Mění se rusko-izraelské vztahy v Sýrii?

Mění se rusko-izraelské vztahy v Sýrii?
Židovští veterání Rudé armády v Jerusalemě / Foto: U.S. Embassy Tel Aviv (Zvětšit)

Rusko a Izrael jsou na Blízkém východě partnery a vzájemně se považují za významné aktéry v oblasti. Vzhledem k vynikajícím vztahům obou zemí Rusko nereaguje na izraelskou „kampaň mezi válkami“. Svůj podíl na tom mají také diskutabilní schopnosti ruských systémů protivzdušné obrany (PVO). V poslední měsících a týdnech jsme však svědky určité změny v rusko-izraelských vztazích.

Rusko-izraelské vztahy lze v obecné rovině označit přinejmenším za zvláštní. Vztahy obou zemí nejsou založeny na hodnotách, ale na zájmech. Rusko potřebuje Izrael jako partnera při rozšiřování svého vlivu na Blízkém východě. Zároveň může Rusko dobré vztahy s židovským státem využít jako most k západním zemím, ale také jako nástroj konfrontace s Washingtonem. Důležitým faktorem ve vztahu obou zemí je židovská komunita v Rusku a ruští židovští imigranti v Izraeli. Obě země tyto komunity využívají v prohloubení vzájemných vztahů. Na druhé straně však podle odhadů z roku 2018 emigruje ročně z Ruska do Izraele přibližně 7000 až 8000 lidí.

Moskva se snaží diasporu v Izraeli podporovat, jak jen to jde. Pro příklad lze uvést dekret z roku 2018 garantující symbolický důchod válečným veteránům žijícím v Izraeli. Díky diaspoře a velkému množství ruských turistů navštěvujících Izrael je v Rusku podpora židovského státu na vzestupu. To oběma zemím umožňuje dále prohloubit vzájemné vztahy a využít je k prosazování vlastních cílů. Izrael čas od času využije Rusko jako zákulisní komunikační kanál vůči Iránu, Sýrii a dalším jemu nepřátelským státům. Díky velmi dobrým vztahům také Moskva toleruje izraelské letecké údery v Sýrii a Iráku.

Právě údery izraelského letectva Moskva komentuje spíše sporadicky a kvůli snaze o nepoškození vztahů nechává Izraeli volnou ruku na syrském nebi, ačkoliv podepsala se syrským režimem dohodu o budování společné protivzdušné obrany (PVO). Rusové ale do syrské PVO nezasahují. Špatně vybavená a zejména špatně vycvičená syrská PVO se však nedokáže izraelským leteckým úderům zabránit.

V poslední měsících a týdnech se však situace začala měnit. Deník Ašark Al-Awsat (Asharq Al-awsat) citoval „vysoce postavené ruské zdroje“, jež upozorňují na signály z červencového setkání prezidentů Joe Bidena a Vladimira Putina, během něhož Kreml měl nabýt dojmu, že Washingtonu vadí izraelské letecké útoky v Sýrii. Podle nejmenovaného zdroje tak Rusko začalo Sýrii dodávat pokročilé systémy PVO a využívat americkou nevoli ve svůj prospěch.

Důkazem mohou být poslední izraelské letecké útoky v Sýrii. Jak informoval zástupce šéfa Ruského centra pro smíření znepřátelených stran v Sýrii Vadim Kulit v druhé polovině července došlo ke dvěma útokům, během nichž byla úspěšnost syrské PVO údajně velmi vysoká. Při útoku 19. července dokázaly systémy Pancir a Buk-M2 zachytit sedm z osmi střel vypálených z libanonského vzdušného prostoru do Sýrie. O tři dny později jednotky PVO zachytily všechny čtyři izraelské střely s plochou dráhou letu.

Na obvyklém ruském „armádním marketingu“ není nic divného, nicméně komentování úspěšného zachycení útoků střelami s plochou dráhou letu (izraelských i amerických) je velmi neobvyklé. Naposledy se Rusko postavilo za syrskou PVO během britsko-francouzsko-amerického útoku střelami s plochou dráhou letu v reakci na chemické útoky syrské armády v Dúmě v roce 2018.

Izraelské zdroje podle webu Breaking Defense samy uvádí, že na konci letošního července došlo k použití systému Buk-M2 proti izraelským střelám. Velení izraelské letectva proto chce změnit taktiku a začít v rámci syrské kampaně používat střely s delším dosahem jako jsou například Rampage nebo Rocks.

Rusko se snaží manévrovat a vyvažovat ve své podstatě všechny strany v Sýrii. Mordechaj Kedar, izraelský expert na Blízký východ, řekl: „Rusko se rozhodlo skoncovat s izraelskou svobodou jednání v Sýrii.“ Hlavním důvodem je podle Kedara ruská snaha o vybudování obrazu Sýrie jako funkční země. To má vyústit v masivní investice určené k rekonstrukci země, která je pro Rusko velmi důležitá po ekonomické i geopolitické stránce. „Časté izraelské letecké údery proti cílům v Sýrii nepomáhají budovat žádoucí obraz. Je to pro Izrael varování,“ dodává Kedar.

Zároveň v Izraeli panuje nejistota ohledně zprávy, kterou Rusko svými prohlášeními vysílá. Rusko chce možná využít mírného napětí mezi Izraelem a novou americkou administrativou, díky níž v USA stále sílí hlasy požadující zastavení podpory pro Izrael. Za změnou ruského chování však může podle izraelské strany být více motivů.

První motiv může mít čistě ekonomický podtext. Rusko se snaží Iránu a africkým zemím prodat své zbraňové systémy a zprávy o úspěšném zachycení izraelských střel s plochou dráhou letu jsou tou nejlepší reklamou.

Druhý motiv je geopolitický. Moskva se snaží nové Bidenově administrativě a nově izraelské vládě určit mantinely a naznačit nová pravidla hry v Sýrii. Rusko také tímto způsobem obě nové administrativy testuje.

Třetí motiv je znovu geopolitický, ale zaměřený na Irán, jemuž Moskva chce jednak prodat zmíněné zbraňové systémy, ale také zanechat dojem u nového prezidenta. Tomu může pomoci i údajný prodej nového ruského špionážního satelitu Iránu. Na druhé straně ale Moskva nechce rozšiřování íránského vlivu v Sýrii. 

Světlo do nepřehledné situace může vnést schůzka amerického prezidenta Bidena a dvou nejbližších spolupracovníků nového izraelského premiéra Naftali Bennetta. Těmi jsou politický poradce Shimrit Meir a nový národní bezpečnostní poradce Eyal Hulata. Oba chtějí Bidena tlačit k tomu, aby Kremlu důrazně připomněl trvající americkou podporu Izraeli v jeho boji proti usazení Íránu v Sýrii.

Zajímavý pohled na celou věc nabízí bývalý izraelský velvyslanec v Rusku, Zvi Magen. „Nemůžeme vyloučit, že tyto zprávy (arabští novináři) dostali od Rusů. Je však otázkou, kdo je zdroj.“ Podle Magena však není důvod k panice. „Nic se, pokud vím, nezměnilo. Všechny ty řeči o zachycení našich střel nejsou ničím novým... Nikde však neřekli, že Rusko mění svůj přístup k Izraeli. Současně, když se na vše podívám dohromady, vidím řadu náznaků tvořících poselství…možná. Pokud je to pravda, musíme to brát trochu vážně, jelikož, ačkoliv je to trochu nemotorné, je to ruské poselství Izraeli. Doporučuji, aby se Izrael nevzdával a nedal vůbec nic znát,“ dodal Magen.

