Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • leviathan
  13:57 31.12.2015

  Putinovske Rusko pouziva proti NATO stale tu istu taktiku. 1.) Destabilizuje krajinu pomocou proruskej opozicie, samozvanych politikov a propagandy. 2.) Vyvola obciansku ...Zobrazit celý příspěvek

  Putinovske Rusko pouziva proti NATO stale tu istu taktiku.
  1.) Destabilizuje krajinu pomocou proruskej opozicie, samozvanych politikov a propagandy.
  2.) Vyvola obciansku vojnu, alebo situaciu na pokraji obcianskej vojny podporou polovojenkych band, zoldnierov, ci pochybnych separatistov.
  3.) Priamo vojensky zasiahne na ochranu proruskych rebelov.
  4.) Zmrazi konflikt.
  5.) Postihnuta krajina tym padom nemoze vstupit do NATO, pretoze NATO by spolu s krajinou nasalo aj tento konflikt.
  Toto spravili Rusi v Gruzinsku, na Ukrajine, v Moldavsku, Armensku a Azerbajdzane a teraz hrozi , ze to spravia v Ciernej Hore.
  CH je momentalne vo faze 1 a kazdym dnom mozeme cakat vznik vselijakych ludovych ci narodnych "gard" a pod. Srbski fasisti sa uz len trasu, aby si "zavalcili" v Ciernej Hore.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  13:47 31.12.2015

  marius : "Vstup ČH do NATO je vyloženě protiruský a protisrbský krok. Jiný důvod to nemá. A navíc i proti vůli národa. Vláda ČH tak vlastně popřela staletí vývoje historie země ...Zobrazit celý příspěvek

  marius :

  "Vstup ČH do NATO je vyloženě protiruský a protisrbský krok. Jiný důvod to nemá. A navíc i proti vůli národa. Vláda ČH tak vlastně popřela staletí vývoje historie země a jejich spojeneckých svazků. Stačí jen do vlády prosadit prozápadní partu."

  Kazde slovne spojenie v tomto suveti je pochybne. So vstupom CH do NATO nema Rusko nic spolocne, je to rozhodnutie legitimnej vlady v CH. Djukanovic je sice zmrd, ale CH nie je diktatura. CH ma so Srbskom korektne, priatelske vztahy. Preco by sa mali po vstupe do NATO menit? Srbsko ma zle vztahy takmer s kazdym svojim susedom, je to take Rusko v malom, "chudatko" ktore nikto nechape. Ale to je problem Srbska, nie CH.

  Proti voli naroda? A to mate odkial? Ze tam prebiehaju nejake demonstracie? To aj v Skotsku pred referendom a ako to dopadlo? Djukanovic mal vstup do NATO vo volebnom programe a vyhral volby? To je jediny statisticky relevantny fakt.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  13:37 31.12.2015

  Stg Murphy : uz si chcel s diskusiou skoncit, ci? flanker.jirka : obcania samzrjme. maju pravo sa branit utlaku, ale utlak by mal byt zjavny, nespochybnitelny ... a obrana ...Zobrazit celý příspěvek

  Stg Murphy : uz si chcel s diskusiou skoncit, ci?

  flanker.jirka : obcania samzrjme. maju pravo sa branit utlaku, ale utlak by mal byt zjavny, nespochybnitelny ... a obrana voci utlaku primerana. Taka bola na Majdane - na vrazdenie demonstrantov (zjavny utlak) odpovedali majdanisti obsadenim vladnych budov - pricom nikto nebol zavrazdeny a ani tazko zraneny. Obrana bola primerana. Naopak obyvatelov Slavjanska nikto nevrazdil, neutlacal ani nijako inak neperzekuoval. Zrazu, z nicoho nic, sa pred vladnou budovou objavila skupina muzov s AK74 a obsadila ju. Samotni obyvatelia vychodnej UA ostali v soku. Toto je zjavne neprimerane a ide o terorizmus.

  danny: presne ako pises, zasah v Lybii potvrdila BR OSN, cize islo o legalnu akciu. Akciu, ktora mala zabranit masakrovaniu vlastnych obcanov diktatorom. Co sa vam na tom nezda?

