Mír v Sýrii: Hrubá politická a vojenská chyba Ruska?

Rozhovory o Sýrii mezi Ruskem, USA, Tureckem a Saudskou Arábii ve Vídni v říjnu 2015; ilustrační foto / Public Domain

Před pár týdny se Washington a Moskva dohodli na zastavení bojů v Sýrii. Dohoda o příměří je prezentována jako velký diplomatický úspěch. Podle Alexandra Chramčichina, zástupce ředitele moskevského Institutu pro politické a vojenské analýzy, se ale Moskva tímto krokem dopustila hrubé politické a vojenské chyby.

Falešný mír

Podle Chramčichina musí být jediným cílem Moskvy pomoci prezidentu Asadovi získat kontrolu nad celou zemí a dát Kurdům na území Sýrie širokou autonomii. Tímto způsobem lze v Sýrii zničit radikální sunnitský islám a posílit pozici Ruska na Středním východě (z důvodu vzniku proruské Sýrie).

 

Oponenti Asada a Ruska - Turecko, země Perského zálivu a Západ, by museli takové uspořádání přijmout. Jak zdůrazňuje Chramčichin - nejúčinnější politika je totální vítězství, které musí všichni nespokojenci skousnout. K dosažení tohoto cíle přitom mohla Moskva využít svou jedinou konkurenční výhodu - vojenskou sílu. Ale uzavřením míru se Moskva rozhodla vzdát svého cíle a jediné konkurenční výhody.

Chramčichin ve své analýze soudí, že jakmile začala ruská armáda v Sýrie směřovat z úspěchu na taktické úrovni na operační, "pokroková komunita" (nebo "civilizovaný svět") začala stupňovat své slovní útoky o "utrpení civilního obyvatelstva". Do té doby údajně "pokroková komunita" pouze doufala v neúspěch Ruska/Asada a o civilní ztráty "se tak moc nestarala".

Prospěch z příměří je ku prospěchu pouze a výhradně poraženým, protože zachováva nesourodou mozaiku různých skupin v Sýrii, říká s jistotou Chramčichin. Z politického nebo vojenského hlediska je nemožné říct, která skupina je "dobrá" nebo "špatná". Ruský expert soudí, že i když se Washington a Moskva shodnou nad tím, "kdo je kdo", budoucí vývoj lze jen těžko předvídat. Je údajně pravděpodobné, že "dobré a špatné" skupiny se domluví na provokacích proti společnému nepříteli - Moskvě a Damašku.

Washington již "otevřeně a čestně" řekl, že Damašek a Moskva ponesou odpovědnost za jakékoliv porušení příměří, bez ohledu na to, kdo bude vyníkem. Stejně tak podle experta může Západ využít ruské angažmá v Sýrii k uložení dalších sankcí. Podle Chramčichina to je důležité zejména pro Washington, protože v "EU rostou touhy" po zrušení sankcí proti Rusku.

Expert však soudí, že zahraniční politika Moskva opět selhává. Nejen, že Moskva pohořela s Tureckem, ale pokračuje ve stejné koleji také se státy Perského zálivu a Západem.

Moskva se chce vyrovnat Západu

Vypadá to, že Moskva chce syrské příměří (a např. i dohody z Minsku) jen z jednoho důvodu - aby zastavila ruskou "mezinárodní izolaci" a ukázala, že "mezinárodní společenství" považuje Moskvu za klíčového hráče, zatímco praktické účinky (zničení sunnitského radikalismu, posílení Ruska na Středním východě) jsou v nejlepším případě méně důležité. Expert soudí, že to je způsob (tedy stát se "světovým hráčem"), jak si Moskva představuje "diplomatický úspěch".

Tato politika vychází z ruského komplexu méněcennosti proti Západu. Expert dává ku příkladu ruskou protizápadní hysterii ve většině ruských médií, která je názorným příkladem pocitu ruské méněcennosti proti Západu. Je údajně pro Rusko chybou, když klade rovnítko mezi západním a mezinárodním společenstvím (nebo "civilizovaný svět"), i když to není rozhodně v pořádku.

Rusko také údajně nebylo nikdy v izolaci. Rusko se snaží proniknout z izolace, ale přitom sebe tlačí do kouta, soudí expert a dodává, že Západ nikdy neuzná Rusko jako "jednoho z hráčů", ani za západních, ani za ruských podmínek. Podle Chramčichina se Rusko snaží marně o průlom na druhou stranu (tedy být uznáno jako světový hráč), ať ty průlomy mají jakoukoliv podobu.

Nejlepší politikou pro Rusko tak mají být vojenská vítězství, které vytvoří mír za podmínek vítěze. Jde rozhodně o lepší cestu, než k ničemu nevedoucí příměří. Chramčichin zdůrazňuje, že se NATO přeměnilo, z vojenského hlediska, na papírového tygra, což poskytlo Rusku klíčovou výhodu - výhodu, která měla být využita k vybojování války v Sýrii k triumfálnímu vítězství.

Riziko války s Tureckem

Expert uznává, že pokračující ruské vojenské angažmá v Sýrii by mohlo vést k vojenskému konfliktu s Tureckem, nikoliv však s ostatními státy NATO, které nemají zájem s Ruskem bojovat. Nemělo by docházet "k bušení do hrudi", ale ani ke vzniku paniky z války s Tureckem, která se šíří v ruských médiích.

I přes rozmístění pokročilých ruských zbraní v Sýrii, pro Turecko nebude díky své početní převaze pozemních, leteckých a námořních sil problém vypořádat se se syrskými a ruskými jednotkami. Avšak útok na ruské vojáky v Sýrii se bude rovnat vyhlášení války Rusku, které Turecku jistě vojensky odpoví.

