Polská mediální válka o útočnou pušku Grot

Polská mediální válka o útočnou pušku Grot
Polský voják s karabinou Grot / FB Radom (Zvětšit)

Od konce ledna v Polsku běží boj mezi portálem onet.pl a firmou Fabryka Broni Radom (FB Radom; vlastněná společností PGZ S.A.) o karabinu 5,56 mm Grot vyráběnou v Polsku. Jaká obvinění mají novináři, jak se brání FB Radom?

Boj o karabinu Grot

Karabina (kbk) Grot je relativně nová konstrukce, projektovaná jako MSBS (Modular Firearms System) od roku 2007 ve spolupráci s Vojenskou technickou univerzitou. Zbraň byla navržená jako modulární systém, jehož základ tvoří karabina ráže 5,56 mm, která má nahradit starší kbk wz. 96 Beryl (vylepšené kbk AK).

Zbraň je dostupná v několika verzích (základní, krátká, s podvěšeným 40mm granátometem, puška pro přesnou střelbu, lehký kulomet), ve dvou různých konstrukčních systémech (klasický a bezpažbový, tzv. „bullpup“), pro různé náboje (5,56 × 45 mm, 7,62 × 39 mm, 7,62 × 51 mm) a se třemi hlavněmi různých délek (10", 16" a 20"). Díky tomu má zbraň plnit potřeby vojáků různých odborností, být používáná posádkami bojových vozidel a také zajistit výrobci příjem z výroby pro civilní trh.

Zbraň vstoupila do výroby v roce 2018 (rámcová dohoda o nákupu 53 000 kbk v hodnotě 500 milionů zlotých byla podepsána v září 2017) a jako první je obdržely Síly teritoriální obrany WOT (Wojska Obrony Terytorialnej). Od té doby karabina získala několik různých úprav a stále se vyvíjí. Je také nabízena k exportu.Klasická verze Grot poslední verze A2 s prodlouženým předpažbím ; větší foto, větší foto / FB Radom

Uživatelská příručka karabiny Grot ráže 5,56 mm, včetně nákresů zbraně.

Článek Onetu

25. ledna zveřejnil portál onet.pl článek s názvem Šokující zpráva o karabině Grot. Je tak špatná, že ohrožuje vojáky. Článek vznikl na základě zprávy, kterou připravil Pawel Moszner, bývalý člen speciální jednotky GROM. Podle této zprávy kbk Grot není vůbec použitelná.

Podle výsledků testů provedených Pawlem Mosznerem a jeho kolegy má zbraň údajně mnoho problémů. První diskutovanou nevýhodou je vadná konstrukce plynového regulátoru, který během používání vypadává ze zbraně – vojáci ho musí jistit stahovací páskou. Vojáci prý navíc musí za ztracený regulátor zaplatit. Ostatní díly mají být nekvalitní: závěr zbraně se rozpadá, úderník láme a uchycení popruhu uvolňuje. Délkově nastavitelná pažba má údajně nekvalitní jištění, což vede ke změně polohy během používání. Choulostivá pažba navíc není vhodná pro boj muže proti muži (i když podle jednoho ze zdrojů onet.pl se problém týká pouze některých zbraní z jedné výrobní dávky).

Po vystřelení 30 zásobníků (900 nábojů) v krátké době dochází k přehřátí zbraně – takže bez rukavic není možné střílet (jeden z prvků popruhů dokonce shořel) a na konci se hlaveň dokonce ohnula. Problém představuje také rez. Celkem bylo popsáno 22 závad, poruch a konstrukčních vad zbraně. Kromě testů článek obsahuje také fotografie a popisy nalezené na internetových fórech a několik obecných komentářů – například Grot má údajně až příliš mnoho součástí.


Grot bull-pup s 40mm granátometem; větší foto / FB Radom

Podle Pawla Mosznera je Grot dobrá zbraň, ale vyžaduje mnoho úprav – tvrdí, že výrobce nechtěl zohlednit změny, které on a jeho kolegové navrhovali (včetně údajně dále sloužících vojáků v jednotce GROM) – zástupci výrobce měli prohlásit, že žádné opravy neprovedou, protože se nevyplatí. Poukázal také na to, že vojáci skupiny GROM nemají o Grot zájem, proto raději koupí německé H&K HK416 – v červnu loňského roku bylo vyhlášeno výběrové řízení na nákup této zbraně.

Nejvíce okázalým testem zbraně bylo zasypání kbk Grot a dalších karabin pískem – v důsledku toho pouze u kbk Grot došlo k poruše.

Pískový test

WOT reagovaly nejprve na kritiku kbk Grot. Mluvčí tohoto typu ozbrojených sil, plukovník Marek Pietrzak, byl ohledně zprávy a článku napsaného na jejím základě velmi kritický. V rozsáhlém prohlášení uvedl, že WOT mají největší kompetenci v hodnocení kbk Grot, protože jsou odpovědné za jeho zavedení do Ozbrojených sil Polské republiky (dosud bylo dodáno 43 700 kbk, z toho 40 520 bylo zasláno vojákům). Podle plk. Pietrzaka během tří let došlo k reklamaci pouze u 4 % karabin, přičemž většina z nich se týkala zásobníku, nikoli samotné karabiny.


Klasický a bull-pup Grot; větší foto / FB Radom

Zdůraznil spolupráci armády s výrobcem, která pomáhá k dalšímu vývoji a zdokonalování modelu Grot (v současnosti se vyrábí varianta A2). Je to možné díky systému hlášení postřehů o používání pušky Grot – vojáci mají být za postřehy odměňování. Došlo k vyřešení některých z nevýhod, na které upozornil Moszner, např. plynový regulátor je nyní částečně chráněn proti náhodnému uvolnění pomocí upraveného a prodlouženého předpažbí zbraně, a navíc byl zaveden mechanismus zajišťující tento prvek.

Moszner přitom neuvedl nejčastější problém. Citát WOT:
Nejběžnější porucha nalezená na karabině není v článku zmíněna a souvisí s prasknutím obložení napínací páky. Dosud bylo vyměněno / opraveno 579 případů. V nových verzích karabiny byla náchylnost k rozbití obložení napínací páky zcela odstraněna.

Plk. Pietrzak rovněž široce odkazoval na další teze obsažené v textu. Například poukázal na některé nepravdivé nebo částečně nepravdivé informace o historii zavedení kbk Grot do služby. Popřel také problém s přehřátím (Grot si měl vést ještě lépe než HK416), problém s plynovým regulátorem je podle jeho názoru okrajový (údajně se tento prvek ztratil u 0,44 % kbk Grot a problém byl údajně vyřešen), stejně jako mnoho dalších závad má malý význam, protože se jedná o vzácné případy.

Poukázal také na to, že některé popsané problémy mohou vyplynout z používání kbk Grot, které nejsou v souladu s pokyny a školením. Kromě toho hned na začátku naznačil, že tým Pawla Mosznera měl pouze zbraně předprodukční série z roku 2017 (což Moszner sám popřel, ale jeden z publikovaných filmů ukazuje datum výroby: 2017), takže puška nemá žádné následné úpravy, a navíc článek má být součástí lobingu proti polské firmě.

Rovněž podle vládních médií důvodem publikace byl záměr vyvinout tlak na zahraniční uživatele, kteří mají zájem o koupi kbk Grot. Za viníka byl označen německý koncern Heckler & Koch, ale bez poskytnutí důkazů. Zveřejnění se mělo týkat výběrového řízení na nové karabiny pro ukrajinskou armádu.


Reportáž provládní polské státní televize TVP

Ministr obrany Mariusz Blaszczak také v jednom z rozhovorů naznačil, že onet.pl lobuje za společnosti konkurující FB Radom (uváděná také jako Fabryka Broni „Łucznik“ - Radom sp. Z o.o.).

Nelze se divit, že i Vojenská technická univerzita kbk Grot brání. V jednom z rozhovorů plukovník Ing. Przemyslaw Kupidura, přednášející na Vojenské technické univerzitě, kritizoval „pískový test“. Upozornil na to, že Grot byl testován za jiných podmínek než další karabiny (a také upozornil, že autor testu záměrně sypal písek na citlivá místa a také poukázal na to, že se písek lepí na kbk Grot, a ne na jiné karabiny, což může být důsledkem nanesení tuků nebo olejů, či použitím jiného písku). Současná verze Grot je navíc vylepšená a video ukazuje předprodukční model.

Střelecká komunita

Článek, zpráva a testy Pawla Mosznera byly široce diskutovány komunitou uživatelů ručních palných zbraní a odbornými médií. Hlavními kritiky zprávy se stala skupina blogerů publikujících na Gunblog.eu. Bylo to o to více zvláštní, protože členové skupiny dosud sami psali o problémech s kbk Grot a poukazovali na to, že v tom budou stále pokračovat – podle jejich názorů však Mosznerova zpráva nemá nic společného s vědeckou studií a zprávě se vysmáli jako bezcenné.

V mnoha příspěvcích věnovaných případu Grot naznačovali, že Moszner mnohokrát lhal nebo byl nekonzistentní. Například poukázali na to, že podle zprávy měla být karabina poškozena po vystřelení 30 zásobníků munice, ale o šest měsíců dříve Moszner psal o podobné situaci (nebo možná o stejné), že s kbk Grot nebyly žádné problémy.


Grot; větší foto / FB Radom

Moszner také tvrdil, že nevedl nepřetržitou palbou – zatímco ve starším případě se chlubil vypálením 900 ran nepřetržitou palbou. Členové skupiny Gunblog také obvinili Pawla Mosznera, že neexistují žádné materiály, které by potvrzovaly ohýbání hlavně při delší střelbě – předložili také důkazy o přehřátí jiných pušek během podobných situací, což naznačuje, že Moszner jednoduše použil zbraň v rozporu s pokyny, což musí vést k poškození jakékoliv zbraně (dokonce představili fragment pokynů pro jinou karabinu, ve kterém bylo doporučeno čas od času přestat střílet, aby se zbraň ochladila).

Podle Gunblogu byl zmanipulován rovněž pískový test. Podle nich byl Grot jediný, který byl nadměrně zanesen mastnotou a olejem a poté byl záměrně znečištěn způsobem, který je pro zbraň mnohem škodlivější než v jiných testech odolnosti proti písku. Video jasně ukazuje, že MSBS je ucpaný nánosem z písku a mastnoty, konkurenční karabiny byly přitom čisté. Také téze o vysoké složitosti konstrukce kbk Grot jsou nepravdivé – nemá se odlišovat od konkurence.

Kromě kritiky zprávy (jak věcné, tak za pomocí vtipných obrázků, což jim přineslo velkou popularitu – Gunblog byl dokonce citován státní televizí TVP) Gunblog naznačil, že pravomoci Pawla Mosznera v oblasti testování zbraní mohou být mnohem menší, než on sám nebo onet.pl deklaruje. Například v jednotce GROM měl strávit pouze 2,5 roku, z nichž většinu pracoval jako překladatel nebo administrativní pracovník. Je pravda, že jeden z bývalých velitelů skupiny GROM, plukovník Piotr Garańal tyto zprávy popřel, ale byla zde i další obvinění, které se netýkaly minulosti Mosznera, ale samotné zprávy – podle zmíněných členů Gunblogu byla zpráva zcela nevypovídající a nesprávně vypracovaná.

Soudní spor

Bez ohledu na to, zda mají redaktoři onet.pl a Pawel Moszner pravdu, nebo obhájci kbk Grot, vše nyní nasvědčuje tomu, že o výsledku sporu rozhodne soud. Jak čteme ve vyjádření představenstva společnosti FB Radom:
„2. února 2021 Fabryka Broni "Łucznik" sp. Z o.o. podal u okresního soudu v Radomu žalobu na ochranu osobních práv a náhradu škody ve výši 1 000 000 PLN proti vydavateli portálu Onet a autorům pomlouvačné publikace – Edytě Żemle a Marcinu Wyrwalovi. Žaloba se týká článku, který byl publikován 25. ledna 2021 na webu Onet.pl s názvem ‚Šokující zpráva o pušce Grot. Je tak špatná, že ohrožuje vojáky‘. Dotyčná publikace obsahovala řadu nepravdivých tvrzení týkajících se údajných nesrovnalostí ve výrobě zbraní společností Fabryka Broni „Łucznik“ - Radom sp. Z o.o. Obsahem článku jsou také zavádějící narážky a události, které se ve skutečnosti nestaly.”

Politický kontext rozhodně nepomůže k objasnění věci. Smlouvu na dodávku kbk Grot podepsal pravděpodobně nejkontroverznější ministr obrany v historii Polska Antoni Macierewicz, který pochází z aktuálně vládnoucí koalice Sjednocené pravice. Je rovněž do značné míry odpovědný za zřízení WOT, které zavedly Grot do ozbrojených sil Polské republiky. Na druhou stranu onet.pl je portál, který je obvykle proti vládnoucím politikům. Bude trvat měsíce, ne-li roky, než bude případ vyřešen soudem. Kromě toho byla do informačního boje o Grot široce zapojena armáda – kromě výše zmíněných také generál Miroslaw Różański, dále generálové Roman Polko a „Naval”, veterán mnoha zahraničních misí pod 1. Speciálním plukem komanda (v současnosti Vojenská jednotka komanda) a autor několika knih o speciálních silách. Ten se dokonce zúčastnil prezentace kbk Grot pro novináře z různých televizních a internetových redakcí.


Rozdíl mezi verzemi A0, A1 a A2

Názory uživatelů

Na závěr bych rád představil čtenářům názory, které jsem za poslední dny nashromáždil od uživatelů kbk Grot. Většina z nich se zabývala verzemi A0 a A1, někteří také verzí A2. Někteří stříleli z civilní verze kbk Grot. Z právních důvodů musí zůstat v anonymitě.

Dotazovaní uživatelé horlivě zdůrazňují, že zbraň je přesná – podle jednoho uživatele „cílí sama”. Navíc je „snadno ovladatelná při střelbě dávkami“. Má se také velmi pohodlně používat – ovládací prvky mají být dobře navrženy a pohodlně rozmístěny jak pro praváky, tak pro leváky (zbraň si může každý uživatel upravit). Některým ale oboustranné ovládací prvky trochu překážejí. Ať tak či onak, samotná myšlenka modulárního systému je chválena pro snadné provádění úprav uživatelem. Má to být pohodlnější a intuitivnější než systém Kalašnikova Beryl, je to také údajně bezpečnější v používání a „příjemnější na dotek“, což je způsobeno odlišným typem krycí barvy. Pohodlná je také rozborka zbraně.

Pokud jde o vady, Grot má několik – musí je dokonce mít, jako každá mladá konstrukce (jedná se o tzv. „dětské nemoci“), a ne všechny je lze odstranit ve fázi prototypování. Uživatelé například poukázali na to, že plynové regulátory mohou skutečně vypadnout, ale v žádném případě nejsou v tomto jednotní. Podle některých tento problém vyřešilo zavedení verze A2 a příslušné úpravy pro A1 (i když ne každý je toho názoru) a někteří se dokonce domnívají, že správně namontovaný regulátor nemůže vypadnout, a pokud ano, je to chyba uživatele.;


Testování kbk Grot

Názory se také rozcházejí ohledně četnosti tohoto problému: někteří říkají, že se to stává, podle jiných téměř nikdy (dva z dotazovaných uživatelů kbk Grot se s takovým případem nikdy nesetkali). Faktem je také to, že někteří vojáci používali různé doplňky, aby zabránili vypadnutí této součástky, ale nejedná se o běžný jev – navíc jeden z dotazovaných uvedl, že informace o pokutě za ztracený regulátor není pravdivá (ačkoli jsou zprávy o takových případech – možná to záleží na stanovisku místního Vojenského hospodářského oddělení).

