Military boty řady DELTA od firmy Prabos

Vojenské boty DELTA Ankle Camouflage / Prabos

Česká firma Prabos od minulého roku nabízí novou řadu vojenských bot DELTA. Zásadní předností bot DELTA je použití české nanovlákené membrány NANODRY®, která propůjčuje botám výbornou paropropustnost a odolnost proti vodě.

Vojenské boty řady DELTA

Na vojenských botách se nevyplatí šetřit, nejen penězi, ale také časem a pečlivostí výběru. Nohy jsou pracovní nástroj vojáka - pokud nohy přestanou sloužit, musí voják změnit práci. Kvalitní obuv neposkytne jen ochranu a pohodlí, ale uleví i kloubům celého pohybového ústrojí a zádovému svalstvu.

Kvalita bot vynikne především při pohybu v terénu s těžkým batohem, kde hrozí riziko zranění nohou. Při špatném došlápnutí hrozí podvrtnutí kotníku a vyřazení vojáka z boje.

Právě pro nejnáročnější vojenskou službu i pro outdoorové aktivity nabízí nejnovější generaci vojenský bot česká firma Prabos.

Nová vojenská řada DELTA je dostupná ve čtyřech provedeních - DELTA Camouflage, DELTA Ankle Camouflage, DELTA Black a DELTA Ankle Black.

Cela řada DELTA se vyznačuje nízkou hmotností - od 660 g do 750 g. Oproti nejtěžším vojenským botám do horského prostředí jsou o 1 kg lehčí. To už je při dlouhodobé chůzi hodně znát.

Obuv je vyrobená na novém anatomicky tvarovaném kopytě (výrobní přípravek, na kterém se bota tvaruje). Výsledkem je větší komfort a pohodlí při dlouhodobém nošení boty.

Boty řady DELTA získaly novou velice lehkou a odolnou podešev (část boty, která se dotýká země) s vynikající přilnavostí na ledu i mokru - zmenšuje se tak riziko uklouznutí a zranění. Přilnavost zajišťují skleněná mikrovlákna zapuštěná v pryžové směsi.

Mezipodešev (tlumící vrstva mezi chodidlem a podešví) je vyrobena z EVA materiálu (ethylenvinylacetát). Jde o široce využívaný materiál, který najdeme v lyžařských botách, hokejových rukavicích, sportovních helmách, atd.

Vojenské boty DELTA Camouflage / Prabos

EVA materiál se vyznačuje odolností proti namáhaní, trhlinám, vyšším teplotám a má rovněž nepromokavé vlastnosti. Disponuje vynikající pružností, lehkostí a tlumením. Materiál je odolný vůči oleji, je extrémně přilnavý a dává pocit stability.

Díky velké tloušťce podešve i mezipodešve boty DELTA skvěle tlumí otřesy a dopady na tvrdý povrch, například při chůzi po kamenitém povrchu.

Použití oček-háčků usnadňuje a urychluje utáhnutí nebo povolení šněrování boty. Botu lze pohodlněji nasadit i díky koženému očku v zadní častí boty. Díky dobrému šněrování bota skvěle fixuje kotník v těžkém terénu nebo při nesení těžkého batohu.

Systém oček-háčků není vhodný pro seskoky padákem, ale pro tyto účely nejsou boty řady DELTA primárně navrženy.

Vojenské boty DELTA Ankle Black / Prabos

Česká nanomembrána NANODRY®

Unikátnosti bot řady DELTA je použití české nanovlákené membrány NANODRY®. Membránu vyvinula společnost Prabos ve spolupráci s českou firmou Nanomembrane.

Díky použití nanovláken o průměr 150 nm (0,00015 mm) má membrána NANODRY® o 25 % více pórů na 1cm2 než klasické membrány. NANODRY® tak skvěle odvádí páry od lidské pokožky a zároveň je 100 % větruodolná a odolnost proti vodě je vyšší než 30 000 nm .

Na rozdíl od klasických membrán NANODRY® odolává vodě i při značném namáhání membrány (kroucení, natahování). Noha tak zůstane v suchu za všech podmínek, třeba i při dlouhodobé chůzi ve vodě.

Ač si lidé spojují syndrom tzv. zákopové nohy pouze s první světovou válkou, "zákopová noha" může postihnout každého, kdo svou nohu vystaví dlouhodobé vlhkosti a teplotám od 0 do 16 °C. V takovém případě dochází k postižení (i trvalému) měkkých tkání (hlavně nervů), které se projevuje ztrátou citlivosti a brněním, následuje výrazná bolestivost a vznik otoků i puchýřů. Pokud nedojde k obnovení prokrvení, jsou měkké tkáně vážně poškozeny.

Vojenské boty DELTA Black / Prabos

Ve vlhkém prostředí se rovněž daří plísním. Svědění se dá přežít, horší to už je se vznikem bolestivých prasklin, které dokáží výrazně snížit bojeschopnost vojáka. Navíc voda odvádí teplo 25x rychleji než vzduch, takže podchlazení hrozí i z relativně teplé vody (nižší než 20 °C).

Samozřejmě podobná situace hrozí jen v určitých případech. Každopádně pro vojáky bude nepochybně přínosné, když jim odpadne další starost, na kterou nebudou muset při bojovém nasazení myslet.

Vnější povrch NANODRY® je navíc ošetřen mikroskopickou vrstvou, čímž se vytváří tzv. efekt lotosového květu. Tento efekt blokuje průnik nečistot do mikropórů a tím zabraňuje zhoršení excelentních vlastností membrány NANODRY®. To je jistě přínosem v bojových podmínkách, kde poslední, na co voják chce myslet je, aby měl naleštěné a čisté boty.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Boty Lowa Innox

Pomalu se zdá, že velkým těžkým bagančatům, tedy vojenským botám jak je pamatujeme, odzvonilo. Mezi ...

RECENZE: Powerbanka OutdoorTech Kodiak Plus

Bez energie to nejde. Energii v akci potřebuje vaše tělo. Něčím se naládujete a fungujete dál. ...

RECENZE: Hodinky Suunto Traverse Alpha

S určitostí se nedá říci, které hodinky jsou nejlepší ze všech. Můžeme však objektivně zhodnotit, ...

Nový český maskovací vzor MIMIK®

Současné maskovací vzory používá armáda České republiky s drobnými úpravami již od roku 1995. Řada ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Vita
    00:38 13.08.2017

    Boty vypadají dobře, ale nějak se bojím kvality. Nemá někdo nějaké zkušenosti, třeba i z druhé ruky?

    Boty vypadají dobře, ale nějak se bojím kvality. Nemá někdo nějaké zkušenosti, třeba i z druhé ruky?

Načítám diskuzi...