Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 4
 • semtam
  08:02 04.01.2016

  armataratata

  Nechci Vám brát iluze, ale co jste napsal ohledně separatistických tendencí je přinejmenším nevědomí hoax. Skotsko a jeho snaha o nezávislost se táhne historií Skotska jak je Skotsko Skotskem. To, že bude v roce 2014 referendum o nezávislosti se rozhodlo již v roce 2007. Ale chápu, nač si s tím lámat hlavu, pro pitomce stačí říct, že za to může Rusko a je to v suchu.
  Pane armataratata asi vůbec netušíte, že Skoti jsou největší zastánci EU ve Velké Británii. Kdyby se jim nezávislost povedla, tak by v EU vydrželi. Výstup z EU je v Británii dosti žhavé téma a největší podporu má mezi Angličany. Jsou podle Vás Angličané Ruskem placeni za to, aby se pokusili vystoupit z EU?
  Dále zmiňujete Irsko, sic nevím kvůli čemu, ale asi kvůli Lisabonské smlouvě. Víte vůbec v čem byl problém? Odhaduju, že víte s prominutím prd. Ale "víte", že je zatím Rusko. Docela trapné.

  Víte ona ekonomika nemusí být nutně vázána na členství EU. Vše má své pro a proti. Jediná s jistotou očekávaná hrozba je jakási pomsta EU a když to bude malý stát co by se pokusil odejít. Tak zároveň může EU posloužit jako odstrašující případ, proč to nedělat. Zkrátka totalita schovaná za roušku demokracie. A pamatujte, ten kdo chce jakkoli rozrušit EU či plně nesdílí pohled na její řád je agentem Ruska či podplácen Ruskem. :)

 • armataratata
  20:25 03.01.2016

  Vystoupit z EU není naděje, ale hrozba. Náš průmysl je orientován na export a to na západ, hlavně do Německa a členství v EU obchodování velmi zjednodušuje. Navíc jsme vystaveni silnému tlaku konkurence a naši podnikatelé se musí opravdu snažit, chtějí-li uspět, což má blahodárný dopad na kvalitu. Členství v EU je pro ČR jednoznačnou výhodou - důkazem jsou ekonomické ukazatele, které řadí ČR k nejstabilnějším evropským zemím s nejnižším rizikem chudoby. Blbečci s transparenty se škrtlou vlajkou EU by českým firmám práci nezajistili a odbyt nenahradili, ti jsou rádi že trefí na úřad práce a zpět. A prodávat korálky ruským domorodcům můžeme ať jsme v EU nebo ne, tato možnost nikdy nepomine. A když teď pominula díky sankcím, neprojevilo se to naprosto nijak a nikde. Pokud jde o dezintegrační snahy části politického spektra v evropských zemích, tak ve zmíněném Skotksu a Irsku byly Ruskem vynaložené peníze na všechny ty kampaně stran, jež mají v názvu "Svobodní", jen dalšími vagony rublů vyhozenými z okna. A ani Maria Ruskem ProLepenová to nezvládla dle přání zadavatelů.

 • flanker.jirka
  22:24 02.01.2016

  EU je jen další parta lidi, kteří si myslí, že tu jsou na věčné časy.

  To Takeda: dobře víme jak by se unie zachovala pokud by se někdo chtěl cuknout, v případě menší země je jasné, že by se tam uspořádal "mejdan" nebo by se referendum o vystoupení opakovalo, muselo by se te zemi "pomoci ke spravnemu názoru"
  Už jednou to unie prokázala, když se "nepovedlo "první referendum Irska o Lisabonské smlouvě, kdyby tehdy řekli ano, tak by se nemuselo opakovat. http://zpravy.idnes.cz/irove-n...
  https://m.youtube.com/watch?v=...

 • marius
  21:09 02.01.2016

  Kdyby bylo dneska po schvaleni kvot v CR referendum, tak ho budou muset nekolikrat opakovat, protoze vetsina bude pro vystoupeni z EU. Totez plati pro Slovensko a Madarsko. Dnes je setrvani v EU pro nas nevyhodne. Problem je v tom, ze pokud bychom chteli tento spolek opustit, trest by nas neminul. Vsechny strategicke podniky se prodali zahr. investorum a vyvazime hlavne do EU, takze dnes jsme vlastne nemeckym protektoratem. Doufejme, ze se EU odrovna sama a ze az se tak stane, nebude ux pozde.

 • semtam
  20:52 02.01.2016

  Takeda

  Tak ale poté nemůžeme básnit, jak je to suprová organizace. EU má sama se sebou potíže. Snad vidíte tu pointu. jak mohu někoho vyzdvihovat, když ani nevím jak se zachová. EU mě velmi zklamala postojem k majdanu a následně i poté. I když jsem nikdy nebyl zastáncem současné podoby EU, tak jsem ji ale uznával jako autoritu v oblasti práv, demokracie, do jisté míry spravedlnosti a svobod. Nyní se mi toto mínění již rozpadlo.

  Ohledně Skotska, ano, ale zde byl i vytvořen nátlak pro znejistění voličů.

 • Takeda
  20:27 02.01.2016

  semtam: No jo, ale mi nevíme jak by se EU chovala, kdyby chtěl někdo odejít. Takže tenhle Váš argument je naprosto mimo.

