Modernizace britských tanků Challenger 2

Foto: Infografika modernizace od BAE Systems. / BAE Systems
Infografika od firmy BAE Systems, která tanky Challenger II vyvinula a vyrobila. Nyní nabízí i modernizaci; Celá infografika / BAE Systems

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. Vylepšené tanky zůstanou hlavní údernou silou britské armády až do roku 2035.

V aktivní službě britské armády najdeme 286 tanků Challenger 2. Dalších 98 tanků je uloženo v klimatizovaných skladech a 22 tanků slouží ve výcviku.

V současné době se britská armáda soustředí na zavádění nových průzkumných a bojových vozidel pěchoty Ajax a na budoucí nákup univerzálního kolového bojového vozidla pěchoty MIV (Mechanized Infantry Vehicle).

Podle doktríny britské armády vozidla Ajax poslouží jako ozbrojený průzkum - budou dodávat přesné informace o pozicích protivníka velení. Vlastní ničení protivníka na základě dodaných informací zajistí z bezpečné vzdálenosti dělostřelecké a raketové jednotky britské armády.

Klíčovým projektem britské armády je také vylepšení bojových vozidel pěchoty Warrior. Britská odnož Lockheed Martin UK (LM UK) na vozidla umístí nové věže s pokrokovým kanónem CTA International ráže 40 mm. Stejnou výzbroj dostanou i vozidla Ajax.

Výše uvedené programy přijdou britské daňové poplatníky v příštích letech na několik miliard liber. Kvůli nedostatku peněz měla dosud modernizace tanků Challenger 2 nízkou prioritu. Potřebný stimul (nejen ve Velké Británii) přišel až s nástupem ruského tanku T-14 Armata.

Britská armáda postupně vylepší a repasuje 227 tanků Challenger 2. V prvé řadě modernizací projde zastaralé vybavení věže - od pohonného systému věže a děla, přes senzory až po pracovní prostor posádky.

Ministerstvo obrany rovněž zvažuje vylepšení ničivosti (nová munice, nová výzbroj), odolnosti (pasivní i aktivní ochrana) a mobility (nový motor) tanků Challenger 2. Avšak vzhledem k nedostatku financí se počítá spíše s levnější variantou modernizace.

"Všechny zprávy z armády celkem jasně říkají, že půjde o těžké rozhodnutí. Kdyby bylo více peněz, Challenger 2 projde mnohem hlubší modernizací," řekl médiím Ben Barry, starší vojenský analytik centra IISS (International Institute of Strategic Studies).

Přestavbu provede průmyslový tým, který ministerstvo obrany určí v roce 2019. Vylepšené tanky Challenger 2 následně zůstanou v aktivní službě minimálně do roku 2035.

Žhavým uchazečem o vítězství je tým seskupený kolem zbrojních gigantů BAE Systems a britské odnoži General Dynamics UK (GD UK).

BAE Systems tanky Challenger 2 (resp. firma Alvis, nyní BAE Systems Land & Armaments), vyvinula a vyrobila. Naopak GD UK v nové továrně v Jižním Walsu vyrábí bojová vozidla Ajax. Podle GD UK právě pokročilé elektronické a senzorické vybavení vozidel Ajax lze využít pro vylepšení tanků Challeneger 2.

Zájem o modernizaci Challengerů 2 projevila i LM UK a švýcarská firma Ruag Defence. Obě firmy však další členy vlastních týmů neuveřejnily. LM UK se kromě modernizace vozidel Warrior podílí i na vývoji a výrobě vozidel Ajax.

Rozsah modernizace britských tanků zatím není znám. Avšak BAE Systems společně s GDUK již představili (viz úvodní infografika) "lehkou" (tedy pravděpodobnou) modernizaci tanků Challenger 2.

Středobodem modernizace je nový infračervený zaměřovač střelce a nové pozorovací kulové pouzdro velitele.

BAE Systems nabízí pro tanky nový elektrický pohon věže a děla. Bude upraven pracovní prostor posádky ve stylu otevřené elektronické architektury - do budoucna lze velmi snadno přidávat nové ovládací prvky, displeje nebo elektronické systémy.

Ničivost tanku vzroste díky novému systému řízení palby, který koordinuje práci senzorů, ovládaní věže/děla a zaměřovačů. Nicméně BAE Systems bližší technické podrobnosti o nabízených systémech neuveřejnila.

Zdroj: Defense News 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Prvních 100 tanků T-14 Armata do roku 2018

Firma Uralvagonzavod podle vlastních slov již zahájila sériovou výrobu nového ruského tanku T-14 ...

Leclerc XLR: Modernizace francouzských tanků Leclerc

V rámci programu Scorpion (Synergie du COntact Renforcé par la Polyvalence et l'InfovalorisatiON) ...

Modernizovaný tank T-72 pro boj ve městech

Ruská firma Uralvagonzavod na vojenské výstavě KADEX 2016 (Kazakhstan Defence Expo 2016) v ...

Železný pohled IronVison: Revoluce v tankovém boji

Izraelská firma Elbit Systems na výstavě EUROSATORY 2016 představí helmu IronVison pro posádky ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • dave22
  16:25 14.06.2016

  jak rika muj znamy zimbo: Hlavne se nepodelat. Kdy ze se ta ruska hracka ukaze v realite? Ja nechapu, jak to muzem tady vlastne vydrzet, kdyz v sojuzu vsjo tak choroso....

  jak rika muj znamy zimbo: Hlavne se nepodelat. Kdy ze se ta ruska hracka ukaze v realite? Ja nechapu, jak to muzem tady vlastne vydrzet, kdyz v sojuzu vsjo tak choroso....

 • zimbio
  16:03 14.06.2016

  Chudáci britští tankisté,nemají peníze na patróny proti armatám.Najlepšie urobia,jak uvidí armatu,že z čeléndžra ihned utečú!Pred bitkou si nesmí zapomenút namazat a vyzkúšat ...Zobrazit celý příspěvek

  Chudáci britští tankisté,nemají peníze na patróny proti armatám.Najlepšie urobia,jak uvidí armatu,že z čeléndžra ihned utečú!Pred bitkou si nesmí zapomenút namazat a vyzkúšat spodné dvere.No jestli už nebude neskoro,myslím,že prvé čo uvidia bude obloha,po ustrelení otáčivého kokpitu.Z toho důovodu bysom britským tankánům doporučoval držat sa v tanku u podlahy a nevykoukovat!Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2