Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • apache
    15:08 29.12.2015

    Sgt Murphy: A co jako? Takže ty jedinej víš vše a ostatní jsou zmanipulovaní západem, tak je to? Já znám taky na Ukrajině lidi, a ti mi zas jen potvrzují přesný opak toho, co ...Zobrazit celý příspěvek

    Sgt Murphy: A co jako? Takže ty jedinej víš vše a ostatní jsou zmanipulovaní západem, tak je to? Já znám taky na Ukrajině lidi, a ti mi zas jen potvrzují přesný opak toho, co tvrdíš ty. Lidi, kteří na Donbase žili normální životy, dokud se tam nezačali potloukat občané RF s kalašnikovy. Lidi, kteří žili v míru, dokud si rusáci nezačali dělat nárok na území, na kterém tito lidé žili. Takže s těma kecama o tom, jak za všechno může EU a USA, jdi do hajzlu.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    14:36 29.12.2015

    Osobne ma ľudia ako ty, Clanek, nepobavia ale zarazia svojou nevedomosťou.

    Osobne ma ľudia ako ty, Clanek, nepobavia ale zarazia svojou nevedomosťou.

  • Sgt Murphy
    14:34 29.12.2015

    Clanek, sorry, ja mám kontakty na Ukrajine. Ty len čítaš čo ti niekto podstrčí.

    Clanek, sorry, ja mám kontakty na Ukrajine. Ty len čítaš čo ti niekto podstrčí.

  • Clanek
    14:22 29.12.2015

    Cernou Horu do NATO nebrat a uz vubec ne do EU. Mel by byt nejaky nastaveny standart kdo muze a kdo naopak nemuze vstoupit a mame li podezreni (to to popisuju hodne lehce) ze jde ...Zobrazit celý příspěvek

    Cernou Horu do NATO nebrat a uz vubec ne do EU. Mel by byt nejaky nastaveny standart kdo muze a kdo naopak nemuze vstoupit a mame li podezreni (to to popisuju hodne lehce) ze jde vlastne o mafii rizeny stat tak si musime uvedomit to co uz tu nekdo zminil, ze ne jen neco ziskavame, ale taky neco davame v sanc. Nechci aby obranny spolek ktereho jsem soucasti branil i pripadne excesy nedemokratickeho clena. Nechci aby si ted Cerna Hora zacala po kridly NATO delat v nadsazce co chce. Ze chce CH do NATO vstoupit je logicke, a ze my chceme mit dalsi stat jako spojence a ne potencialniho nepritele je taky logicke, ale my jsme ti co neco nabizeji, my jsme ti co si mame diktovat podminky a CH bud prijmout ocistenou anebo neprijmout vubec. Meciarovske Slovensko by taky nemelo mit vstup do NATO otevreny, Dzurindovske Slovensko jiz ano.

    Sgt Murphy:"Ten kto tvrdí že na východe Ukrajiny robí neporiadok Rusko, je zmanipulovaný Západom a nevidí do veci." - diky, pobavilo. :DSkrýt celý příspěvek

  • Superme
    14:21 29.12.2015

    Ááá, když tak čtu některé příspěvky dole. Pánové, Rusové do toho samozřejmě nemají právo mluvit.. otázka však je, zda do toho mohou mluvit podle vás třeba občané samotné Černé ...Zobrazit celý příspěvek

    Ááá, když tak čtu některé příspěvky dole. Pánové, Rusové do toho samozřejmě nemají právo mluvit.. otázka však je, zda do toho mohou mluvit podle vás třeba občané samotné Černé Hory. Pravda, myslím tím ty, kteří se vstupem nesouhlasí a měsíc co měsíc proti tomu protestují (což se vám asi líbit moc nebude, ale co už).

    https://www.youtube.com/watch?... Skrýt celý příspěvek

  • Jura99
    14:04 29.12.2015

    Posledních 25let na Balkáně je historií zbytečných obětí, zbytečných ekonomických ztrát, zbytečných mocenských ztrát (Jugoslávie byl pojem, zatímco ministáty Slovinsko, ČH, ...Zobrazit celý příspěvek

    Posledních 25let na Balkáně je historií zbytečných obětí, zbytečných ekonomických ztrát, zbytečných mocenských ztrát (Jugoslávie byl pojem, zatímco ministáty Slovinsko, ČH, Makedonie, Kosovo jsou nic, Chorvatsko, Bosna a Srbsko jen trochu více než nic), aby se nakonec všichni zúčastnění dříve či později stejně sešli v EU a v NATO.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    13:49 29.12.2015

    Pred tým, než sa jednotky Ruska objavili na strategicky dôležitom Kryme a došlo k jeho anexii, urobilo krok proti RU práve EU a USA zvrhnutím proruskej vlády v Ukrajine a nasadením ...Zobrazit celý příspěvek

