Mezinárodní vojenská podpora Izraele v předvečer pozemní operace v Rafáhu

Mezinárodní vojenská podpora Izraele v předvečer pozemní operace v Rafáhu
Izraelští vojáci v Gaze / Israel Defense Forces (Zvětšit)

Zatímco Spojené státy jednají s Izraelem, jak minimalizovat civilní ztráty během plánované ofenzivy Rafáhu, Kanada a další státy zakazují vývoz zbraní do židovského státu. Jako vysvětlení uvádějí porušování lidských práv či rozhodnutí Mezinárodního soudního dvora o pravděpodobném páchání genocidy v Gaze. Izraelská vláda se přesto chystá vzdorovat rostoucímu tlaku ze zahraničí a neustoupit ze svého cíle zničit Hamás.

USA se usilovně snaží zabránit zahájení rozsáhlé izraelské pozemní operaci v Rafáhu. Namísto obsazení města navrhují alternativní plány, které židovskému státu pomohou dále pronásledovat Hamás. „Nikomu neříkáme, co smí a nesmí udělat. Jsme ochotni s Izraelem jednat o spolupráci na alternativním postupu, jenž mu přesto pomůže dosáhnout jeho cílů,“ uvedl minulý týden nejmenovaný americký představitel pro The Times of Israel.

Izraelská vláda v čele s premiérem Benjaminem Netanjahuem považuje obsazení Rafáhu za nutné, protože se v něm nachází čtyři prapory bojovníků Hamásu. Spojené státy ale představa masivní ofenzivy srovnatelné s předchozím postupem izraelské armády v Gaze „hluboce znepokojuje“. V Rafáhu se zaprvé ukrývá přes milion lidí, kteří uprchli před konfliktem ze severněji položených oblastí. „Nemají kam jinam jít. Ostatní velká města v Gaze byla z velké části zničena a Izrael nám ani světu nepředložil plán, jak a kam by tyto civilisty bezpečně přesunul. Natož aby jim poskytl stravu a ubytování,“ řekl Jake Sullivan, poradce amerického prezidenta Joa Bidena pro otázky národní bezpečnosti.

Rafáh zadruhé představuje vstupní bod pro humanitární pomoc pro Gazu z egyptského území. V případě rozsáhlé vojenské operace dojde k jeho uzavření či omezení v okamžiku, kdy je podle Sullivana „nejvíce potřeba“. Poradce pro otázky národní bezpečnosti se k tomu obává reakce Egypta, který „vyjádřil hluboké znepokojení nad rozsáhlou vojenskou operací v této oblasti, a dokonce vznesl otázky ohledně svých budoucích vztahů s Izraelem po uskutečnění vojenské operace“.

Na rozdíl od potřeby zlikvidovat Hamás se na nutnosti vstoupit do Rafáhu s Američany neshodneme,“ prohlásil Benjamin Netanjahu. „My nevidíme jiný způsob, jak Hamás vojensky eliminovat, aniž bychom zničili tyto zbývající prapory [v Rafáhu]. Jsme odhodláni to udělat.“ Jak informoval The Times of Israel, Joe Biden během nedávného telefonátu s izraelským premiérem jakoukoli podporu izraelské pozemní ofenzivě v Rafáhu vyloučil.

Washingtonem navrhovaný alternativní plán spočívá v zabránění pašování zbraní z Egypta do Gazy přes filadelfský koridor (izraelské kódové označení pro egyptsko-gazskou hranici). De facto půjde o získání izraelské kontroly nad egyptsko-gazskou hranicí. Dosažení nové dohody s Káhirou, jež dnes na hranici dohlíží, a vybudování nezbytné infrastruktury k přerušení pašeráckých tras bude podle amerických představ pro likvidaci Hamásu účinnější než velká pozemní ofenzíva v Rafáhu. Egypt izraelské převzetí kontroly nad filadelfským koridorem oficiálně odmítá, ovšem The Times of Israel s odkazem na americké a arabské diplomaty naznačuje ochotu Káhiry k jednání na neoficiální úrovni.

Velká pozemní operace by byla chybou. Vedla by k dalším úmrtím nevinných civilistů, zhoršila by již tak hrozivou humanitární krizi, prohloubila anarchii v Gaze a dále izolovala Izrael na mezinárodní úrovni,“ varuje Jake Sullivan.


