Modernizace maďarské armády v roce 2020

Modernizace maďarské armády v roce 2020
Maďarský voják s CZ BREN 2 / maďarská armáda (Zvětšit)

Maďarská armáda i v roce 2020 udrží rychlé modernizační tempo. Souhrn nejdůležitějších modernizačních projektů iniciativy Zrínyi 2026 pro rok 2020 přinesl maďarský web Portfolio.

Plány, rozpočet a vojáci

Pro letošní rok maďarské ministerstvo obrany získá 616 miliard forintů (o 103 miliard forintů více než v roce 2019), tj. 46,27 miliardy Kč. To odpovídá 1,26 % maďarského HDP, s dosažením 2 % HDP se počítá v roce 2024.

Maďarské ministerstvo obrany vynaloží na modernizační projekty 30 % svého rozpočtu, tj. 216 miliard forintů (16,23 miliardy Kč).

Důraz maďarské vlády na obranu potvrdil v prosinci 2019 Szilárd Németh, tajemník ministerstva obrany:„Obrana Maďarska, nezávislost a bezpečnost Maďarska budou v příštím roce nejdůležitějším úkolem vlády.“

Maďarská armáda rovněž hodlá v rámci zastřešující iniciativy Zrínyi 2026 zvýšit počet vojáků z 26 000 na 37 500 aktivních vojáků. Počet rezervistů během deseti let vzroste z 8000 na 20 000 osob.

Následující výpis modernizačních projektů souvisí se splněním maďarského závazku vůči Alianci ‒ do roku 2023 postavit jednu střední brigádu a do roku 2028 jednu těžkou brigádu.


Tanky Leopard 2 a BVP Marder a Puma německé armády; ilustrační video

BVP

Největším modernizačním projektem maďarské armády pro rok 2020 je nákup nových bojových vozidel pěchoty (BVP) pro budovanou těžkou brigádu. V současné době nemá maďarská armáda pásová BVP ‒ poslední BVP-1 (dodané z České republiky v roce 1995) byly vyřazeny z provozu v roce 2007. Od té doby maďarská armáda používá pouze sovětské obrněné transportéry BTR-80 a kolová BVP BTR-80A s automatickým kanonem ráže 30 mm.

Počet nakupovaných BVP není znám. Ostatně tajnosti doprovází většinu modernizačních projektů maďarské armády ‒ větší podrobnosti (ale velmi omezeně) se obvykle veřejnost dozví až po podpisu smlouvy. Tajnosti jsou vysvětlovány bezpečnostními zájmy Maďarska.

Hodně se spekuluje o německém BVP Puma, mimo jiné proto, že maďarská armáda nakupuje 44 nejnovějších německých tanků Leopard 2A7+ a 24 samohybných houfnic PzH 2000. Mimo to maďarská armáda úzce spolupracuje s německým Bundeswehrem. Také Angela Merkelová na společné konferenci s maďarským premiérem Viktorem Orbanem v srpnu uvedla (v maďarském Sopronu), že německé vojenské technologie hrají důležitou roli v rozvoji maďarského vojenského průmyslu. Maďarsko bylo také v roce 2019 největším dovozcem německých zbraní.

Pokud mluvíme o tajnostech, ani po podpisu smlouvy o dodávce německých tanků a houfnic, není známa výše kontraktu.

Podle maďarského webu Portfolio mají ale nečekaně velké šance také turecká BVP Otokar Tulpar nebo Kaplan-20. Ostatně se zdá, že maďarská armáda (informace jsou opět tajné) již podepsala smlouvu na dodávku tureckých obrněných vozidel 4×4 Ejder Yalcin a Yörük Hakkında od společnosti Nurol Makina.


Boxer 8×8 (Vilkas) ve verzi BVP v litevské armádě

Kolové obrněné transportéry

Maďarsko počítá i s náhradou sovětských BTR-80 a BTR-80A. Není ale jasné, zda nakoupí pouze obrněné transportéry nebo také kolová BVP s automatickým kanonem a další specializované verze (pravděpodobně ano).

Je zajímavé, že i v tomto případě Portfolio zmiňuje souboj německých a tureckých vozidel. Německo Maďarsku nabízí kolová obrněná vozidla Boxer 8×8, Turecko zase vozidla FNSS Pars. Portfolio dále zmiňuje brazilský transporter Guarani, rakouský Pandur II a finskou Patrii AMV.

Některá média favorizují německé vozidlo Boxer. Jako vždy, počet nakupovaných vozidel, časový harmonogram nebo rozpočet není znám.

Protivzdušná obrana 

Maďarská armáda s největší pravděpodobností nakoupí americko-norské systémy raketové protivzdušné obrany (PVO) NASAMS II a příslušné střely AMRAAM. K podpisum smlouvy zřejmě ještě nedošlo, ale americká agentura DSCA (Defense Security Cooperation Agency) v srpnu minulého roku povolila vývoz až 180 střel AIM-120C-7 AMRAAM do Maďarska, a to za 500 milionů dolarů.

Nejsou známy počty odpalovacích zařízení ani to, zda půjde o statické nebo mobilní systémy ‒ odpalovací zařízení NASAMS II s čtveřicí střel AMRAAM lze umíst dokonce na terénní vozidlo Humvee.


Yörük Hakkında

Turecká terénní vozidla

Jak jsme uvedli dříve v článku, maďarská armáda získá turecká obrněná vozidla 4×4 Ejder Yalcin a Yörük Hakkında od společnosti Nurol Makina. Ostatně obě vozidla maďarská armáda ukázala během Dne národní obrany v květnu minulého roku.

Krátce poté turecký tisk oznámil podepsání smlouvy, ale oficiální vyjádření od maďarského ministerstva obrany zatím nepřišlo, takže není znám počet nakupovaných vozidel ani nic ostatního. Letos se ale zřejmě dozvíme o nákupu větší podrobnosti a pravděpodobné jsou první dodávky do maďarské armády.

Minomety

Jak jsme již informovali v minulém roce, maďarský státní podnik HDT Defense Industry získal rakouskou vojenskou společnost Hirtenberger Defense Systems (HDS; jedna z divizí koncernu Hirtenberger), známého výrobce minometů. Rakouský podnik bude vyrábět minomety a munici pro maďarskou armádu. Ač nedošlo k oficiálnímu oznámení, letos (nebo možná příští rok) začne maďarská armáda nakupovat minomety ráže 60, 81 a 120 mm, včetně příslušné munice.

Portfolio zmiňuje také možný nákup automatického minometu SRAMS (Super Rapid Advanced Mortar System) ráže 120 mm, což je společný produkt singapurské ST Engineering a rakouské HDS.


KC-390

Dopravní letadla KC-390

V srpnu brazilská média přinesla zprávu o tom, že Maďarsko jedná s brazilskou vládou o nákupu středních vojenských transportních letadel KC-390. V Maďarsku tyto stroje nahradí sovětské An-26. Portfolio ale upozorňuje, že o nákupu nejsou žádné oficiální informace z maďarské strany a je možné, že Maďarsko si vybere jiného obchodního partnera.

Na projektu KC-390 pracuje také české Aero Vodochody a česká strana deklarovala zájem pořídit dva tyto stroje. Zdá se ale, že nákup KC-390 pro Armádu ČR není zatím na pořadu dne. 

Podle portalu mfor.hu maďarská armáda zvažuje nákup trojice nových dopravních letadel. Stejný portál zmiňuje i možný nákup amerických dopravních strojů C-130J  Super Hercules. Řešením je rovněž nákup menších transportních letadel CASA C-295 nebo Alenia C-27J Spartan.


Maďarští vojáci s CZ BREN 2; větší foto / hadkiegeszites.honvedseg.hu

Nové ruční palné zbraně

Standardní osobní zbraní maďarských vojáků je česká CZ BREN 2. Kromě toho maďarští vojáci již používají české pistole P-07 / P-09 a samopaly CZ SCORPION EVO 3. Všechny tyto zbraně jsou v licenci vyráběny v maďarské továrně HM Arsenal v Kiskunfélegyháze. Letos se očekává začátek velkosériové výroby a masivní dodávky do maďarské armády.

