Modernizace tanku T-72: Kalouskovy miliardy

T-72M4
Foto: Modernizovaný tank T-72M4 / army.cz

Ministerstvo obrany (MO) se rozhodlo projekt modernizace tanků T-72 poslat definitivně k ledu. Jak vyplývá z prohlášení MO, všech 134 nemodernizovaných tanků T-72 bude nabídnuto k odprodeji do zahraničí. Toto rozhodnutí znamená, že stát rezignoval na udržování tankového vojska a rozhodl se miliardy, které do jeho modernizace investoval, doslova vyhodit do koše.

Za pozornost stojí, že jak za rozhodnutím investovat do modernizace tanků obrovské finanční prostředky, tak za rozhodnutím tento program zcela zastavit stojí stejný muž - Miroslav Kalousek.

V prvním případě totiž Kalousek rozhodoval jako ekonomický náměstek MO. Ve druhém rozhodnutí zřejmě sehrály významnou roli škrty v rozpočtu, které ministerstvu obrany nařídil právě Kalousek jako současný ministr financí.

Mluvčí MO J. Pejšek v této souvislosti uvedl, že výhledově by armáda chtěla mít pouze 30 modernizovaných tanků T-72M4 CZ a všech ostatních tanků se zbavit. To znamená, že MO opustilo původní záměr, podle kterého si chtělo část nemodernizovaných tanků ponechat jako zálohu a modernizovat je v případě ohrožení země.

Ještě v roce 2005 přitom tehdejší mluvčí resortu Čírtek tlumočil oficiální stanovisko MO takto: „Těch třicet tanků postačí, abychom měli lidi vycvičené pro používání této techniky. Ti v případě potřeby můžou vycvičit lidi další, a v případě potřeby tu máme program (myšleno na modernizaci tanků), ve kterém můžeme pokračovat“.

V této souvislosti se zdá, že si ani současný premiér Petr Nečas nepamatuje, nebo nechce pamatovat, svá slova, která pronesl jako stínový ministr obrany v polovině října 2005. Na adresu záměru tehdejší vlády, vedené ČSSD, minimalizovat počet modernizovaných tanků prohlásil: „Je to nesmysl. Buď jich musíme modernizovat dvakrát až třikrát více, nebo se bez nich obejít." Současně tehdy zdůraznil, že válka v Iráku ukázala, že tanky mohou být vysoce účinnou zbraní.

T-72M4 Foto: Modernizovaný tank T-72M4 / army.cz

V roce 2009 také bývalý náčelník generálního štábu Jiří Šedivý v souvislosti s rozhodnutím vlády modernizovat pouze 30 tanků T-72 prohlásil: „třicet tanků je jako jedna jednotka neefektivní". Ještě v době, kdy zastával svou funkci, Šedivý tvrdil, že: „120 až 140 modernizovaných tanků je počet, který vojákům umožní přeškolení“. Pod jeho velením generální štáb předpokládal, že pro případ akutního ohrožení bude mít země k dispozici 300 až 400 tanků, které nebude problém modernizovat.

Odprodej nemodernizovaných tanků do ciziny přitom znamená, že se armáda k tomuto projektu nebude moci vrátit. Již v roce 2005 média upozorňovala, že pozastavení projektu modernizace povede k propuštění odborníků spojených s úpravou tanků T-72 a k zastavení výroby klíčových náhradních dílů pro tento tank.

Podle údajů, které v minulosti zveřejnila média, přitom vývoj modernizovaného tanku a modernizace třiceti kusů tohoto obrněnce přišla daňové poplatníky nejméně na 4,5 miliardy korun. Podle materiálu ministerstva, nazvaného „program reprodukce majetku (307210), modernizace mechanizovaného vojska“, který vláda schválila 16. června 2004, armáda na modernizaci tanků do konce roku 2006 vydala 89% z 7 405,635 milionů korun, které měla v rámci tohoto programu k dispozici.

Hlavním podnětem pro modernizaci tanků T-72 byly zkušenosti z války v Perském zálivu z roku 1991, kdy poslední generace západních tanků v řadě parametrů jasně deklasovaly tanky T-72 používané v irácké armádě a částečně dodané z Československa.

Původně chtěla armáda zmodernizovat 353 těchto strojů, v roce 2000 jejich počet snížila na 140 a nakonec na 30. Celý projekt modernizace tanků T-72 o řadu let zpozdily a prodražily především problémy s řídicím systémem palby italské firmy Officine Galileo.

Nahlásit chybu v článku


Související články

Čeští zbrojaři zaostřují na Indii a Vietnam

České zbrojařské firmy začínají zaostřovat na dva velké asijské importéry zbraní - Indii a Vietnam. ...

Český voják 21. století podle Armádních novin

V dnešním článku budeme pokračovat v populárním tématu, a to jak bude vypadat vojenská výstroj a ...

Česká armáda staví národní C-IED polygon v Bechyni

Jak jsme se již na stránkách Armádních novin opakovali nesčetněkrát, improvizované nástražné ...

Vzlétnou české Gripeny nad islandské ledovce?

Poslanci českého parlamentu v nejbližších dnech rozhodnou o tom, jakých zahraničních misí se česká ...

Přidávat diskuzní příspěvky a hlasovat pro článek mohou jen registrovaní. Prosím zaregistrujte se nebo se přihlašte!
Stránka 3 z 2