Modernizace dělostřelectva Armády ČR. Jaký je plán?

Armádě ČR houfnici DANA M1M nabízí TATRA TRUCKS; větší fotoTATRA TRUCKS  

Minulý týden proběhla médií informace o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) modernizovat samohybné houfnice DANA ráže 152 mm. Původně se přitom mluvilo o nákupu nových houfnic NATO ráže 155 mm. Tento nákup se nyní z důvodů nedostatků financí odkládá.

Nákup nových děl se odkládá

Jediným dělostřeleckým útvarem Ozbrojených sil České republiky je 13. dělostřelecký pluk „JASELSKÝ“ (dříve 13.dělostřelecká brigáda). Pluk zajišťuje ve prospěch ostatních složek Armády ČR přímou i všeobecnou palebnou podporu.

Hlavním palebným prostředkem 13. dělostřeleckého pluku jsou samohybné houfnice 152 mm ShKH (Samohybná Kanónová Houfnice) vz. 77 DANA.

Maximální dostřel houfnic DANA je 20 km, rychlost střelby při automatickém nabíjení 4 výstřely/min, počet vezených nábojů 60 ks, obsluha 5 osob, maximální rychlost 80 km/h (v terénu 25 km/h). Celková hmotnost se 60 kusy nábojů je téměř 30 t.

Armáda ČR již nemá ve výzbroji žádné raketomety - poslední raketomety RM-70 GRAD ráže 122 mm vyřadila česká armáda z výzbroje v roce 2010. S nákupem nových raketometů MO ČR počítá po roce 2020.

Podle Střednědobého plánu činnosti a rozvoje rezortu Ministerstva obrany na roky 2016 – 2020 se mezi roky 2018 až 2020 počítalo s nákupem nových samohybných houfnic ráže 155 mm.

Díky přechodu na ráži 155 mm mohla Armáda ČR začít mimo jiné používat vyspělou munici NATO, včetně přesně naváděné munice, nebo munice s dlouhým dosahem.

Také v Koncepci výstavby Armády České republiky 2025 se píše:”Dělostřelectvo dosáhne schopnosti přímé a všeobecné palebné podpory vojsk na požadovanou vzdálenost dostřelu 40 km a přesného koncového navedení střel na cíl...po roce 2020 bude nutno rozhodnout o pořízení raketometů.”

Donedávna se mluvilo o nákupu 49 nových samohybných houfnic na kolové platformě TATRA. Podle MO ČR se však nákup nových houfnic odkládá a přednost dostane modernizace stávajících houfnic DANA. Modernizace přibližně 50 houfnic proběhne mezi roky 2017 až 2020.

"Cílem modernizace je zabezpečit udržení schopností dělostřelectva do doby, než budou vytvořeny podmínky pro přezbrojení dělem ráže NATO," sdělila Jana Zechmeisterová z tiskového oddělení MO ČR. "Důvodem je souběh finančně a časově náročných investic pro pozemní síly a vzdušné síly v období do roku 2025."

Propagační video 13. dělostřeleckého pluku.

Jaký je plán?

Rozsah, cena ani firma zajišťující modernizaci nejsou známy. Podle mediální aktivity, i s ohledem na historické a technické zkušenosti s houfnicí DANA, má největší šanci kontrakt získat firma TATRA TRUCKS, která patří do české zbrojní skupiny Czechoslovak Group (CSG).

TATRA TRUCKS nabízí pro Armádu ČR modernizovanou variantu DANA M1M. Samohybná houfnice DANA M1M je nabízená v původní ráži 152 mm, ale s prodlouženým dostřelem 25,5 km.

DANA M1M dostala zcela přepracovanou kabinu posádky, modernizovanou pohonnou jednotku, pomocnou pohonnou jednotku (APU) umožňující chod houfnice bez zapnutého hlavního motoru, novou hydrauliku zkracující přechod z pochodové do bojové konfigurace, nový balistický počítač a elektronický systém řízení palby, atd.

Informovaný zdroj z vojenské komunity však pro Armádní noviny uvedl, že jednou ze zvažovaných cest modernizace houfnic DANA je také výměna původní hlavně ráže 152 mm za novou v ráži 155 mm - to si samozřejmě vyžádá mnohem větší investice.

Nabízí se například hlavně slovenské firmy ZTS - ŠPECIÁL. Slovenská firma dodala 155mm hlavně pro samohybnou houfnici ZUZANA 2 (odkaz na stránku výrobce) od firmy KONŠTRUKTA-Defence. ZUZANA 2 přímo vychází z houfnice DANA - díky své podobnosti (designové i konstrukční) tak lze převzít konstrukční prvky houfnice ZUZANA 2 a využít je u modernizace houfnic DANA.

Stále se také v budoucnu (někdy po roce 2020) počítá s nákupem nových samohybných houfnic. Jaké má Armáda ČR v případě nákupu nových houfnic možnosti? Je jisté, že půjde o lehkou samohybnou houfnici na tatrováckém podvozku.

Zmiňované slovenské společnosti Konštrukta – Defence a ZTS Špecial nabízí například novou houfnici EVA. Aktivně si počíná také francouzská společnost Nexter, která minulý rok představila nové provedení dělostřeleckého systému CAESAR. Jako platformu Francouzi zvolili nákladní vůz Tatra T815 (8×8). Ve spolupráci firem Nexter a Tatra vznikl již MRAP Titus.

