výrobce hlavní výhodou AMV XP je především robustnější podvozek (možnost většího zatížení), výkonnější motor, větší celkové rozměry (větší prostor pro posádku a výsadek), robustnější páteřní energetická a datová síť vozidla, výkonnější generátor elektrické energie a nově řešení pracovního prostoru posádky a výsadku.
 

Je tedy otázkou, proč finský výrobce Patria i MO SR označuje slovenské vozidlo jako AMV XP.

 

Imaginární výzkum a vývoj

MO SR označuje nové slovenské KBVP jako výsledek výzkumu a vývoje finského a slovenského průmyslu. “Naším cílem bylo, aby dodavatel šel s námi do společného vývoje,” uvedl Ján Hoľko, generální tajemník služebního úřadu MO SR.

 

Samotná platforma AMV (nebo AMV XP) je přitom finskou konstrukcí a například motor je převzatý ze švédských nákladních vozidel Scania. Zřejmě největší zásahy v konstrukci budou spojené s integrací slovenské věže Turra 30 – jak bude uvedeno dále, kvůli instalaci slovenské věže je v určité míře nutné posílit věžové kotvící a polohové mechanismy platformy.

Klíčovým slovenským příspěvkem je zmíněný bezosádkový bojový modul Turra 30 od  EVPÚ z Novej Dubnice. Označení “výzkum a vývoj” se tak vztahuje pouze k integraci věže Turra 30 na finskou kolovou platformu.
 


AMV XP

 

Z technického hlediska je použití označení “vývoj a výzkum” kontroverzní. Avšak podle evropských pravidel při vývoji zbraňových systémů není nutnost dělat výběrová řízení. “Označit transportér za produkt společného vývoje je tak jenom snahou vyhnout se platné legislativě,” uvedl pro DennikN slovenský vojenský publicista Vladimír Bednár.

 

Takový postup je sice rovněž kontroverzní, ale časově velmi efektivní – neúspěšní uchazeči případného tendru naprosto jistě podají mnohočetné námitky a odvolání, které dokončení tendru odsune o roky. Otevřené výběrové řízení také vyžaduje neprůstřelné vypracování soutěžních podmínek a naprosto bezchybné vedení celého tendru. Navíc je také možné, že někdo v podmínkách soutěže objeví informaci zvýhodňující (ať chtěně nebo nechtěně) určitého výrobce, což může v horším případě skončit vězením pro některé zúčastněné.
 

Německá nabídka

Slovenská média rovněž diskutují o odmítnutí německých KBVP Boxer. Němci nabízeli Bratislavě zapojení slovenského průmyslu, přenesení části výroby na Slovensko a využití věže Turra 30. Oficiálně podle MO SR ale pouze Finové byli ochotni přenést část výroby na Slovensko. Vladimír Šnidl z DennikN si však myslí, že jedním z vysvětlení je možná neochota Němců podílet se na “ imaginárním výzkumu a vývoji”.

 

"Když jsme oslovili Němce, tak nám řekli, že jejich zájmem není s námi spolupracovat. Oni nám nabídli jen to, že by naložili do letadla 81 vozidel a ty by nám dovezli. Všechny peníze, které bychom zaplatili, by odešli do Německa," vysvětloval odmítnutí německé nabídky Hoľko.

 

"Zapojení slovenského průmyslu je možné a vítané. Jelikož Boxer je nejmodernějším vozidlem na trhu, projekt by přinesl významný transfer technologií do Slovenské republiky," dementuje prohlášení slovenský DennikN, který měl možnost nahlédnout do slovenské nabídky. DennikN také připomenul, že výrobce vozidel Boxer, německá KMW, se slovenským průmyslem spolupracuje již nyní.
 

V technické rovině je sice německé vozidlo Boxer pokročilejší, ale také dražší. Nejasnou výhodou (z finančního hlediska) je modularita vozidel Boxer, kdy na základní nosný podvozek lze umístit nejrůznější moduly (přepravní, zdravotnický, se zbraňovou stanicí, velitelské, atd. atd.).

 

Z technického hlediska nelze říct, která nabídka je pro Slovensko výhodnější. Svou roli samozřejmě hraje politická orientace země, politická podpora země výrobce, zájmy domácího průmyslu, pořizovací a provozní náklady vozidla, logistické a výcvikové možnosti, atd. atd. Je nutné si uvědomit, že posilování obranyschopnosti (odolnosti, udržitelnosti, politickém postavení atd.) země není závislé pouze a jen na vlastních takticko-technických vlastnostech nakupovaného zbraňového systému. 

 


Prototyp slovenského KBVP.

 

Oživení slovenského vojenského průmyslu?

Finové slíbili slovenské vládě, že společné finsko-slovenské KBVP bude moci slovenský průmysl prodávat na třetích trzích. To ale Patria (resp. každý výrobce) slibuje každé zemí, kde svá vozidla dodává, například Polsku, Bulharsku nebo Chorvatsku. V reálu tak slovenský průmysl bude soutěžit v Evropě s Finskem, Polskem, Bulharskem a Chorvatskem.

 

S tím i souvisí proklamace MO SR, že 70 % vozidla vznikne na Slovensku. S největší pravděpodobností (a v nejlepším případě) jde však o hru s čísly. Nikdo neřekl, jestli půjde o 70 % z ceny, 70 % dílů nebo 70 % součástek.

 

Reálně na Slovensku lze uskutečnit řezání ze zahraničí dodaných pancéřových plátů, následné svařování korby a finální montáž. Tedy kromě motoru, převodovky, transmise a podvozkových části na Slovensku mohou vznikat všechny “železné” díly. Samozřejmě je zde věž Turra 30, ale i ta je z velké části osazená zahraničními komponenty.

Pro slovenské daňové poplatníky tak doufejme, že slovenské firmy si nebudou uměle navyšovat výrobní náklady, aby dosáhly požadovaného 70% podílu na výrobě vozidel.

 

"Ministerstvo do těch sedmdesáti procent započetlo i případy, kdy se dovezou součástky ze zahraničí a u nás jsou použity při výrobě. To však nelze označit za slovenskou výrobu," připomíná navíc poslanec za SaS a exministr obrany Ľubomír Galko.
 

Na mušku se dostala také věž Turra 30. Vojenský magazín IHS Janes přinesl článek od českého dopisovatele Jiřího Komínka o údajných nízkých kvalitách slovenské věže – ta má být vyráběná zastaralou technologií válcování ocele, což ji činí těžší oproti konkurenčním výrobkům. Z toho důvodu museli Finové, jak bylo uvedeno výše, posílit konstrukci korby a elektromechanických pohonných jednotek natáčení věže.

 

Proti článku IHS Janes se ohradil marketingový manažér EVPÚ Jozef Poláček, podle kterého je hmotnost věže Turra 30 plně srovnatelná s konkurencí. Úroveň pancéřové ochrany, která je také předmětem kritiky, je pak závislá na zákazníkovi. Navíc Turra 30 má být levnější než konkurence.

Zdroj: DennikN

Nahlásit chybu v článku


Související články

Slovensko získá nejnovější bojová vozidla Patria AMVXP

Slovenská vláda před pár dny schválila pořízení 81 kolových bojových vozidel pěchoty (KBVP) AMV od ...

BOV 8×8: Nové slovenské bojové vozidlo pěchoty

Ministerstvo obrany Slovenské republiky (MO SR) v rámci průmyslového dne předvedlo zástupcům médií ...

Polsko modernizuje tanky T-72

Polské ministerstvo obrany plánuje modernizovat tanky T-72M1. Za tímto účelem polský Inspektorát pro ...

Dvě novinky ze Slovenska – pistole se značkou ZVS

Zbrojní výroba na Slovensku má dlouhou tradici sahající až do doby první Československé republiky. ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  16:57 22.01.2018

  Všimli ste si ku koncu (tí z Vás, čo si tú debatu pozreli), že Gajdoš otázku, či je pravda, že sa BVP pre cvičenie v Pobaltí museli zháňať po všetkých útvaroch, zahovoril a krátko ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všimli ste si ku koncu (tí z Vás, čo si tú debatu pozreli), že Gajdoš otázku, či je pravda, že sa BVP pre cvičenie v Pobaltí museli zháňať po všetkých útvaroch, zahovoril a krátko na to práve Pobaltím argumentoval nutnosť modernizácie stávajúcich BVP?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  15:30 22.01.2018

  V nedeľnej relácii "V politike" 2. téma od 57:30 min. - Plány rezortu obrany na rok 2018 - diskutujú Galko a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V nedeľnej relácii "V politike" 2. téma od 57:30 min. - Plány rezortu obrany na rok 2018 - diskutujú Galko a Gajdoš:
  https://www.ta3.com/clanok/112...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:16 22.01.2018

  tryskac: nebál bych se, že Patrii bude vyrábět někdo transparentní. Tanax dodává OSSR náklaďáky Aktis (resp. MAN), dost možná Němce celkem logicky napadlo, že to je ten pravý, kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: nebál bych se, že Patrii bude vyrábět někdo transparentní. Tanax dodává OSSR náklaďáky Aktis (resp. MAN), dost možná Němce celkem logicky napadlo, že to je ten pravý, kdo má zkušenost s kooperací s Němci a současně dodávkami OSSR. Pochybuju ale, že by to od Němců byla podmínka, že to musí dělat Tanax. Obava, že by mohl někdo jiný nabídnout stejně kvalitní vozidlo za stejných nebo lepších podmínek tam určitě je. Proč asi na těch průmyslových dnech jezdila škála vozidel 4x4 ale z 8x8 pouze Patria ? Proč tak ostrá vyjádření premiéra na adresu Němců? Protože se mu ani trochu nehodí, aby někdo prohlašoval, že nabízel stejné nebo lepší vozidlo za stejných nebo lepších podmínek, ale byl odmítnut.

  PavolR: řekl to v souvislosti s transportéry a každý ví, která německá firma je nabízela. Firmy obvykle nemají zájem jít do politických střetů, ale kdyby ano, řekl to "právnicky hloupě", protože tam pomluvu dodavatele Boxeru dovodit celkem snadno lze. Právnicky chytře by bylo, kdyby nezaznělo slovo Němec a západní (firmy). Ovšem takto potěšil svých 30% východně orientovaných voličů, odvádí pozornost tím, že zahraje na strunu zlých západních imperialistů. Nakonec ta východní ráže kanonu tam taky zapadá, vždyť na co nám bude nějaký americký kanon?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:04 21.01.2018

  Clanek:
  Práve, že to povedal prešibané, právnicky - použil slová "západné firmy" (množné číslo) a "Nemec" (jednotné číslo), čiže ho nemožno chytiť priamo na poškodzovaní dobrého ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek:
  Práve, že to povedal prešibané, právnicky - použil slová "západné firmy" (množné číslo) a "Nemec" (jednotné číslo), čiže ho nemožno chytiť priamo na poškodzovaní dobrého mena konkrétnej firmy, hoci v kontexte každý vie, o kom je reč. A vlastne ho v danej formulácii ani nemožno chytiť za urážanie Nemcov.
  Veľmi dôkladne prešpekulovaných pár viet, žiadna improvizácia. Ako kovaný populista to postavil citový protiklad , kde je na jednej strane jeho (Slovenská) vláda a na druhej "akejkoľvek špinavosti" schopné západné (zahraničné) firmy.
  Takto funguje populizmus.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  19:42 21.01.2018

  @Rase
  Fico se bije v hrud za "jadro EU" ne "jadro NATO" a finove (a tim i AMVXP) jsou v EU => v tomhle nevidim zadny rozpor.

  Vyjadreni na stranu Nemcu (kdyby alespon nebyl tak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Rase
  Fico se bije v hrud za "jadro EU" ne "jadro NATO" a finove (a tim i AMVXP) jsou v EU => v tomhle nevidim zadny rozpor.

  Vyjadreni na stranu Nemcu (kdyby alespon nebyl tak hloupej a misto Nemce jmenoval konkretni firmu kdyz uz mu neco vadilo) je cez caru, ale co od X krat usvedceneho lhare a demagova cekat. Ostuda neni co Fico rekl, ostuda je ze je nekdo jako Fico opakovane zvolen premierem.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  19:05 21.01.2018

  ....a presne o to ide. Urcite vie byt dohoda ako-tak rovnocennych partnerov prospesnejsia ako dohoda "obra" a "trpaslika". Ked si pozriete co nemci ponukali vyjdu vam z toho ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ....a presne o to ide. Urcite vie byt dohoda ako-tak rovnocennych partnerov prospesnejsia ako dohoda "obra" a "trpaslika". Ked si pozriete co nemci ponukali vyjdu vam z toho nasledovne poznatky. Montaz mala prebiehat v podniku TANAX Banovce n/Bebravou, podniku z portfolia rod. Majskych - co je politicky absolutne neprijatelne (verim Jura99 ze az tak sa v SK politike neorientujete). Dalej ponukali montaz akychsi kablovych zvazkov, nech sa nikto nehneva, to uz zvaranie pancierovych plechov ma vyssiu pridanu hodnotu. A netreba zabudat ani na chybajucu plavbyschopnost, co bola tiez poziadavka. Samozrejme, nemecke firmy su silne, tak si neodpustia lobing ani v SK ani v CZ mediach. Staci sa pozriet na vas ?planovany? nakup pasovych transporterov a musi vam byt jasne o com pisem....
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:46 21.01.2018

  PavolR: když to řekne trpaslík odkudsi z východu, tak se asi opravdu nic nestane, horší kdyby to řekl Francouz o Němcích. To ale neznamená, že člověk na nejvyšší státní funkci má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR: když to řekne trpaslík odkudsi z východu, tak se asi opravdu nic nestane, horší kdyby to řekl Francouz o Němcích. To ale neznamená, že člověk na nejvyšší státní funkci má mluvit jako v hospodě, navíc v tomto případě úplně zbytečně.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:05 21.01.2018

  V európskej politike sú mantinely toho, čo môže povedať ten ktorý politik pre domáce publikum, nastavené skutočne veľkoryso. Fico dobre vie, že toto následky mať nebude.

  V európskej politike sú mantinely toho, čo môže povedať ten ktorý politik pre domáce publikum, nastavené skutočne veľkoryso. Fico dobre vie, že toto následky mať nebude.

 • Rase
  17:49 21.01.2018

  Jura99:
  tak si říkám, že na jednu stranu Fico mluví o tom, že chce aby slovensko bylo ve tvrdém jádře EU, nakupovat evropské zbraně a pak nakoupí transportér od Finů, kteří ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  tak si říkám, že na jednu stranu Fico mluví o tom, že chce aby slovensko bylo ve tvrdém jádře EU, nakupovat evropské zbraně a pak nakoupí transportér od Finů, kteří ani nejsou v NATO. To vyjádření o němcích je pěkná facka - ještě mohl říct že Francouzi smrdí :D
  ps. možná němci chtěli podplácet, ale ne jeho, tak se naštval :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  17:02 21.01.2018

  Jara: na 100% asi není a dlouho nebude vůbec nic. https://ekonomika.sme.sk/c/207...
  Trochu mě zarazil citát, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: na 100% asi není a dlouho nebude vůbec nic. https://ekonomika.sme.sk/c/207...
  Trochu mě zarazil citát, že "Viete, čoho sú schopné západné firmy. Všetkého. Aj klamať, aj podplácať, aj zavádzať. Nemajme ilúziu, že keď niečo Nemec napíše, tak je to pravda," uviedol Fico.
  To mi přijde jako silný vyjádření od premiéra, pokud je autentické, zralé na pozvánku slovenského velvyslance na kobereček.
  K té domácí výrobě, zajímavé, že pomíjejí, že stejnou domácí výrobu má už nyní MSM v případě Panduru a kdyby dali takovýto bianco šek na "vývoj a výzkum" transportéru veřejně, tak by s "domácí výrobou" přišel úplně každý výrobce transportérů, s tím že tu turru by tam dali taky.
  Skrýt celý příspěvek

 • butters
  14:42 18.01.2018

  myslim ze toto tu este nikto nepostol, NIMR s vezou Turra ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslim ze toto tu este nikto nepostol, NIMR s vezou Turra 30:

  http://www.janes.com/article/6...

  https://www.upi.com/UAE-orderi...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  20:40 17.01.2018

  Ešte bude aj zaujímavé, aká munícia sa bude nakupovať. Či sa bude používať len doteraz zavedená, alebo aj tá nová podkaliberná.

  Ešte bude aj zaujímavé, aká munícia sa bude nakupovať. Či sa bude používať len doteraz zavedená, alebo aj tá nová podkaliberná.

 • Jara
  20:32 17.01.2018

  Ten kulomet ve správné raži to už asi nezachrání :)

  Ten kulomet ve správné raži to už asi nezachrání :)

 • Jara
  20:31 17.01.2018

  Takže už je to asi 100 procent slovenská armáda zavede zastaralý licenční kánon na munici z dob varšavské smlouvy, no to bych nechtěl vysvětlovat,rozumným a smysluplným argumentem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže už je to asi 100 procent slovenská armáda zavede zastaralý licenční kánon na munici z dob varšavské smlouvy, no to bych nechtěl vysvětlovat,rozumným a smysluplným argumentem to totiž nepůjde.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  20:11 17.01.2018

  v tom uz spominanom ATM cislo 1/2018 pisali: "Vo veziach seriovych KBV bude namontovany vylepseny variant tohto kanona (2A42) oznaceny GTS30a gulomet kalibru 7,62mm x 51 NATO" Nic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  v tom uz spominanom ATM cislo 1/2018 pisali: "Vo veziach seriovych KBV bude namontovany vylepseny variant tohto kanona (2A42) oznaceny GTS30a gulomet kalibru 7,62mm x 51 NATO" Nic dalsie nik neuvadza...
  Skrýt celý příspěvek

 • koteky
  01:13 05.01.2018

  V okolí som počul že XY...bol v Izraeli a že bol riešiť nákup rakiet pre OSSR ,pravdepodobne sa jedná o system SPIKE od Rafael...no beriem to z rezervou...jeden chlapec sa chválil ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V okolí som počul že XY...bol v Izraeli a že bol riešiť nákup rakiet pre OSSR ,pravdepodobne sa jedná o system SPIKE od Rafael...no beriem to z rezervou...jeden chlapec sa chválil známej..no osobne neviem čo je na tom pravdy takže tuto info berte z rezervou.
  Skrýt celý příspěvek

 • mikojan29
  18:39 04.01.2018

  http://www.vtsu.sk/tyzdenny_pl...

