Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Armádě ČR houfnici DANA M1M nabízí TATRA TRUCKS; větší fotoTATRA TRUCKS  

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné houfnice DANA ráže 152 mm. Původně se přitom mluvilo o nákupu nových houfnic NATO ráže 155 mm. Tento nákup se nyní z důvodů nedostatků financí odkládá.

Nákup nových děl se odkládá

Jediným dělostřeleckým útvarem Ozbrojených sil České republiky je 13. dělostřelecký pluk „JASELSKÝ“ (dříve 13.dělostřelecká brigáda). Pluk zajišťuje ve prospěch ostatních složek Armády ČR přímou i všeobecnou palebnou podporu.

Hlavním palebným prostředkem 13. dělostřeleckého pluku jsou samohybné houfnice 152 mm ShKH (Samohybná Kanónová Houfnice) vz. 77 DANA.

Maximální dostřel houfnic DANA je 20 km, rychlost střelby při automatickém nabíjení 4 výstřely/min, počet vezených nábojů 60 ks, obsluha 5 osob, maximální rychlost 80 km/h (v terénu 25 km/h). Celková hmotnost se 60 kusy nábojů je téměř 30 t.

Armáda ČR již nemá ve výzbroji žádné raketomety - poslední raketomety RM-70 GRAD ráže 122 mm vyřadila česká armáda z výzbroje v roce 2010. S nákupem nových raketometů MO ČR počítá po roce 2020.

Podle Střednědobého plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 se mezi roky 2018 až 2020 počítalo s nákupem nových samohybných houfnic ráže 155 mm.

Díky přechodu na ráži 155 mm mohla Armáda ČR začít mimo jiné používat vyspělou munici NATO, včetně přesně naváděné munice, nebo munice s dlouhým dosahem.

Také v Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 se píše:”Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl...po roce 2020 bude nutno rozhodnout o pořízení raketometů.”

Donedávna se mluvilo o nákupu 49 nových samohybných houfnic na kolové platformě TATRA. Podle MO ČR se však nákup nových houfnic odkládá a přednost dostane modernizace stávajících houfnic DANA. Modernizace přibližně 50 houfnic proběhne mezi roky 2017 až 2020.

"Cílem modernizace je zabezpečit udržení schopností dělostřelectva do doby, než budou vytvořeny podmínky pro přezbrojení dělem ráže NATO," sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR. "Důvodem je souběh finančně a časově náročných investic pro pozemní síly a vzdušné síly v období do roku 2025."

Propagační video 13. dělostřeleckého pluku.

Jaký je plán?

Rozsah, cena ani firma zajišťující modernizaci nejsou známy. Podle mediální aktivity, i s ohledem na historické a technické zkušenosti s houfnicí DANA, má největší šanci kontrakt získat firma TATRA TRUCKS, která patří do české zbrojní skupiny Czechoslovak Group (CSG).

TATRA TRUCKS nabízí pro Armádu ČR modernizovanou variantu DANA M1M. Samohybná houfnice DANA M1M je nabízená v původní ráži 152 mm, ale s prodlouženým dostřelem 25,5 km.

DANA M1M dostala zcela přepracovanou kabinu posádky, modernizovanou pohonnou jednotku, pomocnou pohonnou jednotku (APU) umožňující chod houfnice bez zapnutého hlavního motoru, novou hydrauliku zkracující přechod z pochodové do bojové konfigurace, nový balistický počítač a elektronický systém řízení palby, atd.

Informovaný zdroj z vojenské komunity však pro Armádní noviny uvedl, že jednou ze zvažovaných cest modernizace houfnic DANA je také výměna původní hlavně ráže 152 mm za novou v ráži 155 mm - to si samozřejmě vyžádá mnohem větší investice.

Nabízí se například hlavně slovenské firmy ZTS - ŠPECIÁL. Slovenská firma dodala 155mm hlavně pro samohybnou houfnici ZUZANA 2 (odkaz na stránku výrobce) od firmy KONŠTRUKTA-Defence. ZUZANA 2 přímo vychází z houfnice DANA - díky své podobnosti (designové i konstrukční) tak lze převzít konstrukční prvky houfnice ZUZANA 2 a využít je u modernizace houfnic DANA.

Stále se také v budoucnu (někdy po roce 2020) počítá s nákupem nových samohybných houfnic. Jaké má Armáda ČR v případě nákupu nových houfnic možnosti? Je jisté, že půjde o lehkou samohybnou houfnici na tatrováckém podvozku.

Zmiňované slovenské společnosti Konštrukta – Defence a ZTS Špecial nabízí například novou houfnici EVA. Aktivně si počíná také francouzská společnost Nexter, která minulý rok představila nové provedení dělostřeleckého systému CAESAR. Jako platformu Francouzi zvolili nákladní vůz Tatra T815 (8×8). Ve spolupráci firem Nexter a Tatra vznikl již MRAP Titus.

Do třetice Armáda ČR po roce 2020 plánuje nákup nových samohybných raketometů - opět můžeme počítat s tatrováckým podvozkem.

Česká firma CSG nabízí například raketomet RM-70 Vampir v sovětské ráži 122 mm. Základní tatrovackou platformu však lze osadit různými kontejnery s raketami. Izraelská firma IMI například nabízí několik modulů a raket nejrůznějších ráží, včetně ráže 122 mm.

V portfoliu IMI jsou rakety ráže 122 mm GRAD (dolet až 40 km), moduly LAR-160 pro výkonější rakety ráže 160 mm (45 km) nebo moduly EXTRA s naváděnými raketami ráže 300 mm (150 km) se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 10 m.

Jednou ze zvažovaných cest je tak následující uspořádání dělostřelectva Armády ČR:
+ 1 oddíl modernizovaných samohybných houfnic DANA (ráže 152 mm nebo 155 mm);
+ 1 oddíl lehkých samohybných houfnic na podvozku TATRA (155 mm);
+ 1 oddíl raketometů na podvozku TATRA.


Dodejme však, že tiskové oddělení MO ČR odmítlo na přímý dotaz Armádních novin rozsah modernizace (ale i nákup nových houfnic a raketometů) jakkoliv potvrdit s tím, že požadavky se teprve připravují.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Nové letištní radiolokátory pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybralo českou firmu ELDIS Pardubice jako dodavatele nových ...

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

MRAP Titus pro Armádu ČR. Příprava na minulou válku?

Minulý týden internetový portál E15 informoval o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nakoupit ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • PavolR
  16:42 01.10.2018

  Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
  https://domov.sme.sk/c/2092694...

  Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
  https://domov.sme.sk/c/2092694...

 • Rase
  14:21 20.01.2017

  Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať už to bude cokoliv). Hlavně původní M109 je stará jako ty Dany a pokud vy to nebyla modernizovaná M109A7, tak i jejich bojová hodnata by byla stejná (jediné plus je ráže). Nejblíž je mají třeba Rakušané, Italové, Dáni, ale myslím, že by to byl krok vedle. Za pár let by se stejně musely nakupovat nové stroje
  Skrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:21 20.01.2017

  Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/us...
  Doufám, že to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/us...
  Doufám, že to nedopadne, nákup použité techniky nemusí být vždy špatně, ale zrovna M109 je opravdu už za zenitem, navíc podvozek by byl nekompatibilní jak se zbytkem dělostřelectva, tak i novým BVP.
  Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:23 25.10.2016

  ->Lukas:
  Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

  ->Lukas:
  Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

 • pjek
  10:21 25.10.2016

  DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj ...
  Zobrazit celý příspěvek

  DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj hlavňových systémů jako takový. Copak se musí neustále zvětšovat ráže o mimochodem nevýznamné 3 cm? Se vší tou nákladností a nižším počtem vezené munice? Jde přece o vylepšení kinetické charakteristiky k vyšší úsťové i dopadové rychlosti nehledě na zvýšenou přesnost střelby. Copak jsme vyprodali i vojenské konstruktéry?
  Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  14:40 04.09.2016

  To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování a modernizaci AČR nějak víc nevysvětlit, hlavně nastínit budoucí vývoj, či výzvy v regionu, či ve světě. Protože v komentářích se objevují názory k čemu vlastně potřebujeme to dělostřelectvo. Samozřejmě bude velmi těžké vysvětlit, nebo obhájit názor, že je jednou možné počítat s riziky v našim nejbližším okolí.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:55 03.09.2016

  Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :)

  Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :)

  Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także automatycznego, samobieżnego moździerza 120mm i ew. haubicy 122mm (oferta na eksport) - wiecie maksymalna unifikacja komponentów...
  Skrýt celý příspěvek

 • Zemak
  12:20 03.09.2016

  Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

  Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

 • Pepa
  11:38 03.09.2016

  Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

  Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

 • tryskac
  11:18 03.09.2016

  Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je predmetom prace na novom produkte na podvozky primerane zaujmovemu trhu, to znamena v pripade SR/CR na Tatru, v pripade inych statov na ine podvozky, Scania, Renault, Mercedes... EVA bola projektovana ako samostatny celok osaditelny na rozne platformy. V istom zmysle je preto mozno aj pozitivom demostracia moznosti osadit zbranovu cast aj na tak stary podvnozok, ako sme mali moznost vidiet.
  Co sa tyka minometov, mozno je to tak trochu plytvanie osadit relativne malu, lahku zbran na tak tazky podvozok s uz prirodzene vyssimi nakladmi na obstaranie a prevadzku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:16 03.09.2016

  Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen 45 kalibrů. Pak by skutečně dával dlouhý podvozek určitou taktickou výhodu.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:08 03.09.2016

  Pepa:
  jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pepa:
  jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší věž, pokud by to mělo smysl). Bylo by totiž divné mít podvozek 8x8 pro minomety, a houfnice na podvozku 6x6
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:53 03.09.2016

  Rase:

  Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu.

  Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu.

  Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou hmotnost. Na podvozku 8x8 by to byla akorát Zuzana 2 s menší zásobou munice v podavači, nižší kadencí a omezeným odměrem...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:20 03.09.2016

  Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro Pandury, a hlavně pro minomety Vz.82 PRAM-L (už by měly být ve výrobě). Pokud by měly sloužit spolu s DANA M1M, tak v tom problém nevidím, pokud budou sloužit jen modernizované Dany, tak to bude pěkný průšvih.

  Ps. na tomhle podvozku by byly sexy i raketomety - je asi jedno zda ve stylu Modularu nebo Vampiru. Ta Izraelská věž je prostě pěkná (řádově lepší než ta pancéřová pro T-810)
  Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:41 03.09.2016

  Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích.
  Arthur byla ve své době investice do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích.
  Arthur byla ve své době investice do systému, která byla vyloženě špatná.
  Hlavní síla Arthura spočívá právě v možnosti spolupráce s palebným prostředkem.
  Dana to neuměla. RM70 také ne.
  Jedním z hlavních kriterií tendru by měla být možnost využití dat z Arthura pro řízení střelby.
  A to jsem se tady nikde nedočetl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:06 03.09.2016

  ZVS Holding a.s. z Dubnicy produkuje amunicje 155mmm - więc to nie problem.

  Gdyby rząd Czech i Słowacji się dogadał i podpisał umowę w której obie strony gwarantowałby zakup
  - ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ZVS Holding a.s. z Dubnicy produkuje amunicje 155mmm - więc to nie problem.