Do třetice Armáda ČR po roce 2020 plánuje nákup nových samohybných raketometů - opět můžeme počítat s tatrováckým podvozkem.

Česká firma CSG nabízí například raketomet RM-70 Vampir v sovětské ráži 122 mm. Základní tatrovackou platformu však lze osadit různými kontejnery s raketami. Izraelská firma IMI například nabízí několik modulů a raket nejrůznějších ráží, včetně ráže 122 mm.

V portfoliu IMI jsou rakety ráže 122 mm GRAD (dolet až 40 km), moduly LAR-160 pro výkonější rakety ráže 160 mm (45 km) nebo moduly EXTRA s naváděnými raketami ráže 300 mm (150 km) se střední kruhovou odchylkou v cíli (CEP) pouze 10 m.

Jednou ze zvažovaných cest je tak následující uspořádání dělostřelectva Armády ČR:
+ 1 oddíl modernizovaných samohybných houfnic DANA (ráže 152 mm nebo 155 mm);
+ 1 oddíl lehkých samohybných houfnic na podvozku TATRA (155 mm);
+ 1 oddíl raketometů na podvozku TATRA.


Dodejme však, že tiskové oddělení MO ČR odmítlo na přímý dotaz Armádních novin rozsah modernizace (ale i nákup nových houfnic a raketometů) jakkoliv potvrdit s tím, že požadavky se teprve připravují.
 

Nahlásit chybu v článku

Doporučte článek svým přátelům na sociálních sítích

Související články

Armáda ČR se zajímá o španělské tanky Leopard 2A4

Minulý týden navštívila česká armádní delegace španělskou vojenskou základnu u města Zaragoza. Zde ...

Nové letištní radiolokátory pro Armádu ČR

Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) vybralo českou firmu ELDIS Pardubice jako dodavatele nových ...

Vampir, Aligator, Tatrapan: Československá technika v Indonésii

Indonéská armáda v posledních dnech převzala osm českých raketometů RM-70 Vampir od společnosti ...

MRAP Titus pro Armádu ČR. Příprava na minulou válku?

Minulý týden internetový portál E15 informoval o záměru Ministerstva obrany ČR (MO ČR) nakoupit ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit zeleně příspěvky za posledních:
Stránka 1 z 3
 • PavolR
  16:42 01.10.2018

  Zdá sa, že je zámer pretláčať pre AČR skôr húfnicu Zuzana2, než EVA:
  https://domov.sme.sk/c/2092694...

 • Rase
  14:21 20.01.2017

  Mno nevadilo by mi, kdyby dělostřelectvo AČR ztěžklo a přešlo na pásy, akorát by to byl další nový podvozek, který by nebyl s ničím kompatibilní (a to ani budoucími BVP a tanky ať už to bude cokoliv). Hlavně původní M109 je stará jako ty Dany a pokud vy to nebyla modernizovaná M109A7, tak i jejich bojová hodnata by byla stejná (jediné plus je ráže). Nejblíž je mají třeba Rakušané, Italové, Dáni, ale myslím, že by to byl krok vedle. Za pár let by se stejně musely nakupovat nové stroje

 • Nesher
  13:21 20.01.2017

  Američané se rozhodli promluvit do modernizace dělostřelectva AČR - http://www.euro.cz/politika/us...
  Doufám, že to nedopadne, nákup použité techniky nemusí být vždy špatně, ale zrovna M109 je opravdu už za zenitem, navíc podvozek by byl nekompatibilní jak se zbytkem dělostřelectva, tak i novým BVP.

 • pjek
  10:23 25.10.2016

  ->Lukas:
  Jistě že by to šlo. Jenže to klade vyšší nároky na společný konstrukční modul s nezbytnými kompromisy. Náš problém to ale naštěstí není :)

 • pjek
  10:21 25.10.2016

  DANA je poměrně letitá konstrukce, což by nevadilo, kdyby nešlo o sice palebně schopnou, ale omezeně mobilní koncepci. Tatrovácký podvozek je jistě OK, ale nějak nám spí vývoj hlavňových systémů jako takový. Copak se musí neustále zvětšovat ráže o mimochodem nevýznamné 3 cm? Se vší tou nákladností a nižším počtem vezené munice? Jde přece o vylepšení kinetické charakteristiky k vyšší úsťové i dopadové rychlosti nehledě na zvýšenou přesnost střelby. Copak jsme vyprodali i vojenské konstruktéry?

 • Trener
  14:40 04.09.2016

  To admin: Pane Grohmanne, píšete články na různé weby (např. Idnes), kde čte a komentuje články široká veřejnost, tak se vkrádá myšlenka, jestli jim tu problematiku znovuvybudování a modernizaci AČR nějak víc nevysvětlit, hlavně nastínit budoucí vývoj, či výzvy v regionu, či ve světě. Protože v komentářích se objevují názory k čemu vlastně potřebujeme to dělostřelectvo. Samozřejmě bude velmi těžké vysvětlit, nebo obhájit názor, že je jednou možné počítat s riziky v našim nejbližším okolí.

 • Lukas
  17:55 03.09.2016

  Fakt - Dana - M1M wygląda ładnie - z 155 L/45 wyglądałaby jeszcze lepiej :)

  Swoją drogą - tak pomyślałem czy przy okazji projektu haubicy EVA nie można by zrobić także automatycznego, samobieżnego moździerza 120mm i ew. haubicy 122mm (oferta na eksport) - wiecie maksymalna unifikacja komponentów...

