Rusko modernizuje letadlovou loď Admiral Kuzněcov

Admiral Kuzněcov pluje kolem norských břehů směrem k Sýrii; větší foto / Norské ozbrojené síly 

Ruský těžký letadlový křižník Admiral Kuzněcov v lednu ukončil operace ve Středozemním moři a vrací se do Ruska, kde projde rozsáhlou modernizací. Zároveň s tím se opět objevují hlasy pro stavbu nové ruské letadlové lodě.

Nový pohon i letouny MiG-29K/KUBR

První rozsáhlá modernizace od roku 1998 se uskuteční v loděnicích Zvjozdočka ve městě Severodvinsk, které jsou součástí státního koncernu Spojená loďařská korporace. To vše pod dohledem konstrukční kanceláře Něvskoje, která navrhovala všechny lodě ruského námořnictva. O větší modernizaci se vážně hovoří od roku 2010, ale vždy došlo jen na povrchní úpravy a opravy.

Práce začnou v červnu tohoto roku. Odhadované náklady se pohybují kolem 20 miliard rublů (356 milionů dolarů), ale zdroje ruských novin Izvestija hovoří až o trojnásobné částce. Celý proces má dle ruské admirality trvat dva a půl roku.  Životnost jediné ruské letadlové lodi se prodlouží o 25 let.

Hlavním aspektem modernizace bude vylepšení pohonu. I když Admiral Kuzněcov nebude vybaven jaderným reaktorem, čtyři z jeho osmi kotlů podstoupí opravy a další čtyři budou zcela nahrazeny novými.

Další změny se dotknou letové paluby, která dostane zcela nový povrch a záchytné systémy. Právě problémy se záchytným systémem, ať přímo nebo nepřímo, byly důvodem ztráty letadel MiG-29K a Su-33.

S instalací parního katapultu se kvůli náročné a drahé údržbě nepočítá. Plavidlo se také dočká významného vylepšení řídících a elektronických systémů (navigace, komunikace, elektronický boj, systémy kontroly boje).

Změny nastanou také v palubní letce. Stávající Su-33 určené k vybojování vzdušné nadvlády budou nahrazeny víceúčelovými stroji MiG-29 K /KUBR, které jsou menší a lehčí než Suchoje, takže jich loď pojme více (až 24).

Vzhledem k tomu, že Admiral Kuzněcov byl vyvíjen (a provozován) primárně jako plovoucí protiletecká platforma s integrovanými protilodními schopnostmi, plánované změny z něj učiní univerzálnější plavidlo více se podobající letadlovým lodím ostatních států.

Otázkou zůstává, zda ve výzbroji Kuzněcova zůstane 12 protilodních střel P-700 Granit, jejichž odstranění se v minulosti plánovalo. Zatímco některé zdroje uvádějí, že odstraněny byly, jiné tvrdí, že jsou stále součástí výzbroje.

Ruský loďařský průmysl

I když mohou Rusové při modernizaci zúročit své zkušenosti ze Sýrie nebo z přestavby letadlové lodě třídy Kijev na INS Vikramaditya pro indické námořnictvo, celý projekt má nemalá úskalí.

Jedním z nich je stav současného ruského loďařského průmysl, který je dlouhodobě zmítán problémy v podobě nedostatku kvalifikovaných pracovníků a výrobních technologií.

Stejně tak je nutné počítat se zmenšujícím se ruským vojenským rozpočtem, ve kterém ruské námořnictvo (vyjma jaderných ponorek) nebylo nikdy příliš prioritizováno.

V kombinaci s aktuálními ruskými vojenskými potřebami, mezi které letadlová loď nepatří, je zcela reálné, že se modernizace opět odloží, protáhne, nebo dojde jen k dílčím úpravám lodě.

Nová letadlová loď

Periodicky se v ruské politické, vojenské i odborné sféře objevují názory, že Rusko potřebuje více letadlových lodí.

