Moderní turecká bojová vozidla. Projeví Armáda ČR zájem?

Turecké BVP Korhan s automatickým kanónem ráže 35 mm. / ASELSAN

Největší turecká zbrojovka ASELAN představila na výstavě IDEF 2017 (International Defence Industry Fair 2017) v Istanbulu nové bojové vozidlo pěchoty Korhan. Turecko tak nabízí již tři moderní bojová vozidla pěchoty (BVP) různých výkonů a hmotnostních kategorií - Korhan, Tulpar a Kaplan-20. 

Firma ASELSAN (ASkeri ELektronik SANayi) byla založena v roce 1975 a zaměstnává přes 5000 lidí. Zbrojovka má významné kontakty a partnerské vztahy se zbrojovkami v Ázerbájdžánu, Kazachstánu, Saúdské Arábii a Spojených arabských emirátech.

Hlavní výzbroj BVP Kohran tvoří nový kanón ráže 35 mm vyvinutý v turecké zbrojovce MKEK. Díky moderním senzorům je možno kanón použít i proti vrtulníkům, letounům a dronům. Sekundární výzbroj tvoří kulomet ráže 7,62 mm. Kohran splňuje moderní nároky na ochranu osádky a otevřenou elektronickou/senzorovou architekturu - to výrazně usnadňuje budoucí modernizace.

Na výstavě IDEF 2017 byl představen rovněž koncept samohybného minometu AHS-120 ráže 120 mm na podvozku vozidla Korhan. Samotnou sestavu minomet je možné používat i mimo vozidlo AHS-120 jako statické palebné postavení.

V úvodu jmenovaný BVP Tulpar od společnosti Otokar má hmotnost 32 t, uveze 11 pěšáků při maximální rychlosti 70 km/h a dojezdu 600 km. Tulpar od Otokaru je osazen věží MIZRAK s americkým kanónem MK44 ráže 30 mm a kulometem.

Třetím tureckým BVP je Kaplan-20 od společnosti FNSS. Vozidlo bylo poprvé představeno na výstavě IDEF 2015 a navazuje na projekt lehkého průzkumného vozidla Kaplan.

Díky nízké hmotnosti 20 t je Kaplan-20 obojživelné a dokáže ve vodě i plavat zpět. BVP Kaplan-20 pojme šestičlenný výsadek a obrněný transportér Kaplan-20 (bez věže) o dva vojáky navíc. Podlaha je tvarována tak, aby odolala výbuchu miny nebo IED a přídavný kompozitní pancíř AMAP (Advanced Modular Armor Protection) dodala německá společnost IBD Deisenroth. Stejná firma dodává pancíř i pro německé tanky Leopard 2.


Samohybný minomet AHS-120 na podvozku Korhan. / ASELSAN

Ve spolupráci mezi FNSS a indonéskou společností PT Pindad vznikl projekt středního tanku Kaplan-MT, jinak známý i jako MMWT (Modern Medium Weight Tank). Kaplan-MT je osazen věží Cockerill CT-CV 105HP od belgické společnosti CMI Defence.

Použitý kanón ráže 105 mm může používat i protitankové řízené střely Falarick 105 s dostřelem větším než 5 km. Elevace kanónu je +42° a nepřímou palbou je možno ničit cíle na vzdálenost 10 km.

Na výstavě IDEF 2017 společnost FNSS představila již hotový prototyp Kaplan-MT. Druhé vozidlo má být sestaveno v Indonésii a vznikne i korpus určený pro letošní střelecké zkoušky. Vozidla budou vyráběná indonéskou společností PT Pindad.


BVP Kaplan-20

Počátek projektu Kaplan-MT se datuje do roku 2014 a byl iniciován právě Indonésií - ta díky svým geologickým podmínkám nemůže provozovat těžké hlavní bojové tanky (MBT), pouze lehké tanky, jako je Kaplan-MT.

Pozoruhodné je i portfolio tureckých bojových věží. Vozidlo Kaplan-20 je osazeno věží TEBER 30, které je nabízeno s osádkou i jako robotické - záleží na přání zákazníka.

Výzbroj TEBER 30 tvoří kanón MK44 ráže 30 mm a spřažený kulomet ráže 7,62 mm. Věž je modulární a je ji možno snadno osadit dodatečnými senzory a vybavením. Věž je osazena kamerami pro 360° rozhled kolem vozidla. K dispozici je i přídavný zdroj elektrické energie (APU) pro ovládaní systémů vozidla při vypnutém hlavním motoru.

Pro kolová vozidla nabízí FNSS lehčí věž SABER osazenou kanónem ráže 25 mm a kulometem ráže 7,62 mm nebo bezosádkovou CLAW se stejnou výzbrojí.

Lehký tank Kaplan-MT s věží CT-CV 105HP kanónem ráže 105 mm. / ASELSAN

Obecně vzato je tempo vývoje nových tureckých BVP fascinující. Portfolio tureckých produktů se masivně rozšiřuje a výrazně stoupá i export zbrojní výroby. O samotné kvalitě nebo nekvalitě turecké výroby se ostatně přesvědčíme již brzy v tuzemsku.

V létě české ministerstvo obrany (MO ČR) uspořádá průmyslové dny, kde mohou všichni zájemci předvést představitelům Armády ČR a MO ČR své BVP. Připomeňme, že Armáda ČR plánuje získat minimálně 210 nových BVP jako náhradu za sovětské BVP-2.

Krom nejmodernějších bojových vozidel z Evropy se průmyslových dnů hodlá účastnit právě FNSS s vozidlem Kaplan-20 a Otokar s vozidlem Tulpar. Bude zde tedy chybět pouze nejnovější Korhan. Bude zajímavé sledovat, jak turecká vozidla obstojí v konkurenci evropských BVP Puma, CV90 nebo ASCOD.

Zdroj: Defence-Blog, quwa

Nahlásit chybu v článku


Související články

Nakoupí Turecko ruské systémy protivzdušné obrany S-400?

Podle tureckého ministra obrany Fikri Isika Ankara s Moskvou jednají o možných dodávkách ruských ...

Srbský obrněný transportér Lazar III

Srbský zbrojní průmysl v posledních letech prokazuje svou schopnost přicházet na trh ...

Ruský S-400 pro Turecko: Roztržka Turecko-Západ pokračuje

Zatímco Turecko a evropské země prožívají hlubokou diplomatickou krizi, Turecko usiluje o užší ...

TAROS a NIMR na logistickém cvičení FOURLOG 2017

Mezinárodní cvičení logistiky FOURLOG pro studenty vojenských škol má dlouholetou tradici a ve druhé ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Maximus
  09:39 23.05.2017

  Číslo 7000 bojovníků je velmi velmi "optimistické", v reálu to není ani 5000 :-(.

  Kdo zná realitu na GŠ, tak moc velkým optimistou být nemůže. Současný náčelník je podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Číslo 7000 bojovníků je velmi velmi "optimistické", v reálu to není ani 5000 :-(.

  Kdo zná realitu na GŠ, tak moc velkým optimistou být nemůže. Současný náčelník je podle dostupných informaci bývalý aktivní komunista a známy bývalého komunistického ministra obrany, který ho už tenkrát prosadil do vysoké funkce. Od takového člověka nelze příliš očekávat nějaké výrazně koncepční změny k lepšímu. Spolu s dalšími jemu podobnými sedí na svých vysokých postech a chtějí mít hlavně pohodu, klid a pokud možno žádnou zodpovědnost. To je jeden z hlavních problému naši armády, která by potřebovala aktivní a progresivní generalitu, která by měla zájem současný nedobrý stav skutecne koncepčně řešit. Samozřejmě, ze i na GŠ jsou lidé, kteří jsou odborníky na svém místě a zároveň patrioty, kterým není lhostejný stav současné AČR. Boj s molochem tvořeným byrokraty a lidmi, kteří nesedí na svých zidlich pro svoje velitelské, odborné i lidské kvality, je ale dost vyčerpávající, o to rychleji tito lidé vyhoří a tak o tyto cenné vojáky přicházíme i když z armády třeba fyzicky neodejdou.

  To souvisí s tím, že se sklízí výsledky hojně využívané metody, která spočívá v eliminaci neschopného či naopak všeho schopného důstojníka u útvaru tím, ze je povýšen a poslán dál. Kde asi tito lidé po letech používání této metody skončí a nahromadí se?

  Co se týká konceptu na naši UO, tak zde by to progresivní měny chtělo také. Řada velitelů má zkušenost s tím, ze kvalitnější odborníky v řadě oboru získají pravdepodobneji z řad absolventů civilních VŠ, kteří prošli přes Vyškov, než když využiji absolventa UO ve stejném oboru. To je podle mne klíčová zpětná vazba, která by měla být promítnout do konceptu vyuky a smyslu UO.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:36 23.05.2017

  JiriR
  To souhlas, ze v sousasnosti je armada na podstavech se vseobecne vi a bohuzel se to moc nedari zlepsova :(
  Ale nebylo by lepsi nez stavet dalsi utvary, prapory, brigady do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR
  To souhlas, ze v sousasnosti je armada na podstavech se vseobecne vi a bohuzel se to moc nedari zlepsova :(
  Ale nebylo by lepsi nez stavet dalsi utvary, prapory, brigady do kterych nemame lidi radeji naplnit ty soucasne a doplnit je podpurnymi jednotkami ktere jim tak chybi???
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:04 23.05.2017

  Hoši– ta diskuze: svaly/sádlo: každý kdo se zajímá by měl vědět:
  V AČR cca 7000 bojovníků- to je relativně na tuto zem hodně a OK. V rámci realizace zeštíhlování („řežeme sádlo“ ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hoši– ta diskuze: svaly/sádlo: každý kdo se zajímá by měl vědět:
  V AČR cca 7000 bojovníků- to je relativně na tuto zem hodně a OK. V rámci realizace zeštíhlování („řežeme sádlo“ za Vondry) a dalších, mimo jiné doporučení NATO (za Parkanové), tj. vytvoření dvou lehkých praporů se ale mezitím rozpadlo to co je za těmi bojovníky a to je ten problém. Napíšu to jednou větou: na jednoho bojovníka potřebuješ 3 až 5 dalších co ho zabezpečují a podporují: v AČR 7000 bojovníků mínus cca 23000 vojáků = TEN POMĚR JE TADY 1/sotva 2 A NE 1/3-5. Proto zatím IMHO nemá cenu řešit přesun podporu a zabezpečení přímo pod naše 2 brigády- to až později až dojde k navýšení.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  23:08 22.05.2017

  @Nesher

  Díky za doplnění a upřesnění.

  @Marcus

  Ohledně West Pointu jsi to četl poměrně dobře. Na tuto školu se opravdu nejde jen tak přihlásit, ale kandidát musí být ...
  Zobrazit celý příspěvek

  @Nesher

  Díky za doplnění a upřesnění.

  @Marcus

  Ohledně West Pointu jsi to četl poměrně dobře. Na tuto školu se opravdu nejde jen tak přihlásit, ale kandidát musí být nominován. I tak mají každý rok 10 tisíc nominovaných, ze které přijímací komise vybere 2 tisíce nových kadetů. Formálně jmenuje studenty do všech vojenských akademií prezident USA.