  Gdyby rząd Czech i Słowacji się dogadał i podpisał umowę w której obie strony gwarantowałby zakup
  - ilości dział
  - ilość wozów dowodzenia i rozpoznania (Titus / Aligator)
  - ilość nowych wozów amunicyjnych i remontowych (ciężarówki Tatra)
  - ilość amunicji

  Od swoich zakładów (Tatra, Kerametal, Dubnica itd).

  Tylko to muszą być gwarancje - by nie było tak jak z Archerem - gdzie Norwedzy się wycofali.

  Przy okazji ACR może zmodernizować 2-3 baterie RM-70 do Moderna
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:56 03.09.2016

  No, myslím že to nejlepší, co by se dalo s DANA udělat, je věnovat je Ukrajině i se zbývajícími zásobami munice. Přechod na alianční ráži bude drahý, takže se dá zvládnout jen když ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No, myslím že to nejlepší, co by se dalo s DANA udělat, je věnovat je Ukrajině i se zbývajícími zásobami munice. Přechod na alianční ráži bude drahý, takže se dá zvládnout jen když začne včas a rozloží se na delší období. Pro začátek by stačilo koupit jednu baterii nebo oddíl M777 ER pro jednotky rychlého nasazení a začít budovat zásoby munice. Samohybné houfnice pro podporu mechanizovaných brigád mohou následovat později.
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:30 02.09.2016

  Pro logika.Já bych NATO zas tak nepřeceňoval.Je to slepenec států,některé je lepší mít za nepřítele než za spojence.Pak jsou tu tkz. historičtí protivníci především Francie a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro logika.Já bych NATO zas tak nepřeceňoval.Je to slepenec států,některé je lepší mít za nepřítele než za spojence.Pak jsou tu tkz. historičtí protivníci především Francie a V.B.My a Němci nebo Slováci a Maďaři mají také své třecí plochy.To nemluvím o Balkánu.Poláci se také netěší velké oblibě.Podle demografů za několik let budou běloši v USA v menšině.A potom se ti ostatní začnou domáhat podílu na bohatství ještě důrazněji.Mohou nastat rasové či sociální nepokoje.Třeba to ustojí třeba taky ne.Tím nechci tvrdit,že druhá strana nemá své problémy.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:23 02.09.2016

  Lukas: Myšleno tak, že dnes není problém koupit od korejců podvozek (třeba z K2) a osadit jej věží vlastní konstrukce. A je jedno, jestli se opráší projekt T-21 (spolupráce s ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: Myšleno tak, že dnes není problém koupit od korejců podvozek (třeba z K2) a osadit jej věží vlastní konstrukce. A je jedno, jestli se opráší projekt T-21 (spolupráce s Nexterem) nebo se požádá o pomoc jiný výrobce (třeba Rheinmetall). Nový tank tak může vzniknout relativně rychle a snadno (z dílů dostupných na trhu). Obdobně vzniká ALTAY. Pouze pro AČR to smysl nemá, leda že by se přidal nějaký větší stát třeba Rumunsko, aby se rozmělnily náklady na vývoj a výrobu.
  Kryl znám :)
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:35 02.09.2016

  Pro Rase - chyba nie widziałeś AHS Kryl (głupie wymagania redukcji masy)

  Nie rozumiem co ma K9 to wieży T-21. (Chyba nie chcesz robić nowego czołgu - i to z silnikiem z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rase - chyba nie widziałeś AHS Kryl (głupie wymagania redukcji masy)

  Nie rozumiem co ma K9 to wieży T-21. (Chyba nie chcesz robić nowego czołgu - i to z silnikiem z przodu....)
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:24 02.09.2016

  skelet:
  Já vím, ale je to hrůza. Chápu že to stihli za pár měsíců (nechápu proč tak spěchali a nepočkali), ale dokud nepřijdou s lepší variantou, tak to bude jen a pouze narychlo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  skelet:
  Já vím, ale je to hrůza. Chápu že to stihli za pár měsíců (nechápu proč tak spěchali a nepočkali), ale dokud nepřijdou s lepší variantou, tak to bude jen a pouze narychlo zbouchané cosi. Doufám že na příští rok si připraví něco koukatelného (tolik práce to nedá)
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:22 02.09.2016

  prní Eva je hlavně narvaná na první vojenský podvozek, který měli po ruce. Tedy na starou T815VVN 6x6

  prní Eva je hlavně narvaná na první vojenský podvozek, který měli po ruce. Tedy na starou T815VVN 6x6

 • Rase
  10:17 02.09.2016

  Lukas:
  Všechno co jsem k těm věžím T-21 sehnal, jsem sepsal tady:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Zmíním, že cena se udávala ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Lukas:
  Všechno co jsem k těm věžím T-21 sehnal, jsem sepsal tady:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Zmíním, že cena se udávala 2,8 – 3,5 mil.$ za kus (kurz na rok 2000), což bylo v případě 300 tanků opravdu nemálo - příliš. Nevím jestli do toho počítali i úpravu podvozku (jako u T-72M4CZ), tedy powerpack atd. Dnes by podobná věž měla pořád smysl, jen ji usadit třeba na korejský podvozek, což se sehnat dá (viz podvozky pro polské houfnice KRAB). Vznikl by tak jakýsi levný Leclerc (o hodně levnější než nový Leopard, ale s nabíjecím automatem). Tedy lepší než ALTAY.

  EVA: doufám že brzy přijdou s faceliftovanou verzí na podvozku T-817 s pancéřovanou kabinou. Původní Eva je totiž abnormálně ošklivá (a i vzhled prodává).
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  07:13 02.09.2016

  Zgadzam się EVA ma duży potencjał - jako projekt dla ACR + OSSR.
  Przy zamówieniu 72-100 dział nawet zakup licencji na komponenty może się opłacić...

  Słowackie Aligatory Master ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Zgadzam się EVA ma duży potencjał - jako projekt dla ACR + OSSR.
  Przy zamówieniu 72-100 dział nawet zakup licencji na komponenty może się opłacić...

  Słowackie Aligatory Master - jako wozy rozpoznania artyleryjskiego (FAO)
  A czeskie Titusy - jako wozy dowodzenia baterii i dywizjonu

  Zawsze można posadzić Caesar czy Atmos 2000 na Tatrze... (To nie jest taki złe - duże oszczędności w eksploatacji)

  Modernizacja wz 77 Dana też ma sens - artyleria szybko się nie starzeje (dużo starsze konstrukcje są modernizowane) - ale raczej jako rezerwa.
  Pytanie za jakie pieniądze jakie prace można przeprowadzić (Nie ma co modernizować jeśli koszt przekroczy 2/3 kosztów nowej)

  Pro Rase - z Tymi T-72 to nie jest tak... Ten pomysł ma długą ponad 20 letnią historie (Jak Jan Grohmann jest zainteresowany do podeśle mu materiały na ten temat)
  Przy okazji - możecie mi coś powiedzieć o historii oferty GIAT dla OSSR?
  Czodzi o wieże T-21 (czyli wieże od Leclerc zmodyfikowaną dla kadłuba T-72)
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  17:15 01.09.2016

  No pokud jde o cizí know-how, tak elektronika u DANA M1M by měla být snad od Elbit Systems....

  No pokud jde o cizí know-how, tak elektronika u DANA M1M by měla být snad od Elbit Systems....

 • Rase
  16:30 01.09.2016

  Tak pokud se nebudou v SCG snažit vyrábět jen čistě českou techniku (recyklovat tu z dávných časů) se vzhledem jako EVA, ale budou investovat do nákupu licencí moderní techniky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak pokud se nebudou v SCG snažit vyrábět jen čistě českou techniku (recyklovat tu z dávných časů) se vzhledem jako EVA, ale budou investovat do nákupu licencí moderní techniky (což dělají) a postupně ty technologie rozvíjet v něco nového, tak to bude jedině dobře. Ale na vývoj moderních zbraní u nás zatím nejsou finance ani know-how. Uvidíme za pár let.
  Je pěkné, že třeba poláci, jen co získali v rámci modernizace Leopardů přístup k modernímu vrstvenému pancíři, už ho cpou na T-72 (v rámci modernizačního balíčku). U nás by se hodilo něco obdobného. Nějaké krůčky už jsou, ale chce to víc a houšť
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:51 01.09.2016

  Nezapomínal bych ani na pozitivní ekonomický dopad domácí zbrojní zakázky, když už má mnoho lidí pochybnost o smyslu obrany našeho (malého) státu. Mnoho lidí by nesouhlasilo (např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nezapomínal bych ani na pozitivní ekonomický dopad domácí zbrojní zakázky, když už má mnoho lidí pochybnost o smyslu obrany našeho (malého) státu. Mnoho lidí by nesouhlasilo (např. pan Zbrojir), ale málokdo dal na papír čísla, jak to pro stát vychází nebo v minulých zakázkách dopadlo, se započítáním zaměstnanosti, odvodů, daní atd.. Příkladem budiž Aero. Asi není sporu, že firma by bez zakázky L-159 dopadla podobně jako ČKD, Poldi a řada dalších. Šikovné ruce by sice zůstaly, nadále by cosi montovaly pro letecký průmysl, ale už pod hlavičkou např. GE (viz. bývalý Motorlet) či jinou. Jasně že Aero patří soukromníkovi a může dopadnou všelijak. Dosud však platí, že má perspektivní leteckou výrobu a ve světě je považována za českou firmu. Proto celkem fandím Strnadovi, ať už své úspěchy dosahuje jakkoliv. Pokud dále investuje a staví na nohy problematické firmy a to nadále pod českou vlajkou, fandit mu budu. Opět mnozí nebudou souhlasit, ale model, kdy naše ruce šroubují pro světové koncerny pod jejich značkou, mi nepřijde užitečný.
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:43 01.09.2016

  Pokud bych hledal v modernizaci houfnic DANA nějakou logiku, tak bych to asi vysvětlil takto:

  Po vyřazení houfnic D-30 122mm nemáme kromě 152mm Dana jiné dělostřelecké systémy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bych hledal v modernizaci houfnic DANA nějakou logiku, tak bych to asi vysvětlil takto:

  Po vyřazení houfnic D-30 122mm nemáme kromě 152mm Dana jiné dělostřelecké systémy (kromě minometů). Po zavedení nových samohybných houfnic 155mm, jejichž počet nebude dostatečný pro zabezpečení palebné podpory při konfliktu většího rozsahu, nedojde k vyřazení houfnic vz.77 DANA, ale převezmou roli dříve vyřazených tažených D-30. K tomu je jim zapotřebí prodloužit životnost...proto ta modernizace.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:41 01.09.2016

  K těm filosofickým příspěvkům od Scelet a Mathy:
  o motivaci se říká: můžete někoho přinutit aby něco udělal, ale nikdy ho nepřinutíte aby to chtěl udělat. Proto by inverzně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K těm filosofickým příspěvkům od Scelet a Mathy:
  o motivaci se říká: můžete někoho přinutit aby něco udělal, ale nikdy ho nepřinutíte aby to chtěl udělat. Proto by inverzně (demotivačně) mělo platit pro armádu vůči vnějšku - demotivovat možného agresora k útoku - přinutit ho aby to nechtěl udělat- zaútočit - a k tomu mimo jiné slouží kvalitní pokud možno české zbraně v dostatečném či minimálním počtu. (ale pouze kvalitní). Nemá cenu teď říkat jesti problémem bude rus, němec ,islámista, polák kterému se zachce těšínska (jednou jsem byl v obci na těšínsku v cukrárně, přišla tam polka na celého pozdravila polsky a řekla že kdysi to bylo jejich území a že zase bude)---možné je všechno. Hold menšiny........spíše přes ně by někdo mohl dostat nápad na anexi, nešlo by o podniky..
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  10:29 01.09.2016

