Německá modernizace britského tanku Challenger 2

Německá modernizace britského tanku Challenger 2
Německá modernizace Challenger 2 LEP / Twitter, DTR Magazine (Zvětšit)

Německá firma Rheinmetall na londýnské konferenci IAV 2019 (International Armoured Vehicles) představila svůj návrh modernizace britských tanků Challenger 2. Hlavním rysem německé nabídky je nová věž a německý kanon L55A1 ráže 120 mm s hladkým vývrtem.

Současná modernizace britských tanků Challenger 2 probíhá v rámci programu LEP (Life Extension Programme). O úspěch v LEP soutěží od listopadu 2016 firmy BAE Systems a Rheinmetall. Každá z firem získala od britského ministerstva obrany 23 milionů liber (655 milionů Kč) na vývoj vlastního prototypu vylepšeného tanku Challenger 2.

V letošním roce Londýn otestuje oba prototypy a vybere vítězné řešení. Celkové modernizační náklady se odhadují na 650 milionů liber (19,2 miliardy Kč), i když není jasné, zda bude na nový standard vylepšeno všech 227 aktivních tanků Challenger 2. Program LEP prodlouží životnost flotily britských Challengerů až do roku 2035.

I když oficiálně Rheinmetall a BAE Systems bojují proti sobě, na programu vydělají obě firmy. Před týdnem totiž BAE Systems prodala Rheinmetallu 55 % akcií ve své divizi pozemních bojových vozidel Land UK. Divize Land UK provádí mimo jiné generální opravy a modernizace vozidel CVR(T) (Combat Vehicle Reconnaissance (Tracked)), bojových vozidel pěchoty Warrior a uchází se o modernizaci tanků Challenger 2.

Rheinmetall je navíc většinovým podílníkem v německo-nizozemském konsorciu Artec, které britské armádě dodá 800 kolových obrněných vozidel Boxer. Oficiálně firma Rheinmetall koupila Land UK z důvodu přesunu výroby Boxerů do Velké Británie, ale je jasné, že si německá firma tímto krokem pojistila podíl na programu LEP.

BAE Systems představila své modernizační řešení tanku Challenger 2 v minulém roce. BAE Systems ale „pouze“ provedla výměnu elektronického, senzorového, počítačového a softwarového vybavení (včetně nových pracovních míst posádky).

Naopak Rheinmetall představil hloubkovou modernizaci tanku Challenger 2 s novou věží a novým kanonem L55A1 ráže 120 mm s hladkým vývrtem. Stojí za zmínku, že jde o novou tankovou věž vyvinutou v Evropě po 20 letech.

Kanon L55A1 může používat nejrůznější munici NATO, včetně německé průbojné DM63 s wolframovým penetrátorem nebo tříštivo-trhavé s časovačem DM11.


Britské tanky Challenger 2 na cvičení v Ománu.

Originální tank Challenger 2 přitom používá hlaveň L30 s drážkovaným vývrtem a tanková munice pro tento typ hlavně se ve Velké Británii již nevyrábí. Stejně tak je problém s udržením výroby drážkovaných hlavní v britské továrně ve městě Barrow-in-Furness. Tankovou munici pro tento typ hlavně ale vyrábí belgická firma Mecar.

Drážkovanou hlaveň navíc používají pouze tanky Challenger 2 (ve výzbroji Velké Británie a Ománu) a indické tanky Arjun, které jsou ale vyvíjeny již 45 let. To omezuje jak dostupnost příslušné munice, tak náhradních hlavní.

Naopak moderní munice pro hlavně s hladkým vývrtem je široce dostupná a „levná“ (díky větší seriovosti). Hlavně s hladkým vývrtem mají navíc lepší výkony při střelbě podkaliberní protitankovou municí (APFSDS).

O samotné věži se toho příliš neví. Podle různých zdrojů má být lehčí a přitom mít stejnou nebo vyšší odolnost. Munice (odhady jsou 40 až 50 nábojů) je umístěná v pancéřové schránce v zadní části věže. Věž využívá senzorovou sadu Thales ORION pro velitele i střelce, kterou najdeme v nových britských průzkumně-bojových vozidlech Ajax.

Pohyb věže a kanonu zajišťují digitálně řízené servopohony. Posádka oproti původní věži Challenger 2 má samozřejmě zcela nové pracovní stanice. Britská armáda nepožaduje u nových Challengerů 2 aktivní systém ochrany (APS), ale podle Rheinmetallu není problém APS na věž umístit.

