Modernizace chorvatských BVP Bradley za 626 milionů euro

Modernizace chorvatských BVP Bradley za 626 milionů euro
M2A2 Bradley ODS / mark6mauno, CC BY 2.0 (Zvětšit)

Na podzim minulého roku byla oznámená bezplatná dodávka 84 amerických bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley ODS (Operation Desert Storm) chorvatské armádě. Záhřeb již od počátku počítal s jejich modernizací. Američané nyní přes agenturu DSCA (Defense Security Cooperation Agency) Chorvatům nabídli modernizační balíček za 757 milionů dolarů (626 milionů euro; 16,5 miliardy Kč).

Chorvatská armáda původně počítala s modernizací 60 vozidel Bradley, zbytek měl posloužit jako zdroj náhradních dílů. V květnu 2020, skrze program odprodeje přebytečného majetku EDA (Excess Defense Articles; databáze), DSCA ale schválila možné darování až 120 BVP Bradley do Chorvatska. Účetní cena 120 vozidel Bradley je 157 milionů dolarů, v případě 84 BVP jde tedy o cca 110 milionů dolarů (90 milionů euro; 2,4 miliardy Kč).

Podobně jako Česká republika, Slovensko nebo Maďarsko, také Chorvatsko se zavázalo pro NATO postavit jednu těžkou obrněnou brigádu. Základem těžké brigády jsou BVP, doplněná aspoň jedním praporem tanků.

V Chorvatsku je onou jednotkou Obrněná mechanizovaná gardová brigáda GOMBR (Gardijska oklopno-mehanizirana brigáda). Základem brigády budou jmenované BVP M2A2 Bradley, kolové BVP Patria a samohybné houfnice PzH 2000. Otázkou jsou tanky, nejčastěji se mluví o modernizaci chorvatských tanků M-84 nebo nákupu německých tanků Leopard 2.


BVP Patria CRO 30L s izraelskou věží UT30MK2 již slouží v chorvatské střední mechanizované gardové brigádě (Gardijska mehanizirana brigada). Vedle GOMBR jde o hlavní bojovou brigádu chorvatské armády.

Páteř chorvatské těžké brigády GOMBR, což je ekvivalent české 7. mechanizované brigády, tedy utvoří M2A2 Bradley. V brigádě americké BVP nahradí zastaralá chorvatská bojová vozidla M-80.

Návrh DSCA ale způsobil v Chorvatsku pozdvižení. Vždyť tehdejší chorvatský ministr obrany Damir Krsticevic odhadoval modernizační náklady na 1,6 a 2,4 miliony eur za vozidlo. Celkově tedy 96 až 144 milionů euro za 60 BVP Bradley. Kromě toho Američané přislíbili finanční pomoc ve výši 25 milionů dolarů (20,6 milionu euro; 546 milionů Kč).

Schválený modernizační balíček DSCA je ale cenově zcela někde jinde. Pochopitelně DSCA vždy schvaluje maximální potenciální prodejní částku a jde víceméně o částku určenou pro interní americké potřeby. Je poté na zákazníkovi, co si z nabídkového menu vybere a kolik zaplatí. Přesto je částka 757 milionů dolarů šestkrát vyšší než původní chorvatské odhady.


PzH 2000 v GOMBR

DSCA nabízí modernizační balíček až pro 76 BVP Bradley. Kromě repase a modernizace BVP Bradley, nabídka zahrnuje 84 kulometů M240, přes 1100 protitankových řízených střel (PTŘS) TOW 2A, 100 PTŘS TOW 2B a 500 střel TOW Bunker Buster k ničení opevnění protivníka.

Součástí nabídkového menu je dále munice, rádia, simulátory, speciální balistická ochrana (zřejmě reaktivní přídavný pancíř), technologie pro akvizici a předávání cílů mezi velitelem a střelcem Hunter-Killer (včetně nezávislého pozorovacího přístroje velitele), náhradní díly, podpůrné vybavení, opravy a vylepšení motorů a převodovek, nástroje, nářadí atd.  

Další věcí je, že původně opravu a modernizaci chorvatských BVP Bradley měla zajistit domácí továrna Đuro Đaković Specijalna vozila (dřívější výrobce tanků M-84), a to ve spolupráci se společností BAE Systems. K tomu ale zdá se nedojde – vylepšení chorvatských BVP Bradley podle DSCA obstará BAE Systems ve své americké továrně v Yorku, Pensylvánie. Střely TOW zase vyrobí Raytheon Missile Systems v Tucsonu, Arizona. 