  To Lukas:
  Jasne, ale nemá cenu to resit individualne.Představoval bych so ti tak, ze na MO začne poradně fungovat odbor akvizic (jako za p. Stefce).
  Vytvoril bych:
  1) oddeleni ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Lukas:
  Jasne, ale nemá cenu to resit individualne.Představoval bych so ti tak, ze na MO začne poradně fungovat odbor akvizic (jako za p. Stefce).
  Vytvoril bych:
  1) oddeleni Materiál Allocator: ukolem oddeleni bude "prohledat" sklady spojenců - kdo co má, kolik toho chybí, kolik by stálo vyrobit chybějící
  2) oddělení Army Planer 1: pokud neuspěje Mat. Alocator- vybrat bleskem okruh možných typů
  3) oddělení Army Planer 2: vybrat z možných typů vhodné typy- připravit soutěž a vybrat vítěze
  Samozřejmě tomu musí předcházet schválená průniková strategie, vyvážená koncepce atd. Opírat se pouze o domácí typy by podle mně mohlo deformovat trh. České firmy se musí fakt šíleně snažit a pak to bude fungovat.
  Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  09:53 01.09.2016

  Ja bym pogadał z Niemcami - może 18 PzH 2000 mają do sprzedania...
  Wówczas 1 dywizjon bylby w standardzie NATO, a kolejne - na Danach czekałyby na następców... ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ja bym pogadał z Niemcami - może 18 PzH 2000 mają do sprzedania...
  Wówczas 1 dywizjon bylby w standardzie NATO, a kolejne - na Danach czekałyby na następców... (kołowych)

  Ciekawa sprawa z K9 - po sprzedaniu Polsce podwozi, Samsung ma szanse sprzedać haubice do Danii, Finlandii i Norwegi...
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  09:50 01.09.2016

  to nejsou vůbec naivní představy. To je realita. Proti větším a silnějším státům se uplatňuje taktika otráveného kraba. Tedy je jasné, že armádu neporazíš, ale armádě a jejímu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to nejsou vůbec naivní představy. To je realita. Proti větším a silnějším státům se uplatňuje taktika otráveného kraba. Tedy je jasné, že armádu neporazíš, ale armádě a jejímu politickému velení musí být od začátku jasné, že budou mít co do činění se silným protivníkem, který je umí hodně pocuchat.
  Právě rok 1938 je dobrým příkladem. Pokud by ČSR nemělo tak silnou armádu a populace nebyla ochotna svůj stát bránit, tak by k žádným jednáním v Mnichově nedošlo. Říše by si vzala to co chtěla a svět by zaplavily pouze palcové titulky. Nicméně ČSR měla silnou armádu, a tak AH musel k jednacímu stolu a musel hrát vabank. Pak už záleží na silné diplomacii a na vládách našich spojenců. Ale .. je zde nekonečně větší šance odvrátit vnější hrozbu, než když máš zanedbanou armádu.
  Což právě ukazuje Jemen a Afghánistán.. do těchto zemí s klidem vpadli, protože jejich vojenská síla je navenek mizivá, její obyvatelé mají pouze odhodlání, které se nedá předem určit. Takže aby jsi někoho odradil, tak ti odhodlání a kalach opravdu nestačí. Tím protivníka neodradíš, pak na něj budeš muset střílet.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  00:12 01.09.2016

  Skelet-To jsou ale hodně naivní představy.Myslíte snad že pokud by nás někdy v budoucnu napadlo třeba Německo že je prostě "přezbrojíme"?To asi těžko.A myslíš že ty skvělé zbraně ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Skelet-To jsou ale hodně naivní představy.Myslíte snad že pokud by nás někdy v budoucnu napadlo třeba Německo že je prostě "přezbrojíme"?To asi těžko.A myslíš že ty skvělé zbraně které by jsi nakoupil by válčily samy?Asi nepamatuješ na 38,měli jsme slušnou armádu,dobrou výzbroj,a jak to dopadlo?Hodily jsme flinty do žita a naše skvělá a pěkně drahá technika skončila u Němců,ti ji pak využily...:(
  Nevidíš příklady ze současného světa?Afgánistán,Islámský stát,Irák,Jemen...Na to aby se vpád nepřátelské armády útočníkovi nevyplatil nepotřebuješ nejmodernější dělostřelectvo nebo stíhačky.
  Islámský stát se už dlouhou dobu drží proti vlastně celému světu,proti nim stojí nejmodernější letectvo,super přesné střely,stovky tanků,BVP,mohutné dělostřelectvo.A proti nim?Kulomety na toyotách,rpg,kalašnikovy,nože,výbušné nástražné systémy,sebevražední atentátníci-a stačí to.Afgánistán se snažily zlomit největší mocnosti vyzbrojené nejlepší možnou technikou,ale nepovedlo se jim to.V jemenu nemůže jedna z nejlépe vyzbrojených armád (SA) porazit hrstku povstalců s kalachy a rpg.
  Jednoduše-na to aby jsi odradil případně porazil protivníka není nutné vlastnit nejlepší SH či tanky...to co je k tomu hlavní a zcela nezbytné je odhodlání,odvaha,odhodlání zemřít za obranu vlasti.Když tohle mít nebudeme,ani ta nejlepší výzbroj ti nebude na nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:23 31.08.2016

  jo a za čtvrté.. ať se to někomu bude líbit nebo ne, tak v budoucnu bude muset EU, případně V4 (V4+) prosazovat své zájmy i vojensky. Například vytvářením "bezpečných" zón v ...
  Zobrazit celý příspěvek

  jo a za čtvrté.. ať se to někomu bude líbit nebo ne, tak v budoucnu bude muset EU, případně V4 (V4+) prosazovat své zájmy i vojensky. Například vytvářením "bezpečných" zón v nestabilní sousedních státech.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  23:13 31.08.2016

  ach jo.. ta krátkozrakost je děsivá
  1) na obranu peníze máme. jen se je nikomu neche hledat, protože by to naštvalo hodně lidí. A to jak od "vobyčejných" lidí, tak po lobbysty. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ach jo.. ta krátkozrakost je děsivá
  1) na obranu peníze máme. jen se je nikomu neche hledat, protože by to naštvalo hodně lidí. A to jak od "vobyčejných" lidí, tak po lobbysty. Znamenalo by to efektivnější správu (méně úředníků), méně dávek (ahoj, voliči levice), méně kamarádských kšeftíků o ničem (ahoj, sponzoři politických stran).
  2) je chybou se domnívat, že nepřítelem je Rusko. nepřítelem je i Rusko. nepřítelem je ovšem každý, kdo není spojenec. A nepřítelem se může velmi brzy stát i spojenec (např. Turecko k tomu má rychle nakročeno). Ostatně dá někdo ruku do ohně, že za deset, patnáct let budeme mít přátelské vztahy s Rakouskem a Německem? Plus mínus si můžeme představit u členů V4, ale i tam ...
  A deset let není nikterak vzdálená doba.
  3) pokud by se řešily nějaké spory (např. Těšínsko), tak v případě neexistence relativně silné armády to můžeme rovnou zabalit a odpískat to. Proč? Protože naše politická síla bude rovná nule. Pokud budeme mít relativně silnou armádu, tak bude hlavní prim hrát zahraniční politika, která se bude mít o co opřít = armádu. Protistrana to nebude moct ignorovat. proč? Protože může hodně ztratit, a to jak vojáky, tak i případně část území. Mimochodem to je důvod proč naše mapa vypadá tak jak vypadá. Nepřiposrali jsme se před Polákama a Ma´darama.
  Bohužel lidé jako marthy jsou připosraní dopředu.. benešův syndrom.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  23:02 31.08.2016

  Bylo tady dost článků o stavu naší armády,o nákupu nové techniky ap.
  Většina čtenářů má názor že by jsme měli armádu podstatně posílit.Koupit výkonná stíhací ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Bylo tady dost článků o stavu naší armády,o nákupu nové techniky ap.
  Většina čtenářů má názor že by jsme měli armádu podstatně posílit.Koupit výkonná stíhací letadla,vrtulníky,nové tanky,prostředky PVO,nové dělostřelecké systémy atd.
  No,já chápu že se tady scházejí převážně fandové vojenské techniky,přesto myslím že není na škodu trochu se zamyslet.Protože-1-na ty zbraně napřed musíme mít peníze.2-ty zbraně by měly mít nějaký smysl,musí být důvod je koupit,jinak by jsme vyhodily obrovské částky oknem.
  1-máme na posílení armády podle vašich představ?Ani omylem.Jsme malá,chudá země,k tomu zadlužená až po půdu.Spoustu roků nedokážem vyjít s vyrovnaným rozpočtem.Peníze chybí kam se podíváte,na opravu silnic,zdravotnictví,školství,na důchody...když začnem kupovat moderní zbraně v zahraničí ve velkém dopadnem hůře než Řecko.Ty zbraně nám totiž nic nevydělají,naopak kromě ohromné počáteční investice budeme muset vrážet neustále peníze do jejich údržby,modernizace,provozních nákladů-že by šlo o nemalé částky to je asi jasné všem.
  2-Smysl těch zbraní-žádný.My nejsme útočná země která pokládá celý svět za svůj zájem,náš píseček nám stačí.A hrozba Ruska?Nafouklá bublina.I v případě že nás vyhodí z NATO je to že by nás Rus napadl a obsadil naprostá fantasmagorie.Co by tady chtěl vzít?Naše dluhy?Nemáme nic...žádná nafta,prostě nic.Podniky na našem území-většina patří zahraničním majitelům.Bydlím na Ostavsku,jeden z největších podniků který tady je patří-Rusku.To si Rusové přijdou ukrást vlastní fabriku?Zapněte trochu rozum,to jsou absolutní nesmysly.Pokud by tady Rus vtrhnul a zabral cizí podniky,jako třeba Škoda auto,Korejské,Americké,Čínské,Italské a já nevím čí podniky buď by to znamenalo 3.světovou nebo by Rusko svět absolutně odizoloval od okolního světa že by tam za pár měsíců chcíply hladem.V každém případě,obsazením nás by Rus nezískal vůbec nic,jen problémy.
  Takže k čemu vyhazovat peníze které nemáme na něco co nepotřebujeme?
  Skrýt celý příspěvek

 • lockX
  21:30 31.08.2016

  K posledným príspevkom mám návrh :
  Namiesto DANY M1M doporučujem za ušetrené peniaze do každej rodiny jednu americkú a jednu sovietsku zástavu. Podľa toho kto pôjde okolo treba ...
  Zobrazit celý příspěvek

  K posledným príspevkom mám návrh :
  Namiesto DANY M1M doporučujem za ušetrené peniaze do každej rodiny jednu americkú a jednu sovietsku zástavu. Podľa toho kto pôjde okolo treba vyvesiť zástavu. Nikto nepríde k úhone ( CR , SVK ) a ani ostatný - lebo ako vieme z histórie aj tak nás nepríde nikto brániť - 15 mil . ľudí je skrátka málo. Sú to síce veľmi zlé myšlienky, ale o opaku ma nikto nepresvedčí.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  21:21 31.08.2016

  to Marthy

  EU přece žádné nezávislé komise nemá, všechno jsou to americké loutky. A nebo záleží na situaci, jestli se nám to zrovna hodí, nebo ne? Mimochodem, ta zpráva říká, že ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Marthy

  EU přece žádné nezávislé komise nemá, všechno jsou to americké loutky. A nebo záleží na situaci, jestli se nám to zrovna hodí, nebo ne? Mimochodem, ta zpráva říká, že Gruzie začala vojenské akce proti vzbouřenecké provincii, nikoliv proti Rusku. A Rusko v reakci na to vtrhlo do Gruzie.

