KOMENTÁŘ: Drogové kartely vs. zeď Donalda Trumpa

Trasa tunelu, kterým kartel Sinaloa pašoval drogy z Mexika do USA; větší foto / Public Domain

Před několika dny, 19. ledna, byl z Mexika do USA vydán Joaquín Guzmán, hlava drogového kartelu Sinaloa. O den později si před soudem v New Yorku vyslechl celkem 17 obvinění, zahrnující praní špinavých peněz, pašování drog, únosy a několik vražd. Podle dohody o vydání mu USA mohou uložit nejvýše doživotní trest, protože Mexiko trest smrti neuznává. Guzmán ovšem všechna obvinění odmítá.

Soud s El Chapem, jak se Guzmánovi přezdívá (česky Prcek), je jedním ze symbolů zdánlivě nekonečného amerického boje proti mexickým drogovým kartelům. Právě přes Mexiko totiž do Spojených států proudí největší množství drog.

Dle statistik federální agentury DEA (Drug Enforcement Administration - Národní úřad pro kontrolu obchodu s drogami) se nejčastěji jedná o heroin, jehož spotřeba v zemi v posledních letech značně stoupá, dále metamfetamin, kokain a marihuanu.

Z amerického pohledu je ale alarmující i další statistika: počet lidí, kteří ročně zemřou na předávkování drogami neustále roste. Zatímco v roce 1999 to bylo téměř 17 tisíc lidí, v roce 2004 už zhruba 27 tisíc a o deset let později více než 47 tisíc. Pro srovnání, v zemi bylo v roce 2014 zavražděno zhruba 16 tisíc lidí.

Boj s drogami a jejich pašeráky je proto součástí programu každé nastupující americké administrativy. Nejinak je tomu i v případě nového prezidenta Donalda Trumpa. Ten se proti obchodu s drogami fungujícímu přes mexicko-americkou hranici vymezoval už v začátcích své prezidentské kampaně.

Pašování drog z Mexika ve svých vyjádřeních často spojoval s nelegální migrací. „Když nám Mexiko posílá své lidi, neposílá nám ty nejlepší…posílá nám lidi, kteří mají spoustu problémů a kteří si ty problémy přinášejí s sebou. Přináší drogy. Přináší zločin. Jsou to násilníci. Ale někteří, předpokládám, jsou dobří lidé,“ prohlásil například Trump 16. června 2015.

Pašeráci drog někdy zkoušejí štěstí i "klasickou" cestou.

Jedním z hlavních nástrojů, jakými chce Trump s pašeráky a drogovými kartely bojovat, je stavba hraniční zdi, jejíž přípravy nedávno schválil. Zeď tak má sloužit nejen jako fyzická bariéra bránící nelegální migraci, ale také jako překážka pro obchod s drogami. Je otázkou, jak efektivní nástroj to v obou případech bude.

Podle DEA je v současnosti nejpoužívanější metodou transportu drog z Mexika do Spojených států konvenční pašování v osobních nebo nákladních autech přímo přes oficiální hraniční přechody. V tomto případě je tedy problémem spíše neschopnost amerických orgánů drogy objevit (což je způsobeno stále větší vynalézavostí pašeráků) než prostupnost hranice jako takové.

Navíc, stále větším problémem se stávají přeshraniční tunely, vedoucí často z jednoho domu do druhého. Od roku 1990 jich bylo na jihovýchodní hranici USA objeveno na 185. Podle zkušeností pracovníků pohraniční stráže je ale tunelů mnohem více a neustále přibývají. „Pašeráci je kopou, protože fungují,“ prohlásil pro NY Times David Shaw, zvláštní agent z Ministerstva vnitřní bezpečnosti (Homeland security).

Některé objevené tunely navíc vedly v hloubce až takřka 30 m pod zemí, což značně znesnadňuje jejich detekci. Častým způsobem jejich objevení je tedy spíše náhodný tip od místních obyvatel, kteří zaznamenají „neobvyklou aktivitu“, než výsledek investigativní práce.