 • Zemak
  12:20 03.09.2016

  Zřejmě to bude umět i střílet z ložné plochy, čímž značně stoupne bojová efektivita. Zrovna tak si umím představit nouzovku, jeden lauf na korbě a jeden v závěsu.

 • Pepa
  11:38 03.09.2016

  Tatra pro minomet musí uvézt nejen samotný minomet, ale i obsluhu a munici. T 8x8 uveze oproti T 6x6 o cca 350 min víc...jedná se o tažený minomet, ne samohybný.

 • tryskac
  11:18 03.09.2016

  Zbranova cast Zuzany2 a EVY je v podstate totozna, kedze "druha" vychadza z "prvej". Samozrejme z marketingoveho hladiska by bolo naozaj najlepsie osadit zbranovu cast, ta ktora je predmetom prace na novom produkte na podvozky primerane zaujmovemu trhu, to znamena v pripade SR/CR na Tatru, v pripade inych statov na ine podvozky, Scania, Renault, Mercedes... EVA bola projektovana ako samostatny celok osaditelny na rozne platformy. V istom zmysle je preto mozno aj pozitivom demostracia moznosti osadit zbranovu cast aj na tak stary podvnozok, ako sme mali moznost vidiet.
  Co sa tyka minometov, mozno je to tak trochu plytvanie osadit relativne malu, lahku zbran na tak tazky podvozok s uz prirodzene vyssimi nakladmi na obstaranie a prevadzku.

 • Pepa
  11:16 03.09.2016

  Pokud bych dával EVU na podvozek 8x8, tak už bych ji upravil tak, aby byla za pochodu prakticky nerozeznatelná od valníku 8x8 s plachtou a to třeba i s tím, že použiji hlaveň jen 45 kalibrů. Pak by skutečně dával dlouhý podvozek určitou taktickou výhodu.

 • Rase
  11:08 03.09.2016

  Pepa:
  jde mi o to, že pokud budou tyhle podvozky 8x8 využity pro minomety (což už je nejspíš hotová věc), tak je logické, aby byly využité i pro houfnice (klidně ať použijí větší věž, pokud by to mělo smysl). Bylo by totiž divné mít podvozek 8x8 pro minomety, a houfnice na podvozku 6x6

 • Pepa
  10:53 03.09.2016

  Rase:

  Možná proto, že si vystačí se třemi členy posádky, stejně jako u raketometu.

  Navíc s podvozkem 8x8, by ztratila jedinou výhodu oproti houfnici Zuzana 2, a to nízkou hmotnost. Na podvozku 8x8 by to byla akorát Zuzana 2 s menší zásobou munice v podavači, nižší kadencí a omezeným odměrem...

 • Rase
  10:20 03.09.2016

  Moc nechápu, proč ještě někoho nenapadlo, usadit zbraňovou část z EVY na podvozek Tatra 815-7T3RC1 8x8.1R Armoured Cab. Ty jsou určené pro dílenská a vyprošťovací vozidla pro Pandury, a hlavně pro minomety Vz.82 PRAM-L (už by měly být ve výrobě). Pokud by měly sloužit spolu s DANA M1M, tak v tom problém nevidím, pokud budou sloužit jen modernizované Dany, tak to bude pěkný průšvih.

  Ps. na tomhle podvozku by byly sexy i raketomety - je asi jedno zda ve stylu Modularu nebo Vampiru. Ta Izraelská věž je prostě pěkná (řádově lepší než ta pancéřová pro T-810)

 • Larry
  08:41 03.09.2016

  Nový dělostřelecký systém musí umět spolupracovat se lokátory Arthur, které už pár let stojí v garážích a práší se na ně kdesi v Jincích.
  Arthur byla ve své době investice do systému, která byla vyloženě špatná.
  Hlavní síla Arthura spočívá právě v možnosti spolupráce s palebným prostředkem.
  Dana to neuměla. RM70 také ne.
  Jedním z hlavních kriterií tendru by měla být možnost využití dat z Arthura pro řízení střelby.
  A to jsem se tady nikde nedočetl.

 • Lukas
  08:06 03.09.2016

  ZVS Holding a.s. z Dubnicy produkuje amunicje 155mmm - więc to nie problem.

  Gdyby rząd Czech i Słowacji się dogadał i podpisał umowę w której obie strony gwarantowałby zakup
  - ilości dział
  - ilość wozów dowodzenia i rozpoznania (Titus / Aligator)
  - ilość nowych wozów amunicyjnych i remontowych (ciężarówki Tatra)
  - ilość amunicji

  Od swoich zakładów (Tatra, Kerametal, Dubnica itd).

  Tylko to muszą być gwarancje - by nie było tak jak z Archerem - gdzie Norwedzy się wycofali.

  Przy okazji ACR może zmodernizować 2-3 baterie RM-70 do Moderna

 • liberal shark
  06:56 03.09.2016

  No, myslím že to nejlepší, co by se dalo s DANA udělat, je věnovat je Ukrajině i se zbývajícími zásobami munice. Přechod na alianční ráži bude drahý, takže se dá zvládnout jen když začne včas a rozloží se na delší období. Pro začátek by stačilo koupit jednu baterii nebo oddíl M777 ER pro jednotky rychlého nasazení a začít budovat zásoby munice. Samohybné houfnice pro podporu mechanizovaných brigád mohou následovat později.