Rodina střel TOW / Raytheon

Pode diskutérů na chorvatských fórech je ale nutné od částky DSCA odpočítat cenu samotných BVP a také spojenou americkou finanční pomoc. Další věcí je nákup velkého množství výkonných střel TOW. Jen 1200 střel TOW, plus cvičné střely a provozní zázemí, přijde na více než 100 milionů dolarů (83 milionů euro; 2,2 miliardy Kč). V každém případě modernizace Bradley několikanásobně přesáhne původní chorvatské odhady.

Není také jasné, kolik BVP Bradley nakonec Chorvati získají, kolik jich modernizují a kolik jich využijí jako zdroj náhradních dílů. 76 BVP lze použít pro pět mechanizovaných rot (5×14 BVP). V jednom mechanizovaném praporu musí být minimálně tři mechanizované roty. Takže kombinací je hned několik. Nabízí se například posílený prapor se čtyřmi rotami, a přidělení jedné roty BVP do tankového praporu (ostatně jak je to nyní v GOMBR). Zbytek BVP Bradley poslouží pro výcvik.

Chorvatský vojenský portál Obris.org ale varuje, že domácí ministerstvo obrany ještě nebylo schopné dokončit některé zákonné procedurální kroky spojené s nákupem BVP Bradley. A to přesto, že Američané již schválili modernizační balíček a na příští rok jsou v chorvatském vojenském rozpočtu pro projekt BVP Bradley včleněny finanční prostředky ve výši 161 milionů kun (25 milionů dolarů).

Zdroj: ObrisOpex360, DSCA

Nahlásit chybu v článku


Související články

Bradley NG: Modernizace bojových vozidel Bradley

BAE System na výstavě americké armády AUSA 2016 (Association of the United States Army 2016) ...

Modernizace bojových vozidel pěchoty M2 Bradley

Americká armáda (US Army) plánuje provést hloubkové vylepšení pásových bojových vozidel pěchoty ...

Americká bojová vozidla pěchoty Bradley pro Chorvatsko

Americká vláda daruje Chorvatsku 60 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Vozidla budou v ...

Řecko zdarma získá 350 bojových vozidel pěchoty M2A2 Bradley

Americká armáda zdarma poskytne řecké armádě 350 bojových vozidel pěchoty (BVP) M2A2 Bradley. Navíc ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  15:19 08.01.2022

  Chorváti začali dokupovať ďalšie Patrie s vežami od ...Zobrazit celý příspěvek

  Chorváti začali dokupovať ďalšie Patrie s vežami od ELBITu:
  https://www.jutarnji.hr/vijest... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   15:23 08.01.2022

   ... medzitým sa premiér a prezident hádajú kvôli Bradley:
   https://www.euractiv.com/secti...

   ... medzitým sa premiér a prezident hádajú kvôli Bradley:
   https://www.euractiv.com/secti...

  • Jura99
   17:38 10.01.2022

   ty Patrie si vyrábí v podniku Đuro Đaković, který má koupit CSG. To je docela zajímavý aspekt, mít v portfoliu výrobu Pandurů a ještě Patrií.

   ty Patrie si vyrábí v podniku Đuro Đaković, který má koupit CSG. To je docela zajímavý aspekt, mít v portfoliu výrobu Pandurů a ještě Patrií.

   • Rase
    00:28 11.01.2022

    Jako jo, ale kupujícím nebude CSG. Docela dost se od toho distancují. Ale je fakt, že by vlastníky byly společnosti CE Industries (vlastní Jaroslav Strnad) a PROMET GROUP (René ...Zobrazit celý příspěvek

    Jako jo, ale kupujícím nebude CSG. Docela dost se od toho distancují. Ale je fakt, že by vlastníky byly společnosti CE Industries (vlastní Jaroslav Strnad) a PROMET GROUP (René Matera). Aktuálně se daří pokračovat v jednáních, jelikož si oba investoři kladli za podmínku zapojení Chorvatského státu do finančního uzdravení zadlužené společnosti. Aktuálně byla restrukturalizace schválena Evropskou komisí. Ono se to řeší už dost měsíců, přesto si myslím že o zakoupení dojde během několika měsíců. Firma má ale našlápnuto dobře a Chorvatsko pořídí několik desítek Patrií. Na druhou stranu je jisté, že pak v rámci modernizace, dostanou naše Pandury věž UT30MK2 vyrobenou v Chorvatsku .))) (což není špatně).Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     13:47 11.01.2022

     Na wikipedii je bez uvedenia zdroja písané, že Chorvátsko plánuje obstarať dovedna 280 Patrií, pričom aktuálne ich má aj s teraz objednanými 146 ...