  Nominace jsou v podstatě dvou kategorií. První je tzv. kongresová (tvoří ¾ všech nominovaných) a nominovat uchazeče může předseda Kongresu (= vice-prezident USA), senátoři a kongresmani za příslušný stát uchazeče, případně u území bez zastoupení v Kongresu i jmenování vysocí vládní úředníci spravující tato území.

  Základem nominace jsou kromě skvělých akademických výsledků, sportovní připravenosti a schopnosti vůdčího vedení žadatelů také do určité míry i konexe a vliv (neboli „tlačenka“) rodičů u politiků a někdy také jen obyčejná neústupnost a neustále lobbistické bombardování jejich kanceláří žádostmi o podpoření nominace.

  Druhý typ nominací je na základě vojenské služby. Formálně to prochází přes náměstka (sekretáře) ministra obrany pro US ARMY a vrchního velitele ozbrojených sil (president USA).

  Vztahuje se to na děti vojáků, kteří slouží nebo sloužili minimálně 8 let. Na příslušníky aktivních nebo rezervních sil, které nominuje jejich velitel. Na děti válečných veteránů, kteří byly trvale postiženi nebo zahynuli v boji nebo následkem válečného postižení. Na děti držitelů Medaile cti. Na členy juniorských (dětských) a seniorských programů rezervních důstojníků, které nominuje jejich učitel nebo instruktor.

  Standardním doporučením na zlepšení šancí na přijetí je získat současně co nejvíce doporučení jak v kongresu, tak i ve vojenské části. Pro zajímavost – závazek vojenské služby je minimálně 5 let aktivní služby + 3 roky v záloze (jen po ukončení hned po 5 letech).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  18:17 22.05.2017

  TF_HU
  Jenomže u nás je tolik sádla, že těch pár svalů s tím nemá šanci pohnout, natož aby ty svaly to sádlo spalovaly. A sádlo roste....

  Jak píše KOLT, PVO a dělostřelectvo a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  Jenomže u nás je tolik sádla, že těch pár svalů s tím nemá šanci pohnout, natož aby ty svaly to sádlo spalovaly. A sádlo roste....

  Jak píše KOLT, PVO a dělostřelectvo a podobně máme ve zvláštních útvarech a tak zhoršujeme kooperaci a možnost vzájemné podpory pro jednotky brigád a praporů. Je složité pak takovou spolupráci cvičit v míru, natož si nedokážu představit jak by to vypadalo v případě nějaké krize. Ale zase se se vytvoří tabulková místa pro pár vysokých hodností a udrží se jim i radost že dělostřelci nebo PVO mají svůj vlastní útvar, jako to bylo kdysi... koncepčnost, nekoncepčnost.
  Zase se dělají polovičatá řešení, která nic moc neřeší.... :(

  Starlight
  Díky za vyložení US systému. Jen se chci zeptat, v dokumentu co jsem kdysi viděl o West Pointu se přímo mluvilo že většinu studentů tvoří ti, které tam někdo pošle, ať už velitelé jednotek, jednotlivý kongresmani, senátoři nebo přímo prezident. Ale je možný že jsem si to tehdy z angličtiny blbě přeložil.
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  17:41 22.05.2017

  Starlight
  Dovolím si s Vámi lehce nesouhlasit, pokud vím tak ani v AČR nejsou všichni důstojníci absolventi UB (či jejích starších obdob). Rozhodně lékaři, právníci, duchovní a IT ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Starlight
  Dovolím si s Vámi lehce nesouhlasit, pokud vím tak ani v AČR nejsou všichni důstojníci absolventi UB (či jejích starších obdob). Rozhodně lékaři, právníci, duchovní a IT specialisté jsou rekrutováni po absolvování civilních škol a důstojnická hodnost jim je přiznávána po absolvování Kurzu základní přípravy ve Vyškově.
  Samozřejmě se to týká jen těch specialistů, které UB neškolí vůbec (právníci, duchovní) nebo školí v nedostatečném počtu (lékaři). Stejně tak příslušníci VZ což je samostatná ozbrojená složka podléhající MO nejsou všichni absolventi UO (např. IT specialisté pro budovanou jednotku Cyber bezpečnosti), ostatně i velitel VZ přišel z civilu a byl rovnou jmenován do vysoké důstojnické hodnosti.
  Např. v přávě běžící dokumetální sérii na ČT Provedu! Přijímač je jeden z aktérů lékař, který chce létat pro LZS a po ukončení KZP a navazujících školení bude jmenován poručíkem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Starlight
  16:51 22.05.2017

  Dovolím si doplnit diskuzi k vojenskému školství. Všechny moderní armády (jak východní, tak i západní) formují už několik posledních set staletí důstojnický sbor výběrem z bohatší, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dovolím si doplnit diskuzi k vojenskému školství. Všechny moderní armády (jak východní, tak i západní) formují už několik posledních set staletí důstojnický sbor výběrem z bohatší, vzdělanější a loajální části populace.

  V moderním pojetí se tedy důstojníci formují z občanů daného státu, kteří mluví oficiálním jazykem, mají lepší sociální status a mají nadprůměrné vzdělání. V praxi to znamená, že jak u nás, tak i v USA, nebo Rusku, atd. je základním požadavkem na získání hodnosti důstojníka mít ukončené vysokoškolské vzdělání (uznatelné v dané zemi).

  A zde se v konkrétní realizaci už jednotlivé státy liší. Zatímco u nás je jedinou možností, jak se stát důstojníkem AČR, vystudování Univerzitu obrany v Brně (čtyřleté bakalářské studium, po promoci udělení poručické hodnosti se závazkem sloužit 8 let po skončení studia), tak v USA je díky velikosti země, velikosti ozbrojených sil a jiné tradici ve školství variant mnohem více.

  Poznámka: Univerzitu obrany Brno si neplést si s Vojenskou akademií ve Vyškově. Vyškovská akademie není vysoká škola, ale výcvikové středisko.

  Velké americké vojenské akademie (= vysoké školy) jako jsou West Point (US ARMY), Annapolis (US NAVY/USMC), Colorado Springs (USAF), New London (USCG) jsou nejen velmi prestižní, ale také nesmírně výběrové (a studium na nich je placeno z daní, včetně stravy, ubytování a kapesného, což je v USA opravdu velká výjimka). Poskytují čtyřleté magisterské vzdělání v kombinaci přírodních věd, svobodných umění, sportovní školy, vojenské přípravy a drilu. Studium na těchto školách znamená závazek ke službě. Po promoci absolvent získává nejnižší důstojnickou hodnost podporučíka. Ale teprve poté začínají specializované kurzy v závislosti na druhu ozbrojené složky (US ARMY, NAVY, …) a částečně i specializaci v ní.

  Přesto tyto velké akademie ročně vyprodukují (West Point - 4000, Annapolis -2000) jen cca 20% všech nových důstojníků (u dnešních tříhvězdičkových generálů/admirálů jich pouze 1/3 absolvovala tyto vojenské školy). A zde je velká odlišnost USA od ČR. 80% všech budoucích důstojníků v USA totiž získává vysokoškolské vzdělání jako civilisté na normálních vysokých školách. A zde jsou dvě další cesty jak se stát důstojníkem.

  Už za studií (od věku 18 let) se lze zapsat do kurzů pro rezervní důstojníky (výcvikové kurzy a sousedění probíhají o letních prázdninách). Což nemálo studentů činí, protože vláda pak platí školné, na které si hodně studentů bere velké půjčky. Po absolvování kurzů záložního důstojníka získá opět hodnot podporučíka. Protizávazkem je pochopitelně služba.

  Nebo se budoucí důstojník může rozhodnout až po skončení vysoké školy. V případě, že se přihlásí, tak pak absolvuje přijímač důstojnických kandidátů v délce 9-17 týdnů (podle ozbrojené složky, ztrátovost 30-50% kandidátů), po kterém opět získá hodnot podporučíka. Trochu jednodušší cesta bývá u drahých civilních profesí, jako jsou doktoři, právníci a duchovní, kteří mohou mít přijímač u některých ozbrojených složek odpouštěn (nikoliv asi USMC).

  Není neobvyklé, že se důstojníkem stane i člen poddůstojnického a praporčického sboru. 6 let praxe v aktivní nebo záložní službě nahrazuje přijímač, ale podmínkou je získání vysokoškolského diplomu. Studium při zaměstnání (typický scénář) je možné, ale je to opravdu hodně tvrdé a dlouhé (v USA navíc musí počítat s možností dlouhého bojového nasazení v zámoří). Jen ti nejlepší na doporučení velitelů získávají možnost jít studovat na plný úvazek na některou velkou vojenskou akademii.

  Ale to je teprve začátek. Například u USMC se všichni podporučíci bez ohledu na předchozí akademickou dráhu nebo budoucí specializaci (včetně pilotů) sejdou v 26 týdenním kurzu, kde je vycvičí na úroveň velitele pěchotní střelecké čety. Třetina absolventů, kteří pak pokračují v pěchotní specializaci (zahrnuje i obrněný průzkum), si pak dá ještě dalších 12 týdnů kurzu pěchotní specializace. Teprve poté s hodností poručíka nastupují ke konkrétnímu útvaru.

  Je třeba ale kalkulovat s tím, že v USA je středoškolské vzdělání typicky ukončeno v 18. roce života, u nás až v 19. roce. U nás je civilní vysoká škola typicky až pětiletá, v USA jen čtyřletá. Takže k útvaru s hodností poručíka je možné dosáhnout už ve věku okolo 23 let. Samozřejmě je možno se pro kariéru v ozbrojených silách rozhodnout i později. To opět dává nové možnosti při náboru uchazečů. Limit pro zapsání do kurzu důstojnických kandidátů je okolo 32 let, piloti ho mají vzhledem k dlouhému několikaletému výcviku o několik let nižší.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  16:29 22.05.2017

  TF_HU, máte samozřejmě pravdu. Jen je třeba najít správný poměr sádla a svalů a správně sádlo rozmístit (to ostatně i ty svaly). To, že vyčlenění již tak dosti chudé PVO a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU, máte samozřejmě pravdu. Jen je třeba najít správný poměr sádla a svalů a správně sádlo rozmístit (to ostatně i ty svaly). To, že vyčlenění již tak dosti chudé PVO a dělostřelectva mimo bojové brigády je chyba, není z mé hlavy. Sádlo tím narůstá, navíc na špatných místech, a jednotlivé svaly mají špatnou koordinaci.

  V tomto směru mě zaujala i jiná informace, tuším od gen. Opaty (ale mohu se plést). Když chce nějaký objem peněz velitel dělostřeleckého pluku, má to dosti jinou váhu, než když chce stejný objem velitel mechanizované brigády. Hádejte, kdo má větší šanci jej dostat...
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:57 22.05.2017

  Marcus

  úloha poručíka, velitele čety je v tom aby vedl lidi a učil se, připravoval se na postup. Funkce s poručickou hodností jsou vstupní branou do kariéry důstojníka, proto má ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus

  úloha poručíka, velitele čety je v tom aby vedl lidi a učil se, připravoval se na postup. Funkce s poručickou hodností jsou vstupní branou do kariéry důstojníka, proto má VČ v týmu seržanta, na rotě dalšího a primární úloha znát a mít praxi spadá na vojáky.

