Mocenské soupeření pokračuje: Černá Hora přistupuje k NATO

Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. Foto: Flickr
Voják Černé Hory na cvičení Immediate Response 2012. / Flickr 

Černá Hora se přece jen dočkala. Ministři zahraničí členských zemí NATO se na začátku prosince dohodli na zahájení rozhovorů o vstupu této balkánské země do Severoatlantické aliance. Černá Hora by se tak v průběhu dvou let mohla stát jejím 29. členem. Je to provokace, nebo strategický záměr? Článek vyšel původně na webu On War | On Peace.

Rusko má jasno. Ministr zahraničí Sergej Lavrov označil přístup Černé Hory za iracionální krok podkopávající důvěru mezi Ruskou federací a aliancí, jejíž rozpínavost vzbuzuje u ruských čelních představitelů značné obavy. Americký ministr zahraničí John Kerry to však striktně odmítá.

„NATO není pro nikoho hrozbou, jedná se o obrannou alianci,“ řekl Kerry. Nejde však jen o další ukázku mocenského soupeření mezi východem a západem? A jak zareaguje Srbsko?

Stát jako rodinná firma

Černá Hora se netají svým úmyslem vstoupit do NATO i Evropské unie. Brzy po vyhlášení nezávislosti v roce 2006 se připojila k programu Partnerství pro mír a o pár let později přijala Akční plán členství s cílem vymýtit ze státní sféry korupci, pozatýkat kriminální živly a zavést vládu zákona. Byla v tomto úkolu země úspěšná? 

„Černé Hoře se podařilo konsolidovat demokratické instituce plně v souladu se standardy EU, její ozbrojené síly jsou nyní silnější a mohou lépe chránit své občany,“ říká generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Korupce a organizovaný zločin jsou však v zemi nadále. Zemí prochází tzv. balkánská stezka, kterou proudí zbraně a drogy z Afghánistánu. Sám premiér Milo Djukanović, jenž je u moci od 90. let buďto v pozici premiéra, nebo prezidenta, je zapojen do řady afér, u nichž je střet zájmů zcela patrný. Jeho rodina patří k nejbohatším v zemi.

Djukanović byl údajně zapleten do pašování cigaret s italskou mafií během 90. let a krátce po roce 2000. Díky pašování prý nabyl nemalého jmění. Vina mu však nikdy nebyla prokázána.

Mnohem větší skandál v souvislosti s jeho osobou se objevil při privatizaci banky Prva Banka. Djukanović se jmenoval prezidentem rady, která rozhodovala o privatizaci. Poté byla banka prodána jedinému zájemci, společnosti Monte Nova vlastněné Djukanovićovým bratrem Acem.

Minimální požadovaná cena nikdy nebyla zaplacena. Oba pak skrze další firmy nakupovali akcie Prve Banky za nejnižší ceny. Napojení Djukanoviće na kriminální živly je tedy velice pravděpodobné. Nova Banka například poskytla půjčku známému pašerákovi drog Stanko Subotićovi.

Během října 2015 se v zemi rozpoutala vlna protestů proti Djukanovićově zkorumpované vládě. Demonstrace se neobešly bez násilí, policie proti účastníkům použila slzný plyn. Vláda prohlásila, že protesty byly řízeny z Ruska s cílem zabránit vstupu Černé Hory do NATO. Opozice i Rusko tato obvinění odmítají.

Situací v Černé Hoře je znepokojena i Evropská komise, která ve zprávě z roku 2014 upozorňuje na nutnost implementace zákona o financování politických stran, posílení vlády zákona a zajištění, že antikorupční zákony budou plně fungovat také v praxi. Zpráva se rovněž zmiňuje o případech násilí proti novinářům.

Freedom House v oblasti svobody tisku označuje Černou Horu za částečně svobodnou. Což potvrzují i útoky zápalnými lahvemi na deník Vijesti, který často kritizuje vládní politiku.

Co na to Rusko a Srbsko?