Zdroje: Al-Monitor, Breaking Defense, Forbes, FPRI, Times of Israel

Nahlásit chybu v článku


Související články

Stát Izrael musí zbrojit i jednat o míru

V těchto dnech uplynulo přesně 72 let od vzniku nezávislého státu Izrael. Stalo se tak 14. ...

Iron Dome: Izraelské vojenské schopnosti obdivuje celý svět

V posledních třech dnech palestinští teroristé proti izraelským civilistům odpálili přes 1500 raket. ...

Iron Dome: Protiraketové schopnosti a zavedení do Armády ČR

V polovině dubna izraelská společnost Rafael sdílela video s penzionovaným brigádním generálem Pini ...

PREMIUM Americká armáda buduje vojskovou PVO. Šance pro Iron Dome?

Akviziční velitelství ACC (Army Contracting Command) americké armády (US Army) před pár dny ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • jozo
  19:28 05.08.2021

  V Sýrii prebieha niekoľko paralelných konfliktov naraz. Operujú tam: Sýrska armáda, Ruská armáda, Iránska armáda, Turecká armáda, Izraelská armáda, USA armáda, a potom ešte ...Zobrazit celý příspěvek

  V Sýrii prebieha niekoľko paralelných konfliktov naraz. Operujú tam: Sýrska armáda, Ruská armáda, Iránska armáda, Turecká armáda, Izraelská armáda, USA armáda, a potom ešte Hizballah, rôzne islamistické skupiny, Kurdi a kto vie kto ešte. Tým som chcel len povedať, že je jednoznačné, že hlavní aktéri medzi sebou svoje akcie priamo alebo nepriamo koordinujú, inak by tam vznikla tretia svetová do zajtrajšieho rána. A k tej Ruskej PVO. Rusi majú aj množstvo iných nástrojov, ktorými by reálne vedeli zastaviť Izraelské útoky, alebo aspoň ich výrazne obmedziť, ale to nerobia, čiže to nie je v ich záujme, respektíve sú dohodnutí inak a preto či a ako naozaj funguje Ruska PVO to sa zo sýrskeho konfliktu nikdy nedozvieme.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   20:56 05.08.2021

   "Rusi majú aj množstvo iných nástrojov, ktorými by reálne vedeli zastaviť Izraelské útoky, alebo aspoň ich výrazne obmedziť"
   Hm, a které to jsou?

   "Rusi majú aj množstvo iných nástrojov, ktorými by reálne vedeli zastaviť Izraelské útoky, alebo aspoň ich výrazne obmedziť"
   Hm, a které to jsou?

  • Ján Paliga
   22:40 05.08.2021

   "Rusi majú aj množstvo iných nástrojov, ktorými by reálne vedeli zastaviť Izraelské útoky, alebo aspoň ich výrazne obmedziť" Majú množstvo nástrojov, ale identifikačný systém pre ...Zobrazit celý příspěvek

   "Rusi majú aj množstvo iných nástrojov, ktorými by reálne vedeli zastaviť Izraelské útoky, alebo aspoň ich výrazne obmedziť"

   Majú množstvo nástrojov, ale identifikačný systém pre sýrsku PVO si namontovali až po zostrele ich Iljušina.... Ako dlho takto riskovali s vlastnými letcami? Ak to šlo hneď po zostrele, šlo to aj dávno predtým....Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:16 05.08.2021

  ...vzpomeňme na sehranou "záchranu" iuraelských vojáků včetně nasazení helikoptér po "zásahu" vozidla IA protitankovou střelou, aby usnadnili deeskalaci. ...ti si jedou s Rusy ...Zobrazit celý příspěvek

  ...vzpomeňme na sehranou "záchranu" iuraelských vojáků včetně nasazení helikoptér po "zásahu" vozidla IA protitankovou střelou, aby usnadnili deeskalaci.
  ...ti si jedou s Rusy takovou úroveň vzájemných propletených zoravodajských her, že bych se nedivil, kdyby na ty "sestřelené" izraelské střely čekala PVO v Sýrii s podrobnými údaji a na oplátku Rusové skousli něco co by jinak neskousli. Něco ve stylu "vy nám umožníte trochu opravit pověst našich systémů PVO na trhu a my vám dáme info o velkém konvoji z Iránu, nebo o ohrožení ze strany Iránu na moři" atd atp...Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  21:04 04.08.2021

  V USA stále sílí hlasy požadující zastavení podpory pro Izrael. No,to bych fakt rád věděl,který z amerických politiků by riskoval a k něčemu takovému se veřejně ...Zobrazit celý příspěvek

  V USA stále sílí hlasy požadující zastavení podpory pro Izrael.

  No,to bych fakt rád věděl,který z amerických politiků by riskoval a k něčemu takovému se veřejně přihlásil.
  Přijít o peníze a hlasy všech podporovatelů Izraele by mělo pro další kariéru neblahé důsledky.
  To bude zas nějaká kachna.Skrýt celý příspěvek

  • stepan
   01:19 05.08.2021

   Asi málo sleduješ zpravodajství z americké politiky. Podpora Izraele dnes netěší zejména "progresivní" křídlo Demokratické strany, radikální levici, která sílí každým dnem. Tito ...Zobrazit celý příspěvek

   Asi málo sleduješ zpravodajství z americké politiky.

   Podpora Izraele dnes netěší zejména "progresivní" křídlo Demokratické strany, radikální levici, která sílí každým dnem.

   Tito politici upírají právo Izraele na obranu a podporují nesmyslné dotování Palestiny, aby teroristé měli zdroje na další výrobu raket.

   https://www.bbc.com/news/world...

   https://edition.cnn.com/2021/0...

   https://www.latimes.com/politi...

   Jenom když vidím političky z "the squad", tak se mi dělá zle.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    11:14 05.08.2021

    Nejšílenější je, jak je co do podpory Izraele rozpolcená židovská komunita v Americe. Progresivní křídlo by mu snad bylo ochotno vyhlásit válku.

    Nejšílenější je, jak je co do podpory Izraele rozpolcená židovská komunita v Americe. Progresivní křídlo by mu snad bylo ochotno vyhlásit válku.

   • Tesil
    12:32 05.08.2021

    I z toho odkazu vyplývá, že Biden ač demokrat podporuje Izrael.Jinak se jedná o všeobecnou mizérii v současné politice včetně různých úchylek. Je paradoxní, že američtí Židé ...Zobrazit celý příspěvek

    I z toho odkazu vyplývá, že Biden ač demokrat podporuje Izrael.Jinak se jedná o všeobecnou mizérii v současné politice včetně různých úchylek.
    Je paradoxní, že američtí Židé podporují demokraty, což neznamená, že fandí Palestincům na rozdíl od křesťanských sionistů, kteří podporují republikány.
    Pak tu jsou proizraelská lobby jako AIPAC, JCPA, ADL a co já vím kdo další.Z toho vyplývá, že na podpoře Izraele Spojenými státy se nic měnit nebude.Skrýt celý příspěvek

    • stepan
     23:15 05.08.2021

     > I z toho odkazu vyplývá, že Biden ač demokrat podporuje Izrael. Ano, ale Biden je centrista, středový demokrat. A nijak se to nevylučuje s tím, že progresivní křídlo, které je ...Zobrazit celý příspěvek

     > I z toho odkazu vyplývá, že Biden ač demokrat podporuje Izrael.

