Modernizace polské armády pro roky 2021 až 2035

Modernizace polské armády pro roky 2021 až 2035
Současná i potenciální vojenská technika polské armády / Polské ministerstvo obrany (Zvětšit)

Na domovské základně 1. Varšavské obrněné brigády (1 Warszawska Brygada Pancerna) podepsal polský ministr obrany Mariusz Blaszczak Plán technické modernizace Ozbrojených sil Polské republiky pro roky 2021 až 2035. Během tohoto období Polsko nakoupí zbraně za 524 miliardy zlotých (3,144 bilionu Kč).

Modernizační plán je vůbec poprvé přijímán na 15 let. Ministr obrany oznamil celkové výdaje, ale neuvedl výdaje v konkrétních letech. Avšak díky zvyšování podílu HDP ve výdajích na obranu, v roce 2025 polské ministerstvo obrany na nákup zbraní vydá 25 miliard zlotých (150 miliard Kč v dnešních cenách) a v roce 2035 už 50 miliard zlotých (300 miliard Kč).

Polsko příští rok na obranu vydá 49,8 miliardy zlotých (298,5 miliardy Kč), což je o 4,9 miliardy zlotých (29,4 miliardy Kč; 11 %)  více, než v letošním roce. Je to poprvé, kdy Polsko na svou obranu vydá 2,1 % HDP místo dřívějších 2 % HDP. V roce 2030 Polsko na obranu vyčlení 2,5 % HDP.

Jednoznačně nejvýznamnějším programem (ve všech ohledech) příštích 15 let je Harpyje, tedy nákup 32 víceúčelových taktických letadel páté generace F-35A Lightning II. První F-35A polské letectvo získá již v roce 2024, ale výcvik polských pilotů začne dříve.

V souvislosti s nákupem F-35A Polsko spouští program Pařát Harpyje (Harpi Szpon). V rámci tohoto programu se Polsko zúčastní vývoje robotického vedeného letadla (loyal wingman) a později ho nakoupí pro své letouny F-35A. Polsko se může přidat k americkému programu XQ-58A Valkyrie, australsko-americkému ATS (Airpower Teaming System) nebo britskému LANCA (Lightweight Affordable Novel Combat Aircraft). Ve všech případech jde o robotické průzkumné a bojové loyal wingmany letounů F-35.

Současně chce Polsko nakoupit další stíhačky F-16. Není ale jasné, zda půjde o nejnovější F-16C/D Block 70/72, modernizované F-16V nebo starší F-16C/D, například z přebytků amerického letectva. Také počet nakupovaných F-16 nebyl oznámen, ale dá se očekávat, že vždy půjde o násobek celé jedné letky (tj. 16, 32, 48 … letounů). Stejně tak je polské ministerstvo obrany odhodláno dokončit nákup nových bitevních vrtulníků Kruk.

Polský magazín Defence24 upozorňuje také na ambiciózní program Pozorovatel (Obserwator). Cílem je posunout na zcela novou úroveň průzkumné, sledovací a zpravodajské schopnosti polské armády, a to akvizicí průzkumných satelitů, mikrosatelitů, pozorovacích letounů a dronů. Satelitní část sítě bude dodávat informace přímo polským F-35A.


Polský ministr obrany představuje plán modernizace polské armády pro roky 2021 až 2035.

V této dekádě, a možná i příští, bude pokračovat nákup a zavádění protiletadlových a protiraketových systémů středního a dlouhého dosahu Patriot PAC-3 (program Visla) a systémů krátkého dosahu programu Narew. Řešení pro program Narew nebylo ještě vybráno ‒ jednou ze zvažovaných zbraní je střela SkyCeptor (varianta izraelské střely Stunner) nebo známý NASAMS 2. V případě programu Narew chce Polsko získat výrobní know-how raket a vyrábět rakety přímo na svém území.

Pokračovat bude také nákup raketometů M142 HIMARS (HIgh Mobility Artillery Rocket System). Zatím bylo nakoupeno 20 odpalovacích vozidel pro výstavbu jednoho raketového praporu. V dohledné době je v plánu postavit další raketový prapor a získat rakety země-země (ATACMS) s dosahem 300 km.

V případě námořnictva modernizační plán počítá se stavbou tří bojových plavidel pro ochranu pobřeží (Miecznik) a dvou diesel-elektrických ponorek (Orka). Polský deník Dziennik Zbrojny spekuluje, že z programu ponorek Orka vypadl požadavek na instalaci protizemních střel s plochou dráhou letu. To sice výrazně omezí možnosti ponorek Orka, ale také zásadně zlevní akviziční a provozní náklady.

Novinkou je nákup šesti nových raketonosných člunů (Murena), které v polském námořnictvu nahradí sovětské čluny Projekt 660 Orkan.

V pozemních silách bude pokračovat nákup samohybných houfnic Krab, samohybných minometů Rak a kolových obrněných transportérů Rosomak. Polská armáda plánuje rovněž pro nejrůznější vozidla nakoupit lehké odpalovací systémy pro moderní protitankové řízené střely.

Nesmíme zapomenout na nové bojové vozidlo pěchoty Borsuk, program nového hlavního bojového tanku Vlk a pásový stíhač tanků Ottokar Brzoza. Jelikož Polsko je protkáno velkým množstvím vodních toků, důležitý bude nákup mobilních mostů na pásové platformě a také nákup pontonových mostů.

V případě letecké munice se plánuje nákup leteckých pum s protipancéřovou submunicí (program Groszek), která poslouží v boji proti velkým obrněným formacím, ale i pro ničení letadel a vrtulníků na letištích protivníka. Program Gladius zase řeší nákup kamikaze dronů (loudavé munice).

Zdroj: gov.pl, Defence24, MilMag

 
 

Nahlásit chybu v článku


Související články

Polsko: 3 % HDP na obranu a jaderné zbraně

Z úst polských politiků čím dál častěji zaznívají hlasy u nutnosti zvýšit vojenský rozpočet až na ...

MSPO 2019: Ve znamení nového bojového vozidla pěchoty Borsuk

V těchto dnech probíhá tradiční mezinárodní vojenská výstava MSPO 2019 (Miedzynarodowy Salon ...

MSPO 2019: Polsko modernizuje nesmrtelné sovětské BVP

Polsko vyvíjí nové bojové vozidlo pěchoty (BVP) Borsuk, ale jeho zavedení do výzbroje ve větším ...

MSPO-2019: Polská modernizace bojových vrtulníků Mi-24

V souvislosti s nákupem vrtulníků Venom / Viper pro Armádu ČR neutichly hlasy volající po ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • mikojan29
  10:08 16.04.2020

  Škrty v poľskom námorníctve: https://www.janes.com/article/... "Pandémia Covid-19 by mohla ovplyvniť proces ...Zobrazit celý příspěvek

  Škrty v poľskom námorníctve:

  https://www.janes.com/article/...