  V Evropě je spousta území, která v minulosti patřila jiným státům. Severní Francie patřila po staletí Anglii, západní Polsko Německu, půl východní Evropy Rakousku, Gibraltar Španělsku, atd., atd. Pokud začneme používat tuto logiku, může válčit každý s každým.

  Už zase to operujete referendem, které bylo uspořádáno POTÉ, co celý Krym ovládla ruská armáda? Jak demokratický postup. Pošleme tam vojáky a následně uspořádáme pod jejich kontrolou uspořádáme "referendum". To je asi tak demokratické a objektivní jako volby u nás před rokem 1989 (pokud je ještě pamatujete).
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  21:00 31.08.2016

  Válka s Gruzií-tu válku vyvolala Gruzie,ne Rusko.Vyplývá to ze závěru nezávisle komise EU.
  Krym-ten přece patřil staletí Rusku,vzali jim ho v padesátých letech komunisti.Na Krymu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Válka s Gruzií-tu válku vyvolala Gruzie,ne Rusko.Vyplývá to ze závěru nezávisle komise EU.
  Krym-ten přece patřil staletí Rusku,vzali jim ho v padesátých letech komunisti.Na Krymu se nachází Ruská základna-hlavně o ni šlo.Krom toho,tyhle události odstartoval tzv.majdan,kde reálně hrozilo že Rusko přijde o svou základnu na Krymu a tím o vliv v Černém moři.Nedivím se že to nepřipustily.
  Jinak na Krymu přece obyvatelstvo odhlasovalo že se chtějí odtrhnout od Ukrajiny a přidat se zpět k Rusku.
  Příklad-když se od nás odtrhlo Slovensko,měli jsme snad poslat do Bratislavy tanky,nebo zavést sankce?To snad ne...a to je přesně co dělá Ukrajina,a my je v tom ještě podporujem a vinu házíme na Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • StandaBlabol
  20:28 31.08.2016

  to Marthy:

  Když má Rusko tolik území, proč anektovalo Krym, proč vojensky drží režimy v Poněsteří a na východní Ukrajině, proč válka proti Gruzii? Není to o tom, že "potřebují" ...
  Zobrazit celý příspěvek

  to Marthy:

  Když má Rusko tolik území, proč anektovalo Krym, proč vojensky drží režimy v Poněsteří a na východní Ukrajině, proč válka proti Gruzii? Není to o tom, že "potřebují" území. Prostě se chtějí cítit jako velmoc a ukazují to světu. Stýská se jim po Sovětském svazu a okupovaných územích (co jiného než okupovaná země bylo ČSSR po roce 1968).

  K tomu zbrojení - podívejte se, kde byly výdaje na obranu v evropských zemích přes ruskou agresí na Ukrajině. Historicky na nejnižší úrovni. Zbrojit nás nutí Rusko.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  20:21 31.08.2016

  Ale kdepak,Rus na nás z vysoka kašle.Co by z nás měl,copak mají málo uzemí?
  Obávám se že nám není co vzít,vždyť 90%kapitálu ČR patří zahraničním majitelům.
  Strašení Rusem je jen ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ale kdepak,Rus na nás z vysoka kašle.Co by z nás měl,copak mají málo uzemí?
  Obávám se že nám není co vzít,vždyť 90%kapitálu ČR patří zahraničním majitelům.
  Strašení Rusem je jen politický a ekonomický tah USA...proč by někdo kdo se necítí ohrožený kupoval moderní a taky pekelně drahé zbraně?Proto se musí přesvědčit vlády a obyvatelé států že je někdo ohrožuje a že jediné co je zachrání jsou zbraně,nejlépe ty jejich.
  Proč myslíš že byly do NATO přizvány pobaltské státy?Však jejich armáda je směšná,žádná posila pro NATO to není.Bylo to čistě politické a ekonomické rozhodnutí-dostat se co nejblíže Rusku,pořádně je naštvat.To přinutí Rusko zareagovat,Evropa se začne cítit v ohrožení a začne další kolo ve zbrojení.Výsledek bude že žádná válka mezi Ruskem a Evropou se nebude konat,Evropa bude nesmyslně utrácet a Američané si pořádně namastí kapsy.
  Skrýt celý příspěvek

 • logik
  19:50 31.08.2016

  Marthy: to se dosti pleteš. Pokud nebudou státy na východní hranici investovat do armády, tak se může stát, že zbytku NATO dojde trpělivost a vykašlou se na nás. V americe např. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy: to se dosti pleteš. Pokud nebudou státy na východní hranici investovat do armády, tak se může stát, že zbytku NATO dojde trpělivost a vykašlou se na nás. V americe např. toto hlásá Trump a amíci na to slyšej.

  A bez začlenění do NATO bych si tak jistej o tom, že na nás Rusko nedostane chuť, nebyl...
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  19:40 31.08.2016

  Jsem pro co nejlevnější variantu,třeba tu modernizaci Dany na verzi M1M.Rozhodně bych nekupoval výkonné,ale velmi nákladné zahraniční SH.
  Z jednoduchého důvodu:My je nikdy ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jsem pro co nejlevnější variantu,třeba tu modernizaci Dany na verzi M1M.Rozhodně bych nekupoval výkonné,ale velmi nákladné zahraniční SH.
  Z jednoduchého důvodu:My je nikdy nebudeme potřebovat,nikdy je nevyužijeme,tak je jedno jestli nám budou rezavět Dany nebo PZH 2000.
  K čemu by jste je chtěli použít?Válka proti Rusku z největší pravděpodobnosti nebude,a pokud ano bude úplně jedno co máme za laufy.Zastrašit Rusko několika děly?Ale to snad ne..a kupovat je aby jsme dělali dojem na spojence?Nemyslím že máme dost peněz na takové nesmysly.
  Pokud nám,potažmo Evropě něco hrozí,není to válka v které bude třeba mít mohutné dělostřelectvo.Evropě hrozí muslimský terorizmus,a na to jsou houfnice k ničemu.
  Skrýt celý příspěvek

 • lockX
  18:41 31.08.2016

  A nebolo by lepšie nakúpiť systém ako je Zuzana 2 alebo EVA ?
  ZUZANA 2 má 155 mm , spraviť menšiu modernizáciu ak by bolo treba - ak by napríklad ČR požadovala iný systém ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A nebolo by lepšie nakúpiť systém ako je Zuzana 2 alebo EVA ?
  ZUZANA 2 má 155 mm , spraviť menšiu modernizáciu ak by bolo treba - ak by napríklad ČR požadovala iný systém velenia alebo riadenie paľby, dať inú kabínu vodiča - napríklad z DANY M1 - sa mi páči viac , tej na Zuzane 2 nerozumiem - čisto po tvarovej stránke vyzerá ako kačica - vôbec vojenská technika by mala mať agresívne tvarovanie - lebo inač je na smiech ( aj aligátor master II ) .

  Na druhú stranu načo vyvíjať vyvinuté - škoda peňazí - DANA M1 je neefektívna somarina - hlavne vidím problém že je počítaná na cca. 10 rokov a potom moderná náhrada. Preboha načo !!
  Ak tak nechať pôvodné DANY , minúť 152 mm muníciu a predať do šrotu - medzitým našetriť na nové.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  18:39 31.08.2016

  I za cenu kratšího dostřelu by modernizovaná DANA byla dobrý stroj, pokud dostane špičkové řízení palby, které bude umět komunikovat s prostředky na označení cíle (radary, drony, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  I za cenu kratšího dostřelu by modernizovaná DANA byla dobrý stroj, pokud dostane špičkové řízení palby, které bude umět komunikovat s prostředky na označení cíle (radary, drony, návodčí atd.). Řízení palby asi dodá člen CSG firma Retia, která by se tak mohla posunout zase o kus dál. A nakonec řízení palby by mohly mít kompatibilní všechny palebné prostředky (nové raketomety, nové BVP, nové ShKH), že by po cíli prásknul ten, kdo by se zrovna hodil nejlíp, prostě digitální bojiště.
  Skrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  17:00 31.08.2016

  Takže když to shrnu, tak důvody ani záměry MO nikdo nezná, cílovou podobu dělostřeleckého pluku taky ne, rozsah modernizace SHKH Dana taky ne.
  Dvě poznámky: 1) AČR má v plánu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Takže když to shrnu, tak důvody ani záměry MO nikdo nezná, cílovou podobu dělostřeleckého pluku taky ne, rozsah modernizace SHKH Dana taky ne.
  Dvě poznámky: 1) AČR má v plánu budovat 3 manévrové brigády - těžkou, polotěžkou a lehkou. Na to mi přijdou 2 dělostřelecké oddíly trochu málo. 2) Raketomety mají drahou munici, proto by měly poskytovat nějakou přidanou hodnotu - velký dostřel a účelovou submunici, jinak nemají moc smysl.
  Skrýt celý příspěvek

 • Civil
  14:46 31.08.2016

  Ad PzH2000:
  Podle
  http://www.tu.no/artikler/haer...
  je Norove vyradili spolu s Caesarem z vyberu ve prospech K9 Thunder resp. M109.

  Ad PzH2000:
  Podle
  http://www.tu.no/artikler/haer...
  je Norove vyradili spolu s Caesarem z vyberu ve prospech K9 Thunder resp. M109.

 • JiriR
  14:20 31.08.2016

  No to je sice pravda, ale no a co?
  Na raketometu je přece nejdražší raketa, oproti houfnici. Takové úpravy raketometu Vampír by byly marginální. Máš mezery ty mizero :-)))))
  Ale ...
  Zobrazit celý příspěvek

  No to je sice pravda, ale no a co?
  Na raketometu je přece nejdražší raketa, oproti houfnici. Takové úpravy raketometu Vampír by byly marginální. Máš mezery ty mizero :-)))))
  Ale ne všechno dobré.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:46 31.08.2016

  je to čistě hnidopišské upřesnění.. to "šlo by" znamená úplně jiný typ raketometu, než je Vampir. Toť všo :)

  je to čistě hnidopišské upřesnění.. to "šlo by" znamená úplně jiný typ raketometu, než je Vampir. Toť všo :)

 • JiriR
  11:38 31.08.2016

  Myslím, že není potřeba nic „narvávat“ , šlo by to podobně jako je to u slovenského raketometu Modular - sundá se odpalovač 122 mm a namontuje se skříň s vyšší ráží. Ale to už je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že není potřeba nic „narvávat“ , šlo by to podobně jako je to u slovenského raketometu Modular - sundá se odpalovač 122 mm a namontuje se skříň s vyšší ráží. Ale to už je detail – ony by stačily i ty 122 mm s dosahem 40 km.
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  10:57 31.08.2016

  JiriR: ale ty izraelské střely nenarvete do Vampíra. To je modernizace RM70/85. Na ty izraelské střely potřebujete raketomet Lynx. A ten umí i řízené střely s plochou drahou letu ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JiriR: ale ty izraelské střely nenarvete do Vampíra. To je modernizace RM70/85. Na ty izraelské střely potřebujete raketomet Lynx. A ten umí i řízené střely s plochou drahou letu Delilah.
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  08:37 31.08.2016

