Mediální obraz ruské armády vs. realita

Ruští vojáci 9. samostatné brigády čekají na zimu v polních stanech. / 9. samostatná motorizovaná střelecká brigáda přes Gazeta.ru

Každá armáda má své problémy. Ruská armáda je však v jednom specifická - Kreml si dává záležet, aby o problémech ruské armády nepsala média. Ruský deník Gazeta.ru však ukázal poněkud jiný pohled na realitu ruské armády, resp. 9. samostatné motorizované střelecké brigády (útvar č. 54046) u hranic s Ukrajinou.

Potěmkinová vesnice

9. střelecká brigáda, společně se zbytkem 20. gardové armády z Nižněnovgorodské oblasti, byla ze své domovské základny převelena k západnímu městu Bogučar u hranic s Ukrajinou. Zmiňované ruské jednotky zde vojensky i materiálně podporují proruské povstalcé v bojích s ukrajinskou armádou.

Od nástupu ruského ministra obrany Sergeje Šojga se mnohé v ruské armádě zlepšilo - průměrní vojáci a důstojníci získali lepší životní úroveň i pracovní podmínky.

Zároveň však Šojgu udělal s ruskými vojenskými médií to, co Vladimír Putin udělal s civilními - vede úspěšnou a intenzivní kampaň proti zveřejňováni negativních zpráv o ruské armádě.

Na rozdíl od západních vojenských médií, kde vycházejí běžně kritické články, v ruských médiích kritické články o ruské armádě prakticky nenajdeme.

Nicméně i v ruském tisku existují výjimky. Vladimir Vaščenko z Gazata.ru napsal kritický článek o “nechvalně” známé 9. střelecké brigádě a o poměrech, které v ní panují.

Nejasná úmrtí

Vaščenko popsal sérii nejasných úmrtí vojáků 9. brigády za posledních několik měsíců. 20. záři se v jednotce zabil profesionální voják (35 let). Jeho sebevražda je oficiálně přičítána rodinným problémům.

Dříve v záři zemřel další z vojáků - podle oficiální zprávy při potyčce s místními civilisty. Podle Vaščenka však byl voják zabit autem, které řídil opilý důstojník.

V červenci byl nalezen mrtvý mladší seržant. Podle Vaščenka měl dříve konflikt s důstojníkem a požádal o přeložení. Jeho smrt vyšetřuje Vrchní státní prokurátor a Hlavní velitelství pro vojenské vyšetřování.

V dubnu zemřel odvedenec, pouze 23 dní před návratem domů. Oficiálně se nenašly žádné známky zločinu, proto jeho smrt není předmětem vyšetřování. Další odvedenec zemřel na jaře minulého roku, ale Vaščenko nemohl najít žádné podrobnosti o jeho úmrtí.

Vojáci jako dobytek

Vaščenko mluvil rovněž s členy jednotky, kteří se mu sami přihlásili po přečtení předchozího srpnového článku o stejné jednotce.

Vojáci mu sdělili, že kvůli nedostatku kvalitních paland musí někteří údajně spát po dvojicích. Podle dalšího vojáka si odvedenci kupují uniformy ze svého. Další voják musel zaplatit, aby mohl jít na ošetřovnu jednotky se zdravotními problémy.

Vaščenko cituje bývalého vojáka jednotky, který řekl:”To není jednotka, ale díra”!

Velení 9. brigády údajně vede dvě sady lékařských záznamů. Jedna sada s bezchybnými zdravotními údaji je určená inspekci, druhá sada popisuje skutečný zdravotní stav vojáků.

Podobné to je s výcvikem. Protiteroristické cvičení na brigádě mají být "vtipem". Obranný perimetr základny byl údajně tak děravý, že muž simulující sebevražedného atentátníka mohl kdykoliv projít do hlídaného prostoru.

Velení brigády údajně zastrašuje své vojáky před inspekcí a hosty, aby nemohli mluvit o skutečných poměrech v jednotce.

Podle Vaščenka se důstojníci v brigádě dívají na vojáky jako na “dobytek”, na “dobytek, který jim každý měsíc dává peníze”. Pokud vojáci nezaplatí včas peníze pro “potřeby jednotky”, jsou týraní. Každý odvedenec musí také zaplatit na konci služby 500 rublů, pokud se chce dostat domů.

“Myslím, že armáda musí být tvrdá, občas dokonce krutá. Víš, ani pod hrozbou trestu smrti, bych nešel do boje nebo na průzkum s jediným naším důstojníkem. Sloužil jsem až po získání vyššího vzdělání, ale představ si, co se stane s 18 letými dětmi, které dosud nemají silnou psychiku. Armáda a podmínky jako v Bogučaru obrátí malé chlapce, ne do skutečných mužů, ale do lůzy a verbeže, která půjde jen jednou cestou - vězení, alkoholismus a drogová závislost,” citoval Vaščenko svůj zdroj z jednotky.

Také podle Valentiny Malnikové, šéfky Matky ruských branců, je situace v Bogučaru “obludná”. Vojáci jsou dlouhodobě ubytování ve stanech a všech 4000 vojáků má přístup k jedinému zdroji pitné vody.

Reakce na článek

Na článek zareagovali také ostatní ruští redaktoři vojenských médií. Jedním z nich je Roman Skomorochov z magazínu Topwar.ru Podle Skomorokhova, který navštívil jednotku před šesti týdny, Vaščenko "lže a hází špínu na armádu".

Bezpečnost jednotky je údajně dobrá a není možné, aby útočník procházel kolem základny. Podmínky nejsou prý sice ideální, ale není to jako v roce 1990.

