Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • marius
  16:48 31.12.2015

  leviathan: Podle mě má všechno co jsem napsal logiku. Ano vstup ČH do NATO je krok k omezení vlivu Ruska a Srbska. Tímto dochází k přetrhání historických spojeneckých vazeb. V ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan: Podle mě má všechno co jsem napsal logiku. Ano vstup ČH do NATO je krok k omezení vlivu Ruska a Srbska. Tímto dochází k přetrhání historických spojeneckých vazeb. V podstatě bych to přirovnal k tomu, jako kdyby ČR vstoupila do paktu nepřátelskému Slovenské republice. Tento stav může trvat velmi dlouho a možná už pak bude velmi těžké ty vztahy obnovit. Tak jako je Ukrajina pouhým nástrojem USA proti Rusku, tak je ČH nástrojem proti Srbsku a Rusku. Jen jako perlička - USA jsou zase nástrojem pro určité kruhy k prosazování svých zájmů ve světě klidně i za cenu válek.
  Jinak jak tam popisujete ty velmocenské nástroje Ruska, tak USA dělá to samé, ale v mnohem větším měřítku a častěji.
  Shania: Jak tu píšete, že lidé mají z Ruska strach, tak pokud ano, tak pouze kvůli soustavné, negativní kampani v médiích, která navíc je neopodstatněná. Mnohem větší strach jde z NATO, které bombarduje všude tam, kde se to Američanům zrovna hodí.Skrýt celý příspěvek

 • premyslcz
  16:43 31.12.2015

  Je to tak, ukrajinci těch revolucí měly od začátku 90let několik, a pokaždé si zvolily "demokraticky" elitu. To že to nakonec byli vždy loupežníci a v pozadí stály oligarchové, ...Zobrazit celý příspěvek

  Je to tak, ukrajinci těch revolucí měly od začátku 90let několik, a pokaždé si zvolily "demokraticky" elitu. To že to nakonec byli vždy loupežníci a v pozadí stály oligarchové, neopravnuje nikoho udelat Euromajdan a následný převrat.
  Protože rusky mluvící ukrajinci co bydlí dál od Kyjeva to braly jako křivdu, pak se není divit že se zachovaly tak jak se zachovaly. A není se čemu divit když na náměstí viděly Schwarzenberga, Kocába a eurokomisaře Füleho ...Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:34 31.12.2015

  K otázke Krymu sme sa mali postaviť neutrálne. Ukrajina v EU ani NATO nieje ani by nemala byť, je to skorumpovaný štát ktorý nič dobré neprinesie.

  K otázke Krymu sme sa mali postaviť neutrálne. Ukrajina v EU ani NATO nieje ani by nemala byť, je to skorumpovaný štát ktorý nič dobré neprinesie.

 • mirkulinek
  16:31 31.12.2015

  Shania : protože další prezidentské volby na Ukrajině se měli konat již za rok! A byla to ta nejsvobodnější a nejdemokratičtější možnost, počkat na ně a pak si zvolit někoho ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania : protože další prezidentské volby na Ukrajině se měli konat již za rok! A byla to ta nejsvobodnější a nejdemokratičtější možnost, počkat na ně a pak si zvolit někoho jiného, když jim tedy Janukovič nevyhovoval.. Jestliže chce západ opravdu ve světě podporovat svobodu a demokracii, tak by se těchto zásad měl držet vždy a ne jen, kdy se mu to hodí. Je to naprosto pokrytecký přístup.

  Musíte pochopit jak ve světě funguje velká politika, když Vám někdo udělá precedens, umete Vám cestičku pro Vaše budoucí chování v budoucnu.

  Srovnávat kulturní, historickou, sociální a náboženskou provázanost vztahu Rusko - Ukrajina a Rusko - Česko ukazuje, že v tomto oboru značně pokulháváte. Vážím si zde v diskuzích Vašich odborných znalostí co se týče letecké techniky, ale měl by jste se toho držet.Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  16:21 31.12.2015

  leviathan : Přesně o to jde. Na Donbasu vzalo mnoho místních do ruky zbraň a šlo bránit svoje vesnice a města, před "fašistickými bandami", dle svého vyjádření. Stačí hledat, ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan : Přesně o to jde. Na Donbasu vzalo mnoho místních do ruky zbraň a šlo bránit svoje vesnice a města, před "fašistickými bandami", dle svého vyjádření. Stačí hledat, internet je takových výpovědí plný. Dodnes si pamatuji zápas Viktorie Plzeň na hřišti Šachťaru Doněck, v únoru 2014, v době vrcholících událostí na majdanu, celý stadion před zápasem povstal a hromově skandoval Berkut, Berkut, na podporu zasahujících jednotek na Majdanu. Jestli tam onehdy nebylo 50 000 ruských agentů..... Jak o to prosím Vás mělo Rusko požádat vládu UA, když vláda byla svržená vojenským pučem, vládu která z tohoto puče logicky Rusko neuznávalo, protože nevzešla legitimní cestou. Ostatní města co jste vyjmenoval se také do velké míry skládají z ruskojazyčného obyvatelstva, ale již ne tak výrazně jako v Doněcku a Luhaňsku. Nicméně, jestli bych se měl dát na věštění, tak pnutí a nespokojenost v těchto regionech bude v následujících měsících a letech prudce stoupat a jejich snaha o odtržení bude stoupat.