  Asi vyvíjajú a testujú o dušu, keď je to celý mesiac vypredané...zaujímavé by bolo vedieť čo konkrétne...(2A42 alebo nebodaj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  http://www.vtsu.sk/tyzdenny_pl...

  Asi vyvíjajú a testujú o dušu, keď je to celý mesiac vypredané...zaujímavé by bolo vedieť čo konkrétne...(2A42 alebo nebodaj Mk44, toť otázka?) :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  11:56 04.01.2018

  Tak se zdá, že to není produkt slovenského vývoje, ale jen přejmenovaná srbská střela Spider.

  http://www.palba.cz/viewtopic....

  Tak se zdá, že to není produkt slovenského vývoje, ale jen přejmenovaná srbská střela Spider.

  http://www.palba.cz/viewtopic....

 • Nesher
  23:59 03.01.2018

  Marky díky!
  Něco mi to připomíná, ale nemohu si vybavit co.

  Marky díky!
  Něco mi to připomíná, ale nemohu si vybavit co.

 • mafky
  23:52 03.01.2018
 • mafky
  23:50 03.01.2018

  Nesher,
  https://www.facebook.com/pg/ms...

  na niektorych fotkach je vidiet raketa systemu Hornet

  Nesher,
  https://www.facebook.com/pg/ms...

  na niektorych fotkach je vidiet raketa systemu Hornet

 • Nesher
  23:18 03.01.2018

  Předem se omlouvám za off topic příspěvek, byt s tématem lehce souvisí.
  V ATM 1/18 byl zveřejněn článek o slovenském Průmyslovém dni 2017 (představení BOV 8x8 a kandidátů na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Předem se omlouvám za off topic příspěvek, byt s tématem lehce souvisí.
  V ATM 1/18 byl zveřejněn článek o slovenském Průmyslovém dni 2017 (představení BOV 8x8 a kandidátů na vozidlo 4x4). Téměř na závěr článku byla zmínka o tom, že SK průmysl představil i své další produkty a vývojové projekty, mezi nimi pak i projekt perspektivního protitankového raketového systému Hornet společnosti ZVS ze skupiny MSM Group.
  Tak se chci zeptat zda o tom někdo neví víc, zda se jedná o vývoj zcela nového systému PTRS nebo je to jen nějaká modernizace Konkursu?
  Skrýt celý příspěvek

 • Hyena
  22:58 03.01.2018

  Tak si to zrekapitulujme. Turra 30 bola na IDETE 2015 vystavena s maketou Bushmastera mk44 30mm. Za dva roky snad v Dubnici boli schopny ten kaknon integrovat do veze, ked to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak si to zrekapitulujme. Turra 30 bola na IDETE 2015 vystavena s maketou Bushmastera mk44 30mm. Za dva roky snad v Dubnici boli schopny ten kaknon integrovat do veze, ked to tvrdia a na IDETE 2017 uz vystavili Turru aj s Bushmasterom k comu je viacero fotiek v clankoch.

  To, ze zvladne 40mm kanon som tvrdil ja a vychadzam z toho, ze sam Bushmaster tvrdi, ze zmenou 5 suciastok viete prerobit Mk44 30mm na 40mm kanon. Vahovo je tam rozdiel do 50kg.

  Teraz je to cisto na MO SR, aby to znova pokaslali a objednali stary kanon na nove vozidlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:34 03.01.2018

  Rase

  Síť se může dát na cokoliv, záleží jen na požadavku armády.

  Rase

  Síť se může dát na cokoliv, záleží jen na požadavku armády.

 • Rase
  15:30 03.01.2018

  Nechce se mi teď hledat zdroj, ale ty maskovací sítě byly zmíněné v objednávce na nové Pandury. Zatím jsou vidět jen na Tatrovkách (přeci jen armáda zatím nic jiného, nového ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechce se mi teď hledat zdroj, ale ty maskovací sítě byly zmíněné v objednávce na nové Pandury. Zatím jsou vidět jen na Tatrovkách (přeci jen armáda zatím nic jiného, nového nekoupila), byly na T815-7T3RC1 - tahač minometu vz. 82 PRAM-L, Tatra pro převoz protiletadlových střel, ale i nová várka T815-7 (mají na sobě polepy k prichycení). Ty nové Pandury můžou vypadat vlastně i takto:

  http://www.palba.cz/album/disp...

  Onu síť od B.O.I.S jsem viděl v poustním maskáči na T-72, klasiku na Šakalovi a modernizované Daně. Očividně i na Titusovi
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  14:28 03.01.2018

  Rase

  Maskovací síť jsem viděl jen na nových Tatrovkách. Nebo už dělají na Pandury (nové)?
  Jo a pomocí Google jsem zjistil, že poláci mají multispektrální síť Berberys. Firma ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase

  Maskovací síť jsem viděl jen na nových Tatrovkách. Nebo už dělají na Pandury (nové)?
  Jo a pomocí Google jsem zjistil, že poláci mají multispektrální síť Berberys. Firma Miranda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:44 03.01.2018

  semtam:
  onu multispektrální maskovací síť vyrábí pro AČR podnik B.O.I.S. - FILTRY, dodávají jich pro armádu tolik, že nestíhají. Vidět jsou prakticky na všem novém pro AČR. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam:
  onu multispektrální maskovací síť vyrábí pro AČR podnik B.O.I.S. - FILTRY, dodávají jich pro armádu tolik, že nestíhají. Vidět jsou prakticky na všem novém pro AČR. Vyvinuty byly v Brně. Barracuda je od Saabu, poláci vyrábějí něco podobného (tak jako my).
  Pokud jde o samotnou věž na Pandurech, tak její koncept je v pohodě, přeci jen mají se pohybovat mimo bojiště (přeci jen to není pásové a těžké BVP). Snad ji ale v rámci modernizace vylepší po mechanické a třeba i elektronické stránce. OT s kulometem by asi stačilo, ale tohle je v pohodě (dlouho to je a i bude, nejmodernější vozidlo co AČR má, tak je fajn že má lepší výzbroj než OT).
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:02 03.01.2018

  Nějak mám pocit, že zdejší slováci se opravdu ještě drží toho, že by se ten kanón mohl změnit, ale to je blbost, vždyť to vozidlo jde do armádních zkoušek teď nebo dokonce už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nějak mám pocit, že zdejší slováci se opravdu ještě drží toho, že by se ten kanón mohl změnit, ale to je blbost, vždyť to vozidlo jde do armádních zkoušek teď nebo dokonce už probíhají? Myslíte, že závěr armádních zkoušek bude, že jim tam nejde munice 30×173 ?:) To by byla opravdu komedie po tom co se plácají po zádech jak jim to vozidlo přesně střílí...
  K samotnému vozidlu to fakt nemá cenu dále rozebírat já jsem vše už napsal minul, clanek má pocit, že mě musí přesvědčit o své verzi, ale nemusí, já jsem čech a je důležité, že přesvědčil domácí publikum.
  Spíše bude zajímavé jak to je s konečnou specifikací, ochrany věže, podvozku, čela a boků v základu, jak těžké dokáže to vozidlo plavat nebo jaké ptřs ponese a co vše bude zvládat vozdilo na základě ostatního vybavení. Průchodnost terénem se už porovnat nedá, protože konkurence nebyla, ale dle vybavení a odolnosti porovnat lze.
  Tohle je podle mě daleko důležitější než jak tomu říká výrobce.
  Pak se i může krásně porovnávat co a za kolik dokáže turra 30 oproti zde zatracované samson.
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  23:53 02.01.2018

  Jara: tak ohledně té slavné 3. brigády koluje hodně zvěstí, nicméně s jistotou se dá říct že je to stejné jako s tou bílou knihou - za prvé se tím nic nezmění, za druhé je to krok ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara: tak ohledně té slavné 3. brigády koluje hodně zvěstí, nicméně s jistotou se dá říct že je to stejné jako s tou bílou knihou - za prvé se tím nic nezmění, za druhé je to krok správným směrem (tzn. nic to sice neřeší, ale pokud se na to správně naváže tak to může mít dobrý konec) a za třetí jste to nepochopil.

  Totiž abych to vysvětlil... když si vezmeme naší slavnou 4. brn, tak brigáda je to hlavně podle jména a rychlého na ní nic moc není. A ačkoliv naznačujete (a nejste sám) že ty její nedostatky (kolová technika, nemá vlastní dělostřelectvo atd.) jsou dány tím že je to jakási rychlá expediční brigáda dle NATO, tak je to ironicky právě naopak- 4. brn je certifikována (už snad dokonce včetně lmopr. což byl problém) jako mechanizovaná brigáda a tradičně se s ní v NATO počítá v rámci obrněné divize (raději neřešme jaké, to by zas bylo...). Jestliže je 4. brn hlavním příspěvkem AČR ke společné obraně členských států, což si troufám říct že ano, a jestliže je v zájmu obrany vlastního území aby 4. brn byla "těžší" (jak tvrdíte), tak je asi jasné že alianční závazky nám v tom nebrání, ba naopak - pásová technika a jednotky bojové podpory jsou na západ od nás v mechanizovaných brigádách normou, nikoliv unikátem. Abych se dostal k jádru pudla, AČR tu 3. brigádu "na pickupech" má, jen o ní nevíte, u nás tomu říkáme "lehký motorizovaný prapor" a schováváme to v sestavě mechanizovanejch brigád. A právě vyčleněním 44. lmopr a 74. lmopr. ze součastných brigád by měla (pravděpodobně) vzniknout ta 3. brigáda, a pokud se ještě vyčlení výsadkový prapor někam jinam (což fakt netušim, ale 45. mpr se asi staví jako jeho náhrada) tak získáme 3 brigády, s poměrně tradiční strukturou (byť můžeme polemizovat o tom jestli to vlastně nebudou spíš pluky) což by mělo být ku prospěchu věci... teda pokud se třeba to budování 45. mpr nebude provádět stylem "ostatní se podělí", nicméně to už je jiný příběh
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  23:19 02.01.2018

  KOLT

  Ohledně KBVP to byl spíše trend na úkor BVP (pásové). Všechny výhody jsi popsal, jen bych doplnil, že pásové vozidlo ničí silnice a zároveň si nad rozumnou míru oddělává ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  Ohledně KBVP to byl spíše trend na úkor BVP (pásové). Všechny výhody jsi popsal, jen bych doplnil, že pásové vozidlo ničí silnice a zároveň si nad rozumnou míru oddělává pásy.

  Jenže jak jsem již zmiňoval pásové BVP je určeno pro přímý střet. Taktickou výhodu oproti KBVP mají v tom, že jejich prostupnost terénem (bahno a spol.) mají stále na vyšší úrovni než KBVP. Tím pádem nejsou závislé na podloží.

  Pneumatiky oproti pásům se dají rozstřílet a automatické dohušťování je účinné jen do určité míry poškození. Navíc jak se ukazuje konflikty jsou často vedeny ve městech a tam se ukazuje, že pásy jsou znatelně nadřazeny kolům. Pásy si poradí se sutí a ruinami domů. Kolový podvozek v tomto terénu často zaklesne a navíc jeho kola jsou vděčný cíl pěchotních zbraní.

  Samozřejmě oba dva podvozky mají svůj smysl při vhodném nasazení.

  Trochu nesouhlasím, že kolový podvozek má v našich končinách díky zpevněným komunikacím výhodu. Jak se to vezme. Pokud bude mít nepřítel dobrý průzkum, tak silnice v zájmové oblasti budou nepřetržitě monitorovány. Proto bych se jim vyhnul.

  A ohledně modernizace našich KBVP bych je ještě doplnil oblečkem něco na způsob polské Barracudy. My snad také něco vyrábíme. Z hlavy nevim.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  23:04 02.01.2018

  KOLT - Nebola to dementnosť MO SR-nie že by bolo také 100%,ale proste prišiel rozkaz z vrchu.A ako dobrí vojaci,rozkazi plnia... :(

  Ale inak súhlasím a preto som Vám a aj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT - Nebola to dementnosť MO SR-nie že by bolo také 100%,ale proste prišiel rozkaz z vrchu.A ako dobrí vojaci,rozkazi plnia... :(

  Ale inak súhlasím a preto som Vám a aj Jarovi za jeho posledný príspevok dal -palec hore...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:02 02.01.2018

  Kolt
  Jen bych se zastavil u těch věži u panduru když už se teda budem bavit o kbvp ne OT tak to co tam mame ted je spis věž pro kulomet jestli se o věži dá mluvit spis je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Jen bych se zastavil u těch věži u panduru když už se teda budem bavit o kbvp ne OT tak to co tam mame ted je spis věž pro kulomet jestli se o věži dá mluvit spis je to Urbanová stanice dávka z kalisnikova ji vyřadí z činnosti na 100 procent.....
  ale proboha hlavně ji nenahrazovat samsonem 2 to je jako z blata do louže Samson 2 má pouze level 1 když už by se přistoupilo k modernizaci tak bych byl pro vývoj vlastní veze třeba s kanonem CTAS (ano sním :))) )
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:53 02.01.2018

  Hektor
  Mate pravdu trochu jsem si rypnul ;) omlouvám se, nemyslel jsem to zle. Ukončil bych to asi tím ze na obou dvou stranách naši hranice mame velice podobně problémy,, no holt ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor
  Mate pravdu trochu jsem si rypnul ;) omlouvám se, nemyslel jsem to zle. Ukončil bych to asi tím ze na obou dvou stranách naši hranice mame velice podobně problémy,, no holt mame mnoho společného :)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:49 02.01.2018

  HEKTOR, my ho měli a stejně to byl politický nákup... Čili to není ani tak o je/není VR, jako o politické kultuře jako takové. A ta je mizerná u vás i u nás.

  HEKTOR, my ho měli a stejně to byl politický nákup... Čili to není ani tak o je/není VR, jako o politické kultuře jako takové. A ta je mizerná u vás i u nás.

 • KOLT
  22:47 02.01.2018

  CZ-805 pro OSSR je šikovnost CZUB a dementnost MO SR. K tomu se nedá víc napsat. A samotná ta zbraň je krumpl s mizernou výrobní kvalitou. Samotná CZUB to moc dobře ví, při vývoji ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CZ-805 pro OSSR je šikovnost CZUB a dementnost MO SR. K tomu se nedá víc napsat. A samotná ta zbraň je krumpl s mizernou výrobní kvalitou. Samotná CZUB to moc dobře ví, při vývoji Brenu 2 se poučila, přizvala si k tomu skutečné uživatele a udělal produkt na úrovni. Kvalita zpracování je asi také lepší, nicméně prý ani ta není nějak zázračná. A náš "tendr" na ÚP byl totální blamáž, za kterou se nám může smát kdokoliv. Oprávněně.

  Strukturu AČR bych tady radši neprobíral, přecijen je to téma o KBVP pro OSSR. Nicméně použití KBVP se ve světě stává vcelku standardem, ta vozidla jsou prostě levnější, provozně nenáročnější a v dnešní době již i poměrně dostatečně odolná. Takový Pandur je na tom lépe než leckteré starší pásové BVP, AMV je o level výš, Boxer ještě o malinko nad. Všechny mají potenciál nedat pěšákovi bez protipancéřové zbraně šanci. V podmínkách ČR navíc mají výhodu vyšší rychlosti na zpevněných komunikacích, čehož lze využít v manévrovém boji.

  Pokud bychom se přidrželi tématu KBVP, ale vztahli ho na AČR, tak osobně bych uvítal po dokončení přezbrojení 7. mbr na novou pásovou platformu výraznou modernizaci Pandurů (pokud nebudeme chtít se jich vůbec zbavit, což asi ne). Minimálně osazení moderním pancířem (vyvíjí ho tuším VVTÚ), aktivním obranným systémem (dtto), moderní elektronikou. Nejlepší by bylo i vyměnit věž, protože od dob Samsonu I se na poli RWCS odehrálo mnoho. Docela by mě zajímalo, kolik by se toho z té věže dalo použít při stavbě Samsonu II. Minimálně výzbroj určitě, senzory by se stejně při modernizaci měnily, čili by to nemusel být takový rozdíl v ceně. A Samson II může mít i programování munice, což bych také uvítal.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  22:47 02.01.2018

  Jara - Presne TO,čo nám bráni mať možno OT Boxer,či mať iný kanón ako kanón 2A42... :(

  A diskutovať môžeme ako sa vraví na úrovni,alebo sa môžeme ironický podpichovať...Ale to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - Presne TO,čo nám bráni mať možno OT Boxer,či mať iný kanón ako kanón 2A42... :(

  A diskutovať môžeme ako sa vraví na úrovni,alebo sa môžeme ironický podpichovať...Ale to druhé nikam nevedie... - Reakcia na otázku či sme mali výberové konanie na tie Breny.Nebolo,bolo to ako všetko politický nákup...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  22:32 02.01.2018

  Hektor
  No a co vám bránilo se vyzbrojit například Mčtverkami? Měli jste nějaké výběrové řízení podobně tomuto na nová kbvp:))))?

  Hektor
  No a co vám bránilo se vyzbrojit například Mčtverkami? Měli jste nějaké výběrové řízení podobně tomuto na nová kbvp:))))?