Rafáh

Mezinárodní izolace se jako první začíná projevovat v oblasti vojenské spolupráce. Kanadský parlament minulý týden schválil nezávazné prohlášení k zákazu vývozu vojenského materiálu do Izraele a vytvoření státu Palestina podle dvou-státního klíče. Předkládající levicová strana New Democratic Party původně požadovala „jednostranné uznání palestinského státu“, což ovšem odmítla vládnoucí strana premiéra Justina Trudeaua (po vzájemné dohodě došlo ke zmírnění formulace). Schválené prohlášení navazuje na lednové dočasné pozastavení vývozu zbraní do Izraele kvůli riziku porušování lidských práv. Kanadská ministryně zahraničí Melanie Jolyová veřejně informovala o úmyslu vlády export zakázat dlouhodobě.

Ačkoli bude mít kanadské rozhodnutí jen minimální dopad na obranyschopnost židovského státu, u izraelské vlády podle zpravodajského portálu Jewish Insider vzrůstají obavy z vytvoření nebezpečného precedentu. Zákaz vývozu zbraní totiž mohou následovat další země. Dan Illouz, poslanec Knesetu za Likud, upozornil, že „Kanada je první zemí G7, která tento krok skutečně učinila“. Ilouz k tomu dodal: „G7 zahrnuje vůdce svobodného světa, země, s nimiž se chceme spojit proti íránské ose... Kanada se rozhodla stát na špatné straně historie a doufám, že ji ostatní následovat nebudou. Když s něčím takovým začnete, nikdy nevíte, kde to skončí.

Kroky směřující k zastavení vývozu vojenského materiálu do Izraele v menší míře podnikly i další západní země. Nizozemský soud například vyzval vládu k zablokování veškerého exportu dílů pro izraelské stíhací letouny F-35, které Izraelci používají k útokům v Pásmu Gazy. Rozhodnutí se stalo výsledkem žaloby, jež proti vládě podaly nizozemské humanitární organizace Oxfam Novib, PAX Netherlands Peace Movement Foundation a The Rights Forum. Obavy uvedené v žalobě se překrývají s otázkami, které posuzuje Mezinárodní soudní dvůr v případě jihoafrického obvinění Izraele z genocidy vůči Palestincům. „Existuje jasné riziko, že vyvezené díly pro F-35 budou použity k závažnému porušení mezinárodního humanitárního práva,“ vysvětlil soud své rozhodnutí. Nizozemská vláda se proti rozhodnutí odvolala, nicméně se zákazem musí do dalšího soudního jednání řídit.

Italský ministr zahraničních věcí Antonio Tajani 20. ledna uvedl, že Itálie po 7. říjnu 2023 pozastavila veškeré dodávky zbraňových systémů nebo vojenského materiálu do Izraele. Reagoval tak na výzvu předsedkyně levicové Partito Democratico Elly Schleinové, aby vláda dodávky zbraní do Izraele zastavila. Guido Crosetto, italský ministr obrany, později potvrdil pokračování exportu vojenského materiálu v rámci smluv uzavřených před vypuknutím izraelsko-palestinské války. Italské zbraně nejsou podle provedených kontrol používány proti civilistům v Gaze.

Španělský ministr zahraničí José Manuel Albares letos v lednu informoval o uvalení embarga na vývoz zbraní do Izraele. Od začátku války Španělsko dle jeho vyjádření židovskému státu neprodalo žádné zbraně, ale tuto zprávu Madrid později uvedl na pravou míru. Loni v listopadu totiž došlo k exportu munice v hodnotě 1,1 milionu amerických dolarů, k jehož schválení došlo před 7. říjnem 2023.

V Belgii vláda pozastavila platnost dvou vývozních licencí na dodávky střelného prachu Izraeli. Brusel svůj postup vysvětlil prozatímním rozhodnutím Mezinárodního soudního dvora, podle něhož se Izraelci v Gaze „pravděpodobně“ dopouští genocidy.

Japonská společnost Itochu Corporation začátkem letošního února oznámila ukončení partnerství s izraelským výrobcem zbraní Elbit Systems. Pozastavení memoranda o porozumění údajně vychází z požadavku japonského ministerstva obrany a „nijak nesouvisí se současným konfliktem mezi Izraelem a Palestinou“. Částečně se však odvolává na rozhodnutí „Mezinárodního soudního dvora z 26. ledna a na podporu této instituce ze strany japonské vlády“.

