Modernizace vozidel Puma pro Bundeswehr

Puma - v zadní části věže můžete vidět granátomety WS-40 / Bundeswehr

Bundeswehr uzavřel smlouvu se společností Rheinmetall na modernizaci bojových vozidel pěchoty Puma. Celková cena zakázky dosahuje přibližně 370 milionů euro.

Modernizace celé flotily vozidel Puma německého Bundeswehru proběhne v letech 2020 až 2023. Vozidla získají mimo jiné nové elektrooptické pozorovací/zaměřovací přístroje a nové barevné displeje s vysokým rozlišením. Díky novým senzorům a monitorům se výrazně zlepší situační povědomí posádky o okolí vozidla.  

Projekt vylepšení vozidel Puma počítá i s instalací infračervených světlometů na zádi, což umožní rychlejší jízdu vzad i v úplné tmě.

V zadní části vozidla najdeme nově, na hlavní věži nezávislou, dálkově ovládanou zbraňovou věžičku TSWA (Turret-independent Secondary Weapon System), která zvýší obranné schopnosti vozidla i v stísněném městském bojišti. TSWA je malá robotická věžička s několika jednorannými granátomety ráže 40 mm. TSWA dokáže odpalovat nesmrtící (kouřové, flash-bangy, atd.) i smrtící granáty s maximálním dosahem 400 m.

Bližší informace o podobě TSWA nejsou k dispozici. Dodejme však, že již nyní má Puma na bocích věže 18 ks 40mm multifunkčních granátometů Wegmann WS-40, umístěných v otočné lafetě, schopných vystřelovat širokou škálu munice, včetně protipěchotní.

V rámci současné objednávky dojde k výrobě tří prototypů a jejich otestování na vozidlech Puma. Pokud půjde vše podle plánu, vozidla Puma získají věžičky TSWA od roku 2023.

Kromě toho německá armáda objedná u výrobce také několik samostatných věží, které patří mezi nejsofistikovanější, ale i nejkomplikovanější části vozidla. Výrobce z věží a horního trupu postaví plnohodnotný “3D simulátor”, který poslouží pro výcvik velitelů a střelců, aniž by bylo třeba nasadit skutečné vozidlo.


Prostor střelce a velitele uvnitř vozidla Puma. Černobíle monitory postupně nahradí barevné s velkým rozlišením. / Bundeswehr 

Objednávka zahrnuje integraci všech zmíněných systémů do tří vozidel Puma, s tím, že krom modernizace původních vozidel, budou nové systémy integrovány i do druhé série vozidel Puma, jejíž výroba začne od roku 2020. Tato vylepšená verze vozidel Puma je nabízena i pro AČR v tendru na nové BVP a byla by vyráběna v ČR, souběžně s výrobou v Německu.

Vzhledem k informacím o vozidle Puma druhé série, je velice pravděpodobné, že vozidla získají i kontejner pro protitankové střely EuroSpike a absolvují výměnu původního spřaženého kulometu za kulomet větší ráže 7,62×51 mm.

Zde není jisté, zda se bude jednat o konvenční kulomet MG5 (MG5 A1) od společnosti Heckler & Koch nebo trojhlavňový kulomet RMG 7,62 od společnosti Rheinmetall. Ten je postavený na základě kulometu MG3 a je určený k osazení na obrněná vozidla. Jeho nezvyklá konstrukce má snížit přehřívání hlavně - kadence je snížena na 800 ran/min a po přehřátí jedné hlavně, dojde automaticky k otočení na novou.

 
Puma je nejpokročilejší bojové vozidlo pěchoty současnosti, ale je také patřičně drahé.

Pokud jde o samotnou modernizaci vozidel Puma, tak v podstatě se bude jednat o modernizaci vozidel první série na standard druhé série, kterou Bundeswehr nakoupí po dokončení výroby současné verze. Výroba první série začala v roce 2009 a vozidla Puma byla oficiálně zařazena do výzbroje Bundeswehru v roce 2015. Celkem Bundeswehr odebere 350 vozidel a do roku 2020 nahradí poslední stroje Marder.

Puma jedinečným způsobem kombinuje taktickou a strategickou mobilitu, palebnou sílu, modulární pancéřovou ochranu, pokročilé elektronické vybavení i výcvikové schopnosti.