    Pred tým, než sa jednotky Ruska objavili na strategicky dôležitom Kryme a došlo k jeho anexii, urobilo krok proti RU práve EU a USA zvrhnutím proruskej vlády v Ukrajine a nasadením silne protiruskej. To že RU chcelo obsadiť Ukrajinu a Pobaltie, to môže tvrdiť len blázon s vymytým mozgom. Ten kto tvrdí že na východe Ukrajiny robí neporiadok Rusko, je zmanipulovaný Západom a nevidí do veci.Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    13:43 29.12.2015

    Beld Takže ty zásadně odmítáš Černou horu do EU protože to je mafiánsky řízený totalitní stát (nevím, já bych takhle označil Kosovo, ale máš možná pravdu, mě tyhle malinký ...Zobrazit celý příspěvek

    Beld
    Takže ty zásadně odmítáš Černou horu do EU protože to je mafiánsky řízený totalitní stát (nevím, já bych takhle označil Kosovo, ale máš možná pravdu, mě tyhle malinký státečky dost splývají), ale nevadí ti jít za ten samý stát třeba do války?
    Co myslíš, že bude takový malý státeček (podle tebe navíc řízený mafiánskou totalitou) dělat když za sebou bude cítit silnou vojenskou alianci? Navíc, když mu neustále někdo bude tvrdit nesmysly o článku 5 Severoatlantické smlouvy o tom, že mu NATO přijde na pomoc. No takový stát začne vyvolávat problémy se svými sousedy. kteří v NATO nejsou. Co bude následovat? Srbsko a možná i v Makedonie začnou hledat ochranu. A kde? Přece u Ruské federace. Takže vliv Ruska v dané oblasti se nesníží ale možná naopak zvýší.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    13:41 29.12.2015

    Rusko vs Nato. Opäť. Studená vojna sa ešte neskončila. Avšak prečo? Dnes vidím jediného agresora USA ktorý sa snaží silou mocou udržať svoj permanentný vplyv vo svete a Rusko ...Zobrazit celý příspěvek

    Rusko vs Nato. Opäť. Studená vojna sa ešte neskončila. Avšak prečo?

    Dnes vidím jediného agresora USA ktorý sa snaží silou mocou udržať svoj permanentný vplyv vo svete a Rusko vidí ako nepriateľa. Ekonomicky sa ich snažia utlačiť. EU však Rusko potrebuje a Rusko potrebuje EU ak nechce padnúť pod vplyv Číny. Plyn, ropa a ostatné suroviny. Obchod, zbrojný priemysel. Vývoj v oblasti vesmíru a kozmonautiky. Mnohé bývalé republiky ZSSR potrebujú Rusko tiež. Prečo nemôže existovať medzi EU a RU spolupráca? Nehovorím o podriaďovaní jednej strany druhej, hovorím o spolupráci. Rusko nieje ten komunistický agresor ktorý potrebuje šinúť svoje T-90 cez Fulda Gap na západ. Ale USA ten dojem potrebuje v ľuďoch udržať.

    Čína prerastá USA cez hlavu a Putin ak sa neobráti na nás, obráti sa na Čínu. To my nepotrebujeme a nebude to potrebovať ani USA.Skrýt celý příspěvek

  • Beld
    12:52 29.12.2015

    S clenstvim CH v NATO nemam zadny problem , alespon to omezi narustajici vliv ruska v oblasti . Kazdopadne , do EU a schengenu tento "stat" nebrat ani omylem . Je tam prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

    S clenstvim CH v NATO nemam zadny problem , alespon to omezi narustajici vliv ruska v oblasti . Kazdopadne , do EU a schengenu tento "stat" nebrat ani omylem . Je tam prakticky mafianska totalita , ktera je s tou v rusku vice nez srovnatelna .Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    11:55 29.12.2015

    Osobně vidím rozdíl mezi silou armády ČR a silou armády Černé hory, kde je její existence spíše ceremoniální. Ke zbytku: Humbuk...I v samotném článku máte, že jediný důvod proč ...Zobrazit celý příspěvek

