Modernizace dělostřelectva Armády České republiky

DANA
Foto: Páteř dělostřelectva AČR tvoří 152mm samohybná houfnice SkKH vz. 77 DANA / AČR , Autor: Jan Kouba

Dělostřelectvo v Armádě České republiky stojí na důležité křižovatce. V nejbližších letech musí Armáda chtě-nechtě modernizovat svou dělostřeleckou techniku, která je v současné době již beznadějně zastaralá. Nemluvíme však jen o výměně letitých dělostřeleckých systémů a minometů, ale také o potřebě nové přesně naváděné munice, nových elektronických systémů palebné podpory, atd. Rozhodli jsme se proto pro naše čtenáře zjistit, jaké jsou modernizační plány a vize AČR pro nejbližší roky. Výsledek najdete v dnešním článku.

Vize Armády začínají u nových minometů

Pokud se podíváme do „Bíle Knihy“ popisující žádoucí stav armádního dělostřelectva pro nejbližší dekády, dočteme se mimo jiné následující požadavky. Armádní dělostřelecké systémy musí vést palbu přesně naváděnou municí až do vzdálenosti 40 kilometrů, a to za všech povětrnostních podmínek. Dělostřelectvo musí mít schopnost mimo jiné klást miny na dálku a být schopné zadýmovat zájmový prostor. K tomu všemu budou potřeba nejen nové dělostřelecké systémy, ale také nové druhy munice.

První krok na cestě k modernímu dělostřelectvu se uskuteční již v letošním roce, kdy je plánován nákup nových minometů ráže 81 mm. Minomety jsou určeny pro výsadkové-mechanizované prapory a lehké motorizované prapory. Cena celého kontraktu je 80 miliónů korun.

V této oblasti se nabízí nákup minometů britské výroby M252 nebo slovenského 81mm minometu vz.98. Pro britský minomet mluví výrazně menší váha – 41,3 kg oproti 64,5 kg u vz. 98. Slovenský minomet má naopak větší maximální dostřel ležící na hranici až 6700 metrů, M252 dostřelí zhruba o 800 metrů méně.

Sněžka Foto: Modernizací podstopí také průzkumný prostředek Sněžka / AČR

Další etapou, která proběhne v letech 2014-2015, bude modernizace průzkumných prostředků LOS a PzPK Sněžka. Cílem je vyměnit letité (a již neopravitelné) radiolokátory, elektro-optické senzory, ovládací prvky, řídicí a komunikační software. Nákup nových průzkumných prostředků kategorie LOS/Sněžka se však v nejbližších letech neplánuje.

Naopak v delším časovém horizontu se počítá s nákupem lehkých obrněných vozidel pro předsunuté dělostřelecké návodčí. Je pravděpodobné, že se bude jednat o typ Iveco LMV, který je již s úspěchem používán v Armádě České republiky.

Nové dělostřelecké systémy ráže 155 mm

Nejdůležitější a hlavní etapa je naplánovaná na roky 2016–2017, kdy má proběhnout nákup nového 155mm děla NATO, jako náhrada za 152mm samohybnou kanónovou houfnici vz. 77 DANA.

DANA Foto: Páteř dělostřelectva AČR tvoří 152mm samohybná houfnice SkKH vz. 77 DANA / AČR , Autor: Jan Kouba

Samohybná houfnice DANA byla vyvinuta v polovině 70. let. Přes svou pokrokovost v době vzniku bohužel dnes již vůbec neodpovídá požadavkům moderní doby. Mluvíme především o ráži 152mm, která není kompatibilní s ráží NATO, dostřelu pouze 18 kilometrů a o zastaralém řídicím systému palby.

Možnosti modernizace těžkého dělostřelectva je více. V úvahu připadá nákup zcela nové západní dělostřelecké techniky. Je otázkou, zda bude Armáda vyžadovat dělostřelecké systémy na pásovém nebo kolovém podvozku. V případě pásového podvozku se nabízejí typy jako americký M109 Paladin, britský AS 90 nebo německý PzH 2000. Jedná se však o nejdražší řešení s největšími provozními náklady – tedy v podmínkách AČR za nejméně pravděpodobné řešení.

