MiG-35 žije: Šest migů ročně pro ruské letectvo

MiG-35 žije: Šest migů ročně pro ruské letectvo
MiG-35 / MiG (Zvětšit)

Podle ruské tiskové agentury Interfax ruské vzdušně-kosmické síly (VKS) každý rok obdrží šest víceúčelových taktických bojových letounů MiG-35. Finální počet nakupovaných MiGů-35 není znám, ale podle Interfaxu letectvo neplánuje masivní nákup.

V současné době VKS převzaly již dva předsériové MiGy-35. Zbývající čtyři letadla VKS převezmou do konce letošního roku. „Plánujeme smlouvu uzavřít takovým způsobem, aby vzdušné síly odebíraly šest letadel ročně,“ uvedl nejmenovaný zdroj ruské tiskové agentuře Interfax. První šestici migů VKS získá na základě smlouvy podepsané na vojenské výstavě Armija 2018.

Zajímavé je, že dodání letounů mělo proběhnout do roku 2023. Prezident ruské Sjednocené letecké korporace (OAK) Jurij Slusar pro Interfax ale uvedl, že šestici MiGů-35 letectvo převezme do konce roku 2019 a sériová výroba začne v roce 2020. Současný projekt MiGu-35 (viz dále) byl přitom představen na moskevské výstavě MAKS v roce 2013. Letoun se poprvé vydal do vzduchu v listopadu roku 2016.

V prosinci 2018 Ruská letecká korporace MiG oznámila dokončení montáže prvních dvou MiGů-35 a začátek vojskových zkoušek. Nicméně do dnešního dne nebyl oznámen převod migů k letectvu. Pouze v prosinci 2018 ruské ministerstvo obrany oznámilo testování prototypů MiGů-35S (jednomístná verze) a MiGů-35UB (dvoumístná cvičná verze), zejména s důrazem na manévrovatelnost a aerodynamickou stabilitu. Piloti také odzkoušeli zbraňové systémy vzduch-vzduch a vzduch-země, včetně prostředků elektronického boje.

V roce 2017 tehdejší velitel VKS, generálplukovník Viktor Bondarev, uvedl, že celá flotila lehkých stíhacích letadel (MiG-29 a odvozené varianty) bude nahrazena MiGy-35. Podle agentury Interfax ale ruská armáda nehodlá masivně nakupovat MiG-35. „V budoucnu nedojde k přechodu lehkého stíhacího letectva na nový typ [MiG-35],“ cituje Interfax svůj nejmenovaný zdroj.

V minulosti neslo označení MiG-35 řada projektů. Označení MiG-35 bylo přiřazeno k prototypu stíhačky 5. generace MiG 1.44 z přelomu tisíciletí, k několika modernizačním projektům MiGů-29 a také pro letoun nabízený Indii v rámci programu MMRCA (Medium Multi-Role Combat Aircraft).

MiG-35 pro ruské letectvo je ale originální letoun ‒ konstrukčně vychází z námořního MiGu-29K/KUB, ale při stavbě byly použity lehké kompozitní materiály. Zásadní předností jsou modernizované motory RD-33MK s větším výkonem, digitálním řízením a menší tepelnou stopou. Životnost RD-33MK je 4000 hodin, což je dvakrát více více než u původních RD-33. I díky větší životnosti motorů celkový provoz MiGu-35 je dva a půl krát levnější, než původního MiGu-29.

Nový radiolokátor FGM-129SM Žuk-M1SE typu AESA, tedy radiolokátor s pevnou fázovanou mřížkou a digitálně vychylovaným paprskem, odhalí stíhací letoun až na vzdálenost 160 km a cíle s velkým čelním radiolokačním průřezem (RCS), jako jsou bombardéry, až na vzdálenost 300 km. Žuk-M1SE umí detekovat až 30 vzdušných cílů a na šest současně navádět zbraně vzduch-vzduch.

Druhým klíčovým senzorem je elektro-optické čidlo typu OLS-UEM, které slouží pro vizuální a automatické vyhledávání a sledování vzdušných cílů.

Jak uvádí web Russian Defence Policy, většina ze zhruba 75 MiGů-29, které jsou stále zařazeny do výzbroje VKS, nejsou aktivní nebo jsou přiřazeny k výcvikovým jednotkám. Aktivní MiGy-29, a především modernizované MiGy-29SMT, však stále slouží u jednotek v oblasti Kursk, Millerovo nebo na ruské základně Erebuni v Arménii.

MiG-35 je však tak trochu nechtěné dítě, protože ho ruské letectvo nepotřebuje. Všechny úkoly MiGu-35 s přehledem zvládnou letouny Su-35S nebo Su-30SM/M2. Za nákupem MiGů-35, a i modernizovaných MiGů-29SMT, je ekonomická podpora společnosti MiG a také podpora prodeje těchto strojů do zahraničí.

Rusové nabízejí MiG-35 především v indickém „nekonečném“ (Indie chystá nákup zahraničních stíhaček neúspěšně prakticky už 20 let) tendru na nákup moderních zahraničních víceúčelových taktických letadel. Společnost MiG může dodat indickému letectvu až 110 letadel MiG-35, které jsou údajně o 20 % levnější, než zahraniční konkurenti. Indie plánuje na nákup letounů vyčlenit 19 miliard dolarů.


Letecká akrobacie MiGu-35 na letecké výstavě MAKS 2017

„Věříme, že MiG-35 je jedním z nejlepších ve své třídě letadel. Díky tomu lze použít celou paletu stávajících i perspektivních zbraní. Nejnovější elektronické systémy, oproti konkurenci nižší pořizovací náklady a levnější poprodejní servis dělají z MiGu-35 důstojného hráče na světovém trhu,“ uvedl v únoru Slusar.

„Pokud jde o Indii, MiG-35 má celou řadu technických vlastností letadel 4++ generace a zcela splňuje podmínky probíhajícího indického tendru. Od prvního [indického] výběrového řízení uplynulo asi 10 let. Během této doby letadlo absolvovalo další zkoušky a stalo se dokonalejším. V rámci výběrového řízení je OAK připravena nejen doručit stíhačky ve finální verzi, ale také předat potřebnou dokumentaci pro výrobu těchto letadel indickým strategickým průmyslovým partnerům. Takové zkušenosti už máme, například úspěšný program Su-30MKI,“ dodal Slusar.

Jaky bude osud MiGů-35 ve VKS není známo, ani kolik letadel ruské letectvo skutečně nakoupí. Každopádně podle bývalého pilota Jurije Sytnika, člena prezidentské poradní komise pro rozvoj všeobecného letectví, ruské letectvo letouny čtvrté generace, jako je MiG-35, potřebuje.

„MiG-35 ve svých provozních charakteristikách dokáže bojovat s letouny páté generace, včetně F-35. Střely, s nimiž je nový MiG vyzbrojen, jsou schopny zasáhnout letadla ve vzdálenosti 150 km, zatímco zbraně potenciálního nepřítele ‚pracují‘ pouze na vzdálenost 80 km. Podle mého názoru je příliš brzy na to, abychom odepsali ‚třicetpětku‘,“ uvedl svůj názor Sytnik v rozhovoru pro televizi Russia Today.

Sytnik zároveň neodmítl letouny páté generace. Podle Sytnika ale zavedení ruských Su-57 v dostatečném množství potrvá pět až osm let, takže do té doby ruské letectvo potřebuje jiné stroje, na kterých bude létat.

Zdroj: Russia Defence Policy, RT, Interfax

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské letectvo získalo stíhačky MiG-29SMT a čeká na MiG-35

Ruské letectvo v roce 2014 objednalo druhou várku víceúčelových frontových stíhacích letadel ...

Bude MiG-35 připraven na bitvu s F-22 a F-35?

Ruské letectvo již několik let netrpělivě vyhlíží nové frontové stíhací letadlo MiG-35, nástupce ...

Ruské letectvo začíná testovat “exportní” stíhačky MiG-35

Na konci ledna bude oficiálně představena finální (sériová) podoba nové ruské víceúčelové stíhačky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • fido
  14:39 16.05.2019

  Rusko nakupuje: 76 neviditelných stíhaček Su-57, které jsou odpovědí na americké Raptory a přes 200 nejmodernějších bitevních ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko nakupuje: 76 neviditelných stíhaček Su-57, které jsou odpovědí na americké Raptory a přes 200 nejmodernějších bitevních vrtulníků.

  https://ct24.ceskatelevize.cz/...

  To bude pro zdejší elfstvo takový argumentační oříšek … :-)Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   14:48 16.05.2019

   v com konkretne to ma byt problem? A nenakupuje, chysta sa nakupovat a podpisane zatial nie je nic i ked ak to tvrdil osobne Putin tak to je pravdepodobnejsie ako pri ...Zobrazit celý příspěvek

   v com konkretne to ma byt problem?

   A nenakupuje, chysta sa nakupovat a podpisane zatial nie je nic i ked ak to tvrdil osobne Putin tak to je pravdepodobnejsie ako pri predchadajucich vyjadreniach.

   Zaujimava je skor jednotkova cena kde v porovnani s Su57 nakup MiGov postrada iny ako ekonomicky zmysel (nepriama dotacia MiGu)Skrýt celý příspěvek

 • Fabius Maximus
  23:00 14.05.2019

  Ruské veby jsou plné ne 6 MIGů 35, ale 6 Suchojů SU-57, které dnes doprovázely Putina na zkoušku hypersonických raket Kindžál https://www.youtube.com/watch?... Tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Ruské veby jsou plné ne 6 MIGů 35, ale 6 Suchojů SU-57, které dnes doprovázely Putina na zkoušku hypersonických raket Kindžál

  https://www.youtube.com/watch?...

  Tak nevím, jestli nedošlo k chybě a nemají to být ta sůčka a ne migy.Skrýt celý příspěvek

  • givicz
   23:12 14.05.2019

   Fabius Maximus jj koukám tak dneska na RT NEWS na youtube... Putin inspects hypersonic Kinzhal missile system with a range of 2,000km https://www.youtube.com/watch?... a ...Zobrazit celý příspěvek

   Fabius Maximus jj koukám tak dneska na RT NEWS na youtube...
   Putin inspects hypersonic Kinzhal missile system with a range of 2,000km
   https://www.youtube.com/watch?...

   a říkám si vidím dobře ... to jako letadlo Putina opravdu doprovází 6 stíhaček 5 generace SU 57 ???? a potom se to potvrdí ...

   Эксклюзивное ВИДЕО: Самолет Путина ОХРАНЯЮТ шесть истребителей Су-57 ( Exkluzivní video: Putinovo letadlo chrání Šest stíhaček Su-57)
   https://www.youtube.com/watch?...

   Jinak na tom videu je nějak podezřele detailně vidět hypersonická raketa Kinžal...Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    07:45 15.05.2019

    Pokud je nedostalo "letectvo", tak ho doprovázelo 6x prototypů stíhaček 5.gen ...
    Popravdě mi to přišlo jako hazard, ale asi už jsou fakt zoufalí.

    Pokud je nedostalo "letectvo", tak ho doprovázelo 6x prototypů stíhaček 5.gen ...
    Popravdě mi to přišlo jako hazard, ale asi už jsou fakt zoufalí.

  • logik
   08:59 15.05.2019

   No dělaj Su-57 reklamu jak můžou. Holt když se pro RF nevyplatí je zavádět do výzbroje, ani jim to nevyšlo s Indií, tak hledaj jinýho "hejla", kterej by jim zaplatil vývoj... :-)

   No dělaj Su-57 reklamu jak můžou. Holt když se pro RF nevyplatí je zavádět do výzbroje, ani jim to nevyšlo s Indií, tak hledaj jinýho "hejla", kterej by jim zaplatil vývoj... :-)

 • stronger.p
  21:36 14.05.2019

  Jen úplný hlupák považuje MiG-35 za Mig-29A a úplně stejný hlupák považuje F-16V za F-16A. Tyto letouny mají se svými velmi vzdálenými předchůdci jen podobné tvary. Tolik jen k ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen úplný hlupák považuje MiG-35 za Mig-29A a úplně stejný hlupák považuje F-16V za F-16A. Tyto letouny mají se svými velmi vzdálenými předchůdci jen podobné tvary.
  Tolik jen k velmi znalým diskutérům, kteří tady donekonečna omílají "kvality" původní 29tky....
  Nedávno byl na ČT2 dokument o Rafaele, kde zástupce-konstruktér od Dassault o MiG-35 mluvil s respektem, že se jedná o kvalitní stroj s jinou filosofií, než je používána u nich nebo jinde na Západě. Že lehce kulhá v západních požadavcích standard ergonomie a elektroniky, ale že se jedná o kvalitního konkurenta. a nebezpečného protivníka.
  Tak jako si našla Dacia Logan svoje "ženichy" tak MiG-35 je taky najde....Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   22:33 14.05.2019

   stronger.p - no diskutabilné je možno aj porovnávanie nákupu auta a lietadla...a nájsť zákazníka bude ťažké,keď migy už nechce ani rusko...

   stronger.p - no diskutabilné je možno aj porovnávanie nákupu auta a lietadla...a nájsť zákazníka bude ťažké,keď migy už nechce ani rusko...

  • logik
   08:56 15.05.2019

   stronger: Příměr k Dacii kulhá - a to hned z dvou stran - Dacie má takovej úspěch, protože je levná na nákup i provoz. Ale Mig-35 provozně levnej být nemůže, dvoumotorák vyjde vždy ...Zobrazit celý příspěvek

   stronger: Příměr k Dacii kulhá - a to hned z dvou stran
   - Dacie má takovej úspěch, protože je levná na nákup i provoz. Ale Mig-35 provozně levnej být nemůže, dvoumotorák vyjde vždy dráž, a navíc motory na Mig-35 furt zaostávají za západníma v životnosti
   - Dacia má takovej úspěch, protože "lepší" auta stojej podstatně více - podobně velký auto jako Logan od Škodovky stojí půl milionu plus, skoro dvakrát tolik . Ale Su-35 se neprodává zas o tolik dráž, aby to dělalo tak markantní rozdíl.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    09:34 15.05.2019

    A hlavně Logan není závodní auto, které se utkává s jinými. Takže klidně může být pomalé, s malým kufrem a mít jiné nevýhody - slouží k přepravě z bodu A do bodu B a pokud toto ...Zobrazit celý příspěvek

    A hlavně Logan není závodní auto, které se utkává s jinými. Takže klidně může být pomalé, s malým kufrem a mít jiné nevýhody - slouží k přepravě z bodu A do bodu B a pokud toto zvládne a uživateli jeho výkony stačí, proč by nemělo mít prodejní úspěch?
    Kdežto stíhačka je určena k boji s nepřítelem. Takže lze použít srovnání třeba monopostu Williams s monopostem Ferrari.Skrýt celý příspěvek

   • stronger.p
    10:27 15.05.2019

    Dacia Logan konkurovala Renaultu Thalia (Rafaele), Fabii Junior (Gripen) nebo Opel Corsa (F-16). Všichni odborníci na auta se smáli, když přišel Logan na trh do tohoto segmentu, ...Zobrazit celý příspěvek

    Dacia Logan konkurovala Renaultu Thalia (Rafaele), Fabii Junior (Gripen) nebo Opel Corsa (F-16). Všichni odborníci na auta se smáli, když přišel Logan na trh do tohoto segmentu, že se nemůže nic prodat. Logan nikdy nekonkuroval vozům kolem 500K, ale autům kolem 180-210KSkrýt celý příspěvek

    • logik
     10:47 15.05.2019

     Logan kombík nebo Lodgy - ta měla největší úspěch - rozhodně není ekvivalent Corsy či Fabie. Ta nabídne prostor na úrovni středních MCV, např. Toyoty Verso nebo Touranu. A i když ...Zobrazit celý příspěvek

     Logan kombík nebo Lodgy - ta měla největší úspěch - rozhodně není ekvivalent Corsy či Fabie. Ta nabídne prostor na úrovni středních MCV, např. Toyoty Verso nebo Touranu.

     A i když vezmeme Dacii sedan, tak ani tam není Fabie konkurence. Teda cenová svým způsobem jo - i když teda stojí v ČR o polovinu víc, ale nikoli třídou. Logan sedan má oproti Fabii 20cm větší rozvor a 30cm větší délku.

     Jako konkurent Fabie se to vnímá proto, že za cenu Logana si lidi dřív mohli koupit právě max tu Fabii, ale velikostí je to auto o třídu vejš. Velikostí je u škodovky ekvivalentní Scala, která začíná na 400.000 - tedy více než dvojnásobku nejlevnější Dacie (samozřejmě, když srovnáme výbavu, tak se rozdíl o něco sníží)Skrýt celý příspěvek

     • stronger.p
      13:26 15.05.2019

      https://www.sauto.cz/osobni/de...

      Asi každý myslíme jiné auto

      https://www.sauto.cz/osobni/de...

      Asi každý myslíme jiné auto

     • logik
      14:42 15.05.2019

      Ne nemyslíme, i Dacia Logan sedan je o třídu vejš než Fabia. Přímý konkurent Fabie je max Dacia Sandero, oba patří do třídy malých aut. Logan patří rozměrově do nižší střední, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ne nemyslíme, i Dacia Logan sedan je o třídu vejš než Fabia. Přímý konkurent Fabie je max Dacia Sandero, oba patří do třídy malých aut.
      Logan patří rozměrově do nižší střední, podobně jako Scala, Opel Astra nebo Ford Focus.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:52 16.05.2019

      ...škoda, že ty Dacie jsou jezdící rakve... Nevím teda ty poslední fcelifty, ale když jsem před lety kupoval auto, tak jsem se o ně vážně zajímal a ty výsledky crashtestů byly na ...Zobrazit celý příspěvek

      ...škoda, že ty Dacie jsou jezdící rakve... Nevím teda ty poslední fcelifty, ale když jsem před lety kupoval auto, tak jsem se o ně vážně zajímal a ty výsledky crashtestů byly na dnešní dobu hrozivé...Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      19:19 16.05.2019

      :-))) ..škoda, že ty Dacie jsou jezdící rakve... Nevím teda ty poslední fcelifty, ale když jsem před lety kupoval auto, tak jsem se o ně vážně zajímal a ty výsledky crashtestů byly ...Zobrazit celý příspěvek

      :-))) ..škoda, že ty Dacie jsou jezdící rakve... Nevím teda ty poslední fcelifty, ale když jsem před lety kupoval auto, tak jsem se o ně vážně zajímal a ty výsledky crashtestů byly na dnešní dobu hrozivé...
      ..... No je lepší mít novou Dacii než olétanou popelnici z Reichu :-)))
      Dacia Logan není složité auto, ale je to spolehlivý dělník. Kluci od nás je mají v osobním užívání a nemají problém s tím jet na dovolenou s rodinami.
      Každé 3-4 roky dostanou nové, záleží jak se daří a snaží. Náklady na provoz minimální.
      Auto je schválené pro provoz tady.
      https://dekra.cz/... takže to taková bída není.
      Cena MCV vyšla okolo 330K CZK, příště snad koupíme Dustery, vyjde to +/- stejně.Skrýt celý příspěvek

 • HEKTOR
  18:36 14.05.2019

  takže po prečítaní článku,som pochopil,že sme nemali kupovať f-16,ale mali sme zobrať tie migy-35...a už vidím ako by sme na cvičeniach nato popreháňali tie f-35... a asi nikdy ...Zobrazit celý příspěvek

  takže po prečítaní článku,som pochopil,že sme nemali kupovať f-16,ale mali sme zobrať tie migy-35...a už vidím ako by sme na cvičeniach nato popreháňali tie f-35...
  a asi nikdy nepochopím tie papierové ruské porovnávania v čom a o koľko % je ich technika lepšia...Skrýt celý příspěvek

  • astor
   21:33 14.05.2019

   Měli jste koupit rovnou tie F-35. Měli by jste rázem největší penis mezi novými členy NATO. Takhle jste s F-16 na úrovni Pákistánu nebo Íráku, slabé B...

   Měli jste koupit rovnou tie F-35. Měli by jste rázem největší penis mezi novými členy NATO. Takhle jste s F-16 na úrovni Pákistánu nebo Íráku, slabé B...

   • HEKTOR
    22:02 14.05.2019

    astor - no neviem či potrebuje svk zrovna najväčší penis v nato,ale asi tomu rozumiete viac...ja si myslím že sme mali kúpiť f-22-to by bol mega penis,hm,škoda že sa už nevyrábajú ...Zobrazit celý příspěvek

    astor - no neviem či potrebuje svk zrovna najväčší penis v nato,ale asi tomu rozumiete viac...ja si myslím že sme mali kúpiť f-22-to by bol mega penis,hm,škoda že sa už nevyrábajú ...a lepšie asi slabé B a úroveň pakistan,irak,bahrajn,možno bulharsko,atď-ako teraz byť C s mig-29...Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     01:28 15.05.2019

     Hmm, jo fakt dobrý, jen na Sliači svého času měli letuschopné 2x 29 a v jistých okamžicích nedokázali ani postavit hotovost NATINADS. Potom se to zlepšilo. Měli už 3x 29 ...Zobrazit celý příspěvek

     Hmm, jo fakt dobrý, jen na Sliači svého času měli letuschopné 2x 29 a v jistých okamžicích nedokázali ani postavit hotovost NATINADS. Potom se to zlepšilo. Měli už 3x 29 letuschopných.
     Na co potřebujete Raptory, když nedokážete zajistit vzd. prostor na hranici s Ukrajinou. Celých 98km. Zásadní a mnohem jednodušší úkol na který Raptory rozhodně nepotřebujete. Slovenská ekonomika na to prostě nemá.
     https://zpravy.aktualne.cz/zah...
     nebo zde:
     https://zahranicni.ihned.cz/c1...

     Chalani na podborovej můžou být šťastní, že už tady nejsou komouši. Za tohle by vyfasovali prokurátora.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      07:28 15.05.2019

      Larry - možno ste neposrehli tú iróniu, nevadí, moja chyba... asi ju začnem písať veľkými písmenami... kúpa f-22 má asi taký význam ako nákup f-35,teda žiadny... a trošku ...Zobrazit celý příspěvek

      Larry - možno ste neposrehli tú iróniu, nevadí, moja chyba... asi ju začnem písať veľkými písmenami...
      kúpa f-22 má asi taký význam ako nákup f-35,teda žiadny...
      a trošku pochybujem že máte detailný prehľad nasaditelnosti/použitelnosti slov. migov...Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      07:34 15.05.2019

      Larry - takže pokial by sme mali cca 20 funkčných migov, tak by vrtulníky, malé lietadlá a rogalá neprelietavali východnú hranicu .???
      myslím že asi áno...

      Larry - takže pokial by sme mali cca 20 funkčných migov, tak by vrtulníky, malé lietadlá a rogalá neprelietavali východnú hranicu .???
      myslím že asi áno...

     • Jirosi
      07:48 15.05.2019

      Larry: "Slovenská ekonomika na to prostě nemá."

      Tohle je čistě o politice, o ničem jiném.

      Larry: "Slovenská ekonomika na to prostě nemá."

      Tohle je čistě o politice, o ničem jiném.

