Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Sgt Murphy
    15:43 01.01.2016

    Apache tvoj "chlapec" nie som aby si mi tak hovoril. Žijem na Slovensku. Žije tu môj otec, žil tu môj dedo. Žil tu môj pradedo aj všetci tí pred ním. Pred rokom 1918 sme tu boli ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache tvoj "chlapec" nie som aby si mi tak hovoril.

    Žijem na Slovensku. Žije tu môj otec, žil tu môj dedo. Žil tu môj pradedo aj všetci tí pred ním. Pred rokom 1918 sme tu boli pod útlakom Maďarov. Keď tu v 1939 prišli fašisti, vyľudnili z tadiaľto všetkých židov a nás utláčali. Môj pradedo oslobodzoval ako partizán svoju zem. Na to červená armáda vypálila majetky a znásilnila ženy v dedine. Takže z kaluže do blata. Neskôr komunisti všetky majetky pobrali. A boli sme radi keď tá diktatúra padla. Ja na svoje dejiny nezabúdam. Za rusofila za nepokladám. Nechcem tu vidieť ako ruské tanky tak ani bombardéry zo západu.

    Chcem budovať slobodné dejiny ako Slovák. Jazdím na Škode, kupujem slovenské potraviny, chodím na dovolenky do Tatier. Deti sa mi učia slovensky. Ak budem narukovať do armády tak len za slobodu Slovenska. EU ani NATO mi slobodu neukázalo. Ukázali mi len to že mám ísť bojovať za záujmy USA do Iraku a Afganistanu, že sa mi do krajiny nasťahujú cudzie vojská, že si mám nasťahovať na záhradu utečencov a že firma zarába o polovicu menej lebo nemôže vyvážať do Ruska lebo nejaký amík povedal. A že zrejme povýšia ceny za plyn a benzín, lebo chcú aby som žil z made in u.s.a.

    Takže otvor oči a prestaň žiť v tej rozprávke.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    15:39 01.01.2016

    marius - Vstúpili do vojny po útoku na Poľsko, to, že tam vtedy reálne nezasiahli je vec iná. Sám Hitler nepočítal s vojnou kvôli Poľsku. Aha, vážne chcete do geopolitiky miešať ...Zobrazit celý příspěvek

    marius - Vstúpili do vojny po útoku na Poľsko, to, že tam vtedy reálne nezasiahli je vec iná. Sám Hitler nepočítal s vojnou kvôli Poľsku.

    Aha, vážne chcete do geopolitiky miešať históriu? Nemennosť hraníc je garantovaná na medzinárodnom poli, kto ju naruší je agresor. Miešať tam históriu je propagandistický vtip Rusov. Ale vždy to na niektorých zapôsobí. Takto si Čína môže nárokovať celý Sibír, na ktorý ma podstatne oprávnenejší "historický nárok" než Rusi.
    Celý Krym, Donbas.. je mimochodom z Ruskej strany obrovský fail. Z národa, ktorý to mal vpaži si Putin kvôli idey Ruskij mir vytvoril druhé Poľsko ukrajinských nacionalistov na vlastnej hranici. thumbs up.

    flanker.jirka - moderovaná diskusia nie je prejavom totality. Proste len neznesiem ako je on strašne neutrálny a objektívny. Asi sa kvôli nemu cítim menejcenný lebo som vypláchnutý západnou propagandou. Ale čo zmôžem, keď nechytámRT :( To by som bol inakší junák.

    flanker.jirka
    Mám tomu rozumieť, že ten pakt z roku 1934 je akási odpoveď istého ideového prúdu na podstatne známejší dôležitejší pakt Molotov-Ribentrop a fakt, že Rusi si to vtedy mašírovali Poľskom s Nemcami ruka v ruke.
    V rámci informačnej vojny je to zaujímavé, ale nič nehovoriace a marginálne.Skrýt celý příspěvek

  • Kozlus
    14:46 01.01.2016

    daxiku, doporucuju ti se na tu zpravu aspon podivat.

    daxiku, doporucuju ti se na tu zpravu aspon podivat.