Chramčichin soudí, že k Turecku se může připojit Saudská Arábie, Katar (možná další státy Perského zálivu), Gruzie, Ázerbájdžán, protivládní skupiny v Sýrii a Islámský stát. Druhou stranu zahrnuje Rusko, Írán, Arménie, Náhorní Karabach, Abcházie, Jižní Osetie, syrská armáda a příbuzné skupiny v Sýrii, irácká armáda, šiítské skupiny a Kurdové.

Vítěství nakonec zřejmě připadné ruské straně, zejména proto, že zapojení ostatních států NATO do konfliktu nepřipadá v úvahu. Do války se rozhodně nepohrnou Spojené státy ani Evropa, která podle ruského experta není připravena válčit "ať se děje, co se děje".

Turecko a státy Perského zálivu válku pravděpodobně prohrají, což přinese konec sunnitskému radikalismu (Saudská Arábie a Katar) a jako bonus pro Rusko se zvýší ceny ropy. Válka by také ukázala "bezvýznamnost aliance", protože ostatní země NATO nepřijdou Turecku na pomoc. Chramčichin se tak ptá, když Turecko a Saudové se neodhodlají k přímé invazi do Sýrie, co brání Rusku vést bojové operace v Sýrii do vítězného konce?

Zamrzlý konflikt

Zmrazení konfliktu se stane pro Rusko přítěží, protože jednotky budou v Sýrii muset zůstat déle. Naopak protivníci využijí proti Rusku své výhody - ekonomiku a média. Chramčichin věří, že uznání Moskvy jako světového hráče není vůbec na pořadu dne. Naopak protivníci Moskvy se učí a pracují na tom, jak minimalizovat roli Ruska. Expert soudí, že Moskva má jednoduše velké problémy s poučením se z lekcí, které dostává.

Příměří může být využito k rychlému zničení Islámského státu, ale v nejlepším případě také odkládá řešení syrského konfliktu. Je údajně těžké pochopit ruskou "mírovou" odbočku, s ohledem na hořkou nenávist mezi valčícími stranami (u občanské války je nenávist vždy mnohem silnější) a s ohledem na to, že jsou velmi pravděpodobné provokace opozičních skupin vůči Moskvě a Damašku.

Moskva pak bude vyobrazena jako agresor - výsledkem pak mohou být další sankce na Moskvu. Už jen z toho důvodu bude muset Rusko a Asad držet značné síly v západní části země a nebudou moci aktivně zasáhnout proti Islámskému státu.

Podle Chramčichina příměří udržuje pouze nepřehlednou situaci a zadělává na budoucí problémy. Expert věří, že Sýrie se může dočkat ekonomického oživení pouze tehdy, když bude jednotná, jinak jednotlivé části budou vždy závislé na zahraniční pomoci. Je tedy těžké přijmout "mírový proces" jako úspěch.

Ruský expert se domnívá, že jediným cílem Západu, Turecka a Saudské Arábie je svrhnutí Asada, proto pro tuto "nesvatou trojici" je Islámský stát spojencem, nikoliv nepřítelem. Hakan Fidan, šéf turecké zpravodajské služby, měl otevřeně prohlásit, že je třeba se spojit s Islámským státem proti Rusku.

Turecká armáda již měla začít spolupracovat s Islámským státem proti Kurdům v severovýchodní Sýrii. Naopak Washington neustále žene Damašek a Moskvu k odpovědnosti z možného selhání příměří. Navíc již po skončení příměří padlo obvinění vůči Damašku, z porušování příměří.

Chramčichin tak uzavírá, že příměří není v žádném případě ku prospěchu Ruska a ptá se, kolik podobných chyb musí Rusko udělat, aby se konečně poučilo.

Komentář Armádních novin

Nikdo nepřestane bojovat, pokud si je jistý, že dosáhne vítězství, nebo je dokonce vítězství na dosah. Mírový proces tak má možná mnohem prostší vysvětlení - Rusko nemá jednoduše dostatečně velkou ekonomickou, politickou a vojenskou sílu, aby dotáhlo boje do vítězného konce.

Zdroj: Army Recognition

Nahlásit chybu v článku


Související články

GRU: Nejnebezpečnější složka ruské armády má nového šéfa

Před několika dny se novým šéfem ruské Hlavní rozvědkové správy GRU (Glavnoje razvedivatěl'noje ...

Politické hry, nedůvěra a dvojí přístup USA k otázce Sýrie

Seymour M. Hersh je americký investigativní novinář, který píše pro The New Yorker. Držitel ...

Saudská Arábie: Protiletecké střely pro povstalce v Sýrii

Saudský ministr zahraničí Adel al-Jubeir v rozhovoru pro německý deník Spiegel naznačil ochotu ...

Speciální jednotka Delta Force proti Islámskému státu

Před několika dny zpravodajská stanice CNN informovala o nasazení americké speciální jednotky Delta ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • triplane
  22:14 13.03.2016

  fenri - já spíš narážel na to jak to hatek naprosto jednostraně prezentuje - Rus je geroj, NATO to podělalo. To si tady budeme moct vyvracet do rána a pravdu budeme mít oba... S ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri - já spíš narážel na to jak to hatek naprosto jednostraně prezentuje - Rus je geroj, NATO to podělalo. To si tady budeme moct vyvracet do rána a pravdu budeme mít oba...