Každý také poukazuje na možnost koroze, ale ani zde neexistuje shoda ohledně důvodů: někteří obviňují výrobce, jiní vojáky špatně pečující o zbraň a jeden poukázal na to, že konzervační prostředek doporučený armádou je pro tento typ zbraní nevhodný. Problémy byly také s poškozeným závorníkem, ač o tom mluvili jen uživatele starších modelů – další zmínil, že se s takovým případem nikdy nesetkal, dokonce ani v nejstarší verzi A0.

Problémem byly také některé prvky uchycení nosných popruhu (a pokud nebyly vyměněny – stále existují). Problémem mohou být také zásobníky (vyskytují se případy rezivění pružin) a povlaky – podle dvou uživatelů je barva náchylná k poškození a na plastových prvcích vznikají praskliny. Rovněž jsou hlášeny problémy s mechanickými zaměřovači, i když to není běžný jev. Zbraň má být v každém případě náročnější než zbraně systému Kalašnikov, ale většina dotázaných naznačuje, že pokud se o zbraň postaráte, může se vám odvděčit a fungovat velmi dobře. Jeden z uživatelů také uvedl zajímavý komentář – byl by rád, kdyby Grot dokázal střílet trojrannými dávkami, podobně jako Beryl.

Pouhé zavedení změn, i když je vyžaduje mnoho uživatelů, není snadné. Producent musí koneckonců odsouhlasit i tu nejmenší úpravu s institucí odpovědnou za smlouvu, tj. v tomto případě s WOT. Teprve po splnění formalit je možné provést technické nebo technologické změny.


Propagační video kbk Grot

Požádal jsem také dva vojáky o názor na zprávu a testy Pawla Mosznera. Zde jsou jejich citáty:

První:

Považuji to za manipulaci člověka, který neskrývá své sympatie k produktům konkurenční společnosti. Považuji tento test za nevypovídající (kdybych vzal na testy Shermana a řekl, že americké tanky jsou k ničemu, protože hoří jako zápalky – byla by to pravda, ale ne úplně. Jde o příklad, jak můžete manipulovat se zprávou i pomocí faktů). Věřím, že pokud chtěl Moszner provést spolehlivý test, měl použít jak model 0/1, tak 2 [A0, A1 a A2 – poznámka autora]. Ukázat, jak to bylo kdysi a jaké je to teď. A především zdůraznit skutečnost, že aktuálně se zavádí nejnovější varianta, a pokud něco testují na produktu z roku 2017, tak upozornit, že jde o starou verzi a nyní se to, a to změnilo a tento a tento problém nemusí už nastat.
Dalším bodem je, že „pískový test“ by měl být proveden několikrát. Protože teď mám jeho video a video na YouTube s pískovým testem kbk Grot, ve kterém může snadno střílet, tak komu mohu věřit? Moje zkušenost je taková – vystřelil jsem zbraň špinavou od písku a nikdy jsem neměl závadu. Musím připustit, že k některým problémům zmíněným Mosznerem dochází. Ale nevidím smysl v tom, že bych některé z nich uměle zveličoval. Kromě toho bylo odstraněno několik nedostatků a na zbývajících se stále pracuje. Otázkou je, zda na světě existuje nějaká zbraň bez chyb? I v modelu HK 416, který se vyrábí více než tucet let a je považován za „špičkový“, stále dochází k poruchám.

A druhý citát:

Zkus v noci nechat něco ze železa na trávě, dokonce i suché, poté navlhne a máš garantovanou rez. Jak vidím v článku s Mosznerovým testem fotky se zanedbanými zbraněmi, jen se ošívám, jak může být zbraň uvedena do takového stavu! Ještě k pískovému testu, Moszner ukazuje písek nalepený na zbraň. Před výstřelem je nutné zbraň rozebrat a vyčistit, protože se uskladňuje (zejména pokud je to na delší dobu) zakonzervovaná, tj. musí být namazána tukem, regulátor a píst se až leskne od oleje. Ono namazání před testem může vysvětlit, proč se na zbraň lepil písek.

Nezapomeňte, že v rámci článku byl proveden rozhovor s malou skupinou uživatelů a jejich osobní zkušenosti nemusí být nutně totožné s průměrným obrazem uživatele kbk Grot a jeho názorem na tuto zbraň.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bojová vozidla pěchoty pro Visegrádské armády

Do přelomu 80. a 90. let byly armády zemí Visegrádské skupiny (V4) součástí armád Varšavské smlouvy, ...

Současnost a budoucnost polského tankového vojska

Teoreticky má Polsko jednu z největších flotil hlavních bojových tanků v rámci NATO. Asi 860 tanků ...

Polské dělostřelectvo: 500 samohybných houfnic Krab ráže 155 mm

Polská houfnice Krab je jednou z mála samohybných houfnic ráže 155 mm vyráběných na Západě. Tyto ...

Štábní cvičení Zima 20: Katastrofální porážka polské armády?

27. ledna skončilo v Polsku štábní cvičení Zima 20. Účelem cvičení bylo demonstrovat velitelské a ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sgt Murphy
  11:02 12.02.2021

  ... uff, no dobre, dvojzmysel. Už tomu chápem. Vzal som to takto, pretože na poľských fórach som čítal texty, kde Moszner strieľal údajne "silnejšie" náboje než sa normálne ...Zobrazit celý příspěvek

  ... uff, no dobre, dvojzmysel. Už tomu chápem. Vzal som to takto, pretože na poľských fórach som čítal texty, kde Moszner strieľal údajne "silnejšie" náboje než sa normálne používajú. Takže sorry.Skrýt celý příspěvek

  • Lukas
   18:11 12.02.2021

   Jak już pisałem nie będę skupiał się na osobie - tylko na faktach. https://fragout.uberflip.com/i... Jeden cytat "Żeby było jasne - te karabinki ...Zobrazit celý příspěvek

   Jak już pisałem nie będę skupiał się na osobie - tylko na faktach.

   https://fragout.uberflip.com/i...
   Jeden cytat
   "Żeby było jasne - te karabinki nie są idealne, poza tym to partia wdrożeniowa (na dziś jest niecałe 10 000 sztuk w linii - dokładnie 9650), wiec pewne mankamenty na bank wyjdą.

   To pisał prasa branżowa w 2019 - autor to dość znany autor artykułów min o broni palnej właśnie.
   Tam są opisane wykryte wady pierwszej wersji Grota - proszę sobie skonfrontować z artykułem pana Mosznera.
   Takich tekstów było opublikowanych już kilka - na długo przed "publikacją" Onet.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  06:46 12.02.2021

  CZUB se dohodla na odkoupeni firmy Colt. Tak jim to vyslo, CZUB jednoznacne patri do top vyberu vyrobcu rucnich zbrani.

  CZUB se dohodla na odkoupeni firmy Colt. Tak jim to vyslo, CZUB jednoznacne patri do top vyberu vyrobcu rucnich zbrani.

 • niko
  15:07 10.02.2021

  Po vystřelení 30 zásobníků (900 nábojů) v krátké době dochází k přehřátí zbraně – takže bez rukavic není možné střílet Tak toto je veta za vsetko. A ktora puska po vystreleni ...Zobrazit celý příspěvek

  Po vystřelení 30 zásobníků (900 nábojů) v krátké době dochází k přehřátí zbraně – takže bez rukavic není možné střílet

  Tak toto je veta za vsetko. A ktora puska po vystreleni 900 nabojov, hoci za hodinu sa normalne udrzat bez rukavice ? :-))))Skrýt celý příspěvek

  • JirkaM
   20:20 11.02.2021

   15 nábojů za minutu se nezdá být moc, ale třeba mě gumy nechaly za vojnu vystřelit celkově 3 patrony za celou vojnu. Ten odpornej klump zvanej vz 58 to zvládnul v pohodě a ...Zobrazit celý příspěvek

   15 nábojů za minutu se nezdá být moc, ale třeba mě gumy nechaly za vojnu vystřelit celkově 3 patrony za celou vojnu. Ten odpornej klump zvanej vz 58 to zvládnul v pohodě a přehřátej nebyl ani trochu.Skrýt celý příspěvek

   • niko
    12:09 12.02.2021

    Jirko, skoda diskutovat. 900 ran je vela aj za hodinu. Hlaven tym sice neohnes, ale pusku v ruke uz neudrzis urcite ani po 500 ranach.

    Jirko, skoda diskutovat. 900 ran je vela aj za hodinu. Hlaven tym sice neohnes, ale pusku v ruke uz neudrzis urcite ani po 500 ranach.

 • Eagle
  21:09 09.02.2021

  Tak nevím, ale vysolit 900 ran z ruční zbraně a divit se že nefunguje jak má může jen debil. Ruský kalašnikov po 1000 nábojích nejde normálně bez použití hrubé síly natáhnout a ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak nevím, ale vysolit 900 ran z ruční zbraně a divit se že nefunguje jak má může jen debil. Ruský kalašnikov po 1000 nábojích nejde normálně bez použití hrubé síly natáhnout a většinou mu už hoří nadpažbí. U SA58 stačilo vysolit 400 ran a zbraň se nedala bez rukavic udržet. Král mezi spolehlivými zbraněmi, což je ruský PKT by možná ten litr bez poruchy dal, ale MINIMI, 50CAL, ani náhodou a to jsou kulomety. O DŠK či KPVT ani nemluvě, ikdyž DŠK taky dokázalo střílet v zuboženém stavu. Tak proboha co chtějí?Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:23 09.02.2021

   No chcú sa kvalitatívne niekam posunúť. Ani protivník nespí a pokúša sa znižovať opotrebenie svojích zbraní a zvyšovať odolnosť. Uspokojiť sa s tým, čo tu už bolo je ako keď ten ...Zobrazit celý příspěvek

   No chcú sa kvalitatívne niekam posunúť. Ani protivník nespí a pokúša sa znižovať opotrebenie svojích zbraní a zvyšovať odolnosť. Uspokojiť sa s tým, čo tu už bolo je ako keď ten predseda družstva v Slunce, seno... hovorí:

   ,,Záchod! Čtyřicet let jste chodili támhle za stodolu na mez a nejčko si budete vymejšlet!"Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
   23:52 09.02.2021

   Hmm.. síce netuším, čoho si v živote dosiahol ty Eagle, ale nazvať borca a dlhoročného ex-príslušníka z GROMu, navyše streleckého inštruktora, ktorý prešiel zahraničnými misiami a ...Zobrazit celý příspěvek

   Hmm.. síce netuším, čoho si v živote dosiahol ty Eagle, ale nazvať borca a dlhoročného ex-príslušníka z GROMu, navyše streleckého inštruktora, ktorý prešiel zahraničnými misiami a výcvikom spolu s UK SAS, US SOF, práve debilom, tak to chce guráž. Tento človek nevypustí len tak niečo bez rozmyslu, aby poškodil dobré meno seba a svojej firmy.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    12:58 10.02.2021

    Pro Sgt Murphy Tylko jest jeden problem Moszer trochę "ubarwił" swoją służbę w GROM. Owszem był w Grom - to krótko i nie na takim stanowisku Sporo kontrowersji wzbudza jego ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro Sgt Murphy
    Tylko jest jeden problem Moszer trochę "ubarwił" swoją służbę w GROM.
    Owszem był w Grom - to krótko i nie na takim stanowisku

    Sporo kontrowersji wzbudza jego postawa w innej sprawie - otóż był "biegłym sądowym" który - unika bycia przesłuchanym przez sąd (w sprawie w której pisał ekspertyzę)

    Ja nie chce oceniać - bo nie mam kompletną danych.
    Na pewno nie jest "alfą i omegą".Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     23:44 10.02.2021

     To sú odhalenia nejakých klávesnicových bojovníkov? Pretože vyjadrenia bývalých členov GROMu na účet tohto človeka znejú inak.

     To sú odhalenia nejakých klávesnicových bojovníkov? Pretože vyjadrenia bývalých členov GROMu na účet tohto človeka znejú inak.

     • Lukas
      08:22 11.02.2021

      Osoby które mogą jednoznacznie rozstrzygnąć ta sprawę nic nie powiedzą (bo nie mogą) Natomiast sprawa zachowania się p. Mosznera w sądzie jest sprawą ...Zobrazit celý příspěvek

      Osoby które mogą jednoznacznie rozstrzygnąć ta sprawę nic nie powiedzą (bo nie mogą)

      Natomiast sprawa zachowania się p. Mosznera w sądzie jest sprawą znaną.
      https://warszawa.wyborcza.pl/w... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:50 11.02.2021

      Poopravím aj seba, Moszner mal do radov GROMu vstúpiť v roku 1992, má mať tiež výcvik ostreľovača, ktorým si prešli len tí najlepší strelci a tiež mal robiť streleckého inštruktora ...Zobrazit celý příspěvek

      Poopravím aj seba, Moszner mal do radov GROMu vstúpiť v roku 1992, má mať tiež výcvik ostreľovača, ktorým si prešli len tí najlepší strelci a tiež mal robiť streleckého inštruktora a inštruktora padákovej prípravy. Nie je tajomstvo, že GROM vo svojich začiatkoch veľmi úzko spolupracoval s US Army SF a 22 SAS a príslušníci GROMu prešli výcvikom priamo u týchto jednotiek a vo svojej dobe boli špičkou. Nasadený bol v 1994 na Haiti spolu s JTF 190, čo nebola priamo bojová operácia. Koncom Od vtedy sa samozrejme vybavenie a výcvik takýchto jednotiek zlepšil, hlavne po 11. septembri 2001, kedy nastala globálna vojna proti terorizmu a špeciálne sily boli od vtedy zapojené v omnoho väčšej miere, bola im venovaná omnoho väčšia pozornosť a dôležitosť čím sa zlepšila aj kvalita týchto jednotiek. A to už Moszner v radoch GROMu nebol. Avšak nemám za potrebu kvôli tomu spochybňovať jeho kvality alebo iných príslušníkov v tejto jednotke, ktorý s ním slúžili v tie isté roky, pretože na tú dobu mali špičkový výcvik.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:04 11.02.2021

      Co všechno člověk dokáže napsat, jen aby nemusel uznat že nemá pravdu. Ego je steašná věc.

      Co všechno člověk dokáže napsat, jen aby nemusel uznat že nemá pravdu. Ego je steašná věc.

     • Sgt Murphy
      19:26 11.02.2021

      Torong ak snáď chceš spochybňovať Mosznerovu službu u špeciálov a slová jeho kolegov, tak tu môžeš hodiť aj nejaké dôkazy nielen trolliť.

      Torong ak snáď chceš spochybňovať Mosznerovu službu u špeciálov a slová jeho kolegov, tak tu môžeš hodiť aj nejaké dôkazy nielen trolliť.

     • Torong
      20:14 11.02.2021

      Já ji nezpochybňuji. Ale ty z ní děláš dogma. To, že byl výborný voják nijak nevyvrací to, že může (z jakéhokoli důvodu) lobovat za něco/proti něčemu. Víš, ta tvoje argumentace je ...Zobrazit celý příspěvek

      Já ji nezpochybňuji. Ale ty z ní děláš dogma. To, že byl výborný voják nijak nevyvrací to, že může (z jakéhokoli důvodu) lobovat za něco/proti něčemu. Víš, ta tvoje argumentace je docela úsměvná:

      "Tak nevím, ale vysolit 900 ran z ruční zbraně a divit se že nefunguje jak má může jen debil"
      Sgt Murphy - Ale on je bývalý člen GROMu!

      "To že je někdo tě speciální jednotky neznamená že se vyzná v technologii a materiálech."
      Sgt Murphy: - Ale on je bývalý člen GROMu!