 • HEKTOR
  22:18 02.01.2018

  Jura takto by sme sa mohli naťahovať celé dni a nikam by to neviedlo... :)

  Tak Vám ďakujem za našich vojakov... .)

  Jura takto by sme sa mohli naťahovať celé dni a nikam by to neviedlo... :)

  Tak Vám ďakujem za našich vojakov... .)

 • HEKTOR
  22:14 02.01.2018

  Jara - Nechcem tu a znova otvárať kauzu Bren.No dobrý nebol,preto vznikla druhá verzia.Nepíšem to preto,lebo je to niečo ČESKÉ a preto z pohľadu slováka zlé.Aspoň ste si vyvinuli ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara - Nechcem tu a znova otvárať kauzu Bren.No dobrý nebol,preto vznikla druhá verzia.Nepíšem to preto,lebo je to niečo ČESKÉ a preto z pohľadu slováka zlé.Aspoň ste si vyvinuli vlastnú novú zbraň,to naši vojaci stále používajú Sa-58,dobrá zbraň ale...

  Bren 805 bol/je proste biznis niekoho kto ho chcel možno až veľmi rýchlo expedovať ...Bren II už vraj pracuje ako má...

  No G36?Tá je taká dobrá,že by mala skončiť u nemcov ...
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  22:14 02.01.2018

  Hektor: co to ma byt za proticeske tvrzeni ? ;). Pravda je takova, ze jste sice dostali tech 600 brenu z dodavky vyrabene pro ACR, ale ta se jich nezbavila, protoze si je nechala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor: co to ma byt za proticeske tvrzeni ? ;). Pravda je takova, ze jste sice dostali tech 600 brenu z dodavky vyrabene pro ACR, ale ta se jich nezbavila, protoze si je nechala nasledne vyrobit opet v prvni verzi. Teprve az po splneni teto objednavkay si ACR objednala bren 2. Takze vubec nerozumim tvrzeni, ze jsme vam je posunuli, zbavili se jich atp. Naopak jako obvykle pro dobrotu na zebrotu, dostali jste je driv, ale to jen jaksi dalo vzniknout pomluvam.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:07 02.01.2018

  Jara
  Za více jak 1 bilion korun jsme vybudovali armádu o síle divize z toho bojového nasazení jsou schopny 2/3.
  S tímto dokážeme bránit část území velmi omezenou dobu.Při ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara
  Za více jak 1 bilion korun jsme vybudovali armádu o síle divize z toho bojového nasazení jsou schopny 2/3.
  S tímto dokážeme bránit část území velmi omezenou dobu.Při rozsáhlejší modernizaci se tato doba prodlouží pouze minimálně.
  Z toho vyplývá,že řešit takovou či onakou věž s takový či makovým kanonem je až někde hodně vzadu v seznamu priorit.
  Tak to prostě je a málo kdo má z toho radost.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:56 02.01.2018

  Hektor
  Jen k tomu BRENu ani první verze nebyla tak zla..ano nerozebiratelny žaber nebyl dobry pro polní podmínky to byla velká chyba. Ale co bylo dále kritizována? Ze se páka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor
  Jen k tomu BRENu ani první verze nebyla tak zla..ano nerozebiratelny žaber nebyl dobry pro polní podmínky to byla velká chyba. Ale co bylo dále kritizována? Ze se páka závěru hýbe pribstrelbe ?? No a co je na tom špatného ?? Dal vypouštění zásobníku ve stylu G 36 zase co je na tom špatného?? No a ze neměla vypust závěru ?? Puška G36 ji snad má?a kritizoval ji za to někdy někdo ????
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:47 02.01.2018

  Kolt
  Problém bude v tom ze já mám problém s tím jak je naše armáda nyní zorganizována na dvě jako brigády .... bílá kniha je podle mého paskvil a úplně mě dorazilo ze se vyskytly ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Problém bude v tom ze já mám problém s tím jak je naše armáda nyní zorganizována na dvě jako brigády .... bílá kniha je podle mého paskvil a úplně mě dorazilo ze se vyskytly náznaky vybudování třetí brigády ( s třetí brigadou souhlasím ale jen když bude sloužit k obraně země to znamená těžká.....) na pickupech nebo co??? Snad to byla nějaká kachna
  Takže ze budujem expediční brigádu když nemáme potřebné těžké brigády, navíc nemáme žádné delostrelectvo žádné pvo letectvo o 12 stíhacích a tak dále a dále.... ,je mi to zkratka proti srsti a jako občana ČR mě to sere. Ano budete namítat ze musíme plnit závazky vůči NATO a mate pravdu ale na to by nám stačili ty levnější OT
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  21:44 02.01.2018

  Jura99 - Síce to neuznáte,ale je to fakt.Viete sa "obuť" do všetkého slovenského.Viaceri ľudia Vám to tu tvrdia a nielen slováci.Ale je to jedno,fakt je,že ja osobne s Vami zdielam ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 - Síce to neuznáte,ale je to fakt.Viete sa "obuť" do všetkého slovenského.Viaceri ľudia Vám to tu tvrdia a nielen slováci.Ale je to jedno,fakt je,že ja osobne s Vami zdielam Váš názor na kanón 2A42.
  A výber ?Tiež súhlasím.Fínsko sa proste ulakomilo na tie miliony a pristúpilo na slovenskú hru-tú hru,ktorú asi odmietlo Nemecko...Ale takéto hry sa dejú aj v iných rezortoch a aj v SR a aj v ČR...

  A "kauza" BREN? To že prvá verzia bol šmejd je tiež fakt-viem čo píšem.To že ste nám ich pár stovák "posunuli"-osobne poznám aj podrobnosti-je len vaša/česká šikovnost ako sa ich zbaviť.Slovo šikovnosť bolo myslené ako kompliment.Slováci by urobili čechom to isté-to poviem objektívne.Ide predsa o byznys-a tam nepozná brat brata... :)

  A Spartan? Je to ako Patria,Iveco,Blackhawk...


  KOLT - Ospravedlňujem sa ak som niečo zle vyjadril ... .)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:33 02.01.2018

  Jenže to je a) podstatně dražší; b) 4.brn byla zamýšlena jako "expediční", tj. s přepravitelností vozidel pomocí takticko-operačních letadel a schopností rychlých přesunů po ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jenže to je a) podstatně dražší; b) 4.brn byla zamýšlena jako "expediční", tj. s přepravitelností vozidel pomocí takticko-operačních letadel a schopností rychlých přesunů po vlastní ose. Čili KBVP jsou logickou volbou. Koneckonců nejsme sami, kdo šli touto cestou. Pokud se nám k tomu podaří koupit slušné množství pásových BVP, budeme mít vcelku obstojnou sílu, aniž bychom se úplně zruinovali.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:27 02.01.2018

  Kolt
  Podle mého mechanizovaná pěchota by měla být vybavena plnotucnymi pasovymi bvp jako je například puma,
  kolové OT používat jen jako transportér nebo podporu lehké pěchoty

  Kolt
  Podle mého mechanizovaná pěchota by měla být vybavena plnotucnymi pasovymi bvp jako je například puma,
  kolové OT používat jen jako transportér nebo podporu lehké pěchoty

 • KOLT
  21:23 02.01.2018

  Jara, zásadně nesouhlasím s myšlenkou, že jsme neměli kupovat Pandury jako KBVP. A co by ty jednotky palebně podporovalo? Jiná věc je, že máme nedostatek OT (což by šlo řešit ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, zásadně nesouhlasím s myšlenkou, že jsme neměli kupovat Pandury jako KBVP. A co by ty jednotky palebně podporovalo? Jiná věc je, že máme nedostatek OT (což by šlo řešit Pandury a/nebo Titusy). Nicméně jakožto hlavní prostředek mechanizované pěchoty musí mít ta vozidla kanón, jinak nemají smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  21:20 02.01.2018

  HEKTOR, já použití toho kanónu neobhajoval, to semtam :-) S Jurou máte pravdu, on si do Slováků prostě musí kopnout. Už jsem mu to párkrát psal. Ale co naděláte, jeho táta nejsem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HEKTOR, já použití toho kanónu neobhajoval, to semtam :-) S Jurou máte pravdu, on si do Slováků prostě musí kopnout. Už jsem mu to párkrát psal. Ale co naděláte, jeho táta nejsem, tak mě holt nemusí poslouchat ;-) Tentokrát má ale ve většině výtek pravdu.

  semtam, mám dojem, že rozdíl mezi BVP a OT byste si zopakovat měl, protože buď píšete nesmysly nebo jsem zásadně nepochopil váš text. Předně, jestli je BVP či OT kolové nebo pásové nemá na doktrinální rozlišení těch vozidel vliv. Má to vliv na taktiku, ale ne na rozlišení těchto dvou kategorií. Správně popisujete, co je úkolem OT. Jenže si zjevně myslíte, že když KOT vybavíte věží s kanónem, je to pořád KOT (alespoň to z vašeho textu dle mého názoru vyplývá). Jenže tak tomu rozhodně není. Naše Pandury s RCWS Samson jsou BVP, Polské Rosomáky s Bushmasterem jsou BVP, Litevské Boxery se Samson II budou BVP, stejně tak slovenské AMV s Turrou budou BVP. Prostě proto, že mají kanón (a dokonce i PTŘS). Jsou tedy určeny nejen k přepravě, nýbrž i k podpoře sesednuvší pěchoty. Protože ještě donedávna nebývala kolová vozidla vybavena kanóny (s výjimkami jako Itálie a Francie), používá se pro jistotu zkratka KBVP, protože je vcelku jasné, že kolová platforma vyžaduje jiné taktické použití než pásová. Ale furt je to BVP, tedy má zbraň určenou k podpoře pěchoty.

  Čímž se dostáváme k jádru pudla – je jedno, zda ve věži je kanón 30x165 nebo 30x173, stále je to BVP. Vcelku malý rozdíl ve výkonu těch kanónů nehraje zásadní roli. Kupříkladu 2A42 umí střílet s mnohem větší kadencí, což je proti nízkoletícím cílům výhoda. Čili o výkonu to skutečně není. Je to o kompatibilitě se spojenci a o perspektivě těch kanónů. A tam jsou rozdíly zásadní. 30x165 není programovatelná a nabízí menší množství variant střel. O tom, že by ZVS udělaly kanón s programováním už nemůže být vůbec řeč. Všichni spojenci se tohoto kanónu a munice zbavují. K čemu tedy Slovensku je? Že ho dokáží vyrobit? A nebylo by lepší snažit se získat licenci na jiný? Nebo ho přerážovat? Jenže to by stálo peníze a nezbylo by tolik v kapsách vyvolených...
  A mohl bych pokračovat. Prostě pořízení toho kanónu není obhajitelné. Chápu, že se některým líbí, že je vyrobený na Slovensku nebo že není ee-americký (tak ať koupí německý) nebo že je ruský. Na skutečnosti to ale nic nemění.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  21:06 02.01.2018

  Clanek
  Tak panduru netřeba komentovat....už jsem psal ze zavádět kolové bvp byla chyba a je nám celkem k ničemu stejne ho používáme jako OT( to samé čeká vás ....)
  Casu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek
  Tak panduru netřeba komentovat....už jsem psal ze zavádět kolové bvp byla chyba a je nám celkem k ničemu stejne ho používáme jako OT( to samé čeká vás ....)
  Casu komentovat nebudu...
  A do BRENu bych se vůbec nepopíral byl aspoň ve správně ráži :)))))
  A už ted vám musí být jasné ze tenhle vás nový nákup zavání ještě větším pruserem než byl nákup panduru
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  20:11 02.01.2018

  To ze byl nakup Panduru v CR pru!er neni uknucenost, ale fakt.
  To ze CASA je v mnoha (ne ve vsem!) horsim letadlem ve smyslu vykonu taky neni uknucenost, ale fakt.
  To ze byl ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To ze byl nakup Panduru v CR pru!er neni uknucenost, ale fakt.
  To ze CASA je v mnoha (ne ve vsem!) horsim letadlem ve smyslu vykonu taky neni uknucenost, ale fakt.
  To ze byl prvni BREN ksunt se tu rozebiralo taky X krat, za jeho porizeni na SVK ale samozrejme nemuze nikdo jiny nez SVK. Ze by nekdo knucel stylem ze za ten nakup muzou "zli cesi" jsem nezachytil, pokud se tak stalo tak ano, uknucenost.

  S zadosti na vysvetleni toho nebo onoho to bude na SVK vzdy tezke, i v pripade evidentne nepolitickych tendru, kazdopadne nevysvetlenost nejakeho jevu oficialnimi zdroji jeste neimplikuje puvodni AMV. Pokud neco tak vznika podezreni, ale dokud jste nesedel v AMV XP a pak i ve slovenske podobe , nemate je prolezene odpredu dozadu, vcetne podvozkovych dilu, motoru a vybaveni obecne, muzete jen a jen spekulovat. Vydavat neco za fakt... ale to uz bych se opakoval. :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  20:00 02.01.2018

  Clanek: dokud nebylo video prototypu a tvrdilo se, ze pujde o verzi XT, tak asi kazdy cekal, ze to bude XT se vsim vsudy, tedy i tvarem korby, nataceci napravou apod. Kdyz se (z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: dokud nebylo video prototypu a tvrdilo se, ze pujde o verzi XT, tak asi kazdy cekal, ze to bude XT se vsim vsudy, tedy i tvarem korby, nataceci napravou apod. Kdyz se (z nevysvetlenych) duvodu tak nestalo, neni duvod to bagatelizovat, ze jde jenom o LED lampy, protoze to neni pravda. Za vysvetleni bych bral, ze je to levnejsi o XY nebo ze na novy dizajn napr. nejde plovouci verze. Ale nikdo se s vysvetlenim neobtezoval.
  Take nekteri sk kolegove zde nenechaji nit suchou, napr. kdyz koupili 600 ks "smejdu" Bren, tj. zhruba 3% mnozstvi co ma ACR (dokonce tvrdili, ze ACR se naschval zbavila casti sve objednavky) nebo letadla CASA jsou hrozne spatna a Spartan hrozne dobry, Pandur je krám jen aby se nenakoupil pro OSSR a tak by se dalo pokracovat. Nikdo to ale nevzal nacionalne a neoznacil jako proticeske prispevky. Proto me ta uknucenost prekvapuje.
  Skrýt celý příspěvek

 • Wirbelwind
  19:54 02.01.2018

  Uz tu par krat bola nacata schopnost plavby. Ci prave ta poziadavka nebola na vyradenie vsetkej konkurencie a uplacanie tohto "projektu". Nieco ako zamknute dvere pred povestnym ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Uz tu par krat bola nacata schopnost plavby. Ci prave ta poziadavka nebola na vyradenie vsetkej konkurencie a uplacanie tohto "projektu". Nieco ako zamknute dvere pred povestnym nastenkovym tendrom z dielne arcizlodejov SNS (ti 2 ja ak pojdu nejakym zazrakom sediet za mreze, boli aj tak len pesiakmi v rukach niekoho ineho...).

  Samozrejme ze kazdy sudny clovek oceni cast vyroby v domacej krajine, schopnost aspon ciastone servisovat a udrziavat techniku v prevadzke vlastnymi silami (aj za cenu nie absolutne najnizsich financnych nakladov). Nedokazem ale pochopit, preco tak taja vsetky blizsie informacie, ked ide o tak uzasny projekt (podla ich slov) - to by sa tym mali prave chvalit, ako hospodarne a efektivne pouzili NASE peniaze z dani.

  Kanon povodom zo ZSSR by tiez az tak nerezal oci, ak by tam prebehol nejaky skutocny vyvoj (technologie vo vsetkych odvetviach za tu dobu slusne pokrocili), tak isto municia pre ten kanon. Ked maju plne huby vyvoja a podpory domacej vyroby, preco nebol ani pokus o domaci kanon pre NATO municiu, resp. vyroba NATO municie v tunajsich podnikoch. Odpoved sa natiska len jedna - niekto by to skutocne musel zaplatit a niekto urobit skutocnu pracu, nie si len napratat penazenky na dohodnutom biznise. To sa potom "podnika", ked netreba niest riziko...
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  19:47 02.01.2018

  Jara
  Tu si prečítaj https://below-the-turret-ring....

  Jara
  Tu si prečítaj https://below-the-turret-ring....

 • Jara
  19:28 02.01.2018

  Jen bych na chvíli opustil turru 30 o té už víme všechno ( jen to jestli má možnost volby ze dvou druhu minice stále ne, a naposledy si rypnu někdo tady psal ze se možná nechala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jen bych na chvíli opustil turru 30 o té už víme všechno ( jen to jestli má možnost volby ze dvou druhu minice stále ne, a naposledy si rypnu někdo tady psal ze se možná nechala osadit bushmasterem dokonce v jiné ráži než 30 ... vlhké sny...)
  Chtěl bych jenom napsat ze kolové bvp mi přijde jako zbytečný luxus na Slovensku by bohaté stačíl OT s velkoraznym kulometem ( to samé platí o našich pandurech) oba dva nákupy se mi zda uskutečňují nebo v českém případě uskutečnily jen pro něčí prospěch ...... se zájmem o fungující dobre a hlavně smysluplné vybavenou armadu to nemá co dělat ...
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  19:09 02.01.2018

  nesher> z toho nazvu zizka-30 by som nemal obavy, v SNS by netusili o akeho pana sa jedna. A nakoniec je to aj tak CeskoSlovensGo - finsky projekt :D

  nesher> z toho nazvu zizka-30 by som nemal obavy, v SNS by netusili o akeho pana sa jedna. A nakoniec je to aj tak CeskoSlovensGo - finsky projekt :D

 • Tecka
  19:01 02.01.2018

  ..a może warto przeczytać coś poza tematem,na ten Nowy Rok ? ;)
  http://www.rp.pl/Zycie-Dolnego...