  • flanker.jirka
    14:32 01.01.2016

    To daxik: máme to štěstí, že si mužem dovolit luxus svobody projevu a tedy i diskuse i s "trolly" kohokoliv. Pokud je mi známo tak je tu diskuse regulována dostatečně, Murphy jiný ...Zobrazit celý příspěvek

    To daxik: máme to štěstí, že si mužem dovolit luxus svobody projevu a tedy i diskuse i s "trolly" kohokoliv. Pokud je mi známo tak je tu diskuse regulována dostatečně, Murphy jiný názor než jiní diskuteri a ma na svůj názor právo, stejně jako vy.

    Moc řadí se od Vas necháme poučit například o rozsahu operaci francouzské a britské armády za 2. světové války v roce 1939-1940 na podporu Polska, které si vztahy s hitlerovským německém pojistil o vlastním paktem o neútočení již v roce 1934.https://cs.m.wikipedia.org/wik... Skrýt celý příspěvek

  • marius
    14:30 01.01.2016

    Tak za prvé pro Apache: Podle mě není v pořádku poslat tanky a letadla na 1/2 občanů země, protože nesouhlasí s politikou vlády, která se k moci dostala pomocí ozbrojeného státního ...Zobrazit celý příspěvek

    Tak za prvé pro Apache: Podle mě není v pořádku poslat tanky a letadla na 1/2 občanů země, protože nesouhlasí s politikou vlády, která se k moci dostala pomocí ozbrojeného státního převratu, vše s podporou USA a západní Evropy.
    Za druhé, pokud všichni zamrzneme v roce 1968 a nebudeme kvůli tomu schopni objektivně posuzovat současnou situaci, tak se nikam nedostaneme. Rok 1968 byl důsledkem Jaltské konference, kde si Stalin, Churchill a Roosevelt rozdělili svět. Je celkem zajímavé, že se na rozdíl od srpna 68 dnes skoro vůbec nemluví o Mnichovu. Dnešní Rusko není SSSR, stejně jako Německo není Třetí říše.
    Za třetí: Samozřejmě, že rozšiřování NATO k ruským hranicím znamená významné ohrožení bezpečnosti pro RF. Tohle ví každý dement.

    Pro Daxika: Nevím nic o tom, že by Francouzi a Britové šli prolévat krev kvůli Polsku. Naopak v době, kdy byli Poláci s Němci jedna ruka, Polákům vnutili názor, že to udělají, pokud Polsko začne dělat Hitlerovi problémy, ale pak je nechali ve štychu.
    Ohledně Ukrajiny toho tady bylo napsáno už tuny. Znáš vůbec historii té země? Myslím, že ne. Jak Ukr. vznikla, proč k ní komunisti přilepili ve 20. letech levobřežní oblasti včetně Donbasu? Historii Krymu? To se to pak lehce vynášejí soudy, když neznáš souvislosti a netušíš jaké budou následky.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    13:49 01.01.2016

    Za sebe jen můžu říct, buďme rádi, že to svinstvo dopadlo tak jak to dopadlo, protože pokud by se RF nechala vtáhnout do otevřené války, kdo ví kam až by to došlo. Samozřejmě velmi ...Zobrazit celý příspěvek

    Za sebe jen můžu říct, buďme rádi, že to svinstvo dopadlo tak jak to dopadlo, protože pokud by se RF nechala vtáhnout do otevřené války, kdo ví kam až by to došlo. Samozřejmě velmi lituji utpení a ztráty lidí na Donbase, ale toto západ vůbec nezajímá, vždyť jsou to jen nějací východní Slovanští barbaři, cenu pro ně má pouze anglosaská krev.

    Jj, a preto Briti a Francúzi išli prelievať krv svojich občanov v 2. svetovej na ochranu slovanských Poliakov. Rovnako ako v prvej svetovej bol spušťač všetkého útok na slovanské Srbsko.

    S týmto ublíženeckým panslavizmom choďte diskutovať na aeronet.

