Mezinárodní trestní soud: Američané nebudou bránit vydání zatykače na izraelské představitele

Mezinárodní trestní soud: Američané nebudou bránit vydání zatykače na izraelské představitele
Iraelský premiér Benjamin Netanjahu / X, @IsraeliPM (Zvětšit)

Karim Khan, hlavní žalobce Mezinárodního trestního soudu, požádal o vydání zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Yoava Gallanta. Americká vláda v čele s prezidentem Joem Bidenem se proti tomuto kroku ohradila, nakonec ale odmítla podpořit opoziční republikánský návrh potrestat soud sankcemi. Bílý dům se rozhodl ustoupit propalistenskému křídlu uvnitř Demokratické strany.

Bidenova vláda minulý týden v úterý (28. května) odmítla snahu Sněmovny reprezentantů ovládané republikány uvalit sankce na členy Mezinárodního trestního soudu. Jeho hlavní žalobce usiluje o vydání zatykače na představitele spojeneckého Izraele, premiéra Netanjahua a ministra obrany Gallanta, a zároveň na tři vůdce Hamásu. Washington odmítnutím zvrátil předchozí vyjádření ministra zahraničí Antonyho Blinkena, který krok soudu označil za „hluboce chybné rozhodnutí“ a rovněž naznačil ochotu americké vlády spolupracovat s opozičními politiky na uvalení sankcí.

Karine Jean-Pierreová, mluvčí Bílého domu, poskytla taktéž v úterý nejnovější stanovisko americké vlády: „Sankce vůči Mezinárodnímu trestnímu soudu nejsou účinným ani vhodným nástrojem k řešení vzniklé situace.“ Jean-Pierreová avšak zdůraznila, že vláda bude „spolupracovat s Kongresem na dalších možnostech, jak řešit překročení pravomocí Mezinárodního trestního soudu“.

Benjamin Netanjahu se proti americkému obratu v nedávném rozhovoru důrazně ohradil. „Vláda Spojených států tvrdila, že sankce podpoří... Ještě před několika dny na tom panovala dvoustranná shoda,“ řekl podle časopisu Politico Netanjahu. „Teď nad dalším postupem visí otazník a upřímně řečeno jsem překvapen a zklamán.“

Republikánští zákonodárci Elise Stefaniková a Chip Roy předložili na začátku května návrh zákona, který by Mezinárodní trestní soud sankcionoval za vyšetřování a stíhání občanů USA a jejich spojenců (včetně Izraele). Výzvy k přijetí takového opatření zesílily po předložení požadavku žalobce Khana vydat zatykač na izraelské vládní představitele, přestože ani Spojené státy, ani Izrael nejsou členové Mezinárodního trestního soudu. Nový zákon (Illegitimate Court Counteraction Act) může vést ke zrušení víz a k zablokování majetku postižených osob na americkém území.

„Stát Palestina“ se k Mezinárodnímu trestnímu soudu připojil v roce 2015 a následně přijal jeho soudní pravomoc „na okupovaném palestinském území, včetně východního Jeruzaléma“. O šest let později orgány soudu potvrdily, že se jeho jurisdikce „na Gazu a Západní břeh Jordánu, včetně východního Jeruzaléma“, skutečně vztahuje. Spojené státy tehdy proti rozhodnutí vznesly námitky, jelikož „Palestinci nejsou považováni za svrchovaný stát a nejsou způsobilí stát se členy Mezinárodnímu trestnímu soudu či na něj delegovat svou soudní pravomoc“. USA jako nečlenská země ovšem mají jen omezený vliv na fungování soudu a společně s Izraelem a dalšími státy neuznávají nezávislost Palestiny. Na rozdíl od více než 140 dalších států, od minulého týdne včetně Irska, Norska a Španělska (Slovinsko bude pravděpodobně brzy následovat).    

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

PREMIUM Netanjahu vyhrál volby: Před Američany hlavu neskloním

Benjamin Netanjahu se navzdory svému obvinění z korupce opět stane předsedou izraelské vlády. Blok ...

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

PREMIUM Netanjahu chce čelit údajnému plánu USA uvalit sankce na prapor izraelské armády

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu dnes prohlásil, že bude tvrdě bojovat proti uvalení sankcí na ...

PREMIUM V Pásmu Gazy už zemřelo 271 izraelských vojáků a podle Hamásu 34.943 Palestinců

Při izraelské ofenzivě v Pásmu Gazy už od loňského října zemřelo nejméně 34.943 Palestinců a dalších ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.