Mezi nejaktivnější propagátory patří Krylovovův vědeckovýzkumný ústav, ze kterého pochází návrh Projektu 23000E Štorm. Za tímto označením se skrývá 330 m dlouhá letadlová loď s jaderným pohonem, s výtlakem kolem 100 tisíc tun a dosahující rychlosti až 30 uzlů (55 km/h). Tyto charakteristiky téměř kopírují vlastnosti nejnovější americké letadlové lodě USS Gerald R. Ford.

Hlavní problém je, že ruské ministerstvo obrany o návrh lodi z finančních důvodů nejeví zájem a další potenciální zájemce, Indie, dává přednost stavbě vlastního plavidla (částečně kvůli špatné zkušenosti s ruským dodáním INS Vikramaditya).

Zdroj: Jane´s, War is Boring

Nahlásit chybu v článku


Související články

Ruský Kuzněcov vs. americké útočné skupiny CSG

Ruské námořnictvo provozuje jedinou letadlovou loď, resp. letadlový křižník Admiral Kuzněcov. V ...

Ruské hypersonické střely Zirkon proti americkým lodím

Ruské námořnictvo pracuje na hypersonických střelách Zirkon. Podle Konstantina Sivkova, ruského ...

Ruská letadlová loď Admirál Kuzněcov míří k Sýrii

Ruská Severní flotila vyslala do Středozemního moře letadlovou loď Admirál Kuzněcov a sedm ...

Havaroval ruský Su-33 z letadlové lodi Admirál Kuzněcov

Při přistávání na ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov havaroval stíhací letoun Su-33. Jde již o ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • RiMr71
  15:10 06.04.2017

  "Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik."

  Dovolím si to doplnit o tu hlavní podotázku:
  Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy, kolik a za co.

  "Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik."

  Dovolím si to doplnit o tu hlavní podotázku:
  Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy, kolik a za co.

 • Marthy
  15:03 06.04.2017

  Pokud má být Rusko námořní velmoc,tak co se týká hladinových sil musí mít tak 3 slušné letadlové lodě.Otázka je kdy a jestli vůbec budou schopni je vyrobit. Jinak na obranu svého ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud má být Rusko námořní velmoc,tak co se týká hladinových sil musí mít tak 3 slušné letadlové lodě.Otázka je kdy a jestli vůbec budou schopni je vyrobit.
  Jinak na obranu svého pobřeží jim celkem vystačí letectvo,pobřežní raketové baterie a menší,rychlé lodě (raketové korvety,fregaty).Skrýt celý příspěvek

 • halladin
  14:55 06.04.2017

  Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl. Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet ...Zobrazit celý příspěvek

  Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl.
  Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet Súček
  Rusko vždy bude používat varianty pozemních letadel..
  Samotný Kuzněcov dlouhgo nevydží,a stavět nové kusy tohohle typu je absolutní nesmysl.
  Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik.Skrýt celý příspěvek

 • halladin
  14:55 06.04.2017

  Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl. Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet ...Zobrazit celý příspěvek

  Při počte letadel pro letadlové lodě, které bude Rusko potřebovat je vyvíjení komplet nového specializovaného typu ekonomický nesmysl.
  Samotné Migy-29K nemají nosnost a dolet Súček
  Rusko vždy bude používat varianty pozemních letadel..
  Samotný Kuzněcov dlouhgo nevydží,a stavět nové kusy tohohle typu je absolutní nesmysl.
  Rusové postaví větší LL- otázka je jen kdy a kolik.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:48 06.04.2017

  Můj názor je jednoduchý - za méně peněz může RF mít víc muziky když nebude trvat na některých "specialitách" z dob SSSR - všechny SU-33 vyřadit, nechat si MiG-29K (ale nebrat to ...Zobrazit celý příspěvek

  Můj názor je jednoduchý - za méně peněz může RF mít víc muziky když nebude trvat na některých "specialitách" z dob SSSR - všechny SU-33 vyřadit, nechat si MiG-29K (ale nebrat to jako trvalé řešení, ale rovnou vyvíjet specializovaný letoun), vykašlat se na megalomanské projekty (Štorm, Liděr atp.), soustředit se na stavbu větších fregat a ponorek, dále koncentrovat loďařský průmysl, soustředit se na jeho stabilitu a stabilně financovat alespoň dalších 10 let.