Bogučar je sice podle Skomorochova těžké místo pro jednotku, ale je nezbytné pro ochranu Ruska u jihozápadní hranice. Vojáci mají také před zimou získat ubytování v nově postavených kasárnách.

Komentář k článku Vaščenka přidal také známý blog Russia Defense Policy:”

Zranění, úmrtí (mimo boj a výcvik) a trestné činy jsou v každé armádě. Takže, co je v ruském případě jinak?

Rozdíl je ve všudy přítomné snaze potlačit ohlašování takových incidentů, nebo je vysvětlit jinak, pokud se dostanou do zpráv. Na tohle mlžení je vynakládáno mnohem více energie, než před deseti lety.

Brigáda chce udržet incidenty na brigádě. Vojenský okruh je chce udržet v okruhu. Ministerstvo obrany na ministerstvu. Kreml je chce udržet dál od zahraničních médií. Vzpomínáte na případ Andreje Syčeva?

Rusové nechtějí, aby si někdo myslel, že jejich ozbrojené síly nejsou tak moderní, ne tak ničivé, ne tak strach nahánějící, ne tak dobře financované, nebo ne tak ukázněné, jak prezentují. A mentalita Potěmkinovy vesnice jim v tom pomáhá dobře.

Problém je v tom, že když někdo klame šéfy nebo okolní svět o tom, co se skutečně děje, klame také sám sebe.

Podívejte se na Baltskou flotilu (velká kauza, kdy bylo odvoláno velení Baltské flotily - poz. red.). Cele jeho velení bylo odvoláno v červnu. Ministerstvo obrany oznámilo, že vysocí důstojníci byli propuštění pro: “nepřijetí všech nezbytných opatření ke zlepšení životních podmínek vojáků, nedostatku zájmu o podřízené a také kvůli nepravým tvrzením v hlášeních ohledně skutečného stavu věci.”

Kreml není hloupý. Měl vždy svoje informační kanály uvnitř ruské armády. Případ Baltské flotily tak nemusel být ničím jiným, než vzkazem dalším jednotkám armády, aby usměrnily své jednání.”

Zdroj: Topwar.ruGazeta.ru

 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské stíhačky Su-35 pro Čínu

Čínské letectvo do konce letošního roku získá první čtyři víceúčelové stíhačky Su-35. Informaci ...

Modernizace ruských tanků T-14 Armata

Do konce roku 2019 ruská armáda získá 70 sériových tanků T-14 Armata, které se připojí ke zhruba 30 ...

Ruský voják budoucnosti Ratnik 3

Ruský Centrální vědecko-výzkumný institut přesného strojírenství (CNIITočMaš) představil na ...

Ruský útok zničí obranu Pobaltí do 60 hodin

Prestižní americká výzkumná instituce RAND Corporation vydala studii Reinforcing Deterrence on ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • Tesil
  16:53 20.10.2016

  Kluci už to neřešte stejně bychom dříve stejně jako nyní skončili coby kanonenfutr.

 • Bazinga20
  11:09 20.10.2016

  crusader,: tak naše armáda je bohužel napůl zrušená by se dalo s trochou nadsázky říct.. málo vybavení i munice pro jakoukoliv větší akci, značná část vybavení zastaralá popřípadě je v malém množství. Nebo snad máte dojem že například 14 Gripenů má reálnou šanci v případě konfliktu sehrát nějakou významnou roli? Když navíc část bude stejně pravděpodobně z důvodu údržby neschopná letu. A ani těch raket pro ně ve skladu zrovna moc není.. Myslím že máme dost lidí techniky i vybavení tak na týden boje o jeden kraj... Bohužel

  A je podle mě ty rozdíl být fanoušek vojenské techniky mezi ně se řadím i já a hrát si na vojáky v klubu VH a stát se mladým mrtvým hrdinou... Nedá mi to nevzpomenout si na Červeného trpaslíka kde koucour pronese hlášku:Je lepší žít hodinu jako tygr, než celej život jako červ.“ Na kterou Rimmer odpoví:Kdo viděl předložku z červí kůže? Je to blbé ale je to tak...

 • Blake
  10:34 20.10.2016

  crusader,
  to samozrejme vsetko zalezi od danej situacie a preferencii/narocnosti daneho cloveka, popripade spominanych blizkych. A suhlasim aj s tym, ze tychto ludi je mensina. Ujst pred vojnou totiz vyzaduje schopnost planovat a predvidat a to bez nejakeho vzoru okolitej spolocnosti. Vacsina toto nedokaze.

  Vacsina ostane, pretoze to je z ich relativne kratkozrakeho pohladu najpohodlnejsie. Niektori z tychto sa potom presvedcia, ze to z nich vlastne robi patriotov a budu potom schopni obrany. Samozrejme, nepopieram tym existenciu skutocnych patriotov, ktori branit pojdu za akychkolvek podmienok, samozrejme v ramci toho, co zvladne ludska mentalita.

  Pavel,
  uprimne, moje vnimanie, ze je celkom slusna pravdepodobnost zapojenia zbytku NATO v pripade utoku na nase uzemie je asi jedina vec, ktora by ma na Slovensku v pripade invazie udrzala.

  inak nadsemci pre vojensku techniku nemusia byt ani z daleka ludia ochotni bezpodmienecne branit vlast. Tak ako cloveka moze bavit varit, ale kuchara by v zivote robit nesiel.

 • Pavel75
  10:05 20.10.2016

  Blake/Gloton: V tomto se asi neshodneme i když chápu, že syndrom Mnichova 38 a srpna 68 zůstal v mnohých lidech silně zakořeněný.Osobně mám kolem sebe mnoho šikovných lidí se zájem o místo kde žijí, o historii i vojenství, kteří by v případě nutnosti neváhali. Proto je zřejmě můj pohled jiný než ten váš.