    To je tak krásna voľba slov, ako sa Rusko nenechalo vtiahnuť do nejakej vojny Západom. Pritom jednotky ruskej armády zbavené vyložiek si to na ruskej technike mašírovali územím suverénnej Ukrajiny. Ale my vieme, poučky kremlobotov nepustia. Rusko útočí, prelieva slovanskú krv na Ukrajine, ale môže za to petrošekelmi motivovaná chamraď z júesej.Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    13:35 01.01.2016

    A čo je to vlastne za módu dnes vypisovať, že nevieme kto ten Boeing zostrelil? Veď oficiálna správa bola vydaná toho roku na jeseň, vieme čo ho zostrelilo. Len v správe boli ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo je to vlastne za módu dnes vypisovať, že nevieme kto ten Boeing zostrelil? Veď oficiálna správa bola vydaná toho roku na jeseň, vieme čo ho zostrelilo. Len v správe boli diplomatický a nepovedali kto ich zostrelil. Správa uvádza, že lietadlo zostrelil BUK. A všetci vieme, kto jediný ten BUK mohol obsluhovať.

    Ale samozrejme to nikdy nepriznajú. Same old shit...like Katyň, Černobyl. Nič sa nezmenilo. Ale to sme vedeli už od začiatku, veď povstalci nemali letectvo, tak na čo by preboha Ukrajinci strieľali na lietadlo, ptm ten twitter jedného z povstalcov, kde sa chválil zostrelom v domnení, že sa jednalo o vojenské lietadlo etc... tých dôkazov bolo milion...Skrýt celý příspěvek

  • daxik
    13:23 01.01.2016

    Prečo týmto proruským trotlom ako Murphy nedáte ban? Strašne to znižuje kvalitu diskusie.

    Prečo týmto proruským trotlom ako Murphy nedáte ban? Strašne to znižuje kvalitu diskusie.

  • apache
    13:23 01.01.2016

    Murphy, zjisti si rozdíl mezi neutralitou a objektivitou. Neutrální nejsme ani jeden, i když ty si to o sobě možná myslíš (nevím, ty jsi zvláštní člověk), stejně jako si myslíš, že ...Zobrazit celý příspěvek

    Murphy, zjisti si rozdíl mezi neutralitou a objektivitou. Neutrální nejsme ani jeden, i když ty si to o sobě možná myslíš (nevím, ty jsi zvláštní člověk), stejně jako si myslíš, že seš objektivní, zatímco všichni ostatní kdo nesouhlasí jsou "pod kontrolou západní propagandy". To je typický sebeklam, ve kterém rusofilové žijí. Já nepochybuji o tom, že západní propaganda je. Nepochybuji o tom, že některé zprávy nejsou zrovna objektivní. Ale vím, a to na základě svých vlastních zkušeností, i na základě zkušeností samotných Rusů, se kterými jsem se o tom bavil, že zpravodajství ruské je o nesrovnatelný kus horší, samé lži a demagogie toho nejhrubšího zrna. A když ti tohle potvrdí i lidé, Rusové, kteří jsou v zásadě proputinovští, akorát to nejsou úplný skety aby ti lhali do očí, tak už to něco znamená.

    Problém je také to, že ty vidíš svět jen jako Amerika vs Rusko. Všichni ostatní nemají vlastní zájmy, nemají vlastní cíle ani rozum. Naprosto pomíjíš skutečnost, že Ukrajinci jednoduše vidí svoji budoucnost, budoucnost svojí země v EU a ne ve vazalském vztahu s Ruskem. Ostatně stejně jako drtivá většina ostatních východoevropských národů, které měly to "štěstí" okusit ruské bratrství. Veškeré jejich kroky a rozhodování dáváš za vinu "Západu" nebo CIA, nebo jen řekneš, že jsou to chudáci pomýlení západní propagandou... víš hochu, NATO se nerozšiřuje kvůli USA, protože by to USA chtělo. Problém je někde jinde, a to v tvém milovaném Rusku. Právě to se zasloužilo o rozšiřování NATO po studené válce. Protože státečky kolem Ruska věděly, že Rusko se za nějaký čas vzchopí, a když se Rusko vzchopí, tak zpravidla to odskáče nějaký jeho soused. Proto chtěj národy být členem NATO. Nediv se jim. Povšimni si také, že v zemích co se přidaly do NATO je klid a mír. Gruzie a Ukrajina mají tu smůlu, že v NATO nejsou, životem to odskákaly tisíce lidí. V Pobaltí je klid, tam si rusák netroufne. Teď například o vstupu do NATO čím dál víc uvažuje Finsko a Švédsko. Proč? Díky Rusku a jeho chování.