  Se Skotskem jste taky vedle. Jasně, že Britové se snažili Skoty přesvědčit. Co je na tom proboha tak ďábelského. Chcete se odtrhnout? Bude vás to něco stát? To je život.

 • semtam
  20:10 02.01.2016

  daxik

  Mirkulinek Vám již za mě odpověděl. Dále píšete ve svých komentářích o Ficovi a jeho vyvolávání strachu z neznámého. To absolutně nemůže být pravda. Z jednoho důvodu, že o nic neznámého nejde. Občané V4 nejsou totálně vymaštěné stádo bez znalostí evropských poměrů. Všichni vycházejí hlavně ze zkušeností ostatních zemí, které již vlny emigrace podobných kultur zasáhly v minulosti.

  Mám na Vás otázku, jak si myslíte, kdyby občané nějaké země demokraticky odhlasovali odchod z EU, myslíte, že by EU byla tak hodňoučká jak si myslíte.

  Příkladem budiž Skotsko i když se nejednalo o odchod z EU, ale ze Spojeného Království. Tak na Skoty byl veden nátlak, že se vlastně ani neví jak moc bude království se s nimi vůbec kamarádit a pravděpodobně čekají Skotsko těžkosti.

 • crusader
  16:52 02.01.2016

  stanyk
  No na rozdíl od Vás žádný, vy máte asi lepší "matroš".
  Obsazení nějakého území má význam jen, když to území jsem schopen udržet. Ruská armáda je sice schopná dobýt např. Ukrajinu, ale rozhodně nemá kapacity nepřátelský území delší dobu okupovat (tyto kapacity nemělo ani SSSR, a nemá je ale ani USA, bylo to vidět ve Vietnamu a v Iráku a Afghánistánu).
  Prostě území kde tě obyvatelstvo nenávidí a vidí v tobě okupanta nemůže žádná armáda dlouho udržet.
  Lepší je na daném území mít poslušnou vládu (jako byly třeba vlády bývalého sovětského bloku ale nemusíme koukat jen na východ), které problémy na vlastním území řeší samy (třeba za pomoci poradců) a velmoc tam má třeba základny.

 • crusader
  16:16 02.01.2016

  Mirage
  Nový státy nejsou potřeba jako nějaký přínos, jejich hlavní význam je, že slouží jako nárazníkové pásmo, aby se ochránili původní členové NATO.
  "Je to věc Černohorců" - On se hlavně občanů nikdo neptá jestli do nějakého paktu (a je mi jedno jestli se jmenuje Varšavský nebo Severoatlantický) chtějí vstupovat. To je i případ Černé Hory (stejně jako Česka, Slovenska, Maďarska atd.). Je skutečně s podivem, že o tak důležité otázce nerozhodují občané v referendu (na rozdíl třeba od Španělska, kde vstup schvalovali v referendu).
  A spoléhání se na NATO - přečtěte si pořádně článek 5. NATO by možná začalo pořádně fungovat až by se ruský tanky blížily spáleným Polskem a Českem k německý hranici. Ale celý je to nesmysl, Rusko nepotřebuje obsazovat státy, jejich území je dost velký i bez střední Evropy a Balkánu.

  daxík
  Proč do toho pletu USA? Přece se tu celou dobu bavíme o NATO. Tuhle organizaci USA vymysleli, jsou v jejím čele a ostatní skáčou jak USA pískají.
  Pokud o EU víte něco málo (asi jako o polsko-německý smlouvě z roku 1934, nebo o přihlášce SSSR do NATO) tak chápu Váš názor na EU.

 • flanker.jirka
  15:48 02.01.2016

  to Mirage: jsme platnými členy NATO, jen bychom se měli více držet hned prvního šlánku Washingtonské smlouvy. Navíc, jsme užiteční jako vlivová zóna. Vždy je pro naše sousedy na západ od nás přímo v alianci, než abychom se tvářili tak nějak neutrálně. Takové zóny si tu velmoci nárokují celé dvacáté století, však nás takto použili jako předhozenou kost Stalinovi hned v 45. roce. USA se drží dlouhodobé strategie své obrany tak, aby nemusela bránit vlastní pobřeží, tak je lepší mít pod vlivem pobřeží už naprotější straně, má to svou logiku a pokud na to mají ekonomické, vojenské a kulturní kapacity, tak to musí využít. Podobně se o to teď snaží rusové.

 • Mirage
  15:33 02.01.2016

  Pro NATO nejsou vesmes novi clenove zadnym prinosem, spise starosti. Snad jen s vyjimkou Polska. Nikdo novy - vcetne nas - jsme do NATO nevstupoval s chuti branit zapadni zeme, ale naopak s nadeji, ze zapad bude branit nas, ze nam silne zapadni armady budou garantovat, ze uz nas nikdy neuchvati Rusko. Cerna Hora zna za ty roky spoluprace Rusko jiste dobre a jeji rozhodovani mezi Ruskem a zapadem tedy nebylo iracionalni, jak rekl Lavrov, ale naopak dobre promyslene. Proste si vybrali zapad. Mozna si Rogozin prostreli vzteky i druhou nohu, ale je to vec Cernohorcu.

