Modernizace německých tanků Leopard 2 - Leopard 2 A7+

Leopard 2 A7+
Foto: Leopard 2 A7+ s městským maskováním a radlicí pro vyorávání protitankových min / KMW

Německý hlavní bojový tank Leopard 2 je odborníky považován za jeden z nejlepších tanků na světě. Ač konstrukčně vychází ze 70. let minulého století, díky postupným modernizacím se neustále drží mezi světovou špičkou. Úplně poslední modernizace, označovaná jako A7+ pověst o „nejlepším tanku na světě“ jen utvrzuje. Ač o poslední verzi existuje jen málo informaci, rozhodli jsme se v dnešním článku shrnout alespoň to, co je známo.

Od MBT-70/KPz až po Leopard 2 A7+

Historie tanku Leopard 2 sahá do 60. let minulého století. Tehdy Američané s Němci pracovali společně na tanku označovaném jako MBT-70/KPz 70 (Main Battle Tank/KampfPanzer 70). U Němců měl nahradit tanky Leopard 1, u Američanu pak M60 Patton.

MBT-70/KPz 70 se na tehdejší dobu vyznačoval revolučními konstrukčními prvky - plynovou turbínou, silným pancéřováním, hydropneumatickým pérováním s možností měnit světlou výšku tanku a prostorem pro tříčlennou posádkou umístěným ve věži. Výzbroj mělo tvořit dělo ráže 152 mm a 20 mm rychlopalný kanón.

MBT-70 Model tanku MBT-70/KPz 70 (Main Battle Tank/KampfPanzer 70) z konce 60. let minulého století / Wikipedia

Vzhledem k rychle zvyšujícím se nákladům na vývoj a rozepřím mezi partnery však došlo v roce 1969 k ukončení projektu. Američané následně začali pracovat na projektu XM-1 (M1 Abrams) a Němci na nástupci svých tanků Leopard 1, označovanému později prostě jako Leopard 2.

Němci však rozchodu nemuseli litovat. Tank Leopard 2 se totiž ukázal jako velmi úspěšný vývozní artikl. Po německé armádě, která si objednala časem několik tisíc tanků Leopard 2 v nejrůznějších verzích, se uživatelem německých tanků postupně stalo například Nizozemsko, Švýcarsko, Španělsko, Rakousko nebo v 90. letech také Polsko, jenž nakoupilo 128 Leopardů 2 ve verzi A4.

Před pár týdny pak Německo uzavřelo největší zbrojní kontrakt ve své historii, když podepsalo se Saudskou Arábii smlouvu na dodávku 800 kusů tanků Leopard 2 v nejnovější verzi A7+. Cena zakázky dosahuje astronomických 260 miliard Kč.

Leopard 2 A7+ - městský válečník

Poprvé byl tank Leopard 2 A7+ představen na evropské zbrojní výstavě Eurosatory 2010. Výrobce tanku, německý koncern KMW, promítl do modernizace především poznatky z posledních konfliktů, kdy tanky čelí útokům na krátkou vzdálenost (boj ve městě), mnohonásobným útokům pomoci RPG a také těžkým nástražným náložím.

Leopard 2 A7+ Leopard 2 A7+ s městským maskováním a radlicí pro vyorávání protitankových min / KMW

Leopard 2 A7+ je proto vybaven novým modulárním pancéřováním, vyznačuje se lepšími jízdními vlastnostmi, delší „udržitelností“ na bojišti a použitím nejnovějších zbraní a munice. Spolehlivým rozpoznávacím znakem verze A7+ je pak použití pravoúhlého městského maskování a použití radlice pro vyorávání protitankových min

Nejmodernější výzbroj tanku Leopard 2 A7+

Hlavní odlišností tanku Leopard 2 A7+ od svých předchůdců (verze A5 a níže) je použití nového 120 mm kanónu L55 (délka 55 ráži, 660 cm) od německé firmy Rheinmetall. Oproti svému předchůdci dělu L44 (délka 44 ráži, 530 cm) od stejnojmenné firmy je o 130 cm delší, ale také váži o 380 kg více (4160 kg). Díky delší hlavni působí energie z exploze prachové nálože déle na střelu, čímž jí je udělena větší rychlost.

