Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • daxik
    10:40 02.01.2016

    semtam - To s tou žiadosťou Ruska o členstvo v NATO, máte k tomu nejaký dôkaz? Ako netvrdím, že to nie je tak, len o tom neviem, úplne ma to obišlo. Pretože už dávno som o tom ...Zobrazit celý příspěvek

    semtam - To s tou žiadosťou Ruska o členstvo v NATO, máte k tomu nejaký dôkaz? Ako netvrdím, že to nie je tak, len o tom neviem, úplne ma to obišlo. Pretože už dávno som o tom premýšľal, že by to bolo najlepšie riešenie, teda Rusko v NATO, čo by ale asi dosť nasralo Čínu :).
    Lenže RF by musela prejsť obrovskou demokratickou a transformáciou, ale hej ja som fanúšikom Ruska v nato.
    dOKONCA KED SA Putin so Západom cukrovali (až do takej miery, že na návštevy do Kremla chodili také "deviantky a úchylačky" ako speváčky TATU,, tak v tej dobe sa na tú možnosť hľadelo s opatrným optimizmom. Myslím, že tam bola aj možnosť členstva v EU, lenže Putin nedokázal pochopiť, že Nemci a Francúzi mu nedokážu zabezpečiť privilegovanejšie postavenie Gazpromu na trhu, teda opak toho o čo sa snaží EU rovný s rovným. To je tá predstava Rusa už od dôb hlbokého cárizmu, Rus sa baví len s veľkými, malých má za gubernie a satelity. Preto tak nechápem a vytáčajú ma snahy československých užitočných červených idiotov.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    10:22 02.01.2016

    to hurvo: rušitna je na ukrajině hodně rozšířený jazyk a i po majdanu spousta politiků na nižší úrovni poskytuje rozhovory v ruštině a ne ukrajinštině. Mimochodem, rusky ...Zobrazit celý příspěvek

    to hurvo: rušitna je na ukrajině hodně rozšířený jazyk a i po majdanu spousta politiků na nižší úrovni poskytuje rozhovory v ruštině a ne ukrajinštině. Mimochodem, rusky komunikovali nebo možná stále komunikují s ukrajinci i polští poradci, kteří se tam během majdanu začali vyskytovat.
    Rusko a Ukrajina jsou natolik provázané, že až po vyhrocení situace se zjistilo, že na některých místech nemají officiálně vyměřenou a označenou společnou hranici.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    07:26 02.01.2016

    Ještě k té olympiádě. Kampaň západu proti Rusku začala už před hrami, kvůli údajné homofobii, k tomu se přidaly Pussy Riot a podobné hlouposti. Když chceš psa bít, tak si hůl ...Zobrazit celý příspěvek

    Ještě k té olympiádě. Kampaň západu proti Rusku začala už před hrami, kvůli údajné homofobii, k tomu se přidaly Pussy Riot a podobné hlouposti. Když chceš psa bít, tak si hůl vždycky najdeš. Ten tlak v mainstreamu je tak jednostranný a hloupý, ale zatím je pořád ještě dost lidí co jim věří.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    07:18 02.01.2016

    Hurvo: 1. Kecy to nejsou 2. Rusko Ukrajinu v NATO nikdy nedopustí. Amerika na jejich místě by se zachovala stejně. Rusove naopak doufají, že až budou mít lidé na Ukrajině ...Zobrazit celý příspěvek

    Hurvo:
    1. Kecy to nejsou
    2. Rusko Ukrajinu v NATO nikdy nedopustí. Amerika na jejich místě by se zachovala stejně. Rusove naopak doufají, že až budou mít lidé na Ukrajině Bandery a západu plné zuby, že dojde k obnovení Rudkého světa.Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    06:22 02.01.2016

    hurvo Zimní olympiáda v Soči končila 23.2. 2014 a ruská vojska šla na Krym také 23.2.2014. Jednoduše vzato čekali až olympiáda skončí. Využití olympiády využila v moderní ...Zobrazit celý příspěvek

    hurvo

    Zimní olympiáda v Soči končila 23.2. 2014 a ruská vojska šla na Krym také 23.2.2014. Jednoduše vzato čekali až olympiáda skončí. Využití olympiády využila v moderní historii snad jen Gruzie pro své válečné aktivity.

    S těmi střelci. Není žádným tajemstvím, že policie, převážně Berkut sloužili pomalu jako živé štíty. Co jsme viděli, tak takhle se nechat lynčovat by si nedovolila žádná policie na světě. Že se v davu demonstrantů objevili zbraně není také žádné tajemství.
    Rusky mluvící střelci :) pardon, ale profi střelci udělají svůj úkol a nekrafou.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    06:10 02.01.2016

    Ano je pravda ze stat usilujuci o prijatie nesmie mat sporne uzemia, a zase je pravda ze az do zimnej olympiady v soci , ukrajina ziadne uzemne spory nemala. A zase sme pri tych ...Zobrazit celý příspěvek

    Ano je pravda ze stat usilujuci o prijatie nesmie mat sporne uzemia, a zase je pravda ze az do zimnej olympiady v soci , ukrajina ziadne uzemne spory nemala.

