MFCS-D - minomet s extremně krátkým reakčním časem

minometný systém MFCS-D
Foto: Minometný systém MFCS-D / Picatinny Arsenal

Americké výzkumné a výrobní středisko Picatinny Arsenal získalo v poslední době slávu a uznání za jeho přínos na poli vojenských technologií. Šest z deseti Nejlepších vojenských technologií za rok 2010 bylo právě od této americkou vládou vlastněné společnosti. Mezi oceněnými vynálezy je i pokrokový systém řízení palby pro minomety. Zařízení známe jako MFCS-D (Mortar Fire Control System - Dismounted) zásadně zvyšuje účinnost střelby z přenositelných minometů. Zkracuje se reakční čas, rychlost palby, přesnost a v neposlední řadě také bezpečnost obsluhy.

Výchozí zbraní celého zbraňového kompletu je vylepšený minomet M120. Jedná se o 120mm zbraň, která má svůj původ v Izraeli, kde byla vyráběna pod označením Soltam K6. Americká armáda minomet adoptovala v roce 1991.

Standardní minomet M120 váží 145 kg, má dostřel 7240 metrů a k jeho obsluze je zapotřebí pěti lidí. Teoretická rychlost palby je 16 ran za minutu (v první minutě) nebo 4 rany za minutu dlouhodobě. Obsluha dokáže vypálit první střelu během 8 minut ve dne nebo 12 minut v noci - po provedení všech výpočtů a nastavení zbraně.

 hydraulický výtah M326

Foto: Hydraulický jeřáb M326 Mortar Stowage Kit od firmy BAE Systems / BAE Systems

Samotný zbraňový komplet MFCS-D využívá jak 120mm minomet M120, tak speciální hydraulický jeřáb (M326 Mortar Stowage Kit), který dokáže automaticky naložit a složit minomet z tažného přívěsu. Celá operace netrvá déle než jednu minutu. Není tedy třeba nic rozebírat nebo demontovat. Stačí stisk jediného tlačítka a během chvilky je minomet připravený k akci.

Řídící a palebný systém MFCS-D se skládá z balistického počítače, GPS navigace a pohybových senzorů na hlavni zbraně. Obsluha nemusí nic počítat ani zjišťovat úhel natočení hlavně. Voják jen pomocí dotykové obrazovky zadá souřadnice cíle a elektronika udělá veškerou výpočtovou práci za něj.

minometný systém MFCS-D

Foto: MFCS-D při testovací střelbě / Picatinny Arsenal

Po získání údajů o nastavení zbraně obsluha ručně natočí hlaveň podle informací z počítače. Díky pohybovým senzorům na hlavni může počítač v reálném čase sledovat natáčení zbraně. Obsluha tak přesně na monitoru vidí, kdy je minomet nastaven ve správné poloze.

Díky všem těmto "vychytávkám" se dramaticky zvyšuje reakční čas minometu, a to pouze na dvě minuty - ve dne v noci! Jde o zásadní vlastnost pro úspěch v boji, protože nepříteli se výraznou měrou zkracuje čas na změnu pozice nebo útěk.

Zdroj: US Army

Nahlásit chybu v článku


Související články

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

První bojové zkušenosti s revolučním granátometem XM25

O pokrokovém granátometu XM25 jste zajisté už slyšeli. Jedná se o zbraňový systém střílející ...

M14 EBR - klasická konstrukce v moderním kabátě

Puška M14 byla původně vyvinuta jako náhrada za zbraň M1 Garand.  Avšak již záhy po zavedení do ...

Nová italská útočná puška ARX 160

Jako většina vyspělých národů světa i Italové se začali před několika lety poohlížet po nové útočné ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Prochy
  17:13 08.12.2011

  Již brzy na našich útvarech :-)

  Již brzy na našich útvarech :-)

 • Chucky
  07:25 07.12.2011

  Koukám, pěkná hračka na tom vozíku :::))))))

  Koukám, pěkná hračka na tom vozíku :::))))))

Načítám diskuzi...