     Ano, ale Biden je centrista, středový demokrat. A nijak se to nevylučuje s tím, že progresivní křídlo, které je bezdiskuse na obrovském vzestupu, nemá Izrael v lásce.

     Což je reakce na tvé tvrzení:

     > No,to bych fakt rád věděl,který z amerických politiků by riskoval a k něčemu takovému se veřejně přihlásil.

     Máš to tady černé na bílém. Mínusáři asi opět nepochopili otázku-odpověď.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   16:03 05.08.2021

   To nie je nič nové ... Nekritické podporovanie Izraela samozrejme škodí zahraničnej politike USA v celom regióne ... Nejde o to, že by USA Izrael nepodporovali ... ide o to, že ...Zobrazit celý příspěvek

   To nie je nič nové ...

   Nekritické podporovanie Izraela samozrejme škodí zahraničnej politike USA v celom regióne ...

   Nejde o to, že by USA Izrael nepodporovali ... ide o to, že to nebude "automatické" .....

   Nie som veľký expert v politike, ale nepripadá mi normálne, že i za Obamu tiekla miliardová pomoc do Izraela a židovskí politici doslova nadávali americkej administratíve .... skrátka ruka čo Ťa kŕmi sa nemá hrýzť .... a na to si budú musieť rýchlo zvykať i v židovskej politike vo vzťahu k USA ....Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    17:41 05.08.2021

    Automatické to nebylo nikdy. Čas od času Spojené státy finanční pomoc stoply po nějakém excesu ze strany Izraele Na krátkou dobu.Jediné období,kdy se podpora snížila byla éra ...Zobrazit celý příspěvek

    Automatické to nebylo nikdy.
    Čas od času Spojené státy finanční pomoc stoply po nějakém excesu ze strany Izraele
    Na krátkou dobu.Jediné období,kdy se podpora snížila byla éra šéfování D.D.Eisenhovera.Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    12:26 06.08.2021

    Nevím zda stále platí pravidlo, podle kterého 75 procent z americké finanční podpory mělo sloužit na nákup vojenské techniky ze Spojených států.

    Nevím zda stále platí pravidlo, podle kterého 75 procent z americké finanční podpory mělo sloužit na nákup vojenské techniky ze Spojených států.

 • dusan1
  15:53 04.08.2021

  Vždy to opakujem a zopakuje to i teraz. ˇŽiadna PVO bez leteckej zložky negarantuje proti vyspelému protivníkovi nič. Ten si vždy môže určiť kde a ako zaútočí a systémy PVO na to ...Zobrazit celý příspěvek

  Vždy to opakujem a zopakuje to i teraz. ˇŽiadna PVO bez leteckej zložky negarantuje proti vyspelému protivníkovi nič. Ten si vždy môže určiť kde a ako zaútočí a systémy PVO na to môžu akurát zareagovať.

  Preto je naivné očakávať, že nejaké moderné systémy PVO zabezpečia vzdušný priestor tej či onej krajiny, alebo oblasti.

  A k tým úspechom či "úspechom" ruskej PVO. Bez toho aby sme vedeli čím a ako Izrael zaútočil je to zbytočná diskusia. Nevieme či bol útok odrazený, či nešlo len "provokovanie" PVO na "vábničky" .... skrátka nevieme nič.Skrýt celý příspěvek

  • Krabat
   16:15 04.08.2021

   dusan1 Promiňte, ale to co tady neustále opakujete, je snad jasné jak facka. A platí to i v opačném gardu, letecká složka bez PVO také nic "negarantuje". Pokud se chcete pouštět ...Zobrazit celý příspěvek

   dusan1
   Promiňte, ale to co tady neustále opakujete, je snad jasné jak facka. A platí to i v opačném gardu, letecká složka bez PVO také nic "negarantuje".

   Pokud se chcete pouštět do úvah, jak má vypadat ta či ona armáda, tak si uvědomte, že existují státy, kde má smysl provozovat jen PVO bez nadzvukového letectva. A jsou takové státy u kterých absentuje PVO a provozují nadzvukové letectvo.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   17:40 04.08.2021

   Američania podnikli niekoľko leteckých akcií na území Sýrie proti cieľom IS. Boli to F-22 ale aj F-16 a Sýrska protivzdušná obrana nikdy nijak nezareagovala. Teda sa môžem ...Zobrazit celý příspěvek

   Američania podnikli niekoľko leteckých akcií na území Sýrie proti cieľom IS. Boli to F-22 ale aj F-16 a Sýrska protivzdušná obrana nikdy nijak nezareagovala. Teda sa môžem legitímne pýtať, či je ich pomerne hustá sieť PVO neschopná zasiahnuť alebo ju proste ani nemajú v rukách.Skrýt celý příspěvek

   • Krabat
    18:02 04.08.2021

    Tady je odpověď poměrně jednoduchá, proč by měla syrská PVO zasahovat proti letadlům, které útočí na jejich nepřátele. Na druhou stranu letadla USA nenapadla syrskou PVO (stále ...Zobrazit celý příspěvek

    Tady je odpověď poměrně jednoduchá, proč by měla syrská PVO zasahovat proti letadlům, které útočí na jejich nepřátele. Na druhou stranu letadla USA nenapadla syrskou PVO (stále hrozba) ani jiné vojenské formace.
    Vypadá to na dohodu.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     20:52 04.08.2021

     Ťažko povedať či tam bola dohoda. Nevylučujem to. V každom prípade útočili F-16 a F-22 boli v úlohe ochrancu, takže na istotu nešli

     Ťažko povedať či tam bola dohoda. Nevylučujem to. V každom prípade útočili F-16 a F-22 boli v úlohe ochrancu, takže na istotu nešli

 • Miroslav
  15:19 04.08.2021

  Izrael ťaží maximum zo svojej najväčšej nevýhody. Izrael je totiž "ostrov" uprostred moslimského sveta a tak s nimi chce byť každý kamarát. USA do Izraela lejú miliardy dolárov ...Zobrazit celý příspěvek

  Izrael ťaží maximum zo svojej najväčšej nevýhody. Izrael je totiž "ostrov" uprostred moslimského sveta a tak s nimi chce byť každý kamarát. USA do Izraela lejú miliardy dolárov ročne. Samozrejme, nič nie je zadarmo. USA takto dokážu udržať svoj vplyv v regióne blízkeho a stredného východu. Američania sú spokojní, Izrael je spokojný a Rusi by chceli byť spokojní tiež, ale na to nemajú aby preplatili Ameriku a kúpili si židovSkrýt celý příspěvek