 

 
 
Přeskočit reklamu

Leopard 2 A7+

Pro Leopard 2 A7+ byly vyvinuty i speciální vysoce explozivní tříštivo-trhavé tankové střely (HE – High Explozive) s časovým zapalovačem. To umožňuje posádce tanku působit na cíle ukryté za terénní překážkou nebo uvnitř budov. Stačí změřit vzdálenost, naprogramovat zapalovač a střela exploduje v přesně určené vzdálenosti nad cílem – vše je otázka vteřin.

Verze 2A7+ je také nově vybavena dálkově ovládanou střeleckou věží FLW 200 na střeše tanku, taktéž od firmy Rheinmetall.  Zbraň může být osazena volitelně kulometem do ráže 12,7 mm nebo 40mm granátometem.

Pod vrstvou pancíře

Detailní výkonové a technické parametry modulárního pancíře samozřejmě patří mezi nejstřeženější tajemství. Ostatně tomu jsme se mohli přesvědčit sami na polské výstavě MSPO, kdy našemu kameramanovi bylo zamezeno natáčet detailní záběry vystaveného tanku Leopard 2.

Leopard 2 A7+ Leopard 2 A7+ / KMW

U předchozí verze Leopard 2 A6 je odhadovaná odolnost věže okolo 960 RHAe pro podkaliberní munici, což je ekvivalent homogenního válcovaného pancíře o síle 960 mm. U novější verze tak můžeme počítat, že odolnost bude ještě větší.

Rolled Homogeneous Armour equivalency (zkráceně RHAe, někdy také (nesprávně) "RHA") je údaj vyjadřující odolnost pancíře bojového vozidla za pomoci odolnosti standardního pancíře z válcované oceli jakožto reference: představuje tloušťku, jakou by musel mít homogenní pancíř z oceli (RHA), aby zaručil vozidlu stejnou ochranu.Wikipedia

Podle oficiálních materiálů má Leopard 2 A7+ také snímatelný pancíř pro městské operace, který poskytuje 360° ochranu proti protitankovým zbraním. Přídavného pancíře si můžeme všimnout na předních bocích korby i bocích věže. Z přední části se pochopitelně žádný přídavný pancíř umisťovat nemusí.

Pokud máme věřit materiálům firmy KMW, verze A7+ také poskytuje bezkonkurenčně nejlepší ochranu proti protitankovým minám, nástražným výbušným systémům IED nebo proti explozi formovaným projektilům EFP (Explosively Formed Penetrator).

Udržitelnost na bojišti a nejmodernější elektronická výzbroj

Leopard 2 A7+ je vybaven novou klimatizační jednotkou a pomocným zdrojem elektrické energie APU. Díky tomu může osádka podnikat bez problému 24 hodinové bojové akce.

Leopard 2 A7+ Leopard 2 A7+ / KMW

Ač je elektronická výzbroj od zákazníka k zákazníkovi odlišná, posádka tanku si může být jistá nejmodernějšími denními/nočními pozorovacím přístroj. Velitel a střelec tanku může využívat také termovizní kameru třetí generace ATTICA™ od německé společnosti Zeiss.

Díky termovizní kameře ATTICA může posádka Leopardu 2 A7+ detekovat další tank až na vzdálenost 25 kilometrů a rozpoznat na 20 km. Člověka pak ATTICA zachytí ve vzdálenosti 20 km, rozpozná na 10 kilometrovou vzdálenost.

Přichází Leopard 2 Revolution MBT

Tím však naše povídaní o modernizacích tanku Leopard 2 nekončí. V příštím článku si povíme něco o další modernizaci tanku Leopard 2, označovanou jako Leopard 2 Revolution MBT, kterou má na svědomí firma Rainhentall.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Hlavní bojový tank Altay - pýcha tureckého zbrojního průmyslu

Turecké národní sebevědomí je na vzestupu. Muslimská země se skoro 80 milióny obyvatel je již nyní ...

