Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • hurvo
    20:58 01.01.2016

    aka zapadna a aka vychodna ukraina? CO TO MELES? ideme sa hrat na rozdrobovanie uzemia? Nech sa paci odovzdajte sibir cinanom. ideme sa hrat na historicke naroky, nech sa paci ...Zobrazit celý příspěvek

    aka zapadna a aka vychodna ukraina? CO TO MELES?
    ideme sa hrat na rozdrobovanie uzemia? Nech sa paci odovzdajte sibir cinanom.
    ideme sa hrat na historicke naroky, nech sa paci vratit kareliu finom.
    historicke naroky z doby carovnej katariny? nech sa paci vratit vsetko co je od kaukazu na vychod.

    Skoda ze legionarov nebolo viac, mohli zabranit najvacsej katastrofe 20 storocia, ruskemu nacionalnemu socializmu.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    20:43 01.01.2016

    Chces teda povedat, že zapadna ukrajina ma pravo na sebaurcenie, zatial čo východná nie? tak ty si demokrat jak vínko..

    Chces teda povedat, že zapadna ukrajina ma pravo na sebaurcenie, zatial čo východná nie? tak ty si demokrat jak vínko..

  • daxik
    20:27 01.01.2016

    marius - No tak zase toto nie, lebo kráľovsky bavíte vy mňa. Toto sprisahanecké, konšpirátorské videnie sveta išlo vždy mimo mňa a vždy som sa na ňom bavil. Niečo podobné ako ...Zobrazit celý příspěvek

    marius -
    No tak zase toto nie, lebo kráľovsky bavíte vy mňa. Toto sprisahanecké, konšpirátorské videnie sveta išlo vždy mimo mňa a vždy som sa na ňom bavil. Niečo podobné ako ukrajinský majdan sa nedá zorganizovať zvonku. Resp. takto, môže tam byť nejaká malá, skutočne malilinká podpora, ale zmanipulovať zmýšľanie státisícov ľudí a prinútiť ich aby dobrovoľne riskovali svoje životy v uliciach? Really?!!
    Krásne konštrukcie vytvárate, 5 mld. dolárov, platení demonštranti, snajpri, už vám chýbajú len jašteri a Santa Claus :).
    Len pre poriadok, Porošenko je tiež špina, ale o tom to je. Ukrajinci si nevedia zvloiť dobré elity, ale ich nemajú neviem. Ale majú právo na svoje vlastné smerovanie. Ak chcú ísť na Západ, Putin nemá právo do toho hovoriť.. S fašizmom to na mňa neskúšajte, to je veľmi primitívne. Na Ukrajine je percentuálne toľko fašistov na obyvateľa ako ich je v Rusku. Akurát v ruský režim je definícii fašistického režimu bližšie než akákoľvek iná regionálna veľmoc. Schválne si tú definíciu kuknite, Putina jeho režim napĺňa skoro všetko. Každý kto má iný názor ako on mimochodom je preňho fašista, dokonca mnohí jednoduchší bojujúci na strane separatistov tam išli kvôli tomu, že išli bojovať proti fašizmu ako ich dedko za vlasteneckej vojny. :D Tak vieš, ono krajina asi nebude v dobrej finančnej kondícii po Janukovyčovi, navyše, ked jej agresívny sused sa rozhodne ju zatiahnuť do vojny. Ale ako sa vraví Božie mlyny melú... viď sankcie a vývoj na trhoch ropy, ktoré Rusko tvrdo zasiahlo :). nepôjdu k ledu, s týmto strašia socialisti všade tam, kde sa krajina pokúša o európsku transformáciu.
    Aha bratskú Zem :) a preto tam poslali vraždiť svojich vojakov? Jáj, či aj v 68 to bola vlastne len bratská pomoc. Ako som inak písal, Putin si vytvoril druhé Poľsko. Z krajiny kde mali ľudia na Rusko neutrálny pohľad (ak neriešime históriu, krivdy ...) vytvoril krajinu ukrajinských nacionalistov nenávidiacich všetko ruské. Ja sa im ani nečudujem. Lebo tieto prokremelské báchorky, ktoré sem z východných webov idú môžu ovplyvniť max. tých, čo z princípu nenávidia Západ, EU, ale ukrajincov asi ťažko. Tam ťažko niekoho presvedčíš, že za to, že jeho syn je mŕtvy rukou ruského vojaka bez výložiek, alebo výbuchom granátu odpáleného z povstaleckých pozícií, môže júesej a EU.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    19:59 01.01.2016