"Trumpova zeď" podle CNN.

Americké orgány si problém tunelů uvědomují a neustále pracují na své schopnosti je objevovat. Za tímto účelem dokonce spolupracují i s odborníky ze zahraničí. Například, v minulém roce schválil Kongres společný americko-izraelský projekt zaměřený právě na detekci tunelů, a to o rozpočtu 120 milionů dolarů. Spolupráce s Izraelem není náhodná, blízkovýchodní stát má s tunely, které používají Palestinci, bohaté zkušenosti.

Z uvedeného je patrné, že zeď drogové kartely nezastaví. Jejich schopnost se přizpůsobit dokládá i používání malých dronů, jenž je i přes jejich omezenou nosnost stále častější. K řešení mexického drogového problému tak bude pravděpodobně potřeba spíše zapojení ještě většího počtu lidí a průběžné vylepšování metod.

Stejně tak důležitá ale bude i spolupráce s mexickou stranou. Ta však v posledních dnech, alespoň na nejvyšších místech, dostává značné trhliny. Mexický prezident Enrique Peña Nieto totiž v reakci na Trumpův dekret znamenající začátek přípravy hraniční zdi zrušil svou plánovanou návštěvu Washingtonu.

Trvání amerického prezidenta na mexickém financování stavby by tak paradoxně mohlo řešení drogového problému, k němuž má tato stavba přispět, spíše ještě více zkomplikovat.

Zdroj: NBC; DEA; The Washington Post; The New York Times 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů drogového kartelu Zetas. I když jde o nepochybně velký „úlovek“ bezpečnostních sil, není pravděpodobné, že by tato zatčení znamenala konec, nebo alespoň zmírnění násilí, které Mexiko dlouhodobě sužuje v souvislosti s konkurenčním bojem mezi drogovými kartely.

TATRA TRUCKS expeduje první vozy do Mexika

V těchto dnech společnost TATRA TRUCKS a.s. realizuje dodávku 16 vozidel do Mexika, kde uspěla ve výběrovém řízení na dodávku vozidel pro státní organizaci zabývající se bojem s povodněmi. Hodnota kontraktu přesahuje 73 milionů korun.

Černí pasažéři NATO nechápou Donalda Trumpa

Zvolení Donalda Trumpa příštím prezidentem USA rozpoutalo na naší domácí politické scéně rozruch, jako by se mělo jednat o budoucího českého politika ve vrcholné funkci. A spolu s tím u některých občanů zděšení, u druhých naopak iluzi, že příchod miliardářského magnáta do Bílého domu bude znamenat konec NATO.

Chystá se obří mediální bitva? Trump twittuje proti F-35

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zaútočil na svém Twitter účtu na firmu Lockheed Martin a na program stíhačky F-35 Lightning II. Podle Trumpa se cena programu dostala zcela mimo kontrolu a je nutné ji srazit. Po “twitter útoku” cena akcií Lockheed Martin spadla o 3 %.

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Stránka 1 z 5
 • Blake
  12:09 03.02.2017

  Superme, mierne si ma nepochopil. Ja tvrdim, ze zem by uzivila viac ludi aj bez toho, aby ju znicili. Ze ju nicime uz teraz a ze by ju dnesna spolocnost nicila aj keby bola vacsia, to nie je sposobene velkostou zeme, alebo mnozstvom jej zdrojov, ale brutalnym plytvanim tymito zdrojmi spojenym so znecistovanim.

  Samozrejme si nemyslim, ze Afrika, tak ako je na tom teraz, by sa dokazala chovat udrzatelne, keby tam bolo viac ludi. Ale napriklad prave Afrika je pomerne riedko osidlena aj v jej najhustejsie osidlenych oblastiach. Europa je omnoho hustejsia a dokaze sa spravat v podstate najudrzatelnejsie na svete.

  Cina sa stava vyspelejsou a zivotna uroven rastie, ale ochrana prostredia je na poslednom mieste, tesne za ochranou ludskych prav. Cina je prave krajina, kde sa da najst mnoho prikladov absolutnej arogancie voci dlhodobej udrzatelnosti.

