Mediální obraz ruské armády vs. realita

Ruští vojáci 9. samostatné brigády čekají na zimu v polních stanech. / 9. samostatná motorizovaná střelecká brigáda přes Gazeta.ru

Každá armáda má své problémy. Ruská armáda je však v jednom specifická - Kreml si dává záležet, aby o problémech ruské armády nepsala média. Ruský deník Gazeta.ru však ukázal poněkud jiný pohled na realitu ruské armády, resp. 9. samostatné motorizované střelecké brigády (útvar č. 54046) u hranic s Ukrajinou.

Potěmkinová vesnice

9. střelecká brigáda, společně se zbytkem 20. gardové armády z Nižněnovgorodské oblasti, byla ze své domovské základny převelena k západnímu městu Bogučar u hranic s Ukrajinou. Zmiňované ruské jednotky zde vojensky i materiálně podporují proruské povstalcé v bojích s ukrajinskou armádou.

Od nástupu ruského ministra obrany Sergeje Šojga se mnohé v ruské armádě zlepšilo - průměrní vojáci a důstojníci získali lepší životní úroveň i pracovní podmínky.

Zároveň však Šojgu udělal s ruskými vojenskými médií to, co Vladimír Putin udělal s civilními - vede úspěšnou a intenzivní kampaň proti zveřejňováni negativních zpráv o ruské armádě.

Na rozdíl od západních vojenských médií, kde vycházejí běžně kritické články, v ruských médiích kritické články o ruské armádě prakticky nenajdeme.

Nicméně i v ruském tisku existují výjimky. Vladimir Vaščenko z Gazata.ru napsal kritický článek o “nechvalně” známé 9. střelecké brigádě a o poměrech, které v ní panují.

Nejasná úmrtí

Vaščenko popsal sérii nejasných úmrtí vojáků 9. brigády za posledních několik měsíců. 20. záři se v jednotce zabil profesionální voják (35 let). Jeho sebevražda je oficiálně přičítána rodinným problémům.

Dříve v záři zemřel další z vojáků - podle oficiální zprávy při potyčce s místními civilisty. Podle Vaščenka však byl voják zabit autem, které řídil opilý důstojník.

V červenci byl nalezen mrtvý mladší seržant. Podle Vaščenka měl dříve konflikt s důstojníkem a požádal o přeložení. Jeho smrt vyšetřuje Vrchní státní prokurátor a Hlavní velitelství pro vojenské vyšetřování.

V dubnu zemřel odvedenec, pouze 23 dní před návratem domů. Oficiálně se nenašly žádné známky zločinu, proto jeho smrt není předmětem vyšetřování. Další odvedenec zemřel na jaře minulého roku, ale Vaščenko nemohl najít žádné podrobnosti o jeho úmrtí.

Vojáci jako dobytek

Vaščenko mluvil rovněž s členy jednotky, kteří se mu sami přihlásili po přečtení předchozího srpnového článku o stejné jednotce.

Vojáci mu sdělili, že kvůli nedostatku kvalitních paland musí někteří údajně spát po dvojicích. Podle dalšího vojáka si odvedenci kupují uniformy ze svého. Další voják musel zaplatit, aby mohl jít na ošetřovnu jednotky se zdravotními problémy.

Vaščenko cituje bývalého vojáka jednotky, který řekl:”To není jednotka, ale díra”!

Velení 9. brigády údajně vede dvě sady lékařských záznamů. Jedna sada s bezchybnými zdravotními údaji je určená inspekci, druhá sada popisuje skutečný zdravotní stav vojáků.

Podobné to je s výcvikem. Protiteroristické cvičení na brigádě mají být "vtipem". Obranný perimetr základny byl údajně tak děravý, že muž simulující sebevražedného atentátníka mohl kdykoliv projít do hlídaného prostoru.

Velení brigády údajně zastrašuje své vojáky před inspekcí a hosty, aby nemohli mluvit o skutečných poměrech v jednotce.

Podle Vaščenka se důstojníci v brigádě dívají na vojáky jako na “dobytek”, na “dobytek, který jim každý měsíc dává peníze”. Pokud vojáci nezaplatí včas peníze pro “potřeby jednotky”, jsou týraní. Každý odvedenec musí také zaplatit na konci služby 500 rublů, pokud se chce dostat domů.

“Myslím, že armáda musí být tvrdá, občas dokonce krutá. Víš, ani pod hrozbou trestu smrti, bych nešel do boje nebo na průzkum s jediným naším důstojníkem. Sloužil jsem až po získání vyššího vzdělání, ale představ si, co se stane s 18 letými dětmi, které dosud nemají silnou psychiku. Armáda a podmínky jako v Bogučaru obrátí malé chlapce, ne do skutečných mužů, ale do lůzy a verbeže, která půjde jen jednou cestou - vězení, alkoholismus a drogová závislost,” citoval Vaščenko svůj zdroj z jednotky.

Také podle Valentiny Malnikové, šéfky Matky ruských branců, je situace v Bogučaru “obludná”. Vojáci jsou dlouhodobě ubytování ve stanech a všech 4000 vojáků má přístup k jedinému zdroji pitné vody.

Reakce na článek

Na článek zareagovali také ostatní ruští redaktoři vojenských médií. Jedním z nich je Roman Skomorochov z magazínu Topwar.ru Podle Skomorokhova, který navštívil jednotku před šesti týdny, Vaščenko "lže a hází špínu na armádu".

Bezpečnost jednotky je údajně dobrá a není možné, aby útočník procházel kolem základny. Podmínky nejsou prý sice ideální, ale není to jako v roce 1990.

Bogučar je sice podle Skomorochova těžké místo pro jednotku, ale je nezbytné pro ochranu Ruska u jihozápadní hranice. Vojáci mají také před zimou získat ubytování v nově postavených kasárnách.

Komentář k článku Vaščenka přidal také známý blog Russia Defense Policy:”

Zranění, úmrtí (mimo boj a výcvik) a trestné činy jsou v každé armádě. Takže, co je v ruském případě jinak?

Rozdíl je ve všudy přítomné snaze potlačit ohlašování takových incidentů, nebo je vysvětlit jinak, pokud se dostanou do zpráv. Na tohle mlžení je vynakládáno mnohem více energie, než před deseti lety.

Brigáda chce udržet incidenty na brigádě. Vojenský okruh je chce udržet v okruhu. Ministerstvo obrany na ministerstvu. Kreml je chce udržet dál od zahraničních médií. Vzpomínáte na případ Andreje Syčeva?

Rusové nechtějí, aby si někdo myslel, že jejich ozbrojené síly nejsou tak moderní, ne tak ničivé, ne tak strach nahánějící, ne tak dobře financované, nebo ne tak ukázněné, jak prezentují. A mentalita Potěmkinovy vesnice jim v tom pomáhá dobře.

Problém je v tom, že když někdo klame šéfy nebo okolní svět o tom, co se skutečně děje, klame také sám sebe.

Podívejte se na Baltskou flotilu (velká kauza, kdy bylo odvoláno velení Baltské flotily - poz. red.). Cele jeho velení bylo odvoláno v červnu. Ministerstvo obrany oznámilo, že vysocí důstojníci byli propuštění pro: “nepřijetí všech nezbytných opatření ke zlepšení životních podmínek vojáků, nedostatku zájmu o podřízené a také kvůli nepravým tvrzením v hlášeních ohledně skutečného stavu věci.”

Kreml není hloupý. Měl vždy svoje informační kanály uvnitř ruské armády. Případ Baltské flotily tak nemusel být ničím jiným, než vzkazem dalším jednotkám armády, aby usměrnily své jednání.”

Zdroj: Topwar.ruGazeta.ru

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Ruský voják budoucnosti Ratnik 3

Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITočMaš) představil na ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
 • Tesil
  16:53 20.10.2016

  Kluci už to neřešte stejně bychom dříve stejně jako nyní skončili coby kanonenfutr.

 • Bazinga20
  11:09 20.10.2016

  crusader,: tak naše armáda je bohužel napůl zrušená by se dalo s trochou nadsázky říct.. málo vybavení i munice pro jakoukoliv větší akci, značná část vybavení zastaralá popřípadě je v malém množství. Nebo snad máte dojem že například 14 Gripenů má reálnou šanci v případě konfliktu sehrát nějakou významnou roli? Když navíc část bude stejně pravděpodobně z důvodu údržby neschopná letu. A ani těch raket pro ně ve skladu zrovna moc není.. Myslím že máme dost lidí techniky i vybavení tak na týden boje o jeden kraj... Bohužel

  A je podle mě ty rozdíl být fanoušek vojenské techniky mezi ně se řadím i já a hrát si na vojáky v klubu VH a stát se mladým mrtvým hrdinou... Nedá mi to nevzpomenout si na Červeného trpaslíka kde koucour pronese hlášku:Je lepší žít hodinu jako tygr, než celej život jako červ.“ Na kterou Rimmer odpoví:Kdo viděl předložku z červí kůže? Je to blbé ale je to tak...

 • Blake
  10:34 20.10.2016

  crusader,
  to samozrejme vsetko zalezi od danej situacie a preferencii/narocnosti daneho cloveka, popripade spominanych blizkych. A suhlasim aj s tym, ze tychto ludi je mensina. Ujst pred vojnou totiz vyzaduje schopnost planovat a predvidat a to bez nejakeho vzoru okolitej spolocnosti. Vacsina toto nedokaze.

  Vacsina ostane, pretoze to je z ich relativne kratkozrakeho pohladu najpohodlnejsie. Niektori z tychto sa potom presvedcia, ze to z nich vlastne robi patriotov a budu potom schopni obrany. Samozrejme, nepopieram tym existenciu skutocnych patriotov, ktori branit pojdu za akychkolvek podmienok, samozrejme v ramci toho, co zvladne ludska mentalita.

  Pavel,
  uprimne, moje vnimanie, ze je celkom slusna pravdepodobnost zapojenia zbytku NATO v pripade utoku na nase uzemie je asi jedina vec, ktora by ma na Slovensku v pripade invazie udrzala.

  inak nadsemci pre vojensku techniku nemusia byt ani z daleka ludia ochotni bezpodmienecne branit vlast. Tak ako cloveka moze bavit varit, ale kuchara by v zivote robit nesiel.

 • Pavel75
  10:05 20.10.2016

  Blake/Gloton: V tomto se asi neshodneme i když chápu, že syndrom Mnichova 38 a srpna 68 zůstal v mnohých lidech silně zakořeněný.Osobně mám kolem sebe mnoho šikovných lidí se zájem o místo kde žijí, o historii i vojenství, kteří by v případě nutnosti neváhali. Proto je zřejmě můj pohled jiný než ten váš.

  Stejně tak si myslím, že v případě konfliktu by ve své zemi zůstala drtivá většina obyvatel - ať už by boje probíhali na východě nebo byla ČR obsazena (a nebylo by to poprvé). Vzhledem k zapojení do NATO vidím problém spíše v postavení AČR ve společnosti - vzhledem k rizikům je příliš malá a nedostatečně vyzbrojená, stejně tak erár nedokáže využít ohromný potenciál mladých i střední generace (zálohy), který tady máme. Postupné mírné zvyšování stavu profesionálů i záloh je jistě krok dobrým směrem, ale vše je zoufale pomalé.

  Ad vlastenectví - jistě v tomto ohledu máme rezervy a zdaleka se nemůžeme rovnat s podobnou výchovou ve velmocech typu USA/Rusko, ale pokaždé když se podívám třeba na Tankový den, Bahna nebo podobné akce a vidím ty tisíce zapálených otců, dědů, synů/vnuků tak mám pocit, že na tom nejsme až tak špatně. Stejně tak patříme ke světovým velmocem co se týče počtu klubů vojenské historie a to je pro mě také pozitivní zpráva.