Rusko na možný vstup Černé Hory do NATO zareagovalo okamžitě. Chce přerušit všechny společné projekty. Je přitom jedním z největších zahraničních investorů v Černé Hoře a podél pobřeží Jadranu vlastní řada Rusů hotely či rezidence. Přestože země přímo s Ruskem nesousedí, jedná se o dlouhodobého spojence Ruské federace. Prozápadní orientace Černé Hory je proto v Rusku brána s nelibostí.

Vztahy Srbska a Černé Hory jsou poprvé od uznání Kosova Černou Horou v roce 2008 relativně dobré. Srbsko stejně jako její soused usiluje o vstup do EU, rovněž je členem Partnerství pro mír. Přestože Srbsko úzce spolupracuje s NATO v oblasti ničení zbraní, min a výbušnin po válce a profesionalizace armády, není jeho záměrem stát se členem aliance. Otázka Kosova je pro Srby příliš ožehavá, i z toho důvodu má mnohem blíže k Rusku.

Vzájemné vztahy mezi oběma národy se vyvinuly již za dob carismu, kdy Rusko politicky i nábožensky ovlivňovalo Srby. Kromě ekonomických vztahů spolu země spolupracují i v rovině bezpečnostní. V listopadu 2014 se ozbrojené síly obou zemí zúčastnily společného cvičení. Ze srbské strany prozatím nezaznívají žádné negativní výroky v souvislosti se vstupem Černé Hory do NATO.

„Přistoupení k NATO může zkomplikovat situaci v Černé Hoře, mnoho lidí je proti Djukanovićovi a jeho prozápadní orientaci,“ varovala předsedkyně Demokratické strany Srbska Sanda Rasković Ivić. Stejně jako ruská i srbská strana zdůrazňuje nutnost souhlasu obyvatel pro vstup do NATO. Srbové jako řada Černohorců stále mají v živé paměti bombardování před 16 lety, které řídilo NATO. Tuto vzpomínku jen tak nevymažou.

Strategický zájem NATO?

Armáda Černé Hory čítá zhruba dva a půl tisíce vojáků včetně pobřežní stráže. Do jaké míry však může přispět činnosti NATO? Menší množství vojáků a zdravotní tým se účastnili mise v Afghánistánu. Černá Hora však nemá kapacity, aby nějak významně podpořila působení NATO. Organizovaný zločin a korupce zasahují všechny vrstvy černohorské společnosti. S Djukanovićem u moci není příliš pravděpodobné, že se situace v nejbližší době výrazně změní.

Pro Černou Horu je partnerství s NATO jednoznačně výhodné. Otevírají se jí dveře do Evropy, respektive se takto přibližuje vstupu do EU. Z hlediska bezpečnosti získá země velmi silného spojence. Přestože jsou vztahy mezi balkánskými státy v současnosti relativně dobré, napětí mezi Srbskem a Kosovem je patrné. Do budoucna nelze vyloučit ani vygradování sporů v konflikt.

Přínos Černé Hory pro NATO není příliš jasný. Stát s 620 tisíci obyvatel a dva a půl tisíci vojáků se nemůže rovnat síle Chorvatska či pobaltských zemí. Na druhou stranu členem NATO je i domovina organizovaných kriminálních skupin, Albánie. Do jaké míry tato země přispívá alianci, je rovněž otázkou. S Černou Horou po boku zcela určitě získá NATO lepší přístup k Jaderskému moři a zredukuje vliv Ruska v zemi.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruské systémy S-400 v Sýrii mění pravidla hry

Rusko před několika dny letecky dopravilo do Sýrie protiletecký a protiraketový systém S-400 Triumf. ...

Turci sestřelili ruské letadlo Su-24. Co bude dál?

24. listopadu turecké stíhačky F-16 sestřelily ruský útočný letoun Su-24. O život přišel jeden pilot ...