  "Pandémia Covid-19 by mohla ovplyvniť proces modernizácie poľských ozbrojených síl z dôvodu potreby prehodnotenia štátneho rozpočtu. Poľský inšpektorát pre zbrojenie (AI) potvrdil Jane 9. apríla, že poľské námorníctvo môže byť prvou službou, ktorá je nútená trpieť rozpočtom. Poľské ministerstvo národnej obrany (MND) by malo zrušiť alebo odložiť niektoré námorné programy, pričom škrty pravdepodobne ovplyvnia modernizáciu rýchlych útočných plavidiel triedy Orkan, ktoré sa oneskoria alebo dokonca zrušia. "Skrýt celý příspěvek

 • Tonotime
  08:22 14.10.2019

  Príliš radioaktivné zbrojenie Poľska naznačuje, že nejde iba o Rusku hrozbu. Poliaci vážne rátajú aj s rozpadom, rozložením EU, rozpadom Ukrajiny. ČSR historickí už draho ...Zobrazit celý příspěvek

  Príliš radioaktivné zbrojenie Poľska naznačuje, že nejde iba o Rusku hrozbu. Poliaci vážne rátajú aj s rozpadom, rozložením EU, rozpadom Ukrajiny.
  ČSR historickí už draho zaplatila za zradu svojí spojencov v 1938 a 1968. Veľkohry veľmocí. Naší geostratégovia vôbec nerátali s takými scenármi.
  Pokusy rozložiť spolok EU necítim ani tak zo strany Ruska. Tieto pokusy je cítiť aj z USA. Trampové vyjadrenia na EU. Mrazivé vyjadrenia geostratégov USA nejednať s EU ako celkom ale s jednotlivými štátmi napríklad link:
  https://www.youtube.com/watch?...
  Naznačuje sa tam stratégia rozdeľ a panuj!!!
  Už prebieha Brexit otvorene podporovaný aj Trampovcami!
  Zostrujú sa aj vzťahy USA s EU. Cla neboli uvalené iba na Čínu. Napríklad link: https://www.etrend.sk/ekonomik...
  Odporúčal by som aj geostratégom ČR a SR vážne rátať aj s možným rozpadom Ukrajiny, EU. S možným chaosom a nestabilitou pri takých scénarov.
  Za nestabilitu na blízkom východe môže Európa očakávať len nové prílivy utečencov a teroristov. Tí utečenci nedoplávajú na chatrných člnov do USA, ale do EU. S tým geostratégovia a tajní v USA rátajú. Aj francúzky prezident prezident sa vyjadril nech si vyjasní Trump otázku vzťahov voči Europe. CIA a NSA špehujú silno aj svojích spojencov v NATO v EU. Na danú tému prebehlo kopec megaafér.
  Neviem presne čo má robiť SR, ČR.
  Rovnocenné zbrojenie s Poľskom asi neutiahnú ekonomickí.
  Z historického pohľadu aj Poľské hry viedli k druhej svetovej vojne. Poliaci si nárokovali na niektoré pohraničné územia SR, územia Tešina. Napríkad link: https://sk.wikipedia.org/wiki/...
  ČSR musela vyčleniť časť armády aj pred hrozbu Poľska a Maďarska. Nakoniec došlo k Mnichovskej zrade 1938. Západ legalizoval nároky Hitlera na Sudety. Z geostrategického hľadiska obetovaním ČSR, chceli nasmerovať Nemecko na Rusko, čo sa im nakoniec aj podarilo. Francúzko a Británia nevyhlasili vojnu Nemecku pre ČSR, alebo obsadenie ČR, ale vyhlásili vojnu až po invázii do Poľska.
  Hitler povolal po Mnichovskej zrade Tisa a otvorene sa vyhrážal, ak SR nevyhlási samostatnosť na ČSR, rozdelia si ju Poliaci s Maďarmi. Potom napadli SR Maďari aj cez Zakarpatsku Rus. SR prechádzala do protiofenzívy. Zasa zasahovali hitlerovci, ktorí nepotrebovali chaos. Donútili SR odstúpiť územia Maďarsku a Poľsku.
  Tiso údajne rátal, že Poliaci, Rumuni a Maďari sa pochytia o Zakarpatsku Rus. SR získa drahocenný čas. Prerátal sa, Hitler nepotreboval taký chaos, lebo už rátal s inváziou do ZSSR. Donútil SR odstúpiť územia Poľsku a Maďarsku. Ja nechcem obhajovať Tisa. Nevedno, ale čo mal robiť pre veľkohry veľmoci. ČSR doplatila na destabilizáciu v strednej Európe. Poliaci tiež draho zaplatili, lebo Hitlerovci a Stalinovici sa dohodli na rozdelení Poľska, pakt Ribentrop-Molotov.
  Nevedno akú destabilizáciu vyvola rozdelenie Ukrajiny, rozpad EU. Nerátam, že Poliaci si budú znova nárokovať, územia ČR, SR. Poliaci si budú musieť ustrážiť z geostratégii, aby sa znovu nespolčili Nemci s Rusmi. Nemecko si musí dať pozor, aby sa USA neskamarátil s Ruskom. Preto asi tak skoro embarga EU na Rusko neskončia. Poslúži na to dobre Ukrajinská otázka.

  Ja už začínam navrhovať, aby EU založila svoju armádu. Aspoň silnejšie jednotky rýchleho nasadenia zo začiatku.
  Nemožno presadzovať záujmy a obranu Europských štátikov voči súčasným veľmociam a ich veľkohrách, bez silnejšej armády.
  Druhá svetová hospodárska kríza viacej zasiahla EU, ako USA. Z EU už odchádza Anglicko. Veľmoci si môžu kľudne risknúť tretiu svetovú hospodarskú krízu, aby sa zbavili jedného silného ekonomického rivala EU. Zostal by potom len kopec rozhadanych štátikov, ktorých by ovládali pomocou stratégii rozdeľ a panuj! Preto veľmi nečakám ani skorý koniec obchodnej vojny a vojny ciel medzi USA a Čínou.
  To rozdelenie Juhoslávie prebehlo. To delenie Ukrajiny a Sýrie prebieha. S tým scenárom rozpadu EU treba tiež rátať aj s možnou destabilizáciou. Na také scenáre potrebujú naše podarené veľmoci plošné špehovanie sveta. Veď medzi najväčších megašpehovákov patria USA, Čína, Briti, Rusko!Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   14:20 14.10.2019

   taky možnost, jen se jejich politické vedení třese na to sebrat co podle jejich mínění má být polské. Takže podle hesla kdo je připraven není překvapen, ostatně od čeho pramení ...Zobrazit celý příspěvek

   taky možnost, jen se jejich politické vedení třese na to sebrat co podle jejich mínění má být polské. Takže podle hesla kdo je připraven není překvapen, ostatně od čeho pramení idea Trojmoří. Nicméně sází na jednu kartu a to se může ošklivě vymstít. Pak budou dalších padesát let plakat jak jsou k nim sousedé nespravedliví. EU je sice rozvrzaná budova, ale jako R-U monarchie má tuhý kořínek. Ikdyby nějaké státy odpadly tak pevné jádro zůstane, viz Achenská smlouva.Skrýt celý příspěvek