 • Tesil
  20:30 02.09.2016

  Pro logika.Já bych NATO zas tak nepřeceňoval.Je to slepenec států,některé je lepší mít za nepřítele než za spojence.Pak jsou tu tkz. historičtí protivníci především Francie a V.B.My a Němci nebo Slováci a Maďaři mají také své třecí plochy.To nemluvím o Balkánu.Poláci se také netěší velké oblibě.Podle demografů za několik let budou běloši v USA v menšině.A potom se ti ostatní začnou domáhat podílu na bohatství ještě důrazněji.Mohou nastat rasové či sociální nepokoje.Třeba to ustojí třeba taky ne.Tím nechci tvrdit,že druhá strana nemá své problémy.

 • Rase
  13:23 02.09.2016

  Lukas: Myšleno tak, že dnes není problém koupit od korejců podvozek (třeba z K2) a osadit jej věží vlastní konstrukce. A je jedno, jestli se opráší projekt T-21 (spolupráce s Nexterem) nebo se požádá o pomoc jiný výrobce (třeba Rheinmetall). Nový tank tak může vzniknout relativně rychle a snadno (z dílů dostupných na trhu). Obdobně vzniká ALTAY. Pouze pro AČR to smysl nemá, leda že by se přidal nějaký větší stát třeba Rumunsko, aby se rozmělnily náklady na vývoj a výrobu.
  Kryl znám :)

 • Lukas
  12:35 02.09.2016

  Pro Rase - chyba nie widziałeś AHS Kryl (głupie wymagania redukcji masy)

  Nie rozumiem co ma K9 to wieży T-21. (Chyba nie chcesz robić nowego czołgu - i to z silnikiem z przodu....)

 • Rase
  11:24 02.09.2016

  skelet:
  Já vím, ale je to hrůza. Chápu že to stihli za pár měsíců (nechápu proč tak spěchali a nepočkali), ale dokud nepřijdou s lepší variantou, tak to bude jen a pouze narychlo zbouchané cosi. Doufám že na příští rok si připraví něco koukatelného (tolik práce to nedá)

 • skelet
  10:22 02.09.2016

  prní Eva je hlavně narvaná na první vojenský podvozek, který měli po ruce. Tedy na starou T815VVN 6x6

 • Rase
  10:17 02.09.2016

  Lukas:
  Všechno co jsem k těm věžím T-21 sehnal, jsem sepsal tady:
  http://palba.cz/viewtopic.php?...
  Zmíním, že cena se udávala 2,8 – 3,5 mil.$ za kus (kurz na rok 2000), což bylo v případě 300 tanků opravdu nemálo - příliš. Nevím jestli do toho počítali i úpravu podvozku (jako u T-72M4CZ), tedy powerpack atd. Dnes by podobná věž měla pořád smysl, jen ji usadit třeba na korejský podvozek, což se sehnat dá (viz podvozky pro polské houfnice KRAB). Vznikl by tak jakýsi levný Leclerc (o hodně levnější než nový Leopard, ale s nabíjecím automatem). Tedy lepší než ALTAY.

  EVA: doufám že brzy přijdou s faceliftovanou verzí na podvozku T-817 s pancéřovanou kabinou. Původní Eva je totiž abnormálně ošklivá (a i vzhled prodává).

 • Lukas
  07:13 02.09.2016

  Zgadzam się EVA ma duży potencjał - jako projekt dla ACR + OSSR.
  Przy zamówieniu 72-100 dział nawet zakup licencji na komponenty może się opłacić...

  Słowackie Aligatory Master - jako wozy rozpoznania artyleryjskiego (FAO)
  A czeskie Titusy - jako wozy dowodzenia baterii i dywizjonu

  Zawsze można posadzić Caesar czy Atmos 2000 na Tatrze... (To nie jest taki złe - duże oszczędności w eksploatacji)

  Modernizacja wz 77 Dana też ma sens - artyleria szybko się nie starzeje (dużo starsze konstrukcje są modernizowane) - ale raczej jako rezerwa.
  Pytanie za jakie pieniądze jakie prace można przeprowadzić (Nie ma co modernizować jeśli koszt przekroczy 2/3 kosztów nowej)

  Pro Rase - z Tymi T-72 to nie jest tak... Ten pomysł ma długą ponad 20 letnią historie (Jak Jan Grohmann jest zainteresowany do podeśle mu materiały na ten temat)
  Przy okazji - możecie mi coś powiedzieć o historii oferty GIAT dla OSSR?
  Czodzi o wieże T-21 (czyli wieże od Leclerc zmodyfikowaną dla kadłuba T-72)

 • Pepa
  17:15 01.09.2016

  No pokud jde o cizí know-how, tak elektronika u DANA M1M by měla být snad od Elbit Systems....