 • daxik
  13:29 02.01.2016

  crusader
  áno verím. Ste mi nabili na smeč. Utečenci. Slovensko, jedna z najmenších a najslabších krajín sa postavila s Českom a Poľskom proti väčšine krajín EU v rámci povinných kvót, nakoniec ostáva v tom sama (celé je to účelová Ficova fraška, aby vyhral voľby. A preto útočí na najnižšie ľudské pudy, strach z neznámeho. Ale pointa je inde). Dokonca sme podali na EU žalobu. Viete si predstaviť niečo podobné za bývalého režime? Ťažko. Mimochodom toto na mňa neskúšajte, o EU niečo málo viem a krčmové kecy ako je EU zlá, ako nás chce len využiť, ako si Nemci diktujú to a to na mňa neskúšajte, nie som z tej sorty ktorí na toto počúvajú.

  A prečo do toho pletiete USA?

 • theo
  12:26 02.01.2016

  Pani tak kto napíše niečo o ruských odstreľovačoch na maidane. Tak
  kto strieľal z hotela ukrajina . Prečo ti ľudia davno nesedia, lebo su súčasťou
  dnešnej moci na ukrajine. Kto dal odstrániť stromy z námestia po zverejneni
  reportáže BBC, že strieľať sa malo z hotela ukrajina . Ako aj potvrdenie, že
  zbrane , ktoré boli použite proti berkutu a protestujucim boli zhodne.
  Dokonca bolo na YouTube video kde traja pani po streľbe odkladaju puzdra
  so zbranami do auta.
  A este vatsina uktajincov v parlamente a aj v najvyssej rade nehovori ukrajinsky
  a su vedene v rustine.

 • marius
  12:14 02.01.2016

  Crusader: to si nemyslím. Liberálové s komunisty nepůjdou, ale to neznamená, že se nesnaží Putina zbavit.
  odkaz na kom. stranu RF
  https://cs.wikipedia.org/wiki/...

  odkaz na článek doporučuji přečíst - jsou tam popsány vztahy Putin - opozice
  http://www.nwoo.org/2015/12/29...

 • crusader
  12:01 02.01.2016

  marius
  no já myslím, že komunisté v Rusku budou dneska asi demokraté, protože jsou v opozici proti Putinovi a všichni co jsou proti Putinovi jsou "demokratická opozice"
  :-))

 • crusader
  11:50 02.01.2016

  Náhodou přihláška od Rusů to byl skvělý diplomatický tah, tím totiž ukázali, že Washingtonská smlouva (základní dokument NATO) je namířen proti nim.
  A asi by nebylo špatný si ten dokument občas přečíst, hlavně článek 1 o mírovém řešení sporů.
  http://www.natoaktual.cz/na_zp...

 • marius
  11:42 02.01.2016

  Pokud by Rusko bylo členem NATO, tak máme možná po starostech ohledně války v Evropě. Je to samozřejmě nemožné, protože NATO slouží hlavně jako klacek Američanů proti Rusům, takže amíci nikdy nedopustí členství Ruska v této alianci. NATO dnes skutečně není obranný pakt, možná ani nikdy nebylo.
  Daxiku, nevím proč píšeš o čs. červených užitečných idiotech. Je to teď sice v módě označovat lidi s jiným, než s tím správným názorem podobnými tituly, ale o tobě tady taky nikdo nepíše jako o americkém ignorantovi. Jinak ještě jen pro doplnění, nevím přesně kolik procent mají v současné době v Rusku komunisti, ale předpokládám, že jsou na tom hůř než ti naši.

 • crusader
  11:36 02.01.2016

  daxík
  Vy budete asi hodně mladý nebo naivní, že?
  "To je tá predstava Rusa už od dôb hlbokého cárizmu, Rus sa baví len s veľkými, malých má za gubernie a satelity"
  Američané snad jednají jinak? Přesně takhle totiž jednají velmoci.
  Malý státečky jako jsme my (Česko, Slovensko, Maďarsko, pobaltský státy) jsou vždycky "jen hrotem kopí namířeným na nepřítele" jak se hezky říká, neboli nárazníkovou zónou, kterou lze obětovat. No a pro Američany je tahle nárazníková zóna celá Evropa.
  A rovnost v EU, opravdu tomu věříte? Jestli ano máte asi dobrý "matroš". Dobře to bylo vidět u kvót pro utečence, pravidla EU se ohýbají podle potřeby jak to vyhovuje Německu a Francii.

 • Shania
  11:30 02.01.2016

  daxik: no muselo byt velmi veselo, kdyz do aliace ktera vznikla proti nim podalo SSSR prihlasku:)

  tak asi vzniklo prvni trololo.