  U nás to přebudováváme podobně, ale stále se nemůžeme dostat z polovičatých řešení.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  14:24 22.05.2017

  Hoši, to sádlo je od toho, aby vyživovalo ty svaly, aby se svalstvo mohlo hýbat. Jedno bez druhého nejde.

  Hoši, to sádlo je od toho, aby vyživovalo ty svaly, aby se svalstvo mohlo hýbat. Jedno bez druhého nejde.

 • Marcus
  12:18 22.05.2017

  KOLT
  Jen doplnim ze mi prijde, ze to sadlo co nam prebyva, se u nas snazi aby se do nej nesahalo a spis se snazi aby se rezalo do masa aby sadlo bylo v bezpeci :P
  Nechapu jak se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Jen doplnim ze mi prijde, ze to sadlo co nam prebyva, se u nas snazi aby se do nej nesahalo a spis se snazi aby se rezalo do masa aby sadlo bylo v bezpeci :P
  Nechapu jak se mohl stat Bečvář NGŠ. Nerikam ze je zly, ale pro tuto funkci nema predpoklady a spis je tam asi dosazen z "politickych" duvodu.

  Asi bych se uz radeji vratil k bojove technice :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:13 22.05.2017

  KOLT
  Nemuzu nez souhlasit s tim co jsi napsal :D

  Opravdu jsme hodne odbocili od budoucich IFV v nasi armade :D No uvidime co bude na IDETU. Jsem zvedavy jestli se tam nemci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Nemuzu nez souhlasit s tim co jsi napsal :D

  Opravdu jsme hodne odbocili od budoucich IFV v nasi armade :D No uvidime co bude na IDETU. Jsem zvedavy jestli se tam nemci ukazou s necim.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  12:00 22.05.2017

  TF_HU, také jsem nikdy nesloužil u AČR (natož ČSLA, to jsem ještě tahal kačera). Z vyjádření poměrně velkého množství lidí nejen přímo z AČR, ale i z MO a lidí, kteří se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU, také jsem nikdy nesloužil u AČR (natož ČSLA, to jsem ještě tahal kačera). Z vyjádření poměrně velkého množství lidí nejen přímo z AČR, ale i z MO a lidí, kteří se bezpečnostní problematice věnují na poměrně slušné úrovni (kupř. F. Šulce), jsem vždy měl dojem, že spousta z nich považuje vyčlenění dělostřelectva a PVO mimo primární bojové jednotky (tzn. mimo brigády) za chybu, která má svůj původ čistě "politický", nikoliv odborný. (Politikou teď nemyslím politické strany.). To nesouvisí s ořezáváním sádla, tady ho naopak přebývá...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:55 22.05.2017

  TF_HU
  Nejsem clenem AČR, soudim ze zprav kamaradu kterych mam v Armade dostatek. Sam slouzim u policie, takze o zpusobu sluzebniho postupu si nedelam iluze, protoze to asi vypada ...
  Zobrazit celý příspěvek

  TF_HU
  Nejsem clenem AČR, soudim ze zprav kamaradu kterych mam v Armade dostatek. Sam slouzim u policie, takze o zpusobu sluzebniho postupu si nedelam iluze, protoze to asi vypada stejne jako u nas.
  To ze nase armada za poslednich 20 let prosla spoustou reorganizaci je bohuzel smutny fakt a jejich vysledky jsou zalostne. A to jak materialni tak lidske. Omlouvam se, ale z toho co slysim a ctu opravdu nemam duveru ke spickam nasi armady. Velka cast jich tam spis preziva a zije v minulosti. Nerikam ze tam nejsou kvalitni lide, ale je jich tam mensina a spis je najdete v nizsich pozicich.
  Pokud mate osobni podrobnejsi informace o americkem kariernim radu a jeho skolstvi, rad si to vyslechnu.
  Skrýt celý příspěvek

 • TF_HU
  11:02 22.05.2017

  Marcus

  ...OMG...

  Prosím, jaké máte zkušenosti z AČR? Jaké s US vzdělávacím systémem a nakonec, jaké s US kariérním řádem? Hodnotíte na základě čeho? Srovnáváte co s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus

  ...OMG...

  Prosím, jaké máte zkušenosti z AČR? Jaké s US vzdělávacím systémem a nakonec, jaké s US kariérním řádem? Hodnotíte na základě čeho? Srovnáváte co s čím?

  Velikost a struktura AČR je taková jaká je, laicky se dá říci, že je to výsledek několikaletého snižování počtů...tzv několika reorganizací...kdy se ořezávalo sádlo a dnes chybí.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:38 22.05.2017

  Trochu problém je, že sovětská doktrína měla zrovinka PVO a dělostřelectvo poměrně slušně integrované do příslušných bojových uskupení ;-) Ona vůbec byla, co se operační úrovně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Trochu problém je, že sovětská doktrína měla zrovinka PVO a dělostřelectvo poměrně slušně integrované do příslušných bojových uskupení ;-) Ona vůbec byla, co se operační úrovně týče, na tom velice dobře, ztrácela spíš v oblasti taktiky malých jednotek. Obávám se, že to oddělení dělostřelectva a PVO do samostatných jednotek je skutečně spíš o stavění si vlastních hradů na vlastním písečku :-(

  S tím, že by se důstojníky měli stávat (pouze či převážně) seržanti, tak úplně nesouhlasím, mám k tomu dva důvody. Chtě nechtě je člověk v dobrém fyzickém stavu relativně omezenou dobu, za kterou tak akorát stačí udělat kariéru pod/důstojníka v poli. Pokud by měl stihnout obě kariéry ještě než ho začnou trápit zdravotní problémy, nestrávil by ani na jednom postu příliš času (je nutno započíst i dobu strávenou na škole). Čili pokud se v mužstvu vyskytne někdo, kdo vykazuje dobré předpoklady pro důstojníka, měl by "být odeslán" na důstojnickou školu ještě dříve, než skutečně začne dělat kariéru poddůstojníka (natož praporčíka). Druhým důvodem je, že požadavky na důstojníka jsou prostě jiné než na "seržanta". Oni i velí jiným způsobem, jejich přístup k vojákům musí být trochu jiný, atd.

  Hlavní, co by mělo být mladým čekatelům a důstojníkům vtloukáno do hlavy – vaši zástupci jsou mnohem zkušenější než vy sami, dejte na jejich rady. Zvlásť, co se mužstva týče. Schopný vysoký důstojník si situaci nechá popsat nejen od kapitána, ale i od praporčíka. Koneckonců to v podstatě Heinlein v HP i má, když velitel onomu kadetovi říká, že nemá zbytečně lézt za mužstvem, má nechat tuhle práci na svém seržantovi a sám se soustředit na věci, které přísluší jemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  06:51 22.05.2017

  Njn, AČR zdědila velení po ČSLA, které bylo učeno podle sovětských doktrín a v armádách existuje asi velká setrvačnost... Ovšem po skoro třiceti letech by už měla být vidět nějaká ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Njn, AČR zdědila velení po ČSLA, které bylo učeno podle sovětských doktrín a v armádách existuje asi velká setrvačnost... Ovšem po skoro třiceti letech by už měla být vidět nějaká změna.
  No a to vysoké školství - ideální stav popsal R. A. Heinlein ve svých Starship Troopers. V té knize do důstojnické školy chodili výhradně seržanti, prověření velením družstva v boji (ale tu matiku se učili taky:-)
  P.S. To už jsme ale hodně daleko od tureckých BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  23:01 21.05.2017

  KOLT
  Tak pamatuju dobu, kdy zacinal SOQ a Chrudim je taky nemusela a nakonec se to zmenilo a spousta Chrudimaku nadavalo na jejich rozpusteni. Uvidime co ten utvar prinese a jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  Tak pamatuju dobu, kdy zacinal SOQ a Chrudim je taky nemusela a nakonec se to zmenilo a spousta Chrudimaku nadavalo na jejich rozpusteni. Uvidime co ten utvar prinese a jak jeho fungovani pojmou ti nahore.
  Jinak o par kvalitnich lidech vim, ale je jich jen par. Vetsina zije minulosti. Staci se podivat na Bečváře a na jeho zivotopis :(
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:20 21.05.2017

  K 43. vpr takový důstojníček nepřijde, protože tam mají výběrové řízení ;-) Jinde jsou na tom hůř. Mmchd, zrovna Útvar podpory speciálních operací v Chrudimi jako dobrý příklad ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K 43. vpr takový důstojníček nepřijde, protože tam mají výběrové řízení ;-) Jinde jsou na tom hůř. Mmchd, zrovna Útvar podpory speciálních operací v Chrudimi jako dobrý příklad nezmiňujte, myslí si o tom dost nepěkné věci. Osobně jsem také přesvědčen, že koncepčně je to krok zcela vedle, jejich funkci má zastávat právě 43. vpr.

  O tom, že do velení naší armády je třeba čerství vítr, není třeba pochybovat. Nicméně změny se dějí, ne že ne. A pár nadějných důstojníků bych vyjmenoval i já jako úplný civil. Uvidíme, kdo povede MO po volbách a kdo nastoupí po gen. Bečvářovi na místo NGŠ.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  20:13 21.05.2017

  Ale to jsem hodně odbočil od původního tématu :D

  Ale to jsem hodně odbočil od původního tématu :D

 • Marcus
  19:48 21.05.2017

  To je pravda že tam chodí i civilisté, ale většina studentů (kadetů) je nominována vojenskými veliteli, členy kongresu nebo dokonce americkým prezidentem :D
  Něco takového si u nás ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To je pravda že tam chodí i civilisté, ale většina studentů (kadetů) je nominována vojenskými veliteli, členy kongresu nebo dokonce americkým prezidentem :D
  Něco takového si u nás nedokážu představit :D :D :D
  Já neřekl že tam civilní předměty nemají, jen že jsou zaměřené na vojenské předměty. West Point byl založen jako škola pro stavební armádní inženýry. Oni stavěli americké pevnosti, letiště, přístavy, základny. Dodnes mají velký důraz na stavebnictví/strojírenství jako takové.
  Skrýt celý příspěvek

 • beepee
  16:13 21.05.2017

  Marcus - řekl bych, že si ten West Point trochu idealizuješ. I na něj samozřejmě chodí kluci z civilu a ty civilní předměty se učí i tam:

  West Point Academic ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus - řekl bych, že si ten West Point trochu idealizuješ. I na něj samozřejmě chodí kluci z civilu a ty civilní předměty se učí i tam:

  West Point Academic Departments

  Behavioral Sciences and Leadership
  Chemistry and Life Science
  Civil and Mechanical Engineering
  Electrical Engineering and Computer Science
  English and Philosophy
  Foreign Languages
  Geography and Environmental Engineering
  History
  Law
  Mathematical Sciences
  Physics and Nuclear Engineering
  Social Sciences
  Systems Engineering

  Absolvent USMA dostává samozřejmě kromě důstojnické hodnosti i akademický titul.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  13:55 21.05.2017

  Rase
  A naše armáda by opravdu potřebovala reorganizaci, jak píšeš. Ale když už tak pořádnou! Uvedu jeden příklad za všechny:
  Armádní vysoké školství! Např. v Americe se na West ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  A naše armáda by opravdu potřebovala reorganizaci, jak píšeš. Ale když už tak pořádnou! Uvedu jeden příklad za všechny:
  Armádní vysoké školství! Např. v Americe se na West Point nebo jiné vojenské školy dostávají vojáci tak, že velitelé jednotek tam posílají svoje vojáky, o kterých si myslí že mají předpoklady na to stát se nižšími veliteli a časem postupovat dál. Jsou to vojáci kteří se osvědčili a mají pro takové řídící funkce předpoklady podle velitelů kteří si takovým sítem také prošli. Tak škola je primárně brána spíše jako vojenská a ne jako vysoká civilního pojetí. Výuka je primárně zaměřena na vojenské předměty, výcvik, historii, taktiku atd. Civilní předměty jsou vedlejší. A jak je to u nás? Na vysokou vojenskou školu nastoupí člověk třeba z civilu, škola je brána jako vysoká a proto je zde kladen důraz na předměty jako je matematika, fyzika a podobně. Neříkám že je to tak vždy, ale na takové škole mají výhodu spíše intelektuálně zaměření jedinci, kteří i když fyzicky nestíhají a na velení nemají geny, ale prostě jim jde biflování. Pokud by se na takovou školu sám od sebe hlásil člověk z bojového útvaru, je to problém. S penězi jde dolů pokud by tam chtěl normálně studovat a učení integrálů, derivací a podobných věcí, které pro vojenskou kariéru prakticky nevyužije ho odradí. O dálkovém studiu ani nemluvím, to voják z povolání který je na pozici nižšího velitele prostě nemá čas.