  S tím REB - neukázali vůbec nic. Nebylo proti komu. Navíc kdyby uměli rušit jak tvrdí Turek by jim nic nesundal- vůbec by nevěděl že tam sou.
  Ruská PVO by asi na Turky stačila, ale nevěřím že by si Rus dovolil sundat víc než jednu F16. Takže Turek sedí na prdeli z jiných důvodů.
  Já alianci žádné nemocnice a elektrárny nevyčítám, je mi jasný že se tam skrývají ručníkáři. To bylo jen na to že Rus to snad nedělá nebo co. Rus naopak bombarduje skoro vše, když už jsme u toho. A je mi to opět jedno.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  22:10 13.03.2016

  Jen doplňující drobná poznámka: pokud USA o chystaném sestřelu SU věděly (a jistě nešlo o projev hlouposti), tak se přepočítali jen a pouze v tom, že se ta skvělá demokratická ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen doplňující drobná poznámka: pokud USA o chystaném sestřelu SU věděly (a jistě nešlo o projev hlouposti), tak se přepočítali jen a pouze v tom, že se ta skvělá demokratická opozice zachová jak hovada a rozstřílí pilota na padáku.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  22:03 13.03.2016

  Ted jsem se ptal na peníze - Její otec má důchod 23t rublů, což je ale hodně nadprůměrné - byl voják, celkem šarže. Matka má důchod 11t rublů. Mají svůj domake na okraji města, u ...Zobrazit celý příspěvek

  Ted jsem se ptal na peníze -
  Její otec má důchod 23t rublů, což je ale hodně nadprůměrné - byl voják, celkem šarže. Matka má důchod 11t rublů. Mají svůj domake na okraji města, u nás by to spíš byla chata. Před uvalením sankcí v klidu vyšli a i ušetřili, dnes jim občas posíláme peníze. Takže řeči o tom jestli se žije z ruky do huby bych mírnil.
  Jeden bratr je řadový námořník, Kaspická flotila. Plat má cca 42t rublů a byt zdarma. Ten mu zůstane když odslouží potřebné roky, ale fakt neni co závidět - garsonka v paneláku a práce dost o hubu.
  Druhý bratr odešel od armády když mu nechodila výplata (cca.10 let zpět) a jezdí taxikem. Příjem neznám ale má se z nich nejlépe..
  Ceny najdeš třeba tady, ale je třeba brát v potaz že jde o akční ceny - http://www.magnit-info.ru/buye... Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:59 13.03.2016

  triplane -jak vypadá důkaz o el. rušení a úspěšném REB boji? IMHO neexistuje, jako není v daný moment důkaz o kvalitní zpravodajské činnosti. Důkaz jsou jen výsledky. A ty Rus ...Zobrazit celý příspěvek

  triplane
  -jak vypadá důkaz o el. rušení a úspěšném REB boji? IMHO neexistuje, jako není v daný moment důkaz o kvalitní zpravodajské činnosti. Důkaz jsou jen výsledky. A ty Rus prostě má.
  -rakety, ano dá se předpokládat, že je x let mají, no nyní je dali do výkladní skříně a ukázali, že fungují. Jde o obchod.
  -kolik moderních ruských tanků bylo v Syrii zničeno? A kolik západních by ve stejné situaci bylo zničeno? Opět, jde o prezentaci produktu, kdy ukazuji, že můj produkt v reálném nasazení funguje. Nic víc. Neexistuje nezničitelný tank.
  -ukázali PLO/PRO obranu, která možná nefunguje, ale stačila k tomu, aby nadržený Turek zůstal sedět na zadku
  -no, jednak ty nálety netvrdí zdaleka jen Rusko - ale pokud by jich bylo méně, pak musela být jejich efektivita obrovská, protože nasazením minimálních prostředků prostě přepsali mapu bojiště i situaci.
  -co kdo trefil je sporné. Co se týče údajných nemocnic, když zapátráte, většinou se kolem motala syrská letadla a většinou v těch nemocnicích byli fousatí pacienti s kvéry. Ale ano, zlý Izrael také schválně bombarduje školy a nemocnice plné hodných lidí...
  -no, ukázali jeden ze zdrojů IS, nikoli všechny
  -máte pravdu, zároveň se ale médii tlačí masírka, že když nebojují proti Daeši (což je lež), bojují proti hodným demokratickým oponentům. Což je mírně řečeno, blbost.
  -souhlas s poznámkou, že pokud s tím USA (resp. něco málo z nich) měly co dělat, pak nešlo o projev hlouposti.Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  21:58 13.03.2016

  triplane: http://www.aktualnikonflikty.e... detailne informacie o celom priebehu, tvorene cechmi, slovakmi, priamo zdrojmi ktore najdu. Obcas sa najde ...Zobrazit celý příspěvek

  triplane: http://www.aktualnikonflikty.e...

  detailne informacie o celom priebehu, tvorene cechmi, slovakmi, priamo zdrojmi ktore najdu. Obcas sa najde niekto, kto do toho da emocie, ale to je tam zakazane adminom. Informacia a zdroj + ciastocny preklad.

  Su tam vsetky vojenske konflikty. Napriklad aj odkazy na zverejnene videa leteckych uderov, zverejnene spravy nejakym tym vojenskym generalom (ci aku ma hodnost). Toto USA vobec nerobi - len niekde uvedu zoznamy zasahov a to je cele. Ale aspon to.Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  21:44 13.03.2016

  fenri: ano dik, bol to bombarder. Pre mna vsetko co je vojenske a nevrtulove je stihacka :-) ale ok. Pozri, urcite ma oznacite za konspiratora, demagoga. Ale aspon sa nad tym ...Zobrazit celý příspěvek

  fenri: ano dik, bol to bombarder. Pre mna vsetko co je vojenske a nevrtulove je stihacka :-) ale ok.

  Pozri, urcite ma oznacite za konspiratora, demagoga. Ale aspon sa nad tym zamyslite. Pretoze dopredu pisem, ze ja jednoznacne dokazy nemam (inak by som tu asi nevypisoval na forach, ale uz by ma niekto pukol/otravil alebo "by som sa" utopil niekde.

  Uz 20 rokov dozadu sme citali, ako vyvijali rozne technologie stealth u lietadiel. Obcas vysiel clanok, ze raz Rusi, raz USA zostrelili nejake a bla bla bla.

  Uz 20 rokov dozadu vyvijali samolietacie autopiloty. Take jednoduche standardne autopiloty pouzivaju uz velmi dlho osobne dopravne lietadla.