  crusader : preco pisete "arabske jaro" v uvodzovkach? Vy si vazne myslite, ze statisice ludi v uliciach Tunisu si vymyslela CIA? Na co pre boha by USA bolo destabilizovane Tunisko? Ktore kupuje americke zbrane a chova sa k zapadu relat. slusne? Nepripustate ani na chvilu moznost, ze islo o spontannu vzburu podobnu tej z novembra 1989 u nas? Ci aj u nas to bol komplot CIA?Skrýt celý příspěvek

 • danny
  13:03 31.12.2015

  to Sgt Murphy: zdá se mi, že do své argumentace vkládáš zbytečně mnoho emocí. Pořád totiž platí to staré "velmoci nemají přátele, jen zájmy" a přílišné zapojení emocí (a hledání ...Zobrazit celý příspěvek

  to Sgt Murphy: zdá se mi, že do své argumentace vkládáš zbytečně mnoho emocí. Pořád totiž platí to staré "velmoci nemají přátele, jen zájmy" a přílišné zapojení emocí (a hledání dobra a zla v jejich konání) rozostřuje úsudek Chápu, že člověka dokáže znechutit přílišná jednostrannost informací, ale to už je holt důsledek toho, že se nacházíme ve sféře vlivu jedné z bojujících stran. Teoreticky máš šanci ocitnout se v oblasti, kde jsi masírován oběma propagandami najednou, otázka je, zda je to velká výhra (vysoké riziko, že se ještě k tomu začne střílet). Osobně dávám přednost existenci mimo linie kontaktu a komfortu smět zapojit kritické myšlení, vlastní úsudek a vyhledávání zdrojů ke krocení příliš rozvášněných spoluobčanů z obou stran.Skrýt celý příspěvek

 • danny
  12:01 31.12.2015

  Pavel: A to máš, prosím, odkud, že v Libyi skoro rok zuřila krvavá občanská válka a že země byla přivedena ke krachu? Jen tak pro informaci, protesty začaly 13. ledna 2011. 23. ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavel: A to máš, prosím, odkud, že v Libyi skoro rok zuřila krvavá občanská válka a že země byla přivedena ke krachu? Jen tak pro informaci, protesty začaly 13. ledna 2011. 23. února oficiální místa přiznávala 300 obětí potlačování protestů,, Itálie a Francie odhadovala počet obětí až na tisíc. 26. února RB projednala sankce, zablokování účtů a možnost stíhání Kaddáfího v Haagu.17. března 2011 RB vyhlásila bezletovou zónu a umožnila členským státům použití síly, mimo okupace. Poté, co vládní vojska vstoupila 18. března do Benghází a bylo jasné, že povstání bude rychle potlačeno, začaly 19. března nálety koalice. Než budeš psát něco o zdevastované ekonomice, projdi si aspoň následující odkaz: http://www.businessinfo.cz/cs/... a pak to můžeš porovnat se zeměmi v oblasti.
  A jen pár perliček na závěr:
  1.7. 2011 Francie otevřeně přiznala, že vyzbrojila povstalce zbraněmi shazovanými z letadel. 26. 10. 2011 Katar přiznal, že jeho armáda během občanské války v Libyi bojovala na straně rebelů.
  „Proklamovaným cílem operací NATO v Libye je ochrana tamních civilistů před útoky sil Muammara Kaddáfího, fakticky jde ovšem o pomoc povstalcům. Zřetelně to v neděli v rozhovoru pro americkou televizi CNN dal najevo bývalý britský ministerský předseda Tony Blair. 'Musíme mít na paměti, co je náš strategický cíl. Je to nastolení jiné formy vlády,' řekl.“ – in: NATO zas pomohlo rebelům, útok libyjské armády zastaven. http://zpravy.aktualne.cz/zahr...
  http://www.foxnews.com/politic... Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  11:57 31.12.2015

  "Osobně bych byl taky nespokojený, pokud bych zjistil, že o pár set km se mají lidé podstatně lépe než v místě bydliště a brzdou toho byl někdo u moci." Situácia na východe ...Zobrazit celý příspěvek

  "Osobně bych byl taky nespokojený, pokud bych zjistil, že o pár set km se mají lidé podstatně lépe než v místě bydliště a brzdou toho byl někdo u moci."

