Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Armádě ČR houfnici DANA M1M nabízí TATRA TRUCKS; větší fotoTATRA TRUCKS  

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné houfnice DANA ráže 152 mm. Původně se přitom mluvilo o nákupu nových houfnic NATO ráže 155 mm. Tento nákup se nyní z důvodů nedostatků financí odkládá.

Nákup nových děl se odkládá

Jediným dělostřeleckým útvarem Ozbrojených sil České republiky je 13. dělostřelecký pluk „JASELSKÝ“ (dříve 13.dělostřelecká brigáda). Pluk zajišťuje ve prospěch ostatních složek Armády ČR přímou i všeobecnou palebnou podporu.

Hlavním palebným prostředkem 13. dělostřeleckého pluku jsou samohybné houfnice 152 mm ShKH (Samohybná Kanónová Houfnice) vz. 77 DANA.

Maximální dostřel houfnic DANA je 20 km, rychlost střelby při automatickém nabíjení 4 výstřely/min, počet vezených nábojů 60 ks, obsluha 5 osob, maximální rychlost 80 km/h (v terénu 25 km/h). Celková hmotnost se 60 kusy nábojů je téměř 30 t.

Armáda ČR již nemá ve výzbroji žádné raketomety - poslední raketomety RM-70 GRAD ráže 122 mm vyřadila česká armáda z výzbroje v roce 2010. S nákupem nových raketometů MO ČR počítá po roce 2020.

Podle Střednědobého plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 se mezi roky 2018 až 2020 počítalo s nákupem nových samohybných houfnic ráže 155 mm.

Díky přechodu na ráži 155 mm mohla Armáda ČR začít mimo jiné používat vyspělou munici NATO, včetně přesně naváděné munice, nebo munice s dlouhým dosahem.

Také v Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 se píše:”Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl...po roce 2020 bude nutno rozhodnout o pořízení raketometů.”

Donedávna se mluvilo o nákupu 49 nových samohybných houfnic na kolové platformě TATRA. Podle MO ČR se však nákup nových houfnic odkládá a přednost dostane modernizace stávajících houfnic DANA. Modernizace přibližně 50 houfnic proběhne mezi roky 2017 až 2020.

"Cílem modernizace je zabezpečit udržení schopností dělostřelectva do doby, než budou vytvořeny podmínky pro přezbrojení dělem ráže NATO," sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR. "Důvodem je souběh finančně a časově náročných investic pro pozemní síly a vzdušné síly v období do roku 2025."

Propagační video 13. dělostřeleckého pluku.

Jaký je plán?

Rozsah, cena ani firma zajišťující modernizaci nejsou známy. Podle mediální aktivity, i s ohledem na historické a technické zkušenosti s houfnicí DANA, má největší šanci kontrakt získat firma TATRA TRUCKS, která patří do české zbrojní skupiny Czechoslovak Group (CSG).

TATRA TRUCKS nabízí pro Armádu ČR modernizovanou variantu DANA M1M. Samohybná houfnice DANA M1M je nabízená v původní ráži 152 mm, ale s prodlouženým dostřelem 25,5 km.

DANA M1M dostala zcela přepracovanou kabinu posádky, modernizovanou pohonnou jednotku, pomocnou pohonnou jednotku (APU) umožňující chod houfnice bez zapnutého hlavního motoru, novou hydrauliku zkracující přechod z pochodové do bojové konfigurace, nový balistický počítač a elektronický systém řízení palby, atd.

Informovaný zdroj z vojenské komunity však pro Armádní noviny uvedl, že jednou ze zvažovaných cest modernizace houfnic DANA je také výměna původní hlavně ráže 152 mm za novou v ráži 155 mm - to si samozřejmě vyžádá mnohem větší investice.

