Mine Kafon Drone: Drony pro boj proti minám

Mine Kafon Drone: Drony pro boj proti minám
Mine Kafon Drone / Mine Kafon (Zvětšit)

Afghánští bratři Masoud a Mahmoud Hassani, kteří se svou firmou Mine Kafon působí v Nizozemsku, originálním způsobem vyřešili problém s likvidací min. Jejich protiminový dron Mine Kafon Drone (MKD) miny nejen najde, ale také je bezpečně zlikviduje.

Afghánský původ projektu MKD není náhoda ‒ v Afghánistánu leží přibližně 10 milionů min, což je po Angole druhý největší počet. V roce 2017 miny zabily nebo zranily na 2000 Afghánců, většinou civilistů.

„Když jsme chodili do školy, vždy jsme museli jít stejnou cestou, jinak byla vysoká pravděpodobnost, že se dostaneme do starého minového pole,“ říká Masoud Hassani.

Podle webových stránek Mine Kafon (Kafon znamená v jazyce Darí „exploze“) ve více než 60 zemích světa leží 110 milionů min, které přímo ohrožují 900 milionů lidí. Miny navíc v 80 % zabíjejí nebo zraňují civilisty ‒ každý den miny zabíjí v průměru deset lidí. Navíc pokud zůstaneme u konvenčních způsobů odminování, odstranění všech min na celém světě zabere 1100 let (tisíc sto let).

Miny jsou velmi levné a dají se rychle rozmístit. Naopak odminování je drahé, pomalé a životu nebezpečné (2 % všech obětí představují lidé pracující na odminování). Podle údajů Světového ekonomického fóra WEF (World Economic Forum) odstranění jedné miny konvenčním způsobem stojí 300 až 1000 dolarů.


Klasický způsob odminování je pomalý, drahý a nebezpečný

Firma Mine Kafon afghánských bratrů ale navrhuje využít k odminování drony MKD, čímž se údajně celý proces 20× zrychlí a 200× zlevní.

Systém MKD se skládá z dvojice dronů a dvojice speciálních výměnných modulů pro detekci a zničení min. MKD se také hodí k nalezení a likvidaci nevybuchlé munice UXO (Unexploded ordnance).

Nejprve speciální dron s kamerou a satelitní navigací (GPS) vytvoří 3D mapu zájmové oblasti, vyznačí nebezpečné překážky a zanese do mapy orientační GPS značky pro druhý let. Po vytvoření mapy se do akce vydá druhý dron s detektorem min. Během druhého nízkého letu dojde k detekci a zanesení pozice min do digitální mapy. Po návratu dojde k výměně detektoru za speciální manipulační robotické rameno, které přímo na pozici min umístí malé výbušné zařízení o velikosti tenisového míčku. Dron následně odletí do bezpečné vzdálenosti a aktivuje pojistku položené výbušniny.


Představení projektu MKD

Ke zmíněnému vytváření 3D mapy a obrazovému průzkumu slouží dron Mine Kafon Destiny (MK Destiny). Dron vydrží ve vzduchu až 60 minut a umí posílat HD video na vzdálenost až tři kilometry. Stejně tak dron označí na mapě podezřelá místa (možné pozice min nebo UXO) a navigační body.

Univerzální platformu představuje dron Mine Kafon Manta (MK Manta). Dron slouží jako nosič robotických modulů Rope Robot a Delta Robot. První modul „rope“ pomocí lankových táhel a krokových elektromotorů dokáže vysunout plošinu s užitečným nákladem až na vzdálenost dva metry. Rope Robot se používá zejména v nepřístupném terénu.

Delta Robot naopak využívá pevná táhla a servomotory ‒ plošinu lze vysunout na délku 0,4 metru. Modul „delta“ se hodí pro rovinatá písečná pole nebo duny.


