Memoriál čety Foxrot prověřil příslušníky 4. BRN

1.5 Body Weight Deadlift / Zdeněk Koza

Memoriál čety Foxtrot slouží k připomenutí památky padlých příslušníků čety Foxtrot při bojové patrole v afghánské provincii Parwan dne 8. července 2014. 

 Toho dne padli při útoku sebevražedného atentátníka tři výsadkáři 43. výsadkového praporu – četař Ivo Klusák, desátník Libor Ligač, desátník Jan Šenkýř a příslušník 41. mechanizovaného praporu rotmistr David Beneš. Pátý příslušník čety Foxtrot, výsadkář 43. výsadkového praporu, rotmistr Jaroslav Lieskovan, podlehl svým zraněním týden poté v Ústřední vojenské nemocnici v Praze.

Jedním z výborných způsobů jak uctít památku kolegů, který jim byl nejbližší, tedy přátelským sportovním zápolením s cílem určit nejzdatnější tým a nejzdatnější vojákyni 4. brigády rychlého nasazení.To byl důvod, proč se v pondělí 11. července v Chrudimi sešly mužské tříčlenné týmy z každého praporu 4. BRN a k tomu 6 vojákyň.

30x Pull-ups / Zdeněk Koza

Co si organizátoři připravili na závodníky?

Pro týmy to bylo toto:

 • Even Linda: For Time, 10-8-6-4-2 Reps

  0.75 Body Weight Clean, Body Weight Bench Press, 1.5 Body Weight Deadlift

  Running Jackie: For Time

  Row 1000 m, 50 x Thrusters 20 kg, 30 x Pull-ups, 1000 m run

  Si vis pacem, para bellum: For Time

  Team Tire Flip 240 m, Team Buddy Carry 240 m, Team 6-wheeler Sprint 240 m

 •  

Workouty byly až na ten poslední organizovány jako štafetové. Ten poslední byl stopován pro celý spolupracující tým.

A jaké lahůdky byly připraveny pro naše kolegyně?

 • The Lioness: For Time 10-8-6-4-2 reps

  Deadlift 50 kg, Push-press 20 kg, Burpees

  Little Jackie: For Time

  Row 500m, 25 Thrusters 20 kg, 15 Toes-to-Bar, 500m run

  The Engine: For Time, 3 rounds

  10 Burpee Box Jumps, 10 Kettlebell Swing 12 kg, 20 Lunges, 25 Sit-ups

 •  

A jak probíhaly samotné závody? Mezi mužskými týmy bylo po prvním WODu jasněji. Chrudimský tým ukázal, že přípravu rozhodně nepodcenil a poctivě se připravoval. Nejlepším časem se dostal do vedení. Tím nechceme říci, že by se ostatní útvary nepřipravovaly, ale přece jen CrossFit, jako pevná součást tělesné přípravy jednotek na útvarech není zdaleka tak prosazován jako v Chrudimi.

Push-press 20 kg. / Zdeněk Koza

Navíc se dvěma týmům zranili závodníci, kteří byli nahrazeni dobrovolníky z Chrudimi, za což jim ještě jednou díky, protože se to týkalo i našeho týmu z Tábora. To jaký výsledek to nakonec mělo, není důležité, protože například pro nás bylo nejdůležitější, abychom se memoriálu zúčastnili, bez ohledu na konečné pořadí. Přesto věřím, že jsme ostudu Táborskému útvaru neudělali.

Po prvním silovém workoutu byli vojáci prověřeni i v části aerobních dovedností, kde i tentokráte zvítězila Chrudim. Bavíme se o čase těsně před polednem, kdy teplota sahala na 30 stupňů Celsia ve stínu. Poslední workout začal těsně po 14 hodině, kdy se teplota na slunci vyšplhala určitě přes 40 stupňů.