ARCHER Foto: Švédská samohybná houfnice ARCHER / Wikipedia, Autor: Ibaril

Levnější a schůdnější řešení je nákup 155mm dělostřeleckých systémů na kolovém podvozku. Můžeme zmínit lehký francouzský typ CAESAR, švédský ARCHER nebo jihoafrickou houfnici M6. Pokud budeme chtít spekulovat, vzhledem k silné pozici švédských zbrojařských firem v České republice, má nejlepší startovací pozici právě švédský ARCHER.

Modernizace SkKH vz. 77 DANA

Když si však nalijeme čistého vína a sundáme si růžové brýle, s největší pravděpodobností se uskuteční poslední varianta, a tou je modernizace současných 152mm samohybných kanónových houfnici vz. 77 DANA. Důvod je velmi prostý, nedostatek peněz v armádním rozpočtu a ne příliš povedené nákupy zcela nové obrněné techniky v posledních letech.

Jaké jsou tedy možnosti modernizace SkKH vz. 77 DANA? Modernizační balíček pro SkKH vz. 77 DANA nabízí např. česká firma Excalibur Army, která zdá se, se svým produktem přišla v pravou chvíli. Její verze je označovaná jako DANA-M1 CZ, neřeší však přechod na NATO ráži 155 mm, ale zachovává si původní dělo ráže 152 mm.

DANA Foto: Modernizovaná samohybná houfnice DANA-M1 CZ / Excalibur Army

Základem modernizované samohybné kanonové houfnice DANA-M1 CZ je nový systém řízení palby, který zvyšuje efektivitu bojového systému a zjednodušuje obsluhu. Jeho součástí je mimo jiné nový balistický počítač a navigační jednotka hlavně. Nezávislá navigační jednotka trvale přenáší aktuální pozici zbraně a náměrové i odměrové úhly do balistického počítače. To umožňuje vynechat složitou a časově ná­ročnou topografickou orientaci zbraně.

Vylepšený je také prostor řidiče kabiny, který má nově k dispozici velkorozměrová pancéřová skla. Doplněno bylo elektronické řízení převodových stupňů, úpravou prošel i původní motor T3-930. Součástí modernizace je i nové osvětlení vozidla, kamerový systém, elektronické ovládací pulty pro velitele a střelce, atd. Pokud bude však chtít typ DANA-M1 CZ uspět v tendru AČR, bude muset také vyřešit výměnu hlavní zbraně, aby byla kompatibilní s dělostřeleckou municí NATO ráže 155 mm.

Součástí nových dělostřeleckých systémů bude i nákup nové munice. Počítá se s přesně naváděnou municí jako je typ Excalibur IA-2, „inteligentními granáty“, submunicí a speciální dělostřeleckou municí (dýmové a infračervené granáty).

Zdá se, že Armádu České republiky čekají v nejbližší době mnohamiliardové investice do nákupu nové techniky nebo modernizace stávající. V době, kdy armádní rozpočet dosahuje výše kolem 1,1 % HDP (v dalších létech ještě méně), se bude jednat opravdu o nezáviděníhodný úkol.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Revoluční materiál znásobí ničivou sílu zbraní

Rakety a bomby mohou být ještě ničivější! Americký úřad pro námořní výzkum testuje nový druh ...

Infračevená munice udělá z noci den

V současných konfliktech jsou neocenitelnými pomocníky brýle pro noční vidění (NVG). Bohužel, ač se ...

Excalibur IA-2 - přesná dělostřelecká munice jde do akce!

Excalibur je přesně naváděná dělostřelecká munice ráže 155 milimetrů vyvinutá společnostmi Raytheon ...

Elektromagnetické zbraně o krok blíže reálnému nasazení

Vývoj elektromagnetických (EM) zbraní má v americkém námořnictvu US Navy stále nejvyšší prioritu. ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • LeGuin
  22:47 07.03.2012

  Nevím jestli je to proveditelny ale co např. CEASAR nebo ARCHER na podvozku Tatry?

  Nevím jestli je to proveditelny ale co např. CEASAR nebo ARCHER na podvozku Tatry?

 • Jan Grohmann
  20:22 07.03.2012

  Zajímavou alternativou by pro AČR mohly být raketové dělostřelecké systémy HIMRAS. Jde o moderní a vysoce účinné raketomety, které jsou umístěny na podvozku nákladního vozidla. ...Zobrazit celý příspěvek

  Zajímavou alternativou by pro AČR mohly být raketové dělostřelecké systémy HIMRAS. Jde o moderní a vysoce účinné raketomety, které jsou umístěny na podvozku nákladního vozidla. Nabízí se tak použití vozidel TATRA.
  Více se dočtete zítra, kdy o systému HIMRAS vyjde na AN článek.Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  19:23 07.03.2012

  Pro Gibbs. Díky za upozornění. Překlep opraven.