Podle webu mfor.hu v maďarské továrně HM Arsenal najde práci 200 až 250 lidí a česká licence se vztahuje na 200 000 zbraní vyrobených do deseti let. Náklady na oživení výroby ručních zbraní v Maďarsku přijdou na 24,5 miliardy forintů (1,84 miliardy Kč) ‒ stavba továrny spolkne 6,2 miliardy forintů, nákup zařízení 11 miliardy forintů a česká licence údajně stála 4,6 miliardy forintů. Mimo to první tisíce prvních zbraní pro maďarskou armádu jsou sestaveny z dílů vyrobených v ČR. 

Dalším krokem bude náhrada sovětských kulometů PKM a pušek pro přesnou střelbu SVD Dragunov. Podle webu Portfolio ale neexistují zprávy o nákupu moderních zbraní této kategorie ze zahraničí, nebo dokonce nákup licence. V případě kulometů se nabízí kulomet M249 a v případě pušek pro přesnou střelbu česká CZ BREN 2 BR v ráži 7,62×51 NATO. Portfolio ale také zmiňuje odstřelovací pušky M24 nebo pušky pro přesnou střelbu M110.

Zdroj: Portfolio. Nepszava, Webradio, mfor.hu, Komany

Nahlásit chybu v článku


Související články

Maďarsko kupuje vrtulníky H145M

Maďarsko podobně jako Česká republika řeší obměnu vrtulníků svých ozbrojených sil. Zatímco Česká ...

Bren, Scorpion: Maďarská armáda přechází na české zbraně

Podle maďarských médií v úterý první jednotka maďarské armády převzala české pistole P-07 a P-09, ...

Maďarská armáda dále posiluje: Modernizace vrtulníků Mi-24 a obří nákup pancéřovek Carl Gustav

Maďarské ozbrojené síly pokračují v masivní modernizaci své bojové techniky a výzbroje. Maďarské ...

Stealth F-35A Lightning II pro Polsko, Rumunsko a Maďarsko

Viceadmirál Matthias Winter, šéf kanceláře Pentagonu pro program F-35, v písemné výpovědi směřované ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • alexa123
  16:31 22.01.2020

  Jeden zásadný príspevok do diskusie. Lepšie som sa pozrel a ten maďarský vojak na titulnej fotke je vlastne blonďatá maďarská vojačka :):):) Kto vie, možno má 90-50-90

  Jeden zásadný príspevok do diskusie. Lepšie som sa pozrel a ten maďarský vojak na titulnej fotke je vlastne blonďatá maďarská vojačka :):):) Kto vie, možno má 90-50-90

  • Englbert
   18:04 22.01.2020

   Toho jsem si na to clanku vsimnul nejdrive. Blondate modrooke madarky.;-)

   Toho jsem si na to clanku vsimnul nejdrive. Blondate modrooke madarky.;-)

   • liberal shark
    18:43 22.01.2020

    Vsak spousta dnešních Maďarů má slovanský původ.

    Vsak spousta dnešních Maďarů má slovanský původ.

 • kazd
  14:56 22.01.2020

  na Maďarsku je zajímavé 1. nelámou si hlavu s výběrovým řízením u techniky, kterou ještě nemají ani nenakupují společně s jiným státem. Přitom u nás "odborníci" neustále tvrdí, že ...Zobrazit celý příspěvek

  na Maďarsku je zajímavé
  1. nelámou si hlavu s výběrovým řízením u techniky, kterou ještě nemají ani nenakupují společně s jiným státem. Přitom u nás "odborníci" neustále tvrdí, že to nejde kvůli EU. Stejný případ je jejich jaderná elektrárna, Polská rychlost stavění dálnic bez ekoteroristů a přitom s ohledem na ŽP atd.

  2. Bez výběrového řízení a s malým rozpočtem to nekončí nesmyslnýma akvizicemi/modernizacemi a´ť už typem nebo počtem -jako u nás. Vše co koupili je standard, nebo od výrobce s nějakým jménem.
  My během jejich vyjednávání s podpisování diskutujeme modernizaci DANY, T72, refrešujeme polské 30 let staré sokoly a kupujeme 4 bitevní vrtulníky...a k tomu máme specifické požadavky, protože ...bla bla bla všichni známe.Skrýt celý příspěvek

  • satai
   15:05 22.01.2020

   Zrovna s tou JE se dost střelili do nohy...

   Zrovna s tou JE se dost střelili do nohy...

   • liberal shark
    18:45 22.01.2020

    Dalo by se říci, že si nassrali do bot. Stejně jako Finové v Hanhikivi.

    Dalo by se říci, že si nassrali do bot. Stejně jako Finové v Hanhikivi.

  • Scotty
   15:19 22.01.2020

   1. Nic takového u nás nikdo netvrdí. Stavba jejich JE je v několikaletém skluzu a patrně se značně prodraží. 2. Rozhodně se nedá říct že každá modernizace byla neúspěšná, ačkoli ...Zobrazit celý příspěvek

   1. Nic takového u nás nikdo netvrdí.
   Stavba jejich JE je v několikaletém skluzu a patrně se značně prodraží.
   2. Rozhodně se nedá říct že každá modernizace byla neúspěšná, ačkoli také nejsem jejich zastánce. Navíc v poslední době se od nic začíná výrazně ustupovat ve prospěch nákupů nové techniky. Každý zákazník má své požadavky záleží na výrobci jestli jim vyhoví. O modernizaci Dany už nikdo neuvažuje a Sokoly prošli běžnou generální opravou. Jestli se za ty peníze vyplatila je věc druhá.
   Navíc Maďarsko se svou "diktaturou jedné stany" bych si za vzor rozhodně nebral.Skrýt celý příspěvek

  • Migi
   18:44 22.01.2020

   Jediný, kdo u nás tvrdí, že nákup bez výběrového řízení je proti pravidlům EU je Leonardo, protože ostrouhal v nákupu vrtulníků, které FYI taky byli bez výběrového řízení a od ...Zobrazit celý příspěvek

   Jediný, kdo u nás tvrdí, že nákup bez výběrového řízení je proti pravidlům EU je Leonardo, protože ostrouhal v nákupu vrtulníků, které FYI taky byli bez výběrového řízení a od výrobce s "nějakým jménem" ;)Skrýt celý příspěvek

   • kazd
    19:52 22.01.2020

    takže opět uvedeme na pravou míru některé diskutující 1. tohle je ta GO za 31 mln ? ...Zobrazit celý příspěvek

    takže opět uvedeme na pravou míru některé diskutující
    1. tohle je ta GO za 31 mln ? http://czechairforce.com/news/... Go opravdu znamená něco jiného...
    2. VŘ kontext např. zde https://www.irozhlas.cz/zpravy...
    postup slovenska s vývojem tury atd. stačí nastudovat, Bavíme se o sytémech, které ta země nemá.
    3. JE od dob temelína v EU nikdo nepostavil s rozumným zpožděním a rozumným navýšením nákladů. Otázka je zda je to vůbec s dnešními předpisy možné. U Maďarska nejde o to co, koho vybrali a jaká je realizace. Jde o to jak vybrali ve srovnání s GB, která to přes EU tlačila několik let a za mnoha ústupků.
    4. Dany skončily až na vládě, takže silné řeči jak nikdo neuvažuje.. samozřejmě, že uvažoval a uvažuje, ale nevyšlo to...Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  13:53 22.01.2020

  Informácia o navýšení stavov, uvedená v článku, je neaktuálna - rozhodnutie bolo pozastavené lebo "nejsou lidi": ...Zobrazit celý příspěvek

  Informácia o navýšení stavov, uvedená v článku, je neaktuálna - rozhodnutie bolo pozastavené lebo "nejsou lidi": https://jogalappal.hu/a-kovetk...
  Aktuálne platný tabuľkový stav je 29.850, z čoho ale ešte tiež chýba ešte aspoň 7-8 tisíc vojakov (podľa slov ministra vlastibrany).Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:29 22.01.2020

   Pro porovnání bych uvedl že u nás je aktuálně 25 899 VzP a 3 236 vojáků AZ. Přičemž je plánovaný počet 30 000 VzP a 10 000 AZ do roku 2030.

