Modernizace maďarské armády v roce 2020

Modernizace maďarské armády v roce 2020
Maďarský voják s CZ BREN 2 / maďarská armáda (Zvětšit)

Maďarská armáda i v roce 2020 udrží rychlé modernizační tempo. Souhrn nejdůležitějších modernizačních projektů iniciativy Zrínyi 2026 pro rok 2020 přinesl maďarský web Portfolio.

Plány, rozpočet a vojáci

Pro letošní rok maďarské ministerstvo obrany získá 616 miliard forintů (o 103 miliard forintů více než v roce 2019), tj. 46,27 miliardy Kč. To odpovídá 1,26 % maďarského HDP, s dosažením 2 % HDP se počítá v roce 2024.

Maďarské ministerstvo obrany vynaloží na modernizační projekty 30 % svého rozpočtu, tj. 216 miliard forintů (16,23 miliardy Kč).

Důraz maďarské vlády na obranu potvrdil v prosinci 2019 Szilárd Németh, tajemník ministerstva obrany:„Obrana Maďarska, nezávislost a bezpečnost Maďarska budou v příštím roce nejdůležitějším úkolem vlády.“

Maďarská armáda rovněž hodlá v rámci zastřešující iniciativy Zrínyi 2026 zvýšit počet vojáků z 26 000 na 37 500 aktivních vojáků. Počet rezervistů během deseti let vzroste z 8000 na 20 000 osob.

Následující výpis modernizačních projektů souvisí se splněním maďarského závazku vůči Alianci ‒ do roku 2023 postavit jednu střední brigádu a do roku 2028 jednu těžkou brigádu.


Tanky Leopard 2 a BVP Marder a Puma německé armády; ilustrační video

BVP

Největším modernizačním projektem maďarské armády pro rok 2020 je nákup nových bojových vozidel pěchoty (BVP) pro budovanou těžkou brigádu. V současné době nemá maďarská armáda pásová BVP ‒ poslední BVP-1 (dodané z České republiky v roce 1995) byly vyřazeny z provozu v roce 2007. Od té doby maďarská armáda používá pouze sovětské obrněné transportéry BTR-80 a kolová BVP BTR-80A s automatickým kanonem ráže 30 mm.

Počet nakupovaných BVP není znám. Ostatně tajnosti doprovází většinu modernizačních projektů maďarské armády ‒ větší podrobnosti (ale velmi omezeně) se obvykle veřejnost dozví až po podpisu smlouvy. Tajnosti jsou vysvětlovány bezpečnostními zájmy Maďarska.

Hodně se spekuluje o německém BVP Puma, mimo jiné proto, že maďarská armáda nakupuje 44 nejnovějších německých tanků Leopard 2A7+ a 24 samohybných houfnic PzH 2000. Mimo to maďarská armáda úzce spolupracuje s německým Bundeswehrem. Také Angela Merkelová na společné konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbanem v srpnu uvedla (v maďarském Sopronu), že německé vojenské technologie hrají důležitou roli v rozvoji maďarského vojenského průmyslu. Maďarsko bylo také v roce 2019 největším dovozcem německých zbraní.

Pokud mluvíme o tajnostech, ani po podpisu smlouvy o dodávce německých tanků a houfnic, není známa výše kontraktu.

Podle maďarského webu Portfolio mají ale nečekaně velké šance také turecká BVP Otokar Tulpar nebo Kaplan-20. Ostatně se zdá, že maďarská armáda (informace jsou opět tajné) již podepsala smlouvu na dodávku tureckých obrněných vozidel 4×4 Ejder Yalcin a Yörük Hakkında od společnosti Nurol Makina.


Boxer 8×8 (Vilkas) ve verzi BVP v litevské armádě

Kolové obrněné transportéry

Maďarsko počítá i s náhradou sovětských BTR-80 a BTR-80A. Není ale jasné, zda nakoupí pouze obrněné transportéry nebo také kolová BVP s automatickým kanonem a další specializované verze (pravděpodobně ano).