  Viacero pilotov (aj ked len amaterskych) sa vyjadrilo k dvojickam, ze pod takym uhlom trafit dopravnym lietadlom uzku budovu je zazrak ale dva krat... nemozne. Pretoze z dvoch pokusov ju ani raz ani o chlp neminuli, napriklad aspon jednym kridlom. Presny a cisty zasah. Urcite by to nespravil nejaky arab. Ani klasicki piloti by to pravdepodobne netrafili, pretoze oni casto pouzivaju autopilota a letriafaju drahu oblukom, ale su na nu priamo nasmerovani. S vysokou pravdepodobnostou pouzili automaticke navadzanie na vysielac.

  Ludia co pisu po forach o zbraniach (celosvetovo), tak ked pisu o americkych stihackach, ktore su v rukach inych statov, uvadzaju, ze maju v zmluve uvedene, ze pouzitie americkych stihaciek musia dopredu hlasit. Okrem toho maju v nich zabudovane vysielace, ktore hlasia aktivaciu stihaciek.

  Uvadzaju, ze uz cez desat rokov dozadu maju zabudovany system ovladania zbrani, ktore vedia dialkovo odpalit, vedia zapnut autopilota, a vedia navigovat lietadlo na pristatie.

  Neverim, ze americka armada, ktora do toho vrazala take miliardy dolarov, tak ma oproti Ruskym lietadlam len take bezcenne vraky. No mozem sa mylit.

  Ludia na internete pisali, ze tie stihacky v case zostrelu boli vo vzduchu dve. Jedna, ktora bola na dosah, a ktora "akoze niekolko minut upozornovala rusky bombarder", ze je na uzemi Turecka. Druha, ktora bola odzadu a nemali ju ani v dosahu.

  Zoberme si situaciu, ze dostanu z NATO rozkaz, aby hliadkovali pri hraniciach a vytlacali Ruskov od svojich hranic. Jedna odputava pozornost, Rusi ju ignoruju, kedze su stale nad Syriou, no druha poletuje vo vacsej vzdialenosti. Znicoho nic vystreli raketu a zostreli rusky bombarder. Erdogan sa Rusku nehlasi, ale medzitym v panike vyvolava do NATO. Predpokladam, ze boli laknuti z toho, ze ta stihacka sama vystrelila.

  Pretoze ak by to bol len napad Turecka, tak co by ziskali takymto divnym klamstvom a jedinou stihackou? Uz ked... tak aspon koordinovany utok, aby ich nahodou nemohli vo velkom pocte napadnut.

  Ale ok... som konspirator.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  21:35 13.03.2016

  - ukazali kvalitne rusenie zbrani, lietadlovych lodi, radarov - Kdy a kde? Koho zarušili? - ukazali dalekonosne rakety, ktore americke zakladne nezachytili - 25 let po tom co je ...Zobrazit celý příspěvek

  - ukazali kvalitne rusenie zbrani, lietadlovych lodi, radarov - Kdy a kde? Koho zarušili?
  - ukazali dalekonosne rakety, ktore americke zakladne nezachytili - 25 let po tom co je Amíci použili v Zálivu se to dá předpokládat
  - ukazali kvalitne tanky, ochrany proti TOW - tanky jim nikdo nebere, ale o dost jich taky přišli
  - ukazali protiraketovu obranu (aj ked ju zatial nepouzili) - takže neukázali nic. Ani neni jisté jestli dokáží zaměřit F22 které tam létá

  - denne mali okolo 70 vzletov a az do 130 zasahov cielov - tvrdí Rusko
  - kde USA + cela ta arabska koalicia za 2 roky mali denne v priemere 5-6 vzletov z toho casto trafili elektrarne, nemocnice, zhadzovali zbrane na nezname miesta a podobne. - aha, Rus netrefil nemocnici, elektrárnu, rafinerii... jo tak.
  - ukazali verejne ako je IS financovany - neukázali nic
  - ukazali, ze nie vsetky "demokraticke umiernene" skupiny bojuju za slobodu a mier - to nikdo nikdy netvrdil
  - vdaka hluposti Turecka a USA, kde zostrelenim Ruskej stihacky verejne zdiskreditovali Turecko a je uz verejne nepouzitelne - nebyla to stihačka a USA s tím těžko mělo co dělat.

  Ceny ti zjistím přesně až budou zase skypovat.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  21:19 13.03.2016

  To hatech - jen technický detail, sestřelní Su-24 (btw jde o frontoový bombardér, ne stíhačku), jistě není hloupost USA, ale pouze Turecka. USA o tom buď nevěděli (min. většina ...Zobrazit celý příspěvek

  To hatech - jen technický detail, sestřelní Su-24 (btw jde o frontoový bombardér, ne stíhačku), jistě není hloupost USA, ale pouze Turecka. USA o tom buď nevěděli (min. většina exekutivy) a tím pádem za to nemohli, nebo o chystaném sestřelu Su-24 věděly tajné služby, kterým se to ale chytře hodilo, protože nejsou pitomí a uměli si spočítat, že to ořistřihne křídla Erdoganovi, který se začal trochu chovat jako vztaeklý ratlík s bullmastifem, který mu kryje záda. Ani jdna varianta z USA nedělá hlupáky. Pouze museli navenek vydat pár prohlášení, že NATO je za Tureckem, ale zároveň nijak zvlášť skrytě za to dostal E. ceres.Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  21:09 13.03.2016

  mesto? "Astrachani". Rusko ma 15 miest nad milion obyvatelov. Astrachani milion nema. Skus sa pozriet v Cechach, alebo na Slovensku, ako sa ma take mesto na cca. 20tej priecke. ...Zobrazit celý příspěvek

  mesto? "Astrachani".