 • Rase
  16:30 01.09.2016

  Tak pokud se nebudou v SCG snažit vyrábět jen čistě českou techniku (recyklovat tu z dávných časů) se vzhledem jako EVA, ale budou investovat do nákupu licencí moderní techniky (což dělají) a postupně ty technologie rozvíjet v něco nového, tak to bude jedině dobře. Ale na vývoj moderních zbraní u nás zatím nejsou finance ani know-how. Uvidíme za pár let.
  Je pěkné, že třeba poláci, jen co získali v rámci modernizace Leopardů přístup k modernímu vrstvenému pancíři, už ho cpou na T-72 (v rámci modernizačního balíčku). U nás by se hodilo něco obdobného. Nějaké krůčky už jsou, ale chce to víc a houšť

 • Jura99
  15:51 01.09.2016

  Nezapomínal bych ani na pozitivní ekonomický dopad domácí zbrojní zakázky, když už má mnoho lidí pochybnost o smyslu obrany našeho (malého) státu. Mnoho lidí by nesouhlasilo (např. pan Zbrojir), ale málokdo dal na papír čísla, jak to pro stát vychází nebo v minulých zakázkách dopadlo, se započítáním zaměstnanosti, odvodů, daní atd.. Příkladem budiž Aero. Asi není sporu, že firma by bez zakázky L-159 dopadla podobně jako ČKD, Poldi a řada dalších. Šikovné ruce by sice zůstaly, nadále by cosi montovaly pro letecký průmysl, ale už pod hlavičkou např. GE (viz. bývalý Motorlet) či jinou. Jasně že Aero patří soukromníkovi a může dopadnou všelijak. Dosud však platí, že má perspektivní leteckou výrobu a ve světě je považována za českou firmu. Proto celkem fandím Strnadovi, ať už své úspěchy dosahuje jakkoliv. Pokud dále investuje a staví na nohy problematické firmy a to nadále pod českou vlajkou, fandit mu budu. Opět mnozí nebudou souhlasit, ale model, kdy naše ruce šroubují pro světové koncerny pod jejich značkou, mi nepřijde užitečný.

 • Pepa
  10:43 01.09.2016

  Pokud bych hledal v modernizaci houfnic DANA nějakou logiku, tak bych to asi vysvětlil takto:

  Po vyřazení houfnic D-30 122mm nemáme kromě 152mm Dana jiné dělostřelecké systémy (kromě minometů). Po zavedení nových samohybných houfnic 155mm, jejichž počet nebude dostatečný pro zabezpečení palebné podpory při konfliktu většího rozsahu, nedojde k vyřazení houfnic vz.77 DANA, ale převezmou roli dříve vyřazených tažených D-30. K tomu je jim zapotřebí prodloužit životnost...proto ta modernizace.

 • JiriR
  10:41 01.09.2016

  K těm filosofickým příspěvkům od Scelet a Mathy:
  o motivaci se říká: můžete někoho přinutit aby něco udělal, ale nikdy ho nepřinutíte aby to chtěl udělat. Proto by inverzně (demotivačně) mělo platit pro armádu vůči vnějšku - demotivovat možného agresora k útoku - přinutit ho aby to nechtěl udělat- zaútočit - a k tomu mimo jiné slouží kvalitní pokud možno české zbraně v dostatečném či minimálním počtu. (ale pouze kvalitní). Nemá cenu teď říkat jesti problémem bude rus, němec ,islámista, polák kterému se zachce těšínska (jednou jsem byl v obci na těšínsku v cukrárně, přišla tam polka na celého pozdravila polsky a řekla že kdysi to bylo jejich území a že zase bude)---možné je všechno. Hold menšiny........spíše přes ně by někdo mohl dostat nápad na anexi, nešlo by o podniky..

 • JiriR
  10:29 01.09.2016

  To Lukas:
  Jasne, ale nemá cenu to resit individualne.Představoval bych so ti tak, ze na MO začne poradně fungovat odbor akvizic (jako za p. Stefce).
  Vytvoril bych:
  1) oddeleni Materiál Allocator: ukolem oddeleni bude "prohledat" sklady spojenců - kdo co má, kolik toho chybí, kolik by stálo vyrobit chybějící
  2) oddělení Army Planer 1: pokud neuspěje Mat. Alocator- vybrat bleskem okruh možných typů
  3) oddělení Army Planer 2: vybrat z možných typů vhodné typy- připravit soutěž a vybrat vítěze
  Samozřejmě tomu musí předcházet schválená průniková strategie, vyvážená koncepce atd. Opírat se pouze o domácí typy by podle mně mohlo deformovat trh. České firmy se musí fakt šíleně snažit a pak to bude fungovat.

 • Lukas
  09:53 01.09.2016

  Ja bym pogadał z Niemcami - może 18 PzH 2000 mają do sprzedania...
  Wówczas 1 dywizjon bylby w standardzie NATO, a kolejne - na Danach czekałyby na następców... (kołowych)

  Ciekawa sprawa z K9 - po sprzedaniu Polsce podwozi, Samsung ma szanse sprzedać haubice do Danii, Finlandii i Norwegi...