Rusko využívá Sýrii k testování nových zbraňových systémů

Rusko od svého přímého zapojení do syrského konfliktu využívá tamní bojiště jako testovací polygon ...

NÁZOR: Využije Rusko uprchlíky jako nástroj hybridní války?

Každý týden překoná rusko-norskou hranici několik stovek uprchlíků z Afghánistánu. Tzv. "arktická ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Sgt Murphy
  17:50 30.12.2015

  Tak sa mu ospravedlňujem. Ale vie čo som tým chcel povedať.

  Tak sa mu ospravedlňujem. Ale vie čo som tým chcel povedať.

 • Luky
  17:32 30.12.2015

  Seržante, Vestlyho jsi nepochopil.

  Seržante, Vestlyho jsi nepochopil.

 • flanker.jirka
  17:22 30.12.2015

  to leviathan:

  ještě jedno slovní spojení, kterým můžete označit nelegálně ozbrojené bojovníky: "umírněná opozice":-D

  to leviathan:

  ještě jedno slovní spojení, kterým můžete označit nelegálně ozbrojené bojovníky: "umírněná opozice":-D

 • flanker.jirka
  17:20 30.12.2015

  to leviathan: dovolil bych si zčásti nesouhlasit s vaším tvrzením, které tu píšete Murphymu: "stg Murphy : kazdy obcan suverenneho statu, ktory pouzije zbran proti ...Zobrazit celý příspěvek

  to leviathan:

  dovolil bych si zčásti nesouhlasit s vaším tvrzením, které tu píšete Murphymu:
  "stg Murphy : kazdy obcan suverenneho statu, ktory pouzije zbran proti uniformovanej policii, ci armade tohoto suverenneho statu, alebo so zbranou obsadi vladnu budovu -- je TERORISTA, alebo kriminalnik!"

  trochu jste pozapomněl na možnost, že může jít i o bojovníky za svobodu, demokracii, svůj právoplatný názor, partyzány, nebo odboj proti zkorumpované nebo jinak zafixované moci.
  Je mi jasné, že mezi těmi pojmy hranice na pováženou, ale pokud někdo v západní části křičí, že "ubije moskaly" a na východě lidé viděli co se stalo v Kyjevě při majdanu, není se čemu divit, že se chtěli zpočátku nejspíše jen ozbrojit, protože vládním silám nevěřili. To už dnes nezjistíme, místo toho, aby se Porošenko nebo Jaceňuk rozjel na východ, tak poslali armádu, když to vojáci viděli, tak jich spousta přeběhla s výzbrojí i s velením na stranu místních.

  Takovým zvláštním přkladem jak se někdo může ze dne na den stát z bojovníka za svobodu a nezávislost na teroristu najdete v čečensku, do 11. září 2001 to byly pro USA bojovníci za svobodu a demokracii, po tomto datu v USA prozřeli a uznali, že jsou to teroristé.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:19 30.12.2015

  Ak sa dá vôbec považovať Ukrajina za demokratickú. Korupcia a mafia v tom štáte nemá hraníc. Pozri sa napríklad na Irak alebo Líbyu. Nie, neboli to demokratické štáty, ale ...Zobrazit celý příspěvek

  Ak sa dá vôbec považovať Ukrajina za demokratickú. Korupcia a mafia v tom štáte nemá hraníc.

  Pozri sa napríklad na Irak alebo Líbyu. Nie, neboli to demokratické štáty, ale pokiaľ v nich vládli ich vodcovia, držal sa tam ako tak pokoj. Dnes by náš premiér určite nechcel rokovať s rebelmi tak rozvrátených štátov osobne. S Kadáfím má fotku ešte z pred štyroch rokov.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  17:10 30.12.2015

  vestly, ak by dnes CIA zinscenovala prevrat v nejakom demokratickom štáte, bolo by to v poriadku, však? Im by si tlieskal za úspešnú operáciu.

  vestly, ak by dnes CIA zinscenovala prevrat v nejakom demokratickom štáte, bolo by to v poriadku, však? Im by si tlieskal za úspešnú operáciu.