Je zajímavé, že i v tomto případě Portfolio zmiňuje souboj německých a tureckých vozidel. Německo Maďarsku nabízí kolová obrněná vozidla Boxer 8×8, Turecko zase vozidla FNSS Pars. Portfolio dále zmiňuje brazilský transporter Guarani, rakouský Pandur II a finskou Patrii AMV.

Některá média favorizují německé vozidlo Boxer. Jako vždy, počet nakupovaných vozidel, časový harmonogram nebo rozpočet není znám.

Protivzdušná obrana 

Maďarská armáda s největší pravděpodobností nakoupí americko-norské systémy raketové protivzdušné obrany (PVO) NASAMS II a příslušné střely AMRAAM. K podpisum smlouvy zřejmě ještě nedošlo, ale americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v srpnu minulého roku povolila vývoz až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM do Maďarska, a to za 500 milionů dolarů.

Nejsou známy počty odpalovacích zařízení ani to, zda půjde o statické nebo mobilní systémy ‒ odpalovací zařízení NASAMS II s čtveřicí střel AMRAAM lze umíst dokonce na terénní vozidlo Humvee.


Yörük Hakkında

Turecká terénní vozidla

Jak jsme uvedli dříve v článku, maďarská armáda získá turecká obrněná vozidla 4×4 Ejder Yalcin a Yörük Hakkında od společnosti Nurol Makina. Ostatně obě vozidla maďarská armáda ukázala během Dne národní obrany v květnu minulého roku.

Krátce poté turecký tisk oznámil podepsání smlouvy, ale oficiální vyjádření od maďarského ministerstva obrany zatím nepřišlo, takže není znám počet nakupovaných vozidel ani nic ostatního. Letos se ale zřejmě dozvíme o nákupu větší podrobnosti a pravděpodobné jsou první dodávky do maďarské armády.

Minomety

Jak jsme již informovali v minulém roce, maďarský státní podnik HDT Defense Industry získal rakouskou vojenskou společnost Hirtenberger Defense Systems (HDS; jedna z divizí koncernu Hirtenberger), známého výrobce minometů. Rakouský podnik bude vyrábět minomety a munici pro maďarskou armádu. Ač nedošlo k oficiálnímu oznámení, letos (nebo možná příští rok) začne maďarská armáda nakupovat minomety ráže 60, 81 a 120 mm, včetně příslušné munice.

Portfolio zmiňuje také možný nákup automatického minometu SRAMS (Super Rapid Advanced Mortar System) ráže 120 mm, což je společný produkt singapurské ST Engineering a rakouské HDS.


KC-390

Dopravní letadla KC-390

V srpnu brazilská média přinesla zprávu o tom, že Maďarsko jedná s brazilskou vládou o nákupu středních vojenských transportních letadel KC-390. V Maďarsku tyto stroje nahradí sovětské An-26. Portfolio ale upozorňuje, že o nákupu nejsou žádné oficiální informace z maďarské strany a je možné, že Maďarsko si vybere jiného obchodního partnera.

Na projektu KC-390 pracuje také české Aero Vodochody a česká strana deklarovala zájem pořídit dva tyto stroje. Zdá se ale, že nákup KC-390 pro Armádu ČR není zatím na pořadu dne. 

Podle portalu mfor.hu maďarská armáda zvažuje nákup trojice nových dopravních letadel. Stejný portál zmiňuje i možný nákup amerických dopravních strojů C-130J  Super Hercules. Řešením je rovněž nákup menších transportních letadel CASA C-295 nebo Alenia C-27J Spartan.


Maďarští vojáci s CZ BREN 2; větší foto / hadkiegeszites.honvedseg.hu

Nové ruční palné zbraně

Standardní osobní zbraní maďarských vojáků je česká CZ BREN 2. Kromě toho maďarští vojáci již používají české pistole P-07 / P-09 a samopaly CZ SCORPION EVO 3. Všechny tyto zbraně jsou v licenci vyráběny v maďarské továrně HM Arsenal v Kiskunfélegyháze. Letos se očekává začátek velkosériové výroby a masivní dodávky do maďarské armády.

