Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • semtam
    08:02 04.01.2016

    armataratata Nechci Vám brát iluze, ale co jste napsal ohledně separatistických tendencí je přinejmenším nevědomí hoax. Skotsko a jeho snaha o nezávislost se táhne historií ...Zobrazit celý příspěvek

    armataratata

    Nechci Vám brát iluze, ale co jste napsal ohledně separatistických tendencí je přinejmenším nevědomí hoax. Skotsko a jeho snaha o nezávislost se táhne historií Skotska jak je Skotsko Skotskem. To, že bude v roce 2014 referendum o nezávislosti se rozhodlo již v roce 2007. Ale chápu, nač si s tím lámat hlavu, pro pitomce stačí říct, že za to může Rusko a je to v suchu.
    Pane armataratata asi vůbec netušíte, že Skoti jsou největší zastánci EU ve Velké Británii. Kdyby se jim nezávislost povedla, tak by v EU vydrželi. Výstup z EU je v Británii dosti žhavé téma a největší podporu má mezi Angličany. Jsou podle Vás Angličané Ruskem placeni za to, aby se pokusili vystoupit z EU?
    Dále zmiňujete Irsko, sic nevím kvůli čemu, ale asi kvůli Lisabonské smlouvě. Víte vůbec v čem byl problém? Odhaduju, že víte s prominutím prd. Ale "víte", že je zatím Rusko. Docela trapné.

    Víte ona ekonomika nemusí být nutně vázána na členství EU. Vše má své pro a proti. Jediná s jistotou očekávaná hrozba je jakási pomsta EU a když to bude malý stát co by se pokusil odejít. Tak zároveň může EU posloužit jako odstrašující případ, proč to nedělat. Zkrátka totalita schovaná za roušku demokracie. A pamatujte, ten kdo chce jakkoli rozrušit EU či plně nesdílí pohled na její řád je agentem Ruska či podplácen Ruskem. :)Skrýt celý příspěvek

  • armataratata
    20:25 03.01.2016

    Vystoupit z EU není naděje, ale hrozba. Náš průmysl je orientován na export a to na západ, hlavně do Německa a členství v EU obchodování velmi zjednodušuje. Navíc jsme vystaveni ...Zobrazit celý příspěvek

    Vystoupit z EU není naděje, ale hrozba. Náš průmysl je orientován na export a to na západ, hlavně do Německa a členství v EU obchodování velmi zjednodušuje. Navíc jsme vystaveni silnému tlaku konkurence a naši podnikatelé se musí opravdu snažit, chtějí-li uspět, což má blahodárný dopad na kvalitu. Členství v EU je pro ČR jednoznačnou výhodou - důkazem jsou ekonomické ukazatele, které řadí ČR k nejstabilnějším evropským zemím s nejnižším rizikem chudoby. Blbečci s transparenty se škrtlou vlajkou EU by českým firmám práci nezajistili a odbyt nenahradili, ti jsou rádi že trefí na úřad práce a zpět. A prodávat korálky ruským domorodcům můžeme ať jsme v EU nebo ne, tato možnost nikdy nepomine. A když teď pominula díky sankcím, neprojevilo se to naprosto nijak a nikde. Pokud jde o dezintegrační snahy části politického spektra v evropských zemích, tak ve zmíněném Skotksu a Irsku byly Ruskem vynaložené peníze na všechny ty kampaně stran, jež mají v názvu "Svobodní", jen dalšími vagony rublů vyhozenými z okna. A ani Maria Ruskem ProLepenová to nezvládla dle přání zadavatelů.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    22:24 02.01.2016

    EU je jen další parta lidi, kteří si myslí, že tu jsou na věčné časy. To Takeda: dobře víme jak by se unie zachovala pokud by se někdo chtěl cuknout, v případě menší země je ...Zobrazit celý příspěvek

    EU je jen další parta lidi, kteří si myslí, že tu jsou na věčné časy.