 • Vestly
  16:51 30.12.2015

  leviathan, suhlasim, tych teroristov z majdanu, ktori postrelili desiatky policajtov, zapalili niekolko obrnenych vozidiel a obsadzovali vladne budovy mali davno postrielat a bol ...Zobrazit celý příspěvek

  leviathan, suhlasim, tych teroristov z majdanu, ktori postrelili desiatky policajtov, zapalili niekolko obrnenych vozidiel a obsadzovali vladne budovy mali davno postrielat a bol by na Ukrajine pokoj.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  16:49 30.12.2015

  semtam, ďakujem za podporu no väčšina diskutujúcich, s ospravedlnením zrejme aj autor článku, už dlho žijú v svojom, zacenzúrovanom svete západom a ani jeden nemá neutrálny pohľad ...Zobrazit celý příspěvek

  semtam, ďakujem za podporu no väčšina diskutujúcich, s ospravedlnením zrejme aj autor článku, už dlho žijú v svojom, zacenzúrovanom svete západom a ani jeden nemá neutrálny pohľad na svet z pohľadu svojej republiky a s prepáčením pchajú sa zo zadku USA. To čo robí USA je vždy ospravedlniteľné, keď Rusko na východe Ukrajiny podporí etnicky ruské obyvateľstvo a zaberie bez jediného výstrelu vojensky dôležitý Krym na ktorom žije väčšina etnicky ruských obyvateľov je zločin. To že sa obyvateľstvo postaví vláde ktorá ich utláča a vyvražďuje je dnes terorizmus. Hold, žijeme v takých časoch s pomýlenými hodnotami a pomýlenými mysľami ľudí.

  Apache, ja informácie neberiem z cenzúrovaných západných stránok ako ty, ja niekoho poznám, ktorý niekde žil, niečo robil a niečo videl a svoj názor orientujem podľa toho.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  16:05 30.12.2015

  apache Asi jste se plně nepochopili. On říkal, že angažmá ruské armády tam na počátku nebylo. Vy mu dáváte důkazy, že bylo. Ale tyto Vaše důkazy jsou z dob kdy válka byla v ...Zobrazit celý příspěvek

  apache

  Asi jste se plně nepochopili. On říkal, že angažmá ruské armády tam na počátku nebylo. Vy mu dáváte důkazy, že bylo. Ale tyto Vaše důkazy jsou z dob kdy válka byla v plném proudu. Což on (Sgt Murphy) také tvrdí. Tudíž jste ve shodě, že na UA operuje/operovala armáda Ruska.
  Jediná neshoda je v tom, že Vy říkáte, že armáda RF tam byla od začátku a on tvrdí že ne. Z celé diskuze je toto patrné.

  Konflikt jsem sledoval pomalu po většinu jeho dění. Jako logický důkaz minimálního vlivu Ruska v počátku konfliktu je ona nejednotnost a slabá síla separatistů. Ukrajina je pomalu během pár měsíců zlikvidovala. Krásně to dokazuje průběh bojů. Snad nevěříte, že by pomajdanská armáda krásně průběžně likvidovala armádu RF. Zvrat nastal, kdy se UA army přiblížila k Luhansku a Doněcku a již byla na sklonku zničit separatisty. Poté nastal zvrat vyvrcholením u Debalceve.Skrýt celý příspěvek

 • leviathan
  15:42 30.12.2015

  Cierna Hora ma pravo vstupit do NATO, tak ako kazdy iny stat, ak splni podmienky vstupu. Otazka je, ci CH do NATO vstupit chce. Ci to chcu jej obcania, alebo iba Djukanovic. Co ...Zobrazit celý příspěvek