Podle webu mfor.hu v maďarské továrně HM Arsenal najde práci 200 až 250 lidí a česká licence se vztahuje na 200 000 zbraní vyrobených do deseti let. Náklady na oživení výroby ručních zbraní v Maďarsku přijdou na 24,5 miliardy forintů (1,84 miliardy Kč) ‒ stavba továrny spolkne 6,2 miliardy forintů, nákup zařízení 11 miliardy forintů a česká licence údajně stála 4,6 miliardy forintů. Mimo to první tisíce prvních zbraní pro maďarskou armádu jsou sestaveny z dílů vyrobených v ČR. 

Dalším krokem bude náhrada sovětských kulometů PKM a pušek pro přesnou střelbu SVD Dragunov. Podle webu Portfolio ale neexistují zprávy o nákupu moderních zbraní této kategorie ze zahraničí, nebo dokonce nákup licence. V případě kulometů se nabízí kulomet M249 a v případě pušek pro přesnou střelbu česká CZ BREN 2 BR v ráži 7,62×51 NATO. Portfolio ale také zmiňuje odstřelovací pušky M24 nebo pušky pro přesnou střelbu M110.

Zdroj: Portfolio. Nepszava, Webradio, mfor.hu, Komany

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko

Viceadmirál Matthias Winter, šéf kanceláře Pentagonu pro program F-35, v písemné výpovědi směřované ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!

Komentáře

Zvýraznit příspěvky za posledních:
 • Ableton
  16:58 27.12.2021

  https://www.portfolio.hu/globa... Overview of 2021, plans for 2022/2023 Zobrazit celý příspěvek

  https://www.portfolio.hu/globa...
  Overview of 2021, plans for 2022/2023Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  09:10 10.10.2021

  Len tak mimochodom, ešte stále aktuálne zloženie maďarské ...Zobrazit celý příspěvek

  Len tak mimochodom, ešte stále aktuálne zloženie maďarské roja:
  https://scontent.fbud3-1.fna.f... Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   09:13 10.10.2021

   ... len si tam už treba vložiť Breny a Carla Gustava ...

   ... len si tam už treba vložiť Breny a Carla Gustava ...

 • PavolR
  09:52 08.06.2021

  Vcelku komplexná sumarizácia z príležitosti menovania nového hlavného veliteľa: ...Zobrazit celý příspěvek

  Vcelku komplexná sumarizácia z príležitosti menovania nového hlavného veliteľa: https://www.portfolio.hu/globa... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:42 10.05.2021

  Koncentrát špekulácií, akým smerom by sa mohlo uberať ďalšie vyzbrojovanie: https://novekedes.hu/elemzesek... ... v ...Zobrazit celý příspěvek

  Koncentrát špekulácií, akým smerom by sa mohlo uberať ďalšie vyzbrojovanie: https://novekedes.hu/elemzesek...
  ... v súvislosti s dronmi ale chýba zmienka o záujme o výrobky Elbitu, ako to bolo písené niekedy koncom minulého roka v izraelskej tlači.

  No a včera jedna opozičná politička na FB písala, že sa chystá kúpa stíhačiek za 10 000 miliárd forintov (v skutočnosti asi iba 1 000 mld ;-) ).Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  22:08 05.05.2020

  Pred asi štyrmi rokmi vyvolalo v Maďarsku menší poprask, že mnoho nezamestnaných, odkázaných na verejnoprospešné práce, bolo bezhlavo poslaných do náborových stredísk vlastibrany, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pred asi štyrmi rokmi vyvolalo v Maďarsku menší poprask, že mnoho nezamestnaných, odkázaných na verejnoprospešné práce, bolo bezhlavo poslaných do náborových stredísk vlastibrany, bez ohľadu na spôsobilosť: http://nol.hu/belfold/terhes-k...

  Zdá sa, že sa v súvislosti s koronakrízou pokúsia využiť situáciu na niečo podobné: https://magyarnemzet.hu/belfol... ... potrebujú totiž ešte minimálne asi 7k vojakov, optimálne až 15k.