    Daxiku teraz si ma rozosmial. No čo, ak na Nový rok tak po celý rok. Jestli byl Majdan dílem ukrajinského lidu, tak já jsem královna ze Sáby. Majdan byl především dílem západních ...Zobrazit celý příspěvek

    Daxiku teraz si ma rozosmial. No čo, ak na Nový rok tak po celý rok. Jestli byl Majdan dílem ukrajinského lidu, tak já jsem královna ze Sáby. Majdan byl především dílem západních zpravodajských služeb. Samozřejmě, že za Janukovyče na Ukrajině kvetla korupce a míra rozkradení státu dospěla za celou dobu od rozpadu Sojuzu, do katastrofálního stavu. Ze začátku lidé na Majdanu protestovali proti vládě a hlavně proti oligarchům, kteří tu vládu samozřejmě pásli. Tak to tam bylo celou dobu od osamostatnění Ukrajiny. Američané do Ukrajiny investovali v průběhu let 5 mld. dolarů, jenom proto, aby se tam ten převrat mohl uskutečnit, čímž by RF vznikly značné problémy. Ty tisícovky "aktivistů" na Majdanu stanovali ty tři měsíce za mzdu. Který zaměstnaný člověk by si to mohl asi tak dovolit nechodit do práce a dělat bordel na náměstí, že? Když se ani po této době nic moc nedělo, tak se nasadili snipeři, kteří postříleli pár lidí na každé straně a bylo hotovo.
    Teď k tomu, jak si Ukrajinci svobodně zvolili svůj osud. Takže i když byl Majdan primárně určen proti oligarchům, kteří rozkradli celý stát (jak si mysleli obyčejni Ukrajinci), ve volbách si je sami občani po tzv. Revoluci důstojnosti navolili do vlády, zastupitelstev atd. Dneska když se podíváš na ukrajinskou vládu, tak schválně kolik tam je cizinců a kolik Ukrajinců? Dále to už všichni známe, uctívání Bandery, Šuškeviče, fašismus, Moskaly na nože, masakr v Oděse, trestná výprava na Donbas a na závěr státní bankrot. Jakje vidět toto se moc nepovedlo. Ta svobodná volba je hlavně o zmanipulování mas.
    Ještě ti to vysvětlím i z jiné strany. Ta smlouva o přístupu k EU, kterou Janukovyč odmítl na úplném začátku podepsat a o které si obyčejní ukrajinci mysleli, že jim zajistí blahobyt a vstup na pracovní trhy EU, by pro Ukrajinu a ukrajinské firmy ve skutečnosti znamenala katastrofu, protože by ukrajinský trh byl otevřen západním firmám a výrobkům a těm Ukrajinci nemohou vůbec konkurovat. Co myslíš že se stane teď když Ukrajina otevírá svůj trh EU? Půjdou úplně do kelu.
    Nevím jaký to nakonec vezme konec, ale věřím, že časem se alespoň východní Ukrajina a Bělorusko vrátí k Rusku, protože tam patří. Dnes momentálně už západ na Ukrajinu kašle. Pokud ji nelze využít jako beranidlo proti Rusku, je pouze přítěží. Jediný kdo jim může pomoci jsou Rusové, protože Ukrajinu berou jako bratrskou zemi.Skrýt celý příspěvek

