MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu

MGCS vs. KF51 Panther vs. K2PL: Boj tanků o Evropu
KF51 Panther / Rheinmetall (Zvětšit)

Evropské země tradičně hledí v otázkách zbraňové výroby pouze na vlastní zájmy. Nezměnila to ani válka na Ukrajině. V Evropě tak běží tři konkurenční vývojové programy tanků: německý KF51 Panther, německo-francouzský MGCS (Main Ground Combat System) a polsko-korejský K2PL.

Jako mnohokrát v minulosti, i současná válka na Ukrajině má být důkazem zastaralosti tanků. Vždyť jen podle vizuálních informací Rusové přišli o více než 770 tanků. Některé údaje ale mluví o více než 1000 zničených ruských tancích.

Proč jsou vlastně tanky potřeba? Především k útoku. Ukrajinci nemohou dobýt zpět území jen pomocí pěchoty. Proti dobře opevněným a vyzbrojeným obráncům je nutné nasadit těžká obrněná vozidla s kanonem. Jedině tanky se dokáží pohybovat k obranému postavení protivníka pod palbou nepřátelské pěchoty, dělostřelectva, bojových vozidel pěchoty (BVP) nebo jiných tanků. Ostatně přesně k tomuto účelu tanky během první světové války vznikly.

Bez tanků jednoduše nemůžete vyhnat protivníka z území. Tanky jsou také nejlepší zbraní k ničení nepřátelských tanků a k vedení městských válek – pomocí vhodné munice mohou ničit pěchotu, bunkry nebo zástavbu.

Pochopitelně tanky nejsou „wunderwaffen“, ale „jen“ nezbytným komponentem ozbrojených sil. Především se musí správně používat. Masivní ztráty ruských tanků se připisují špatnému velení, nízkému počtu podpůrných vozidel, nedostatečné logistice, specifikaci ruské kultury (např. nízké schopnosti samostatného myšlení a sebekontroly) a nepočetné pěchotě chránící tanky před nepřátelskou pěchotou. Rusové přitom ztratili více tanků kvůli nedostatku paliva, uváznutí, poruchám, minám a útěkům ruských vojáků z boje, než kvůli palbě ukrajinské armády.

Stejná pozornost se musí věnovat konstrukci tanku. Spektakulární výbuchy ruských tanků jsou způsobeny zasažením munice ve věži. Ruské tanky mají rotační zásobník s municí uložený bezpečně na dně korby, ale další munice je ve věži. Probití věže tak zpravidla vede k zasažení munice a k výbuchu.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Konkurence MGCS: Itálie nabízí Polsku vývoj společného tanku

Italská armáda hledá náhradu za tanky C1 Ariete. Francouzi a Němci ale odmítají do svého společného ...

ASCALON: Francouzský kanon ráže 140 mm pro evropský tank MGCS

Francie a Německo společně vyvíjejí nový hlavní bojový tank MGCS (Main Ground Combat System). ...

PREMIUM Polská armáda: 1000 tanků pro šest divizí a akvizice korejského tanku K2

Polská armáda získá jihokorejské tanky K2. Současně dnes polské ministerstvo obrany oznámilo záměr ...

Rheinmetall na veletrhu Eurosatory 2022 prezentuje nový tank KF51 Panther

Na veletrhu Eurosatory v Paříži byl 13. června ve 14:00 slavnostně představen nový tank KF51, ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.