    To Takeda: dobře víme jak by se unie zachovala pokud by se někdo chtěl cuknout, v případě menší země je jasné, že by se tam uspořádal "mejdan" nebo by se referendum o vystoupení opakovalo, muselo by se te zemi "pomoci ke spravnemu názoru"
    Už jednou to unie prokázala, když se "nepovedlo "první referendum Irska o Lisabonské smlouvě, kdyby tehdy řekli ano, tak by se nemuselo opakovat. http://zpravy.idnes.cz/irove-n...
    https://m.youtube.com/watch?v=... Skrýt celý příspěvek

  • marius
    21:09 02.01.2016

    Kdyby bylo dneska po schvaleni kvot v CR referendum, tak ho budou muset nekolikrat opakovat, protoze vetsina bude pro vystoupeni z EU. Totez plati pro Slovensko a Madarsko. Dnes ...Zobrazit celý příspěvek

    Kdyby bylo dneska po schvaleni kvot v CR referendum, tak ho budou muset nekolikrat opakovat, protoze vetsina bude pro vystoupeni z EU. Totez plati pro Slovensko a Madarsko. Dnes je setrvani v EU pro nas nevyhodne. Problem je v tom, ze pokud bychom chteli tento spolek opustit, trest by nas neminul. Vsechny strategicke podniky se prodali zahr. investorum a vyvazime hlavne do EU, takze dnes jsme vlastne nemeckym protektoratem. Doufejme, ze se EU odrovna sama a ze az se tak stane, nebude ux pozde.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:52 02.01.2016

    Takeda Tak ale poté nemůžeme básnit, jak je to suprová organizace. EU má sama se sebou potíže. Snad vidíte tu pointu. jak mohu někoho vyzdvihovat, když ani nevím jak se zachová. ...Zobrazit celý příspěvek

    Takeda

    Tak ale poté nemůžeme básnit, jak je to suprová organizace. EU má sama se sebou potíže. Snad vidíte tu pointu. jak mohu někoho vyzdvihovat, když ani nevím jak se zachová. EU mě velmi zklamala postojem k majdanu a následně i poté. I když jsem nikdy nebyl zastáncem současné podoby EU, tak jsem ji ale uznával jako autoritu v oblasti práv, demokracie, do jisté míry spravedlnosti a svobod. Nyní se mi toto mínění již rozpadlo.

    Ohledně Skotska, ano, ale zde byl i vytvořen nátlak pro znejistění voličů.Skrýt celý příspěvek

  • Takeda
    20:27 02.01.2016

    semtam: No jo, ale mi nevíme jak by se EU chovala, kdyby chtěl někdo odejít. Takže tenhle Váš argument je naprosto mimo. Se Skotskem jste taky vedle. Jasně, že Britové se ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam: No jo, ale mi nevíme jak by se EU chovala, kdyby chtěl někdo odejít. Takže tenhle Váš argument je naprosto mimo.

    Se Skotskem jste taky vedle. Jasně, že Britové se snažili Skoty přesvědčit. Co je na tom proboha tak ďábelského. Chcete se odtrhnout? Bude vás to něco stát? To je život.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    20:10 02.01.2016

    daxik Mirkulinek Vám již za mě odpověděl. Dále píšete ve svých komentářích o Ficovi a jeho vyvolávání strachu z neznámého. To absolutně nemůže být pravda. Z jednoho důvodu, že o ...Zobrazit celý příspěvek

    daxik

    Mirkulinek Vám již za mě odpověděl. Dále píšete ve svých komentářích o Ficovi a jeho vyvolávání strachu z neznámého. To absolutně nemůže být pravda. Z jednoho důvodu, že o nic neznámého nejde. Občané V4 nejsou totálně vymaštěné stádo bez znalostí evropských poměrů. Všichni vycházejí hlavně ze zkušeností ostatních zemí, které již vlny emigrace podobných kultur zasáhly v minulosti.

    Mám na Vás otázku, jak si myslíte, kdyby občané nějaké země demokraticky odhlasovali odchod z EU, myslíte, že by EU byla tak hodňoučká jak si myslíte.