  Situácia na východe Ukrajiny - ale s postojom Ruska nikto nesúhlasí, tamojší obyvatelia budú ďalej bombardovaný a označovaný za teroristov.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  11:54 31.12.2015

  Aha, takže násilný prevrat v Líbyi a následné bombardovanie vládnych vojsk bolo za účelom aby "tamojší ľudia žili v demokratickej republike." Typický žvást a "dôvod" k intervencii ...Zobrazit celý příspěvek

  Aha, takže násilný prevrat v Líbyi a následné bombardovanie vládnych vojsk bolo za účelom aby "tamojší ľudia žili v demokratickej republike." Typický žvást a "dôvod" k intervencii západných vojsk do slobodnej republiky pokiaľ nezafunguje argument "nachádzajú sa tam chemické a biologické zbrane hromadného ničenia." Že je tomu ešte niekto ochotný veriť.

  Pokiaľ niekto číta moje príspevky pozorne a nielen k tejto téme, tak blbý nebude a za rusofila ma neoznačí. Len nie som oslepený západnou propagandou. Ale ak má byť každý človek nespokojný zo zahraničnou politikou USA označovaný za "rusofila", hold budem ním aj ja.Skrýt celý příspěvek

 • Stanyk
  11:29 31.12.2015

  A kde máte jistotu že by k podobné situaci nedošlo. Nezapomeňte že svět v osmdesátých letech nebyl tak informačně propojený jako v teď. Osobně bych byl taky nespokojený, pokud ...Zobrazit celý příspěvek

  A kde máte jistotu že by k podobné situaci nedošlo. Nezapomeňte že svět v osmdesátých letech nebyl tak informačně propojený jako v teď.

  Osobně bych byl taky nespokojený, pokud bych zjistil, že o pár set km se mají lidé podstatně lépe než v místě bydliště a brzdou toho byl někdo u moci. to že se to pak zvrtne přeci ještě neznamená, že se o reformu někdo nemá pokusit.

  To jsme v 89 neměli cinkat klíčema, protože pak přišla divoká devadesátá léta? Nějak to vaši logiku nechápu.Skrýt celý příspěvek

 • crusader
  00:49 31.12.2015

  Pavel1 Aha za to teď je to v Libyi jako v rajské zahradě, nejsou tam statisíce mrtvých ani odtud neprchají miliony uprchlíků. Jsou tam dvě vlády (nikdo, ani USA) neví kterou ...Zobrazit celý příspěvek

  Pavel1
  Aha za to teď je to v Libyi jako v rajské zahradě, nejsou tam statisíce mrtvých ani odtud neprchají miliony uprchlíků. Jsou tam dvě vlády (nikdo, ani USA) neví kterou podporovat, část země je ovládaná IS, zbytek různými soukromými nebo kmenovými armádami. Opravdu svoboda, demokracie s blahobyt.
  Kdyby nebylo tzv "arabskýho jara" nikdy by k žádným protestům proti Kaddáfímu nedošlo.
  Je opravdu zajímavý, že se proti Kaddáfímu nezasáhlo po výbuchu letadla nad Lockerbie v roce 1988, ale začal být nepohodlný, když začal organizovat setkání hlav afrických států a chtěl přestat prodávat ropu za dolary.
  Je zajímavý, že krvavý potlačení protestů arabskýho jara v Saudský Arábii nikomu nevadí, jo já zapomněl, to jsou spojenci.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel1
  00:11 31.12.2015

  "Pozri sa napríklad na Irak alebo Líbyu. Nie, neboli to demokratické štáty, ale pokiaľ v nich vládli ich vodcovia, držal sa tam ako tak pokoj." To je blábol jako noha. Bohužel dost ...Zobrazit celý příspěvek

  "Pozri sa napríklad na Irak alebo Líbyu. Nie, neboli to demokratické štáty, ale pokiaľ v nich vládli ich vodcovia, držal sa tam ako tak pokoj." To je blábol jako noha. Bohužel dost často přežvykovaný některými místními "příznivci ruska". Jak saddám v případě Iráku, tak kaddáfí v případě Libye dokázali tyto na nerostné suroviny extrémně bohaté země přivést k totálnímu krachu, což vedlo k nárůstu nespokojenosti obyvatel a v případě Libye, přes brutální teror vůči civilnímu obyvatelstvu, k výbuchu povstání. Je všeobecně známo, že před zásahem v spojenců v Libyi, tam skoro rok zuřila krvavá občanská válka a je jasné, že nebýt toho zásahu tak to v Libyi skončí jako v Sýrii (tedy statisíce mrtvých a miliony urpchlíků). Jen naprostý ignorat, může vypustit takovou zhovadilost, že v Libyi byl "ako tak pokoj". Rovněž Irák byl za Saddáma v takovém stavu, že občanská válka byla na spadnutí, nebýt invaze USA v roce 2003, tak se režim stejně zhroutil.Skrýt celý příspěvek