Nabízí se například hlavně slovenské firmy ZTS - ŠPECIÁL. Slovenská firma dodala 155mm hlavně pro samohybnou houfnici ZUZANA 2 (odkaz na stránku výrobce) od firmy KONŠTRUKTA-Defence. ZUZANA 2 přímo vychází z houfnice DANA - díky své podobnosti (designové i konstrukční) tak lze převzít konstrukční prvky houfnice ZUZANA 2 a využít je u modernizace houfnic DANA.

Stále se také v budoucnu (někdy po roce 2020) počítá s nákupem nových samohybných houfnic. Jaké má Armáda ČR v případě nákupu nových houfnic možnosti? Je jisté, že půjde o lehkou samohybnou houfnici na tatrováckém podvozku.

Zmiňované slovenské společnosti Konštrukta – Defence a ZTS Špecial nabízí například novou houfnici EVA. Aktivně si počíná také francouzská společnost Nexter, která minulý rok představila nové provedení dělostřeleckého systému CAESAR. Jako platformu Francouzi zvolili nákladní vůz Tatra T815 (8×8). Ve spolupráci firem Nexter a Tatra vznikl již MRAP Titus.

Do třetice Armáda ČR po roce 2020 plánuje nákup nových samohybných raketometů - opět můžeme počítat s tatrováckým podvozkem.

Česká firma CSG nabízí například raketomet RM-70 Vampir v sovětské ráži 122 mm. Základní tatrovackou platformu však lze osadit různými kontejnery s raketami. Izraelská firma IMI například nabízí několik modulů a raket nejrůznějších ráží, včetně ráže 122 mm.

V portfoliu IMI jsou rakety ráže 122 mm GRAD (dolet až 40 km), moduly LAR-160 pro výkonější rakety ráže 160 mm (45 km) nebo moduly EXTRA s naváděnými raketami ráže 300 mm (150 km) se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 10 m.

Jednou ze zvažovaných cest je tak následující uspořádání dělostřelectva Armády ČR:
+ 1 oddíl modernizovaných samohybných houfnic DANA (ráže 152 mm nebo 155 mm);
+ 1 oddíl lehkých samohybných houfnic na podvozku TATRA (155 mm);
+ 1 oddíl raketometů na podvozku TATRA.


Dodejme však, že tiskové oddělení MO ČR odmítlo na přímý dotaz Armádních novin rozsah modernizace (ale i nákup nových houfnic a raketometů) jakkoliv potvrdit s tím, že požadavky se teprve připravují.
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Nové letištní radiolokátory pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybralo českou firmu ELDIS Pardubice jako dodavatele nových ...

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • PavolR
  16:42 01.10.2018

  Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
  https://domov.sme.sk/c/2092694...

  Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
  https://domov.sme.sk/c/2092694...

 • Rase
  14:21 20.01.2017

  Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať už to bude cokoliv). Hlavně původní M109 je stará jako ty Dany a pokud vy to nebyla modernizovaná M109A7, tak i jejich bojová hodnata by byla stejná (jediné plus je ráže). Nejblíž je mají třeba Rakušané, Italové, Dáni, ale myslím, že by to byl krok vedle. Za pár let by se stejně musely nakupovat nové strojeSkrýt celý příspěvek

 • Nesher
  13:21 20.01.2017

  Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/us... Doufám, že to ...Zobrazit celý příspěvek

  Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/us...
  Doufám, že to nedopadne, nákup použité techniky nemusí být vždy špatně, ale zrovna M109 je opravdu už za zenitem, navíc podvozek by byl nekompatibilní jak se zbytkem dělostřelectva, tak i novým BVP.Skrýt celý příspěvek

 • pjek
  10:23 25.10.2016

  ->Lukas:
  Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

  ->Lukas:
  Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

 • pjek
  10:21 25.10.2016

  DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj ...Zobrazit celý příspěvek

  DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj hlavňových systémů jako takový. Copak se musí neustále zvětšovat ráže o mimochodem nevýznamné 3 cm? Se vší tou nákladností a nižším počtem vezené munice? Jde přece o vylepšení kinetické charakteristiky k vyšší úsťové i dopadové rychlosti nehledě na zvýšenou přesnost střelby. Copak jsme vyprodali i vojenské konstruktéry?Skrýt celý příspěvek