Rope Robot a Delta Robot; větší foto; větší foto / Mine Kafon

Na plošinou obou modulů lze umístit nejrůznější náklad, jako jsou detektory min, georadary, případně jednoduchá zařízení pro chemické analýzy či odběr vzorků. Pomocí robotické ruky Gripper Robot lze pak nejen manipulovat s objekty na zemi, ale také umísťovat výbušniny pro likvidaci min nebo UXO.

Není známo, zda nějaká armáda nebo bezpečnostní orgány nakoupili řešení MKD ve větším počtu. Každopádně MKD dokazuje, že možnosti využití dronů ve vojenství a bezpečnosti jsou dalekosáhle. V následujících letech jistě uvidíme celou rodinu speciálních dronů určených pro boj jak s minami a UXO, tak samozřejmě i s improvizovanými výbušnými systémy (IED).

Zdroj: MKD

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Drony zabijáci: Revoluce v plném proudu

Již několik let američtí vojáci v Afghánistánu masivně používají malé “kamikadze drony” Switchblade. ...

Nové kladivo na protivzdušnou obranu: Drony Perdix

Pentagon před několika dny uveřejnil video z testování malých dronů Perdix. Malé drony jsou usazený ...

Projektil tvarovaný explozí: Drony proti tankům

Jen několik dní po uveřejnění informací o testování dronů Perdix, Pentagon přišel s další zajímavou ...

Ukrajina převzala první turecké bitevní drony Bayraktar TB2

Podle tiskové zprávy ukrajinského koncernu UkrOboronProm ukrajinská armáda převzala první turecké ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Pro vizuální i informační zpřehlednění diskuze jsme od 4.9.2020 vytvořili sbalovací příspěvky. Viditelných bude vždy prvních 180 znaků. V případě zájmu si může čtenář zbytek textu v příspěvku rozbalit a poté zase sbalit.

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • fotr
  18:44 18.12.2019

  Já nechápu jak ten dron dokáže minu identifikovat a zaručí že nebude odpalovat každou ,,korunku od piva,, nebo jiný kousek kdejakého šrotu. Znám sice z dřívější doby systémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já nechápu jak ten dron dokáže minu identifikovat a zaručí že nebude odpalovat každou ,,korunku od piva,, nebo jiný kousek kdejakého šrotu. Znám sice z dřívější doby systémy založené na detekci chem. látek ale už je to vážně tak malé že se vejde na dron? Ty co jsme používali cca ještě v roce 88 měli rozměr středního kufříku a sonda se musela přiložit těsně k předmětu. Také to nebylo nijak lehké, s baterií na cca 2 hodiny nepřetržitého provozu to měla tak 9 kilo.
  Skrýt celý příspěvek

  • Marťan
   00:29 19.12.2019

   Nemám s těmito věcmi žádnou praktickou zkušenost ale tento dron by měl používat detektor kovů (píšou na en wiki). Co sem tak letmo googlu, tak ty lepší (a dražší) detektory kovů, ...
   Zobrazit celý příspěvek

   Nemám s těmito věcmi žádnou praktickou zkušenost ale tento dron by měl používat detektor kovů (píšou na en wiki). Co sem tak letmo googlu, tak ty lepší (a dražší) detektory kovů, se kterými chodí u nás hledači po polích, váží pod 2kg a vydrží pracovat hodiny. Jestli z této váhy odečteme konstrukci pro použití v lidské ruce, konstrukci pro závěs pod dronem uděláme z něčeho lehkého a napájet to budem z baterie na dronu, bude ten detektor vážit tak půl kila max (laický odhad).
   Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    08:50 19.12.2019

    Detektor je měděná cívka vhodných rozměrů(dle hloubky).

    Detektor je měděná cívka vhodných rozměrů(dle hloubky).