  • Tesil
   17:47 14.10.2019

   Pokud jde o Ukrajinu,tak již v devadesátých letech se hovořilo o možnosti rozdělení .Takže to by asi nikoho nepřekvapilo. Co se týká Evropy a její bezpečnosti máme tu projekt ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jde o Ukrajinu,tak již v devadesátých letech se hovořilo o možnosti rozdělení .Takže to by asi nikoho nepřekvapilo.
   Co se týká Evropy a její bezpečnosti máme tu projekt PESCO.
   Myslím,že jsi zapomněl na společný postup Slováků a Němců jak proti Polsku,tak proti SSSR.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   19:43 14.10.2019

   EU rozkládají eurobolševici, kteří chtějí vytvořit unifikovaného Evropana. Co tím sledují je otázka.

   EU rozkládají eurobolševici, kteří chtějí vytvořit unifikovaného Evropana. Co tím sledují je otázka.

  • archeopteryx
   21:59 14.10.2019

   Bardzo przykro czyta się teksty tego rodzaju pełne stereotypów i uproszczeń. Pogląd, że Polska doprowadziła do wybuchu II wojny światowej jest równie głupi i krzywdzący, jak ...Zobrazit celý příspěvek

   Bardzo przykro czyta się teksty tego rodzaju pełne stereotypów i uproszczeń. Pogląd, że Polska doprowadziła do wybuchu II wojny światowej jest równie głupi i krzywdzący, jak określenie "polskie obozy śmierci". Pochodzi też najpewniej z tej samej propagandowej stajni. Posługują się nim tylko absolutni historyczni dyletanci albo w pełni świadomi swojej roli trolle. Do której kategorii należysz? Mogę napisać, że Czesi są odpowiedzialni z zniszczenie Europy podczas Wojny Trzydziestoletniej, bo dokonali defenestracji 23 maja 1618 roku. Będzie to równie mądre. Weź też pod uwagę, że Polacy mają swoją perspektywę Zaolzia i Ziemi Cieszyńskiej. Wprawdzie administracyjnie przez większą część historii Księstwo Cieszyńskie stanowiło lenno Królestwa Czech, ale od połowy XIX wieku obszar ten zaludniali już w większości Polacy. I nie były to sztuczne, wymuszone ruchy jak podczas plebiscytów na Sląsku, gdy Niemcy dowozili pociągami swoich ziomków żeby zmienić wyniki głosowań. Były to naturalne procesy ludnościowe. W 1918 roku Polacy na Zaolziu, podobnie jak w innych częściach Polski, organizowali się. Nie napadli na Zaolzie. Oni tam byli. Byli większością czy to się podobało władzom czeskim, czy nie. Trwała wojna i zamęt, liczyła się sprawność i skuteczność. Polacy wiedzieli, że nikt im nie da niepodległości. Będą jej mieli tyle, na ile będą zdolni do organizacji i obrony nowego państwa, które rodziło się po 123 latach zaborów. Władze czeskie miały swój punkt widzenia i swoje interesy, dlatego siłą próbowały rozstrzygnąć ten spór atakując polskie oddziały w styczniu 1919. Później, kiedy Polska samotnie toczyła wojnę z Rosją Bolszewicką Edvard Beneš wykorzystał okazję i przeforsował na konferencji w Spa niekorzystny dla Polski podział śląska Cieszyńskiego. Pamiętamy też, że Czechy wstrzymały wtedy transporty broni do śmiertelnie zagrożonej Warszawy. To wszystko sprawiło, że mieliśmy silne poczucie krzywdy i niesprawiedliwości. Rok 1938 nie wziął się z powietrza.
   Co do naszych zbrojeń. Po wszystkich doświadczeniach zaborów i wojen wiemy, że wszystkie sojusze są złudne. Mamy tylko tyle sił ile sami zdołamy zgromadzić. To jest ten rzadki w naszej historii czas, kiedy dwaj nasi odwieczni oprawcy nie mają zdolności tak destrukcyjnego wpływania na naszą politykę, jak bywało to przez wieki. Dlatego chcemy to wykorzystać, nadrobić stracony czas. Nie zamierzamy oddać naszej niepodległości w ręce alkoholika-neomarksisty z Luxemburga, podobnie jak w łapy azjatyckiego barbarzyńcy ze Wschodu. Zbyt wiele nas kosztowało odzyskanie wolności. I nikt w Polsce nie myśli o zajmowaniu terenów sąsiadów i podbojach w stylu tureckim. To tylko ruska propaganda.Skrýt celý příspěvek

   • ARES
    12:05 15.10.2019

    archeopteryx: Překladač Google: Je velmi líto číst takové texty plné stereotypů a zjednodušení. Názor, že Polsko vedlo k vypuknutí druhé světové války, je stejně hloupý a škodlivý ...Zobrazit celý příspěvek

    archeopteryx: Překladač Google:

    Je velmi líto číst takové texty plné stereotypů a zjednodušení. Názor, že Polsko vedlo k vypuknutí druhé světové války, je stejně hloupý a škodlivý jako pojem „polské tábory smrti“. Pravděpodobně také pochází ze stejné stabilní propagandy. Používají ji pouze absolutní historičtí diletanti, kteří si plně uvědomují své role trolů. Do které kategorie patříte? Mohu napsat, že Češi jsou zodpovědní za zničení Evropy během třicetileté války, protože porazili 23. května 1618. Bude to stejně moudré. Zohledněte také, že Poláci mají perspektivu Zaolzie a regionu Cieszyn. Je pravda, že vévodství Cieszyn bylo po většinu historie administrativně léno českého království, ale od poloviny devatenáctého století byla tato oblast většinou osídlena Poláky. Nebyly to umělá, nucená hnutí jako během plebiscitů ve Slezsku, když Němci vzali své krajany vlakem, aby změnili výsledky hlasování. Byly to přirozené populační procesy. V roce 1918 se Poláci v Zaolzie, stejně jako v jiných částech Polska, organizovali sami. Neútočili na Zaolzie. Byli tam. Byli to většinou, zda se to českým úřadům líbilo nebo ne. Tam byla válka a zmatek, na čem záležela byla účinnost a efektivita. Poláci věděli, že jim nikdo nedá nezávislost. Budou mít to, kolik budou moci zorganizovat a bránit nový stát, který se narodil po 123 letech oddílů. České úřady měly svůj názor a své zájmy, a proto se v lednu 1919 pokusily tento spor násilně vyřešit tím, že zaútočily na polské jednotky. Později, když bylo Polsko ve válce s bolševickým Ruskem, využil Edvard Beneš příležitost a donutil rozdělení Cieszynského Slezska na konferenci v lázních, což bylo pro Polsko nepříznivé. Také si pamatujeme, že Česká republika poté zastavila přepravu zbraní do terminálně ohrožené Varšavy. To vše způsobilo, že jsme měli silný pocit újmy a nespravedlnosti. 1938 nepřišel ze vzduchu.