  A tak se v praxi stane, že na 43. do Chrudimi přijde "důstojníček" z vysoké školy vojenské který ji sice udělal na výbornou, ale z praxe neví ani hov...! A takový člověk který tělesně ani duševně nestíhá vojákům kterým má velet, je k ničemu. To se pak stane, že při prvním nočním zrychleném přesunu se zhroutí, nebo aniž by vydal blbý pětibodý rozkaz odejde neznámo kam, aby ho pak našli jak někde v roští brečí nad mapou, protože se v ní nevyzná. A pak jsou tři možnosti co s ním:
  1. dát si práci a vychovat si z něj vojáka od začátku (nesmysl, na to nikdo nemá čas)
  2. vyšikanovat ho aby Chrudim opustil a šel na méně náročné místo k jinému útvaru (nejčastější případ :D )
  3. ulejt ho někam na tabulkové místo, kde nebude škodit a překážet.

  Tenhle koncept vojenského školství byl zadán za komunismu, kdy chtěli do velení armády nahnat dělnicko-rolnické kádry, ale v současnosti je to zhouba. Na současném americkém principu fungovala naše armáda už za první republiky! Bohužel s tímto systémem vojenského školství se nahoru do velících funkcí dostane minimum jen opravdu kvalitních důstojníků a proto si u nás o generálech typu Macgregora můžeme nechat zdát. Nahoře máme většinu ingoustů, ne válečníků! Proto máme strukturu armády jakou máme.
  P.S. Tímto se nechci urážet studenty našich vysokých škol, jen ten systém je prostě přežitek! Uznávám že za poslední roky, se toho na Vysoké ve Vyškově dost zlepšilo, ale ten systém je prostě zlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  13:19 21.05.2017

  Rase
  Tak aby jsme byli upřímní, tak první vlaštovička v armádě se objevila. Armádu konečně napadlo pro speciální jednotky zřídit jednotky podpory. Je otázku jak daleko to tato ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Tak aby jsme byli upřímní, tak první vlaštovička v armádě se objevila. Armádu konečně napadlo pro speciální jednotky zřídit jednotky podpory. Je otázku jak daleko to tato jednotka dotáhne a nakolik se podaří ji udělat provozuschopnou a efektivní. Pokud bude mít k dispozici vlastní vrtulníky, drony a jiné podpůrné jednotky, bude to krok správným směrem. Bohužel se moc informaci o tom neví :(
  Je otázka jak se tento koncept složení jednotek podaří protlačit současným ztrouchnivělým velením armády, které slušně řečeno zaspalo" (Fakt se moc držím abych nepoužil ostřejší slova)!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:07 21.05.2017

  Marcus:
  bohužel jsem jen optimista, tak nějak ale čekám, že čím víc se tomto konceptu bude psát, tím spíš se to dostane k lidem nahoře. Přeci jen tihle lidi nežijí v bublině a jde ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus:
  bohužel jsem jen optimista, tak nějak ale čekám, že čím víc se tomto konceptu bude psát, tím spíš se to dostane k lidem nahoře. Přeci jen tihle lidi nežijí v bublině a jde jen o to, aby si ten koncept vzal někdo vysoce postavený, za svůj.
  Ono nemusíme přebírat koncept RSG tak jak, ono by plně stačilo, kdyby jsme se soustředili na to, mít v jedné jednotce na stejném podvozku jak BVP, tak i minomety, tanky, C-RAM, PVO a děla (atd.). OT schválně vynechávám, jelikož ty nemají místo ani v Macgregorově vizi, kdy je kladen důraz na palebnou sílu. Co se týče děl, tak klidně můžeme mít část děl na podvozku BVP (přímo u brigády), a samostatné baterie na kolech podřízené přímo velitelství (jako dnes). Vrtulníky a raketomety bych do toho netahal, ty ať jsou podřízené velitelství zvlášť. Rozhodně by ale bylo vhodné, dát k jednotce drony - ať již pozemní (TAROS), tak i malé létající na průzkum, nebo větší ve stylu CANTAS (třeba i s nějakou výzbrojí).

  Celkově by bylo vhodné reorganizovat celou strukturu AČR, přeci jen pořád se držíme Sovětského členění a nejsme tak kompatibilní ani s ostatními státy NATO (ty většinou mají víc vozidel). Osekání na čtyři prapory beru jen jako ústupek kvůli počtům vojáků, časem by se daly počty praporů postupně navyšovat. Co se týče vhodného člověka, který by něco takového protlačil, bohužel nevidím - nevidím ani tendenci zavádět něco zajímavého - jen se nahrazuje co už je zastaralé.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:48 21.05.2017

  Chápal bych, že máme samostatnou jednotku PVO která má systémy PVO dlouhého/středního dosahu. U dělostřelectva bych pochopil že máme samostatnou jednotku, která má raketomety ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Chápal bych, že máme samostatnou jednotku PVO která má systémy PVO dlouhého/středního dosahu. U dělostřelectva bych pochopil že máme samostatnou jednotku, která má raketomety dlouhého dosahu a část dělostřelectva.
  ALE! Systémy PVO krátkého dosahu a velmi krátkého dosahu by měly mít k dispozici samotné brigády ve svém základu. Aby lehká (kolová) brigáda neměla vlastní děla na kolovém podvozku a těžká (pásová) brigáda neměla vozidla palebné podpory na pásovém podvozku ve své struktuře je katastrofa (nepočítám těch pár 120mm samohybných minometu na podvozku starých BVP). Aby chrudimský výsadkáři neměli k dispozici ALESPOŇ PRO VÝCVIK vlastní přidělené letecké kapacity (vrtulníky nebo letouny) ale o vše si museli zdlouhavě žádat a čekat jestli na ně něco vyjde, je katastrofa!
  Chápal bych samostatné útvary zbraní (dělostřelectvo, PVO, ženisté...) jako záložní, výcvikové, doplňovací a podpůrné útvary, ale přesunout do nich všechny zbraně tohoto daného mi nedává smysl! I u modernizace našeho dělostřelectva se mluví o tom, že nejdříve půjde technika k 13. dělostřeleckému pluku a pak možná později k brigádám.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:10 21.05.2017

  Kolt, to jsem zaregistroval také. Víte kolik tabulkových míst by bylo ale ve 4 brigádách, tím by se to z jejich pohledu možná vykompenzovalo (to je míněno ironicky). Každopádně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Kolt, to jsem zaregistroval také. Víte kolik tabulkových míst by bylo ale ve 4 brigádách, tím by se to z jejich pohledu možná vykompenzovalo (to je míněno ironicky). Každopádně taková to reorganizace by chtěla silného ministra obrany a náčelníka GŠ. Máme je?
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  12:06 21.05.2017

  Pánové, trochu bych varoval před nadšením, že pokud postavíme celou brigádu na jednotném pásovém podvozku, tak máme koncept RSG. Podle mne je hlavní myšlenka ve výrazném zvýšení ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pánové, trochu bych varoval před nadšením, že pokud postavíme celou brigádu na jednotném pásovém podvozku, tak máme koncept RSG. Podle mne je hlavní myšlenka ve výrazném zvýšení palebné síly při velké mobilitě. Čili pokud dnešní brigádu AČR o 4 manévrových praporech ještě zredukuji na 3 manévrové prapory nic tím nezískám. Všimněte si, jak "vševojskový" je koncept RSG včetně začlenění vrtulníků, dronů a raketometů (a relativně v masivnějším počtu) na úrovni brigády. To je v přímém rozporu s tím, co praktikuje AČR nyní. (jak už tu i zaznělo v předchozích příspěvcích). Takže by bylo žádoucí (spíše z mého pohledu absolutně nutné) neřešit jenom počty, ale zejména strukturu, aby brigády byly komplexní, včetně prvků palebné podpory, průzkumu a logistiky.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:55 21.05.2017

  Pokud mě neklame paměť a zdroje informací, je za tím rozdělování písečků – pokud by byly dělostřelectvo a PVO zařazeny přímo do brigád, bylo by podstatně menší množství míst pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud mě neklame paměť a zdroje informací, je za tím rozdělování písečků – pokud by byly dělostřelectvo a PVO zařazeny přímo do brigád, bylo by podstatně menší množství míst pro vysoké důstojníky. Zvláště pak ti, kteří se věnují dané bojové schopnosti, by neměli tak jednoduše nalinkovanou kariéru....
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  11:46 21.05.2017

  Já se bojím aby to nebyla lenost, snaha usnadnit si práci a rozdělování si písečků. Jinak si nedokážu představit proč jdou proti všemu co nás historie naučila?

  To ab různé ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já se bojím aby to nebyla lenost, snaha usnadnit si práci a rozdělování si písečků. Jinak si nedokážu představit proč jdou proti všemu co nás historie naučila?

  To ab různé prvky zbraní spolu fungovaly, by měl být základ a ne aby si každý jel jen to svoje a jednou, dvakrát do roku si zacvičili spolu. To je něco co mohlo fungovat za mohutných operací Rudé armády za druhé světové války, ale to snad není co chceme, ne???
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  11:31 21.05.2017

  Marcus, možná ani radši nechtějte vědět, proč máme takhle blbě oddělené jednotky dělostřelectva a PVOV od pěchoty...

  Marcus, možná ani radši nechtějte vědět, proč máme takhle blbě oddělené jednotky dělostřelectva a PVOV od pěchoty...