 • skelet
  09:50 01.09.2016

  to nejsou vůbec naivní představy. To je realita. Proti větším a silnějším státům se uplatňuje taktika otráveného kraba. Tedy je jasné, že armádu neporazíš, ale armádě a jejímu politickému velení musí být od začátku jasné, že budou mít co do činění se silným protivníkem, který je umí hodně pocuchat.
  Právě rok 1938 je dobrým příkladem. Pokud by ČSR nemělo tak silnou armádu a populace nebyla ochotna svůj stát bránit, tak by k žádným jednáním v Mnichově nedošlo. Říše by si vzala to co chtěla a svět by zaplavily pouze palcové titulky. Nicméně ČSR měla silnou armádu, a tak AH musel k jednacímu stolu a musel hrát vabank. Pak už záleží na silné diplomacii a na vládách našich spojenců. Ale .. je zde nekonečně větší šance odvrátit vnější hrozbu, než když máš zanedbanou armádu.
  Což právě ukazuje Jemen a Afghánistán.. do těchto zemí s klidem vpadli, protože jejich vojenská síla je navenek mizivá, její obyvatelé mají pouze odhodlání, které se nedá předem určit. Takže aby jsi někoho odradil, tak ti odhodlání a kalach opravdu nestačí. Tím protivníka neodradíš, pak na něj budeš muset střílet.

 • Marthy
  00:12 01.09.2016

  Skelet-To jsou ale hodně naivní představy.Myslíte snad že pokud by nás někdy v budoucnu napadlo třeba Německo že je prostě "přezbrojíme"?To asi těžko.A myslíš že ty skvělé zbraně které by jsi nakoupil by válčily samy?Asi nepamatuješ na 38,měli jsme slušnou armádu,dobrou výzbroj,a jak to dopadlo?Hodily jsme flinty do žita a naše skvělá a pěkně drahá technika skončila u Němců,ti ji pak využily...:(
  Nevidíš příklady ze současného světa?Afgánistán,Islámský stát,Irák,Jemen...Na to aby se vpád nepřátelské armády útočníkovi nevyplatil nepotřebuješ nejmodernější dělostřelectvo nebo stíhačky.
  Islámský stát se už dlouhou dobu drží proti vlastně celému světu,proti nim stojí nejmodernější letectvo,super přesné střely,stovky tanků,BVP,mohutné dělostřelectvo.A proti nim?Kulomety na toyotách,rpg,kalašnikovy,nože,výbušné nástražné systémy,sebevražední atentátníci-a stačí to.Afgánistán se snažily zlomit největší mocnosti vyzbrojené nejlepší možnou technikou,ale nepovedlo se jim to.V jemenu nemůže jedna z nejlépe vyzbrojených armád (SA) porazit hrstku povstalců s kalachy a rpg.
  Jednoduše-na to aby jsi odradil případně porazil protivníka není nutné vlastnit nejlepší SH či tanky...to co je k tomu hlavní a zcela nezbytné je odhodlání,odvaha,odhodlání zemřít za obranu vlasti.Když tohle mít nebudeme,ani ta nejlepší výzbroj ti nebude na nic.

 • skelet
  23:23 31.08.2016

  jo a za čtvrté.. ať se to někomu bude líbit nebo ne, tak v budoucnu bude muset EU, případně V4 (V4+) prosazovat své zájmy i vojensky. Například vytvářením "bezpečných" zón v nestabilní sousedních státech.

 • skelet
  23:13 31.08.2016

  ach jo.. ta krátkozrakost je děsivá
  1) na obranu peníze máme. jen se je nikomu neche hledat, protože by to naštvalo hodně lidí. A to jak od "vobyčejných" lidí, tak po lobbysty. Znamenalo by to efektivnější správu (méně úředníků), méně dávek (ahoj, voliči levice), méně kamarádských kšeftíků o ničem (ahoj, sponzoři politických stran).
  2) je chybou se domnívat, že nepřítelem je Rusko. nepřítelem je i Rusko. nepřítelem je ovšem každý, kdo není spojenec. A nepřítelem se může velmi brzy stát i spojenec (např. Turecko k tomu má rychle nakročeno). Ostatně dá někdo ruku do ohně, že za deset, patnáct let budeme mít přátelské vztahy s Rakouskem a Německem? Plus mínus si můžeme představit u členů V4, ale i tam ...
  A deset let není nikterak vzdálená doba.
  3) pokud by se řešily nějaké spory (např. Těšínsko), tak v případě neexistence relativně silné armády to můžeme rovnou zabalit a odpískat to. Proč? Protože naše politická síla bude rovná nule. Pokud budeme mít relativně silnou armádu, tak bude hlavní prim hrát zahraniční politika, která se bude mít o co opřít = armádu. Protistrana to nebude moct ignorovat. proč? Protože může hodně ztratit, a to jak vojáky, tak i případně část území. Mimochodem to je důvod proč naše mapa vypadá tak jak vypadá. Nepřiposrali jsme se před Polákama a Ma´darama.
  Bohužel lidé jako marthy jsou připosraní dopředu.. benešův syndrom.