    Co se týče našich paží. Po všech zkušenostech s oddíly a válkami víme, že spojenectví jsou iluzorní. Máme jen tolik síly, kolik můžeme shromáždit. Je to vzácný čas v naší historii, kdy naši dva věční mučitelé nemají schopnost ovlivňovat naši politiku tak destruktivně, jako tomu bylo po celá staletí. To je důvod, proč ho chceme používat, aby se ztratil čas. Nechceme dát naši nezávislost neo-marxistickému alkoholikovi z Lucemburska ani rukou asijských barbarů z východu. Opětovné získání svobody nás příliš stálo. A nikdo v Polsku nepřemýšlí o převzetí oblastí sousedů a dobytí tureckého stylu. Je to jen ruská propaganda.Skrýt celý příspěvek

    • archeopteryx
     16:56 15.10.2019

     Děkuji za překlad ARES. Je to skoro dobré :) Napsal jsem o konferenci v Spa. Spå je město v Belgii.

     Děkuji za překlad ARES. Je to skoro dobré :) Napsal jsem o konferenci v Spa. Spå je město v Belgii.

 • PetrTechnik
  22:28 13.10.2019

  Já se vůbec Polákům nedivím, že investují do armády. Rus obsadí Krym a je z toho řev a sankce. Turek přepadne sousední stát , začne provádět etnické čistky, tzv. západní svět ...Zobrazit celý příspěvek

  Já se vůbec Polákům nedivím, že investují do armády.
  Rus obsadí Krym a je z toho řev a sankce. Turek přepadne sousední stát , začne provádět etnické čistky, tzv. západní svět ken tak rozpačitě pokašlává a opatrně nabádá Turka ,že mu teda nebude dodávat zbraně. OSN se čím dál tím propadá do zbytečnosti. Po EU pobíhá vypatlaná a rozmazlená Gréta a kňourá cosi o ukradeném dětství.
  V tomhle světě , kde smlouva mezi státy nabývá hodnoty totalitního papíru , je silná a fungující armáda asi opravdu to jediné logické řešení. Kdo disponuje dostatečnou silou , na toho tak maximálně pokřikují z bezpečné dálky.Skrýt celý příspěvek

  • technik
   03:57 14.10.2019

   Členská země NATO napadne územní svrchovanost jiného státu. O zločinnosti OSN mluvil i Kadafi a všechny to hrozně urazilo. Kamarád se vrátil z Ukrajiny a nevěřícně kroutil hlavou ...Zobrazit celý příspěvek

   Členská země NATO napadne územní svrchovanost jiného státu. O zločinnosti OSN mluvil i Kadafi a všechny to hrozně urazilo. Kamarád se vrátil z Ukrajiny a nevěřícně kroutil hlavou nad rozrůstajícím se fašismem. Tak mi nějak připadá že se nám ta idilka rozpadá. Snad jedine V4 je organizace mající rozumné názory a do budoucna bude potřeba v rámci V4 posílit armády a nikomu už nevěřit.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    07:48 14.10.2019

    A to byly názory Kadafiho na OSN.

    Nepřepínejte kanál, následuje oficiální vyjádření Jacka Rozparovače k bezpečnostní situaci viktoriánského Londýna.

    A to byly názory Kadafiho na OSN.

    Nepřepínejte kanál, následuje oficiální vyjádření Jacka Rozparovače k bezpečnostní situaci viktoriánského Londýna.

   • Scotty
    08:20 14.10.2019

    Shodou okolností jsem byl taky na Ukrajině a žádného rozrůstání fašizmu jsem si nevšiml. Celá V4 je jen iluze, řekněte mi jedu věc na které se tahle organizace shodla a společně ...Zobrazit celý příspěvek

    Shodou okolností jsem byl taky na Ukrajině a žádného rozrůstání fašizmu jsem si nevšiml. Celá V4 je jen iluze, řekněte mi jedu věc na které se tahle organizace shodla a společně ji prosadila. Všechny země ve V4 si tvrdě prosazují vlastní zájmy a na ostatní se naprosto neohlíží.Skrýt celý příspěvek

    • Jura99
     09:22 14.10.2019

     Kromě toho někteří členové V4 by čas od času V4 nejraději odepsali, momentálně určité hlasy ze Slovenska, kterému se V4 zdá příliš opoziční vůči EU a nechce být spojováno s těmi co ...Zobrazit celý příspěvek

     Kromě toho někteří členové V4 by čas od času V4 nejraději odepsali, momentálně určité hlasy ze Slovenska, kterému se V4 zdá příliš opoziční vůči EU a nechce být spojováno s těmi co "dělají problémy".Skrýt celý příspěvek

     • satai
      09:59 14.10.2019

      Tak ono je celkem pochopitené, že nechtějí být páka, co používá Maďarsko a občas Polsko k pruzení... Spíš je nepochopitelné, jak sebou nechá vláčet ČR.

      Tak ono je celkem pochopitené, že nechtějí být páka, co používá Maďarsko a občas Polsko k pruzení... Spíš je nepochopitelné, jak sebou nechá vláčet ČR.

     • Jura99
      12:22 14.10.2019

      satai: tak hlavní téma je asi přerozdělování uprchlíků, kde V4 má úplně jiný názor od zbytku EU. EU by nejspíš měla natvrdo říct, jestli vnější hranice jsou nebo nejsou. Mému ...Zobrazit celý příspěvek

      satai: tak hlavní téma je asi přerozdělování uprchlíků, kde V4 má úplně jiný názor od zbytku EU. EU by nejspíš měla natvrdo říct, jestli vnější hranice jsou nebo nejsou. Mému selskému rozumu nedává smysl udělat nepropustnou východní hranici a na té jižní brát s otevřenou náručí každého, bez pasu, bez otisků.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:46 14.10.2019

      Jura99: Názor zemí není to co říkají doma po návratu z Bruselu, nebo na schůzce V4! Ale to pro co zvedají jejích zástupci ruce při rozhodování v EU.

      Jura99: Názor zemí není to co říkají doma po návratu z Bruselu, nebo na schůzce V4! Ale to pro co zvedají jejích zástupci ruce při rozhodování v EU.

    • Jirosi
     15:38 14.10.2019

     Společný vstup do EU.
     V4 dělá prohlášení, a to jen ve věcech na kterých v danou chvíli panuje shoda. Tomu říkám efektivní organizace.

     Společný vstup do EU.
     V4 dělá prohlášení, a to jen ve věcech na kterých v danou chvíli panuje shoda. Tomu říkám efektivní organizace.