  ..a może warto przeczytać coś poza tematem,na ten Nowy Rok ? ;)
  http://www.rp.pl/Zycie-Dolnego...

 • hurvo
  19:00 02.01.2018

  alpacino> dost submisivny postoj. tak uz to chodi. a okolite krajiny.... Cesko je vyhlasene skandalmi pri nakupoch zbrani. Polsko stale v polovici sutaze sutaz zrusi. Madarsko nema ...
  Zobrazit celý příspěvek

  alpacino> dost submisivny postoj. tak uz to chodi. a okolite krajiny.... Cesko je vyhlasene skandalmi pri nakupoch zbrani. Polsko stale v polovici sutaze sutaz zrusi. Madarsko nema vobec nic a maluju si ze ked kupia multicam tak maju +10 attack power. A slovenska armada si buduje vzorkovnik vyzbroje ktora by aj mohla byt dobra ale vzdy sa najde dajaka chytra hlava ktora ju dokaze z lenivosti alebo lakomosti doslova znehodnotit.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:58 02.01.2018

  @Jura99 a Stirling, trosku se nam zde kroutite panove.
  Obhajoba sovetskeho kanonu (coz je jedna z mala veci co o tom vozidle uz spise vime nez ze si jen myslime (cti spekulujeme)) ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Jura99 a Stirling, trosku se nam zde kroutite panove.
  Obhajoba sovetskeho kanonu (coz je jedna z mala veci co o tom vozidle uz spise vime nez ze si jen myslime (cti spekulujeme)) je tu vedena znacne marginalne. Zrovnatak tu nectu ody na to jak skvele OSSR manazuje cely projekt, ze je to hniloba z tech nejhnilejsich delana jasne za ucelem mlzit a mastit kapsu tu nema problem priznat snad nikdo. Kde ale zaslouzite "diskusne naplacano" jsou ty vase spekulace ktere vydavate za fakt, a sice ze je jasne ze nejde o XP variantu a ze i tato, tedy podvozkova cast, je nejakym spusobem osizena / jen divadlo / lez atd.. A protoze opakovani podtrhava pointu: tohle nema nic spolecne s obhajobou sovetskeho kanonu nebo tendru netendru. Tohle miri na to ze s necim vyrukujete na zaklade tvaru korby a svetel a tuhle svou spekulaci vydavate za jistojisty fakt.

  Jinak souhlasim s tim co napsal semtam, diky za koment.

  A ad domaci vyroba. Kdyz se oprostime o politickych prohlaseni o 70% slovenskem vozidle, domacim vyvoji a jinych anekdot, a prejdeme rovnou k veci kde souhlasim s Jurou99, zvlaste stat maly jako SVK nikdy nebude schopen behem konfliktu cokoliv noveho vyrobit. A prece je dobre co mozna nejvic i jen hloupych montaznich / svarovacich praci udelat na Slovensku. Kdyz uz nic udrzi se schopnost a zazemi vozidla pak svepomoci opravovat (ne, nevyrobime si vlastni novy motor kdyz nejake vozidlo v boji o nej prijde, ale zustane alespon schopnost treba zkanibalizovat 2 nepojizdne vraky na 1 funkcni stroj, znovu svarit korbu atd). Zustanou prostory, nastroje a vyskoleny personal na manipulaci s 30t kusem techniky (nebo minimalne zustane ve vetsich poctech nez kdyby se komplet vozidlo jen privezlo na Slovensko). Nenecham se opit rohlikem jak se o to snazi zastupci ministerstva, ale i za to svarovani one vyspelejsima statama dodane techniky budu rad, protoze je to furt vic nez nic a protoze, a ted ruku na srdce, Slovensko na vic mit proste uz nebude.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  18:54 02.01.2018

  Hurvo
  Žižka zní příliš čehúnsky a pro SNS by to bylo pravděpodobně neakceptovatelné. Navrhoval bych tam dát nějakou pušku z počátku 18. století a nazval bych to Jánošík 21. Bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hurvo
  Žižka zní příliš čehúnsky a pro SNS by to bylo pravděpodobně neakceptovatelné. Navrhoval bych tam dát nějakou pušku z počátku 18. století a nazval bych to Jánošík 21. Bylo by to patřičně vlastenecké a veškeré Vámi uvedené výhody by zůstaly zachovány, např. výroba munice svépomocí. (nic ve zlém, Váš vtip mě pobavil, jen ten Žižka mi tam zrovna neštimoval)
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  18:44 02.01.2018

  Myslím si, že aj keby spravili otvorenú súťaž tak by nastavili také podmienky aby vyhrala spoločnosť, ktorú chcú aby vyhrala. Tak to už chodí nie len na slovensku, ale aj v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím si, že aj keby spravili otvorenú súťaž tak by nastavili také podmienky aby vyhrala spoločnosť, ktorú chcú aby vyhrala. Tak to už chodí nie len na slovensku, ale aj v okolitých štátoch. A na druhú stranu je patria je asi to najlepšie čo sme mohli dostať, pokiaľ bola nastavená podmienka plavby a tým sa aj urýchli dodávka vozidiel. A k tomu sovietskému kánonu, nie je až taký markantný rozdiel v porovnaní výkonu ale politici tu hovoria o unifikácií výzbroje so západom a dajú tam toto.
  Skrýt celý příspěvek

 • Franta
  18:40 02.01.2018

  Pracujem na MOSR a uvediem niektore veci ktore mozem: Tura 30 je jedno aký kaliber je len dočasné riešenie uz sa pracuje nazveme to zatial ako Tura 40.Pre sovietsky kaliber je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pracujem na MOSR a uvediem niektore veci ktore mozem: Tura 30 je jedno aký kaliber je len dočasné riešenie uz sa pracuje nazveme to zatial ako Tura 40.Pre sovietsky kaliber je zatiaľ veľké + ze sú ho plné sklady.Zatiaľ ako možné nasadenie prichádza do úvahy Irak Afganistan alebo pobaltské štáty kde je sovietska munícia doteraz pouzivana.Ano Patria posilnila strop teraz unesie až +- 4t takže je tam veľká rezerva na modernizáciu.Pre našich bratov spoza rieky Moravy váš Pandur ma vážnu konstrukcnu vadu ktorá sa týka prednej nápravy.
  Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  18:37 02.01.2018

  K tomu ze mame tam dat stary kanon LEBO sa vyraba u nas. Dajme na patriu hakovnicu s koaxialnou pistalou a nazvime to ZIZKA-30. V case vojny hakovnice vieme vyrabat na SK a municiu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K tomu ze mame tam dat stary kanon LEBO sa vyraba u nas. Dajme na patriu hakovnicu s koaxialnou pistalou a nazvime to ZIZKA-30. V case vojny hakovnice vieme vyrabat na SK a municiu budu odlievat vojaci z olova priamo v kasarnach.

  Jura99 > suhlasim z tvojim nahladom na tento clanok, ale myslim ze pasivne agresivne poznamky smerom na sk su u teba caste a v opacnom garde by si ich netoleroval.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:14 02.01.2018

  Hektor: bohužel nechápu pojem "protislovenský příspěvek". Nemám ve zvyku lhát si do kapsy a lakovat věci na růžovo. Pokud jako protislovenskou chápete (nejen Vy) kritiku sovětského ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor: bohužel nechápu pojem "protislovenský příspěvek". Nemám ve zvyku lhát si do kapsy a lakovat věci na růžovo. Pokud jako protislovenskou chápete (nejen Vy) kritiku sovětského kalibru u nového stroje, který má sloužit i 40let nebo kritiku zcela zpackaného způsobu výběru, kdy je už předem znám vítěz, ale stroj ještě není ani v prototypu, nebo když se koupí dopravní letadlo, kterému chybí pasivní obrana, tak mě to velmi mrzí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nadšenec
  18:03 02.01.2018

  semtam: Oproti pôvodnej verzii pribudli na vežu na Mikuláša dva nové senzory, vidno ich na úvodnej fotke článku a na videu môžete kameru z predu vidieť okolo 12 sekundy. Zaujímalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  semtam: Oproti pôvodnej verzii pribudli na vežu na Mikuláša dva nové senzory, vidno ich na úvodnej fotke článku a na videu môžete kameru z predu vidieť okolo 12 sekundy. Zaujímalo by ma však, čo je to druhé.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  17:47 02.01.2018

  Jura99 -Takže čítam tu skoro všetký príspevky,ale Vaše mi subjektívne prídu najviac protislovenské-proste nenecháte si ujsť príležitosť "kopnúť" si do Slovenska... :)

  Osobne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 -Takže čítam tu skoro všetký príspevky,ale Vaše mi subjektívne prídu najviac protislovenské-proste nenecháte si ujsť príležitosť "kopnúť" si do Slovenska... :)

  Osobne si myslím že to na Slovensku je na h0vn0.Ale na h0vn0 to je aj v Česku,Poľsku,Maďarsku,Taliansku a neviem kde ešte všade.Rozdiel je len asi veľkosť toho h0vna,ktoré je u nás väčšie ako u vás-to pripúšťam

  KOLT - Žiaden dôvod neni dobrý a ani logický aby tam dali kanón 2A42.Ani keby boli tie BVPčka.

  stirling- možno to naši stratégovia tak premakali,že keď NATO niekedy potiahne na Rusko a v boji vašim OT dojde munícia,tak naši vojaci len preložia náboje z ruských BVP do naších OT. -UPOZORNENIE-Toto bolo myslenie LEN ako recesia,nie podnet na debatu a už vobec nie ako nejaké ospravedlnenie hlúpeho politického rozhodnutia!!!

  K domácej výrobe-nemyslím si že či už Slovensko,alebo Česko môžu riešiť nejaký veľký armádny domáci priemysel.Ten čas už pominul.Takže výroba OT,alebo BVP "doma" je čistá utópia...
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  15:01 02.01.2018

  Alpacino36

  Pokud se tato vize naplní, tak kanon 2A42 již není zásadní problém. Klíčový zůstává panoramatický zaměřovač velitele.

  Alpacino36

  Pokud se tato vize naplní, tak kanon 2A42 již není zásadní problém. Klíčový zůstává panoramatický zaměřovač velitele.

 • semtam
  15:00 02.01.2018

  stirling

  Zajisté máte pravdu. Je tu ovšem takové ale.
  Pokud vypukne konflikt, tak se s rychlostí světla zjistí, že zásoby munice jsou nedostatečné. To se týká většiny států ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling

  Zajisté máte pravdu. Je tu ovšem takové ale.
  Pokud vypukne konflikt, tak se s rychlostí světla zjistí, že zásoby munice jsou nedostatečné. To se týká většiny států NATO. Munice na rozdávání praktiky ustane. Je v zájmu každé armády, aby měla munici v dostatečném množství a ještě lépe měla tu možnost si ji na svém území vyrábět.

  Je něco jiného stavět armádu na společná cvičení a pro válku. Tím netvrdím, že Slovensko má efektivní vyzbrojování.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  14:56 02.01.2018

  Pásové vozidlá budu zachované u prvej mechanizovanej brigady a kolesova technika u 2.mb.+ tankovy prápor.

  Pásové vozidlá budu zachované u prvej mechanizovanej brigady a kolesova technika u 2.mb.+ tankovy prápor.

 • semtam
  14:48 02.01.2018

  KOLT

  V první řadě je na každé armádě určit k jakému účelu se bude vozidlo používat. Vzhledem k tomu, že vozidla mají svůj účel daný, tak je jen na armádě jaký mix vybavení bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT

  V první řadě je na každé armádě určit k jakému účelu se bude vozidlo používat. Vzhledem k tomu, že vozidla mají svůj účel daný, tak je jen na armádě jaký mix vybavení bude disponovat.

  Kolový transportér (KOT) není určen k přímému boji. Jeho úkolem je přeprava výsadku mimo přímý dotyk s nepřítelem. K vedení přímé bojové činnosti nám slouží vozidla typu BVP.
  Rozdíl mezi BVP a KOT myslím není třeba zde rozepisovat a hlavně je to nad rámec diskuze.

  Jak jsem již zmínil, KOT slouží něco jako autobus pro pěchotu. Často se stává, že nejsou pevně vyzbrojeny a plní čistě úlohu transportu. Pokud je KOT vybaven věží je to zajisté výhoda vztahující se k obraně vozidla či jako palebná podpora výsadku.
  Z toho všeho plyne, že KOT získává často méně pancéřované věže a jeho bojová úloha oproti BVP je druhořadá.
  Pokud by Slovensko plánovalo používat KOT spolu s BVP, tak volba pro 2A42 z důvodů úspor a domácí produkce není na škodu. Jestliže s KOT budou chtít jezdit často do misí typu Afghánistán, tak volba kanonu ráže NATO je jistě lepší rozhodnutí. Daleko důležitější než vybavit TURRU kanonem 2A42 či Buschmastrem je jí osadit panoramatickým přístrojem velitele...
  Co bude za 10-15 let je kupodivu s neustále se měnícími prioritami těžké určit, ale je se zdá, tak ráže 30x173 bude vytlačena větší ráží řádově kolem 40mm.

  Problém Slovenska je ten, že není jasné, zda budou OSSR disponovat vozidly BVP. Pokud ano, tak předpoklad je ten, že BVP budou disponovat větší ráží než je 30x173mm aby to dávalo plný smysl osadit KOT kanonem 2A42. Pro KOT je zbytečné zvyšovat ráži kanonu ve stávající věži, pokud ovšem nebudou sloužit jako BVP. To ale také není ideální řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:27 02.01.2018

  Souhlas s jura, neochota přiznat si, že něco není ok je neuvěřitelná (ne u všech), viz obhajoba i sovětského kanónu které zavadí slováci na nových vozidlech snad jako jediný v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas s jura, neochota přiznat si, že něco není ok je neuvěřitelná (ne u všech), viz obhajoba i sovětského kanónu které zavadí slováci na nových vozidlech snad jako jediný v nato. Bude to vypadat fakt super až budou posílat nová moderní vozidla na cvičení (či dokonce do akce) nato a budou mít svojí podomácku vyráběnou munici a všichni ostatní budou sdílet zásoby ... pokud tohle někdo hájí tak je padlý na hlavu.
  Navíc jak padlo, dnes se bere schopnost vyrábět jako něco super, ale už se nebere v potaz v jakém stavu je ta výroba, jestli to není schopnost uklonit pouze pár kusů a také se nebere v potaz to co je na tom konečném výrobku opravdu domácí a co vše se musí stejně dovážet. Takže ve finále zjistíš, že máš sice domácí výrobek, ale bez zahraničních dodavatelů se stejně ani neuprdneš ... což v dnešní době je úplně normální, ale postrádá smysl pak argumentovat domácí produkcí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:09 02.01.2018

  Jura99:
  tak slováci vedou ten nový projekt "euro-houfnice", dost možná že bude vycházet z Evy, ale než bude prototyp hotový, může to trvat taky pěkně dlouho. Než se všechno ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  tak slováci vedou ten nový projekt "euro-houfnice", dost možná že bude vycházet z Evy, ale než bude prototyp hotový, může to trvat taky pěkně dlouho. Než se všechno dovychytá a bude možné rozjet výrobu, tak pro nás bude pozdě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  09:43 02.01.2018

  Ano máš úplnú pravdu naši politici sa inšpirovali vašim tendrom na 8x8 kde bolo všetko ok.Ak si si nevšimol existuje aj Zuzana 2

  Ano máš úplnú pravdu naši politici sa inšpirovali vašim tendrom na 8x8 kde bolo všetko ok.Ak si si nevšimol existuje aj Zuzana 2

 • Jura99
  09:23 02.01.2018

  V případě války je celkem jedno, kde je výroba a kdo je majitelem, protože dnešní zbraňové systémy mají delší dobu výroby než trvá válka. Viz. Ukrajina, která je plná zbrojních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V případě války je celkem jedno, kde je výroba a kdo je majitelem, protože dnešní zbraňové systémy mají delší dobu výroby než trvá válka. Viz. Ukrajina, která je plná zbrojních továren a přesto nedokázali v době konfliktu s Ruskem repasovat ani tank, natož ho vyrobit. Vždyť jen těch 20 Pandurů bude CSG trvat 2 roky, než je vyrobí. Puuupavo asi nebudeš moc dobrá v analýze textu, když příspěvky Jara ztotožňuješ se mnou. Vlastně mě celkem fascinuje, jak někteří slovenští kolegové (čest výjimkám) jakoukoliv kritiku berou osobně, jako "protislovenskou optiku", místo toho, aby se zamysleli, jestli je vůbec co chválit. O tendru na 8x8 zde bylo napsáno už vše, není na něm nic transparentního, vyjádření představitelů armády i politiků jsou na nízké úrovni, ale přesto ten tendr někteří budou hájit do krve, i kdyby se kupovaly dřevěné makety. O slovenském zbrojním průmyslu se také napsalo mnoho, ale zatím také žádný velký důvod k pochvale. Např. se ví, že minimálně ČR bude kupovat houfnice, ale kde jsou nějaké slovenské houfnice? Ticho po pěšině. Zuzana je 35let stará, Eva je polotovar a kamsi zapadla, je to škoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Double
  01:44 02.01.2018

  zatial sa nevie ani kolko bude 8x8 bov stat a ani aky bude mat kanon.. predsa len ma mat atgm minimalne 3 generacie a to na prototype nie je. takze kto vie, co tam nakoniec bude, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  zatial sa nevie ani kolko bude 8x8 bov stat a ani aky bude mat kanon.. predsa len ma mat atgm minimalne 3 generacie a to na prototype nie je. takze kto vie, co tam nakoniec bude, zatial sa len vari z vody
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  00:50 02.01.2018

  puuupava dik. O tých ostrých streľbách Mk.44 Bushmaster II na Corsac 8x8 som nemal info. https://www.youtube.com/watch?...

  puuupava dik. O tých ostrých streľbách Mk.44 Bushmaster II na Corsac 8x8 som nemal info. https://www.youtube.com/watch?...