Tento závod byl určen v maskáčích, běhalo se okolo buzer-placu a krásně jsme si tu výheň užili. I tento WOD ovládli chrudimští, kteří si tak zaslouženě vybojovali krásný putovní pohár. Druhý nakonec dokončil Žatec, třetí byli kolegové z Jindřichova Hradce a posledním týmem byl Tábor.

Row 1000 m / Zdeněk Koza

Jak probíhala soutěž žen? Tam to byla jiná káva. O vítězce rozhodl až poslední workout. Ale popořadě. První byl silový závod, který ovládla Vlasta Morkesová z Tábora, která jako jediná by měla v civilním závodě právo závodit v kategorii 35+, tedy masters.

Druhý workout, tedy aerobní nejrychleji dokončila další reprezentantka Tábora, Kateřina Rostásová. Přičemž na paty oběma vítězkám šlapala Simona Mužátko z Chrudimi, která v obou WOD získala druhá místa. Po dvou workoutech bylo tedy stejné pořadí pro tři závodnice, které nasbíraly shodně 6 trestných bodů.

O všem tedy rozhodl poslední WOD. Zde se projevila větší zkušenost a delší tréninkové zázemí Simony Mužátko, která o pár sekund porazila, jak Kateřinu Rostásovou, tak Vlastu Morkesovou a tedy i ona uhájila prvenství pro Chrudim. Na čtvrtém místě se pak umístila Michaela Chroustová a na pátém Barbora Fialová, obě z Chrudimi.

  Team Buddy Carry 240 m / Zdeněk Koza

A jak zhodnotit samotný memoriál? Jsme plní dojmů, takže asi nebudeme úplně objektivní, ale byla to prostě paráda. Použijeme zpověď jedné z účastnic.

„Bylo to opravdu skvělý závod. Žádný stress. Organizačně úplně špičkové. Všechno bylo perfektně připravené. Jak zázemí, občerstvení, tak i tím, že tu byli rozhodčí, kteří crossfit dělají v nedalekém fitness centru v Pardubicích. Nejsme úplně zvyklí na závodech pořádajících v rámci armády, aby vše probíhalo v takové přátelské, uvolněné atmosféře, přesto podle vojenských pravidel. Bylo prostě vidět, že velení útvaru, i vojáci mají CrossFit v krvi, a to se pak projevilo i v samotné organizaci," pochválila organizátory četařka Vlasta Morkesová.

A co bychom doplnili? Poděkování všem pořadatelům včele s mjr. Ivo Zelinkou a por.Jakubem Prosem. Za špičkovou práci, organizaci, zázemí a za propagaci tělesné přípravy, která je i podle našeho názoru nejvhodnější pro vojáky, tedy CrossFit.

Fotogalerie

Nahlásit chybu v článku


Související články

Boj s obezitou v armádě

Představa laika o americkém vojákovi je na základě filmů nebo televizních zpráv následující: ...

NÁZOR: Úlevy - modla mnoha profesionálních vojáků

Dnes otevřeme další z mnoha kontroverzních témat naší profesionální armády. Jsou to úlevy a ...

ROZHOVOR: Marek Vinárek o fyzické kondici vojáka

Bc. Marek Vinárek je trenér sportovního, kondičního a funkčního tréninku, instruktor TRX Suspension ...

Vznik Československa: Přísaha vojáka dnes a před 100 lety

Dnes, v den státního svátku, budou za přítomnosti prezidenta republiky Miloše Zemana, ministra ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • zimbio
  13:20 20.07.2016

  To jako to s těma činkama zvýší jejich odolnost vůči průstřelům z kalašnikova???Vždycky když vidím,tyhle scény z céč-kových holyCIAvúdských sračkodílek,tak musím na pohotovost s ...Zobrazit celý příspěvek

  To jako to s těma činkama zvýší jejich odolnost vůči průstřelům z kalašnikova???Vždycky když vidím,tyhle scény z céč-kových holyCIAvúdských sračkodílek,tak musím na pohotovost s nezastavitelnou škytavkou po záchvatu smíchu!Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  08:18 18.07.2016