  • mirkulinek
    19:37 01.01.2016

    Apache : nejste trochu moc vztahovačný? Nesnažím se z Vás dělat debila, pouze sem se Vám snažil vysvětlit jisté dějiné souvislosti, které Vám buď unikají, nebo se Vám nehodí do ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache : nejste trochu moc vztahovačný? Nesnažím se z Vás dělat debila, pouze sem se Vám snažil vysvětlit jisté dějiné souvislosti, které Vám buď unikají, nebo se Vám nehodí do Vašeho vidění světa.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    19:30 01.01.2016

    mirkulinek, já tvůj komentář pochopil naprosto přesně, takže neděláš debila ze mě, ale akorát sám ze sebe...

    mirkulinek, já tvůj komentář pochopil naprosto přesně, takže neděláš debila ze mě, ale akorát sám ze sebe...

  • mirkulinek
    19:22 01.01.2016

    apache: Držím se toho proto, že jste ji zmínil ve svém příspěvku. Píšete - Na Kubu z USA se pokusili dostat silou Kubánci. ////Ale za výrazné pomoci US Army a CIA, které tuto akci ...Zobrazit celý příspěvek

    apache: Držím se toho proto, že jste ji zmínil ve svém příspěvku. Píšete - Na Kubu z USA se pokusili dostat silou Kubánci. ////Ale za výrazné pomoci US Army a CIA, které tuto akci naplánovali, na to bych nezapomínal. Kubánci co utekli do USA na to totiž neměli prostředky. Tudíž USA podporovala převrat v cizí zemi. Přímo zasahovala do její suverenity a činila tak pro to, že tento karibský ostrov zahrnovali do své sféry zájmů.
    Na Ukrajině, respektive v její východní části se vzbouřila značná část obyvatelstva, pobouřilo je svržení legální vlády převratem. A to zřejmě proto, že většina obyvatelstva východních částí Ukrajiny jsou Rusové a nebo rusky mluvící Ukrajinci, povětšinou ze smíšených rodin. Na toto území nepřišli, byli i s tímto územím přeřazeni do tehdejší Ukrajinské SSR, tehdy to samozřejmě nikomu nevadilo, ale po rozpadu SSSR to má samozřejmě dalekosáhlé důsledky. Takže Vaše tvrzení, že na Ukrajinu přišli Rusové mírně pokulhává. Ono jich tam totiž cca 10 milionů jednoduše žilo a žije. To, že Rusko tyto lidi podporuje mi přijde naprosto přirozené a nevidím v tom žádný problém. Jiné státy běžně podporují opozici, nebo separatistická hnutí v jiných zemích, které považují za své sféry vlivu. Přesně tak, jako USA považují Kubu za sféru svého vlivu, proto to přirovnání.

    Za 2. zareaguji na Váš komentář mirkulinek: teď se navíc krásně ukázaly vaše myšlenkové pochody: Za druhou světovou nemůže Německo, ale ostatní západní státy. Tak teď už je mi jasné, proč dnes obviňujete všechny ostatní, jen ne Rusko...//// Pane Apache. Důrazně Vám doporučuji pořádně si přečíst co jsem napsal. Zjistíte zajímavou věc a to, že jsem napsal : Za vypuknutím 2. světové války můžeme hledat MOCNOSTI pouze dvě.
    //// Možnosti jsou tedy jen dvě. Buď velice pokulháváte ve čtení a tedy Vám doporučuji návrat do 3. třídy ZŠ, kde budete moci tyto své nedostatky napravit a nebo pokulháváte v historii 20. století takovým způsobem, že považujete Německo, respektive Výmarskou republiku za VELMOC, která způsobila Druhou světovou válku. Samozřejmě, válku Německo začalo, ale až po sledu událostí, které svojí chybnou politikou zapříčinili právě tyto DVĚ MOCNOSTI. Jestliže toto nechápete, tak doporučuji návštěvy hodin dějepisu 9. třídy ZŠ.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    19:06 01.01.2016