  ----
  Mimochodom, vydali smernicu regulujúcu aktivity jednotlivých organizačných jednotiek i jednotlivcov na sociálnych médiách: https://jogalappal.hu/intezked... Skrýt celý příspěvek

  • Hajo
   15:55 06.05.2020

   Bolo by dobré doplniť aj naše útvary na tabuľkové počty a navyšovať tiež počty AZ nielen v súvislosti s koronakrízou.

   Bolo by dobré doplniť aj naše útvary na tabuľkové počty a navyšovať tiež počty AZ nielen v súvislosti s koronakrízou.

   • PavolR
    16:48 06.05.2020

    To je pravda, akurát na zneužití aktuálnej ľudskej núdze bojaschopnú armádu postaviť nemožno, bola by to iba taká excelová armáda. Treba vypracovať postupy a stratégie ...Zobrazit celý příspěvek

    To je pravda, akurát na zneužití aktuálnej ľudskej núdze bojaschopnú armádu postaviť nemožno, bola by to iba taká excelová armáda. Treba vypracovať postupy a stratégie zabezpečujúce doplňovanie stavov aj za bežných okolností.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   07:58 09.05.2020

   Vo včerajšom rádiovom monológu hovoril Orbán o ďalšom navyšovaní tabuľkových počtov armády, aby v nej bolo možné umiestniť viac nezamestnaných. Som zvedavý, s akým číslom sa ...Zobrazit celý příspěvek

   Vo včerajšom rádiovom monológu hovoril Orbán o ďalšom navyšovaní tabuľkových počtov armády, aby v nej bolo možné umiestniť viac nezamestnaných. Som zvedavý, s akým číslom sa vytasia a aký to bude mať vplyv na organizačnú štruktúru, ktorá nie je na také počty dimenzovaná.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  19:51 23.04.2020

  Bola publikovaná nová Národno-bezpečnostná stratégia Maďarska: https://jogalappal.hu/megjelen...

  Bola publikovaná nová Národno-bezpečnostná stratégia Maďarska: https://jogalappal.hu/megjelen...

  • Ableton
   20:21 23.04.2020

   Allies by priority :)

   1. V4
   2. Germany
   3. Poland
   4. US
   5. Italy
   6. France
   7. Turkey

   Allies by priority :)

   1. V4
   2. Germany
   3. Poland
   4. US
   5. Italy
   6. France
   7. Turkey

   • PavolR
    20:50 23.04.2020

    Chorváti a Slovinci, s ktorými by chceli vytvoriť spoločnú NATO divíziu, sa do zoznamu vôbec nedostali ... :-) Mali by plné právo uraziť sa. Ale hlavné, že je tam Turecko ...Zobrazit celý příspěvek

    Chorváti a Slovinci, s ktorými by chceli vytvoriť spoločnú NATO divíziu, sa do zoznamu vôbec nedostali ... :-) Mali by plné právo uraziť sa. Ale hlavné, že je tam Turecko ...
    -
    Croats and Slovenes, with whom they would like to form a joint NATO division, did not get on the list at all ... :-) They would have every right to take offense. But the main thing is that there is Turkey ...Skrýt celý příspěvek

   • PavolR
    21:03 23.04.2020

    ... a Poľsko je tam vlastne dvakrát ... / ... and Poland is actually there twice ... :-)

    ... a Poľsko je tam vlastne dvakrát ... / ... and Poland is actually there twice ... :-)

 • PavolR
  09:03 15.04.2020

  Komplexné informácie o akciovej spoločnosti, cez ktorú po novom prebiehajú obstarávania pre maďarskú vlastibranu, organizačná štruktúra a mechanizmus fungovania obstarávania: ...Zobrazit celý příspěvek

  Komplexné informácie o akciovej spoločnosti, cez ktorú po novom prebiehajú obstarávania pre maďarskú vlastibranu, organizačná štruktúra a mechanizmus fungovania obstarávania: https://jogalappal.hu/megjelen... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  18:53 06.03.2020

  Niečo málo o budovaní síl Teritoriálnej obrany: https://honvedelem.hu/fooldal-...

  Niečo málo o budovaní síl Teritoriálnej obrany: https://honvedelem.hu/fooldal-...

