Mochtár Belmochtár - muž, který zrušil „Dakar“

Mochtár Belmochtár
Foto: Mochtár Belmochtár / YouTube

„Je to jeden z nejznámějších vojenských vůdců na Sahaře,“ prohlásil pro BBC na adresu jistého teroristy Stephen Ellis, vědec pracující pro Centrum afrických studií v Leide v Holandsku. Mluvil o Mochtáru Belmochtárovi, muži, jenž má na svědomí jeden z největších teroristických útoků na Sahaře za poslední roky a před několika dny byl zřejmě zabit čadskými vojáky.

Jako z pohádky se vynořil před pár týdny „zločinný pan Marlboro“, udeřil, nechal za sebou krvavou hromadu mrtvých a zase zmizel. Zdá se, že ne na dlouho. Téměř dokonalý padouch, fousatý islamistický fundamentalista bez oka s výrazem masového vraha a jménem z příběhů tisíce a jedné noci.

Kdyby neexistoval, tak si ho snad zpravodajské agentury musí vymyslet. Jasný terč války proti terorismu. Před Mochtárem byl zabit i Abdalal Hámid abú Zajda velitel africké organizace Al-Káida v muslimském Maghribu (AQIM). Vypadá to na úspěšný týden boje proti světovému terorismu. Tedy pokud se potvrdí prozatím nejisté zprávy o jejich smrti. Kdo ale byli tito dva muži, bojující v poušti za to, co oni považovali za svobodou a řád, jiní však útlak a náboženským fanatismus?

 

Zrození džihádisty

Mochtár svým životním příběhem kopíruje „západní představu klasického teroristy“ prosazujícího islamistické myšlenky a bojujícího pod vlajkou Al Kajdy. Narodil se 1. června roku 1972 v alžírském pouštním městě Ghardaïa, 430 kilometrů od hlavního města Alžíru. Zde se pohyboval až do svých devatenácti let, kdy se připojil k islamistickým bojovníkům a odjel do Afghánistánu.

Původně chtěl  bojovat proti sovětské okupaci, ale nestihl to. Jeho výcvik ho vyplivnul na bitevní pole až ve chvíli, kdy ruští vojáci zemi opustili, za to se do sebe pustili vůdci místních milicí, kmenoví náčelníci a začala občanská válka. Někdy v této době přišel o oko.

Video: Jedny z mála záběrů, kde lze spatřit Mochtára Belmochtára / YouTube

On sám tvrdil, že to bylo v boji s nepřítelem, někteří „zlý jazykové“ z řad jeho oponentů, ale říkají, že se tak stalo dík jeho chybě při výcviku s výbušninou. Zřejmě již tehdy se dostával do blízkosti Usámy bin Ládina, ale jeho pozice v Afghánistánu nebyla nijak významná.

V roce 1992 se přesouvá zpět do Alžírska, kde se zapojuje do tamní krvavé občanské války, která končí až v roce 2002. Za deset let bojů zahynulo několik desítek tisíc lidí. Během válčení a bitev si vytváří své jméno v teroristických kruzích a je mu připisováno několik únosů i atentátů. Stává se známým a váženým.

 „Je to poměrně mírný, velmi seriózní, velmi sebevědomě vypadající muž, který se pohybuje se silnou aurou autority,“ řekl pro New York Times bývalý kanadský diplomat a vyslanec u OSN v Nigeru Robert R. Foyer. Setkal se Muchtárem několikrát během doby, kdy byl jím a jeho muži v roce 2008 unesen, drželi ho 130 dní. „Je zřejmé, že je v teroristickém businessu již nějakou dobu a je schopen přežít. Vždy jsem byl ohromen tou klidnou autoritou, kterou vyzařuje,“ dodává Foyer.

 

Terorista i pašerák

V roce 2003 se mu podařilo unést 32 evropských turistů, vyměnit je za několik milionů dolarů a po té s financemi zmizet. Od francouzské armády získal další ze svých přezdívek, tentokráte se stal „nepolapitelným“. V červnu 2005 belmochtárovi muži napadli mauretánskou vojenskou posádku v El Mrsti, zabili při tom 15 vojáků a získali velké množství zbraní a munice.