Spojené království zvažuje pozastavit vývoz britských zbraní do Izraele, pokud se rozhodne uskutečnit rozsáhlou pozemní operaci v Rafáhu.

Benjamin Netanjahu je odhodlaný převzít úplnou kontrolou nad bezpečnostní situací v Pásmu Gazy. K dosažení tohoto cíle mu chybí obsadit Rafáh a ovládnout egyptsko-gazskou hranici. Spojené státy, velmi pravděpodobně s ohledem na letošní prezidentské volby a na levé křídlo uvnitř Demokratické strany, chtějí izraelské ofenzivě proti Rafáhu s velkým množstvím civilních obětí zabránit. Některé západní státy (Kanada, Nizozemsko, Itálie, Španělsko a další) navíc kvůli podezření z porušování lidských práv začínají zakazovat či omezovat vojenskou spolupráci s Izraelem. V čele tohoto tažení se zdají být levicové politické strany a neziskové organizace. Jejich konečný cíl představuje jednostranné uznání palestinského státu. V kontextu současné izraelsko-palestinské války by se naplnění tohoto cíle stalo odměnou a ospravedlněním teroristického útoku Hamásu ze 7. října 2023.

Zdroje: Al-Jazeera, Jewish Insider, The Times of Israel, 2

Nahlásit chybu v článku


Související články

Palestinské teroristické hnutí Hamás: Původ, financování, vláda v Gaze, selhání Netanjahua

Před několika dny palestinské teroristické hnutí Hamás podniklo masivní překvapivý útok skrz ...

Jakub Szántó: Izrael proti vedení Hamásu aktivoval legendární jednotku „odplaty“ Kidon

„Po Hamásu, a to včetně jeho zahraničního vedení, které je v exilu v Libanonu, v Turecku a Kataru, ...

PREMIUM Teorie vítězství Izraele. Zničit Hamás. Ale co dál?  

Po ukončení dočasného příměří se Izrael vrátil ke svému vyhlášenému cíli zničit teroristickou ...

PREMIUM Profackování realitou: Izrael nedokáže zničit kořeny Hamásu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlašuje, že cílem izraelských obranných sil (IDF) je „zcela ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Tesil
  18:05 26.03.2024

  Názor, který se zde objevuje,a to že Izrael ví nejlépe co má dělat, se zdá v porovnání s výše uvedeným nehorázně optimistický.

  Názor, který se zde objevuje,a to že Izrael ví nejlépe co má dělat, se zdá v porovnání s výše uvedeným nehorázně optimistický.

 • pjaro77
  12:42 26.03.2024

  Ak to izraelci rozflákajú, čo bude so ženami, deťmi a starými ?
  Aspoň tých by mohol Egypt vpustiť.

  Ak to izraelci rozflákajú, čo bude so ženami, deťmi a starými ?
  Aspoň tých by mohol Egypt vpustiť.

  • Kalessin
   17:07 26.03.2024

   No, tak pokud by postupovali stejně jako Hamas, tak ženy a děti znásilní a povraždí nebo je odvezou jako rukojmí a použijou při vyjednávání, teda vlastně vydírání.

   No, tak pokud by postupovali stejně jako Hamas, tak ženy a děti znásilní a povraždí nebo je odvezou jako rukojmí a použijou při vyjednávání, teda vlastně vydírání.

  • dusan1
   20:21 26.03.2024

   Nepustí ich z jednoduchého dôvodu ... Izrael by ich už nepustil späť ....to všetci vedia, preto je situácia taká ako je. Izrael chce zničiť Hamas bez ohľadu na následky ... a ...Zobrazit celý příspěvek

   Nepustí ich z jednoduchého dôvodu ...

   Izrael by ich už nepustil späť ....to všetci vedia, preto je situácia taká ako je. Izrael chce zničiť Hamas bez ohľadu na následky ... a radikáli vo vláde sa ani netaja, že "vykopnutie" Palestínčanov by bolo žiadúce ... a ostatní sa tomu zúfalo brániia, lebo jednak by to bolo pre Hamas objektívne bezpečnostné riziko ... a hlavne by to bol precedens ako sa zbaviť nepohodlného obyvataľstva .....ktorého problémy by museli riešiť oni ... a to má Egypt dosť vlastných problémov v rátane islamistov na Sinajskom poloostrove.Skrýt celý příspěvek

   • pjaro77
    10:34 27.03.2024

    No dobre a kam majú ísť ?