    Osobně vidím rozdíl mezi silou armády ČR a silou armády Černé hory, kde je její existence spíše ceremoniální.
    Ke zbytku: Humbuk...I v samotném článku máte, že jediný důvod proč je vůbec brát je zredukovat vliv Ruska v zemi...tím pádem je NATO protiruský spolek a humbuk z jeho strany je tak, myslím vcelku logický. Byl to myslím Bismarck kdo tvrdil, že jakákoliv aliance jejímž nejste členem blížící se k Vaši hranicím je nepřátelská aliance a máte se chystat na válku. A přesně to RF taky dělá. Vám to zde možná připadá v pořádku, ale já osobně doufal, že po studené válce vymyslíme jiný model fungování světa, než přetahovaná mezi západem a východem.
    SSSR se rozpustil bez pokusu o válku se západem, za což jsem dodnes vděčný,. Nevím jak si pamatujete tu dobu, ale já osobně jsem s velkými obavami sledoval co se děje v rusku a obával se chvíli, kdy se to parta bolševiků pokusí zvrátit mocensky pučem a následně vojensky v satelitech. Naštěstí byl ten pokus dosti mizerně připravený a nestalo se. SSSR tak dobrovolně skončil jako velmoc bez rány, což je dějiná premiéra, paradoxně si málokdo uvědumoje, jaká to bnyla klika a naprostá dějinná vyjímka. Očekával jsem tehdy rozpuštění NATO (nebyl jsem v tom sám, podobně uvažoval i V. Havel), nestalo se...chápu, nicméně jeho věčné rozšiřování a jasné směřování proti Rusku - předpokládám, že nikdo z Vás tu není vážně tak naivní, že o nepříteli pochybuje - roztáčí další kolo ve zbrojení a napětí ve světě. Spolu s tlakem USA na ČLR, ve snaze si uchovat postavení světového hegemona to, žene ty dva staré rivaly stále více k sobě, což smrdí novou studenou válkou.
    Nevím tedy proč bych měl mít radost ze stálého rozšiřování NATO - sever světa, by se dle mého měl zabývat jihem a nikoliv zbrojením. Výkřiky proč se státy dobrovolně připojují jsou myslím dost naivní. RF je slabší a nedokáže ty státy dostatečně uplatit, Černá hora nehledá ochranu před Ruskem, což je další oblíbený argument, naopak bude jí to stát dost peněz a musí za to něco dostat a jistě i slíbeno dostala ---nicméně to je teď, fakt, že se NATO stále zvětšuje ho nutí hledat řešení, před patnácti lety by nedokázalo reagovat snad ani na vstup Běloruska, dnes eliminovalo Ukrajinu (vážně do toho netahejme morálku, na této šachovnici to byl logický krok) i Gruzii a proti dalším aktivitám NATO bude hledat spojence a kde ho najde po tém co se děje v Cínském moři je nasnadě. Pak prachy na uplácení budou a co bude až začnou některé státy vystupovat?? Sci-fi? To byl před deseti lety i Krym a před dvaceti komunista z Číny jako největší věřitel kapitalistického leadra světa.
    Abych to zkrátil myslím, že politika RF jako nepřítel je nebezpečná. Své děti bych chtěl vidět vyrůstat v jiném světě než sebe. Normálnější by dle mého bylo držet RF dál od ČLR a na západ ho vtahovat nikoliv se proti němu vymezovat...Přijetí Černé hory není nic jiného než vyhrožování Srbsku a nasírání RF, které tam má své aktivity...vznik nové varšavské smlouvy je dle mého otázkou času a nemyslím, že je to dobře.Skrýt celý příspěvek

  • Vrata
    11:02 29.12.2015

    Wenet01 napsal: "...jediný důvod a to zredukovat vliv Ruska v zemi...Rusové to pochopitelně pustí doma do éteru a pak opět přijde strašný údiv nad tím, že je v RF NATO vnímáno ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01 napsal:
    "...jediný důvod a to zredukovat vliv Ruska v zemi...Rusové to pochopitelně pustí doma do éteru a pak opět přijde strašný údiv nad tím, že je v RF NATO vnímáno jako ohrožení a vymýšleny reakce...prostě stále dokola. "

    Tak v podstate je Cerna Hora bezvyznamny pidistat jak v ekonomicke oblasti tak i v poctu obyvatel a vojensky je jeji vyznam nulovy.
    Proboha, proc tedy ten strasny humbuk z Ruske strany? Tedy, v tomto smeru jsem cetl jen to, co bylo v clanku ale i vy se tu znacne rozcilujete, viz vyse. Co je spatneho na tom, ze NATO rozsiruje sferu pusobnosti (tak, ze to Rusko fakticky neohrozuje)? Rozsirovat sferu pusobnosti muze jen Rusko (a je jedno, jakymi prostredky - viz. prispevky nize)?
    Vite, mne ta Ruska histerie trochu pripomina histerii ruznych Islamistu silicich kvuli oslavam Vanoc v Evropskych mestech apod. Tak, jako u nas lidskopravnici a vitaci krici, ze musime ve vsem ustoupit Islamu, musime se ve vsem podridit i Rusku, aby se na nas nezlobilo? Neni predpostranost vuci Ruske histerii vlastne rozsirovani vlivu Ruska u nas tak jako predposranost vuci Islamu je rozsirovani jeho vlivu v Evrope?Skrýt celý příspěvek