  Rusko ma 15 miest nad milion obyvatelov. Astrachani milion nema. Skus sa pozriet v Cechach, alebo na Slovensku, ako sa ma take mesto na cca. 20tej priecke. Vyrazne horsie ako Ostrava, Brno, Praha. Takze financne sa tam maju urcite horsie. No neznamena to, ze tam ziju z ruky do huby. No aj tak by ma zaujimalo, co a kolko priblizne tam stoji. Aspon nejake priklady (ziadna provokacia - len by som to porovnal s takmer europskym Petrohradom).Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  21:03 13.03.2016

  Tym, ze sa oficialne vojensky zapojili v Syrii ovplyvnili tieto nasledovne veci. Zbrane: - ukazali svetu, ze maju lacne a efektivne bombardovanie (miliony bomb v skladoch z ...Zobrazit celý příspěvek

  Tym, ze sa oficialne vojensky zapojili v Syrii ovplyvnili tieto nasledovne veci.
  Zbrane:
  - ukazali svetu, ze maju lacne a efektivne bombardovanie (miliony bomb v skladoch z 2WW)
  - ukazali kvalitne rusenie zbrani, lietadlovych lodi, radarov
  - ukazali dalekonosne rakety, ktore americke zakladne nezachytili
  - ukazali kvalitne tanky, ochrany proti TOW
  - ukazali protiraketovu obranu (aj ked ju zatial nepouzili)
  - zbranami ukazali, ze to co bolo pouzite na Ukrajine sa oficialnej Ruskej armade vobec nepodoba (netvrdim, ze tam ludia z armady neboli, ale neboli to oficialne pluky ale len jednotlivci, len aby "Ukrajinu" neziskal zapad prilis lacno) Aj preto teraz uz Juncker povedal, ze najblizsich 25-30 rokov Ukrajinu do EU nepustia - pretoze je plna korupcie a nic tam nefunguje, ako by zapad chcel.

  Protiteroristicke zmyslanie a efektivitu:
  - denne mali okolo 70 vzletov a az do 130 zasahov cielov
  - kde USA + cela ta arabska koalicia za 2 roky mali denne v priemere 5-6 vzletov z toho casto trafili elektrarne, nemocnice, zhadzovali zbrane na nezname miesta a podobne.
  - ukazali verejne ako je IS financovany
  - ukazali, ze nie vsetky "demokraticke umiernene" skupiny bojuju za slobodu a mier
  - vdaka hluposti Turecka a USA, kde zostrelenim Ruskej stihacky verejne zdiskreditovali Turecko a je uz verejne nepouzitelne.

  Urobili aj zopar drobnych chyb - no zasa nikto nie je dokonaly. Lenze zakladom je... co najdlhsie vydrzat. Vyriesit Siriu a ukazat svetu - ze takto sa proti terorizmu bojuje. A nie to co robi USA.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  20:56 13.03.2016

  hatek - nechci se hádat, s hodně věcma co píšeš se dá souhlasit ale je v tom taky spousta demagogie. Rodina přítelkyně žije v Astrachani. Že by tam byly nějak vysoké platy tak to ...Zobrazit celý příspěvek

  hatek - nechci se hádat, s hodně věcma co píšeš se dá souhlasit ale je v tom taky spousta demagogie.
  Rodina přítelkyně žije v Astrachani. Že by tam byly nějak vysoké platy tak to ani omylem. Její mladší bratr je u armády jako námořník a plat má dost mizerný, i tak si ho ale váží. A krom energií tam tedy nijak levněji neni.
  Jde hlavně o to že se to v Rusku zlepšovalo, což se zastavilo a někde i vrací zpět dolu. To se lidem moc nelíbí nikde a Rusko neni vyjímka.
  Ale to je jedno, sem to nepatří.Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  20:37 13.03.2016

  triplane: Co vím od "tchýně" v Rusku to začíná být dost zlé. Pro lidi. Tiez mam v Petrohrade zopar rodinnych znamich. Ide tam skor o to... pre koho to znamena "zle pro lidi". Ak ...Zobrazit celý příspěvek

  triplane: Co vím od "tchýně" v Rusku to začíná být dost zlé. Pro lidi.

  Tiez mam v Petrohrade zopar rodinnych znamich. Ide tam skor o to... pre koho to znamena "zle pro lidi". Ak je to pre dedincanov, tak ti nic nebadaju. Ak je to pre ludi z velkomiest, tak im zmizli z regalov europske vyrobky (dotovane z Eurofondov a polnohospodarskych rozpoctov), ktore boli v Rusku predavane vyrazne pod cenu. Kedze EU dotaciami likvidovala konkurenciu domacich vyrobcov, tak je tam z pohladu potravin horsie. Ceny rastu, domaci sa zacinaju rozbiehat (za ovela vyssie ceny), ale to sa casom znizi na rozumnejsiu uroven.

  Ti, co radi cestovali do zahranicia, teraz placu, kvoli kurzu.

  Bol som v Petrohrade 5, 4 a 1 rok dozadu. Mozem ale povedat, ze za 5 rokov im stupla kvalita sluzieb (administrativne, cestovne), zmodernizovali vsetko co sa tyka cestovneho ruchu - to totiz prinesie stabilne prijmy aj pocas sankcii.

  Pracu bolo tazke zohnat aj predtym, aj teraz.

  Pre zeny najst pracoviteho muza je rovnako tazke. Su rady, ze nejakeho maju a staraju sa onho.

  Rusko ma velmi nizke zadlzenie. Je jednou z krajin s najvacsimi devizovymi rezervami a rezervami nerastnych cennych kovov. Ma obrovske zasoby "zatial cenneho plynu a ropy. (nech stoji aj 10centov barel - oni ju maju, Slovensko/Cechy nie - v takych mnozstvach.

  Ludia si zvyknu - ano klesne im jemne uroven blahobytu (ak sankcie nebudu trvat 5 a viac rokov). Lenze Rusi su odolnejsi ako Slovaci a Cesi. My placeme a nic nerobime, Rus si postazuje ale pokracuje v zivote dalej, aj keby si pre zemiaky mal chodit za Ural.