  Pro Gibbs. Díky za upozornění. Překlep opraven.

 • Gibbs
  19:02 07.03.2012

  No nevím jestli v dnešní době je příliš perspektivní investovat do těžkého dělostřelectva ale dobře. Jinak bych rád upozornil na malou chybku v článku. Autor se zde nechtěně ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím jestli v dnešní době je příliš perspektivní investovat do těžkého dělostřelectva ale dobře.
  Jinak bych rád upozornil na malou chybku v článku. Autor se zde nechtěně přepsal a napsal místo minometu vz.98 minomet vz.58 což je sice dobrá zbran ale jako minomet by šla využít jen těžko :)Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut
  18:58 07.03.2012

  To Hery: ceny se odvíjí od akvizic v nedávné době. Opravdu zde nehodlám vypisovat citace (armádní noviny mě neplatí za psaní článků). Nicméně pokud vás to bude zajímat, tak při ...Zobrazit celý příspěvek

  To Hery: ceny se odvíjí od akvizic v nedávné době. Opravdu zde nehodlám vypisovat citace (armádní noviny mě neplatí za psaní článků). Nicméně pokud vás to bude zajímat, tak při troše úsilí na ceny přijdete i sám (využijte např. SIPRI databázi kontraktů nebo jiné veřejně dostupné údaje o realizaci dodávek). Samozřejmě se cena vyvíjí podle počtu kusů apod., ale zde se opravdu jedná o orientační ceny (koneckonců jsem to i uváděl).Skrýt celý příspěvek

 • Hery
  16:47 07.03.2012

  zdroj zde uváděných cen? protože cena se dost mění, vzhledem k počtu nakoupených kusů a jiných proměných. Vůbec bych sem ty plány nepsal, jejich informační hodnota je velmi ...Zobrazit celý příspěvek

  zdroj zde uváděných cen?

  protože cena se dost mění, vzhledem k počtu nakoupených kusů a jiných proměných. Vůbec bych sem ty plány nepsal, jejich informační hodnota je velmi sporná.Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut
  14:02 07.03.2012

  Jen pro doplnění, zmiňovaná M777 (tažný systém) přijde na cca 4,5 mil. USD/ks (včetně vybavení, výcviku atd.)

  Jen pro doplnění, zmiňovaná M777 (tažný systém) přijde na cca 4,5 mil. USD/ks (včetně vybavení, výcviku atd.)

 • Argonaut
  13:36 07.03.2012

  Ceny v USD (jen orientační a za 1 kus): NLOS-C cca 28 mil. USD M109A6 cca 6,3 mil. USD PZh2000 cca 5,5-6,0 mil. USD Ceasar cca 5,5 mil. USD Archer ...Zobrazit celý příspěvek

  Ceny v USD (jen orientační a za 1 kus):

  NLOS-C cca 28 mil. USD
  M109A6 cca 6,3 mil. USD
  PZh2000 cca 5,5-6,0 mil. USD
  Ceasar cca 5,5 mil. USD
  Archer cca 4,2 mil. USD

  To Hery: Rozložení nákupu je dneska, ale samozřejmostí. Jenom někteří lidé na MOb si myslí, že se podobná technika nakoupí ze dne na den. Žádný výrobce nevyrábí na sklad. Otázka dodání by musela být realizována v několika letech (rozpočtová politika na MOb, je ale bohužel utvářena vždy se stabilní perspektivou jednoho roku). Případně rozložení splátek do více let je, ale také ošemetná záležitosti (viz můj předchozí příspěvek o nashromážděném deficitu).Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  13:12 07.03.2012

  Autor članku měl šanci nahlédnout do interní prezentace AČR, která popisuje modernizační plány Armády pro nejblžší období.

  Autor članku měl šanci nahlédnout do interní prezentace AČR, která popisuje modernizační plány Armády pro nejblžší období.