 • Trener
  14:40 04.09.2016

  To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování ...Zobrazit celý příspěvek

  To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování a modernizaci AČR nějak víc nevysvětlit, hlavně nastínit budoucí vývoj, či výzvy v regionu, či ve světě. Protože v komentářích se objevují názory k čemu vlastně potřebujeme to dělostřelectvo. Samozřejmě bude velmi těžké vysvětlit, nebo obhájit názor, že je jednou možné počítat s riziky v našim nejbližším okolí.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  17:55 03.09.2016

  Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :) Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także ...Zobrazit celý příspěvek

  Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :)

  Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także automatycznego, samobieżnego moździerza 120mm i ew. haubicy 122mm (oferta na eksport) - wiecie maksymalna unifikacja komponentów...Skrýt celý příspěvek

 • Zemak
  12:20 03.09.2016

  Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

  Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

 • Pepa
  11:38 03.09.2016

  Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

  Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

 • tryskac
  11:18 03.09.2016

  Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je ...Zobrazit celý příspěvek

  Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je predmetom prace na novom produkte na podvozky primerane zaujmovemu trhu, to znamena v pripade SR/CR na Tatru, v pripade inych statov na ine podvozky, Scania, Renault, Mercedes... EVA bola projektovana ako samostatny celok osaditelny na rozne platformy. V istom zmysle je preto mozno aj pozitivom demostracia moznosti osadit zbranovu cast aj na tak stary podvnozok, ako sme mali moznost vidiet.
  Co sa tyka minometov, mozno je to tak trochu plytvanie osadit relativne malu, lahku zbran na tak tazky podvozok s uz prirodzene vyssimi nakladmi na obstaranie a prevadzku.Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  11:16 03.09.2016

  Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen 45 kalibrů. Pak by skutečně dával dlouhý podvozek určitou taktickou výhodu.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  11:08 03.09.2016

  Pepa: jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší ...Zobrazit celý příspěvek

  Pepa:
  jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší věž, pokud by to mělo smysl). Bylo by totiž divné mít podvozek 8x8 pro minomety, a houfnice na podvozku 6x6Skrýt celý příspěvek

 • Pepa
  10:53 03.09.2016

  Rase: Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu. Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou ...Zobrazit celý příspěvek

  Rase:

  Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu.

  Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou hmotnost. Na podvozku 8x8 by to byla akorát Zuzana 2 s menší zásobou munice v podavači, nižší kadencí a omezeným odměrem...Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  10:20 03.09.2016

  Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro Pandury, a hlavně pro minomety Vz.82 PRAM-L (už by měly být ve výrobě). Pokud by měly sloužit spolu s DANA M1M, tak v tom problém nevidím, pokud budou sloužit jen modernizované Dany, tak to bude pěkný průšvih.

  Ps. na tomhle podvozku by byly sexy i raketomety - je asi jedno zda ve stylu Modularu nebo Vampiru. Ta Izraelská věž je prostě pěkná (řádově lepší než ta pancéřová pro T-810)Skrýt celý příspěvek

 • Larry
  08:41 03.09.2016

  Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích. Arthur byla ve své době investice do ...Zobrazit celý příspěvek

  Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích.
  Arthur byla ve své době investice do systému, která byla vyloženě špatná.
  Hlavní síla Arthura spočívá právě v možnosti spolupráce s palebným prostředkem.
  Dana to neuměla. RM70 také ne.
  Jedním z hlavních kriterií tendru by měla být možnost využití dat z Arthura pro řízení střelby.
  A to jsem se tady nikde nedočetl.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  08:06 03.09.2016

  ZVS Holding a.s. z Dubnicy produkuje amunicje 155mmm - więc to nie problem. Gdyby rząd Czech i Słowacji się dogadał i podpisał umowę w której obie strony gwarantowałby zakup - ...Zobrazit celý příspěvek

  ZVS Holding a.s. z Dubnicy produkuje amunicje 155mmm - więc to nie problem.