  :-)
  Nemyslím si, že do Kremlu půjde z Hehendfeldu mail o „Legend of Vampír“ :-) to asi ne, ale izraelské střely kalibru 160 až 330 mm s maximálním doletem 180 km odpálené z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  :-)
  Nemyslím si, že do Kremlu půjde z Hehendfeldu mail o „Legend of Vampír“ :-) to asi ne, ale izraelské střely kalibru 160 až 330 mm s maximálním doletem 180 km odpálené z českého raketometu – např.- by mohly udělat své.. Takhle je to myšleno
  Skrýt celý příspěvek

 • honza64
  08:18 31.08.2016

  JiriR: raketomet Wampír se rozhodně jeví jako dobrá zbraň, přesto jsem se neubránil úsměvu když jsi psal že to rusa vyděsí

  JiriR: raketomet Wampír se rozhodně jeví jako dobrá zbraň, přesto jsem se neubránil úsměvu když jsi psal že to rusa vyděsí

 • JiriR
  08:05 31.08.2016

  A až příjde nové cvičení v Hohensfeldu v Německu, Vampíry to tam rozbalí s novými raketami– ruští pozorovatelé se vyděsí. To je úkolem armády v míru – nahnat hrůzu nepřátelům a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  A až příjde nové cvičení v Hohensfeldu v Německu, Vampíry to tam rozbalí s novými raketami– ruští pozorovatelé se vyděsí. To je úkolem armády v míru – nahnat hrůzu nepřátelům a respekt spojencům (mimo jiné). Myslíte si, že toto dokáže DANA M1M CZ ? :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  07:53 31.08.2016

  Vše co tady čtu, jsou velmi dobré a rozmanité názory.
  Zatím nákupy ačr odpovídají strategii nákupu definovanou p. Babišem – nakupovat české zbraně od českých firem. Je to podle ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vše co tady čtu, jsou velmi dobré a rozmanité názory.
  Zatím nákupy ačr odpovídají strategii nákupu definovanou p. Babišem – nakupovat české zbraně od českých firem. Je to podle mě velmi jednoduchá strategie, měl by to být spíše průnik více faktorů, tak jak jsem už psal (nicméně strategie celkem výhodná pro čr, méně jisté je to s ačr – kompatibilita a další). Další problém je nepružnost změn v balíku peněz na modernizaci – pokud je něco dražšího tak toho prostě koupím méně – to je přece jedno jestli mám 12 vrtulníků anebo 8. Znova říkám – do modernizace dana m1m cz nejít – peníze raději investovat do českého raketometu vampír s novou raketou. Pokud sami dělostřelci říkají, že jejich úkolem je přiblížit se, odpálit co jde a zase se stáhnout – tak toto dokáže vampír 100 % lépe. Byl by připojen na arthur a na aspro.
  Skrýt celý příspěvek

 • honza64
  07:24 31.08.2016

  Kalamar, Zdenoušek : souhlasím s Vámi že Strnad je dobrý byznysmen, ale ty Vaše ostatní nesmysly, zejména ty vůči SČR se rozhodně nedají číst.

  Kalamar, Zdenoušek : souhlasím s Vámi že Strnad je dobrý byznysmen, ale ty Vaše ostatní nesmysly, zejména ty vůči SČR se rozhodně nedají číst.

 • Zdenoušek
  06:31 31.08.2016

  kalamar - absolutní souhlas. Nedávno koupil Avii a už jsem četl, že rozjíždí výrobu! Doufám, že to povede se stejným úspěchem jako v Tatře. Těmhle automobilkám držím palec. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kalamar - absolutní souhlas. Nedávno koupil Avii a už jsem četl, že rozjíždí výrobu! Doufám, že to povede se stejným úspěchem jako v Tatře. Těmhle automobilkám držím palec. Mimochodem, kolik jezdí v armádě ještě Avií?
  Skrýt celý příspěvek

 • Gloton
  23:17 30.08.2016

  Ta modernizace bude, to je jisté.
  Lepší prachy se totiž nikde jinde udělat nedají.
  27 milionů za 5l barvy, modernizaci motoru (umytí arvou, výměna oleje, nový modernější filtry a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ta modernizace bude, to je jisté.
  Lepší prachy se totiž nikde jinde udělat nedají.
  27 milionů za 5l barvy, modernizaci motoru (umytí arvou, výměna oleje, nový modernější filtry a nové vstřikovací čerpadlo), výkonnější čerpadlo k hydraulice a nové odolnejší hadice, pomocný agregát v plechové bedně a pár metrů kabelů, jednoduchý systém řízení palby......to i když to hodně přeženu s cenou těch pár krámů, půjde někomu 20 milionů s každé Dany do kapsy....minimálně.......to bych také do té modernizace šel, za nějaký ten "desátek" :)
  Skrýt celý příspěvek

 • wlko
  23:05 30.08.2016

  Je celkom vtipné ako tu niektorí diskutujúci púštajú von svoje fantázie :D

  Ak niekto napíše že CEASAR alebo ATMOS sú pre profesilnálnu armádu možnosť tak ja neviem. To už môžete ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je celkom vtipné ako tu niektorí diskutujúci púštajú von svoje fantázie :D

  Ak niekto napíše že CEASAR alebo ATMOS sú pre profesilnálnu armádu možnosť tak ja neviem. To už môžete rovno nakúpiť ťahané húfnice...tie budú predsa ešte lacnejšie :D

  Tak isto aj nákup použitej techniky v potrebnom množstve a stave je dnes už skôr utopia. V tejto súvislosti sa tu často spomínala pzh2000 avšak pre krajinu ktorá má celkom kvalitnú cestnú sieť je pásová húfnica skôr na obtiaž.

  Archer alebo AGM vyzerajú ako lákavé alternatívy avšak je to troška iná cenová kategória.

  Modernizácia DANY bude dávať zmysel...ale iba vtedy ak sa nebudú robiť zbytočne komplikované zásahy. Niektorí navrhujú hlaveň v ráži 155mm. Avšak to je dosť zložitá úprava a navyše načo vyvíjať prakticky novú húfnicu keď to susedia už urobili dávno.

  Ponúka sa tu však istá alternatíva... jedna plne pancierovaná kolesová húfnica v NATO-ráži a s malou osádkou...
  Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  22:45 30.08.2016

  Rase:
  :-) jo promin

  stirling:

  Jináč co se týče Strnada,tak já proti němu nic nemám,bůh chran.Je to prostě borec,který na co šáhne tam se daří.Mnohdy raději čtu články ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Rase:
  :-) jo promin

  stirling:

  Jináč co se týče Strnada,tak já proti němu nic nemám,bůh chran.Je to prostě borec,který na co šáhne tam se daří.Mnohdy raději čtu články Stranadovi a jeho holdingu než o naší armádě.Jenom tiše sleduji jak si naši a slovenskou armádu zaháčkovává,neustále je o krok vepředu před tím co bude AČR požadovat a co je pálí.Konec konců Strnad je tím kdo do naší země přináší nové technologie (Pandur,TITUS,ASCOD,možná radary Madr a dělostřelecký systém Caesar) a tím navrací Československému zbrojnímu průmyslu schopnost a věhlas.Pokud bude svým zaměstnancům dobře platit,přinášet další pracovní příležitosti,danit v ČR a korupce ho bude jen míjet,tak to pro mě bude nadále zlatý člověk.A v tom případě at klidně dodává naší AČR od hodinek přes auta, tanky až po opravy velkých letadel a bude mi to šuma fuk.Otázka spíše zní jak si to AČR ošefuje pač většina zakázek by byla bez výběrového řízení,tendrů atd,což jim stejně nejde a vše jen trvá a trvá a nic.
  Skrýt celý příspěvek

 • Argonaut.CZ
  22:07 30.08.2016

  U armádní výzbroje je dle mého názoru jedním z klíčových parametrů buď schopnost se vybavit dostatečnou zásobou náhraních dílů, nebo ještě lépe schopnost zbraň a komponenty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  U armádní výzbroje je dle mého názoru jedním z klíčových parametrů buď schopnost se vybavit dostatečnou zásobou náhraních dílů, nebo ještě lépe schopnost zbraň a komponenty vyrábět.

  Pro mě je to třeba daleko důležitější, než mít nejposlednější výkřik techniky. Tím nechci říci, že to nemá být co nejlepší možné, ale jako průmyslový stát nemůžeme vše jen nakupovat. Proč obdobně velké státy jsou schopny se svou průmyslovou základnou vyrábět moderní zbraně a my už ne? Kromě ručních zbraní vše prakticky skončilo.

  Takže za mě klidně modernizace od České firmy. Ale ještě lépe podpora státu a vývoje nových kompletů, nebo aspoň inteligentní munice.
  Skrýt celý příspěvek

 • cejkis
  22:04 30.08.2016

  Hezká debata, ale mějte napaměti, že Babiš nemá podíly jen v Agrofertu.....

  Hezká debata, ale mějte napaměti, že Babiš nemá podíly jen v Agrofertu.....

 • Rase
  21:52 30.08.2016

  kalamar:
  ...a já ji tupě opsal :) Přepočet na 1.1 mil.$ sedí.

  kalamar:
  ...a já ji tupě opsal :) Přepočet na 1.1 mil.$ sedí.

 • kalamar
  21:32 30.08.2016

  omlouvám se mám tam chybu,jedná se o 27 mega za 1 DANU

  omlouvám se mám tam chybu,jedná se o 27 mega za 1 DANU

 • Rase
  21:29 30.08.2016

  Koukal jsem trochu na ty ceny - berte je s rezervou. ATMOS má stát cca 10 mil.$, Caesar (první verze) 5.5 mil.$, Archer 4.2 mil.$, NORA B-52 (první verze) 0.7 mil.$ (2005). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koukal jsem trochu na ty ceny - berte je s rezervou. ATMOS má stát cca 10 mil.$, Caesar (první verze) 5.5 mil.$, Archer 4.2 mil.$, NORA B-52 (první verze) 0.7 mil.$ (2005). Modernizace houfnic na standart M1M by tedy byla 1.1 mil.$ (270 mil.Kč).
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  21:24 30.08.2016

  kalamar: asi tam máš překlep mluvil o ceně modernizace 1 m euro takže cca těch 27 m czk. Kolik stojí třeba něco levnějšího automatizovaného netuším. Takhle by to vyšlo na 1,35 mld ...
  Zobrazit celý příspěvek

  kalamar: asi tam máš překlep mluvil o ceně modernizace 1 m euro takže cca těch 27 m czk. Kolik stojí třeba něco levnějšího automatizovaného netuším. Takhle by to vyšlo na 1,35 mld czk za 50 ks
  Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  21:24 30.08.2016

  Pokud se bude přecházet na 155mm, tak to bude jako vařit sekyrkovou polívku.

  Dá se hlaveň ze Zuzany, nový závěr ze Zuzany, podavač munice ze Zuzany.....časem se zjistí, že je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pokud se bude přecházet na 155mm, tak to bude jako vařit sekyrkovou polívku.

  Dá se hlaveň ze Zuzany, nový závěr ze Zuzany, podavač munice ze Zuzany.....časem se zjistí, že je zastaralý podvozek, tak se vymění i ten a bude hotovo :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  21:23 30.08.2016

  to kalamar - 270mio je 10 mil euro za to si Thajsko v roce 2012 kupovalo nový.

  to kalamar - 270mio je 10 mil euro za to si Thajsko v roce 2012 kupovalo nový.