 • PavolR
  07:49 29.02.2020

  Pokračujú špekulácie o tom, že by prinajmenšom jeden z Maďarskom zakúpených Falconov 7x mohol byť prestavaný na prieskumné lietadlo so schopnosťami SIGINT: ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokračujú špekulácie o tom, že by prinajmenšom jeden z Maďarskom zakúpených Falconov 7x mohol byť prestavaný na prieskumné lietadlo so schopnosťami SIGINT: https://jogalappal.hu/ujabb-in... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  10:39 17.02.2020

  Minulý týždeň navštívila Turecko maďarská delegácia, zaujímajúca sa o určité zbraňové systémy. Tajomník zodpovedný za koordináciu modernizácie, Gáspár Maróth, sa o. i. stretol s ...Zobrazit celý příspěvek

  Minulý týždeň navštívila Turecko maďarská delegácia, zaujímajúca sa o určité zbraňové systémy. Tajomník zodpovedný za koordináciu modernizácie, Gáspár Maróth, sa o. i. stretol s vedúcim SSB (Undersecretariat for Defence Industries) İsmailom Demirom: https://jogalappal.hu/az-ssb-v... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  14:33 03.02.2020

  Maďarsko sa ako pozorovateľ pripojilo k európskemu programu protivzdušnej obrany Twister: https://magyarnemzet.hu/kulfol... - ...Zobrazit celý příspěvek

  Maďarsko sa ako pozorovateľ pripojilo k európskemu programu protivzdušnej obrany Twister: https://magyarnemzet.hu/kulfol...
  - https://www.airforce-technolog... Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:23 31.01.2020

  Gyula Kovács: Na ceste k armáde 21. storočia? (názorový článok bývalého príslušníka maďarských ozbrojených síl - v ...Zobrazit celý příspěvek

  Gyula Kovács: Na ceste k armáde 21. storočia? (názorový článok bývalého príslušníka maďarských ozbrojených síl - v maďarčine)
  https://nepszava.hu/3062780_ut... Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  20:06 28.01.2020

  Tak nevím, jestli bude Puma vyhra ->

  https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  Tak nevím, jestli bude Puma vyhra ->

  https://www.idnes.cz/zpravy/za...

  • PavolR
   11:00 29.01.2020

   Pri aktuálnom vývoji nemecko-maďarských vzťahov (v rámci EPP) by ma nemej prekvapila hrozba zrušenia nákupu Leopardov, než ohlásenie nákupu ďalšej nemeckej techniky. :-)

   Pri aktuálnom vývoji nemecko-maďarských vzťahov (v rámci EPP) by ma nemej prekvapila hrozba zrušenia nákupu Leopardov, než ohlásenie nákupu ďalšej nemeckej techniky. :-)

 • Jura99
  14:55 23.01.2020

  Pokud ještě nahradí Gripen nákupem F-35A, bude se jevit jejich modernizace jako velice efektivní. Nevymýšlí třetí cesty a vlastní vývoje, ale koupí ověřené zbraně špičkové úrovně ...Zobrazit celý příspěvek

  Pokud ještě nahradí Gripen nákupem F-35A, bude se jevit jejich modernizace jako velice efektivní. Nevymýšlí třetí cesty a vlastní vývoje, ale koupí ověřené zbraně špičkové úrovně (L2A7+, Pz2000, H-145M, Bren 2). Pro ČR je příjemné maďarské zavedení ručních zbraní CZUB.Skrýt celý příspěvek

 • Carl
  13:00 23.01.2020

  Mno, tak kde jen začít... Snad takhle: Nejsme na tom s ČR o hodně lépe a měli bychom si zamést před vlastním prahem než se budem někomu smát. Ale to nadšení z Maďarska bych ...Zobrazit celý příspěvek

  Mno, tak kde jen začít...