     • Larry
      11:20 15.05.2019

      to Hektor: budete se divit, ale donedávna měl. LZSL ještě do nedávné doby sloužil spolužák. To víte, vojenské školství do r.93 :-))) kolikrát jsem si říkal, že léta nikdo ...Zobrazit celý příspěvek

      to Hektor:
      budete se divit, ale donedávna měl. LZSL ještě do nedávné doby sloužil spolužák.
      To víte, vojenské školství do r.93 :-)))
      kolikrát jsem si říkal, že léta nikdo nepřiletěl ani na CIAF do Čech. A ejhle nedostatek peněz a hlavně sprzněná modernizace, kdy vaše slavné Migy měli rádia že se nedomluvili s civilním ŘLP v civilizované Evropě. Když rozhodují pancéřové hlavy v Praze nebo Blavě je úplně jedno.Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      11:26 15.05.2019

      To Hektor, ochrana státní hranice je o i o nepřetržitém průzkumu vzdušného prostoru adekvátními prostředky. V Košicích a Prešove nejsou letiště na xovno. Vrtulníkáři tam měli své ...Zobrazit celý příspěvek

      To Hektor,
      ochrana státní hranice je o i o nepřetržitém průzkumu vzdušného prostoru adekvátními prostředky. V Košicích a Prešove nejsou letiště na xovno. Vrtulníkáři tam měli své opodstatnění. Pokud by drželi hotovost 24/7/365 tak by ty ukrajinské plečky na čáře našli. Ochrana vnější hranice Schengenu je vaše povinnost a také to neděláte zadarmo.Skrýt celý příspěvek

 • siggi
  18:25 14.05.2019

  Tak jak to jde, zdejší havlokolaborantská latríno užitečných idiotů? Evidentně jste obdrželi "trolovné" a potřebné instrukce, takže se to tady váma jenom hemží stejně, jako s ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak jak to jde, zdejší havlokolaborantská latríno užitečných idiotů? Evidentně jste obdrželi "trolovné" a potřebné instrukce, takže se to tady váma jenom hemží stejně, jako s blechama….jakoli se to na první pohled nemusí zdát související s článkem, tak je to přinejmenším VELICE varovné konstatování, co Evropu čeká ze strany militaristicko/teroristického režimu z Washingtonu...."Washington varoval Evropskou unii před ekonomickými a politickými následky v případě pokračování vývoje vlastních obranných projektů, uvádí El Pais s odkazem na dopis americké viceministryně zahraničí Ellen Lord šéfce evropské diplomacie Federice Mogheriniové." - tedy KUPUJTE a PLAŤTE jenom za americké zbraně, páč to jsou zbraně mírové, demokratické, humánní...a těm co neposlechnou, těm zkroutíme ruce a humánně je zbombardujeme - za vaše peníze! :):)Skrýt celý příspěvek

  • HEKTOR
   18:40 14.05.2019

   pravdu píšete...len škoda že v minulosti sme museli kupovať sovietske zbrane,humánne nás podporili v roku 1968 a mám dojem že ani život "pod" moskvou nebol to pravé orechové...

   pravdu píšete...len škoda že v minulosti sme museli kupovať sovietske zbrane,humánne nás podporili v roku 1968 a mám dojem že ani život "pod" moskvou nebol to pravé orechové...

  • StandaBlabol
   19:55 14.05.2019

   Siggi, pozdravuj všechny na směně v Saviškinově 55 v Petrohradě. Ten článek jsi nikdy nečetl, že ne? Protože říká něco úplně jiného. A to, že pokud by EU zakázala americkým ...Zobrazit celý příspěvek

   Siggi,

   pozdravuj všechny na směně v Saviškinově 55 v Petrohradě. Ten článek jsi nikdy nečetl, že ne? Protože říká něco úplně jiného. A to, že pokud by EU zakázala americkým firmám účast v evropských zbrojních tendrech, zareaguje USA recipročně. Nějak nevím, co je na tom špatně. Pokud USA nebudou smět prodávat zbraně do Evropy, nebude smět Evropa prodávat zbraně do USA.Skrýt celý příspěvek

  • astor
   21:16 14.05.2019

   Více amerických zbraní znamená že jsme více Američani. V poslední době mě nejvíce pobavil nějaký délesloužící polomozek , který prohlásil , že jeho vzor je americký seržant. Co těm ...Zobrazit celý příspěvek

   Více amerických zbraní znamená že jsme více Američani. V poslední době mě nejvíce pobavil nějaký délesloužící polomozek , který prohlásil , že jeho vzor je americký seržant. Co těm našim ochráncům demokracie všude tam, kde Američana posílají do zadku, dávají žrát, nevím. Ale klidně se mi nespí.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    22:05 14.05.2019

    astor - súhlas, tých polomozgov je veľa...len ako amerických,tak aj ruských...

    astor - súhlas, tých polomozgov je veľa...len ako amerických,tak aj ruských...

   • GlobeElement
    08:45 15.05.2019

    Ten polomozek věděl, o čem mluví. Setkal jsem se s mnoha americkými vojáky různých hodností a měli jednu společnou vlastnost - absolutní profesionalitu. V 90. letech byl rozdíl ...Zobrazit celý příspěvek

    Ten polomozek věděl, o čem mluví. Setkal jsem se s mnoha americkými vojáky různých hodností a měli jednu společnou vlastnost - absolutní profesionalitu. V 90. letech byl rozdíl mezi americkým a českým vojákem (a důstojníkem) neskutečný, asi jako mezi Superbem a vozíkem taženým bernardýnem. Dnes je to mnohem lepší, ten vzor v amerických seržantech je znát.Skrýt celý příspěvek

  • Klimesov
   06:34 15.05.2019

   Hej dobře to jde brou. Včera mi konečně přišli peníze od Sörösse na účet. 550 kč. Což je dobré. Poslal mi o 50 kč víc než měl takže já se mám dobře. A co ty?

   Hej dobře to jde brou. Včera mi konečně přišli peníze od Sörösse na účet. 550 kč. Což je dobré. Poslal mi o 50 kč víc než měl takže já se mám dobře. A co ty?

   • GlobeElement
    08:46 15.05.2019

    Není to záloha na příští akci?

    Není to záloha na příští akci?

    • Klimesov
     09:27 15.05.2019

     Asi. Je to možné. Uvidím podle toho co mi napíše na mejl :-)

     Asi. Je to možné. Uvidím podle toho co mi napíše na mejl :-)

     • Luky
      09:50 15.05.2019

      Jó ty vaše akce za udržení amerických krtků v justici.....demonstrace, kde se řekne "a všichni teď prdíme doprava!... a teď prdíme dozadu!..a teď doleva jůůů!", hlavně že si můžete ...Zobrazit celý příspěvek

      Jó ty vaše akce za udržení amerických krtků v justici.....demonstrace, kde se řekne "a všichni teď prdíme doprava!... a teď prdíme dozadu!..a teď doleva jůůů!", hlavně že si můžete společně zaskandovat a zamávat rozdanýma mávátkama. Zbytek republiky se tý jedinečnosti a individualitě směje, i když Babiše zrovna nevolí.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:17 15.05.2019

      Luky: Ne já to dělám pro peníze :D neberte to 100 za demonstraci :D :D

      Luky: Ne já to dělám pro peníze :D neberte to 100 za demonstraci :D :D

     • logik
      11:03 15.05.2019

      Luky: Tobě nevadí, že ministra spravedlnosti má dělat člověk, kterej např. kryl věci v ROP severozápad? A pokud Ti to vadí, tak proč je podle Tebe špatné proti tomu ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky:
      Tobě nevadí, že ministra spravedlnosti má dělat člověk, kterej např. kryl věci v ROP severozápad? A pokud Ti to vadí, tak proč je podle Tebe špatné proti tomu protestovat?

      Nebo jsi jeden z těch, co když vyskočí na semaforu červená, tak se rozjedeš, jen proto, abys nešel s davem?Skrýt celý příspěvek

  • Pavel II
   15:27 15.05.2019

   Tenhle pán se mi opravdu jen zdá, že?

   Tenhle pán se mi opravdu jen zdá, že?

 • Pavel II
  17:03 14.05.2019

  Je to zvláštní, ale nemohu reagovat na řadu příspěvků?

  Je to zvláštní, ale nemohu reagovat na řadu příspěvků?

  • Rase
   19:48 14.05.2019

   od čtvrté reakce už komentáře neodskakují ale řadí se pod sebe, tak musíte dohledat poslední a reagovat na něj - ideálně nejdřív napsat jméno člověka na kterého reagujete.

   od čtvrté reakce už komentáře neodskakují ale řadí se pod sebe, tak musíte dohledat poslední a reagovat na něj - ideálně nejdřív napsat jméno člověka na kterého reagujete.

   • Pavel II
    15:22 15.05.2019

    Děkuju.

    Děkuju.

 • Larry
  09:58 14.05.2019

  Dodnes diskutéři nepochopili teorii šmeliny: 1/ každé zpoží má svého kupce 2/ každý den se rodí nějaký blbec, jen ho najít Indie a jejich výběr stíhače, mě připomíná český ...Zobrazit celý příspěvek

  Dodnes diskutéři nepochopili teorii šmeliny:
  1/ každé zpoží má svého kupce
  2/ každý den se rodí nějaký blbec, jen ho najít

  Indie a jejich výběr stíhače, mě připomíná český výběr a tendr na vrtulníky.
  Každý stát, který má trochu letectvo v použitelném stavu má něco:
  Pokud chcete přezbrojit a nakoupit u jiného výrobce , znamená to mnohem větší náklady do změny infrastruktury základen, nákupu trenažéru.....
  Viz Chorvatsko, to musela být slušná "pálka" pokud by přezbrojili z MiG 21 na F16.
  Tak to funguje všude. Já mám ve firmě osobně 3tí auto jedné značky
  a když si půjdu pro další k prodejci, dostanu slevu.

  MaPo MiG se snaží předejít situaci, v jaké je (bylo) např. Aero., kdy nemělo co nabídnout.
  MaPo MiG má své zákazníky, kteří mají i omezenější rozpočty a budou hledat náhrady za MiG29. S minimálními náklady a MiG35 pro ně bude řešení.
  Aby mohl probíhat výcvik v Rusku nebo u zákazníka, je potřeba aby piloty a techniky vyslané zákazníkem cvičili lidé, kteří mají s daným typem zkušenosti.
  A potom jsou řešení "low cost" viz Srbsko.
  Zadarmo není nic, ale je potřeba najít řešení, které je přijatelné.Skrýt celý příspěvek

  • Karolam
   10:05 14.05.2019

   Souhlas, je se třeba zamyslet co je výhodné hlavně pro nás, a ne pro zájmy někoho jiného.

   Souhlas, je se třeba zamyslet co je výhodné hlavně pro nás, a ne pro zájmy někoho jiného.

   • Klimesov
    10:38 14.05.2019

    Však to se taky tak vybírá. Nebo máte pocit, že technika co jsme nakoupili nebo se chystáme nakoupit nesplňuje požadavky AČR? Pokud ano tak proč?

    Však to se taky tak vybírá. Nebo máte pocit, že technika co jsme nakoupili nebo se chystáme nakoupit nesplňuje požadavky AČR? Pokud ano tak proč?

    • Luky
     12:14 14.05.2019

     Já u vrtulníků problém vidím. Pokud vyřadí z výběru ostatní výrobce (v souladu s politickým zadáním), jsou jen sami proti sobě. V zásadě nemám až takový problém s tím, kdyby např. ...Zobrazit celý příspěvek

     Já u vrtulníků problém vidím.
     Pokud vyřadí z výběru ostatní výrobce (v souladu s politickým zadáním), jsou jen sami proti sobě.

     V zásadě nemám až takový problém s tím, kdyby např. kategorie středního vrtulníku byla z USA. Když by si napsali podmínky soutěže tak, že USA nabídka předčí evropské, mohlo by to tak i dopadnout.
     Naše armáda používá izraelské střely Spike, okolní státy také. I ten Blackhawk má slušnou paletu výzbroje, bylo na něj integrované kdeco. Proč to musí být takový pitomý balíček s 12ks Hellfire a není možné nic jiného!? Poláci by mohli drak také dodat za jiné peníze.... Pokud se předem zříkáme výběru a diskuze, je to hanebné.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      13:04 14.05.2019

      Ano problém může být způsob výběru to souhlasím, nikoli technika, kterou poptáváme nebo která nám je nabízena. No ohledně poláků to je diskutabilní. Poláci nám nemohou nabídnout ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano problém může být způsob výběru to souhlasím, nikoli technika, kterou poptáváme nebo která nám je nabízena.
      No ohledně poláků to je diskutabilní. Poláci nám nemohou nabídnout UH-60, pro tu vyrábějí pouze kabiny. Polská firma PZL Milec komplet vyrábí pouze S-70i, a ty jsou o něco horší než UH-60. Chybí jim některé citlivější pokročilé technologie. Tím ovšem nechci říct, že S-70i je špatné, pouze konstatuji, že by to nemusela být žádná výhra. On totiž ten článek na Ekonomickém deníku není zas až tak objektivní jak se tváří. Jeho hlavní problémem je, že útočí pouze na UH-1 a o ostatních nabídkách se tam nic nedovíte.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      16:11 14.05.2019

      co říkáte na tento nový vrtulník ... :)
      https://bmpd.livejournal.com/3...

      co říkáte na tento nový vrtulník ... :)
      https://bmpd.livejournal.com/3...

     • segal7
      16:18 14.05.2019

      No vzhledem k tomu, že izraelské AH1 používali Spike NLOS, tak by to asi problem nebyl...

      No vzhledem k tomu, že izraelské AH1 používali Spike NLOS, tak by to asi problem nebyl...

     • Luky
      19:34 14.05.2019

      Ale v té nabídce podobná možnost bohužel není, ani se o ní nedá diskutovat.

      Často se tu hovoří o vzkazu zahraničním partnerům. Jaký vzkaz se tedy dává těm evropským výrobcům?

      Ale v té nabídce podobná možnost bohužel není, ani se o ní nedá diskutovat.

      Často se tu hovoří o vzkazu zahraničním partnerům. Jaký vzkaz se tedy dává těm evropským výrobcům?

     • Klimesov
      06:57 15.05.2019

      Luky. Ale evropští partneři nebyly nijak diskriminováni. Francie a Itálie mohla nabídnout a nabídla své stroje. Takže kde je ten problém? V tom, že byla odmítnuta Polská nabídka ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky. Ale evropští partneři nebyly nijak diskriminováni. Francie a Itálie mohla nabídnout a nabídla své stroje. Takže kde je ten problém?
      V tom, že byla odmítnuta Polská nabídka licenčně vyráběného vrtulníku z USA?
      Ale no tak. Nedělejte tady ze sebe pokrytce. Jak by asi vypadalo výběrové řízení, kdyby nám PZL Milec, což je dceřiná firma koncernu Sikorski, nabídlo S-70i, a zároveň by nám Sikorski nabídl UH-60? tohle by bylo ne fér. Jedna firma by měla možnost nabídnout dva stroje. A počítám, že zrovna vy by jste byl první kdo by si na to ztěžoval.
      A to neberu v potaz, že jedna ze základních podmínek AČR byla na malí lehkých víceúčelový vrtulník. Což ani UH-60 a ani S-70i nejsou.
      Takže dost toho nesmyslného šťourání v hovně a hledání nesmyslných důkazů, že lezeme USA do zadku, za každou cenu. Opět upozorňuji, ten článek ze kterého vychází vaše pochybnost není tak objektivní jak se tváří. Chybí v něm velká část informací o konkurenčních strojích. Vždyť kolik té techniky z USA reálně provozujeme? Nějaké podpůrné věci? A o jakou techniku z jejich strany máme zájem? Vrtulníky, možná letadlo, popřípadě raketomet. BVP, kolové OT, Tanky, dělostřelectvo, PVO, lehké protitankové zbraně. To všechno budeme s velkou pravděpodobností brát odjinud.
      To vám opravdu tak vadí to, že naše armáda podle všeho plánuje větší diverzifikaci?Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      07:31 15.05.2019

      Bylo snad nějaké výběrové řízení se zahrnutím ostatních výrobců a strojů?! Nechápu, o jakém pokrytectví je řeč. Moje pochybnosti nevychází z jednoho článku, ale reality. "Podle ...Zobrazit celý příspěvek

      Bylo snad nějaké výběrové řízení se zahrnutím ostatních výrobců a strojů?!

      Nechápu, o jakém pokrytectví je řeč. Moje pochybnosti nevychází z jednoho článku, ale reality.

      "Podle Ministerstva obrany České republiky (MO ČR), což potvrdil i český premiér Andrej Babiš, čeští vojáci získají americké vrtulníky."
      Chápu to tak, že po návratu z USA došlo ke zvratu a výběr startuje volbou ze dvou amerických nabídek. Žádné jiné nabídky nejsou, nebo snad máme možnost je někde najít?Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:04 15.05.2019

      Luky. ano byl. Copak vy si to nepamatujete? Řešilo se to poměrně dlouho. Bylo vypsáno výběrové řízení na lehký víceúčelový vrtulník. A nabídky představili Francouzi, USA a Itálie. ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky. ano byl. Copak vy si to nepamatujete? Řešilo se to poměrně dlouho. Bylo vypsáno výběrové řízení na lehký víceúčelový vrtulník. A nabídky představili Francouzi, USA a Itálie. Copak si to nepamatujete? A s velkou pravděpodobností tohle výběrko vyhrála nabídka na UH-1. Celé to zarazila až Šlachtová na samém konci, na základě poměrně nešťastného zadání ze strany AČR o tom, aby ten lehký vrtulník byl schopen nést i PTŘS, což nesplňoval žádný z nabízených typů. Ale k výběrku došlo a bylo v něm vybráno. Nynější nabídka ze strany Bellu má jen vybruslit z patové situace, má umožni AČR provoz lehkého víceúčelového vrtulníku, který ve výběrku podle všeho vyhrál UH-1, a zároveň si zachovat možnost vrtulníkového letectva operovat proti tankům. Nic víc. My jsme nežádali o bitevníky, ale o lehké víceúčelové stroje. Ta AH-1 je nám nabízena jen z důvodů, že sdílí s UH-1 cca 85% dílů a defakto, byť to může být zavádějící a s přihmouřenýma, se jedná o bitevní variantu UH-1. Tudíž v této kombinaci to splňuje i požadavek na vedení boje proti tankům. Nechápu co je na tom pochybného. UH-1 stejně výběrko nejspíš vyhrála. Koupě se neuskutečnila jen proto, že nedokázala nést PTŘS. V této kombinaci AH-1 + UH-1 už to zvládá.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:05 15.05.2019

      Luky. ano byl. Copak vy si to nepamatujete? Řešilo se to poměrně dlouho. Bylo vypsáno výběrové řízení na lehký víceúčelový vrtulník. A nabídky představili Francouzi, USA a Itálie. ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky. ano byl. Copak vy si to nepamatujete? Řešilo se to poměrně dlouho. Bylo vypsáno výběrové řízení na lehký víceúčelový vrtulník. A nabídky představili Francouzi, USA a Itálie. Copak si to nepamatujete? A s velkou pravděpodobností tohle výběrko vyhrála nabídka na UH-1. Celé to zarazila až Šlachtová na samém konci, na základě poměrně nešťastného zadání ze strany AČR o tom, aby ten lehký vrtulník byl schopen nést i PTŘS, což nesplňoval žádný z nabízených typů. Ale k výběrku došlo a bylo v něm vybráno. Nynější nabídka ze strany Bellu má jen vybruslit z patové situace, má umožni AČR provoz lehkého víceúčelového vrtulníku, který ve výběrku podle všeho vyhrál UH-1, a zároveň si zachovat možnost vrtulníkového letectva operovat proti tankům. Nic víc. My jsme nežádali o bitevníky, ale o lehké víceúčelové stroje. Ta AH-1 je nám nabízena jen z důvodů, že sdílí s UH-1 cca 85% dílů a defakto, byť to může být zavádějící a s přihmouřenýma, se jedná o bitevní variantu UH-1. Tudíž v této kombinaci to splňuje i požadavek na vedení boje proti tankům. Nechápu co je na tom pochybného. UH-1 stejně výběrko nejspíš vyhrála. Koupě se neuskutečnila jen proto, že nedokázala nést PTŘS. V této kombinaci AH-1 + UH-1 už to zvládá.Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      09:38 15.05.2019

      To "nejspíš" je fakt zábavné. Faktem je, že výběrko neproběhlo a neznáme jeho výsledky. Jediné co víme je, že zadání byl zmatek. Mělo se tedy vybrousit zadání a udělat nové ...Zobrazit celý příspěvek

      To "nejspíš" je fakt zábavné.
      Faktem je, že výběrko neproběhlo a neznáme jeho výsledky.
      Jediné co víme je, že zadání byl zmatek.
      Mělo se tedy vybrousit zadání a udělat nové výběrové řízení.
      U BVP normálně oslovili výrobce a sdělili jim jasné požadavky.
      U vrtulníků se skákalo s rámcovou cenou i technickými parametry, to nebylo žádné výběrové řízení.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:57 15.05.2019

      Luky: ano výběrko bylo zmatečné. Ale zmatečné ho udělalo poněkud nešťastné požadavky AČR, a pak hlavně to, že ho Šlachtová odmítla ukončit. Parametry dané byly, akorát byly dosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Luky: ano výběrko bylo zmatečné. Ale zmatečné ho udělalo poněkud nešťastné požadavky AČR, a pak hlavně to, že ho Šlachtová odmítla ukončit. Parametry dané byly, akorát byly dosti nešťastné, ale byly. Sám ale víte, že UH-1 byla nejžhavějším kandidátem a že si je samotná AČR přála. Chaos v tom udělala až Šlachtová, protože odmítla ukončit už prakticky ukončené výběrko. A díky prakticky její chybě se začali rojit ty nesmyslné pochybnosti a začala se hledat kdejaká blbost, která by výběr UH-1 zpochybnila.
      Každopádně zatím ani vy sám jste kromě osobních pocitů a neověřených pochybnosti reálně nic nepředložil.
      Pouze jste zbytečně hledal záminky, které se ovšem při troše práce, dali jednoduše vyvrátit či vysvětlit.
      Smiřte se s tím. Veškeré informace ukazovali na to, že AČR chce UH-1. :)Skrýt celý příspěvek

     • Luky
      20:17 16.05.2019

      Pocity a překrucováním hýří jen tvůj poslední příspěvek.
      Šlechtová to právě zarazila, ale to ti nebrání opakovat dokola nesmysly.

      Pocity a překrucováním hýří jen tvůj poslední příspěvek.
      Šlechtová to právě zarazila, ale to ti nebrání opakovat dokola nesmysly.

  • logik
   10:19 14.05.2019

   "a budou hledat náhrady za MiG29. S minimálními náklady a MiG35 pro ně bude řešení." Jsou dvě možnosti - buďto je Mig35 na úrovni staré Mig-29. Pak není moc o co stát. Anebo je to ...Zobrazit celý příspěvek

   "a budou hledat náhrady za MiG29. S minimálními náklady a MiG35 pro ně bude řešení."
   Jsou dvě možnosti - buďto je Mig35 na úrovni staré Mig-29. Pak není moc o co stát.
   Anebo je to relativně moderní letadlo. Pak přechod z Mig-29 na 35 nebude s minimálními náklady, protože avionika i postupy údržby a tedy zázemí budou zcela jiné, než u starých migů - takovej přechod nebude zas o tolik levnější, než přechod na jiný stroj.

   Přitom náklady na drahý provoz dvoumorotového stroje zůstanou. Obzvlášť, když ty motory mají poměrně (i po modernizaci) krátkou životnost.

   PS: Jo Srbsko je dobrej příklad: aby někdo provozoval Mig29, musí je dostat darem :-)Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    02:20 15.05.2019

    Dostali darem MiGy -29 z Běloruska výroba 90, dlouhodobě uložené. Třeba Draken dostal také dlouhodobě uložené, otázkou je cena. Srbsko platilo komplet servis, resursy a upgrade. Do ...Zobrazit celý příspěvek

    Dostali darem MiGy -29 z Běloruska výroba 90, dlouhodobě uložené. Třeba Draken dostal také dlouhodobě uložené, otázkou je cena.
    Srbsko platilo komplet servis, resursy a upgrade. Do standartu 29SM.
    O 35 sami Rusové uvádějí např. modernější radar, motory s životností 4000 hodin.
    Zvýšení efektivity, snížení nákladů.
    Vy si také kupujete auto v základu bez výbavy?? A jistě si nekupujete auto, které prodává 40let. (29ka první let 1977, nelze modernizovat do nekonečna. Tohle bylo ještě v 80tých letech letadlo pro prvosledové let. pluky. Dnes je nahradili Sušky.)
    jnak darem dostalo Srbsko z RF také 2x Mi-17V5. Nové stroje.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     09:51 15.05.2019

     Nějak nerozumím, jestli s tím, co jsem napsal nějak polemizuješ, a popř. s čím konkrétně....

