Miniaturní průzkumní roboti poputují do Afghánistánu

iRobot 110
Foto: iRobot 110 v akci / iRobot

Boj v městské zástavbě je noční můrou každého vojáka, nemluvě o boji v budově. Problém je, že nikdo netuší, zda je za dveřmi schovaný povstalec s AK-47 nebo se v další místnosti choulí vystrašená rodina. Existuje zde obrovské riziko vlastních ztrát nebo obětí na straně civilistů. Vojákům se však může brzy ulevit. Do Afghánistánu bude v příštím roce posláno minimálně 100 průzkumných mini-robotů, kteří jsou určeni pro prozkoumávání obytné zástavby či vnitřních prostorů domů. Vozítka mohou být poslány dveřmi, hozeny skrz okno nebo přehozeny přes zeď. Vojáci pak pomocí video terminálu mohou bezpečně prozkoumat celou oblast. 

Vojáci nebudou muset podstupovat žádné speciální školení. Ovládání celého robotického systému je jednoduché a intuitivní. Ti, kteří někdy drželi v ruce gamepad, budou mít vyhráno.

Pro potřeby vojáků v Afghánistánu byly vybrány dva typy robotů. Jedná se o Recon Scout XT a iRobot 110. Oba jsou přenositelní jedním vojákem, ale liší se velikostí i váhou.

První váží přibližně 0,5 kg a je dost malý, aby se vešel do větší sumky. Včetně přijímacího terminálu váží celý systém 1,36 kg. Přijatelná zátěž za výhody, které malé vozítko poskytuje.

 

Video: Recon Scout XT promo video / ReconRoboticsIRobot 110 je na první pohled mnohem větší. Váží 2,3 kg a na rozdíl od svého menšího brášky jezdí na čtyřech kolech. Velikostně odpovídá přerostlému laptopu.

I když jsou oba robotí malí, nejsou to žádná ořezávátka. Mohou být hozeni skrz okenní sklo do místnosti nebo spadnout, bez újmy, z velké výšky. Recon Scout XT vydrží bez problémů pád z 10 metrů na beton. Pro iRobot 110 platí poloviční hodnota.

 Video: iRobot 110 promo video / iRobotMalí mechaničtí průzkumníci jsou voděodolní. Déšť a kaluže nepředstavují problém. Oba roboti můžou být dokonce na určitý čas úplně ponořeni do vody, aniž dojde k poškození.

Obě vozítka jsou vybavena infračervenou kamerou pro nízké a nulové osvětlení. Zájmový prostor si dle potřeby mohou přisvítit výkonnými LED diodami.

Ať se nám to líbí nebo ne, čas robotů přichází. V nedaleké budoucnosti se již nepřátelé nebudou mít kde ukrýt. S postupující miniaturizací se blíží doba, kdy se na zájmovou oblast vrhnou doslova desítky mini-robotů jako hejno včel. Ať už to budou miniaturní létající senzory nebo malá pojízdná vozítka.Zdroj: MilitaryTimes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Digitální bojovník: Elektronika bude zabudována v uniformě

Sdílení informací patří mezi jednu z klíčových vlastností každé moderní armády. Pomocí bezdrátové ...

Deset nejlepších vojenských inovací za rok 2010

Americká armáda 23. srpna zvolila vítěze každoroční soutěže o nejlepší inovace v oboru. Soutěž ...

Americký voják po 11. záři 2001

Útok na světové obchodní centrum WTC byl strašlivou události. Neméně kruté bylo (a stále je) i ...

Laserová detekce improvizovaných náloží IED

IED neboli improvizované výbušné zařízení, mají na svědomí 60 % (1150 padlých) koaličních ztrát v ...