 • Marcus
  10:56 21.05.2017

  Rase
  Ten článek od pana Visingra je zajímavý. Super že se o budoucí stavbě AČR debatuje.
  Z jakého důvodu jsi optimista že i lidé, kteří budou nové BVP vybírat, nebo mají vliv na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Ten článek od pana Visingra je zajímavý. Super že se o budoucí stavbě AČR debatuje.
  Z jakého důvodu jsi optimista že i lidé, kteří budou nové BVP vybírat, nebo mají vliv na budoucnost AČR o podobných tématech ví a přemýšlí i v tomto duchu??? Máš nějaké informace že to tak je nebo jsi prostě jen optimista??? :D

  Jinak koncept RSG kterou propaguje generál Macgregor, zmiňuje Visingr ve svém článku a kterou po svém úspěšně používají Rusové není nic nového. Je to jen návrat k progresivnímu vedení války v historii. J. F. C. Fuller, B. H. Liddel Hart, H. Guderian ti všichni viděli stejnou cestu z prosté silové války. Dnešní RSG a ruské praporní úkolové skupiny nejsou nic jiného než pokračováním německých úderných (Stoss) divizí za první světové války (kterým však bez mechanizace chyběla potřebná mobilita) a německým "úderným skupinám" z druhé světové války. Ty dokázaly vítězit i nad mnohem početnějším a silněji vyzbrojeným nepřítelem díky větší mobilitě, pružnějšímu velení a díky kombinaci mechanizované pěchoty s vlastní palebnou podporou (dělostřelectvo a vozidla palebné podpory), ženisty a PVO.

  Dnešní členění naší AČR mi přijde jako krok zpět (možná pod vlivem sovětské doktríny z dob minulých, nebo vlivem nevím čeho...). Máme sice prapory, ale ty nemají skoro žádnou bojovou podporu. Naše veškeré dělostřelectvo a PVO máme v oddělených jednotkách. Takže když něco z toho budou potřebovat, znamená to si takovou podporu vyžádat a následně čekat na jejich přidělení nebo podporu? Co to je? Vždyť to je proti všemu co nás historie naučila, ne? To je jak francouzská armáda před druhou světovou válkou. A všichni víme jak dopadla v konfliktu se slabší německou armádou v roce 1940.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:49 21.05.2017

  Kozlus, to zní jako skvělý nápad :-)

  Kozlus, to zní jako skvělý nápad :-)

 • Kozlus
  23:44 20.05.2017

  Rase:
  Tady by to chtelo, aby nam Americani soupli par dolaru, tak miliardicku, dve a muzeme jim tady postavit modelovou RSG jednotku podle jejich standardu, na ktere si otestujou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  Tady by to chtelo, aby nam Americani soupli par dolaru, tak miliardicku, dve a muzeme jim tady postavit modelovou RSG jednotku podle jejich standardu, na ktere si otestujou provoz a vycvik, nez to zavedou doma :-D
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:56 20.05.2017

  Dvě brigády ve stylu RSG + jedna brigáda na kolech (na obchvaty a zajištění křídla) a jedna brigáda na expedice nebo speciální akce, je víc než v pohodě. To je síla, která je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dvě brigády ve stylu RSG + jedna brigáda na kolech (na obchvaty a zajištění křídla) a jedna brigáda na expedice nebo speciální akce, je víc než v pohodě. To je síla, která je reálně dost kvalitní. Přeci jen krom 210 BVP co máme kupovat, to znamená stejné množství vozidel pro další brigádu, k tomu cca 100 středních tanků, nemálo houfnic, PVO krátkého dosahu a C-RAM. To dohromady je už pěkná kupa vozidel na podvozku BVP hodně nad 100 miliard, ale co, po roce 2030 už by měl být rozpočet 2% HDP, tak ten rozdíl bude poznat.
  Dám ruku do ohně za to, že pan Visingr velice dobře víc, co se řeší k novým BVP tady na AN nebo na Palbě. Jen doufám, že o potenciálu RSG vědí i lidé, kteří budou nové BVP vybírat (tady jsem optimista). Pokud jde o počty, tak najednou má smysl tlačit na co nejmenší osádky vozidel a relativně malý počet výsadku na jedno vozidlo - tedy masivní palebná síla. Hodí se tlačit i na zavádění robotů a zvyšovat automatizaci (nové MBT by měly mít jen 2-člennou osádku). Pokud by se podařilo kolem roku 2035 postavit čtyři brigády, byl by to nářez a velice kvalitní síla i z pohledu NATO.
  Skrýt celý příspěvek

 • petres
  18:31 20.05.2017

  Docela zajímavé čtení o možné perspektivě ACR v proběhu následujících cca 10 let:
  http://echo24.cz/a/wPr2c/nove-...

  Obsahuje ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Docela zajímavé čtení o možné perspektivě ACR v proběhu následujících cca 10 let:
  http://echo24.cz/a/wPr2c/nove-...

  Obsahuje to úvahy o třetí "superlehké" brigádě tak i o v budoucnosti možné čtvrté brigádě v duchu konceptu RSG generála Macgregora - viz článek o tomto konceptu i zde na AN (vyzbrojení vozidly Puma vč. "středních tanků". V podstatě je ten článek napsaný v duchu, v jakém se zde diskuze odvíjely.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  16:08 18.05.2017

  juhelak:
  No právě, ono těch 50 mld. na nákup 210 vozidel je už dost slušná suma a rozhodně se nejedná o podhodnocenou částku, nejsme tedy ve výběru odkázáni jen na to nejlevnější, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak:
  No právě, ono těch 50 mld. na nákup 210 vozidel je už dost slušná suma a rozhodně se nejedná o podhodnocenou částku, nejsme tedy ve výběru odkázáni jen na to nejlevnější, co je na trhu (viz Šakal). Rozhodně je ten tendr dost lákavý, když se jej má účastnit hned 7 vozidel (to není úplně běžné). Poměrem financí, je docela srovnatelný s tendrem v Británii:
  V září 2014, britské ministerstvo obrany podepsalo smlouvu na dodání 589 vozidel za 3,5 miliardy £ (5,8 miliardy USD) do roku 2024. MO počítá s cenou 50 miliard Kč, tedy přibližně 2 miliardy USD (1,8 miliardy Euro). Tedy třetinovou cenou co zaplatí Britové za svá vozidla. Finance tedy odpovídají i třetinovému počtu britských vozidel. Mantinel, který si MO stanovilo tak není nikterak podceněný nebo nadceněný. Odpovídá reálným možnostem výsledné ceny. Ještě ale dodám, že je to jen přibližné počítání. Ona zhruba polovina ceny jde na vybudování infrastruktury a zázemí, pro vozidla a jejich výrobu (stejěn ji ale každý započítává do jednotkové ceny).
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  15:00 18.05.2017

  myslim ze nemci dokážou udelat víc ústupku nez s myslíme..protože jinak by s pumou byli odkázaní pouze na německou armadu..a to není moc..velké státy jako Francie, Spanelsko, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  myslim ze nemci dokážou udelat víc ústupku nez s myslíme..protože jinak by s pumou byli odkázaní pouze na německou armadu..a to není moc..velké státy jako Francie, Spanelsko, Itálie, Polsko..ti si vezmou vždy něco domácího i když by to bylo horší..menší státy jako Slovensko, Madarsko..ti na to prostě nemají..Prodej Arabským zemím je ted snad pozastavený z politických důvodu..tak už zbývá tak možnost prodat nám...i kdyby nám to měli prodat za minimální marži s tím že vydělají na servisu a náhradních dílech v dalších 40 letech.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:03 18.05.2017

  KOLT
  200 kusu je uz dostatecne mnozstvi, to mas recht ale szale bych to videl jen na pokrocilou montaz. Uvidime jak se k tomu ktery vyrobce postavi. Nejvic pesimisticky jsem u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT
  200 kusu je uz dostatecne mnozstvi, to mas recht ale szale bych to videl jen na pokrocilou montaz. Uvidime jak se k tomu ktery vyrobce postavi. Nejvic pesimisticky jsem u nemcu. Ty se budou snazit drzet vyrobu co nejvic u nic a spis nabidnou ceskym firmam dodavatelske zakazky. Jejich Puma je taky technologicky nejnarocnejsi a tim narocnejsi je i vyrobni linka a tu si myslim jen tak nedaji.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  09:56 18.05.2017

  juhelak
  Jasny, vyvoj je potreba, ale mel by to byt vyvoj od nekoho kdo ma v oboru zkusenosti. Ne ze nekdo zacne vyvoj z niceho. Viz turci. P.S. Vtipne bylo jak treba na posledni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak
  Jasny, vyvoj je potreba, ale mel by to byt vyvoj od nekoho kdo ma v oboru zkusenosti. Ne ze nekdo zacne vyvoj z niceho. Viz turci. P.S. Vtipne bylo jak treba na posledni vystave turci rychle kupovali airsovtove pusky M4 a davali je do toho sveho noveho prototypu IFV aby tam jako neco bylo :D
  Otazkou je zda se v segmentu IFV dav nejblizssich 20-30 letech ocekavat nejaka revolucni zmena. Ja myslim ze nam nabizene typy dlouho vydrzi. Napr. Puma je opravdu svetova spicka.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  09:17 18.05.2017

  Marcus, ona sice končí výroba Pumy pro BW v roce 2020, tehdy by měla jet výroba i pro AČR. Tedy logické by bylo dovážet Pumy z Německa již hotové, když je to tak blízko. Na druhou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus, ona sice končí výroba Pumy pro BW v roce 2020, tehdy by měla jet výroba i pro AČR. Tedy logické by bylo dovážet Pumy z Německa již hotové, když je to tak blízko. Na druhou stranu, v Pandurů se taky podařilo sjednat "montáž" v ČR, a to je Steyr taky jen kousek za hranicemi. Němci by mohli přesunout kompletaci do ČR (vozidel pro AČR) a výrobu některých komponentů. Hodně by toho mohli v klidu dovážet z Německa k nám, tak by mohly v podstatě běžet obě linky. U CV90 by to bylo stejné, jen by se musely vozit díly až ze švédska. V případě ASCODu, nejspíš až ze Španělska (pochybuju, že je výrobní linka v Rakousku ještě funkční). Všichni výrobci mají podepsané smlouvy s VOP CZ, tak by i výroba všech vozidel probíhala zde. Na CSG se u takto velké zakázky kašle, přeci jen je to soukromá firma vs státní podnik. Osobně bych se ale nerad kompletně vázal jen na GDELS (jak s KBVP tak i BVP).
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  08:45 18.05.2017

  Já bych taky samozřejmě byl rád, kdyby se toho co nejvíc udělalo u nás, 200+ kusů už není tak málo, aby se nevyplatilo využít naše vlastní schopnosti a kapacity. I za cenu mírně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Já bych taky samozřejmě byl rád, kdyby se toho co nejvíc udělalo u nás, 200+ kusů už není tak málo, aby se nevyplatilo využít naše vlastní schopnosti a kapacity. I za cenu mírně zvýšené ceny (ale jen mírně, žádná šílenost jako CZ-805!). Do jaké míry k nám bude ten který výrobce ochoten přesunout výrobu, je otázka. Jsem na to opravdu hodně zvědavý, každopádně ani s jedním z těch čtyř vozidel asi neuděláme chybu co se techniky týče.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  08:36 18.05.2017

  Marcus: já se přímo nezastával tureckých vozidel ( jak funguje vývoj projektu napr. pro automotive mam z první ruky a je to tragedie). Obecne se jen zastávám nových konstrukcí ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus: já se přímo nezastával tureckých vozidel ( jak funguje vývoj projektu napr. pro automotive mam z první ruky a je to tragedie). Obecne se jen zastávám nových konstrukcí oproti tem 10-15 let starým..s ohledem na to ze to máme provozovat az 40 let, tak aby to nebylo za 5 let mimo. Stejne jako když se ted srovná pandur s boxerem. podle wiky se cv90 zavadelo od 1993. ta verze 9035 co nejspis nabidnout ..to sem nedohledal.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  08:20 18.05.2017

  Rase
  Já taky nemůžu než s Vámi souhlasit :D Technicky je pro mě take Puma, pak CV90 a nakonec ASCOD.
  Puma je prostě sázka na kvalitu. Drahou a provozně velice nákladnou, ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  Já taky nemůžu než s Vámi souhlasit :D Technicky je pro mě take Puma, pak CV90 a nakonec ASCOD.
  Puma je prostě sázka na kvalitu. Drahou a provozně velice nákladnou, ale kvalitu. U Pumy se jen obávám toho, že němci nebudou chtít jít do montáže u nás, Jde jim o udržení jejich výroby, možná protoasi I sleví s cenou.