 • mirkulinek
  11:07 02.01.2016
 • daxik
  10:40 02.01.2016

  semtam - To s tou žiadosťou Ruska o členstvo v NATO, máte k tomu nejaký dôkaz? Ako netvrdím, že to nie je tak, len o tom neviem, úplne ma to obišlo. Pretože už dávno som o tom premýšľal, že by to bolo najlepšie riešenie, teda Rusko v NATO, čo by ale asi dosť nasralo Čínu :).
  Lenže RF by musela prejsť obrovskou demokratickou a transformáciou, ale hej ja som fanúšikom Ruska v nato.
  dOKONCA KED SA Putin so Západom cukrovali (až do takej miery, že na návštevy do Kremla chodili také "deviantky a úchylačky" ako speváčky TATU,, tak v tej dobe sa na tú možnosť hľadelo s opatrným optimizmom. Myslím, že tam bola aj možnosť členstva v EU, lenže Putin nedokázal pochopiť, že Nemci a Francúzi mu nedokážu zabezpečiť privilegovanejšie postavenie Gazpromu na trhu, teda opak toho o čo sa snaží EU rovný s rovným. To je tá predstava Rusa už od dôb hlbokého cárizmu, Rus sa baví len s veľkými, malých má za gubernie a satelity. Preto tak nechápem a vytáčajú ma snahy československých užitočných červených idiotov.

 • flanker.jirka
  10:22 02.01.2016

  to hurvo: rušitna je na ukrajině hodně rozšířený jazyk a i po majdanu spousta politiků na nižší úrovni poskytuje rozhovory v ruštině a ne ukrajinštině. Mimochodem, rusky komunikovali nebo možná stále komunikují s ukrajinci i polští poradci, kteří se tam během majdanu začali vyskytovat.
  Rusko a Ukrajina jsou natolik provázané, že až po vyhrocení situace se zjistilo, že na některých místech nemají officiálně vyměřenou a označenou společnou hranici.

 • marius
  07:26 02.01.2016

  Ještě k té olympiádě. Kampaň západu proti Rusku začala už před hrami, kvůli údajné homofobii, k tomu se přidaly Pussy Riot a podobné hlouposti. Když chceš psa bít, tak si hůl vždycky najdeš. Ten tlak v mainstreamu je tak jednostranný a hloupý, ale zatím je pořád ještě dost lidí co jim věří.

 • marius
  07:18 02.01.2016

  Hurvo:
  1. Kecy to nejsou
  2. Rusko Ukrajinu v NATO nikdy nedopustí. Amerika na jejich místě by se zachovala stejně. Rusove naopak doufají, že až budou mít lidé na Ukrajině Bandery a západu plné zuby, že dojde k obnovení Rudkého světa.

 • semtam
  06:22 02.01.2016

  hurvo

  Zimní olympiáda v Soči končila 23.2. 2014 a ruská vojska šla na Krym také 23.2.2014. Jednoduše vzato čekali až olympiáda skončí. Využití olympiády využila v moderní historii snad jen Gruzie pro své válečné aktivity.

  S těmi střelci. Není žádným tajemstvím, že policie, převážně Berkut sloužili pomalu jako živé štíty. Co jsme viděli, tak takhle se nechat lynčovat by si nedovolila žádná policie na světě. Že se v davu demonstrantů objevili zbraně není také žádné tajemství.
  Rusky mluvící střelci :) pardon, ale profi střelci udělají svůj úkol a nekrafou.

 • hurvo
  06:10 02.01.2016

  Ano je pravda ze stat usilujuci o prijatie nesmie mat sporne uzemia, a zase je pravda ze az do zimnej olympiady v soci , ukrajina ziadne uzemne spory nemala.

  A zase sme pri tych banderovcoch vrazdiacich ludi atd atd.
  Majdan nejak zacal , nejak pokracoval, eskaloval po nebeskej sotni a po nediskriminativnej strelbe neznamych rusky komunikujucich ostrelovacov. Potom sa to uz mlelo bez zabran.

 • Vestly
  01:30 02.01.2016

  Napriklad by sa tym porusila doktrina vzajomneho znicenia, kedze PRO umiestnene na Ukrajine by dokazalo zostrelit rakety este v 1. faze letu, cize vtedy, ked to ide najlahsie..

  K tomu Majdanu, nepride ti to pokrytecke podporovat Euromajdan (banderovci si tam beztrestne strielali do ludi, obsadzovali budovy a pod.) a zaroven zanevierat separatizmus na vychode Ukrajiny, kde prakticky neboli ziadne boje, dokym sa nezacala slávna "protiteroristicka operacia" na rozkaz Turchynova (ktoreho na post prezidenta dosadili po majdanskom prevrate..)

 • semtam
  01:17 02.01.2016

  Docela se tu zapomíná na to, že stát usilující o členství v EU či NATO má splňovat to, že nesmí mít územní spory. Tím pádem státy, které je mají jako třeba Moldávie či Ukrajina mají pokud své problémy nevyřeší docela smolíka.

  Pokud by po majdanu se chopili na Ukrajině schopní, demokratičtí a prognostičtí politici. Tak UA je v EU či NATO s velkou pravděpodobností dřív než současná realita naznačuje.
  Pokud brát Ukrajinu do NATO či EU, tak jen z principu, aby se "zatlačilo" Rusko je tak trochu pitomoučké.
  Už samotný průběh majdanu, který neměl s demokracií nic společného v důsledku Ukrajině jen přitížil. To, že někteří lidé chtějí do EU je pěkné, ale také podle toho se má postupovat. Smlouvu mezi EU a UA podrobně neznám, ale není tajemstvím, že Rusko jim nabízelo výhodnější nabídky. Tak s tou EU na UA byl spíše populismus, než reálně lepší cesta.