 • puuupava
  00:38 02.01.2018

  Karlos73 stačí si pozrieť video corsacu od msm a tam uvidíš ako turra strieľa z bushmasteru. A evpu asi nemôže samo rozhodnúť aký kanón ponúkne. Ale pre aký sa rozhodne armáda! A ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73 stačí si pozrieť video corsacu od msm a tam uvidíš ako turra strieľa z bushmasteru. A evpu asi nemôže samo rozhodnúť aký kanón ponúkne. Ale pre aký sa rozhodne armáda! A zdravím Juru99 čo sa premenoval na Jara ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  00:03 02.01.2018

  Jara, na army-guide píší, že je dual-fed, ale tam toho píší... Nicméně i podle ZTS je ten jejich kanón se dvěma pásy. Takže pokud EVPÚ Turru úplně nedomrvili, bude mít ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, na army-guide píší, že je dual-fed, ale tam toho píší... Nicméně i podle ZTS je ten jejich kanón se dvěma pásy. Takže pokud EVPÚ Turru úplně nedomrvili, bude mít pravděpodobně duální podavač. Pokud ho nemá, jsou to šašci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:56 01.01.2018

  Ale je to Škoda (stejne problémy mame i v ČR ) když už se mluví o vývoji... tak by mohlo par schopných lidi na MO nadefinovat smyslu plné požadavky na novou věž s tím ze vývoj bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale je to Škoda (stejne problémy mame i v ČR ) když už se mluví o vývoji... tak by mohlo par schopných lidi na MO nadefinovat smyslu plné požadavky na novou věž s tím ze vývoj bude spolufinancován spolu s MO samozřejmě pod přísným dohledem a overenim zadaných parametru. Pak by mohla vzniknout opravdu kvalitní věž se šanci na export. Ovšem místo toho takováhle fraška s předem rozdanymi kartami
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  23:53 01.01.2018

  Toto očakávam od slovenských médií a novinárov, že začnú riešiť, kompatibilitu s NATO, a nie písať na objednávku niekoho (ako naposledy Vladimír Šnidl z DennikN), že tu bola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toto očakávam od slovenských médií a novinárov, že začnú riešiť, kompatibilitu s NATO, a nie písať na objednávku niekoho (ako naposledy Vladimír Šnidl z DennikN), že tu bola možnosť ponuky od Nemcov na Boxer (ktorý nespĺňa základnú požiadavku MO SR a to plavbyschopnosť! ). Je úplne jedno či Patria AMV alebo Boxer, ale jedno nie je, aké zbrane bude OS SR v najbližších 30 rokoch používať! Očakávam, že Pána Poláčeka z EVPÚ zavalia novinári otázkami akú Turra 30 chce jeho podnik ponúknuť OS SR! Ako som napísal nižšie, pokiaľ to bude kanóne 2A42, tak je to blamáž!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:42 01.01.2018

  Karlos73
  No pěkné jste to osvětlil :) takže pan Holko :) tak a začíná to dávat smysl

  Karlos73
  No pěkné jste to osvětlil :) takže pan Holko :) tak a začíná to dávat smysl

 • Jara
  23:39 01.01.2018

  Kolt
  Nemůžu to dohledat ale jednou jsem to někde četl jako kritiku turry ze se nedá zvolit z více druhu munice. Zkoušel jsem ted všude možně najít nějaký článek kde by to bylo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt
  Nemůžu to dohledat ale jednou jsem to někde četl jako kritiku turry ze se nedá zvolit z více druhu munice. Zkoušel jsem ted všude možně najít nějaký článek kde by to bylo popsané nebo fotku zásobníku ale nic.....pravdou ale je, ze v žádném článku o turra není o ničem takovém ani řec a to je taky divné většinou výrobci zmiňují okamžitě všechny schopnosti svých věži
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  23:39 01.01.2018

  Jara, ja som mal na mysli hlavne kanón ako hlavný bojový prostriedok zavádzaný pre slovenský moderný KBVP a jeho perspektíva. V sovietskom kanóne 2A42 túto perspektívu, aj keď máme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jara, ja som mal na mysli hlavne kanón ako hlavný bojový prostriedok zavádzaný pre slovenský moderný KBVP a jeho perspektíva. V sovietskom kanóne 2A42 túto perspektívu, aj keď máme na Slovensku komplet know-how, nevidím. Celý tento tender na 81 moderných KBVP je dohodnutý s vopred jasným víťazom. Patriu AMV považujem za dobrú voľbu , a rovnako aj Boxer ak by on bol jasným víťazom. Ale tu je dopredu jasný víťaz aj na vežu, a ako píše Flader, tá je robená podľa požiadavok MO. Len veľká časť ľudí nechápe prečo sa stále pokračuje v sovietskom systéme, keď za
  1. je nekompatibilný s NATO
  2. systém je už zastaralý a neperspektívny
  3.Firma EVPÚ a.s. je súkromná firma, tak prečo ponúka OS SR stále len kanón 30mm 2A42 ? (V portfóliu síce vypisujú že je možnosť zástavby do veže aj Mk.44 Bushmaster II, ukazujú ho na demonštrátoroch, ale streľba z neho predvedená ešte nebola!
  Ak by bola transparentná súťaž na KBVP a aj na vežu, tak verím, že aj Turra 30 by bola nútená predložiť ponuku v štandarde NATO! (a je otázne, či by súťaž vyhrala).
  MO SR ovláda v súčastnosti SNS, na čele s Hoľkom (čo je tajomník ministra!) , nech si tento Pán zbalí svoj cirkus a vypadne z ministerstva!
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  23:29 01.01.2018

  Ešteže u vás je ministerka obrany odborník na slovo vzatý.Na ČT bol s nou super rozhovor.

  Ešteže u vás je ministerka obrany odborník na slovo vzatý.Na ČT bol s nou super rozhovor.

 • Jara
  23:11 01.01.2018

  Flader
  Tak by se měl někdo zamyslet co za lidi mate na vašem MO nemyslíte?

  Flader
  Tak by se měl někdo zamyslet co za lidi mate na vašem MO nemyslíte?

 • Flader
  23:08 01.01.2018

  Stále si pri kritike veže neuvedomujete jednu vec. Nie MOSR si z akéhokoľvek dôvodu vybralo Turru 30. Ale Turra 30 bola predsa vyvinutá podľa požiadaviek MO.

  Stále si pri kritike veže neuvedomujete jednu vec. Nie MOSR si z akéhokoľvek dôvodu vybralo Turru 30. Ale Turra 30 bola predsa vyvinutá podľa požiadaviek MO.

 • KOLT
  23:05 01.01.2018

  Tesil, jasně, souhlasím. Ani slovo o tom, že je dobré mít vlastní vývoj i výrobní kapacity. Stejně tak je potřebné udržovat dostatečné množství techniky, munice i dílů skladem, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tesil, jasně, souhlasím. Ani slovo o tom, že je dobré mít vlastní vývoj i výrobní kapacity. Stejně tak je potřebné udržovat dostatečné množství techniky, munice i dílů skladem, protože v případě průšvihu bude chybět.
  Jen to upřednostňování domácích výrobků nesmí být na úkor kvality a ceny (tedy aspoň ne příliš). Kupříkladu – raději budu kupovat vysílačky od R&Sch, kterážto vyrábí i vyvíjí i u nás a jejíž výrobky jsou kvalitní, než u "české" firmy (v uvozovkách, protože kolikrát vlastně nevíme, kdo za ní stojí, jako dlouho u CZUB, jestli někdo nestojí za Strnadem, atd.), která za obdobné peníze dodává o třídu horší výrobek. V případě války totiž zásadní bude, že výroba je u nás, ne jestli je vlastník Němec nebo Čech. Pokud by chtěl odvézt stroje z republiky, není problém mu to zarazit. Lidi násilím rozhodně neodtahne. A na "právničinu", tedy jestli na výrobu máme právo, v tu chvíli bude s*át pes.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  23:04 01.01.2018

  Nedávno to tu ktosi spomínal, že Turra by mala zvládať teoreticky až do 40mm. Len doteraz sa nenašiel dôvod k integrácii. EVPU nie je KMV alebo BAE, takže bez vidiny úspechu tu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno to tu ktosi spomínal, že Turra by mala zvládať teoreticky až do 40mm. Len doteraz sa nenašiel dôvod k integrácii. EVPU nie je KMV alebo BAE, takže bez vidiny úspechu tu integráciu robiť nebudú.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  23:04 01.01.2018

  Nemůžu uvěřit že někdo na MO Slovenska nebo z ministrú vlády na Slovensku dokáže veřejné obhájit nákup věže turra se starým sovětským kanonem na sovětské střelivo. To přeci ani ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nemůžu uvěřit že někdo na MO Slovenska nebo z ministrú vlády na Slovensku dokáže veřejné obhájit nákup věže turra se starým sovětským kanonem na sovětské střelivo. To přeci ani nejde to je na okamžitou demisi a vyhazov vsech pracovníků MO je to to samé jako by jste zavedli novou útočnou pušku v kalibru 5,45 místo NATO 5,56 tak muže mi to tady někdo vysvětlit, já se stále domnívám že to je vtip......
  Skrýt celý příspěvek

 • Jonn
  22:57 01.01.2018

  Riesite tu to co ešte nik nevie aká bude definitívna podoba vozidla a veže.

  Riesite tu to co ešte nik nevie aká bude definitívna podoba vozidla a veže.

 • KOLT
  22:57 01.01.2018

  Jara, ona nemá duální zásobník? Jako vážně? NTMPSR.

  Jara, ona nemá duální zásobník? Jako vážně? NTMPSR.

 • KOLT
  22:42 01.01.2018

  Cenzor, částečně vám odpověděl PavolR. Ještě bych dodal, že A-10 rozhodně nepoužívá pouze munici s ochuzeným uranem. Mám dokonce dojem, že v případě bojových akcí v Astánu a asi i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor, částečně vám odpověděl PavolR. Ještě bych dodal, že A-10 rozhodně nepoužívá pouze munici s ochuzeným uranem. Mám dokonce dojem, že v případě bojových akcí v Astánu a asi i IS se tato munice používá minimálně či vůbec. Ona je podstatně dražší (tuším asi 5x) než klasická tříštivo-trhavá. A proti živým a málo zodolněným cílům ji není třeba. I takové BVP-2 při náletu šikmo shora rozseká GAU-8 pomocí HE na hadry.

  Hlavně, jak jsem psal, není to o tom, kdo ji používá dnes, nýbrž o tom, kdo ji bude používat za 5-10 let. V NATO už dost možná nikdo, krom Slovenska. Jestli to tak chcete, váš boj. Za sebe jsem rád, že AČR šla jiným směrem. Protože munice 30x173 mm je progresivnější. Ve věžích, které jsou osazené Mk44 či podobným kanónem, je zpravidla možno jej vyměnit i za silnější (35x228, 40x180). Zvládne to Turra?
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  21:00 01.01.2018

  Pre porovnanie:
  30x165 používa v NATO u obrnených jednotiek Maďarsko (BTR-82A), Slovensko (BVP-2) a do nákupu nových BVP Česko.

  Pre porovnanie:
  30x165 používa v NATO u obrnených jednotiek Maďarsko (BTR-82A), Slovensko (BVP-2) a do nákupu nových BVP Česko.

 • PavolR
  20:38 01.01.2018

  Cenzor:
  Portugalsko (Pandur II), Španielsko (ASCOD Pizzaro), Litva (Vilkas), Nórsko (CV9030N). USA sa ho chystajú zaviesť na Strykeroch.

  Cenzor:
  Portugalsko (Pandur II), Španielsko (ASCOD Pizzaro), Litva (Vilkas), Nórsko (CV9030N). USA sa ho chystajú zaviesť na Strykeroch.

 • Cenzor
  20:00 01.01.2018

  KOLT a spol:

  A-10 jistě používá 30x173 (s ochuzeným uranem...), ale které členské země NATO používají u obrněných brigád tuto munici?

  Tuším Německo, ČR a Polsko. Kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT a spol:

  A-10 jistě používá 30x173 (s ochuzeným uranem...), ale které členské země NATO používají u obrněných brigád tuto munici?

  Tuším Německo, ČR a Polsko. Kdo další?

  USA? ...bane, to používá 25x137
  Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  18:19 01.01.2018

  Karlos73
  Souhlasím s vámi jen bych dodal k používání té programovatelné munice... nestačí jen osadit turru správným kanonem ( samozřejmě myslím co se tyče ráže ) tato munice se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Karlos73
  Souhlasím s vámi jen bych dodal k používání té programovatelné munice... nestačí jen osadit turru správným kanonem ( samozřejmě myslím co se tyče ráže ) tato munice se používá proti nizkoleticim cílům nebo živě sile... a pominu lí značně složitější systém řízení palby, který na Slovensku není k dispozici jen tak mimochodem:) tak proti pancéřovaným cílům se stále bude používat klasická prubojna minice, a co z toho plyne? Ze věž turra ji nebude stejne schopna používat i když ji osadit na Slovensku správným kanonem věž by musela mít dva na sobe nezávisle zásobníky na munici a také by musela být mezi nimi schopna plynule přepínat což turra neumí a nikdy umět nebude....
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  16:53 01.01.2018

  Toto je politický problém, pokračovať v obstarávani sovietskeho kanónu 2A42 na moderné slovenské KBVP a pokračovať v zavedenom strelive 30x165. To chce politické rozhodnutie, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Toto je politický problém, pokračovať v obstarávani sovietskeho kanónu 2A42 na moderné slovenské KBVP a pokračovať v zavedenom strelive 30x165. To chce politické rozhodnutie, že odteraz OS SR zavádzajú strelivo 30x173 a kanóny kompaktibilné s NATO. Slovensko , ak by bol tender transparentný by to trápiť nemalo. Firma vyrabajúca Turra 30, ak by chcela dodávať tento systém, musela by ho dodať v ráži 30mm pre strelivo 30x173! Na Slovensku máme know-how vo výrobe kanónov, výroby streliva, tak nech daná firma (CSC) zakúpi licenciu na Mk44 Bushmaster II 30mm, prípadne na 35mm a 40mm, plus výrobu streliva a môžu ním konkurovať dodávkami pre V4, prípadne do iných štátov. Jednoducho kanón 2A42 a strelivo 30x165 je dnes a pre budúcnosť neperspektívne (programovatelná munícia). Vzhľadom na súčasné trendy v armádach, ani 30mm kanón už nedosahuje také parametre. Kaliber 35mm (plus prípadná programovateľná munícia v budúcnosti) je perspektívnejší, a minimálne pre v budúcnosti zavádzané nové IFV (napríklad CV90,Puma,Lynx,atď) vhodnejší! Celý tento tender, pokiaľ nebude plne kompatibilný s NATO, je len fraška, a niekto si skôr rieši osobný prospech na úkor štátnej zákazky. nech si vojaci položia otázku, aká je perspektíva kanónu 2A42 a streliva 30x165 v najbližších 20-30 rokoch?
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  16:00 01.01.2018

  HEKTOR
  V době hlubokého míru to problém opravdu asi nebude v době války,pro kterou armádu budujeme možná ano.
  Proto je domácí zbrojní výroba důležitá pro obranyschopnost ...
  Zobrazit celý příspěvek

  HEKTOR
  V době hlubokého míru to problém opravdu asi nebude v době války,pro kterou armádu budujeme možná ano.
  Proto je domácí zbrojní výroba důležitá pro obranyschopnost státu.
  Pokud provozujeme pár kusů techniky budeme někde na konci pomyslného pořadníku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Proxy
  15:14 01.01.2018

  OT: Přidaná hodnota nemá nic společného s objektivní kvalitou výrobku - čím vyšší, tím víc prodejci/výrobci zůstane v kapse. Vyšší přidaná hodnota je pro nakupujícího naopak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  OT: Přidaná hodnota nemá nic společného s objektivní kvalitou výrobku - čím vyšší, tím víc prodejci/výrobci zůstane v kapse. Vyšší přidaná hodnota je pro nakupujícího naopak negativní. Nevím, jestli to je nějaký rozšířený český paskvil typu "dehonestovat", ale už jsem to tu párkrát viděl...

  Ke článku: Pro tak velkou zakázku by mělo proběhnout výběrové řízení. Teoreticky se takhle ušetří čas a peníze, ale komu a kolik z toho půjde peněz se dozvíme až v následné kauze. Samotná volba by byla perspektivnější, kdyby výrobci slovenského 2A42 pracovali na modernizaci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:52 01.01.2018

  Hektor, to čo si písal je o niečom inom, tam naozaj ten pokrok je citeľný, tam sa naozaj oplatí investovať. Aj keď s tým BRENom to práve asi moc dobrá kúpa nebola, ten už v tej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hektor, to čo si písal je o niečom inom, tam naozaj ten pokrok je citeľný, tam sa naozaj oplatí investovať. Aj keď s tým BRENom to práve asi moc dobrá kúpa nebola, ten už v tej variante aký sa kupoval u nás CZUB nahradila BRENom 2.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  14:33 01.01.2018

  Flader - Tak potom ako som písal,ostaňme pri MiGoch,Mi-17,BVPčkám-1/2 dáme nové veže a kašlať napr. aj BREN ,veď 58čka dokáže vystreliť projektil tiež a munície ešte by malo byť ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader - Tak potom ako som písal,ostaňme pri MiGoch,Mi-17,BVPčkám-1/2 dáme nové veže a kašlať napr. aj BREN ,veď 58čka dokáže vystreliť projektil tiež a munície ešte by malo byť dosť.
  Ako je mi jasné že každá zmena niečo stojí,ale šetriť by sa asi malo inde.