    To apache: mirkulinek narazí na to ze tak zvané vítězné mocnosti se rozhodly Německo rozebrat finančně, to otevrelo cestu k radikalizaci. Přitom z vojenského hlediska Francie ...Zobrazit celý příspěvek

    To apache: mirkulinek narazí na to ze tak zvané vítězné mocnosti se rozhodly Německo rozebrat finančně, to otevrelo cestu k radikalizaci. Přitom z vojenského hlediska Francie prohrávala obě světové války s Němci. V první se prakticky na německé území moc nedostali a druhou projeli zase. Británii zachránilo, to ze jsou na ostrovech. Pokaždé se do toho musely vlozit USA.Skrýt celý příspěvek

  • Pepos
    19:05 01.01.2016

    flanker.jirka súhlas triezvy pohľad na svet.
    apache Ty si asi bývali komouš ktorý vymenil jednu hviezdu za asi 50 -tie tvoje demagogické reči nemajú hlavu pätu.

    flanker.jirka súhlas triezvy pohľad na svet.
    apache Ty si asi bývali komouš ktorý vymenil jednu hviezdu za asi 50 -tie tvoje demagogické reči nemajú hlavu pätu.

  • flanker.jirka
    18:51 01.01.2016

    To daxik: v dodatku prave byly i pobaltské státy s polskem. Uváděl jsem to jako příklad toho jak to dodnes chodí. Verejnosti se predhazuje minimum informaci. Naprosto s vámi ...Zobrazit celý příspěvek

    To daxik: v dodatku prave byly i pobaltské státy s polskem. Uváděl jsem to jako příklad toho jak to dodnes chodí. Verejnosti se predhazuje minimum informaci.

    Naprosto s vámi souhlasim s hodnocenim Janukovycovy vlády, jen se divim, ze nikomu kdo ji po převratu osocuje (mezi největší kritiky patří naší eurohujeri) nevadilo korupcni prostredi a mafie a celou dobu s nim EU jednala o rozvoji trhu. Pri majdanu bylo videt, ze nekdo mel i plan B. Přitom mohl se mohl Janukovyc zachovat tvrdé hned z pocatku a nečekat na to az budou lidi bydlet na namesti několik měsíců za peníze z venku.
    Mimochodem v roce 2012 v teto vládě byl ministrem hospodarstvi nějaký Petro Porosenko, který kdysi dávno byl i u zrodu Janukovycovy strany, pak prebehel k Juscenkovi a pak zase sedne do vlády s Janukovycem. Takových charakterních loutek máme i u nás dost. Tak ze zase jen pochybná existence, ale ted jde na ruku jiným panum o nějakém prozření a demokracii lze pochybovat.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    18:48 01.01.2016

    mirkulinek: teď se navíc krásně ukázaly vaše myšlenkové pochody: Za druhou světovou nemůže Německo, ale ostatní západní státy. Tak teď už je mi jasné, proč dnes obviňujete všechny ...Zobrazit celý příspěvek

    mirkulinek: teď se navíc krásně ukázaly vaše myšlenkové pochody: Za druhou světovou nemůže Německo, ale ostatní západní státy. Tak teď už je mi jasné, proč dnes obviňujete všechny ostatní, jen ne Rusko...Skrýt celý příspěvek

  • crusader
    18:47 01.01.2016

    daxík to jste si dost naběhl Polsko-německá smlouva byla oficiálně deklarací o neútočení, avšak obsahovala tajné články. Podle těchto článků Berlín a Varšava předpokládaly ...Zobrazit celý příspěvek