    A zase sme pri tych banderovcoch vrazdiacich ludi atd atd.
    Majdan nejak zacal , nejak pokracoval, eskaloval po nebeskej sotni a po nediskriminativnej strelbe neznamych rusky komunikujucich ostrelovacov. Potom sa to uz mlelo bez zabran.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    01:30 02.01.2016

    Napriklad by sa tym porusila doktrina vzajomneho znicenia, kedze PRO umiestnene na Ukrajine by dokazalo zostrelit rakety este v 1. faze letu, cize vtedy, ked to ide ...Zobrazit celý příspěvek

    Napriklad by sa tym porusila doktrina vzajomneho znicenia, kedze PRO umiestnene na Ukrajine by dokazalo zostrelit rakety este v 1. faze letu, cize vtedy, ked to ide najlahsie..

    K tomu Majdanu, nepride ti to pokrytecke podporovat Euromajdan (banderovci si tam beztrestne strielali do ludi, obsadzovali budovy a pod.) a zaroven zanevierat separatizmus na vychode Ukrajiny, kde prakticky neboli ziadne boje, dokym sa nezacala slávna "protiteroristicka operacia" na rozkaz Turchynova (ktoreho na post prezidenta dosadili po majdanskom prevrate..)Skrýt celý příspěvek

  • semtam
    01:17 02.01.2016

    Docela se tu zapomíná na to, že stát usilující o členství v EU či NATO má splňovat to, že nesmí mít územní spory. Tím pádem státy, které je mají jako třeba Moldávie či Ukrajina ...Zobrazit celý příspěvek

    Docela se tu zapomíná na to, že stát usilující o členství v EU či NATO má splňovat to, že nesmí mít územní spory. Tím pádem státy, které je mají jako třeba Moldávie či Ukrajina mají pokud své problémy nevyřeší docela smolíka.

    Pokud by po majdanu se chopili na Ukrajině schopní, demokratičtí a prognostičtí politici. Tak UA je v EU či NATO s velkou pravděpodobností dřív než současná realita naznačuje.
    Pokud brát Ukrajinu do NATO či EU, tak jen z principu, aby se "zatlačilo" Rusko je tak trochu pitomoučké.
    Už samotný průběh majdanu, který neměl s demokracií nic společného v důsledku Ukrajině jen přitížil. To, že někteří lidé chtějí do EU je pěkné, ale také podle toho se má postupovat. Smlouvu mezi EU a UA podrobně neznám, ale není tajemstvím, že Rusko jim nabízelo výhodnější nabídky. Tak s tou EU na UA byl spíše populismus, než reálně lepší cesta.

    Jedna zajímavost, Rusko, jakožto hlavní nástupnická země SSSR má od počátku vzniku NATO podanou žádanku o členství :DSkrýt celý příspěvek

  • hurvo
    23:02 01.01.2016

    a teraz ma zaujima dovod preco by mala byt vojna s ruskom pokial by sa stala ukrajina clenom nato? a to s tym nerozsirovanim na vychod su kecy.

    a teraz ma zaujima dovod preco by mala byt vojna s ruskom pokial by sa stala ukrajina clenom nato? a to s tym nerozsirovanim na vychod su kecy.

  • marius
    22:32 01.01.2016

    Hurvo Ukrajina si může podat přihlášku kam chce, ale nesmí být do NATO přijata. Pokud k tomu dojde, je pravděpodobná válka s Ruskem a v tom případě jsme skončili všichni. Kromě ...Zobrazit celý příspěvek

    Hurvo Ukrajina si může podat přihlášku kam chce, ale nesmí být do NATO přijata. Pokud k tomu dojde, je pravděpodobná válka s Ruskem a v tom případě jsme skončili všichni. Kromě toho NATO se nemělo rozšiřovat na východ, což se nedodrželo, ale v případě Ukrajiny Rusko řeklo už dost.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    22:27 01.01.2016

    Daxiku Rusko je hlavně jaderná mocnost prvního řádu. Ze Saudy, kteří momentálně dostávají kapky od Jemenu by mohli lehce zatočit, pokud by za nimi nestály USA. Viděl jsem jeden ...Zobrazit celý příspěvek

