Mexiko zatklo několik drogových bossů, válka ale pokračuje

Mexická drogová válka
Foto: Příslušníci mexické námořní pěchoty eskortují jednoho z drogových bosů: Jesuse Alfreda Guzmana Salazara / AP

Mexická vláda oznámila, že byl 10. září zatčen Juan Carlos Morales, jeden ze spoluzakladatelů drogového kartelu Zetas. I když jde o nepochybně velký „úlovek“ bezpečnostních sil, není pravděpodobné, že by tato zatčení znamenala konec, nebo alespoň zmírnění násilí, které Mexiko dlouhodobě sužuje v souvislosti s konkurenčním bojem mezi drogovými kartely.

A to přesto, že již o pouhé tři dny později skončil s náramky na rukou také Jorge Eduard Costillo, člen nejužšího vedení konkurenčního kartelu Gulf. Historie totiž ukazuje, že větší mexické drogové kartely se v minulých letech vždy se zatčeními svých čelných představitelů dokázaly vypořádat.

Vzájemné soupeření mezi nimi o nadvládu nad černým trhem s drogami a jejich nelegálním transportem do USA si přitom v Mexiku v minulých letech vyžádalo podle nejnovějších informací, zveřejněných agenturou Reuters, od roku 2006 téměř sto tisíc životů. Jen od počátku letošního roku do května drogové gangy přitom zabily téměř čtyři tisíce lidí, často nevinných civilistů.

Video: POZOR! EXTRÉMNĚ NÁSILNÉ VIDEO. POUZE OD 18 LET! Realita Mexické drogové války (2008) / LiveLeak

Za zmínku přitom stojí, že v Mexiku až do osmdesátých let minulého století na rozdíl od jiných zemí regionu drogové kartely nepůsobily. Zakladatelem prvního z nich, tzv. Guadalajarského kartelu, se stal v roce 1980 Miguel Ángel Félix Gallardo, přezdívaný v současnosti „Zakladatel“. Gallardo byl původním povoláním agent Justiční Federální Policie. Konec jeho kariéry drogového bosse se datuje k 8. dubnu 1989, kdy byl zatčen.

Mexická drogová válka Foto: Jeden z členů drogového kartelu, zabitý v přestřelce s mexickou policií / AP

Ke zklidnění situace v zemi zatím nepomohlo ani to, že se mexickým bezpečnostním složkám podařilo rozbít některé menší drogové kartely, jako třeba Cártel de los Beltrán Leyva v roce 2010 nebo kartel La Familia Michoacana v roce 2011.

Těchto úspěchů mexická vláda dosáhla v rámci totální války, kterou místním narkobaronům, jako reakci na dramatický nárůst násilí v zemi, v roce 2006 vyhlásila. Zatím se jí však nepodařilo potlačit nelegální aktivity dvou největších drogových kartelů, kterými jsou Cártel de Sinaloa a Los Zetas Cartel.

Zatímco Cártel de Sinaloa kontroluje především centrální a severní Mexiko, Los Zetas Cartel je drogovým vládcem prakticky nad celým východním pobřežím země. Pouze malá území na tomto pobřeží má stále ještě pod kontrolou Cartel del Golfo. Stejně tak na severu Mexika kontroluje v okolí města Tijuana (sousedícího s americkým San Diegem) nevelké území Cártel de Tijuana a na východě severního Mexika Cártel de Juárez.

Mexická drogová válka Foto: Oběť války drogových kartelu, oběšená na mostě poblíž Tijuany / AP

Podstatou války mezi dvěmi největšími mexickými drogovými kartely je snaha o ovládnutí poměrně rozsáhlého „území nikoho,“ které se rozprostírá mezi kartely bezpečně kontrolovanými oblastmi. A také snaha o to, dostat pod svoji, co největší kontrolu, vývoz drog do Spojených států. Současně se jak Cártel de Sinaloa, tak Los Zetas Cartel snaží definitivně zlikvidovat své menší konkurenty v oblastech, které považují za svá zájmové území.

Mexická drogová válka Foto: Akce kartelu Los Zetas proti svým protivníkům jsou mimořádně kruté / AFP

Drogová válka v Mexiku doprovází mimořádné násilí a masové vraždy. O zatím zřejmě posledním se svět dozvěděl 15. května letošního roku, kdy se na internetovém portálu You Tube objevilo video na němž členové kartelu Los Zetas vykládají z nákladního auta zmasakrovaná těla svých obětí a kladou je na vozovku dálničního odpočivadla u města Cadereyta.

Jak je na tomto videu vidět, u těl vrazi zanechali vzkaz, že podobný osud potká všechny členy konkurenčních gangů, příslušníky mexické námořní pěchoty, federální policie a ostatních vládních sil. „Nikdo nás nemůže zastavit. S pozdravem „šílený“ Miguel Treviño Morales a velitel Heriberto Lazcano,“ stojí v závěru tohoto textu.

Mexická drogová válka Foto: Příslušník mexických bezpečnostních sil hlídá zabavené drogy / Reuters

Mexiko je hlavní zahraniční dodavatel konopí a kokainu do Spojených států. Téměř polovina příjmů mexických drogových kartelů pochází právě z prodeje marihuany. Je také významným dodavatelem metamfetaminu do USA. Ministerstvo zahraničí USA odhaduje, že 90 % všeho kokainu, a celkově 70 % všech drog, které se objeví na americkém černém trhu, se do země dostává přes hranici s Mexikem.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Vývoj brazilského letounu KC-390 úspěšně pokračuje

Vývoj brazilského dopravního letounu KC-390 vstupuje do další fáze. Brazilské armádní ...

Situace v Čečensku je klidná, terorismus ale trápí Severní Kavkaz dál

Situace v někdejší vzbouřenecké Čečenské republice se v posledních letech výrazně zklidňuje. Ohnisko ...

Speciální jednotky v Mexické drogové válce

Nejkrvavější vojenský konflikt současnosti nepobíhá na africkém kontinentě nebo v Afghánistánu, ale ...

Nepokoje kolem filmu „Nevinnost muslimů“ mohou mít trochu jiné pozadí

V posledních dnech zachvátila muslimský svět vlna násilných demonstrací před diplomatickými misemi, ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Jakub
    13:00 22.09.2012

    Trávu nekouřím a nemám k ní kladný vztah, ale kdyby ji v USA legalizovali a každej by si ji mohl legálně pěstovat, dostaly by tyto kartely sakra velkou podpásovku...

    Trávu nekouřím a nemám k ní kladný vztah, ale kdyby ji v USA legalizovali a každej by si ji mohl legálně pěstovat, dostaly by tyto kartely sakra velkou podpásovku...

Načítám diskuzi...