Avšak vše má svou cenu - jednotková cena za “holé” vozidlo Puma je 7 milionů euro. Německo plánuje za 350 vozidel Puma utratit 4,3 miliardy euro (116 miliard Kč) - tj. prostým dělením 12,3 milionu za vozidlo. Téměř polovina ceny nepůjde na nákup samotných vozidel, ale na vybudování komplexního provozního a výcvikového zázemí.

Zdroj: Army Guide

Nahlásit chybu v článku


Související články

IDET 2017: Bojová vozidla pěchoty pro Armádu ČR

Po dvou letech se v Brně opět otevřely brány mezinárodního vojenského veletrhu IDET 2017 ...

Zetor Engineering představil svůj vývoj v oblasti military a prototyp bojového vozidla

Brněnská designérská a vývojová společnost Zetor Engineering představila na veletrhu IDET svůj ...

Bojové vozidlo pro australskou armádu: Boxer CRV vs. Patria AMV35

V rámci programu LAND 400 Phase 2 australská armáda hledá nová kolová bojová vozidla. O přízeň ...

IdZ-ES: Bundeswehr kupuje komplety vojáka budoucnosti

Německá firma Rheinmetall dodá německé armádě za 370 milionů euro další komplety vojáka budoucnosti ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

Vyhledávání platí pro hlavní příspěvky, ale zobrazeny jsou vždy celá vlákna. Hodnoty vyhledání jsou: Klíčové slovo, autor a časové období. Hodnoty lze kombinovat.

 • Vrata
  10:09 19.07.2017

  Ja jsem k vysce Pumy nasel hodnotu 3.05m - otevrete WIKI.en, na strance Puma (IFV) kliknete pod clankem na citace "Technical data sheets and pictures". Pro Tesil: jsou 2 Armaty ...Zobrazit celý příspěvek

  Ja jsem k vysce Pumy nasel hodnotu 3.05m - otevrete WIKI.en, na strance Puma (IFV) kliknete pod clankem na citace "Technical data sheets and pictures".

  Pro Tesil: jsou 2 Armaty - T14 (tank) a T15 (tezke BVP), oba na podobnem podvozku. Zde je rec o T15.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  09:56 19.07.2017

  PavolR Proč sem taháš Armatu to snad neni BVP. KOLT Asi to překlep nebude jak na str.Natoaktual tak na Palbě je 3,60m. Rase Při vší úctě, počítat do celkové výšky anténu bude ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR
  Proč sem taháš Armatu to snad neni BVP.
  KOLT
  Asi to překlep nebude jak na str.Natoaktual tak na Palbě je 3,60m.
  Rase
  Při vší úctě, počítat do celkové výšky anténu bude hloupost.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  09:23 19.07.2017

  Já na IDETu naneštěstí nebyl, ale tak nějak mám tendenci věřit fotkám, ale hlavně Radomírovi ;-) Z čehož vyplývá, že co do velikosti je na tom Puma z hlavní čtveřice kandidátů ...Zobrazit celý příspěvek

  Já na IDETu naneštěstí nebyl, ale tak nějak mám tendenci věřit fotkám, ale hlavně Radomírovi ;-) Z čehož vyplývá, že co do velikosti je na tom Puma z hlavní čtveřice kandidátů nejlépe. Těch 3.6 metru je buď překlep (má být 3.06) nebo je to až po špičku věžičky na věži. Každopádně samotná korba Pumy je o poznání nižší než u ASCODu nebo Lynxu. CV90 je na tom podobně, spíš o něco hůře.Skrýt celý příspěvek

 • PavolR
  08:27 19.07.2017

  V preklade do tesilštiny: V porovnaní s T-15 je Puma hotový drobček. :-)
  https://cdncz1.img.sputniknews...

  V preklade do tesilštiny: V porovnaní s T-15 je Puma hotový drobček. :-)
  https://cdncz1.img.sputniknews...

 • Deutschmann
  08:06 19.07.2017

  Tento obrázek je ještě lepší.
  http://2.bp.blogspot.com/-_kjp...

  Tento obrázek je ještě lepší.
  http://2.bp.blogspot.com/-_kjp...