  Gdyby rząd Czech i Słowacji się dogadał i podpisał umowę w której obie strony gwarantowałby zakup
  - ilości dział
  - ilość wozów dowodzenia i rozpoznania (Titus / Aligator)
  - ilość nowych wozów amunicyjnych i remontowych (ciężarówki Tatra)
  - ilość amunicji

  Od swoich zakładów (Tatra, Kerametal, Dubnica itd).

  Tylko to muszą być gwarancje - by nie było tak jak z Archerem - gdzie Norwedzy się wycofali.

  Przy okazji ACR może zmodernizować 2-3 baterie RM-70 do ModernaSkrýt celý příspěvek

 • liberal shark
  06:56 03.09.2016

  No, myslím že to nejlepší, co by se dalo s DANA udělat, je věnovat je Ukrajině i se zbývajícími zásobami munice. Přechod na alianční ráži bude drahý, takže se dá zvládnout jen když ...Zobrazit celý příspěvek

  No, myslím že to nejlepší, co by se dalo s DANA udělat, je věnovat je Ukrajině i se zbývajícími zásobami munice. Přechod na alianční ráži bude drahý, takže se dá zvládnout jen když začne včas a rozloží se na delší období. Pro začátek by stačilo koupit jednu baterii nebo oddíl M777 ER pro jednotky rychlého nasazení a začít budovat zásoby munice. Samohybné houfnice pro podporu mechanizovaných brigád mohou následovat později.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  20:30 02.09.2016

  Pro logika.Já bych NATO zas tak nepřeceňoval.Je to slepenec států,některé je lepší mít za nepřítele než za spojence.Pak jsou tu tkz. historičtí protivníci především Francie a ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro logika.Já bych NATO zas tak nepřeceňoval.Je to slepenec států,některé je lepší mít za nepřítele než za spojence.Pak jsou tu tkz. historičtí protivníci především Francie a V.B.My a Němci nebo Slováci a Maďaři mají také své třecí plochy.To nemluvím o Balkánu.Poláci se také netěší velké oblibě.Podle demografů za několik let budou běloši v USA v menšině.A potom se ti ostatní začnou domáhat podílu na bohatství ještě důrazněji.Mohou nastat rasové či sociální nepokoje.Třeba to ustojí třeba taky ne.Tím nechci tvrdit,že druhá strana nemá své problémy.Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:23 02.09.2016

  Lukas: Myšleno tak, že dnes není problém koupit od korejců podvozek (třeba z K2) a osadit jej věží vlastní konstrukce. A je jedno, jestli se opráší projekt T-21 (spolupráce s ...Zobrazit celý příspěvek

  Lukas: Myšleno tak, že dnes není problém koupit od korejců podvozek (třeba z K2) a osadit jej věží vlastní konstrukce. A je jedno, jestli se opráší projekt T-21 (spolupráce s Nexterem) nebo se požádá o pomoc jiný výrobce (třeba Rheinmetall). Nový tank tak může vzniknout relativně rychle a snadno (z dílů dostupných na trhu). Obdobně vzniká ALTAY. Pouze pro AČR to smysl nemá, leda že by se přidal nějaký větší stát třeba Rumunsko, aby se rozmělnily náklady na vývoj a výrobu.
  Kryl znám :)Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  12:35 02.09.2016

  Pro Rase - chyba nie widziałeś AHS Kryl (głupie wymagania redukcji masy) Nie rozumiem co ma K9 to wieży T-21. (Chyba nie chcesz robić nowego czołgu - i to z silnikiem z ...Zobrazit celý příspěvek

  Pro Rase - chyba nie widziałeś AHS Kryl (głupie wymagania redukcji masy)

  Nie rozumiem co ma K9 to wieży T-21. (Chyba nie chcesz robić nowego czołgu - i to z silnikiem z przodu....)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 6