  Co sa tyka platov v mestach, tak mali dost vysoke mzdy. Mozno porovnatelne s Bratislavou. Na to, ako vsetci kricia, ze je v Rusku chudoba... tak mozno nase okolie Roznavy s 30% nezamestnanostou je na tom o chlp lepsie, ako ich dediny pod 50 000 ludi. Lenze oni zili na dedinach takto doteraz, a pre nich sa nic nemeni.

  Rusko za posledne 4 roky rozpredalo asi tretinu dlhopisov v dollaroch. Iniciovalo Eurazijsky pakt, Inicioval novu svetovu banku pre investicie, ktoru zalozila Cina. Preto je nanho obrovsky medialny tlak a sankcie. Pretoze "svojvolne" sa rozhoduje potopit dollar. Tak ako Irak nechcel aby jeho ropu predavali v dollaroch. Napadli ho. Lybia nechcela obchodovat v dollaroch - napadli ju - vymenili vladcu. Iran nechcel obchodovat v dollaroch (skusili prevrat, no nepomohlo) a utopili ho sankciami, obvinili z vyroby atomovej zbrane. Syria nedovolila plynovod do EU (aby oslabili ekonomiku Ruska) ... rozobrali ju.

  Teraz citam clanok, ze hackeri ukradli z Bangladeskej centralnej banky cez 70 milionov dollarov (chceli ukradnut miliardu) z uctu, ktory viedli vo FED-e v USA. Je toto normalne??? Vsetky peniaze obcanov Bangladesu maju ulozene v USA!!!! Kolko takych krajin... ma teraz peniaze vo FED-e? Ved to je ocividny zlocin na obcanov krajiny!

  Viditelne Rusko bolo pripravene uz zopar rokov na nejake taketo utoky a obvinenia. Sice to vyzera, ze hraju slabochov, mierotvorcov, ale hraju tak, aby sme si uvedomili, ze nase zivoty su bezcenne a v rukach zapadnych oligarchov, ktori chcu na nas len dalej zarabat peniaze a cez lieky, potraviny, softver nam nanucovat co "demokraticky" chceme.

  Preto je velmi dolezite pre Rusko, bojovat lacno, co najdlhsie drzat mierovy stav s ostatnymi krajinami, vyrazne investovat do zbrani, osamostatnenia od bankovych systemov (Swift), procesorov, operacnych systemov - do vsetkeho, kde ich peniaze utekaju do USA. Dalej s nimi obchoduju, co je pre nich nutne, ale rusia zavislosti na dollaroch. A jednoznacne vedia, ze im zostava len cakat, cakat a cakat. Presviedcat ludi, ze oni nie su agresori, ze to nie je ich rozhodnutim a cakat. Staci pozriet toto video (End Of USA Dominance - Death Of The Dollar Update - Mike Maloney) a pochopis preco chcu mier: https://www.youtube.com/watch?...

  Totiz uz vela statov hlavne BRICS + Novy Zeland, Japonsko - uz vela obchodov uzatvaraju napriamo. A treba rozlisovat u statov (a hlavne v USA a Francuzsku) medzi ministerstvom zahranicnych veci, ministerstvom obrany, prezidentom, a diplomatmi. Kazdy z tych skupin kope za inu ligu - inych miliardarov.

  Potom to dava zmysel, ked Obama suhlasil s mierom a senatori s Pentagonom penili. Pjakin uz zaciatkom januara hovoril, ze "Nulandovej" sa verejne zbavili (kopala za inych - podnikatelskych - oligarchov. Ta uz sa verejne moc neukazuje. Globalna diplomacia je o inom, ako ta na ktoru si zvykli ostatni oligarchovia - lokalne ovplyvnovat male staty. Netvrdim, ze Rusko to ma lahke, ale ak sa nerozputa vojna, resp. EU, NATO sa nenecha zviest, tak dollar bude mat obrovsku inflaciu.Skrýt celý příspěvek

 • triplane
  19:09 13.03.2016

  Když mladý Asad poprvé vstoupil do funkce musela se kvůli tomu měnit Syrská ústava... poslední volby proti tomu už byly celkem ok. Nevěřím že po případné výhře Asada bude klid. ...Zobrazit celý příspěvek

  Když mladý Asad poprvé vstoupil do funkce musela se kvůli tomu měnit Syrská ústava... poslední volby proti tomu už byly celkem ok.
  Nevěřím že po případné výhře Asada bude klid. Minimálně uprchlíky to ani omylem nevyřeší, jen budou prchat jiní, daleko horší. Před Asadovou mstou, která prostě bude. Asi by bylo nejlepší celé to tam oplotit, naházet jim staré pušky a počkat až se to vyčistí samo.
  Jinak k nákladům RF - je uplně jedno jestli je intervence v Sýrii levnější než cvičení nebo ne. Ono jde o to jestli na to Rus má i kdyby toi stálo tak málo. Co vím od "tchýně" v Rusku to začíná být dost zlé. Pro lidi. Armáda zatím asi žije v pohodě, plat "švagrovi" chodí včas což prý rozhodně pravidlo nebylo.
  Jinak tedy nevím jaké hitech tam RF ukázala tedy, nebylo to totiž třeba. Takže nové zákazníky asi moc počítat nebudou. Spíš šlo o to připomenout se těm starým, těch mají u Arabů z dřívějška opravdu hodně.
  Rusko jinou možnost než zasáhnout v Sýrii nemělo, bez Asada by v regionu končilo. Nemám je uplně nejraději, ale je dobře že tam budou.Skrýt celý příspěvek

 • jacky3115
  20:18 12.03.2016

  Drahý sanityangel1,
  asi to máte v rodině. Moje babička by řekla : Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Tož tak.

  Drahý sanityangel1,
  asi to máte v rodině. Moje babička by řekla : Komu není shůry dáno, v apatyce nekoupí. Tož tak.