      Trochu nadsazeno, ale v podstatě takto argumentuješ. Věcně ti to vysvětlilo dost lidí. Nevidím důvod proč bych se měl připojovat, když evidentně nechceš chápat...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      20:51 11.02.2021

      ... Tak ešte raz, pokiaľ má niekto nastrieľaných desiatky či stovky tisíc rán v rôznych podmienkach, tak má predpoklad vedieť, ako sa zbraň bude chovať keď vystrelí 900 rán, či už ...Zobrazit celý příspěvek

      ... Tak ešte raz, pokiaľ má niekto nastrieľaných desiatky či stovky tisíc rán v rôznych podmienkach, tak má predpoklad vedieť, ako sa zbraň bude chovať keď vystrelí 900 rán, či už jednotlivými ranami s prestávkami, alebo v plne automatickom režime, lepšie než niekto, kto vystrelí pár 100 rán alebo zbraň nedržal vôbec. Na to metalurg byť nemusíš. Nemusíš byť odborníkom z Euro NCAP, aby si vedel, či sa auto roztrieska keď ho pošleš stovkou do železobetónovej bariéry... No, ty by si na to možno sám neprišiel, pokiaľ by ti nejaký "metalurg" nevysvetlil pevnosť materiálov použitého na karosériu auta.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:26 11.02.2021

      Tak eště raz: To, že má nastříleno klidně i miliony ran, ho jak přesně dělá nezpochybnitelného a neschopného lobyingu? Takhle přesně to totiž vypadá. GROM používá HK416 (proti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak eště raz:
      To, že má nastříleno klidně i miliony ran, ho jak přesně dělá nezpochybnitelného a neschopného lobyingu? Takhle přesně to totiž vypadá. GROM používá HK416 (proti tomu nic, je to spolehlivá zbraň), GROT je konkurent, který by rád exportoval - třeba na onu Ukrajinu. GROT může nabídnout lepší cenu, při srovnatelné kvalitě. HK potřebuje "získat body". HK zajistí bonusy pro GROM a "správné" lidi. Bývalý člen GROMu udělá "test", který ukáže GROT jako naprostý šrot....
      Co z toho? Co dokáže víc podrazit exportní úspěšnost zbraně než domácí kritika, navíc z řad SF? Kdo si dovolí zpochybňovat veterána GROMu? Kdo by z toho obviňoval armádu, když to řekl veterán?
      Fakt mi z toho vychází, že ses chytil do pasti vlastního ega, protože tak naivní podle mně nejsi...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      21:41 11.02.2021

      Alebo proste len robil "reliability" test, akých nájdeš aj na youtube niekoľko, žiadny "meltdown" vo full auto a tá puška sa mu proste ľudovo povedané dojebala. Myslím že tu hrá ...Zobrazit celý příspěvek

      Alebo proste len robil "reliability" test, akých nájdeš aj na youtube niekoľko, žiadny "meltdown" vo full auto a tá puška sa mu proste ľudovo povedané dojebala. Myslím že tu hrá hlavne tvoje a Eaglovo ego, pretože za všetkým treba hľadať spiknutie "vyšších síl" a týpek musel byť určite podplatený lobbista.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:03 11.02.2021

      Tvl človek, ktorý slúžil v ozbrojených silách svojho štátu ako príslušník špeciálnych síl a dlhé v poľskú uznávaný ako expert na protiteroristický výcvik a techniky je tu bez ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvl človek, ktorý slúžil v ozbrojených silách svojho štátu ako príslušník špeciálnych síl a dlhé v poľskú uznávaný ako expert na protiteroristický výcvik a techniky je tu bez akéhokoľvek zamyslenia alebo dôkazov označený ako "debil" a "lobbista", keď označí postupy nákupu pušiek do armády ako prinajmenšom zvláštny a poukáže, aj keď dosť pochybne, na poruchovosť zavádzanej zbrane... no ale ja som ten zlý egoista, ako kultúra niektorých na tomto fóre je fakt zvláštna.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      22:14 11.02.2021

      Jo. A v rámci toho testu hází do písku zaolejovanou zbraň, nebo z ní vystřílí počet nábojů, na který jsou určené kulomety a ty mají z přesně tohoto důvodu zesílené a výměnné ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo. A v rámci toho testu hází do písku zaolejovanou zbraň, nebo z ní vystřílí počet nábojů, na který jsou určené kulomety a ty mají z přesně tohoto důvodu zesílené a výměnné hlavně. Ale jo uznávám, máš většího čuráka. Všecky jsi tady roznesl na kopytech svým jediným argumentem "ale on je z GROMu!"Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:29 11.02.2021

      Myslím že štandard SS109 5,56x45 mm je len jeden, nie žiadna špeciálna munícia do guľometu. Jeden test zasypania nič nedokazuje, som zvedavý na ďalšie videá, ktoré budú vyvracať ...Zobrazit celý příspěvek

      Myslím že štandard SS109 5,56x45 mm je len jeden, nie žiadna špeciálna munícia do guľometu. Jeden test zasypania nič nedokazuje, som zvedavý na ďalšie videá, ktoré budú vyvracať tvrdenia Mosznera.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:37 11.02.2021

      Aby som ti to podal trochu zrozumiteľnejšie, tak toto strelivo je štandardizované podľa STANAG 4172 a každá útočná puška, puška na presnú streľbu (DMR) alebo ľahký guľomet v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

      Aby som ti to podal trochu zrozumiteľnejšie, tak toto strelivo je štandardizované podľa STANAG 4172 a každá útočná puška, puška na presnú streľbu (DMR) alebo ľahký guľomet v tomto kalibri by mal byť schopný streľby akýmkoľvek strelivom vyrobeným pod týmto štandardom.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      07:57 12.02.2021

      Tak nevím, jestli se snažíš o n~jaký "úkrok bokem", neumíš číst, nebo ooravdu nerozumíš tomu, o čem celou dobu píšeš. Já střelivo vůbec nezmiňoval. Já psal o hlavních. A kulomety ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak nevím, jestli se snažíš o n~jaký "úkrok bokem", neumíš číst, nebo ooravdu nerozumíš tomu, o čem celou dobu píšeš. Já střelivo vůbec nezmiňoval. Já psal o hlavních. A kulomety mají hlavně zesílené a výměnné právě proto, aby byly schopny střelby dlouhými dávkami a mohly vystřílet v krátké době velké množství střeliva. Zesílení je jednak kvůli přesnosti a dostřelu a jednak kvůli vyššímu tepelnému namáhání hlavně. Když vezmu onen test, tedy 900 ran, pak je to 9 pásů. To by znamenalo minimálně jednu, ale spíše dvě výměny hlavně.
      No a když už jsi zmínil to střelivo, tak to taky ovlivňuje kolik ran je možné v krátké době ze zbraně vystřelit. Pokud budu používat náboje s vyšší laborací prachu, pak jich logicky můžu vystřelot míň, protože do hlavně je předáno více tepla.

      Zamotáváš se do toho čím dál víc...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      10:59 12.02.2021

      ..."nebo z ní vystřílí počet nábojů, na který jsou určené kulomety" ..."nebo ooravdu nerozumíš tomu, o čem celou dobu píšeš. Já střelivo vůbec nezmiňoval"... ako blbca zo seba ...Zobrazit celý příspěvek

      ..."nebo z ní vystřílí počet nábojů, na který jsou určené kulomety"
      ..."nebo ooravdu nerozumíš tomu, o čem celou dobu píšeš. Já střelivo vůbec nezmiňoval"... ako blbca zo seba robíš len ty.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:03 12.02.2021

      ... uff, no dobre, dvojzmysel. Už tomu chápem. Vzal som to takto, pretože na poľských fórach som čítal texty, kde Moszner strieľal údajne "silnejšie" náboje než sa normálne ...Zobrazit celý příspěvek

      ... uff, no dobre, dvojzmysel. Už tomu chápem. Vzal som to takto, pretože na poľských fórach som čítal texty, kde Moszner strieľal údajne "silnejšie" náboje než sa normálne používajú.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:37 12.02.2021

      Torong ešte raz k testu, opakujem ty nemáš ani šajn, akým spôsobom Moszner robil ten test. Či robil "meltdown" vo full auto a pušku zámerne roztavil, či robil "torture" test, puška ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong ešte raz k testu, opakujem ty nemáš ani šajn, akým spôsobom Moszner robil ten test. Či robil "meltdown" vo full auto a pušku zámerne roztavil, či robil "torture" test, puška bola na hrane svojej funkčnosti a zlyhala pričom v porovnaní s inými puškami mala testom prejsť, alebo robil len základný "reliability" test a puška zlyhala už pri ňom. Ako píšem, dobrá puška, pokiaľ ju nechceš roztaviť (pretože roztaviť sa tá pri takom počte nábojov roztavíš aj guľomet), tých 900 nábojov vystrelí bez problému a bude fungovať aj pri teplotách, kedy z nej budú náboje strieľať samé, ako som priložil vo videu nižšie.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      12:17 12.02.2021

      Sgt Murphy: Myslim, ze tuto bojujes na zlej strane. Cela ta hlaska Mosznera o vystreleni 900 ran je somarina. Aj keby si vystrelil 900 ran za hodinu, aj tak tu pusku nebudes moct ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Myslim, ze tuto bojujes na zlej strane. Cela ta hlaska Mosznera o vystreleni 900 ran je somarina. Aj keby si vystrelil 900 ran za hodinu, aj tak tu pusku nebudes moct udrzat v rukach bez rukavice z jednoducheho dovodu, species si ruku na gasblocku. Ved sa na tom teste ludia smeju.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      12:46 12.02.2021

      Ty si nedáš pokoj... " opakujem ty nemáš ani šajn, akým spôsobom Moszner robil ten test." A ty snad ano? Na základě čeho teda tvrdíš, že test proběhl správně a špatná je puška? U ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty si nedáš pokoj...
      "
      opakujem ty nemáš ani šajn, akým spôsobom Moszner robil ten test."
      A ty snad ano? Na základě čeho teda tvrdíš, že test proběhl správně a špatná je puška?
      U Brenu 2 byl test 2x300 nábojů s odstupem 30 minut. 900 nábojů v kuse je tedy naprostý extrém.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:00 12.02.2021

      Nie, netuším ako presne prebiehal ten test a preto si ani neodvážim označiť Mosznera za debila, lebo tú pušku "určite" spiekol "vysolením" 900 nábojov v plne automatickom režime ...Zobrazit celý příspěvek

      Nie, netuším ako presne prebiehal ten test a preto si ani neodvážim označiť Mosznera za debila, lebo tú pušku "určite" spiekol "vysolením" 900 nábojov v plne automatickom režime streľby a nepridávam tu videá roztavených pušiek z youtube. O tom, že nikto nemá potuchy, ako ten test prebiehal, tu píšem od začiatku.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:13 12.02.2021

      Niko, Moszner označil že puška sa zasekávala po vypálení 300 nábojov a po 900 sa jej ohla hlaveň. Naozaj netuším, akým spôsobom tento test mal prebiehať, ale vystreliť 900 rán nie ...Zobrazit celý příspěvek

      Niko, Moszner označil že puška sa zasekávala po vypálení 300 nábojov a po 900 sa jej ohla hlaveň. Naozaj netuším, akým spôsobom tento test mal prebiehať, ale vystreliť 900 rán nie je niečo nezvyčajné a dobrá puška by s tým nemala mať problém. Samozrejme, zaujímalo by ma akým spôsobom test robil Moszner.Skrýt celý příspěvek

     • niko
      14:41 12.02.2021

      Sgt Murphy: Sorry, ale podla mna nevies o com pises. Ja mam strelenych cez 100 tisic ran a poviem ti s cistym srdcom, ze 900 ran je pre pusku uplny extrem. Uz to, co popisuje ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Sorry, ale podla mna nevies o com pises. Ja mam strelenych cez 100 tisic ran a poviem ti s cistym srdcom, ze 900 ran je pre pusku uplny extrem. Uz to, co popisuje Torong pri testoch Bren 2, teda 300 ran, 30 min pauza a 300 ran je pre flintu riadny zaberak. 900 ran, ako som pisal, hoci aj za hodinu je likvidator pusky.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      15:47 12.02.2021

      Ok, nebudem tu pliesť svoje vlastné skúsenosti s HK... M26 IAR, čo je HK416 (bez úpravy, napr. odlišnej hlavne) u USMC, má v "návode na použitie" 600 nábojov v kontinuálnej streľbe ...Zobrazit celý příspěvek

      Ok, nebudem tu pliesť svoje vlastné skúsenosti s HK... M26 IAR, čo je HK416 (bez úpravy, napr. odlišnej hlavne) u USMC, má v "návode na použitie" 600 nábojov v kontinuálnej streľbe rýchlosťou 36 rán za minútu, ani nie 17 minút kontinuálnej streľby jednotlivými ranami. Ak ty tvrdíš, že vystreliť 900 rán za hodinu je "likvidátor", tak odporúčam kúpiť lepšiu pušku.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      16:25 12.02.2021

      Otázka, prečo má HK416 skoro dvojnnásobne vyššiu kadenciu pri kontinuálnej paľbe než systém AR-15?

      Otázka, prečo má HK416 skoro dvojnnásobne vyššiu kadenciu pri kontinuálnej paľbe než systém AR-15?

     • Sgt Murphy
      16:29 12.02.2021

      ... konkrétne M4A1

      ... konkrétne M4A1

     • Eagle
      17:36 12.02.2021

      pořád dokola jak kafomlejnek

      pořád dokola jak kafomlejnek

     • niko
      21:07 12.02.2021

      Sgt Murphy: Ok. Tak aby sme to konecne rozsekli. Strel 900 ran z tvojho HKcka a povies mi, ci si po 300 ranach drzal pusku bez rukavice a ako ti dopadla flinta po 900 ranach. A ...Zobrazit celý příspěvek

      Sgt Murphy: Ok. Tak aby sme to konecne rozsekli. Strel 900 ran z tvojho HKcka a povies mi, ci si po 300 ranach drzal pusku bez rukavice a ako ti dopadla flinta po 900 ranach. A tiez aku novu flintu potom kupis. ;-)Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:04 12.02.2021

      Nemyslím si, že by pri útoku Talibanu na FOB v Afganistane alebo prepadnutí patroly v Mali niekto premýšľal, či má horúce predpažbie alebo nie. Súhlasím, zbraň bude horúca až až, ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemyslím si, že by pri útoku Talibanu na FOB v Afganistane alebo prepadnutí patroly v Mali niekto premýšľal, či má horúce predpažbie alebo nie. Súhlasím, zbraň bude horúca až až, ale o tom som nikde nepísal, v tomto sa rozhodne s Moszerom nezhodnem ani ja. Otázka, ako rýchlo sa u Grotu tá papierová hlaveň prehreje. Existuje dôvod, prečo M4A1 má "ťažkú", "SOCOM" hlaveň, zbraň sa pri rýchlej streľbe prehreje až dva krát pomenšie než pôvodná M4. Písal som ale o tom, že dobrá puška tých 900 rán vydrží bez poškodenia, za tým si stojím. Ak v priemere nevystrelím každých 1,6 sek ako u 600 rán z návodu M27 IAR ale povedzme každých 3-4 sek, tak tá puška vydrží tých výstrelov aj 900 a do hodiny to mám vystielané. Dúfam že toto "tempo" spĺňa požiadavku od Eagla, tj. náboje "vysoliť". To je na dnešné technológie podľa mňa maximum, čo dokáže puška vystreliť bez toho aby sa poškodila alebo došlo k nechcenému výstrelu po prehriatí. Aby sme to ukončili, jednu vec priznávam, ani dobrá puška typu AR-15, ani s "ťažkou hlavňou" aké majú M4A1, bez piestu ako u HK416 toto zvládnuť nemusí, minimálne môže byť taká prehriata že môže dôjsť k nechcenému výstrelu náboja/ov.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      03:10 13.02.2021

      Niko "A tiez aku novu flintu potom kupis. ;-)" ... No, možno ak to nevydrží HK, tak skúsim niečo od Patriot Ordnance Factory. 10k výstrelov v 3 hod 50 min v "semi auto", 2,5k ...Zobrazit celý příspěvek

      Niko "A tiez aku novu flintu potom kupis. ;-)" ... No, možno ak to nevydrží HK, tak skúsim niečo od Patriot Ordnance Factory. 10k výstrelov v 3 hod 50 min v "semi auto", 2,5k výstrelov za 30 min vo "full auto". Sci-fi? Skús posúdiť sám. Popravde, pri tomto už začínam byť mierne skeptický aj ja.

      https://www.ballisticmag.com/2... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:01 13.02.2021

      Jak jsem psal hned na začátku. Ego tě nepustí... Takže znou po milionapůlté. Útočné pušky jako je GROT prostě NEJSOU UR5ENY pro střelbu velkého množství munice za krátkou dobu. I ...Zobrazit celý příspěvek

      Jak jsem psal hned na začátku. Ego tě nepustí... Takže znou po milionapůlté. Útočné pušky jako je GROT prostě NEJSOU UR5ENY pro střelbu velkého množství munice za krátkou dobu. I BREN 2 byl testován na menší počet ran - 600 a to je ště s půlhodinovou pauzou po 300 výstřelech. Píšeš o M27 IAR. Véš k čemu je určena? Jako náhrada lehkých kulometů. Tedy je od začátkui určena k palbě dlouhých dávek a je to JINÁ zbraň než GROT nebo ostatní útočné pušky. Víš co znamená ta zkratka IAR? Je Infantry Automatic Rifle. Víš co označují Americké ozbrojené síly termínem automatic rifle? je to lehký kulomet. Stejně tak M4 SOCOM. To je zbraň pro speciální jednotky, proto na ni byly speciální požadavky, tedy schopnost střílet dlouhými dávkami.