    daxík
    to jste si dost naběhl
    Polsko-německá smlouva byla oficiálně deklarací o neútočení, avšak obsahovala tajné články.
    Podle těchto článků Berlín a Varšava předpokládaly úzkou vojenskou a diplomatickou spolupráci namířenou proti jejich společnému nepříteli - Sovětskému Rusku.
    V plánech obou zemí bylo rozdělení si Sovětské Ukrajiny (Polsko mělo díky Ukrajině dosáhnout Černého moře) a pobaltských republik (Litva měla připadnout Polsku, Lotyšsko a Estonsko Německu).
    Dále obsahovaly shodu v dalších otázkách - rozdělení Československa (polský diktátor Pilsudski, a jeho ministr zahraničí Beck tvrdili, že Československo je života neschopný umělý útvar), podle jejich plánů mělo Polsku připadnout česká část Těšínska, Slovensko a Podkarpatská Rus měly být vráceny Maďarsku, se kterým Polsko chtělo mít společnou hraniciSkrýt celý příspěvek

  • apache
    18:45 01.01.2016

    mirkulinek: 1) Opět - nepleťte si objektivitu s pojmy jako nestrannost nebo neutralita. 2) Kuba... nějak mi uniká, proč se toho tak zuby nehty držíte? Jak jsem napsal - co se ...Zobrazit celý příspěvek

    mirkulinek:
    1) Opět - nepleťte si objektivitu s pojmy jako nestrannost nebo neutralita.
    2) Kuba... nějak mi uniká, proč se toho tak zuby nehty držíte? Jak jsem napsal - co se dělo na Kubě je mi šumák. Jak jsem napsal - na USA u mě doma sere pes. Tak proč se mi furt snažíte USA podsouvat? Jinak ono samotné srovnání Kuby a Ukrajiny dost pokulhává. Na Kubu z USA se pokusili dostat silou Kubánci. Z Ruska na Ukrajinu Rusové, ne Ukrajinci, takže vaše snaha za tyto dvě události dát rovnítko je stejnak marná. Kubě nehrozilo, že se stane Novoamerikou, či přímo 51. státem USA. A i kdyby se stala - nebyla by to omluva pro kroky Ruska na Ukrajině.Skrýt celý příspěvek

  • mirkulinek
    18:34 01.01.2016

    daxik : Za vypuknutím 2. světové války můžeme hledat mocnosti pouze dvě. A to Velkou Británii a Francii, jejich naprosto tupé a krátkozraké požadavky na válečné reparace podnítili ...Zobrazit celý příspěvek

    daxik : Za vypuknutím 2. světové války můžeme hledat mocnosti pouze dvě. A to Velkou Británii a Francii, jejich naprosto tupé a krátkozraké požadavky na válečné reparace podnítili vzestup extremismu v bídou sužované Výmarské republice a dali tak živnou půdu nacismu. Dále jejich chování za Mnichovské krize, kde stáli na straně toho nejzrůdnějšího zla, které na této planetě vzniklo. Ano, přesně tohle jsou mocnosti co způsobili druhou světovou válku.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    18:01 01.01.2016

    flanker.jirka-Stalin se po obsazeni Sudet snažil budovat nárazníkovou zónu s vlastním vlivem, anexi pobaltí a pak rozdeleni Polska. A to ho nejako ospravedlňuje? Nehovoriac o ...Zobrazit celý příspěvek

    flanker.jirka-Stalin se po obsazeni Sudet snažil budovat nárazníkovou zónu s vlastním vlivem, anexi pobaltí a pak rozdeleni Polska.


    A to ho nejako ospravedlňuje? Nehovoriac o tom, že zamlčujete to najdôležitejšie, čo ten pakt obsahoval. Tajný dodatok o rozdelení Poľska.
    Mali Poliaci v tej zmluve z roku 34 nejaký tajný dodatok o rozdelení nejakej krajiny? Ja nemám o Poľsku z vtedajšej doby nijaké ilúzie. Ale snažiť sa relativizovať jeho politiku a činnosť a ospravedlňovať tým, čo? Fakt, že za vypuknutím 2. svetovej vojny môžeme vidieť hlavne 3 krajiny. Nemcov, Sovietov a vtedajšie Slovensko, no to skôr symbolicky :).Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    17:54 01.01.2016

    marius- zasa, Západ, západ, západ. Vy buď ignorujete zámerne alebo ani nepripúštate to, že Majdan bol dielom ukrajinského ľudu. Stačí si zistiť počty ľudí v uliciach. Ja viem, ...Zobrazit celý příspěvek

    marius- zasa, Západ, západ, západ.