  Tesil - No pri momentálnom nastavení sveta,si skôr myslím že nám tie diely skôr pošlú bez prieťahov napr. z Nemecka,Fínska,alebo z Južnej Kórey ako z Číny,Ruska prípadne z Turecka.Ale môžem sa aj mýliť... :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  14:08 01.01.2018

  Len porovnávanie "NATO 30" a "Sovietskej 30" je trocha zložitejšie. Je pridaná hodnota "NATO 30" tak veľká, že kvôli nej budeme kupovať drahší zahraničný kanón oproti tomu domácej ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Len porovnávanie "NATO 30" a "Sovietskej 30" je trocha zložitejšie. Je pridaná hodnota "NATO 30" tak veľká, že kvôli nej budeme kupovať drahší zahraničný kanón oproti tomu domácej produkcie, plus budeme nakupovať zásoby novej (mierne drahšej) munície od nuly oproti už zavedenej a používanej (u nás vyrábanej).
  Ak by to bola otázka, kde by oproti 2A42 stál napríklad Bushmaster 35 alebo nejaký 40mm kanón, tak tam by som bol jednoznačne za zmenu. Ale takto mať naraz dve 30mm munície mi príde trochu kontraproduktívne.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  13:42 01.01.2018

  KOLT
  To jsem uvedl jen jako perličku.Víš?
  Ale dokázali jsme nejen licenčně vyrábět.Byl tu vývoj na jehož konci stály všechny ty RAMONY,TAMARY,TOPASY,KLADIVA,LADY, DANY,DELFÍNI ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  To jsem uvedl jen jako perličku.Víš?
  Ale dokázali jsme nejen licenčně vyrábět.Byl tu vývoj na jehož konci stály všechny ty RAMONY,TAMARY,TOPASY,KLADIVA,LADY, DANY,DELFÍNI atd.Šli jsme svou cestou pokud to bylo možné a dokázali vyzbrojit armádu.
  Členství v alianci nás nezbavuje odpovědnosti za obranu našeho území.V případě nějakého maléru budeme čekat až nám někdo laskavě dodá munici,náhradní díly atd.
  Samozřejmě nevím jak jsou nebo budou nastaveny smlouvy,pokud jde o nákupy techniky.Kde jsou sklady,mezisklady taky nevím.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  12:01 01.01.2018

  Cenzor - Nie som expert cez používateľov munície 30x165,ale názor že je v NATO viac používaná ako 30x173,hm,tak to sa mi nechce veriť.Veľmi presne to podľa mňa napísal KOLT .Kto ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor - Nie som expert cez používateľov munície 30x165,ale názor že je v NATO viac používaná ako 30x173,hm,tak to sa mi nechce veriť.Veľmi presne to podľa mňa napísal KOLT .Kto ju používa?Ako písal KOLT -východný blok.Najväčší "konzument" v NATO sú US-oni ťažko,Nemecko+Francúzsko asi tiež nie.A Slovenské,České.Bulharské BVP-2 to z biedy asi nevytrhnú...

  Tesil - OK,ale je jasné že všetko podstatné schvalovali Sovieti,zazrak už len bol,že sme si ako ČSSR presadili Sa-58.Ako som písal,sme v NATO-tak by sme sa podľa toho aj mali správať.A podľa toho by malo byť aj nové vozidlo Patria.Alebo keď už máme TO TÚ demokraciu,tak ako SVK ostaňme pri MiG-29 a hotovo...
  Myslím že podobné excesy si dovolia asi len štáty ako Turecko, alebo Grécko.


  Všetkým prajem PF2018...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  10:05 01.01.2018

  Tesil, njn, jenže hadry tak nějak nejsou stíhačky. Jestli nevnímáte ten rozdíl, tak už se nedivím ničemu...

  Tesil, njn, jenže hadry tak nějak nejsou stíhačky. Jestli nevnímáte ten rozdíl, tak už se nedivím ničemu...

 • KOLT
  10:04 01.01.2018

  Cenzor, o tom by se dalo vcelku polemizovat. Je pravda, že 30x165 je velice rozšířená, především ve státech bývalého východního bloku. Povšechně ovšem jako výběhová záležitost. Že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Cenzor, o tom by se dalo vcelku polemizovat. Je pravda, že 30x165 je velice rozšířená, především ve státech bývalého východního bloku. Povšechně ovšem jako výběhová záležitost. Že u ní Slováci chtějí zůstat i u moderní techniky, je jejich boj, ostatní se k nim pravděpodobně nepřipojí. Pokud bychom pak mluvili o logistickém zabezpečení (především mimo vlastní území), osobně bych rozhodně raději spoléhal na státy provozující západní munici, než na AČR, OSSR a podobné "experty" ;-) A to nemluvím o tom, že jenom samotné A-10 ročně pravděpodobně vystřílí víc nábojů 30x173 než všechny státy v NATO 30x165 dohromady :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:24 31.12.2017

  HEKTOR
  Sice to sem nepatří,ale je to jen reakce na ty F-104.
  Oděv vz.80 po otestování uveden pod označením vz.85 byl vyráběn z materiálu dovezeného z Francie.

  HEKTOR
  Sice to sem nepatří,ale je to jen reakce na ty F-104.
  Oděv vz.80 po otestování uveden pod označením vz.85 byl vyráběn z materiálu dovezeného z Francie.

 • Cenzor
  20:44 31.12.2017

  HEKTOR:

  Ruská munice 30x165 je v NATO paradoxně možná rozšířenější než 30x173 :-)

  HEKTOR:

  Ruská munice 30x165 je v NATO paradoxně možná rozšířenější než 30x173 :-)

 • HEKTOR
  14:42 31.12.2017

  tryskac- Ale veď OK ,ak to chcú ponúkať prípadným záujemcom s kanónom 2A42,nech to ponúkaju.Ale keď sa rieši kanón pre vozidlá OSSR,tak tam proste musí byť NATO kanón.

  A ja ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac- Ale veď OK ,ak to chcú ponúkať prípadným záujemcom s kanónom 2A42,nech to ponúkaju.Ale keď sa rieši kanón pre vozidlá OSSR,tak tam proste musí byť NATO kanón.

  A ja tiež netvrdím že kanón 2A42 je horší,alebo vyslovene zlý.Ale keď sme v NATO,tak máme používať kompatibilnú výzbroj.Pochopím,že sa to nedá okamžite ak vstúpime do NATO.Ale riešiť to X rokov čo sme v NATO a chystátme sa zavádzať nové vozidla/techniku.

  Tiež si nemyslím že by sme za trvania Varšavského paktu mohli používať napr. F-104 namiesto Migov.Aj keby tie F-104rky boli neviem koľko krát lepšie...

  A argument že ich doma vyrábame je tiež slabý.Vyrábali sme aj BVPčka,ale tiež si nemyslím že by sme ich vyrábali 1000 rokov len preto že máme postavené výrobné linky.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:21 31.12.2017

  Zase bych ty Bulhary tak nepodcenoval, preci jen kdyz uz chteji nova vozidla, tak jejspis v razi nato. Navic tam ma hodne sanci Piranha V s vezi Samson II. Tedy i oni si muzou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zase bych ty Bulhary tak nepodcenoval, preci jen kdyz uz chteji nova vozidla, tak jejspis v razi nato. Navic tam ma hodne sanci Piranha V s vezi Samson II. Tedy i oni si muzou vybirat.
  Takovi Rumuni si budou doma vyrabet dve KOT/KBVP.
  V Evrope uz je trh s podobnymi vozidly precpany
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  12:38 31.12.2017

  Elektronika, čo je na nej navešaná.

  Elektronika, čo je na nej navešaná.

 • tryskac
  12:33 31.12.2017

  Iste, do australie by asi 2a42 neponukali, ale bulharom by uz tak vadit nemusel.
  Ono mne tieto vojenske nakupy pridu take - najprv sa 3 roky diskutuje, zvazuje, ponuka, testuje, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Iste, do australie by asi 2a42 neponukali, ale bulharom by uz tak vadit nemusel.
  Ono mne tieto vojenske nakupy pridu take - najprv sa 3 roky diskutuje, zvazuje, ponuka, testuje, potom sa to cele zrusi a potom sa cele konanie este 2x zopakuje... A ze preco potom vsetky vojenske vyrobky stoja nasobne viac ako rovnake ale bez voj certifikatov. Ale to je na inu debatu. Najma ked ide o tak male pocty vyrobenych produktov - v podstate kusovu vyrobu, aj tak mi nie je jasne, co na turre stoji 1 mil Eur.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:07 31.12.2017

  Nevim proc by nemohl jit pouzit kanon 2A42 i na jine (zapadni veze) ktere zvladaji 30 mm NATO. Nikdo ale takto ocividne nechtel prznit svou vez nebo spis o to doposud nemel nikdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nevim proc by nemohl jit pouzit kanon 2A42 i na jine (zapadni veze) ktere zvladaji 30 mm NATO. Nikdo ale takto ocividne nechtel prznit svou vez nebo spis o to doposud nemel nikdo zajem.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  11:00 31.12.2017

  Esteticke aspekty hodnotit nebudem. Ale urcite ludia, ktori sleduju tento segment sk priemyslu vidia urcitu aktivitu BAe na Slovensku. Spominali sa ako favoriti na dodavku radarov ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Esteticke aspekty hodnotit nebudem. Ale urcite ludia, ktori sleduju tento segment sk priemyslu vidia urcitu aktivitu BAe na Slovensku. Spominali sa ako favoriti na dodavku radarov -cesi si vybrali Izraelsku cestu. Taktiez tie hlavne do minometov - ci cele systemy?
  Ale o inom som chcel pisat. Vy si naozaj myslite, zeby niekto mohol, mal zverejnit vysledky akychkolvek testov? To by sa minimalne vyrobcovia nepotesili, urcite by si zmluvne zabezpecili mlcalnivost. Par technickych nadsencov /v tom lepsom pripade/ na tom nic nezmeni..
  Ad Turra30 - vsetci kritizuju pouzitie kanonu 2A42. Ale pozrime sa na to opacne - preco by to nemohla byt vyhoda? Ktory norsky, izraelsky, nemecky, francuzsky a neviem este aky vyrobca pouziva spominany kanon? A co ked su na svete zaujemcovia o pouzitie veze prave s tymto kanonom? Vtedy sa mi slovenske riesenie javi ako konkurencna vyhoda.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:55 31.12.2017

  pravda - tam taky mohla v pohodě být. U GDELS si asi řekli, nebo jim u CSG poradili, že když měl Šakal představený pro AČR, osazenou věž Samson II (ne Turru) tak se nám ta věž asi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  pravda - tam taky mohla v pohodě být. U GDELS si asi řekli, nebo jim u CSG poradili, že když měl Šakal představený pro AČR, osazenou věž Samson II (ne Turru) tak se nám ta věž asi líbí :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  10:50 31.12.2017

  Rase, viac by Turra pristala na ASCODe miesto toho Samsona 2. Ten tam je naozaj ako päsť na oko.

  Rase, viac by Turra pristala na ASCODe miesto toho Samsona 2. Ten tam je naozaj ako päsť na oko.

 • Rase
  10:13 31.12.2017

  PavolR:
  bude to znít jako rouhání, ale přijde mi škoda, že neosadili věž Turra 30 na CV90 CZ(r) místo bezosádkové věže Kongsberg. Opticky by to bylo asi mnohem vlídnější řešení. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  bude to znít jako rouhání, ale přijde mi škoda, že neosadili věž Turra 30 na CV90 CZ(r) místo bezosádkové věže Kongsberg. Opticky by to bylo asi mnohem vlídnější řešení. BAE by si tak mohlo v klidu odškrtnout vozidlo s bezosádkovou věží nabízené pro AČR, ale i ukázalo, co by mohlo mít OSSR. Netvrdím, že pro nás by mělo takovéto vozidlo smysl, ale bylo by to alespoň zajímavé. BAE je docela aktivní na slovensku, tak by to byl docela chytrý krok. Samozřejmě tahle věž může jít prakticky na jakékoliv vozidlo
  Skrýt celý příspěvek

 • Tecka
  09:53 31.12.2017

  PavolR
  Polacy nie byli zainteresowani słowacką wieżą,jest kilka powodów

  PavolR
  Polacy nie byli zainteresowani słowacką wieżą,jest kilka powodów

 • Alpacino36
  09:45 31.12.2017

  Jura99
  To by si chcel trochu moc aby MO SR porovnalo tu vežu z nejakou inou, keď aj tak žiadna nemá šancu uspieť pretože tlačia na domácu výrobu. Na druhú stranu si myslím, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  To by si chcel trochu moc aby MO SR porovnalo tu vežu z nejakou inou, keď aj tak žiadna nemá šancu uspieť pretože tlačia na domácu výrobu. Na druhú stranu si myslím, že je to aj správne vybrať tu vežu aj keď určite bude mať nedostatky, ktoré sa bohužiaľ ukážu neskôr. No zase tu bude priestor na zlepšenie tej veže. A keď sa o 4 roky budu modernizovať/ obmieňať pásové BVP je jasné, že budú osadené turrou, ktorá môže byť zas o niečo lepšia.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:48 31.12.2017

  Na to, aký má Turra-30 slabý marketing, sa objavila už na viacerých prezentáciách vozidiel v zahraničí. Napr. ukrajinský Varan, ale videl som ju aj na jednom vozidle 6x6 zo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na to, aký má Turra-30 slabý marketing, sa objavila už na viacerých prezentáciách vozidiel v zahraničí. Napr. ukrajinský Varan, ale videl som ju aj na jednom vozidle 6x6 zo Spojených arabských emirátov. V čase, keď sa jednalo o nákupe Scipia sa o ňu zaujímali Poliaci a v poslednom čase ponúka Patria svoje vozidlá v Rumunsku a Bulharsku práve s Turrou-30. A všade s kanónom 2A42.
  Nejaké prednosti teda tá veža nesporne má, keď si ju zahraničné firmy samy vyberajú pre produkty, ktoré chcú predať.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:46 31.12.2017

  tryskac: a kdo jiny nez MO SR by to mel porovnat a zverejnit, nejlepe v regulerni soutezi ? V tom je cely problem a duvod kritiky. Chybi udaje a srovnani od objednatele, odbyde se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  tryskac: a kdo jiny nez MO SR by to mel porovnat a zverejnit, nejlepe v regulerni soutezi ? V tom je cely problem a duvod kritiky. Chybi udaje a srovnani od objednatele, odbyde se to sluvkem tajne nebo Maxim rekne ze ma 40let praxi takze tomu rozumi, pripadne ze je turra zavedena od 2015 a zadna chyba se neprokazala. V kolika kusech? Kde se pouzivala? Kdyz realne se objevila az na Svatavach v zaveru tohoto roku.
  Skrýt celý příspěvek

 • tryskac
  02:01 31.12.2017

  Ved o to ide. Nech niekto porovna tuhosti ulozenia zbrani v jednotlivych veziach, utlm ulozenia kanonov, aku teoreticku presnost su schopne dosahovat s uvazenim stabilizacie, to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ved o to ide. Nech niekto porovna tuhosti ulozenia zbrani v jednotlivych veziach, utlm ulozenia kanonov, aku teoreticku presnost su schopne dosahovat s uvazenim stabilizacie, to vsetko k pomeru hmotnosti, rychlost zmeny odmeru a nameru, pancierovu ochranu, krytu vymenitelnost zasobnikov, v neposlednom rade cenu a potom sa mozme bavit o kvalite tej ci onej veze. Inak je to len placanie..
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  23:18 30.12.2017

  Neviem z akého dôvodu stále tvrdíte, že turra je horsia ako konkurenčne veze. V čom je horšia od izraelskej samson mk 2, ked neberieme v uvahu kanon ktory je modularny. A neviete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Neviem z akého dôvodu stále tvrdíte, že turra je horsia ako konkurenčne veze. V čom je horšia od izraelskej samson mk 2, ked neberieme v uvahu kanon ktory je modularny. A neviete ci je mozne reload kanonu aj z vnutra veze ?
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  22:48 30.12.2017

  Rase, s tým marketingom si to presne vystihol. Nevieme sa "predať". To sa ale týka nielen zbrojárskej výroby. Minimálne v CSG to ž ale pochopili. Pokiaľ budú robiť vonku aspoň takú ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, s tým marketingom si to presne vystihol. Nevieme sa "predať". To sa ale týka nielen zbrojárskej výroby. Minimálne v CSG to ž ale pochopili. Pokiaľ budú robiť vonku aspoň takú mediálnu kampaň ako v ČR a SR tak potom určite "vyprovokujú" aj ďalšie firmy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:33 30.12.2017

  k samotné věži:
  Doporučuju všem, aby se podívali jak se dělá marketing v nedalekém Slovinsku. Přeci jen jejich věže od společnosti Valhalla (společný projekt tamních oceláren nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  k samotné věži:
  Doporučuju všem, aby se podívali jak se dělá marketing v nedalekém Slovinsku. Přeci jen jejich věže od společnosti Valhalla (společný projekt tamních oceláren nebo co) mají poněkud větší ambice a hlavně nepodcenili marketing. Samotná Turra 30 je možná lepší, ale marketing by si opravdu zasloužil vylepšit. To je ale problém všech projektů v SK i ČR (ČR a SK). Přijde mi, že se nekoukáme za hranice a hledáme jen v tom našem chlívečku

  http://www.valhalla-turrets.co...
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  18:50 30.12.2017

  2A42 sa riešila vo viacerých diskusiách na palba.cz, napríklad aj tu: http://palba.cz/viewtopic.php?...

  2A42 sa riešila vo viacerých diskusiách na palba.cz, napríklad aj tu: http://palba.cz/viewtopic.php?...