  Přesně jak píše Josef, na žádné fotce nevidím "horu svalů", snad s malou výjimkou chlapíka na první foto, který má ale jen lehce nad. Na fotkách jsou jen chlápci, kteří mají trochu ...Zobrazit celý příspěvek

  Přesně jak píše Josef, na žádné fotce nevidím "horu svalů", snad s malou výjimkou chlapíka na první foto, který má ale jen lehce nad. Na fotkách jsou jen chlápci, kteří mají trochu víc času na sport, než běžný pracující :). Vypadají dobře, na vojáka elitní jednotky správně.Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  21:19 17.07.2016

  Velmi nerad bych se dotknul těch borců na obrázku, ale dle mého názoru se zde nejedná o žádné hory svalů. Tohle jsou borci, kteří mají cca 5-10 kg nad svou výšku. Prostě dobře ...Zobrazit celý příspěvek

  Velmi nerad bych se dotknul těch borců na obrázku, ale dle mého názoru se zde nejedná o žádné hory svalů. Tohle jsou borci, kteří mají cca 5-10 kg nad svou výšku. Prostě dobře vypadající atleti. Hory svalů se pohybují někde jinde. Takhle nějak si představuji typického vojáka. Dobrý balanc mezi silovou, výbušnou a vytrvalostní složkou kondice. Samozřejmě záleží na somatotypu každého jedince, nicméně pokud dáte 25 shybů, vytlačíte na benč cca 130 kg, něco slušného dřepnete, zvládnete tabatu či WOD a uběhnete půlmaraton za 1 hod 40 min, budete vypadat podobně.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:36 17.07.2016

  pro Zvedavec: Já vám věřím! Jen mi není jasné, jak se do těch devadesáti kil ty hory svalů vejdou :-)

  pro Zvedavec: Já vám věřím! Jen mi není jasné, jak se do těch devadesáti kil ty hory svalů vejdou :-)

 • Zvedavec
  14:48 17.07.2016

  Ad KOLT) Tým ze 43. výsadkového praporu, který zvítězil, byl pochopitelně složen jen z výsadkářů, kteří provádí výsadkovou přípravu. Tudíž měli všichni do 90 kg. Nejen papírově ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad KOLT)

  Tým ze 43. výsadkového praporu, který zvítězil, byl pochopitelně složen jen z výsadkářů, kteří provádí výsadkovou přípravu. Tudíž měli všichni do 90 kg. Nejen papírově - ráno byli náčelníkem tělovýchovy, stejně jako všichni ostatní závodníci, převažování kvůli prvnímu workoutu, který byl postaven na procentech tělesné hmotnosti - 0.75 tělesné hmotnosti na přemístění, 1.0 hmotnosti na bench press a 1.5 tělesné hmotnosti na mrtvý tah. Proto ;-).Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:48 17.07.2016

  Na onwar byl kdysi článek pojednávající o váze výzbroje. Mimo jiné tam bylo srovnání váhy "standardní plné polní" z 2. sv. a dnešní. Byl v tom docela rozdíl. Ohledně váhy těch ...Zobrazit celý příspěvek

  Na onwar byl kdysi článek pojednávající o váze výzbroje. Mimo jiné tam bylo srovnání váhy "standardní plné polní" z 2. sv. a dnešní. Byl v tom docela rozdíl.

  Ohledně váhy těch borců – výsadkář musí mít 60–90 kg. Pokud má víc, jsou s tím problémy, mmj. kvůli nosnosti padáků. Sice mi není jasné, jak se tyhle hory svalů do 90 kg vejdou, ale prý ano :-)Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  00:01 17.07.2016

  Trener: 40 kg na zádech unese i 70-ti kilový člověk, ale asi ho to bude omezovat v pohybu víc než tyhle obry.

  Trener: 40 kg na zádech unese i 70-ti kilový člověk, ale asi ho to bude omezovat v pohybu víc než tyhle obry.