  CV90 by se mi líbila víc než ASCOD. Souhlas s tím že se jedná o uspěsnější vozidlo a je tím množstvím uživatelů doladěno do užasného detailu. Z mého pohledu velkou výhodou pro CV90 je I to že by je u nás montoval VOP, což by znamenalo zachovat maximální servisní kapacitu u nás a VOP v současnosti má na starost servis pásových vozidel pro AČR, takže by to byl logický pokračovatel I pro nové IFV a k tomu případná doprovodná vozidla. Líbila by se mi představa a bylo by to velice efektivní, že by VOP montoval I střední tanky na podvozku CV90 a k tomu I samoihybné houfnice, minomety a PVO ale uvidíme co vše pořídíme.

  ASCOD by u nás montoval CSG proti kterému jako takovému nic nemám, ale myslím že jeho capacity jsou už dnes napnuté a asi by bylo dobré kdyby se věnoval naplno kolové technice a netříštil na pásy. Pásy bych nechal ve státních rukou ve VOP.

  Klíčovým si myslím bude I volba věže, Samson II není zlý, ale stale doufám v něco lepšího. Puma má svoji jasně danou věž a z dvojce CV90 a ASCOD ma nejlepší portfolium věží pro nabídkujasně CV90. Myslím že hodně nám napoví IDET. Už se na něj těším :D
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:41 18.05.2017

  Marcus:
  nezbývá mi než s vámi souhlasit, navíc dost pochybuju, že by by se podařilo přpravit nové BVP do výrobní verze, jen během pár let - cca 2020 (pokud bude smlouva podepsána ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus:
  nezbývá mi než s vámi souhlasit, navíc dost pochybuju, že by by se podařilo přpravit nové BVP do výrobní verze, jen během pár let - cca 2020 (pokud bude smlouva podepsána 2018).
  Pokud jde o ASCOD, tak dost se snaží, ale nebýt úspěchu v Británii, tak má BAE v Evropě monopol. Přeci jen je to první exportní úspěch, ale CV90 je zavedený u spousty států. Tedy si myslím, že pokud BAE něco vyloženě nepokazí (jako v Británii) tak má více než slušnou šanci i u nás. pak je otázka co politicky. Od švédů a GDELS už máme dost věcí, tak možná budeme chtít diverzifikovat dodavatele - což by měli šanci Němci, od kterých máme jen minimum techniky. Za sebe jsem tedy primárně pro Pumu, pak CV90, ASCOD a na závěr Lynx.
  U Pumy je zajímavé, že nám ja nabídli, tak nějak jsem čekal, že si ji budou škudlit doma. Navíc vědí, kolik sme vyčlenili financí (přibližně 50 miliard), tak se do té ceny nejspíš vlezou. Za mě je Puma jednička, byť i k ní mám pár technických připomínek (výtek).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  06:50 18.05.2017

  Rase
  To že turci udělali koncept, který vypadá dobře, nebo že postavili prototype ještě nic neznamená!!! A to jako fakt nic! Navrhnout na zelený louce louce moderně vyhlížející ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  To že turci udělali koncept, který vypadá dobře, nebo že postavili prototype ještě nic neznamená!!! A to jako fakt nic! Navrhnout na zelený louce louce moderně vyhlížející IFV bez předchozích zkušeností klidně jde, ale navrhnout opravdu funkční, uživatelsky přívětivý vozidlo chce prostě roky a roky zkušeností! Hovořím z vlastní zkušenosti ve strojírenství kdy jsme kooperovali s číňany a dělali jsme pro Turky. Samozřejmě mužeš v turecku najmout konstruktéry, vymyslet mocerně vyhlížející concept (což ty turecký rozhodně moderně vyhlížejí!!!), dát ho vyrábět a je to. Ale to není známka kvality! Na prototypu si můžeš dělat cokoliv :D
  Ale jen dlouhá praxe ti řekne o ergonomii jak ten straj udělat, každá blbost může pak vojákům překážet nebo být umístěna na blbém místě, kam ve vozidle co umístit aby to nepřekáželo ale fungovalo, jak jaký díl navrhnout aby byl snadno a levně vyrobitelný, křivky pancíře můžeš navrhnout ladné moderní, ale jiná věc je pak vyrobit aby tě to nestálo majland a aby se tvarováním nesnížila pevnost plátu a podobně a jak různé mechanismy udělat aby nebyly drahé, problémové ale prostě fungovaly....atd. Prostě tohle je výroba s vysokou přidanou hodnotou a jde tu o životy!!! Prostě vyladěnost jakou mají stroje od švédů, němců, rakušanů dosáhneš jen roky zkušeností a zpětnou vazbou, což turci rozhodně nemají a okopírovat se všechno nedá!
  S tím že výroba (nebo aspoň montáž) by měla být prováděna u nás s tebou naprosto souhlasím, ale I pokud by jsme si ten turecký stroj montovali u nás, stale tu bude určité procento součástí dodávaných turky, což nás bude dělat závislími na nepřílišstabilní zemi a to je hodně velký risk! Raději budu závislý na stejných dodavatelích dílů jako Němci, Švédové, Rakušané...
  A na montáž stroje know-how nepotřebuješ. To jen spojuješ díly co ti dodají dodavatelé kteří jsou většinou stejní jako původního držitele licence. Dnes už si tak maximálně můžeš svařit kostru, zbytek dovezeš :(
  Turci to dělají protože mají politické ambice v regionu a snaží se vypadat nezavislí na západě nebo východě.
  Řeky bych tady vůbec nezmiňoval, protože jestli nějaký národ dotáhl k dokonalosti termíny "turecké hospodářství" a "Potěmkinova vesnice" tak jsou to řekové!
  Britové ti to měli jasné a taky si vybrali osvědčený ASCOD jen si ho "zamaskovali" :D U nich se bude montovat taky nějakých 600 kusu, přičemž původně jich mělo být mnohem vice a kdo ví jestli se to zase nezvíší.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  23:06 17.05.2017

  KOLT:
  pokud to dokázali Turci, Řekové (MBT) a troufají si na to v Indonésii, tak se to dokážeme naučit i my. Dle mého je to jen o know-how, nákupu vybavení, postavení výrobny, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  KOLT:
  pokud to dokázali Turci, Řekové (MBT) a troufají si na to v Indonésii, tak se to dokážeme naučit i my. Dle mého je to jen o know-how, nákupu vybavení, postavení výrobny, infrastruktury, sehnání lidí, odborníků a dalších věcí. Tohle všechno se dá za peníze koupit. Že to není levné, je věc druhá, obdobně ale postavili továrnu z ničeho i Britové kvůli Ajaxům. V jejich případě musejí dovážet ocel ze Švédska, jelikož u nich už žádné ocelárny nejsou. Zde tedy máme výhodu i proti Británii (!) - teda alespoň doufám, že u nás jsou ocelárny (ocelárna) co dokáže dodat vhodný materiál (případně upravit výrobu). Pro tuzemský průmysl by to bylo velice zajímavé nakopnutí a impulz - vlastně proč ne, stejně máme v plánu utratit nemalé desítky miliard Kč, tak ať to má smysl i do budoucna.
  ps. pracovní síla je u nás pořád hodně levná, tak co si uděláme sami doma, tím líp
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:29 17.05.2017

  Ono řezat a svařovat pancéřové díly na moderní BVP není až taková sranda ;-) Mám dojem, že u článků o nových Pandurech tu Starlight popisoval konkrétní technologické požadavky, u ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ono řezat a svařovat pancéřové díly na moderní BVP není až taková sranda ;-) Mám dojem, že u článků o nových Pandurech tu Starlight popisoval konkrétní technologické požadavky, u kterých měl značné pochybnosti, zda CSG skutečně disponuje potřebným vybavením...
  Jinak ale souhlas. Pokud bychom celé vozidlo (pochopitelně nepočítám výbavu) dokázali vyrábět u nás, bylo by to velké plus. A v té chvíli by bylo v podstatě jedno, od koho by bylo, pokud by se jednalo o dostatečně kvalitní konstrukci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  21:46 17.05.2017

  Marcus:
  však právě. Ona ta nekvalita turecké výroby by se dala obejít maximální licenční výrobou v ČR. Přeci jen si myslím, že vyřezat díly na CNC a posvařovat korbu, dokážeme i ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus:
  však právě. Ona ta nekvalita turecké výroby by se dala obejít maximální licenční výrobou v ČR. Přeci jen si myslím, že vyřezat díly na CNC a posvařovat korbu, dokážeme i tady. Zbytek je už jen montáž přivezených dílů (třeba z Německa) a to umíme docela dlouho (s Pandury). Byť by masivní výroba v ČR byla hodně dražší, tak potenciál zde je a i politici chtějí co největší procento výroby doma.
  Když mohli Řekové vyrábět doma nové Leopardy 2 a vyráběly se tam i nové 2A7+ pro Katar, tak to jde. Navíc VOP CZ vyrábí pancéřové nástavby na Ajabany (tím nemíním dávat rovnítko mezi auto a BVP), tak toho zvládáme dost. To že FNSS shráblo licenční poplatky a další provize za převod plánů a dokumentace, je dle mého detail. Jak jsem už řekl, ČR bude tlačit na co největší procento výroby v ČR, tak záleží na tom, kolik % každý z výrobců nabídne. Čím víc tím líp pro nás do budoucna.
  ps. jsem hodně zvědavý na nabídku právě oněch velkých výrobců, zatím se zdá, že jsou docela dost ochotní. BAE se snaží snad nejokatěji, což ale není špatně. Hodně jsem zvědavý na KMW a Rheinmetall. U GDELS to bude podobné jako s Pandury (tedy OK)
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  21:02 17.05.2017

  juhelak
  Nikdo nezatracuje nové turecké koncepty, ale něco jiného je udělat koncept a něco jiného je udělat kvalitní funkční stroj a následně ho i v takové kvalitě vyrábět.
  Já ...
  Zobrazit celý příspěvek

  juhelak
  Nikdo nezatracuje nové turecké koncepty, ale něco jiného je udělat koncept a něco jiného je udělat kvalitní funkční stroj a následně ho i v takové kvalitě vyrábět.
  Já sám jsem přišel v bývalém zaměstnání do styku s tureckou pracovní silou i s tureckým strojírenstvím ( i když ne s vojenským strojírenstvím) aby mi to stačilo na názor na jejich kvalitu práce a nátury. Něco podobného jako indové nebo čína :(
  Takže tomu prostě sám za sebe nevěřím.
  Jediné co z toho zatím vypadá na sériovou výrobu do ciziny, tak je jen ten lehký/střední tank Kaplan-MT a i ten se bude vyrábět v Indonésii. A vztahy Indonesie-Turecko a Česko-Turecko se nedají srovnávat. U nich je to pochopitelný obchod. A i na tom je ta věž belgická a tu si můžeme dát na jakýkoliv jiný podvozek.
  Nemyslím si že Turci předvedli něco, nebo že vůbec v blízké budoucnosti přijde něco co vozidla typu PUMA, ACOD, CV90 skokově odsune do starého železa. Všechny jsou kvalitní a vzhledem k jejich modernizacím mají všechny budoucnost.