  Druhý odstavec co jste napsal nebudu komentovat, protože mi podsouváte něco co jsem vůbec nenapsal.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:21 31.12.2015

  Sgt Murphy: ok poslední otázka co se týká Krymu, měli jsme říct ok v pořádku a dělat že se nic nestalo? Sankce jsou dle mého názoru jen lehké plácnutí přes ruku, naprosté ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: ok poslední otázka co se týká Krymu, měli jsme říct ok v pořádku a dělat že se nic nestalo?

  Sankce jsou dle mého názoru jen lehké plácnutí přes ruku, naprosté minimum co se muselo udělat, aby se dal najevo nesouhlas.

  A taky si myslím, že neschopnost udělat s tím něco víc berou jako akt slabosti,Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:18 31.12.2015

  Každý tu opakuje - sféra vlivu. Akože dnes existujú sféry vlivu len - USA a Rusko? Tak to ste niekde 20 rokov zaspali. Ďalšia sféra vlivu je Čína ktorá je problémom nielen v ...Zobrazit celý příspěvek

  Každý tu opakuje - sféra vlivu. Akože dnes existujú sféry vlivu len - USA a Rusko? Tak to ste niekde 20 rokov zaspali. Ďalšia sféra vlivu je Čína ktorá je problémom nielen v tichomorí. A prečo krajina musí ostávať pod sférou vplyvu a vždy stáť len na jednej strane? Prečo pobaltie a ukrajina nemôžu ostať neutrálne? Prečo, tak ako Rakúsko, nemôžu ostať neutrálne aj krajiny bývalého východného bloku ale upadáme pod sféru vplyvu USA?Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:06 31.12.2015

  "Nejsme snad jejich nepřátelé na život a na smrt, kteří můžou za každý jejich problém? Náhodou se jim nehodí externí nepřítel, aby nemuseli řešit vlastní problémy?" Pre Rusko je ...Zobrazit celý příspěvek

  "Nejsme snad jejich nepřátelé na život a na smrt, kteří můžou za každý jejich problém? Náhodou se jim nehodí externí nepřítel, aby nemuseli řešit vlastní problémy?"

  Pre Rusko je tým nepriateľom USA a ich zahraničná politika.

  "Nebo je podle tebe reálné, že na ně NATO zaútočí, i kdyby jsme je měli obklíčené?"

  Nie, reálne to nieje. Ako nieje reálne to že Rusko zaútočí na nás. Tým že ich ale NATO obkľúči a uvalí sankcie, stratia možnosť obchodu a spolupráce s krajinami ktoré pred tým v EU a NATO neboli a ekonomicky pôjdu ku dnu.Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  16:01 31.12.2015

  mirkulinek: a co jako, že je otevřeně podporovali? Na to je snad něco špatného? Co kdyby radši Janukovič po pár měsících co ty protesty nenásilně trvali radši oznámil, že odstupuje ...Zobrazit celý příspěvek

  mirkulinek: a co jako, že je otevřeně podporovali? Na to je snad něco špatného? Co kdyby radši Janukovič po pár měsících co ty protesty nenásilně trvali radši oznámil, že odstupuje a vyhasil nové volby? To by se po něm asi chtělo moc.

  To jako mají všechny bývalé satelity zůstat v jejich sféře vlivu, jen protože je to v Ruském zajmu? Co kdyby jsme v té jejich sféře zůstali radši i my, aby jsme jejich zájmy nepoškozovali.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  15:59 31.12.2015

  mirkulinek : No o to prave ide, o interpretaciu udalosti. Obyvatelia Donbasu ziadne priame ohrozenie nepocitovali. Dokazuju to napr. miestne noviny z tych dni, ktore pisali o ...Zobrazit celý příspěvek

  mirkulinek : No o to prave ide, o interpretaciu udalosti. Obyvatelia Donbasu ziadne priame ohrozenie nepocitovali. Dokazuju to napr. miestne noviny z tych dni, ktore pisali o vsetkom moznom, ale o akutnej hrozbe ani slovo. Ziadne bandy Banderovcov na Kryme ani na Donbase neoperovali a dokonca si ich ani nevymyslala miestna proruska avantgarda. A ak chcelo Rusko chranit obyvatelov Krymu pred neexistujucou hrozbou, malo o to v prvom rade poziadat vladu UA. Policia na Kryme aj v Donbase bola povacsine zlozena z miestnych, urcite by "genocide" zabranila, presne tak, ako v oblasti tiez ruskojazycneho Charkova, Mariupola, Izyumu, Melitopola, alebo v miestach, ktore dobyla spat UA armada od separatistov - Slavjansk, Kramatorsk ... ziadna genocida tam nenastala. Urcite tiez vytiahnes Odessu, kde sice doslo k polutovaniahodnemu incidentu ,ale policia nakoniec udrzala mesto v relat. klude.