   Pro porovnání bych uvedl že u nás je aktuálně 25 899 VzP a 3 236 vojáků AZ. Přičemž je plánovaný počet 30 000 VzP a 10 000 AZ do roku 2030.

 • otecko
  13:48 22.01.2020

  Myslím, že spolu s navýšením počtu vojáků o 11,5 tisíc na 37500 je to nerealizovatená darda-44 Leopard+ 24 PzH 2000, 2xKC 390, BVP Puma, KOBVP.... řekl bych, že v maďarském ...Zobrazit celý příspěvek

  Myslím, že spolu s navýšením počtu vojáků o 11,5 tisíc na 37500 je to nerealizovatená darda-44 Leopard+ 24 PzH 2000, 2xKC 390, BVP Puma, KOBVP.... řekl bych, že v maďarském případě platí, že papír snese všechno... ale je to jejich volba.Skrýt celý příspěvek

 • stirling
  13:26 22.01.2020

  16 mld je pěkná částka, ale v kontextu třeba těch bvp je to první možná i druhá splátka a pak ještě vše co podepsali loni... No ještě by jsme jim mohli prodat pár L39NG a další ...Zobrazit celý příspěvek

  16 mld je pěkná částka, ale v kontextu třeba těch bvp je to první možná i druhá splátka a pak ještě vše co podepsali loni...
  No ještě by jsme jim mohli prodat pár L39NG a další věci, když je náš premiér s tím maďarským takový kamarád.
  Tak jako tak tohle je opravdu špatné, aby vláda takhle nekomunikovala.
  Jsem pro nákup KC-390 i pro AČR, ale priorita to rozhodně není a klidně bych počkal ještě pár let na ověření provozem a možná nějaký "facelift " a pak vzal klidně 4 ks. U nás bych byl vděčen za dotažení/výrazný pokrok u BVP a hlavně by to chtělo se posunout docela hodně v budování PVO - vedle radarů/lokátorů musíme mít i čím střílet tam je dluh jako prase a k tomu začít s výběrem houfnic. Ale jsem rád aspoň za to co se posunulo/podepsalo loni a vypadá to, že to pojede dále.Skrýt celý příspěvek

  • Miroslav
   13:52 22.01.2020

   Aero Vodochody je súkromná firma ktorú plne ovláda slovenská Penta so sídlom na Cypre, tak čo im chcete vy predávať?

   Aero Vodochody je súkromná firma ktorú plne ovláda slovenská Penta so sídlom na Cypre, tak čo im chcete vy predávať?

   • stirling
    14:02 22.01.2020

    Je to česká firma, její vlastník je penta (která je určitě z velké části v rukou slováků), ale třeba konkrétně na tomto projektu se výrazně podílí i omnipol, ale to je vše ...Zobrazit celý příspěvek

    Je to česká firma, její vlastník je penta (která je určitě z velké části v rukou slováků), ale třeba konkrétně na tomto projektu se výrazně podílí i omnipol, ale to je vše nepodstatné. Jde o to kde ta firma tvoří přidanou hodnotu, kde zaměstnává lidi a platí daně a to vše se děje v ČR. U takových výrobků se bez podpory státu neobejdete proto vidím v maďarsku další šanci pro naši ekonomiku.Skrýt celý příspěvek

    • stirling
     14:12 22.01.2020

     Penta nyní působí na více než deseti trzích napříč Evropou a má zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě. Vlastní majetek v hodnotě 10,4 miliardy eur (přes 265 miliard korun). ...Zobrazit celý příspěvek

     Penta nyní působí na více než deseti trzích napříč Evropou a má zastoupení v Praze, Bratislavě a Varšavě. Vlastní majetek v hodnotě 10,4 miliardy eur (přes 265 miliard korun). Dospiva má dle časopisu Forbes ve skupině Penta Investments zhruba poloviční slovo.Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:15 22.01.2020

     Aby bolo jasné, ja som nenarážal na to, že Penta je slovenská. Je to firma ktorá má sídlo v daňovom raji a AV je proste súkromná firma ktorá jej patrí

     Aby bolo jasné, ja som nenarážal na to, že Penta je slovenská. Je to firma ktorá má sídlo v daňovom raji a AV je proste súkromná firma ktorá jej patrí

     • stirling
      14:18 22.01.2020

      Ok, já si přeji úspěch všech českých firem ať je vlastní kdo chce.

      Ok, já si přeji úspěch všech českých firem ať je vlastní kdo chce.

     • Miroslav
      14:23 22.01.2020

      To je v poriadku ale podstata tej mojej reakcie je, že je to súkromná firma na ktorú štát nejak zvlášť veľký dosah nemá.

      To je v poriadku ale podstata tej mojej reakcie je, že je to súkromná firma na ktorú štát nejak zvlášť veľký dosah nemá.

  • Nesher
   14:05 22.01.2020

   Možná to bude překvapení, ale Maďarsko je jedním z několika potencionálních zákazníků s nimiž se právě o prodeji L 39 NG intenzivně jedná. Miroslav L 39NG je společný projekt Aera ...Zobrazit celý příspěvek

   Možná to bude překvapení, ale Maďarsko je jedním z několika potencionálních zákazníků s nimiž se právě o prodeji L 39 NG intenzivně jedná.

   Miroslav
   L 39NG je společný projekt Aera Vodochody a Omnipolu, který je v zahraničí podporován českou vládou (konkrétně MO a MPO), viz. finišující jednání se Senegalem. Tož tak.Skrýt celý příspěvek

 • Warnost
  11:45 22.01.2020

  Jaky je rozdil ve vyzbroji mezi lehkou a stredni brigadou podle tabulek nato? Prijde mi zvlastni, ze se 4. brigada oznacuje jako lehka.

  Jaky je rozdil ve vyzbroji mezi lehkou a stredni brigadou podle tabulek nato? Prijde mi zvlastni, ze se 4. brigada oznacuje jako lehka.

  • Scotty
   11:51 22.01.2020

   Nejspíš to souvisí s tím že bude mít jen tři prapory.

   Nejspíš to souvisí s tím že bude mít jen tři prapory.

  • PavolR
   14:01 22.01.2020

   Ako ľahká sa zrejme označuje brigáda, ktorá nemá žiadne BVP (pásové ani kolesové). Fakticky taká motorizovaná brigáda. Prípadne výsadková, alebo horská (tie určite).

   Ako ľahká sa zrejme označuje brigáda, ktorá nemá žiadne BVP (pásové ani kolesové). Fakticky taká motorizovaná brigáda. Prípadne výsadková, alebo horská (tie určite).

  • Migi
   20:06 22.01.2020

   Tady bude zakopaný pes v terminologii. Bohužel teďka nemůžu najít ten NATO předpis, kde se to stanovuje. Nicméně co jsem tak pochopil, tak i lehká brigáda může být více typu (něco ...Zobrazit celý příspěvek

   Tady bude zakopaný pes v terminologii. Bohužel teďka nemůžu najít ten NATO předpis, kde se to stanovuje. Nicméně co jsem tak pochopil, tak i lehká brigáda může být více typu (něco jako lehká brigáda těžkého typu a lehká brigáda lehkého typu) aby se rozlišila třeba brigáda na pandurech a na tatrách...Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    20:54 22.01.2020

    Pokud by jste to našel byl bych vděčný. Zajímaly by mě přesné definice typů brigád v NATO a jakou techniku případně strukturu musí takové brigády mít.

    Pokud by jste to našel byl bych vděčný. Zajímaly by mě přesné definice typů brigád v NATO a jakou techniku případně strukturu musí takové brigády mít.

    • Flader
     21:08 22.01.2020

     Toto by aj mňa dosť zaujímalo.

     Toto by aj mňa dosť zaujímalo.