 • Deutschmann
  08:05 19.07.2017

  Tesil zde je hezká fotka pumy a dvou lidí. ...Zobrazit celý příspěvek

  Tesil zde je hezká fotka pumy a dvou lidí.
  https://i1.wp.com/fighting-veh...

  takže pokud ti lidé mají cca 1,9 m tak je PUMA vysoká asi tak 2,1 m korba + 0,8 m věžSkrýt celý příspěvek

 • Rase
  07:57 19.07.2017

  Hrobař: Jedná se o kombinaci AMAP-B (proti kinetický střelám) a AMAP-SC (proti kumulativním střelám). Vyrábí a dodává je německá společnost IBD Deisenroth. Tesil: pokud si ...Zobrazit celý příspěvek

  Hrobař:
  Jedná se o kombinaci AMAP-B (proti kinetický střelám) a AMAP-SC (proti kumulativním střelám). Vyrábí a dodává je německá společnost IBD Deisenroth.

  Tesil:
  pokud si byl na IDETu, tak Puma byla z představených vozidel jednoznačně nejnižší. Ona zmíněná výška je očividně i s anténou.Reálně má tak do 2,5 metru, zkrátka méně než zméněné CV90. Přesnou míru jsem ale nenašel.

  tektzby:
  jak už bylo zmíněno,tak nám je nabízena vylepšená Puma "mk2", stejná jako bude kupovat Bundeswehr.Skrýt celý příspěvek

 • Hrobař
  05:59 19.07.2017

  Dotaz. Jaký má Puma reaktivní pancíř?

  Dotaz. Jaký má Puma reaktivní pancíř?

 • Tesil
  23:18 18.07.2017

  KOLT
  CV 90 2,70m,zhruba tak i ASCOD.
  Rozdíl 100 cm to už je znát.

  KOLT
  CV 90 2,70m,zhruba tak i ASCOD.
  Rozdíl 100 cm to už je znát.

 • tektzby
  23:10 18.07.2017

  @Kolt: četl četl, jenom pochybuju že nákup i následný servis by byl rentabilní. Líbí se mi montáž v čr (i z toho plynoucí možný servis). Ale i tak se obávám, že klasický tank ...Zobrazit celý příspěvek

  @Kolt: četl četl, jenom pochybuju že nákup i následný servis by byl rentabilní.
  Líbí se mi montáž v čr (i z toho plynoucí možný servis).
  Ale i tak se obávám, že klasický tank tenhle hbitec nenahradí.
  Ke všemu se mi stále více zamlouvá "domácí" projekt.
  I když by to byl luxus, tak souhlasím s tím co říkával Machiavelli a to, že armáda má disponovat svojí (rozumí se domácí) zbraní.Skrýt celý příspěvek

 • Sgt Murphy
  22:57 18.07.2017

  Hold s 1% HDP na obranu sa toho moc nedá... Oni vedeli prečo to majú byť minimálne 2% pre ktoré sme sa zaviazali - potom by sme sa bavili aj o nových Pumách, aj o nových MBT, či už ...Zobrazit celý příspěvek

  Hold s 1% HDP na obranu sa toho moc nedá... Oni vedeli prečo to majú byť minimálne 2% pre ktoré sme sa zaviazali - potom by sme sa bavili aj o nových Pumách, aj o nových MBT, či už SVK alebo Čr. To je už ale politika.

  Typujem že na Slovensku pôjdu ako 8x8 obrnence Tatry s pancierovými kabínami a 4x4 sa nakúpia Aligatory... A na pásové podvozky sa peniaze nenájdu, keďže naša armáda sa potýka aj s inými problémami (napr. nadzvukové letectvo). A kapitáni sa budú povyšovať na majorov alebo rovnou plukovníkov za zásluhy pre štát...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  22:48 18.07.2017

  @Charlie Tak ciste teoreticky ten kdo prvni trefi, vyhrava. Kdyz se T-72M4 povede zasah tak to samozrejme Puma nerozchodi ani pokud to pujde na predek a z peti kilometru, ale to ...Zobrazit celý příspěvek