     Na wikipedii je bez uvedenia zdroja písané, že Chorvátsko plánuje obstarať dovedna 280 Patrií, pričom aktuálne ich má aj s teraz objednanými 146 ...

     • Rase
      17:09 11.01.2022

      V takovém počtu a bojovými věžemi by už šlo o slušnou bojovou sílu. Docela zajímavé - díky.

      V takovém počtu a bojovými věžemi by už šlo o slušnou bojovou sílu. Docela zajímavé - díky.

 • Rase
  20:21 03.12.2020

  Na první pohled je cena hrozně přepálená, vlastně i na jakýkoliv jiný. Nikdy jsem nepochopil, jak vlastně DSCA ony ceny počítá. Přeci jen u vrtulníků někdy nabízejí jen minimum ...Zobrazit celý příspěvek

  Na první pohled je cena hrozně přepálená, vlastně i na jakýkoliv jiný. Nikdy jsem nepochopil, jak vlastně DSCA ony ceny počítá. Přeci jen u vrtulníků někdy nabízejí jen minimum raket, jinde tisíce, což celou dost hýbe. Tady je třeba nabízeno cca 1700 raket TOW. Další věcí je, že Američané mají tradici v kompletní přestavbě, kdy třeba modernizují tanky Abrams atd. čímž sice vzniká skoro nové vozidlo, ale je to skoro i dražší, než pořídit fungl nový stroj. Předpokládám, že když Chorvati počítali se sumou šestinovou, tak se do ní i nějak dostanou. Přinejhorším si najdou nějakou firmu, která jim to obstará. Myslím že firem jako je Excalibur Army se najde po světě docela dost, které nebudou mít problém dovést nějaké díly z USA nebo použít jiné. Beztak i v Chorvatsku, nebo kdyžtak v Izraeli. Předpokládám, že chtěli s vozidly Bradley udělat něco hodně podobného jako Slováci s BMP-1 (navíc nemusí měnit věž), takže do plánované ceny se vejdou a TOW si můžou pořídit samostatně.Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   20:29 03.12.2020

   Taková hluboká modernizace tomu dá smysl v delší životnosti. Bude ti dělat ten kdo to opravdu umí a ne amatéři z garáže.

   Taková hluboká modernizace tomu dá smysl v delší životnosti. Bude ti dělat ten kdo to opravdu umí a ne amatéři z garáže.

   • Rase
    21:53 03.12.2020

    Vůbec nepochybuju o tom, že pokud by Chorvati zaplatili celý balíček (za onu maximální cenu), získali by velice kvalitní stroje a jejich bojeschopnost by se dost zvýšila. Bude ale ...Zobrazit celý příspěvek

    Vůbec nepochybuju o tom, že pokud by Chorvati zaplatili celý balíček (za onu maximální cenu), získali by velice kvalitní stroje a jejich bojeschopnost by se dost zvýšila. Bude ale nutné najít cenový kompromis. Těch raket je tam spousta a beztak je tam i méně drahá varianta modernizace samotných vozidel. Nezapomeňme, že i americké armádě byly nabízeny různé stupně modernizace vozidel Bradley (nejvyšší level byl v podstatě nové vozidlo jen s původní skořápkou).Skrýt celý příspěvek

  • danny
   13:09 07.12.2020

   Rase: já se spíše obávám, že rozsah a provedení modernizace bude dost striktně nastavený jako podmínka darování. Maximálně budou mít Chorvati možnost licitovat o počtech TOWek a ...Zobrazit celý příspěvek

   Rase: já se spíše obávám, že rozsah a provedení modernizace bude dost striktně nastavený jako podmínka darování. Maximálně budou mít Chorvati možnost licitovat o počtech TOWek a další výzbroje.Skrýt celý příspěvek

   • Rase
    17:55 07.12.2020

    Libanonci žádnou takovou podmínku nedostali, tak nevím proč by tak mělo být v případě Chorvatů.

    Libanonci žádnou takovou podmínku nedostali, tak nevím proč by tak mělo být v případě Chorvatů.