 • Pepin Nešpor
  11:30 22.01.2020

  Ve všem jim závidím! Puma, boxer, leopard, kc-390 toto je úplně bomba, a jiné. Jde vidět, že nekecaji a konají ne jak unas ti zkorumpovany lidi na vyšších postech. Místo toho aby ...Zobrazit celý příspěvek

  Ve všem jim závidím! Puma, boxer, leopard, kc-390 toto je úplně bomba, a jiné.
  Jde vidět, že nekecaji a konají ne jak unas ti zkorumpovany lidi na vyšších postech. Místo toho aby poslouchaly vojáky potažmo odborníky tak otom rozhodují smejdi co si soupnou něco do kapsy.
  Ty Kc-390 by jsme měli koupit i my aspoň 2-4kusy. Chybí nám taková přepravní kapacita.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   11:57 22.01.2020

   Pumu, Boxer ani KC-30 ještě nekoupili. Takže bych se krotil, u nás je rozběhnuto také několik modernizačních projektů.

   Pumu, Boxer ani KC-30 ještě nekoupili. Takže bych se krotil, u nás je rozběhnuto také několik modernizačních projektů.

   • HEKTOR
    19:03 22.01.2020

    Scotty - no zrovna u maďarov by som veľmi nepochyboval že to aj budú mať...po všetkých nákupoch z 2019 je u nich všetko možné...sr a čr majú modernizačné projekty a maďari majú ...Zobrazit celý příspěvek

    Scotty - no zrovna u maďarov by som veľmi nepochyboval že to aj budú mať...po všetkých nákupoch z 2019 je u nich všetko možné...sr a čr majú modernizačné projekty a maďari majú reálne nákupy...Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     19:19 22.01.2020

     Zrovna u té Pumy a Boxera rozhodně není nic jisté. Jejich nové BVP a KBVP jsou také stále jen projekty.

     Zrovna u té Pumy a Boxera rozhodně není nic jisté. Jejich nové BVP a KBVP jsou také stále jen projekty.

    • PavolR
     21:23 22.01.2020

     Všetko ani zďaleka nie, iba to, z čoho očakáva Orbán nejaký prospech. A ten mu nakoniec nákup nemeckej techniky nepriniesol. Z podobného dôvodu dlhodobo viazne nákup aj systému ...Zobrazit celý příspěvek

     Všetko ani zďaleka nie, iba to, z čoho očakáva Orbán nejaký prospech. A ten mu nakoniec nákup nemeckej techniky nepriniesol. Z podobného dôvodu dlhodobo viazne nákup aj systému NASAMS. Naproti tomu nákup tureckej techniky sa realizuje cez maď.-tur. sprostredkovateľskú firmu, ktorej profit tečie po oboch vlastníckych líniách do Orbánovho okolia (z tureckej strany to istí oligarcha Adnan Polat - https://444.hu/2019/10/22/mesz... ). Na dôvažok má istotu, že ani z Tureckej strany nepreniknú žiadne podrobnosti o obchode skrze medzištátnu zmluvu veľkorysým nastavením rozsahu utajovaných skutočností o maď.-tur. obrannej spolupráci.Skrýt celý příspěvek

  • beepee
   13:21 22.01.2020

   @Pepin Nešpor:
   A dovedete si představit ten poprask, kdyby MO ČŘ najednou oznámilo "Nakupujeme X kusů zbrojního systému Y, nic dalšího k tomu nezveřejníme, protože je to tajné"?

   @Pepin Nešpor:
   A dovedete si představit ten poprask, kdyby MO ČŘ najednou oznámilo "Nakupujeme X kusů zbrojního systému Y, nic dalšího k tomu nezveřejníme, protože je to tajné"?

  • PavolR
   13:43 22.01.2020

   No tak práve v Maďarsku sú vojaci z rozhodovania úplne vylúčení a rozhodujú o tom šmejdi. Došlo totiž k transformácii, po ktorej u vojaci, ba ani len vojenskí odborníci nemajú ...Zobrazit celý příspěvek

   No tak práve v Maďarsku sú vojaci z rozhodovania úplne vylúčení a rozhodujú o tom šmejdi. Došlo totiž k transformácii, po ktorej u vojaci, ba ani len vojenskí odborníci nemajú žiaden dosah na obstarávanie. Tajnosti sa robia práve pre to, by nikto nevidel, koľko peňazí sa uleje.Skrýt celý příspěvek

 • Miroslav
  11:15 22.01.2020

  Rozpočet maďarskej armády je 1,8 mld eúr. Rozpočet MO SR je 1,6 mld eúr. Teda minimálny rozdiel v rozpočte ale značné v modernizácii. Sú teda len 2 možnosti: 1/ Na Slovensku ...Zobrazit celý příspěvek

  Rozpočet maďarskej armády je 1,8 mld eúr. Rozpočet MO SR je 1,6 mld eúr. Teda minimálny rozdiel v rozpočte ale značné v modernizácii.

  Sú teda len 2 možnosti:

  1/ Na Slovensku sa kradne tak, že to popiera všetky zákony možného
  2/ Maďarské ministerstvo obrany má rozpočet nad deklarovaný rámec v súbehu s efektívne využívanymi zdrojmi.

  Ešte je tu aj tretia možnosť, že body 1 a 2 sú v súbehu.Skrýt celý příspěvek

  • kisam
   11:33 22.01.2020

   Lenže u nás išlo z tej sumy cez 500 miliónov na splátku F-16, niečo išlo na Blackhawky, Zuzany 2, výstroj... A zvyšok - možno tak miliarda eur - sa “prežerie“.

   Lenže u nás išlo z tej sumy cez 500 miliónov na splátku F-16, niečo išlo na Blackhawky, Zuzany 2, výstroj... A zvyšok - možno tak miliarda eur - sa “prežerie“.

   • Miroslav
    13:58 22.01.2020

    BH sú dávno zaplatené a už aj všetky dodané. Čaká sa či sa uplatní opcia na ďalšie (všetkých 9 alebo len časť ?) prípadne by sme 2 ks nových BH mali dostať darom z amerických ...Zobrazit celý příspěvek

    BH sú dávno zaplatené a už aj všetky dodané. Čaká sa či sa uplatní opcia na ďalšie (všetkých 9 alebo len časť ?) prípadne by sme 2 ks nových BH mali dostať darom z amerických fondov. Čo sa týka F-16, prvá splátka už odišla ale pokiaľ viem, tak to šlo z rozpočtu ministerstva financií, ale nehádam sa ak je to inak.Skrýt celý příspěvek

   • Jura99
    14:20 22.01.2020

    Jenže Maďaři živí asi o 10tis. vojáků více, stíhačky platí také (sice splátky pronájmu rozložené na ?10let) a například vrtulníky si koupilo a platilo také. Je skutečně ...Zobrazit celý příspěvek

    Jenže Maďaři živí asi o 10tis. vojáků více, stíhačky platí také (sice splátky pronájmu rozložené na ?10let) a například vrtulníky si koupilo a platilo také. Je skutečně pozoruhodné, že celkem vysoký rozpočet MO SR se příliž neprojevuje ve výzbroji a výstroji.Skrýt celý příspěvek

    • Janko Paliga
     14:46 22.01.2020

     .... a údržbe budov.... tie sa rozpadávajú, stačí pozrieť na Street wiew....

     .... a údržbe budov.... tie sa rozpadávajú, stačí pozrieť na Street wiew....

     • faraonamumu
      16:51 22.01.2020

      Omlouvám se Slovákům, ale vaše ozbrojené složky připomínají spíš armádu rozvojové země, než člena NATO. Sice si tady dělají všichni srandu z Maďarska, ale podle mě rozhodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Omlouvám se Slovákům, ale vaše ozbrojené složky připomínají spíš armádu rozvojové země, než člena NATO. Sice si tady dělají všichni srandu z Maďarska, ale podle mě rozhodně investuje líp, než Slovensko.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      18:21 22.01.2020

      faraonamumu - ako slovák sa neurážam,lebo máte pravdu...ale ako tu stále prízvukujem o tom jednookom a slepom,tak porovnajte ačr a ossr...tanky máme rovnaké,bvp ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu - ako slovák sa neurážam,lebo máte pravdu...ale ako tu stále prízvukujem o tom jednookom a slepom,tak porovnajte ačr a ossr...tanky máme rovnaké,bvp tiež...delostrelectvo možno trošku lepšie,vrtulníky +/- rovnaké...v ačr máte gripeny a pandúry... pvo ani u jedneho žiadna sláva,máme síce s300,ale stav nepoznám... takže nie je moc nad čím jasať....Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      18:25 22.01.2020

      faraonamumu: kdyby jen armáda. Na Slovensku bohužel co vede veřejný sektor, stojí za nic.

      faraonamumu: kdyby jen armáda. Na Slovensku bohužel co vede veřejný sektor, stojí za nic.