      Čém víc tady píšeš, tím víc dokazuješ, že o t=matu víš absolutně kulové. Ale ztrapňuj se dál. Protože všichni jsou blázni, jenom ty ne. Ty jsi letadlo...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      12:05 13.02.2021

      "AR" = Automatic Rifle = Guľomet :D no do krista, že som na to neprišiel skôr... "Automatic Rifle" znamená "light machine gun"? A v ktorej galaxii prosím ťa? Bren 2 akože nemá "fun ...Zobrazit celý příspěvek

      "AR" = Automatic Rifle = Guľomet :D no do krista, že som na to neprišiel skôr... "Automatic Rifle" znamená "light machine gun"? A v ktorej galaxii prosím ťa? Bren 2 akože nemá "fun switch" ako HK416 alebo M4A1? Bože ešte niečo trepni aby som sa zasmial :D Vieš čo je M27 IAR? HK416D s 16,5" hlavňou, žiadny rozdiel v týchto dvoch zbraniach nie je... Chceš mi povedať že Nórsko, Francúzsko majú zavedené "ľahké guľomety" namiesto "útočných" pušiek? Vieš prečo americká armáda prezbrojuje z M4 na M4A1? Práve kvôli režimu automatickej streľby a ťažšej hlavni, M4 strieľa len 3 rannou dávkou, ale to z M4A1 nerobí guľomet... Vieš prečo USMC dopĺňa M4 s IAR? Pretože pôvodné M4 nemajú "fun switch"...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      13:29 13.02.2021

      Ach jo... https://www.armadninoviny.cz/m... Víš proč jsem se ptal na terminologii US ozbrojených složek a ne na terminolgii obecné Angličtiny? Protože je ...Zobrazit celý příspěvek

      Ach jo...
      https://www.armadninoviny.cz/m...
      Víš proč jsem se ptal na terminologii US ozbrojených složek a ne na terminolgii obecné Angličtiny? Protože je to specifikum. Angličtina samozřejmě zná termín Light machine gun. Britové znají zkratku LMG... Ale v US je to jinak a automatic rifleman je střelec z lehkého kulometu viz. jen v rychlosti odkaz na wiki, jinak to najdeš všude...
      https://cs.wikipedia.org/wiki/...
      A že jsi na to nepřišel dřív? No to se taky divím. Je to tak známá věc, že u člověka, který čte tento web považuji tuto znalost za automatickou.
      Rozdíl mezi HK 416F (Francouzská) a HK 416D (základ M27IAR) je dost podstatný a tím je jiná hlaveň.
      Ano, BREN 2 má možnost střelby dávkou, přesto verze pro běžné vojáky není konstruovaná na střelbu 900 nábojů v kuse a zbraň by to mohlo poškodit.
      M4 se u USMC plošně zaváděla až po roce 2016, takže už ve verzi A1...Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      13:53 13.02.2021

      Na tvojej nevedomosti sa bavím dobre... "M27 IAR. Véš k čemu je určena? Jako náhrada lehkých kulometů" ... M27 IAR nielen že nahrádza M249 na úrovni družstva, ale tiež nahrádza ...Zobrazit celý příspěvek

      Na tvojej nevedomosti sa bavím dobre...

      "M27 IAR. Véš k čemu je určena? Jako náhrada lehkých kulometů"
      ... M27 IAR nielen že nahrádza M249 na úrovni družstva, ale tiež nahrádza všetky M4 ako štandardná puška jednotlivca a tiež bude slúžiť ako puška na presnú streľbu (DMR) vo verzii M38. M249 stále budú k dispozícii na úrovni čety.

      "Víš co označují Americké ozbrojené síly termínem automatic rifle? Je to lehký kulomet."
      ... Ľahký guľomet je light machine gun. LMG je používané ako SAW - squad automatic weapon. SAW je ľahký 5,56 guľomet nabíjaný nábojovým pásom alebo zásobníkom STANAG, s vymeniteľnou hlavňou, strieľajúci v režime automatickej paľby.

      "...je to lehký kulomet. Stejně tak M4 SOCOM".
      ... M4 SOCOM nie je ľahký guľomet, žiadna M4 SOCOM neexistuje. Existuje M4A1 s "ťažkou" hlavňou a režimom automatickej streľby, ktorá je štandardnou zbraňou jednotlivca u US Army (od roku 2014), US Marine Force Recon a u jednotiek spadajúcich US SOCOM. M4A1 u špeciálnych síl sú ďalej vybavené SOPMOD doplnkami. DEVGRU a Delta majú HK416.

      "Čém víc tady píšeš, tím víc dokazuješ, že o tématu víš absolutně kulové."
      ... Prosím ťa, už sa viac nestrápňuj, pretože tvoja nevedomosť zrejme nemá hraníc.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:18 13.02.2021

      "Rozdíl mezi HK 416F (Francouzská) a HK 416D (základ M27IAR) je dost podstatný a tím je jiná hlaveň." Blbosť... Obe pušky majú tie isté hlavne vyrobené z ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rozdíl mezi HK 416F (Francouzská) a HK 416D (základ M27IAR) je dost podstatný a tím je jiná hlaveň."

      Blbosť... Obe pušky majú tie isté hlavne vyrobené z chrómovo-molybdénovo-vanádiovej ocele Aubert & Duval, kované za studena s tvrdosťou 41 rockwell opatrené tvrdochorómom v tej istej hrúbke. Rozdiel je v tom, že HK416F označuje "systém" HK416 v dĺžke prevedení C s 11" a D s 14.5" dlhou hlavňou a štandardnými doplnkami podľa Francúzskeho zadania, zatiaľ čo M27 IAR označuje "systém" HK416D s 16,5" dlhou hlavňou a štandardnými doplnkami podľa zadania USMC (optika, mieridlá, rukoväť, dvojnožka, popruh, zásobníky, náradie).Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      14:52 13.02.2021

      Torong prosím napíš ešte nejakú hovadinu odpísanú z českej wiki nech sa môžem zasmiať a nezabudni na formulku: "ego je ale strašná věc"... :D

      Torong prosím napíš ešte nejakú hovadinu odpísanú z českej wiki nech sa môžem zasmiať a nezabudni na formulku: "ego je ale strašná věc"... :D

   • Eagle
    13:03 10.02.2021

    Úplně v klidu a s přehledem. To že je někdo tě speciální jednotky neznamená že se vyzná v technologii a materiálech. Popravdě i ty mi můžeš doložit která zbraň používaná SF ...Zobrazit celý příspěvek

    Úplně v klidu a s přehledem. To že je někdo tě speciální jednotky neznamená že se vyzná v technologii a materiálech. Popravdě i ty mi můžeš doložit která zbraň používaná SF vystřelí 900 ran a jde běžnou silou natáhnout, nedochází u ní destrukci vývrtu a udržíš ji jen tak v ruce. Osobně takovou zbraň neznám. To že je mezi výrobcem a SF nějaký vnitřní boj neznamená že názor SF popře fyziku. Proto také se vyjadřují pouze k tomuto testu, ostatní může být holá pravda ale zbraní mi přišlo rukama dost a opravdu neznám zbraň která tohle dokáže.Skrýt celý příspěvek

    • Sgt Murphy
     21:13 10.02.2021

     Eagle bývalý príslušník špeciálnych jednotiek s bohatým streleckým výcvikom, skúsenosťami z nasadenia v zahraničných misiách s najlepšími zahraničnými jednotkami a stále aktívny ...Zobrazit celý příspěvek

     Eagle bývalý príslušník špeciálnych jednotiek s bohatým streleckým výcvikom, skúsenosťami z nasadenia v zahraničných misiách s najlepšími zahraničnými jednotkami a stále aktívny strelec presne vie, koľko rán môže alebo nemôže v rôznych režimoch streľby vystreliť alebo koľko takáto zbraň musí vydržať a zo skúsenosti si vie zbrane porovnať s inými. Preto pochybujem o tebou popisovaného priebehu tohto testu a pochybujem o schopnosti zbrane, ktorá je od roku 2007 stále vo "vývoji", pričom ju nejaký pochybný politik stačil pretlačiť do armády.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      22:04 10.02.2021

      Trošku to demonizuješ. Měl jsem nejednou možnost přijít do styku s SF a jsou to obyčejní kluci, jejich střelecké dovednosti nijak zásadně nepřevyšují střelecké dovednosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Trošku to demonizuješ. Měl jsem nejednou možnost přijít do styku s SF a jsou to obyčejní kluci, jejich střelecké dovednosti nijak zásadně nepřevyšují střelecké dovednosti instruktorů na praporu. Ano, vzhledem limitům munice mají více zkušeností ale zjistěte si například výsledky armádních střeleckých soutěži odstrelovačů AČR, možná budete překvapeni kolikrát souteže vyhrají družstva regulérních útvaru a jsou před urnou nebo SF. Můžete mít statisíce vystřelených nábojů a desítky misi za sebou ale o metalurgii můžete vědět leda kulový. A ještě jednou, najdete mi prosím test zbraně která tohle zacházení vydrží. Zkuste například najít video Bushmaster AR-15 a jeho deriváty které dle mého názoru jsou jedny nejpoužívanějších karabin u SF, nevydrží to ani v pozlacené verzi a to se jedná o velmi kvalitní zbraň.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:25 10.02.2021

      Takže mi chceš povedať, že inštruktor streľby u 601. skupiny špeciálnych síl musí mať vzdelanie v metalurgii, inak netuší čo sa stane s karabínou DD po vypálení 900 rán v plne ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže mi chceš povedať, že inštruktor streľby u 601. skupiny špeciálnych síl musí mať vzdelanie v metalurgii, inak netuší čo sa stane s karabínou DD po vypálení 900 rán v plne automatickom režime? Alebo si fakt taký sprostý ty...Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      05:50 11.02.2021

      Tušit znamená hovno vědět. I kdyby to byl speciál ze 601 mixnutý britskou a australskou SAS ví kulový jaký složení materiálu hlaveň má, a jakým způsobem tento materiál bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Tušit znamená hovno vědět. I kdyby to byl speciál ze 601 mixnutý britskou a australskou SAS ví kulový jaký složení materiálu hlaveň má, a jakým způsobem tento materiál bude reagovat na velmi vysoké teploty. To není o tom, že
      Boreček řekne " jooo kurva říkám že to dá" To je o tom,že při testu dojde ke strukturálním změnam či prasklinám a výrobce se ze sta procent prezentuje testy které ukazují funkčnost zbraně i se zachovanými parametry a bezpečnosti. A to že Boreček řekne " jo ta zbraň to dá" je naprosto irelevantní když vám po testu proteče kalibr hlavní.
      Tady nejde o to jestli dokážete odhadnout na první pohled zdá zbraň vydrží nebo ne, jde o to, doložit že po takovém testu je zbraň zejména bezpečná, stále přesná a její životnost se výrazně nezměnila, pokud to ta zbraň splní, test můžete použít pro reklamu zbraně, pokud ne je to zbytečná debata a věřte že bez mikrospickych sond a kalibru zjistíte kulový ikdyz jste největší guru přes střelbu v AČR.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:56 11.02.2021

      Takže ten debil si nakoniec vlastne len ty. Borec nemusí mať inžiniersky titul z metalurgie a povedať k akým mikroskopickým zmenám dochádza na súčiastkach jeho zbrane, keďže ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže ten debil si nakoniec vlastne len ty. Borec nemusí mať inžiniersky titul z metalurgie a povedať k akým mikroskopickým zmenám dochádza na súčiastkach jeho zbrane, keďže primárne mu ide o to či zbraň bude alebo nebude fungovať pri intenzívnej paľbe v boji keď sa dosiahnu jej limity a či pri jej používaní nedochádza k nadmernému opotrebovaniu, prasklinám alebo vážnemu poškodeniu zbrane, v zmene presnosti hlavne a pod. a toto vie povedať len z vlastných skúseností, ktoré nabral vystrelením pravdepodobne niekoľko desiatok až stoviek tisíc rán. Dobrý strelec tiež vie, akým spôsobom bola vyrobená hlaveň jeho zbrane. K tvojmu testu... Ty nevieš presne ako prebiehal keďže nie je nikde na videu a je okolo neho neho veľa nepresností od samotného Mosznera, v jednom tvrdil že 900 rán bolo vystrelených v krátkom čase za sebou v štýle "rock n roll", v druhom tvrdení bolo že sa strieľalo viac menej jednotlivými ranami na terče, nie plne automatickou streľbou a zbraň mala čas vychladnúť. Tento test mohol aj nemusel byť spackaný, ale človek nemusí mať inžiniersky diplom z metalurgie, naopak musí mať skúsenosti zo zbraňami, aby vedel, že kvalitná puška od kvalitného výrobcu (HK, KAC, DD, LaRue atď.), dokáže tých 900 rán vystreliť v pomerne krátkom čase bez toho, aby došlo k jej poškodeniu. Naopak netvrdil by som to o zbrani, ktorá je 13 rokov vo vývoji, existuje tretia verzia s neustále vážnymi nedostatkami, samotná vyzerá ako nedorobený kus lacnej čínskej airsoftky a do armády sa zaplietla očividne len vďaka pochybnej politike a lobbingu.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      19:30 11.02.2021

      Tak to mi napiš která z těch zbraní to dokáže, prosím o typ a ráži.

      Tak to mi napiš která z těch zbraní to dokáže, prosím o typ a ráži.

     • Eagle
      19:57 11.02.2021

      https://www.youtube.com/watch?... po cca 300 ranách hlaveň do ruda, cca 500 ran dochází selhávání zbraní. I kdyby nechával mezi jednotlivými zásobníky 20 vteřin pauzu, ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.youtube.com/watch?...
      po cca 300 ranách hlaveň do ruda, cca 500 ran dochází selhávání zbraní. I kdyby nechával mezi jednotlivými zásobníky 20 vteřin pauzu, tepelná setrvačnost nedovolí zbrani zchladnout natolik, aby se zbraň byť o něco málo zásobníků nezasekla.
      Hlaveň červená po 400 nábojích natolik, že po vychlazení by si tam našel vytrhaná pole či poškozené drážky, tak na tím si můžeš být jist, netvrdím že by to poškození bylo nějak drastické, každopádně životnost hlavně by šla rapidně dolů, tepelná roztažnost hlavně a takové přehřátí by ti 100% rozhodila předchozí studený nástřel, protože by se jistě hla v uložení. Tak k čemu je takový test???
      A ano, nevím zda test proběhl tak či onak, proto od začátku tvrdím "Tak nevím, ale vysolit 900 ran z ruční zbraně a divit se že nefunguje jak má může jen debil"
      Vysolit znamená v češtině vystřílet prostě rychle.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      19:58 11.02.2021

      ... tak blbšiu otázku od "najväčšieho" odborníka "metalurga" na zbrane som asi dostať nemohol... a budeš na to chcieť aj odkaz na youtube?