 • stirling
  21:10 30.08.2016

  CSG fandím a nevidím důvod proč od nich nekupovat, ale přece ne vše co udělají... Stačí, že Strnad dodá podvozek a kabinu z tatry ostatní ať se nakoupí jinde, klidně věž z evy či ...
  Zobrazit celý příspěvek

  CSG fandím a nevidím důvod proč od nich nekupovat, ale přece ne vše co udělají... Stačí, že Strnad dodá podvozek a kabinu z tatry ostatní ať se nakoupí jinde, klidně věž z evy či zuzany 2, prostě ať vyberou něco za rozumnou cenu co nejvíce automatizované a bude to mít daleko větší bojovou hodnotu než jakákoliv dana. Ať pan Strnad není nenažranej tím si akorad proti sobě poštve veřejné mínění. Prostě tentokrát by dodal jen auto a věž se na to jen posadí, asi to nebude takovej vejvar, ale myslím, že slušný zisk z toho i tak bude mít.
  Skrýt celý příspěvek

 • kalamar
  21:04 30.08.2016

  Jedna modernizovaná DANA M1M má stát kolem 270mil. asi v té levnější variantě s 152mm laufem.
  Nový dělostřecký systém je dle slov pana Babiše až 6x dražší,hold Babiš už dělá i do ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jedna modernizovaná DANA M1M má stát kolem 270mil. asi v té levnější variantě s 152mm laufem.
  Nový dělostřecký systém je dle slov pana Babiše až 6x dražší,hold Babiš už dělá i do armády.

  Jednou ze zvažovaných cest je tak následující uspořádání dělostřelectva Armády ČR:
  + 1 oddíl modernizovaných samohybných houfnic DANA (ráže 152 mm nebo 155 mm)
  + 1 oddíl lehkých samohybných houfnic na podvozku TATRA (155 mm)
  + 1 oddíl raketometů na podvozku TATRA

  - Pokud by MO do 10 let prvnímu oddílu vyměnily Dany třeba za CAESARy od Nextru a Dany dali třeba záložákům.
  A pořídili k tomu ještě dělostřelecký systém na pásovém podvozku budoucího BVP tak by ten dělostřelecký koncept dával větší smysl.Stejně to bude všechno vyrábět Strnad o tom jsem už přesvědčen.
  Stejně by mě zajímalo kdy MO se novou modernizací DAN zabývalo když už ted má Strnad novou DANA M1M hotovou,typuji minimálně rok stará záležitost a naservírovali to nám až dnes jak hotovou věc.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  20:46 30.08.2016

  Jestli ono hlavním důvodem nebude poskytnout CSG čas k vyvinutí systému, který by měl šanci na úspěch v předpokládaném tendru :-/

  Jestli ono hlavním důvodem nebude poskytnout CSG čas k vyvinutí systému, který by měl šanci na úspěch v předpokládaném tendru :-/

 • Rase
  20:03 30.08.2016

  JP--:
  Přesně tak, ať nám netvrdí, že nové houfnice, jako je ATMOS, CAESAR2, polský KRYL nebo srbská NORA B-52, jsou drahé. Přeci jen si je můžou dovolit i státy jako Kamerun atd. ...
  Zobrazit celý příspěvek

  JP--:
  Přesně tak, ať nám netvrdí, že nové houfnice, jako je ATMOS, CAESAR2, polský KRYL nebo srbská NORA B-52, jsou drahé. Přeci jen si je můžou dovolit i státy jako Kamerun atd. vznikly jako alternativa k taženému dělostřelectvu.
  Archer, nebo moderní pásové houfnice by byly drahé, ale i tyto lehké houfnice jsou mnohem dál než kdy bude modernizovaná DANA. Navíc jsou kompatibilní s NATO, tak můžou používat i munici s dalekým dostřelem. Není problém koupit jen zbraňovou část a zbytek obstará Tatra (podvozek a pancéřovaná kabina).
  Skrýt celý příspěvek

 • JP--
  19:50 30.08.2016

  Koho zas taková blbost na MOD napadla? O nutnosti přechodu na 155mm se mluví 20 let a teď vymyslej modernizaci? cokoliv i třeba něco jako ATMOS 2000 na podvozku Tatry je 100 x ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Koho zas taková blbost na MOD napadla? O nutnosti přechodu na 155mm se mluví 20 let a teď vymyslej modernizaci? cokoliv i třeba něco jako ATMOS 2000 na podvozku Tatry je 100 x lepši
  Skrýt celý příspěvek

 • czechpatriot
  19:43 30.08.2016

  To je takový problém ty děla převrtat na 155mm? Zdaleka to nebude tak dobré jako nové dělostřelectvo, na druhou stranu by to bylo lepší, než tam dám jen počítač a nový lak.

  To je takový problém ty děla převrtat na 155mm? Zdaleka to nebude tak dobré jako nové dělostřelectvo, na druhou stranu by to bylo lepší, než tam dám jen počítač a nový lak.

 • Larry
  18:14 30.08.2016

  To Vrata:
  Vážený pane.
  V ČSSR konkretně VCHZ Pardubice závod "speciální výroba" se vyráběla i munice do raketometů GRAD. A to dokonce technologií šnekování. To, že naši spojenci ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Vrata:
  Vážený pane.
  V ČSSR konkretně VCHZ Pardubice závod "speciální výroba" se vyráběla i munice do raketometů GRAD. A to dokonce technologií šnekování. To, že naši spojenci si přáli v r. 90 ukončení výroby skončilo demontáží a likvidací výroby. Taktéž výroba samospalitelných nábojů utáhla ekonomicky fabriku s 10k zaměstnanci. V té fabrice spáchal i tým techniků na kolenou balistické analyzátory s profesionálními výsledky kde výstup byl do PC řady 286 později 386.
  Měření probíhalo nejen tezometricky, ale i piezoelektricky.
  Team rozpuštěn a propuštěn Dnes si na tomto mastí kapsu jistá firma Kistler ze Švýcarska.
  Vyrobit lze cokoliv. Jenže... musíte mít kvalifikované lidi se zkušenostmi, peníze na investice do výroby.jak veliká (ks) bude objednávka MO ČR??? A zkuste si udělat kalkulaci Navíc musí proběhnout standartní výběrové řízení. kde máte jistotu, že to vyhraje firma z ČR a nikoliv německý Rheinmetall ??, nebo jiný???
  Z Ukrajiny nedovezete nic. Ačkoliv v ČR se jistý výrobce munice, výbušnin a střelivin rozpadá, tak ještě před 4mi lety statečně manažeři radili právě ukrajincům, jak modernizovat výrobu TPH . Ta fabrika je na východě a mám privátní informace, že ji inženýři zdokumentovali, demontovali, zabednili a odvezli.
  Z Ukrajiny nedostanete nic a RF vám nic neprodá.
  Takže jediná možnost je výběrové řízení, posoudit vše pro a proti a nákup nových dělostřeleckých systémů s ráží 155mm.
  A vybrané firmě maximálně tak odprodat za cenu obvyklou na trhu stávající DANY .
  Dřív než Dany na přání spojenců budeme muset věnovat zdarma nějaké zablešené armádě jako je např. gruzínská. (právě tam už jsme dodali várku DAN 152mm z bývalé výzbroje AČR v 90tých letech.)
  Suma sumárum.... proč platit 2x a to v rozmezí několika let ???
  zaplatit jednou a pořádně.
  ----------------
  "Nejsem tak bohatý, abych si mohl dovolit kupovat levné věci "
  Rotschild
  Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  17:53 30.08.2016

  Naše armáda má několik stovek bojeschopných vojáků v případě konfliktu mohou nastoupit Aktivní zálohy,ale kdo potom jen se podívejte kolem sebe.Takže každá modernizace znamená ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Naše armáda má několik stovek bojeschopných vojáků v případě konfliktu mohou nastoupit Aktivní zálohy,ale kdo potom jen se podívejte kolem sebe.Takže každá modernizace znamená vyhozené peníze a samozřejmě korupci,jak je u nás špatným zvykem.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jakub2
  16:56 30.08.2016

  Vážení přátelé nezoufejte! AČR bude případného nepřítele bombardovat seriály s panem ministrem v hlavní roli. PSYOPS k nezaplacení.

  Letos v AČR nebudeme nakupovat vůbec nic, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vážení přátelé nezoufejte! AČR bude případného nepřítele bombardovat seriály s panem ministrem v hlavní roli. PSYOPS k nezaplacení.

  Letos v AČR nebudeme nakupovat vůbec nic, protože na podzim jsou volby a pan ministr financí potřebuje snížit DPH na čepovaném pivu, jinak ty krajské volby prosere. Letos to jen koblihama prostě neutáhnou. ANO, bude líp.
  Skrýt celý příspěvek

 • SeaWolf
  16:45 30.08.2016

  no paráda teda ... uff
  155m hlavně na 40 let staré podvozky má takový smysl jako rvát bezosádkovou věž RCWS Samson na OT64.

  Pokud myslí vážně ( a v to doufám ) že je to ...
  Zobrazit celý příspěvek

  no paráda teda ... uff
  155m hlavně na 40 let staré podvozky má takový smysl jako rvát bezosádkovou věž RCWS Samson na OT64.

  Pokud myslí vážně ( a v to doufám ) že je to modernizace na maximálně 10 let a pak se koupí něco zcela nového tak zmodernizovat jen to nejnutnější za co nejméně.

  Co mimo tento nákup dělá tažné dělostřelectvo na které jsme v předminulé dekádě zcela rezignovali a dnes na Ukrajině ukazuje svou nezastupitelnou roli?
  Skrýt celý příspěvek

 • Vrata
  15:56 30.08.2016

  Pochybuji, ze Cesko a Slovensko potrebuji kupovat standardni hloupou munici do 152mm del v Rusku nebo na Ukrajine. Predpokladam, ze tyhle veci se u nas vyrabely uz za bolsevika a ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Pochybuji, ze Cesko a Slovensko potrebuji kupovat standardni hloupou munici do 152mm del v Rusku nebo na Ukrajine. Predpokladam, ze tyhle veci se u nas vyrabely uz za bolsevika a technicky by nemel byt problem to vyrobit znovu. Ostatne, pokud vim, tak se u nas vyvijel i novy podkaliberni protipancerovy naboj do modernizovanych T72 - akorat nevim, jak to dopadlo a jestli se vyrabi.
  Skrýt celý příspěvek

 • Jura99
  15:54 30.08.2016

  Vyměnit lauf asi není tak velký problém jako odladit to, aby s tím bezchybně pracoval nabíjecí automat. A že by tam pak pasovala munice NATO ? Tak to bych nechal na někoho, kdo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Vyměnit lauf asi není tak velký problém jako odladit to, aby s tím bezchybně pracoval nabíjecí automat. A že by tam pak pasovala munice NATO ? Tak to bych nechal na někoho, kdo tomu rozumí, ale obávám se, že samotný kalibr 155mm a k tomu původní nabíjecí automat ještě zdaleka neznamená, že to NATO munici spolkne. Jinak ZUZANA 2 nevychází "přímo" z DANA. Jsou mezi nimi ještě ONDAVA a ZUZANA (1). Hlavním rozdílem je celospalitelná munice, tomu odpovídající nabíjecí automat, pak samozřejmě ráže a délka hlavně. Nápad modernizace není principiálně vadný, záleží na tom nejdůležitějším, na ceně. Zajímavé je, že řízení palby je od Retie (což je další podnik CSG), že se neobrátili na Slováky a jejich Delsys, podobně jako při zakázce na Vampiry pro Indonézii.
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  14:59 30.08.2016

  Mno nevím, ale měnit laufy na starých rozhrkaných strojích podle mne nemá moc smysl.