  • kubo4747
    10:43 29.12.2015

    Montenegro sa zrejme chce iba ukryť za silné vojenské štáty. Vojensky nedokáže pomôcť, 2500 vojakov, je naozaj srandovné číslo. Ale NATO to využiť môže, napr. vybudovaním nejakej ...Zobrazit celý příspěvek

    Montenegro sa zrejme chce iba ukryť za silné vojenské štáty. Vojensky nedokáže pomôcť, 2500 vojakov, je naozaj srandovné číslo. Ale NATO to využiť môže, napr. vybudovaním nejakej základne a pod.

    Madrabbit: Po anexií Krymu, niektoré štáty úplne ináč zmenili politiku a pohľad na svoju bezpečnosť, napr. Fínsko a Švédsko, začalo uvažovať o vstupe do NATO a celkovo zmenili pohľad na Rusko a jeho zahraničnú politiku. Ale potom je zaujímavé sledovať TV reláciu, kde Putin tvrdí, že NATO provokuje Rusko svojou rozpínavosťou.

    PS: To neznamená, že mám niečo proti Rusku.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    10:20 29.12.2015

    Podle mě je členství tohoto státu v NATO zbytečné, nicméně - je to jejich rozhodnutí, a když je aliance přijala, tak proč ne. Rusák zas bude běsnit, ale taková je holt jeho ...Zobrazit celý příspěvek

    Podle mě je členství tohoto státu v NATO zbytečné, nicméně - je to jejich rozhodnutí, a když je aliance přijala, tak proč ne. Rusák zas bude běsnit, ale taková je holt jeho mentalita. Nemá do toho ale co kecat, není to jeho věc. A pro ty, kteří furt řvou, jak se NATO "agresivně rozpíná"... na rozdíl od jistého státu, členem NATO se Černá Hora nestane tak, že jí obsadí zelení, či jinak barevní mužíci.Skrýt celý příspěvek

  • madrabbit
    10:18 29.12.2015

    Teď čistě technickou otázku bez emočních výlevů.

    Proč většina zemí chce do EU a NATO a ne do spojenectví s Ruskem? Na tohle by si Rusko a jeho příznivci měli odpovědět.

    Teď čistě technickou otázku bez emočních výlevů.

    Proč většina zemí chce do EU a NATO a ne do spojenectví s Ruskem? Na tohle by si Rusko a jeho příznivci měli odpovědět.

  • yaanu
    10:13 29.12.2015

    Wenet01: s Vaší logikou by potom polovina členů NATO neměla být v NATO, protože svými vojenskými prostředky nijak výrazně nepřispívá ke společné obraně. Pokud by hlavním kritériem ...Zobrazit celý příspěvek

    Wenet01: s Vaší logikou by potom polovina členů NATO neměla být v NATO, protože svými vojenskými prostředky nijak výrazně nepřispívá ke společné obraně. Pokud by hlavním kritériem pro vstup do NATO měla být síla armády dané země, pak by NATO mělo zhruba tři čtyři členy a nedalo by se o ní mluvit jako o obranné alianci. Česká republika se svými 20 tisíci vojáky jsou v porovnání s Německém nebo USA ubohou domobranou, ale přesto jsme členy. V neposlední řadě tu jde o rozšiřování sféry vlivu, a není se čemu divit, když se Ruská federace chlubí svými záměry o obnovení sovětského impéria.Skrýt celý příspěvek

  • Wenet01
    09:44 29.12.2015

    Klasika, NATO není proti nikomu a ničemu, nicméně o pár řádků dál v sekci v čem je pro NATO země přínosná je uveden jediný důvod a to zredukovat vliv Ruska v zemi...Rusové to ...Zobrazit celý příspěvek

    Klasika, NATO není proti nikomu a ničemu, nicméně o pár řádků dál v sekci v čem je pro NATO země přínosná je uveden jediný důvod a to zredukovat vliv Ruska v zemi...Rusové to pochopitelně pustí doma do éteru a pak opět přijde strašný údiv nad tím, že je v RF NATO vnímáno jako ohrožení a vymýšleny reakce...prostě stále dokola.
    Opravdu nevím oč naší obraně přispěje stát s dvěma tisíci vojáky a když jsme tedy obranný spolek k čemu jsou další území, které je nutno bránit a přičemž nedodávají do případného eráru žádné obránce...ale mám zastaralé strategické myšlení a přínos obranných ploch nemusím správně chápat, každopádně s Ruskem to nesouvisí a jsme stále obranným spolkem proti útokům z VesmíruSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 10 z 10