    Řeči o tom, jak je Rusko ohrožováno rozšiřováním NATO jsou jen kecy pro ruské obyvatelstvo, které musí být udržováno v permanentním pocitu nebezpečí, aby si udrželi potřebu patologicky následovat svého vůdce - ochránce. Jediné, co NATO vůči Rusku způsobí je to, že mu nedovolí někoho přepadnout a obsadit ho. V některých ruských myslích je to tragédie, protože podle jejich uvažování má asi Rus právo expandovat, kdežto okolní národy mají jen právo být jím obsazeny.

    Pořád se mi snažíš podsouvat USA, asi ze zoufalství. U mně doma na USA sere pes. USA mě netrápí. Americké tanky se neproháněly matce pod oknem v osmašedesátém a pěšáci kolem sebe nestříleli. USA se za poslední desetiletí nijak územně nerozšířilo na úkor svých sousedů. Kuba? Budu upřímný - je mi úplně šumák, že se Kubánci, který Castro vyhnal, pokusili vylodit a svrhnout ho, s americkou podporou.

    Rusko musí tolerovat, lépe řečeno respektovat, rozhodnutí svobodných států, které se od něj odvrací a chtějí být součástí ať už NATO nebo EU.

    Krom toho, jak jsem již párkrát napsal - členem NATO se stát stane podáním ruky a podpisem smlouvy, jako rovný s rovným. Členem Ruska se zas stane stát tak, že mu před vládní budovou zastaví ruský tank.

    Z NATO se dá navíc i vystoupit, z Ruska ne - poslední stát, který se o to pokusil byl srovnán se zemí (mimochodem, co říkáš na totálně rozbombardovaný Groznyj, když v porovnání s ním téměř nedotčený Doněck ti tak strašně leží v žaludku?).

    Je roztomilé, když člověk jako ty chce hodnotit neutralitu jiných. Všichni jste blázni, jenom já jsem letadlo...

    marius: Vyslání ukrajinské armády na Donbas bylo zcela v pořádku. Ukrajinská armáda na ukrajinské půdě. Rusko nemuselo reagovat nijak - já vím, že vy si to pořád nechcete připustit, ale Ukrajina už není pod kontrolou Kremlu. Ukrajinci se rozhodli, rusák to musí respektovat.Skrýt celý příspěvek

  • Pavel1
    13:17 01.01.2016

    "Západ by po studenej vojde dodržal svoj prísľub a NATO by sa nerozširovalo ďalej do krajín východného bloku a bývalej Varšavskej zmluvy." To je zase hovadský blábol. Žádný ...Zobrazit celý příspěvek

    "Západ by po studenej vojde dodržal svoj prísľub a NATO by sa nerozširovalo ďalej do krajín východného bloku a bývalej Varšavskej zmluvy."
    To je zase hovadský blábol. Žádný takový slib samozřejmě neexistoval, ani existovat nemohl. Je to hoax, kterému věří a šíří, když pomineme samotné zfanatizované rusko, pouze komouši či místní volksrusáci. Neexistuje žádný doklad ani svědectví o ústním slibu, ostatně nikdo, ani tehdejší prezident USA, by si nemohl dovolit takový slib dát, a kdyby dal, nikdo s alespoň průměrnou inteligencí, by ho nemohl brát vážně. A to, z toho důvodu protože se vždy jednalo a jedná o suverénní rozhodnutí toho kterého státu, jeho obyvatel, či politické reprezentace, ať už se jednalo o Českou republiku, Litvu, Lotyšsko, Estonsko, či dnes Černou Horu. Akceptace suverénních rozhodnutí suverénních států, jako například Černá Hora nebo Ukrajina (zbavit se zkorumpované, zlodějské a nekompetentní loutky Janukovyče), svědčí o civilizovanosti daných zemí.Skrýt celý příspěvek

  • marius
    09:08 01.01.2016

    Apache konečně jsi to "pochopil". Rusko muselo reagovat na kroky západu (ozbrojený státní převrat na Ukrajině, nebezpečí rozšíření NATO dále na východ, nebo alespoň umístění ...Zobrazit celý příspěvek