 • Kozlus
  12:58 12.03.2016

  https://www.youtube.com/watch?... Podivejte se na tyto hruzne zabery mesta zasazeneho obcanskou valkou. Ma to jen drobnej problem - je to totiz KURDSKE mesto Cizre v ...Zobrazit celý příspěvek

  https://www.youtube.com/watch?...
  Podivejte se na tyto hruzne zabery mesta zasazeneho obcanskou valkou. Ma to jen drobnej problem - je to totiz KURDSKE mesto Cizre v Turecku. Tady se urcite nebude demokraticky zasahovat.Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  12:34 12.03.2016

  Mě přijde i směšné to Logikovo se navážení do demokratičnosti voleb v Syrii. Ani v Syrii, ani u nás, v USA? Rusku... nemůže jít do voleb každý. Ano, v Syrii omezení ve volbách byla ...Zobrazit celý příspěvek

  Mě přijde i směšné to Logikovo se navážení do demokratičnosti voleb v Syrii. Ani v Syrii, ani u nás, v USA? Rusku... nemůže jít do voleb každý. Ano, v Syrii omezení ve volbách byla větší, než jsou třeba u nás. Byla srovnatelná řekněme s... Tureckem? Naším věrným přítelem... Ale je tohle důvod neuznat ty volby? A i když škála Assadových soupeřů byla silně zůžená, stejně si lidé zvolili... Assada. Opakovaně. Mohl by nám kritik syrské demokracie něco napsat o demokratičnosti voleb v Saudské Arábii, Kataru, Bahrajnu a dalších našich spojeneckých zemích?Skrýt celý příspěvek

 • sanityangel1
  10:27 12.03.2016

  Hm, diky Semtam a Fenri, ja uz nemam chut ztracet cas. Proste komu neni shury dano, tomu neni pomoci, jak rikavala babicka. Osobne si myslim, ze by clovekovi melo stacit videt ...Zobrazit celý příspěvek

  Hm, diky Semtam a Fenri, ja uz nemam chut ztracet cas. Proste komu neni shury dano, tomu neni pomoci, jak rikavala babicka.

  Osobne si myslim, ze by clovekovi melo stacit videt nasledujici dokument:

  https://www.youtube.com/watch?...

  aby pochopil, jak se to ma s temi barevnymi revolucemi (at uz v Syrii nebo na Ukrajine nebo jinde)- vtipne je i datum, kdy byl natoceny a ze hlavni protagonista zemrel na Maidanu, kde se lide "sami od sebe" sesli, aby svrhnuli zleho diktatora :)Skrýt celý příspěvek

 • hatek
  09:42 12.03.2016

  logic: ...jen ty protikandidáty, které si vyberu, tak další volby pořádané tím samým člověkem kupodivu nikoho, kdo má zájem o demokracii, nijak nenadchnou. A co si myslis, ze sa ...Zobrazit celý příspěvek

  logic: ...jen ty protikandidáty, které si vyberu, tak další volby pořádané tím samým člověkem kupodivu nikoho, kdo má zájem o demokracii, nijak nenadchnou.

  A co si myslis, ze sa deje na Slovensku? Demokraticky si ludia zvolili Kotlebu do vlady, ale medialny priestor za 2 roky nedostal, okrem povinnych volebnych. Vsetci z neho urobili extremistu. A na kazdeho nevhodneho politika tu vytahuju fotky z 1992-2006 (viac nez 10 rokov stare a nic nedokazuju).
  JE TOTO DEMOKRACIA?! Ved nakoniec nam aj tak lobisti, a uradnici z EU vyberu vladu, aku vlastne "demokraticky" chceme.

  logic: ... nieco v zmysle Assad tyran a nedemokraticky...

  Si pozri u vas v CT archive cestomaniu o Syrii myslim z roku 2002 alebo 2006. Aby si videl, co si o Syrii myslela vtedy vasa narodna TV. Tam tvrdili, ze to je jeden z mala statov, kde multikuluralizmus neprekaza. JAJ MOMENT! Oni to z archivu demokraticky odstranili. Takze po 40 rokov vladnutia Asadovcov boli syrcania vlastne chudaci utlacani!!! Zaujimave, ze za tych 40 rokov neuslo tolko milionov z ich krajiny.

  Na porovnanie z 5 milionoveho "demokratickeho" Slovenska nam 200 000 ludi zije v zahranici. Preco? Lebo nam tu vladnu idioti, co nastavuju rite Europskym uradnikom (velke E, pretoze su to velki europania).

  Som za EU - le vycistenu od komisii, uradnikov, diplomatov.

  Som za to, aby sa kazdy utecenec najprv overil, a az potom za tazkych podmienok mu umoznili sa tu integrovat. Urcite ich nepustat rovno cez hranice.

  Som za to, aby sa USA verejne nemiesala do cudzich statov ked od nich nemaju povolenie. Viete, ze americky sud teraz chce od Iranu (ktory s tym nic nemal) pozaduje 10 miliard dolarov za zhodene dvojicky? Ved to boli Binladinovci z Iraku, ktory "demokraticky vycistili". Nie chvilu bol aj v Lybii jeho bratranec. Nie... jeho druhy bratranec zalozil ozbrojenu skupinu v Syrii. Nie.. Rusko ukazalo, ze tych skupin bolo viac a niektore z nich boli aj "umiernene demokraticke" skupiny.