    No dobre a kam majú ísť ?

    • dusan1
     15:16 27.03.2024

     Nik ich nupustí nikam .... Palestínčania sa stali obeťami vysokej politiky Iránu, Izraela a svojich arabských susedov, ktorí si "spomenú" na ich životy, len keď chcú prekryť ...Zobrazit celý příspěvek

     Nik ich nupustí nikam ....

     Palestínčania sa stali obeťami vysokej politiky Iránu, Izraela a svojich arabských susedov, ktorí si "spomenú" na ich životy, len keď chcú prekryť vlastné problémy.

     Toto je pokračujúci konflikt ktorý sa ťahá desaťročia, resp. už cca 150 rokov a rýchle a jedndoché riešenie neexistuje.

     Ale myslím, že v spolupráci so svojimi spojencami a arabským svetom by to vedel Izrael zvládnuť bez masovýchj obetí .. ale nemá záujem .. .nechce sa o tom baviť ani s USA .... čo je v podstate garant bezpečnosti Izraela v regióne, hlavne vo vzťahu k Iránu.Skrýt celý příspěvek

    • JerzyŔ
     21:49 27.03.2024

     pjaro77, ty jsi mladý, lítostivy, hodný kluk, že jo? Je to hrozné, ale nikam. Že je Egypt nechce, vím jednak z nějakých článků a videjí a fotek o pohraničních zátarase h, zdech ...Zobrazit celý příspěvek

     pjaro77, ty jsi mladý, lítostivy, hodný kluk, že jo? Je to hrozné, ale nikam.
     Že je Egypt nechce, vím jednak z nějakých článků a videjí a fotek o pohraničních zátarase h, zdech atd. a jednak z článků o tom , jak se dostávali evropští lidé pobývající v Gaze pryč. Jak museli jednat nebo vládní představitelé nebo nevím kdo, aby je pustili, jak je Egypťané kontrolovali atd.
     Teď moje dojmologie: Egypt po nějakých možná ze západního pohledu kontroverzních krocích nějak s bídou funguje, turisté opět v důležitém podílu k tomu přispívají, a Egypt se bojí, že pokud se jim na území zakoření Palestinci, bude všechno v p.... .
     Pokud pusti stavidla , nikdo nezaručí , že projdou jen ženy a děti. Jak kdo proč by to uhlídal ?
     Potvrzuje se, že arabské státy možná slovně vyjadřují ne že podporu, ale účast Palestincům, ale k sobě je nechtějí.Skrýt celý příspěvek

     • dusan1
      11:25 28.03.2024

      JerzyŔ Ono to je len časť pravdy ... Druhá časť je, že by to bol precedens a Izrael by veľmi rád "exportoval" všetkých Palestínčanov aby sa ich zbavil ... čomu sa dnešná vláda ani ...Zobrazit celý příspěvek

      JerzyŔ
      Ono to je len časť pravdy ...

      Druhá časť je, že by to bol precedens a Izrael by veľmi rád "exportoval" všetkých Palestínčanov aby sa ich zbavil ... čomu sa dnešná vláda ani netají ...

      Kto by zobral nejakých Palestínčanov, tak by ich už Izrael nevzal späť ... a ešte by "pridal" znechutiť Palestínčanov život tak aby všetci z Gazy "dobrovoľne" odišli do Egypta ... a najradšej by k nim "pribalili" i tých zo Západného brehu ...Skrýt celý příspěvek

 • Refael
  14:59 25.03.2024

  Obsazením města Rafiach nebudou pouze zničeny poslední prapory Hamásu(nemají kam ustoupit), ale hlavně obsazení "Filadelfského koridoru", což je velký podzemní komplex tunelů, přes ...Zobrazit celý příspěvek

  Obsazením města Rafiach nebudou pouze zničeny poslední prapory Hamásu(nemají kam ustoupit), ale hlavně obsazení "Filadelfského koridoru", což je velký podzemní komplex tunelů, přes které se pašují ze Sinaje i zbraně a ozbrojenci různých teroristických hnutí v Gaze.
  Egypt v minulosti řadu tunelů zatopil v této oblasti, ale ani zdaleka ne všechny.
  Obsazením "Filadelfského koridoru" by Gaza byla škrcena od dodávek i válečného materiálu, což je hlavní cíl obsazení Rafiach.Skrýt celý příspěvek