    Příkladem budiž Skotsko i když se nejednalo o odchod z EU, ale ze Spojeného Království. Tak na Skoty byl veden nátlak, že se vlastně ani neví jak moc bude království se s nimi vůbec kamarádit a pravděpodobně čekají Skotsko těžkosti.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    16:52 02.01.2016

    stanyk No na rozdíl od Vás žádný, vy máte asi lepší "matroš". Obsazení nějakého území má význam jen, když to území jsem schopen udržet. Ruská armáda je sice schopná dobýt např. ...Zobrazit celý příspěvek

    stanyk
    No na rozdíl od Vás žádný, vy máte asi lepší "matroš".
    Obsazení nějakého území má význam jen, když to území jsem schopen udržet. Ruská armáda je sice schopná dobýt např. Ukrajinu, ale rozhodně nemá kapacity nepřátelský území delší dobu okupovat (tyto kapacity nemělo ani SSSR, a nemá je ale ani USA, bylo to vidět ve Vietnamu a v Iráku a Afghánistánu).
    Prostě území kde tě obyvatelstvo nenávidí a vidí v tobě okupanta nemůže žádná armáda dlouho udržet.
    Lepší je na daném území mít poslušnou vládu (jako byly třeba vlády bývalého sovětského bloku ale nemusíme koukat jen na východ), které problémy na vlastním území řeší samy (třeba za pomoci poradců) a velmoc tam má třeba základny.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    16:16 02.01.2016

    Mirage Nový státy nejsou potřeba jako nějaký přínos, jejich hlavní význam je, že slouží jako nárazníkové pásmo, aby se ochránili původní členové NATO. "Je to věc Černohorců" - On ...Zobrazit celý příspěvek

    Mirage
    Nový státy nejsou potřeba jako nějaký přínos, jejich hlavní význam je, že slouží jako nárazníkové pásmo, aby se ochránili původní členové NATO.
    "Je to věc Černohorců" - On se hlavně občanů nikdo neptá jestli do nějakého paktu (a je mi jedno jestli se jmenuje Varšavský nebo Severoatlantický) chtějí vstupovat. To je i případ Černé Hory (stejně jako Česka, Slovenska, Maďarska atd.). Je skutečně s podivem, že o tak důležité otázce nerozhodují občané v referendu (na rozdíl třeba od Španělska, kde vstup schvalovali v referendu).
    A spoléhání se na NATO - přečtěte si pořádně článek 5. NATO by možná začalo pořádně fungovat až by se ruský tanky blížily spáleným Polskem a Českem k německý hranici. Ale celý je to nesmysl, Rusko nepotřebuje obsazovat státy, jejich území je dost velký i bez střední Evropy a Balkánu.

    daxík
    Proč do toho pletu USA? Přece se tu celou dobu bavíme o NATO. Tuhle organizaci USA vymysleli, jsou v jejím čele a ostatní skáčou jak USA pískají.
    Pokud o EU víte něco málo (asi jako o polsko-německý smlouvě z roku 1934, nebo o přihlášce SSSR do NATO) tak chápu Váš názor na EU.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    15:48 02.01.2016

    to Mirage: jsme platnými členy NATO, jen bychom se měli více držet hned prvního šlánku Washingtonské smlouvy. Navíc, jsme užiteční jako vlivová zóna. Vždy je pro naše sousedy na ...Zobrazit celý příspěvek

    to Mirage: jsme platnými členy NATO, jen bychom se měli více držet hned prvního šlánku Washingtonské smlouvy. Navíc, jsme užiteční jako vlivová zóna. Vždy je pro naše sousedy na západ od nás přímo v alianci, než abychom se tvářili tak nějak neutrálně. Takové zóny si tu velmoci nárokují celé dvacáté století, však nás takto použili jako předhozenou kost Stalinovi hned v 45. roce. USA se drží dlouhodobé strategie své obrany tak, aby nemusela bránit vlastní pobřeží, tak je lepší mít pod vlivem pobřeží už naprotější straně, má to svou logiku a pokud na to mají ekonomické, vojenské a kulturní kapacity, tak to musí využít. Podobně se o to teď snaží rusové.Skrýt celý příspěvek