     Nějak nerozumím, jestli s tím, co jsem napsal nějak polemizuješ, a popř. s čím konkrétně....

  • givicz
   11:13 14.05.2019

   Tak děkuji logikovi za tu narážku se Srbskem... :) pět dní zpátky se v Srbsku konala první v historii velká vojenská přehlídka k 9 květnu v městě Niš což je cca 240 km jižně od ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak děkuji logikovi za tu narážku se Srbskem... :) pět dní zpátky se v Srbsku konala první v historii velká vojenská přehlídka k 9 květnu v městě Niš což je cca 240 km jižně od hlavního města Bělehradu ... většina techniky byla Srbské provenience (zaujal mě název velkého bezpilotního dronu Miloš :):):) ), nicméně tam byly i nově Ruskem dodané Mig 29 ( v domácích podmínkách probíhá hluboká modernizace ) , nové vrtulníky Mi 35M ( letos dostanou dalších 7 kusu Mi 35 M a další 3 kusy Mi 17 ) a nejvíce mě překvapilo, že v Srbsku na té přehlídce měli i T 72 B3 !!!!!!!!!!

   https://www.youtube.com/watch?...
   https://www.youtube.com/watch?...

   Srbsko převzalo dvě ruské stíhačky
   http://www.natoaktual.cz/maked...
   Srbské letectvo převzalo dvě ruské stíhačky MiG-29, které jsou součástí obchodu, který může rozvířit napětí na Balkánu a zvýšit zde ruský vliv. Předávacího ceremoniálu na vojenském letišti v Bělehradu se zúčastnil i srbský prezident Aleksandar Vučić, který poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi za to, že pomáhá posilovat srbskou armádu. Moskva věnovala Srbsku dvě starší stíhačky zdarma.

   Prezident Vučić, bývalý ultranacionalista, prohlásil, že opravené stíhačky budou pojmenovány po srbských pilotech a dalších „hrdinech“, kteří padli během „agrese NATO“ v roce 1999, kdy se srbské letectvo střetlo se západní aliancí v 78denní válce kvůli krvavému potlačení kosovsko-albánských separatistů....Skrýt celý příspěvek

   • logik
    11:51 14.05.2019

    A to souvisí s tématem článku nebo diskuse jak? Nijak. Ale je to vhodná příležitost zanadávat na zločinné NATO, že? Kolik dávaj za příspěvek? Doufám, že aspoň padesát rublů. ...Zobrazit celý příspěvek

    A to souvisí s tématem článku nebo diskuse jak? Nijak. Ale je to vhodná příležitost zanadávat na zločinné NATO, že?

    Kolik dávaj za příspěvek? Doufám, že aspoň padesát rublů. (Nechci Tě podceňovat, že bys to dělal zadarmo.....).Skrýt celý příspěvek

   • StandaBlabol
    12:05 14.05.2019

    Givi, když už nás tu spamuješ, víš aspoň trochu o čem mluvíš? Nebo jen kopíruješ texty, kterým nerozumíš? Třeba " Ruskem dodané Mig 29 (v domácích podmínkách probíhá hluboká ...Zobrazit celý příspěvek

    Givi,

    když už nás tu spamuješ, víš aspoň trochu o čem mluvíš? Nebo jen kopíruješ texty, kterým nerozumíš? Třeba " Ruskem dodané Mig 29 (v domácích podmínkách probíhá hluboká modernizace)".

    Co to znamená hluboká modernizace? Budou instalovat novější motory? Nebo lepší radar? Systémy el. boje a elektrooptické čidlo? Nebo aplikují nátěr a další úpravy snižující RCS? Protože to všechno je na původních Mig-29 z 90. let beznadějně zastaralé. A nechápu, jak by cokoliv z toho dokázali vyvinout, nebo jen integrovat do letounu v domácích podmínkách. Ale pouč mě.

    Spíš dostali staré olétané kusy a teď je generálkují. Ale to je vše. Bude to pořád původní Mig-29.Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     16:08 14.05.2019

     StandaBlabol co vím tak by srbové po modernizaci měli mít celkem 14 ks letadel Mig 29, které budou modernizovány na verzi 4+ ... má to mít nový radar jestli se nepletu Žuk ME, ...Zobrazit celý příspěvek

     StandaBlabol co vím tak by srbové po modernizaci měli mít celkem 14 ks letadel Mig 29, které budou modernizovány na verzi 4+ ... má to mít nový radar jestli se nepletu Žuk ME, nové systémy elektronického boje a já nevím co ještě...

     BELGRADE, 18. ledna / Tass /. Rusko letos dodá Srbsku 10 vrtulníků - sedm vrtulníků Mi-35 a tři Mi-17.
     https://tass.ru/mezhdunarodnay...
     Srbsko během tohoto roku obdrží sedm vrtulníků Mi-35 a tři Mi-17," řekl Vucic. Podle srbského lídra, v kombinaci s dříve zakoupenými 9ks vrtulníky H145M (od Airbus), bude země za posledních 30 let dostávat nejsilnější seskupení vrtulníků.

     Dohodli jsme se také na další modernizaci čtrnácti MiGů-29 na generaci 4+ s nejmodernějšími radarovými systémy, “řekl prezident. V říjnu přijalo srbské letectvo šest ruských bojovníků MiG-29, poskytnutých jako vojenská technická pomoc. Kromě MiG-29 obdrží Srbsko 30 tanků T-72 a 30 bojových průzkumných a hlídkových vozidel BRDM-2 jako podporu z Ruska zdarma. Diskutována je také problematika systémů Buk-M1, Buk-M2 a protiletadlového raketového a kanónového komplexu Tunguska.Skrýt celý příspěvek

     • astor
      16:45 14.05.2019

      Chápu to správně, že to je poukázání na to, že ne každému připadá modernizace MiG-29 neekonomická, nelogická a neefektivní? MiG-35 je ideální volba pro ty, kteří se USA a jejich ...Zobrazit celý příspěvek

      Chápu to správně, že to je poukázání na to, že ne každému připadá modernizace MiG-29 neekonomická, nelogická a neefektivní? MiG-35 je ideální volba pro ty, kteří se USA a jejich poskoky ze Severoatlantického paktu nechtějí nechat vydírat.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      18:15 14.05.2019

      Na netu je spousta řečí o modernizaci, ale při převzetí do služby už se jen mluvilo o "opravených a zgenerálkovaných Mig-29". Někde se pak píše, že součástí modernizace byly ...Zobrazit celý příspěvek

      Na netu je spousta řečí o modernizaci, ale při převzetí do služby už se jen mluvilo o "opravených a zgenerálkovaných Mig-29". Někde se pak píše, že součástí modernizace byly komunikační a navigační systémy (GPS?). A že zbytek možná bude ve druhé fázi. Nehledě na to, že montovat dnes do něčeho 10 let starý a málo výkonný ŽUK-ME, který celou dobu marně nabízejí Indii, stejně nevypadá moc chytře...

      Jinak cena opravy těch 6ti kusů, co od Ruska dostali "zadarmo" se uvádí 30 - 40 mil. USD za kus. To je cena za letadla vyrobená na počátku 90. let a s původní výbavou. To zní vážně jako super cena pro ty, kdo se nechtějí vydírat USA a jejich poskoky. Říct tady někdo, ať koupíme F-16 vyrobenou v roce 1991 v původní konfiguraci za 40 mil. USD, to by bylo něco....Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      18:29 14.05.2019

      StandaBlabol tady v tomto videu uvádí, že to mají modernizovat dokonce na verzi SM !!!!
      https://www.youtube.com/watch?...

      StandaBlabol tady v tomto videu uvádí, že to mají modernizovat dokonce na verzi SM !!!!
      https://www.youtube.com/watch?...

     • logik
      19:06 14.05.2019

      astor: Zaprve viz standablabol, zadruhé používáš demagogii: Srbské Mig 29 je oprava starých letadel obdržených darem. O VÝHODNOSTI NÁKUPU N OVÝCH MIG 35 nehovoří vůbec nic. Tvoje ...Zobrazit celý příspěvek

      astor:
      Zaprve viz standablabol, zadruhé používáš demagogii: Srbské Mig 29 je oprava starých letadel obdržených darem. O VÝHODNOSTI NÁKUPU N OVÝCH MIG 35 nehovoří vůbec nic.
      Tvoje argumentace je s odpuštěním podobná pitomost, jako tvrdit, že když jsme si v roce 45 opravili Bf-109, že z toho plyne, že by v tu dobu mělo smysl kupovat od Messerschmitu stodevítky nové....Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      19:10 14.05.2019

      StandaBlabol, kde jsi viděl částku 30-40 mil USD za kus ????? to se pleteš ne ?? Egypt dal za funglofku Mig 35 40 mil USD (zdroj armadninoviny) ... novej Mig 29 stojí tak 25 mil. ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol, kde jsi viděl částku 30-40 mil USD za kus ????? to se pleteš ne ?? Egypt dal za funglofku Mig 35 40 mil USD (zdroj armadninoviny) ... novej Mig 29 stojí tak 25 mil. USD ... Maďařsko prodává 19 letadel Mig 29, z nichž mnohé vyžadují větší opravy, 20 motorů a 293 dalších položek (včetně náhradních dílů a vestavěných zbraní). Vyvolávací cena šarže je 2,8 miliardy forintů (10 milionů dolarů)....

      Já bych to viděl tak 150 - 200 mil USD ale za celý upgrade 14 Mig 29 ...Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      19:43 14.05.2019

      Givi, "Já bych to viděl tak 150 - 200 mil USD ale za celý upgrade 14 Mig 29 ..." Není důležité, jak by jsi to viděl ty, ale to píší zdroje. Je toho plný net. Aby to bylo něco, ...Zobrazit celý příspěvek

      Givi,

      "Já bych to viděl tak 150 - 200 mil USD ale za celý upgrade 14 Mig 29 ..."

      Není důležité, jak by jsi to viděl ty, ale to píší zdroje. Je toho plný net. Aby to bylo něco, čemu budeš věřit, tak TASS:

      "As was reported earlier, Serbia will receive six MiG-29 fighter jets, 30 T-72 tanks and 30 BRDM-2 reconnaissance and patrol combat vehicles from Russia for free. The upgrade of the fighter jets will be carried out in three stages and will cost Serbia 180-230 million euros.

      More:
      http://tass.com/defense/937813... Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      19:44 14.05.2019

      "StandaBlabol tady v tomto videu uvádí, že to mají modernizovat dokonce na verzi SM !!!!
      https://www.youtube.com/watch?...

      Vážně, ty tu argumentuješ amatérským videem z youtube?

      "StandaBlabol tady v tomto videu uvádí, že to mají modernizovat dokonce na verzi SM !!!!
      https://www.youtube.com/watch?...

      Vážně, ty tu argumentuješ amatérským videem z youtube?

     • givicz
      19:56 14.05.2019

      StandaBlabol tak rozhodně to není 40 mil USD za kus co jsi psal ty .. to jsem se tedy od oka seknul ... 200 mil USD (4,6 mld. Kč) versus 180 mil EUR ( 4,7 mld. Kč) ... takže ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol tak rozhodně to není 40 mil USD za kus co jsi psal ty .. to jsem se tedy od oka seknul ... 200 mil USD (4,6 mld. Kč) versus 180 mil EUR ( 4,7 mld. Kč) ... takže Srbové budou mít 14 ks velmi slušných stíhaček za 4.7 mld. Kč .... kolik, že dají Slováci za 14 ks F 16 ????Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      20:21 14.05.2019

      "StandaBlabol tak rozhodně to není 40 mil USD za kus co jsi psal ty .. to jsem se tedy od oka seknul ... 200 mil USD (4,6 mld. Kč) versus 180 mil EUR ( 4,7 mld. Kč) ... takže ...Zobrazit celý příspěvek

      "StandaBlabol tak rozhodně to není 40 mil USD za kus co jsi psal ty .. to jsem se tedy od oka seknul ... 200 mil USD (4,6 mld. Kč) versus 180 mil EUR ( 4,7 mld. Kč) ... takže Srbové budou mít 14 ks velmi slušných stíhaček za 4.7 mld. Kč .... kolik, že dají Slováci za 14 ks F 16 ????"


      Proboha, jak tu částku můžeš počítat na 14 kusů? O těch čtyřech z Běloruska se v době, kdy ta cena byla zveřejněna ještě vůbec nevědělo. Ten obchod proběhl mnohem později. Další 4 srbské Migy byly renovovány nedávno (2007 - 2008). Snad to nedělají každých 10 let??? Ta částka se vždy objevuje v souvislosti s "darováním" 6ti kusů.

      To, že jsi okamžitě použil z uváděného intervalu 180 - 230 mil EUR tu nejnižší hodnotu ani nestojí za komentář.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      20:45 14.05.2019

      StandaBlabol za tu cenu 230 milion EUR máš 6 ks fungl novejch Mig 35 .... " Dobrý exportní potenciál MiGu-35 potvrdila objednávka z Egypta na celkem 46 strojů. Cena kontraktu ...Zobrazit celý příspěvek

      StandaBlabol za tu cenu 230 milion EUR máš 6 ks fungl novejch Mig 35 ....

      " Dobrý exportní potenciál MiGu-35 potvrdila objednávka z Egypta na celkem 46 strojů. Cena kontraktu dosahuje 2 miliardy amerických dolarů, nebylo ale zveřejněno, co vše zahrnuje. Prostým dělením vychází cena 40 milionů dolarů za jeden MiG-35 - v ceně ale mohou být náhradní díly, pozemní obslužné systémy, servisní/oprávarenské zázemí, výcvik nebo dokonce zbraně "Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      20:59 14.05.2019

      https://ria.ru/20171107/150833... "První etapa zahrnuje instalaci navigačních zařízení a vybavení pro komunikaci na všech šesti letadlech tak, aby splňovaly mezinárodní ...Zobrazit celý příspěvek

      https://ria.ru/20171107/150833...
      "První etapa zahrnuje instalaci navigačních zařízení a vybavení pro komunikaci na všech šesti letadlech tak, aby splňovaly mezinárodní standardy pro komunikaci s vybavením na zemi, a druhá etapa modernizace znamená výrazné zvýšení palubních kapacit a palebné síly na všech 10 vozidlech (včetně čtyři MiGy-29s srbského letectva - ed.) na nejvyšší technologické úrovni modernizace, “- citovala agentura MO Srbska.
      Úřad objasňuje, že modernizace bojovníků začala na základě 204. brigády vzdušných sil republiky na předměstí Bělehradu ruské specialisty se čtyřmi desítkami jejich srbských kolegů.
      "Bojovníci budou vybaveni moderní palubní elektronikou, vzduch-vzduch a vzduch-země-zbraně a elektronická zařízení pro sebeobranu a elektronickou válku," uvedla agentura ministerstva obrany.

      Poznamenává se, že srbská vláda vyčlenila potřebné prostředky na modernizaci všech 10 MiGů-29 ve výši 185 milionů eur.Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      21:17 14.05.2019

      Hmm, tak TASS uvádí 180 - 230 mil. za 6 ks, RIA 185 mil. EUR za 10 ks. Můžeš si vybrat. Každopádně o 14ti kusech nemluví nikdo, co přesně obsahují další fáze modernizace a kdy na ...Zobrazit celý příspěvek

      Hmm, tak TASS uvádí 180 - 230 mil. za 6 ks, RIA 185 mil. EUR za 10 ks. Můžeš si vybrat. Každopádně o 14ti kusech nemluví nikdo, co přesně obsahují další fáze modernizace a kdy na ně přijde řada ani slovo. První z těch "darovaných" (tak jak tak v minimální ceně přes 20 mil. USD za kus) už jsou ve službě a o tom, že by měly nové radary a elektroniku nikdo nemluví.

      MIg-35 pro Egypt (placené Saudskou Arábií, která chce nechat Rusy vydělat, ale sama jejich letadla nechce, tak je cpe Egyptu) má s tím novým Migem-35 společné jenom označení. Jedná se o starší verzi a o exportním potenciálu Mig-35 neříká vůbec nic.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      07:14 15.05.2019

      givicz. Opírat potencionální prodejní úspěchy Mig-35 o Srby a Egypt je poměrně nešťastné. Ono totiž ani v jednom případě si to ty země defakto nevybrali sami, ale vybrali to za ně ...Zobrazit celý příspěvek

      givicz. Opírat potencionální prodejní úspěchy Mig-35 o Srby a Egypt je poměrně nešťastné. Ono totiž ani v jednom případě si to ty země defakto nevybrali sami, ale vybrali to za ně jiní.
      Egyptu jeho Mig-29 M/M2 vybrali Saudi a taky je zaplatili. Srbům ty Migy-29 vybralí samotní Rusové a darovali jim je. Tak či onak, je velká otázka do jaké míry si nynější uživatelé Mig-29 měli možnost si svobodně vybrat :-)Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     02:31 15.05.2019

     Modernizace do verze 29SM. Fly by wire, vektorování tahu motoru, displeje.... je o tom docela solidní video na trubce. V jednání je s MaPo MiG úvaha o vybudování servisního ...Zobrazit celý příspěvek

     Modernizace do verze 29SM.
     Fly by wire, vektorování tahu motoru, displeje.... je o tom docela solidní video na trubce. V jednání je s MaPo MiG úvaha o vybudování servisního centra na LYBY
     K vrtulníkům. Kromě dodávky která proběhla (2x nové Mi-17V5) si přes Airbus Srbsko zajistilo "přenos technologií" pro servis jejich vrtulníky Gazelle. Získali tak soběstačnost.
     MO Republiky Srbské uvažovalo o nákupu 4ks Mi-24/35 pro podporu pozemních operací. Zvláště po vyhodnocení Makedonských událostí 2001 (doporučuji vyhledat informace o téhle v Evropě utajované válce)Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    12:53 14.05.2019

    Srbové od Rusů dostali k migům i třicet tanků T-72S (+ stejný počet BRDM-2). Pokud jde o tanky ruské produkce, tak mají i 13 kusů T-72M. Vzhledem k tomu, že mají více než dost ...Zobrazit celý příspěvek

    Srbové od Rusů dostali k migům i třicet tanků T-72S (+ stejný počet BRDM-2). Pokud jde o tanky ruské produkce, tak mají i 13 kusů T-72M. Vzhledem k tomu, že mají více než dost vlastních M-84A je tohle dost zvláštní, ale co už.Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     02:37 15.05.2019

     M-84A v Srbku před pár lety upgrade, kompletně vyměněny systémy řízení palby, navigace a komunikace.

     M-84A v Srbku před pár lety upgrade, kompletně vyměněny systémy řízení palby, navigace a komunikace.

  • RiMr71
   13:42 14.05.2019

   ...no... napsat "zpoží", tak bych hned v další větě o nějakých blbcích moc netento...

   ...no... napsat "zpoží", tak bych hned v další větě o nějakých blbcích moc netento...

   • Larry
    02:45 15.05.2019

    Víte občas se člověk uklepne a co jako?? Na rozdíl od Vás dělám více činností současně. Protože psaní na AN mě neživí, na rozdíl od práce s PC, za kterou si nechávám platit.

    Víte občas se člověk uklepne a co jako?? Na rozdíl od Vás dělám více činností současně. Protože psaní na AN mě neživí, na rozdíl od práce s PC, za kterou si nechávám platit.

  • logik
   09:03 15.05.2019

   Laryy - tím teda defakto říkáš, že Mig-35 koupí jen blbec? :-) "MaPo MiG se snaží předejít situaci, v jaké je (bylo) např. Aero., kdy nemělo co nabídnout." Ne, to nedělá Mig. To ...Zobrazit celý příspěvek

   Laryy - tím teda defakto říkáš, že Mig-35 koupí jen blbec? :-)

   "MaPo MiG se snaží předejít situaci, v jaké je (bylo) např. Aero., kdy nemělo co nabídnout."
   Ne, to nedělá Mig. To dělá Ruské MO. Prostě se lejou státní peníze na udržení firmy při životě. To ještě samo o sobě nemusí být špatné, letecký průmysl potřebuje nějakou formu státní podpory. Ale je nesmysl to zastírat a nepojmenovat to správným jménem.Skrýt celý příspěvek

   • Larry
    11:31 15.05.2019

    A v ČR MO nenalilo prachy do Aera?? Zemanova slova "zachráníme Český letecký průmysl" Kdyby nedostali od státu zakázku na 72x L159 už by Aero dávno neexistovalo ! Pokud ...Zobrazit celý příspěvek

    A v ČR MO nenalilo prachy do Aera?? Zemanova slova "zachráníme Český letecký průmysl"
    Kdyby nedostali od státu zakázku na 72x L159 už by Aero dávno neexistovalo !
    Pokud nekamarádíte s USA a NATO a máte nějaké peníze, ve světě mnoho v kategorii na výběr nemáte a rád sáhnete po MiG-35.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     11:59 15.05.2019

     "A v ČR MO nenalilo prachy do Aera??" Vždyť píšu, že to samo o sobě nemusí být špatné. Proč se tedy čertíš? Jde o to, že tady spousta lidí to nechce nazvat správným jménem - že ten ...Zobrazit celý příspěvek

     "A v ČR MO nenalilo prachy do Aera??"
     Vždyť píšu, že to samo o sobě nemusí být špatné. Proč se tedy čertíš? Jde o to, že tady spousta lidí to nechce nazvat správným jménem - že ten nákup je prostě státní subvence.

     Jinak v případě Migu mám trochu pochybnosti, jestli to je efektivní vynaložení peněz, teda jestli je Mig (jako výrobce letadel) pro Rusko udržitelnej, vzhledem k stavu, v jakém je. To už je ale věc názoru, kterej, byť je založenej na věrohodnejch informacích od lidí, který do leteckýho průmyslu dobře viděj, nemám jak doložit.

     Co doložitelné je, že málokdy se podaří prodat zbraně, které domácí země nechce. A nákup šesti strojů ročně si každej přeloží jako "nechceme to, ale musíme aspoň něco koupit", takže Mig bude mít poměrně dosti těžké i tak, bez ohledu na to jak velkej trh pro takový letadlo existuje.

     Koneckonců, dosti podobně zabila ČR Alku (ta ji sice koupila, ale následně ji udělala pořádnou antireklamu).Skrýt celý příspěvek

    • logik
     12:01 15.05.2019

     "ve světě mnoho v kategorii na výběr nemáte a rád sáhnete po MiG-35." No právě i v tomto případě je daleko rozumnější sáhnout po Sučku. Jako to koneckonců udělal např. Alžír. Sučko ...Zobrazit celý příspěvek

     "ve světě mnoho v kategorii na výběr nemáte a rád sáhnete po MiG-35."
     No právě i v tomto případě je daleko rozumnější sáhnout po Sučku. Jako to koneckonců udělal např. Alžír. Sučko se postupem času dostalo cenově tak dolu, že tam moc prostoru pro Mig-35 není.Skrýt celý příspěvek

 • astor
  07:06 14.05.2019

  Pěkná diskuse o tom, jestli je recyklovaný MiG-29 pro státy třetího světa horší než recyklovaný F-16 vyráběný pro státy třetího světa. Impozantní jsou náhledy místních mudrců do ...Zobrazit celý příspěvek

  Pěkná diskuse o tom, jestli je recyklovaný MiG-29 pro státy třetího světa horší než recyklovaný F-16 vyráběný pro státy třetího světa. Impozantní jsou náhledy místních mudrců do myšlení a strategie ruského obranného průmyslu... Obdivuhodné, napište to Šojguovi, dostanete odznáček, protože ruské MO je očividně bezradné a bezkoncepční! :-))))))))Skrýt celý příspěvek

  • logik
   09:13 14.05.2019

   Tak nevím, s čím vlastně polemizuješ 1) tvrdíš, že země kupující "recyklovaná letadla" - tedy země, co mají hluboko do kapsy, nechtějí co nejnižší náklady na provoz? 2) nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Tak nevím, s čím vlastně polemizuješ
   1) tvrdíš, že země kupující "recyklovaná letadla" - tedy země, co mají hluboko do kapsy, nechtějí co nejnižší náklady na provoz?
   2) nebo tvrdíš, že dvoumotorák nemá vyšší náklady na provoz?
   Anebo vlastně s tím, co tady tvrdíme, nepolemizuješ, a jen bezdůvodně urážíš?

