Ministerstvo obrany chce podpořit military turistiku!

military turistiku
Foto: Vkládání cílů do mapy se děje prostřednictvím jednoduchého formuláře / www.turistika.army.cz

Ministerstvo obrany zpřístupnilo zbrusu nový web věnovaný vojenským pamětihodnostem. Jeho jádrem je mapa, do které všichni příznivci military mohou sami vkládat zajímavé turistické cíle. A samozřejmě v nich také jednoduše vyhledávat, co je samotné zajímá.

Web www.turistika.army.cz je drobným dárkem všem fandům vojenství, a sice v rámci oslav 20 let existence Armády České republiky. Jeho rozsah však sahá pochopitelně dále do minulosti a měl by obsáhnout třeba předválečná opevnění, památníky a vojenské hřbitovy, místa provedení významných bojových operací. Samozřejmě také muzea, a to nejen zřizovaná Vojenským historickým ústavem, ale rovněž nadšenými dobrovolníky.

Do mapy (standardní aplikace Google) může kdokoli vkládat objekty přes jednoduchý formulář. Stačí vyznačit jejich polohu, přidat stručný popis a kontakt, nahrát ilustrační fotografie. Zadaná data pochopitelně zkontroluje administrátor, až poté se na mapě zobrazí. „Je to princip military národ sobě – kdo zná či přímo provozuje nějaké místo spjaté s armádou, podělí se s ostatními. A sám zase využije jejich sdílených znalostí,“ přibližuje ústřední myšlenku Mirka Pašková z Odboru komunikace a propagace Ministerstva obrany.

military turistika Foto: Kliknutím na ikonu cíle se zobrazí stručný popis a lze z něj přejít na podrobnější s fotogalerií / www.turistika.army.cz

Vyhledávání v mapě je ještě snazší. Po příchodu na web jsou na ní zobrazeny všechny cíle. Nad ní jsou klíčová slova a slovní spojení, které si návštěvník může odblokovat, pokud si chce „mapu vyčistit“ od objektů, o něž nemá zájem. Případně, pokud se zajímá jen o užší typy cílů, vybere si příslušnou skupinu z pravého menu. „Dříve či později se mapa zaplní natolik, že jsme připravili hned dva způsoby filtrování. Asi jako kdyby někdo chtěl zobrazit jen města nad padesát tisíc obyvatel nebo jen lyžařské areály či něco na ten způsob,“ upřesňuje Pašková.

Nápad na zřízení webu přitom přišel náhodou. „Ředitel Military muzea gen. J. S. Ingra ve Vlkoši mi ukazoval turistické mapy z Francie a Belgie. V tamních turistických stáncích bylo možné zakoupit právě jen mapy s vojenskými památkami. Ptal se mě, proč něco takového nemáme u nás,“ popisuje zrod webu Miroslava Pašková. Od „vnuknutí“ k realizaci uběhlo jen půl roku. Web je sice stále ještě v testovacím provozu, ale vyzkoušet jej nelze jinak než zpřístupněním uživatelům.

military turistika Foto: Filtrovat cíle lze pomocí tag cloudu nad mapou jednotlivě nebo skrze pomocné menu po skupinách / www.turistika.army.cz

Nabízí se však otázka, zda tento web nebudou vnímat jako konkurenci jiní provozovatelé webů s adresáři bunkrů a muzeí. „Na internetu existují samozřejmě různé databáze. Jednak jsou ale neoficiální, dále poněkud roztříštěné. Ale hlavně – nejsou provázány s mapou. My nabízíme jednu mapu pro všechny, jakési zastřešení, prostor pro bezplatnou inzerci bez omezení,“ vysvětluje záměr Pašková.

Přesto, či právě proto rozvoj webu teprve začíná a vlastně ani nikdy neskončí. Informace o objektech zanesených do mapy bude nutné pravidelně aktualizovat. Až se jejich síť dostatečně zhustí, přibudou na webu také doporučené výletní trasy. „Když uvidíme v blízkosti několik zajímavých cílů, popíšeme plán, jak je pěšky, na kole nebo autem zvládnout během jednodenních výletů. Bude to další služba všem, kdo jsou pro military turistiku nadšení. Ostatně mohou nám takové typy posílat opět i sami uživatelé,“ ukončuje Pašková.

Nahlásit chybu v článku


Související články

RECENZE: Batoh Tactical 75

Královská třída. Tak je většinou výrobci označována nejvyšší kategorie výrobků. Kategorie, ve které ...

Ústecká jednotka Aktivní zálohy pomáhá na výjimečném cvičení

Desítky příslušníků Aktivní zálohy se během povodní zapojily dobrovolnicky, vláda však poprvé ...

Deset dnů v Afghánistánu: Den 4. - FOB Shank

Nový seriál Armádních novin, který přináší autentické líčení desetidenní cesty po základnách v ...

Výsadkáři bojovali o putovní pohár Nikolaje Martynova

V Chrudimi od pondělí 17. června do čtvrtka 20. června změřili své síly výsadkáři ze 4. brigády ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Radek
    15:00 21.06.2013

    zajímavej počin,uvidíme co se z toho vyvrbí..já sice nejsem příznivce military turistiky,spíš taková ta klasika jako hrady a příroda,ale tohle není vůbec špatnej nápad..

    zajímavej počin,uvidíme co se z toho vyvrbí..já sice nejsem příznivce military turistiky,spíš taková ta klasika jako hrady a příroda,ale tohle není vůbec špatnej nápad..

Načítám diskuzi...