   • Larry
    16:47 19.12.2019

    S těmi detektory kovu mě to nesedí. Dnes jsou miny v plastovém pouzdře, včetně spouštěcích mechanismů. Právě proto aby nebyly snadno detekovatelné. Navíc se neválí jen tak po ...
    Zobrazit celý příspěvek

    S těmi detektory kovu mě to nesedí. Dnes jsou miny v plastovém pouzdře, včetně spouštěcích mechanismů. Právě proto aby nebyly snadno detekovatelné. Navíc se neválí jen tak po zemském povrchu, takže snímání povrchu příliš nezjistí......uplatnění v době II. WW. Celkově je to asi nějaký studentský projekt s nějakým grantem EU, ale odminovací stroj Božena je efektivnější.
    Skrýt celý příspěvek

    • fotr
     18:23 19.12.2019

     Larry
     Přesně tak, kov se dnes moc nepoužívá. Sice vím že se dnes miny hledají tak že se skenuje povrch, vyhledávají nerovnosti a další vychytávky které detailně neznám ale že by se ...
     Zobrazit celý příspěvek

     Larry
     Přesně tak, kov se dnes moc nepoužívá. Sice vím že se dnes miny hledají tak že se skenuje povrch, vyhledávají nerovnosti a další vychytávky které detailně neznám ale že by se to vešlo na dron pochybuji.
     Jirosi
     Mohl by si prosím vysvětlit co to znamená a jak se to provádí? Díky.
     Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   08:52 19.12.2019

   Vzhledem k tomu, že dron bude hledat miny na základě matematických dat v porovnání z databází podpisů testovacích min, jeho úspěšnost by mohla být poměrně vysoká.

   Vzhledem k tomu, že dron bude hledat miny na základě matematických dat v porovnání z databází podpisů testovacích min, jeho úspěšnost by mohla být poměrně vysoká.

   • Tesil
    17:58 19.12.2019

    Pokud zařízení bude pracovat na principu det.kovů tedy na změně magn.pole.bude problém detekce vzhledem k tomu,že existuje asi milion poloh v kterých bude mina uložená v ...
    Zobrazit celý příspěvek

    Pokud zařízení bude pracovat na principu det.kovů tedy na změně magn.pole.bude problém detekce vzhledem k tomu,že existuje asi milion poloh v kterých bude mina uložená v zemi.Některé miny jsou tam desítky let.Každá poloha může mít jinou odezvu.
    I mince vodorovně ukrytá v půdě se hlásí jinak než pokud je ve svislé poloze.
    K dokonalé funkci detektoru je nutné ho odladit vzhledem k vlivu okolní půdy.A např. zkorodované železo se může hlásit jako barevný kov.Prostě není to žádná prdel.
    Skrýt celý příspěvek

    • Larry
     18:39 19.12.2019

     To znamená určit vodivost půdy, která se ovšem mění dynamicky v prostoru.
     S tím mam takovou zkušenost že i jinak výborné sw pro matematické modelování antén vyžadují určení ...
     Zobrazit celý příspěvek

     To znamená určit vodivost půdy, která se ovšem mění dynamicky v prostoru.
     S tím mam takovou zkušenost že i jinak výborné sw pro matematické modelování antén vyžadují určení vodivosti půdy jako jednoho z mnoha parametrů. A přesto i profi sw mají předdefinované např. 3 typy půdy dle vodivosti. (např. přímořské, horské....)
     Takže nic "easy"
     Skrýt celý příspěvek

     • Tesil
      19:23 19.12.2019

      U lepších detektorů jsou přednastaveny režim:park,pole,les,pláž atd.A to nejen s ohledem na vodivost,ale i s předpokládaným výskytem různého odpadu.
      Např.parky.
      No a potom narazíš ...
      Zobrazit celý příspěvek

      U lepších detektorů jsou přednastaveny režim:park,pole,les,pláž atd.A to nejen s ohledem na vodivost,ale i s předpokládaným výskytem různého odpadu.
      Např.parky.
      No a potom narazíš na strusku,která je všudypřítomná.A stejně kopeš zbytečně.
      Skrýt celý příspěvek