  @Charlie
  Tak ciste teoreticky ten kdo prvni trefi, vyhrava. Kdyz se T-72M4 povede zasah tak to samozrejme Puma nerozchodi ani pokud to pujde na predek a z peti kilometru, ale to same se da rict i v opacnem poradi bavime-li se o Pume trefici T-72M4 Spikem LR, nebo jeste lepe ER. Nakonec to bude o tom videt, nebyt viden a palit prvni a tu bych si vsadil na o 20 let mladsi zakopanou Pumu. To same plati i o kanonu na Pume, ikdyby nesvedl probit celni pancir T-72M4 ani po opakovanem zasahu, tak by ji kdyz uz nic jineho minimalne ocesal "az na kost" ze by T-72M4 stejne jen tezko pokracoval v boji.
  Kazdopadne toto porovnani T-72M4 proti Pume prece nedava smysl, leda by chtel jeden utvar ACR utocit na jiny utvar ACR. Bavme se o tom jak si jeden nebo druhy bude stat proti okolnim statum, nebo Rusku. Takze zakopane jak T-72M4 tak Puma v pro sebe vyhodnych postavenich, anebo manevrovy boj, prepad a ustup... proti Leo2, nebo T72/80/90... Myslim ze bude platit to co jsem napsal nahore, prvni kdo uvidi a trefi nejspis vyhraje a minimalne videt driv davam sanci spis Pume. Takze souhrne bych furt chtel mit na sve strane spis 250 pum mk2 v plne specifikaci, taktiku a vycvik prispusobeny jen jim, nez tristit sily a finance mezi mensi pocet pum (nebo hure vyzbrojenych pum) a 27, a ted ruku na srdce, puvodni konstrukci a dnes uz i casem modernizace sice MBT, ale(!) pomalu a jiste zastaralych.Skrýt celý příspěvek

 • KOLT
  22:37 18.07.2017

  3.6m je až po vršek věže, ne? Jednak průzkumná věž může vypadat jinak, jednak ostatní kandidáti jsou na tom co do velikosti spíš hůře....

  3.6m je až po vršek věže, ne? Jednak průzkumná věž může vypadat jinak, jednak ostatní kandidáti jsou na tom co do velikosti spíš hůře....

 • KOLT
  22:36 18.07.2017

  Charlie, souhlas. Má to jediný háček, my nemáme moderní tanky :-/ Máme zoufale malý počet starých, byť slušně zmodernizovaných tanků, které jsou už ale hodně oježděné a chybí na ně ...Zobrazit celý příspěvek

  Charlie, souhlas. Má to jediný háček, my nemáme moderní tanky :-/ Máme zoufale malý počet starých, byť slušně zmodernizovaných tanků, které jsou už ale hodně oježděné a chybí na ně náhradní díly (a to především na tu modernizaci). A peníze na nové tanky jsou v nedohlednu...

  tektzby, četl jste ten článek? Pro nás by, v případě zájmu, byla právě ta modernizovaná verse! Respektive, bylo by pro nás to, co dokážeme zaplatit. Když si tam naordinujeme 130mm vysokotlaký kanón a zaplatíme to, KMW s Rheinmetallem to pro nás s radostí vyvinou. Jen holt jeden kousek bude za 20 M$... Na Zetor si samozřejmě počkat můžete. Pokud vám tedy nevadí, že budete mít neodladěný koncept z kanceláře, která nic podobného doposud nevyvíjela, který bude muset někdo jiný vyrobit (Zetor nic takového nedělá), tzn. postavil linku, která poslouží pouze pro výrobu vašich vozů, protože nikdo jiný je na 99 % nekoupí... Vaše volba, ale já hlasuju proti.Skrýt celý příspěvek

 • Tesil
  22:24 18.07.2017

  Nemůže na bojišti působit problémy výška-3,60m?
  Například pro průzkumné jednotky.

  Nemůže na bojišti působit problémy výška-3,60m?
  Například pro průzkumné jednotky.

 • tektzby
  22:11 18.07.2017

  Nechci být škarohlídem, ale trochu mi přijde napováženou jediná věc. My máme vybírat z jejich nabídky, ale pro "bundu" půjde modernizovaná verze. A ČR bude kupovat "zastaralý" ...Zobrazit celý příspěvek

  Nechci být škarohlídem, ale trochu mi přijde napováženou jediná věc.
  My máme vybírat z jejich nabídky, ale pro "bundu" půjde modernizovaná verze.
  A ČR bude kupovat "zastaralý" model.
  Tak jako tak bych počkal na zetor.Skrýt celý příspěvek

 • Charlie
  21:45 18.07.2017

  Troufám si tvrdit, že v boji než se Puma dostala našim T-72M4 na kobylku, tak by jich zvládl pár odstřelit (vyjma situací jako léčka, kdy je tank k Bevkům zády a neví o ...Zobrazit celý příspěvek

  Troufám si tvrdit, že v boji než se Puma dostala našim T-72M4 na kobylku, tak by jich zvládl pár odstřelit (vyjma situací jako léčka, kdy je tank k Bevkům zády a neví o nich).