  Pruser je, ze podobna situacia, ako na UA teraz hrozi v Ciernej Hore. Tak ako Porosenko aj Djukanovic je skorumpovany zmrd, ale je to legalne zvoleny premier. Vladna koalicia ma v parlamente vacsinu cca 50:30 a legitimne odhlasovala vstup CH do NATO. Policia zatial zasahuje mierne - ale situacia sa moze kazdym dnom zvrtnut. Mam aj ja teraz zacat vypisovat, ze je to vec FSB-KGB? Ciernohorci maju pravo nesuhlasit s vladou a prostestovat, ale Ukrajinci nie? Ciernohorci su ti uvedomeli, rozhladeni, roduverni Slovania, ktorych vedie rozum a laska k Srbsku a Rusku, ale Ukrajinci su vypatlani, zmanipulovani, zabedneni, fasisti, ktorych vedie akurat tak CIA?Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  15:44 31.12.2015

  Shania : ale že budou jinde zkoušet podobné akce jako na Ukrajině /// A co máte jako na mysli? Byli to snad Rusové co první píchnul do vosího hnízda uměle vytvořeného státu a ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania : ale že budou jinde zkoušet podobné akce jako na Ukrajině /// A co máte jako na mysli? Byli to snad Rusové co první píchnul do vosího hnízda uměle vytvořeného státu a začali otevřeně podporovat opozici proti legitimně zvolenému prezidentovi???
  Opravdu mohl být někdo tak naivní a čekat, že budou sedět s rukama složenýma v klíně a pozorovat převrat v sousední zemi co jde přímo proti ruským zájmům ?!?!?!Skrýt celý příspěvek

 • Shania
  15:39 31.12.2015

  Sgt Murphy: no nevím, ale před akcí na ukrajině, bylo rusko velký kamoš, nejvetsi problém byl utlak homosexuálů a jejich mafoši a to jak kontrolují některé naše politiky. To ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: no nevím, ale před akcí na ukrajině, bylo rusko velký kamoš, nejvetsi problém byl utlak homosexuálů a jejich mafoši a to jak kontrolují některé naše politiky.


  To že z Ruska mají lidi strach není proto, že jsou schopni dojet do Berlina, nebo k nám, ale že budou jinde zkoušet podobné akce jako na Ukrajině, takže když se neřekne jasně tohle vám tolerovat nebudeme, tak to prostě zkusí, dokud nenarazí...Myslím si, že je dnes důkazů víc jak dost, jak si Putin vytírá s Obamou podlahu a dostal se daleko nad rámec toho co by byl normálně schopen.

  A pokud mluvíš o schize, tak co asi dělají rusové? Nejsme snad jejich nepřátelé na život a na smrt, kteří můžou za každý jejich problém? Náhodou se jim nehodí externí nepřítel, aby nemuseli řešit vlastní problémy?

  Nebo je podle tebe reálné, že na ně NATO zaútočí, i kdyby jsme je měli obklíčené?Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:31 31.12.2015

  Keď už spomínaš Mariupol. Na fotkách žiadnych ruských vojakov nevidím, ani ruské tanky a iné zbrane ako tvrdila ukrajina. Vidím civilov oblečených v rôznorodých maskáčoch so ...Zobrazit celý příspěvek

  Keď už spomínaš Mariupol. Na fotkách žiadnych ruských vojakov nevidím, ani ruské tanky a iné zbrane ako tvrdila ukrajina. Vidím civilov oblečených v rôznorodých maskáčoch so starými ak v rukách ktorých vítajú obyvatelia mesta. Prečo je to tak? V danej oblasti ľudia zastávajú proruskú vládu a väčšina obyvateľstva je etnicky ruská, žiadny fašisti.Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  15:25 31.12.2015