    Daxiku Rusko je hlavně jaderná mocnost prvního řádu. Ze Saudy, kteří momentálně dostávají kapky od Jemenu by mohli lehce zatočit, pokud by za nimi nestály USA.
    Viděl jsem jeden dokumentární film o Rusku v 90 letech. V té době u nich docházelo k úmrtí lidí hladem. Situace s oligarchy tam byla stejná jako na Ukrajině. Během Putinovy vlády se v zemi mnoho věcí zlepšilo v národohospodářské sféře, vrátil Rusům národní hrdost a v neposlední řadě nalil spoustu peněz do armády - dobře věděl proč. Samozřejmě není kouzelník a taky je omyl si myslet, že má v Rusku neomezenou moc. Spousta mocných lidí v Rusku mu háže klacky pod nohy. Samozřejmě my západ Rusům taky nepomáháme, spíše děláme vše pro to, aby u nich bylo pokud možno co nejhůře.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    22:19 01.01.2016

    prostě nechtějí Ukrajinu v NATO a přesto nejede vlak. Já se jim nedivím. Jednak ukrajina do nato nechcela, dokym ich rusi nenapadli, konflikt zacal kvoli asociacnej dohode s EU, ...Zobrazit celý příspěvek

    prostě nechtějí Ukrajinu v NATO a přesto nejede vlak. Já se jim nedivím.

    Jednak ukrajina do nato nechcela, dokym ich rusi nenapadli, konflikt zacal kvoli asociacnej dohode s EU, ktora sa rusom nepacila.
    A ak sa ukrajina rozhodne ze vstupi do NATO (a to este NATO musi prijat ich ziadost), akym pravom do toho maju co vstupovat rusi?Skrýt celý příspěvek

  • marius
    22:10 01.01.2016

    Hurvo: zdravím, ale tak to není. To není o tom, že ty státy s Ruskem nekamarádí. Je to o tom jaká parta je zrovna u moci. To pak i státy které byly v minulosti s Rusy spojenci, a ...Zobrazit celý příspěvek

    Hurvo: zdravím, ale tak to není. To není o tom, že ty státy s Ruskem nekamarádí. Je to o tom jaká parta je zrovna u moci. To pak i státy které byly v minulosti s Rusy spojenci, a kde má Rusko mezi lidmi podporu, přejdou do druhého tábora, jako teď ČH, nebo dříve Bulharsko. Bulhaři přitom Rusům dluží strašně moc. Často se mění strany pod nátlakem ze strachu, apod. K Rusku se teď v Evropě nikdo nepřidá i proto, že by na takový darebácký stát pak mohly dopadnou ekonomické sankce, nebo se může zcela náhodně objevit nějaká barevná revoluce, arabské jaro atd.
    Rusové kolem sebe nekopou, prostě nechtějí Ukrajinu v NATO a přesto nejede vlak. Já se jim nedivím. Pokud chceme mír, tak to tak bude.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    21:57 01.01.2016

    marius - Jj, Rusko je hotový gigant, že s ním dokáže ľavou zadnou zatočiť Saudská Arábia kedy sa jej zachce. Je to len obor na hlinených nohách. Po Jeľcinovi stúpla cena ropy, tak ...Zobrazit celý příspěvek

    marius - Jj, Rusko je hotový gigant, že s ním dokáže ľavou zadnou zatočiť Saudská Arábia kedy sa jej zachce. Je to len obor na hlinených nohách. Po Jeľcinovi stúpla cena ropy, tak si Putin mohol dovoliť vyskakovať. Ty tomu hovoríš, že postavil krajinu na nohy? Ako? Diverzifikovanosť ruskej ekonomiky? nula bodov. Stále je to len o rope a zemnom plyne z ktorých je hradených cca 80 percent ruského rozpočtu. Toto je postaviť na nohy? Nebuď smiešny. Keby to tí Saudi aspoň mienili proti Rusom, ale im išlo primárne o Irán, vydľajší efekt je to ,že Rusko ťažko krváca.
    A s nejakým Banderom choď vieš kam. Vymenujem ti xy "hrdinov" ktorí sa oslavujú v Rusku. Ivan Hrozný je po novom Ivan Prísny, relativizácia viny Stalina a zmena pohľadu naňho v očiach ruskej garnitúry. Minule som niekde sa dočítal, že na červenom námestí má pomník!!!!! ten čo stojí za masakrom v Katyni, meno si teraz nespomeniem, ak to budeš vážne chcieť neskôr ti to vyhľadám. On sám osobne má mať na svojich rukách krv myslím až 8 tisíc ľudí, a osobne myslím tým, že ich sám zabil, zastrelil. To, že pár nácko uctieva Banderu? No a čo. V Rusku je najviac neonacistov na svete. Rusko nie je súper pre USA, je to krajina s HDP na úrovni Talianska alebo Floridy. Jediné s čím môžu operovať sú atómovky.Skrýt celý příspěvek

  • hurvo
    21:53 01.01.2016

    Ah pardon tak nie nacionalny socializmus, ten tam je az teraz, ale internacionalny socializmus. Kazdopadne ak sa cierna ...Zobrazit celý příspěvek

    Ah pardon tak nie nacionalny socializmus, ten tam je az teraz, ale internacionalny socializmus.