  Udrzatelnost je dana vyspelostou civilizacie, nie jej velkostou v porovnani s planetou - pokial nejdeme do uplnych extremov, ale tolko nas este ani z daleka nie je.

 • Englbert
  15:32 02.02.2017

  Jaká pak zeď. Zlegalizovat drogy a je klid. Ať si fetuje a ničí každý zdraví jak chce, stejně jako přemírou žraní tučného, slaného, sladkého, kouřením, chlastem a podobnými jedy. Rozumný člověk ví, že všeho je třeba s mírou.

 • Superme
  14:22 02.02.2017

  Blake - Ano, země by to zcela jistě zvládla, ale...

  Znamenalo by to absolutní zničení životního prostředí, které je již dnes na hraně - za všechny příklady můžu uvést ničení přirozených zdrojů kyslíku, tedy oceánů a lesních porostů. Ani dnes Afrika nestíhá uživit ty, co v ní žijí.. co se asi stane, pokud tam bude žít 4x více lidí? Kde chcete takové obrovské množství jídla a vody sebrat? Vždyť i při dnešní situaci jsou tam hladomory - viz. Etiopie, Somálsko a mnoho jiných. A přesto jsou to země, kde je jedna z největších porodnosti na světě. To se prostě musí zastavit. Je to v zájmu všech a především samotných Afričanů. Vždyť krásným příkladem je Čína - nyní by zřejmě měla kolem 2 miliard lidí nebýt politiky jednoho dítěte. Je to hlavně díky této politice, že Čína se stává vyspělou zemí a životní úroveň samotných Číňanů roste.

 • Blake
  08:54 02.02.2017

  Superme, Zem by dokazala uzivit omnoho viac ludi, nez je na nej teraz, v tom problem nie je, ludia nie su premnozeni vzhladom na kapacitu Zeme, ale vzhladom na vlastnu schopnost sa s tym udrzatelne vysporiadat.

 • Superme
  07:06 02.02.2017

  dusan - Lidstvo je přemnožené. To je prostý fakt a pokud nechceme tuto zemi zničit - a jakože se nám to skvěle daří - tak se bude muset lidská populace chtě nechtě snížit. Planeta nemá dlouhodobě zdroje uživit takovou spoustu lidí. Proto považuji za pozitivum, že nebýt Afriky, tak se počet obyvatel do roku 2100 sníží. Bohužel - Afrika má momentálně +- 1 200 000 000 obyvatel a podle středního odhadu to bude v roce 2100 šílených +- 4 400 000 000. A to podotýkám, že státům na severu se má počet obyvatel postupně také snižovat (bohužel až na Egypt). A mě by opravdu zajímalo, kde vezmete pro tyto lidi nejenom dostatek potravin a vody, ale také místa. Afrika není nafukovací a ostatní svět bude těžit z toho, že se mu bude přirozeně snižovat počet obyvatel. Pro příklad dám Indii - pro mnohé přemnožená země, což je jistě pravda už dnes. Ale poté, co se rozjede "vymírání", tak bude Indie pravidelně ztrácet +- 4 miliony obyvatel za rok. Ten počet se bude navíc neustále zvyšovat. Což je pro Indii , Asii i svět výborná zpráva - mimochodem, Asie bude vymírat +- od roku 2060 (ztráta +- 10 milionů ročně), přičemž stagnovat bude od roku 2050. Od roku 2060 do roku 2100 ztratí +- 400 000 000 obyvatel a ta rychlost ztráty obyvatel se bude ještě zrychlovat.

  Takže opravdu nechápu, proč někteří neustále podporují růst obyvatelstva - to je prostě, slušně řečeno, obrovská hloupost.

 • Blake
  17:52 01.02.2017

  Amerike sa ilegalni migranti "hodia" z toho dovodu, ze sice neplatia dane, ale z toho isteho dovodu si s nimi mozu americke firmy zametat ako chcu - zoderu ich o posledny cent, z usetreneho podplatia kohokolvek treba, aby sa ilegalita ich pracovnikov ignorovala, a este im zostane.