  Stejně tak si myslím, že v případě konfliktu by ve své zemi zůstala drtivá většina obyvatel - ať už by boje probíhali na východě nebo byla ČR obsazena (a nebylo by to poprvé). Vzhledem k zapojení do NATO vidím problém spíše v postavení AČR ve společnosti - vzhledem k rizikům je příliš malá a nedostatečně vyzbrojená, stejně tak erár nedokáže využít ohromný potenciál mladých i střední generace (zálohy), který tady máme. Postupné mírné zvyšování stavu profesionálů i záloh je jistě krok dobrým směrem, ale vše je zoufale pomalé.

  Ad vlastenectví - jistě v tomto ohledu máme rezervy a zdaleka se nemůžeme rovnat s podobnou výchovou ve velmocech typu USA/Rusko, ale pokaždé když se podívám třeba na Tankový den, Bahna nebo podobné akce a vidím ty tisíce zapálených otců, dědů, synů/vnuků tak mám pocit, že na tom nejsme až tak špatně. Stejně tak patříme ke světovým velmocem co se týče počtu klubů vojenské historie a to je pro mě také pozitivní zpráva.

 • crusader
  08:29 20.10.2016

  Blake
  Kam byste odešel, kdyby se schylovalo k vojenské konfrontaci mezi NATO a Ruskem? Švýcarsko?
  A koho byste sebou vzal, kdo jsou to nejbližší? Žena, děti? Rodiče? Prarodiče?
  Kam až jsou to nejbližší?
  Doufám, že názor o odchodu "někam jinam" je názor jen malé části, jinak to můžeme opravdu rovnou zabalit a zrušit armádu.

 • Blake
  20:31 19.10.2016

  Pavel,
  zakladne hodnoty cloveka a politika statu su uzko prepojene. Ak clovek vidi, ze jeho stat ceni jeho hodnoty asi tak ako ten, ktory na jeho domov utoci a na zemi su krajiny, ktore cenia jeho hodnoty viac, tak jednoducho odide. Pocas mieru neodide, pretoze je v komfortnej zone. Vojna mu zmeni zivot tak ci tak, tak preco by si mal nechat zmenit zivot moznostou gulky do hlavy, miesto moznosti chudoby niekde inde?

  Ochota branit najblizsich? Najblizsich predsa vezme so sebou. Majetok? Precenujete materializmus dnesnych ludi.

 • Gloton
  19:30 19.10.2016

  Pavel75: počet rekrutů v době míru, kdy je to pro mnohé i čistě ekonomický kalkul, protože hledají zaměstnání se slušným výdělkem, či alternativu k "zahrabání se ve fabrice u pásu", kdy do té kalkulace je zahrnuto i to, že naše armáda nebyla desetiletí v reálné válce a snad ještě ani dloho nebude, nevypovídá téměř nic.
  Když mluvím o případné nutosti bránit vojensky náš stát, mám na mysli situaci, kdy nebude stačit jen naše malá profesionální armáda, ale bude nutná i mobilizace a zapojení neprofesionálů. A mám obavu, že i část "profesionálů" by v situaci, kdy bude jisté, že jdou do reálné války a ztráty jistě budou nemalé, hledalo způsob, jak se z toho "vyzout".

 • Bazinga20
  12:57 19.10.2016

  Já osobně bych řekl, že velké často obyvatel to bude tak nějak jedno co se kde děje nebo kdo je buzeruje z Prahy jestli naši nebo někdo cizí dokud bude chodit výplata a dát se koupit co potřebují pro život a nikdo jim nebude stanovat na zahradě... Skončí to nandaváním u piva v hospodě :D

 • Pavel75
  11:43 19.10.2016

  Gloton: Z čeho tak soudíte ? Pokud vím problém není až tak v počtu rekrutů jako v neschopnosti zvládnout přijímací testy. Nemyslím si, že by počet rekrutů byl výrazně nižší než v ostatních evropských armádách - tedy pokud přihlédnu k mizerné náborové kampani AČR, v jiných evropských zemích jde na náborou kampaň podstatně více prostředků. Tady vidím ohromný nedostatek a neschopnost vyžít potenciál pro nábor.

  Nesměšujte politiku s ochotou bránit svojí vlast a své nejbližší. Člověk je ochoten bránit to co má rád, co má pro něj smysl. Jde mu o jeho zemi, rodinu, přátele, hodnoty které vyznává - politika je důležitá, ale základní hodnoty jsou na žebříčku důležitosti výše..

 • Tesil
  20:09 18.10.2016

  Arassuil problém je v úhlu pohledu.Ty si vyrazíš s kamarády kdy a kam chceš na jak dlouho chceš,děláš co tě baví,když uznáš za vhodné vrátíš se domů,jiná situace je,když jedeš kam musíš,děláš věci do kterých se ti moc nechce vše si odkroutíš do poslední vteřiny.A nakonec se vrátíš zase do kasáren na dlouhé měsíce. Jenže pokud k něčemu dojde nikdo s tebou nebude diskutovat a ptát se na tvůj názor.Podle toho co píšeš si myslím,že jsi na vojně nebyl nebo jen krátce.Ale to není tvůj problém.

 • RiMr71
  17:12 18.10.2016

  ...dvě stránky téhle "diskuze"... víc se myslím zvládnout nedá...