  • krllo
   19:48 14.10.2019

   Rus nic neobsazoval. Pouze napravil Chruščovovo hujerství. Krym s Ukrajinou neměl nikdy nic společného. A vypořádání proběhlo bez ztráty životů za obrvské podpory místního ...Zobrazit celý příspěvek

   Rus nic neobsazoval. Pouze napravil Chruščovovo hujerství. Krym s Ukrajinou neměl nikdy nic společného. A vypořádání proběhlo bez ztráty životů za obrvské podpory místního obyvatelstva.
   Poláci nás vojensky napadli v letech. 1919, 1938, 1939 !! Na to nelze zapomínat.
   Na co vyhodí své peníze je jejich věc, ale divit se jim jistě mohu.Skrýt celý příspěvek

 • satai
  16:51 13.10.2019

  To je skoro až dojemné, kolik je najednou péče o udržitelnost polské fiskální politiky.

  To je skoro až dojemné, kolik je najednou péče o udržitelnost polské fiskální politiky.

  • skelet
   17:14 13.10.2019

   nj, budouvání polské armády se nelíbí rusofilům a ani eurohujerům. Aspoń na něčem se shodnou

   nj, budouvání polské armády se nelíbí rusofilům a ani eurohujerům. Aspoń na něčem se shodnou

   • satai
    18:02 13.10.2019

    Jako eurohujera mne to nechava klidnym ;-)

    Ale mistni kremloblby to solidne vytaci. Takze za mne dobre.

    Jako eurohujera mne to nechava klidnym ;-)

    Ale mistni kremloblby to solidne vytaci. Takze za mne dobre.

    • technik
     04:05 14.10.2019

     Těmito komentáři dáváte najevo svůj prozápadní názor na obdiv nebo klasické cechackovske škatulkování pro ty co mají odlišný názor? Nevidím nic špatného nad zamyšlením ohledně ...Zobrazit celý příspěvek

     Těmito komentáři dáváte najevo svůj prozápadní názor na obdiv nebo klasické cechackovske škatulkování pro ty co mají odlišný názor? Nevidím nic špatného nad zamyšlením ohledně polských investic nebo někdo bude jako dřív rozlišovat co je vhodné řešit a co ne?Skrýt celý příspěvek

    • otecko
     08:24 14.10.2019

     Vzhledem k tomu, jak eurohujeři jednají na Ukrajině a nyní s Trueckem v Syrii, tak jsem rád, že mezi ty kavárenské pokrytce nepatřím a že tam nepaří ani sousedé Poláci!

     Vzhledem k tomu, jak eurohujeři jednají na Ukrajině a nyní s Trueckem v Syrii, tak jsem rád, že mezi ty kavárenské pokrytce nepatřím a že tam nepaří ani sousedé Poláci!

 • Larry
  16:38 13.10.2019

  Abychom za pár v ekonomicky špatném období pro EU neměli velký bazar uzeměné a přebytečné techniky z výzbroje polské armády. Mají chu´t a peníze nakupovat, budiž jim přáno. Jenom ...Zobrazit celý příspěvek

  Abychom za pár v ekonomicky špatném období pro EU neměli velký bazar uzeměné a přebytečné techniky z výzbroje polské armády.
  Mají chu´t a peníze nakupovat, budiž jim přáno. Jenom by to chtělo trochu počítat do budoucna.

  Politici si velice dobře uvědomují, co je pro voliče a daňové poplatníky přijatelné. Rozhodně investice do zdravotnictví politikům přidává na bodech. Na rozdíl od armády.Skrýt celý příspěvek

 • palo satko
  12:52 13.10.2019

  Polsko sa ako jedno z mala vyhlo upadku, ktory postihol Europu v dôsledku americkeho hazardu v investičnych bankach. Svojim spôsobom zaživaju "zlate časy" a sučasna polska, narodne ...Zobrazit celý příspěvek

  Polsko sa ako jedno z mala vyhlo upadku, ktory postihol Europu v dôsledku americkeho hazardu v investičnych bankach. Svojim spôsobom zaživaju "zlate časy" a sučasna polska, narodne a krestansky orientovana vlada mina peniaze na bohumile a nacionalne učely. Nieto im čo vytknut, lebo polski občania s tym suhlasia a nas do toho nič. Ked sa niekomu vidi, že Poliaci nemyslia na zle časy a mali by šetrit, nech si len spomenie na tu biedu v Polsku v 80-tych rokoch minuleho storočia, ked v mäsierstve visel na haku akurat tak kabat mäsiara a dnešnu prosperitu im iste dopraje.
  Jednoducho čast penazi minaju na zbrojenie a veria, že armada ochrani ich svetle zajtrajšky. Fakt je ten, že okrem lupežej vojny armady, žiadnu prosperitu nikdy neprinesli a vlastne ani neochranili. Dnešny nakup a neskoršia prevadzka a udržba drahych a zložitych zbrani sa da len tažko spojit s ekonomickou a populačnou buducnostou o nejakych 20 rokov o ktorej realne nič netušíme. Dnešne odvažne objednavky su vlastne spoliehanim sa na Božiu pomoc v zlych časoch, čo Poliakom ako krestanom nik nemôže vytknut. Je pravdou, že Pánbožko ma voči Poliakom množstvo dejinnych podlžnosti a byvale slavne vitazstva nad moslimskymi Turkami, luteranskymi Švedmi a Nemcami a hlavne pravoslavnymi Rusmi sa nakoniec zmenilli na narodnu pohromu a zanik Polska. Možno teraz sa Všemohuci už naozaj polepší. :)Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   13:15 13.10.2019

   Haha ,dobre! Tylko zauważę ,ze młode pokolenie nie jest juz zainteresowane w pokładaniu nadziei w „Najwyższym „, ten proces ostatnio się nasilił nie tylko wśród młodych osób. To ...Zobrazit celý příspěvek

   Haha ,dobre!
   Tylko zauważę ,ze młode pokolenie nie jest juz zainteresowane w pokładaniu nadziei w „Najwyższym „, ten proces ostatnio się nasilił nie tylko wśród młodych osób. To spora zasługa obecnie rządzącej partii i niewyjaśnionych afer w kościele katolickim. Za dwie dekady w sposób naturalny wsparcie dla kościoła w Polsce wymrze.Skrýt celý příspěvek

 • ARES
  10:34 13.10.2019

  Skelet: Sociální a zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou platí zaměstnanci a jejich zaměstnavatelé ze mzdy. Rovněž to platí pro OSVČ. Za státní pojištěnce (starobní ...Zobrazit celý příspěvek

  Skelet:
  Sociální a zdravotní pojištění je povinnou daní, kterou platí zaměstnanci a jejich zaměstnavatelé ze mzdy. Rovněž to platí pro OSVČ. Za státní pojištěnce (starobní důchodci a další nevýdělečně činní, jako např. studenti) platí zdravotní pojištění stát zákonem určenou částkou. Sazbu pojištění stanovuje stát zákonem. Sazba zdravotního pojištění je 13,5 % ze mzdy, (zaměstnanec 4,5 %, zaměstnavatel 9 %). Odvedené zdravotní pojištění jde přímo zdravotním pojišťovnám, které z něj uhrazují náklady na léčení. Z fiskálního hlediska jsou to rozpočtové náklady.

