Profackování realitou: Bez migrace Evropa vymře

Profackování realitou: Bez migrace Evropa vymře
Migranti ze Středního východu (Slovinsko 2015) / Borut Podgoršek, MORS (Zvětšit)

Moc jednotlivých států podle teoretiků realismu úzce souvisí s počtem jejich obyvatel. Proto se dnes všechny světové mocnosti musí zabývat fenoménem klesající porodnosti, která v tomto století vyústí v začátek pomalého vymírání celé lidské populace. Relativně nejsilnější demografickou pozici drží Spojené státy, zatímco Čína, Evropská unie a Rusko prochází stále většími výkyvy.

Změny v porodnosti budou mít v následujících desetiletích hluboký dopad na vývoj počtu obyvatel, hospodářství a geopolitiky. Pokud vlády nenajdou nová řešení nebo zdroje financování pro výzvy spojené se stárnutím populace, demografické změny podle časopisu The Lancet ohrozí základní funkce státu. Svět se obecně musí připravit na menší množství finančních prostředků, protože počet obyvatel v produktivním věku (plátců daní) se bude snižovat, což problém s porodností dále prohloubí.

Většina dětí se bude ke konci století rodit v nejchudších regionech planety. The Lancet předpokládá, že podíl živě narozených dětí v subsaharské Africe vzroste z 29 % v roce 2021 na 54 % v roce 2100. Mnohé země s vyšší porodností a nízkými příjmy přitom trpí nedostatkem potravin, pitné vody a bezpečnostně-politickými problémy. Mezi lednem 2020 a červencem 2023 například došlo v šesti zemích Sahelu ke státním převratům a v roce 2022 stejný region zaznamenal 43 % všech úmrtí v důsledku globálního terorismu. Většina novorozenců tak bude přicházet na svět v zemích nejvíce ohrožených chudobou, nejistotou a politickou nestabilitou.

K udržení stavu populace v zemích s vyspělou zdravotní péčí musí každých deset žen přivést na svět průměrně 21 dětí (statisticky 2,1 živě narozených dětí na jednu ženu). Úhrnná plodnost nižší než 1,3 živě narozených dětí na jednu ženu se často označuje jako „velmi nízká plodnost“ (lowest-low fertility).

Úhrnná plodnost v Evropě za rok 2022; větší foto / Eurostat

„Všude na světě jsme svědky poklesu porodnosti... Míra porodnosti buď stagnuje na úrovni zachování stavu populace, což je 2,1 dítěte na ženu, nebo pod tuto úroveň klesla,“ uvedl politický analytik John Ibbitson v rozhovoru pro think tank Chicago Council on Global Affairs. „Lidstvo stárne, změna je obrovská. V 36 zemích dochází k úbytku obyvatelstva právě teď, každý rok. Asi 30 zemí ztratí v průběhu tohoto století polovinu své populace. A některé z nich jsou nejlidnatějšími zeměmi na světě.“

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Rakouský Bundesheer a uprchlická krize

Uprchlická krize zasáhla s menší, či větší intenzitou řadu evropských zemí, mezi nimi i Rakousko. ...

Metnar: Čelíme terorismu, nelegální migraci, hybridním hrozbám a kyberútokům

Český ministr obrany Lubomír Metnar jako největší hrozby dneška vidí terorismus, nelegální migraci, ...

PiS směřuje to opozice: polské volby rozhodla dvousečná migrace

Nedělní polské parlamentní volby byly mimořádně těsné a vyrovnané. V souladu s průzkumy ...

Rázná premiérka Meloniová: Záchytné uprchlické tábory v Albánii

Na albánském území vzniknou dvě záchytná zařízení pro běžence, kteří se budou plavit směrem ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.