 • Gloton
  01:07 18.10.2016

  Při případné obraně naší země/našeho státu by byl daleko větší problém "nechuť" bránit náš stát, než problémy spojené s nižší kondicí mladých generací ve srovnání s generacemi minulými.
  Nejen mladí, ale i střední generace ztrácí chuť za "svůj stát/svoji zemi" případně bojovat, či dokonce riskovat zdraví a život.
  Lidé u nás i jinde ztrácejí pocit, že ta země je jejich, že je za co bojovat.....a já se jim nedivím. Mám totožný pocit jako tito lidé......běžný občan státu je dnes v podstatě postaven do pozice, kdy státní správa a politická reprezentace je téměř na úrovni jeho "nepřítele v každodenním životě" a potom samozřejmě nemůže mít důvod za takový stát bojovat a nasadit život.....alespoň tedy do doby, než dojde k přímému ohrožení jeho domova a majetku "nepřítelem".

 • Arassuil
  21:23 17.10.2016

  Tesil: No, hned ten měsíc v -20 nezní tak hrozně jako na začátku... Máš pravdu, v životě jsem tam nebyl. Ale s dlouhodobým pobytem venku mám taky svoje zkušenosti.

  Možná to bude jen tím, že se pohybujeme v naprosto rozdílném prostředí. Já okolo sebe vidím spoustu mladých lidí, nadšených trampů, airsofťáků, střelců, skautů i prostých "výletníků". Ale chápu, že jestli někdo bydlí v Brně na Grohově, tak jediné, s čím denně přijde do styku, jsou hloučky obrýlených vousačů s vyholeným hrudníkem...

  Prostě bych to neviděl tak černě. Lidí vhodných pro službu v armádě nebo pro nějakou formu výcviku je tady dost a dost, jen chtít. Proč třeba armáda neuspořádá nějakou akci pro/s airsofťáky? Kolik práce by dalo převzít záštitu nad každoroční akcí (třeba ve vápence, kde jsou i stovky lidí) a poslat tam 10-15 profesionálů od nějaké jednotky. Mohli by prohodit s klukama řeč, převzít úlohu týmových kapitánů, trošku je "zasvětit", uspořádat něco zajímavého (i ten blbej Pandur nebo BVPéčko by jim mohli přistavit k nakouknutí), zahrát si s nima přátelák. PR by to určitě jen prospělo... Natočila by se reportáž do Televizních novin a rázem by se o armádě dozvěděla celá republika...

 • Tesil
  20:51 17.10.2016

  Arassuil já taky nemluvím o každodenním životě příslušníka AČR.A na Doupově jsem strávil několik měsíců zřejmě na rozdíl od tebe.Těch -20 tam rozhodně bylo, teplý čaj ano,horká sprcha to sotva.Jezdili jsme na 3 týdny na tkzv.vyvedení,i na cvičení.Spaní ve srubech byla vyjímka.Jinak nikoho nepodceňuji,to bych nerad.

 • Arassuil
  20:06 17.10.2016

  Tesil: Ale, ale - to je zase to podceňování... Znám spoustu mladých kluků (i holek, to jen tak na okraj), pro které není problém vyrazit s batohem a spacákem na dva týdny do Jeseníků, přespávat tam pod širákem (i během podzimu) a k pití mít jenom tu vodu, kterou si naberou ve studánkách nebo potocích.

  Kolik našich vojáků tráví pravidelně měsíc na Doupově v -20? Mají snad jen svoje spacáky? Nebo třeba i stany? Opravdu měsíc? A ani jednou neviděli horkou sprchu? Nebo hrnek teplého čaje? Vážně jsou u nás podmínky takové, že můžeme mít měsíc v kuse dvaceti stupňové mrazy?

  V těch podmínkách, co jsi popsal, by nadávali a měli co dělat všichni - profesionálové, branci i obyčejní kluci. To už je pomalu Arctic Warfare a nikoliv každodenní život příslušníka AČR.

 • Tesil
  19:44 17.10.2016

  Arassuil vše co píšeš je tak trochu pravda.Háček je v tom,že všichni se za několik hodin max.dnů vrátí do mamahotelu.Většinu z nich by měsíční pobyt na Doupově v -20 stupních rychle vrátil do reality

 • Rase
  19:24 17.10.2016

  crusader:
  Netuším jak jste na tom s věkem, ale starší generace vždycky hledí na tu novou s despektem. Přeci jen není to tak dávno, kdy všichni mladí byli "máničky", dnes jsou všichni mladí "šampóni" ...
  stačí se podívat, kolik lidí jezdí lozit po horách, cestuje po světě jenom s batohem a stanem, chodí po přírodě (v podstatě trempové), dělají zmíněný airsoft, létají na plachťácích nebo rogalech, sami se zajimají o armádu atd. to že toho stát neumí využít je druhá věc, tady zkrátka chybí spíš něco jako svazarm - nenásilně lidi něco naučit a vytipovat kdo se k čemu hodí. Ale aby musel každý mladý zabít rok dřepěník v kasárnách... to snad ne. nějaká dobrovolná služba + omezené odvody pokud by bylo málo lidí (jako to mají ve švédsku) by bylo v pohodě. Přeci je AZ jsou už moc velký závazek.

 • Arassuil
  18:36 17.10.2016

  Pánové, pánové, zase nám tady tu mladou generaci tak nepodceňujte. Tihle ti vaši šampónci a hipsteři - to nejsou všichni mladí, to dokonce není ani většina mladých, to je takových dejme tomu max. 10%.

  Podívejte se na to z druhé strany - máme tady spoustu nadšených skautů, pro které je pobyt v přírodě, znalosti orientace v terénu, týmový duch a všechny tyhle věci denní chleba. Máme tady spoustu nadšených členů střeleckých kroužků, kteří dokáží rozebrat a vyčistit vše od "devítky" po "kosu". Stejně jako jsou po celé republice airsofťáci, kteří vám odrecitujou příručku CQB odzadu dopředu. Zase můžeme říct, že jich bude tak těch 10%.