      ... tak blbšiu otázku od "najväčšieho" odborníka "metalurga" na zbrane som asi dostať nemohol... a budeš na to chcieť aj odkaz na youtube?

     • Sgt Murphy
      20:00 11.02.2021

      Tých videí je na youtube kopa, linky tu hádzať nemusíš, poprosím ťa ale odkaz na video ako test robil Moszner, teda aspoň ako tvrdíš ty, že ten test robil Moszner.

      Tých videí je na youtube kopa, linky tu hádzať nemusíš, poprosím ťa ale odkaz na video ako test robil Moszner, teda aspoň ako tvrdíš ty, že ten test robil Moszner.

     • Sgt Murphy
      21:20 11.02.2021

      "A ano, nevím zda test proběhl tak či onak" ... Takže nevieš, či ten test mohol vyzerať napríklad takto? https://www.youtube.com/watch?...

      "A ano, nevím zda test proběhl tak či onak" ... Takže nevieš, či ten test mohol vyzerať napríklad takto? https://www.youtube.com/watch?...

     • Eagle
      21:53 11.02.2021

      přestaň se honit jako pes za svým ocasem, investuj do 300 kusů nábojů 5.56, jdi na střelnici, puč si tam tu nejlepší karabinu co tam mají, poprvé v životě vystřel 300 nábojů do ...Zobrazit celý příspěvek

      přestaň se honit jako pes za svým ocasem, investuj do 300 kusů nábojů 5.56, jdi na střelnici, puč si tam tu nejlepší karabinu co tam mají, poprvé v životě vystřel 300 nábojů do cca 5 minut a pak něco říkej.
      https://www.youtube.com/watch?... čas cca 4:53 při testu Brenu si profík popáli ruku, schválně počítej náboje.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      22:06 11.02.2021

      :D ako myslíš Eagle, special forces seal delta ranger airborne air force donnut operator :D

      :D ako myslíš Eagle, special forces seal delta ranger airborne air force donnut operator :D

     • Torong
      22:16 11.02.2021

      Sgt Murphy:
      Fakt ti ještě nené trapně?

      Sgt Murphy:
      Fakt ti ještě nené trapně?

     • Sgt Murphy
      23:05 11.02.2021

      Torong nie, nie je. Eagle, pusti si to video ešte raz a spomalene a pozri sa, kam pchá ten strelec svoj palec. Ak sa zo zbrane dymí a pcháš ruky kam nemáš, samozrejme že dôjde k ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong nie, nie je. Eagle, pusti si to video ešte raz a spomalene a pozri sa, kam pchá ten strelec svoj palec. Ak sa zo zbrane dymí a pcháš ruky kam nemáš, samozrejme že dôjde k "úrazu", alebo si mám snáď myslieť, že to malo byť studené?

      Prikladám ďalšie video testu 1000 rán z "upperu" LaRue: https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      23:58 11.02.2021

      K videu. 12 min, 40 sek, 901 náboj samovoľne vystrelí len vďaka vysokej teplote zbrane, bez stlačenia spúšte a udretia úderníka na zápalku náboja. To sú presne tie limity, prečo sa ...Zobrazit celý příspěvek

      K videu. 12 min, 40 sek, 901 náboj samovoľne vystrelí len vďaka vysokej teplote zbrane, bez stlačenia spúšte a udretia úderníka na zápalku náboja. To sú presne tie limity, prečo sa zo zbraní nestrieľa viac než je v "návode na použitie", jedno či puška alebo guľomet. Napriek takýmto teplotám zbraň plne funkčne funguje.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      05:37 12.02.2021

      Ty ale fakt nejsi normální. V tom videu testují zbraň s tlumičem tj střílejí subsonickou munici. Tato munice má výrazně menší prachovou náplň ( ikdyz to taky není úplně přesný, jde ...Zobrazit celý příspěvek

      Ty ale fakt nejsi normální. V tom videu testují zbraň s tlumičem tj střílejí subsonickou munici. Tato munice má výrazně menší prachovou náplň ( ikdyz to taky není úplně přesný, jde spíše o rychlost hoření) ale hlavně rychlost střely je o 50 až 70 % nižší než běžná 7.62 či 5.56 tj něco kolem 340 m/s versus 770 m/s u 7.62 a kolem 1000m/s u 5.56. Takže úplně zcestný porovnání který jasně dokazuje nesmyslnost testu, protože jestliže to nedokáže vystřílet bez závady zbraň střílející subsoniky tak prostě o půlku výkonnější a rychlejší náboj každou zbraň přetaví. Nech si to už konečně vysvětlit. Jinak samozapal je ještě horší závada než selhání spuštění zbraně. O tom jaký vliv má tření při různých rychlostech se snad už bavit nemusíme, to ti dokážou i stovky testu na trubce kdy z pistole vystřílí 1000 náboju bez extra velkých závad např para ordnance a podobně.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      05:45 12.02.2021

      A ještě mi vysvětli proč mezi střelbou poleva hlaveň vodou? Viděl si vůbec to video?

      A ještě mi vysvětli proč mezi střelbou poleva hlaveň vodou? Viděl si vůbec to video?

     • Sgt Murphy
      11:20 12.02.2021

      Ako wft Eagle? 0:30, záber na zásobníky nabité klasickou "green tip" M855 muníciou. To že používa tlmič hluku výstrelu predsa neznamená že musí používať automaticky subsonic ...Zobrazit celý příspěvek

      Ako wft Eagle? 0:30, záber na zásobníky nabité klasickou "green tip" M855 muníciou. To že používa tlmič hluku výstrelu predsa neznamená že musí používať automaticky subsonic strelivo... Prečo polieva hlaveň vodou? Ako sám hovorí, ak nemáš vodu, máš hlaveň očúrať, myslím že v bojovej situácii má každý camelbak alebo fľašu vody, aby svoju zbraň vedel schladiť, primárne kanálik odberu plynov z hlavne, ktorý sa s tlmičom bude prehrievať o to viac a neleje na to litre vody, pretože ako metalurg by si mal vedieť, že také rázové schladenie by mohlo materiály poškodiť.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      11:49 12.02.2021

      Tvrdiť že s tlmičom výstrelu musíš mať aj subsonic strelivo a označiť green tip za subsonic celkom vypovedá o tvojej neznalosti zbraní... ako píšem, vystreliť aj takýto vysoký ...Zobrazit celý příspěvek

      Tvrdiť že s tlmičom výstrelu musíš mať aj subsonic strelivo a označiť green tip za subsonic celkom vypovedá o tvojej neznalosti zbraní... ako píšem, vystreliť aj takýto vysoký počet nábojov z pušky sa dá a nemusíš mať na to guľomet, strieľať vo "full auto" a "hasiť" to vodou je už síce celkom hardcore, puška to zvládla aj keď už náboje z nej lietali samé. Pričom sám nevieš popísať, ako takýto test robil Moszner.Skrýt celý příspěvek

     • Eagle
      17:32 12.02.2021

      sorry, začátek jsem neviděl, toho bych si všiml a k tomu to má napsaný v popisku. Nikde netvrdím že musíš střílet s tlumičem subsoniky, pokud jsem ale ve videu viděl že probíhá ...Zobrazit celý příspěvek

      sorry, začátek jsem neviděl, toho bych si všiml a k tomu to má napsaný v popisku. Nikde netvrdím že musíš střílet s tlumičem subsoniky, pokud jsem ale ve videu viděl že probíhá měření decibelmetrem nenapadlo mě že do toho bude někdo rvát klasiku. Každopádně chladí zbraň vodou, takže se dostváme opět na začátek mého tvrzení..... dolož mi která zbraň to dokáže. A pořád se bavíme o "vysolení" 900 set ran, tak přestaň hledat sestříhaná videa a kde zbraně polévají vodou, protože to samo o sobě vypovídá o tom, že takový test je blbost a zbraň tím akorát odděláš.Skrýt celý příspěvek

     • Sgt Murphy
      02:06 13.02.2021

      https://www.ballisticmag.com/2... ... 10k výstrelov z AR-15 za 3 hod 50 min stačí ti takýto test alebo ti mám nájsť ešte niečo extrémnejšie? ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.ballisticmag.com/2...

      ... 10k výstrelov z AR-15 za 3 hod 50 min stačí ti takýto test alebo ti mám nájsť ešte niečo extrémnejšie? ... Bohužiaľ, video opäť zostrihali...Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      11:02 13.02.2021

      A proč ho sestříhali?

      A proč ho sestříhali?

     • Sgt Murphy
      11:54 13.02.2021

      Skús napísať do ballistic magazine, možno ti pošlú aj celé štvorhodinové video...

      Skús napísať do ballistic magazine, možno ti pošlú aj celé štvorhodinové video...

     • Eagle
      17:04 13.02.2021

      ano, a když si přečteš v tom článku píší o testu, který sem ti sem dával a tu zbraň ten borec zavařil a je to stejná firma jen malinko jiný typ zbraně. Každopádně bez výmluv, tahle ...Zobrazit celý příspěvek

      ano, a když si přečteš v tom článku píší o testu, který sem ti sem dával a tu zbraň ten borec zavařil a je to stejná firma jen malinko jiný typ zbraně.
      Každopádně bez výmluv, tahle zbraň na to má, i když také zde došlo k samozápalům, tak prohlídka hlavně dopadla dobře. A takhle se má dělat PR. Ale abych jen nechválil, ta zbraň má stejnou délku hlavně jako GROT, ale krytí hlavně má skoro o polovinu delší, proč to zmiňuji, protože je to jeden obrovský chladič. Za 3 hodiny a 50 minut na 10 tisíc ran v přepočtu tj 43 ran za minutu lze s touto zbraní těchto výsledků dosáhnout. Otázkou je, zda lze uvěřit všem zveřejněným a nezveřejněným výsledkům, přece jen jde o sestřihaný test prováděný firemními střelci. V neposlední řadě, pokud chceš opravdu reálný test, musíš zbraň osadit příslušenstvím, ono totiž příslušenství zabraňuje proudění vzduchu a chlazení hlavně. Ale uznávám zbraň je to kvalitní a jistě lepší něž GROT.Skrýt celý příspěvek

   • Charlie
    13:28 10.02.2021

    Hele bez jakýchkoliv invektiv k osobě polskýho speciála ten devítisetranej test je prostě blbost, to žádná pěchotní puška nemůže vydržet už z principu. Na tytrubce je spousta ...Zobrazit celý příspěvek

    Hele bez jakýchkoliv invektiv k osobě polskýho speciála ten devítisetranej test je prostě blbost, to žádná pěchotní puška nemůže vydržet už z principu. Na tytrubce je spousta videjí s těmahle brutálníma dávkovejma testama kde do toho valí jeden magazín za druhým a hoří a taví se všechno nehledě na kalibr, výrobce i politický přesvědčení diváka. Ne náhodou se kulometný hlavně mění po několika stech ranách (a to jsou většinou mnohem mohutnější než běžná karabinová).Skrýt celý příspěvek

  • zdeno
   11:50 10.02.2021

   souhlasím, kdysi jsem z Sa58 vystřelil 270 ran v kuse a opadala z něj barva, sice fungoval, ale přesnost už neměl, a že by poláci neznali konkor - když ho už vyrábí i američani?

   souhlasím, kdysi jsem z Sa58 vystřelil 270 ran v kuse a opadala z něj barva, sice fungoval, ale přesnost už neměl, a že by poláci neznali konkor - když ho už vyrábí i američani?

  • Arccos
   14:54 10.02.2021

   Ostatně, v jaké reálné situaci je možné vystřílet ze zbraně 900 ran, když nebudu počítat kulomety? To do ní někdo postupně nastrká třicet zásobníků? A kde je vezme? Obere o ně ...Zobrazit celý příspěvek

   Ostatně, v jaké reálné situaci je možné vystřílet ze zbraně 900 ran, když nebudu počítat kulomety? To do ní někdo postupně nastrká třicet zásobníků? A kde je vezme? Obere o ně ostatní členy družstva?Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    20:15 11.02.2021

    Arccos - no vystrieľať v kontakte cca 900 rán -samozrejme nie full auto nie je nič nezvyčajné ...a zásobníky.??? to si myslíte že 30 je nejaký ohromujúci počet.?? veď operátor ...Zobrazit celý příspěvek

    Arccos - no vystrieľať v kontakte cca 900 rán -samozrejme nie full auto nie je nič nezvyčajné ...a zásobníky.??? to si myslíte že 30 je nejaký ohromujúci počet.?? veď operátor nosí priemerne 8-10 zásobníkov na nosiči a pri presunoch na vozidlách ďalšie vo vozidle samom,alebo ešte napr. v pohotovostných batohoch....
    norma čsla - 1 sumka / 4 x 30 je už asi trošku málo....toto boli smiešne počty už aj vo vietnamskej vojne,kde američania radi pálili vo full móde...Skrýt celý příspěvek

  • niko
   15:12 10.02.2021

   Vystrelit 900 raz z pusky a cakat, ze sa bude dat udrzat v ruke bez rukavice, alebo ze nedojde k jej poskodeniu je blbost.

   Vystrelit 900 raz z pusky a cakat, ze sa bude dat udrzat v ruke bez rukavice, alebo ze nedojde k jej poskodeniu je blbost.

   • Eagle
    11:26 11.02.2021

    Škoda že se někteří jedinci zmůžou pouze na klik místo toho aby sem dali třeba odkaz který tvoje tvrzení vyvrací.

    Škoda že se někteří jedinci zmůžou pouze na klik místo toho aby sem dali třeba odkaz který tvoje tvrzení vyvrací.

  • JirkaM
   20:24 11.02.2021

   Jak víš jak se chová kalašnikov po 1000 nábojích za hodinu?

   Jak víš jak se chová kalašnikov po 1000 nábojích za hodinu?

  • JirkaM
   20:25 11.02.2021

   A těch 400 ran u SA58 bylo za hodinu?

   A těch 400 ran u SA58 bylo za hodinu?

 • fotr
  21:05 09.02.2021

  Polský ministr obrany si stojí za kvalitou Grotu ale jak mám věřit členovi vlády, která nutí ženu donosit polomrtvý, poškozený plod? který nepřežije ani porod? Vím že to sem ...Zobrazit celý příspěvek

  Polský ministr obrany si stojí za kvalitou Grotu ale jak mám věřit členovi vlády, která nutí ženu donosit polomrtvý, poškozený plod? který nepřežije ani porod?
  Vím že to sem nepatří ale je to věc, která mě nadzvedla víc než cokoliv zde publikovaného.
  Promiňte.Skrýt celý příspěvek

  • Eagle
   21:10 09.02.2021

   Jo tak v tomhle jsou dobře pošahaní.

   Jo tak v tomhle jsou dobře pošahaní.

  • padre
   22:14 09.02.2021

   Nic ve zlém,ale ona je to spíš otázka náhledu na danou věc.Třeba byste na tento problém měl jiný pohled ,kdybyste tím poškozeným ,polomrtvým plodem byl vy sám...

   Nic ve zlém,ale ona je to spíš otázka náhledu na danou věc.Třeba byste na tento problém měl jiný pohled ,kdybyste tím poškozeným ,polomrtvým plodem byl vy sám...