 • notna
  18:23 30.12.2017

  Blake: ďakujem za reakciu.
  Pancier predsa nestačí len vyrobiť, minimálne ho treba vedieť upevniť, demontovať, rezať, spájať. Presa ho po poškodení v boji nepošleme do Fínska na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Blake: ďakujem za reakciu.
  Pancier predsa nestačí len vyrobiť, minimálne ho treba vedieť upevniť, demontovať, rezať, spájať. Presa ho po poškodení v boji nepošleme do Fínska na opravu kuriérom.
  Správne poukazujete na to kde zoberú ludí. Veď to je práve tá schopnosť (alebo neschopnosť?) ktorej som sa vo svojom príspevku dotkol.
  2A42 ktorý má byť montovaný je Slovenský výrobok a ak v balistických vlastnostiach už zaostáva za konkurenciou (akú má vlastne na juh a východ konkurenciu?) možno je čas sa tým zaoberať (napadá ma - má vôbec nejaký modernizačný potenciál?) Zaoberať sa už neexistujúcim štátom asi nič nerieši.
  Kde sa niečo dozviem na tému Rusi a 30mm?
  Ďakujem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  00:08 30.12.2017

  Ak sa nato pozerám z hľadiska princípu pani komu padni s poukazom na čo najväčšie zapojenie slovenského obranného priemyslu kedy bolo takpovediac odpočiatku jasné, že TURRA-30 bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa nato pozerám z hľadiska princípu pani komu padni s poukazom na čo najväčšie zapojenie slovenského obranného priemyslu kedy bolo takpovediac odpočiatku jasné, že TURRA-30 bude či už na Scipiu, Corsaku ako aj na tejto Patrii "SK" pripádne zrejme ani Boxer "SK" by s tým nemal problém potom sa pýtam komu na prospech? Alebo či naozaj niekto nevie niečo viac o čom sa nehovorí?

  Inak zaujala ma tá informácia, že "Veža Turra 30 bola zavedená do Ozbrojených síl SR ešte v roku 2015 na základe úspešných vojskových skúšok. Počas vojskových skúšok a ani v poslednej dobe sme k nej nezaznamenali nedostatok, o ktorom sa článok zmieňuje."
  zdroj: http://www.mosr.sk/41083-sk/ge...

  To by potom znamenalo, že TURRA-30 bola zavedená vojiskovými skúškami IFV Šakal (BVP-2M SKCZ), keď hovoria o roku 2015?, lebo modernizované Svatavy BPsVI s TURRA-30 tam boli až v 2016.

  Inak tri modernizované BPsVI-čka resp. trčiace TURRY-30 za príslušníkmi 2 mb. práporu ISTAR z toho jedno zrejme v bielej maskovacej sieti: http://www.mbpo.mil.sk/data/at...

  zdroj: http://www.mbpo.mil.sk/74426/?...
  Skrýt celý příspěvek

 • Blake
  21:12 29.12.2017

  notna, ake technologie vyroby panciera sa prenesu pri jeho montazi? Myslis, ze ho budu "od zeleza" robit v hladovej doline na strednom slovensku? Kde na to zoberu ludi, ked z 400 ...
  Zobrazit celý příspěvek

  notna, ake technologie vyroby panciera sa prenesu pri jeho montazi? Myslis, ze ho budu "od zeleza" robit v hladovej doline na strednom slovensku? Kde na to zoberu ludi, ked z 400 prijatych studentov na strojnickej fakulte v BA dokonci prvy rocnik 120?

  co presne na mieste vyroby robi zo sovietskeho kanonu slovensky? Kanonu dizajnovanom v ZSSR podla sovietskych poziadaviek a standardov v 70tych rokoch?
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  19:58 29.12.2017

  Stirling:
  Pánové já vám to pořád opakovat nebudu, většina lidi je z minulé diskuze a tady se zase ptaji i na stejné otázky o kterých jsme diskutovali už minule. Takže přidám pouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling:
  Pánové já vám to pořád opakovat nebudu, většina lidi je z minulé diskuze a tady se zase ptaji i na stejné otázky o kterých jsme diskutovali už minule. Takže přidám pouze link, pro ty kdo mají krátkou paměť.
  http://www.armadninoviny.cz/bo...
  Mimochodem tuším, že nikdo neodpověděl na zajímavou otázku a to zda opravdu to vozidlo bude schopné plavat i plně zatížené 28 t, jen tam někdo prohlásil, že to tak je a že pokud bude potřeba tak lze naložit i 30t, ale to už plavat nebude. Je to opravdu tak?

  Tak jsem si tu debatu prosel znovu a onoo to je mozna dobre, ze to porad opakovat nebudete, protoze pokud to nejlepsi co mate je ona olinkovana diskuse kde se jen tocite kolem svych, Jura99-ovych a dalsich spekulacich zalozenych snad kompletne na tvaru korby a LED svetlech, a soustavne ignorujic jakykoliv protiargument (vyssi hmotnost slovenske KBVP, plavbyschopnost atd.)... to se pak nemuzete divit kdyz vam na tohle automaticky jini diskuteri neskoci a pozeptaji se z ceho vychazite kdyz teda kategoricky tvrdite ze XP verze to neni, ze je to divadlo a lez. Ale vzhledem k tomu ze vychazite z fotek kde porovnavate technologicky demonstrator s pak realnym vozidlem podle zadani kupujiciho onen demonstrator notne menici, nema cenu se v tech vasich uvahach asi dal vrtat, jen me puvodne zajimalo jestli treba nema nejake jine, cerstve info (treba primo od nekoho z OSSR).
  Ja si na to co to bude nebo nebude radeji pockam, ale jak jsem psal uz o stranu nebo dve zpet, zavidim vam tu schopnost prohlednout pancir a proste takhle od monitoru vedet.
  Skrýt celý příspěvek

 • notna
  19:34 29.12.2017

  Predstavitelia armády sa konečne prestali zaoberať hlavne svojimi výsluhovými dôchodkami a začali tlačiť na nevyhnutnú obmenu a modernizáciu techniky k čomu chcú využiť ( trochu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Predstavitelia armády sa konečne prestali zaoberať hlavne svojimi výsluhovými dôchodkami a začali tlačiť na nevyhnutnú obmenu a modernizáciu techniky k čomu chcú využiť ( trochu neohrabane) priaznivú ekonomickú situáciu. A pretože predseda vlády nie je fanúšikom armády a zbrojenia idú na to cez zapojenie slovenských firiem do jej výroby - to je politický rozmer.
  Diskusia o tom aká to je verzia Patrie je zbytočná, z vyjadrení ministra je jasné že sa rozhodli zobrať šasi ( či podvozok, skelet, základ...) a navešať naň to čo potrebujú, odskúšať to a dosiahnuť funkčný celok - toto sa dá považovať za vývoj.
  Ak majú ambíciu dosiahnuť deklarované čisla (70 a 80 %) treba to uvítať a nie dehonestovať argumentami typu bude to len skladačka. Veď čo iné to môže byť?
  Slovensko predsa nemá výrobné a vývojové kapacity Nemecka, USA...
  Pri výrobe (kludne to nazvem skladaní) určite dôjde k transferu technológií (napr. pancier) a podstatná bude naša schopnosť ich využiť. Na škodu veci sa niekto nezaoberá unifikáciou systémov medzi 8x8 a 4x4 poprípade inou technikou - napr. systém dofukovania, ventilácie , prevádzkové kvapaliny, pneu, filtre... Len veža a kanón nestačí.
  "Vojáci by se zase měli zajímat, proč dostanou vozidlo se sovětským kanonem"
  Asi preto že ho vieme na Slovensku vyrobiť (je teda slovenský), rovnako aj muníciu, je v armáde zavedený (napr. aj modernizovaná Svatava), zavádzať niečo iné je asi nezmysel.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  19:09 29.12.2017

  asdf,
  ja ked som kupoval vysokozdvižne voziky, tak som zdvihol zadok, išiel do prevadzok sa spytat vozičkarov a udržbarov, zistil si kde maju vyrobcovia vozikov servismanov a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  asdf,
  ja ked som kupoval vysokozdvižne voziky, tak som zdvihol zadok, išiel do prevadzok sa spytat vozičkarov a udržbarov, zistil si kde maju vyrobcovia vozikov servismanov a sklad, vybral si sam a potom som zjednal cenu.
  Ponuka je pre blcov. Rozmny človek si zhana dobre a realne informacie a nie ponuky.
  No a ake som nakupil? Clark
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  18:57 29.12.2017

  Pánové já vám to pořád opakovat nebudu, většina lidi je z minulé diskuze a tady se zase ptaji i na stejné otázky o kterých jsme diskutovali už minule. Takže přidám pouze link, pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové já vám to pořád opakovat nebudu, většina lidi je z minulé diskuze a tady se zase ptaji i na stejné otázky o kterých jsme diskutovali už minule. Takže přidám pouze link, pro ty kdo mají krátkou paměť.
  http://www.armadninoviny.cz/bo...
  Mimochodem tuším, že nikdo neodpověděl na zajímavou otázku a to zda opravdu to vozidlo bude schopné plavat i plně zatížené 28 t, jen tam někdo prohlásil, že to tak je a že pokud bude potřeba tak lze naložit i 30t, ale to už plavat nebude. Je to opravdu tak?
  Skrýt celý příspěvek

 • Karlos73
  18:14 29.12.2017

  Prestávam chápať, o čom sú tieto články. Už tu začína prevažovať politika a lobing.
  Čo je to za argument, že Patria musela zosilniť korbu aby uniesla vežu Turra 30, keď samotná ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Prestávam chápať, o čom sú tieto články. Už tu začína prevažovať politika a lobing.
  Čo je to za argument, že Patria musela zosilniť korbu aby uniesla vežu Turra 30, keď samotná Patria AMV predstavila svoj variant s vežou HITFIST-30P (Oto Melara), ktorá váži v bojovej verzii 2900 kg ! (pohotovostná váha veže 2410 kg) a Turra 30 váži cca 1400 kg ! (technologický top to určite nie je, ale ide o domácu výrobu, domáce know-how, dôležitá je cena/výkon)
  Čo sa týka 70% výroby u nás, tak okrem veže tam nič naše nie je, je to nereálne a skôr ten pomer bude opačný. Vydávať montáž zahraničných výrobkov ako vývoj a slovenskú výrobu je silná káva a nereálne. Čo sa týka ceny, tak tá je plánovaná na 4 mil. euro na vozidlo, bude záležať na type - veliteľská, záchranársko-sanitárna verzia, prípadné iné .
  Počkajme si čo bude oficiálne predstavené OS SR, či to bude vozidlo plne kompatibilné s NATO... Čo sa týka medií ktoré o tom píšu, Denník N, HN, Aktuality, SME, tak žiadne nie je blízke k tejto vláde, o objektivite možno diskutovať, sledujú vlastné politické ciele. (ale je dobré, že investigatívne prinášajú nové informácie, tlačia na MO SR). Verím že toto zlomí väz aspoň Holkovi, že bude odvolaný!
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  18:02 29.12.2017

  Jura99 no mňa by zaujímali vaše technické argumenty proti ture. A všetkých ostatných čo tu píšu aký je to zastaraný črep a pritom tú vežu videli akurát na fotke možno videu. Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99 no mňa by zaujímali vaše technické argumenty proti ture. A všetkých ostatných čo tu píšu aký je to zastaraný črep a pritom tú vežu videli akurát na fotke možno videu. Ale vlastne Vám stačí že je slovenská, takže to je automaticky haraburda. Dookola len bla bla bla.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  17:35 29.12.2017

  Flader - Takže ak čítam medzi riadkami-vojaci berte čo je vám ponúkané,alebo nedostanete nič ďalších cca 15 rokov ...Hlavne nenasrať vládu blbými otázkami ...

  Flader - Takže ak čítam medzi riadkami-vojaci berte čo je vám ponúkané,alebo nedostanete nič ďalších cca 15 rokov ...Hlavne nenasrať vládu blbými otázkami ...

 • Jura99
  17:06 29.12.2017

  Flader: v tom odkazu je obhajoba turry, ale bez jediného technického protiargumentu (kritika měla technický argument). Podivný je též dojem pana generála, opřený prý o jeho 40letou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: v tom odkazu je obhajoba turry, ale bez jediného technického protiargumentu (kritika měla technický argument). Podivný je též dojem pana generála, opřený prý o jeho 40letou praxi, že když se prý nekoupí nyní, nekoupí se dalších x desítek let. Jakoby Turra byla jediná věž na světě a AMV jediný podvozek a peníze byly přidělené jen nyní a jen na tuto techniku, bez možnosti volby. A každá kritika je v podstatě vlastizrádná. To zní dost hrozně. Takto se chová kupující, kterému se už dočista zatmělo před očima a je zcela v rukách organizátora obchodu a koupí i zajíce v pytli.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  15:11 29.12.2017
 • asdf
  15:05 29.12.2017

  palo satko > Jasne. Je lepsie prist za jedinym dodavatelom, povedat mu ze mam napr 4 mil euro za kus a nieco mi za to dajte.

  Ked si zoberiem, ako sef kupoval do firmy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  palo satko > Jasne. Je lepsie prist za jedinym dodavatelom, povedat mu ze mam napr 4 mil euro za kus a nieco mi za to dajte.

  Ked si zoberiem, ako sef kupoval do firmy vysokozdvizny vozik. Obvolal par firiem, dal si poslat ponuky a este s tou ktoru si vybral zjednaval cenu.

  Ale jasne, pri vyberku nejde o ich peniaze.
  Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  14:43 29.12.2017

  Takych 5 sutažiacich by minulo pekne peniaze pri reklame, vystavach, lobingu, člankoch v "nestrannych" Dennikoch a periodikach, aby presadili svoju ponuku. Z tej velkej guče penazi ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takych 5 sutažiacich by minulo pekne peniaze pri reklame, vystavach, lobingu, člankoch v "nestrannych" Dennikoch a periodikach, aby presadili svoju ponuku. Z tej velkej guče penazi by nepodplatitelni experti iste doniesli niečo aj domov. Teraz su slovenski experti neštastni a nahnevani. A tak zadarmo budu pisat, že ani čiapočka na ventile pneumatiky nebude na tom kočári dobra. Proste, na MO SR upiiekli nakup v skratenom konani a velka žranica expertov a lobistov sa nekona.
  Skrýt celý příspěvek

 • Alpacino36
  13:37 29.12.2017

  Jan Grohmann
  Aj ten rozostup náprav môže byť prispôsobený, tak aby bolo vozidlo vyvážené pri plavbe, tak nemôžme jednoznačne povedať, že ide o staršiu verziu amv. A tiež som ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann
  Aj ten rozostup náprav môže byť prispôsobený, tak aby bolo vozidlo vyvážené pri plavbe, tak nemôžme jednoznačne povedať, že ide o staršiu verziu amv. A tiež som názoru, prečo by patria kvôli nejakej zanedbateľnej zásielke 80 kusov klamalo na oficiálnej stránke že ide o verziu xp, keby to tak nebolo. Ale ved pravdu zistíme o pár mesiacov, možno aj na IDEB bude predstavená.
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  13:35 29.12.2017

  Rase, o tej možnosti výroby Boxer-a v Tanaxe sa ž debatovalo na Palbe. Táto firma doteraz s podobnou ťažko technikou nemá skúsenosť. Doteraz vyrábajú len vozidlá Aktis pre OSSR. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase, o tej možnosti výroby Boxer-a v Tanaxe sa ž debatovalo na Palbe. Táto firma doteraz s podobnou ťažko technikou nemá skúsenosť. Doteraz vyrábajú len vozidlá Aktis pre OSSR. Tie sú v podstate skladačka s komerčných dielov.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:15 29.12.2017

  Je snad jasné, že Němci kvůli cca osmi desítkám strojů neměli zájem vyvíjet plavoucí Boxer. Přeci jen by kvůli tomu museli prakticky vyvinou zcela nový stroj.
  Pokud jde o název ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je snad jasné, že Němci kvůli cca osmi desítkám strojů neměli zájem vyvíjet plavoucí Boxer. Přeci jen by kvůli tomu museli prakticky vyvinou zcela nový stroj.
  Pokud jde o název oné Patrie, tak by bylo vhodnější kdyby i výrobce používal termín AMV NG, nebo tak něco.

  Argonaut.CZ:
  zapojení domácího průmyslu nabízeli i němci a patrně i ostatní, tedy je to jen výmluva.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  10:26 29.12.2017

  Argonaut.CZ - Vtip je možno len vtom,že mi nemáme klúč ani od domáceho priemyslu ...Napr. taký "projekt" IVECO ...

  Argonaut.CZ - Vtip je možno len vtom,že mi nemáme klúč ani od domáceho priemyslu ...Napr. taký "projekt" IVECO ...

 • Argonaut.CZ
  09:29 29.12.2017

  Osobně se mi přístup Slováků líbí. Je mi bližší metoda zapojení domácího průmyslu, než nakupovat špičkové technologie, od kterých nakonec nemám klíče.

  Jinak u VŘ je největší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Osobně se mi přístup Slováků líbí. Je mi bližší metoda zapojení domácího průmyslu, než nakupovat špičkové technologie, od kterých nakonec nemám klíče.

  Jinak u VŘ je největší problém dlouhý čas a spousta prostoru pro lobbing.

  Osobně se proto domnívám, že rychlé VŘ s využitím domácího průmyslu a v dostatečných nakupovaných počtech je nejrozumnější. A ne vždy musí vyhrát to nejmodernější řešení. Jakékoli řešení by se mělo vybrat hlavně rychle, rychle ho nasadit a masově zavést a používat. A když se ukáže, že za 10-20 let to nebylo ono, tak to zase přetočit na něco jiného.
  Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  22:35 28.12.2017

  možná neochota Němců podílet se na “ imaginárním výzkumu a vývoji”. -Tak táto veta asi hovorí za všetko :)) !!! Ako štát sme už naozaj v peknej pixx ....