Co se týče mobility, německá firma nabízí také EuroPowerPack, který kombinuje dieselový motor MTU MT883 o výkonu 1100 kW (1500 koní) a desetistupňovou převodovku (pět rychlostí vpřed, pět vzad) Renk HSWL 295TM. Současný motor Perkins CV12-6A Challengerů má výkon jen 890 kW (1200 koní).

Program LEP je jedním z dalších ambiciozních programů britské armády. Kromě 227 modernizovaných tanků Challenger 2 britská armáda získá také 589 bojových vozidel Ajax (z toho 338 bojově-průzkumných) a 800 obrněných transportérů Boxer. Vozidla Ajax a Boxer pak mají tvořit jádro nově budovaných útočných brigád (Strike Brigade).

Zdroj: IHS Janes

Nahlásit chybu v článku


Související články

Modernizace britských tanků Challenger 2

Ministerstvo obrany Velké Británie připravuje modernizaci hlavních bojových tanků Challenger 2. ...

Německý obrněný transportér Boxer pro Velkou Británii

Ministerstvo obrany Velké Británie (MOD) plánuje v rámci programu MIV (Mechanised Infantry Vehicle) ...

Nové britské obrněnce Ajax – šance pro českou armádu

Britská armáda začala od minulého roku zařazovat do výzbroje rodinu nových obrněných pásových ...

Tank Challenger 2 Black Knight pro britskou armádu?

Britský koncern BAE Systems na výstavě vojenských pozemních vozidel DVD 2018 (Defence Vehicle ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • sanityangel1
  21:01 29.01.2019

  Ty voe, Skopcaci budou upgradovat anglicky Challenger :)
  Winston se musi v hrobe obracet, kam to Anglani dotahli.

  Ty voe, Skopcaci budou upgradovat anglicky Challenger :)
  Winston se musi v hrobe obracet, kam to Anglani dotahli.

  • Rase
   22:23 29.01.2019

   Tak pusky jim modernizuji uz dost dlouho. Nějaka narodni hrdost muze byt akorat tak u lodi a ponorek. Mozna stihacek.

   Tak pusky jim modernizuji uz dost dlouho. Nějaka narodni hrdost muze byt akorat tak u lodi a ponorek. Mozna stihacek.

 • Jirosi
  14:55 29.01.2019

  Mně spíše zaráží, že i u takto poměrně hodně vyráběného tanku došlo na problém u použití specifických dílů. A to byli díly vyráběné doma! "nově budovaných útočných brigád ...Zobrazit celý příspěvek

  Mně spíše zaráží, že i u takto poměrně hodně vyráběného tanku došlo na problém u použití specifických dílů. A to byli díly vyráběné doma!

  "nově budovaných útočných brigád (Strike Brigade)."

  Co to ti UK pekelníci vytváří za super těžkou jednotku.Skrýt celý příspěvek

  • skelet
   19:41 29.01.2019

   když ty díly nikdo neobjedná ..

   když ty díly nikdo neobjedná ..

 • lemkin
  14:13 29.01.2019

  Ta věž by mě opravdu zajímala. Z obrázku mi přijde, že je opravdu jiná, dle mého klidně základní leopardí věž, kde se tvar té původní dohnal pouze instalací vhodných bloků ...Zobrazit celý příspěvek

  Ta věž by mě opravdu zajímala. Z obrázku mi přijde, že je opravdu jiná, dle mého klidně základní leopardí věž, kde se tvar té původní dohnal pouze instalací vhodných bloků přídavného pancéřování. Je tedy s otázkou nakolik bude také neprůstřelná - původní challenger je přeci jen oříšek.

  Rheinmetall ale ukazuje, čeho všeho je schopen, ať si zákazník vybere. Vše tedy bude o financích. Osobně tipuji levnější variantu s tím, že tank poté prostě dojezdí.

  Otázka poté pro Brity bude, co dál. Tanky v Evropě budou vyrábět pouze Němci a Francouzi - historicky nepřítel.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   16:22 29.01.2019

   Puvodne mely Challengery oslouzit tak jak jsou, s tim ze je nahradi Ajax s tankovym kanonem. Bohuzel i tato varianta byla zrusena v ramci uspor a tak to flikuji takhle. V budoucnu ...Zobrazit celý příspěvek

   Puvodne mely Challengery oslouzit tak jak jsou, s tim ze je nahradi Ajax s tankovym kanonem. Bohuzel i tato varianta byla zrusena v ramci uspor a tak to flikuji takhle. V budoucnu se ale asi vrati k tomu tanku na Ajaxu. Teda dle meho odhadu. On ten Ajax je v podtate takovy tank s 40 mm kanonem, vysadek neveze, tak to neni ani BVPSkrýt celý příspěvek

 • jj284b
  14:06 29.01.2019

  co sa tyka drazkovaneho L30 120mm, ten ma dlzku hlavne L55 (6.6m)...

  co sa tyka drazkovaneho L30 120mm, ten ma dlzku hlavne L55 (6.6m)...