    Vy buď ignorujete zámerne alebo ani nepripúštate to, že Majdan bol dielom ukrajinského ľudu. Stačí si zistiť počty ľudí v uliciach. Ja viem, že kremelská propaganda túto tézu razí, ale je úplne nemožné aby niečo tak masové ako Majdan bol dielom západných tajných služieb. Janukovyč bol špina za ktorého vlády bujnela neskutočným spôsobom korupcia a kientelizmus. Jeho syn ničil osudy ľudí tunelovaním spoločností. A obyvateľom sa to nepáčilo.
    Prečo tie frázy, ktoré používate. Nie je pravdepodobnejšie to, že Ukrajinci toho začali mať dosť? Veď nie sú slepí pre pána Jána. Vidia, že kvalita života rastie tým viac, čím západnejšie od Ruska sa nachádzate a platí to aj naopak.
    Špeciálne v postsovietskych satelitoch a pobaltských štátoch. Plat, kvalita života, zdravotníctva, stredná dĺžka života etc... Ukrajinský ľud má právo rozhodovať sa o svojom vlastnom osude sám, a nie, že byť len ruským pešiakom na geopolitickej mape.
    Ak by ste mali bohatšieho suseda, asi by ste sa zaujímali o to prečo tomu tak je, nie? A ak by bola možnosť, tak by ste chceli spraviť to čo urobil on, aby vám bolo lepšie.
    Tie reči, že Západ to a Západ hento. A Západ vyprovokoval, no určite. :DD
    A nie, história sa používať nesmie. Teda, históriu Putin používa v rámci propagandy, ale ak by niekto pristúpil na jeho hru tak si môže nárokovať ktokoľvek čokoľvek. V 21. storočí si riešiť komplexy historickými krivdami? Nehovoriac, že je to vždy o podaní jednej strany voči druhej. Ked má na hrnaiciach silnejšiu Čínu? To sa mu mlôže pekne vypomstiť.

    A kto za nás bude krvácať? Nikto nechce zomrieť. Ťahať do toho primitívny nacionalizmus, panslavizmus, či nejakú krv. Ved sme v 21. storočí, nie v 19.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
    17:42 01.01.2016

    To daxik: pakt Molotov Ribbentrop byl uzavřen az 23. Spna 1939.. Tedy 5,5 roku po paktu mezi poláky a nemeckem. Těžko tak může jít o odpověď na pakt, ktery byl uzavřen později. ...Zobrazit celý příspěvek

    To daxik: pakt Molotov Ribbentrop byl uzavřen az 23. Spna 1939.. Tedy 5,5 roku po paktu mezi poláky a nemeckem. Těžko tak může jít o odpověď na pakt, ktery byl uzavřen později. Meziválečná politika v Evropě byla hodně neúčinná. Sporů o uzemi vyvstalo po prvni valce vice nez dost a vyvrcholilo to sporem o sudety do ktereho se vlozilo i polsko a madarsko, nejen nemci. Obdobne spory se dodnes resi na celem byvalem uzemi sovetskeho svazu. Snad se to uz bude resit tak jako pri rozdeleni Ceskoslovenska, k tomu se zajimave vyjadril byvaly prezident Klaus "stestim bylo ze jsme si k tomu rozdeleni neprizvali americke poradce"
    Vyhlášení války Německu ze strany Francie a Británie bylo z počátku jen alibismem, dokud se Hitler sam nerozhodl je napadnout tak nic neudělali (zajimavou paralelu vidím v dnešní rozhodnosti EU).
    Stalin se po obsazeni Sudet snažil budovat nárazníkovou zónu s vlastním vlivem, anexi pobaltí a pak rozdeleni Polska.