 • crusader
  08:29 20.10.2016

  Blake
  Kam byste odešel, kdyby se schylovalo k vojenské konfrontaci mezi NATO a Ruskem? Švýcarsko?
  A koho byste sebou vzal, kdo jsou to nejbližší? Žena, děti? Rodiče? Prarodiče?
  Kam až jsou to nejbližší?
  Doufám, že názor o odchodu "někam jinam" je názor jen malé části, jinak to můžeme opravdu rovnou zabalit a zrušit armádu.

 • Blake
  20:31 19.10.2016

  Pavel,
  zakladne hodnoty cloveka a politika statu su uzko prepojene. Ak clovek vidi, ze jeho stat ceni jeho hodnoty asi tak ako ten, ktory na jeho domov utoci a na zemi su krajiny, ktore cenia jeho hodnoty viac, tak jednoducho odide. Pocas mieru neodide, pretoze je v komfortnej zone. Vojna mu zmeni zivot tak ci tak, tak preco by si mal nechat zmenit zivot moznostou gulky do hlavy, miesto moznosti chudoby niekde inde?

  Ochota branit najblizsich? Najblizsich predsa vezme so sebou. Majetok? Precenujete materializmus dnesnych ludi.

 • Gloton
  19:30 19.10.2016

  Pavel75: počet rekrutů v době míru, kdy je to pro mnohé i čistě ekonomický kalkul, protože hledají zaměstnání se slušným výdělkem, či alternativu k "zahrabání se ve fabrice u pásu", kdy do té kalkulace je zahrnuto i to, že naše armáda nebyla desetiletí v reálné válce a snad ještě ani dloho nebude, nevypovídá téměř nic.
  Když mluvím o případné nutosti bránit vojensky náš stát, mám na mysli situaci, kdy nebude stačit jen naše malá profesionální armáda, ale bude nutná i mobilizace a zapojení neprofesionálů. A mám obavu, že i část "profesionálů" by v situaci, kdy bude jisté, že jdou do reálné války a ztráty jistě budou nemalé, hledalo způsob, jak se z toho "vyzout".

 • Bazinga20
  12:57 19.10.2016

  Já osobně bych řekl, že velké často obyvatel to bude tak nějak jedno co se kde děje nebo kdo je buzeruje z Prahy jestli naši nebo někdo cizí dokud bude chodit výplata a dát se koupit co potřebují pro život a nikdo jim nebude stanovat na zahradě... Skončí to nandaváním u piva v hospodě :D

 • Pavel75
  11:43 19.10.2016

  Gloton: Z čeho tak soudíte ? Pokud vím problém není až tak v počtu rekrutů jako v neschopnosti zvládnout přijímací testy. Nemyslím si, že by počet rekrutů byl výrazně nižší než v ostatních evropských armádách - tedy pokud přihlédnu k mizerné náborové kampani AČR, v jiných evropských zemích jde na náborou kampaň podstatně více prostředků. Tady vidím ohromný nedostatek a neschopnost vyžít potenciál pro nábor.

  Nesměšujte politiku s ochotou bránit svojí vlast a své nejbližší. Člověk je ochoten bránit to co má rád, co má pro něj smysl. Jde mu o jeho zemi, rodinu, přátele, hodnoty které vyznává - politika je důležitá, ale základní hodnoty jsou na žebříčku důležitosti výše..

 • Tesil
  20:09 18.10.2016

  Arassuil problém je v úhlu pohledu.Ty si vyrazíš s kamarády kdy a kam chceš na jak dlouho chceš,děláš co tě baví,když uznáš za vhodné vrátíš se domů,jiná situace je,když jedeš kam musíš,děláš věci do kterých se ti moc nechce vše si odkroutíš do poslední vteřiny.A nakonec se vrátíš zase do kasáren na dlouhé měsíce. Jenže pokud k něčemu dojde nikdo s tebou nebude diskutovat a ptát se na tvůj názor.Podle toho co píšeš si myslím,že jsi na vojně nebyl nebo jen krátce.Ale to není tvůj problém.

 • RiMr71
  17:12 18.10.2016

  ...dvě stránky téhle "diskuze"... víc se myslím zvládnout nedá...

 • Gloton
  01:07 18.10.2016

  Při případné obraně naší země/našeho státu by byl daleko větší problém "nechuť" bránit náš stát, než problémy spojené s nižší kondicí mladých generací ve srovnání s generacemi minulými.
  Nejen mladí, ale i střední generace ztrácí chuť za "svůj stát/svoji zemi" případně bojovat, či dokonce riskovat zdraví a život.
  Lidé u nás i jinde ztrácejí pocit, že ta země je jejich, že je za co bojovat.....a já se jim nedivím. Mám totožný pocit jako tito lidé......běžný občan státu je dnes v podstatě postaven do pozice, kdy státní správa a politická reprezentace je téměř na úrovni jeho "nepřítele v každodenním životě" a potom samozřejmě nemůže mít důvod za takový stát bojovat a nasadit život.....alespoň tedy do doby, než dojde k přímému ohrožení jeho domova a majetku "nepřítelem".

 • Arassuil
  21:23 17.10.2016

  Tesil: No, hned ten měsíc v -20 nezní tak hrozně jako na začátku... Máš pravdu, v životě jsem tam nebyl. Ale s dlouhodobým pobytem venku mám taky svoje zkušenosti.

  Možná to bude jen tím, že se pohybujeme v naprosto rozdílném prostředí. Já okolo sebe vidím spoustu mladých lidí, nadšených trampů, airsofťáků, střelců, skautů i prostých "výletníků". Ale chápu, že jestli někdo bydlí v Brně na Grohově, tak jediné, s čím denně přijde do styku, jsou hloučky obrýlených vousačů s vyholeným hrudníkem...

  Prostě bych to neviděl tak černě. Lidí vhodných pro službu v armádě nebo pro nějakou formu výcviku je tady dost a dost, jen chtít. Proč třeba armáda neuspořádá nějakou akci pro/s airsofťáky? Kolik práce by dalo převzít záštitu nad každoroční akcí (třeba ve vápence, kde jsou i stovky lidí) a poslat tam 10-15 profesionálů od nějaké jednotky. Mohli by prohodit s klukama řeč, převzít úlohu týmových kapitánů, trošku je "zasvětit", uspořádat něco zajímavého (i ten blbej Pandur nebo BVPéčko by jim mohli přistavit k nakouknutí), zahrát si s nima přátelák. PR by to určitě jen prospělo... Natočila by se reportáž do Televizních novin a rázem by se o armádě dozvěděla celá republika...

 • Tesil
  20:51 17.10.2016

  Arassuil já taky nemluvím o každodenním životě příslušníka AČR.A na Doupově jsem strávil několik měsíců zřejmě na rozdíl od tebe.Těch -20 tam rozhodně bylo, teplý čaj ano,horká sprcha to sotva.Jezdili jsme na 3 týdny na tkzv.vyvedení,i na cvičení.Spaní ve srubech byla vyjímka.Jinak nikoho nepodceňuji,to bych nerad.

 • Arassuil
  20:06 17.10.2016

  Tesil: Ale, ale - to je zase to podceňování... Znám spoustu mladých kluků (i holek, to jen tak na okraj), pro které není problém vyrazit s batohem a spacákem na dva týdny do Jeseníků, přespávat tam pod širákem (i během podzimu) a k pití mít jenom tu vodu, kterou si naberou ve studánkách nebo potocích.

  Kolik našich vojáků tráví pravidelně měsíc na Doupově v -20? Mají snad jen svoje spacáky? Nebo třeba i stany? Opravdu měsíc? A ani jednou neviděli horkou sprchu? Nebo hrnek teplého čaje? Vážně jsou u nás podmínky takové, že můžeme mít měsíc v kuse dvaceti stupňové mrazy?

  V těch podmínkách, co jsi popsal, by nadávali a měli co dělat všichni - profesionálové, branci i obyčejní kluci. To už je pomalu Arctic Warfare a nikoliv každodenní život příslušníka AČR.

 • Tesil
  19:44 17.10.2016

  Arassuil vše co píšeš je tak trochu pravda.Háček je v tom,že všichni se za několik hodin max.dnů vrátí do mamahotelu.Většinu z nich by měsíční pobyt na Doupově v -20 stupních rychle vrátil do reality

 • Rase
  19:24 17.10.2016

  crusader:
  Netuším jak jste na tom s věkem, ale starší generace vždycky hledí na tu novou s despektem. Přeci jen není to tak dávno, kdy všichni mladí byli "máničky", dnes jsou všichni mladí "šampóni" ...
  stačí se podívat, kolik lidí jezdí lozit po horách, cestuje po světě jenom s batohem a stanem, chodí po přírodě (v podstatě trempové), dělají zmíněný airsoft, létají na plachťácích nebo rogalech, sami se zajimají o armádu atd. to že toho stát neumí využít je druhá věc, tady zkrátka chybí spíš něco jako svazarm - nenásilně lidi něco naučit a vytipovat kdo se k čemu hodí. Ale aby musel každý mladý zabít rok dřepěník v kasárnách... to snad ne. nějaká dobrovolná služba + omezené odvody pokud by bylo málo lidí (jako to mají ve švédsku) by bylo v pohodě. Přeci je AZ jsou už moc velký závazek.

 • Arassuil
  18:36 17.10.2016

  Pánové, pánové, zase nám tady tu mladou generaci tak nepodceňujte. Tihle ti vaši šampónci a hipsteři - to nejsou všichni mladí, to dokonce není ani většina mladých, to je takových dejme tomu max. 10%.

  Podívejte se na to z druhé strany - máme tady spoustu nadšených skautů, pro které je pobyt v přírodě, znalosti orientace v terénu, týmový duch a všechny tyhle věci denní chleba. Máme tady spoustu nadšených členů střeleckých kroužků, kteří dokáží rozebrat a vyčistit vše od "devítky" po "kosu". Stejně jako jsou po celé republice airsofťáci, kteří vám odrecitujou příručku CQB odzadu dopředu. Zase můžeme říct, že jich bude tak těch 10%.

  A zbytek - to je prostě masa a šedý průměr. Kluci, kteří vydrží nějakou tu fyzickou námahu, když je to potřeba, kteří jsou schopní se o sebe sami postarat co se týče výměny ponožek a kteří se s trochou cviku naučí zmáčknout i tu spoušť...

  Určitě na tom nejsme o nic hůř než zbytek světa... Oni ani ti Rusové nebo Američani nejsou kdovíjakej materiál, že...

 • Sorge-227
  17:36 17.10.2016

  Myslim ze zaladny vycvik ma velke opodstatnenie, este viac ako profesionalna armada u takych malych statoch. Ked vypukne valka tak idu vsetci na frontu. Kolko dnesnych mladych ludi vie ako sa postarat o svoje nohy v polnych podmienkach, ako sa chranit pred zimou, ako zit, srat v okopoch, ako vykopat jamu, ako sa dokaze orientovat v priestore pomocou mapy, ako sa nauci respektovat urcity system veleni. Profesionalna rmada je dobra na expedicne vylety na zakladny blyzkeho vychodu. On sa ten zakladak za 2 roky vojny tez toho dost nauci, ked je armada dobre financovana ako CSLA. To bol pravy priklad efektivnej braneckej armady, ktorej sa bali v zapadnej europe. Alebo ked chcete Izrael je tiez dobry priklad. Profesionalnu armadu si mozu dovolit len silne ekonomiky. Rusko ma poloprofesionalnu armadu. Tam kde nepotrebuje odborniky a experty tak ma zakladaky. Na vychodnej fromte za 2 WW chcipali nemci na to ze nevedeli dodrzovat hygienu....rusky vojaci to vedeli tak sa mezdi nimi nerozsirovali nemoci ako medzi nemcama. Nechapem o com je tu rec. Preco sa tu stale pise iba o ruskej armade. Mne by zaujimali clanky o CR, SK, izraelskej, Indyckej, Britskej, Brazilskej,.... armade. Uz mna to unavuje to je stale dokola boj medzi dvoma skupinami kretenov. Autorovi to asi robi dobre....dlho som tu nevidel opravdovu profesionalnu pracu novinara z armadnych novin...dneska moze byt kazdy novinar....

