Mezinárodní vojenská výstava IDEB 2012- BREN vs. SCAR

IDEB 2012
Foto: Stánek belgické firmy FN Herstal se těšil stálemu zájmu návštěvníků / Autor

Ve slovenské metropoli Bratislavě se koná každé dva roky mezinárodní výstava vojenská techniky IDEB. Ne jinak je tomu i letos, kdy se výstava IDEB 2012 konala ve dnech 2 až 4. května. Ač se IDEB 2012 nemůže srovnávat co do velikosti s naším IDETem, přesto bylo na co se koukat.

Počasí nám v pátek příliš nepřálo, takže jsme se omezili jen na výstavu ukrytou v Hale B slovenského výstaviště Expo. Příjezd k výstavišti i samotný vstup byl bez problému, nemůžeme si však nerýpnout do flegmatické kontroly u bezpečnostních rámů. Sice jsme notebook a bundy odložili mimo rám, ale nikdo se už neobtěžoval je prohledat. Kdybychom tam měli ukrytou pistoli nebo bombu, nikdo by si toho nevšiml. Ale to jen taková vtipná poznámka na okraj.

Cela výstava byla situovaná v druhém podlaží haly B, největší plochu samozřejmě zabírala expozice (přibližně 25 %) slovenské armády. Dalšími nepřehlédnutelnými firmami byla určitě Česká Zbrojovka, Tatra, EXCALIBUR ARMY, belgická FN Herstal, slovenský VÝVOJ Martin a další. Na své si přišli i fandové české armády, která do Bratislavy přivezla nemocniční Pandur II, Iveco LMV se slovensko-českou zbraňovou stanici ZVS a také útočné pušky CZ 805 BREN.

IDEB 2012 Foto: FN SCAR jako puška pro  přesnou střelbu / Autor

Podle našeho subjektivního názoru se největší oblibě těšil stánek belgické společnosti FN Hestral a České zbrojovky. Není divu, Belgičané vystavili své nejmodernější pušky, samopaly i kulomety – ať to že byl futuristicky FN2000 nebo oblíbený FN SCAR. Srdce každého militaristy určitě rozehřál také těžký kulomet M2, umístěný na trojnožce.

Musíme uznat, že CZ 805 BREN je opravdu krásná zbraň – bez debat. Vlastně, nejen „osmsetpětka“, ale i samopal CZ SCORPION EVO 3 je opravdu designerský povedený. „Škorpión“ jsme si také okamžitě oblíbili, velmi pohodlně se drží, je lehký a promyšlený. Hned nás napadlo, proč propracovaná pojistka zásobníku není použitá i na CZ 805 BREN (no vlastně nejen pojistka).

IDEB 2012 Foto: Zbraňové systémy CZ 805 BREN, CZ SCORPION EVO 3, pistole CZ 75 SP-01 PHANTOM a CZ 75 P-07 DUTY / AutorZatímco u CZ SCORPION EVO 3 můžete zmačknout pojistku (a tím pádem vyndat zásobník) jak ukazováčkem ruky držící zbraň, tak i druhou rukou, která vyndává samotný zásobník, u BRENu to je jinak. Zde je možné vyndávat zásobník, pouze rukou vyndávající zásobník. I když možná je problém, že nemám dostatečně dlouhé prsty.

Z vojenského hlediska byl pro nás zajímavý také stánek České armády. Dominantními exponáty byl zmiňovaný nemocniční Pandur a Iveco LMV. Zájemci si mohli ale také vyzkoušet pušky CZ 805 BREN (třeba s nasazeným bajonetem) v konfiguraci pro Českou Armádu a také granátomet CZ 805G.

IDEB 2012

Foto: Bezosádková věž TRT-25mm od firmy BAE Systems / Autor 

Další těžkou techniku dovezla slovenská společnost VÝVOJ Martin a český EXCALIBUR ARMY. Slováci ukázali nejen obrněný nosič kontejnerů TATRAPAN 8x8, ale i modernizované BVP vyzbrojené futuristicky vypadajícím 25mm kanónem TRT-25 mm od BAE Systems.

Obrovskou obchodní příležitost na poli modernizace ruských BVP-1/2 cítí také česká společnost EXCALIBUR ARMY. Na IDEB 2012 proto vystavila svou vizi modernizovaného BVP-1 nazvanou MGC-1. Stroj byl vybaven imitací přídavné keramické ochrany a ochranou mříží SLAT.

IDEB 2012

Foto: Modernizace BVP podle firmy EXCALIBUR ARMY / Autor

Závěrem podotkneme, že na velikosti výstavy se podepsaly klesající armádní rozpočty v zemích střední Evropy. V oblasti střední Evropy budou mít asi největší šanci na obchodní úspěch výrobci ručních zbraní, pozorovacích přístrojů a nejrůznější vojenské elektroniky a optiky – tedy z oblastí, které byly na IDEBu 2012 nejvíce vidět.

Fotogalerie

IDEB 2012 IDEB 2012 IDEB 2012
IDEB 2012 IDEB 2012 IDEB 2012
IDEB 2012 IDEB 2012 IDEB 2012
IDEB 2012 IDEB 2012 IDEB 2012
IDEB 2012 IDEB 2012 IDEB 2012

Nahlásit chybu v článku


Související články

MINIMI - nový standardní kulomet pro Armádu České republiky

Není žádným tajemstvím, že současný standardní lehký kulomet československé výroby Ukl vz. 59 má svá ...

Slovenská elitní jednotka 5. PŠU v Afghánistánu

Slovenská armáda má v Afghánistánu v současné době 324 vojáků. Kromě strážných a ženijních jednotek ...

Analýza možné modernizace českých bojových vozidel pěchoty BVP

Snižující se výdaje na obranu nutí i ty nejvyspělejší armády světa omezovat nákup nové techniky, ...

Modifikace CZ 805 BREN podle Armádních novin

Článek, kde jsme graficky upravili uherskobrodskou pušku CZ 805 BREN, měl mezi čtenáři obrovský ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Márty
  22:17 05.05.2012

  Ta moderna SA 58M na fotce ,to je pecka staronová klasika . To se jim povedlo................

  Ta moderna SA 58M na fotce ,to je pecka staronová klasika . To se jim povedlo................

 • martin
  11:43 05.05.2012

  bolo tam dobre, najlepsi bol stanok FN ale tie zbrane BREN a EVO dako neohurili

  bolo tam dobre, najlepsi bol stanok FN ale tie zbrane BREN a EVO dako neohurili

Načítám diskuzi...