    • danny
     20:02 08.12.2020

     Rase: jiná doba. Libanon bylo třeba udržet na geopolitické orbitě a posílit alternativu vůči Hizballáhu. Tak dostala vláda dárek. Teď je krize, tak se hodí podpora domácího ...Zobrazit celý příspěvek

     Rase: jiná doba. Libanon bylo třeba udržet na geopolitické orbitě a posílit alternativu vůči Hizballáhu. Tak dostala vláda dárek. Teď je krize, tak se hodí podpora domácího průmyslu. Nehledal bych za tím žádné složitosti.Skrýt celý příspěvek

 • dexnom
  14:25 03.12.2020

  Tak z principu jsou tyhle dary zastaralá technika kterou darující země už vyřadila z provozu a její budoucnost je tak buď, že si to někdo vezme nebo to půjde do šrotu. Chorvatsko v ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak z principu jsou tyhle dary zastaralá technika kterou darující země už vyřadila z provozu a její budoucnost je tak buď, že si to někdo vezme nebo to půjde do šrotu. Chorvatsko v tomhle případě, žádnou modernizaci kupovat nemusí a můžou si to udělat sami nebo se na to úplně vykašlat pokud jim nebude při používání vadit, že to jsou 30 let starý krámy.Skrýt celý příspěvek

  • CerVus
   16:46 03.12.2020

   No, to není tak úplně pravda. Občas se dá získat kvalitní věc přímo od bojových jednotek. Chorvaté tak už dostali OH-58D Kiowa Warrior. Ty byly sice kompletně vyřazeny z výzbroje ...Zobrazit celý příspěvek

   No, to není tak úplně pravda. Občas se dá získat kvalitní věc přímo od bojových jednotek. Chorvaté tak už dostali OH-58D Kiowa Warrior. Ty byly sice kompletně vyřazeny z výzbroje Americké armády, ale nebylo to vyřazení na základě technologického zastarání, ale spíš tlaku na škrty a snahu jejich úkol delegovat na AH-64 a drony. Což se ukázalo jako chyba, která bude teď těžce a draze napravována novými průzkumnými stroji. Za války v Iráku ty KW absolvovaly nejvíce bojových misí ze všech vrtulníků s mnohem menšími náklady než by stálo nasazení AH-64.Skrýt celý příspěvek

   • danny
    13:07 07.12.2020

    Kiowy byl super kauf. Ty Chorvatům moc závidím.

    Kiowy byl super kauf. Ty Chorvatům moc závidím.

 • Robo
  12:07 03.12.2020

  Mám dotaz .
  200.000.000kč za kus . To je normální cena za modernizaci ?

  Mám dotaz .
  200.000.000kč za kus . To je normální cena za modernizaci ?

  • Nesher
   12:24 03.12.2020

   Ne, tohle je maximální možná částka za modernizaci neznámého počtu kusů, včetně spousty munice.
   To co si z toho nakonec Chorvaté vyberou bude mít zcela jinou cenovou.

   Ne, tohle je maximální možná částka za modernizaci neznámého počtu kusů, včetně spousty munice.
   To co si z toho nakonec Chorvaté vyberou bude mít zcela jinou cenovou.

  • dusan
   12:25 03.12.2020

   Myslím, že tých cca 2 mil. na kus nie je veľa ak je v tom kompletný repas, modernizácia, výcvik posádok, balíku náhradných dielov a údržbárskeho vybavenia. .... To už musia ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím, že tých cca 2 mil. na kus nie je veľa ak je v tom kompletný repas, modernizácia, výcvik posádok, balíku náhradných dielov a údržbárskeho vybavenia. ....

   To už musia Chorváti presne vedieť čo je v tom balíku .... ale predpokladám, že všetko na zabezpečenie základného chodu vozidiel.Skrýt celý příspěvek

   • Robo
    13:25 03.12.2020

    No 2.mil. USD bych neřešil . Ale těch 19mil.USD na kus mi laicky připadá docela darda .

    No 2.mil. USD bych neřešil . Ale těch 19mil.USD na kus mi laicky připadá docela darda .

 • Arthur
  11:56 03.12.2020

  Kde sú teraz tí diskutéri z AN a palby, ktorí mi tu papúškovali ako výhodný DAR (ZADARMO) Chorvati od USA dostali v podobe BVP M2A2 Bradley ? Nikdy nič nie je a nebolo zadarmo a ...Zobrazit celý příspěvek

  Kde sú teraz tí diskutéri z AN a palby, ktorí mi tu papúškovali ako výhodný DAR (ZADARMO) Chorvati od USA dostali v podobe BVP M2A2 Bradley ?

  Nikdy nič nie je a nebolo zadarmo a kto niekedy obchodoval (alebo prijímal dary) od USA tak vie, že sú to v prvom rade obchodníci.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   12:08 03.12.2020

   Je to vecou chorvátskej vlády či to príjme. Osobne si myslím, že tá cena je prehnaná za repasované stroje ktorých už viac nebude, ale je to ich vec.