 • crusader
  13:02 17.10.2016

  Rase
  Pokud se omezíme na to jestli voják umí rozebrat a složit útočnou pušku a vystřelit z ní opravdu základní vojenský výcvik nepotřebujeme, to se za pár dní naučí každý. Pokud budeme chtít aby ovládali i další zbraně bez nějakého výcviku (delšího) to nepůjde. Navíc ZVS není jen o tom naučit vojáka ovládat zbraň ale udělat ho odolnějším fyzicky a psychicky. Co to bude za vojáka, když ho odvedete v 25 od maminky, a on se sám o sebe nebude umět postarat, protože doteď se o něj starali rodiče. On sice ví, kde koupit značkový hadry, jaký šampon s kondicionérem je nejlepší na jeho vlasy, jaký iphon je nejlepší, má plno přátel na fejsbůku - jenže tohle všechno mu bude v poli k ničemu.

  Občané západních států (hlavně evropských) si zvykli na to že mají profesionální armádu, kterou platí ze svých daní a proto se jich to tak nějak netýká.

  Nevím jak je nebo není bojeschopná armáda severní koreje, stejně nevím jak je bojeschopná jihokorejská armáda bez američanů.

 • Rase
  08:21 17.10.2016

  crusader:
  zvláštní, že o bojeschopnosti korejské armády nikdo nepochybuje...
  Myslím že základní vojenský výcvik dost přeceňujete - hodí se ho mít, ale není to všespasitelné

 • crusader
  07:35 17.10.2016

  Rase
  Jenže i ti mladí Rusové s iphonem rukují na základní vojenskou službu. Na Západě skoro nikdo (kromě pár zemí).
  Hlavní problém ale nebude s tím iphonem, ale s připojením na net (jak ukážou holkám na fejsbůku jaký jsou kingové - do prvního boje)
  Copak kartáčky - kdo dodá západním rekrutům šampony, kondicionéry, gely na vlasy, antiperspiranty..... - to bude logistický oříšek jak sviňa

 • Rase
  23:36 16.10.2016

  potřebovali němci v rusku zubní kartáčky?! - rozhodně. Potřebovali toaletní papír?! rozhodně. Mělo s tím problém zásobování - ano. Potřebují současní mladí lidí Iphony - asi ano. Dělá to z nich horší vojáky ? Nenapadá mě proč by mělo. Místa moc nezaberou. Potřebují Iphony mladí rusové z města - rozhodně ano. Zkrátka ten rozdíl mezi střední třídou v rusku a na západě nebyl tak velký, jako zozdíl mezi ruskou střední třídou a ruskými loosery na dně společnosti. Požadavky byly stejné. Navic teď ruští vojáci používají ponožky místo onucí, tak to zabere taky nějaké to místo navíc. Jednou třeba zavedou i zubní kartáčky, tak na tom budou stejně jako my...

 • psouk do pitle
  19:41 16.10.2016

  No konečně!Tak a teď už víme všechno o slavné putinově potěmkinově armádě!
  Hurá na ně!Hned zítra ráno je napadneme a poledne je rusko naše!Ty rozutekané mužiky pochytáme jako králíky a dodáme je do všecj ZOO po celé evropě a putina budeme vystavovat v kleci ne rokefeller placi!

 • DJW_
  19:22 16.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Alea: mas nejaky hodnoverny zdroj? Kamaratova manzelka pochadza z 15.tisicoveho mestecka v republike Komi co pekny zapadakov a ziadny vyhladovani ludia somalskeho typu sa tam nenachadzaju. Psenicna muka sa da kupit v 2kg alebo 50kg balikoch a stoji cca 40% toho co na Slovensku.

 • Tesil
  18:13 16.10.2016

  Pane Grohmanne,pokud si dva a více lidí vyměňují názory nejedná se o monolog.

 • alea206
  17:56 16.10.2016

  PerunBB:
  Nejvetsi producent obili.
  A to myslis v tunach nebo tunach na hlavu?
  A dalsi otazka je kolik z toho obili vypstovaneho na jivu dovezou na sever. V hrubych cislech Vam to mozna sedi, ale ja mluvim o uzivitelnost a potozmo i prisunu kvalitni potravy do mist kde nerostou / nezijou.
  Jinak ano maji oblasti s urodnosti srovnatelnou s Evropou, ale pak maji oblasti kde neroste vlastne nic, ale lide tam ziji. At uz historicky nebo proto ze se tam neco tezi. Musite to videt v souvislostech.

 • DJW_
  17:06 16.10.2016

  Marthy: dobrá myšlienka (dobrovoľné odvody) ale tažšie realizovateľná. U nás sa po roku prevádzky dá hovoriť o peknom fiasku - z tusím "AŽ" 129 prihlásených výcvik (kto by aj šiel za žold v hodnote 125€ na mesiac), dokončilo len 31 ľudí, kopec bol odmietnutý pre nesplnené fyzické alebo psychické predpokady.

  Z dôvodu "infiltrácie extrémistických neofašistov" do kurzu sa rozmýšla o "prepracovaní" celého programu (čo vzhľadom na finančné NEkrytie môže znamenať kadečo) a teda aj napriek tomu že v OS RF sa niekde stále používajú onuce namiesto ponožiek, sú na tom vždy lepšie ako my.

  Ćeský program sa u našej odbornej verejnosti považuje za oveľa lepší ako náš ale podrobnosti neviem.

 • perunBB
  16:21 16.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Zaroven zapominate na jednu vec. Rusko je stran urodnosti krajiny a schopnosti uzivit populaci na tom podobne bidne jako blizky vychod a nektere casti afriky.

  Kým sem niečo napísěs ohľadom tej schopnosti uživiť populáciu skús si o tom niečo zistiť lebo veľmi rychlo zistíš že opak je pravdou.Pár rokov po sankciách sa stáva z Ruska najväčši producent obilia na svete.

 • alea206
  15:13 16.10.2016

  Teda chtel jsem tu diskusi precist celou protoze obcas je v diskusich spoustu informaci, ale tohle jsem vzdal po 2 strankach. Prijde mi jako by se hadaly 2 propagandisticke organizace.
  Prijde mi ze mychate dohromady nekolik temat.
  1. Realene podminky v ruske branecke armade.
  2. Realne podminky v profesionalnich slozkach ruske armady.
  3. To jakym zpusobem Rusko a Ruska armada vystupuje na verejnosti.

  Zaroven zapominate na jednu vec. Rusko je stran urodnosti krajiny a schopnosti uzivit populaci na tom podobne bidne jako blizky vychod a nektere casti afriky. Jedine co v takovem prostredi muzete udelat aby se lidi nezcvokli je dat jim nejakou silnou myslenku, ktere se muzou zuby nehty drzet. At uz je to Alah nebo Putin. A zakladem teto ideologie musi byt: "Sme super a nedelame chyby, jinak bysme tady neprezili"
  Na zapade je ale zivot klimaticky a zemedelsky mnohem jednodusi proto nemusi panovat tak silna myslenka a misto ni muze byt otazka: "Skutecne taci jsme?"
  Uz tohohle zakladniho rozdilu je videt ze Rusko a Zapad v moralce a zpusobu ziti porovnavat nejde.

 • Tesil
  15:12 16.10.2016

  hurvo to ti trvalo než jsi ty Malmédy vygůgloval.Zrovna J.Pieperovi byl trest smrti změněn na doživotí a v r.1956 byl propuštěn.Celý incident se odehrál trochu jinak než se uvádí.Pokud natočí film o Katyni Rus,Němec a Polák výsledek bude odlišný.Takže asi tak.I v Norimberku převládala tkzv.spravedlnost vítězů a přesto padlo jen 12 trestů smrti.

 • Marthy
  15:11 16.10.2016

  Byl bych pro zavést nějaký povinný branecký výcvik,třeba na 2 měsíce,aby mladí lidé měli alespoň nějaké základy o ovládaní zbraní,základní vojenský výcvik.Protože kdyby bylo třeba se bránit,naše početně malá profi armáda s třiceti tanky toho opravdu moc nevytrhne.Koho by potom mobilizovali?Staré dědky co ještě zažily ZVS,nebo mladíky kteří netuší kde je na samopalu pojistka a jak do něj dostat náboje...

 • mastodont
  14:59 16.10.2016

  Položme si zasadnu otazku: Zvládneme to my ? Zvládneme ťazké podmienky na fronte ? Sme na to dostatočne vycvicený ? Vzniknu problemy so samovrazdami sikanou a nebodaj aj chorobami a inými zalezitostami ktore su na dlhsích vycvikoch alebo odlúceniach bezné ? Máme úroven vycviku adekvátny ruskému ? Alebo nebodaj lepší ? Lepsi v com ? Zvladneme daleké presuny ? Zatial sme v klude doslova na gauči v papučiach, ale čo ked ? Pol národa sa poserie, pol kolaboruje a na konci sa aj tak pridáme k vítaznej strane... Ale aj tak vdaka za SNP.

 • Rase
  14:56 16.10.2016

  Ještě bych rád dodal, k názoru, že je dnešní generace moc zhýčkaná a nikdo by do války nešel. Možná že jo, ale už představitele c.a.k. armády překvapilo, že drtivá většina čechů a moravanů šla dobrovolně k mobilizaci (s tím nepočítali !). Sice bez nadšení jako u rakouských němců nebo maďarů, ale šli. Podobné to bylo za mobilizace 1938 (nadšení lidí politiky poněkud překvapilo). Přeci jen do války jdou lidé né kvůli politikům (přeci jen ti rakouští a prvorepublikoví byli stejně prohnilí jako ti dnešní - ať již v ČR nebo EU), ale kvůli rodině atd. když už tam jsou, tak bojují za kamarády vedle sebe.
  Otázkou jen je, co by armáda mobilizovaným vojákům oblékla atd. ale dodám, že stejný problém řešila i C.a.K armáda a to tím, že branci si měli nosit vlastní věci (ešusy, příbory, zimní čepice, rukavice atd.), které, pokud prošly schválením, jim armáda proplatila.

 • Jan Grohmann
  12:21 16.10.2016

  Poslední příspěvky smazány, aby se uťal začínající monolog o WWII. Držte se tématu, další příspěvky o WWII budou mazány.

 • hurvo
  20:51 15.10.2016

  napr kampfgruppe peiper ma na ucte viacero masakrov zajatcov, najznamejsi je masaker zajatcov v malmedy.

 • Tesil
  20:06 15.10.2016

  hurvo psal jsem o vraždění Amerických vojáků jednotkami SS.Tak mi prosím připomeň jeden konkrétní případ. Naopak spojenci zabíjeli příslušníky tankových posádek,protože měli černé uniformy a lebky na výložkách.

 • hurvo
  19:50 15.10.2016

  no pomenovat vrazdenie vojnovych zajatcov esesakmi za mytus je mimo moje chapanie.
  gloton> aha takze poliaci by vlastne mohli zmasakrovat rusov do posledneho za napadnutie polska so svojim spojencom hitlerom, za katynsky les a za to co spravili pri varsavskom povstani.

 • Tesil
  19:21 15.10.2016

  hurvo mám na mysli vyšší výsluhy při odchodu z armády,léčebnou péči,lázně,v důchodu potom stejné výhody jako veteráni z 2.sv.v. Zas tak moc opravdu doložených případů poprav Američanů jednotkami SS asi nebude.To bude opět jeden z mýtů.Po invazi to byli zrovna vojáci USA,kteří nebrali zajatce.