   • fotr
    01:24 10.02.2021

    Ano, jistě bych si přál abych se dožil toho porodu při kterém zemřu a navíc ještě ohrozím život své matky. Nic ve zlém ale to je zcela pošahané. Tušíte vůbec kolik žen zbytečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano, jistě bych si přál abych se dožil toho porodu při kterém zemřu a navíc ještě ohrozím život své matky. Nic ve zlém ale to je zcela pošahané.
    Tušíte vůbec kolik žen zbytečně umírá v zemích kde platí to co teď v Polsku? Tušíte co je to za riziko když třeba plod zemře uvnitř matky? Máte představu jak se cítí žena která musí donosit dítě které vzniklo ze znásilnění?
    Polsko se tímto pro mě zařadilo na úroveň primitivů a náboženských fanatiků. Kam se na ně hrabe Eulálie Čubíková.Skrýt celý příspěvek

    • padre
     10:44 10.02.2021

     S většinou vašich argumentů plně souhlasím,ale tato věc asi nebude uplně jednoduchá.Ale asi bych řešení tohoto problému nechal spíše na ženách a z diskuse o výzbroji na Armádních ...Zobrazit celý příspěvek

     S většinou vašich argumentů plně souhlasím,ale tato věc asi nebude uplně jednoduchá.Ale asi bych řešení tohoto problému nechal spíše na ženách a z diskuse o výzbroji na Armádních novinách bych ho přesunul ke čtenářkám magazínu Žena a život ,Žena a její svět ,případně k abonentkám časopisu Prvorodička.Skrýt celý příspěvek

    • Torong
     11:33 10.02.2021

     Dojemné...

     Dojemné...

  • JerzyŔ
   22:40 09.02.2021

   No ke kvalitě/nekvalitě Grotu to přímo nepatří, ale k debatám o hodnocení Polska, jeho politiky, včetně postojů vůči Rusku, USA apod., to možná patří až nehezky hodně. To je ...Zobrazit celý příspěvek

   No ke kvalitě/nekvalitě Grotu to přímo nepatří, ale k debatám o hodnocení Polska, jeho politiky, včetně postojů vůči Rusku, USA apod., to možná patří až nehezky hodně.
   To je například jeden z důvodů, proč jsem k jednomu z minulých článků napsal Lukasovi komentář, že sice jsem na straně Polska, Poláků jako obyčejných lidí, ale na straně Polska politicky, například i ve vztahu k Rusku, sice jsem také, ale velmi opatrně a bez jásotu.
   Neztotožňuji se s patetickým výkřikem pana Grohmanna (v nějakém jeho článku nebo komentáři), že Polsko musíme podpořit vždycky, ať je tam jakýkoliv režim.
   Prostě mi nějak nejde pod vousy vnitřně podporovat nebo obhajovat takové zrůdy, které se vyvršují například na nešťastných bezmocných trpících ženách v takové situaci. Aby bylo jasno, nechci zde diskutovat o zákazu nebo nezákazu potratů. Kdo to neví, tak v Polsku jsou potraty přísně zakázány už teď ze zákona, s výjimkou takových situací, jako ohrožení zdraví matky, poškození plodu apodobně. A těmto zrůdám to nestačí, a pořádají kampaně, demonstrace, nátlakové akce, aby i tyto výjimky padly. Teď co je Covid, tak to utichlo, ale v Polsku předtím to byla velká aféra.
   No a jiné kulišárny polské reprezentace. Ale nejde o tu reprezentaci, politik je politik, ale o ta kvanta lidí, co je podporují.
   Tak nějak, čistě hypoteticky, řeknu to možná blbě a zjednodušeně - kdyby tito vlastně "utlačovatelé", v tomto případě kupříkladu "utlačovatelé těhotných žen " , měli být sami "utlačováni" ruským okupantem, zavíráni, mučeni, popravováni, proč by mě to mělo trápit?.
   Nebo jinak - z pohledu těch žen - jaký je rozdíl v jejich utrpení pod hypotetickým ruským útlakem před útlakem od takovýchto polských reprezentantů? Proč bych měl - morálně či fyzicky, podporovat kohokoliv z těch dvou skupin?

   Že Polsko, i se sadisty v čele, zadržuje Rusa a tím nás chrání? Takže proto? Dobrá, sobecky odhlédnu od traumat polských těhotných žen, a budu myslet jen na sebe.
   Jste přesvědčeni, že takové zrůdy, až s mojí pomocí přesvědčivě zatlačí Rusa, kam patří tak, že tento na dalších minimálně 100 let dá pokoj, že se poté vítězoslavně nerozhlédnou kolem a nevrhnou se (obrazně řečeno) na české a slovenské - vaše dcery, vnučky s komplikovaným těhotenstvím, aby je pěkně sadisticky nepotrápili?Skrýt celý příspěvek

   • Torong
    11:35 10.02.2021

    "Jste přesvědčeni, že takové zrůdy, až s mojí pomocí přesvědčivě zatlačí Rusa, kam patří tak, že tento na dalších minimálně 100 let dá pokoj, že se poté vítězoslavně nerozhlédnou ...Zobrazit celý příspěvek

    "Jste přesvědčeni, že takové zrůdy, až s mojí pomocí přesvědčivě zatlačí Rusa, kam patří tak, že tento na dalších minimálně 100 let dá pokoj, že se poté vítězoslavně nerozhlédnou kolem a nevrhnou se (obrazně řečeno) na české a slovenské - vaše dcery, vnučky s komplikovaným těhotenstvím, aby je pěkně sadisticky nepotrápili?"

    Vrhnou se! Vrhnou! A taky malé děti žerou!Skrýt celý příspěvek

    • Horny
     16:57 11.02.2021

     Spíš przní. A zatloukají to. Taky svádí svoje ovečky a plodí s nimi nemanželské potomky, k nimž se nehlásí. A taky to zatloukají. Šikanují ženy (a homosexuály), k čemuž se naopak ...Zobrazit celý příspěvek

     Spíš przní. A zatloukají to.
     Taky svádí svoje ovečky a plodí s nimi nemanželské potomky, k nimž se nehlásí. A taky to zatloukají. Šikanují ženy (a homosexuály), k čemuž se naopak hrdě hlásí.
     Ostatně Polská katolická církev je zřejmě druhou nejprohnilejší křesťanskou církví vůbec (hned po Ruské pravoslavné).
     Samotné Polsko je pak protototalita s rysy teokracie, kde mají takové vynálezy jako vládní propagandu, státní televizi a závislé soudnictví (na státní moci).
     Někde výše bylo napsáno, že poláci jsou (na rozdíl od nás) velice svorní - to je k smíchu. Poláci spíš dělají dojem, že nejraději bojují s jinými poláky (o tom je vlastně i ten článek). Koneckonců mluvíme o zemi, kde nedokázali zorganizovat ani prezidentskou debatu.
     JerzyŔ to možná napsal dost melodramaticky, ale jeho zdráhavosti ohledně bezpodmínečné podpory Polsku naprosto rozumím.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:05 11.02.2021

      Jojo Horny. A ty nemanželské děti potom žerou. Vzpamatuj se...

      Jojo Horny. A ty nemanželské děti potom žerou. Vzpamatuj se...

     • Horny
      20:44 11.02.2021

      Torong - NIC takového jsem neřekl. Jsme opravdu extrémně OT, takže to nechci dál rozmazávat. To ty tu ale bagatelizuješ velmi vážné a dosud neřešené problémy které Polsko má, ...Zobrazit celý příspěvek

      Torong - NIC takového jsem neřekl.
      Jsme opravdu extrémně OT, takže to nechci dál rozmazávat.
      To ty tu ale bagatelizuješ velmi vážné a dosud neřešené problémy které Polsko má, čili vzpamatovat by ses měl ty.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      21:51 11.02.2021

      Já nic nebagatelizuju. Zato ty se tady snažíš z exscesů dělat běžnou praxi s jediným cílem a to z Polska udělat nedůvěryhodný stát. Nedalo by moc velkou práci napsat v podobném ...Zobrazit celý příspěvek

      Já nic nebagatelizuju. Zato ty se tady snažíš z exscesů dělat běžnou praxi s jediným cílem a to z Polska udělat nedůvěryhodný stát. Nedalo by moc velkou práci napsat v podobném duchu něco o ČR a vlastně kterémkoli národu/státu. Když se zeptám na to podstatné, tedy "cui bono?", tak vidím EU svazáky, kteří odmítají jiný názor než vyznává FR/GE a obdivovatele Ruska. To jsou dvě skupiny, které potřebují jakýkoli důvod, aby se středoevropské státy škorpily mezi sebou kvůli pitomostem a nevěnovaly pozornost důležitým věcem, jako jsou spolupráce a společné hrozby a cíle.Skrýt celý příspěvek

     • Horny
      19:24 12.02.2021

      Fakt, že v Polsku mají státní televizi jenž je pouhou hlásnou troubou vládní propagandy zatímco média na vládě nezávislé potlačují; závislou, vládě posluhující justici; společnost ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakt, že v Polsku mají státní televizi jenž je pouhou hlásnou troubou vládní propagandy zatímco média na vládě nezávislé potlačují; závislou, vládě posluhující justici; společnost natolik hluboce rozdělenou, že nebyli schopni uspořádat ani jednu blbou symbolickou prezidentskou debatu a k tomu těžce zkorumpovanou církev která pracuje v těsném propojení s vládní garniturou, není žádný zanedbatelný exces.
      To všechno jsou hluboké strukturální problémy polského státu a společnosti.

      Že tamní církev nabytý vliv zneužívá k potlačování svých skandálů, neoprávněnému obohacování a šikanování žen je jen poslendí nechutnou třešničkou na tomto zkaženém dortíku.


      Osobně jsem velkým kritikem současné politiky a fungování EU (kdyby se zítra hlasovalo, budu pro Czexit), stejně tak považuji Rusko (spolu s Čínou) za úhlavní bezpečnostní hrozbu dneška. To ale neznamená, že budu ignorovat, nebo dokonce omlouvat, situaci v Polsku, kde se Kaczynsky snaží vládnout téměř stejným stylem jako Putin v Rusku.

      A ještě k té spolupráci - uveď jediný příklad (vyjma vstupu do EU) kdy spolupráce v rámci V4 k nešrmu kloudnému vedla. Žádný zlý Brusel ani Moskva nemusí země V4 rozhádávat. Na to si bohatě stačíme sami. A zdaleka to není jen chyba ČR. Ostatně v nedávné minulosti to byli právě poláci, kteří V4 využili v rámci jednání o uprchlických kvótách a když dosáhli svého hodili zbytek V4 přes palubu.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   11:32 10.02.2021

   Krásné jakou máš dojemnou starost o Polské ženy. Škoda, že jediným motivem je kopnout do Polska a ukázat Poláky jako "tmáře", se kterýma je lepší nic nemít. (komu se to tak asi ...Zobrazit celý příspěvek

   Krásné jakou máš dojemnou starost o Polské ženy. Škoda, že jediným motivem je kopnout do Polska a ukázat Poláky jako "tmáře", se kterýma je lepší nic nemít. (komu se to tak asi může hodit...)
   Co kdybych se zeptal stejně jako ty:
   Jak můžu mít v úctě národ, pro který je lidský život na stejné úrovni jako spotřební zboží. Který si myslí, že může šukat bez zodpovědnosti, a když se stane "nehoda" tak to doktor prostě vyškrábne a jedeme dál... Sám jsi napsal, že potrat je možný ze zdravotních důvodů - těžké poškození plodu, ohrožení života matky. Takže kde je problém? Antikoncepce není dostupná? Ano, Poláci jsou v otázce náboženství hodně fanatičtí a často pokrytečtí. Ale to si musí vyřešit sami.
   Zvláštní je, že nikdo nemá problém s Maltou, kde je zákon o potratech daleko tvrdší než v Polsku a potraty znemožňuje zcela. Ale Malta je poslušná a neodmlouvá EU ani Rusku, že?Skrýt celý příspěvek

   • padre
    12:15 10.02.2021

    No jo,ale kde má ta pitěrská trollí farma pořad hledat nová témata k očernění Polska? Už se hodí i ty potraty.

    No jo,ale kde má ta pitěrská trollí farma pořad hledat nová témata k očernění Polska? Už se hodí i ty potraty.

   • triplane
    12:34 10.02.2021

    V Polsku je dostupnost antikoncepce nejhorsi nejhorsi v EU a pritom maji nejtvrdsi postoj proti potratum. To je prave ten panbickarsky hnus tam.

    V Polsku je dostupnost antikoncepce nejhorsi nejhorsi v EU a pritom maji nejtvrdsi postoj proti potratum. To je prave ten panbickarsky hnus tam.

    • Torong
     13:13 10.02.2021

     Ale no tak. Jestli je něco v tomhle ohledu v Polsku špatné, pak je to osvěta a informovanost. A pokrytectví jak jsem psal. A to je ale snad vnitřní problém Poláků, ne?

     Ale no tak. Jestli je něco v tomhle ohledu v Polsku špatné, pak je to osvěta a informovanost. A pokrytectví jak jsem psal. A to je ale snad vnitřní problém Poláků, ne?

     • triplane
      10:55 11.02.2021

      To co jsem napsal je pravda. Ale taky je pavda ze to je jejich vec. Nakonec z toho budou tezit i kliniky v Cesku, tak co. Od te doby co s Polakama musim pomerne casto jednat ...Zobrazit celý příspěvek

      To co jsem napsal je pravda.
      Ale taky je pavda ze to je jejich vec. Nakonec z toho budou tezit i kliniky v Cesku, tak co.
      Od te doby co s Polakama musim pomerne casto jednat pracovne se jim vyslovene vyhybam a pokud me nektery nazve bratrem, jak maji v oblibe, rychleš ho vyvedu z omylu. Pro me je to urazka.Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      19:13 11.02.2021

      "Od te doby co s Polakama musim pomerne casto jednat pracovne se jim vyslovene vyhybam a pokud me nektery nazve bratrem, jak maji v oblibe, rychleš ho vyvedu z omylu. Pro me je to ...Zobrazit celý příspěvek

      "Od te doby co s Polakama musim pomerne casto jednat pracovne se jim vyslovene vyhybam a pokud me nektery nazve bratrem, jak maji v oblibe, rychleš ho vyvedu z omylu. Pro me je to urazka."
      Osobně si myslím, že jsi ani s žádným Polákem nemluvil, natož s ním pracoval. Poláci opravdu, ale opravdu o bratření nemluví. Poznal jsem jenom dva národy, které mají bratrstvo na jazyku v každé druhé větě a to jsou Rusové a Srbové. A u obou platí, že je lepší si je držet pěkně od těla, protože jejich představa "bratrství" je, že oni jsou ti "starší bratři" a my jsme ti "mladší" co mají držet hubu a dělat co nám řeknou oni.Skrýt celý příspěvek

 • JerzyŔ
  20:06 09.02.2021

  Zarazily mě dvě záležitosti. 1. Šokující zpráva.... Bulvární nadpis par excellence. Určený pro čtenáře libující si v bulváru a věřící mu. A takových čtenářů je moc. Velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  Zarazily mě dvě záležitosti.

  1. Šokující zpráva.... Bulvární nadpis par excellence. Určený pro čtenáře libující si v bulváru a věřící mu. A takových čtenářů je moc. Velmi moc. Jinak by obdobné nadpisy článků postupně odumřely pro nedostatek čtenářů.
  2. Podle videa, které sem dal pan Lukas, to první - je z února 2018, hovoří se v něm, že zkoušky byly na konci 2017, a reagovaly na zprávy v mediích a na vebech o závadách na té pušce. To znamená, že na zprávy dřívější než konec roku 2017. Tedy za předpokladu, který podle mě hraničí s jistotou, že autoři těchto zpráv, ani organizátor zkoušek, neměli k dispozici stroj času.
  Takže proč to "šokující odhalení" až teď na začátek roku 2021?