  Cierna Hora ma pravo vstupit do NATO, tak ako kazdy iny stat, ak splni podmienky vstupu. Otazka je, ci CH do NATO vstupit chce. Ci to chcu jej obcania, alebo iba Djukanovic. Co sa jeho osoby tyka, je to skorumpovany zmrd, ale treba mat na pamati, ze vacsina obyvatelov CH ho este stale povazuje za otca naroda. On uchranil CH od vojny, vyviedol ju z Juhoslavie, vyhlasil nezavislost bez vojny a po dohode so Srbskom, udzal staus quo s Albanskom .. atd atd.
  Poznamka: Cierna Hora ma sice na cierno zavedene Euro, ale od vstupu do EU je velmi daleko, o Schengene ani nehovorim.

  p. Grohmann : tu diskusiu nebolo treba utinat. Vynikajuco demaskuje mentalne rozpolozenie ruskeho trola, akym stg Murphy je. Normalne sa hanbim , ze pise po slovensky, ale demokracia znamena slobodu nazoru - aj toho blbeho.

  stg Murphy : kazdy obcan suverenneho statu, ktory pouzije zbran proti uniformovanej policii, ci armade tohoto suverenneho statu, alebo so zbranou obsadi vladnu budovu -- je TERORISTA, alebo kriminalnik!Skrýt celý příspěvek

 • apache
  15:28 30.12.2015

  Já mu do úst přece nic nevkládám. Naopak se právě udivuji nad tím, že mě nejdřív sjede za to, že napíšu že tam jsou ruští vojáci, a pak sám připustí, že je to pravda. To je čistě ...Zobrazit celý příspěvek

  Já mu do úst přece nic nevkládám. Naopak se právě udivuji nad tím, že mě nejdřív sjede za to, že napíšu že tam jsou ruští vojáci, a pak sám připustí, že je to pravda. To je čistě problém jeho rozpolcené osobnosti, která se musí vyrovnávat s tím, že jeho oblíbená strana od počátku lže, přičemž ty lži jsou neudržitelné.

  Chtěl po mě videa a fotky, nějaké jsem dal. Já zas chtěl, aby doložil svá tvrzení o ženských a dětech vyrovnaných do řady a popravených. Myslím, že jsem fér.

  To, co vidíme od něj (ale i od jiných) je zmatek během taktického ústupu v informační válce. Že ruská armáda na Ukrajině není, tak tahle výchozí lež se už dávno sesypala (byť Putin se jí stále snaží bránit zuby nehty). Je třeba se stáhnout do nových informačních pozic. Takže: Ano, ruská armáda tam je, ale je jich jen pár, a přišli tam až po nějaké smyšlené čistce. Drtivá většina munice, zbraní a techniky pochází z ukrajinských skladů. To je evidentně nová linie, kterou teď držíte.

  Opět však dost chabá a plná děr.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  13:46 30.12.2015

  Jan Grohmann a apache Pánové, nezdá se Vám, že to co jste napsali Sgt Murphymu je docela podpásovka. Projel jsem si diskuzi a Sgt Murphy nikde nepíše, že na Donbase není Ruská ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann a apache

  Pánové, nezdá se Vám, že to co jste napsali Sgt Murphymu je docela podpásovka. Projel jsem si diskuzi a Sgt Murphy nikde nepíše, že na Donbase není Ruská armáda. Tohle mu vkládáte do úst (do klávesnice) jen Vy.

  Nejvíc se divím panu Grohmanovi, že se takto snižuje.Skrýt celý příspěvek

 • Vestly
  12:44 30.12.2015

  Myslim, že nikto nepopiera učast Ruskej armady v bojoch na Ukrajine. Lenze je rozdiel medzi 40 000 vojakmi ako to slavne prehlasovali nase media a medzi par stovkami, ktore tam ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslim, že nikto nepopiera učast Ruskej armady v bojoch na Ukrajine. Lenze je rozdiel medzi 40 000 vojakmi ako to slavne prehlasovali nase media a medzi par stovkami, ktore tam mohli byt realne.