     • faraonamumu
      19:57 22.01.2020

      HEKTOR - obav se, že srovnávat AČR a Ossr asi moc nejde, protože AČR je rozhodně na vyšší úrovni, co se týče modernizace. Máme kompletně přezbrojení na BREN 5,56 vy ještě máte kosy ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR - obav se, že srovnávat AČR a Ossr asi moc nejde, protože AČR je rozhodně na vyšší úrovni, co se týče modernizace. Máme kompletně přezbrojení na BREN 5,56 vy ještě máte kosy 7,62. My máme Minimi, vy ještě UK 59. My máme T-72M4 CZ která i přes všechny problémy je rozhodně lepší, než vaše téčka. Koupili jsme sice Pandury, ale aspoň nemáme Ot-64. Porovnávat Gripen a Mig raději ani nebudu protože je jasné, kdo by zvítězil atd.. ale souhlas, že dělostřelectvo máte lepší. To asi tak vše. Celkově se ale podfinancovanost projevila u vás mnohem víc. A Ossr vážně působí jako sovětský skanzen...Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      21:07 22.01.2020

      faraonamumu - ale ja som netvrdil že ossr a ačr su na jednej úrovni čo sa týka modernizácie...ale... prečítajte si môj príspevok bez emócii a s nadhľadom... ak to rozoberiem tak : ...Zobrazit celý příspěvek

      faraonamumu - ale ja som netvrdil že ossr a ačr su na jednej úrovni čo sa týka modernizácie...ale...
      prečítajte si môj príspevok bez emócii a s nadhľadom...
      ak to rozoberiem tak : vaše T-72M4 CZ sú určite lepšie ako naše T-72,to je bez debaty,naše T-72 sú vhodné už len na rozohnanie civilných demonštrácii...ale koľko T-72M4 CZ ačr momentálne má a v akom sú stave keď vaši tankisti už zase používajú nezmodernizované T-72...
      lietadla máte v lepšom stave,to je tiež bez debaty...otázka je koľko majú gripeny výzbroje skladom...osobne sa obávam že ak príde naše f-16,tak s výzbrojou to bude poslabšie...budú nové stíhačky,ale nikto zodpovedný nebude riešiť,či ich máme aj čím podvesiť...
      tento stav v ossr nie je vinou podfinancovania,ale niečim iným...
      a uznajte že si porovnávať - my máme a vy máte 30r po prevrate dve armády ktoré používajú bvp,t-72 atď je dosť smutné...
      ale opakujem,ačr je na tom určite lepšie...ale porovnávať sa momentálne s ossr nie je žiadna sláva...vidíte kde je poľsko a pomaly aj tu spomínané maďarsko...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      21:32 22.01.2020

      T-72M4CZ je provozuschopných cca. 10 kusů. Nicméně by mělo být uvedeno do provozu všech 30 tanků. Výzbroj Maďarska vyjma Leopardů a houfnic není nic extra. Plány mají velké, ...Zobrazit celý příspěvek

      T-72M4CZ je provozuschopných cca. 10 kusů. Nicméně by mělo být uvedeno do provozu všech 30 tanků.
      Výzbroj Maďarska vyjma Leopardů a houfnic není nic extra. Plány mají velké, uvidíme jaká bude realita.Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      21:37 22.01.2020

      V posledních letech šla AČR docela dopředu v rámci pěchotní výstroje a výzbroje. V OSSR bohužel takový vývoj nevidím kromě zavedení digitální kamufláže.

      V posledních letech šla AČR docela dopředu v rámci pěchotní výstroje a výzbroje. V OSSR bohužel takový vývoj nevidím kromě zavedení digitální kamufláže.

     • HEKTOR
      21:52 22.01.2020

      Danik - čo myslíte že ačr išla dopredu vrámci pechotnej výstroji .?? tomuto fóru by pomohlo ak by sa tu ľudia dokázali odosobniť a neprenášali by súkromné problémy do diskusie ...Zobrazit celý příspěvek

      Danik - čo myslíte že ačr išla dopredu vrámci pechotnej výstroji .??

      tomuto fóru by pomohlo ak by sa tu ľudia dokázali odosobniť a neprenášali by súkromné problémy do diskusie (nemyslím vás faraonamumu)...lebo skoro vždy sa to tu zvrhne do porovnávania čo máme/máte aj pri článkoch ktoré nemajú nič spoločné s ossr/ačr...Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      22:27 22.01.2020

      @ Faraonamumu Lenže na Slovensku sa neinestuje, tu sa tuneluje.... Nekoncepčnosť, nakupovanie nezmyslov či rovno dlhoročné kašľanie .... napríklad radary sú toho najlepším ...Zobrazit celý příspěvek

      @ Faraonamumu

      Lenže na Slovensku sa neinestuje, tu sa tuneluje.... Nekoncepčnosť, nakupovanie nezmyslov či rovno dlhoročné kašľanie .... napríklad radary sú toho najlepším príkladom, ale vlastne aj MiG-29....

      @ Hektor

      PVO žiaľ majú lepšiu, S-300vka stojí za fajku tabaku.... 30 ročná kopa šrotu...

      Tanky majú aspoň nejaké modernizované, Pandury sú omnoho lepšie ako naše BVP-1/2

      Pechotná výzbroj - jednoznačne vedie AČR, UK - odpad, 58-ky chýba optika, granátomety,....

      @ Danik

      Tá digitálna kamufláž - možno to síce dobre vyzerá, ale je to asi tak všetko. Čo z toho, ke´ď samotné strihy a vybavenie odevov sa nehodí do poľa.... Dokonca v hrubom celoročnom prevedení....Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      22:28 22.01.2020

      HEKTOR Jako přilby airframy (43vp, 601 skss, cpss, jtac, ale viděl jsem je i u 74 mopr, 44 lmopr nebo hradní stráže), nové vesty u 43 vp a 4 brn (viděl jsem i u některých útvarů 7 ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      Jako přilby airframy (43vp, 601 skss, cpss, jtac, ale viděl jsem je i u 74 mopr, 44 lmopr nebo hradní stráže), nové vesty u 43 vp a 4 brn (viděl jsem i u některých útvarů 7 mb). Bren 2 a Bren 805, minimi, nové pistole, čím dál víc vojáků taktické kalhoty s integrovanými chrániči a bojová trika, Mum 14, teď jsem zahlédl nějaké nové nokťáky u 43 vp. Ops core fast a dd mk18 pro speciály. Komunikační zařízení, prostředky ir označení. Multicamy, upnutí nv a nové chestrigy pro průzkumáky jak v rámci 102 pzpr tak jednotlivých jednotek. Dokoupení m4a3 a nákup odstřelovacích pušek desert tech. V rámci průzkumu i jtac (pod 22 zvrl) komunikační zařizení, všichni Breny 2 atd. U 74 mopr jsem dokonce na cvičení viděl Bren 2 BR místo svdčka. A dalo by se najít i více případů, nehledě na to, že díky vlastním nákupům našich vojáků to poté také vypadá o něco lépe. Samozřejmě je i tak co dohánět a zvláště jednotky bojové podpory a bojového zabezpečení na tom stále nejsou růžově i když teď si vzpomínám, že i u těch jsem na cvičení v Norsku viděl nějak podezřele moc ops corů a jpc. Takže asi tak tohle tím myslím.

      To psané níže předpokládám, že je myšleno také na mě. Takže si dovolím reakci. Nic proti Slovákům nemám právě naprostý opak. Slováky neberu ani jako cizince, část mé rodiny je ze Slovenska (východniari), sousedé jsou Slováci a několik mých přátel odtamtud také pochází. Do Tater jezdím rád a za tatranský čaj, halušky s brinzou a korbáčiky bych zabíjel.