    Kazdopadne ak sa cierna hora/ukrajina/gruzinsko/finsko/lotyssko/estonsko/litva/polsko s ruskom nechce hrat, tak moze rusko kopat nozickami obvinovat sionistov/slobodomurarov/CIA/USA/vesmirnych jasterov ale kamaratstvo si nevynuti.
    A nic na tom nezmenia ani prachy ktore rusko nalieva do propagandy a zapredancov.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    21:25 01.01.2016

    Hurvo: Ještě jsem si pořádně přečetl to co jsi napsal. Národní socialismus v Rusku nikdy nebyl, to si pleteš s jedním naším současným spojencem.

    Hurvo: Ještě jsem si pořádně přečetl to co jsi napsal. Národní socialismus v Rusku nikdy nebyl, to si pleteš s jedním naším současným spojencem.

  • mirkulinek
    21:24 01.01.2016

    hurvo : Střet Civilizací - Samuel P. Huntington. Mapka na str. 192. Mrkněte a pochopíte o čem kolega Vestly psal...

    hurvo : Střet Civilizací - Samuel P. Huntington. Mapka na str. 192. Mrkněte a pochopíte o čem kolega Vestly psal...

  • marius
    21:19 01.01.2016

    Hurvo, a co takhle vrátit Ameriku Indiánům?

    Hurvo, a co takhle vrátit Ameriku Indiánům?

  • marius
    21:19 01.01.2016

    Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají na Ukrajině národní hrdiny.
    Putin přebral zemi po Gorbačovovi a Jecinovi ve špatném stavu. Na tom se snad shodneme. Za 15 let jeho vlády se Rusko hodně zvedlo, dokonce tak, že má u lidí podporu 80-90%, na tom se snad shodneme taky. Rusku se začalo dařit až tak dobře, že si už nemuselo nechat všechno líbit a tak přišly úplně náhodou problémy na Ukrajině a následně ekonomické sankce. Rusko teď má jistě nemalé hospodářské problémy, které jsou ale vyvolané uměle nadprodukcí těžby ropy a ekonomickými sankcemi, což má vliv na příjmy do ruské státní kasy. Proč k tomu dochází? Protože ekonomickým tlakem chce USA vyvolat nespokojenost obyčejných Rusů se svou životní úrovní a doufají, že se to obrátí proti Putinovi a místo něho nastoupí někdo více proamerický.
    Ještě jenom tak na okraj. Rusko pro USA pořád představuje konkurenta, takže všechno to okopávání kotníků jsou pouze postupné kroky. Hlavním cílem je rozpad Ruska, tak jak se jim to povedlo u SSSR. Pokud by se pak ještě zadařilo ty nově vzniklé státy poštvat proti sobě, aby mezi sebou bojovaly (jako na Ukrajině),by bylo jako bonus. Pak bude cesta k nerostným zdrojům na Sibiři pro nadnárodní korporace volná a to jde především.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    21:19 01.01.2016

    Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají ...Zobrazit celý příspěvek

    Daxiku ujišťuji tě, že se nejedná o konspirační teorie. Bandera byl fašista a pokud budeš chtít, tak si na internetu vyhledej něco o Volyňském masakru, abys věděl, jaké dnes mají na Ukrajině národní hrdiny.
    Putin přebral zemi po Gorbačovovi a Jecinovi ve špatném stavu. Na tom se snad shodneme. Za 15 let jeho vlády se Rusko hodně zvedlo, dokonce tak, že má u lidí podporu 80-90%, na tom se snad shodneme taky. Rusku se začalo dařit až tak dobře, že si už nemuselo nechat všechno líbit a tak přišly úplně náhodou problémy na Ukrajině a následně ekonomické sankce. Rusko teď má jistě nemalé hospodářské problémy, které jsou ale vyvolané uměle nadprodukcí těžby ropy a ekonomickými sankcemi, což má vliv na příjmy do ruské státní kasy. Proč k tomu dochází? Protože ekonomickým tlakem chce USA vyvolat nespokojenost obyčejných Rusů se svou životní úrovní a doufají, že se to obrátí proti Putinovi a místo něho nastoupí někdo více proamerický.
    Ještě jenom tak na okraj. Rusko pro USA pořád představuje konkurenta, takže všechno to okopávání kotníků jsou pouze postupné kroky. Hlavním cílem je rozpad Ruska, tak jak se jim to povedlo u SSSR. Pokud by se pak ještě zadařilo ty nově vzniklé státy poštvat proti sobě, aby mezi sebou bojovaly (jako na Ukrajině),by bylo jako bonus. Pak bude cesta k nerostným zdrojům na Sibiři pro nadnárodní korporace volná a to jde především.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 10