  A zbytek - to je prostě masa a šedý průměr. Kluci, kteří vydrží nějakou tu fyzickou námahu, když je to potřeba, kteří jsou schopní se o sebe sami postarat co se týče výměny ponožek a kteří se s trochou cviku naučí zmáčknout i tu spoušť...

  Určitě na tom nejsme o nic hůř než zbytek světa... Oni ani ti Rusové nebo Američani nejsou kdovíjakej materiál, že...

 • Sorge-227
  17:36 17.10.2016

  Myslim ze zaladny vycvik ma velke opodstatnenie, este viac ako profesionalna armada u takych malych statoch. Ked vypukne valka tak idu vsetci na frontu. Kolko dnesnych mladych ludi vie ako sa postarat o svoje nohy v polnych podmienkach, ako sa chranit pred zimou, ako zit, srat v okopoch, ako vykopat jamu, ako sa dokaze orientovat v priestore pomocou mapy, ako sa nauci respektovat urcity system veleni. Profesionalna rmada je dobra na expedicne vylety na zakladny blyzkeho vychodu. On sa ten zakladak za 2 roky vojny tez toho dost nauci, ked je armada dobre financovana ako CSLA. To bol pravy priklad efektivnej braneckej armady, ktorej sa bali v zapadnej europe. Alebo ked chcete Izrael je tiez dobry priklad. Profesionalnu armadu si mozu dovolit len silne ekonomiky. Rusko ma poloprofesionalnu armadu. Tam kde nepotrebuje odborniky a experty tak ma zakladaky. Na vychodnej fromte za 2 WW chcipali nemci na to ze nevedeli dodrzovat hygienu....rusky vojaci to vedeli tak sa mezdi nimi nerozsirovali nemoci ako medzi nemcama. Nechapem o com je tu rec. Preco sa tu stale pise iba o ruskej armade. Mne by zaujimali clanky o CR, SK, izraelskej, Indyckej, Britskej, Brazilskej,.... armade. Uz mna to unavuje to je stale dokola boj medzi dvoma skupinami kretenov. Autorovi to asi robi dobre....dlho som tu nevidel opravdovu profesionalnu pracu novinara z armadnych novin...dneska moze byt kazdy novinar....

 • crusader
  13:02 17.10.2016

  Rase
  Pokud se omezíme na to jestli voják umí rozebrat a složit útočnou pušku a vystřelit z ní opravdu základní vojenský výcvik nepotřebujeme, to se za pár dní naučí každý. Pokud budeme chtít aby ovládali i další zbraně bez nějakého výcviku (delšího) to nepůjde. Navíc ZVS není jen o tom naučit vojáka ovládat zbraň ale udělat ho odolnějším fyzicky a psychicky. Co to bude za vojáka, když ho odvedete v 25 od maminky, a on se sám o sebe nebude umět postarat, protože doteď se o něj starali rodiče. On sice ví, kde koupit značkový hadry, jaký šampon s kondicionérem je nejlepší na jeho vlasy, jaký iphon je nejlepší, má plno přátel na fejsbůku - jenže tohle všechno mu bude v poli k ničemu.

  Občané západních států (hlavně evropských) si zvykli na to že mají profesionální armádu, kterou platí ze svých daní a proto se jich to tak nějak netýká.

  Nevím jak je nebo není bojeschopná armáda severní koreje, stejně nevím jak je bojeschopná jihokorejská armáda bez američanů.

 • Rase
  08:21 17.10.2016

  crusader:
  zvláštní, že o bojeschopnosti korejské armády nikdo nepochybuje...
  Myslím že základní vojenský výcvik dost přeceňujete - hodí se ho mít, ale není to všespasitelné

 • crusader
  07:35 17.10.2016

  Rase
  Jenže i ti mladí Rusové s iphonem rukují na základní vojenskou službu. Na Západě skoro nikdo (kromě pár zemí).
  Hlavní problém ale nebude s tím iphonem, ale s připojením na net (jak ukážou holkám na fejsbůku jaký jsou kingové - do prvního boje)
  Copak kartáčky - kdo dodá západním rekrutům šampony, kondicionéry, gely na vlasy, antiperspiranty..... - to bude logistický oříšek jak sviňa

 • Rase
  23:36 16.10.2016

  potřebovali němci v rusku zubní kartáčky?! - rozhodně. Potřebovali toaletní papír?! rozhodně. Mělo s tím problém zásobování - ano. Potřebují současní mladí lidí Iphony - asi ano. Dělá to z nich horší vojáky ? Nenapadá mě proč by mělo. Místa moc nezaberou. Potřebují Iphony mladí rusové z města - rozhodně ano. Zkrátka ten rozdíl mezi střední třídou v rusku a na západě nebyl tak velký, jako zozdíl mezi ruskou střední třídou a ruskými loosery na dně společnosti. Požadavky byly stejné. Navic teď ruští vojáci používají ponožky místo onucí, tak to zabere taky nějaké to místo navíc. Jednou třeba zavedou i zubní kartáčky, tak na tom budou stejně jako my...

 • psouk do pitle
  19:41 16.10.2016

  No konečně!Tak a teď už víme všechno o slavné putinově potěmkinově armádě!
  Hurá na ně!Hned zítra ráno je napadneme a poledne je rusko naše!Ty rozutekané mužiky pochytáme jako králíky a dodáme je do všecj ZOO po celé evropě a putina budeme vystavovat v kleci ne rokefeller placi!

 • DJW_
  19:22 16.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Alea: mas nejaky hodnoverny zdroj? Kamaratova manzelka pochadza z 15.tisicoveho mestecka v republike Komi co pekny zapadakov a ziadny vyhladovani ludia somalskeho typu sa tam nenachadzaju. Psenicna muka sa da kupit v 2kg alebo 50kg balikoch a stoji cca 40% toho co na Slovensku.