      Moje reakce byla jen poznámka k tomu co bylo napsáno vámi a faraonamumu. V žádném případě nejde o vysmívání se OSSR nebo Slovákům. Velkočeské panské komplexy u mě budete hledat těžko, ovšem nepřijde mi od věci umět popsat stav věcí tak jak je nehledě na státní příslušnost. OSSR přeji jen zdařené zbrojní a modernizační programy a zvyšující se obrané financování ;-).Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      23:05 22.01.2020

      Janko Paliga - prepáčte,ale myslel som že problém pochopiť slovenský písaný text budú mať možno skôr česi... napr. -kde som písal že máme lepšie pvo.?zamýšľal som sa akurát nad ...Zobrazit celý příspěvek

      Janko Paliga - prepáčte,ale myslel som že problém pochopiť slovenský písaný text budú mať možno skôr česi...
      napr. -kde som písal že máme lepšie pvo.?zamýšľal som sa akurát nad stavom našich s-300...a tu sa porovnáva ako by jeden mal 5ks t-72 a druhý 350ks leopardov...situácia je taká aká je fakt by už obe armády mali podstúpiť kompletné prezbrojenie...
      A PÍŠEM TO ZNOVA-AČR JE NA TOM LEPŠIE AKO OSSR !!! to je fakt....
      čo sa týka "digitálov"...potlač je ťažké komentovať,sú lepšie,ale aj horšie...neviem čo myslíte pod pojmom -samotný strihy a vybavenie sa nehodí do pola...prevedenie je letné a aj zimné...

      Danik - pýtal som sa skôr na samotnú výstroj...o výzbroji mám aké také info...no u ossr čo sa týka vystrojenia jednotlivca to vďaka gen.bulíka nie je až také zlé...vesty/nosiče plátov do vás (ALP),prilby rabintex + ops...čo sa týka tých nohavíc s integ. chráničmi,myslím že možno ide o súkromné investície samotných vojakov,tak to je u ossr a aj napr. investície do súkromných nosičov plátov...druhá vec je ale asi zásobenie výstrojných skladov-asi problém aj u vás...

      nie,to písanie nižšie nebolo myslené konkrétne na vás... :)Skrýt celý příspěvek

     • Danik
      23:29 22.01.2020

      HEKTOR V OSSR určitě není situaci katastrofální jak občas někteří naznačují. Ty nosiče a helmy o tom vím. Co se týče těch akvizic samotnými vojáky, u nás už se ta karta začíná ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      V OSSR určitě není situaci katastrofální jak občas někteří naznačují. Ty nosiče a helmy o tom vím. Co se týče těch akvizic samotnými vojáky, u nás už se ta karta začíná pomalu obracet. CP Airframe jsou fasované, moderní nosiče plátů a chestrigy také (43vp má americké, zbytek fasuje nové od ARGUNu, průzkumáci fasované od combatsystems, speciálové a jtacs fasované démony a jiné). I těch bojových trik a kalhot s chráničí je poslední dobou všude tolik, že u některých útvarů už se fasují také. Taky se razantně, zvláště na misích zlepšuje osazenost zbraní. Meopty jsou střídány eotechy a comp m4, svítilny, laserové ukazovače (třeba 43vp má k brenům dokonce i tlumiče). Takže ano nikdo nepopírá, že jsou u nás stále jednotky, které mají vybavení, třeba právě od ALP army (ty nosiče) a poté vojáci dokupují za své (oni dokupují často za své i v lépe vybavených jednotkách), tudíž poté někdo tahá team wendy, ops core, mich 00 01 02 a všemožné druhy nosičů plátů. Podobné je i v OSSR, už jsem viděl právě ty bojové kalhoty ve vašem potisku nebo vojáky s ops cory a vymazlenou 58čkou. To co říkám je, že u nás se za posledních několik let ta situace konečně začíná obracet a podíl toho co si voják musí za svoje dokoupit aby byl jakžtakž na úrovni vybaven klesá. I ten stav okolo výstrojních skladů s v některých útvarech zlepšil a uvidíme jak bude vypadat ten nový eshop.

      V pořádku, já jen pro jistotu aby bylo jasno :-).Skrýt celý příspěvek

     • Jura99
      08:08 23.01.2020

      Hektor: do srovnávání bych se vůbec nepouštěl, rozdíly jsou o řád jinde, kromě toho zrovna tanky nejsou nejlepší příklad, jsou zastaralé u obou armád, ale když už, tak AČR = 30ks ...Zobrazit celý příspěvek

      Hektor: do srovnávání bych se vůbec nepouštěl, rozdíly jsou o řád jinde, kromě toho zrovna tanky nejsou nejlepší příklad, jsou zastaralé u obou armád, ale když už, tak AČR = 30ks T-72M4CZ a 90ks T-72M1, OSSR = asi 20ks T-72M1, zčásti nepojízdné (všichni víme o snaze rozchodit 3ks kusy na přehlídku v BB, vč. půjčení pásů od AČR).
      Rovněž celá řada speciální a týlové techniky a vybavení se v AČR nakoupila či objednala, zatímco v OSSR nevím že by něco z toho koupeno bylo. Mám na mysli různé verze Iveco LMV (protichemické, zdravotní atd.), radary, dílny, vyprošťováky, velitelská vozidla na Panduru nebo Titusu, nákladní auta atd. Velký rozdíl je též v kvalitě a certifikaci jednotek, velení a zapojení do struktur a akcí NATO atd.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:21 23.01.2020

      Jura99: len faktická resp. kontrolní otázka: Jestli pak víte kolik tankú T-72M4CZ se záčastnilo vojesnké priehliadky 2018 v Prahe bez ohľadu na skutočnosť, že by som komentoval ...Zobrazit celý příspěvek

      Jura99: len faktická resp. kontrolní otázka: Jestli pak víte kolik tankú T-72M4CZ se záčastnilo vojesnké priehliadky 2018 v Prahe bez ohľadu na skutočnosť, že by som komentoval resp. akokoľvek naznačoval ich počtovú reálne nasaditeľnú pojízdnosť a bojaschopnosť ?

      Odpoveď: 14:40 - 15:03 v zdroji

      zdroj: https://www.youtube.com/watch?...

      Pekný deň prajem zo SlovenskaSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      16:35 23.01.2020

      Arthur Provozuschopných T-72M4CZ je opravdu minimálně 10. https://www.facebook.com/Armad... Možná i ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      Provozuschopných T-72M4CZ je opravdu minimálně 10.
      https://www.facebook.com/Armad...
      Možná i víc.
      https://www.facebook.com/7mech... Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      16:56 23.01.2020

      Scotty: Tak to diametrálne mení situaci (sarkazmus), ste borci môžte sa utvrdzovať v predvsavzatí, že ste na tom diamelepšie ako 5.4 mil Slovensko resp. OSSR pod vedením MOSR ...Zobrazit celý příspěvek

      Scotty: Tak to diametrálne mení situaci (sarkazmus), ste borci môžte sa utvrdzovať v predvsavzatí, že ste na tom diamelepšie ako 5.4 mil Slovensko resp. OSSR pod vedením MOSR Holka/Gajdoša/Danka :-)

      P.S. držím Vám a držím Nám palce aby to proporcionálne skrz GO a modernizáciu rástlo...Skrýt celý příspěvek

     • Janko Paliga
      17:17 23.01.2020

      "pvo ani u jedneho žiadna sláva,máme síce s300,ale stav nepoznám" Rozlietané myšlienkové pochody ... :-D Odpichol som sa z posledných slov za čiarkou. teda "stav nepoznám" - ku ...Zobrazit celý příspěvek

      "pvo ani u jedneho žiadna sláva,máme síce s300,ale stav nepoznám"

      Rozlietané myšlienkové pochody ... :-D

      Odpichol som sa z posledných slov za čiarkou. teda "stav nepoznám" - ku tomu som napísal odpoveď.

      "čo sa týka "digitálov"...potlač je ťažké komentovať,sú lepšie,ale aj horšie...neviem čo myslíte pod pojmom -samotný strihy a vybavenie sa nehodí do pola...prevedenie je letné a aj zimné..."