    Apache konečně jsi to "pochopil". Rusko muselo reagovat na kroky západu (ozbrojený státní převrat na Ukrajině, nebezpečí rozšíření NATO dále na východ, nebo alespoň umístění amerických základen na teritoriu Ukrajiny, v neposlední řadě také šikana ukrajinských Rusů a vyslání ukr. armády na Donbas). Za sebe jen můžu říct, buďme rádi, že to svinstvo dopadlo tak jak to dopadlo, protože pokud by se RF nechala vtáhnout do otevřené války, kdo ví kam až by to došlo. Samozřejmě velmi lituji utpení a ztráty lidí na Donbase, ale toto západ vůbec nezajímá, vždyť jsou to jen nějací východní Slovanští barbaři, cenu pro ně má pouze anglosaská krev.Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    23:12 31.12.2015

    Čisto hypoteticky. Západ by po studenej vojde dodržal svoj prísľub a NATO by sa nerozširovalo ďalej do krajín východného bloku a bývalej Varšavskej zmluvy. Rusko by si ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Čisto hypoteticky.

    Západ by po studenej vojde dodržal svoj prísľub a NATO by sa nerozširovalo ďalej do krajín východného bloku a bývalej Varšavskej zmluvy. Rusko by si ale začalo v týchto krajinách opäť presadzovať svoje mocenské záujmy, do krajín by pretlačilo pre-ruskú vládu a vytvorilo by vojenský pakt štátov na do ktorého by samo patrilo (ekvivalent Varšavskej zmluvy).

    Takto ti to príde ako neprínosné, však? Ako obyvateľ krajiny západu by si tento krok považoval za akt agresie a dôvod k obnoveniu studenej vojny. Ale Rusko ako "porazená" strana Studenej vojny má toto mocenské rozširovanie, ktoré trvá už 26 rokov, tolerovať ďalej?

    To čo som napísal, príklad na západe - Kuba. Pokiaľ by do krajiny ZSSR nepretláčalo svoje záujmy (podpora prevratu, nástup komunizmu, vyzbrojovanie armády) nedošlo by k pokuse USA obsadiť ostrov svojimi voskami. Čo ak by invázia na Kubu vyšla? Inváziu amerických vojsk na Kubu v 1961 ale pripúšťate. Alebo nie? V tomto prípade jednalo USA správne, alebo šlo o neospravedlniteľný akt agresie USA voči ZSSR?

    Mám napísať iné situácie, kedy vojská USA/západu vstúpili do krajinu na pretlačenie svojich mocenských záujmov voči tým Ruským? Alebo ak to robí USA je to ospravedlniteľné, keď Rusko tak nie?

    Pokiaľ sa ti to čo som napísal nepáči, si pod úplnou kontrolou západnej propagandy a na dianie "západ vs Rusko" nemáš neutrálny pohľad.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    21:13 31.12.2015

    Prekrúcání netřeba. Napsal si to zcela jasně: "Pokiaľ by do Ukrajiny nikto nepretláčal zo západu svoje záujmy, nedošlo by k anexii Krymu ruskými vojskami a proruský východ Ukrajiny ...Zobrazit celý příspěvek

    Prekrúcání netřeba. Napsal si to zcela jasně: "Pokiaľ by do Ukrajiny nikto nepretláčal zo západu svoje záujmy, nedošlo by k anexii Krymu ruskými vojskami a proruský východ Ukrajiny by sa nesnažil odtrhnúť. Tak isto v ostatných štátoch kde si západ presádzal svoje mocenské záujmy a došlo v intervencii ruských vojsk alebo inému prevratu."

    Z toho cos napsal jasně vyplývá, že dle tvého názoru ruské intervence jsou následkem činů Západu. Tedy Rus za nic nemůže, to Západ...Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    20:12 31.12.2015

    apache, nesnaž sa moje vyjadrenia prekrúcať.

    apache, nesnaž sa moje vyjadrenia prekrúcať.