V roce 2007 se opět vypravili do Mauretánie a zavraždil několik francouzských turistů. I to byl jeden z důvodů k přesunutí tradičního závodu Realy Paříž - Dakar do Jižní Ameriky. Jeho poslední útok plnil i česká média. V lednu roku 2013 se mu podařilo zajmout 700 lidí v alžírské plynárně, při osvobozovacích akcích zemřelo 48 zajatců.

Video: Mochtár Belmochtár se přiznává k teroristickému útoku v alžírské plynárně. Belmochtár operaci nezval jako „svatou a odvážnou“ / YouTube

Deník New York Times zmiňuje fakt, že Mochtár byl více zapáleným „pašerákem“, než džihádistou a mnohé jeho aktivity tak spadají spíše do kategorie kriminální, než teroristické. Za své pašovatelské umění si také vysloužil přezdívku „pan Marlboro“.

I kvůli těmto schopnostem se setkal s bin Ládinem a stal se vítaným prostředníkem mezi arciteroristou a prodejci zbraní po celé Sahaře. Jeho panství se rozkládalo na území několika států. Pracoval prakticky po celém Mali, ale jeho aktivity zasahovaly i do Mauretánie, Nigeru, Libye a Alžírska.

Za únosy, násilí a pašování byl také ve svém rodném Alžírsku několikrát odsouzen. Například Djallil Lounnas z marocké univerzity Al Akhawayn poukazuje i na odvrácenou tvář tohoto teroristy a připomíná jeho charitativní i pro-komunální činnosti. Tedy, možná trošku krvavější Robin Hood, ale přeci na každém může být něco dobrého.

 

Smrt čekala v horách

V roce 1999 se objevily první zprávy o jeho smrti. Od té doby se však jeho pozice výrazně změnila. Svůj vzestup v organizaci AQIM (Al-Qaeda in the Islamic Maghreb) završil loni v září tím, že se od ní se svými muži odtrhl a založil si milice vlastní. Brigáda Al-Mulathameen (maskovaní), která je také známa pod názvem „Ti kdo se upsali krví“, jsou on a jeho muži. Zřejmě poslední boj tohoto teroristy a pašeráka se udál minulý týden v pohoří Iforas v severní Mali. S ním zemřelo i mnoho jeho bojovníku a čadská armáda zabavila velké množství zbraní a materiálu.

Mochtárova smrt není však prozatím jistá, nebylo to poprvé, co byl prohlášen za mrtvého a jediný důkaz jeho smrti je rozmazaná fotografie jednoho z čadských vojáků. To je vše. Možná opravdu ani neexistoval a je to jenom mýtus nesoucí se nad saharskou pouští.

Francouzi zprávu o smrti hledaného vraha a únosce nepotvrdili. Zatím tedy není nic jisté. Klidně se může stát, že se za měsíc objeví na nějakém místě saharské Afriky s Kalašnikovem v ruce, falešným okem děsivě hledícím z mrtvolného očního důlku a se svým pověstným klidem zajme dalších pár stovek rukojmí.

O Abdalahu Hámidu abú Zajdovi, veliteli africké organizace Al-Káida, se dočtete za týden.

Zdroj: Huffington Post , BBC , Al Džazíra , New York Times

Nahlásit chybu v článku


Související články

Súdánské války o krávy i území

Přes sto mrtvých si vyžádalo přepadení, které se odehrálo minulý týden v Jižním Súdánu. Boje jsou ...

Afrika se bouří - africké vojáky čeká další náročná mise OSN

Celkově neudržitelná situace v Demokratické republice Kongo, přesněji již několik měsíců trvající ...

Dva kroky k Intifádě

Poslední dny se Svatou zemí nese střelba a strach. Palestinští vězni drží hladovku, vojáci střílí do ...

KOMENTÁŘ: Za mír i za válku

V novodobých médiích se s jistým fenoménem setkáváme prakticky denně, tedy s přečastým užíváním ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
  • Ultramarinus
    18:18 10.03.2013

    Ať je hajzl jak chce "stylovej" pořád bude jen hajzl.

    Ať je hajzl jak chce "stylovej" pořád bude jen hajzl.

  • Sunakashi
    11:26 10.03.2013

    žadnej vořežprut ....:-)

    žadnej vořežprut ....:-)

Načítám diskuzi...