  Jedna zajímavost, Rusko, jakožto hlavní nástupnická země SSSR má od počátku vzniku NATO podanou žádanku o členství :D

 • hurvo
  23:02 01.01.2016

  a teraz ma zaujima dovod preco by mala byt vojna s ruskom pokial by sa stala ukrajina clenom nato? a to s tym nerozsirovanim na vychod su kecy.

 • marius
  22:32 01.01.2016

  Hurvo Ukrajina si může podat přihlášku kam chce, ale nesmí být do NATO přijata. Pokud k tomu dojde, je pravděpodobná válka s Ruskem a v tom případě jsme skončili všichni. Kromě toho NATO se nemělo rozšiřovat na východ, což se nedodrželo, ale v případě Ukrajiny Rusko řeklo už dost.

 • marius
  22:27 01.01.2016

  Daxiku Rusko je hlavně jaderná mocnost prvního řádu. Ze Saudy, kteří momentálně dostávají kapky od Jemenu by mohli lehce zatočit, pokud by za nimi nestály USA.
  Viděl jsem jeden dokumentární film o Rusku v 90 letech. V té době u nich docházelo k úmrtí lidí hladem. Situace s oligarchy tam byla stejná jako na Ukrajině. Během Putinovy vlády se v zemi mnoho věcí zlepšilo v národohospodářské sféře, vrátil Rusům národní hrdost a v neposlední řadě nalil spoustu peněz do armády - dobře věděl proč. Samozřejmě není kouzelník a taky je omyl si myslet, že má v Rusku neomezenou moc. Spousta mocných lidí v Rusku mu háže klacky pod nohy. Samozřejmě my západ Rusům taky nepomáháme, spíše děláme vše pro to, aby u nich bylo pokud možno co nejhůře.

 • hurvo
  22:19 01.01.2016

  prostě nechtějí Ukrajinu v NATO a přesto nejede vlak. Já se jim nedivím.

  Jednak ukrajina do nato nechcela, dokym ich rusi nenapadli, konflikt zacal kvoli asociacnej dohode s EU, ktora sa rusom nepacila.
  A ak sa ukrajina rozhodne ze vstupi do NATO (a to este NATO musi prijat ich ziadost), akym pravom do toho maju co vstupovat rusi?

 • marius
  22:10 01.01.2016

  Hurvo: zdravím, ale tak to není. To není o tom, že ty státy s Ruskem nekamarádí. Je to o tom jaká parta je zrovna u moci. To pak i státy které byly v minulosti s Rusy spojenci, a kde má Rusko mezi lidmi podporu, přejdou do druhého tábora, jako teď ČH, nebo dříve Bulharsko. Bulhaři přitom Rusům dluží strašně moc. Často se mění strany pod nátlakem ze strachu, apod. K Rusku se teď v Evropě nikdo nepřidá i proto, že by na takový darebácký stát pak mohly dopadnou ekonomické sankce, nebo se může zcela náhodně objevit nějaká barevná revoluce, arabské jaro atd.
  Rusové kolem sebe nekopou, prostě nechtějí Ukrajinu v NATO a přesto nejede vlak. Já se jim nedivím. Pokud chceme mír, tak to tak bude.

 • daxik
  21:57 01.01.2016

  marius - Jj, Rusko je hotový gigant, že s ním dokáže ľavou zadnou zatočiť Saudská Arábia kedy sa jej zachce. Je to len obor na hlinených nohách. Po Jeľcinovi stúpla cena ropy, tak si Putin mohol dovoliť vyskakovať. Ty tomu hovoríš, že postavil krajinu na nohy? Ako? Diverzifikovanosť ruskej ekonomiky? nula bodov. Stále je to len o rope a zemnom plyne z ktorých je hradených cca 80 percent ruského rozpočtu. Toto je postaviť na nohy? Nebuď smiešny. Keby to tí Saudi aspoň mienili proti Rusom, ale im išlo primárne o Irán, vydľajší efekt je to ,že Rusko ťažko krváca.
  A s nejakým Banderom choď vieš kam. Vymenujem ti xy "hrdinov" ktorí sa oslavujú v Rusku. Ivan Hrozný je po novom Ivan Prísny, relativizácia viny Stalina a zmena pohľadu naňho v očiach ruskej garnitúry. Minule som niekde sa dočítal, že na červenom námestí má pomník!!!!! ten čo stojí za masakrom v Katyni, meno si teraz nespomeniem, ak to budeš vážne chcieť neskôr ti to vyhľadám. On sám osobne má mať na svojich rukách krv myslím až 8 tisíc ľudí, a osobne myslím tým, že ich sám zabil, zastrelil. To, že pár nácko uctieva Banderu? No a čo. V Rusku je najviac neonacistov na svete. Rusko nie je súper pre USA, je to krajina s HDP na úrovni Talianska alebo Floridy. Jediné s čím môžu operovať sú atómovky.

 • hurvo
  21:53 01.01.2016

  Ah pardon tak nie nacionalny socializmus, ten tam je az teraz, ale internacionalny socializmus.

  Kazdopadne ak sa cierna hora/ukrajina/gruzinsko/finsko/lotyssko/estonsko/litva/polsko s ruskom nechce hrat, tak moze rusko kopat nozickami obvinovat sionistov/slobodomurarov/CIA/USA/vesmirnych jasterov ale kamaratstvo si nevynuti.
  A nic na tom nezmenia ani prachy ktore rusko nalieva do propagandy a zapredancov.