  Mírná modernizace (balistická ochrana posádky, systém řízení palby...) spojená s generální ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Mno nevím, ale měnit laufy na starých rozhrkaných strojích podle mne nemá moc smysl.

  Mírná modernizace (balistická ochrana posádky, systém řízení palby...) spojená s generální opravou, za nízkou cenu a s perspektivou odchodu do mobilizačních záloh kolem roku 2020 a nahrazením moderními systémy, proč ne. Cokoliv jiného je plýtvání prostředky.

  pro juhelak: Podle mě už tam někdo jinej být měl! A ani teď není třeba čekat do voleb, jsou za rok nebo kdy, to ještě může schopný ministr ledasco zvládnout.
  Skrýt celý příspěvek

 • D.i.p
  14:56 30.08.2016

  Myslím, že právě teď ta modernizace začíná mít nějaké obrysy. Bylo jasné, že nepůjde nakoupit všechno hned. Lepší než bezhlavé nakupování.
  Možná se začíná přemýšlet i o nějaké ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že právě teď ta modernizace začíná mít nějaké obrysy. Bylo jasné, že nepůjde nakoupit všechno hned. Lepší než bezhlavé nakupování.
  Možná se začíná přemýšlet i o nějaké technice pro zálohu, kterou by se mohly později stát třeba Dany. Taky se asi dává trochu času českým zbrojařům.
  Ale už by to opravdu něco chtělo! :-)
  Skrýt celý příspěvek

 • honza64
  14:51 30.08.2016

  Rozhodnutí modernizovat stávající 152mm houfnici DANA jen ukazuje na bezradnost, nekompetentnost vrcholného vedení AČR, které se stalo loutkami lobistů s Excalibur.Army.

  Rozhodnutí modernizovat stávající 152mm houfnici DANA jen ukazuje na bezradnost, nekompetentnost vrcholného vedení AČR, které se stalo loutkami lobistů s Excalibur.Army.

 • skelet
  14:18 30.08.2016

  doufejmež, že onen vojenský zdroj má pravdu a součástí modernizace bude i výměna laufu za ráži 155mm..

  doufejmež, že onen vojenský zdroj má pravdu a součástí modernizace bude i výměna laufu za ráži 155mm..

 • CerVus
  13:50 30.08.2016

  Tady se budou modernizovat houfnice za několik miliard s tím, že se za 10 let stejně vyřadí. Už se mi chce zase brečet.

  Tady se budou modernizovat houfnice za několik miliard s tím, že se za 10 let stejně vyřadí. Už se mi chce zase brečet.

 • Rase
  13:39 30.08.2016

  Všechny ty nově plánované zbrojní zakázky asi nejdou vyřídit hned, ale minimálně u vrtulníků už měl být vybraný výrobce, nebo se už mohly testovat ty nejideálnější stroje. Zkrátka ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Všechny ty nově plánované zbrojní zakázky asi nejdou vyřídit hned, ale minimálně u vrtulníků už měl být vybraný výrobce, nebo se už mohly testovat ty nejideálnější stroje. Zkrátka nějaký posun, už se to řeší dost dlouho. Přitom se o této zakázce již mlčí (místo toho se mluví o houfnicích atd.). Vzhledem k tomu, jaká priorita byly tyto vrtulníky, tak čekám že bude známý výrobce do konce roku (nebo alespoň konkrétní stroje v soutěži).
  Jo a ke strojům, které jsou potencionálními nástupci našich BVP, si nyní můžeme přičíst i polského Anderse. U Obrumu oprášili tento projekt (jen IFV variantu) a prohnali vozidlo faceliftem. Očividné se připravují na nový tendr (jak v PL tak asi i v ČR).
  Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  13:26 30.08.2016

  takže.. dostřel na současnou dobu mizerný, podvozek hodně starý, pancéřová ochrana bude nižší jak u zásobovacích T815-7 (level 1 vs level 2, resp.level3). Takže jediné plus bude ...
  Zobrazit celý příspěvek

  takže.. dostřel na současnou dobu mizerný, podvozek hodně starý, pancéřová ochrana bude nižší jak u zásobovacích T815-7 (level 1 vs level 2, resp.level3). Takže jediné plus bude nové řízení palby...
  http://www.parlamentnilisty.cz...
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  13:25 30.08.2016

  Tak nějak když si srovnám jak dopadl Gripen proti modernizaci Migu 29 na Slovensku, modernizace T72 m4cz proti zvažovanému Leo ze španělska (špatný tech.stav), částečná modernizace ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Tak nějak když si srovnám jak dopadl Gripen proti modernizaci Migu 29 na Slovensku, modernizace T72 m4cz proti zvažovanému Leo ze španělska (špatný tech.stav), částečná modernizace KUB s původní raketou, kanón Plamen (měli nám prý v NATO utrhnout ruce jak to bylo dobré) a další projekty- vychází mi z toho, že nejlepší pro ačr by bylo kupovat zcela nové, pokud možno kompatibilní západní (anebo nové kooperační české) zbraně v menších počtech přes agenturu NATO, popř. FMS. Každý rok se zaměřit na jednu velkou položku a dotáhnout ji. Vyhýbat se dočasným řešením – absolutně nefungují. Např. slovenský nákup vrtulníků a polský nákup Rosomáků hodnotím jako příkladný (tam jsou ale jen tyto případy vzorové). Někdy méně je více. :-) vlastně vždycky.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  13:21 30.08.2016

  ...rýpali někteří do Poláků jak nakupují a nenakupují, ale tohle je snad ještě horší...
  Zdá se mi, že se tento stát z hlediska neprůhlednosti a narukujdoucnosti různým mafiím zase ...
  Zobrazit celý příspěvek

  ...rýpali někteří do Poláků jak nakupují a nenakupují, ale tohle je snad ještě horší...
  Zdá se mi, že se tento stát z hlediska neprůhlednosti a narukujdoucnosti různým mafiím zase vrátil kousek zpátky... bez ohledu na resort. Začíná to zase smrdět kříšťálovým Grossem a tyvoevocojde Řebíčkem...
  Skrýt celý příspěvek

 • pks_
  13:10 30.08.2016

  Dostřel 20-25km: tady si musíme uvědomit, že s rostoucím dostřelem klesá přesnost zásahu a to lze vyřešit jedině naváděnou municí, která je pekelně drahá (M982 Excalibur - 54000$, ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Dostřel 20-25km: tady si musíme uvědomit, že s rostoucím dostřelem klesá přesnost zásahu a to lze vyřešit jedině naváděnou municí, která je pekelně drahá (M982 Excalibur - 54000$, M1156 Precision Guidance Kit - 10000$).

  Nenaváděná munice má na 30km kruhovou odchylku nad 250m a v tom případě má smysl jen palba na plošné cíle a využití mnoha hlavní najednou.

  Domnívám se, že by bylo lépe zaměřit se na raketomety s naváděnými raketami. Mají šanci dostřelit dále a jsou výrobně jednodušší (nabíjení a GPS navádění raket).
  122mm rakety do raketometů odvozených od GRAD s GPS naváděním dělají asi jen Číňani - BRE7 (dostřel 40km, kruhová odchylka 20m, cena ?)
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  12:49 30.08.2016

  Souhlas je to až trapné, když se chtěli utopit prachy tak se nakoupilo blbostí ze dne na den viz třeba dingo a teď např. víme, že chceme 20 pandurů a 42 titusů a za dva roky nejsme ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Souhlas je to až trapné, když se chtěli utopit prachy tak se nakoupilo blbostí ze dne na den viz třeba dingo a teď např. víme, že chceme 20 pandurů a 42 titusů a za dva roky nejsme schopni ani podepsat smlouvu??? To samé radary ty nakupujeme minimálně 2 roky když k tomu přidám nějaké odvolání tak budem rádi pokud přijde první do armády v roce 18 a možná také 20... neuvěřitelné, že je u nás možné tolerovat takové lajdácké vedení.
  Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  12:42 30.08.2016

  ...způsob tohoto ministrování zdá se mi býti poněkud nešťastným...

  ...způsob tohoto ministrování zdá se mi býti poněkud nešťastným...

 • Rase
  12:40 30.08.2016

  Marthy:
  Tak určitě by se dala nakoupit moderní munice ráže 152 i na Ukrajině, klidně i licence na výrobu v ČR, ale doufám že ráže 152 je pro AČR minulostí. Pokud by MO zadalo ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Marthy:
  Tak určitě by se dala nakoupit moderní munice ráže 152 i na Ukrajině, klidně i licence na výrobu v ČR, ale doufám že ráže 152 je pro AČR minulostí. Pokud by MO zadalo modernizaci DANA M1M a zároveň oznámilo, že cca v roce 2020 holdá vypsat tendr na novou hofnici dle snadardů NATO (ráže 155, daleký dostřel atd.), bylo by to ideální řešení - a nikdo by nepípl ani slovo. Možná MO nějakou koncepci má a jen o ní nemluví...
  Skrýt celý příspěvek

 • Strategist
  12:40 30.08.2016

  Nechápu to, jakýkoliv prostředek CZ Armády, co se má vyměnit, protože pamatuje sověty modernizujeme z důvodu nedostatku financí. Tak kam ty prachy jdou??? Kdyby jsme koupili nové ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu to, jakýkoliv prostředek CZ Armády, co se má vyměnit, protože pamatuje sověty modernizujeme z důvodu nedostatku financí. Tak kam ty prachy jdou??? Kdyby jsme koupili nové vrtulníky a tanky tak chápu, že nemáme na dělostřelectvo, ale my nekoupili nic a stejně na nic nového nemáme :(
  Naše dělostřelectvo? To je k smíchu pomalu, nemáme ani ty grady, které se ukázaly jako výborný bojový prostředek na Ukrajině. Dělostřelectvo je jedna z nejdůležitějších částí armády a to jak ho AČR zanedbává je zahrávání z ohněm.
  Skrýt celý příspěvek

 • Marthy
  12:33 30.08.2016

  Další možnost jak efektivně a relativně levně posílit naše dělostřelectvo je zmodernizovat stávající SH na verzi Dana M1M a k tomu nakoupit zásobu munice ráže 152mm z Ruska.Určitě ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Další možnost jak efektivně a relativně levně posílit naše dělostřelectvo je zmodernizovat stávající SH na verzi Dana M1M a k tomu nakoupit zásobu munice ráže 152mm z Ruska.Určitě mají v té ráži různou munici,třeba s pomocným pohonem a koncovým navedením.
  Tohle se ale pochopitelně jen těžko stane...
  Skrýt celý příspěvek

 • Rošťák
  12:24 30.08.2016

  Hmmm... tak to mě také zklamalo, i když pokud by DANA přešla na ráži 155 tak by možná 10 let vydržela a mohla vytvořit mobilizační zálohu, i když na druhou stranu, jsou podvozky ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Hmmm... tak to mě také zklamalo, i když pokud by DANA přešla na ráži 155 tak by možná 10 let vydržela a mohla vytvořit mobilizační zálohu, i když na druhou stranu, jsou podvozky přetížené i nyní ....