   A to, s jakými produkty se snaží mít Mig potažmo JSC exportní úspěch je záležitostí je věcí ministerstva obrany? Ona je v Rusku furt plánovaná ekonomika, že to neurčuje vedení podniku, ale vláda?Skrýt celý příspěvek

   • astor
    10:44 14.05.2019

    Kde říkám, že ruská vláda určuje exportní politiku zbrojního průmyslu? Nepodsouvej mi do úst... Nepolemizuji, ale směji se místní diskusi. Nepochybuji, že podobnou debatu o ...Zobrazit celý příspěvek

    Kde říkám, že ruská vláda určuje exportní politiku zbrojního průmyslu? Nepodsouvej mi do úst... Nepolemizuji, ale směji se místní diskusi. Nepochybuji, že podobnou debatu o užitných hodnotách této platformy vedli jiní šíbři na ruském MO a že se neřídili vašimi námitkami, něco naznačuje. Jinak bych nepředbíhal událostem, kdo a proč by si mohl podobný produkt koupit. Důvodů k nákupu může být vícero, od rozvinuté infrastruktury pro tuto či podobnou techniku po nechuť nechat se v případě dodávky Viperů později vydírat USA, tak jako Venezuela se svými Vipery, když přestala být poslušným americkým kývačem, jak je v kraji obvyklé. Uvidíme je jediné, co o této zajímavé evoluci MiGu-29 můžeme říci. Na ostatní si musíme počkat.Skrýt celý příspěvek

    • logik
     10:50 14.05.2019

     Ve svém příspěvku dáváš do souvislosti export Mig-29 a rozhodování Ruského MO. Jestli jsi to tak nemyslel, tak Tvůj příspěvek tak, jak jsi ho napsal nedává smysl už ...Zobrazit celý příspěvek

     Ve svém příspěvku dáváš do souvislosti export Mig-29 a rozhodování Ruského MO. Jestli jsi to tak nemyslel, tak Tvůj příspěvek tak, jak jsi ho napsal nedává smysl už vůbec.

     "Nepolemizuji, ale směji se "
     Aha. Takže opravdu nebyl důvod Tvého postu diskutovat, ale urážet lidi s jiným názorem. Proč mě nepřekvapuje, že člověk, co mu na verbální agresi nepřijde nic divného, straní Rusku?Skrýt celý příspěvek

     • astor
      14:03 14.05.2019

      Vaše názory nic jiného než výsměch nejsou. Výsměch, jak jsou ti Rusáci hloupí a neschopní. Na to v historii dojeli už jiní, s úplně stejnou rétorikou. Tady diskutovat nelze, jen se ...Zobrazit celý příspěvek

      Vaše názory nic jiného než výsměch nejsou. Výsměch, jak jsou ti Rusáci hloupí a neschopní. Na to v historii dojeli už jiní, s úplně stejnou rétorikou. Tady diskutovat nelze, jen se překřikovat.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      15:11 14.05.2019

      Logik: Myslím, že poslední souvětí bylo zbytečné a Vás nehodné! Jinak k tématu. Nevidím velký rozdíl mezi reinkarnací F16 nebo Migu 29. Mig 35 si může své zákazníky získat tam, ...Zobrazit celý příspěvek

      Logik:
      Myslím, že poslední souvětí bylo zbytečné a Vás nehodné!
      Jinak k tématu. Nevidím velký rozdíl mezi reinkarnací F16 nebo Migu 29.
      Mig 35 si může své zákazníky získat tam, kde Mig 29 působil nebo působí a jednomotorová koncepce letounu se nehodí. Indie je více než příklad takového území, kde vlivem geografického rozložení je jednomotorový stroj ne zrovna šťastná koncepce. Vysoké hory na severu, velká vlhkost na jihu, velká rozloha. Že by náklady na přechod z Mig 29 na 35 se skoro rovnaly zavedení nového typu je také nesmysl. Budou to ano, ale jistě né takové. Podívejte na Slovensko, které zavede F16, co vše musí k typu pořizovat. Jistě státy, které mají v provozu , třeba F16 C/D blok 30 nebo 40 by takový náklad s koupí bloku 70/72 jistě neměli. Je to podobné jako náhrada Mig 29 9-13 nebo SMT za Mig 35.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      15:50 14.05.2019

      "Nevidím velký rozdíl mezi reinkarnací F16 nebo Migu 29" A vidíš rozdíl v ceně provozu jednomotorového a dvoumotorového letadla? A kdo jiný bude kupovat staré výběhové typy, než ...Zobrazit celý příspěvek

      "Nevidím velký rozdíl mezi reinkarnací F16 nebo Migu 29"
      A vidíš rozdíl v ceně provozu jednomotorového a dvoumotorového letadla? A kdo jiný bude kupovat staré výběhové typy, než ten, kdo má hluboko do kapsy?

      "Indie je více než příklad takového... "
      A proto dodnes s úspěchem provozuje Mig-21.

      "území, kde vlivem geografického rozložení je jednomotorový stroj ne zrovna šťastná koncepce. "
      F-16 má ferry range 4.100km. Mig-29 má ferry range 2.200km. To, že je někdo dvoumotorový ještě neznamená, že má nějak výjimečný dolet. Mig-29 v tomto nenabízí nějak skvělá čísla.

      Fór je v tom, že ten, kdo užije dvoumotorák - jehož největší výhoda je dnes nosnost a dolet, tak nechce Mig-29, kterej v těchto ohledech vůbec neexceluje. Takovej člověk, pokud chce ruský éro, šáhne po skoro stejně drahym, ale podstatně výkonnějším Sučku.
      A ten, kdo dolet nechce, má na výběr provozně podstatně levnější alternativy.Skrýt celý příspěvek

     • Vojna a mír
      16:49 14.05.2019

      Rozdíl v provozu jednomotorového a dvoumotorového stroje vnímám neboj. Co si ale nejsem jist je, zda rozdíl v pořizovací ceně a nákladech na cca 20 let provozu převýší zavedení ...Zobrazit celý příspěvek

      Rozdíl v provozu jednomotorového a dvoumotorového stroje vnímám neboj. Co si ale nejsem jist je, zda rozdíl v pořizovací ceně a nákladech na cca 20 let provozu převýší zavedení nového stroje ( F21 v případě Indie)
      Dál... Indie provozuje úspěšně Mig 21 - ano, ale také právě z jeho provozu a provozu Mig 27, dobře ví, že jednomotorák nestačí, když má nést větší bojový náklad.
      Tejas MkI měl problém v podmotorování, protože byl “ multi role” požadavek a v podnebí a geografii Indie to prostě naloženej “nedával”.
      Stejný poznatky mají Indové s Mirage 2000, proto brali a chtějí dvoumotorový Rafal jako náhradu!!
      Dvoumotorové éro má větší přebytek výkonu a hlavně pokud vysadí motor, je schopen doletět, což je v Indii podstatné. Podobně i Švícaři nechtějí jednomotorová letadla.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      20:58 14.05.2019

      To se vždy vyplatí si koupit stroj, co na obdobné výkony potřebuje dvojnásobek motorů. A aby se tahle nevýhoda kompenzovala, mají ty motory raději poloviční životnost.

      To se vždy vyplatí si koupit stroj, co na obdobné výkony potřebuje dvojnásobek motorů. A aby se tahle nevýhoda kompenzovala, mají ty motory raději poloviční životnost.

     • Klimesov
      07:42 15.05.2019

      Vojna a mír. Ano co se týče vašeho porovnání dvoumotoráku a jednomotoráku tak máte pravdu a souhlasím. Ale bohužel Mig-29 a i Mig-35 postrádá z velké části právě ty výhody ...Zobrazit celý příspěvek

      Vojna a mír. Ano co se týče vašeho porovnání dvoumotoráku a jednomotoráku tak máte pravdu a souhlasím.
      Ale bohužel Mig-29 a i Mig-35 postrádá z velké části právě ty výhody dvoumotoráku a jeho výkony jsou blíže jednomotorovým strojům za cenu dvoumotorového, se skoro poloviční životností. Já osobně když už bych si měl vybrat nějaký Ruský dvoumotorák tak raději sáhnu po Sůčku. Tam aspoň vím, že za své peníze dostanu adekvátní stroj. U MIG-29/35 tu jistotu nemám.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      16:04 15.05.2019

      "ano, ale také právě z jeho provozu a provozu Mig 27, dobře ví, že jednomotorák nestačí, když má nést větší bojový náklad" Vzhledem k tomu,. že Indie poměrně hodně silně zvažuje ...Zobrazit celý příspěvek

      "ano, ale také právě z jeho provozu a provozu Mig 27, dobře ví, že jednomotorák nestačí, když má nést větší bojový náklad"
      Vzhledem k tomu,. že Indie poměrně hodně silně zvažuje F-21, tak evidentně dvoumotorák jako náhradu 21 nepožadují.

      "Dvoumotorové éro má větší přebytek výkonu a hlavně pokud vysadí motor, je schopen doletět, což je v Indii podstatné."
      Tendle argument má možná smysl pro Ruská éra, která maj opravdu každou chvíli nějakej problém s motorem (v indii měli desítky incidentů během posledních deseti let), ale letadla západní provenience se jednomotorová dlouhá léta provozují na letadlových lodích (Sea Harriery), nad mořem (např. Izrael a další státy) či v geograficky velmi obtížných podmínkách (např. Alijaška) a žádný reálný problém to není - ztrát z důvodu vysazení motoru je oproti jiným ztrátám tak málo, že to nedělá problém.

      "Indové s Mirage 2000, proto brali a chtějí dvoumotorový Rafal jako náhradu"
      Rafale chtěli, protože Francie jiný stíhač jaksi už nevyráběl. Dokud ji vyráběl, tak vesele Mirage dál kupovali (ještě v roce 2007) a dál je upgradují. Trochu si to ohejbáš, aby Ti to vyšlo.Skrýt celý příspěvek

  • Karolam
   09:28 14.05.2019

   Pane Astore, taky se docela bavím, ehmm, vysloužilá výrobní linka na Mig-29 se oživila,ale émerický Bell s vrtulníkem UH-1N Venom je košér. To je trefa do černého mít to pěkně pod ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane Astore, taky se docela bavím, ehmm, vysloužilá výrobní linka na Mig-29 se oživila,ale émerický Bell s vrtulníkem UH-1N Venom je košér. To je trefa do černého mít to pěkně pod sebou.Kdyby byli tak zanícení v obou případech tak dobrý :) F-16 je na tom podobně, ale zajímavé srovnat argumentaci některých diskutéru předtím a nyní. Řeší se tady ideologie nebo technologie ? MiGy-35 jsou bezkoncepční, ale Venomy jsou boží. Nic diskuse není moderována,protože právě tohle musí házet velkou návštěvnost. Tak ať se pěkně vymydlí oba tábory mezi sebou,ono to i laikovi něco přinese!!!Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    09:56 14.05.2019

    rozdiel, je ze ten Venom ci F-16 je vo svojej kategorii stale konkrencieschopny, ale MiG s cenou, nákladmi porovnatelnymi a schopnostami horsimi proti Su-27 ponukanej tym istym ...Zobrazit celý příspěvek

    rozdiel, je ze ten Venom ci F-16 je vo svojej kategorii stale konkrencieschopny, ale MiG s cenou, nákladmi porovnatelnymi a schopnostami horsimi proti Su-27 ponukanej tym istym konzorciom nerentabilny. Takze miesate hrusky s jablkami co zas pri astorovi nie je nic noveSkrýt celý příspěvek

    • astor
     11:16 14.05.2019

     Že je konkurenceschopný, dokazuje nákup této hypermoderní, konkurenceschopné techniky Slovenskem, které má velmi jasnou koncepci budování ozbrojených sil.

     Že je konkurenceschopný, dokazuje nákup této hypermoderní, konkurenceschopné techniky Slovenskem, které má velmi jasnou koncepci budování ozbrojených sil.

     • Klimesov
      13:45 14.05.2019

      A co je na tom špatného, že Slováci nají jasnou koncepci budování ozbrojených sil? Pokud mám danou jasnou koncepci, mám také dáno jakou techniku budu potřebovat aby armáda mohla ...Zobrazit celý příspěvek

      A co je na tom špatného, že Slováci nají jasnou koncepci budování ozbrojených sil? Pokud mám danou jasnou koncepci, mám také dáno jakou techniku budu potřebovat aby armáda mohla efektivně fungovat. Takže co je na tom špatně, když ta koncepce povede k větší armádní efektivitě.
      Ono třeba i takové Rusko nebo USA mají jasné koncepce jak bodovat své ozbrojené síly :-)
      Je to běžná věc. :-)Skrýt celý příspěvek

     • astor
      14:06 14.05.2019

      Klimesov
      Právě, že žádnou koncepci nemají, jen podléhají vnějším tlakům. V tom je ta legrace. Koneckonců, my Čehúni na tom nejsme líp.

      Klimesov
      Právě, že žádnou koncepci nemají, jen podléhají vnějším tlakům. V tom je ta legrace. Koneckonců, my Čehúni na tom nejsme líp.

     • Klimesov
      14:11 14.05.2019

      Podle čeho soudíte, že žádnou koncepci nemají? Stejně tak podle čeho soudíte, že ani my Čechůni, jak sám píšete, i když nevím proč mermo moci chcete zesměšňovat zemi ve které ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle čeho soudíte, že žádnou koncepci nemají? Stejně tak podle čeho soudíte, že ani my Čechůni, jak sám píšete, i když nevím proč mermo moci chcete zesměšňovat zemi ve které žijete a lidi v ní, nemáme žádnou reálnou koncepci?Skrýt celý příspěvek

     • astor
      16:34 14.05.2019

      Klimesov
      Přečtěte si dnešní Vlkův blog, převzatý článek Smutné krabice o koupi vrtulníků pro AČR. Pobavíte se... S ostatní ,,koncepcí AČR" je stejné, ne-li horší.

      Klimesov
      Přečtěte si dnešní Vlkův blog, převzatý článek Smutné krabice o koupi vrtulníků pro AČR. Pobavíte se... S ostatní ,,koncepcí AČR" je stejné, ne-li horší.

     • givicz
      17:41 14.05.2019

      astor tak jsem si na Vaši radu přečetl Vlkův blog a fakt čumím perfektně co se týče vrtulníků napsaný článek ... proto sem dám i odkaz ...Zobrazit celý příspěvek

      astor tak jsem si na Vaši radu přečetl Vlkův blog a fakt čumím perfektně co se týče vrtulníků napsaný článek ... proto sem dám i odkaz ...

      https://vlkovobloguje.wordpres... Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:46 14.05.2019

      astor - a to že sme "podléhalí vnějším tlakům" moskvy pred rokom 89 vám asi uniká...

      astor - a to že sme "podléhalí vnějším tlakům" moskvy pred rokom 89 vám asi uniká...

     • astor
      21:27 14.05.2019

      HEKTOR
      Rozhodně mi neuniká, pod jakým tlakem jsme dneska.

      HEKTOR
      Rozhodně mi neuniká, pod jakým tlakem jsme dneska.

     • Klimesov
      08:19 15.05.2019

      astor: Tak jsem dal na vás a přečetl si to. Musím uznat, že je to pěkný názor, zajímavý názor a v některých věcech se s autorem shoduji, hlavě v tom že požadavek na lehký stroj, ...Zobrazit celý příspěvek

      astor: Tak jsem dal na vás a přečetl si to. Musím uznat, že je to pěkný názor, zajímavý názor a v některých věcech se s autorem shoduji, hlavě v tom že požadavek na lehký stroj, který by měl sloužit i jako bitevník je nesmysl. Každopádně celý článek není nic jiného než názor, a vychází ze špatného pochopení, že UH-1 měli nahradit MI-171š. Neměli. Měli nahradit Mi-24, proto tam taky byl ten požadavek na schopnost ničit tanky. Takže samotná myšlenka názoru je založena na špatném předpokladu. Dále se názor opírá o různé technické parametry či informace z nasazení v Afghánistánu nebo Iráku. Ano to je správné a tady není problém. Problém je v tom, že na základě těchto informací autor usuzuje, že naše armáda bude v budoucnu poletovat po zemi a účastnit se jednotlivých konfliktů nízké intenzity po vzoru USA, což je ovšem velice nepravděpodobné. Takové ambice zatím naše armáda ani vláda naštěstí nemají. A díky tomuto autor naprosto přehlíží možnosti asymetrického nasazení vrtulníku pro obranu České Republiky. Jsme malá země, která si nemůže dovolit vydržovat velkou armádu a proto naší nadějí je vést asymetrický boj. K tomu to účelu se ozbrojené víceúčelové vrtulníky dají využít při správném nasazení. Ano bitevník je stále lepší, ale při asymetrickém nasazení dokáže i ten vyzbrojený víceúčelový stroj slušně pozlobit. A pamatujte, prvotním účelem AČR je obrana státu, nikoli šaškování v konfliktech nízké intenzity.
      Takže abych to shrnul. Názor je to zajímavý, ale z mého pohledu vycházející z neúplných informací a až přehnaně subjektivního pohledu na funkčnost AČR.
      :-)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:31 15.05.2019

      Astor: Takže na vás někdo tlačí, aby jste sem přispíval?

      Astor: Takže na vás někdo tlačí, aby jste sem přispíval?

     • Jirosi
      10:39 15.05.2019

      Z linkovaného článku: "Nové vrtulníky mohou být buď doplněk existujících Mi-171Š s tím že nahrazeny novým a lepším bitevníkem budou jen Mi-24V." A o čem má být nákup, překvapení ...Zobrazit celý příspěvek

      Z linkovaného článku: "Nové vrtulníky mohou být buď doplněk existujících Mi-171Š s tím že nahrazeny novým a lepším bitevníkem budou jen Mi-24V."

      A o čem má být nákup, překvapení "náhrada za Mi-24/35".
      Ale proč nenapsat dezinformační článek, a ještě ho nelinkovat.Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    22:08 14.05.2019

    astor - tak sa možno zmierte s faktom,že republiky ako naše budú vždy pod nejakým tlakom...a keď je tá myšlienka už neakceptovateľná,tak sa treba presťahovať...ale život na východe ...Zobrazit celý příspěvek

    astor - tak sa možno zmierte s faktom,že republiky ako naše budú vždy pod nejakým tlakom...a keď je tá myšlienka už neakceptovateľná,tak sa treba presťahovať...ale život na východe asi nebude zrovna výhra...Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  00:06 14.05.2019

  Frontové stíhačky už nefrčí. Pokud se ovšem racionálně zamyslíte nad požadavky malé země, která potřebuje četníka ve vzdušném prostoru, hlavním parametrem je stoupavost. O ...Zobrazit celý příspěvek

  Frontové stíhačky už nefrčí. Pokud se ovšem racionálně zamyslíte nad požadavky malé země, která potřebuje četníka ve vzdušném prostoru, hlavním parametrem je stoupavost. O parametru MiG29 si pilot gripenu muže nechat zdát.Skrýt celý příspěvek

  • Clanek
   07:37 14.05.2019

   Stoupavost je hezky parametr hezky vytrzeny z kontextu. Na zasazeni do kontextu pritom clovek ani nemusi chodit daleko, staci se podivat co nalitaji cesti piloti na gripenech a co ...Zobrazit celý příspěvek

   Stoupavost je hezky parametr hezky vytrzeny z kontextu. Na zasazeni do kontextu pritom clovek ani nemusi chodit daleko, staci se podivat co nalitaji cesti piloti na gripenech a co piloti slovensti na stoupavejsich devetadvacitkach. Kdo z nich skutecne sni o stroji toho druheho? Ten cesky pilot co je ve vzduchu sice s mene vykonnym strojem, ale zato pravidelne a cca 200h rocne, navic ucastnici se zahranicnich cviceni...
   ...nebo ten slovensky s tretinovym/polovicnim naletem?Skrýt celý příspěvek

   • KoJaKCZE
    08:02 14.05.2019

    Je hezké, že tady mluvíte něco o "vytrhávání z kontextu", ale současně kritizujete nálet hodin slovenských pilotů na MiG-29, které zjevně již mají svou službu u letectva Slovenska ...Zobrazit celý příspěvek

    Je hezké, že tady mluvíte něco o "vytrhávání z kontextu", ale současně kritizujete nálet hodin slovenských pilotů na MiG-29, které zjevně již mají svou službu u letectva Slovenska za sebou, tedy cvičit rozsáhle na tomto typu stroje nemá jaksi smysl a současně ani nezmíníte fakt, že Slováci tak 4-5 let zpět měli všechny své MiG-29 uzemněny, protože neměli náhadní díly pro své letouny!! A právě ND jsou největším problémem ruských strojů. Jen těžko se dá létal s vyšším harmonogramem, když víte, že nemáte ND, takže se logicky šetří letové hodiny.
    Nevím, jestli horší dodávky ND z Ruska na jejich stroje jsou dány neschopností ruské produkce, nebo politickými taškařicemi. To se asi nikdy nedozvíme.
    A jinak k náletům, slovenští i čeští piloti byli vždy na MiG-29 považováni za špičku.... pravda, v době, kdy o nálety nebylo nouze, ale slováci si o později svůj vysoký standard drželi. A pevně věřím, že kdyby tomu politická situace přála, přechod na moderní MiG-35 by nebyl nemyslitelný ... přeci jen je zde velká výhoda se zkušenostmi z předchozího typu. Jenže politika je dnes taková, že "jsi v NATO, kupuj zbraně NATO" ... v podstatě, to je jediný důvod, proč do této nefunkční aliance neustále přijímat nové členy, z důvodu "ochrany" trhu před zbraněmi Ruska a zaručením odbytu pro západní zbrojovky. A výhružky například Turecku jsou toho krásnou ukázkou!! Jenže země jako Česko, Slovensko, Pobaltí apod nemají pozici jako Turecko ... ti si moc vyskakovat nemohou, takže poslušně sklopí hlavy a nakoupí stroje USA ... tak to prostě JE!Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     08:31 14.05.2019

     Keď sa rahodovalo o výbere novej stíhačky, dostali sme aj ponuku na MiG-35 za čo bol minister obrany dosť zvozený médiami aj vládou. Dokonca vraj Rusi ponúkli výmenu v štýle kus za ...Zobrazit celý příspěvek

     Keď sa rahodovalo o výbere novej stíhačky, dostali sme aj ponuku na MiG-35 za čo bol minister obrany dosť zvozený médiami aj vládou. Dokonca vraj Rusi ponúkli výmenu v štýle kus za kus. Problém je samozrejme ako politický, tak aj technický. Stali sa prípady, že ND buď neboli vôbec alebo do lietadiel rusi montovali repasované diely ako nové. To tiež nie je novinka. V podstate to urobili aj s celým lietadlom. Keď sme deblokovali MiG z Ruska, prišli oficiálne ako nové stroje aj keď sa neskr ukázalo, že čo to odlietané už mali. To isté aj S-300 ktorý sme nakoniec nedoviezli. Rusi nám mali dodať nový a nakoniec vyšlo najavo, že tá konkrétna batéria už slúžila ako PVO MoskvySkrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:36 14.05.2019

     Kupovat od Ruska stíhačky je asi stejné, jako kdyby Anglie chtěla od Hitlera koupit Focke-Wulfy. Nechci opakovat známá fakta, ale Rusko proti mezinárodním pravidlům anektovalo ...Zobrazit celý příspěvek