 • marius
  21:25 01.01.2016

  Hurvo: Ještě jsem si pořádně přečetl to co jsi napsal. Národní socialismus v Rusku nikdy nebyl, to si pleteš s jedním naším současným spojencem.

 • mirkulinek
  21:24 01.01.2016

  hurvo : Střet Civilizací - Samuel P. Huntington. Mapka na str. 192. Mrkněte a pochopíte o čem kolega Vestly psal...

 • marius
  21:19 01.01.2016

  Hurvo, a co takhle vrátit Ameriku Indiánům?

 • marius
  21:19 01.01.2016

  Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají na Ukrajině národní hrdiny.
  Putin přebral zemi po Gorbačovovi a Jecinovi ve špatném stavu. Na tom se snad shodneme. Za 15 let jeho vlády se Rusko hodně zvedlo, dokonce tak, že má u lidí podporu 80-90%, na tom se snad shodneme taky. Rusku se začalo dařit až tak dobře, že si už nemuselo nechat všechno líbit a tak přišly úplně náhodou problémy na Ukrajině a následně ekonomické sankce. Rusko teď má jistě nemalé hospodářské problémy, které jsou ale vyvolané uměle nadprodukcí těžby ropy a ekonomickými sankcemi, což má vliv na příjmy do ruské státní kasy. Proč k tomu dochází? Protože ekonomickým tlakem chce USA vyvolat nespokojenost obyčejných Rusů se svou životní úrovní a doufají, že se to obrátí proti Putinovi a místo něho nastoupí někdo více proamerický.
  Ještě jenom tak na okraj. Rusko pro USA pořád představuje konkurenta, takže všechno to okopávání kotníků jsou pouze postupné kroky. Hlavním cílem je rozpad Ruska, tak jak se jim to povedlo u SSSR. Pokud by se pak ještě zadařilo ty nově vzniklé státy poštvat proti sobě, aby mezi sebou bojovaly (jako na Ukrajině),by bylo jako bonus. Pak bude cesta k nerostným zdrojům na Sibiři pro nadnárodní korporace volná a to jde především.

 • marius
  21:19 01.01.2016

  Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají na Ukrajině národní hrdiny.
  Putin přebral zemi po Gorbačovovi a Jecinovi ve špatném stavu. Na tom se snad shodneme. Za 15 let jeho vlády se Rusko hodně zvedlo, dokonce tak, že má u lidí podporu 80-90%, na tom se snad shodneme taky. Rusku se začalo dařit až tak dobře, že si už nemuselo nechat všechno líbit a tak přišly úplně náhodou problémy na Ukrajině a následně ekonomické sankce. Rusko teď má jistě nemalé hospodářské problémy, které jsou ale vyvolané uměle nadprodukcí těžby ropy a ekonomickými sankcemi, což má vliv na příjmy do ruské státní kasy. Proč k tomu dochází? Protože ekonomickým tlakem chce USA vyvolat nespokojenost obyčejných Rusů se svou životní úrovní a doufají, že se to obrátí proti Putinovi a místo něho nastoupí někdo více proamerický.
  Ještě jenom tak na okraj. Rusko pro USA pořád představuje konkurenta, takže všechno to okopávání kotníků jsou pouze postupné kroky. Hlavním cílem je rozpad Ruska, tak jak se jim to povedlo u SSSR. Pokud by se pak ještě zadařilo ty nově vzniklé státy poštvat proti sobě, aby mezi sebou bojovaly (jako na Ukrajině),by bylo jako bonus. Pak bude cesta k nerostným zdrojům na Sibiři pro nadnárodní korporace volná a to jde především.

 • hurvo
  20:58 01.01.2016

  aka zapadna a aka vychodna ukraina? CO TO MELES?
  ideme sa hrat na rozdrobovanie uzemia? Nech sa paci odovzdajte sibir cinanom.
  ideme sa hrat na historicke naroky, nech sa paci vratit kareliu finom.
  historicke naroky z doby carovnej katariny? nech sa paci vratit vsetko co je od kaukazu na vychod.

  Skoda ze legionarov nebolo viac, mohli zabranit najvacsej katastrofe 20 storocia, ruskemu nacionalnemu socializmu.

 • Vestly
  20:43 01.01.2016

  Chces teda povedat, že zapadna ukrajina ma pravo na sebaurcenie, zatial čo východná nie? tak ty si demokrat jak vínko..