  Bohužel celá věc má i politické a propagandistické stránky, takže v RF flotě zůstanou bílí sloni, kteří žerou obrovské peníze (raketové křižníky, letadlová loď) a převážnou část služby stojí v přístavu. Pro ruské vidění sebe sama jsou potřeba velké symboly.Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  14:34 06.04.2017

  Halladin: SU-33 budou vyřazeny v každém případě - jsou to olétaná unavená letadla vyrobená před 20 a více lety - vyrobili jich asi 35 a pocházejí odvozením z SU-27, která se dnes ...Zobrazit celý příspěvek

  Halladin: SU-33 budou vyřazeny v každém případě - jsou to olétaná unavená letadla vyrobená před 20 a více lety - vyrobili jich asi 35 a pocházejí odvozením z SU-27, která se dnes už nevyrábí = nejsou náhradní díly (díly používané na novějších derivátech dvacetsedmiček nemusí být zpětně kompatibilní na SU-33).

  K té výzbroji protilodními střelami - SU-33 už dnes nenaloží na Kuzněcovovi plnou sestavu PLŘS aniž by se to nemuselo redukovat snížením objemu paliva v nádržích. Kh-31 váží 600 kg, je to pěkný cvalík, pro představu R-73 má cca 100 kg, R-77 potom 200 kg. Hmotnostní limity pro starty na skokanském můstku jsou pevně dané, takže teoreticky SU-33 sice může nosit a odpalovat Kh-31, ale kerosin mu bude muset někdo dotankovat poté, co s nákladem Kh-31 vzlétne. Při 12 kusech SU-33 na palubě to znamená, že vyletí 4 Suchoje a další 4 jim budou muset dotankovávat palivo. To je panečku úderná síla nedosahující ani účinku salvy 8 kusů P-800 Oniks z paluby Admirála Gorškova ...ale je na to potřeba LL s 45 000 tunami a 1700 lidmi na palubě. SU-33 je v protilodním boji stejně efektivní jako kulhavá chromá kobyla.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  14:34 06.04.2017

  tak teď už ti Jakube vůbec nerozumim. V žádném případě by mě nenapadlo stavět sovětské/ruské zkušenosti s provozem LL nad zkušenosti z provozu u USN, Royal Navy a v podstatě vzato ...Zobrazit celý příspěvek

  tak teď už ti Jakube vůbec nerozumim. V žádném případě by mě nenapadlo stavět sovětské/ruské zkušenosti s provozem LL nad zkušenosti z provozu u USN, Royal Navy a v podstatě vzato i French Navy, ale na druhou stranu bych ti doporučil (a nemyslím to nijak jízlivě, útočně) přečíst si o Sovětském programu víc, než pár zvratků z wiki....domnívám se, že by si ve svých slovech nebyl zdaleka tak kategorickýSkrýt celý příspěvek

 • halladin
  14:32 06.04.2017

  fregaty projektu 11356 A. Grigorovič jsou funkční 3, další tři budou bez turbín odprodány Indii, která možná dokoupí i ty tři postavené. Indii Ukrajina ty turbíny ...Zobrazit celý příspěvek

  fregaty projektu 11356 A. Grigorovič jsou funkční 3, další tři budou bez turbín odprodány Indii, která možná dokoupí i ty tři postavené.
  Indii Ukrajina ty turbíny prodá.
  Ostatně ten typ je variantou typu již dříve Indii dodaného.Skrýt celý příspěvek