     Kupovat od Ruska stíhačky je asi stejné, jako kdyby Anglie chtěla od Hitlera koupit Focke-Wulfy. Nechci opakovat známá fakta, ale Rusko proti mezinárodním pravidlům anektovalo území Krymu a cíleně narušuje celistvost Gruzie, Moldavska, Ukrajiny a dalších států své bývalé sféry. Rovněž v TV machrují jak z nás udělají jaderný prach, jak nás v 68 osvobodili atp.Skrýt celý příspěvek

     • KoJaKCZE
      13:19 14.05.2019

      100x opakovaná lež se dle amerických norem stává pravdou ... to už známe. Teď ale vážně. Krym a Gruzii absolutně neberte do huby a už vůbec ne po USA uznané anexi Golan! Dále na ...Zobrazit celý příspěvek

      100x opakovaná lež se dle amerických norem stává pravdou ... to už známe. Teď ale vážně. Krym a Gruzii absolutně neberte do huby a už vůbec ne po USA uznané anexi Golan! Dále na toto téma nehodlám vůbec mluvit. Vše umocňuje 100x opíraný "argument" roku 1968, no a kecy o jaderném prachu bych jste asi měl směřovat do Washingtonu, protože pokud někdo mluví o "válečném prachu" jsou ti jistě někteří senátoři a kongresmani v USA!! Já ze strany Ruska slyším pouze snahu narovnat vztahy, a mimochodem od jaderných smluv tady jednostranně odstupují JEN Spojené Státy Americké ... neboli SSA ... jak přízračná zkratka.
      Když se oprostíte od těchto předsudků, pak velmi rychle zjistíte, že Rusko je konkurent USA ve vývozu zbraní, který tak králosvsky USA živí!Skrýt celý příspěvek

     • Karolam
      13:25 14.05.2019

      Ano Izrael zase anektoval proti mezinárodním pravidlům Golany a je to v pohodě. Zbraně od něj bereme :) Prosím měřte stejným metrem, Jura by se měl nad sebou vážně zamyslet, ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano Izrael zase anektoval proti mezinárodním pravidlům Golany a je to v pohodě. Zbraně od něj bereme :) Prosím měřte stejným metrem, Jura by se měl nad sebou vážně zamyslet, díky.Nebo co na to říkáte, Váš názor?Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:40 14.05.2019

      Fakt jsem nevěděl, že Ukrajina napadla Rusko, které se ubránilo a anektovalo hraniční území, jako Izrael Golany poté, co byl napaden Sýrií. Velice děkuji za rozšíření obzorů a ...Zobrazit celý příspěvek

      Fakt jsem nevěděl, že Ukrajina napadla Rusko, které se ubránilo a anektovalo hraniční území, jako Izrael Golany poté, co byl napaden Sýrií.
      Velice děkuji za rozšíření obzorů a ukázku stejného metru.Skrýt celý příspěvek

     • GlobeElement
      13:43 14.05.2019

      Mimochodem, se zkratkami bych moc nešachoval, speciálně v případě dědice SSSR. Spojené státy americké mají zkratku USA. Jmenují se totiž anglicky. Dělat z toho SSA je jasný ...Zobrazit celý příspěvek

      Mimochodem, se zkratkami bych moc nešachoval, speciálně v případě dědice SSSR.
      Spojené státy americké mají zkratku USA. Jmenují se totiž anglicky. Dělat z toho SSA je jasný rusismus (США - SŠA), na to vás měl školitel upozornit, abyste nedělal takové trapné chyby.Skrýt celý příspěvek

     • RiMr71
      13:59 14.05.2019

      "Rusko je konkurent USA ve vývozu zbraní" ...rusmongolsko není pro USA konkurentem naprosto v ničem. Je to jen otravná rezavá benzinka s jadernými zbraněmi a (už zase) totálně ...Zobrazit celý příspěvek

      "Rusko je konkurent USA ve vývozu zbraní"

      ...rusmongolsko není pro USA konkurentem naprosto v ničem. Je to jen otravná rezavá benzinka s jadernými zbraněmi a (už zase) totálně zmanipulovaným připopilým obyvatelstvem, jakožto i užitečnými idioty/slouhy v demokratických zemích.Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      18:37 14.05.2019

      GlobeElement
      Opakovaně si pleteš konflikty z r. 1967 a 1973.

      GlobeElement
      Opakovaně si pleteš konflikty z r. 1967 a 1973.

     • GlobeElement
      08:58 15.05.2019

      Tesil - nepletu. Izrael obsadil Golanské výšiny v roce 1967, po válce, ve které byl Sýrií napaden. 5. 6. 1967 udeřilo izraelské letectvo na egyptská letiště. Jenomže v den samý den ...Zobrazit celý příspěvek

      Tesil - nepletu. Izrael obsadil Golanské výšiny v roce 1967, po válce, ve které byl Sýrií napaden.
      5. 6. 1967 udeřilo izraelské letectvo na egyptská letiště. Jenomže v den samý den zaútočily na izraelské území syrské letecké síly. Navíc z Golan pálilo syrské dělostřelectvo. Izrael odpověděl útokem na syrská postavení až 9. 6. 1967.Skrýt celý příspěvek

    • Clanek
     08:51 14.05.2019

     Na ten druhy odstavec nebudu reagovat protoze se mi nejak nechce rozepisovat jaka je to hloupost, ale odepisu alespon na ten prvni: A? Vzdyt tim co pisete jste jen potvrdil co jsem ...Zobrazit celý příspěvek

     Na ten druhy odstavec nebudu reagovat protoze se mi nejak nechce rozepisovat jaka je to hloupost, ale odepisu alespon na ten prvni:
     A? Vzdyt tim co pisete jste jen potvrdil co jsem napsal sam. MiG, at uz pro nakladnost nahradnich dilu nebo jejich nedostupnost, toho ve vzduchu nestravi tolik jako treba onen gripen, ktery jsem zminil ja. Je uplne jedno ktery z tech duvodu to je, jak jeden tak druhy totiz zapada do onoho "kontextu". "Uzemneni" slovenskych MiGu taky neni pricina, ale jen nasledek nahore popsaneho, stejne jako ony bidne nalety.
     To ze MiGy 29 o kterych nahore pise cejkis maji to nejlepsi za sebou nebo ze se planuje vymena, to je to posledni co by v tomhle hralo roli.Skrýt celý příspěvek

    • GlobeElement
     08:56 14.05.2019

     To je snad logické, že zbraně nakupuju od spojenců a ne od potenciálního nepřítele. A naopak - potenciálnímu nepříteli zbraně buďto neprodám vůbec, nebo nějak ošizené, abych měl v ...Zobrazit celý příspěvek

     To je snad logické, že zbraně nakupuju od spojenců a ne od potenciálního nepřítele. A naopak - potenciálnímu nepříteli zbraně buďto neprodám vůbec, nebo nějak ošizené, abych měl v případném střetu navrch.
     Mig-29 byl známý drahým provozem a složitou údržbou. A jakkoli byly jeho hardwarové výkony skvělé, dnes je snad 80% bojové hodnoty dáno informačními systémy a ty ruské jsou nejen slabší, ale hlavně nekompatibilní se systémy NATO. Pro členský stát NATO je jednoduše ruská vojenská technika nevhodná. Pro nečlenský stát, který s nikým nespolupracuje - a nebo neví, s kým spolupracovat bude - je to samozřejmě použitelná možnost. Proto ta Indie.

     Turecké F-35 jsou jiný případ. S-400 je zbraň určená právě proti F-35 a USA (a ani nikdo jiný, kdo tyto letouny má nebo na ně v případě války bude spoléhat) nechce, aby se Rusové naučili pomocí S-400 letouny F-35 zaměřit a sestřelit. Což by v případě, že Turecko bude mít obojí, hrozilo. No a tak se musí rozhodnout, jestli chce radši ruské PVO - ale pak nedostane F-35, nebo F-35, ale pak nemůže mít ruskou PVO. Kdo dá ruku do ohně za Turka, že Rusům neumožní si F-35 osahat?Skrýt celý příspěvek

    • givicz
     09:08 14.05.2019

     To je stále stejná mantra o nekupování zbraní od " nepřítele " .... pokud by byla čistě teoreticky velká válka s Ruskem tak vám garantuji, že je úplně jedno od koho, který stát má ...Zobrazit celý příspěvek

     To je stále stejná mantra o nekupování zbraní od " nepřítele " .... pokud by byla čistě teoreticky velká válka s Ruskem tak vám garantuji, že je úplně jedno od koho, který stát má zakoupené zbraně protože svět jak ho známe dnes přestane existovat... takže je blbost kupovat si méně výkonné výrazně dražší zbraně s poukazem hlavně, že nejsou z Ruska..Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      09:28 14.05.2019

      unavna mantra je skor od cervenej uderky neustale pocuvat o jadrovej pustatine ktora tu nastane lebo bubu Rusko. A pritom si viem celkom dobre predstavit vojnu s Ruskom pri ktorej ...Zobrazit celý příspěvek

      unavna mantra je skor od cervenej uderky neustale pocuvat o jadrovej pustatine ktora tu nastane lebo bubu Rusko.

      A pritom si viem celkom dobre predstavit vojnu s Ruskom pri ktorej jedna ci druha strana pride o uzemie (nebavime sa o vojne za zivot a na smrt ako to bolo v druhej svetovej) a nik jadrove zbrane nepouzije.

      Aj ten Putin si chce tie nakradnute miliony uzit a urcite neplanuje pre svoje deti zivot niekde v Moskovskom metre. To iste plati o druhej strane.

      Lenze cerveny tim velmi dobre vie, ze v tej konvencnej vojne dostane na prdel a preto mu ine ako vyhrazat sa jadrom neostava. Ostatne to iste robi aj Putin so vsetkymi tymi zbranami posledného sudu.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      09:37 14.05.2019

      Víš, ono i to, že nebudeme kupovat zbraně z Ruska přispívá k tomu, že válka nebude. Protože kupováním Ruských zbraní zároveň financujeme jejich vývoj. A vzhledem k tomu, že Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

      Víš, ono i to, že nebudeme kupovat zbraně z Ruska přispívá k tomu, že válka nebude. Protože kupováním Ruských zbraní zároveň financujeme jejich vývoj. A vzhledem k tomu, že Rusko nás veřejně deklaruje jako nepřítele, tak proč bychom měli financovat nepříteli zbraně?Skrýt celý příspěvek

     • Larry
      02:51 15.05.2019

      Naupováním jakýchkoliv zbraní financujete jejich vývoj. Je naprosto jedno zda na východě nebo západě.

      Naupováním jakýchkoliv zbraní financujete jejich vývoj. Je naprosto jedno zda na východě nebo západě.

    • astor
     11:22 14.05.2019

     Jen těžko se dodávají ND v těžkém embargovém souboji a státu, který nemá na údržbě a řádném provozu ideově nevhodné techniky zájem. Je zajímavé, že v případě Maďarska nebyla údržba ...Zobrazit celý příspěvek

     Jen těžko se dodávají ND v těžkém embargovém souboji a státu, který nemá na údržbě a řádném provozu ideově nevhodné techniky zájem. Je zajímavé, že v případě Maďarska nebyla údržba a modernizace problém. Obvykle totiž ryba smrdí od hlavy.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      13:07 14.05.2019

      problem so servisom MiGov je dlhodoby a bol uz davno predtým ako sa NATO s Ruskom rozkmotrilo kvôli Krymu. Letovu hodinu mame drahsiu ako tie tolko prepierane F35.

      problem so servisom MiGov je dlhodoby a bol uz davno predtým ako sa NATO s Ruskom rozkmotrilo kvôli Krymu. Letovu hodinu mame drahsiu ako tie tolko prepierane F35.

   • cejkis
    18:17 14.05.2019

    Vůbec jste nepochopil smysl mého příspěvku.

    Vůbec jste nepochopil smysl mého příspěvku.

  • StandaBlabol
   08:23 14.05.2019

   A na to jsi přišel jak? To byla pravda v době vrtulových stíhaček, omezeného dosahu radarů a když jsme za sousedy neměli spojence a společnou ochranu nebe. Gripen vystoupá na ...Zobrazit celý příspěvek

   A na to jsi přišel jak? To byla pravda v době vrtulových stíhaček, omezeného dosahu radarů a když jsme za sousedy neměli spojence a společnou ochranu nebe. Gripen vystoupá na 10.000 m za 2 minuty. To na četníka bohatě stačí. Naopak proti Migu hraje všechno ostatní - dražší dvoumotorová koncepce, horší elektronika, integrace západní výzbroje a náklady na servis. A protože létáme i na Island a do Pobaltí, tak celkové nároky na logistiku a neschopnost tankovat za letu.Skrýt celý příspěvek

   • givicz
    08:41 14.05.2019

    StandaBlabol dávám sem odkaz kde se pojednává o novém radaru Mig 35, v článku výše se uvádí, že zásadní předností jsou modernizované motory RD-33MK s větším výkonem, digitálním ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol dávám sem odkaz kde se pojednává o novém radaru Mig 35, v článku výše se uvádí, že zásadní předností jsou modernizované motory RD-33MK s větším výkonem,
    digitálním řízením a menší tepelnou stopou. Životnost RD-33MK je 4000 hodin, což je dvakrát více více než u původních RD-33. I díky větší životnosti motorů celkový provoz MiGu-35 je dva a půl krát levnější, než původního MiGu-29.... Mig 35 je velmi obratný má dokonce větší stoupavost jako velmi výkonný Su 35 S a tankovaní za letu má také.... hoď si na stůl parametry Mig 35 a Gripen, cenu a potom napiš který letoun je lepší...Skrýt celý příspěvek

    • Klimesov
     08:55 14.05.2019

     Porovnávat parametry jednomotorového a dvoumotorového stroje je s prominutím hovadina. Porovnávat výkony a provoz letounů, kdy jeden je už několik let v provozu v několika ...Zobrazit celý příspěvek

     Porovnávat parametry jednomotorového a dvoumotorového stroje je s prominutím hovadina.
     Porovnávat výkony a provoz letounů, kdy jeden je už několik let v provozu v několika armádách s výkony a provozem letounu, který se teprve testuje a bude ho vyrobeno zatím celých 6 kusů, je s prominutím hovadina.

     U Gripenu se totiž můžete dočíst parametry a výkony z reálného provozu, u MIGu-35 jen propagační a tabulkové hodnoty od výrobce, žádné reálné informace z provozu totiž zatím neexistují :-)

     Takže ano Gripen je na tom stále líp, protože se jedná o odzkoušený typ letounu.Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      09:13 14.05.2019

      https://www.armadninoviny.cz/r... 10. 5. 2017 Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel MiG-35. Podle ...Zobrazit celý příspěvek

      https://www.armadninoviny.cz/r...
      10. 5. 2017
      Ruská firma MiG dodala do Egypta první várku nových víceúčelových nadzvukových stíhacích letadel MiG-35. Podle analytického webu Flight Fleets Analyze Egypt podepsal objednávku na 46 stíhaček MiG-35 s termínem dodání do roku 2020.
      Dobrý exportní potenciál MiGu-35 potvrdila objednávka z Egypta na celkem 46 strojů. Cena kontraktu dosahuje 2 miliardy amerických dolarů, nebylo ale zveřejněno, co vše zahrnuje. Prostým dělením vychází cena 40 milionů dolarů za jeden MiG-35 - v ceně ale mohou být náhradní díly, pozemní obslužné systémy, servisní/oprávarenské zázemí, výcvik nebo dokonce zbraně.Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      09:30 14.05.2019

      Podle tohoto zdroje, Egypt přebral levnější alternativu MIG-29M/M2 ...Zobrazit celý příspěvek

      Podle tohoto zdroje, Egypt přebral levnější alternativu MIG-29M/M2 :-)
      https://ruslet.webnode.cz/tech...

      Každopádně v samotném článku se píše pouze a jenom o prodeji a technických parametrech, které vyčtete v kdejaké propagační brožuře. Reálné informace z Egiptského provozu tam nejsou :-)Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      09:38 14.05.2019

      Klimesov... hluboce modernizovaný MiG-29M2 je prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35..... :) :)

      Klimesov... hluboce modernizovaný MiG-29M2 je prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35..... :) :)

     • logik
      09:47 14.05.2019

      "Klimesov... hluboce modernizovaný MiG-29M2 je prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35.." Houby s octem. Nový Mig-35 má nový drak s větším podílem ...Zobrazit celý příspěvek

      "Klimesov... hluboce modernizovaný MiG-29M2 je prakticky shodný letoun s nedávno prezentovanou stíhačkou MiG-35.."
      Houby s octem. Nový Mig-35 má nový drak s větším podílem kompozitů, při upgradu zůstává drak starý. Radar a další senzory - a tedy i návazná avionika je také jiná atd.... atd....Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      10:00 14.05.2019

      givicz: No Logik už vám vlastně odpověděl za mně. Ono to sousloví "prakticky shodný", je silně zavádějící :-)

      givicz: No Logik už vám vlastně odpověděl za mně. Ono to sousloví "prakticky shodný", je silně zavádějící :-)

    • GlobeElement
     08:59 14.05.2019

     Otázka zní jinak - který letoun je lepší pro členský stát NATO. Protože kombinovat ruskou a západní techniku je jako kombinovat McIntosh a IBM.

     Otázka zní jinak - který letoun je lepší pro členský stát NATO. Protože kombinovat ruskou a západní techniku je jako kombinovat McIntosh a IBM.

     • RiMr71
      14:04 14.05.2019

      ééé to není dobrý příměr :)

      ééé to není dobrý příměr :)

    • StandaBlabol
     09:29 14.05.2019

     Jo, v PowerPointu vypadá super. Počkejme, až na reálné zkušenosti z provozu, pokud se jich dočkáme. Zatím to letadla ani neprošlo zkouškami a nemá hotový vývoj radaru.

     Jo, v PowerPointu vypadá super. Počkejme, až na reálné zkušenosti z provozu, pokud se jich dočkáme. Zatím to letadla ani neprošlo zkouškami a nemá hotový vývoj radaru.

    • logik
     09:31 14.05.2019

     Právě - zvýšili životnost na 4000 hodin. Na jakou životnost testují západní motory? Na 15.000 provozních hodin, což odpovídá něco přes 8000 TAC. ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě - zvýšili životnost na 4000 hodin. Na jakou životnost testují západní motory? Na 15.000 provozních hodin, což odpovídá něco přes 8000 TAC.
     http://www.f-16.net/f-16-news-... Skrýt celý příspěvek

     • logik
      10:20 14.05.2019

      Mohu se zeptat, za co je to mínus? Tvrdím něco špatně? Není informace, kterou jsem podal pravdivá?

      Anebo jde o mínus ze vzteku?

      Mohu se zeptat, za co je to mínus? Tvrdím něco špatně? Není informace, kterou jsem podal pravdivá?

      Anebo jde o mínus ze vzteku?

    • balm
     20:43 14.05.2019

     Samozřejmě Jas 39 Gripen s jasnými garancemi servisního zázemí, dodávkách náhradních dílů, technického know-how v rámci školících a výcvikových programu a samozřejmě vládní záruky ...Zobrazit celý příspěvek

     Samozřejmě Jas 39 Gripen s jasnými garancemi servisního zázemí, dodávkách náhradních dílů, technického know-how v rámci školících a výcvikových programu a samozřejmě vládní záruky v podobě dlouhodobé podpory letounu (například Francie se zavázala podporovat projekt Rafale v rozsahu minimálně 70 let). Nesmíme zapomínat na nejnižší provozní náklady mezi nadzvukovými multifunkčními jednomotorovými letouny.

     I když se snažíte hledat pozitiva, odpověď se nezmění. Proti sobě stojí dva stroje. Na jedné straně stojí rozšířený a osvědčený multifunkční bojový letoun s minimálními provozními náklady a garantovanou podporou i vládními zárukami. Mig35 a Rusko musí teprve prokázat schopnosti svého stroje, servisního zázemí a podpory, nehledě na skutečnost, že důvěra budoucích zákazníků se nevybuduje za dva roky. Nikdo není tak hloupý, aby si koupil zajíce v pytli.Skrýt celý příspěvek

   • cejkis
    18:29 14.05.2019

    Je to stále to samé. Potřebujete nastoupat k civilnímu letadlu letícímu cestovní rychlostí 900km/h ve výšce 10km. Dosah radaru je veličina, která nic neovlivňuje. Okolní země jsou ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to stále to samé. Potřebujete nastoupat k civilnímu letadlu letícímu cestovní rychlostí 900km/h ve výšce 10km. Dosah radaru je veličina, která nic neovlivňuje. Okolní země jsou veličina, která nic neovlivňuje. Jediné co řešíte je rychlost, stoupavost a hustota civilního provozu. V rámci provozu jste naveden nikoliv přímo, ale často krkolomě stoupáte skrze letové hladiny neb je zde zrovna okno. Zatímco gripen dokáže reálně stoupat 180m/s a udává se dvě minuty od dráhy do 10km, frontový stíhací stroj MiG29 umí každé 3sekundy kilometr výšky. Můj příspěvek není o výběru letadel. Jen jsem se zmínil o klíčovém parametru pro potřeby ČR. Určitě bych nechtěl kupovat ruské stroje natož MiG29 Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     09:08 15.05.2019

     A kolik umí, když si sebou vezme "palivo a zbraně" ?

     A kolik umí, když si sebou vezme "palivo a zbraně" ?

 • siggi
  21:14 13.05.2019

  Dle zvyšující se koncentrace slovenských "kiskováků" na tomto fóru se již nedivím, že v Bratislavě vybrali za prezidentku země vcelku neznámou ženštinu, která se během "dozrávání ...Zobrazit celý příspěvek

  Dle zvyšující se koncentrace slovenských "kiskováků" na tomto fóru se již nedivím, že v Bratislavě vybrali za prezidentku země vcelku neznámou ženštinu, která se během "dozrávání švestek" stala natolik "jedinečnou", že neměla konkurenta....zřejmě ty špinavé $-y a šekele od gaunera Sörösse dopadly do "správných prodejných rukou"....ještě štěstí, že z "rad a prognóz" dnešní antiruské havlistické latríny hlava ruskou stranu bolet nemusí - raději se podívejte na tzv. výběrové řízení na nákup techniky v Čechistánu a Slovači, neboť ještě ani nezačaly seriózní nákupy, a již prosakují signály zločinných podvodů a korupce. O to především jde, místní rambové(anebo přesněji blbové), páč to jde z VAŠÍCH daní! Servilní kolaboranti a oslové hýkali vždycky tak, jak jim jejich páníček přikázal, ať to byl kdysi CCCP, anebo dnes USSrael - peníze byly hlavním cílem.Skrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   21:29 13.05.2019

   "...Čechistánu a Slovači..."

   Koukám, že ty budeš vlastenec. Jenom asi ne český...

   "...Čechistánu a Slovači..."

   Koukám, že ty budeš vlastenec. Jenom asi ne český...