 • Gloton
  19:09 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Rabovaním a nasilnostmi Rudé armády v Německu bych se vůbec nezabýval.
  Ti Rusové měli v podstatě morální právo vybít Německo do poslední hlavy a nikdo by jim to nemohl mít za zlé.
  Dovede si někdo snad představit, že by se láskyplně či jen tolerantně choval k nepříteli, který by nás napadl, povraždil třeba 3 milony lidí, totálně zpustošil a srovnal se zemí všechna města a obce na území, kam se dostal a vyznával ideologii "co čech, to poločlověk dobrý jen k likvidaci"?
  Každý koho napadne i jen se zmiňovat o plenění Rudou armádou, by si měl uvědomit, co tady u nás naděláme kvůli jedné vyhlazené obci Lidice. V Rusku a na Ukrajině a Bělorusku, byly takto vyhlazeny stovky velkých měst a tisíce obcí. To si nikdo z nás nedovede dnes představit.
  A tímto zpustošeným územím šla Rudá armáda tisíce klimetrů od Moskvy až na své hranice......copak oni mohli mít nějaké slitování??? A že ty vojáky to muselo hodně poznamenat a změnit jejcich chápání pojmu "němec či fašista" je naprosto jasné. Spooousta těch vojáků už ztratila celé své rodiny, drtivá většina alespoň nějakého člena rodiny.
  To přece potom není vůbec možné srovnávat jejich chování na dobytém území nepřítele s chování vojáků USA, je úplně směšné, chtít něco takového srovnávat.

 • Marthy
  19:05 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Co jsem slyšel od pamětníků,v rabování a znásilňování excelovala zejména Rumunská armáda.Prý byly horší než zvěř.Hádám že co se týká toho záleží hodně na morálce a lidskosti toho či onoho národa,ne jen na tom jak moc mu ublížil nepřítel.

 • hurvo
  18:50 15.10.2016

  tesil > Len tak z hlavy ma napadaju popravy americkych zajatcov esesakmi.
  Aj americka aj sovietska armada si vsak tieto zlociny riesila , amik fasol court marshal, a u nas v jednej dedine ked rus znasilnil dievca tak ho jeho velitel proste zastrelil na mieste.

 • hurvo
  18:47 15.10.2016

  tesil > akoze ake vyhody 5 percentna zlava na kupalisko alebo do muzea? Dakujem pekne. Na dobre vybavenej zakladni, njn tu je jadro pudla nase NATO armady sa o vojakov viacmenej staraju. Ale vasa ma problem so skorumpovanymi feudalmi vo funkcii velitelov. Ked vam na to vase medium poukaze samozrejme ze sa zlostite.

 • Tesil
  18:39 15.10.2016

  tibis armáda pacifistické země to zní skoro divně,ale jo souhlasím.Ti Rusové měli Němcům co odplácet,ale proč se Američané chovali jak čuňata.A nejen vůči zajatcům.

 • DJW_
  18:36 15.10.2016

  Tibis- viac menej suhladim. Akonahle sa roztoci spirala nasilia, je neskutocne tazke ju zastavit. V kazdej vojne je pri zbrani niekto komu zabili clena rodiny s pomstou v hlave a ked sa dostatocne pomsti, zas sa realizuje rodina na ktorych sa mstil..

  Akurat ten tvoj ramec na 20 rokov do najblizsieho konfliktu povazujem este za celkom optimisticky odhad. Ja som uz dnes zariadil manzelke strelecky kurz a rozmyslam o kupe nehnutelnosti daleko odtialto.
  Ako hovori moje oblubene moderne ruske prislovie: Optimista sa uci anglicky, pesimista cinsky. Realista kupil avtomat kalašnikova.

 • tibis
  18:06 15.10.2016

  Tesil - Znasilnovani a rabovanie v case vojny tu vzdy bolo, aj bude a nezalezi z akej demokratickej a pacifistickej krajiny danna armada je. Vzdy sa najdu psychopati, co to vyhladavaju. Americania v juhoslavii, rusi v afganistane, aj zdidealizovani parizani pocas SNP si obcas 'zařadili' na civilistoch.Rusku armadu na nemeckom uzemi k tomu dokonca povzbudzovali dostojnici. Mladi a neskuseni teenageri sa daju lahko strhnut k takymto veciam. Vo vojne kde umiraju ludia, nejake to znasilnenie alebo vyrabovanie nejakeho domu nic neznamena. Zijeme v tak dlhom mieri, ze je iba otazkou casu, kedy to v europe znova prepukne. ( moj odhad je 15 -20r.) Velmi rad by som sa mylil. A zmekcila a pacifisticka europa bude mat obrovsky problem ( tak ako to bolo pred WWll ) Zabit druheho cloveka je ozaj tazke ale druheho a tretieho uz nie.

 • Bazinga20
  17:13 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  S tím že na mise jezdí vojáci šířit lásku, mír a demokracii jak se prezentuje často také dost pochybuji. Nebýt to velice dobře placené nejede tam nejspíše prakticky nikdo z nich.

  A teď trošku jiná věc.. jak myslíte že v případě mobilizace ochota bojovat na straně našich odvedenců z řad mladších ročníků? Když se pomine fakt že by nebylo kde je vycvičit a do čeho oblec ani čím vyzbrojit. Já osobně mám pocit že se vzdali prakticky všichni s klidem v duši bez jediného výstřelu. Nevidím mezi svými vrstevníky jakoukoliv ochotu případně bojovat za naše politické vedení čí zájmy EU.

 • Tesil
  16:49 15.10.2016

  Hurvo ty jsi nikdy neslyšel o benefitech armádních veteránů a to jen za pár týdnů na dobře vybavené základně.Plus další výhody.Hlavně sem necpi keci o vlastenectví a o boji za demokracii.

 • DJW_
  15:55 15.10.2016
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Prevziať článok od jedního z troch najviac protiruských (no dobre, tak opozičných) médii v Rusku a vydávať ho za pravdu, to myslím nie je celkom objektívne. Aby boli v obraze aj tí, čo ruské média nesledujú: Gazeta spolu s TV Dožď a rozhlasom Echo Moskvy pokryvajú cca 10% mediálneho priestoru a sú tak fanaticky opozičné, že pomaly aj Sputnik môžeme označiť za dôveryhodnejšie médium. Toľko k zdroju.

  K stavu OS RF: netrúfal by som si ich hodnotit, ale podľa osobného rozprávania môjho dobrého priateľa (bývalého dôstojníka Červenej armády a občana RF) sa od nástupu Sojgua situácia dramaticky zlepšila. Niektoré kasárne sú komplet nové, aj v tých horších na Sibíri majú síce starý nábytok, ale čisto a teplo. Úmyselne vyberám video z neštastia v kasárňach v Omsku, aby nebolo podozrenie že kasíno a nemocnica boli vyluxované iba kvôli kamerám: https://youtu.be/h_iGSuNrXhM...

  Celkový stav ich pechoty asi nebude najhorší, vo Warrior Competition minulý rok vyhral ruský tím SOBR 1. miesto v konkurencii 37 tímov (za účasti o.i. 2nd Marine Special Operations Battalion US Army alebo 102. priezkumneho z Prostejova..)
  http://warriorcompetition.com/...

  Možno je článok o 9. motostreleckej úplná pravda, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vybraný jeden z najhorších prípadov prezentovaný ako bežná realita - čo teda určite nie.

  Úprimne ale netuším účel tohoto článku - potešiť že u nás to nie je také zlé? Ruku na srdce - aká je realita u nás? Mesiac dozadu som hovoril s príslušníkmi zo Žiliny aj z Martina a bol som dosť nemilo prekvapený v akom stave som videl Ivecá LMV aj niektoré zbrane (a to boli tie akože modernejšie z toho čo máme k dispozícii.)

  Skôr by bolo treba napísať niečo odstašujúce o ruskej armii, lebo nedostaneme ani toho 1,x % HDP na udržanie čo máme teraz.

 • Pepos
  15:53 15.10.2016
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Todomatch
  Pripadáš mi ako redaktor z ČT(nechal bez povšimnutia tvrdenie tzv. odborníka diskutéra ,že Ukrajinsky front bol založený na národnostnom princípe a nie územnom a podľa toho strednú Európu oslobodili iba Ukrajinci- no a to je prekrúcanie reality na politickú objednávku) - Sovieti po návšteve armády faš. Nemecka už nič nemali. Takže ,keď prišli k nám ,al. do Nemecka museli drancovať.
  Nechcem sa zastávať Rusov za každú cenu ,ale osud faš. Nemecka bol spečatený porážkami v Sovietskom zväze to jest na východnom fronte.
  Prečítaj si pamäte Erich von Manstein a iných nem. generálov.

 • Tesil
  15:51 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Todomatch podle tebe Rusové rabovali,znásilňovali atd.zatímco Američané rozdávali čokoládu a žvýkačky.Je to jeden velký omyl.Podle knihy M.Gebhardtové znásilnili vojáci USA 190 000 německžch žen a to do r.1955.Rovněž zabíjeli jak Němce tak Italy.V zemích jako je Belgie či Holandsko se chovali hůře než Němci.Prostě kradli stejně jako o desítky let později v Iráku.

 • crusader
  14:43 15.10.2016

  Tak jsem něco našel, je to sice pár let staré - 2011, ale výsledky jsou dost zajímavé (i diskuze pod článkem)
  http://www.armadninoviny.cz/re...

  Nemáte někdo novější údaje?

 • crusader
  14:34 15.10.2016

  Todomach

  Na naši armádu plivat nejde, žádná armáda v ČR neexistuje. Těch pár bojových jednotek by ubránilo po jistou dobu možná jeden kraj. Navíc jsou to vojáci z povolání, kteří po skončení směny jdou domů, tak jaká šikana

  Navíc jsem bral hypotetický stav, kdy by AČR byla braneckou. Což není. Je těžké si přiznat, že by to vzhledem k tomu, co máme na školách, bylo horší než v Rusku.

  A opravdu mě baví jak se tu na jednu stranu zatracují proruské weby a informace od jednoho "novináře" z opoziční gazeta.ru se berou jako neotřesitelná pravda.

  Docela by mě zajímal poměr sebevražd v profesionální armádě (např. americké, s psychotesty a psychology v armádě) a odvedenecké (ruské armádě, bez všech moderních psychologických vymožeností )

 • Rase
  13:23 15.10.2016

  Docela by mě zajimalo, zda se už v ruské armádě zlepšilo druhé dědictví po carské armádě - kdy se velitelé armád osobně nesnášeli a prováděli si naschvály. Typický je příklad Samsonov a Rennenkampf, jejichž osobní vztah zapříčil totální pořážku u Tannenbergu (1914). To jen tak dávám za příklad, kdy i papírově mnohem silnější armády, dokáží rozvrátit vadní velitelé. To že vojáci museli v létě pochodovat v zimních uniformách a neměli co pít, jíst atd. snad ani nemusím zmiňovat.