 • darkstyle
  14:26 25.03.2024

  Moja predpoveď: Sme momentálne svedkami Sudety 2.0 po druhej svetovej vojne.. Útokom na Rafah 2/3 ľudí odídu do Egypta.. Izrael dosiahne, že ovládne Gazu, ktorú bude ...Zobrazit celý příspěvek

  Moja predpoveď:

  Sme momentálne svedkami Sudety 2.0 po druhej svetovej vojne..

  Útokom na Rafah 2/3 ľudí odídu do Egypta..

  Izrael dosiahne, že ovládne Gazu, ktorú bude ovládať, kde ku konci vojny ostane tak cca 500 tis Palestíncov,ktorý mali štastie, že ich Izraeli nezabili a zároveň prešli krstom ohňom, že neutiekli do Egypta ale to riskli..

  Židia začnú s osídľovaním Gazy..Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   15:03 25.03.2024

   500 tisíc je i tak víc než je ta oblast schopná reálně uživit.

   500 tisíc je i tak víc než je ta oblast schopná reálně uživit.

  • Scotty
   17:00 25.03.2024

   Nikam neodejdou protože Egypt rozhodně nemá v plánu otevřít hranice.

   Nikam neodejdou protože Egypt rozhodně nemá v plánu otevřít hranice.

   • darkstyle
    18:32 25.03.2024

    Ako otvoriť? Oni budú utekať pred tankami, čo spraví Egypt?? Veď tam nemá 10m múr na hranici a na Sinaji, Egyptská armáda nemôže vstúpiť? Čo spravia policajti, keď sa na nich ...Zobrazit celý příspěvek

    Ako otvoriť? Oni budú utekať pred tankami, čo spraví Egypt??

    Veď tam nemá 10m múr na hranici a na Sinaji, Egyptská armáda nemôže vstúpiť?
    Čo spravia policajti, keď sa na nich nahrnú milión??Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:31 25.03.2024

     Vysoký múr tam rozhodně mají.

     Vysoký múr tam rozhodně mají.

     • darkstyle
      20:28 25.03.2024

      Pozdĺž celej hranice v tej púšti? Neverím..

      Pozdĺž celej hranice v tej púšti? Neverím..

     • Kalessin
      10:20 26.03.2024

      darkstyle:
      Ta hranice je pouhých 12-15 km dlouhá. A ano, je opravdu nepropustná.

      darkstyle:
      Ta hranice je pouhých 12-15 km dlouhá. A ano, je opravdu nepropustná.

     • darkstyle
      10:54 26.03.2024

      Kalessin

      Ja uvažujem v širšom..

      Pozerám sa na celú hranicu Izrael- Egypt.. nielen na Gazu..
      Určite Izrael nebude brániť exodusu Palestínčanov do Egypta cez "svoje" územie..

      Kalessin

      Ja uvažujem v širšom..

      Pozerám sa na celú hranicu Izrael- Egypt.. nielen na Gazu..
      Určite Izrael nebude brániť exodusu Palestínčanov do Egypta cez "svoje" územie..

     • Scotty
      12:03 26.03.2024

      To zcela určitě bude. Stejná zeď jaká je kolem celé Gazy a Izraelci je na svoje území nikdy nepustí.

      To zcela určitě bude. Stejná zeď jaká je kolem celé Gazy a Izraelci je na svoje území nikdy nepustí.

     • Kalessin
      12:27 26.03.2024

      darkstyle: Bude

      darkstyle: Bude

 • Packal
  11:33 25.03.2024

  A tak si již delší dobu říkám, zda by nakonec to "vyhlášení" Palestinského státu v současných hranicích (Pásmo Gazy + Západní břeh) nepomohlo k "vyčištění stolu". Sice plastelínci ...Zobrazit celý příspěvek