  Jinak prosím nezmiňujte se o Šakalovy, nebo to někoho napadne a co potom ....
  Skrýt celý příspěvek

 • juhelak
  12:22 30.08.2016

  za tri roky zadnou vetsi zakázku nedotáhli, tak hlavně že nemají peníze :D. Nejvetsi problém je to ze nejsou schopni něco koupit..v tomhle me MO zklamalo a po volbách by tam mel ...
  Zobrazit celý příspěvek

  za tri roky zadnou vetsi zakázku nedotáhli, tak hlavně že nemají peníze :D. Nejvetsi problém je to ze nejsou schopni něco koupit..v tomhle me MO zklamalo a po volbách by tam mel jit někdo jinéj..
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:40 30.08.2016

  Je prostě potřeba najít rozumný průnik mezi obranyschopností, podporou domácích zbrojovek, exportem a cenou – samozřejmě s nějakou budoucí vizí bojové činnosti. V ačr se zdá, že se ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Je prostě potřeba najít rozumný průnik mezi obranyschopností, podporou domácích zbrojovek, exportem a cenou – samozřejmě s nějakou budoucí vizí bojové činnosti. V ačr se zdá, že se to aktuálně nedaří- moc často se názor otáčí. Na druhé straně to není úplně jednoduché- Kosovo, Afgánistán, Ukrajina, mezinárodní cvičení – pokaždé se chce něco jiného, často protichůdného ..:-). Toto ale klade velký důraz na koncepci a na dodržení koncepce- možná by bylo vhodné koncepci více konzultovat s místními spojenci.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:32 30.08.2016

  Na jednu stranu se představitelé armády ohánějí tím, jak je exsovětská technika morálně zastaralá, nemá smysl ji dál provozovat a v zápětí se modernizují Sokoly, Dany atd. (jak ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Na jednu stranu se představitelé armády ohánějí tím, jak je exsovětská technika morálně zastaralá, nemá smysl ji dál provozovat a v zápětí se modernizují Sokoly, Dany atd. (jak píše Kazd). Tahle česká cesta je taková podivná. Chápu že nejsou peníze na všechno, ale snaha dělat si veškerou techniku v ČR, bez cizí pomoci, je poněkud pitomá (vždycky to bude zastaralé už jako nové) - viz dostřel 20-25 km.
  Kdyby peníze vyčleněné na modernizaci dali do kupy, prodali stávající techniku + munici, a požádali vládu o extra finance (doplatek rozdílu) na novou techniku, bylo by to lepší řešení, než tohle. Až dojde munice ráže 152mm, novou kupovat nemá smysl, tak se nákup nových děl bude muset řešit nanovo...
  ps. ještě tomu chybí jen ten velký comeback Šakala jako nového BVP :D
  Skrýt celý příspěvek

 • JiriR
  11:21 30.08.2016

  To Kazd:
  Celkem souhlas, až na ten KUB, myslím, že je lepší mít modernizovaný KUB než nic- protože nejsou peníze, ovšem nejlépe s raketou Tamir a v počtu min 6 ks (ideálně 8 ks). ...
  Zobrazit celý příspěvek

  To Kazd:
  Celkem souhlas, až na ten KUB, myslím, že je lepší mít modernizovaný KUB než nic- protože nejsou peníze, ovšem nejlépe s raketou Tamir a v počtu min 6 ks (ideálně 8 ks). Tamir má dosah daleko větší než je radar 2K12, ale brzo tady budou nové MADR radary, které by mohly převzít navádění v ČR (nějaká elektronická centrála- podobně to maj USA u Patriot, v ERA by to snad dokázali). Pro případ expedice by byla Tamir naváděná radarem 2K12.
  Skrýt celý příspěvek

 • kazd
  11:02 30.08.2016

  "pokud je na skladech dost munice ráže 152"
  tak to stojí peníze a navíc má munice nějakou životnost, musí se opakovaně zkoumat vzorky atd...

  Velmi zajímavé je prostudovat si ...
  Zobrazit celý příspěvek

  "pokud je na skladech dost munice ráže 152"
  tak to stojí peníze a navíc má munice nějakou životnost, musí se opakovaně zkoumat vzorky atd...

  Velmi zajímavé je prostudovat si růst vývozu zbraní z ČR resp. vývozu i z našeho pohledu technologicky zastaralých zemí jako je Bulharsko.
  Je to díky obrovské potávce z blízkého východu a Afriky, kde překvapivě největší odběratel USA zbraní (Saudská arabie) platí obrovské peníze za bývalou sovětskou technku na vyzbrojení "rebelů" a protistrana reaguje.

  Pokud už chce Strnad nějaké drobné tak ať na těch Danách udělá nějký servis a vyveze se to rychle ven dokud to jde.
  Modernizovat nemusí být úplně špatné, ale modernizovat protože nejsou peníze je nesmysl, naprosto v duchu přístupu MO.
  Ve výsledku budem mít modernizované Dany, modernizované sokoly, modernizované Mi171, ještě někoho napadne modernizovat KUB, protože na rakety už po nákupu radarů nezbude, pak oprášime šakala a máme to v cajku.
  Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:47 30.08.2016

  Jako druhosledová houfnice, proč ne - i kdyby měly jít jen do mobilizačních skladů. Vyhozené peníze to nejsou, navíc pokud je na skladech dost munice ráže 152, tak pro případ nouze ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jako druhosledová houfnice, proč ne - i kdyby měly jít jen do mobilizačních skladů. Vyhozené peníze to nejsou, navíc pokud je na skladech dost munice ráže 152, tak pro případ nouze se to hodí (domobranu). Jisté ale je, že pro armádu je nutná nová houfnice ráže 155mm. Ať mi netvrdí, že osmikolová Tatra, s třeba čtyřdveřovou pancéřovanou kabinou (opět od Tatry) s dělostřeleckým modulem z houfnice Caesar II (což je vyzkoušené) nebo něčím od Izraelců, je problém koupit. Jasně, bylo by to drahé, ale pokud by se u DAN měnila i ráže na 155mm a veškeré systémy, tak ten rozdíl nemůže být tak razantní.
  Ale jak říkám, jako druhosledová houfnice nevypadá Dana M1M (upravená M1CZ) tak špatně.
  Skrýt celý příspěvek

 • ruleta
  10:38 30.08.2016

  Nesmyslna modernizace kor kdyz se planuje po 2020 nakup modernich 155mm prostredku, potom v tomto nevidim zadny smysl. Koncepce - 3 radky, raketove prostredky - 2 radky. A ty ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Nesmyslna modernizace kor kdyz se planuje po 2020 nakup modernich 155mm prostredku, potom v tomto nevidim zadny smysl. Koncepce - 3 radky, raketove prostredky - 2 radky. A ty parametry u te modernizovane verze ... nechtel bych byt delostrelec armady CR v modernim konfliktu - to si to parte muzu uz dopredu napsat sam.

  Kdyby existovalo neco sirsiho jako - modernizace, po roce 2020 nakup, modernizovane do zaloh etc. ale takhle to vypada opet na vyhazovani penez pro "mistni".
  Skrýt celý příspěvek

 • Gorn
  10:37 30.08.2016

  Jan Grohmann: nezlobte se ale "MRAP Titus" je prostě špatně. Titus se píše správně TITUS protože je to zkratka (Tactical Infantry Transport and Utility System) a z té zkratky je ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Jan Grohmann: nezlobte se ale "MRAP Titus" je prostě špatně. Titus se píše správně TITUS protože je to zkratka (Tactical Infantry Transport and Utility System) a z té zkratky je snad jasné že MRAP to není (ono utility). Co se označení MRAP týče, tak ho používá hojně spousta zdrojů, ale NEXTER i TATRA TRUCKS na svých webech TITUS označují jako "multirole armoured vehicle".
  Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  10:31 30.08.2016

  Ať nákup odloží třeba o rok/dva, to by bylo v pohodě navíc domluvit nějaký splátkový kalendář dnes také není problém, ale investovat do dan??? Proč sakra, to jsme se nepoučili z ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Ať nákup odloží třeba o rok/dva, to by bylo v pohodě navíc domluvit nějaký splátkový kalendář dnes také není problém, ale investovat do dan??? Proč sakra, to jsme se nepoučili z t72? Hlavně ať zase vrátí něco do rozpočtu, že to nestačili utratit chytráci. Jde to opravdu rychlostí blesku, babiš zajel do tatrovky a už z logického nákupu je nesmyslná modernizace viz
  https://youtu.be/lCuWU_0qohk?t...
  Skrýt celý příspěvek

 • apache
  10:05 30.08.2016

  Za mě teda ohromné zklamání. Již pár let to vypadalo, že naše armáda získá opravdu moderní prostředek a nakonec to skončí takovým fiaskem. Když jsem poprvé viděl modernizaci Dany ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Za mě teda ohromné zklamání. Již pár let to vypadalo, že naše armáda získá opravdu moderní prostředek a nakonec to skončí takovým fiaskem. Když jsem poprvé viděl modernizaci Dany od Excalibur army, modlil jsem se, aby nikoho nenapadlo to koupit. A dlouho se zdálo, že mají všichni zodpovědní lidé všech pět pohromadě. Bohužel, raketově rozrůstající strnadovo impérium s sebou nese to, čeho jsem se bál - monopol a tlaky na nesmyslné nákupy. Takto nemáme peníze, a tak ty peníze co nemáme vyhodíme za starej křáp v novém kabátě, kterej okamžitě po zavedení bude zastaralý a hluboko za aliančními standardy. Zisk pro Stranada. A za pár let nám nezbude nic jiného, než za další peníze koupit skutečně novou a moderní techniku. A zase zisk pro Strnada. Z celé té záležitosti okolo "modernizace" dělostřelectva se mi už teď dělá špatně...
  Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:46 30.08.2016

  Vojáci mají asi jasno, MO v tom má maglajz, jako poslední dobu v téměř všech akvizicích :-/

  Vojáci mají asi jasno, MO v tom má maglajz, jako poslední dobu v téměř všech akvizicích :-/

 • Jakub2
  09:40 30.08.2016

  "...požadavky se teprve připravují..."

  Tomu se mi nějak nechce věřit. Že by vojáci nevěděli, co chtějí a neznali parametry systémů zavedených v jiných armádách?

  "...požadavky se teprve připravují..."

  Tomu se mi nějak nechce věřit. Že by vojáci nevěděli, co chtějí a neznali parametry systémů zavedených v jiných armádách?

 • JiriR
  09:15 30.08.2016

  Teoreticky je tady ještě jedna možnost modernizace Dany- i když na první pohled krkolomná ve skutečnosti velmi efektivní.
  Systém řízení palby a další věci z Dana M1M CZ nechat ...
  Zobrazit celý příspěvek

  Teoreticky je tady ještě jedna možnost modernizace Dany- i když na první pohled krkolomná ve skutečnosti velmi efektivní.
  Systém řízení palby a další věci z Dana M1M CZ nechat provést.
  Dále nechat vyrobit novou 152 mm hlaveň o 2m delší (viz. Projekt Ondava) s dostřelem 33 km.
  Vystřílet všechny náboje 152 mm.
  Poté provést vývrt hlavně na 155 mm – to co udělali Izraelci Slovincům při modernizaci T55 – převrtali 100 mm kanón na 105 mm kanón.
  Pokud by to šlo – bylo by to nejvýhodnější – pokud by to nešlo – raději koupit něco z přebytků spojenců.
  Skrýt celý příspěvek