Plánované ruské projekty obrněných vozidel

V červenci tohoto roku navštívil ruský místopředseda vlády Dimitrij Rogozin vojenský závod OAO MZ. ...

Modernizace tanku T-72: Kalouskovy miliardy

Ministerstvo obrany (MO) se rozhodlo projekt modernizace tanků T-72 poslat definitivně k ledu. Jak ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • Cайга
  15:59 26.09.2014

  No nevím chlapci proč u Leo2A7+ řešíte jiné tanky ale taky se připojím rozhodně se s tanky na Ruské scéně bude moci srovnávat s T-90MS který je uznáván jako nejlepší tank ale ...Zobrazit celý příspěvek

  No nevím chlapci proč u Leo2A7+ řešíte jiné tanky ale taky se připojím rozhodně se s tanky na Ruské scéně bude moci srovnávat s T-90MS který je uznáván jako nejlepší tank ale pánové nezapomínejte na T-14Armata který přijde za nedlouho a myslím že se všichni vy germanofilové posadíte na prdelSkrýt celý příspěvek

 • Jirka
  12:28 16.09.2012

  Hezký den, každá konstrukce má své pro a proti hodně pak závisí i na výcviku, viděl jsem střelby T 72 M a T72 M4CZ a našli se střelci co dokázali to samé na starém tanku co ...Zobrazit celý příspěvek

  Hezký den,
  každá konstrukce má své pro a proti hodně pak závisí i na výcviku, viděl jsem střelby T 72 M a T72 M4CZ a našli se střelci co dokázali to samé na starém tanku co počítač na novém. Z nových konstrukcí se zkuste podívat třeba na tank, který vyrábí Jížní Korea, K 2 Black Panther, na jeho podvozku staví Turecko tank Altay.
  http://www.military-today.com/... Skrýt celý příspěvek

 • Ondřej Lacina
  12:05 16.09.2012

  Jak to tak čtu, tak si říkám že je škoda že v pěkným článku u Leopardu 2A7+ se v diskuzi řeší Abrams, T-80, T-90, Merkava a o tanku, kterej je všechny předčí tu neni ani slovo :(

  Jak to tak čtu, tak si říkám že je škoda že v pěkným článku u Leopardu 2A7+ se v diskuzi řeší Abrams, T-80, T-90, Merkava a o tanku, kterej je všechny předčí tu neni ani slovo :(

 • Jan Grohmann
  17:10 15.09.2012

  Na tank se vždy musí dívat jako na systém. Jestli je nějaký tank o pár km/h rychlejší, má větší dojetd nebo rozpozná protivnika o pár kilometrů dále, nehraje skoro žádnou roli. ...Zobrazit celý příspěvek

  Na tank se vždy musí dívat jako na systém. Jestli je nějaký tank o pár km/h rychlejší, má větší dojetd nebo rozpozná protivnika o pár kilometrů dále, nehraje skoro žádnou roli. Smrtelně důležitý je výcvik posádek, znalost protivníka, průzkum, taktika , schopné velení, znalost terénu apod. Samotné parametry tanku jsou jen část úspěchu.
  Jinak nayývat Abrams nebo T-90 jako šunt, jen proto že jeden je americký, druhý ruský, je řekněme diplomaticky , trošku odvážné...Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  15:50 15.09.2012

  asdf: Vždyť taky ano. US Army má mít do 2013 1457 ks M1A2 Sep v2 a teoreticky od 2016 by měla začít výroba M1A3. HU: Tak to nevím, já už bych to tak neviděl. V Iráku by to taky ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: Vždyť taky ano. US Army má mít do 2013 1457 ks M1A2 Sep v2 a teoreticky od 2016 by měla začít výroba M1A3.

