Civilizační Indii ovládá hinduistický nacionalismus a božský Narendra Modi

Civilizační Indii ovládá hinduistický nacionalismus a božský Narendra Modi
Narendra Modi před hinduistickým mandirem BAPS v Abú Zabí (únor 2024) / MEAphotogallery, CC BY-NC-ND 2.0 (Zvětšit)

Indický premiér Narendra Modi i přes výrazné vítězství v nadávaných parlamentních volbách nedosáhl na kýženou hegemonickou pozici a poprvé si bude pro svůj projekt Indie jako civilizačního státu muset hledat koaličního partnera. Jeho intenzivně pěstovaný kult osobnosti tak dostane trhliny.

Volby měly být příběhem o upevnění moci iliberálního premiéra Módího. Jeho kombinace hinduistického nacionalismu, který hraje prim na velmi lidnatém severu země, a ekonomického populismu mu zajišťuje stálou a vysokou podporu veřejnosti. Módí (zejména díky mezinárodním okolnostem – chování Číny – které dělá z Indie „bohatou nevěstu“) zvýšil prestiž obrazu Indie na světové scéně, což mu taktéž zajišťuje nemalou popularitu. Nové Dillí je také stále asertivnější ve své zahraniční politice a upřednostňuje vlastní zájmy před ideologií a morálkou – což je další oblast, která Módího BJP (Bharatiya Janata Party, Indická lidová strana) politicky funguje. V očích hinduistických nacionalistů jde o formu „odplaty“ západnímu světu za jeho historickou zahleděnost do vlastních zájmů.

Poslední roky taky čím dál častěji přinášely zprávy o úpadku demokracie, včetně vládní kontroly tisku a aktivních snah o ovládnutí soudnictví. Tento návod Módí okoukal v zemích, jako je Rusko, Turecko a Maďarsko. BJP nastavila kurz Indie směrem ke konsolidaci centrální moci, ovládnutí jejích kontrolních pák a erozi bariér mezi jejími jednotlivými složkami, které by se měly v demokracii vzájemně vyvažovat.

Samotné volby však byly podle mezinárodních pozorovatelů vedeny řádně a na základě jejich výsledků se vládnoucí BJP sice udrží u moci, avšak s výrazně omezenějším mandátem než v uplynulých deseti letech. Módí je přesto prvním indickým premiérem od dob zakladatele země Nehrúa, který bude zastávat funkci po tři funkční období po sobě a pravděpodobně zůstane v čele vlády téměř po celý zbytek dvacátých let.

Civilizační stát – nová představa Indie

Prvních 50 let nezávislé Indie se vyznačovalo spíše sekulární demokracií se socialistickými sklony, než aby se společnost vymezovala podle kultury nebo náboženství. Hlavním ztělesněním této myšlenky byl první indický premiér, anglicky mluvící a na univerzitě v Cambridge vystudovaný Džaváharlál Néhrú. Ten věřil ve vizi liberální a sekulární země, která by sloužila jako protiklad k Pákistánu, jenž vznikl při dělení britské Indie výslovně jako muslimský stát. Módí je v mnoha ohledech Nehrúovým opakem. Současný premiér, který se narodil do nižší kasty a v rodině z nižší střední třídy, získal své první politické ostruhy jako hinduistický aktivista; cestoval v rámci kampaně po celé zemi, přespával u obyčejných lidí a snažil se pochopit jejich kolektivní frustrace a touhy. Módího představa o Indii, ačkoli formálně vychází z demokracie s volenými představiteli a ze sociálního státu, se od té Néhrúovy podstatně liší. Do centra státních záležitostí staví kulturu a náboženství, národnost definuje prostřednictvím hinduismu a věří, že model se silným šéfem exekutivy představuje vhodnější model než ten liberální s většími právy jednotlivců a vyváženějšími složkami moci. To v praxi znamená omezení některých individuálních práv a občanských svobod. Tato alternativní vize je formou neliberální demokracie, která definuje Indii jako civilizační stát.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Čína a Indie: společné i protichůdné zájmy

Čínsko-indický válečný konflikt v roce 1962 byl krátký, trval jen měsíc. Jeho hlavní příčinou byly ...

Rafale, tankery, vrtulníky: Miliardový prodej francouzských zbraní do Indie

Podle francouzského magazínu Air&Cosmos Francie a Indie jednají o potenciálním prodeji dalších ...

PREMIUM Vojenský blok Quad: Osud Ruska leží v rukou Indie

O osudu světa se rozhoduje v Indo-Pacifiku. Spojené státy, Indie, Austrálie a Japonsko utvořily pakt ...

PREMIUM Proč se Indie nechystá odsoudit Rusko kvůli Ukrajině

Zatímco většina demokratických zemí jednohlasně odsoudila ruskou agresi vůči Ukrajině, Indie se ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.