  Co nakonec bude myslím mít největší roli na kvalitu budoucích našich IFV jaké věže obdrží a jaká doprovodná vozidla k nim armáda pořídí.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  09:44 16.05.2017

  turci mají i vyhodu ze mohou brát poznatky z reálného boje..jejich nynejsi prostředky dost trpí na ptrs typu kornet fagot atd..doma mají často potíže s minami a nalozemi na ...
  Zobrazit celý příspěvek

  turci mají i vyhodu ze mohou brát poznatky z reálného boje..jejich nynejsi prostředky dost trpí na ptrs typu kornet fagot atd..doma mají často potíže s minami a nalozemi na silnicích od PKK. Takže počítam ze protiminová ochrana může byt u tech strojů ještě lepsi nez u tech evropských.

  O turcích si myslim svoje, ale obecně nevím proč zatracujete nové koncepty. Taky by některé státy od nás mohli brát porád staré typy panduru a místo toho si koupili boxera..
  Pokud se koupi nejaky 10 let starý koncept..tak zivotnim cyklu který je v plánu..to na konci zivotnosti bude 50 let starý vuz..ted nevim presne kdy vzniklo bvp2 ale ve srovnání by to porad bylo vozidlo s perspektivou na dalších 10 let ..to same V3S.

  druhou věcí je ze nově vznikající bvp neprinásejí o moc vetsi zmenu samotného konceptu, aby se starsí brali jako prekonané. momentálně se jde jen cestou navysování váhy a ochrany.

  Samotnou zmenu konceptu mohou prinést projekty bud od Darpy nebo IDF. Izraelci s necím prijdou v řádu 10 let počítám.. V evropě se dá cekat nový koncept až po Leo3 kdy se poznatky z pouzitím jinych materiálů vyuzijí k postavení bvp na podvozku leo3...
  Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:45 16.05.2017

  Myslím, že v prípade tureckých ifv nie je skutočne zaujímavá otázka nakoľko sú ich vozidlá u nás politicky priechodné, ale čo tí výrobcovia očakávajú, aké majú predstavy, pozície, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že v prípade tureckých ifv nie je skutočne zaujímavá otázka nakoľko sú ich vozidlá u nás politicky priechodné, ale čo tí výrobcovia očakávajú, aké majú predstavy, pozície, či informácie, na základe ktorých sa púšťajú do vývoja týchto vozidiel. A samozrejme čo sú ochotní urobiť pre to, aby svoje výrobky predali.

  V prvom rade aké sú ich šance na presadenia sa v samotnej tureckej armáde:
  - FNSS má výhodu v tom, že je aj momentálne výrobcom IFV tureckej armády
  - Otokar tlačí svoj produkt ako možná doplnok k Altaju
  - ASELSAN má najsilnejšiu výzbroj, ale to by bola jednoznačná výhoda iba pri tendri šitom na mieru.

  Doma môže uspieť iba jeden výrobca, takže druhou otázkou je kde preraziť v zahraničí. Podľa článku má ASELSAN dobré pozície v Strednej Ázii a na Blízkom východe. FNSS má zákazky v Juhovýchodnej Ázii. Otokar má tiež určité pozície v Strednej Ázii, Severozápadnej Afrike a Pakistane, ale jeho vozidlo je popri tom asi najviac "europoidné".

  Treťou otázkou je, akú obchodnú stratégiu si zvolia na presadenie sa na zahraničných trhoch. Neviem ako ostatní, ale prinajmenšom u Otokara sa zdá, že sa snaží konkurovať skrze cenu vozidla - súdiac podľa toho, že turecká armáda získala skúšobné Tulpary za nižšiu cenu, než je je upgrade bvp1 na Šakala.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  22:48 15.05.2017

  MALI:
  technika která se má účastnit oněch průmyslových dní, byla oficiálně zmíněna v médiích (jak tisku tak i ČT ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI:
  technika která se má účastnit oněch průmyslových dní, byla oficiálně zmíněna v médiích (jak tisku tak i ČT http://www.ceskatelevize.cz/po... ). Reálné kroky a spolupráci s VOP CZ podepsal GDELS, BAE, Rheinmetall a co vím tak i ona společnost co nabízí Pumu (když se o tom psalo, byla tato dohoda právě dokončována). FFG a Turci nebyli zmíněni (zde neznám aktuální stav, možná že to podepsali o něco později). Ve zprávě bylo zmíněno, že Namer a Dardo se nezúčastní (výrobci nereagovali), korejský K-21 nebyl ani zmíněn.
  Osobně bych se ani nedivil, pokud by Turci a FFG byli vyřazeni před užším výběrem, patrně se ale přihlásili do tendru (ať již sami, nebo na vyzvání). Požadujeme vozidla, která jsou již provozovaná a vyzkoušená, což nejsou a byl to i důvod, proč sme nevyvíjeli nové vozidlo s Poláky. Lynx by mohl projít, jako alternativa k Pumě (pokud by se Němci cukli), byť je to taky jen prototyp, navazuje na Marder.
  Co se týče slova "robotické" tak to není můj termín, ale byl doplněn editorem (v originálu taky používám jen typ osádkový a bezosádkový). V originálu se píše doslova: TEBER-30 Two-Man Turret a TEBER-30 Remote Controlled Turret.

  Marcus: mám tady pár článků )
  Skrýt celý příspěvek

 • semtam
  22:38 15.05.2017

  MALI a spol.

  Je asi již zbytečné rozdělovat Radomíra Sedláčka od Raseho. RAdomír SEdláček rovná se RASE.
  Rase nepatří mezi ty lidi, co nechápou psaný text či význam a právě ta ...
  Zobrazit celý příspěvek

  MALI a spol.

  Je asi již zbytečné rozdělovat Radomíra Sedláčka od Raseho. RAdomír SEdláček rovná se RASE.
  Rase nepatří mezi ty lidi, co nechápou psaný text či význam a právě ta extáze ho chtě nechtě "prozradila".
  Na Palbě se touto tématikou Rase velmi rád zabývá, tudíž je tu velká pravděpodobnost či spíše jistota, že Rase je skutečně autorem tohoto článku.
  Skrýt celý příspěvek

 • MALI
  21:41 15.05.2017

  To Radomír Sedláček:
  Hezký článek, souhlasím s Vaším názorem, že Turecko jde ve zbrojní výrobě rychle dopředu. A nejsou to jen BVP a MBT Altay. Dobří jsou i v kolové technice, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Radomír Sedláček:
  Hezký článek, souhlasím s Vaším názorem, že Turecko jde ve zbrojní výrobě rychle dopředu. A nejsou to jen BVP a MBT Altay. Dobří jsou i v kolové technice, speciálních vozidlech, v technologicky vysoce pokročilé munici (!) atd. Turci svým nastavením priorit a svou šikovnou hospodářskou politikou v této oblasti jsou ve zbrojní výrobě takřka soběstační (zatím pouze v pozemní výzbroji, ale začínají už mít dobré výsledky i v dalších oblastech, např. v oblasti UAV). Ale..., velký počet prototypů ještě neznamená, že jsou také úspěšní - to bude možné říci až při velkém počtu prodaných vozidel, nebo ještě lépe, až vybojují nějaké to vítězství (jenom doufám, že tím správným směrem).
  Dále otázka: Můžete prosím sdělit, zda se Vaše tvrzení "....se průmyslových dnů hodlá účastnit právě FNSS s vozidlem Kaplan-20 a Otokar s vozidlem Tulpar..." se zakládá na ověřených informacích, nebo je to jen přání, které je otcem myšlenky? Podle mého skromného názoru bude některý z nich možná staticky na IDETu, ale netroufnou si na praktické testování, které se na "průmyslových dnech" chystá.
  Dále: Můžete prosím blíže objasnit tvrzení: "Vozidlo Kaplan-20 je osazeno věží TEBER 30, které je nabízeno s osádkou i jako robotické .....". Mám totiž takový vcelku vyhraněný "dojem", že vozidlo Kaplan 20 je osazeno věží TEBER, která může být buď osádková, nebo bezosádková (nikoli robotická, resp. nikoli celé robotické vozidlo, v čemž je, jak mi jistě dáte za pravdu, dost hodně velký rozdíl).

  A nyní To Rase:
  Nesdílel bych vaše nadšení na možný obchod s Tureckem v oblasti bezpečnosti státu, jak už zde několik diskutujících napsalo, něco jiného je kupovat spotřební zboží, něco jiného je kupovat zbraně. Ve zbrojní oblasti "všemocná ruka trhu" naštěstí nefunguje. Bohužel, Turecko nyní politicky směřuje úplně jinam, než tomu bylo doposud (několik desítek let zpět). Chce se znovu stát hegemonem Středního a Blízkého východu - to není můj výmysl, nebo dedukce, ale dokladatelný fakt. Moje dedukce, je ta, že by pak znovu chtělo ovlivňovat Evropu a vůbec všechny okolní státy. A když se podíváme na styl jednání současných tureckých představitelů, tak pomalu celý svět. Proto zde také tvrdím, že přes nesporné technické a ekonomické klady jsou politické mínusy takové, že turecké BVP v AČR nebudou.

  No, Já bych jako kandidáty pro nové BVP AČR viděl tuto čtyřku (pro jistotu jen podle abecedy): ASCOD, CV90, Lynx, Puma. Nepočítám tam G5, což je nyní jen prototyp podvozku (koncepčně ale spíš kategorie těžké OT), který v současnosti má jen virtuální modularitu (a tím pádem jde pouze o virtuální BVP). Z politických důvodů tam bohužel nepočítám Turecká vozidla. Myslím si, že se rozhodne mezi těmi čtyřmi, která jsou +/- rovnocenná (každé má něco pro i proti), záležet bude na věžovém systému a na celkovém vybavení vozidel, kompatibilitě s již zavedenými systémy v AČR, dále na způsobu zapojení domácího průmyslu, ale také na politickém a ekonomickém hledisku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  19:48 15.05.2017

  Rese
  To jsem netušil že jsi autorem :D

  Jak jsem už psal, je to hezký, článek zajimavý,je dobrý vědět co se kde vyvíjí, ale od Turecka bych se držel prostě dál.
  I když by ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rese
  To jsem netušil že jsi autorem :D

  Jak jsem už psal, je to hezký, článek zajimavý,je dobrý vědět co se kde vyvíjí, ale od Turecka bych se držel prostě dál.
  I když by jsme většinu tureckých IFV vyráběli u nás, stačí aby pak byl nějaký klíčový díl z politických důvodů nedostupný a jsme v pr... Vzpomeňte si jen na problémy Pandůru kvůli vypadku dodávek nejakých remenů nebo co to bylo :D

  Jinak nemůžu než opsat tvoje tvrzení protože s ním naprosto souhlasím:
  "Ideální velká trojka: Puma, ASCOD a CV90. Také upřednostňuju těžší vozidla, kvůli lepší nosnosti a schopnosti uvést právě onu věž s kanónem ráže 120mm (to je můj oblíbenec), nebo houfnicí a minometem".
  Skrýt celý příspěvek

 • Kozlus
  19:15 15.05.2017

  Celkem se ani nedivim, ze se Turecko nechce vazat na Evropu ani na Rusko - z obou stran muzou ocekavat velmi zaslouzenej kopanec.