 • Sorge-227
  13:04 15.10.2016

  Proti sikane je urcena vojenska policia, akykolvek branec moze nahlasit sikanu. V ruskej armade chybala tato vojenka policia, ale uz ju maju tiez...niesom si isty. Sikana je vsade tam kde sa o to dostojnici nestaraju. Nestaraju sa o muzstvo. Otec ako dostojnik CSLA a neskorsej SR armady nestrpel sikanu a vedel o kazdom grazlovi a vedel si vytipovat ludi. Ale bolo vela dostojnikov co ich to nezaujimalo. Otec spominal ako sa sovietsky dostojnici chovali k svojim brancom. V minus 20 museli behat vonku do polpasa vyzleceny a cvicit. Sovieti pouzivali telesne tresty...na vlastne oci videl ako ich dostojnik na nastupe mlati rakoskou. Sovietsky vojaci robili bordel v hospode. Zavalali ich ddostojnika. Dosiel sam s nakladym vozem a soferem. Hned v hospode rozbil hubu dvom vojakom a vsetci vojaci museli nastupit do vozidla. Vsetci sa tam nezmestili tak museli utekat za vozidlom. To v CSLA nebolo mozne vidiet...nieco nerealne. Ked bolo cvicenie so sovietskymi vojakmi, tak nasi CSLA bola pravidelne a vytecne zasobovana jedlom a veskerym potrebnym materialom na cvicisku vo vojenskych lesoch. Naproti tomu sovietsky vojaci boli nevystriedany aj niekolko dni bez jedla a vody. Vobec sa o nich nestarali. Nasi vojaci po nich hadzali z vozidiel KD so solidarity a z posmech ze nemaju co zrat. Sovietsky branci maly jednu z najtvrdsicich sluzibe z armad v europe. Neviem ako je to tam teraz, ale urcite za to mozu dostojnici v tomto konkretnom utvaru a ruske velenie by na to malo vo vlastnom zaujme reagovat. Ked clovek videl sovietskeho-ruske dostojnika tak bol pupkaty a branci boli vychrtli. Ked vidim USA army tak 90% vysokych dostojnikov aj generalov ma sportovni postavu....co je znamka kvalitneho zivotneho stylu a stravy.
  JO JO VOJNA NENI KOJNA. A s tou sebevrazdou je to tiez o dostojnikoch....nestaraju sa potom ludia umieraju. Urcite sa to da s minimalizovat. Lebo aky je velitel take je muzstvo. Tam ziadna demokracia nie je. A nase profesionalne armady SR a CR je uplne ina kapitola. O tom by som ako novinar pisal...keby som bol. Lebo to je zrada republiky ze nas tak odzbrojili a znicili jednu z najsilnejsich armad v europe CSLA. Za to by mali niekoho minimalne odsudit

 • Todomatch
  13:02 15.10.2016

  A co crusadere neodvádět pozoronost a pod článkem o Rusku se vykašlat na plivání na naši armádu a pořádně se podívat na tu ruskou, o které je řeč?

 • Todomatch
  13:01 15.10.2016

  Pepos předvedl klasický klam, kdy nedostatek vydává za přednost. Máme na to známé rčení "dělat z nouze ctnost". Američtí, britští, kanadští, australští a ostatní západní vojácí porazili úplně stejného Hitlera a byli při tom dobře vybavení, oblečení, najezení a vyzbrojení. Neměli pak takový sklon drancovat a okrádat ty, které osvobozovali, jako ti (abych použil Peposova slova) na půl hladoví psi.

 • crusader
  12:32 15.10.2016

  Co si takhle zahrát na to jak by vypadala AČR, kdyby byla stále stavěná na braneckém základě?
  Každou chvíli se provalí průsery se šikanou na školách, běžně se dají sehnat drogy (včetně tvrdých), marihuanu už pomalu nikdo nedere jako drogu.
  Jak by asi vypadala armáda plná odvedenců, co nemají nic na práci?

  Přestaňme se koukat na Rusy a zameťme si před vlastním prahem.

 • Sepp
  12:31 15.10.2016

  Většina mediálních výstupů přehání, vybírá si jen některá fakta. Pokud budu mít jako novinář x fotek, samozřejmě si vyberu tu nejhorší. Na druhou stranu jsem se z Ruska vrátil před jedenácti dny a byl jsem rád, že jsem doma. Poměry v RU armádě neznám (myslím ale, že se trochu zlepšila její reputace mezi ostatními Rusy), ale určitá forma přehlížení podřízených, despotické řízení, zamlčování problémů, přesvědčení o vlastní nadřazenosti je tam znát opravdu hodně. Takže i já, ač některá jejich řešení obdivuji, bych se na místě Rusa před odvodem hodně snažil, abych nemusel rukovat. Na druhou stranu my jsme druhý extrém - jak už tady někdo psal, řešení odstraňování pinďourů ze švédských lvů nám při zachování našeho způsobu života, či vůbec zachování života :-), asi úplně moc nepomůže.

 • Pepos
  11:59 15.10.2016

  Pekné no a preto je Ruska armáda na vojnu reálne lepšie pripravená ako tzv. západne armády.Takto nejako porazili Nemecko.Nie nadarmo sa hovorí ťažko na cvičisku ľahko na bojisku .
  Ináč média prinášajú to za čo ich platia ,ale nechtiac si môžeme porovnať hmotnosť US vojaka a Ruského vojaka.Kto potrebuje viac ?
  A výkon - prejedený pes neuloví nič ,ale polo hladový .....

 • Muhaha
  11:25 15.10.2016

  Přístup k obyčejným lidem jako k dobytku se ruskou věrchuškou táhne jako červená nit až k dobám Bátú-chána. To se ani v armádě nezmění během pár let, a respekt k mužstvu i starost o něj se musí do frekventantů vtloukat už na vojenských učilištích. Bojová efektivita se pak zákonitě zvýší bez ohledu na to, kolik se jim podaří (ne)vyrobit Armat. Iljič tvrdil zcela správně, že "kádry rozhodují vše!"

 • Olivav
  10:19 15.10.2016

  jj284b

  No že novináři mohou být paka souhlasí, takže i to o problémech s výzbrojí atd... co ty články provázelo je novinářský nesmysl?

  No a k morální úrovni armád NATO bych taky pomlčel. To co předvedli s památkami v Iráku a jinde. Byly i zprávy o grafity na zdech města Ur atd... takže morální kredit je nic moc včetně zprávn o znásilňování v Mali apod. Japonci by mohli vyprávět. Co americký voják dodrbal, tak řešili převelením do USA. By mě zajímalo, jak dobapli ti akrobai z Itálie co sejmuli tu lanovku. Jinými slovy bordel je všude. Jiná jsou jen média. To je ta pointa. Jiná ale v něčem i stejná. Mlží ve propěch svojí strany pokud je to potřeba.

  Kdysi jsme byli v zadku východním a teď jsme uvízli v tom západním. No a s těmi spalovacími motory co tu uvedl JiriR:
  http://www.auto.cz/konec-spalo...

  Už se těším až budeme jezdit na kolech nebo se vrátíme ke koním :) Není tu infrastruktura a naftová loby to bude asi s klidem sledovat. No ale hlavně nový EU MBT Leopard 3 bude elektro ne? Bude prostě n baterky. M1A3 bude mít jen pomocné elektromotory, ale EU MBT bude dál :)

 • Marthy
  09:34 15.10.2016

  Tibis-máte pravdu,takhle nějak to asi v Ruské armádě vypadalo.Opomenul jste ale pár podstatných věcí-1,bylo to před 30-ti lety.2,u nás,a ve většině armád Varšavské smlouvy to vypadalo podobně.
  Taky třeba já chodil v obnošených maskáčích a na nohou jsem měl kanady po někom,určitě i vy,pokud jste tedy nebyl vyšší důstojník,ale to asi ne.I u nás a v jiných armádach se kradlo,pomocníci kradli jídlo v kuchyních,řidiči prodávali palivo a součástky,psovodi žrádlo pro psy...to byly běžné věci,někteří se s tím nepárali a kradli ve velkém,však nejeden voják přesluhoval,pamatujete snad,ne?
  Je to typická česká (nebo československá)povaha vysmívat se jiným a sám nebýt o nic lepší.
  Pokud se pamatuju asi jediná armáda VS která měla dobrou morální úroveň byla armáda NDR,ale o tom snad jindy.
  Důležité je že se poměry změnily,ta doba už je pryč.Určitě se změnily i poměry v Ruské armádě.Dělat soudy na základě článku který nadiktovalo pár nespokojenců je dost nerozumné.Už když jsem viděl úvodní obrázek bylo mi jasné že v tom článku vyváženost nenajdu.

 • Clanek
  09:33 15.10.2016

  Clanek mi prijde vyvazeny, reportuje a zaroven dava prostor i opozicnimu nazoru, plus neuzavira dogmata a nechava mi prostor s informaci pracovat.

  A stejne je zvlastni jak pod podobnym clankem vzdy vystupuji ti stejni s obhajobama, jako ze skolky:"na zapade taky", "je to jen jedna jednotka", "pochybny zdroj", "na zapade taky", "nemame data jen dojmy"...
  ... a jedine dalsi co stejne srdnate bude tahle vzdy stejna skupina diskutujicich hajit je to ze ze jsou nestranni, v zadnem pripade ne prorusky. Tak jo. :)))

 • flanker.jirka
  09:27 15.10.2016

  Popsaný problém je typickým projevem armád na systému nedobrovolné služby všech branců. Jiná situace bude u jednotek plně profesionálních.
  Pokud se ta jednotka vymyká z běžného průměru k horšímu, je chyba buď ve velení nebo je problém s tím jaké "existence" tam jsou odvedeny, může se stát, že se tam namíchají lidé slušní s lidmi, kteří už před vojnou seděli v base.
  Obecně se v braneckých armádách k motostřeleckým jednotkám odvádí to nejhorší, kvalitnější personál je vyžadován u výsadkářů, letectva, PVO, námořnictva nebo raketových jednotek.

 • JiriR
  09:26 15.10.2016

  Zdrastvuj Shuravi. Použiju odrazky
  1, západ pro Rusko nepředstavuje nebezpečí, NaopAk udržuje rovnovahu-zatím.
  2, jen v eu jsem napočítal 120 špičkových brigád. Rusko má 40 ale slabých. Rus v Paříži, rus v nemecku: podceneni logistiky a velke rozlohy.
  3, pokud by RF bojovalo se západem z medvěda by se stal zakrvaceny beran, přišel by čínský vlk a ukousl mu asijskou část ruska.
  4, Rusko se teď opírá o vysoce disciplinovaneho Vladimíra, ropu, jaderne zbrane, ale Vladimír stárne, až odejde frustrace půjde nahoru. Německo chce od 2030 zakázat spal. motory.
  Tenhle web by neměl být platformou pro vyřizování účtu mezi západem a východem.

 • fenri
  09:24 15.10.2016

  Taková: nemusíte prolezat žádné proruske weby. Stačí si dát vyhledat klíčová slova, nebo ten obrázek a vypadne vám X ruských webů, co o tom psalo.

  Ale mi záhadou jedna věc: zaznamenal jste "ohlušující ticho" na ruských webech a zároveň píšete, že na ně nechodíte. Pokud na ně nechodíte, jak jste zaznamenal to ticho? Za další i bez chození na ruské weby lze na Googlu během pár vteřin zjistit, že se žádné ticho nekonalo.

 • jj284b
  09:12 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Olivav: Bundeswehr ziadne metly nepouzival. je to len novinarska kacica, sposobena tym ze vobec nerozumeju vojenskym veciam.. novinari videli velitelsku verziu OT s atrapou automatickeho kanonu a vymysleli si celu historku.

 • Takeda
  09:11 15.10.2016

  přiřadil = přirovnal (překlep)

 • Takeda
  09:10 15.10.2016

  fenri: Tak já ustupuji z pozice, do které jste mě posunul vy ve své hlavě. Vy už mě ani nepotřebujete a dovedete se hádat sám se sebou respektive se stanovisky, která přibájíte ostatním diskutujícím.

  K ostatním armádám jsem situaci 9. brigády přiřadil proto, že se mi nechce hledat nějakou západní srovnatelnou jednotku, ale klidně si ji tam dosaďte. Situaci u 9. brigády to ani nezlepší, ani nezhorší.

  V pohledu na média a cenzuru se fakt neshodnem. Cvičně jsem si zacpal nos a koukl na pár proruských serverů a ticho po pěšině, to mě stačilo... Ale vy jistě vyhrabete kýbl ruských článků, které situaci 9. brigády vysvětlují úplně přesně, abychom věděli co si máme myslet.

 • Olivav
  09:04 15.10.2016

  Tohle tema jasně naznačovalo, jaká bude diskuse.

  No např Bundeshwer, což by měla být No1 v EU místo kulometů používal košťata a místo kulometů měli na technice klacky, protože ty zbrně jaksi neměli. Bylo to v článcích ze západních médií. Takže asi tak.

  No a když zelení mužíčci vlítli na krym, tak se z toho západ "málem" podělal na X let dopředu. I to, že zvládli Gruzii zpacifikovat tak rychle byl šok. Takže nevím. Navíc masovost a četnost cvičení armády RF a NATO je někde jinde. Tady jde jen o účelové házení špíny. I v době, kdy to s RF bylo bledé, tak dokázali NATO přečůrat, alespoň obsazením letiště v Kosovu a západ alias NATO opět čuměl.

