Mezinárodní cvičení Sky Avanger 2018

Čáslavská 21. základna se zúčastní cvičení s letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA; větší foto / archív MO

V termínu 18. – 29. června 2018 bude probíhat na 21. základně taktického letectva Čáslav mezinárodní cvičení pod názvem Sky Avenger 2018. Za Vzdušné síly Armády ČR se do cvičení zapojí letouny JAS-39 Gripen a L-159 ALCA z čáslavské základny, dále vrtulníky Mil Mi-24/35 a Mi-171 z 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou. 

Spojené státy americké do České republiky vyšlou stroje F-16 Fighting Falcon, přislíbena je také účast dvou tankerů KC-135.

 

 

„Přílety letounů F-16 a tankerů KC-135 jsou plánovány na pátek 15. června, v pondělí 18. června zahajujeme cvičení úvodními briefingy a v odpoledních hodinách budou první letové akce,“ prozrazuje zástupce řídícího cvičení major Tomáš Merta. V rámci dvoutýdenního cvičení budou k leteckému výcviku využívány primárně prostory na jihu a severovýchodě Čech.


Základna se také otevře příznivcům letecké techniky v rámci akce Spotters Day. Akce se bude konat ve středu 20. června 2018. Od rána budou moct základnu navštívit registrovaní spotteři, focení bude organizováno 100 metrů od vzletové a přistávací dráhy.

 

Diváci se mohou těšit na vzlety a přistání amerických strojů F-16 Fighting Falcon Texaské národní gardy, dále pak na cvičná přiblížení tankeru KC-135 Nebraské národní gardy. Z mateřské základny se do misí zapojí také české nadzvukové stroje JAS-39 Gripen a lehké bitevníky L-159 ALCA. Na Spotters Day bude vyžadována akreditace.

 

Zástupci sdělovacích prostředků pak budou mít možnost akreditovat se na středu 27. června 2018 na Media Day. V průběhu návštěvy jim bude umožněno nahlédnout do zákulisí cvičení. Během dopoledne bude možné realizovat rozhovory s řídícími cvičení a funkcionáři Armády ČR i samotnými cvičícími.


Sky Avenger 2018 se bude konat na základě dlouholeté spolupráce s Nebraskou a Texaskou národní gardou. Celkem 6 letounů F-16 se do společného výcviku zapojí z čáslavské základny. „Kromě manévrových vzdušných bojů a spolupráci s předsunutými leteckými návodčími bude cvičení zaměřené také na mise s komplexními scénáři, doplňuje Merta.

 

Texaská národní garda plánuje vyslat na cvičení 6 strojů F-16 Fighting Falcon; větší foto / Texas Air National Guard

 

Právě tankery KC-135, které budou působit z pardubického letiště, využijí stíhači v rámci misí podle komplexního scénáře za koordinace všech cvičících (Composite Air Operations – COMAO) k doplňování paliva za letu.


Program cvičení plánován ve dvou blocích. V dopoledních hodinách se budou létat mise podle komplexního scénáře, v odpoledních hodinách pak budou následovat mise zaměřené na manévrové vzdušné boje a úkoly přímé letecké podpory.


Obdobné cvičení se na čáslavské základně konalo naposledy v roce 2009. Čeští stíhači s kolegy z letky Lone Star Gunfighters ze San Antonia sváděli rovněž vzdušné souboje a simulovali údery na pozemní cíle.

 

Spolupráce mezi českou armádou a Nebraskou a Texaskou národní gardou vznikla v roce 1993, kdy jejím prvotním cílem bylo pomoci české armádě v přípravě ke vstupu do NATO. V rámci letité spolupráce jsou pořádána společná cvičení v České republice nebo Texasu. Výměna zkušení probíhá také např. v oblasti velení a řízení, kybernetické obrany, likvidace výbušných zařízení nebo ochrany proti zbraním hromadného ničení.

 

Znak mezinárodního cvičení Sky Avanger 2018; větší foto / archív MO

 

Zdroj: 21. zTL Čáslav

Nahlásit chybu v článku


Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • balm
    19:57 02.06.2018

    Přeji pilotům L-159 Alca úspěšnou prezentaci, která se zhodnotí v běžícím tendru USAF - program OA-X, jehož cílem je nákup 300 - 320ks lehkých bitevníků s minimální pořizovacími ...Zobrazit celý příspěvek

    Přeji pilotům L-159 Alca úspěšnou prezentaci, která se zhodnotí v běžícím tendru USAF - program OA-X, jehož cílem je nákup 300 - 320ks lehkých bitevníků s minimální pořizovacími náklady a nízkou cenou za letovou hodinu. Veřejným tajemstvím zůstává i pozorné sledování bojového nasazení v Mosulu, kde se Alca předvedla ve velmi dobrém světle. Navíc má proti konkurenci dobré letové vlastnosti v nižších rychlostech a nic konečného zatím ještě nepadlo. Byl by to velký úspěch kvalitního letadla, protože k těmto účelům bylo vlastně stvořeno.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...