  K diskusii Cierna hora v NATO sa viac povedat neda, vsetko tu uz bolo spomenute.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  11:18 30.12.2015

  Sgt Murphy, tvrdit, že na Ukrajině nejsou ruští vojáci, je, to se musí nechat, hodně odvážně. Hlavně po tom, co jsme přinesli v článku ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy, tvrdit, že na Ukrajině nejsou ruští vojáci, je, to se musí nechat, hodně odvážně. Hlavně po tom, co jsme přinesli v článku ANALÝZA: Důkazy ruské vojenské intervence na Ukrajině
  http://www.armadninoviny.cz/du...

  Mimochodem jakoukoliv diskuzi na přítomnost ruské armády na východní Ukrajině pod tímto článkem utínám. Apache to myslím ukončil celkem trefně.

  Téma je Černá hora v NATO a další kolo soupeření Rusko vs. západ.Skrýt celý příspěvek

 • apache
  11:01 30.12.2015

  Sgt Murphy: Ty seš vážně divnej. Nejdřív ze mě děláš debila, protože něco tvrdím a dle tvých slov se tím u tebe ponižuju a píšu nesmysly. A pak v posledním odstavci vlastně moje ...Zobrazit celý příspěvek

  Sgt Murphy: Ty seš vážně divnej. Nejdřív ze mě děláš debila, protože něco tvrdím a dle tvých slov se tím u tebe ponižuju a píšu nesmysly. A pak v posledním odstavci vlastně moje tvrzení sám potvrdíš. Nemáš náhodou nějakou poruchu osobnosti?

  Vzhledem k tomu, že si pamatuji, jaká hovna si psal u článků o ruské vojenské přítomnosti na Ukrajině, tak je mi jasné, že je to jako házet perly sviním, ale co.
  Navíc sám si to teď potvrdil, takže opravdu nevím, co se ti honí v hlavičce, když po mně chceš důkazy, ale budiž.

  Zde známý rusofil a miláček separatistů Graham Philips v Debalceve projíždí kolem T-72B3. Když jsem ho přes fb kontaktoval a poděkoval jsem mu, že přinesl důkazy o ruské vojenské angažovanosti, tak mi zarytě tvrdil, že to jsou ukořistěné tanky. Tady jde vidět, jak prolhaný ten člověk je.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zde Simon Ostrovsky pátrá pomocí materiálu, který sami rusáci zveřejňovali na sociálních sítích, po jednom typickém ukrajinském horníkovi.
  https://www.youtube.com/watch?...

  Zde v čase 0:32 T-72BA nebo BM
  https://www.youtube.com/watch?...

  Notoricky známý snímek zničené B3 http://i1131.photobucket.com/a...

  To je jen takový výběr, co jsem dal dohromady za pár minut, stejnak si to už všechno viděl. A teď ty by ses mohl pochlubit nějakými důkazy o tom, jak dle tvých slov byly ženy a děti postaveny do řad a popraveny. Víš abys nevypadal jako lhář, třeba jako ti, co tak rádi vyprávěli o ukřižovaném chlapečkovi nebo o zavražděné holčičce, u které se ruští novináři nakonec přiznali, že si jí jen vymysleli.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  00:55 30.12.2015

  No ak tu napíšeš hlúposť typu že demokracia sa buduje aj takýmito spôsobmi, tak moja debata s tebou skončila.

  No ak tu napíšeš hlúposť typu že demokracia sa buduje aj takýmito spôsobmi, tak moja debata s tebou skončila.

 • Sgt Murphy
  00:52 30.12.2015

  A ty obhajuješ tieto svinstvá?

  A ty obhajuješ tieto svinstvá?

