Ministřely vzduch-země SPEAR 3 pro britské F-35B Lightning II

Ministřely vzduch-země SPEAR 3 pro britské F-35B Lightning II
Vizualizace odhozu pum SPEAR 3 z F-35B / MBDA (Zvětšit)

Britské ministerstvo obrany u evropské společnosti MBDA (Matra BAe Dynamics Aérospatiale) objednalo dokončení vývoje, testování a výrobu střel vzduch-země SPEAR 3 za 550 milionů liber (16 miliard Kč; 609 milionů euro). SPEAR 3 zásadním způsobem zvýší bojovou efektivitu letounů F-35B (výhledově i F-35A a F-35C) proti pozemním a námořním cílům. SPEAR 3 se stane hlavní zbraní vzduch-země britských F-35B.

Londýn pro Královské letectvo (Royal Air Force) a letecké křídlo Královského námořnictva (Fleet Air Arm) hodlá získat 138 taktických nadzvukových stealth letadel páté generace F-35B Lightning II. Zatím bylo dodáno 21 letadel ze 48 závazně objednaných. Všechny objednané stroje Británie převezeme do konce roku 2025.

Britský letecký maršál Richard Knighton ale nedávno upozornil na probíhající diskuze o množství nakupovaných F-35B. Finální rozhodnutí o konečném počtu F-35B Londýn učiní do konce roku 2025, přičemž se zejména zohlední tempo vývoje britského víceúčelového bojového letounu šesté generace Tempest.

Omezující je ale i rychlost výroby F-35. Lockheed Martin musí ještě vyrobit 2600 letadel F-35 všech tři typů. Na maximální rychlost výroby 160 letounů ročně výrobní linka v Texasu najede snad v roce 2024. Vyrobit všech 3200 zamluvených F-35 tak potrvá do roku 2040.

Britské F-35B jsou určeny zejména pro dvě letadlové lodě třídy Queen Elizabeth. Letos britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth o výtlaku 65 000 tun poprvé vypluje na operační misi do Indického oceánu. Loď ponese americké a britské F-35B Lightning II. Druhá loď HMS Prince of Wales bude připravena pro operační nasazení v roce 2023.


F-35B na HMS Queen Elizabeth

Britové ale kvůli velkým finančním nákladům počítají s operačním nasazením vždy jen jedné letadlové lodě. Standardní letecké křídlo britských letadlových lodí přitom utvoří „jen“ 24 F-35B. Lodě třídy Queen Elizabeth ale teoreticky pojmou až 72 F-35B.

Bez ohledu na počet nakupovaných letadel MBDA pro britské F-35B zajistí testování a výrobu malých 90kg střel vzduch-země SPEAR 3. Střela je další zbraní vyvinutou v rámci dohody PMA (Portfolio Management Agreement) mezi britským ministerstvem obrany a MBDA.

V rámci PMA Londýn buduje vlastní schopnosti vyvíjet a vyrábět přesně naváděné raketové zbraně, především pro letectvo a protivzdušnou obranu (PVO). MBDA UK, britská divize MBDA se sídlem v Stevenagu, vyrábí například střely vzduch-vzduch krátkého dosahu ASRAAM (Advanced Short Range Air-to-Air Missile) a středního dosahu Meteor. V případě munice vzduch-země MBDA UK vyrábí střely s plochou dráhou letu Storm Shadow, pumy Brimstone nebo nejnovější střely rodiny SPEAR.


Střely SPEAR 3 mají dosah 140 km; větší foto / MBDA

Nyní začne náročné testovaní střel SPEAR. Právě testování je ta nejsložitější a nejdražší část ve vývoji zbraňových systémů a munice. Výroba SPEAR 3 začne v roce 2023 a dosažení počátečních operačních schopností se očekává v roce 2025. Střely ponesou jak F-35B, tak britské Eurofighter Typhoon. Výhledově se počítá s integrací střel do dalších dvou verzí F-35 (A/C) i na jiné letouny.

SPEAR 3 je světově unikátní přesně naváděná letecká munice. Podobá se americké pumě GBU-53/B StormBreaker, ale má vlastní malý proudový motor. Díky tomu britská střela zasáhne statické i pohyblivé pozemní i námořní cíle na vzdálenost až 140 km. Mezi potenciální cíle patří nejrůznější menší plavidla, ale zejména obrněná vozidla, dělostřelecké a raketové systémy nebo postavení PVO. 

Do vnitřních zbraňových šachet F-35 se kromě dvojice AMRAAMů vejde až osm střel SPEAR-3. F-35B pomocí svých výkonných senzorů a munice SPEAR 3 tedy může ničit pozemní cíle mimo dosah většiny současné vojskové PVO.

Střela SPEAR 3 má rozkládací křídla a malý proudový motor Pratt & Whitney TJ-150-3 (neplést si s motorem TJ-150 od české PBS), takže má nejen větší (vysoce podzvukovou) rychlost, ale dolet není navíc omezen výškou odhozu (jako u SDB II).


F-35B s dvojicí střel vzduch-vzduch AMRAAM, ASRAAM a osmicí střel SPEAR 3; větší foto / MBDA

SPEAR 3 využívá stejné komponenty jako raketově poháněná střela Brimstone. Naváděcí hlavici SPEAR 3 tvoří radiolokátor, infračervený senzor a senzor pro laserové navádění, což umožňuje nasazení střely ve dne, v noci, v mlze, oblačnosti, dešti, prachové bouři atd. Díky kombinaci různých způsobů navádění na SPEAR 3 neúčinkují protiopatření cíle (elektronické rušení, zadýmování, fléry atd.)

Střela SPEAR navíc umí za letu poznat a zaměřit se na nejhodnotnější cíl, případně být vypuštěná do zájmové oblasti bez přesné znalosti konkrétního cíle. Cíl může během letu změnit také letecký návodčí nebo jiná vzdušná platforma (dron, vrtulník).

Výhodou přesných pum SDB II nebo SPEAR3 jsou malé rozměry. Nosné letouny mohou nést velké množství této munice a při jedné misi zasáhnout velký počet různých cílů. Čtyři F-35B ve stealth modu (se zbraněmi uvnitř) tak na vzdálenost větší než 100 km zdecimují celý tankový prapor. Při palbě na větší cíle, jako jsou korvety nebo fregaty, lze navést všechny střely z jednoho letounu na jeden cíl.

Londýn nedávno rozhodl o významném navýšení vojenského rozpočtu. V příštích čtyřech letech (počínaje dubnem 2021) britské ministerstvo obrany navíc získá 16 miliard liber (465 miliard Kč, 17,8 miliardy euro). To umožní zavést novou generaci vysoce přesných zbraní, včetně střel SPEAR 3.

Zdroj: Opex360, Defense News

Nahlásit chybu v článku


Související články

Pýcha Royal Navy: Letadlová loď HMS Queen Elizabeth a F-35B

Královské námořnictvo (Royal Navy) v současné době u pobřeží Spojených států intenzivně testuje ...

Letecká munice SPEAR: Elektronický boj a operace v roji

Evropský výrobce letecké a raketové munice MBDA na popud britského ministerstva obrany vyvíjí novou ...

Porucha letadlové lodě HMS Queen Elizabeth zpozdila první domácí cvičení s F-35B Lightning II

Britská letadlová loď HMS Queen Elizabeth opustila námořní základnu v Portsmouthu o tři dny později, ...

Srážka F-35B s mariňáckým tankerem KC-130J

29. září se poblíž mariňácké základny MCAS Yuma (Marine Corps Air Station Yuma) v Arizoně ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

    Načítám diskuzi...