Modernizace letounů elektronického boje Growler

Modernizace letounů elektronického boje Growler
EA-18G Growler / U.S. Air Force photo by Senior Airman John Linzmeier (Zvětšit)

Společnost Boeing odstartovala pětiletý modernizační program pro letouny elektronického boje EA-18G Growler. První letoun určený k modernizaci předalo americké námořnictvo Boeingu v minulém týdnu na základně Whidbey Island.

Letoun EA-18G Growler je derivátem letounu Super Hornet a jeho specializací je elektronický boj (EB). Momentálně se Growler nachází ve výzbroji amerického námořnictva a australského letectva. Potenciálními budoucími uživateli jsou Německo, Finsko nebo Polsko.

Growler nese, na rozdíl od Super Hornetu, zejména systémy pro EB. To ale neznamená, že postrádá prostředky pro kinetické ničení – pro svou sebeobranu může nést dvě střely AMRAAM a pro ničení zdrojů elektromagnetického záření dvě střely AGM-88 HARM. Pro své mise v oblasti SEAD (Supression of Enemy Air Defense) využívá Growler dva základní systémy. První, AN/ALQ-218(V)2, se nachází na koních křídel letounu a pilot jej využívá k zachycení, analýze a reaktivnímu rušení konkrétního signálu. Druhý systém, AN/ALQ-99, se skládá ze dvou kontejnerů pro rušení nízkých a vysokých frekvencí. Tyto kontejnery najdeme na pylonech pod křídly. Tyto kontejnery lze rozeznat díky charakteristické vrtuli v přední části. Třetím systémem EB je AN/ALQ-227(V)2 – zachycuje, lokalizuje a ruší komunikace.

Vzhledem k neustále se měnícím a zlepšujícím hrozbám v elektromagnetickém spektru dospělo americké námořnictvo k rozhodnutí modernizovat stávající flotilu Growlerů čítající 160 letounů. Kromě modernizace konkrétních systémů je ve hře také prodloužení životnosti Growlerů z 6000 na 10 000 letových hodin.

První Glower určený k modernizaci na standard Block II; větší foto / Boeing

Modernizační balíček Block II (neplést si s modernizačním balíčkem Block III u F/A-18E/F Super Hornet) můžeme rozdělit na dvě oblasti. První oblastí je modernizace systémů EB. Postupně dojde k modernizaci AN/ALQ-218(V)2. Ten ve verzi (V)4 poskytne data o frekvenci vyzařovaných signálů a jejich poloze rychleji a přesněji. Vylepšení se dočká také propojení s rušícími kontejnery.

Tento článek je součástí exkluzivního obsahu Armádních novin! Chci PREMIUM účet

Související články

Finsko poptává stíhačky pro radioelektronický boj EA-18G Growler

Firma Boeing, která letouny EA-18G Growler specializované na radioelektronický boj (REB) vyrábí, ...

Luftwaffe kupuje americké Super Hornety k nesení jaderných zbraní

Podle informací německých novin Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) německé ministerstvo obrany ...

Roll-out námořní stíhačky F/A-18E/F Super Hornet Block III

Společnost Boeing ve své továrně v Saint Louis (Missouri) provedla roll-out první námořní ...

NGJ-MB: Nové kontejnery elektronického boje pro EA-18G Growler

US Navy plánuje nahradit zastarávající systém AN/ALQ-99 novými rušícími kontejnery systému NGJ (Next ...

Do diskuze PREMIUM článku mohou přispívat jen uživatelé s premium účtem.