 • marius
  22:28 30.12.2015

  Shania, tvrzení že Rusové pouze a vždy zásadně lžou, je tak stupidní, že to nemá cenu komentovat. Ohledně objektivity zpravodajství českého mainstreamu se už napsalo víc než ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania, tvrzení že Rusové pouze a vždy zásadně lžou, je tak stupidní, že to nemá cenu komentovat.
  Ohledně objektivity zpravodajství českého mainstreamu se už napsalo víc než dost. Je škoda, že ten dvojí metr má i dost lidí tady.
  Ještě jinak. Zrovna dnes byl na Kose rozbor Stratforu. Sami Američané přiznávají, že kroky RF které vypadají, jako agresivní, jsou vlastně obrané. To se týká jak Krymu, tak Ukrajiny. Když to srovnáte s kubánskou krizí, tak Kuba by podle Vás měla plné právo, na svém územi povolit rozmístění sovětských raket, ale málem z toho byla světová válka, protože se USA cítily ohroženy. Pokud chcete, pochopíte souvislosti. Jestliže se NATO bude cpát k Ruským hranicím, bude pravděpodonnost konfliktu stoupat. Nejhůře bude postižena východní a střední Evropa.
  Vstup ČH do NATO je vyloženě protiruský a protisrbský krok. Jiný důvod to nemá. A navíc i proti vůli národa. Vláda ČH tak vlastně popřela staletí vývoje historie země a jejich spojeneckých svazků. Stačí jen do vlády prosadit prozápadní partu.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  20:18 30.12.2015

  Shania

  Mám pro Vás otázku. Co pro Vás důležitější právo a svoboda (potažmo demokracie, ale ta má mnoho podob) či zájmy velmocí.

  Shania

  Mám pro Vás otázku. Co pro Vás důležitější právo a svoboda (potažmo demokracie, ale ta má mnoho podob) či zájmy velmocí.

 • Shania
  19:33 30.12.2015

  marius: jistěže tam armádu nemá, ale o to dnes znamená, vůbec nic. V Korei taky nebyla čínská armáda, jen milion jejich dobrovolníků. Tak se to dnes děla, každému komu se to ...Zobrazit celý příspěvek

  marius: jistěže tam armádu nemá, ale o to dnes znamená, vůbec nic.

  V Korei taky nebyla čínská armáda, jen milion jejich dobrovolníků. Tak se to dnes děla, každému komu se to hodí.

  Sgt Murphy: ne že by jsi měl věřit západním prohlášením, ale u ruských si můžeš být téměř vždy jist, že lžou a lžou a lžou.

  Jako třeba nedávno prohlášení MOD ohledně Syrie: nepoužíváme CBU, neutočíme na civilisty, máme 100% přesnost (100% by neměli, ani kdyby počítali jako cílovou oblast celou Sýrii)Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  18:47 30.12.2015

  Tohle je opravdu dokonala "argumentace", vsichni krom Sgt "už dlho žijú v svojom, zacenzúrovanom svete západom a ani jeden nemá neutrálny pohľad na svet z pohľadu svojej ...Zobrazit celý příspěvek

  Tohle je opravdu dokonala "argumentace", vsichni krom Sgt "už dlho žijú v svojom, zacenzúrovanom svete západom a ani jeden nemá neutrálny pohľad na svet z pohľadu svojej republiky". Jen on jediny ma zarucene neutralni a tim padem i spravny pohled na vec na zaklade ceho tu mluvi o popravach a vyvrazdovani a kdyz je pozadan o nejaky dukaz, jakykoliv (a asi tusime ze byt to pravda druha strana se to okamzite chytne) tak "ako som už povedal, moje tvrdenia nie sú podložené linkami nejakých novín" a zacne mluvit o CIA. :D
  Opravdu kouzelny trol.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:43 30.12.2015

  Túto diskusiu za seba ukončujem, nemám záujem diskutovať s niekým kto sa má chuť neustále ukájať nad USA.