 • Tesil
  18:13 16.10.2016

  Pane Grohmanne,pokud si dva a více lidí vyměňují názory nejedná se o monolog.

 • alea206
  17:56 16.10.2016

  PerunBB:
  Nejvetsi producent obili.
  A to myslis v tunach nebo tunach na hlavu?
  A dalsi otazka je kolik z toho obili vypstovaneho na jivu dovezou na sever. V hrubych cislech Vam to mozna sedi, ale ja mluvim o uzivitelnost a potozmo i prisunu kvalitni potravy do mist kde nerostou / nezijou.
  Jinak ano maji oblasti s urodnosti srovnatelnou s Evropou, ale pak maji oblasti kde neroste vlastne nic, ale lide tam ziji. At uz historicky nebo proto ze se tam neco tezi. Musite to videt v souvislostech.

 • DJW_
  17:06 16.10.2016

  Marthy: dobrá myšlienka (dobrovoľné odvody) ale tažšie realizovateľná. U nás sa po roku prevádzky dá hovoriť o peknom fiasku - z tusím "AŽ" 129 prihlásených výcvik (kto by aj šiel za žold v hodnote 125€ na mesiac), dokončilo len 31 ľudí, kopec bol odmietnutý pre nesplnené fyzické alebo psychické predpokady.

  Z dôvodu "infiltrácie extrémistických neofašistov" do kurzu sa rozmýšla o "prepracovaní" celého programu (čo vzhľadom na finančné NEkrytie môže znamenať kadečo) a teda aj napriek tomu že v OS RF sa niekde stále používajú onuce namiesto ponožiek, sú na tom vždy lepšie ako my.

  Ćeský program sa u našej odbornej verejnosti považuje za oveľa lepší ako náš ale podrobnosti neviem.

 • perunBB
  16:21 16.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Zaroven zapominate na jednu vec. Rusko je stran urodnosti krajiny a schopnosti uzivit populaci na tom podobne bidne jako blizky vychod a nektere casti afriky.

  Kým sem niečo napísěs ohľadom tej schopnosti uživiť populáciu skús si o tom niečo zistiť lebo veľmi rychlo zistíš že opak je pravdou.Pár rokov po sankciách sa stáva z Ruska najväčši producent obilia na svete.

 • alea206
  15:13 16.10.2016

  Teda chtel jsem tu diskusi precist celou protoze obcas je v diskusich spoustu informaci, ale tohle jsem vzdal po 2 strankach. Prijde mi jako by se hadaly 2 propagandisticke organizace.
  Prijde mi ze mychate dohromady nekolik temat.
  1. Realene podminky v ruske branecke armade.
  2. Realne podminky v profesionalnich slozkach ruske armady.
  3. To jakym zpusobem Rusko a Ruska armada vystupuje na verejnosti.

  Zaroven zapominate na jednu vec. Rusko je stran urodnosti krajiny a schopnosti uzivit populaci na tom podobne bidne jako blizky vychod a nektere casti afriky. Jedine co v takovem prostredi muzete udelat aby se lidi nezcvokli je dat jim nejakou silnou myslenku, ktere se muzou zuby nehty drzet. At uz je to Alah nebo Putin. A zakladem teto ideologie musi byt: "Sme super a nedelame chyby, jinak bysme tady neprezili"
  Na zapade je ale zivot klimaticky a zemedelsky mnohem jednodusi proto nemusi panovat tak silna myslenka a misto ni muze byt otazka: "Skutecne taci jsme?"
  Uz tohohle zakladniho rozdilu je videt ze Rusko a Zapad v moralce a zpusobu ziti porovnavat nejde.

 • Tesil
  15:12 16.10.2016

  hurvo to ti trvalo než jsi ty Malmédy vygůgloval.Zrovna J.Pieperovi byl trest smrti změněn na doživotí a v r.1956 byl propuštěn.Celý incident se odehrál trochu jinak než se uvádí.Pokud natočí film o Katyni Rus,Němec a Polák výsledek bude odlišný.Takže asi tak.I v Norimberku převládala tkzv.spravedlnost vítězů a přesto padlo jen 12 trestů smrti.

 • Marthy
  15:11 16.10.2016

  Byl bych pro zavést nějaký povinný branecký výcvik,třeba na 2 měsíce,aby mladí lidé měli alespoň nějaké základy o ovládaní zbraní,základní vojenský výcvik.Protože kdyby bylo třeba se bránit,naše početně malá profi armáda s třiceti tanky toho opravdu moc nevytrhne.Koho by potom mobilizovali?Staré dědky co ještě zažily ZVS,nebo mladíky kteří netuší kde je na samopalu pojistka a jak do něj dostat náboje...

 • mastodont
  14:59 16.10.2016

  Položme si zasadnu otazku: Zvládneme to my ? Zvládneme ťazké podmienky na fronte ? Sme na to dostatočne vycvicený ? Vzniknu problemy so samovrazdami sikanou a nebodaj aj chorobami a inými zalezitostami ktore su na dlhsích vycvikoch alebo odlúceniach bezné ? Máme úroven vycviku adekvátny ruskému ? Alebo nebodaj lepší ? Lepsi v com ? Zvladneme daleké presuny ? Zatial sme v klude doslova na gauči v papučiach, ale čo ked ? Pol národa sa poserie, pol kolaboruje a na konci sa aj tak pridáme k vítaznej strane... Ale aj tak vdaka za SNP.

