Dalších 40 let pro dopravní letouny C-17 Globemaster III

-
23. 6. 2021
-
0 komentářů
-
Jan Grohmann
Dopravní letoun C-17 Globemaster III je mimořádně úspěšná letecká platforma tvořící páteř americké strategické letecké přepravy. Americké letectvo (USAF) letouny postupně modernizuje a nechá si je ve službě minimálně dalších 40 let.
C-17 Globemaster III je střední dopravní letoun poprvé vyrobený v roce 1987. První letka C-17 dosáhla počátečních operačních schopností (IOC) v roce 1991 a plných operačních schopností (FOC) v roce 1995. Výroba skončila v roce 2015 – další nové C-17 tedy již nevzniknou, i když se dříve spekulovalo o obnovení výroby. Celkově létá po světě v devíti zemích 275 letounů C-17.
Světová flotila C-17 nedávno překročila čtyři miliony letových hodin, což odpovídá průměrnému náletu 15 500 hodin na každé letadlo.
C-17 přezdívaný „Moose“ (Los), podle ohlušujícího zvuku, který vydává při tankování na zemi, je robustní a spolehlivý letoun schopný dopravovat lidí a materiál kdekoliv po světě. Letounu nevadí ani polní letiště nebo jinak nezpevněné přistávací a vzletové dráhy (písek, sníh).
Související články
Letoun C-295M ve vzdušných silách Armády ČR
V květnu 2009 podepsalo Ministerstvo obrany ČR (MO ČR) smlouvu na dodávku čtyř transportních letounů ...
-
16.05.2017
-
86 komentářů
-
Jan Grohmann
Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR; část 4.
Cílem posledního dílu seriálu Transportní letouny CASA C-295M v Armádě ČR je popsat možnosti rozvoje ...
-
12.06.2017
-
25 komentářů
-
Jan Grohmann
Dopravní letadla C-17 Globemaster III jako strategické bombardéry
Americké letectvo (U.S. Air Force) zvažuje využít dopravní stroje C-130 Hercules a C-17 Globemaster ...
-
21.04.2020
-
31 komentářů
-
Jan Grohmann
Dopravní letoun C295MW českých vzdušných sil poprvé ve vzduchu
Dne 10. března poprvé vzlétl nový dopravní letoun C295MW Vzdušných sil Armády České republiky (VzS ...
-
17.03.2021
-
70 komentářů
-
Jan Grohmann
Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.