  • Jura99
   18:07 04.08.2021

   Jasně, ale zhruba pětina obyvatel Izraele přišla ze zemí SSSR a ne zrovna dávno. Samotného by mě zajímalo, do jaké míry to má vliv na přinejmenším nostalgickou schovívavost k ...Zobrazit celý příspěvek

   Jasně, ale zhruba pětina obyvatel Izraele přišla ze zemí SSSR a ne zrovna dávno. Samotného by mě zajímalo, do jaké míry to má vliv na přinejmenším nostalgickou schovívavost k bývalé domovině.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    19:06 04.08.2021

    Nejaká nostalgia tam asi bude ale zásadnú rolu by som v tom nehľadal. Skôr by som povedal, že tie väzby udržujú židia ktorí v Rusku ostali dodnes. Môžem sa však mýliť. Ale celkovo ...Zobrazit celý příspěvek

    Nejaká nostalgia tam asi bude ale zásadnú rolu by som v tom nehľadal. Skôr by som povedal, že tie väzby udržujú židia ktorí v Rusku ostali dodnes. Môžem sa však mýliť. Ale celkovo by som povedal, že to tak funguje aj v prípade USA - izraelských vzťahov, že viac aktívni sú židia v USA ako naopakSkrýt celý příspěvek

 • Krabat
  11:32 04.08.2021

  Rusko-izraelské vztahy, ale i celkové dění v Sýrii bude nadále zajímavé sledovat. V rámci Sýrie je dost možné a do budoucna pravděpodobné, že Izrael bude muset omezit své útoky ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko-izraelské vztahy, ale i celkové dění v Sýrii bude nadále zajímavé sledovat.
  V rámci Sýrie je dost možné a do budoucna pravděpodobné, že Izrael bude muset omezit své útoky na cíle v Sýrii. Tohoto "privilegia" si Izrael může dovolovat jen díky probíhající válce, která ovšem již dávno opustila svoji horkou fázi a velká část Sýrie je již stabilní.
  Letecké útoky jdou proti prosperitě Sýrie a tím i ruských zájmů v oblasti. Ovšem nic není černobílé a izraelské nálety mohli a do jisté míry stále mohou být pro Rusko i výhodné a to z důvodů eliminace íránského vlivu.

  Izraelské útoky mají nepřímý negativní vliv na renomé ruských zbraní. Pro odborníky a ty, kteří mají hlubší vhled, není považována ruská PVO jako neúčinná, jak se snaží různí dezinformátoři prezentovat. Základna v Látakii po celou dobu své existence čelí raketovým a UAV útokům jež patří mezi nejtěžší cíle PVO a úspěšně odolává.

  Vycvičená a spolehlivá obsluha jakékoliv zbraně je nepostradatelná proto, aby zbraň byla efektivně využita.Skrýt celý příspěvek

  • omacka
   12:15 04.08.2021

   Také hlavně je oficiálně zřízená "horká linka" mezi velením ruské skupiny vojsk v Sýrii a izraelskou armádou, kdy jsou Rusové o Izraelských leteckých úderech většinou po íránských ...Zobrazit celý příspěvek

   Také hlavně je oficiálně zřízená "horká linka" mezi velením ruské skupiny vojsk v Sýrii a izraelskou armádou, kdy jsou Rusové o Izraelských leteckých úderech většinou po íránských cílech informováni v předstihu. Jednou tyto dohody Izrael flagrantně porušil při náletu na leteckou základnu T4 (když tam byla rozmístěná část ruských leteckých sil: čtyři Su-25SM a čtyři vrtulníky) a tenkrát dostala syrská PVO zelenou od ruského velení, kdy došlo k sestřeleny dvou izraelských stíhaček podílejících se na tomto úderu (jedna F-16 a druhá F-15, co skoro doletěla na základnu) a další dvě až tři stíhačky přistáli s poškozeními ten den na základnách podle zdrojů Al Jazeera v Izraeli.Skrýt celý příspěvek

   • omacka
    12:24 04.08.2021

    Ten sestřel F-16 je dokonce veřejný, do médii se dostal jeho hořící vrak a všude se to probíralo, ta spadla v Izraeli ještě za tmy, těsně před rozedněním, ale existují z toho dne i ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten sestřel F-16 je dokonce veřejný, do médii se dostal jeho hořící vrak a všude se to probíralo, ta spadla v Izraeli ještě za tmy, těsně před rozedněním, ale existují z toho dne i další videa z Izraele, dva piloti snášejícími se na padáku kousek od sebe cca v 500m, ale už několik hodin rozednění, kdy je slunce nízko nad obzorem, tedy nemohly to být piloti z té "veřejné" F-16, co spadla ten den ještě za tmy, protože existují i záběry bezpečnostní kamery tohoto pádu, z kterého je zřejmé, že spadla za tmy a k tomu je ještě na něm místní čas.Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     12:45 04.08.2021

     A pak ses probudil s rukou v nočníku.

     A pak ses probudil s rukou v nočníku.

    • Torong
     12:48 04.08.2021

     Určitě más k tomu spóóóustu zdrojů...

     Určitě más k tomu spóóóustu zdrojů...

     • omacka
      14:44 04.08.2021

      Zdrojů je k tomu spousta samozřejmě.. :) 10.2.2018 Ve 4:30 dne 10. února 2018 sestřelil izraelský vrtulník AH-64 Apache íránskou kopii dronu RQ-170 (Saegheh (UAV)) poblíž ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdrojů je k tomu spousta samozřejmě.. :)

      10.2.2018

      Ve 4:30 dne 10. února 2018 sestřelil izraelský vrtulník AH-64 Apache íránskou kopii dronu RQ-170 (Saegheh (UAV)) poblíž severního města Beit Shean. Íránský dron byl spatřen při startu ze základny v Sýrii, letěl podél jordánských hranic a 90 sekund po překročení izraelské hranice byl zničen.

      V reakci na let dronu překračujícího izraelské hranice zasáhlo 8 letounů F-16 izraelského letectva vojenskou leteckou základnu Tiyas, ze které izraelská armáda uvedla, že dron byl vypuštěn. Útok vyvolal reakci syrského systému protivzdušné obrany, který po střelbě na izraelské letouny sestřelil izraelskou stíhačku F-16 nad severním Izraelem, která letěl ve vysoké nadmořské výšce nad Izraelem, aby ověřila, zda rakety íránský cíl zasáhly. Stíhačka spadla poblíž kibucu Harduf, východně od Haify, a dva piloti se katapultovali, byly zraněni, jeden z nich kriticky.

      Kromě sestřeleného letounu F-16I izraelského letectva byl nejméně jeden izraelský letoun F-15 poškozen syrskou střelou a 10. února byl nucen nouzově přistát, uvedla televizní síť Al Arabia s odvoláním na vlastní zdroje. Podle nepotvrzené zprávy byly kromě F-16 poškozeny celkem 3 izraelské vojenské letouny, které syrské síly sestřelily ráno 10. února.
      http://aces.safarikovi.org/vic...

      Úder sebevražedným izraelským UAV IAI Harop po Íránském řídícím stanovišti UAV na letecké základně T4
      https://youtu.be/E0Jt_Vy4Mj0?t...

      Letecká základna T4 je dočasně mimo provoz. Iránský dron sestřelený IDF měl odstartovat z tohoto místa.
      https://twitter.com/QalaatAlMu...