  Klídek a miň blít v alejích západofilové.

 • shal
  08:34 15.10.2016

  Každé problém, který se zatajuje místo toho aby se řešil, tak jenom bobtná. V Rusku se snaží mít perfektní obraz armády, zatímco ta se rozkládá potichounku zevnitř. Na západě se běžně problémy omílají v médiích. Možná proto západní armády nevypadají v očích veřejnosti jako naleštěné bezchybné bojové mašiny, ale problémy se opravdu řeší a odstraňují.

  Která armáda bude bojeschopnější? Ta nedokonalá, ale neustále opravovaná a optimalizovaná západní nebo ta ruská naleštěná bída?

 • tibis
  08:33 15.10.2016

  Tento clanok ma vobec neprekvapil. Svojho casu som v ZSSR stravil dva mesiace ako vojak ( PVO z Rozmitalu) . Musim sa smiat zastancom ruskef armady ( neverim ze as tam nieco zlepsilo k lepsiemu za poslednych 30 rokov ). Ruska armada je jasne kocurkovo. Schopnost prezentovat 30 tanov ako obrovsku a modernu armadu je ozaj obdivuhodna. A to iste sa deje aj pri namornictve a letectve. Skutocostou su roztrhane kanady a uniformy, spustute objekty na ubutovanie, potkany v kuchyni, technika ktora sa neda nastarovat lebo niekto ukradol suciastky a obcas aj cely motor........ Stale to iste sa mi dostava do usi od inych ludi co to videli na vlastne oci. Nespochybnujem o schopnost ruskej armady v bojovom nasadeni aj v takychto podmienkach. Ale logistika je v este horsom stave a armada bez municie a hladna nie je armada. Sikanovanie v armade vzdy bolo aj bude ci uz na urovni starsi- mladsi alebo dostojik- vojak. Ale zakryvat mrtvoly vo vlastnych radoch, to uz je ozaj silna kava. Rusko robi bububu a my sa ideme posrat od strachu. Putin musi mat nejaky mentalny blok ked ukazuje vtaka pri kazdej prilazitosi. Zazil som sudruhov z cervenou hviezdou a stacilo a verim ze uz sa nevratia a ostanu v azii kde aj patria. Cest praci suduhovia !

 • shal
  08:29 15.10.2016

  To je velký rozdíl mezi Ruskou armádou a západníma. Když je v západních armádách nějaký hodně vážný problém, tak se na něj naopak poukazuje. Samozřejmě že každá jednotka má vlastní problémy, které si drží pro sebe a snaží se je pokud možno vyřešit po svém, ale velké koncepční problémy jsou na západě poměrně často omílány v médiích. Možná kvůli tomu nevypadají západní armády v očích veřejnosti jako bezchybné stroje, ale problémy se aspoň řeší než nabydou obludných rozměrů.

  Jakmile se utajují, tak jenom potají rostou a je zapotřebí stále více utajování a překrucování skutečností jenom aby se ten obrovský smrad nedostal ven. To není problém pouze Ruské armády, ale všech problémů, které se zatajují místo toho aby se řešily. A vždycky to vede jenom k neschopnosti a kolapsu bez ohledu na

 • Marthy
  07:43 15.10.2016

  Vždy se najdou jedinci kteří vojenský režim nesou těžko,nebo ho prostě nezvládají.Jsou příliš zvyklí na pohodlí,naopak nejsou zvyklý poslouchat nadřízeného,jsou psychicky labilnější a podobně.Když si nějaký novinář takové jedince najde sdělí mu svůj pohled na jednotku ve které sloužily,bude to pohled hodně jednostraný a zkreslený.Málokdo přizná že za to že se mu na vojně nedařilo a bylo to pro něj těžké si může z velké části sám.Že mu je vojenský živou cizí a že se ani nesnažil se přizpůsobit.

  Tenhle článek je jednostranný a podle mého zcela bezcenný,je to možný názor pár jedinců.Kde je názor druhé strany,těch velitelů které tam pomlouvají,nebo jiných vojáků?Nikde,proto je tenhle článek účelový a o stavu Ruské armády nic neříkající.

 • SeaWolf
  07:25 15.10.2016

  Tady je zase od rudochů nazvraceno .... :-)

  Článek popisuje stav jedné jednotky pokud jste si nevšimli. Bordel je v Rusku základ státu proto prahnou po pevné ruce. Ruská armáda má lepší jednotky a horší jednotky jen mě zaráží, že jí pustili na frontu.

 • hurvo
  05:13 15.10.2016

  Tešil : choď do prdele s takými rečami , aké veteránskej výhody?

  Shuravi: zjavne rozumieš cesky tak tu nepis hlaholikou cyrilikou . A v afgane bola polovica českej aj slovenskej armády. Nie si výnimočný tak sa neohanaj nejakým letiskom ariane. Ty banán.

 • Cain
  03:09 15.10.2016

  "Na rozdíl od západních vojenských médií, kde vycházejí běžně kritické články, v ruských médiích kritické články o ruské armádě prakticky nenajdeme."

  Často je pojem "kritizovat" nebo "kritika" chápán jako negativní posouzení. Ovšem pojem "kritika" má původ v řeckém "krinein" a "kritiké techné", tedy umění rozlišovat a posuzovat. Kritika je činnost hodnocení, posouzení, ocenění, se souhrnem pozitivních i negativních skutečností (zdroj Wiki).

 • Powerslave
  01:08 15.10.2016

  Pane Grohmann, ale no tak, umíte to i lépe....

 • shuravi
  23:50 14.10.2016

  Tesil
  - И я был в Афганистане, дислокация Кандагар, 2 км от аэродрома "Ариана".
  А ты где был? На Гильмендском водохранилище бывал?.. Там водятся крабы.

 • semtam
  23:36 14.10.2016

  Takeda

  Ještě k tomu napadání. Vaščenko se nemůže zde bránit, tudíž z mé strany se jedná o konstatování než napadání. Jediný kdo tu někoho mezi námi napad je stirling s tím, že jsem rasista :D. Chudák si plete pojmy a dojmy.

  Ale to je podle vás asi OK.

 • Gloton
  23:07 14.10.2016

  Rase: s tou šikanou je to opravdu nějak tak, jak píšeš, co se týká období jejího největšího rozmachu.
  Hodně mě udivilo, když jsem se bavil o vojně s tátou, který byl na vojně v době "Kubánské krize" (je ročník 1943) a on tvrdil, že šikana u útvarů, kde on tehdy byl (raketomety), byla prakticky neznámá. Vůbec nedovedl pochopit, co se dělo na vojně v 80.letech.

  A k té Ruské armádě......pro nás jsou to spíše špatné zprávy.....znamená to jen to, že "Ruský mužik" přežije a vydrží stále to samé, jako před 75 roky a kdyby k něčemu opravdu došlo, nebude to pro "nás" určitě výhoda.
  Protože v podmínkách, které jim přijdou naprosto "normální", budou 3/4 naši mužské populace už jen brečet a zkuhrat.

 • Tesil
  22:46 14.10.2016

  Kolte já jsem v Afganistánu sice také nebyl,ale příbuzný mého spolupracovníka ano.Většina těch maníků si nejenže ani nevystřelí,ale ani se neocitnou v nějaké krizové situaci.Potom získají status veterána se všemi výhodami.

 • Marthy
  22:29 14.10.2016

  Logik-výborná mobilita je jedna z nejdůležitějších vlastností tohoto systému,je proto podle mého velice dobře že je vybaven nezávislým agregátem.Snižuje se tím riziko poruchy hlavního motoru v bojové situaci (a ztráta mobility).Kromě toho oprava či výměna generátoru bude určitě levnější než oprava či výměna motoru,a bude trvat kratší dobu.Třeba-vozidlo samo může dojet do opravny.
  P.s-asi jsme na vedlejším fóru,o systému Pancir se píše kousek dále,ale co už.

 • shuravi
  22:29 14.10.2016

  Успокойтесь, чехи! :-) Русские не собираются нападать на Евроколхоз.
  Ваши хозяева - США - сели в лужу. Россия всегда была Империей. А Империи сами устанавливают "правила игры". Такова жизнь.
  Вы гляньте на карту. Как могли русские завоевать и создать самое большое государство на планете Земля?.. У нас врождённый имперский менталитет. И русские отличные солдаты и патриоты. Умереть за Родину у нас почётно.
  После развала СССР было "смутное время", очень тяжёлое для нас. Такое уже в истории. Но, мы выстояли и всё вернулось на круги своя. С чем вас и поздравляю.
  А с американской гегемонией уже покончено, всё. Новый мир. Новый Порядок.
  Аллилуйя!

 • fenri
  22:22 14.10.2016

  Takeda:
  nějak couváte z toho, že je to o armádě. Proč tedy článek o jedné konkrétní jednotce s mimořádně špatnou pověstí srovnáváte s jinými ARMÁDAMI?
  Přijde mi legrační, že podle novinového článku (bez nějakých "tvrdých dat") o jedné jednotce v poli soudíte celou armádu. A "víte", že vše, co je v tom článku je 100% pravda a jakákoli pochyba je bagatelizace. Váš text je o víře, ne o datech.

  Můžete nějak podložit, že v zametání sebevražd je RU armáda nějak větší expert, než ostatní armády?

  "Vy jste nikoho nenapadl, to semtam s buzíkem. " - prima, tak nepište, že jsem někoho napadl, ju?

  Propaganda...státem řízená je u nás v začátcích, v EU se už ale rozjíždí na plný kotel. Viz politruci do škol.
  15.3. event. 29.-30.9. - docela slušně tutláno v médiích, že? Zato 21. 8. byl od rána do večera všude. Není to divné? Je to "náhoda"? Tomu sám nevěříte.

  Jaké ohlušující mlčení v ruských médiích??
  -20. 9. t.r. se zabije voják v polním tábořišti, o týden později o tom píší mraky ruských médií a o tři týdny později je to v AN. Neříkejte mi, že se za ten měsíc v jiných armádách nezabil voják. A máme o tom článek? U nás zase máme šikovné holky, co se umí 3x bodnout do srdce a pár desítek bodnutí k tomu. A je to v cajku.
  -máte můj respekt, jak sledujete ruská média, že jste tam zaznamenal to "ohlušující mlčení". Já takový přehled o frekvenci článků o armádních problémech v Rusku nemám, smekám. Jendom se ale divím, že jste pak nezaregistroval řadu dalších článků o této kauze v jiných ruských novinách...

 • Takeda
  22:07 14.10.2016

  rase: přesně, např fenri často používá různá srovnání a často srovnává nesrovnatelné. (Jistě po mě za chvíli bude chtít abych to hrozné obvinění doložil alespoň 2 linky z relevantních zdrojů :-D)

 • mastodont
  22:03 14.10.2016

  Takeda.... dal by som s tebou pivo a vysvetlil ti par veci, vysvetlil by som ti ako funguje to co si napisal v strede tvojho prispevku. Je to jednoduche a v skutku aj trosku komplikovane ale v skutocnosti je to celé Jasné. To je nieco iné ako politika aj ked trosku je ale aj dost neni... seriem nato....

 • fenri
  22:02 14.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Logiku, jste tradičně mimo. Teď už i mimo téma.

  Věnujte desetinu svého potenciálu práci pro světové zbrojovky a Gates bude vedle vás žebrákem.

 • Takeda
  22:02 14.10.2016

  semtam: snad nebude váš post brát pan Grohman osobně :-) Všichni novináři jdou po čtenosti, jen ti seriozní kvůli ní neohýbají pravdu nebo nelžou.

  Takže buď jsou podle vás všichni novináři buzíci, nebo ta vaše představa kulhá na obě nohy.

 • logik
  22:00 14.10.2016

  zapoměl jsem ten graf:
  http://www.tipcars.com/fotky_m...