  Smutné je,že aj keď je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  možná neochota Němců podílet se na “ imaginárním výzkumu a vývoji”. -Tak táto veta asi hovorí za všetko :)) !!! Ako štát sme už naozaj v peknej pixx ....

  Smutné je,že aj keď je rezort obrany podfinancovaný,tak na nákup OT sa dali naozaj pekné peniaze.Škoda len,že to dopadlo/dopadne tak ako všetci vieme ako to dopadne.Slovenská ekonomika určite má na nákup modernej techniky v dostatočných počtoch,len by to muselo byť asi inak riešené ...
  Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  22:28 28.12.2017

  BranislavDidak: železo můžete mít jaké chcete, pokud jej budete mít logistický zabezpečeno, v reálu je jedno z čeho vojáci střílí a jakou munici používají, podstatné jsou systémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  BranislavDidak: železo můžete mít jaké chcete, pokud jej budete mít logistický zabezpečeno, v reálu je jedno z čeho vojáci střílí a jakou munici používají, podstatné jsou systémy spojení a velení, jinak by neplánovali použít věž s ruským kanónem.
  Kompatibilní tak bude jen palivo a oleje pro motory.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:23 28.12.2017

  Kolt:"Trochu bych mírnil nadšení pro "tvrdí to výrobce, tak to musí být pravda". Oni výrobci toho nakecají.... jaksi Patria má v tomto případě dobré důvody tvrdit, že to je XP, i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt:"Trochu bych mírnil nadšení pro "tvrdí to výrobce, tak to musí být pravda". Oni výrobci toho nakecají.... jaksi Patria má v tomto případě dobré důvody tvrdit, že to je XP, i kdyby nebylo. Na druhou stranu souhlasím, že bez detailního seznámení se s vozidlem těžko můžeme posoudit, nakolik se od "originálního" XP liší. Odlišnosti mohou skutečně být dané pouze požadavkem na plavbyschopnost. Nebo jich je ve skutečnosti mnohem víc, třeba kvůli snížení ceny. Nikdo z nás to asi takhle od stolu nerozsoudí.

  Jinak o tom, že způsob pořízení smrdí jak rasovna, snad ani nemá cenu diskutovat, ne?"

  1) Samozrejme tvrzeni patrie neni slovo svate, ale patria je uspesna firma s dlouholetou tradici, historii a renome tak ze jakakoliv domaci firma, slovenska nebo ceska, muze leda zavidet. Ano, z jedne strany muze zalhat aby prodala, ze strany druhe ale bude takova firma kvuli 81 kouskum podvozku riskovat svou povest/kredibilitu tim ze tvrdi neco a doda zcela obycejne AMV? ;)

  2) O tom neni sporu, ja si dokonce myslim ze to smrdi jeste malo a spousta spiny teprve vyplave a jak jsem psal uz pod poslednim clankem, to se jeste mame co tesit u 4x4 kde jde o 2x takovy balik (a minimalne 2x takove vsimne) :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Branislav Didak
  22:16 28.12.2017

  V podstate máte takmer všetci pravdu. Až je to tragikomické...ale OS SR sú v tak zúfalej situácii, že potrebujú každé dobré " železo " kompatibilné s ostatnými spojeneckými ...
  Zobrazit celý příspěvek

  V podstate máte takmer všetci pravdu. Až je to tragikomické...ale OS SR sú v tak zúfalej situácii, že potrebujú každé dobré " železo " kompatibilné s ostatnými spojeneckými armádami. Kritika obstarania tu bude vždy, najmä od momentálne opozičných politikov. Hoci majú naozaj pravdu, keď boli pri moci, tak sa dívali, ako armáda upadá a nebol dostatok politickej vôle s týmto stavom nič urobiť. OS SR proste nie sú prioritou vlády, ale to asi žiadne ozbrojené zbory v EU. Ja som osobne za naozaj transparentný tender, ale zatiaľ je to na nielen slovenské pomery utópia...
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  22:04 28.12.2017

  No ale ja stále ani nechápem odkial rozrátavate tú sumu 5,2 mio za kus. Delíte nejakú sumu ktorá bola predpokladaná a maximálna. To neznamená že sa celá minie. Ešte nebola ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No ale ja stále ani nechápem odkial rozrátavate tú sumu 5,2 mio za kus. Delíte nejakú sumu ktorá bola predpokladaná a maximálna. To neznamená že sa celá minie. Ešte nebola podpísaná kúpna zmluva a všetci už vedia koľko to bude stáť. To potom znamená že na 4x4 sa minie celých 820 miliónov aj keď nikto vlastne nevie čo to bude za auto nakoniec. Aj keď to bude opancierovaný kodiaq tak im zaplatia 820 mega. To snáď nemyslíte vážne? A k tomu článku na Jane's sa škoda vyjadrovať. Stačí sa pozrieť na akých odborníkov sa odvoláva. A ono to vlastne ani neni článok ale zhrnutie drístov z denníka N a inývh odborných plátkov.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:01 28.12.2017

  Ragnar1 – jenže ty jsme pořizovali v dobách, kdy dálkově ovládané zbraňové stanice tohoto typu byly obecně ještě v plenkách. Dneska jsme drobátko jinde.

  Ragnar1 – jenže ty jsme pořizovali v dobách, kdy dálkově ovládané zbraňové stanice tohoto typu byly obecně ještě v plenkách. Dneska jsme drobátko jinde.

 • KOLT
  21:55 28.12.2017

  Trochu bych mírnil nadšení pro "tvrdí to výrobce, tak to musí být pravda". Oni výrobci toho nakecají.... jaksi Patria má v tomto případě dobré důvody tvrdit, že to je XP, i kdyby ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu bych mírnil nadšení pro "tvrdí to výrobce, tak to musí být pravda". Oni výrobci toho nakecají.... jaksi Patria má v tomto případě dobré důvody tvrdit, že to je XP, i kdyby nebylo. Na druhou stranu souhlasím, že bez detailního seznámení se s vozidlem těžko můžeme posoudit, nakolik se od "originálního" XP liší. Odlišnosti mohou skutečně být dané pouze požadavkem na plavbyschopnost. Nebo jich je ve skutečnosti mnohem víc, třeba kvůli snížení ceny. Nikdo z nás to asi takhle od stolu nerozsoudí.

  Jinak o tom, že způsob pořízení smrdí jak rasovna, snad ani nemá cenu diskutovat, ne?
  Skrýt celý příspěvek

 • Ragnar1
  21:54 28.12.2017

  K věži Turra.... no o té si myslím své.....ale na druhou stranu s těmi věžemi co mame na pandurech jsme to taky nevyhrali...

  K věži Turra.... no o té si myslím své.....ale na druhou stranu s těmi věžemi co mame na pandurech jsme to taky nevyhrali...

 • PavolR
  21:53 28.12.2017

  stirling:
  Keby sa z nejakého dôvodu rozhodli pre Boxer, robili by okolo toho úplne rovnaké divadlo. Boxer bol odpísaný kritériom plavbyschopnosti, ktorý Nemci neboli schopní ...
  Zobrazit celý příspěvek

  stirling:
  Keby sa z nejakého dôvodu rozhodli pre Boxer, robili by okolo toho úplne rovnaké divadlo. Boxer bol odpísaný kritériom plavbyschopnosti, ktorý Nemci neboli schopní splniť. Osobne by mi prišlo zaujímavejšie, keby sme sa stali lacnou montárňou pre Nemcov, než sa pokúšať predávať "vlastné" vozidlo, no ale uvidíme.
  Doťahovať sa o to, do akej miery to je alebo nie je XP nemá zmysel, lebo čo je XP? Iba nejaký demonštrátor a nejaký prototyp pre účely PR. Čo sa z toho celého zatiaľ dostane do sériovej výroby, je Rosomak XP a slovenský BOV 8x8 - tieto dve vozidlá sú zatiaľ reálnymi reprezentantmi rodiny XP. Ten prototyp AMV XP, na ktorý sa každý odvoláva, nebudú mať s veľkou pravdepodobnosťou nakoniec ani samotní Fíni. Možno aj pre to, že nie je plavbyschopný, alebo je za tým aj porážka Boxerom v tendri pre Litvu, ktovie ...
  Skrýt celý příspěvek

 • jj284b
  21:50 28.12.2017

  Flader: DennikN je jedna vec, no Jane's Defense Weekly je uz o cosi inom...

  http://www.janes.com/article/7...


  “The Turra unmanned turret ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Flader: DennikN je jedna vec, no Jane's Defense Weekly je uz o cosi inom...

  http://www.janes.com/article/7...


  “The Turra unmanned turret relies on rolled steel of outdated design due to its weight, which places great strain on electromechanical components, and cannot be upgraded with modern composite ballistic protection. Furthermore, the AMV XP chassis has been dumbed down to meet Slovak MoD weight and cost specifications,” a Western diplomat present at the unveiling told Jane’s .
  Skrýt celý příspěvek

 • Flader
  21:31 28.12.2017

  Alergiu máme na to, že s atu stále rieši to isté dookola. Tu sa nemusí rozratávať cena na kus, pretože cenu za kus poznáme. Inak povedané, tých Jurových 5,2 mega je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Alergiu máme na to, že s atu stále rieši to isté dookola. Tu sa nemusí rozratávať cena na kus, pretože cenu za kus poznáme. Inak povedané, tých Jurových 5,2 mega je vozidlo+munícia+zázemie. Vozidlo samotné 4 mega.
  "Naša Patria" nemôže byť úplne totožná s predstaveným XP. MOSR malo jednoducho ďalšie požiadavky - plávatelnosť. Preto o Boxerovi nemá cenu teraz diskutovať, ten s a plávať nedá naučiť. Taktiež preto neriadená zadná náprava. Pretože ej neriadená tak má aj iný rozostup.
  Inak ta polemika je to XP nie je to XP. Samotný výrobca tvrdí že to je to, čo o označuje ako XP. V samotnom článku je zmienené, čo vlastne definuje XP. Ale samozrejme, pokiaľ to nemá coolové svetlá tak t tak nemôže byť...

  K samotnému zdroju informácii. Denník N je dosť politicky orientovaný istým smerom. Nevravím, že ej to zlé, v podstate každé noviny majú svoju politickú orientáciu. Tak to bolo, je aj bude. Ale vydávať ich za objektívne periodikum by som sa neodvážil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  21:25 28.12.2017

  Stirling i dalsi, neberte to jako nejake strefovani se, ale ja vam zavidim. Sama Patria o XP pise jako o zmenach "pod povrchem" a prece zde vsichni vite, ze to neni XP, protoze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Stirling i dalsi, neberte to jako nejake strefovani se, ale ja vam zavidim. Sama Patria o XP pise jako o zmenach "pod povrchem" a prece zde vsichni vite, ze to neni XP, protoze vnejsim vzhledem se podoba na puvodni AMV. Ale neda mi to si nezeptat, v jakych technickych parametrech se slovenske AMV lisi od AMV XP? A nebojte se i podelit odkud cerpate.
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  21:09 28.12.2017

  Ta cena se prostě stejně rozpočítá na ks, stejně jako se to dělá všude (ostatně i náš prohnilý nákup nikdo neštudoval kolik bylo čeho k tomu a jen se vydělila částka počtem ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta cena se prostě stejně rozpočítá na ks, stejně jako se to dělá všude (ostatně i náš prohnilý nákup nikdo neštudoval kolik bylo čeho k tomu a jen se vydělila částka počtem vozidel).
  Moc nechápu zdejší slovenské diskutéry proč jsou na to co je zjevné tak alergičtí a stále žijí a hájí iluzi xp varianty, přece chcete to nejlepší za vaše peníze, ne? a co když by za stejnou cenu byl boxer? To vaše amv se liší vzhledově ve všem od xp verze i ohledně technických parametrů tak proč neustále obhajování lží? Snad je každému jasné, že je to divadlo pro veřejnost, ale za tento názor jsem byl odsouzen už v minulé diskuzi.
  Já bejt to v čr tak si přeji aspon srovnavaci zkousky a pak ramcove vysvetleni proc co vyhralo (cena/výkon) a určitě slepě bych nehoukal, to vybralo mo, to je super.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  20:15 28.12.2017

  Jura99:
  Na tlačovke bola deklarovaná maximálna cena za vozidlo aj so zázemím a muníciou na max 4 mil €. Už viackrát to počas diskusií odznelo a napriek tomu naďalej tvrdošíjne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jura99:
  Na tlačovke bola deklarovaná maximálna cena za vozidlo aj so zázemím a muníciou na max 4 mil €. Už viackrát to počas diskusií odznelo a napriek tomu naďalej tvrdošíjne rozrátáváte pridelenú finančnú čiastku.
  Na niečom predsa budú potrebovať ukázať ako sa "bohovsky" ušetrilo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  19:57 28.12.2017

  puuupava: ohloupit veřejnost se rozhodně hodí, pokud je v plánu pořizovací cena až 5,2mil €. Tak obrovskou cenu může (částečně) ospravedlnit jen když to bude nejmodernější model. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  puuupava: ohloupit veřejnost se rozhodně hodí, pokud je v plánu pořizovací cena až 5,2mil €. Tak obrovskou cenu může (částečně) ospravedlnit jen když to bude nejmodernější model. Rozhodně není na místě jakkoliv omlouvat a hájit postup MO SR, vozidla se plánují koupit nejméně dva roky, ale pokrok je vlastně nulový, na existující podvozek se ve spěchu posadila existující věž, to konkurence udělala bez velké námahy už před těmi dvěma lety. Soutěž se nekonala, daňový poplatník by se měl zajímat proč. Vojáci by se zase měli zajímat, proč dostanou vozidlo se sovětským kanonem.
  Skrýt celý příspěvek

 • puuupava
  19:07 28.12.2017

  Nechápem načo sa to tu dookola rieši. Načo by samotná Patria písala že je to verzia XP keby to tak nie je. Možno to nieje presne ten demonštrátor XP ale len z neho prebral niektoré ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápem načo sa to tu dookola rieši. Načo by samotná Patria písala že je to verzia XP keby to tak nie je. Možno to nieje presne ten demonštrátor XP ale len z neho prebral niektoré prvky ktoré sú pre slovenskú armádu dôležité. A vôbec nie je isté že toto je konečná podoba slovenskej patrie. Veď je jasne vidieť že to je narýchlo podkladané niečo akože prototip. Veď aj koleso má každé iné, z viacerých áut s už ošúchanou farbou. A písať tu o nejakom ohlupovaní verejnosti je úplne od veci. 99 % bežných slovákov ani netuší aký je rozdiel medzi AMV a A AMV XP. V živote ich ani nevideli a je im úplne jedno akú verziu armáda kúpi! Takže nevidím dôvod aby niekto zavádzal o verzií ktorá sa kúpi. Asi jedine kôli pár riešiteľom na tejto stránke ;)
  Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  18:39 28.12.2017

  Clanek: Oni sa tak radi prezentujú lebo majú takých voličov. Okrem jednoduchších plebejcov sú to väčšinou starší ľudia ktorí dodnes snívajú o tom, ako Fico prinesie výhody režimu z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Clanek: Oni sa tak radi prezentujú lebo majú takých voličov. Okrem jednoduchších plebejcov sú to väčšinou starší ľudia ktorí dodnes snívajú o tom, ako Fico prinesie výhody režimu z pred roka 1989. To, že na sľúbené ,, Sociálne istoty" čakajú už viac ako 10 rokov nijak neriešia. Preto aj tie drísty o tom ako ide obnoviť zašlú slávu ZŤS Dubnica či Považských strojární
  Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  18:24 28.12.2017

  To není jen o designu, když se podíváte na boční profil, tak ty rozestupy kol (a segment mezi třetí a čtvrtou nápravou) jsou stejné jako u AMV. Tedy rozměrově to je AMV, nikoliv ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To není jen o designu, když se podíváte na boční profil, tak ty rozestupy kol (a segment mezi třetí a čtvrtou nápravou) jsou stejné jako u AMV. Tedy rozměrově to je AMV, nikoliv AMV XP.

  Samozřejmě je to hraní s názvy, můžeme to nazvat třena AMV XS, "Cool" to bude znít stejně., ostatně jako CV90 CZ. :) Otázka je, zda se nejedná jen o zbytečné ohlupování veřejnosti, na které je třeba jednoduše poukázat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:23 28.12.2017

  Nejsmutnejsi na tom je ze si clovek nevybere. Kdyz vladne socialista, padaji hesla jako slovensky vyvoj, slovenske vozidlo, obnoveni zbrojarskeho prumyslu... uprimne, docela se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nejsmutnejsi na tom je ze si clovek nevybere. Kdyz vladne socialista, padaji hesla jako slovensky vyvoj, slovenske vozidlo, obnoveni zbrojarskeho prumyslu... uprimne, docela se divim ze dosud z ust nektereho z vladnich politiku nepadlo jmeno Havel. Smutne.
  Ale zmeni se neco kdyz je u kormidla pravice? No, nezmeni. Ta ted sice poctive a opravnene kritizuje, vsude vyklada jak by se to melo delat (otevrena soutez, hodnoceni kandidatu, brat ohled i na domaci prumysl a "vyssi cile", ale tak nejak rozumne aby vojaci dostali nejlepsi produkt a slovensko technologie), potud teorie a potud vporadku. Jenze kdyz je u kormidla tak na armadu z vysoka kasle a necha ji se placat se sovetskou technikou, skrtat vydaje atd.. Prast jak uhod.
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  17:20 28.12.2017

  Akurát do vzhľadu nevidím žiadny dôvod sa navážať a spochybňovať jeho xp charakter. Poľský Rosomak XP sa tiež na pohľad nijako extra nelíši od starších modelov.

  Akurát do vzhľadu nevidím žiadny dôvod sa navážať a spochybňovať jeho xp charakter. Poľský Rosomak XP sa tiež na pohľad nijako extra nelíši od starších modelov.