   • siggi
    22:54 13.05.2019

    Máš pravdu, český ne - moravský ano....:)

    Máš pravdu, český ne - moravský ano....:)

    • Miroslav
     23:16 13.05.2019

     Mám rád Moravu. Sám mám v okolí Bruntálu veľkú časť rodiny z matkinej strany a z otcovej strany som 1/4 čech aj keď celý život som prežil na krajnom východe Slovenska. Mám rád ...Zobrazit celý příspěvek

     Mám rád Moravu. Sám mám v okolí Bruntálu veľkú časť rodiny z matkinej strany a z otcovej strany som 1/4 čech aj keď celý život som prežil na krajnom východe Slovenska. Mám rád moravské hospůdky lebo v každej majú smažený syr alebo guláš. Mám rád moravské dievčatá lebo nikdy nerobili drahoty a netrebalo ich dlho ukecávať (chcel by som ešte raz zažiť tie prázdniny na Morave). Mám rád moravákov lebo nikdy som od nich necítil, že by sa na nás vyťahovali. Ale nemám rád keď moravak prepadne myšlienke ,,Já su moravák, kdo je více". Buď hrdý na svoj pôvod ale neurážaj krajinu v ktorej žiješ/žil si.Skrýt celý příspěvek

     • siggi
      05:25 14.05.2019

      ,,Já su moravák, kdo je více"....to sis spletl s horníkama, ne Moravákama….:), ale jinak ti ještě v genomu chybí zmínka o 1/2 Židovi, 1/8 Eskymákovi a 1/6 Číňanovi....no a ...Zobrazit celý příspěvek

      ,,Já su moravák, kdo je více"....to sis spletl s horníkama, ne Moravákama….:), ale jinak ti ještě v genomu chybí zmínka o 1/2 Židovi, 1/8 Eskymákovi a 1/6 Číňanovi....no a samosebou nemůže chybět i připomínka o Hunech, páč máš na zádech dědičnou fialovou skvrnu....anebo ta je od výprasku řemenem? :):) Ale jinak zcela s tebou souhlasím "Buď hrdý na svoj pôvod ale neurážaj krajinu v ktorej žiješ/žil si."....to ovšem neznamená se servilně hrbit před novým pánem tak, jak se to dnes děje! A vo tom to je! Mor ho! :)Skrýt celý příspěvek

     • Klimesov
      08:13 14.05.2019

      Bruntál je ve Slezsku, když už jsme v tom nesmyslném kastování kdo je kdo :D :D

      Bruntál je ve Slezsku, když už jsme v tom nesmyslném kastování kdo je kdo :D :D

     • Jura99
      08:42 14.05.2019

      Klimesov: Miroslav píše "v okolí Bruntálu", hranice Slezska prochází zrovna u Bruntálu, takže klidně může to okolí být na Moravě :-)

      Klimesov: Miroslav píše "v okolí Bruntálu", hranice Slezska prochází zrovna u Bruntálu, takže klidně může to okolí být na Moravě :-)

    • GlobeElement
     07:45 14.05.2019

     Prosím přítomné z Čech a Moravy aby nám toho exota prominuli - ne všichni na Moravě jsme tohoto druhu.

     Prosím přítomné z Čech a Moravy aby nám toho exota prominuli - ne všichni na Moravě jsme tohoto druhu.

     • GlobeElement
      07:45 14.05.2019

      Pardon, z Čech a ze Slovenska, samozřejmě.

      Pardon, z Čech a ze Slovenska, samozřejmě.

    • Jura99
     08:38 14.05.2019

     Když jsi moravský patriot, proč máš ikonu Švejka (Čecha) ?

     Když jsi moravský patriot, proč máš ikonu Švejka (Čecha) ?

     • GlobeElement
      13:45 14.05.2019

      Protože postavu Švejka vymyslel rudý komisař bolševické armády, který si vzal za ženu Rusku?

      Protože postavu Švejka vymyslel rudý komisař bolševické armády, který si vzal za ženu Rusku?

    • RiMr71
     14:06 14.05.2019

     ...nedělej ostudu MOravě...

     ...nedělej ostudu MOravě...

   • siggi
    05:34 14.05.2019

    ….dal jsem ti 5. hlas, abys obdržel Medajli "Za propagandu", tak si toho važ....:)

    ….dal jsem ti 5. hlas, abys obdržel Medajli "Za propagandu", tak si toho važ....:)

  • TvojTatko
   21:32 13.05.2019

   "z "rad a prognóz" dnešní antiruské havlistické latríny" - myslim, ze u Vas sa im najnovsie nadava aj Elfovia...

   "z "rad a prognóz" dnešní antiruské havlistické latríny" - myslim, ze u Vas sa im najnovsie nadava aj Elfovia...

   • siggi
    22:58 13.05.2019

    Tak, tak - elfové to jsou...poznáš je podle měkého se špičatou hlavou, zaraženou po nos mezi půlky svého chlebodárce(rsp. Páníška)….on by se zasunul i více, ale pak by nemohl ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak, tak - elfové to jsou...poznáš je podle měkého se špičatou hlavou, zaraženou po nos mezi půlky svého chlebodárce(rsp. Páníška)….on by se zasunul i více, ale pak by nemohl dýchat a rovněž hýkat IÁÁÁÁ, IÁÁÁÁÁ....:)Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   21:44 13.05.2019

   Ty budeš ďalší z tých ukrivdených ktorým život ničia židia, ilumináti, slobodomurári, korporácie liberálnych fašistov či židojašter, že? Neviem do akej miery sleduješ slovenskú ...Zobrazit celý příspěvek

   Ty budeš ďalší z tých ukrivdených ktorým život ničia židia, ilumináti, slobodomurári, korporácie liberálnych fašistov či židojašter, že? Neviem do akej miery sleduješ slovenskú politickú scénu ale tebe zjavne unikajú niektoré súvislosti. Zuzana Čapútová nevyhrala kvôli tomu, že by očarila slovenského voliča. Vyhrala preto lebo:

   1/ nacionalistické hlasy sa rozdelili medzi Kotlebu a Harabína

   2/ SMER umiera lebo po desaťročí bezbrehého rozkrádania a káuz to bola ďalšia príležitosť dať Smeru ďalšiu cez držku.

   Mimochodom, Slovensko je v rebríčku korupcie v Európe na peknom druhom mieste. Pred nami je Rusko, celý Balkán aj Albánsko. Porazilo nás len Moldavsko. V rebríčku rozkrádania verejných financií sme dokonca európska špička.Skrýt celý příspěvek

   • siggi
    23:11 13.05.2019

    Sleduji vše celkem kontinuálně, a stejně jako při pádu Fica silou ulice, tak i Čaputice byla zvolená především ulicí - pseudodůvodem "protože Fico" je oblíbený evergren ...Zobrazit celý příspěvek

    Sleduji vše celkem kontinuálně, a stejně jako při pádu Fica silou ulice, tak i Čaputice byla zvolená především ulicí - pseudodůvodem "protože Fico" je oblíbený evergren podplacených "profesionálních" žvanilů a demonstrantů (nezastávám se jej, je to stejný bastard, jako zdejší oranžový sliz pod minulým i dnešním vedením)....viz. opětovné dnešní štěky pražské havlistické latríny proti min.Benešové, která ještě ani nestihla zvalit v poslanecké kantýně předepsaný počet chlebíčků a záskusků za pár korun, a už začala někomu vadit...na Moravě drtivé většině je onen "protest" nepochopitelný a evidentně nikomu žíly netrhá - to pouze lehkoživky a prodejné děfky se potřebují etablovat do role "ochránce toho jedině správného) a veřejně onanovat.....:)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     23:36 13.05.2019

     Nerád by som sa púšťal do týchto debát. Predsa len je to úplne mimo tému a aj mimo zamerania tohto webu ale musím ti pripomenúť, že Fico ešte zďaleka nepadol. Len prenechal svoje ...Zobrazit celý příspěvek

     Nerád by som sa púšťal do týchto debát. Predsa len je to úplne mimo tému a aj mimo zamerania tohto webu ale musím ti pripomenúť, že Fico ešte zďaleka nepadol. Len prenechal svoje kreslo a teraz všetko riadi z pozadia. Nič menej, jeho koniec sa blíži. A on to vie. Pred 5 rokmi sa pokúsil utiecť na hrad ale prezidentské voľby nevyhral, teraz sa pokúsil utiecť do kresla ústavného sudcu kde by dožil s 12 rokov trvajúcou imunitou. Ale ani to mu nevyšlo. Nehľadaj za tým temné sily sionisti či vrahov z Wallstreetu. Ľudom proste došla trpezlivosť. Milenku ktorá sa preslávila Zetor kalendárom hore bez dosadil na miesto hlavného štátneho radcu. Riaditeľ železníc zabudne na pumpe batoh plný peňazí a bezočivo tvrdí, že 300 tisíc eur našiel na povale domu po babke. Minister vnútra povie, že nosiť milióny eur v igelitke je normálne... Taká spoločnosť potrebuje mať zaplatený komparz na námestiach?Skrýt celý příspěvek

     • siggi
      05:32 14.05.2019

      Tak to vidíš, proč politici jsou NEJVĚTŠÍ špínou společnosti....kdyby fungoval starověký řecký systém ostrakizování politiků po roce fungování, tak by si to asi nedovolili - takhle ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak to vidíš, proč politici jsou NEJVĚTŠÍ špínou společnosti....kdyby fungoval starověký řecký systém ostrakizování politiků po roce fungování, tak by si to asi nedovolili - takhle mají 4 roky koryto plné, a proto se děje to, co se děje. Ale máš pravdu, řešíme Mig 35...tak do něj! :)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:16 15.05.2019

      Siggi: Co 4. někdy i skoro 20. A někdo je ještě oslavuje, že se pro lid obětují i po 5...

      Siggi: Co 4. někdy i skoro 20. A někdo je ještě oslavuje, že se pro lid obětují i po 5...

   • GlobeElement
    07:47 14.05.2019

    No to tedy nejste. My máme lepšího kabrňáka, i když pravda, patrně používá slovenské know-how.

    No to tedy nejste. My máme lepšího kabrňáka, i když pravda, patrně používá slovenské know-how.

  • markus223
   22:21 13.05.2019

   Že ty se každý večer před spaním díváš pod postel jestli tam nemáš Sorose? :-D

   Že ty se každý večer před spaním díváš pod postel jestli tam nemáš Sorose? :-D

   • siggi
    23:12 13.05.2019

    ….dneska jej už vynesl na hnůj celý kýbl sörössů….:)

    ….dneska jej už vynesl na hnůj celý kýbl sörössů….:)

  • Clanek
   07:47 14.05.2019

   Vzdycky me pobavi premisa ruznych poloblaznu otravujicich pod kazdym druhym clanekm se Sorosem, kteri operuji s myslenkou, ze kdyz nekdo pro nekoho dela treba v neziskovce nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Vzdycky me pobavi premisa ruznych poloblaznu otravujicich pod kazdym druhym clanekm se Sorosem, kteri operuji s myslenkou, ze kdyz nekdo pro nekoho dela treba v neziskovce nebo coby novinar, je svym zamestnavatelem automaticky vlastnen, koupen, ovladan. Jak asi musi fungovat mysl nekoho, kdo veri, ze na koupeni si vernosti jineho staci mu jen poslat vyplatu. Zvlastni, ze kdyz nejaka eserocka prijde do insolvence nejsou noviny na TV nova plne tragickych pripadu vratniku, skladniku a delniku hazejici se pod kola exekutorum, vesejicich zasahujici policisty po sloupech nebo ruky lomicich pred dozorujicim soudem. Jakto ze v jednom zamestnani je to jen zamestnani a v jinem by se pro korunu nechali rezat.
   To me privadi k zamysleni, zda to nahodou vic nevypovida spis o tech podobne moudra siricich, nez o tech o kterych ta moudra siri.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    09:21 15.05.2019

    Clanek: Oni to berou jako práci pro stranu(cizí), vlast(cizí), atd. A tedy očekávají i plat. A když někdo platí je musí někdo platit i těm ostatním!

    Clanek: Oni to berou jako práci pro stranu(cizí), vlast(cizí), atd. A tedy očekávají i plat. A když někdo platí je musí někdo platit i těm ostatním!

  • Klimesov
   08:20 14.05.2019

   Pane musím upřímně napsat, že lžete a to ve velkém a vůbec nevíte o čem píšete. Šířit ty nestydaté lži, že Sörösse někde něco zaplatil je nehorázné. Mně osobně totiž Sörösse dluží ...Zobrazit celý příspěvek

   Pane musím upřímně napsat, že lžete a to ve velkém a vůbec nevíte o čem píšete. Šířit ty nestydaté lži, že Sörösse někde něco zaplatil je nehorázné.
   Mně osobně totiž Sörösse dluží nemalou částku za to že jsem byl protestovat na jím vedených demonstracích. Celkem mi dluží cca 500 korun. Byl jsem na 5-ti demonstracích a za každou jsem měl dostat 100 kč. Bohužel ani já ani jiní mi přátelé a lidé se kterýma jsem se potom bavil, zatím zaplaceno nedostali. :D :D :D
   A podle to co jsem vyčetl, tak Sörösse dluží obrovské množství peněz demonstrantům po celé Evropě. Nejdříve si laskavě zjistěte řádné informace, než začnete šířit nesmysly.
   https://az247.cz/george-soros-... Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    14:11 14.05.2019

    ...nekrmte ho, je to echt troll, podtyp "bodrý looser".

    ...nekrmte ho, je to echt troll, podtyp "bodrý looser".

    • Klimesov
     12:13 15.05.2019

     Já vím, ale nemohl jsem odolat. :-)

     Já vím, ale nemohl jsem odolat. :-)

 • Miroslav
  20:00 13.05.2019

  Povedzme si otvorene, že MiG je už desaťročia také nechcené dieťa. V ruskom (predtým sovietskom) letectve hral prím SU-27/30 a jeho deriváty. MiG-29 iste patrí medzi legendy, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Povedzme si otvorene, že MiG je už desaťročia také nechcené dieťa. V ruskom (predtým sovietskom) letectve hral prím SU-27/30 a jeho deriváty. MiG-29 iste patrí medzi legendy, ale od začiatku boli určené v prvom rade politickým satelitom. Záchytné stíhače ktorými sa MiG preslávil zase rozvojom rakiet vzduchu-vzduch upadajú do zabudnutia. Po páde Varšavskej zmluvy, strate vplyvu v strednej Európe ktoré predznamenali rozpad ZSSR sa stratili aj trhy pre ľahké frontové stíhače . Kúpa 6 strojov ročne je len gesto ktoré má udržať MiG tesne nad čiarou klinickej smrti.Skrýt celý příspěvek

  • dusan
   21:50 13.05.2019

   To je príliš zjednodušené .... Od začiatku sa mali oba stroje dopĺňať. Su-27 bol "top" stíhačka, kde sa nešetrilo a mala byť všetrannejšou - v PVO i v sprievode bombardovacích ...Zobrazit celý příspěvek

   To je príliš zjednodušené ....

   Od začiatku sa mali oba stroje dopĺňať. Su-27 bol "top" stíhačka, kde sa nešetrilo a mala byť všetrannejšou - v PVO i v sprievode bombardovacích strojov u letectva (PVO bola mimo letectva). MiG-29 mal byť lacnejší "spotrebák" určený na vybojovanie vzdušnej prevahy priamo nad bojiskom. Preto ani nebol u PVO, ale len u frontového letectva. A naše letectvo bolo určené primárne na priamu podporu pozemných vojsk a i cena bola už pre satelity ZSSR závratná, preto sme skončili logicky u MiG-ov 29.

   V Rusku sa po rozpade ZSSR počty techniky radikálne zlúčili a i letectvá sa spojili. Menej výkonné a príliš špecializované MiG-y 29 sa preto dostali rýchlo na druhú koľaj.Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    22:09 13.05.2019

    Pokiaľ viem, tak sovietská generalita pôvodne MiG-29 nechcela zavádzať vôbec a SU-27 bola jasná voľba. Až potom, čo američania začali svoje F-15 dopĺňať F-16kami, urobili to isté ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ viem, tak sovietská generalita pôvodne MiG-29 nechcela zavádzať vôbec a SU-27 bola jasná voľba. Až potom, čo američania začali svoje F-15 dopĺňať F-16kami, urobili to isté aj rusi s MiG-29. Tie plnokrvníky boli totiž dosť drahé ako pre američanov, tak aj pre rusov. Takto ten príbeh poznám ja, môžem sa aj mýliť.Skrýt celý příspěvek

 • Sokrates
  17:37 13.05.2019

  Nedávno boli zverejnené plány, ktoré hovoria, že okrem 6 objednaných migov-35 plánuje Rusko objednať ešte 14 ďalších. Zatiaľ sa s tým príliš neponáhľajú, keďže stále prebiehajú ...Zobrazit celý příspěvek

  Nedávno boli zverejnené plány, ktoré hovoria, že okrem 6 objednaných migov-35 plánuje Rusko objednať ešte 14 ďalších. Zatiaľ sa s tým príliš neponáhľajú, keďže stále prebiehajú štátne skúšky lietadiel a do roku 2021 nebude spustená sériová výroba palubných radarov:
  https://www.leteckymagazin.sk/...

  Je to podobné ako s Su-57. Motory sa stále vyvíjajú, prebieha integrácia základných zbraní a ktovie ako je to so sériovou výrobou radaru. Obávam sa, že v tejto fáze vývoja a testovania sa budú zákazníci hľadať ťažko.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   18:28 13.05.2019

   Givizc většinou posílá jiný link, ale kdo by to čekal...

   Givizc většinou posílá jiný link, ale kdo by to čekal...

   • Sokrates
    18:37 13.05.2019

    Tak ale ja nemám až takú dobrú ruštinu ako Givicz. Musel by som veľmi oprášiť svoje vedomosti, aby som mal preskúmané všetky zákutia ruskej propagandy :-)

    Tak ale ja nemám až takú dobrú ruštinu ako Givicz. Musel by som veľmi oprášiť svoje vedomosti, aby som mal preskúmané všetky zákutia ruskej propagandy :-)

  • givicz
   19:18 13.05.2019

   Takže nějaké zbraně pro SU 57 ...Zobrazit celý příspěvek

   Takže nějaké zbraně pro SU 57 :)
   https://4.bp.blogspot.com/-8pd...

   https://4.bp.blogspot.com/-HV8...

   Su-57 může údajně dostat hypersonické rakety do vnitřku letadla
   Su-57 may get ‘Kinzhal-like’ hypersonic missile for internal bay
   https://thaimilitaryandasianre... Skrýt celý příspěvek

   • Sokrates
    21:01 13.05.2019

    Nuž, papier znesie veľa. A propagačné plagátiky ešte viac. :-)

    Nuž, papier znesie veľa. A propagačné plagátiky ešte viac. :-)

   • Jirosi
    21:05 13.05.2019

    Hezký, a jak to řeší problémy z motory, atd., není to jen odbočka od tématu?

    Hezký, a jak to řeší problémy z motory, atd., není to jen odbočka od tématu?

   • RiMr71
    15:16 14.05.2019

    ...úplně vidím ty powerpointy jak lítají z těch pumovnic a sestřelují vrahy z volstrýtu!

    ...úplně vidím ty powerpointy jak lítají z těch pumovnic a sestřelují vrahy z volstrýtu!

 • Rase
  14:47 13.05.2019

  Osobně v tom vidím snahu udržet pracovní místa v továrně, kde se MiG-35 vyrábí, než cokoliv jiného. Export se nedaří a vláda asi nechce, aby si zaměstnance přetáhl Suchoj, který už ...Zobrazit celý příspěvek

  Osobně v tom vidím snahu udržet pracovní místa v továrně, kde se MiG-35 vyrábí, než cokoliv jiného. Export se nedaří a vláda asi nechce, aby si zaměstnance přetáhl Suchoj, který už stejně převzal samotný Mig. Přeci jen jinak by mohli rovnou zrušit výrobní linku, kterou stát asi dost draze zacvakal, navíc si na sebe ani nevydělala. To samé všechny ty pracovní přípravky atd. Z čistě technického hlediska je ale nákup těchto letounů dost neobhajitelný. Suchoje fungují myslím více než dostatečně. Z ekonomického hlediska držení "konkurence" nemá smysl, jelikož Mig už stejně není samostatný a funguje pod Suchojem. Navíc většinu ve společnosti taky vlastní Ruský stát.

  Nákup symbolického počtu MiG-35 je akorát koupení odkladu, aby se třeba chytil nějaký zahraniční zákazník, než výrobní linku zavřou...Skrýt celý příspěvek

  • GlobeElement
   14:52 13.05.2019

   Mohli by celou tu linku prodat Indii.

   Mohli by celou tu linku prodat Indii.

   • Rase
    15:03 13.05.2019

    To nepochybně i chtěli, ale Indové dělají drahoty a zatím jej koupit nechtějí. MiG-35 to teď bude mít složitější, jelikož přesun výrobní linky slibují i Američané. Právě ona F-21 ...Zobrazit celý příspěvek

    To nepochybně i chtěli, ale Indové dělají drahoty a zatím jej koupit nechtějí. MiG-35 to teď bude mít složitější, jelikož přesun výrobní linky slibují i Američané. Právě ona F-21 (F-16 Block 7) je pro ruský letoun hlavní konkurent. Osobně si myslím, že pokud by rusové v Indii uspěli, prodají Indům i ty letouny co si vláda objednala a celou výrobní linku jim zabalí a pošlou. Pokud Indové vyberou něco jiného, pojede omezená výroba dál a bude se čekat na zákazníka - dál.Skrýt celý příspěvek

  • logik
   15:47 13.05.2019

   Souhlas. Ale ne až tak pracovní místa a výrobní linku, jako oddělení vývoje. Když v Migu odpískaj výrobu letadel, tak se jim rozutečou lidi a nikdo to už nedá dohromady (tolik ...Zobrazit celý příspěvek

   Souhlas. Ale ne až tak pracovní místa a výrobní linku, jako oddělení vývoje. Když v Migu odpískaj výrobu letadel, tak se jim rozutečou lidi a nikdo to už nedá dohromady (tolik peněz nemaj, aby je přeplatili zpět).Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  13:55 13.05.2019

  Z pohľadu ruského letectva je jediná racionálna voľba zbaviť sa všetkých MiG-ov 29. Rusi majú zavedenú "trojku" Su-35/30/34 a nový typ nepotrebujú. MiG-35 je nový typ a ...Zobrazit celý příspěvek

  Z pohľadu ruského letectva je jediná racionálna voľba zbaviť sa všetkých MiG-ov 29. Rusi majú zavedenú "trojku" Su-35/30/34 a nový typ nepotrebujú.

  MiG-35 je nový typ a predstava "úsporného" typu zavedeného v malom množstva nedáva žiadnu logiku na pomery veľkého ruského letectva. I keby to bola pravda a tyP by bol úspešný, tak už len svojou existenciou zvyšuje náklady ruského letectva.

  Rusi si mohli po vyradení typov Su-24 a MiG-29 dosť zredukovať počty typov a zvýšiť tým vyplývajúce úspory.

  V konečnom dôsledku Rusi nemôžu veľmi získať, lebo ak bude typ MiG-35 niekomu konkurovať, tak hlavne suchojom .... lebo tam sa im do značnej miery budú prekrývať zákazníci.Skrýt celý příspěvek

  • pipexxinar
   14:26 13.05.2019

   mig 35 je převážně expotr a předpokládám že tím stejně nahradí ty nejstarší mig 29 originál takže těch typu nepřibude ani neubude a pán letec má pravdu rusko potřebuje levné ...Zobrazit celý příspěvek

   mig 35 je převážně expotr a předpokládám že tím stejně nahradí ty nejstarší mig 29 originál
   takže těch typu nepřibude ani neubude a pán letec má pravdu rusko potřebuje levné letouny které muže vyrábět dost já bych to udelal tak staré su 27 bych nahradil za nové 30 a 35
   staré migy za 35 a nejnovější 29 a su 24 za su 34 přičemž su 30-35 bych dal tak 500 a migu tak 250-300
   a su 34 tak 300 to ruskému letectvu uplně stačí + 50 tu 160m2 a modernizovat tu 95 a 22m3
   a u dopravního přechod z antonovu na nové (ruské) iljušin to na ruské možnosti a poměry stačí
   kde s podporou silného pvo můžou bránit ušpěšně své spojence a i samotné rusko před agresemiSkrýt celý příspěvek

   • Rase
    14:55 13.05.2019

    proč ale nenahradit staré migy 29 suchojem a stíhače tak sjednotit? Su-30 a Su-35 jsou jako stíhačky myslím úplně v pohodě a sebelepší mig bude vždycky tak nějak na obtíž

    proč ale nenahradit staré migy 29 suchojem a stíhače tak sjednotit? Su-30 a Su-35 jsou jako stíhačky myslím úplně v pohodě a sebelepší mig bude vždycky tak nějak na obtíž

 • RiMr71
  13:00 13.05.2019

  "„MiG-35 ve svých provozních charakteristikách dokáže bojovat s letouny páté generace, včetně F-35. Střely, s nimiž je nový MiG vyzbrojen, jsou schopny zasáhnout letadla ve ...Zobrazit celý příspěvek

  "„MiG-35 ve svých provozních charakteristikách dokáže bojovat s letouny páté generace, včetně F-35. Střely, s nimiž je nový MiG vyzbrojen, jsou schopny zasáhnout letadla ve vzdálenosti 150 km, zatímco zbraně potenciálního nepřítele ‚pracují‘ pouze na vzdálenost 80 km........“ uvedl svůj názor Sytnik v rozhovoru pro televizi Russia Today.