  Podle ČSÚ v roce 2017 náklady na zdravotnictví ČR činily 387,4 mld Kč, a rozpočtové náklady MO v témže roce 48,9 mld Kč, tj. cca 1/8 zdravotních nákladů. Tato hodnota poměru je prakticky stálá přes trvalý nárůst nákladů na zdravotnictví a na obranu.

  Podle ČSÚ v roce 2016 (čerstvější data nejsou zveřejněna) vydaly země V4 na zdravotní péči jednoho občana: Polsko 731 Kč, Maďarsko 853 Kč, Slovensko 1 061, ČR 1 193 Kč. Ve srovnání ČR vydala více než: Polsko o 63 %, Maďarsko o 40 %, Slovensko o 13 %. Německo a Rakousko vydaly na zdravotní péči občana 3,5 krát více než ČR (4 253, resp. 4 221 Kč).Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   11:20 13.10.2019

   Nie jest to temat ,który szczegółowo śledzę... z dostępnych danych na rok 2017 było 4.73 procent ,na rok 2019 4,86 a do roku 2025 ma być 6 procent . Jak juz pisałem , na tyle ile ...Zobrazit celý příspěvek

   Nie jest to temat ,który szczegółowo śledzę... z dostępnych danych na rok 2017 było 4.73 procent ,na rok 2019 4,86 a do roku 2025 ma być 6 procent . Jak juz pisałem , na tyle ile mogę się wiarygodnie wypowiedzieć ,to problemem jest źle działający system a nie brak pieniędzy. Dla przypomnienia, budżet armii realnie to 2 procent na rok 2019Skrýt celý příspěvek

  • Tecka
   13:03 13.10.2019

   Znakazlem artykuł z tego roku o stanie polskiej służby zdrowia w porównaniu do wybranych krajów. Artykuł po polsku na dwóch stronach, opis wygląda rzetelnie i pokazuje ,ze ...Zobrazit celý příspěvek

   Znakazlem artykuł z tego roku o stanie polskiej służby zdrowia w porównaniu do wybranych krajów. Artykuł po polsku na dwóch stronach, opis wygląda rzetelnie i pokazuje ,ze jesteśmy na ostatnim miejscu na 7 wybranych europejskich krajów. Czechy maja najwyższą efektywność w wydawaniu środków.
   http://www.egospodarka.pl/1553... Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   17:12 13.10.2019

   Děkuji za osvětu, to jsem vůbec netušil, že platím nějaké sociální a zdravotní pojištění. To jsou mi věci ..

   Děkuji za osvětu, to jsem vůbec netušil, že platím nějaké sociální a zdravotní pojištění. To jsou mi věci ..

 • Jiří Vojáček
  20:35 12.10.2019

  Odkdy je ATACM raketa země-vzduch, nevíte někdo?

  Odkdy je ATACM raketa země-vzduch, nevíte někdo?

  • satai
   11:22 13.10.2019

   Spíš do kdy. Než dopadne ;-)

   Spíš do kdy. Než dopadne ;-)

 • krllo
  18:11 12.10.2019

  A kdo vlastně to Polsko vojensky ohrožuje ?

  A kdo vlastně to Polsko vojensky ohrožuje ?

  • skelet
   18:13 12.10.2019

   historicky ví, že jej ohrožují všichni. A taky moc dobře ví, že stavět armádu až když nastává krize je s křížkem po funuse.

   historicky ví, že jej ohrožují všichni. A taky moc dobře ví, že stavět armádu až když nastává krize je s křížkem po funuse.

   • Scotty
    23:11 12.10.2019

    To je historické poučení které Češi a Slováci dodnes ve většině naprosto nepochopili. Přitom tragédie První republiky je přesně o tomto. Zbrojit až když je nepřítel naprosto jasný ...Zobrazit celý příspěvek

    To je historické poučení které Češi a Slováci dodnes ve většině naprosto nepochopili. Přitom tragédie První republiky je přesně o tomto. Zbrojit až když je nepřítel naprosto jasný je už pozdě.Skrýt celý příspěvek

   • SofF
    14:16 13.10.2019

    jojo všichni, typičtí polští mučedníci, všichni jim chtějí škodit a proto útočili na všechny sousedy vyjma Německa. Navíc kdo by se pokoušel o okupaci Polska. Rusko dávno opustilo ...Zobrazit celý příspěvek

    jojo všichni, typičtí polští mučedníci, všichni jim chtějí škodit a proto útočili na všechny sousedy vyjma Německa.
    Navíc kdo by se pokoušel o okupaci Polska. Rusko dávno opustilo internacionální komunistickou ideologii a vrací se víceméně k carským tradicím. Německo má svých problémů s migranty a stárnoucími domorodci víc než dost.
    Dál je třeba vzít v úvahu že dnešní generace mladých si raději hraje na vojáky na pc, to platí i pro etnické Rusy a Ukrajince. RF může teoreticky využít kavkazskou populaci jako zdroj tvrdých branců, ale šlo by o ukrutně drahou žoldnéřskou armádu.
    Kdo by skutečně šel do války kvůli malichernostem? Na příkladu UKr je vidět že mladá generace je naštěstí vůči válečnému bubnování dost imunní. Jistě, najdou se povahy kterým vojenský život velmi vyhovuje, ale z toho se nepostaví statisícová armáda s rezervami. Naštěstí jsou i prostí branci v dnešní době slušně informovaní, takže shánět potravu pro děla je pro každý evropský stát dost komplikované. I Francie čím dál víc závisí na své cizinecké Legii.Skrýt celý příspěvek

   • krllo
    16:28 13.10.2019

    Není to trochu obráceně v novodobých dějinách ? Byla Polsko -sovětská válka okolo roku 1920 a Poláci po svém vítězství okupovali záapní Ukrajinu a Bělorusko hluboko za Curzonovou ...Zobrazit celý příspěvek

    Není to trochu obráceně v novodobých dějinách ? Byla Polsko -sovětská válka okolo roku 1920 a Poláci po svém vítězství okupovali záapní Ukrajinu a Bělorusko hluboko za Curzonovou linií. Pak se zbytečně divili, když si Sověti v roce 1939 došli pro svá území.
    My jsme s Poláky válčili o Těšinsko v roce 1919 a Poláci se v letech 1938, 1939 je okupovali zpět. I v roce 1945 chtěli ještě další kousek. Tak nevím, kdo je pořád šidí. Ale je to jejich věc. Dřív než je někdo přepadne, tak jejich zdravotnictví poškodí víc.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     16:50 13.10.2019

     pánové nejde o to co si myslíte Vy. Váš názor je zcela irelevantní. Důležité je co si myslí Poláci.

     pánové nejde o to co si myslíte Vy. Váš názor je zcela irelevantní. Důležité je co si myslí Poláci.

