Francie boduje: Rafale do emirátů, Mirage do Iráku

Foto: Trojice Mirage 2000 Spojených arabských emirátů; větší foto / Public domain
Trojice Mirage 2000 Spojených arabských emirátů; větší foto / Public domain

Spojené arabské emiráty (SAE) se rozhodly odprodat část svých stíhaček Dassault Mirage 2000-5 Mk.II (označované také jako Mirage 2000-9) do Iráku. SAE stroje dodá poté, co získá 60 kusů nových letounů Rafale.

Mirage za Rafale

O přeprodeji olétaných stíhaček Mirage do Iráku usiluje vláda SAE už od roku 2011. Obchod  byl velmi komplikovaný, neboť každá ze stran si kladla rozdílné podmínky. Celou situaci ještě zkomplikovala Francie, jejíž souhlas byl nutný k uskutečnění celé transakce.

Záměrem SAE bylo prodat Iráku letouny Mirage, které by ale Bagdád zaplatil společnosti Dassault, výrobci stroje Mirage. SAE by na oplátku získaly slevu na nově pořizované letouny Rafale.

Výše slevy pro SAE se údajně pohybuje kolem 10 % a vychází z ceny letadel Rafael, ne z celkové ceny kontaktu v níž je zahrnut i výcvik a zbraňové systémy. Podle zdroje blízkému francouzské vládě se Francie rozhodla uhradit část nákladů za výcvik pilotů SAE, údržbu strojů a další vojenské služby, aby celý obchod podpořila.

Odhadované náklady na pořízení letadel Rafale pro SAE se pohybují ve výši 250 milionů dolarů za kus (započítány i zbraňové systémy, pozemní vybavení pro provoz letounu, školení, výcvik, náhradní díly, atd.) a celková výše kontraktu tak dosahuje 15 miliard dolarů (374 miliard Kč).

Poslední jednání ohledně prodeje stíhaček Rafale do SAE proběhly v polovině ledna v Abu Dhabi u příležitosti návštěvy francouzského ministra zahraničí Laurenta Fabiuse.

Obě strany se shodly, že vzájemná jednání jsou na velmi dobré cestě, nicméně kontrakt ještě nebyl oficiálně podepsán.

Rafale v poslední době na Středním východě boduje. Egypt, Katar a SAE nakoupí 108 stíhaček Rafale, s tím, že další obejdnávky mohou následovat. 

Přeprodej do Iráku

Vláda SAE o prodej letadel do Iráku dlouhodobě a dosud vede složitá jednání s tamní vládou. SAE by prodejem získala jak už zmiňovanou slevu na nákup nových strojů a zejména by se zbavila starých, ne příliš snadno prodejných, letadel.

Iráku další letouny pomohou posílit letectvo, které je klíčové pro podporu iráckých pozemních jednotek v boji s Islámským státem.

Objevil se však problém s použitím letounů Mirage v Iráku. SAE prosazovala, aby byly stroje umístěny v Kurdistánu na severu země a primárně používány na podporu kurdských milic.

Naproti tomu představa Bagdádu byla taková, že stíhačky Mirage Irák využije primárně pro ostrahu celého iráckého vzdušného prostoru a ne jen pro podporu kurdských bojovníků. Podle zdroje z irácké vlády irácký ministr zahraničí Ibrahim al-Jaafari od září minulého roku několikrát navštívil SAE, kde v této věci vede intenzivní jednání. Údajně měl také ujistit tamní vládu, že kurdská území nezůstanou bez vzdušné podpory ze strany centrální irácké vlády.

Podle vyjádření Wathaqa al-Hashimiho, ředitele Irácké skupiny pro strategická studia (Iraqi Group for Strategic Studies), Irák velmi stojí o získání těchto letadel. Hashimi uvedl, že: míč je v současné době na straně SAE. Irácká vláda chce, aby letadla byla umístěna na základě Al Balad Air Base a byla používána od Kurdistánu na severu po polostrov Fao (al-Faw) na jihu.“

V lednu 2015 u příležitosti návštěvy iráckého premiéra Haidera al-Abadiho v Abu Dhabi, oficiálně nabídla tamní vláda Iráku 10 kusů letounů Mirage 2000-5 Mk.II. Podle zdrojů ze SAE se vláda v Abu Dhabi snaží posílit iráckou bezpečnost, zejména v oblastech Baghdadu a Irbilu, kde SAE investovala velké množství finančních prostředků do ropné a plynové infrastruktury.

Mirage 2000 na cvičení Red Flag 2013 ve Spojených státech. 

Mirage v SAE

SAE má v současné době ve své výzbroji 68 víceúčelových stíhacích letadel Mirage 2000 v různých verzích. Prvních 36 letounů tohoto typu bylo do Abu Dhabi dodáno v roce 1986.

Mezi nimi bylo také 8 letounů verze Mirage 200RAD, které mohou nést průzkumné kontejnery - letecký radar s bočním snímáním SLAR (Side-Looking Airborne Radar), šikmé kontejner pro snímkování na velkou vzdálenost LOROP (Long Range Oblique Photography) a další senzory v podvěsech.

Třicet z těchto letounů prošlo celkovou modernizací. Poslední letouny Mirage získalo letectvo SAE roku 2003, kdy byly zahájeny dodávky 32 nových stíhaček Mirage 2000-5 Mk.II. Stroje této verze mohou nově nést střely MICA ER, kontejner FLIR Democles a jsou vybaveny upraveným radiolokátorem Thales RDY-2.   

Verze Mirage 2000-5 Mk.II byla vyvinuta speciálně pro SAE, která poptávala bitevní stroj dlouhého doletu, schopný nést až 6 řízených střel MICA. Technologicky mají tyto Mirage mnoho novinek z letounu Rafale, včetně avioniky, LCD monitorů v kokpitu, které jsou plně kompatibilní s přístroji pro noční vidění a pokročilé senzorické vybavení.

Zdroj: DefenseNews

Nahlásit chybu v článku


Související články

Indie nemá zájem o další stíhačky Rafale

Indie před časem oznámila nákup 36 francouzských stíhaček Dassault Rafale. Oproti původním plánům ...

Nehoda irácké stíhačky F-16 v Arizoně

Před několika dny havarovala u města Douglas v Arizoně jednomístná irácká stíhačka F-16IQ. Irácký ...

První tři stíhačky Rafale pro Egypt

Před několika dny dosedly na letiště v Egyptě první tři egyptské stíhačky Rafale. Firma Dassault ...

České bitevníky L-159 ALCA konečně v Iráku

Ve čtvrtek ráno přistála na irácké základně Balád první dvě bitevní letadla L-159 ALCA iráckých ...

Raptor, Rafale, Typhoon na cvičení Trilateral Exercise

V těchto dnech finišuje letecké cvičení Trilateral Exercise na letecké základně Langley Air Force ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Mirage
    11:41 01.02.2016

    Parada. Krasne stroje oba dva. Je dobre vyzbrojit zeme Blizkeho vychodu zapadni technikou, je to urcite pripoutani si jich a dava to znacnou kontrolu nad jejich ozbrojenymi silami. ...Zobrazit celý příspěvek

    Parada. Krasne stroje oba dva. Je dobre vyzbrojit zeme Blizkeho vychodu zapadni technikou, je to urcite pripoutani si jich a dava to znacnou kontrolu nad jejich ozbrojenymi silami. Oni by si neco nekde koupili, tak jako tak. Navic SAE podporuji boj proti IS.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2