 • Trener
  23:30 16.07.2016

  Ale každopádně tohle jsou namakaní borci, kteří mají dobrou fyzičku. Akorát si říkám, proč dneska ty lidi tak "blázní" s tetování.

  Ale každopádně tohle jsou namakaní borci, kteří mají dobrou fyzičku. Akorát si říkám, proč dneska ty lidi tak "blázní" s tetování.

 • Trener
  23:28 16.07.2016

  Pokračování: tak Ústroj střelce kulometu „Š“ vz. 7/12 v přechodné době 40,48 kg.

  Pokračování: tak Ústroj střelce kulometu „Š“ vz. 7/12 v přechodné době 40,48 kg.

 • Trener
  23:24 16.07.2016

  Za mobilizace v "38" museli naši vojáci podstupovat dlouhé pochody až s 35 kg vybavením.

  Za mobilizace v "38" museli naši vojáci podstupovat dlouhé pochody až s 35 kg vybavením.

 • KOLT
  22:21 16.07.2016

  Vytrvalost a houževnatost jsou samozřejmě potřeba. Nicméně s ohledem na váhu neseného vybavení je pro dnešního vojáka "hrubá síla" poměrně důležitá :-) Dneska voják nepotřebuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Vytrvalost a houževnatost jsou samozřejmě potřeba. Nicméně s ohledem na váhu neseného vybavení je pro dnešního vojáka "hrubá síla" poměrně důležitá :-) Dneska voják nepotřebuje zvládat několikatýdenní pěší přesuny s relativně lehkým vybavením, toto skončilo s druhou světovou. Potřebuje ale zvládat bojovou činnost i se čtyřicetikilovým vybavením. Proto ten větší důraz na sílu, než býval dříve.Skrýt celý příspěvek

 • Josef
  21:54 16.07.2016

  Nevím, jak v Chrudimi, ale u některých útvarů běhají obdobní borci 10 km pod 40 minut. Půlmaratóny dávají většinou s přehledem pod 1 hod 40 minut. Cross fit není pro vojáka špatný ...Zobrazit celý příspěvek

  Nevím, jak v Chrudimi, ale u některých útvarů běhají obdobní borci 10 km pod 40 minut. Půlmaratóny dávají většinou s přehledem pod 1 hod 40 minut. Cross fit není pro vojáka špatný druh přípravy. Nevím, co je na tom k nepochopení, že po všech směrech nadupaný borec vypadá jako nadupaný borec.Skrýt celý příspěvek

 • gaunt
  20:38 16.07.2016

  Jinak já nemám nic proti silovým sportům. Jen jsem si myslel, že vojáci jsou trénovaní jiným směrem.

  Jinak já nemám nic proti silovým sportům. Jen jsem si myslel, že vojáci jsou trénovaní jiným směrem.

 • gaunt
  20:22 16.07.2016

  Kozlus: Nevěděl jsem, že pro vojáky je 10 km sprint. Narážel jsem spíš na to, že ti borci na obrázku na vytrvalce moc nevypadají. Je možné s takovou postavou projít testy?

  Kozlus: Nevěděl jsem, že pro vojáky je 10 km sprint. Narážel jsem spíš na to, že ti borci na obrázku na vytrvalce moc nevypadají. Je možné s takovou postavou projít testy?

 • Kozlus
  19:28 16.07.2016

  Cas na 10km je pro vojaka nezajimavej, spis jim jde o to, kolikrat tech 10km zvladnou. To nejsou sprinteri, ale jde jim o vytrvalost.

  Cas na 10km je pro vojaka nezajimavej, spis jim jde o to, kolikrat tech 10km zvladnou. To nejsou sprinteri, ale jde jim o vytrvalost.

 • gaunt
  18:53 16.07.2016

  By mě zajímalo za kolik tihle borci uběhnou 10 km.

  By mě zajímalo za kolik tihle borci uběhnou 10 km.

Načítám diskuzi...