    Ohledne garanci hranic je to jen car papíru, staci se podívat na Kosovo, Palestinu, Guantanámo. Jsem zvedav kdo bude kdy garantovat celistvost napriklad Iráku a Sýrie. Dodnes se třeba Španělsko pre o část Gibraltaru s Britanii.Skrýt celý příspěvek

  • Vestly
    16:34 01.01.2016

    Daxik, to tvoje pokrytectvo je az na smiech :)

    Daxik, to tvoje pokrytectvo je az na smiech :)

  • marius
    16:12 01.01.2016

    Daxiku historie s geopolitikou vždy souvisí. Pokud se nebudou brát ohledy na historické vazby, jako to udělal západ na Ukrajině, tak to vždy dopadne právě tak jako tam (otázka je, ...Zobrazit celý příspěvek

    Daxiku historie s geopolitikou vždy souvisí. Pokud se nebudou brát ohledy na historické vazby, jako to udělal západ na Ukrajině, tak to vždy dopadne právě tak jako tam (otázka je, jestli nebyl záměr vyvolat konflikt). Historické křivdy se mohou vymstít hned, nebo taky za mnoho let. Jistěže Putin toho využil, protože nemůže dopustit americké základny na Ukrajině u ruských hranic. Ještě si dovolím připomenout, že levobřežní území Ukrajiny bylo historicky vždy Rusko a žijí tam od nepaměti Rusové. Ukrajinou se tato oblast stala rozhodnutím komunistů po říjnové revoluci. Do rozpadu SSSR to bylo celkem jedno, ale nyní máme situaci kdy 24 000 000 Rusů žije mimo Rusko, protože komunisté velkoryse rozdávali ruská území ostatním svazovým republikám i s obyvateli, kteří tam žili. Pokud se nějakou hezkou barevnou revolucí podaří západu ustanovit v bývalých svazových republikách protiruskou vládu a je tam významná ruská menšina, tak ta bude vždy proti a nastane mela. Což ovšem západu vyhovuje, takže se skrze páté kolony v těchto zemích snaží tyto nepokoje u ruských hranic vyvolávat, už jenom proto aby Rusové utráceli drahocené peníze na řešení těchto vzniklých situací.
    Ještě se vrátím k tomu Polsku. Britové a Francouzi sice po napadení Polska vyhlásili Německu válku, ale nemyslím si, že by to bylo kvůli Polákům, které před tím využili proti Hitlerovi. Bylo to proto, že nic jiného jim nezbývalo. K moci se dostal Churchill a ten věděl, že s Hitlerem se nepůjde dohodnout. Francie ani Anglie za Poláky krvácet nebudou tehdy ani dnes, tím méně za ČR, nebo za Ukrajinu.Skrýt celý příspěvek

  • mirkulinek
    15:51 01.01.2016

    Apache : Pane, tvrdit o sobě, že jsem objektivní a pak v jednom příspěvku napsat, cituji : Kuba? Budu upřímný - je mi úplně šumák, že se Kubánci, který Castro vyhnal, pokusili ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache : Pane, tvrdit o sobě, že jsem objektivní a pak v jednom příspěvku napsat, cituji : Kuba? Budu upřímný - je mi úplně šumák, že se Kubánci, který Castro vyhnal, pokusili vylodit a svrhnout ho, s americkou podporou. A v zápětí napsat : Ukrajinská armáda na ukrajinské půdě. Rusko nemuselo reagovat nijak - já vím, že vy si to pořád nechcete připustit, ale Ukrajina už není pod kontrolou Kremlu. Ukrajinci se rozhodli, rusák to musí respektovat. //// Když nemuselo Rusko na situaci na Ukrajině nijak reagovat, tak proč USA reagovali na situaci na Kubě podporou opozice?!?! Proboha, alespoň trošičku soudnosti a OBJEKTIVITY chtělo....Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 3 z 10