 • Hery
  13:02 07.03.2012

  autor uplně opoměl tažené systémy, jako například M-777. Je dost pravděpodobné, že dojde k nákupu tohoto typu zbraně pro lehkou brigádu (4.brn) a samohybné systémy by byly určenu ...Zobrazit celý příspěvek

  autor uplně opoměl tažené systémy, jako například M-777. Je dost pravděpodobné, že dojde k nákupu tohoto typu zbraně pro lehkou brigádu (4.brn) a samohybné systémy by byly určenu pro těžkou brigádu (7.mb). To že je málo peněz neznamená, že se bude něco modernizovat, ale že spíš dojde k odložení nákupu, popř. rozložení do více let

  bylo by dobré, aby autoři článků psali svoje zdroje, páč jinak to vypadá jako fabulace...Skrýt celý příspěvek

 • hurvo
  12:57 07.03.2012

  A co zuzana 2?

  A co zuzana 2?

 • Petr
  12:13 07.03.2012

  No když sem se dočetl na jednom foru,jak je na tom naše dělostřelectvo po stránce technické,ale i personální tak mi málem kleplo.Z toho mi vyplívá,že potřebujeme automatické ...Zobrazit celý příspěvek

  No když sem se dočetl na jednom foru,jak je na tom naše dělostřelectvo po stránce technické,ale i personální tak mi málem kleplo.Z toho mi vyplívá,že potřebujeme automatické nabíjení s minimální obsluhou.Co se týče podvozku tak bych bral spíše kolový a to z důvodu hmotnosti (přeprava letadlem např.) a husté silniční infrastruktury.Z toho mi vychází jediný kandidát ARCHER .
  Potom mi napadlo co takhle držet třetinu dělostřelectva vyloženě profesionální a dvě třetiny by byly v aktivní záloze.Potom by nám stačila manuálně nabíjená houfnice tažená za nakladákem a nebo ten CAESAR.
  Jinak , 2 % HDP na obranu !!!!! ste se zbláznily ne? Máte ponětí kolik by se toho rozkradlo?Dokázalo někdy ministerstvo obrany nakoupit aspon něco co by nesmrdělo korupcí nebo něčím jiným.
  A dotaz na konec ,nevíte aspon přibližně kolik ty stroje stojí ?
  (ARCHER,CAESAR ,PALADIN,PZ 2000 atd) děkujiSkrýt celý příspěvek

 • Argonaut
  12:00 07.03.2012

  Jedním z největších problémů je, že se v ČR obecně otálelo se všemi reformami. Moderní hrozby a konflikty se se vší úctou už nevedou způsobem vedení boje, který byl aktuální za ...Zobrazit celý příspěvek

  Jedním z největších problémů je, že se v ČR obecně otálelo se všemi reformami. Moderní hrozby a konflikty se se vší úctou už nevedou způsobem vedení boje, který byl aktuální za studené války.

  Nekoncepčnost akvizicí a řízení v AČR způsobila, že AČR bude muset naráz investovat v mezidobí 2015-2020 značné prostředky do modernizace (letectvo, protivzdušná obrana, dělostřelectvo, obměna BVP, dnes hovoří už i o radiolokační technice, atd.) a navíc se ještě nastřádal skutečně vělký deficit ve výši 80-90 mld. Kč, který je nutné řešit. Pak přichází nekoncepční škrty a propouštění, kdy si AČR neváží budoucí perspektivy svých lidí (např. zrušení SOG) a neuvědomuje si, že je nutné udržet a doplňovat mužstvo s ohledem na slábnoucí populační ročníky.

  Nekoncepčnost byla dost dobře vidět při zadávání zakázky na L-159 nebo nezrušení tankového vojska, které už je stejně neoddiskutovatelně zastaralé a naše tanky jsou takřka neprodejné (vyjma některých totalitních afrických států, ale nejsme Ukrajina, aby jsme mohli vyvážet, jak se nám zlíbí :)

  Velká chyba byla nespolupráce se Slovenskem po rozpadu federace. Obranný průmysl byl schopný zajistit společný vývoj a výrobu. Navíc, když obě armády využívaly takřka totožné vybavení. Bohužel místní zbrojní společnosti nechtěly tolerovat konkurenci (viz různý přístup k modernizaci T-72).Skrýt celý příspěvek

 • Adam J
  11:45 07.03.2012

  Svycarsko dokaze v pohode uzivit 150 000 aktivnich vojaku ve sluzbe a 4 miliony v aktivni-domobrane zaloze.Obrana statu ma byt jedna z hlavnich priorit a nema se na ni setrit, za ...Zobrazit celý příspěvek