 • logik
  21:57 14.10.2016

  flanker: nepopletl, přesně takto jsem to myslel. Efektivně cizí radar příjmám s útlumem r^2, svůj r^4 - protože příjmám svazek s útlumem r^2 - a po cestě zpět má odražený signál útlum opět r^2.

  asfd: rozhodně vím, že hmotnost leteckých radarů, které jsou kolem 100kg, zde problém není. Dále pak také to, že např. u AESA radarů není problém vypnout některé vysílací prvky a tím v případě potřeby snížit potřebný příkon.
  Argument: neudělali to, takže to určitě nešlo má svůj význam - ale takhle se dá prohlásit jakýkoli produkt za dokonalý....

  fenri: Tady máš graf jízdních odporů a výkonu na dané řadící stupně u oktávky. Pokud pojedu na rovině 50kou, tak z možného dostupného výkonu motoru - který odpovídá necelým 6kN dostupným na 2. převodový poměr, využívám cca 0,3kN. Tedy využívaný výkon je 1/20 maximálního výkonu motoru, tedy cca 6kW - pravda bude to víc, dost sežerou odpory v motoru - ale rozhodně to bude furt jen zlomek maximálního výkonu motoru. Chceš tvrdit, že dlouhodobou ustálenou jízdou rychlostí 50km/h odrovnám motor? Obzvlášť pokud ten motor bude na tuto alternativu v provozu vyladěn?

  A tedy je vlastně problém co? Že ten radar žere málo energie? Nebo že ji žere moc? Já netvrdím, že z konstrukčního hlediska nemůže být APU lepší volbou. Prostě buďto je požadovaný výkon malý - a pak není problém APU, nebo pokud by už APU byla příliš velká a těžká, jsme zas u výkonů, které nemá problém dodávat hlavní motor.

  Ohledně S1 a S300 - vzhledem k tomu, že jde o vedlejší problém, tak Vám to vysvětlovat nebudu. Nikdy jsem nepsal, že S1 může plně zastoupit S300, pouze že jsou situace, kdy by se hodilo mít hlavní radar s300 vypnutý. Příměr s loděma je mimo, lodě se na moři nemohou hrát na schovávanou.

  Na výpočet výkonu radaru nemusí být stránky rovnic, stačí jedna: viz např. http://radio.feld.cvut.cz/cour...
  - a jeden údaj o RCS a vzdálenosti. Přičemž těch údajů o RCS a vzdálenosti bylo vypuštěno X - a jak dokládá linkovaný zdroj, se až na výjimky +- shodují.


  semtam: jasně. To co tvrdím je, že cena S1 je taková, že by se tam radar ze stíhaček vešel. A že je tedy škoda, že ho nemá, protože by to byla právě vítaný doplněk k datům získávaným jinak.

  charlie: X krát jsem psal, že nechci na S1 vícedosahový S-band radar, ale že mi je divný malý výkon střeleckého Xband radaru, který znemožňuje na některé cíle pálit, i když by výkon raket stačil. Už nevím, jak to napsat jinak.

  Cenu jednoho leteckého radaru jsem sem postoval a byla to asi 1/12 ceny S1 - a to byla cena západního radaru, kdy západ má vojenskou techniku zpravidla dražší.

  Ohledně zahuštění - "zahušťují" (prostě modulují co nejvíc do úzka) svazky všechny alespoň trochu dobré radary a udávaný dosah s tím počítá.

  Asi nejsilnější námitka je rozdíl v odrazech a vliv zemského povrchu na šíření signálu. To určitě kdysi problém byl, na druhou stranu York byl v době, kdy se teprv začínalo učit, jak udělat dobrej look down, shoot down radar. A dnes jsou výpočetní prostředky na úplně jiné úrovni. Rozdíl mezi look down a pozemním radarem pak je už jen v "naladění" software - problémy se tam řešej víceméně stejný: detekce různejch typů falešnejch signálů.

  Osobně si myslím, že pes je zakopanej přesně tady - ale nikoli z toho důvodu, že by to absolutně nešlo, jak tady dovozují ostatní diskutující, ale že v tomto směru Rusko nemá potřebný vývoj. Což nemyslím nijak pejorativně - dotáhnout takovejdle komplet do špičky ve všech ohledech není vůbec legrace. K tomu se dá říci, že je na jednu stranu, takovéto radary nevyvíjí nijak aktivně nikdo, na druhou stranu AA prostředky těchto výkonů má v podstatě pouze Rusko. Západ má buďto slabší třídu (Avenger), nebo až systémy alá patriot. Asi nejpodobnější, co jsem našel, je izraelský spider. Dostřel raket má 35km. Radar má dosah 250km. Ale vzhledem k tomu, že má radar na samostatném vozidle, tak je otázka, jestli ho neřadit spíše k Patriotům. Ale cena jednoho výstřelu rakety a dosah ho IMHO dává blíže k S1. Těžko se to porovnává, každá armáda má trochu jinou filosofii.

  Pokud jde o samotné radary, ze západní produkce jsem zatím našel jen jeden radar s podobnými parametry (tedy X band podobné velikosti) AN/MPQ-64F1 Sentinel. Ten má psanou "tracking" vzdálenost 75km+, tedy lepší parametry než to, co je na S1, ovšem pořád to nedosahuje parametrů špičkových leteckých radarů - a u těch 75km není udané RCS, takže skutečný výkon je trochu otázka...

 • Rase
  21:56 14.10.2016

  Přijde mi že něktří se tady snaží dávat do rovnítka zážitky z ČSLA (nebo pozdější doby) se současnou ruskou armádou. Přeci jen profesionální armádu už máme 11.let a i Rusové se posunuli dál (minimálně výbavou) a různými opatřeními pro zlepšení života branců. Jak se zdá, bez razantní změny (zprofesionalizování atd.) je armáda v podstatě nereformovatelná. Porovnávat profesionální armády s braneckými je úplně blbost, každá je úplně jiná už z principu.
  Dřív jsem viděl zajimavý dokument o šikaně v armádě a tam nějaký odborník (důstojník) tvrdil, že šikana v armádě se nejvíc rozjela na začátku 70.let a utíplo ji až zavedení profesionální armády. Dávali tam i příklady z první republiky a 50.let, docela zajimavé porovnání s pozdější dobou. Nevím proč by měla být šikana v profesionální armádě - nebo jinak, nevím proč by měla být větší než u policie, nebo u jiné státní službě. Oproti tomu branecké armády byly vždycky postavené na tom, nováčky zlomit a přeformovat do vhodného stavu.

 • Takeda
  21:50 14.10.2016

  fenri: bavíme se o 9. brigádě, o ostaních nevím a ani nespekuluji - pokud si to o mě myslíte, tak se pletete.

  Jestli neumíte číst, tak jsem psal, že sebevraždy se stávají všude (takže odpověď na vaši otázku je ano), jen v Ruské armádě (a v některých dalších jistě taky) se to zametá pod koberec - jak píše článek. Já mám stejný dojem, jako pan novinář, nic víc, nic míň.

  Vy jste nikoho nenapadl, to semtam s buzíkem.

  U té propagandy na jednu a na druhou stranu se neshodnem, protože já si myslím, že státem řízená propaganda v tom ruském smyslu u nás není. Ne že by nebyli dobří a horší novináři, ne že by se media neovlivňovala, ale propaganda vypadá jinak - pokud ten rozdíl nevidíte, nebo nechcete vidět, tak holt máte o světě zkreslený obraz a tu smůlu, že při vaší nedůvěře ke všemu už si těžko názor poopravíte.

  No zatím bylo mlčení oficiálních ruských médií k tomuhle tématu docela ohlušující. U nás si troufám říct, že by na vojácích, ministrovi, úřednících nezůstala nit suchá. (No možná agrofertmédia by se k panu ministrovi chovala ohleduplněji).

 • mastodont
  21:48 14.10.2016

  A k tomu obrazku a textu ano pre bezneho citatela to robi zvlastny spinavy dojem a chudobný. No vsak ja viem ze je to uplne beza realita ked naprsi a tazka technika rozbahni teren a este v polnych podmienkach, Ano je to tvrde ale su to vojaci. Pripravuju sa na najhorsie ved vo vojne sa nebojuje v papuciach a na cistej vysurovanej zemi v kasarnach. Ten kto zazil polne podmienky vie o com hovorim.

 • mastodont
  21:43 14.10.2016

  Zaujímavé je tu len jedno : Preco sa tak vsetci tých potemkinovych vesnic bojite... Preco sa bojite tych nevycvicenych,hladnych, na sebevrazdu mysliacich rusov.
  Je to vazne na zamyslenie tieto clanky. Tomuto celemu by som uveril snad len keby vam podla tohto clanku isli vyrabovat obchody s oblecenim,zradlom,palenkou.
  Este ze nie som ovca v stade. Kazdy vie o problemoch ruskej armady, preco nepisete o problemoch vasej armady ? Ste na tom lepsie ? Viem o tom svoje a viem o tom dost. Zamerajte sa na seba. Myslim to uprimne a vazne. Nechcem to tu dalej rozvadzat nema to vyznam.

 • KOLT
  21:42 14.10.2016

  JirkaM: A nenapadlo vás, že tak jako se od roku 1999 změnila RA, se změnila AČR? A spíš ještě víc. Jděte tohle říct někomu od 43. vpr do očí, když budou v dobré náladě, tak se na vás usmějí, když ne..... no hodně štěstí ;-)

 • JirkaM
  21:34 14.10.2016

  Čím víc pomlouvají ruskou armádu, tím jsem si jistější že Šojgu něco dělá dobře.

  Nedělám si iluze o poměrech v jakékoliv armádě, ale ta ruská aspoň už párkrát vlast ubránila.

  To naši vojáci jsou následovníci těch co terorizovali české letce z Anglie. Když jsem byl v roce 1999 na vojně v Přerově a pak v Praze, bylo to dokonalé zopakování stanfordského experimentu. Naši vojáci jsou překabátění lidé typu majora Terazkyho. Kdo nebyl na vojně neuvěří.

  Když jsme stříleli ostrými, byli našil lampasáci pěkně daleko a velice pečlivě počítali výstřely, abychom si na ně nějakou tu patronu neušetřili. Větší posroutky jsem v životě nepotkal. Ono to i dává smysl, lidé ze strachem z rizika hledají pohodlnou a jistou kariéru ve státních službách, zatímco ti odvážní podnikají.

 • shuravi
  21:15 14.10.2016

  The Presidetial Debate in USA http://coub.com/view/fbut6...

 • green_korytnacka
  21:13 14.10.2016

  Tesil: rasizmus spada pod vseobecnejsiu xenofobiu, tj odpor k odlisnemu. a ten je biologicky uplne prirodzeny.. je pre jednotlivca vyhodne chranit svoju skupinu a chciet vybit ostatne skupiny.
  v dnesnom globalizovanom modernom svete su tieto postoje vacsinou zastarale resp skodlive, ale potrva par tisic rokov kym ich z genov dostaneme.

 • Luky
  21:04 14.10.2016

  Naši příslušníci stálé delegace České republiky při NATO žijí v Belgii v tak šílených podmínkách, že celá 2% z nich řeší tuto bezvýchodnou situaci zoufalou sebevraždou na kole (kombinace zchudlé armády a snahy EU o odzbrojení má totiž za následek, že vojáci nemají munici ani do osobních zbraní).
  ------------------------------------------
  I tak se dá informovat a "vlastně" jsem ani nelhal.
  Nedělám si iluze o kulturnosti v ruských posádkách, ale při dnešním folklóru - "alespoň jedna šajze správa o Rusech denně", má ten článek spornou vypovýdající hodnotu - přinejmenším ohledně ochrany té posádky nebo o celoplošném výpalném mužstva důstojnickému sboru.

 • KOLT
  21:03 14.10.2016

  Marthy, vy jste v tom Astánu s vojáky byl, že tak klidně mluvíte o tom, že tam jezdí na placenou rekreaci? Teda, tušil jsem, že pod podobným článkem bude neblito, ale že tam najdu takovéhle s*ačky....