  leviathan : Musím Vám složit poklonu, čekal jsem, že jako spousta dalších budete tvrdit, že se to nestalo, že je to jen proruská propaganda. Pozitivně jste překvapil. Nicméně, ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan : Musím Vám složit poklonu, čekal jsem, že jako spousta dalších budete tvrdit, že se to nestalo, že je to jen proruská propaganda. Pozitivně jste překvapil. Nicméně, nejde přeci o to kolik km je to daleko. Šlo o to, že bylo pácháno násilí na ruské (ruskojazyčné) menšině kvůli na území Ukrajiny. Na Krymu bylo možné genocidě zabráněno přímou Ruskou intervencí a na východě země zas ozbrojeným povstáním s vydatnou pomocí Ruska. Nechci soudit kdo byl v právu, či nebyl. Ale z hlediska etnického, historického a i kulturního je Ukrajina uměle vytvořený stát. Již v 90. letech například její rozpad předpovídal politolog Samuel Huntington ve svém bestselleru Střet civilizací. Západ svojí snahou vytáhnout Ukrajinu z Ruské sféry vlivu tento proces urychlil, vše k němu bude v následujících letech směřovat. Svým způsobem je to asi dobře. Lidé na západě Ukrajiny se nikdy nesmíří s bolševickým řádením, které dávají za vinu Rusům a lidé z východu Ukrajiny, úzce spjati s Ruskem, zas nikdy západním Ukrajincům neodpustí jejich kolaboraci s nacistickým Německem.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  15:11 31.12.2015

  lethevian, ty máš západom v hlave vyvolanú schizofréniu z toho že ti pred domom zaparkuje T-90 s ruskou vlajkou.

  lethevian, ty máš západom v hlave vyvolanú schizofréniu z toho že ti pred domom zaparkuje T-90 s ruskou vlajkou.

 • leviathan
  15:06 31.12.2015

  stg Murphy : ty si vo svojej infantilnosti odpovies na vlastnu otazku sam :))

  stg Murphy : ty si vo svojej infantilnosti odpovies na vlastnu otazku sam :))

 • leviathan
  15:04 31.12.2015

  mirkulinek: Korsunsky incident bol jediny pripad protiruskeho nasilia, ktory sa na UA stal pred anexiou Krymu. Islo o nehoraznu zvratenost, ALE v celej 45 mil. UA jedinu. Pre ...Zobrazit celý příspěvek

  mirkulinek: Korsunsky incident bol jediny pripad protiruskeho nasilia, ktory sa na UA stal pred anexiou Krymu. Islo o nehoraznu zvratenost, ALE v celej 45 mil. UA jedinu. Pre rusku propagandu je to taky pripad, ze keby sa nestal, tak by si ho museli vymyslet. Korsun je od Donbasu stovky km daleko. Vyrok Timosenkovej je vytrhnuty z kontextu a je z doby, kedy vojna uz zurila v plnom prude. Ale aby bolo jasno, nie kazdy ukrajinsky prd voni! Neschopnost odzbrojit fasisticke bataliony je neakceptovatelna, ALE Azov by vobed nemusel branit Mariupol, keby sa ruski fasisti nesrali do veci, do ktorych ich nic.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  14:50 31.12.2015

  Pritom sa krajiny západu po rozpade zssr a konci studenej vojny že sa v týchto krajinách angažovať nebudú. A Rusko sa ohrozené cítiť tým pádom nemá?

  Pritom sa krajiny západu po rozpade zssr a konci studenej vojny že sa v týchto krajinách angažovať nebudú. A Rusko sa ohrozené cítiť tým pádom nemá?

 • Sgt Murphy
  14:42 31.12.2015

  lethevian: A prečo by NATO malo ísť do Gruzínska, Moldavska, Arménska, Azerbajdžanu, Ukrajinu alebo Čiernej Hory? Za akým účelom? Prečo my sme v NATO? Aby sme sa cítili ...Zobrazit celý příspěvek

  lethevian: A prečo by NATO malo ísť do Gruzínska, Moldavska, Arménska, Azerbajdžanu, Ukrajinu alebo Čiernej Hory? Za akým účelom? Prečo my sme v NATO?

  Aby sme sa cítili bezpečnejšie voči "rozpínavému" Rusku? Pritom jediný kto rozpína do krajín stále bližšie k Rusku je NATO a všetci podporujeme záujmy USA.Skrýt celý příspěvek

 • mirkulinek
  14:11 31.12.2015

  leviathan : chtělo by to více objektivity. Lidi ve Slavjansku nikdo nezačal vraždit právě proto, že se naštěstí zakročilo dříve, než k tomu došlo a nedopadli jako lidé z Krymu co ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan : chtělo by to více objektivity. Lidi ve Slavjansku nikdo nezačal vraždit právě proto, že se naštěstí zakročilo dříve, než k tomu došlo a nedopadli jako lidé z Krymu co se vydali demonstrovat do Kyjeva. Viz : https://www.youtube.com/watch?... Ona třebas i taková paní Tymošenková otevřeně prohlásila, že by se měla na Donbas hodit atomovka. Měli lidé na východě čekat, až si pro ně přijde podobná sebranka?Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 5 z 10