  Rychlost vyvoje tech vozidel je rozhodne ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Celkem se ani nedivim, ze se Turecko nechce vazat na Evropu ani na Rusko - z obou stran muzou ocekavat velmi zaslouzenej kopanec.

  Rychlost vyvoje tech vozidel je rozhodne pozoruhodna, ale taky je tu zakonite otazka, nakolik jsou ty konstrukce opravdu promyslene a dotazene do konce. Vzhledove jsou opravdu fajn, ale... Navic, v soucasne politicke situaci uz muzeme rovnou do vyberu zahrnout i T-15 a Kurganec 25. :) U nich bych se aspon tolik nebal o kvalitu.

  Je fakt, ze Turci budou muset vozidla nacenit dost levne a je to asi jedina sance na plnou licencni vyrobu v CR. Pokud by se s Tureckem uzavrela smlouva o vyrobe u nas a spolecnem prodeji do vychodni casti NATO, tak by to snad klapnout mohlo.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  18:53 15.05.2017

  dusan:
  souhlasím, stačí se podívat, na vozidla, které Turecko reálně zavedlo do armády. Pořádné moderní BVP zatím žádné. Pokud jde o MBT, tak zatím se spoléhají na tanky Leopard ...
  Zobrazit celý příspěvek

  dusan:
  souhlasím, stačí se podívat, na vozidla, které Turecko reálně zavedlo do armády. Pořádné moderní BVP zatím žádné. Pokud jde o MBT, tak zatím se spoléhají na tanky Leopard 2A4 a Sabra (M60 zmodernizované Izraelci), zbytek je totálně zastaralý. Sice mají v plánu zavést tank Altay, ale Němci jim svůj powerpack neprodají, vlastní se vyvinout nedaří (takhle je to se vším) a tak nakoupí ukrajinský 6TD-3 o výkonu 1500k. Zdá se, že se nechtějí vázat na Evropu a ani na Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • dusan
  17:56 15.05.2017

  Bol by som s Tureckom opatrný ...

  Predsa len Turecko sa nevyznačuje veľkou politickou stabilitou a ako v prípade Ruska ukázalo, ža ak to Erdoganovi vyhovuje tak vie "otočiť" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bol by som s Tureckom opatrný ...

  Predsa len Turecko sa nevyznačuje veľkou politickou stabilitou a ako v prípade Ruska ukázalo, ža ak to Erdoganovi vyhovuje tak vie "otočiť" politiku z jedného na dňa na druhý ....
  Pri nákupe chladničiek či aút by to veľmi nevadilo ... pri zložitých zbraňových systémov už áno.
  A Turecko síce ide dopredu, ale myslím, že špička je niekde úplne inde. Ak k tomu prirátame, že tam "inde" je i vysoká politická stabilita a sú tiež v NATO, tak by som Turecko veľmi neriešil pri nákladných vojenských projektoch. Také ponožky by sme snáď mohli nakupovať i od nich : )
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:32 15.05.2017

  strikehawk:
  nepřijde mi, že by mě Kaplan nebo jiné BVP přiváděly do extáze :D
  Mnohem víc propaguju těžké BVP, které jdou přestavět na střední tanky. Jen jde o to, že CV90, ASCOD ...
  Zobrazit celý příspěvek

  strikehawk:
  nepřijde mi, že by mě Kaplan nebo jiné BVP přiváděly do extáze :D
  Mnohem víc propaguju těžké BVP, které jdou přestavět na střední tanky. Jen jde o to, že CV90, ASCOD nebo Puma mají mnohem větší reklamu v médiích, tak jsem sepsal tento článek o tureckých BVP. Přeci jen ať máte možnost porovnat - článek o G5 tady už je a Lynx myslím taky (kdyžtak jsou i na Palbě). Turkům se musí nechat jedna věc a tou je rychlost s jakou dokáží představovat nová vozidla. Upřímě vzato, to tempo je fascinující, byť o kvalitě si nedělám iluze. Jisté ale je, že turecký zbrojní průmysl jde neskutečně nahoru, byť odbytiště má zatím u států v okolí a pochybuju, že by se uchytili v Evropě.

  Osobně beru v tendru pro ČR jako ideální velkou trojku: Puma, ASCOD a CV90. S odstupem pak Lynx, G5 a na závěr Kaplan a Tulpar. Osobně upřednostňuju těžká vozidla, kvůli lepší nosnosti a schopnosti uvést právě onu věž s kanónem ráže 120mm (v budoucnu pak i 130mm), nebo houfnicí a minometem.
  Skrýt celý příspěvek

 • strikehawk
  13:22 15.05.2017

  Fascinuje mě obsese některých lidí do obskurních, nikde nevyzkoušených a primárně pro jiné podmínky a požadavky konstruovaných BVP, tanků a pod.

  Toto je ukázkový příklad. Jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fascinuje mě obsese některých lidí do obskurních, nikde nevyzkoušených a primárně pro jiné podmínky a požadavky konstruovaných BVP, tanků a pod.

  Toto je ukázkový příklad. Jak zmiňuje Marcus..... jsou to technologické demonstrátory v lepším případě prototypy s marketingově zveličenými parametry a schopnostmi, které autora článku evidentně přivádějí téměř do extáze.....

  RASE : že je něco vyráběno v německé licenci absolutně neznamená, že licenční výrobek se vyznačuje nebo má garantovanou stejnou kvalitu jako vzor..... prosím nezaměňovat tyto věci.
  A že se na něčem podílelo vývojově BAE už není zárukou vůbec ničeho!!

  Pokud chceme dostat kvalitu pak nezbývá než investovat do PUMY. Polsko-turecká designová cvičení s hromadou nakoupených komponentů, licenčních věcí a omezených zkušeností na téma BVP, lehký tank, MBT přenechat Indonesii, zemím jejich vzniku apod.....děkuji nechci
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:18 15.05.2017

  jedinné co bych neuvítal je aby se většina vyráběla v Turecku..turecké podniky a jejich odborní pracovníci jsou ještě horší než Rusové..a skoro tak neschopní jako Indové nebo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jedinné co bych neuvítal je aby se většina vyráběla v Turecku..turecké podniky a jejich odborní pracovníci jsou ještě horší než Rusové..a skoro tak neschopní jako Indové nebo Pakistánci..osobni zkušenost z průmyslu...koncepty dobré..ale chtělo by to aby to vyráběli a kompletovali u nás..VOP nebo Tatra defence jsou o několik tříd jinde..co se týče kvality zpracování.
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  13:14 15.05.2017

  jak píše Rase. At vyhraje ten nejlepší v rámci předem daného budgetu. Ono je hezké sázet na zavedené a proveřené..ale to by znamenalo kupovat vozidlo které má za sebou třeba už ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jak píše Rase. At vyhraje ten nejlepší v rámci předem daného budgetu. Ono je hezké sázet na zavedené a proveřené..ale to by znamenalo kupovat vozidlo které má za sebou třeba už 10-15 let ..s tím že to kupujeme na 40 let..tak by jsme měli brát něco nového s modernizacnim potenciálem. Vsechno bylo jednou nové když se to zavádělo..a v reálném boji nebyli ozkouseny ani ty staré co jsou nabízené..
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  12:57 15.05.2017

  Rase
  No právě, situace v Turecku se mění tak rychle, že tam člověk nikdy neví. Raději bych nakupoval tecniku od spolehlivé Evropské země. I kdyby se vozidla kompletovala (o plné ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase
  No právě, situace v Turecku se mění tak rychle, že tam člověk nikdy neví. Raději bych nakupoval tecniku od spolehlivé Evropské země. I kdyby se vozidla kompletovala (o plné výrobě v čechách si asi můžeme nechat zdát) vždy by mohlo být něco, co by ze strany Turecka mohlo v dodávkách vypadnout.
  Turecko se stalo členem NATO hlavně díky reformám které tehdy v Turecku probíhaly (a dnes jdou do kopru) a díky tomu že ho nato potřebovalo jako základnu pro své rakety na SSSR (taková protiváha Kuby). Od té doby se toho v Turecku hodně změnilo a kdo ví co se ještě změní. Prostě to bezpečnostní riziko tam je a bude :(
  To že se u ních kupují naše škodovky se nedá srovnávat s nákupem klíčové bojové techniky!
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  12:36 15.05.2017

  Marcus:
  Tak oni i ti Turci jsou pořád v NATO a členským státem s jednou z největších armád (!) Navíc politická situace v Turecku se mění tak rychle, že současný stav se může ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marcus:
  Tak oni i ti Turci jsou pořád v NATO a členským státem s jednou z největších armád (!) Navíc politická situace v Turecku se mění tak rychle, že současný stav se může snadno změnit. Přeci jen na vývoji vozidla Kaplan se podílelo BAE (spoluvlastník FNSS) a nemalá část zbraní (pro vojenská vozidla), co se vyrábí v Turecku, je licence z Evropy, často z Německa. Ona ta provázanost je mnohem hlubší, než by se mohlo zdát.
  Souhlasím ale s tím, že se jedná především o prototypy (Kaplan a Tulpar), ale to je i Lynx a G5. Všechna zůčastněná vozidla jsou alespoň v podobě funkčních vzorků, které se dají porovnávat - ať tedy vyhraje nejlepší vozidlo (vojáci si je můžou vyzkoušet jak v terénu tak i při střelbách). Osobně bych tato vozidla předem nevyřazoval, uvidíme jak se jim bude dařit. Třeba se rozpadnou na prvním kopečku, nebo trumfnou zavedenou konkurenci (od BAE, GDELS atd.) uvidíme.

  V Turecku se taky nakupují Škodovky, tak si nemyslím, že je nějaký problém, od nich koupit licenci na BVP - žádné . V ČR se taky vyrábí kabiny a další věci pro NIMR Automotive, byť nemusíme souhlasit s politikou SAE. Přeci jen obchod je až na prvním místě.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marcus
  10:34 15.05.2017

  Na pohled hezké, ale i pokud pomineme politické hledisko, tak většina tureckých "hraček" jsou koncepty, projekty, prototypy... A to asi není dobra cesta pro AČR. Většina ostatních ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na pohled hezké, ale i pokud pomineme politické hledisko, tak většina tureckých "hraček" jsou koncepty, projekty, prototypy... A to asi není dobra cesta pro AČR. Většina ostatních cest jenaštěstí osvědčenou cestou NATO a Evropskou a toho by jsme se měli asi držet.
  Skrýt celý příspěvek