  Snad takhle: Nejsme na tom s ČR o hodně lépe a měli bychom si zamést před vlastním prahem než se budem někomu smát. Ale to nadšení z Maďarska bych krotil. Jestli jsem něco z kontaktu s Maďary pochytil, je to hlavně nejistota. Maďarská státní správa díky nájezdu vládnoucí strany funguje úplně jiným způsobem. Např. velká většina akvizic MO je financována přímo vládou, tudíž je na premiérovi "jestli jim na to dá peníze." To sice zní dobře, protože pak může následovat to, co se stalo s vrtáky a Leo2: Orbán chytře spojil příjemné s užitečným a aby se zalíbil, nakoupil zbraně u Němců a Francouzů. Potud fajn. Ale protože mu nikdo do hlavy nevidíme, nevíme kdy mu přeskočí, stát se dostane do finančních potíží atd. a další tendry "prostě" zruší. MO se tak stává závislé na Orbánově vůli, odřízlé od vlastního obranného plánování. Hodně ze zakázek vyjmenovaných v článku se plánuje financovat mimoresortními prostředky. V tuhle chvíli už dokonce rozjíždí tendry nově ustanovená maďarská vyzbrojovací agentura a nikoliv MO. Ostatně MO nedokáže garantovat, že skutečně dosáhne na 2 % HDP v roce 2024 (dle požadavků NATO). V roce 2022 dosáhnou (výdaje MO) teprve 1,5 %. Není to nereálné, dostat se na 2 % v 24, ale plně závislé na Orbánovi (který přidá 0,5 % HDP na obranu za dva roky!).

  Důležitým detailem je, že priority požadované NATO jsou dvě: těžké BÚU (od 2028) a zmíněný medium GBAD ("MSAM"). Oba projekty budou s nejvyšší pravděpodobností ale zpožděné a nestihnou se v požadované roky. Těžké BÚU má vzniknout přestavbou středního BÚU v roce 2028 (mimochodem samotná střední brigáda má taky velké problémy aby to stihla v roce 2023).

  Celkově má mít maďarská armáda 3 brigády: jednu bojovou (střední -> těžká), jednu SOF (reálně spíš pluk) a jednu domobraneckou. Těžkou BÚU tvoří dle pravidel jeden tankový prapor a tři prapory pásových BVP, střední pak obvykle jeden prapor pásových BVP a tři prapory KBVP. Ale reálně je možné vyhandlovat s NATO cokoliv (viz naše brnka).

  Další z velmi důležitých projektů je vytvoření divizního velitelství Střed (MND-C-HQ) které se rozhodli vystavět pro potřeby SHAPE. Nemohu zde napsat detaily, ale pocity jsou při pohledu na jejich plán výstavby dost ambivalentní.

  Dále, KC-390 určitě Maďaři nakoupit neplánují. Chtějí taktický transportní letoun s nákladem +- 10 tun (tj. Spartan nebo CASA), nahradit tím svoje andule.

  Moc mě taky zajímá, kde hodlají sehnat 20k rezervistů + 30k vojáků. (v případě rezervistů dokonce do šesti let). Těchto 20k rezervistů mají být totiž tzv. "dobrovolné zálohy" (obdoba naší AZ) a nikoliv celková záloha (tj. bývalí vojáci, pozůstatky z minula atd.). Slušný nájezd společně s nárůstem profesionální armády na 30k. Ambice jim určitě nechybí.

  Suma sumárum...nechci do nich zbytečně rýt. Je to hodně ambiciózní a na papíře to vypadá lákavě, ale co bojová podpora a zabezpečení pro jednotky? Kde se sebere tolik lidí a jak je udrží? Jak se můžou ochránit plány proti případné změně politické libovůle? Být ve všem závislý na jednom konkrétním aktérovi (premiér) může dost pomoci, jasně. Např. původně měli Maďaři pro těžkou BÚU nakoupit jen BVP s kanonem, takže se domnívám, že to byl jeho zásah ("šplhněme si u Němců"), který to velmi úspěšně zvrátil. Ale stejně zásahy můžou mít i dost negativní dopad. Zkrátka to není příliš transparentní systém, který by oplýval respektováním obranného plánování. Obezličky typu "utajení z důvodu bezpečnostních zájmů" mají jen maskovat skutečný stav věci a ztížit kritický dohled opozice (což zní samozřejmě směšně, od někoho v ČR :))

  No, ale i tak jim budu držet palce, rozhodně mi přijdou rozumnější, než jiní sousedi.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2