      Al-Džazíra uvádí, že letecký provoz byl na vojenském letišti T4 v syrské provincii Homs po izraelském útoku zcela zastaven, mimo jiné zasáhl řídící věž letiště.
      https://www.ynet.co.il/article...

      Letadlo General Dynamics F-16 patřící Israeli Defence Force (IDF), posádka 2 piloti, trosky dopadly na severu Izraele v oblasti Údolí Jezreel. Oba piloti se katapultovali.
      https://aviation-safety.net/wi...

      Izraelský pilot zachycený na video po katapultování z F-16.
      https://twitter.com/Bilesa_Sha...

      Šlo o jednoho pilota na padáku za světla, ne o dva (taky už jsi to přesně nepamatuji). Zde je jasné, že nemůže jít o pilota z té dvoumístné F-16, která spadla ještě za tmy před rozedněním, neboť záznam bezpečnostní kamery v Haaretz to potvrzuje, tedy jediná přiznaná ztráta je ta dvoumístná F-16 co spadla u silnice a nešlo to už zatlouct.

      Proběhly dvě vlny leteckých úderů IAF, první před rozedněním, která směřovala jako odplata za vstup íránského UAV nad Golany na T4 a druhá odvetná vlna po rozednění (za sestřelení několika letadel) směřovala na nějaké cíle kolem Damašku.

      Bezpečnostní kamera zachycuje dopad izraelského letounu F-16 sestřeleného nad Sýrií
      https://www.haaretz.com/israel...

      Nad Sýrií sestřelili izraelskou F-16, Izrael pak podnikl mohutný odvetný útok
      https://www.novinky.cz/zahrani...

      Ruská federace považuje vytvoření jakékoliv hrozby a ohrožení života ruských vojáků v Syrské arabské republice za zcela nepřijatelné. Uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí věnovaného sobotním úderům izraelské armády v Sýrii.
      https://tvzvezda.ru/news/vstra... Skrýt celý příspěvek

     • Torong
      15:24 04.08.2021

      Aha. Takže jde o tu jednu F16 sestřelenou S200 při návratu. Tu další se snažíš dokázat vcelku kreativně, ale video, na kterém je vidět kus oblohy a flek připomínající parašutistu ...Zobrazit celý příspěvek

      Aha. Takže jde o tu jednu F16 sestřelenou S200 při návratu. Tu další se snažíš dokázat vcelku kreativně, ale video, na kterém je vidět kus oblohy a flek připomínající parašutistu fakt není důkaz. A sestřel F15 je postaven čistě na víře. "Televize uvedla, že podle jejich zdrojů..."Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      17:38 04.08.2021

      Takže aby nedošlo k mýlce, ve zkratce zrekapituluji co tvrdíš omáčko. Syrskou střelou POŠKOZENÝ izraelský letoun F-15, ze kterého se pilot KATAPULTOVAL, nouzově PˇŘISTÁL. To je ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže aby nedošlo k mýlce, ve zkratce zrekapituluji co tvrdíš omáčko. Syrskou střelou POŠKOZENÝ izraelský letoun F-15, ze kterého se pilot KATAPULTOVAL, nouzově PˇŘISTÁL. To je teda mašina. Nedivím se, že ji Američani zase kupují.Skrýt celý příspěvek

    • demografie
     12:49 04.08.2021

     Syrsky sestrel F-16 byla spise nahoda a stoji za nim chyba pilotu. Zadne dalsi letadlo Syrie Izraeli nezasahla. Syrie by chtela zasahovat proti Izraeli, ale pravda je ta, ze i pres ...Zobrazit celý příspěvek

     Syrsky sestrel F-16 byla spise nahoda a stoji za nim chyba pilotu. Zadne dalsi letadlo Syrie Izraeli nezasahla. Syrie by chtela zasahovat proti Izraeli, ale pravda je ta, ze i pres Ruskou podporu nemuze. Syria za to dokazala sundat Rusum jejich IL-20 plne specialistu.
     Myslim, ze Ruska PVO neni tak dobra jak se mnohi snazi prezentovat. Pokazde slysime stejne vymluvy - obsluha, PVO nebyla spustena, atd. Je jedno jestli se jedna o Syrii nebo Karabach. Ruska PVO proste nefunguje jak je prezentovana.
     Na druhe strane Izrealska PVO nepotrebuje PR. Na internetu jsou tisice videi, ktere ukazuji uspesnou praci Izraelske PVO.
     Ruska zakladna v Latakii byla nekolikrat pod utokem. Nikdy vsak neslo o sofistikovany utok. Obycejne jde o jednoduche kamikaze drony nebo nerizeny rakety. Nemluve o tom, ze tito utoky byli nekolikrat uspesne.
     Podle me je to spis Izrael, ktery se drzi zkratka a nezasahuje vice vuci SAA. Pokud by na to prislo, tak muze rusko / syrskou PVO sfouknout za nekolik hodin. Nez se do mne pustite, prosim nastudujte si: https://en.wikipedia.org/wiki/... Skrýt celý příspěvek

     • Pauli
      13:19 04.08.2021

      A víte, jak obtížné je takové plastové a dřevěné hračky vůbec odhalit, když vlastně nedorazí téměř žádnou vlnu k radaru? Proto je třeba mít PVO krytou i systémy REB. Protože pak ...Zobrazit celý příspěvek

      A víte, jak obtížné je takové plastové a dřevěné hračky vůbec odhalit, když vlastně nedorazí téměř žádnou vlnu k radaru? Proto je třeba mít PVO krytou i systémy REB. Protože pak vám nějaký model z aliexpresu počochňá radary a vy nemáte přehled. Jak mají obdobné problémy potěšeny jiné armády? Drtivou většinu zachycených raket a dronů z ruské strany mají na svetomí systémy TOR a prostředky REB. Panciry maximálně měly pár zásahu proti neřízeným střelám na krátkou vzdálenost. Taky si vzpomeňte, že Rusové mají prokazatelně v Sýrii minimálně jednu Krasuchu4, která sama ani nevytváří emise signálůSkrýt celý příspěvek

     • Liet
      16:07 04.08.2021

      Tak na jednej strane tvrdite ze utoky na rusku letecku zakladnu neboli nikdy sofistikovane, ale vyzdvihujete izraelsku pvo ze sa dokoze branit raketam vyrobenym na kolene v garazi. ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak na jednej strane tvrdite ze utoky na rusku letecku zakladnu neboli nikdy sofistikovane, ale vyzdvihujete izraelsku pvo ze sa dokoze branit raketam vyrobenym na kolene v garazi. Tym nechcem povedat ze je izraekska pvo zla, myslim si ze je spickova. Ale tak isto by som nezhadzoval tu rusku, asi len pre to ze je ruskaSkrýt celý příspěvek

     • demografie
      23:53 04.08.2021

      Pokud je tak obtizne se branit plastovym a drevenym hrackam, tak proc je jine armady neuvyzivaji pro utoky na letiste? Proc posilat F-35, kdyz muzete poslat "plastovou a drevenou ...Zobrazit celý příspěvek