 • halladin
  14:20 06.04.2017

  Jakub2

  specifické typy nejsou ani F 35, vyrábějí se ve třech variantách

  Jakub2

  specifické typy nejsou ani F 35, vyrábějí se ve třech variantách

 • Jakub2
  14:14 06.04.2017

  Raziel87 + Nesher: ano, jde o odlišný primární účel konstrukce MiGu 29 (frontový stíhač působící na malé vzdálenosti z hůře vybavených základen poblíž fronty). Co je dnes MiG-29K ...Zobrazit celý příspěvek

  Raziel87 + Nesher: ano, jde o odlišný primární účel konstrukce MiGu 29 (frontový stíhač působící na malé vzdálenosti z hůře vybavených základen poblíž fronty). Co je dnes MiG-29K za letadlo? "Frontový" už není (ve vodě nejsou fronty, tam operují taktické svazy), "stíhač" nosí protizemní výzbroj, mise už nejsou krátké a údržba moderní elektroniky vyžaduje dobré provozní zázemí.

  Korablennyj je z velké nouze velká ctnost - Sůčka jsou moc velká, je jich málo, jsou drahá a výrobce nestíhá vyrábět. V té podobě, kterou Korablennyj má mít, bude horší než Hornety verzí C/D, což je vybavení staré 25 let (dnes morálně zastaralé).

  Na LL prostě patří specificky navržené stroje, ad hoc úpravy nikdy nebudou efektivní.Skrýt celý příspěvek

 • halladin
  14:11 06.04.2017

  2 Jakub2 Su-33 nenese jen Pl rakety, od počátku je schopno nosit i rakety protilodní a protiradiolokační. Loni dostala část Su-33 zařízení SVP-24, což jim umožňuje protizemní ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Jakub2

  Su-33 nenese jen Pl rakety, od počátku je schopno nosit i rakety protilodní a protiradiolokační.
  Loni dostala část Su-33 zařízení SVP-24, což jim umožňuje protizemní tzv. "Přesné bombardování hloupými bombami."

  Uvádí se ,že touto modernizací prošlo 10 kusů Su-33 ( angická wiki o Su-33)

  Zajímavé je také to, že novými Migy-29 nebyl vybavován dosavadní pluk námořního letectva, ale byl zřízen nový pluk..

  To by mohlo znamenat , že na LL zůstanou oba typy letadel, a Su -33 bude postupně nahrazen námořní variantou Su-35.
  Byla by dělba práce - súčka pro útoky na delší vzdálenosti, migy pro protivzdušnou obranu eskadry na blízko.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:08 06.04.2017

  Jakub To sice ne, ale přesto ho ve verzi K (Korabelnyj) nabízejí a používají. Mimochodem verze K má zesílen podvozek i další části, křídlo je skládací a má úpravu proti mořskému ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakub
  To sice ne, ale přesto ho ve verzi K (Korabelnyj) nabízejí a používají. Mimochodem verze K má zesílen podvozek i další části, křídlo je skládací a má úpravu proti mořskému prostředí.
  Jinak souhlas, Mig 29 nebyl primárně konstruován jako námořní letadlo pro LL. já chtěl říci, že Rusům v této oblasti chybí know-how prakticky všude.Skrýt celý příspěvek

 • raziel87
  13:01 06.04.2017

  a co má jako znamenat Su-31? vždyť je to vrtulový akrobat (jednomístný derivát dvojmístného Su-29)

  a co má jako znamenat Su-31? vždyť je to vrtulový akrobat (jednomístný derivát dvojmístného Su-29)

 • raziel87
  13:00 06.04.2017

  2 Jakub2 použil si dost nešťastný výrok, i když chápu, jak svojí myšlenku v jádru myslíš - že tyto stroje nebyly primárně určeny pro použití z paluby letadlové lodi. No jo, v ...Zobrazit celý příspěvek

  2 Jakub2

  použil si dost nešťastný výrok, i když chápu, jak svojí myšlenku v jádru myslíš - že tyto stroje nebyly primárně určeny pro použití z paluby letadlové lodi. No jo, v tom máš částečně pravdu, ale....přijde mi nefér přehlédnout demonstrátor KVP (modifikace 9.12), Káčko (9.31 a pokročilá 9.41), KUB (9.47), KR (9.41R), KUBR (9.47R).
  Sám víš, že je toho dost - o rodině Suchojů ani nemá smysl se rozepisovat, tam proběhlo vývojových prací ještě mnohem víc - takže za mě, moc s tebou nesouhlasímSkrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  12:21 06.04.2017

  Nesher: MiG-29 nikdy nebyl konstruován jako námořní stíhač. SU-27/31/33/35 je zase moc velká kráva pro službu na LL.