     • krllo
      19:57 14.10.2019

      To je skutečnost a není důležité co si myslí Poláci.l

      To je skutečnost a není důležité co si myslí Poláci.l

    • Torong
     23:11 14.10.2019

     To není skutečnost, ale snůška polopravd a lží. Platí ti za to lhaní aspoň někdo, nebo jsi takový hlupák, že tomu opravdu věříš?

     To není skutečnost, ale snůška polopravd a lží. Platí ti za to lhaní aspoň někdo, nebo jsi takový hlupák, že tomu opravdu věříš?

     • krllo
      18:13 16.10.2019

      Jak to tedy bylo historiku ? Kromě napadání žádný argument.

      Jak to tedy bylo historiku ? Kromě napadání žádný argument.

 • ARES
  17:07 12.10.2019

  Nejde jen o finanční náklady na vynaložené na vojenskou techniku, ale i o dostupnost lidských zdrojů. Vojenská technika je stále složitější, takže vyžaduje ke své obsluze a ...Zobrazit celý příspěvek

  Nejde jen o finanční náklady na vynaložené na vojenskou techniku, ale i o dostupnost lidských zdrojů. Vojenská technika je stále složitější, takže vyžaduje ke své obsluze a zabezpečení provozu čím dále více technicky kvalifikovanější personál. A toho se v celé EU nedostává, Polska nevyjímaje. Technika bude, ale nebudou lidi. Toto úskalí v modernizaci polské armády se nebude týkat jen samotné armády, ale především obranného průmyslu.

  Rozsah zbrojních výdajů má vždy svůj vliv jiné resorty. Nejcitlivější pro obyvatelstvo je to ve vztahu ke zdravotnictví. Porovnejme ČR a Polsko. Podle Světové banky v roce 2017 byl HDP na obyvatele: ČR 36 916 $ , Polsko 29 291 $ (1/0,79). Podíl na výdajů na zbrojení na HD: ČR 1,1 %, Polsko 2,0 % (1,0/1,8). Výdaj obyvatele na obranu: ČR 406 $, Polsko 586 $ (1,0/1,44). Podíl výdajů na zdravotnictví na HDP: ČR 7,1 %, Polsko 6,5 %. Výdaj na obyvatele ve zdravotnictví: ČR 2 620 $, Polsko 1 905 $ (1,0/0,73). Z toho plyne, že na obyvatele ČR se vydá na zdravotnictví 6,45 násobek výdajů na obranu, Polsko vynakládá jen 3,25 násobek, tj. v poměru k ČR to činí jen polovinu. Rozpočtové preference: ČR zdravotnictví, Polsko zbrojení.Skrýt celý příspěvek

  • krllo
   18:08 12.10.2019

   Zdravotnictví mají opravdu špatné

   Zdravotnictví mají opravdu špatné

  • skelet
   18:20 12.10.2019

   Rozpočtovou preferencí ČR je ministerstvo práce a sociálních věcí, ale určitě ne ministerstvo zdravotnictví :) jinak rozpočet ministerstva obrany je cca 66 mld, rozpočet ...Zobrazit celý příspěvek

   Rozpočtovou preferencí ČR je ministerstvo práce a sociálních věcí, ale určitě ne ministerstvo zdravotnictví :)
   jinak rozpočet ministerstva obrany je cca 66 mld, rozpočet ministerstva zdravotnictví je cca 8mld.Skrýt celý příspěvek

   • satai
    18:25 12.10.2019

    Většina peněz na zdravotnictví nejde v ČR přes státní rozpočet a ministerstvo ale skrz pojišťovny.

    Většina peněz na zdravotnictví nejde v ČR přes státní rozpočet a ministerstvo ale skrz pojišťovny.

    • skelet
     19:04 12.10.2019

     to vím taky, ale výše se píše o rozpočtových prerencích. Což je jednak zavádějící, a jednak populistické.

     to vím taky, ale výše se píše o rozpočtových prerencích. Což je jednak zavádějící, a jednak populistické.

  • Tecka
   19:49 12.10.2019

   Widzę, ze ten temat bardzo rozpala Wasze emocje...sprawa jest relatywnie bardzo prosta do rozwiązania, ale nasza mentalna specyfika , każe nam doprowadzić sytuacje do głębokiego ...Zobrazit celý příspěvek

   Widzę, ze ten temat bardzo rozpala Wasze emocje...sprawa jest relatywnie bardzo prosta do rozwiązania, ale nasza mentalna specyfika , każe nam doprowadzić sytuacje do głębokiego kryzysu.. Polska służba zdrowia cierpi na brak legislacyjnego porządku . Żadna z partii przez ostatnie 20 lat ,nic z tym nie zrobiła i teraz doszliśmy do ściany. Po prostu, trzeba zlikwidować utopie , państwowej służby zdrowia i zaakceptować istniejącą prywatną rzeczywistość. Pieniędzy na rynku jest dużo..nie trzeba dopłacać... U nas system państwowy (społeczny ) , po prostu się nie sprawdza.Skrýt celý příspěvek

 • technik
  07:56 12.10.2019

  Nechápu jak to můžou ufinancovat. Každopádně klobouk dolů před jejich konstruktéry a zbrojními podniky, hlavní bojová technika vyrobena na domácí půdě, co víc si přát, dá se říct ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechápu jak to můžou ufinancovat. Každopádně klobouk dolů před jejich konstruktéry a zbrojními podniky, hlavní bojová technika vyrobena na domácí půdě, co víc si přát, dá se říct že ze střední evropy bude ta jejich armáda ta životaschopná.Skrýt celý příspěvek

  • SofF
   12:54 12.10.2019

   přesně, pomalu co měsíc to vyšší cíle, větší množství techniky. No plány jsou jedna věc, ale až gigantické zbrojní výdaje začnou omezovat výrazně jiné resorty tak se věci určitě ...Zobrazit celý příspěvek

   přesně, pomalu co měsíc to vyšší cíle, větší množství techniky. No plány jsou jedna věc, ale až gigantické zbrojní výdaje začnou omezovat výrazně jiné resorty tak se věci určitě změní. Prakticky Polsko zbrojí nejvíc v Evropě a podle těch plánů by se dostalo na roveň Německa a v některých složkách i dál.
   Další věcí jsou náklady na údržbu, evidentně počítají s tím že hospodářská recese nehrozí. Zvlášť ty F-35 se prodraží - a pokud půjde ekonomika dolů tak budou první co budou odstaveny v hangárech. Já jim to zlepšení vojska přeji, ale je třeba zbrojit tak aby to rozpočet unesl i za ztížených podmínek, ne pak uskladňovat drahou novou techniku či prodávat pod cenou.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:19 12.10.2019

    Ovšem krizemi a výkyvy ekonomiky je Polsko ohroženo výrazně méně něž Česká republika. Jejich ekonomika není zdaleka tak závislá na exportu jako je ta naše.