 • palo satko
  13:53 29.01.2019

  Pred tyždnom premietali v telke film, ako by vyzerala Britania, keby ju Hitler dobil. Ukazovali kto by bol kralom, kde by sidlil "protektor", ktory zamok by patril komandature SS, ...Zobrazit celý příspěvek

  Pred tyždnom premietali v telke film, ako by vyzerala Britania, keby ju Hitler dobil. Ukazovali kto by bol kralom, kde by sidlil "protektor", ktory zamok by patril komandature SS, v ktorom mestečku by mal Hitler svoju anglicku dovolenkovu rezidenciu, ....
  Ale ani Adolfa nenapadlo, že Nemcom bude patrit Rolls&Royce, Bentley, že budu s Angličanmi vyrabat stihačky a nakoniec aj tanky. Ten Brexit ma niečo do sebaSkrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   14:51 29.01.2019

   Jak změní "breexit" vlastnickou strukturu firem ....

   Jak změní "breexit" vlastnickou strukturu firem ....

   • markus223
    17:47 29.01.2019

    To by mě teda taky zajímalo.

    To by mě teda taky zajímalo.

    • palo satko
     10:15 30.01.2019

     Podnikanie v Anglicku bude zložitejšie a upadok kralovstva podnieti Anglanov robiť prieky. Nemci svoje podiely predaju nejakym naivnym investorom (Indom?). Nakoniec predali by ich ...Zobrazit celý příspěvek

     Podnikanie v Anglicku bude zložitejšie a upadok kralovstva podnieti Anglanov robiť prieky. Nemci svoje podiely predaju nejakym naivnym investorom (Indom?). Nakoniec predali by ich neskôr aj bez brexitu, lebo kto by si kupil elektricky Rolls&Royce?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  13:21 29.01.2019

  Pakliže bude munice ve věži, tak to už rovnou mohli přidat nabíjecí automat, přesněji nabíjecí robotické rameno, které má být i pro modernizovaný Leopard nebo Abrams. Osobně moc ...Zobrazit celý příspěvek

  Pakliže bude munice ve věži, tak to už rovnou mohli přidat nabíjecí automat, přesněji nabíjecí robotické rameno, které má být i pro modernizovaný Leopard nebo Abrams. Osobně moc nevěřím tomu, že by starou věž vyhodili a nahradili novým svařencem. Spíš jen odřízli zadní část a nahradili novou a přeřezali vnitřní úchyty, přepážky atd. Nový kanón L/55A1 by byl super, EuroPowerPack taky, ale to už by z původního tanku fakt moc nezůstalo. Docela by mě zajímalo, na kolik tahle úprava vyjde, v porovnání s dříve nabízeným prodejem ojetých Leopardů a jejich modernizací na verzi 2A7V.
  ps. Modernizace od Rheinmetallu je ale moc pěkná.Skrýt celý příspěvek

  • The88
   15:57 30.01.2019

   Challenger ma standsrdne munici v korbe?

   Jinak k tomu nabijecimu robotu - me tohle reseni prijde takovy nachylnejsi na "rozhaseni" nez treba karuselovej automat...

   Challenger ma standsrdne munici v korbe?

   Jinak k tomu nabijecimu robotu - me tohle reseni prijde takovy nachylnejsi na "rozhaseni" nez treba karuselovej automat...

   • Rase
    12:00 31.01.2019

    zdá se že má munici uloženou taky jen ve věži: http://u0v052dm9wl3gxo0y3lx0u4... Ono rameno je takové ...Zobrazit celý příspěvek

    zdá se že má munici uloženou taky jen ve věži:
    http://u0v052dm9wl3gxo0y3lx0u4...
    Ono rameno je takové zvláštní, ušetří spoustu práce, ale je drahé a člověk je pořád rychlejší. Dávno k tomu došli v USA, Bundeswehr taky nemá zájem, ale nyní se zdá, že jej Američané přeci jen zavedou na Abrams, jelikož potřebují dát nabíječovi jinou funkci (operátor dronů)Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...