  • theo
    19:20 31.12.2015

    O sférach vplyvu jedna vec, ale k ukrajine . Pozrite sa na mapu a ak by si na ukrajine amíci postavili PRO s odpalovacimi šachtami, ako v rumunsku - pričom je preukazana možnosť ...Zobrazit celý příspěvek

    O sférach vplyvu jedna vec, ale k ukrajine . Pozrite sa na mapu a ak by si na
    ukrajine amíci postavili PRO s odpalovacimi šachtami, ako v rumunsku - pričom
    je preukazana možnosť z týchto šachiet odpaľovať aj ine ako PVO rakety Rusko
    by malo minimalny čas a možnosti zvažovat protiopatrenia a možnosti odpovede
    alebo odplaty. Pokial strely letia cez pol zeme, je čas korigovať poprípade vylúčiť
    chyby. Jednoducho bez akéhokoľvek nadŕžania jednej strane. Je tzv neutralne
    pásmo dôležité pre stabilitu a mier vo svete. A akýkoľvek z našich politikov , ktorý
    umožní základňu, alebo veliace centrum na svojom území vystavuje svoju krajinu a ľudí automatickému jadrovému úderu v prípade napadnutia.Skrýt celý příspěvek

  • apache
    19:04 31.12.2015

    Murphy, takže podle tebe pokaždé, když mírumilovný rusák někam poslal tanky, mohl za to vlastně západ v čele s USA? Aha...

    Murphy, takže podle tebe pokaždé, když mírumilovný rusák někam poslal tanky, mohl za to vlastně západ v čele s USA? Aha...

  • Kozlus
    18:58 31.12.2015

    No co? Az se to rozjede v CH, tak nebudou varit cajicek na barikade zapadni, ale tentokrat vychodni politici.

    No co? Az se to rozjede v CH, tak nebudou varit cajicek na barikade zapadni, ale tentokrat vychodni politici.

  • mirkulinek
    18:43 31.12.2015

    flanker.jirka : Pod to co jste napsal se mohu podepsat. Přesně tak.

    flanker.jirka : Pod to co jste napsal se mohu podepsat. Přesně tak.

  • flanker.jirka
    18:35 31.12.2015

    Chlapi, obávám se, že otázku Krymu tu řešit nemusíme, ta je už vyřešena. Rusko Krym nepustí a kdyby ano, tak tam místnímu obyvatelstvu nechá zbraně a Ukrajinci by si ho zpět asi ...Zobrazit celý příspěvek

    Chlapi, obávám se, že otázku Krymu tu řešit nemusíme, ta je už vyřešena. Rusko Krym nepustí a kdyby ano, tak tam místnímu obyvatelstvu nechá zbraně a Ukrajinci by si ho zpět asi jen těžko vzali. :-D
    Příčiny bych hledal v 90. letech při rozpadu SSSR, tehdy nikdo z Kyjeva nerespektoval vcelku jednoznačný výsledek referenda o vytvoření autonomní republiky Krym.

    Mediální kampaň se tu vede z oboustran vždy účelově, i když nám budou omílat donekonečna, že u nás máme svobodu slova a tisku. Lžou nám pořád, kdyby nám nelhali něměli bychom žádné případy jako wikileaks spojené se Snowdenem. Ti starší si možná vzpomenou na Karla Kryla, když viděl jaký směr a spád to tu nabralo po převratu v roce 1989, tak se znechucen vrátil do Německa, bral to jako volbu menšího zla.

    Co se týká Černé hory, to je ideální kukaččí hnízdo pro NATO, spíše pro USA, zbytku aliance je vše jedno, ostatní koukaj na možnosti EU. Černá hora má přístup k moři, na druhé straně přímá hranice s Kosovem - největším překladištěm drog z AFG pro Evropu.
    Nenadějem se a na řadě bude "majdan" v Srbsku a Chorvatsku.
    V Chorvatsku se má budovat terminál pro překládku neruského plynu (tuším u ostrova Krk) pro jižní část Evropy, odkud asi ten plyn bude?Skrýt celý příspěvek

  • Sgt Murphy
    17:10 31.12.2015

    Pokiaľ by do Ukrajiny nikto nepretláčal zo západu svoje záujmy, nedošlo by k anexii Krymu ruskými vojskami a proruský východ Ukrajiny by sa nesnažil odtrhnúť. Tak isto v ostatných ...Zobrazit celý příspěvek

    Pokiaľ by do Ukrajiny nikto nepretláčal zo západu svoje záujmy, nedošlo by k anexii Krymu ruskými vojskami a proruský východ Ukrajiny by sa nesnažil odtrhnúť. Tak isto v ostatných štátoch kde si západ presádzal svoje mocenské záujmy a došlo v intervencii ruských vojsk alebo inému prevratu. Ostatné - strach z Ruska v Poľsku, pobaltských štátoch, u nás, je neopodstatnený.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 4 z 10