  HU: Tak to nevím, já už bych to tak neviděl. V Iráku by to taky vypadalo jinak, kdyby měl Irák T-80 UD, nebo novější verze T-72. Nemůžeme srovnávat stroje technologicky od sebe 20 let.Skrýt celý příspěvek

 • HU
  15:38 15.09.2012

  ..nevím, já myslím, že srovnání těchto dvou tanků (M1A2 a T-90) dopadne stejně jako v Iráku, kde rozbíjeli T-72 na 2km v noci a a irácké osádky si ani neškrtly. Mimochodem, ...Zobrazit celý příspěvek

  ..nevím, já myslím, že srovnání těchto dvou tanků (M1A2 a T-90) dopadne stejně jako v Iráku, kde rozbíjeli T-72 na 2km v noci a a irácké osádky si ani neškrtly. Mimochodem, morálka, důvěra ve zbraň a výcvik, je někdy více jak kus železa...Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  14:29 15.09.2012

  Az tu nekdo napise M1A2 SEP tak primhourim oko ale jinak je to stary krap, se starymi zbranovymi systemy. Plynova turbina je strasne nespolehliva. Nemoznost palit rakety z hlavne, ...Zobrazit celý příspěvek

  Az tu nekdo napise M1A2 SEP tak primhourim oko ale jinak je to stary krap, se starymi zbranovymi systemy. Plynova turbina je strasne nespolehliva. Nemoznost palit rakety z hlavne, byt to se snazi vyresit navadenou chytrou munici ktera by mela byt do 2 let.

  Abrams se v boji osvedcil jako docistovac nepratelskych sil... jinde nez v Iraku nepusobili kde v obou valkach meli Amici 100% leteckou prevahu, satelitni non-stop snimky a skoro vetsina techniky byla uz vyrazena z leteckych uderu. Pote prijeli do mesta a byli v coudu... Merkavy to odnaseli diky metisum, kornetum atd. ale abramsy byli niceny hlavne RPGeckama... V groznym se postavil velice silny odpor proti rusum s velice (na pomery partyzanu ) modernich zbrani... a hlavne tam doslo k selhani veleni.. jelikoz utocit s Xnasobne mensim poctem jednotek a jeste s novackama... o tom nema cenu ani se bavit.Skrýt celý příspěvek

 • Standa
  10:44 15.09.2012

  Dobře, že je něco křáp, to dokáže napsat každý. Konstrukce je starší, ale to jsou všechny západní tanky (až na Leclerc). O co je horší, než ostatní? Má horší pancíř? Je ten tank ...Zobrazit celý příspěvek

  Dobře, že je něco křáp, to dokáže napsat každý. Konstrukce je starší, ale to jsou všechny západní tanky (až na Leclerc). O co je horší, než ostatní? Má horší pancíř? Je ten tank málo mobilní, nebo má špatnou výzbroj a munici? Nebo má nejhorší elektronické a optické vybavení? F-16 je taky stará konstrukce, ale block 60 to letadlo posouvá do přední linie. I T-90 stále vychází ze staré konstrukce, má blízko k T-72 BA http://twower.livejournal.com/... . Abrams se v boji osvědčil vcelku dobře, není nezničitelný jak se snaží mnozí předkládat, ale patří mezi to lepší. Když pominu Merkavu, která byla konstruována s ohledem maximální ochranu posádky, tak ostatní moderní tanky západního typu jsou na tom podobně. Ale i Merkava při invazi do Libanonu měla ztráty od Kornetu apod. Otázka je taky použití tanku, T-80,T-90 ve městě by měla větší ztráty, než Abrams.Jen v bitvě o Groznyj ztratila RA cca 60 tanků Na otevřeném bojišti, to už je druhá otázka, výhoda Ruských tanků je střelba protitankovými střelami z hlavně. Nevýhoda naší diskuze je absence konflitku, který by řádně prověřil bojové vlastnosti strojů. Např válka Íránu, který by měl T-90 a SA s M1A2 a bez letectva.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  08:35 15.09.2012

  Jakej antiamerikanismus ? jenom kvuli tomu ze jsem napsal rozdil cen Tagila a 2A7 ? To ze abrams je zastaralej krap vi kazdej kdo se o to aspon trochu zajma. PS: z jakeho ...Zobrazit celý příspěvek

  Jakej antiamerikanismus ? jenom kvuli tomu ze jsem napsal rozdil cen Tagila a 2A7 ?
  To ze abrams je zastaralej krap vi kazdej kdo se o to aspon trochu zajma.