  Sytnik zároveň neodmítl letouny páté generace. "

  ...pak ale nechápu, proč ty Su-57 potřebují, když s F-35 a F-22 zamete i ruská 4. generace?

  V čím hlubším septiku jsou, tím to tam podle nich víc voní!Skrýt celý příspěvek

  • TvojTatko
   14:06 13.05.2019

   "...pak ale nechápu, proč ty Su-57 potřebují, když s F-35 a F-22 zamete i ruská 4. generace?" Lebo nie sú blbí, 4G do počtu k 5G, ktoré na bežné úlohy plne postačujú, lacnejšia ...Zobrazit celý příspěvek

   "...pak ale nechápu, proč ty Su-57 potřebují, když s F-35 a F-22 zamete i ruská 4. generace?"

   Lebo nie sú blbí, 4G do počtu k 5G, ktoré na bežné úlohy plne postačujú, lacnejšia údržba, menej "hangar queens" - ani slávne USA neutiahnu masovo 5G.

   https://www.armadninoviny.cz/p... Skrýt celý příspěvek

   • Slavoslav
    14:16 13.05.2019

    ja ti neviem, ale nemal by ten pomer byt predsa len trochu iny? Ci dalsia super zbran kde dve ruske masiny vyvazia niekolko stoviek zapadnych a preto mozu vo vyzbroji nechat stare ...Zobrazit celý příspěvek

    ja ti neviem, ale nemal by ten pomer byt predsa len trochu iny?
    Ci dalsia super zbran kde dve ruske masiny vyvazia niekolko stoviek zapadnych a preto mozu vo vyzbroji nechat stare generacie?Skrýt celý příspěvek

    • TvojTatko
     14:27 13.05.2019

     Kolko stoviek zapadnych sa im hned teraz, resp. za par rokov moze postavit, resp. kolko ich je bojaschopnych a pouzitelnych? Co ich tak strasne suri hned teraz do vyzbroje zavadzat ...Zobrazit celý příspěvek

     Kolko stoviek zapadnych sa im hned teraz, resp. za par rokov moze postavit, resp. kolko ich je bojaschopnych a pouzitelnych? Co ich tak strasne suri hned teraz do vyzbroje zavadzat 5G a nahradit v pomere 1:1 ako to robia na zapade? Len preto, ze je taky trend v USA alebo si spravili vlastnu analyzu potreby a moznosti?Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:32 13.05.2019

      zrataj si F22 a F35 vo vyzbroji a dostanes výsledok. A samozrejme nic ich nenuti vyradit nedavno vyrobene lietadla v pomere 1:1 Su 57 no ak veris Ruskym vyjadreniam pride ti ...Zobrazit celý příspěvek

      zrataj si F22 a F35 vo vyzbroji a dostanes výsledok. A samozrejme nic ich nenuti vyradit nedavno vyrobene lietadla v pomere 1:1 Su 57 no ak veris Ruskym vyjadreniam pride ti logicke, ze v sucasnej situacii pri rovnakej cene za kus objednavaju minulu generaciu a najnovsia bezi v kusovej vyrobe kde vyrobca ani nevie ake velke a ci vôbec nejake objednavky do buducna budu aby si pripravil vyrobnu linkuSkrýt celý příspěvek

     • TvojTatko
      15:03 13.05.2019

      @Slavoslav - Ty to zrataj, ked si zacal pisat, ze by mal byt iny pomer. Skus svoju analyzu podporit cislami, preco si to myslis. A nezabudni uviest pocty bojaschopnych, nie ...Zobrazit celý příspěvek

      @Slavoslav - Ty to zrataj, ked si zacal pisat, ze by mal byt iny pomer. Skus svoju analyzu podporit cislami, preco si to myslis. A nezabudni uviest pocty bojaschopnych, nie papierovych lietadiel. Btw kolko F-35 a F-22 sa nachadza/bude nachadzat v blizkosti ruskych hranic twraz, resp. za 5 rokov?Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      15:10 13.05.2019

      aha tak uz sa presuvame az na hranice :) tu mas analyzu. Ak mas pocet zavedených lietadiel taky, ze ich zratas na rukach nesikovneho drevorubaca ako by si ziadne nemal. A kym Rusi ...Zobrazit celý příspěvek

      aha tak uz sa presuvame az na hranice :)

      tu mas analyzu. Ak mas pocet zavedených lietadiel taky, ze ich zratas na rukach nesikovneho drevorubaca ako by si ziadne nemal. A kym Rusi nevyrobia aspon 50-60 Su-57 mozes ich z realnej bojovj sily rovno skrtnut. Nikde ich nebude dost, aby nieco zavazili.

      A gratulujem, prave si prisiel na to, ze vacsina strojov je na dlhodobej ci kratkodobej udrzbe. Fakt objavne, len by som ti pripomenul i to, ze to plati aj pre Ruske stroje a tiez si skrtni z toho deklarovaného poctu minimalne polovicu ak chces okamzite nasaditelne stroje. A to som este hodne velky optimista a v realite si skrtnes tak 70%Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:16 13.05.2019

      Slavoslav: Je to chyták, napřed se zeptej kde plánuje Rusko tou dobou mít hranice!

      Slavoslav: Je to chyták, napřed se zeptej kde plánuje Rusko tou dobou mít hranice!

     • TvojTatko
      15:17 13.05.2019

      Dakujem za "analyzu".

      Dakujem za "analyzu".

     • TvojTatko
      15:22 13.05.2019

      @Jirosi - je to chytak, ved vsetci vedia, ze Rusi sa agresivne priblizuju k americkym zakladniam v Europe a Azii a chcu dominovat celemu svetu silou. Oh, wait...!

      @Jirosi - je to chytak, ved vsetci vedia, ze Rusi sa agresivne priblizuju k americkym zakladniam v Europe a Azii a chcu dominovat celemu svetu silou. Oh, wait...!

     • RiMr71
      15:37 13.05.2019

      ...snad "nu padaždí" , ne?

      ...snad "nu padaždí" , ne?

     • Jirosi
      15:40 13.05.2019

      TvojTatko: Nikde sem nepsal o Agresi. Rusové vždy a všude jezdí jen na dovolenou!

      TvojTatko: Nikde sem nepsal o Agresi. Rusové vždy a všude jezdí jen na dovolenou!

     • TvojTatko
      15:57 13.05.2019

      @Jirosi - Nulandova bola tiez len na dovolenke nezistne rozdavat kolaciky na Majdane. A vubec - F*ck the EU! Ci inak to povedala?

      @Jirosi - Nulandova bola tiez len na dovolenke nezistne rozdavat kolaciky na Majdane. A vubec - F*ck the EU! Ci inak to povedala?

     • GlobeElement
      16:11 13.05.2019

      Jirosi + Tatko - v praxi se zjistilo, že ruská armáda není agrese vůbec schopna. Dokonce i když ji chtěla podniknout, ukázalo se, že jenom osvobozuje. Osvobodila i Berlín, ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi + Tatko - v praxi se zjistilo, že ruská armáda není agrese vůbec schopna. Dokonce i když ji chtěla podniknout, ukázalo se, že jenom osvobozuje. Osvobodila i Berlín, Sachalin, v roce 1956 osvobodila Maďarsko, v roce 1968 osvobodila ČSSR, v roce 1979 osvobodila Afghánistán a teď osvobozuje část Gruzie, Krym, východ Ukrajiny a když se zadaří tak možná jednou osvobodí celý svět.
      Generalita je z toho úplně nešťastná. Taky by někdy chtěla agresivně dobýt nepřátelské území, ale vždycky jenom osvobodí novou část Ruska. Je to k uzoufání.Skrýt celý příspěvek

     • TvojTatko
      16:27 13.05.2019

      @GlobeElement - daj este jeden americky offtopic. Ta wannabe vtipna forma ma bavi. Plus prihod jeden humorny odstavec aj o tom, kolko uzemi oslobodili (v nevtipnom proruskom slangu ...Zobrazit celý příspěvek

      @GlobeElement - daj este jeden americky offtopic. Ta wannabe vtipna forma ma bavi. Plus prihod jeden humorny odstavec aj o tom, kolko uzemi oslobodili (v nevtipnom proruskom slangu "anektovali") USA a kolko krajin okupuju vojskami dodnes.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      16:40 13.05.2019

      Jo, nekdo se vmesuje rozdanim kolacku, nekdo strili z Gradu a Buku... Vicemene to same, coz?

      Jo, nekdo se vmesuje rozdanim kolacku, nekdo strili z Gradu a Buku... Vicemene to same, coz?

     • TvojTatko
      17:05 13.05.2019

      @satai - a niekto vrazdi viac civilistov ako Alkaidakov, niekto rozbombarduje cele krajiny v Afrike a na Blizkom vychode v rozpore s medzinarodnym pravom, niekto si uzurpuje pravo ...Zobrazit celý příspěvek

      @satai - a niekto vrazdi viac civilistov ako Alkaidakov, niekto rozbombarduje cele krajiny v Afrike a na Blizkom vychode v rozpore s medzinarodnym pravom, niekto si uzurpuje pravo pouzit silu kedykolvek a kdekolvek sa mu zachce a pod hrozbou sankcii a embarg zakazuje rovnake pravo ostatnym. Ale je to predsa len tlupa agresivnych poloprimitivnych Rusakov (na urovni benzinovej pumpy pre zapad) a ked sa vazalsky nepodriadia vyspelemu zapadu, treba ich podla vas "strategicky zadrziavat" (alebo lepsie rovno vyhladit cez Prompt global strike). Tak nejak tu viaceri zmyslate? Skuste prosim odpovedat tou vtipnou formou.Skrýt celý příspěvek

     • satai
      17:14 13.05.2019

      To tam vážně nemáš nic lepšího než bití černochů? :-/

      To tam vážně nemáš nic lepšího než bití černochů? :-/

     • TvojTatko
      17:19 13.05.2019

      Nic ine som ani od Teba necakal. Koniec offtopic diskusie.

      Nic ine som ani od Teba necakal. Koniec offtopic diskusie.

   • logik
    15:48 13.05.2019

    Jaktože neutáhnou masově 5G? F-35 kupují po stovkách, 4gen po desítkách....

    Jaktože neutáhnou masově 5G? F-35 kupují po stovkách, 4gen po desítkách....

  • pipexxinar
   14:40 13.05.2019

   tady je to slovo dokáže DOKÁŽE to neznamená to že jeden mig zlikviduje sám 100 f 35 bez problému to znamená to že v hodnocení vyšlo nerozhodně ale má nevýhody třeba je vidět ...Zobrazit celý příspěvek

   tady je to slovo dokáže DOKÁŽE to neznamená to že jeden mig zlikviduje sám 100 f 35 bez problému to znamená to že v hodnocení vyšlo nerozhodně ale má nevýhody třeba je vidět dobře všemi radary atd su-57 jě navíc vetší a silnější stroj který bude určen i k utokum na cíle v které jsou bráněni pvo a staré radary ho neodhalí kdyby vletěl amíkum nad uzemí tak ho zničí ale třeba proti teroristum co získali s-75 nebo hawky tak ty by dokázal zlikvidovat proto RF chce i letouny 5 generace ale u su 57 se hrálo i manévrovatelnost a hodné zbraní
   a to poslední jen hloupé kopnutí do ruská je to stejné jako amíci nebo francouzi lepí dluh dluhem a nebo program f-35 kde je polovina letounů nefunkčních a amíci tam utopili celé mění a nakonec dostali napůl hotovy letoun a aby ten septik převoněli tak začali masovou propagandu a nakupování pomalu nefunkčních kusu . ale podle sebe soudím tebeSkrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   14:45 13.05.2019

   1. Předstihnout prohnilý Západ,
   2. dostihnout zlotřilé revanšisty,
   3. neztratit stopu za imperialisty ze Západu.

   1. Předstihnout prohnilý Západ,
   2. dostihnout zlotřilé revanšisty,
   3. neztratit stopu za imperialisty ze Západu.

 • Clanek
  12:38 13.05.2019

  Dva pohledy: Ten prvni je ze Rusko krute prokaucovalo to cim Mig-35 mel byt = levny jednomotorak. Lpet i u ciste exportniho stroje staveneho na budget na dvoumotorove konfiguraci ...Zobrazit celý příspěvek

  Dva pohledy:
  Ten prvni je ze Rusko krute prokaucovalo to cim Mig-35 mel byt = levny jednomotorak. Lpet i u ciste exportniho stroje staveneho na budget na dvoumotorove konfiguraci proste nema prunik ani s tou skupinou kupujicich, kteri chteji to nejlepsi (neb ti sahnou po Su-35), ani se skupinou co hleda levne nadzvuky (dvoumotorak proste levny nebude, ne ve srovnani se stroji jako gripen C treba). Neschopnost to udat kdekoliv ve svete spolu se zapornym postojem dokonce i vlastni armady je pak jen logickym vyustenim. Takze nesdilim nazor, ze Rusko udelalo chybu v tom ze se snazilo udrzet dva vyrobce nadzvuku, to klidne mohlo klapnout. Chyba nastala az ve skladbe portfolia, kde se ti vyrobci jednoduse meli doplnovat a klidne sdilet i nektere dilci celky (treba motor) a ne delat oba to stejne, jen lehce jinak za lehce jine penize.
  Tim druhym pohledem je to co Rusko dela dnes. Drzi MiG alespon ve stadiu predklinicke smrti, zda se zbytecne prodluzuje agoni, ale jen o to jim dle me nejde a k tomu co delaji jim ja tleskam. Rusum musi byt jasne, ze kdyz MiG padne, tak zamestnanci se jim rozutecou. Nekteri treba skonci u Suchoje, ale ten zbytek? Ten si to namiri na zapad nebo pro Rusko jeste hur, do Ciny. Tim ze drzi MiG alespon v takovem stavu v jakem je tomuto brani a tim chrani i zbytek sveho chradnouciho prumyslu a sve trhy pred invazi z vychodu. Cina ma chut, Cina ma ambice a predevsim Cina ma penize. Jedine co zatim nema, nebo alespon ne plne, je know how. A rus si musi byt vedom, ze je v jeho bytostnim zajmu v tomhle stavu zustat co mozna nejdele. A nejen v Ruskem zajmu. To aby Cina dohanela naskok zapadu krvopotne a za velke naklady je i v nasich zajmech, i proto MiGu a Rusku fandim, aby co nejdele vydrzelo.Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   13:09 13.05.2019

   MiG ako samostatna firma uz sa mi zda nefunguje a je pod Suchojom

   MiG ako samostatna firma uz sa mi zda nefunguje a je pod Suchojom

  • Jirosi
   13:11 13.05.2019

   Zrovna ty prodeje "Gripenu C", taky žádná sláva. Ve výsledku jeden prodej do Egypta udělá víc.

   Zrovna ty prodeje "Gripenu C", taky žádná sláva. Ve výsledku jeden prodej do Egypta udělá víc.

  • Argonaut.CZ
   13:48 13.05.2019

   vnímám to podobně. Chybí jim moderní jednomotorový stroj, který by konkuroval Gripenu a posledním verzím F-16 a to mohla být parketa Migu. Otázkou je, zda stavba 6 letadel této ...Zobrazit celý příspěvek

   vnímám to podobně. Chybí jim moderní jednomotorový stroj, který by konkuroval Gripenu a posledním verzím F-16 a to mohla být parketa Migu. Otázkou je, zda stavba 6 letadel této velikosti něco udrží.

   Jinak do Indie si neumím představit, že by Mig-29/35 prodali, pokud jim USA nabídnuli přenos linky na F-16.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   14:50 13.05.2019

   To, jak to dilema stavíte, má jediné logické vyústění = vyhodit do vzduchu celou fabriku na migy, protože potom neuteče lidské know-how k pingpongům, ušetří se na platech ...Zobrazit celý příspěvek

   To, jak to dilema stavíte, má jediné logické vyústění = vyhodit do vzduchu celou fabriku na migy, protože potom neuteče lidské know-how k pingpongům, ušetří se na platech zaměstnanců a armáda bude dál kupovat svoje Suchoje. ☺Skrýt celý příspěvek

 • givicz
  11:54 13.05.2019

  Tohle by měla být schopnost detekce toho nového AESA radaru Mig-35..... https://twitter.com/EmirLouise... Jinak tohle jsou zajímavé aktualitky .. Nový ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle by měla být schopnost detekce toho nového AESA radaru Mig-35.....
  https://twitter.com/EmirLouise...

  Jinak tohle jsou zajímavé aktualitky ..
  Nový kontrakt na Su-57 pro VKS RF má být podepsán koncem tohoto roku.
  https://www.militarynews.ru/st...
  Moskva 6. května. INTERFAX-AVN - Podepsání NOVÉ smlouvy na dodávku stíhacích letounů Su-57 páté generace ruskému ministerstvu obrany se očekává v roce 2019, informoval Interfax.


  První sériový Su-57 dorazí do armády do listopadu
  https://www.interfax.ru/russia...
  Moskva 7. května. INTERFAX.RU
  První sériový bojovník páté generace Su-57 bude převeden do vzdušných a vesmírných sil Ruské federace do listopadu 2019, informovaný zdroj řekl Interfaxu.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   12:34 13.05.2019

   Jinak tohle jsou zajímavé aktualitky .. Nový kontrakt na Su-57 pro VKS RF má být podepsán koncem tohoto roku. https://www.militarynews.ru/st... Moskva 6. května. INTERFAX-AVN - ...Zobrazit celý příspěvek

   Jinak tohle jsou zajímavé aktualitky ..
   Nový kontrakt na Su-57 pro VKS RF má být podepsán koncem tohoto roku.
   https://www.militarynews.ru/st...
   Moskva 6. května. INTERFAX-AVN - Podepsání NOVÉ smlouvy na dodávku stíhacích letounů Su-57 páté generace ruskému ministerstvu obrany se očekává v roce 2019, informoval Interfax.

   nerozumiem co je na tom zaujímave, ved keby nepodpisali ten kontrakt tak by popreli uspešný vývoj Su 57 a to že je to ten najlepší "seriový bojovník" na svete. zaujímave to bude ked ich budú mať zavedených pár stoviek a budú aj úspešne exportované. Ale chápem Teba potešia aj maličkosti :)Skrýt celý příspěvek

   • pipexxinar
    14:47 13.05.2019

    tak v turecku mají šanci a než se v turecku podepíše smlouva budou nové motory a sučko bude lepší zatím porovnáváte jen prototyp s motorama su 35 logicky nedosahuje plného výkonu a ...Zobrazit celý příspěvek

    tak v turecku mají šanci a než se v turecku podepíše smlouva budou nové motory a sučko bude lepší zatím porovnáváte jen prototyp s motorama su 35 logicky nedosahuje plného výkonu a potenciálu to že v indii chcou letoun 5 generace za 5 let to je spíše naivita indu a vychytralost rusu kteří dostali dotaciSkrýt celý příspěvek

  • StandaBlabol
   12:38 13.05.2019

   "První sériový Su-57 dorazí do armády do listopadu"

   V prosinci dorazí další a to pak budou ve výzbroji oba dva.

   "První sériový Su-57 dorazí do armády do listopadu"

   V prosinci dorazí další a to pak budou ve výzbroji oba dva.

   • givicz
    12:47 13.05.2019

    StandaBlabol... tak snad uznáš ZAVEDENÍ fungl nového letounu 5 generace do domácí armády po X letech vývoje je mezník, kdy navíc je to v podstatě podmínka pro případný export ...Zobrazit celý příspěvek

    StandaBlabol... tak snad uznáš ZAVEDENÍ fungl nového letounu 5 generace do domácí armády po X letech vývoje je mezník, kdy navíc je to v podstatě podmínka pro případný export tohoto nového zbraňového systému do světa ... viz např. současné jednání s Turkama o možnosti dodávek SU 57E pro Tureckou armádu s přenosem technologií pro částečnou domácí výrobu v Turecku... navíc se má do konce letošního roku podepsat NOVÁ smlouva na Su-57 pro VKS RF, kdy by mohlo dojít k navýšení dodávek pro Ruskou armádu...Skrýt celý příspěvek

    • RiMr71
     12:58 13.05.2019

     ...proboha a co by chtěli exportovat? Sami jich mají sotva do mariáše...

     ...proboha a co by chtěli exportovat? Sami jich mají sotva do mariáše...

    • logik
     13:00 13.05.2019

     Jenže ono je zavedení a "zavedení".

     Aneb "jedna vlašťovka jaro nedělá". Když i Rusové kupují Su-35 a ne Su-57, jak se dá čekat, že to Su-57 koupí někdo ze zahraničí?

     Jenže ono je zavedení a "zavedení".

     Aneb "jedna vlašťovka jaro nedělá". Když i Rusové kupují Su-35 a ne Su-57, jak se dá čekat, že to Su-57 koupí někdo ze zahraničí?

     • Jirosi
      13:09 13.05.2019

      V článku píší, že Mig-35 překonává i Su-35! Tedy novým hitem bude on!

      Vidíte, na západě investují "miliardy" a přitom stačilo oprášit starou sovětskou konstrukci!

      V článku píší, že Mig-35 překonává i Su-35! Tedy novým hitem bude on!

      Vidíte, na západě investují "miliardy" a přitom stačilo oprášit starou sovětskou konstrukci!

     • givicz
      13:11 13.05.2019

      logik tak snad když letos budou dodány dva sériové kusy SU 57 + další kusy v dalších letech podle staré smlouvy + má být podepsána NOVÁ smlouva do konce letošního roku tak se dá ...Zobrazit celý příspěvek

      logik tak snad když letos budou dodány dva sériové kusy SU 57 + další kusy v dalších letech podle staré smlouvy + má být podepsána NOVÁ smlouva do konce letošního roku tak se dá tvoje tvrzení, že Rusové nekupují SU 57 označit za lživé....Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:16 13.05.2019

      Nedá. To co ty popisuješ je dobíhající kontrakt.

      Nedá. To co ty popisuješ je dobíhající kontrakt.

     • logik
      13:20 13.05.2019

      "tak se dá tvoje tvrzení, že Rusové nekupují SU 57 označit za lživé...." Na to se nedá odpovědět jinak, než klasickým úslovím: "Chytrému napověz, ....." Kolik Rusové kupují Su-35 ...Zobrazit celý příspěvek

      "tak se dá tvoje tvrzení, že Rusové nekupují SU 57 označit za lživé...."
      Na to se nedá odpovědět jinak, než klasickým úslovím: "Chytrému napověz, ....."

      Kolik Rusové kupují Su-35 a kolik kupují Su-57? A co to svědčí o poměru cena/výkon těchto dvou letadel?Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      13:30 13.05.2019

      logik vím, že s tebou je to těžké :) .... takže znova a naposledy... možná jsi to napsal jinak než jsi myslel ale každopádně jsi to napsal blbě cituji: Když i Rusové kupují Su-35 ...Zobrazit celý příspěvek

      logik vím, že s tebou je to těžké :) .... takže znova a naposledy... možná jsi to napsal jinak než jsi myslel ale každopádně jsi to napsal blbě cituji:

      Když i Rusové kupují Su-35 a NE Su-57, jak se dá čekat, že to Su-57 koupí někdo ze zahraničí?

      Takže znova kupují Rusové SU 57 nebo NE ????