      Pokud je tak obtizne se branit plastovym a drevenym hrackam, tak proc je jine armady neuvyzivaji pro utoky na letiste? Proc posilat F-35, kdyz muzete poslat "plastovou a drevenou hracku". Nerikam, ze Rusko vubec nic netrefi. Rikam, ze i kdyz na ne posilaji jednodussi kamikaze roboty a nerizene rakety, tak maji s tim dost problemu. Hlavne v minulosti.
      Dovolim si tvrdit, ze rakety pouzivane Hamasem jsou mnohem slozitejsi nez dronu pouzivane pro utoky na Latakii. Podivejte na wiki pro lepsi prehled:
      https://en.wikipedia.org/wiki/...
      Navic hamas vypousti mozna desitky techto raket najednou. Navic neutoci jenom na jedno letiste a temer na cely Israel. PVO Israele funguje velmi dobre.Skrýt celý příspěvek

  • Jan Padesátýpátý
   12:17 04.08.2021

   "Pro odborníky a ty, kteří mají hlubší vhled, není považována ruská PVO jako neúčinná, jak se snaží různí dezinformátoři prezentovat." Vzpomínám na dezinformátora Lavrova, který ...Zobrazit celý příspěvek

   "Pro odborníky a ty, kteří mají hlubší vhled, není považována ruská PVO jako neúčinná, jak se snaží různí dezinformátoři prezentovat."

   Vzpomínám na dezinformátora Lavrova, který tvrdil, že ruský systém PVO v Sýrii sestřelil vlastní Il-20 místo izraelské F-16.Skrýt celý příspěvek

   • demografie
    12:51 04.08.2021

    Rusum trvalo nekolik dnu nez priznali ze jejich tutti frutti PVO sestrila vlastni vojenske letadlo. Vymluvy kolem toho byli taky krasne. F-16 se schovala za IL-20 :-)

    Rusum trvalo nekolik dnu nez priznali ze jejich tutti frutti PVO sestrila vlastni vojenske letadlo. Vymluvy kolem toho byli taky krasne. F-16 se schovala za IL-20 :-)

   • Miroslav
    15:28 04.08.2021

    Ruská PVO je hlavne plná mýtov a legiend. Napríklad, že S-300/400 je najlepší systém PVO na svete. Len to má jednu zásadnú chybu. Že nikdy nikde nebol bojovo nasadený a vôbec ...Zobrazit celý příspěvek

    Ruská PVO je hlavne plná mýtov a legiend. Napríklad, že S-300/400 je najlepší systém PVO na svete. Len to má jednu zásadnú chybu. Že nikdy nikde nebol bojovo nasadený a vôbec netušíme ako by obstál v reálnom konflikte.Skrýt celý příspěvek

    • demografie
     15:57 04.08.2021
     • Clavo
      18:37 04.08.2021

      A to si asi zistil podla nadpisu lebo z toho videa je vidieť tak veľké guľové.

      A to si asi zistil podla nadpisu lebo z toho videa je vidieť tak veľké guľové.

     • demografie
      23:45 04.08.2021

      Pro lidi, co nic nevidi na videu :-) https://www.oryxspioenkop.com/... Muzete si prohlidnout fotky. Urcite uvidme system na vojenske ...Zobrazit celý příspěvek

      Pro lidi, co nic nevidi na videu :-)
      https://www.oryxspioenkop.com/...
      Muzete si prohlidnout fotky. Urcite uvidme system na vojenske prohlidce v Armenii, ze.
      Jinak bych rad upozornil na to, ze armenia nasadila celkem dost PVO prostredku. Dokonce pouzivali i ruske prostredky elektronickeho boje, ktere byli... zniceny :-)Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
   12:59 04.08.2021

   A proč by "musel Izrael omezit své útoky"? Jestli Izrael něco musí, tak zabránit posilování hizballáhu a iránských revolučních gard v Sýrii a následným útokům těchto teroristických ...Zobrazit celý příspěvek

   A proč by "musel Izrael omezit své útoky"? Jestli Izrael něco musí, tak zabránit posilování hizballáhu a iránských revolučních gard v Sýrii a následným útokům těchto teroristických organizací vedených ze Sýrie na své území. Sýrie je zásluhou občanské války vedené asadovým režim proti vlastnímu obyvatelstvu zcela zničená a nějaká syrská "prosperita" ohrožována izraelskými útoky jsou jen vlhké dojmy. Jediné co je jimi ohrožováno jsou útočné kapacity teroristů z hizballáhu a iránských revolučních gard.Skrýt celý příspěvek

   • Pauli
    13:34 04.08.2021

    A co ta slavná arabská mentalita. Jak, že v Egyptě, kuwajtu, nebo S. Arábii není diktatura? Sýrie nabízí všem etnikům a náboženství stejná práva! V Saúdské Arábii vás za pohanství ...Zobrazit celý příspěvek

    A co ta slavná arabská mentalita. Jak, že v Egyptě, kuwajtu, nebo S. Arábii není diktatura? Sýrie nabízí všem etnikům a náboženství stejná práva! V Saúdské Arábii vás za pohanství odsoudí k smrti, homosexuály oběšují veřejně na autojeřábech na ulici. A Tohle humanistům jak vidno nevadí. Tabislamistická wahabbi internationála co rádí v Sýrii má taky super záměry kdo není sunita, nebo Arab skončí, jako otrok, nebo v masovém hrobu. Obdobně jako tomu bylo v severním Iráku. Vážně nevěřím, že by Syřané v tomhle viděli něco lákavého. Baví mě i označení médií Asadova armáda. Ta armáda je syrská. A svobodná syrská armáda není syrská, ale je to tlupa Čečenců, Saudů, Ujgurů, maročanů, Sůdánců, Turkmenů, Indonézanů a plno jiný havěti z celého světa, včetně islamistů z Balkánu a západní Evropy. Není na škodu opomenout, že přímo na území jižní Sýrie v okupovaném území Al Tanf (nebudu jmenovat kým) dochází k výcviku diverzantů a teroristů přímo ve výcvikových táborech od vojenských instruktorů. No a sever z části okupuje Turek, který bez váhání masti Kurdy hlava nehlava a nikdo se neozve. Ona ta Sýrie není jen černá a bílá. Btw s tím Hizballáhem. Viděl jsem nedávno mapu, kde všude mají nějaká svoje zařízení na území Sýrie a jsou jich stovky a stovky. Izrael se zaměřuje jen na ty v okolí své hranice. Takže vypizení Íránců a hizballahu asi nebude nějak reálné. Kór když posiluje svoje pozice už i v IrákuSkrýt celý příspěvek

    • Pauli
     13:37 04.08.2021

     A sorry za ty překlepy :D Rychlovka přes mobil

     A sorry za ty překlepy :D Rychlovka přes mobil

    • Miroslav
     15:23 04.08.2021

     Aj v KĽDR je oficiálne sloboda a demokracia (majú to aj v názve). Akurát tú slobodu a demokraciu si predstavujú inak ako my.

     Aj v KĽDR je oficiálne sloboda a demokracia (majú to aj v názve). Akurát tú slobodu a demokraciu si predstavujú inak ako my.

    • Jan Padesátýpátý
     16:35 04.08.2021

     v Kuvajtu a S. Arábii je diktatura oficiálním státním zřízením.

     v Kuvajtu a S. Arábii je diktatura oficiálním státním zřízením.