  Na porovnanie: Preco ma americke velvyslanectvo na Bratislavskom namesti s historickymi budovami OBROVSKY OCELOVY PLOT!!! Pretoze, si to demokraticky mozu dovolit. Ludia to nechcu, je to skarede... ale "vsetci to demokraticky vlastne chceme".Skrýt celý příspěvek

 • fenri
  08:20 12.03.2016

  Logik: Lybie - válka tam v té době nebyla, spíš lokální, izolované body, kde se islamisté pokoušeli uchopit moc. Válka je tam teď a je celkem irelevantní, na jakém stupni ...Zobrazit celý příspěvek

  Logik:
  Lybie - válka tam v té době nebyla, spíš lokální, izolované body, kde se islamisté pokoušeli uchopit moc. Válka je tam teď a je celkem irelevantní, na jakém stupni Logikovy škály závažnosti války. Ta země byla zničena, zbraně její armády dnes "pohánějí" IS a celkově to bylo naprosté fiasko. Hovoří o tom už Obama, tak nenarušujte stranickou linii. Argumentovat tím, že musím zničit zemi, aby náhodou nebyla zničena je směšné a amorální.
  Pokud je mandát OSN mantra, tak se neohánějšte mezinárodní právem a nechť si každý dělá co chce.
  Syrie: jaké tvrdím, že tam má Rusko cíle? Rusko chce mít vliv v regionu, chce likvidovat islamisty, hodí se mu, že daleko za horama likviduje své kavkazské islamisty (je jistě jendodušší je likvidovat ve vzdálené zmi, než v moskevském divadle).
  Proč neútočili na Palmýru rovnou? No protože pak Logik ječel, že neútočí na Deir a kdyby útočili na Deir, Logik by ječel, proč neútočí na al.Tabqa. Je přeci úplně jedno, kde zaútočí, podle vás to bude špatně vždy. Pokud se chcete bavit vážně, tak je asi logické nejprve si zajistit perimetr základen, konsolidovat území, ovládnout hranice, zkrátit fronty a pak se vydat přes poušť.
  Ano, říkali několik měsíců a jsou tam několik měsíců. Šest je několik. USA jsou v Afghánistánu jak dlouho? A výsledky? Irák? Takže ještě jednou Logiku: 6 MESÍCŮ. Až tam budou šest let, bude jejich tvrzení vetché.
  Pokud tvrdíte, že IS je stále stejně silný jako na počátku ruského angažmá, tak jste buď naprostý a tupý lhář, nebo čerpáte tak z Mateřídoušky. IS denně ztrácí velká území a tempo postupu se zrychluje.
  Mimochodem - pokud je IS dnes silnější, nevrhá to tak trochu špatné světlo na DVOULETÉ masivní angažmá Západu? Vždyť jen Francie zabila svými 4 Rafale 22 000 teroristů :-DD
  Add útok činnsot Rusů v Iráku: nedělejte ze sebe úplného trolla. Rusko nebyla Iráckou vládou pozváno a nemá povolení k vedení bojové činnosti na území Iráku. Vyčítat jim, že tam nebombardují je poněkud chucpe.
  Nečerpám zdale jen z ruských zdrojů, dokonce marně přemýšlím zda nějaká ve čtečce mám. Asi jo.
  Ale dovolím si opravit další váš blábol, že Rusko prohrálo s Turecko za Krymské války: ono neprohrálo s Tureckom, ono prohrálo s Anglií a Francií. Rusko-Tureckých válek bylo deset. Podívejte na skore Rusko-Turecko. Pokud se Turecko enschovalo za cizí armády (jako činí dnes) dostalo od Rusů vždy na budku.
  Náklady: podívejte se počty techniky na celookruhových cvičeních. Jsou větší jen v letadlech, než je Syrský kontingent, nehledě o účasti desítek tisíc pěšáků, přesunů řes celé Rusko, nasazení těžké techniky, výsadky VDV apod. Syrie je pár letadel, které ekologicky likvidují expirovanou leteckou munici z dob SSSR :-)
  Ke zbraním: spadlé Kalibry nad Irákem jsou dnes jednoznačně brány jako fake. Nenašla se jediná fotka trosky a kráter je od něčeho několikřádově menšího, než by byl Kalibr. Nehledě k tomu, že podobné nehody se stávají všem státům a nikdo z toho nic nevyvozuje.
  To, že někdo nezapnul štoru (mj. se automaticky vypíná při otevřeném poklopu) nic nehovoří o kvalitě obrany T-90. Když vyplašný bigoš vletí do zákopu, HK G36 ve strsu nechá zajištěný, znamená to, že je Hekler šmejd?Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  01:10 12.03.2016

  logik Popravdě, vážně své mínění myslíš vážně? Boj proti terorismu vyhlásil někdo jiný... A výsledek je takový, že tu máme plnohodnotné státy na základě radikalismu a terorismu. ...Zobrazit celý příspěvek

  logik

  Popravdě, vážně své mínění myslíš vážně? Boj proti terorismu vyhlásil někdo jiný... A výsledek je takový, že tu máme plnohodnotné státy na základě radikalismu a terorismu.

  Otázka zní, kdo ve skutečnosti bojuje proti teroristum a je nepodporuje. Svět je poměrně nadále různorodý, tak se podržím jen pouze Sýrie.

  Tudíž, terorismus podporuje SA a Turecko. SA (tam je to prokázáno) nakupuje zbraně od zemí NATO, aby sponzorovala teroristické a radikální skupiny.

  Jednoduše vzato, terorismus sponzorují některé arabské země ve spolupráci s členskými zeměmi NATO. A to považuji za vážný problém. Proti terorismu sice některé státy NATO v Sýrii zasahují, ale jak se zdá, tak daleko je efektivnější SAA...

  Z celkové krize v Sýrii, musí být rozumnému člověku jasné, že podpora režimu Assada ( není ideální, ale asi nejlepší) je to nejlepší pro Sýrii jako takovou a i pro Evropu. Z důvodu čistě prozaického. Assad je sekulární. Ze zkušeností z Arábie je toto pomalu zázrak. Opozice po arabském jaru se ukázala silně nábožensky založená a nic nenaznačuje tomu, že v případě Sýrie je to mu naopak!

  andy2210

  Víte, někteří i dokonce používají rozum, tak na takové laciné báchorky těžko naletí.
  Nebojte já vím, jste tu přece z toho důvodu, aby jste trollil, jak jste přiznal v minulé diskuzi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 9