  PS: z jakeho duvodu mi rikate soudruhu ? opravdu komunista nejsem :D :D :D

  Spis by jste meli vypnout TV a cist a zajmat se.Skrýt celý příspěvek

 • Deadog
  23:21 14.09.2012

  era ,tankovych bitev je stejne pase ,nevidim moc prostor a hlavne potrebu vlastnit takove main battle tanky , dnes stejne vse resi letectvo a takovy kolos je proti vrtulniku nebo ...Zobrazit celý příspěvek

  era ,tankovych bitev je stejne pase ,nevidim moc prostor a hlavne potrebu vlastnit takove main battle tanky , dnes stejne vse resi letectvo a takovy kolos je proti vrtulniku nebo nejakemu bitevniku bez protiletadlove podpory stejne bezbranny ,ja bych byl zase rad kdyby nasi nakoupili Andersy od Polaku ,pro nase potreby idealni stroj
  to asdf: to vyste pritahl do diskuze T90 , ja nic nesrovnaval ,psal sem ze je to jina kategorie ,zkuste po sobe cist co pisete a prestante sirit antiamerikanismus ,jak pise Standa ,Abrams patri na spici MBT ,to neni zadna propaganda soudruhu ,ten srot co delate v Rusku je tak dobry jako cvicny cilSkrýt celý příspěvek

 • Standa
  18:51 14.09.2012

  asdf: abrams jeden z nejhorších tanků? To má být trollismus? Jinak porovnávat T-90 s abramsem, chalangerem a leopardem moc neobstojí. Ruské tanky jsou lehčí, jsou koncipovány jako ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: abrams jeden z nejhorších tanků? To má být trollismus? Jinak porovnávat T-90 s abramsem, chalangerem a leopardem moc neobstojí. Ruské tanky jsou lehčí, jsou koncipovány jako hlavně útočná zbraň pro rychlé průniky bojištěm a dosažení co největší vzdálenosti....tzn., způsob boje ještě z 2 světové války. Naproti tomu západní tanky jsou koncipovány spíše jako obranné, těžší, mají obstát proti přesile. Argumentovat o kvalitách je těžké s ohledem na neexistující trvalejší konflikt, tzn. pokud dokážu masově vyrábět velká kvanta relativně dobrých tanků, můžu porazit protivníka, který má sice lepší, ale výrobně náročnější stroje......zase zkušenosti z 2. světové války. Ale i Rusko se začíná více přiklánět ke kvalitě, než kvantitě....dokud bude ropa.Skrýt celý příspěvek

 • Left
  18:06 14.09.2012

  Opět musím podpořit Deadoga :)
  Docela bych A7+ rád viděl jako náhradu za T-72 v AČR. Ale to dřív budu mít chatu na Marsu.

  Opět musím podpořit Deadoga :)
  Docela bych A7+ rád viděl jako náhradu za T-72 v AČR. Ale to dřív budu mít chatu na Marsu.

 • asdf
  11:13 14.09.2012

  deadog: :D nekdo je to zachvacen americkou propagandou ? :D vase nazory jsou velice krasne :D srovnavat Abramse s L-A7 a Tagilem :D, nechci vam kazit dojmy ale abrams je jeden z ...Zobrazit celý příspěvek

  deadog: :D nekdo je to zachvacen americkou propagandou ? :D vase nazory jsou velice krasne :D srovnavat Abramse s L-A7 a Tagilem :D, nechci vam kazit dojmy ale abrams je jeden z nejhorsich tanku co dneska jezdi :D ale to jen tak mimo... prosim argumentujte proti tagilovi treba L-A7 nebo merkavou ci jinejma strojema :D ale abramsem :D dobre ste mi zvednou naladu :D tak dlouho jsem se nezasmal.Skrýt celý příspěvek

 • CerVus
  11:01 14.09.2012

  Pravda, tak to se omlouvám. Z mbt70 vycházel až leopard 2. Ale jak se píše třeba na palba.cz německo bylo po válce vyzbrojeno us tanky: ...........Nově vytvořený Bundeswehr byl ...Zobrazit celý příspěvek

  Pravda, tak to se omlouvám. Z mbt70 vycházel až leopard 2.