      Jirosi jo dodávka dvou sériových SU 57 letos je součástí dobíhajícího kontraktu, kdy se má uzavřít DALŠÍ NOVÁ smlouva do konce letošního roku...Skrýt celý příspěvek

     • StandaBlabol
      13:32 13.05.2019

      to givi, "logik tak snad když letos budou dodány dva sériové kusy SU 57 + další kusy v dalších letech podle staré smlouvy " Žádné další kusy podle ní nebudou. Stará smlouva byla ...Zobrazit celý příspěvek

      to givi,

      "logik tak snad když letos budou dodány dva sériové kusy SU 57 + další kusy v dalších letech podle staré smlouvy "

      Žádné další kusy podle ní nebudou. Stará smlouva byla na dva kusy.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      13:44 13.05.2019

      Givicz: Až ji podepíší budeme psát, že ji podepsali. Takových "bude" už bylo.

      Givicz: Až ji podepíší budeme psát, že ji podepsali. Takových "bude" už bylo.

     • logik
      16:02 13.05.2019

      givitz: Tak nevím, ty si snad opravdu ruskej bot. Když ani nejsi schopen pochopit stručné vyjádření vyjadřující podstatu, byť logicky vzato ne zcela logicky přesné? Zkus si prosím ...Zobrazit celý příspěvek

      givitz:
      Tak nevím, ty si snad opravdu ruskej bot. Když ani nejsi schopen pochopit stručné vyjádření vyjadřující podstatu, byť logicky vzato ne zcela logicky přesné?
      Zkus si prosím updatnout algoritmy, lidská řeč je plná takovýchto zkratek, které nejde vykládat doslovně.

      I kdyby nakrásně Rusové teď zrovna podepsali novou smlouvu (jako že nepodepsali a jen jim dojíždí stará), tak to, že koupěj jedno letadlo ročně, mění něco na podstatě věci? Že své letectvo vyzbrojujou jiným typem? Že Su-57 bude hrát v letectvu RF v následujících letech ani ne tak druhé housle, jako spíše čtvrté nebo páté? Nebo teda ještě spíše páté kolo od vozu? (Pozor, metafora!).Skrýt celý příspěvek

     • givicz
      19:24 13.05.2019

      logik jsem rád, že jsi přiznal, že jsi to napsal blbě .. :) Jinak samozřejmě hned jakmile se letos v listopadu objeví první sériová Su 57 dodaná ruskému letectvu v barvách VKS ...Zobrazit celý příspěvek

      logik jsem rád, že jsi přiznal, že jsi to napsal blbě .. :)

      Jinak samozřejmě hned jakmile se letos v listopadu objeví první sériová Su 57 dodaná ruskému letectvu v barvách VKS tak to postnu (jak foto tak i text bude to velká sláva) stejně tak jakmile bude podepsaná nová smlouva...Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      21:11 13.05.2019

      Givicz: Mezitím ještě 20x zkopíruješ, že se bude podepisovat, a že se odložilo, atd.

      Givicz: Mezitím ještě 20x zkopíruješ, že se bude podepisovat, a že se odložilo, atd.

    • StandaBlabol
     13:37 13.05.2019

     Jaké jednání? Rusko by jim je rádo prodalo. Ale nikde jsem nečetl, že Turci mají zájem a jednají s nimi.

     Jaké jednání? Rusko by jim je rádo prodalo. Ale nikde jsem nečetl, že Turci mají zájem a jednají s nimi.

    • StandaBlabol
     13:38 13.05.2019

     No tak určitě jsou výjimeční. Žádný jiný stát na světě nezavádí do výzbroje novou generaci sériovou výrobou dvou kousků. Nemůžu za to, že mi to přijde k smíchu...

     No tak určitě jsou výjimeční. Žádný jiný stát na světě nezavádí do výzbroje novou generaci sériovou výrobou dvou kousků. Nemůžu za to, že mi to přijde k smíchu...

   • Jirosi
    13:04 13.05.2019

    givicz: Vzhledem k tomu, že mají linku vytíženou jen na 2019-2020. Nové motory přijdou nejdříve v roce 2025. Tak tu díru 2020-2025 musí zalepit, očekávaný počet je 4. kusy.

    givicz: Vzhledem k tomu, že mají linku vytíženou jen na 2019-2020. Nové motory přijdou nejdříve v roce 2025. Tak tu díru 2020-2025 musí zalepit, očekávaný počet je 4. kusy.

    • givicz
     13:52 13.05.2019

     Jirosi zase blbě vy nečtete armadninoviny ??? https://www.armadninoviny.cz/r... Ruská tisková agentura TASS ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi zase blbě vy nečtete armadninoviny ???
     https://www.armadninoviny.cz/r...
     Ruská tisková agentura TASS informovala o záměru ruského ministerstva obrany uzavřít v roce 2020 se Sjednocenou leteckou korporací (OAK) druhou smlouvu na dodávku 13 víceúčelových stíhaček Su-57. Společně s loni podepsanou smlouvou na dva sériové Su-57 ruské Vzdušně-kosmické síly (VKS) získají 15 sériových Su-57

     Podle posledních informací to vypadá, že nová smlouva bude podepsána dříve a to do konce letošního roku (2019), kdy ruské VKS budou mít nejméně 15 ks sériových SU 57 do roku 2025..Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      14:02 13.05.2019

      plany imperialistu zhati nasi vepri .... no nic, nemali sa tymto casom po sirich ruských stepiach prehanat minimalne stovky ked uz nie tisice Armat? Proste to pochop, ze tymto ...Zobrazit celý příspěvek

      plany imperialistu zhati nasi vepri ....

      no nic, nemali sa tymto casom po sirich ruských stepiach prehanat minimalne stovky ked uz nie tisice Armat?

      Proste to pochop, ze tymto prehlaseniam veris len a len ty a vsetci ostatny su po skúsenostiach so statom kde sa organizovane klame a plany sa neplnia skeptickySkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:31 13.05.2019

      GIvicz: Já, ano. A co vy? "„Doba platnosti nové smlouvy bude pět let,“ dodal zdroj z průmyslu s tím, že podle smlouvy z roku 2018 první sériový Su-57 letectvo získá v letošním ...Zobrazit celý příspěvek

      GIvicz: Já, ano. A co vy?

      "„Doba platnosti nové smlouvy bude pět let,“ dodal zdroj z průmyslu s tím, že podle smlouvy z roku 2018 první sériový Su-57 letectvo získá v letošním roce a druhý v roce 2020. K informacím TASS se však korporace OAK odmítla vyjádřit.

      Každopádně informace TASS se shodují s předchozími informacemi o výrobě 15 sériových Su-57 v rámci současného Státního vyzbrojovacího programu na roky 2018 až 2027. Předchozí Státní vyzbrojovací program na roky 2011 až 2020 přitom počítal s výrobou 60 sériových Su-57 do roku 2020 a s první dodávkou Su-57 v roce 2015."

      Kde ty loňské sněhy jsou... Nebo tyhle informace, taky nebyli "budou"?Skrýt celý příspěvek

   • pipexxinar
    14:51 13.05.2019

    před seriové kusy spíše na zkoušku aspon nekoupili zajíce v pytli jako velká emerika co má kupu šrotu co za pár let vyhodí a až ted jde do výroby hotový letoun potom kdo je na tom ...Zobrazit celý příspěvek

    před seriové kusy spíše na zkoušku aspon nekoupili zajíce v pytli jako velká emerika co má kupu šrotu co za pár let vyhodí a až ted jde do výroby hotový letoun potom kdo je na tom líp
    jestli amíci co koupili rychle šrot nebo rusáci co si to otestujou a až potom uzavírají kontrakty a 10 kusu a u f-22 to také nebylo moc slavné ani ne 200 kusuSkrýt celý příspěvek

    • logik
     16:05 13.05.2019

     Právě naopak - amíci kupovali LRIP jako LRIP. Se všemi riziky. Rusové budou kupovat LRIP s nálepkou hotový sériový kus, a ještě pak budou řešit to, že budou mít flotilu pár strojů, ...Zobrazit celý příspěvek

     Právě naopak - amíci kupovali LRIP jako LRIP. Se všemi riziky. Rusové budou kupovat LRIP s nálepkou hotový sériový kus, a ještě pak budou řešit to, že budou mít flotilu pár strojů, kde každej bude mít jinej motor.Skrýt celý příspěvek

   • Jakub2
    14:51 13.05.2019

    Ten druhý poletí na předváděčku na Dálný Východ.

    Ten druhý poletí na předváděčku na Dálný Východ.

 • CerVus
  11:28 13.05.2019

  Spíše by se dal článek nazvat Mig díky minimálním vládním nákupům stále přežívá.

  Spíše by se dal článek nazvat Mig díky minimálním vládním nákupům stále přežívá.

  • Pauli
   11:51 13.05.2019

   Indie s migem teď chystá modernizaci dvacet devítek na úroveň Smt a Egypt si poručil padesát Mašin. Takže jenom na vládních zakázkách nepřežívají.... Ale to se týká spíše výrobních ...Zobrazit celý příspěvek

   Indie s migem teď chystá modernizaci dvacet devítek na úroveň Smt a Egypt si poručil padesát Mašin. Takže jenom na vládních zakázkách nepřežívají.... Ale to se týká spíše výrobních závodů a né konstrukční kancelářeSkrýt celý příspěvek

   • dusan
    13:59 13.05.2019

    I tie MiG-29M/35 pre Egypt sú v konečnom dôsledku o politickej vládnej zákazke, kde Rusi vyjednali so Saudami a Egypťanmi dodávky. Nebolo to ani tak o tom čo chce Egypt, ale čo ...Zobrazit celý příspěvek

    I tie MiG-29M/35 pre Egypt sú v konečnom dôsledku o politickej vládnej zákazke, kde Rusi vyjednali so Saudami a Egypťanmi dodávky. Nebolo to ani tak o tom čo chce Egypt, ale čo Rusi ponúknu a Saudi zafinancujú. Toto by som určite nebral ako nejaký typický nákup nejakej krajiny.Skrýt celý příspěvek

    • pipexxinar
     14:55 13.05.2019

     pokud dobře vím největším spojencem saudu je usa ne rusko a egypt nakupuje hojně letouny takže v tom vidím spíše další soupeření s izraelem kde má egypt velkou šanci hlavně v ...Zobrazit celý příspěvek

     pokud dobře vím největším spojencem saudu je usa ne rusko a egypt nakupuje hojně
     letouny takže v tom vidím spíše další soupeření s izraelem kde má egypt velkou šanci
     hlavně v pěchotním bojů a letectvu proto musí modernizovatSkrýt celý příspěvek

  • petris
   12:10 13.05.2019

   Tak ono u Miga sa chystá výroba aj nejakých častí draku pre Il-114, takže len o Mig-35 to nie je.

   Tak ono u Miga sa chystá výroba aj nejakých častí draku pre Il-114, takže len o Mig-35 to nie je.

   • logik
    13:01 13.05.2019

    Bejt subdodavatel a bejt firma schopná postavit letadlo je obrovskej rozdíl.

    Bejt subdodavatel a bejt firma schopná postavit letadlo je obrovskej rozdíl.

    • petris
     13:07 13.05.2019

     To samozrejme áno, ale to neznamená že taká firma nemá zmysel. Okrem toho Mig stále má svoj Mig-35 + pracuje na malom údernom stealth drone. Proste tým že Mig má výrobné kapacity, ...Zobrazit celý příspěvek

     To samozrejme áno, ale to neznamená že taká firma nemá zmysel. Okrem toho Mig stále má svoj Mig-35 + pracuje na malom údernom stealth drone. Proste tým že Mig má výrobné kapacity, tak OAK mu nejakú leteckú produkciu dokáže nájsť.Skrýt celý příspěvek

     • logik
      13:27 13.05.2019

      Jo, může mu najít třeba čištění záchodů :-). To, že konec výroby 35ky nemusí být konec firmy jako takové, že některé části (ale většina vývoje ne - a to je podstatné) se mohou ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo, může mu najít třeba čištění záchodů :-).
      To, že konec výroby 35ky nemusí být konec firmy jako takové, že některé části (ale většina vývoje ne - a to je podstatné) se mohou uživit jinak, je jasné. To nic nemění na tom, že konec produkce Mig-35 by znamenalo, že Mig jako výrobce letadel prostě skončil.

      "+pracuje na malom údernom stealth drone. "
      Pracovat může na čem chce. Dokud to někdo ve velkém nekoupí, jsou to pouze vzdušné zámky. Koneckonců, to neplatí jen pro Mig. Viz Aero, pracovalo na X slibných prototypech, ale zatím to s ním nijak slavně nevypadá, byť konečně snad sehnaly zakázky na nová letadla.Skrýt celý příspěvek

    • pipexxinar
     15:03 13.05.2019

     tady matláte páté přes deváté je konstrukční kancelář MIG a potom fabrika sokol mig má stále dost projektu mig 41 drony a třeba v minulosti pomoc iránu ale fabrika se neživí jen ...Zobrazit celý příspěvek

     tady matláte páté přes deváté je konstrukční kancelář MIG a potom fabrika sokol
     mig má stále dost projektu mig 41 drony a třeba v minulosti pomoc iránu
     ale fabrika se neživí jen stavbou nových ale i modernizacemi mig 31 mig 29 atd potom vyroba tech součástí atd ne jen stavba novychSkrýt celý příspěvek

     • logik
      16:09 13.05.2019

      Seš mimo. Žádná konstrukční kancelář nemá šanci ekonomicky přežít, když jimi navržené výrobky nikdo nevyrábí a nekupuje. Jako, v plánované ekonomice sovětského typu je samozřejmě ...Zobrazit celý příspěvek

      Seš mimo. Žádná konstrukční kancelář nemá šanci ekonomicky přežít, když jimi navržené výrobky nikdo nevyrábí a nekupuje.

      Jako, v plánované ekonomice sovětského typu je samozřejmě možné ji držet při životě. Ale bez navázání na reálné prodeje bude její vývoj stejně vypadat asi tak, jak koneckonců vývoj v plánované ekonomice vypadal....

      "ale fabrika se neživí jen stavbou nových ale i modernizacemi mig 31 mig 29"
      Jo, tím se živilo i Aero. A kdyby do něj nebyly naliti stamiliony, tak by byla už jen klasický "letecký subdodavatel". A i s těma stamilionama je dost otazník, jestli se podaří výrobu letadel zachránit.Skrýt celý příspěvek

  • Jakub2
   12:16 13.05.2019

   To ano, ale potom by všechno to další vychvalování Migu-35 postrádalo elementární smysl.

   To ano, ale potom by všechno to další vychvalování Migu-35 postrádalo elementární smysl.

  • pipexxinar
   14:51 13.05.2019

   čeká na zákazníky

   čeká na zákazníky

 • GlobeElement
  11:26 13.05.2019

  Sice dovedu pochopit nostalgii za značkou Mig, ale na druhou stranu - živit dvě firmy vyrábějící stíhací letouny je luxus. A v reáliích ruské ekonomiky to nedává smysl. Nedělají to ...Zobrazit celý příspěvek

  Sice dovedu pochopit nostalgii za značkou Mig, ale na druhou stranu - živit dvě firmy vyrábějící stíhací letouny je luxus. A v reáliích ruské ekonomiky to nedává smysl. Nedělají to státy s mnohem větší ekonomickou základnou - vlastně kromě USA asi nikdo.

  V tomto případě se jedná o morálně zastaralý letoun, který se nota bene ještě ani nezačal sériově vyrábět, takže zde není důvod pro udržení linek z důvodu servisu. Sama ruská armáda tvrdí, že to letadlo nepotřebuje. A zahajovat výrobu jen proto, aby se eventuálně podařilo letadlo exportovat? To myslí někdo vážně?

  Ale na druhou stranu - ať si Rusové dělají, co chtějí. Jsou to jejich peníze.Skrýt celý příspěvek

  • Lukash
   11:29 13.05.2019

   To je všetkym uplne jasne, ale Rusko je Rusko...

   To je všetkym uplne jasne, ale Rusko je Rusko...

  • SofF
   11:45 13.05.2019

   zastaralý? Jsou starší stroje a dobře se prodávají. Tato moderní verze by měla smysl i pro státy jako jsme my, kdyby ovšem nerozhodovalo politické hledisko, takovou odvahu jako ...Zobrazit celý příspěvek

   zastaralý? Jsou starší stroje a dobře se prodávají. Tato moderní verze by měla smysl i pro státy jako jsme my, kdyby ovšem nerozhodovalo politické hledisko, takovou odvahu jako Turci malé středo-východoevropské státy sotva najdou.Skrýt celý příspěvek

   • GlobeElement
    12:00 13.05.2019

    Jo, jsou starší stroje, jenomže ty se vyrábějí už dlouho, nejsou nově vyvinuté. Tohle letadlo se nevyrábí. A nemá reference z praxe a už vůbec ne z bojového nasazení.

    Jo, jsou starší stroje, jenomže ty se vyrábějí už dlouho, nejsou nově vyvinuté. Tohle letadlo se nevyrábí. A nemá reference z praxe a už vůbec ne z bojového nasazení.

   • Jakub2
    12:08 13.05.2019

    To je jak u blbejch tohleto... 1000x stejný zhovadilosti o výhodnosti Migů-29. AČR v minulosti vyřadila z výzbroje 29-tky, protože nedokázala utáhnout jejich provoz. Slováci měli ...Zobrazit celý příspěvek

    To je jak u blbejch tohleto... 1000x stejný zhovadilosti o výhodnosti Migů-29. AČR v minulosti vyřadila z výzbroje 29-tky, protože nedokázala utáhnout jejich provoz. Slováci měli dlouhodobě bojeschopné 4 kusy, Maďaři taky.

    SMT nebo 35-tka nejsou pro AČR řešením, protože jsou nekompatibilní s alianční infrastrukturou - počínaje spojením, přes výzbroj, náhradní díly a konče např. taktickými postupy jejich použití. Aby byly, musel by je "někdo" upravit. A tím někdo rozhodně nemůže být ruská firma (viz LOM Praha a jeho úpravy MI-17Š na alianční standardy), takže by se úpravy protáhly na několik let za nejasných nákladů.Skrýt celý příspěvek

   • RiMr71
    12:57 13.05.2019

    "zastaralý? Jsou starší stroje a dobře se prodávají."

    ...ale ty jsou americké...

    "zastaralý? Jsou starší stroje a dobře se prodávají."

    ...ale ty jsou americké...

  • PavolR
   12:38 13.05.2019

   To je samozrejme pravda. Avšak v kontexte "ruskej reality" ich vyrábajú na dvoch rôznych kontinentoch, na dvoch opačných koncoch krajiny. Z pohľadu jednak ruskej zakomplexovanosti ...Zobrazit celý příspěvek

   To je samozrejme pravda. Avšak v kontexte "ruskej reality" ich vyrábajú na dvoch rôznych kontinentoch, na dvoch opačných koncoch krajiny. Z pohľadu jednak ruskej zakomplexovanosti a jednak z praktickej neschopnosti konvenčne ubrániť všetky časti takého obrovského územia, môžu ďalej vyrábať bojové lietadlá, aj keď stratia kontrolu nad územím, kde jeden zo závodov leží (pričom je o dosť väčšia šanca, že prídu o Komsomoľsk na Amure).Skrýt celý příspěvek

   • pipexxinar
    15:23 13.05.2019

    jako že by zlá čína šla po rusku asi stejně pravděpodobné jako že by se rozpadlo usa a neby by německo dobylo sudety proč by čína srala rusko když z pohledu technologického si ...Zobrazit celý příspěvek

    jako že by zlá čína šla po rusku asi stejně pravděpodobné jako že by se rozpadlo usa a neby by německo dobylo sudety proč by čína srala rusko když z pohledu technologického si čína nedovede sama udělat ani motory letadel a jen kopíruje ruské to stejné s letadlama dokáže produkovat malé letadla ale u velkých jim to moc nejde (patvar j-20) a jediné co čína má jsou peníze a povolné rusy co jim prodají technologie kdyby se čínani pokusili dobyt vladivostok a okolní oblasty tak je velká možnost toho že by rusko uskočilo najelo na vlnu západu třeba i vrátilo krym a čínu oslabyli tak že by z ní byl zase jen poslušní pejsek usa a toto reálně navrhoval rusům generál pavel za mají rusové více veřit západu než číně a myslím že zapad by rusku v takovém případe (za odměnu třeba zrušení jaderných zbraní nebo tak něco) pomohl a měl by dvě mouchy jednou ranou to si čína uvědomuje a radši tam bude přes své lidi ovládat politiku a ropu těžit v snáz ovládnutelné africe a jihočínském moři útok na rusko by bylo ze strany číny úplně hloupí krok k sebe destrukci jek kvuli pár lesům a diamantům ropa už tam skoro není ta je v arktidě dost nerealná představa to že ve své době pošahaný maa rejpal do sssr to bylo spíš tak pro popularitu že my se nedámeSkrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     15:55 13.05.2019

     A proto spolu 3x v poslední století válčily?
     Čína je velmoc, Rusko je velmoc. Oba jsou v podstatě totalitní státy. I Nacistické Německo si nesmírně notovalo ze SSSR...

     A proto spolu 3x v poslední století válčily?
     Čína je velmoc, Rusko je velmoc. Oba jsou v podstatě totalitní státy. I Nacistické Německo si nesmírně notovalo ze SSSR...

    • PavolR
     17:56 13.05.2019

     Čína vôbec nemusí dobývať Vladivostok (tak ako Rusi nemuseli dobývať napr. Luhansk), pokiaľ je dostatok ruských komunistov, ktorí sú to ochotní urobiť sami. Pretože: 1.- Komunisti ...Zobrazit celý příspěvek

     Čína vôbec nemusí dobývať Vladivostok (tak ako Rusi nemuseli dobývať napr. Luhansk), pokiaľ je dostatok ruských komunistov, ktorí sú to ochotní urobiť sami. Pretože:
     1.- Komunisti stalinistického razenia majú na ruskom ďalekom východe také silné pozície, že Moskva musela po voľbách zasahovať, aby si Putinovo Jednotné rusko udržalo pri moci. Ale aj mimo nich sa nájdu takí Rusi, čo by radšej boli súčasťou vyspelejšej (z pohľadu miestnych pomerov) Čína , než Ruska.
     2.- Putin a jeho režim sú stále nepopulárnejší, zatiaľ čo sa začína šíriť názor, že Ruská federácia vznikla protiústavne (téza, ktorou aj teraz niektorí poslanci Dumy často stresujú pobaltské štáty, akurát obrátená ostrím proti RF).
     3.- Ak napr. RF uzatvorí s Japonskom mierovú zmluvu (tj. vráti niektoré ostrovy), bude z toho také pozdvihnutie, že rozhorčenie nad dôchodkovou reformou bude proti tomu čajíček. Ale spúšťačom sa v určitom okamihu môže stať takmer čokoľvek.Skrýt celý příspěvek

  • petris
   12:39 13.05.2019

   Mig je súčasťou holdingu OAK, tak ako aj Suchoj, takže v podstate je to jedna firma. Mig má stále určité výrobné kapacity a aj objednávky, takže by asi nebolo až tak rozumné úplne ...Zobrazit celý příspěvek

   Mig je súčasťou holdingu OAK, tak ako aj Suchoj, takže v podstate je to jedna firma. Mig má stále určité výrobné kapacity a aj objednávky, takže by asi nebolo až tak rozumné úplne ho zrušiť.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   12:56 13.05.2019

   Rusko je velká země, tam by se klidně ještě 1-2 výrobci nejlepších stíhacích letadel na světě vešly.

   Rusko je velká země, tam by se klidně ještě 1-2 výrobci nejlepších stíhacích letadel na světě vešly.

 • givicz
  10:59 13.05.2019

  Ještě doplním info k novému radaru Mig 35 o který řeší zde : https://www.aktualnikonflikty.... Reklamní fotografie bojovníka ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě doplním info k novému radaru Mig 35 o který řeší zde :
  https://www.aktualnikonflikty....

  Reklamní fotografie bojovníka MiG-35
  https://chistoprudov.livejourn...

  video z pořizování záběrů.. :)
  https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2