      Letný strih je pre mňa novinka. Takže ku tomu sa vyjadriť neviem. V armyšopoch som sa stretol v čase zavedenia s tou celoročnou variantou. Tam mi veľmi chýba zvýšený pás, ako som mal na "plecháčoch" vz. 85 v čase VZS. pobehovať po roli v jeseni či zime s holými krížami isto nebude dobré.... Rovnako neviem, či ku tým vyššie spomínaným vestám od ALP sú tričká s rukávmi v digitálnej potlači, pretože vojak v lete v tých horúčavách ak by mal mať aj blúzu aj vestu, musí ho to poriadne prevariť....

      A najčastejšia "porucha" na poľných odevoch počas poľných výcvikov za mojich čias VZS - už zabránili vzniku "diery na vetranie mieška"? :-D Ke´ď sú nohavice prilepené potom k telu, rady sa trhali v rozkroku.....

      Vrecko na UTON - majú ho?Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      17:32 23.01.2020

      Arthur
      Je mi úplně jedno co máte nebo nemáte na Slovensku. Jen jsem poukázal na to že určovat počet provozuschopných T72M4CZ podle toho kolik se jich zúčastnilo přehlídky nejde.

      Arthur
      Je mi úplně jedno co máte nebo nemáte na Slovensku. Jen jsem poukázal na to že určovat počet provozuschopných T72M4CZ podle toho kolik se jich zúčastnilo přehlídky nejde.

     • Arthur
      18:32 23.01.2020

      Scotty: Ja som len obdobne aplikoval na vojenskú prehliadku medicínu od Jura99...

      Scotty: Ja som len obdobne aplikoval na vojenskú prehliadku medicínu od Jura99...

     • Scotty
      19:41 23.01.2020

      Arthur V tom co psal Jura99 bych nesouhlasil s tím že je AČR napřed v ženijní í a logistické technice. Naopak to je velká bolest armády a většina této techniky je beznadějně ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur
      V tom co psal Jura99 bych nesouhlasil s tím že je AČR napřed v ženijní í a logistické technice. Naopak to je velká bolest armády a většina této techniky je beznadějně zastaralá. Některé nákupy sice probíhají je to ovšem nedostatečné.
      Co se tanků týče tak počet T-72M4CZ doplňují nemodernizované T-72M1.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      22:26 23.01.2020

      Janko Paliga - takže ... "pvo ani u jedneho žiadna sláva,máme síce s300,ale stav nepoznám" - no znamená to asi to,že som sa zamyslel,že ossr má síce s-300vku,ale osobne nepoznám ...Zobrazit celý příspěvek

      Janko Paliga - takže ...
      "pvo ani u jedneho žiadna sláva,máme síce s300,ale stav nepoznám" - no znamená to asi to,že som sa zamyslel,že ossr má síce s-300vku,ale osobne nepoznám jej stav...

      odev vz.07 "digi les" - osobne som sa stretol s variantou letnou,zimnou,celoročnou...netvrdím že sú ich plné sklady...
      zvýšený pás - podľa mňa archaizmus,ktorý sa už asi nepoužíva..."holé kríže" nehrozia-buď máte combat shirt zapravený v nohaviciach,prípadne máte bojový opasok,atď...
      ak ste ako tričko mysleli combat shirt,tak áno sú v potlači digi les/púšť...
      "porucha diery na vetranie mieška" - bohužial asi pretrváva a časom tam steh povolí...
      vrecko na uton nepotrebuje,nakoľko sa už tuším utony v praxi ani nepoužívajú...a aj umiestnenie toho vrecka bolo nešťastne riešené...
      skôr by bolo už fajn keby boli fasované maskáče s integrovanými chráničmi kolien/lakťov...aj to už vraj malo byť,ale riešila sa možnosť nového maskovacieho vzoru...

      osobne mi kritika na slovensko/ossr ako taká nevadí,sám som kritik a skôr pesimista...čo mi ale už prekáža sú vyslovene hlúpe názory a argumenty lebo sa jedná o slovensko...AN som si celkom obľúbil za kvalitné články,ale poniektorí jedinci v diskusnom fóre by si už asi zaslúžili fyzický trestať...a je jedno či sa jedná o čecha,alebo slováka...
      a fakt ma nebaví strácať čas čítaním "prázdnych" príspevkov - máme lepšie/máte horšie...
      naše armády sú na tom tak zle,že za 30r sa obmenilo len málo a aj preto sa asi tešíme z mála keď sa už konečne niečo obmení/kúpi...
      ale ČR je na tom lepšie,to je fakt...
      ono to je ale ako v hokeji...slovákom už "vlak ušiel" za svetovou špičkou a čehom už uteká...ale hlavné je sa ďalej utešovať že to všetko nie je až také zlé a inde to je ešte horšie...Skrýt celý příspěvek

  • Karlos73
   11:55 22.01.2020

   Presne ako píše kisam. OSSR v najbližších 3 rokoch riešila stíhacie letectvo , to odkrajuje značné sumy z rozpočtu armády. Nová vláda po roku 2022, bude mať preto volnejšie ruky ...Zobrazit celý příspěvek

   Presne ako píše kisam. OSSR v najbližších 3 rokoch riešila stíhacie letectvo , to odkrajuje značné sumy z rozpočtu armády. Nová vláda po roku 2022, bude mať preto volnejšie ruky pri nákupe ostatnej vojenskej techniky...Skrýt celý příspěvek

  • Kikirík
   13:17 22.01.2020

   Aj tak dúfam, že i cez posledné veľké výdavky pre OS SR, sa nová vláda stále bude čo najviac snažiť držať bojaschopné OS SR. Maďarská armáda výrazne modernizuje a nebol by som ...Zobrazit celý příspěvek

   Aj tak dúfam, že i cez posledné veľké výdavky pre OS SR, sa nová vláda stále bude čo najviac snažiť držať bojaschopné OS SR. Maďarská armáda výrazne modernizuje a nebol by som nadšený, ak by OS SR “zaspali” a výrazne oslabili voči Maďarskej armády.
   Preto aj dúfam, že v novej vláde nebude Kotleba.Skrýt celý příspěvek

   • otecko
    13:50 22.01.2020

    Tak pokud bude Kotleba ministr obrany, tak to možná jeho první cesta povede do Německa pro Leopardy :)

    Tak pokud bude Kotleba ministr obrany, tak to možná jeho první cesta povede do Německa pro Leopardy :)

    • PavolR
     14:08 22.01.2020

     Pfuj, pfuj, Leopardy predsa spočiatku boli vyvíjané spolu s Američanmi a za účelom podlého útoku na hrdinský ruský národ ... a každý správny fašista obdivuje putinovské Rusko, ako ...Zobrazit celý příspěvek

     Pfuj, pfuj, Leopardy predsa spočiatku boli vyvíjané spolu s Američanmi a za účelom podlého útoku na hrdinský ruský národ ... a každý správny fašista obdivuje putinovské Rusko, ako hrádzu "západného imperializmu", takže pokiaľ by nemohol kúpiť priamo ruskú techniku, obstaral by iránsky Karrar, ako prejav solidarity s mučeníckou smrťou ich hrdinského generála. :-)Skrýt celý příspěvek

    • Miroslav
     14:21 22.01.2020

     Kotleba je v prvom rade blbec. Prišiel s myšlienkou, že miesto letectva by nam stačil S300/400 pričom ho nezaujíma, že nikde na svete nestojí PVO na raketách zem-vzduch. Okrem ...Zobrazit celý příspěvek

     Kotleba je v prvom rade blbec. Prišiel s myšlienkou, že miesto letectva by nam stačil S300/400 pričom ho nezaujíma, že nikde na svete nestojí PVO na raketách zem-vzduch. Okrem toho, s ním nikto do vlády nepôjde a keby aj, nikto mu nezverí MO. Možno tak poľnohospodárov alebo ŽP by dostal a ešte by mohol byť rád.Skrýt celý příspěvek

     • Jofo
      14:34 22.01.2020

      Miro podla mna sa mylis. SMER by isisel s Kotlebom do vlady len aby sa udrzal pri moci. ASpon polovicka smeru by isla.

      Miro podla mna sa mylis. SMER by isisel s Kotlebom do vlady len aby sa udrzal pri moci. ASpon polovicka smeru by isla.