  Túto diskusiu za seba ukončujem, nemám záujem diskutovať s niekým kto sa má chuť neustále ukájať nad USA.

 • marius
  18:34 30.12.2015

  Apache ale Putin přece přiznal, že na Ukrajině jsou ruští experti (stejně jako je tam má NATO), popřel ale že by tam byly celé jednotky pravidelné RA. Pan Grohman tu sice odkazuje ...Zobrazit celý příspěvek

  Apache ale Putin přece přiznal, že na Ukrajině jsou ruští experti (stejně jako je tam má NATO), popřel ale že by tam byly celé jednotky pravidelné RA. Pan Grohman tu sice odkazuje na článek dokazující přítomnost RA na Donbase, ale v porovnání se satelitními snímky ze Sýrie, to není nic moc. Ohledně sestřelu dopravního letadla, nevěřím, že ho sestřelili povstalci, nebo Rusové. Pokud by tomu tak bylo tak už dávno jsou důkazy na stole. Je možné, ale že to komise složená ze členů NATO a Ukrajiny ještě nějak skoulí. O jejich nezaujatosti nepochybuji.
  Co se týká vstupu ČH do NATO je to jak píše Murphy. Ùplatní, nebo vydírání politici rozhodují proti zájmům své země. Vzpomeňte si jak hloupě jsme do NATO vstoupili my.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:32 30.12.2015

  apache, ako som už povedal, moje tvrdenia nie sú podložené linkami nejakých novín. Ohľadom ruskej techniky som sa tu vyjadril dosť, taktiež semtam. Aspoň sa prosím ťa vyjadruj ...Zobrazit celý příspěvek

  apache, ako som už povedal, moje tvrdenia nie sú podložené linkami nejakých novín.

  Ohľadom ruskej techniky som sa tu vyjadril dosť, taktiež semtam. Aspoň sa prosím ťa vyjadruj ako slušný človek s nejakou úrovňou a nie ako primitív.

  Ohľadom materiálov, nemyslím len Ukrajinu, ale taktiež dianie na blízkom východe - klesajúca cena ropy, IS, Asad atď.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  18:07 30.12.2015

  A jaký materiál z Ruska bys chtěl? Putinovo prohlášení o tom, jak na Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou?

  A jaký materiál z Ruska bys chtěl? Putinovo prohlášení o tom, jak na Ukrajině žádní ruští vojáci nejsou?

 • apache
  18:05 30.12.2015

  "Apache, ja informácie neberiem z cenzúrovaných západných stránok ako ty, ja niekoho poznám, ktorý niekde žil, niečo robil a niečo videl a svoj názor orientujem podľa toho." Já ...Zobrazit celý příspěvek

  "Apache, ja informácie neberiem z cenzúrovaných západných stránok ako ty, ja niekoho poznám, ktorý niekde žil, niečo robil a niečo videl a svoj názor orientujem podľa toho."

  Já svoje informace beru jak ze západních stránek, tak z východních stránek, ruských i ukrajinských, i od lidí, kteří tam byli a stále jsou a podávají výpovědi slovem i obrazem. Mimochodem co se týče techniky, tak nejvíc usvědčujících fotek a záběrů pochází právě z ruské strany. Takže opět - jdi do hajzlu ;)

  Že uhýbáš od tématu směrem k CIA je už projevem zoufalosti.

  PS: Stále si nedodal důkaz o ženských a dětech vyrovnaných do řady a popravených.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  18:01 30.12.2015

  Hodí mi tu niekto link, kde bol na AN zverejnený článok ktorý bol písaný aj za pomoci materiálov z Ruska? Alebo kedy naposledy na nejakej našej internetovej stránke sa zhodli ...Zobrazit celý příspěvek

  Hodí mi tu niekto link, kde bol na AN zverejnený článok ktorý bol písaný aj za pomoci materiálov z Ruska? Alebo kedy naposledy na nejakej našej internetovej stránke sa zhodli informácie vydané aj západom a Ruskom? Lebo neviem nájsť. Alebo dnes to čo sa píše na západe je čistá pravda a to čo v Rusku lož? No ja si myslím že samotná pravda je vždy niekde v strede. Ale časy kedy tu fungovala cenzúra a ovládanie davov pomocou lživých informácií tu už raz boli a nemienim v nich žiť opäť.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 6 z 10