  Nesher: MiG-29 nikdy nebyl konstruován jako námořní stíhač. SU-27/31/33/35 je zase moc velká kráva pro službu na LL.

 • Jakub2
  12:16 06.04.2017

  Granity mít v budoucnu nebude (podle mne). Je pro to celá řada důvodů, ale nejvážnější jsou ty, že 1/ celá raketová baterie zabírá moc prostoru v trupu (zákonitě se potom šetří ...Zobrazit celý příspěvek

  Granity mít v budoucnu nebude (podle mne). Je pro to celá řada důvodů, ale nejvážnější jsou ty, že

  1/ celá raketová baterie zabírá moc prostoru v trupu (zákonitě se potom šetří jinde, třeba na rozměrech podpalubních hangárů),

  2/ ve flotile jsou už menší lodě (fregaty projektu 22350 A. Gorškov, fregaty projektu 11356 A. Grigorovič - tedy jestli do nich seženou nové turbíny když jim Ukrajina přestala dodávat), které disponují stejnými nebo i lepšími alternativami (Gorškov má P-800 Oniks, jiné fregaty potom Kalibr NK),

  3/ když už vezete protilodní rakety, tak k tomu musíte vézt i naváděcí systém, což je další mrtvá váha, která zabírá místo i na ostrově, které zákonitě chybí pro jiné systémy,

  4/ SU-33 vozí jen protiletadlové rakety, MiGy budou vozit i bomby, které jsou nepoměrně větší a je třeba je někde skladovat s odpovídajícím zabezpečením. Víc MiGů taky znamená vyšší spotřebu paliva a tedy potřebu větších nádrží na nosiči.


  Nečekám od té modernizace žádné zázraky, přeci jen je ta loď stará a poměrně malá (v poměru k tomu jaké jsou požadavky a ni kladené). Na novou LL mohou ruští námořníci na docela dlouho zapomenout. Projekt Štorm je jen mizerná propaganda určená pro domácí nacionalisty = kdyby se ji totiž rozhodli stavět, tak zruinují domácí loďařský průmysl.Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  12:00 06.04.2017

  Jura99 Oni toho Rusové nemají více, např. i letadla pro LL. Včera vyšlo nové L+K kde byla reportáž z Aero India, na této akci Indové jasně deklarovali, že nehodlají pokračovat v ...Zobrazit celý příspěvek

  Jura99
  Oni toho Rusové nemají více, např. i letadla pro LL. Včera vyšlo nové L+K kde byla reportáž z Aero India, na této akci Indové jasně deklarovali, že nehodlají pokračovat v nákupu Mig 29K (místo toho poptávají pro nové LL západní letadla F/A 18 SH nebo Rafale M), s Migem jsou nespokojení kvůli drahé a komplikované údržbě, velké poruchovosti a nízké únosnosti a doletu.Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  10:04 06.04.2017

  Rusko hlavně nemá loděnici, kde by tak velký trup postavila, jediná byla v Nikolajevu na Ukrajině, kde se stavěl i Kuzněcov. Jedině, že by trup nechali postavit třeba v té Indii, ...Zobrazit celý příspěvek

  Rusko hlavně nemá loděnici, kde by tak velký trup postavila, jediná byla v Nikolajevu na Ukrajině, kde se stavěl i Kuzněcov. Jedině, že by trup nechali postavit třeba v té Indii, odtáhli si jej do Ruska a tam vystrojili.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2