 • dusan
  17:13 01.02.2017

  asdf

  Mám štyri deti .. takže náš sociálny systém poznám .. a môžeme sa o tom baviť dlho ... ale o peniazoch to nie je ...

  Poznám xy-ľudí čo by mohli mať finančne i 10 detí ... ale nechcú ... a rovno povedia .. že predsa sa "nebudú obmedzovať" ..... dovolenka, nové auto .... a stačí im jedno, dve deti .... niektorí nechcú deti vôbec.

  Petr M

  Ak by sme urobili reformu rozpočtu EÚ ... a nevyhadzovali 50 % peňazí na nezmyselnú európsku poľnohospodársku politiku ... čítaj ... podpora hlavne bohatých západných farmárov, tak by sme mohli pre ekomomických migrantov i utečencov mohli postaviť v Afrike hotely ... a ešte by sme miliardy ušetrili .... všetko položky EÚ sú proti tomuto nezmyslu "zanedbateľné" .....nenešťastie : (

 • Beld
  16:22 01.02.2017

  K tomu prinosu "imigrantu" z blizkeho vychodu pro US , v evrope to nebude jine ... Tohle na me dneska vykouklo na twitteru ....

  https://twitter.com/zlando/status/826495358108893184

 • GAVL
  09:00 01.02.2017

  pokud nejsem schopen bránit své základní potřeby a tím si je plnit a to je věc přežití tak pak jsem degenerovaný a debilní
  takže v zápase Evropa vs. Uprchlíci je Evropa ta debilní a degenerovaná

  Problém je to , že máme víc vysokých škol než je třeba. Jen se podívejte jaké vzdělání mají ženy , po absolvování VŠ. Povětšinou je to nějaká učitelka, sociální pracovnice či filosofka, atd. Takový lidé potřebují migranty prostě proto aby měli práci. Učitelky potřebujeme , ale popravdě kolik jich zůstane ve školství ?
  Naši společnost bohužel nemají možnost spoluřídit prodavačky, uklízečky, atd.
  Taková uklizečka by si hned poradila s uprchlicí, utopila by ji v kýblu, kdyby za to nešla sedět. Kdo ji zavře, zas vysokoškolsky vzdělaní lidé. Např. právník si bere 2000 za hodinu , ale uklizečce nedovolí si bránit ani těch 70. Neboť se těší, že mu migrantka bude uklízet za 60.

  Problém Evropy je elitářství.

 • Gloton
  02:33 01.02.2017

  Hledáme a zkoušíme nesmyslná nefungující řešení problémů jako je nezvladatelná migrace, neskutečný "bordel" v mnoha zemích, kde stejně nejsou respektována žádná lidská práva, možná i proto, že tamní obyvatelstvo má s lidmi společnou jen základní fyziologickou stavbu těla a to vše jen proto, že jsme obasolutně zpohodlněli, ztratili instinkty, které nás dovedli na vrchol hierarchie a celkově prostě "ztratili koule".
  Lidstvo se dramaticky přemnožilo a drtivě začínají převládat líní nevzdělatelní debilové s IQ na úrovni zvířat........jsme takový celkem slušně přemnožený degenerovaý "chov".
  Budou-li chtít ty rozvinutější a inteligentnější přežít a nestat se "otroky" a živiteli degenerované debilní většiny, budou prostě muset opět najít své "koule" a rázně se postavit sami za sebe a za svou budoucnost.
  I dnešní jedna z nejrozvinutějších zemí musela obdobný problém řešit........no a skončilo to několika indiánskými rezervacemi. Budeme-li chtít uspět lidstvo jako celek......nebude zbytí než to prostě vyřešit také rázně. Můžeme si namlouvat cokoliv, ale jednou k tomu stejně dojde. A čím později, tím to bude horší pro všechny.
  Prvním krokem musí být nezbytně to, že si prostě jasně vymezíme teritoria.

Stránka 1 z 5