     • Janko Paliga
      14:45 22.01.2020

      ... Miro, blbec nie je... on práveže využíva ľudskú hlúposť, aby sa na jej základe dostal k príspevku za voľby.... ešte aj vlastný dom má ofiko jeho strana ... :-D

      ... Miro, blbec nie je... on práveže využíva ľudskú hlúposť, aby sa na jej základe dostal k príspevku za voľby.... ešte aj vlastný dom má ofiko jeho strana ... :-D

     • Kikirík
      14:57 22.01.2020

      Miro ma predbehol, ja som o tom písal tiež. :D Ale i tak, keď som to pozeral a počúval, čo za drísty tam kydal, tak som ken krútil hlavou. O čo horšie však bolo, že nikto z tých, ...Zobrazit celý příspěvek

      Miro ma predbehol, ja som o tom písal tiež. :D
      Ale i tak, keď som to pozeral a počúval, čo za drísty tam kydal, tak som ken krútil hlavou. O čo horšie však bolo, že nikto z tých, čo tam ešte okrem Kotlebu boli, tak ani jeden z nich Kotlebove argumenty nevyvrátil. Ani len nič nepovedali.Skrýt celý příspěvek

    • Kikirík
     14:46 22.01.2020

     No zrovna Kotleba pôjde pre Leopardy... Už len ten. :D Kotleba furt rozpráva ako trba vystupiť z NATO a treba znížiť výdavky na armádu a dať ich napr. do zdravotníctva. Pričom do ...Zobrazit celý příspěvek

     No zrovna Kotleba pôjde pre Leopardy... Už len ten. :D
     Kotleba furt rozpráva ako trba vystupiť z NATO a treba znížiť výdavky na armádu a dať ich napr. do zdravotníctva. Pričom do spomínaného zdravotníctva dávame viac ako niektoré západné krajiny a výsledok v kvalite je pritom výrazne odlišný. Takže je jasné, že peniazie sa niekde “záhadne” strácajú. Ale to je zase iný problém, no i cez to by Kotleba zobral armáde peniaze a dal ich radšej inde.
     Má aj pravdu, že vojaci nemajú źakladnú výstroj a pritom kupujeme stíhačky za miliardy. No na druhú stranu rozpráva abosolútne kraviny, že letectvo je pre SR v podstate zbytočné a že vzdušný priestor sa dá ochrániť kvalitnou PVO. Dokonca aj hovorí konkrétne o systémoch S-300/400.
     Aspoň vidieť aký je Kotleba populista a zároveň idiot a ako by aj ohrozil suverenitu SR. Kto si už len pre pána jána myslí, že na ochranu vzdušného priestoru, stačí len PVO? Každý človek, čo má aspoň nejaký taký prehľad o vojenskej technike vie, že PVO má zmysel len ak je kombinovaná s letectvom. Samostatná PVO nemá význam. No voličom Kotlebu a ani Kotlebovi samému to asi nevysvetlí nik. Im stačia, že to bude S-400 a jeho papierové hodnoty a je to vybavené.
     A toto nám chce vládnuť a žiaľ to vyzerá tak, že to môže aj tak byť vzhľadom na preferencie.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:45 24.01.2020

      Tipujem nakúpil ručné strelné zbrane slovenského výrobcu (však vieme koho) pre ozbrojené zložky. Predĺžil by abonent MIG-29, prípadne po vzore Srbska by mu ďáďa Putin poslal nejaké ...Zobrazit celý příspěvek

      Tipujem nakúpil ručné strelné zbrane slovenského výrobcu (však vieme koho) pre ozbrojené zložky.
      Predĺžil by abonent MIG-29, prípadne po vzore Srbska by mu ďáďa Putin poslal nejaké kusy MIG-29 a BRDM2 ako dar.
      Modernizoval by 3D-rady P-37MSK
      Modernizoval BVP-čka a T-72M1
      UAZy by vymenil za nové UAZy prípadne Lady
      atď.

      A BOLI BY SME TAM KDE ZA MEČIARA V TOM "LEPŠOM" PRÍPADE ERDOGANA.Skrýt celý příspěvek

  • SKmartinTO
   14:34 22.01.2020

   Miroslav Rád čítam tvoje príspevky a pevne verím, že to zamračene počasie ovplyvnilo tvoje konštatovanie.) Mame len jednu možnosť 1. Generačná výmena už začala a je tu množstvo ...Zobrazit celý příspěvek

   Miroslav
   Rád čítam tvoje príspevky a pevne verím, že to zamračene počasie ovplyvnilo tvoje konštatovanie.)

   Mame len jednu možnosť 1.

   Generačná výmena už začala a je tu množstvo mladých šikovných ľudí, ktorým záleží na rozvoji OSSR množstvo projektov je pozastavených kontrolnými mechanizmami a množstvo nových čaká na odbornú diskusiu a realizáciu.

   Je len na Nás kAm TO cele 29.02.2020 posunieme.

   http://www.minv.sk/?volby-nrsr...

   https://www.mod.gov.sk/rozpoce... Skrýt celý příspěvek

   • Miroslav
    14:50 22.01.2020

    Ďakujem. Veď to, že množstvo projektov sa rozbilo na kontrole lebo sa bezbreho kradne.

    Ďakujem. Veď to, že množstvo projektov sa rozbilo na kontrole lebo sa bezbreho kradne.

  • Danik
   19:51 22.01.2020

   Dotaz trochu mimo. Máte na Slovensku nějaké jednotky elitní lehké pěchoty kromě 5 PŠU? (kteří jsou SF). Myslím tím nějaké výsadkáře, protějšky rangers, jageru, commando, nebo ...Zobrazit celý příspěvek

   Dotaz trochu mimo. Máte na Slovensku nějaké jednotky elitní lehké pěchoty kromě 5 PŠU? (kteří jsou SF). Myslím tím nějaké výsadkáře, protějšky rangers, jageru, commando, nebo horskou pěchotu (něco jako Němci gebirgsjagery). Ptám se ze zvědavosti.Skrýt celý příspěvek

   • Flader
    20:14 22.01.2020

    Jediná ľahká jednotka je iba 23. motorizovaný prápor. Je to jeden z najmladších útvarov (stále vo fáze budovania). Po novom je podriadený Veliteľstvu síl pre špeciálne operácie. ...Zobrazit celý příspěvek

    Jediná ľahká jednotka je iba 23. motorizovaný prápor. Je to jeden z najmladších útvarov (stále vo fáze budovania). Po novom je podriadený Veliteľstvu síl pre špeciálne operácie. Podľa oficiálnych vyjadrení má byť podporou práve pre 5.PŠU.
    https://23mopr.mil.sk...
    https://vesso.mil.sk... Skrýt celý příspěvek

    • Danik
     21:50 22.01.2020

     Díky za odpověď. Popravdě se trochu divím, že u vás s Tatrami nějaký prapor horské pěchoty nemáte, zvlášť když v našem prostoru dříve byli hraničáři, nebo horští myslivci. Ještě se ...Zobrazit celý příspěvek

     Díky za odpověď. Popravdě se trochu divím, že u vás s Tatrami nějaký prapor horské pěchoty nemáte, zvlášť když v našem prostoru dříve byli hraničáři, nebo horští myslivci. Ještě se poptám, bude mít 23 schopnosti padákového výsadku? Z toho co jsem se dočetl mi vaše jednotka připadá jako naše 74 mopr nebo 44 lmopr. (Teď jsem zjistil, že 74 lmopr byla přejmenována :D)Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     08:33 23.01.2020

     Podpora 5.pšu ale sídlí (23mpr) ve 300km vzdáleném Trebišově ? Neuvažuje se kvůli výcviku součinnosti nějaká redislokace ?

     Podpora 5.pšu ale sídlí (23mpr) ve 300km vzdáleném Trebišově ? Neuvažuje se kvůli výcviku součinnosti nějaká redislokace ?

     • Janko Paliga
      17:03 23.01.2020

      ... ak ku tomu dôjde, resp. bude mať dôjsť, určite to bude spomenuté na mil.sk, či rezortnom časopise Obrana.... Treba iba čakať...

      ... ak ku tomu dôjde, resp. bude mať dôjsť, určite to bude spomenuté na mil.sk, či rezortnom časopise Obrana.... Treba iba čakať...

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 2