 • Rase
  14:56 16.10.2016

  Ještě bych rád dodal, k názoru, že je dnešní generace moc zhýčkaná a nikdo by do války nešel. Možná že jo, ale už představitele c.a.k. armády překvapilo, že drtivá většina čechů a moravanů šla dobrovolně k mobilizaci (s tím nepočítali !). Sice bez nadšení jako u rakouských němců nebo maďarů, ale šli. Podobné to bylo za mobilizace 1938 (nadšení lidí politiky poněkud překvapilo). Přeci jen do války jdou lidé né kvůli politikům (přeci jen ti rakouští a prvorepublikoví byli stejně prohnilí jako ti dnešní - ať již v ČR nebo EU), ale kvůli rodině atd. když už tam jsou, tak bojují za kamarády vedle sebe.
  Otázkou jen je, co by armáda mobilizovaným vojákům oblékla atd. ale dodám, že stejný problém řešila i C.a.K armáda a to tím, že branci si měli nosit vlastní věci (ešusy, příbory, zimní čepice, rukavice atd.), které, pokud prošly schválením, jim armáda proplatila.

 • Jan Grohmann
  12:21 16.10.2016

  Poslední příspěvky smazány, aby se uťal začínající monolog o WWII. Držte se tématu, další příspěvky o WWII budou mazány.

 • hurvo
  20:51 15.10.2016

  napr kampfgruppe peiper ma na ucte viacero masakrov zajatcov, najznamejsi je masaker zajatcov v malmedy.

 • Tesil
  20:06 15.10.2016

  hurvo psal jsem o vraždění Amerických vojáků jednotkami SS.Tak mi prosím připomeň jeden konkrétní případ. Naopak spojenci zabíjeli příslušníky tankových posádek,protože měli černé uniformy a lebky na výložkách.

 • hurvo
  19:50 15.10.2016

  no pomenovat vrazdenie vojnovych zajatcov esesakmi za mytus je mimo moje chapanie.
  gloton> aha takze poliaci by vlastne mohli zmasakrovat rusov do posledneho za napadnutie polska so svojim spojencom hitlerom, za katynsky les a za to co spravili pri varsavskom povstani.

 • Tesil
  19:21 15.10.2016

  hurvo mám na mysli vyšší výsluhy při odchodu z armády,léčebnou péči,lázně,v důchodu potom stejné výhody jako veteráni z 2.sv.v. Zas tak moc opravdu doložených případů poprav Američanů jednotkami SS asi nebude.To bude opět jeden z mýtů.Po invazi to byli zrovna vojáci USA,kteří nebrali zajatce.

 • Gloton
  19:09 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Rabovaním a nasilnostmi Rudé armády v Německu bych se vůbec nezabýval.
  Ti Rusové měli v podstatě morální právo vybít Německo do poslední hlavy a nikdo by jim to nemohl mít za zlé.
  Dovede si někdo snad představit, že by se láskyplně či jen tolerantně choval k nepříteli, který by nás napadl, povraždil třeba 3 milony lidí, totálně zpustošil a srovnal se zemí všechna města a obce na území, kam se dostal a vyznával ideologii "co čech, to poločlověk dobrý jen k likvidaci"?
  Každý koho napadne i jen se zmiňovat o plenění Rudou armádou, by si měl uvědomit, co tady u nás naděláme kvůli jedné vyhlazené obci Lidice. V Rusku a na Ukrajině a Bělorusku, byly takto vyhlazeny stovky velkých měst a tisíce obcí. To si nikdo z nás nedovede dnes představit.
  A tímto zpustošeným územím šla Rudá armáda tisíce klimetrů od Moskvy až na své hranice......copak oni mohli mít nějaké slitování??? A že ty vojáky to muselo hodně poznamenat a změnit jejcich chápání pojmu "němec či fašista" je naprosto jasné. Spooousta těch vojáků už ztratila celé své rodiny, drtivá většina alespoň nějakého člena rodiny.
  To přece potom není vůbec možné srovnávat jejich chování na dobytém území nepřítele s chování vojáků USA, je úplně směšné, chtít něco takového srovnávat.

 • Marthy
  19:05 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  Co jsem slyšel od pamětníků,v rabování a znásilňování excelovala zejména Rumunská armáda.Prý byly horší než zvěř.Hádám že co se týká toho záleží hodně na morálce a lidskosti toho či onoho národa,ne jen na tom jak moc mu ublížil nepřítel.

 • hurvo
  18:50 15.10.2016

  tesil > Len tak z hlavy ma napadaju popravy americkych zajatcov esesakmi.
  Aj americka aj sovietska armada si vsak tieto zlociny riesila , amik fasol court marshal, a u nas v jednej dedine ked rus znasilnil dievca tak ho jeho velitel proste zastrelil na mieste.

 • hurvo
  18:47 15.10.2016

  tesil > akoze ake vyhody 5 percentna zlava na kupalisko alebo do muzea? Dakujem pekne. Na dobre vybavenej zakladni, njn tu je jadro pudla nase NATO armady sa o vojakov viacmenej staraju. Ale vasa ma problem so skorumpovanymi feudalmi vo funkcii velitelov. Ked vam na to vase medium poukaze samozrejme ze sa zlostite.

 • Tesil
  18:39 15.10.2016

  tibis armáda pacifistické země to zní skoro divně,ale jo souhlasím.Ti Rusové měli Němcům co odplácet,ale proč se Američané chovali jak čuňata.A nejen vůči zajatcům.

 • DJW_
  18:36 15.10.2016

  Tibis- viac menej suhladim. Akonahle sa roztoci spirala nasilia, je neskutocne tazke ju zastavit. V kazdej vojne je pri zbrani niekto komu zabili clena rodiny s pomstou v hlave a ked sa dostatocne pomsti, zas sa realizuje rodina na ktorych sa mstil..