 • semtam
  20:16 14.10.2016

  Takeda

  Pojem "buzík" lidově nemusí nutně znament narážku na orientaci.

  Mnoho novinářů píše tak aby měli čtenost.

 • Marthy
  20:12 14.10.2016

  Tak vojáci musí spát ve stanech..jak strašné.Myslím že Evropané zoufale vyměkli.V případě války s Ruskem (nedejbože) by vojáci na obou stranách byly často rádi za ten stan,vodu z roztopeného sněhu a sem tam něco do huby.A představte si-dokonce by i mohli zemřít!....
  To by nebylo jako mise do afgánu,kde vojáci jezdí kvůli penězům,a v podstatě jako na rekreaci.V opravdové válce nebudou bezpečné základny s posilovnou,internetem,televizí,klimatizace atd.Opravdová válka by byla hrůza a děs,a pokud na ni chtějí být vojáci opravdu připraveni musí být taky patřičně odolní.Jinak můžem hodit flinty rovnou do žita,jako obvykle.

 • fenri
  20:02 14.10.2016

  Takeda:

  -takže podle vás VŠECHNY jednotky RU armády fungují tak, jako ta popsaná a ten popis je 100% a je jediný reálný ? Ano/ne?

  -opravdu se v jiných armádách nestávají nehody a nedějí se sebevraždy? Ano/ne?

  -Matek vojáků, branců... je v Rusku celá řada a některé jsou opravdu krajně pochybné. I u nás najdete X článků na téma, jak matky protestují, že jejich děcka jsou na prázdninových táborech týrána, psí v lese, nemají sprchu, spí na paletách... ? Fakt je to reálný obraz vztahu Čechů k dětem?

  -koho jsem napadl? Konkrétně?

  -jak může být pravda mezi mezi progandou na jednu stranu a propagandou na druhou stranu? Podle je vás je vše, co je v novinách pravda? Přeji vám, ať vám ty pravdy vydrží, naivo.

  -a ony to tutlají ruská média? Mrkněte na Google, tenhle článek proletěl celý ruským tiskem, najdete na to X linků a odkazů.

 • Tesil
  19:59 14.10.2016

  Pokud jde o rasismus.tak je třeba si uvědomit,že rasistou se člověk nerodí.Stane se jím na základě příklonu k určité ideologii nebo na základě životních zkušeností.Mnoho lidí si navíc plete rasismus s xenofóbií.Z hlouposti nebo je v tom záměr.

 • stetula
  19:57 14.10.2016

  pánové nechce to trošku vychladnout ?

  takedata,
  problém je že západní média vesměs o sebevraždách ve svojí armádě neinformují,
  co se týče šikany tak já jsem byl v AČR ještě jako záklaďák a šikana tam byla totálně zakořeněná , ale to je problém všech braneckých armád viz :

  http://www.ceskatelevize.cz/ct...

  prostě někteří jedinci si západní armádu moc idealizují no a armádu na východ od nás moc shazují

  prostě klapky na očích

 • Roland
  19:48 14.10.2016

  to Supreme: jedinci typu ert, aba, pal u mě absolutně odbourali jakýkoli pocit viny z doplňku v prohlížeči (toho jehož jméno se nevyslovuje)

 • Takeda
  19:37 14.10.2016

  Smutný jak semtam a fenri opět napadají (člověk co článek napsal je prý buzík), bagatelizují (jako že pravda je někde mezi) a opět srovnávají se západními armádami (vždyť vojáci páchají sebevraždy všude)...

  No tak co má sexuální orientace novináře společného s článkem o podmínkách 9. motostřelecké brigády? NIC.

  Jak může být pravda někde mezi? Mezi čím? Mezi tvrzením ruské propagandy a článkem? Není možné, že by prostě jedni lhali a druzí říkali pravdu. Možné to je, nebo taky ne...

  No a že lidé všude páchají sebevraždy je pravda, ale tady jde přece o důvod těch úmrtí. A Rusové o těch svých mlží, například ty Matky branců nějak nevěří vlastní armádě - to nepopřete. No v západních armádách tohle nebude takový problém. I když vy jistě vyhrabete nějaké případy divných sebevražd. Ale už těžko budete hledat systematickou snahu západních médií tohle tutlat.

 • Superme
  19:36 14.10.2016

  Hlavní je nahnat co nejvíce komentářů a tím tedy i kliknutí, že? Jinak si podobné články, které mi spíše připomínají pana ert z idnes nedokážu moc vysvětlit. No ale budiž.

 • semtam
  18:57 14.10.2016

  Tesil

  Na tom určitě něco je, podívejme se na naše lidi cca 20 let i více. Nechci podceňovat, ale kdo by šel bojovat za ČR a snášet válečné podmínky. Viz. Rase

 • Tesil
  18:51 14.10.2016

  No alespoň budou na tvrdou realitu případného bojiště připraveni.A nebudou fňukat při absenci teplé vody na holení.

 • semtam
  18:49 14.10.2016

  Oprava

  hurvo

 • semtam
  18:48 14.10.2016

  stirling

  Víš co znamená pojem rasistický? Očividně nevíš. To ostatní je jen plácání slámy o věcech o kterých nic nevíš.

  kurvo

  Mluvím o obyč. vojenském životě, ne o Donbase...

 • fenri
  18:47 14.10.2016

  stirling:
  -https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  (mimochodem teoretickému podkladu rasismu nelze nic vytknout - po biologické či ekologické stránce je v pořádku a je doložitelný i viditelný, jenom aplikace je občas hnus)

  Kde se psalo, že naši vojáci závidí ruským??

 • Rase
  18:39 14.10.2016

  Jak je na tom ukrajinská armáda bylo krásně vidět při obsazování Krymu, trochu se ale posunula. I Ruská armáda se posunula od nástupu Šojga, ale základ a tradice jsou stejné... stejný brajgl, byť se obě strany snaží o reformy.
  Rozhodně bych ale neporovnával tyhle post-sovětské, branecké armády s těmi profesionálními západními. Přeci jen je to neporovnatelné - do naší armády jsou lidé o vlastní vůli a chtějí budovat kariéru, nebo jen vidělat peníze, navíc nejsou tam jen na rok nebo dva. Muset jít do ruské nebo ukrajinské armády, tak asi tak budu shánět peníze, abych podmázl doktory...

 • hurvo
  18:30 14.10.2016
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  no vidis semtam, a ja som myslel ze uz maju ruski vojaci zakazane davat fotky na VK. Ono totiz vela fotiek bolo z ukrainy, a so zapnutym geocachingom.
  Takto panko z VICE news si robil fotky na rovnakych miestach ako jeden bulat profi vojak.
  Od mongolskych hranic az na ukrainu.

 • stirling
  18:30 14.10.2016
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  semtam: Ano tvůj rasistický pohled přesně zapadá do současného ruska.
  Jinak jsou to prasárny a jsem moc rád, že jsem pryč z vlivu takových lidí, kteří si defakto neváží vůbec ničeho a doufám, že to tak zůstane už napořád.
  A opravdu myslí, že žádný náš voják nezávidí tomu ruskému, protože jsou to normální lidé co chodí do zaměstnání, starají se o svoje rodiny a váží si lidského života.

 • semtam
  18:24 14.10.2016
  • (13)

  No tak, co mohl moskevský buzík s Gazety.ru taky napsat.

  Stačí se podívat na vk.com a mnoho vojáků z různých základen si tam dává fotky.

  Pokud chcete vidět marast, doporučuji UA army.

 • fenri
  18:18 14.10.2016
  • (10)

  Řekl bych, že realita bude jako vždy někde uprostřed. Ostatně i v tom článku je tato jednotka považována za katastrofální, tedy horší než průměr.
  Malovat se na růžovo má tendenci každá armáda. I naši vojáci si kupují leccos ze svého a myslím, že v rozsahu, kvalitě, ale i (a hlavně!) rozsahu vybavování hadry mohou už Rusům pomalu závidět. I u nás se děly a dějí nehody (prostě moc chlapů ve stresu na jednom místě, k tomu těžká technika, kvéry, terén...) .
  Ruská armáda jistě není to, co se prezentuje na Rudém náměstí. Ale pokrok v takových věcech, jako je boj proti šikaně, drsné čistky proti neschopným i vysokým velitelům, zlepšování podmínek (z hrozných na mizerné) je pozoruhodný.
  Zaregistrovali jste, že by u nás měl někdy někdo problém, kvůli nákupu mizerného či předraženého vybavení (padáky, BREN1 etc.)? Šojgu nemá problém během hodiny překopat velení voj. okruhu.

  Ono je hezké, že my máme ministra obrany, který umí skvěle hrát ministra obrany, je prima, že německou ministriní obrany je gynekoložka a hlavní starostí její švédské kolegyně je utrhnout pinďoura švédskému lvovi na letadlech Flygvapetu... Ale bojím se, že tenhle připrcatělý buddhista kope jinou ligu.

 • Rase
  18:10 14.10.2016
  • (8)
  Oblíbený příspěvek

  Tohle zneužívání vojáků a kšeftování s materiálem, je bohužel pro rusko typický. Přeci jen je to nějaký pozůstatek z carské éry, kdy se důstojníci chovali úplně stejně. Tehdy to jen byli šlechtici, žili na venkovském sídle a měli náročné paničky. Dneska je to obdobné, cítí se být novodobou šlechtou a i do těch Karlových Varů jezdí úplně stejně (tehdy tam tradičně jezdil Car + nejvyšší šlechta). Nenapadá mě jiná armáda své doby, kdy by se důstojníci chovali v vojákům jako k dobytku (vlastně ani ne jako k dobytku) než ta carská. C.a.K. armáda taky nebyla ideální, ale s tímhle nešla porovnávat. Tak se zdá, že tradice carské armády jsou úspěšně zachované a zase to odnášejí branci.
  Očekávám, že u profesionálních vojáků a kontraktniků bude situace hodně odlišná. Tam je to snad normálnější

 • stetula
  18:07 14.10.2016
  • (14)

  achjo,
  kdyby si alespoň autor dal ten obrázek do Googlu tak zjistí , že je starý 5 let . dále šířit zde články které jsou šířené od proti ruských médií jako nnm.me což něco jako u nás
  AC.24 , no jestli to považuje za hodnověrné médium tak nám tu může postovat jiné články ať se zasmějeme

  jinak úmrtí se stalo , bohužel si voják vzal život , je to smutné ale stává se to i v západních armádách

  viz:
  http://zpravy.idnes.cz/v-ameri...

  ano možná by mohl napsat autor takový zavádějící článek i o USA armádě kde každý den spáchá jeden voják sebevraždu

  co se týče šikany v ruské armádě za posledních pár let proti tomu mocně bojují a šikana je vymýcená , takže těmto pasážím bych se vyhnul

  co se týče stanového táboru a jednoho zdroje vody : ještě jsem neviděl v žádné armádě na světě , že by každý stan měl svoji vodovodní přípojku a vlastní sociální zázemí :)

  ale třeba nás autor přesvědčí , že než armády na západ od nás postaví polní stanový tábor tak nejdří zavedou do každého stanu inženýrské sítě, nebo v ideálním případě postaví rovnou 5 hvězdičkový hotel

 • shuravi
  17:56 14.10.2016
  • (11)

  :-)))))) Бедные чехи! Такие "бананы" вам у уши вставляют. Не надоело врать?

 • Fous
  17:30 14.10.2016

  Dost svinstvo co se tam děje...Smutné jsou ovšem i některé praktiky, se kterými jsem byl obeznámen některými přislušníky AČR/OSSR, to je taky docela šílenost kolikrát... :/

 • hurvo
  17:22 14.10.2016
  • (6)
  Oblíbený příspěvek

  takze sa v ruskej armade nezmenilo vobec nic. Nadalej sa vracaju chlapci z vojny v zavarenych cinovych rakvach s pochybnymi alebo nezmyselnymi oficialnymi dovodmi umrtia.