  Tímto jsem chtěl naznačit, že za "šokujícím odhalením .." bude nějaký lobbismus, konkurenční boj ... , a nikoliv údajná nekvalita

  Na druhé straně, i ta nekvalita tam bude (přinejmenším byla).
  Podle toho, co Obrana a výrobce sami přiznali, s tím že mnohé překonstruovali a vylepšili ve verzi 2, tam mírně a objektivně řečeno, v konstrukci a v technologii výroby a v kvalitě materiálu rozhodně nebylo vše v souladu s kostolným poriadkom. Troufám si tvrdit, že kdyby puška nebyla protěžována jako vyrobená a zkonstruovaná plně v Polsku, a kdyby narazila na opravdu přísné a nesmlouvavé hodnotitele, tak už by výrobce ty závady neměl možnost opravit a mohl se jít klouzat.
  To byly závady, které neměly jít do sériové výroby, ani úvodní. Ty se měly vychytat při podnikových zkouškách. Nebo aspoň většina.

  Na třetí straně - Grot není ojedinělý případ. Jenom z obdobných a mediálně známých - Bren, M16, pak ta britská puška nevím název. A u všech - bez výjimky - ne ne ne, nemáte pravdu, puška je nejlepší, nejspolehlivější, žádné závady nemá, vlastně má, ale to můžou vojáci, protože ji špatně udržují, a pušce nic nechybí, ale přeci jenom ji překonstruujeme (necháme překonstruovat).

  A, takových případů jsou určitě spousty, a nejen u pušek, co se ututlaly, anebo neututlaly, jsou známé, ale ne tak široce známé jako tyto 4 pušky.

  Doufám, že Lukas, až Grota vyzkouší, jak píše níže, že nás bude informovat.Skrýt celý příspěvek

  • Charlie
   13:36 10.02.2021

   Ten britskej krám se jmenuje SA80, je to nejspíš největší provar v oboru palnejch zbraní tady v euroatlantickým prostoru v moderní historii (konkurovat tomu by mohly směle akorát ...Zobrazit celý příspěvek

   Ten britskej krám se jmenuje SA80, je to nejspíš největší provar v oboru palnejch zbraní tady v euroatlantickým prostoru v moderní historii (konkurovat tomu by mohly směle akorát takový zázraky jako Chauchat nebo M-60) a aby tý ostudy nebylo málo, nakonec to museli zachraňovat germáni, který to dali do jakž takž použitelnýho stavu... Po týhle ostudě Britové radši na vývoj a výrobu pušek rezignovali...Skrýt celý příspěvek

 • flanker.jirka
  19:04 09.02.2021

  Mají to štěstí, že se mohou hádat o více zbraních. To že v tom jsou velké peníze a lobby je jasné asi každému. AČR vybírala mezi Brenem a Brenem, tak že si vybrala Bren. A taky to ...Zobrazit celý příspěvek

  Mají to štěstí, že se mohou hádat o více zbraních. To že v tom jsou velké peníze a lobby je jasné asi každému.
  AČR vybírala mezi Brenem a Brenem, tak že si vybrala Bren. A taky to nějaký čas trvalo než se to stalo reálně použitelné.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   19:11 09.02.2021

   Kdežto Poláci vybírali mezi Grotem a Grotem. O tom že by nakupovali zbraně ze zahraničí nikdy vážně neuvažovali.

   Kdežto Poláci vybírali mezi Grotem a Grotem. O tom že by nakupovali zbraně ze zahraničí nikdy vážně neuvažovali.

  • Charlie
   13:39 10.02.2021

   1) Jedničkovej Brej je vcelku oblíbenej mezi civilama v USA. Je fakt že ti si ho kupujou za svý prachy, tak se to asi hůř kritizuje, ale i tak... 2) Dvojkovej bren je vydařená ...Zobrazit celý příspěvek

   1) Jedničkovej Brej je vcelku oblíbenej mezi civilama v USA. Je fakt že ti si ho kupujou za svý prachy, tak se to asi hůř kritizuje, ale i tak...

   2) Dvojkovej bren je vydařená konstrukce s vychytanejma mouchama, kterej se nemá za co stydět a v porovnání s takovým SCARem nebo AR-15 rozhodně má co nabídnout.Skrýt celý příspěvek

 • rondoplus
  18:12 09.02.2021

  Oj bracia Czesi, kompleksy, kompleksy, kompleksy. Kto nie produkuje ten błędów nie robi. Nie będę się silił na dowcipne riposty, ale pamiętam mój samochód marki SKODA gdzie radio ...Zobrazit celý příspěvek

  Oj bracia Czesi, kompleksy, kompleksy, kompleksy. Kto nie produkuje ten błędów nie robi. Nie będę się silił na dowcipne riposty, ale pamiętam mój samochód marki SKODA gdzie radio było za dopłatą a szyby były na korbę ... w 1999 roku.
  Drogi Sgt Murphy stań przed lustrem i zadaj sobie pytanie, czy jak Rosja Putina rozpęta III Światową to będziesz walczył czy się poddasz?Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:23 09.02.2021

   Takže má ten váš bardzo dobry karabinek chyby nebo nemá ? Nikdy není pozdě začít znovu, s tím už máme své zkušenosti.

   Takže má ten váš bardzo dobry karabinek chyby nebo nemá ? Nikdy není pozdě začít znovu, s tím už máme své zkušenosti.

  • Lukas
   18:24 09.02.2021

   Przepraszam - ale nie mogłeś napisać głupszego komentarza panie Rondoplus? Kilka materiałów - do ...Zobrazit celý příspěvek

   Przepraszam - ale nie mogłeś napisać głupszego komentarza panie Rondoplus?

   Kilka materiałów - do tematu
   https://www.youtube.com/watch?...
   https://www.youtube.com/watch?...

   I "modułowość"
   https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    18:41 09.02.2021

    Každý národ má svojho Juru :-)

    Každý národ má svojho Juru :-)

    • Jura99
     19:06 09.02.2021

     Co to meleš ?

     Co to meleš ?

     • Miroslav
      19:16 09.02.2021

      Ty si jak ten čarodejník z Arabely. Stačí spomenúť a on sa hneď objaví

      Ale no, bol to len fór. Minule si mi tvrdil aký si ty srandista

      Ty si jak ten čarodejník z Arabely. Stačí spomenúť a on sa hneď objaví

      Ale no, bol to len fór. Minule si mi tvrdil aký si ty srandista

     • JerzyŔ
      20:22 09.02.2021

      Juro99, nebuď tak vážný. Na Covid Tě naočkujou a bude zase fajn. Že jo, Miroslave?

      Juro99, nebuď tak vážný. Na Covid Tě naočkujou a bude zase fajn. Že jo, Miroslave?

     • Miroslav
      21:06 09.02.2021

      Neviem ako očkovanie lebo nie som cieľová skupina ale už som bol 6x na testovaní (mimochodom, ako jeden z prvých na Slovensku keďže som sa zúčastnil pilotného testovania). ...Zobrazit celý příspěvek

      Neviem ako očkovanie lebo nie som cieľová skupina ale už som bol 6x na testovaní (mimochodom, ako jeden z prvých na Slovensku keďže som sa zúčastnil pilotného testovania). Samozrejme, dali mi čip. Nie je to zlé. Odkedy ho mám, výrazne sa mi napríklad doma zlepšil signál na wifi nakoľko teraz fungujem aj ako hotspotSkrýt celý příspěvek

     • Flader
      22:36 09.02.2021

      Miroslav, ja mám za 15 dní 5 AG testov. Keď už sme ten čierny okres.

      Miroslav, ja mám za 15 dní 5 AG testov. Keď už sme ten čierny okres.

     • Miroslav
      00:45 10.02.2021

      Ja som z Bardejova, takže my sme už premorení :-) Ja som to mal v decembri. Počítam ešte tak mesiac-dva, odzneje imunita a začne sa to odznova

      Ja som z Bardejova, takže my sme už premorení :-) Ja som to mal v decembri. Počítam ešte tak mesiac-dva, odzneje imunita a začne sa to odznova

     • Jura99
      07:44 10.02.2021

      Miroslav: s někým si mě pleteš, netvrdil jsem ti, jaký že jsem srandista.

      Miroslav: s někým si mě pleteš, netvrdil jsem ti, jaký že jsem srandista.

     • Miroslav
      09:07 10.02.2021

      Jura, budem ťa citovať: ,,Miroslav: mozna jsi to nepochopil ale toto vlakno zacalo pokusem o vtip a rovnez tak pokracuje" Vieš, robiť si srandu z niekoho iného ide ľahšie ako ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura, budem ťa citovať:

      ,,Miroslav: mozna jsi to nepochopil ale toto vlakno zacalo pokusem o vtip a rovnez tak pokracuje"

      Vieš, robiť si srandu z niekoho iného ide ľahšie ako keď niekto "pošťouchne" teba. Na to už treba mať skutočný zmysel pre humor. A to ty nemáš lebo si psychicky nevyrovnaný jedinec so sklonom ku klamaniu, alibizmu a egoizmu.

      Nemusíš si nič vyčítať. Ja napríklad som zase egomaniak a takých ako ty si rád vyberám za partnerov do konfrontácie. A budem ťa na honiť ako postrelenú líšku ešte pekne dlho :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      10:22 10.02.2021

      Miroslav: v tom citátu podle tebe tvrdím, jaký jsem srandista ? Obávám se, že to není jediný případ, kdy si můj příspěvek vykládáš jinak, než je napsaný. A to s tím honěním mě prý ...Zobrazit celý příspěvek

      Miroslav: v tom citátu podle tebe tvrdím, jaký jsem srandista ? Obávám se, že to není jediný případ, kdy si můj příspěvek vykládáš jinak, než je napsaný. A to s tím honěním mě prý jako postřelené lišky by naznačovalo, že spíš než egomaniak můžeš být psychopat, nicméně na rozdíl od tebe nebudu dělat závěry podle internetu. Tak hodně štěstí v tom lovu, zatím jsi hodně vzadu.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:01 09.02.2021

  To je aké si pokračovanie minulého článku o Poľskej armáde: "Štábní cvičení Zima 20: Katastrofální porážka polské armády?" :D ja som si myslel že by prehrali hlavne z dôvodu ...Zobrazit celý příspěvek

  To je aké si pokračovanie minulého článku o Poľskej armáde: "Štábní cvičení Zima 20: Katastrofální porážka polské armády?" :D ja som si myslel že by prehrali hlavne z dôvodu presily na ruskej strane, pomalej a obmedzenej reakcie NATO, momente prekvapenia, použitia taktických jadrových zbraní... A ejha, ono sa im zrejme len rozpadli pušky v boji.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  16:25 09.02.2021

  Popísané závady (lámanie, rozpadanie, hrdzavenie) sú skôr povahy materiálovej. Teda relatívne dobre odstrániteľné. Oveľa ťažšie sa odstraňujú závady ktoré zrejme spôsobujú ...Zobrazit celý příspěvek

  Popísané závady (lámanie, rozpadanie, hrdzavenie) sú skôr povahy materiálovej. Teda relatívne dobre odstrániteľné. Oveľa ťažšie sa odstraňujú závady ktoré zrejme spôsobujú prehrievanie hlavne. To už budú nutné isté zásahy do konštrukcie. Otázne je, ako sa to prejaví na výslednej cene.Skrýt celý příspěvek

  • Tromp
   17:21 09.02.2021

   O ile ten problem z lufą istnieje naprawdę. Wspomina o nim Moszner, ale już żaden z użytkowników nie. Nigdy też nie widziałem na polskich forach narzekania na przegrzewanie się ...Zobrazit celý příspěvek

   O ile ten problem z lufą istnieje naprawdę. Wspomina o nim Moszner, ale już żaden z użytkowników nie. Nigdy też nie widziałem na polskich forach narzekania na przegrzewanie się Grota. Zresztą na Gunblogu opisano, dlaczego to według nich nieprawda.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    17:40 09.02.2021

    Prehriať hlaveň tak, že dôjde k nevratnému poškodeniu resp. zmenám (zmena štruktúry materiálu alebo geometrické reso. tvárové charakteristiky) možno dôjsť len fakt intenzívnym ...Zobrazit celý příspěvek

    Prehriať hlaveň tak, že dôjde k nevratnému poškodeniu resp. zmenám (zmena štruktúry materiálu alebo geometrické reso. tvárové charakteristiky) možno dôjsť len fakt intenzívnym používaním. Pochybujem, že bežní používatelia mali vôbec možnosť viesť paľbu až k medzným stavom. To je skôr úloha testovania kde tú zbraň nielenže preťažia, ale aj správne vyhodnotia zmeny ktoré pri tom nastaliSkrýt celý příspěvek

    • Lukas
     18:26 09.02.2021

     Żołnierze nie mają przy sobie tylu magazynków...

     Żołnierze nie mają przy sobie tylu magazynków...

     • Miroslav
      18:44 09.02.2021

      A preto má intenzívne testovanie odhaliť každý problém ktorý by sa mohol prejaviť až v boji. A o to asi žiaden vojak nestojí aby sa stal objaviteľom

      A preto má intenzívne testovanie odhaliť každý problém ktorý by sa mohol prejaviť až v boji. A o to asi žiaden vojak nestojí aby sa stal objaviteľom

     • Lukas
      18:54 09.02.2021

      Pro Mirosłav Ale czy wystrzelenie nierealnie dużej ilości magazynków - to jest "test"? Czy może tylko kosztowna "zabawa"? Ile to ma wspólnego z - empiryczną weryfikacją założeń ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Mirosłav
      Ale czy wystrzelenie nierealnie dużej ilości magazynków - to jest "test"?
      Czy może tylko kosztowna "zabawa"?

      Ile to ma wspólnego z
      - empiryczną weryfikacją założeń projektu konstrukcji - (modelu matematycznego)
      -weryfikacją rzeczywistych parametrów - z deklaracjami producenta.

      Niestety z uwagi na COVID nie miałem jeszcze okazji "przetestować" Grota.
      Ale mam zamiar - i to wersje dla WOT.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      19:13 09.02.2021

      Raz som videl dokument o tom ako testujú letecké motory v Rolls Royce. Nechajú ho bežať na plný výkon a proste čakajú kedy sa rozpadne. Musí vydržať minimálne 24 hodín. Ideálne ...Zobrazit celý příspěvek

      Raz som videl dokument o tom ako testujú letecké motory v Rolls Royce. Nechajú ho bežať na plný výkon a proste čakajú kedy sa rozpadne. Musí vydržať minimálne 24 hodín. Ideálne viac a test by sa tiež rozhodne nemal skončiť nejakým výbuchom.

      Možno si povieš, že je to zbytočné navodiť nereálne podmienky, ale každý spoľahlivý systém musí byť vysoko predimenzovaný s dostatočnou rezervou. Ale určite je v tomto aj marketingSkrýt celý příspěvek

     • Eagle
      21:18 09.02.2021

      To si dal zrovna blbý příklad. Letecký motor je vrchol technologického strojírenství a díky použitým materiálům a zejména jeho konstrukci a přesnosti mu nedělá problém těch 24 ...Zobrazit celý příspěvek

      To si dal zrovna blbý příklad. Letecký motor je vrchol technologického strojírenství a díky použitým materiálům a zejména jeho konstrukci a přesnosti mu nedělá problém těch 24 hodin běžet na 100%. Co je spíše zajímavé, kdyz do rozběhnutého motoru střílejí tlakovým dělem zmrzlá kuřata která imitují střet s ptáky a motor to musí ustát, nebo test venkovního krytu kompresoru, kdy se na lopatky kompresoru dají malé trhaviny a v nejvyšších otáčkách se provádí řízené odpaly a odstřelené lopatky nesmí poškodit vrchni obal motoru,když si člověk vezme z jakého materiálu ty lopatky jsou, je až neuvěřitelné jaké materiály jsou na motorech použity.Skrýt celý příspěvek

     • Miroslav
      21:53 09.02.2021

      Eagle: Ja som ten príklad dal kvôli otázke, či je nutné imitovať nereálne podmienky. Ja si myslím, že to zmysel má. Ani ten motor nefunguje bežne na 100% výkonu a keď už, tak po ...Zobrazit celý příspěvek

      Eagle: Ja som ten príklad dal kvôli otázke, či je nutné imitovať nereálne podmienky. Ja si myslím, že to zmysel má. Ani ten motor nefunguje bežne na 100% výkonu a keď už, tak po veľmi obmedzenú dobu. Napriek tomu to ten motor musí zvládnuť.