   Je to vecou chorvátskej vlády či to príjme. Osobne si myslím, že tá cena je prehnaná za repasované stroje ktorých už viac nebude, ale je to ich vec.

  • Miroslav
   12:10 03.12.2020

   Grécko má (alebo malo?) získať 350 ks. To už je počet pri ktorom sa dá uvažovať o istej logike aj za vyššiu cenu. V prípade 60-80 ks v tom veľký zmysel nevidím robiť pre to zázemie ...Zobrazit celý příspěvek

   Grécko má (alebo malo?) získať 350 ks. To už je počet pri ktorom sa dá uvažovať o istej logike aj za vyššiu cenu. V prípade 60-80 ks v tom veľký zmysel nevidím robiť pre to zázemie a výcvikSkrýt celý příspěvek

  • dusan
   12:21 03.12.2020

   Darovanie zbraní je vždy o nejakej protihodnete. Ale môže to byť i napr. snaha o zlepšenie vzťahov či iné politické dôvody. Pre armádu je to však zadarmo .... Pri zložitejších ...Zobrazit celý příspěvek

   Darovanie zbraní je vždy o nejakej protihodnete.

   Ale môže to byť i napr. snaha o zlepšenie vzťahov či iné politické dôvody. Pre armádu je to však zadarmo ....

   Pri zložitejších zbraňových systémoch v princípe musí byť i nejaké "pozadie" ... už len zabezpečenie servisu. Ale asi ťažko niekto venuje zbrane i so servisom .... je snáď logické, že servis či modernizáciu si platí nový zákazník ...Skrýt celý příspěvek

  • segal7
   13:32 03.12.2020

   A za kolik že Vy kupujete BVP M? A ať na ně koukám jak koukám, žádný reaktivní pancíř na nich(BVP M) nevidím...

   A za kolik že Vy kupujete BVP M? A ať na ně koukám jak koukám, žádný reaktivní pancíř na nich(BVP M) nevidím...

  • Rase
   21:57 03.12.2020

   Nikdo je nenutí si zvolit zmíněný balíček za maximální cenu. Klidně ty Bradleye můžou odvést na sklad a tam je nechat, pak neutratí ani za pohonné hmoty, náhradní díly nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Nikdo je nenutí si zvolit zmíněný balíček za maximální cenu.
   Klidně ty Bradleye můžou odvést na sklad a tam je nechat, pak neutratí ani za pohonné hmoty, náhradní díly nebo munici. Jak si to udělají, tak to budou mít.Skrýt celý příspěvek

  • Torong
   10:09 04.12.2020

   Arthur: To jako, že jim měli Amíci ty Bradleye darovat a ještě zadarmo modernizovat? Pak by to podle tebe byl teprve dar? A co se týká ceny, tak to co Chorvatům Amíci nabízí, to je ...Zobrazit celý příspěvek

   Arthur:
   To jako, že jim měli Amíci ty Bradleye darovat a ještě zadarmo modernizovat? Pak by to podle tebe byl teprve dar? A co se týká ceny, tak to co Chorvatům Amíci nabízí, to je Mercedes Arthure. Jenom zmáčkneš gombík... Mimochodem, kolik PTŘS a ostatní munice bylo v ceně BVP M? Jaký reaktivní pancíř? Atd...Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:27 03.12.2020

  Teraz rozumiecie dlaczego robimy własny "lekki" pływający BWP.

  Teraz rozumiecie dlaczego robimy własny "lekki" pływający BWP.

 • MarcusMaximusVictus
  11:23 03.12.2020

  Tak už to chodí, že veci "zadarmo" stoja vo výsledku ukrutne veľa (napr. zdravotníctvo zadarmo apod.)

  Tak už to chodí, že veci "zadarmo" stoja vo výsledku ukrutne veľa (napr. zdravotníctvo zadarmo apod.)

  • dusan
   11:51 03.12.2020

   Samozrejme, že ak niekto dá zadarmo nejakú modernejšiu techniku, tak je to zväčša spojené s nejakým balíkom modernizácie .... viď. ruské či bielouské MiG-y 29 pre Srbsko. Je to ...Zobrazit celý příspěvek

   Samozrejme, že ak niekto dá zadarmo nejakú modernejšiu techniku, tak je to zväčša spojené s nejakým balíkom modernizácie .... viď. ruské či bielouské MiG-y 29 pre Srbsko.

   Je to bežný postup a ak na to druhá strana pristúpi, tak to je evidentne výhodné pre obe strany. Pre USA sú stroje rady M2/M3 už pomaly na ústupe ... pre Chorvátov je to obrovský pokrok ...Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...