 • daxik
  20:27 01.01.2016

  marius -
  No tak zase toto nie, lebo kráľovsky bavíte vy mňa. Toto sprisahanecké, konšpirátorské videnie sveta išlo vždy mimo mňa a vždy som sa na ňom bavil. Niečo podobné ako ukrajinský majdan sa nedá zorganizovať zvonku. Resp. takto, môže tam byť nejaká malá, skutočne malilinká podpora, ale zmanipulovať zmýšľanie státisícov ľudí a prinútiť ich aby dobrovoľne riskovali svoje životy v uliciach? Really?!!
  Krásne konštrukcie vytvárate, 5 mld. dolárov, platení demonštranti, snajpri, už vám chýbajú len jašteri a Santa Claus :).
  Len pre poriadok, Porošenko je tiež špina, ale o tom to je. Ukrajinci si nevedia zvloiť dobré elity, ale ich nemajú neviem. Ale majú právo na svoje vlastné smerovanie. Ak chcú ísť na Západ, Putin nemá právo do toho hovoriť.. S fašizmom to na mňa neskúšajte, to je veľmi primitívne. Na Ukrajine je percentuálne toľko fašistov na obyvateľa ako ich je v Rusku. Akurát v ruský režim je definícii fašistického režimu bližšie než akákoľvek iná regionálna veľmoc. Schválne si tú definíciu kuknite, Putina jeho režim napĺňa skoro všetko. Každý kto má iný názor ako on mimochodom je preňho fašista, dokonca mnohí jednoduchší bojujúci na strane separatistov tam išli kvôli tomu, že išli bojovať proti fašizmu ako ich dedko za vlasteneckej vojny. :D Tak vieš, ono krajina asi nebude v dobrej finančnej kondícii po Janukovyčovi, navyše, ked jej agresívny sused sa rozhodne ju zatiahnuť do vojny. Ale ako sa vraví Božie mlyny melú... viď sankcie a vývoj na trhoch ropy, ktoré Rusko tvrdo zasiahlo :). nepôjdu k ledu, s týmto strašia socialisti všade tam, kde sa krajina pokúša o európsku transformáciu.
  Aha bratskú Zem :) a preto tam poslali vraždiť svojich vojakov? Jáj, či aj v 68 to bola vlastne len bratská pomoc. Ako som inak písal, Putin si vytvoril druhé Poľsko. Z krajiny kde mali ľudia na Rusko neutrálny pohľad (ak neriešime históriu, krivdy ...) vytvoril krajinu ukrajinských nacionalistov nenávidiacich všetko ruské. Ja sa im ani nečudujem. Lebo tieto prokremelské báchorky, ktoré sem z východných webov idú môžu ovplyvniť max. tých, čo z princípu nenávidia Západ, EU, ale ukrajincov asi ťažko. Tam ťažko niekoho presvedčíš, že za to, že jeho syn je mŕtvy rukou ruského vojaka bez výložiek, alebo výbuchom granátu odpáleného z povstaleckých pozícií, môže júesej a EU.

 • marius
  19:59 01.01.2016

  Daxiku teraz si ma rozosmial. No čo, ak na Nový rok tak po celý rok. Jestli byl Majdan dílem ukrajinského lidu, tak já jsem královna ze Sáby. Majdan byl především dílem západních zpravodajských služeb. Samozřejmě, že za Janukovyče na Ukrajině kvetla korupce a míra rozkradení státu dospěla za celou dobu od rozpadu Sojuzu, do katastrofálního stavu. Ze začátku lidé na Majdanu protestovali proti vládě a hlavně proti oligarchům, kteří tu vládu samozřejmě pásli. Tak to tam bylo celou dobu od osamostatnění Ukrajiny. Američané do Ukrajiny investovali v průběhu let 5 mld. dolarů, jenom proto, aby se tam ten převrat mohl uskutečnit, čímž by RF vznikly značné problémy. Ty tisícovky "aktivistů" na Majdanu stanovali ty tři měsíce za mzdu. Který zaměstnaný člověk by si to mohl asi tak dovolit nechodit do práce a dělat bordel na náměstí, že? Když se ani po této době nic moc nedělo, tak se nasadili snipeři, kteří postříleli pár lidí na každé straně a bylo hotovo.
  Teď k tomu, jak si Ukrajinci svobodně zvolili svůj osud. Takže i když byl Majdan primárně určen proti oligarchům, kteří rozkradli celý stát (jak si mysleli obyčejni Ukrajinci), ve volbách si je sami občani po tzv. Revoluci důstojnosti navolili do vlády, zastupitelstev atd. Dneska když se podíváš na ukrajinskou vládu, tak schválně kolik tam je cizinců a kolik Ukrajinců? Dále to už všichni známe, uctívání Bandery, Šuškeviče, fašismus, Moskaly na nože, masakr v Oděse, trestná výprava na Donbas a na závěr státní bankrot. Jakje vidět toto se moc nepovedlo. Ta svobodná volba je hlavně o zmanipulování mas.
  Ještě ti to vysvětlím i z jiné strany. Ta smlouva o přístupu k EU, kterou Janukovyč odmítl na úplném začátku podepsat a o které si obyčejní ukrajinci mysleli, že jim zajistí blahobyt a vstup na pracovní trhy EU, by pro Ukrajinu a ukrajinské firmy ve skutečnosti znamenala katastrofu, protože by ukrajinský trh byl otevřen západním firmám a výrobkům a těm Ukrajinci nemohou vůbec konkurovat. Co myslíš že se stane teď když Ukrajina otevírá svůj trh EU? Půjdou úplně do kelu.
  Nevím jaký to nakonec vezme konec, ale věřím, že časem se alespoň východní Ukrajina a Bělorusko vrátí k Rusku, protože tam patří. Dnes momentálně už západ na Ukrajinu kašle. Pokud ji nelze využít jako beranidlo proti Rusku, je pouze přítěží. Jediný kdo jim může pomoci jsou Rusové, protože Ukrajinu berou jako bratrskou zemi.