    Ovšem krizemi a výkyvy ekonomiky je Polsko ohroženo výrazně méně něž Česká republika. Jejich ekonomika není zdaleka tak závislá na exportu jako je ta naše.

    • krllo
     19:54 14.10.2019

     Co by také vyváželi ? Jablka, brambory ,maso.

     Co by také vyváželi ? Jablka, brambory ,maso.

     • Scotty
      20:32 14.10.2019

      Tak v Polsku strojírenský průmysl samozřejmě existuje, ale nejsou na něm tak závislí jako my. My jsme naprosto exportně závislá ekonomika, navíc se hodně soustředíme na jeden ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak v Polsku strojírenský průmysl samozřejmě existuje, ale nejsou na něm tak závislí jako my. My jsme naprosto exportně závislá ekonomika, navíc se hodně soustředíme na jeden segment průmyslu.Skrýt celý příspěvek

  • otecko
   08:40 14.10.2019

   Když může silnou armádu ufinancovat i polokrachující Řecko, tak to asi ufinacovatelné je. Vše je otázkou priorit. Řekové se bojí "spojence" Turecka, Polsko Němce a Rusa....

   Když může silnou armádu ufinancovat i polokrachující Řecko, tak to asi ufinacovatelné je. Vše je otázkou priorit. Řekové se bojí "spojence" Turecka, Polsko Němce a Rusa....

  • krllo
   19:55 14.10.2019

   Zatím je vše na papíře, takže hezky o tom mluvit dovedou.

   Zatím je vše na papíře, takže hezky o tom mluvit dovedou.

 • flanker.jirka
  18:33 11.10.2019

  Polsko jde správným směrem, u nás se nejspíše čeká až pustí Dalíka a pak se zase něco podepíše, ...
  Je to krásný rozdíl v tom co znamená slovo "koncepce."

  Polsko jde správným směrem, u nás se nejspíše čeká až pustí Dalíka a pak se zase něco podepíše, ...
  Je to krásný rozdíl v tom co znamená slovo "koncepce."

  • SofF
   13:24 12.10.2019

   no právě, koncepce. Plánovat jako kdyby dobré časy neměli skončit není vůbec prozíravé.

   no právě, koncepce. Plánovat jako kdyby dobré časy neměli skončit není vůbec prozíravé.

 • Warnost
  17:19 11.10.2019

  A u nás je problém podepsat jedinou zakázku

  A u nás je problém podepsat jedinou zakázku

  • Tecka
   18:26 11.10.2019

   To jest propagandowa ,przedwyborcza i optymistyczna wizja finansowania modernizacji polskiej armii..
   na marginesie.. nie ma planów dotyczących systemu NASAMS II

   To jest propagandowa ,przedwyborcza i optymistyczna wizja finansowania modernizacji polskiej armii..
   na marginesie.. nie ma planów dotyczących systemu NASAMS II

   • flanker.jirka
    18:35 11.10.2019

    Tecka, jsou to vše koncepčně vhodné kroky. Jak ve výzbroji pozemího vojska, tak toho co je vidět za letectvo VHF radar vhodný proti low observable targets, dále F 35, PCL ...Zobrazit celý příspěvek

    Tecka, jsou to vše koncepčně vhodné kroky. Jak ve výzbroji pozemího vojska, tak toho co je vidět za letectvo VHF radar vhodný proti low observable targets, dále F 35, PCL bistatický radar, S band 3 D radar a uplně mobilní radar Sola.Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     19:07 11.10.2019

     Ja nie twierdzę że tak nie jest ..mnie chodzi o całą oprawę i propagandowe przedwyborcze zadęcie. Dla mnie , pozytywnym zaskoczeniem ,jest temat pozyskania f16, ta sprawa ciągnie ...Zobrazit celý příspěvek

     Ja nie twierdzę że tak nie jest ..mnie chodzi o całą oprawę i propagandowe przedwyborcze zadęcie. Dla mnie , pozytywnym zaskoczeniem ,jest temat pozyskania f16, ta sprawa ciągnie się już od dekady , dawno powinniśmy zakupić conajmniej jedną eskadrę. I „po cichu” , liczę na umowę z MBDA w temacie NAREW , jest też więcej plotek...na razie nie warto komentować .Skrýt celý příspěvek

    • Tecka
     19:17 11.10.2019

     ..jeszcze dodam.. jeśli to się sprawdzi , to mocno kibicuję pomysłowi inwestowania w rozpoznanie, bo bardzo tego potrzebujemy i pomysłowi „ wiernego skrzydłowego” w wersji ...Zobrazit celý příspěvek

     ..jeszcze dodam.. jeśli to się sprawdzi , to mocno kibicuję pomysłowi inwestowania w rozpoznanie, bo bardzo tego potrzebujemy i pomysłowi „ wiernego skrzydłowego” w wersji bezzałogowej..Skrýt celý příspěvek

  • flanker.jirka
   18:27 11.10.2019

   Opravdu jenom jednu? To jste optimista nebo nesledujete v posledních 6 letech média. Akvizice MO ČR se dostávají do fáze, kdy smlouvy, které měly být podepsány před 5 a 3 roky ...Zobrazit celý příspěvek

   Opravdu jenom jednu? To jste optimista nebo nesledujete v posledních 6 letech média. Akvizice MO ČR se dostávají do fáze, kdy smlouvy, které měly být podepsány před 5 a 3 roky jsou nyní už na zastaralou techniku a jsou k dispozici kvalitnější ekvivalenty.Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    23:26 12.10.2019

    Je naprostá pravda že podpisy smluv nabírají výrazné zpoždění, ovšem jaké jsou ty modernější ekvivalenty? Například pro MADR nebo nový vrtulník.

    Je naprostá pravda že podpisy smluv nabírají výrazné zpoždění, ovšem jaké jsou ty modernější ekvivalenty? Například pro MADR nebo nový vrtulník.

    • otecko
     08:45 14.10.2019

     Tak já bych řekl, že ty MADRy už za těch 6 let, co se o nich hovoří, mají upgrady za sebou, otázka je, zda naši nákupčí budou vybírat ty původní či modernizované verze. A vzhledem ...Zobrazit celý příspěvek

     Tak já bych řekl, že ty MADRy už za těch 6 let, co se o nich hovoří, mají upgrady za sebou, otázka je, zda naši nákupčí budou vybírat ty původní či modernizované verze. A vzhledem k tomu, že MO je nejpřipos*nější v oblasti akvizic nevím, nevím...Skrýt celý příspěvek

     • Scotty
      10:04 14.10.2019

      ELTA EL/M-2084 je pořád stejný radar, není žádná původní nebo modernizovaná verze.

      ELTA EL/M-2084 je pořád stejný radar, není žádná původní nebo modernizovaná verze.

Načítám diskuzi...