      Mimochodom, veľmi podobne to v tom RR robia aj s automobilovými motormi. Tiež ho nechali frčať na plné pecky nejaký čas až bol rozžeravený do oranžovej. Potom ho rozobrali a hľadali prípadne zmeny.Skrýt celý příspěvek

    • Tromp
     21:27 09.02.2021

     To, że Moszner twierdzi, że doszło do tak poważnego uszkodzenia lufy, nie znaczy, że tak się stało. Nikt inny o tym nie wspomina, nie ma dowodów, a poza tym według Gunblog Moszner ...Zobrazit celý příspěvek

     To, że Moszner twierdzi, że doszło do tak poważnego uszkodzenia lufy, nie znaczy, że tak się stało. Nikt inny o tym nie wspomina, nie ma dowodów, a poza tym według Gunblog Moszner nadal używał rzekomo zniszczonego karabinu. Może go nigdy nie zniszczył?Skrýt celý příspěvek

 • Scotty
  16:19 09.02.2021

  Jako bych podobnou diskuzi o (ne)kvalitě nově zaváděné zbraně už někde viděl....

  Jako bych podobnou diskuzi o (ne)kvalitě nově zaváděné zbraně už někde viděl....

  • Nesher
   16:28 09.02.2021

   Také mi to přijde povědomé, byť za vším vidět spiknutí temných zahraničních sil, ideálně německých, je myslím polská specialita :-)

   Také mi to přijde povědomé, byť za vším vidět spiknutí temných zahraničních sil, ideálně německých, je myslím polská specialita :-)

   • Miroslav
    16:59 09.02.2021

    Skôr ako temné sily v pozadí sú skôr za tými neúspechmi zvýšené požiadavky na kvalitu a celkové prevedenie. A z toho vyplýva aj zvýšená náročnosť vyvinúť taký systém. Vyvinúť ...Zobrazit celý příspěvek

    Skôr ako temné sily v pozadí sú skôr za tými neúspechmi zvýšené požiadavky na kvalitu a celkové prevedenie. A z toho vyplýva aj zvýšená náročnosť vyvinúť taký systém. Vyvinúť kvalitnú zbraň bude čoraz náročnejšie už len z hľadiska materiálov.Skrýt celý příspěvek

   • Lukas
    18:09 09.02.2021

    Niekoniecznie niemieckich.... Największym "problemem Grota" jest to że to PiS kupił go dla wojska. W kraju którym media (i politycy) grają na podział narodu na dwa plemiona - Hutu ...Zobrazit celý příspěvek

    Niekoniecznie niemieckich....
    Największym "problemem Grota" jest to że to PiS kupił go dla wojska.

    W kraju którym media (i politycy) grają na podział narodu na dwa plemiona - Hutu i Tutsi, na każdy temat dyskutuje sie przez pryzmat "barw politycznych"

    Gdyby Antoni Macierewicz kupił kolejne Leopardy 2A7V dla wojska - to na 99% Onet opublikowałby artykuł opisujący że Leopardy są przestarzałe i że nie sprawdziły sie w Syrii (Więc nie sprawdzą się przeciwko rosyjskim T-14)

    Tak to działa - niestety...Skrýt celý příspěvek

    • Nesher
     10:24 10.02.2021

     To je celkem běžné v našem regionu, byť u vás je to asi o něco vyhrocenější (jakkoliv lidi co odmítají PiS chápu, já též nemohu Babiše ani cítit). Ale narážel jsem na něco jiného, ...Zobrazit celý příspěvek

     To je celkem běžné v našem regionu, byť u vás je to asi o něco vyhrocenější (jakkoliv lidi co odmítají PiS chápu, já též nemohu Babiše ani cítit). Ale narážel jsem na něco jiného, podle mého, uznávám čistě subjektivního, pozorování, je v Polsku široce rozšířený mýtus o Polsku jako věčné oběť svých sousedů, tedy hlavně Němců, kteří navíc škodí do dnes. Přičemž Polsko a Poláci nikdy nikomu nic zlého neudělali.Další mýtus je, že nebýt války, tak je dnes Polsko bohatší než Německo. A tohle mi opakovaně tvrdili vzdělání a jinak naprosto soudní lidé. A když jsem ji řekl, že Německo je dnes největší obchodní partner Polska a nebýt německých investic, tak to dnes v Polsku vypadá podstatně hůře, odmítali to slyšet. Holt každá země má svá specifika. Takže mě ani nepřekvapilo, že když náhodou jeden server zveřejní negativní informace o polském produktu, už zatím všichni vidí německé spiknutí.Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      13:44 10.02.2021

      Mno tak minimálně cílenou likvidací polský inteligence (v družný spolupráci se Sajuzem) a totální devastací celý země se Germáni na Polácích dost negativně podepsali... Za to co ...Zobrazit celý příspěvek

      Mno tak minimálně cílenou likvidací polský inteligence (v družný spolupráci se Sajuzem) a totální devastací celý země se Germáni na Polácích dost negativně podepsali... Za to co tam napáchali by měli mít poláci pomalu nárok na podobnej režim jak Izrael...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      14:13 10.02.2021

      Charlie To samé se dělo třeba na Ukrajině, čímž nechci obhajovat nacismus jen říkám, že v tom Poláci nejsou sami. Ale troufám si tvrdit, že kdyby žádná německá okupace neproběhla, ...Zobrazit celý příspěvek

      Charlie
      To samé se dělo třeba na Ukrajině, čímž nechci obhajovat nacismus jen říkám, že v tom Poláci nejsou sami. Ale troufám si tvrdit, že kdyby žádná německá okupace neproběhla, tak Polsko dnes není bohatší než Německo a rozhodně dnešní Německo Polsku nijak neškodí, tj. za to co se děje v Polsku si už min. 30 let mohou jen Poláci sami a nikdo jiný. Tedy vidět za vším nějaké spiknutí zahraničních sil snažících se zastavit Polsko na jeho oprávněné cestě k velmocenskému postavení (další polský mýtus) je nesmysl. Celé to obvinění, že za tím článkem stojí Němci vznikl jen na základě toho, že Onet.pl vlastní německá mediální skupina. Prostě Poláci, byť velká část z nich to vidí jinak, nejsou v ničem výjimeční, stejně jako všichni okolo mají svá světlá i temná místa v historii a za většinu národních katastrof (stejně jako všichni ostatní, nás nevyjímaje) mohou do nějaké míry sami. A o tom byl můj příspěvek.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      14:14 10.02.2021

      Oczywiście "nikt święty nie jest". Ale z drugiej strony - są jakieś proporcje. Cieżo nie być zirytowanym gdy słyszy się że to PL "jest sprawcą holokaustu". Nikt w PL nie uważa, że ...Zobrazit celý příspěvek

      Oczywiście "nikt święty nie jest".
      Ale z drugiej strony - są jakieś proporcje.
      Cieżo nie być zirytowanym gdy słyszy się że to PL "jest sprawcą holokaustu".

      Nikt w PL nie uważa, że interwencja w 1968 była słuszna...
      Wielu nadal energicznie dyskutuje czy "wyprawa na Kijów" w 1920 miała sens.
      I w tym jest jednak pewna różnica - w stosunku do państw gedzie jest tylko "jedna linia i jedna prawda".

      Co do spisku niemieckiego - faktem jest że to kapitał niemiecki kupił największe tytuły medialne w PL.
      Faktem jest, że owe "polskie" media ściśle koordynują swoją politykę informacyjną z niemieckimi interesami.

      Tylko kto sprzedawał te media? My - to znaczy nasi politycy.
      Więc kto jest winien? (Chyba jednak my)

      Tak naprawdę mamy do czynienia ze skuteczna polityką silniejszego państwa nad słabszym sąsiadem. Niemcy mieli kapitał i potrafili zbudować w PL swoje narzędzia do "miękkiej dyplomacji".
      Są nimi politycy, są nimi media, są nimi w końcu takie czy inne inwestycje.

      Czy można mieć pretensje do Berlina że dba o swoje interesy?
      Nie.
      Ale też trzeba mieć świadomość że każda próba zmiany tego układu będzie wywoływała histerie.
      Histerie kreowaną przez media i polityków. Histeria, która celowo jest nagłaśniana na arenie międzynarodowej.

      Ja nie popieram PiSu, ja widzę naprawdę dużo złych rzeczy - rzeczy o których w mediach nigdy nie napiszą.
      Dlatego nie dam się po prostu oszukać "mediom".Skrýt celý příspěvek

     • Charlie
      14:18 10.02.2021

      Hele ono i těch 40 let příslušnosti do východního bloku taky nebyla žádná selanka a jakej rozdíl to byl pro národní hospodářství je krásně vidět na východním rajchu, do kterýho ...Zobrazit celý příspěvek

      Hele ono i těch 40 let příslušnosti do východního bloku taky nebyla žádná selanka a jakej rozdíl to byl pro národní hospodářství je krásně vidět na východním rajchu, do kterýho navíc západní rach lil prachy ve velkým - a prd...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      15:12 10.02.2021

      Lukas A to je přesně to o to o čem mluvím, představa, že němečtí vlastníci polských mediálních domů se primárně snaží (zřejmě v nějaké koordinaci se spolkovou vládou) o ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      A to je přesně to o to o čem mluvím, představa, že němečtí vlastníci polských mediálních domů se primárně snaží (zřejmě v nějaké koordinaci se spolkovou vládou) o prosazování německých zájmů v Polsku je přesně ten druh paranoie, který je Polákům vlastní (prostě cizinci nám chtějí ublížit). Přitom ty zajímá max. co největší zisk, nic víc.
      A věř mi, že média v "národních" rukou nemusí být být výhra, my jsme toho příkladem. Před cca 10 lety byla většina velkých mediálních domů v ČR v zahraničních (německých) rukou, postupně to od nich koupili čeští oligarchové, největší mediální koncern v zemi vlastní Babiš. A věř mi, že objektivita a obecně kvalita se nezlepšila, spíše naopak. U vás by to v "polských" rukou dopadlo stejně. Takže upřímně buďte za německé investory vděční.
      Charlie
      To jistě nebyla, ale ani my a už vůbec ne Polsko by v případě jiného historického vývoje (bez války a bolševismu, který ji následoval) bychom bohatší než Němci nebyli. Tak to prostě je. Rozhodně bychom na to všichni byli lépe, ale ten rozdíl byl už před válkou (zvlášť v případě Polska) celkem propastný.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      16:59 10.02.2021

      Pro Nesher Przepraszam - ale czy wiesz że Onet publikuje teksty typu "Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia" - o tym jak smutno było ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro Nesher
      Przepraszam - ale czy wiesz że Onet publikuje teksty typu "Na froncie, w obozie, pod okupacją… Najsmutniejsze Święta Bożego Narodzenia" - o tym jak smutno było żołnierzom Wehrmachtu spędzać święta 1939 w podbitej Polsce?

      Czy takie "publikacje" nie mogą bulwersować normalnego szarego Polaka?
      Owszem - można to potraktować jaka głupotę redakcji
      Ale takich "historii" jest zbyt dużo...

      Oczywistym jest że media reprezentują interesy właścicieli...
      A kapitał ma narodowość.
      Nie ma nic złego, że koncern niemiecki ma jakąś gazetę.
      Ale gdy mamy zbyt duża koncentracje "w jednych rękach" mediów (i to międzynarodowych) zaczynają się dziać dziwne rzeczy.

      Teraz wyobraź sobie co będzie jeśli ktoś faktycznie bedzie chciał wprowadzić realne ustawy "antymonopolowe" w branży mediów.Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      18:50 10.02.2021

      Lukas Vím, ale to je přesně princip bulvárního média, kontroverze, snaha konzumenta spíše naštvat, výzkumy totiž ukazují, že konzument, kterého v mediálním prostoru naštveš se ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      Vím, ale to je přesně princip bulvárního média, kontroverze, snaha konzumenta spíše naštvat, výzkumy totiž ukazují, že konzument, kterého v mediálním prostoru naštveš se vrací častěji než ten, který s tebou souhlasí. Lidská psychologie je už prostě taková. Víc, tedy nějaké cílené pro německé ovlivňování, bych v tom nehledal. Prostě peníze na prvním místě. A skandál prodává.

      Samozřejmě něco jiného by bylo kdyby něco takového dělaly média a instituce pod kontrolou spolkové vlády, ale to se neděje. Na rozdíl od Polska, kde např. váš Institut národní paměti (toho času hlásná trouba PiS) vydal např. naprosto lživý protičeský komiks určený dětem, který vykresloval Československé legionáře v Rusku jako zbabělce, zloděje a násilníky za které museli bojovat "hrdinní" Poláci. Řešilo se to dokonce na oficiální úrovni.Skrýt celý příspěvek

     • Lukas
      20:37 10.02.2021

      PRO Nesher Może tak jest. Ale jedno nie przeczy drugiemu... Chęć zwiększenia liczby odbiorców poprzez szokowanie (nawiasem mówiąc właściciel Onet.pl ma też dziennik "FAKT" - ...Zobrazit celý příspěvek

      PRO Nesher

      Może tak jest.
      Ale jedno nie przeczy drugiemu...
      Chęć zwiększenia liczby odbiorców poprzez szokowanie (nawiasem mówiąc właściciel Onet.pl ma też dziennik "FAKT" - który z założenia jest pismem który ma szokować i publikować kontrowersyjne teksty )
      nie jest sprzeczny z byciem środkiem "lobby" ze strony " wielkiego biznesu zagranicznego.
      Synergia wydaje się pożądana.

      Jak już pisałem - każdy może "mieć" gazetę lub portal.
      Właściel gazety może przedstawiać swój punkt widzenia.
      Ale niech nie udaje że "jest święty" .

      Dziwnym zbiegiem okoliczności media często poruszają nieistotne, marginalne tematy podczas gdy prawdziwe problemy są przemilczane.

      Redakcja Onet gdyby "chciała" mogłaby opublikować ze 100 mocniejszych i bliższych prawdzie, krytycznych artykułów o wojsku i MON.
      Ale tego nie robi..

      I warto się zastanowić "dlaczego"?
      Skoro sensacja (czy kłamliwa) tak dobrze się sprzedaje...Skrýt celý příspěvek

     • Nesher
      10:46 11.02.2021

      Lukas V tomto se opravdu neshodne, Onet je prostě bulvár a bulvár prodává šok, skandál či kontroverze. A u bulváru platí co nevíme, to si vymyslíme. A je jedno zda to je polský, ...Zobrazit celý příspěvek

      Lukas
      V tomto se opravdu neshodne, Onet je prostě bulvár a bulvár prodává šok, skandál či kontroverze.
      A u bulváru platí co nevíme, to si vymyslíme. A je jedno zda to je polský, český nebo třeba britský bulvár. Prostě polopravdy, lži nebo příběhy, které budou lidi popuzovat. Co naštve lidí v Pl více než článek o ubohých vojácích Wehrmacht v okupovaném Polsku. Takže lidé přijdou na Onet opět jen, aby viděli co "hrozného" zase zveřejní. Viděl si někdy třeba britský The Sun, rakouské Neue Kronen Zeitung či český Blesk? To samé, šok, lži a lidé se v tom rochní. Prostě jde jen o sledovanost a peníze.
      Nic ve zlém, ale vždy jsem tvrdil, že paranoiu vymysleli Rusové, ale vy se je občas snažíte dohnat. Asi jste pod jejich vlivem byli příliš dlouho :-)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...