  • Mirage
    15:33 02.01.2016

    Pro NATO nejsou vesmes novi clenove zadnym prinosem, spise starosti. Snad jen s vyjimkou Polska. Nikdo novy - vcetne nas - jsme do NATO nevstupoval s chuti branit zapadni zeme, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Pro NATO nejsou vesmes novi clenove zadnym prinosem, spise starosti. Snad jen s vyjimkou Polska. Nikdo novy - vcetne nas - jsme do NATO nevstupoval s chuti branit zapadni zeme, ale naopak s nadeji, ze zapad bude branit nas, ze nam silne zapadni armady budou garantovat, ze uz nas nikdy neuchvati Rusko. Cerna Hora zna za ty roky spoluprace Rusko jiste dobre a jeji rozhodovani mezi Ruskem a zapadem tedy nebylo iracionalni, jak rekl Lavrov, ale naopak dobre promyslene. Proste si vybrali zapad. Mozna si Rogozin prostreli vzteky i druhou nohu, ale je to vec Cernohorcu.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    13:29 02.01.2016

    crusader áno verím. Ste mi nabili na smeč. Utečenci. Slovensko, jedna z najmenších a najslabších krajín sa postavila s Českom a Poľskom proti väčšine krajín EU v rámci povinných ...Zobrazit celý příspěvek

    crusader
    áno verím. Ste mi nabili na smeč. Utečenci. Slovensko, jedna z najmenších a najslabších krajín sa postavila s Českom a Poľskom proti väčšine krajín EU v rámci povinných kvót, nakoniec ostáva v tom sama (celé je to účelová Ficova fraška, aby vyhral voľby. A preto útočí na najnižšie ľudské pudy, strach z neznámeho. Ale pointa je inde). Dokonca sme podali na EU žalobu. Viete si predstaviť niečo podobné za bývalého režime? Ťažko. Mimochodom toto na mňa neskúšajte, o EU niečo málo viem a krčmové kecy ako je EU zlá, ako nás chce len využiť, ako si Nemci diktujú to a to na mňa neskúšajte, nie som z tej sorty ktorí na toto počúvajú.

    A prečo do toho pletiete USA?Skrýt celý příspěvek

  • theo
    12:26 02.01.2016

    Pani tak kto napíše niečo o ruských odstreľovačoch na maidane. Tak kto strieľal z hotela ukrajina . Prečo ti ľudia davno nesedia, lebo su súčasťou dnešnej moci na ukrajine. Kto ...Zobrazit celý příspěvek

    Pani tak kto napíše niečo o ruských odstreľovačoch na maidane. Tak
    kto strieľal z hotela ukrajina . Prečo ti ľudia davno nesedia, lebo su súčasťou
    dnešnej moci na ukrajine. Kto dal odstrániť stromy z námestia po zverejneni
    reportáže BBC, že strieľať sa malo z hotela ukrajina . Ako aj potvrdenie, že
    zbrane , ktoré boli použite proti berkutu a protestujucim boli zhodne.
    Dokonca bolo na YouTube video kde traja pani po streľbe odkladaju puzdra
    so zbranami do auta.
    A este vatsina uktajincov v parlamente a aj v najvyssej rade nehovori ukrajinsky
    a su vedene v rustine.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    12:14 02.01.2016

    Crusader: to si nemyslím. Liberálové s komunisty nepůjdou, ale to neznamená, že se nesnaží Putina zbavit. odkaz na kom. stranu ...Zobrazit celý příspěvek

    Crusader: to si nemyslím. Liberálové s komunisty nepůjdou, ale to neznamená, že se nesnaží Putina zbavit.
    odkaz na kom. stranu RF
    https://cs.wikipedia.org/wiki/...