 • Sgt Murphy
  00:51 30.12.2015

  Mimochodom, podľa toho čo mám z Ukrajiny, čistky na rusko jazyčnom čisto civilnom obyvateľstve (aj ženy a deti postavené do radov a popravené, zakopané do mäsových hrobov tak ...Zobrazit celý příspěvek

  Mimochodom, podľa toho čo mám z Ukrajiny, čistky na rusko jazyčnom čisto civilnom obyvateľstve (aj ženy a deti postavené do radov a popravené, zakopané do mäsových hrobov tak bombardovanie celých dedín a miest) má na starosti ani nie Ukrajinská armáda tak neznáme dobre vycvičené, vyzbrojené, vystrojené a platené, profesionálne žoldnierske skupiny hovoriace čisto anglicky zo západu ak nie CIA. Ale o tom ti nik na "novinkách" nenapíše a to čo ti poviem ja ti príde ako nereálne sci-fi.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  00:41 30.12.2015

  apache, sorry ale u mňa si sa týmto tvrdením ponížiť ešte viac nemohol. Lebo. Tvoje tvrdenie: - na východe ukrajiny bojujú ruský vojaci v v ruskej rovnošate s ruskými modernými ...Zobrazit celý příspěvek

  apache, sorry ale u mňa si sa týmto tvrdením ponížiť ešte viac nemohol. Lebo.

  Tvoje tvrdenie: - na východe ukrajiny bojujú ruský vojaci v v ruskej rovnošate s ruskými modernými zbraňami na moderných vozidlách a tankoch t-72b3.

  Videl si nejaké videá z bojov alebo fotky? Tak si to najprv láskavo vygoogli než začneš písať nezmysli a niekoho urážať.

  Pravda: Väčšina ľudí ako vidíš nosí vlastné uniformy vlastné/staršie ukrajinské. Nie sú v rovnošate, ani nevyzerajú ako regulárna vycvičená armáda. Majú len odhodlanie. Ich pušky tvorí zmes staršieho náradia buď vlastné/zo skladov/ukoristené ukrajinskej armády (teda staré sovietske zbrane). Nejazdia na vojenských vozidlách ale civilné osobné autá alebo suv/pick up. Pokiaľ áno, sú to vozy zo skladov/ukoristené z ukrajinskej armády (uazy, zily, uraly atď. staršie než 30 rokov). Pokiaľ sa nájde niekto na starom bmp/bmd/btr/t-64, jedná sa o ľudí ktorý na týchto typoch slúžili v ukrajinskej armáde a stroje tiež pochádzajú z radov ukrajinskej armády. Pokiaľ sa jedná o delostrelectvo, väčšinou vidíš na fotkách ukoristené staré delá z čias ZSSR tiež z radov ukrajinskej armády.

  Tiež som nepísal že na ukrajine nepôsobí Ruská armáda. Prečítaj si láskavo moje príspevky ešte raz. Tak isto ako pre Kyjev pôsobia profesionálny žoldnieri iných štátov, sú v krajine poradcovia americkej armády alebo v radoch polovojenských jednotiek bojujú ľudia v členských zemí NATO, tak na strane "separatistov" sú poradcovia z Ruskej armády alebo žoldnieri a zložitejšie zbraňové systémy ako napríklad tebou spomínaný tank T-72B3 je z Ruska, áno, zrejme ovládaný ruským vojakom. Ako som už napísal, ruský vojaci sú na Ukrajine v malých počtoch, zrejme zo špeciálnych jednotiek, potom čo došlo k etickým čistkám na ich obyvateľstve.Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  00:24 30.12.2015

  Shania A jak? Na tohle? To se mi nějak nezdá. Nějaký relevantní zdroj pro tuto myšlenku? apache Dal jsem sem jedno video kozáků. Můžeš hledat šikmooký i profi vypadající ...Zobrazit celý příspěvek

  Shania

  A jak? Na tohle? To se mi nějak nezdá. Nějaký relevantní zdroj pro tuto myšlenku?

  apache

  Dal jsem sem jedno video kozáků. Můžeš hledat šikmooký i profi vypadající vojáky. Samej strejko a fotřík plus i ňáká teta.

  Ty T-72B3 se objevili až v bitvě o Debalceve. Tudíž plus mínus na konci války. Ale spíš bych řekl, že jejich angažmá bylo od poloviny.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 7 z 10