  Svycarsko dokaze v pohode uzivit 150 000 aktivnich vojaku ve sluzbe a 4 miliony v aktivni-domobrane zaloze.Obrana statu ma byt jedna z hlavnich priorit a nema se na ni setrit, za zadnych okolnosti. Za minuleho rezimu to vsechno slo. Vyzkum, vyvoj a ekonomika statu rostla. Ted co... diky nekolika darebakum nejsme schopni se ani ubranit a to dokonce i chudsi staty maji lepsi obranu nez my. Vsechno se to jenom sere a bude hur a hur. Do par let, za predpokladu, ze to pujde stejnou cestou, urcite ani armadu mit nebudem. A proc, ze... NO PROTOZE JE MIR RELATIVNI A KAZDY STAT BY SE MEL BYT SCHOPEN BRANIT!Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut
  11:36 07.03.2012

  To Milanese: 2 % HDP ve výdajích na obranu je jen doporučení NATO, nikoliv závazek. Nicméně hranice je nastavena s ohledem na udržitelnost a rozvoj obranyschopnosti členů NATO a ...Zobrazit celý příspěvek

  To Milanese: 2 % HDP ve výdajích na obranu je jen doporučení NATO, nikoliv závazek. Nicméně hranice je nastavena s ohledem na udržitelnost a rozvoj obranyschopnosti členů NATO a NATO jako celku (z toho plyne doporučení udržet tuto hranici).

  V současnosti vydává 2 % HDP nebo více na obranu v NATO jen USA, VB, Fr., Řecko, Albánie (z 28 členských zemí). Z vlastní zkušenosti můžu jen potvrdit, že Američany už přestává bavit krýt záda Evropanům. Což se i potvrdilo v Lybii, kdy USA nechtělo poskytnout intervenujícím státům další přesně naváděnou munici v momentě, kdy evropským státům kriticky docházela. Právě se odkazovali na lhostejnost a neustálé škrty evropských států.

  Je pravda, že ČR dříve plnila ony 2 %, ale víceméně díky zahrnutí deblokace ruského dluhu do statistických výpočtů se dostala na onu hranici (ruská letadla, vrtulníky, ...).Skrýt celý příspěvek

 • Manas001
  10:35 07.03.2012

  Zuzana 2 je asi deset let stará. ale je do asi nejlevnější možnost. A nápad s výměnou l159 je také dobrý ale je taky velká konkurence , tím myslím tréniková proudová letadla.

  Zuzana 2 je asi deset let stará. ale je do asi nejlevnější možnost. A nápad s výměnou l159 je také dobrý ale je taky velká konkurence , tím myslím tréniková proudová letadla.

 • Padouch
  10:09 07.03.2012

  Zuzanu 2 nikdy, je to nekvalitní a docela zastaralý krám. V minulém roce se Zuzana účastnila výběrového řízení v indické armádě acelé to skončilo pořádnou ostudou. Při střelbě se ...Zobrazit celý příspěvek

  Zuzanu 2 nikdy, je to nekvalitní a docela zastaralý krám. V minulém roce se Zuzana účastnila výběrového řízení v indické armádě acelé to skončilo pořádnou ostudou. Při střelbě se totiž houfnici roztrhla hlaveň.Skrýt celý příspěvek

 • Pavel
  10:07 07.03.2012

  Našim politikum je hold všechno ukradený....ne jen lidi, ale i obrana a zabezpečení státu....

  Našim politikum je hold všechno ukradený....ne jen lidi, ale i obrana a zabezpečení státu....

 • Prezka
  10:05 07.03.2012

  Slovenská Zůza by byla fajn, ale asi slováci ennabídli dost velký všimný

  Slovenská Zůza by byla fajn, ale asi slováci ennabídli dost velký všimný

 • Milanese
  09:55 07.03.2012

  Jak je mozne, ze armadni rozpocet dosahuje 1,1% HDP, kdyz jsme soucasti NATO, kde je vyslovne uvedeno odvadet 2% HDP na armadu?

  Jak je mozne, ze armadni rozpocet dosahuje 1,1% HDP, kdyz jsme soucasti NATO, kde je vyslovne uvedeno odvadet 2% HDP na armadu?

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3