    odkaz na článek doporučuji přečíst - jsou tam popsány vztahy Putin - opozice
    http://www.nwoo.org/2015/12/29... Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    12:01 02.01.2016

    marius
    no já myslím, že komunisté v Rusku budou dneska asi demokraté, protože jsou v opozici proti Putinovi a všichni co jsou proti Putinovi jsou "demokratická opozice"
    :-))

    marius
    no já myslím, že komunisté v Rusku budou dneska asi demokraté, protože jsou v opozici proti Putinovi a všichni co jsou proti Putinovi jsou "demokratická opozice"
    :-))

  • crusader
    11:50 02.01.2016

    Náhodou přihláška od Rusů to byl skvělý diplomatický tah, tím totiž ukázali, že Washingtonská smlouva (základní dokument NATO) je namířen proti nim. A asi by nebylo špatný si ten ...Zobrazit celý příspěvek

    Náhodou přihláška od Rusů to byl skvělý diplomatický tah, tím totiž ukázali, že Washingtonská smlouva (základní dokument NATO) je namířen proti nim.
    A asi by nebylo špatný si ten dokument občas přečíst, hlavně článek 1 o mírovém řešení sporů.
    http://www.natoaktual.cz/na_zp... Skrýt celý příspěvek

  • marius
    11:42 02.01.2016

    Pokud by Rusko bylo členem NATO, tak máme možná po starostech ohledně války v Evropě. Je to samozřejmě nemožné, protože NATO slouží hlavně jako klacek Američanů proti Rusům, takže ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokud by Rusko bylo členem NATO, tak máme možná po starostech ohledně války v Evropě. Je to samozřejmě nemožné, protože NATO slouží hlavně jako klacek Američanů proti Rusům, takže amíci nikdy nedopustí členství Ruska v této alianci. NATO dnes skutečně není obranný pakt, možná ani nikdy nebylo.
    Daxiku, nevím proč píšeš o čs. červených užitečných idiotech. Je to teď sice v módě označovat lidi s jiným, než s tím správným názorem podobnými tituly, ale o tobě tady taky nikdo nepíše jako o americkém ignorantovi. Jinak ještě jen pro doplnění, nevím přesně kolik procent mají v současné době v Rusku komunisti, ale předpokládám, že jsou na tom hůř než ti naši.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    11:36 02.01.2016

    daxík Vy budete asi hodně mladý nebo naivní, že? "To je tá predstava Rusa už od dôb hlbokého cárizmu, Rus sa baví len s veľkými, malých má za gubernie a satelity" Američané snad ...Zobrazit celý příspěvek

    daxík
    Vy budete asi hodně mladý nebo naivní, že?
    "To je tá predstava Rusa už od dôb hlbokého cárizmu, Rus sa baví len s veľkými, malých má za gubernie a satelity"
    Američané snad jednají jinak? Přesně takhle totiž jednají velmoci.
    Malý státečky jako jsme my (Česko, Slovensko, Maďarsko, pobaltský státy) jsou vždycky "jen hrotem kopí namířeným na nepřítele" jak se hezky říká, neboli nárazníkovou zónou, kterou lze obětovat. No a pro Američany je tahle nárazníková zóna celá Evropa.
    A rovnost v EU, opravdu tomu věříte? Jestli ano máte asi dobrý "matroš". Dobře to bylo vidět u kvót pro utečence, pravidla EU se ohýbají podle potřeby jak to vyhovuje Německu a Francii.Skrýt celý příspěvek

  • Shania
    11:30 02.01.2016

    daxik: no muselo byt velmi veselo, kdyz do aliace ktera vznikla proti nim podalo SSSR prihlasku:)

    tak asi vzniklo prvni trololo.

    daxik: no muselo byt velmi veselo, kdyz do aliace ktera vznikla proti nim podalo SSSR prihlasku:)

    tak asi vzniklo prvni trololo.

  • mirkulinek
    11:07 02.01.2016

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 10