 • Marthy
  23:02 31.08.2016

  Bylo tady dost článků o stavu naší armády,o nákupu nové techniky ap.
  Většina čtenářů má názor že by jsme měli armádu podstatně posílit.Koupit výkonná stíhací letadla,vrtulníky,nové tanky,prostředky PVO,nové dělostřelecké systémy atd.
  No,já chápu že se tady scházejí převážně fandové vojenské techniky,přesto myslím že není na škodu trochu se zamyslet.Protože-1-na ty zbraně napřed musíme mít peníze.2-ty zbraně by měly mít nějaký smysl,musí být důvod je koupit,jinak by jsme vyhodily obrovské částky oknem.
  1-máme na posílení armády podle vašich představ?Ani omylem.Jsme malá,chudá země,k tomu zadlužená až po půdu.Spoustu roků nedokážem vyjít s vyrovnaným rozpočtem.Peníze chybí kam se podíváte,na opravu silnic,zdravotnictví,školství,na důchody...když začnem kupovat moderní zbraně v zahraničí ve velkém dopadnem hůře než Řecko.Ty zbraně nám totiž nic nevydělají,naopak kromě ohromné počáteční investice budeme muset vrážet neustále peníze do jejich údržby,modernizace,provozních nákladů-že by šlo o nemalé částky to je asi jasné všem.
  2-Smysl těch zbraní-žádný.My nejsme útočná země která pokládá celý svět za svůj zájem,náš píseček nám stačí.A hrozba Ruska?Nafouklá bublina.I v případě že nás vyhodí z NATO je to že by nás Rus napadl a obsadil naprostá fantasmagorie.Co by tady chtěl vzít?Naše dluhy?Nemáme nic...žádná nafta,prostě nic.Podniky na našem území-většina patří zahraničním majitelům.Bydlím na Ostavsku,jeden z největších podniků který tady je patří-Rusku.To si Rusové přijdou ukrást vlastní fabriku?Zapněte trochu rozum,to jsou absolutní nesmysly.Pokud by tady Rus vtrhnul a zabral cizí podniky,jako třeba Škoda auto,Korejské,Americké,Čínské,Italské a já nevím čí podniky buď by to znamenalo 3.světovou nebo by Rusko svět absolutně odizoloval od okolního světa že by tam za pár měsíců chcíply hladem.V každém případě,obsazením nás by Rus nezískal vůbec nic,jen problémy.
  Takže k čemu vyhazovat peníze které nemáme na něco co nepotřebujeme?

 • lockX
  21:30 31.08.2016

  K posledným príspevkom mám návrh :
  Namiesto DANY M1M doporučujem za ušetrené peniaze do každej rodiny jednu americkú a jednu sovietsku zástavu. Podľa toho kto pôjde okolo treba vyvesiť zástavu. Nikto nepríde k úhone ( CR , SVK ) a ani ostatný - lebo ako vieme z histórie aj tak nás nepríde nikto brániť - 15 mil . ľudí je skrátka málo. Sú to síce veľmi zlé myšlienky, ale o opaku ma nikto nepresvedčí.

 • StandaBlabol
  21:21 31.08.2016

  to Marthy

  EU přece žádné nezávislé komise nemá, všechno jsou to americké loutky. A nebo záleží na situaci, jestli se nám to zrovna hodí, nebo ne? Mimochodem, ta zpráva říká, že Gruzie začala vojenské akce proti vzbouřenecké provincii, nikoliv proti Rusku. A Rusko v reakci na to vtrhlo do Gruzie.

  V Evropě je spousta území, která v minulosti patřila jiným státům. Severní Francie patřila po staletí Anglii, západní Polsko Německu, půl východní Evropy Rakousku, Gibraltar Španělsku, atd., atd. Pokud začneme používat tuto logiku, může válčit každý s každým.

  Už zase to operujete referendem, které bylo uspořádáno POTÉ, co celý Krym ovládla ruská armáda? Jak demokratický postup. Pošleme tam vojáky a následně uspořádáme pod jejich kontrolou uspořádáme "referendum". To je asi tak demokratické a objektivní jako volby u nás před rokem 1989 (pokud je ještě pamatujete).

 • Marthy
  21:00 31.08.2016

  Válka s Gruzií-tu válku vyvolala Gruzie,ne Rusko.Vyplývá to ze závěru nezávisle komise EU.
  Krym-ten přece patřil staletí Rusku,vzali jim ho v padesátých letech komunisti.Na Krymu se nachází Ruská základna-hlavně o ni šlo.Krom toho,tyhle události odstartoval tzv.majdan,kde reálně hrozilo že Rusko přijde o svou základnu na Krymu a tím o vliv v Černém moři.Nedivím se že to nepřipustily.
  Jinak na Krymu přece obyvatelstvo odhlasovalo že se chtějí odtrhnout od Ukrajiny a přidat se zpět k Rusku.
  Příklad-když se od nás odtrhlo Slovensko,měli jsme snad poslat do Bratislavy tanky,nebo zavést sankce?To snad ne...a to je přesně co dělá Ukrajina,a my je v tom ještě podporujem a vinu házíme na Rusko.

 • StandaBlabol
  20:28 31.08.2016

  to Marthy:

  Když má Rusko tolik území, proč anektovalo Krym, proč vojensky drží režimy v Poněsteří a na východní Ukrajině, proč válka proti Gruzii? Není to o tom, že "potřebují" území. Prostě se chtějí cítit jako velmoc a ukazují to světu. Stýská se jim po Sovětském svazu a okupovaných územích (co jiného než okupovaná země bylo ČSSR po roce 1968).

  K tomu zbrojení - podívejte se, kde byly výdaje na obranu v evropských zemích přes ruskou agresí na Ukrajině. Historicky na nejnižší úrovni. Zbrojit nás nutí Rusko.