  Ale jak se píše třeba na palba.cz německo bylo po válce vyzbrojeno us tanky: ...........Nově vytvořený Bundeswehr byl sice vyzbrojen americkými tanky M47 a M48 Patton, ale nejen armáda, i německé zbrojní společnosti měly potřebu vyvinout a hlavně vyrábět obrněná vozidla vlastní konstrukce. .......Skrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  10:03 14.09.2012

  Pro CerVus. Co je mi známo, Pattony byly jen ve výybroji amerických jednotek dislokovaných v Německu.

  Pro CerVus. Co je mi známo, Pattony byly jen ve výybroji amerických jednotek dislokovaných v Německu.

 • Deadog
  09:42 14.09.2012

  asdf: T90 je uplne jina kategorie ,oproti leopardu nebo Abramsu je to tancik na dalkove ovladani ,a hlavne je Rusky, s Nemeckou kvalitou se nemuzou rovnat a sejkove co se topi v ...Zobrazit celý příspěvek

  asdf: T90 je uplne jina kategorie ,oproti leopardu nebo Abramsu je to tancik na dalkove ovladani ,a hlavne je Rusky, s Nemeckou kvalitou se nemuzou rovnat a sejkove co se topi v prachach si prece nebudou kupovat ruske strojeSkrýt celý příspěvek

 • CerVus
  09:37 14.09.2012

  U Němců měl nahradit tanky Leopard 1, u Američanu pak M60 Patton. ?? To je trochu chybka ne? Němci měli ve výzbroji taky pattony. MBT 70 mělo nahradít tento tank v obou zemích, ...Zobrazit celý příspěvek

  U Němců měl nahradit tanky Leopard 1, u Američanu pak M60 Patton. ??

  To je trochu chybka ne? Němci měli ve výzbroji taky pattony. MBT 70 mělo nahradít tento tank v obou zemích, ale kvůli roztříštěnosti výroby a příliš velkým finančním nárokům byl program ukončen. Z MBT poté vycházel jak Leopard tak Abrams.
  Němci sice taky vyvíjeli vlastní tank jenže to bylo pouze na zakázku pro Indickou armádu (Indien panzer) která byla ještě před začátkem práce na prototypu stornována.Skrýt celý příspěvek

 • asdf
  09:20 14.09.2012

  Jan kulhavy: no kdyz to vemem v nasich ceskych castkach tak je to tak akorad :D Kdyz jsme mi dali 250mega za kus slavne modernizace t-72, tak nevim co je hodne na 325 za ...Zobrazit celý příspěvek

  Jan kulhavy: no kdyz to vemem v nasich ceskych castkach tak je to tak akorad :D
  Kdyz jsme mi dali 250mega za kus slavne modernizace t-72, tak nevim co je hodne na 325 za nejnovejsi tank s vyzbroji, munici atd.

  I kdyz proti T-90MS TAGIL s castkou do 100m za kus je to dostSkrýt celý příspěvek

 • Jan Grohmann
  08:51 14.09.2012

  Má to být samozřejmě 260 miliard Kč. :)

  Má to být samozřejmě 260 miliard Kč. :)

 • Jan Kulhavý
  08:38 14.09.2012

  Není 260 miliard dolarů za 800 tanků nějak moc? Diť to je 325 milionů za tank chápu že je to částka s výcvikem municí atc... ; to by se jim vzplatilo víc 800* f-35 když jedna ...Zobrazit celý příspěvek

  Není 260 miliard dolarů za 800 tanků nějak moc? Diť to je 325 milionů za tank chápu že je to částka s
  výcvikem municí atc... ; to by se jim vzplatilo víc 800* f-35 když jedna stojí něco přes 100 milionů dolarů :DSkrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...