  Akurat ten tvoj ramec na 20 rokov do najblizsieho konfliktu povazujem este za celkom optimisticky odhad. Ja som uz dnes zariadil manzelke strelecky kurz a rozmyslam o kupe nehnutelnosti daleko odtialto.
  Ako hovori moje oblubene moderne ruske prislovie: Optimista sa uci anglicky, pesimista cinsky. Realista kupil avtomat kalašnikova.

 • tibis
  18:06 15.10.2016

  Tesil - Znasilnovani a rabovanie v case vojny tu vzdy bolo, aj bude a nezalezi z akej demokratickej a pacifistickej krajiny danna armada je. Vzdy sa najdu psychopati, co to vyhladavaju. Americania v juhoslavii, rusi v afganistane, aj zdidealizovani parizani pocas SNP si obcas 'zařadili' na civilistoch.Rusku armadu na nemeckom uzemi k tomu dokonca povzbudzovali dostojnici. Mladi a neskuseni teenageri sa daju lahko strhnut k takymto veciam. Vo vojne kde umiraju ludia, nejake to znasilnenie alebo vyrabovanie nejakeho domu nic neznamena. Zijeme v tak dlhom mieri, ze je iba otazkou casu, kedy to v europe znova prepukne. ( moj odhad je 15 -20r.) Velmi rad by som sa mylil. A zmekcila a pacifisticka europa bude mat obrovsky problem ( tak ako to bolo pred WWll ) Zabit druheho cloveka je ozaj tazke ale druheho a tretieho uz nie.

 • Bazinga20
  17:13 15.10.2016
  Oblíbený příspěvek

  S tím že na mise jezdí vojáci šířit lásku, mír a demokracii jak se prezentuje často také dost pochybuji. Nebýt to velice dobře placené nejede tam nejspíše prakticky nikdo z nich.

  A teď trošku jiná věc.. jak myslíte že v případě mobilizace ochota bojovat na straně našich odvedenců z řad mladších ročníků? Když se pomine fakt že by nebylo kde je vycvičit a do čeho oblec ani čím vyzbrojit. Já osobně mám pocit že se vzdali prakticky všichni s klidem v duši bez jediného výstřelu. Nevidím mezi svými vrstevníky jakoukoliv ochotu případně bojovat za naše politické vedení čí zájmy EU.

 • Tesil
  16:49 15.10.2016

  Hurvo ty jsi nikdy neslyšel o benefitech armádních veteránů a to jen za pár týdnů na dobře vybavené základně.Plus další výhody.Hlavně sem necpi keci o vlastenectví a o boji za demokracii.

 • DJW_
  15:55 15.10.2016
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Prevziať článok od jedního z troch najviac protiruských (no dobre, tak opozičných) médii v Rusku a vydávať ho za pravdu, to myslím nie je celkom objektívne. Aby boli v obraze aj tí, čo ruské média nesledujú: Gazeta spolu s TV Dožď a rozhlasom Echo Moskvy pokryvajú cca 10% mediálneho priestoru a sú tak fanaticky opozičné, že pomaly aj Sputnik môžeme označiť za dôveryhodnejšie médium. Toľko k zdroju.

  K stavu OS RF: netrúfal by som si ich hodnotit, ale podľa osobného rozprávania môjho dobrého priateľa (bývalého dôstojníka Červenej armády a občana RF) sa od nástupu Sojgua situácia dramaticky zlepšila. Niektoré kasárne sú komplet nové, aj v tých horších na Sibíri majú síce starý nábytok, ale čisto a teplo. Úmyselne vyberám video z neštastia v kasárňach v Omsku, aby nebolo podozrenie že kasíno a nemocnica boli vyluxované iba kvôli kamerám: https://youtu.be/h_iGSuNrXhM...

  Celkový stav ich pechoty asi nebude najhorší, vo Warrior Competition minulý rok vyhral ruský tím SOBR 1. miesto v konkurencii 37 tímov (za účasti o.i. 2nd Marine Special Operations Battalion US Army alebo 102. priezkumneho z Prostejova..)
  http://warriorcompetition.com/...

  Možno je článok o 9. motostreleckej úplná pravda, ale s najväčšou pravdepodobnosťou vybraný jeden z najhorších prípadov prezentovaný ako bežná realita - čo teda určite nie.

  Úprimne ale netuším účel tohoto článku - potešiť že u nás to nie je také zlé? Ruku na srdce - aká je realita u nás? Mesiac dozadu som hovoril s príslušníkmi zo Žiliny aj z Martina a bol som dosť nemilo prekvapený v akom stave som videl Ivecá LMV aj niektoré zbrane (a to boli tie akože modernejšie z toho čo máme k dispozícii.)

  Skôr by bolo treba napísať niečo odstašujúce o ruskej armii, lebo nedostaneme ani toho 1,x % HDP na udržanie čo máme teraz.

 • Pepos
  15:53 15.10.2016
  • (3)
  Oblíbený příspěvek

  Todomatch
  Pripadáš mi ako redaktor z ČT(nechal bez povšimnutia tvrdenie tzv. odborníka diskutéra ,že Ukrajinsky front bol založený na národnostnom princípe a nie územnom a podľa toho strednú Európu oslobodili iba Ukrajinci- no a to je prekrúcanie reality na politickú objednávku) - Sovieti po návšteve armády faš. Nemecka už nič nemali. Takže ,keď prišli k nám ,al. do Nemecka museli drancovať.
  Nechcem sa zastávať Rusov za každú cenu ,ale osud faš. Nemecka bol spečatený porážkami v Sovietskom zväze to jest na východnom fronte.
  Prečítaj si pamäte Erich von Manstein a iných nem. generálov.

Stránka 1 z 3