 • Marthy
  20:21 31.08.2016

  Ale kdepak,Rus na nás z vysoka kašle.Co by z nás měl,copak mají málo uzemí?
  Obávám se že nám není co vzít,vždyť 90%kapitálu ČR patří zahraničním majitelům.
  Strašení Rusem je jen politický a ekonomický tah USA...proč by někdo kdo se necítí ohrožený kupoval moderní a taky pekelně drahé zbraně?Proto se musí přesvědčit vlády a obyvatelé států že je někdo ohrožuje a že jediné co je zachrání jsou zbraně,nejlépe ty jejich.
  Proč myslíš že byly do NATO přizvány pobaltské státy?Však jejich armáda je směšná,žádná posila pro NATO to není.Bylo to čistě politické a ekonomické rozhodnutí-dostat se co nejblíže Rusku,pořádně je naštvat.To přinutí Rusko zareagovat,Evropa se začne cítit v ohrožení a začne další kolo ve zbrojení.Výsledek bude že žádná válka mezi Ruskem a Evropou se nebude konat,Evropa bude nesmyslně utrácet a Američané si pořádně namastí kapsy.

 • logik
  19:50 31.08.2016

  Marthy: to se dosti pleteš. Pokud nebudou státy na východní hranici investovat do armády, tak se může stát, že zbytku NATO dojde trpělivost a vykašlou se na nás. V americe např. toto hlásá Trump a amíci na to slyšej.

  A bez začlenění do NATO bych si tak jistej o tom, že na nás Rusko nedostane chuť, nebyl...

 • Marthy
  19:40 31.08.2016

  Jsem pro co nejlevnější variantu,třeba tu modernizaci Dany na verzi M1M.Rozhodně bych nekupoval výkonné,ale velmi nákladné zahraniční SH.
  Z jednoduchého důvodu:My je nikdy nebudeme potřebovat,nikdy je nevyužijeme,tak je jedno jestli nám budou rezavět Dany nebo PZH 2000.
  K čemu by jste je chtěli použít?Válka proti Rusku z největší pravděpodobnosti nebude,a pokud ano bude úplně jedno co máme za laufy.Zastrašit Rusko několika děly?Ale to snad ne..a kupovat je aby jsme dělali dojem na spojence?Nemyslím že máme dost peněz na takové nesmysly.
  Pokud nám,potažmo Evropě něco hrozí,není to válka v které bude třeba mít mohutné dělostřelectvo.Evropě hrozí muslimský terorizmus,a na to jsou houfnice k ničemu.

 • lockX
  18:41 31.08.2016

  A nebolo by lepšie nakúpiť systém ako je Zuzana 2 alebo EVA ?
  ZUZANA 2 má 155 mm , spraviť menšiu modernizáciu ak by bolo treba - ak by napríklad ČR požadovala iný systém velenia alebo riadenie paľby, dať inú kabínu vodiča - napríklad z DANY M1 - sa mi páči viac , tej na Zuzane 2 nerozumiem - čisto po tvarovej stránke vyzerá ako kačica - vôbec vojenská technika by mala mať agresívne tvarovanie - lebo inač je na smiech ( aj aligátor master II ) .

  Na druhú stranu načo vyvíjať vyvinuté - škoda peňazí - DANA M1 je neefektívna somarina - hlavne vidím problém že je počítaná na cca. 10 rokov a potom moderná náhrada. Preboha načo !!
  Ak tak nechať pôvodné DANY , minúť 152 mm muníciu a predať do šrotu - medzitým našetriť na nové.

 • Jura99
  18:39 31.08.2016

  I za cenu kratšího dostřelu by modernizovaná DANA byla dobrý stroj, pokud dostane špičkové řízení palby, které bude umět komunikovat s prostředky na označení cíle (radary, drony, návodčí atd.). Řízení palby asi dodá člen CSG firma Retia, která by se tak mohla posunout zase o kus dál. A nakonec řízení palby by mohly mít kompatibilní všechny palebné prostředky (nové raketomety, nové BVP, nové ShKH), že by po cíli prásknul ten, kdo by se zrovna hodil nejlíp, prostě digitální bojiště.

 • liberal shark
  17:00 31.08.2016

  Takže když to shrnu, tak důvody ani záměry MO nikdo nezná, cílovou podobu dělostřeleckého pluku taky ne, rozsah modernizace SHKH Dana taky ne.
  Dvě poznámky: 1) AČR má v plánu budovat 3 manévrové brigády - těžkou, polotěžkou a lehkou. Na to mi přijdou 2 dělostřelecké oddíly trochu málo. 2) Raketomety mají drahou munici, proto by měly poskytovat nějakou přidanou hodnotu - velký dostřel a účelovou submunici, jinak nemají moc smysl.

 • Civil
  14:46 31.08.2016

  Ad PzH2000:
  Podle
  http://www.tu.no/artikler/haer...
  je Norove vyradili spolu s Caesarem z vyberu ve prospech K9 Thunder resp. M109.

 • JiriR
  14:20 31.08.2016

  No to je sice pravda, ale no a co?
  Na raketometu je přece nejdražší raketa, oproti houfnici. Takové úpravy raketometu Vampír by byly marginální. Máš mezery ty mizero :-)))))
  Ale ne všechno dobré.

 • skelet
  13:46 31.08.2016

  je to čistě hnidopišské upřesnění.. to "šlo by" znamená úplně jiný typ raketometu, než je Vampir. Toť všo :)

 • JiriR
  11:38 31.08.2016

  Myslím, že není potřeba nic „narvávat“ , šlo by to podobně jako je to u slovenského raketometu Modular - sundá se odpalovač 122 mm a namontuje se skříň s vyšší ráží. Ale to už je detail – ony by stačily i ty 122 mm s dosahem 40 km.

Stránka 1 z 3