 • mirkulinek
  19:37 01.01.2016

  Apache : nejste trochu moc vztahovačný? Nesnažím se z Vás dělat debila, pouze sem se Vám snažil vysvětlit jisté dějiné souvislosti, které Vám buď unikají, nebo se Vám nehodí do Vašeho vidění světa.

 • apache
  19:30 01.01.2016

  mirkulinek, já tvůj komentář pochopil naprosto přesně, takže neděláš debila ze mě, ale akorát sám ze sebe...

 • mirkulinek
  19:22 01.01.2016

  apache: Držím se toho proto, že jste ji zmínil ve svém příspěvku. Píšete - Na Kubu z USA se pokusili dostat silou Kubánci. ////Ale za výrazné pomoci US Army a CIA, které tuto akci naplánovali, na to bych nezapomínal. Kubánci co utekli do USA na to totiž neměli prostředky. Tudíž USA podporovala převrat v cizí zemi. Přímo zasahovala do její suverenity a činila tak pro to, že tento karibský ostrov zahrnovali do své sféry zájmů.
  Na Ukrajině, respektive v její východní části se vzbouřila značná část obyvatelstva, pobouřilo je svržení legální vlády převratem. A to zřejmě proto, že většina obyvatelstva východních částí Ukrajiny jsou Rusové a nebo rusky mluvící Ukrajinci, povětšinou ze smíšených rodin. Na toto území nepřišli, byli i s tímto územím přeřazeni do tehdejší Ukrajinské SSR, tehdy to samozřejmě nikomu nevadilo, ale po rozpadu SSSR to má samozřejmě dalekosáhlé důsledky. Takže Vaše tvrzení, že na Ukrajinu přišli Rusové mírně pokulhává. Ono jich tam totiž cca 10 milionů jednoduše žilo a žije. To, že Rusko tyto lidi podporuje mi přijde naprosto přirozené a nevidím v tom žádný problém. Jiné státy běžně podporují opozici, nebo separatistická hnutí v jiných zemích, které považují za své sféry vlivu. Přesně tak, jako USA považují Kubu za sféru svého vlivu, proto to přirovnání.

  Za 2. zareaguji na Váš komentář mirkulinek: teď se navíc krásně ukázaly vaše myšlenkové pochody: Za druhou světovou nemůže Německo, ale ostatní západní státy. Tak teď už je mi jasné, proč dnes obviňujete všechny ostatní, jen ne Rusko...//// Pane Apache. Důrazně Vám doporučuji pořádně si přečíst co jsem napsal. Zjistíte zajímavou věc a to, že jsem napsal : Za vypuknutím 2. světové války můžeme hledat MOCNOSTI pouze dvě.
  //// Možnosti jsou tedy jen dvě. Buď velice pokulháváte ve čtení a tedy Vám doporučuji návrat do 3. třídy ZŠ, kde budete moci tyto své nedostatky napravit a nebo pokulháváte v historii 20. století takovým způsobem, že považujete Německo, respektive Výmarskou republiku za VELMOC, která způsobila Druhou světovou válku. Samozřejmě, válku Německo začalo, ale až po sledu událostí, které svojí chybnou politikou zapříčinili právě tyto DVĚ MOCNOSTI. Jestliže toto nechápete, tak doporučuji návštěvy hodin dějepisu 9. třídy ZŠ.

 • flanker.jirka
  19:06 01.01.2016

  To apache: mirkulinek narazí na to ze tak zvané vítězné mocnosti se rozhodly Německo rozebrat finančně, to otevrelo cestu k radikalizaci. Přitom z vojenského hlediska Francie prohrávala obě světové války s Němci. V první se prakticky na německé území moc nedostali a druhou projeli zase. Británii zachránilo, to ze jsou na ostrovech. Pokaždé se do toho musely vlozit USA.

 • Pepos
  19:05 01.01.2016

  flanker.jirka súhlas triezvy pohľad na svet.
  apache Ty si asi bývali komouš ktorý vymenil jednu hviezdu za asi 50 -tie tvoje demagogické reči nemajú hlavu pätu.

 • flanker.jirka
  18:51 01.01.2016

  To daxik: v dodatku prave byly i pobaltské státy s polskem. Uváděl jsem to jako příklad toho jak to dodnes chodí. Verejnosti se predhazuje minimum informaci.

  Naprosto s vámi souhlasim s hodnocenim Janukovycovy vlády, jen se divim, ze nikomu kdo ji po převratu osocuje (mezi největší kritiky patří naší eurohujeri) nevadilo korupcni prostredi a mafie a celou dobu s nim EU jednala o rozvoji trhu. Pri majdanu bylo videt, ze nekdo mel i plan B. Přitom mohl se mohl Janukovyc zachovat tvrdé hned z pocatku a nečekat na to az budou lidi bydlet na namesti několik měsíců za peníze z venku.
  Mimochodem v roce 2012 v teto vládě byl ministrem hospodarstvi nějaký Petro Porosenko, který kdysi dávno byl i u zrodu Janukovycovy strany, pak prebehel k Juscenkovi a pak zase sedne do vlády s Janukovycem. Takových charakterních loutek máme i u nás dost. Tak ze zase jen pochybná existence, ale ted jde na ruku jiným panum o nějakém prozření a demokracii lze pochybovat.

Stránka 1 z 4