    • Pavel1
     17:27 04.08.2021

     A co má "arabská mentalita" nebo to, kde všude má hizballáh dle tvých vlhkých dojmů základny, společného s tím, že Izrael nemá jinou možnost, než se bránit teroristickým ...Zobrazit celý příspěvek

     A co má "arabská mentalita" nebo to, kde všude má hizballáh dle tvých vlhkých dojmů základny, společného s tím, že Izrael nemá jinou možnost, než se bránit teroristickým organizacím financovaným a vyzbrojovaným z Iránu, které ho z území asadem rozvrácené Sýrie ohrožují?
     A když už tedy nejsi ve své hysterii schopen udržet téma, tak co "práva" těch několika set tisíc civilistů, které asadův režim za pomoci ruska a výše vyjmenovaných teroristických organizací zavraždil a práva několika milionů civilistů, které vražedné orgie asadova režimu vyhnaly ze země? Ta "havěť" z čečenska či jiných území, o kterých zde fantazíruješ, totiž nepronikla do země spokojených a plnoprávných občanů ale na území vyprázdněné a rozvrácené válkou režimu proti vlastnímu obyvatelstvu. Pro info, ani v Egyptě, Kuvajtu nebo SA k ničemu takovému nedošlo.Skrýt celý příspěvek

     • Pauli
      20:35 04.08.2021

      To, že Izrael těmito útoky více méně nic nezmění a íránský vliv že Sýrie nevypudi. Ten se naopak stupňuje. Takže musí jít asi jinou cestu. Odpověď na druhou otázku je jednoduchá. V ...Zobrazit celý příspěvek

      To, že Izrael těmito útoky více méně nic nezmění a íránský vliv že Sýrie nevypudi. Ten se naopak stupňuje. Takže musí jít asi jinou cestu.
      Odpověď na druhou otázku je jednoduchá. V takovýchto zemích ti politický systém, jako třeba na západě, východě, nebo u indiánů fungovat nebude. Amíci to zkoušeli v Iráku a ejhle, zkoušeli to v Afghánistánu a ejhle. Erdogan, královská rodina, šejkové. Ajatoláhové. Kaddafí, Mubarak. Tyhle země fungují v případě, že je vede dlouhodobě nějaká eminence. Ať už šlechta, rodinný klan nebo náboženská entita. Sýrie je v tomhle regionu dá se říct z našeho pohledu Evropanů takový ostrov, kde se lidi ještě nekamenují, nesekají se jim ruce, mohou vyznává jakoukoliv víru, nebo dokonce žádnou :D Různá etnika mají stejná práva. Ženy mají stejná práva, jako muži. V té pro západ bratrské S. Arábii jsou společensky na úrovni pastevního dobytka. A pokud urážíš královskou rodinu, tak jdeš pod bič. A nedej bože, když tam znásilní ženu. I turistkam v takovém případě hrozí ukamenování. No máme se co učit. Něco podobného ale bylo o v Lybii za Kaddafího, kde si holky mohli studovat co chtěli a vláda lidem platila stýpka n azapadních univerzitách. Bydlení, jakožto základní lidská potřeba bylo za pakatel a člověk měl osvobození od daní. No a teď... Víme sami. Jsou tam celá města a onlblasti, kde dneska mají šaríju. BrrrSkrýt celý příspěvek

     • Jan Padesátýpátý
      23:38 04.08.2021

      @Pauli No tak třeba v Iráku funguje demokracie líp než Saddámova diktatura. A to jak s ohledem na počet mrtvých, tak třeba s ohledem na občanskou spokojenost: Iráčani si možnost ...Zobrazit celý příspěvek

      @Pauli
      No tak třeba v Iráku funguje demokracie líp než Saddámova diktatura. A to jak s ohledem na počet mrtvých, tak třeba s ohledem na občanskou spokojenost: Iráčani si možnost volit považují a kromě posledních voleb byla volební účast vždy přes 60%
      Asadova Sýrie je v regionu etalonem krutosti státní moci vůči svým občanům.
      A Kaddáfího Libye byla něco podobného jako socialistické Československo - studia v zahraničí ano, ale jenom pro politicky spolehlivé.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      00:07 05.08.2021

      Rady od místních rusomilů Izraeli co musí, byly a jsou pro smích už od 50. let, kdy Izrael ukázal sovětské brutální totalitě dlouhý nos. Jediné co Izrael musí, je tvrdě se bránit ...Zobrazit celý příspěvek

      Rady od místních rusomilů Izraeli co musí, byly a jsou pro smích už od 50. let, kdy Izrael ukázal sovětské brutální totalitě dlouhý nos. Jediné co Izrael musí, je tvrdě se bránit agresi okolních zemí. Přičemž nejen ze změny politiky některých muslimských zemí vůči Izraeli v poslední době je evidetní, že jedině toto funguje.
      Ne, opravdu tyhle země nefungují a nikdy nefungovaly. Pokud by tyhle země fungovaly, tak recept asadovic famílie, tedy místo rozvoje ekonomiky si desetiletí hrát na vojáčky, a následně masakrovat lidi, kterým se nelíbí, že nemají co do huby, neskončil totální genocidou a milionovým úprkem. Stejně tak to nefungovalo saddámovi a kaddáfímu. Přes to, že seděli na obrovských ložiscích ropy, dovedli svoje zeměl zu grunt. (Vždycky mě pobaví srovnání blábolů na téma "vyspělá Libye", s libyjskou realitou tedy hyperinflací, obrovskou nezaměstnaností, neschopností splácet dluhy, pronásledováním, uprchlickou vlnou do Itálie dávno před rokem 2011 a rok trvající občanskou válkou, než se západ rozhoupal udělat pořádek.) Fantasmagorie, jak všichni v Sýrii mají stejná práva by byla pro smích, kdyby realita nebyla tak smutná. Na vraždění a vyhánění nemá patent jen asad synátor, ale i fotřík. Pro info, ten si na vyhánění (židů) a kradení cizího majetku najal bývalého nácka.Skrýt celý příspěvek

    • Ján Paliga
     22:13 04.08.2021

     @ Pauli "Sýrie nabízí všem etnikům a náboženství stejná práva! " Skutočne? Preto Alaviti násilím sa držia pri moci a spoločne s iránskymi džihádistami terorizujú väčšinové ...Zobrazit celý příspěvek

     @ Pauli

     "Sýrie nabízí všem etnikům a náboženství stejná práva! "

     Skutočne? Preto Alaviti násilím sa držia pri moci a spoločne s iránskymi džihádistami terorizujú väčšinové obyvateľstvo Sunitov.... Asad prvý poslal na demonštrantov tanky, na to nezabúdaj.... Sektársky konflikt vypukol ako následok Asadovho teroru.

     https://www.europarl.europa.eu...

     "Baví mě i označení médií Asadova armáda. Ta armáda je syrská."

     Jeden z pilotů syrského letectva odmítl splnit příkaz a střílet do demonstrujících civilistů. Místo toho bombardoval objekt vojenské bezpečnostní služby v Halabu a pak i s letadlem odletěl do Turecka. Tam se uchýlilo mnoho dezertérů ze syrské armády.