  Ten rozdíl palebný síly a pancířů je prostě příliš velkej, to optikou nenahoníte (navíc moderní MBT mají ty systémy kvalitně stejný jako Puma). Bevko je dobrý, ale zkoušet s ním suplovat roli tanků je sebevražda...Skrýt celý příspěvek

 • Clanek
  14:44 18.07.2017

  @Pavol Eurodotace na nakup vojenske techniky mi jsou proti srsti. Ano, na jednu stranu by se nam, vychodoevropskym statum, otevreli dvirka k nejmodernejsi technice, ale eurodotace ...Zobrazit celý příspěvek

  @Pavol
  Eurodotace na nakup vojenske techniky mi jsou proti srsti. Ano, na jednu stranu by se nam, vychodoevropskym statum, otevreli dvirka k nejmodernejsi technice, ale eurodotace dava EU a ikdyz EU povazuju za pozitivni projekt a neco ceho musime byt soucasti, tak v aktualni dobe a vzhledem k tomu jake tendence vedeni EU ma (vyhrozovat, vmesovat se, vnucovat...) bych se jakemukoliv davani paky na vmesovani se do vlastni armady elitam jako Schultz atd. razne vyvaroval. Na to treba jednou nastane doba, ale to se EU bude muset zmenit a ta se zmeni jen kdyz se zmeni nas pristup k ni (a k volbam do europarlamentu nebude chodit 16% volicu treba).

  @Arthur
  Kde je vule je i cesta. Slovensko na to samozrejme ma, CR na to ma, cela evropa na to ma...
  ...finance, ale ne vuli. Timhle se volic tezko koupi, ten se lip koupi soc. davkama. Takze na Slovensku budujeme istoty, kde jedina istota je ta, ze ti u kormidla si nahrabou ve jmenu obycejneho cloveka jeste vic. Pokud by byla vule tak by se cesta urcite nasla (samotna produkce bude trvat roky, minimalne 5, nastavit si splatkovy kalendar na 10 let by urcite nebylo nevyjednatelne a kdyz se bavime o Slovensku a tech 120k co jsem nastrelil, tak 12ks/rok ze by neslo?Skrýt celý příspěvek

 • Rase
  14:44 18.07.2017

  PavolR: s oním prodloužením výběrového řízení vyloženě počítají u Zetoru Engineering a dle jejich slov, není kam pospíchat. Tak nějak doufám že se pletou a s BVP to nedopadne jako ...Zobrazit celý příspěvek

  PavolR:
  s oním prodloužením výběrového řízení vyloženě počítají u Zetoru Engineering a dle jejich slov, není kam pospíchat. Tak nějak doufám že se pletou a s BVP to nedopadne jako s vrtulníky, které se vybírají už několik let a ještě dlouho budou.
  Ten koncept podpory a koordinace "evropských" projektů je hodně zajímavý a mohl by významný i pro urychlení nákupu techniky u chudších států (Bulharsko, Rumunsko, my atd.) a snížit závislost na USA, kteří spoustu nákupů vlastní techniky dotují. V případě pásové techniky (BVP a MBT) je něco takového vyloženě žádoucí, jelikož se jedná o velice drahé hračky.Skrýt celý příspěvek

 • Pepin Nešpor
  14:38 18.07.2017

  Puma je puma!!! Ano budiz CV90 ci Ascod, ale prosim vas Sakala uz sem netahejte. Hledme do predu a ne dozadu má to slouzit AČR nekolik desitek let!

  Puma je puma!!! Ano budiz CV90 ci Ascod, ale prosim vas Sakala uz sem netahejte. Hledme do predu a ne dozadu má to slouzit AČR nekolik desitek let!

Načítám diskuzi...

Stránka 2 z 3