  A tak si již delší dobu říkám, zda by nakonec to "vyhlášení" Palestinského státu v současných hranicích (Pásmo Gazy + Západní břeh) nepomohlo k "vyčištění stolu". Sice plastelínci chtějí vše (nakonec tedy nebudou mít nic), avšak svět by se pak mohl tvářit, že je tím "problém Palestina" v podstatě vyřešen. Tady máte svůj stát, tento my uznáváme, k tomuto datu se tedy ruší pro všechny plastelínce označení uprchlík, ruší se UNRWA, oseká se pomoc ze západu (protože proč, když už máte stát, že), a pokud z vašeho území (kde si žijte, jak uznáte za vhodné - svět již za vás nemá zodpovědnost) budou do sousedních států létat rakety a budou podnikány útoky, je to mezistátní konflikt se všemi důsledky. Hodně štěstí.
  Ještě bychom mohli ušetřené fin. prostředky investovat do zabezpečení hranice mezi "Palestinskou (islámskou) republikou" (PIR) a Izraelem. Samozřejmě za účelem ochrany nebohých občanů PIR. Pořádný betonový plot 5m vysoký, 5m hluboký, plot s detekcí kontaktu (1kV?), kamery, příkop s krokodýly atd. (částečně již ta hranice zabezpečená je) a na 500km 1x 60cm dveře jako přechod.Skrýt celý příspěvek

  • michaltinkint
   13:16 25.03.2024

   Vyhlásenie štátu by možno formálne stôl vyčistilo, ale je otázne, ako dlho by ten "štát" vydržal. Palestínci už dva krát štát zamietli. Najskôr formálne založenie štátu odmietol ...Zobrazit celý příspěvek

   Vyhlásenie štátu by možno formálne stôl vyčistilo, ale je otázne, ako dlho by ten "štát" vydržal. Palestínci už dva krát štát zamietli. Najskôr formálne založenie štátu odmietol nobelista/terorista Arafat. Potom neformálne zastavili smerovanie Palestíny k štátnosti teroristi z Hamasu, ktorí násilne prevzali nad časťou potenciálneho štátu moc a odmietli ju odovzdať víťazovi "celoštátnych" volieb. Kto má nad tým štátom prevziať moc, ak by sa aj vyhlásil? Ako si tú moc má udržať? Vodcovia Hamasu sú rozlezení po celom blízkom východe, v Anatólii sa s nimi dá spoločne kúpať v mori v letovisku počas dovolenky. Len čakajú na zlepšenie podmienok na ďalšiu prácu. Pokiaľ bude nad Gazou držať správu Izrael, nepripustí, aby fungovala ako súčasť Palestínskeho štátu. Pokiaľ odtiaľ Izrael vytiahne päty, okamžite napučia Iránom polievané teroristické bunky a tie za pár rokov akúkoľvek podobu Palestínskeho štátu rozvrátia. Javí sa, že problémom nie je neexistencia štátu, ale existencia terorizmu, ktorá sama existenciu štátu znemožňuje. Okrem milióna ďalších aspektov.Skrýt celý příspěvek

   • JerzyŔ
    20:49 25.03.2024

    A vovovovovotom to je. Samozřejmě zjednodušeně řečeno

    A vovovovovotom to je. Samozřejmě zjednodušeně řečeno

  • CerVus
   14:24 25.03.2024

   Nepomohlo. Palestinci by získali příbřežní ekonomickou zónu (kterou Izrael také využívá), Izrael by nedokázal kontrolovat co tam proudí. OSN by "uprchlíky" dál označovalo jako ...Zobrazit celý příspěvek

   Nepomohlo. Palestinci by získali příbřežní ekonomickou zónu (kterou Izrael také využívá), Izrael by nedokázal kontrolovat co tam proudí. OSN by "uprchlíky" dál označovalo jako uprchlíky. Ono ani v současné době na to označení už ostatně nemají právo. Navíc radikálové jsou na obou stranách. Gaza je nesoběstačná oblast. Žije tam moc lidí. Aby mohla nějak fungovat, musela by být nějakým koridorem napojena na Západní břeh. A volný přesun osob mezi Gazou a ZB je to poslední co by si Izraelci přáli.Skrýt celý příspěvek

  • Kalessin
   10:23 26.03.2024

   Nepomohlo by to a plastelínci o to zas tak moc nestojí. Nejvíc ze všeho se bojí, aby se nemuseli začít starat sami o sebe.

   Nepomohlo by to a plastelínci o to zas tak moc nestojí. Nejvíc ze všeho se bojí, aby se nemuseli začít starat sami o sebe.

Načítám diskuzi...