     Zdroj: https://www.lidovky.cz/svet/sy...

     Rusko a Írán se přidaly na stranu svého spojence poté, co mnozí syrští vojáci odmítli na demonstranty vystřelit či dezertovali k opozici.
     Zdroj: https://www.echo24.cz/a/SCcFG/... Skrýt celý příspěvek

   • Tesil
    21:10 04.08.2021

    Pavel1
    Na vzniku Hizballáhu má svůj podíl právě Izrael.

    Pavel1
    Na vzniku Hizballáhu má svůj podíl právě Izrael.

    • Ján Paliga
     22:15 04.08.2021

     "Hizballáh byl založen začátkem 80. let 20. století šíitskými náboženskými činiteli a přívrženci Ajatolláha Chomejního, kteří byli ohromeni vítězstvím islámské revoluce v Íránu. ...Zobrazit celý příspěvek

     "Hizballáh byl založen začátkem 80. let 20. století šíitskými náboženskými činiteli a přívrženci Ajatolláha Chomejního, kteří byli ohromeni vítězstvím islámské revoluce v Íránu. Cílem tohoto hnutí bylo vytvořit z Libanonu islámský stát a zlepšit práva šiítů v libanonské společnosti." - https://cs.wikipedia.org/wiki/...

     Za to, že nechceli nechať vytvoriť islamský štát v Libanone?Skrýt celý příspěvek

    • Pavel1
     23:30 04.08.2021

     Čímž chceš říct, že schvaluješ terorismus vůči státu Izrael a jeho občanům?

     Čímž chceš říct, že schvaluješ terorismus vůči státu Izrael a jeho občanům?

     • Tesil
      10:18 05.08.2021

      Izrael provedl invazi do Libanonu, což byl jeden z důvodu pro vytvoření Hizballáhu.

      Izrael provedl invazi do Libanonu, což byl jeden z důvodu pro vytvoření Hizballáhu.

     • Pavel1
      19:04 05.08.2021

      Takže znova, schvaluješ terorismus vůči státu Izrael a jeho občanům (např. formou ostřelování v režii OOP z libanonského území) a upíráš Izraeli právo na obranu, tedy v tomto ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže znova, schvaluješ terorismus vůči státu Izrael a jeho občanům (např. formou ostřelování v režii OOP z libanonského území) a upíráš Izraeli právo na obranu, tedy v tomto případě obsazení území, ze kterého byly vůči Izraeli prováděny útoky?Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:43 05.08.2021

      Proti izraelskému angažmá v Libanonu se postavila i část samotných Izraelců. Mimo jiné i proto, že tím nahrávali právě radikalizaci Hizballáhu. Po masakrech v uprchlických ...Zobrazit celý příspěvek

      Proti izraelskému angažmá v Libanonu se postavila i část samotných Izraelců.
      Mimo jiné i proto, že tím nahrávali právě radikalizaci
      Hizballáhu.
      Po masakrech v uprchlických táborech demonstrovalo 400 000 Izraelců.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      20:07 05.08.2021

      Abych to nějak rozumně ukončil. Když jsme vstoupili do Libanonu neexistoval žádný Hizballáh. Šíité nás přivítali voňavou rýží a květinami.Byla to naše přítomnost,která stvořila ...Zobrazit celý příspěvek

      Abych to nějak rozumně ukončil.
      Když jsme vstoupili do Libanonu neexistoval žádný Hizballáh. Šíité nás přivítali voňavou rýží a květinami.Byla to naše přítomnost,která stvořila Hizballáh.
      Tolik E.Barak v roce 1999 jako čerstvě zvolený premiér.Skrýt celý příspěvek

     • Pavel1
      19:52 06.08.2021

      Abychom to nějak rozumně ukončili, tak pro méně informované, dávno před tím než Izrael vstoupil do Libanonu existovalo OOP a Černé září, přičemž obě tyto organizace měly v úmyslu ...Zobrazit celý příspěvek

      Abychom to nějak rozumně ukončili, tak pro méně informované, dávno před tím než Izrael vstoupil do Libanonu existovalo OOP a Černé září, přičemž obě tyto organizace měly v úmyslu zničit Izrael. Než Izrael vstoupil do Libanonu, prováděli z jižního Libanonu teroristé raketové útoky na Izrael. Že si později začali říkat Hizballáh (až od roku 1985) na reálném stavu soustavné agrese vůči Izraeli, a to před rokem 1982 i po něm, nic nemění. Jediné co se změnilo, bylo to že před rokem 1982 byli v ohrožení izraelští civilisti v dostřelu z jižního Libanonu, pak už NE. ANo, Ehud Barak měl upřímnou snahu dosáhnout míru a proto ho nelze soudit za to, že sem tam vypustil nějaký diplomaticky vhodný blábol. Jak ta jeho snaha dopadla (na prd) a ČÍ VINOU se tak stalo je ovšem všeobecně známo. Rovněž je všeobecně známo čí vinou vypukla v Libanonu občanská válka, která mimo jiné vedla i ke zmíněným masakrům a CO konkrétně je zapříčinilo. Otázka je, zda protesty izraelských civilistů si falangisté (po té co začali uplatňovat móresy, které do Libanonu přišly s plastelínci) vzali k srdci.Skrýt celý příspěvek

  • dusan1
   15:21 04.08.2021

   Stabilná ako stabilná .... Sýria je stále nestabilná krajina a to nie len pri Idlibe .... Naše média to nejako neriešia, ale v Sýrii sú časté nepokoje, dané často zúfalou ...Zobrazit celý příspěvek

   Stabilná ako stabilná ....

   Sýria je stále nestabilná krajina a to nie len pri Idlibe ....

   Naše média to nejako neriešia, ale v Sýrii sú časté nepokoje, dané často zúfalou ekonomickou situáciou a i snahou sa pomstiť režimu v oslobodených/okupovaných územiach, hlavne na juhu Sýrie.

   Dokonca musela armáda s tankami zasahovať proti najväčším rebéliám a likvidácia predstaviteľov vládnuceho režimu je každodennou realitou. Často sú obeťou "prebehnutí" bývalí povstalci, ktorých likvidujú ich bývalí kamoši ....

   O tom, že je situácia v Sýrii zúfalá svedčí i to, že sa Rusko snažilo u USA dosiahnuť pomoc pri obnove zničenej krajiny ....lebo Rusko na je jednoducho nemá.Skrýt celý příspěvek

  • toustr
   15:26 04.08.2021

   "...není považována ruská PVO jako neúčinná, jak se snaží různí dezinformátoři prezentovat. " Dovolím si video: https://youtu.be/nymJAKC6qfU... Ano, systémy dělají dobré, ale rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

   "...není považována ruská PVO jako neúčinná, jak se snaží různí dezinformátoři prezentovat. "
   Dovolím si video:
   https://youtu.be/nymJAKC6qfU...
   Ano, systémy dělají dobré, ale rozhodně ne dokonalé... vždyť podle videa i ten "laciný" turecký Bayraktar si s Pancirem vytřel, s prominutím, řiť. A odvolávat se na to, že je to exportní verze nebo na vycvičenost posádky... může to hrát roli, ale nemyslím si, že nějak velkou.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...