Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL

Německo předalo Polsku první modernizované tanky Leopard 2PL
První tři předsériové tanky Leopard 2PL / Rheinmetall (Zvětšit)

Německá firma Rheinmetall předala polské firmě Bumar první tři modernizované předsériové tanky Leopard 2PL. Mezi roky 2019 až 2021 polská armáda získá celkově 142 tanků Leopard 2PL, které budou tvořit páteř polských tankových sil.

Ve výzbroji polské armády se nachází 142 tanků Leopard 2A4, 108 tanků Leopard 2A5, 232 tanků PT-91 (modernizované T-72) a přes 580 původních sovětských tanků T-72 v nejasném technickém stavu.

Polská armáda modernizuje všech 142 tanků Leopard 2A4 na standard Leopard 2PL za 2,7 miliardy zlotých (16,2 miliardy Kč). Připomeňme, že za tuto cenu lze reálně pořídit 50 nových hlavních bojových tanků (včetně servisní podpory, náhradních dílů, provozního zázemí, munice, atd.).

Program Leopard 2PL je třetí největší zbrojní zakázkou polské armády za poslední roky. Jasně nejdražší je nákup amerických systémů protivzdušné obrany Patriot za 20 miliard zlotých, druhou nejdražší je akvizice 96 samohybných houfnic Krab za 4,6 miliardy zlotých.

Navíc od začátku prosince 2018 probíhají jednání o další „tankové“ smlouvě v hodnotě 400 milionů zlotých. Smlouva pokryje (nad rámec původní smlouvy) dodatečné opravy opotřebených dílů tanků Leopard 2A4 a nákup „speciálních podpůrných zařízení“.

Klíčovými prvky modernizace Leopard 2PL jsou nové čelní pancéřování věže, výměna hydraulického pohonu (věže a kanónu) za elektrické, moderní pomocná pohonná jednotka (APU), nové elektro-optické pozorovací / zaměřovací senzory, moderní systémy řízení boje a palby, či nové monitory a ovládací konzole posádky. 

Z hlediska palebné síly je největším přínosem elektrifikace ovládání věže a stabilizace kanonu EWNA (elektrische Waffennachführanlagen) od firmy Jenoptik Defence & Civil Systems ESW. Při vypnutém hlavním motoru tanku pohon elektrických systémů zajistí 16kW generátor APU od stejnojmenné firmy.

Polská armáda pro své tanky rovněž nakoupí německou tankovou munici. Konkrétně jde o programovatelné tříštivo-trhavé střely DM11 určené pro podporu pěchoty v boji proti nechráněným a lehce chráněným cílům. Naopak průbojná DM63 s wolframovým penetrátorem je určená proti těžce pancéřované technice.


Leopard 2A4 ve firmě Bumar

Na celém programu není ani tak zajímavá vlastní modernizace, jako snaha Polska získat moderní vojenské know-how pro svůj průmysl. Důvod je jednoduchý ‒ vojenská bezpečnost země není dána jen silou armády, ale také silou a robustností vojenského průmyslu, který musí zajistit nezávislou vyrobu a servis klíčové vojenské techniky.

V Polsku jsou dvorními výrobci těžké pásové techniky Huta Stalowa Wola (houfnice Krab, minomety Rak, atd.) a v úvodu zmíněná tanková společnost Bumar. Firma Bumar v minulosti řešila například modernizaci tanků T-72 na verzi PT-91 Twardy.

Bumar díky získanému německému know-how a licencím zajistí servis, opravy ale i další modernizace polských tanků Leopard 2PL a Leopard 2A5 po celou dobu jejich životnosti.

Ostatně v tanku Leopard 2PL najdeme jak řadu polských technologií, tak i v Polsku licenčně vyráběné německé komponenty. Například licenční výrobu servopohonů EWNA zajistí polská firma ZM Tarnow. Firma WZM z Poznaně zase zajistí servis leopardích motorů a převodovek.

Přestavbu prvních šesti tanků Leopard 2A4 na Leopard 2PL (jeden prototyp a pět předsériových tanků) zajistí německá Rheinmetall. Modernizace zbývajících tanků již proběhne ve firmě Bumar s tím, že přestavbu prvních 12 tanků ohlídají odborníci z Německa.  


Leopard 2A5 v polské armádě

Již od srpna 2018 (do února 2019) polská armáda testuje jediný prototyp tanku Leopard 2PL. Průběh a výsledky testování jsou však tajné. Poslední dva předsériové tanky Leopard 2PL firma Rheinmetall dodá firmě Bumar do konce roku 2018.

Tanky Leopard 2PL získá především elitní 10. obrněná jezdecká brigáda (10 Brygada Kawalerii Pancernej). Brigáda v blízké budoucnosti získá dva prapory tanků Leopard 2PL (2×58 tanků), samohybné minomety Rak, samohybné houfnice Krab, bezpilotní letadla nebo prostředky protivzdušné obrany. Polská 10. brigáda se tak stane nejsilnější a nejlépe vybavenou jednotkou ve střední a východní Evropě.

Tanky Leopard 2A5 jsou ve výzbroji především 1. obrněné brigády (1 Brygada Pancerna), která také získá jednu rotu (14 ks) tanků Leopard 2PL.

Polsko pokračuje v rychlém posilování svých vojenských schopností, a to především díky velkému vojenskému rozpočtu, který podle zákona nesmí klesnout pod 2 % HDP. V roce 2019 polské ministerstvo obrany získá 44,7 miliardy zlotých (267,6 miliardy Kč), což je o 3,5 miliardy zlotých více, než v roce 2018. V Polsku existuje dokonce snaha zvednout vojenský rozpočet až na 3 % HDP.

Zdroj: Polska Zbrojnna

Nahlásit chybu v článku


Související články

Evropská zbrojnice pro tanky Leopard 2

Německá firma KMW (Krauss-Maffei Wegmann) za spolupráce s Evropskou obrannou agenturou EDA (European ...

Eurotank: Hybrid mezi tanky Leopard 2 a Leclerc

Firma KNDS (KMW+Nexter Defense Systems), joint venture německé KMW a francouzské Nexter, na výstavě ...

Další modernizované tanky Leopard 2PL pro polskou armádu

Polská armáda získá navíc dalších 14 vylepšených tanků Leopard 2PL. Dodatek v hodnotě 300 milionů ...

Maďarsko kupuje tanky Leopard 2A7+ a houfnice PzH 2000

Maďarsko pokračuje ve spanilé jízdě v nakupování moderní vojenské techniky. V posledních dnech jsme ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

 • skelet
  08:48 08.01.2019

  balm: no spíš to vidím tak, že jsem neustále přesvědčován já, než že bych přesvědčoval jiné :) 1) souhlasím s tím, že v horizontu pěti až deseti let je Leo2A7 to nejlepší co na ...Zobrazit celý příspěvek

  balm: no spíš to vidím tak, že jsem neustále přesvědčován já, než že bych přesvědčoval jiné :)
  1) souhlasím s tím, že v horizontu pěti až deseti let je Leo2A7 to nejlepší co na trhu je (pokud se nepotvrdí, že mu praská podvozek). Problém je, že tento horizont mne nechává chladným. Proč?
  a) v horizontu pěti let se v ČR provede maximálně výběrové řížení spojené s podepsáním smlouvy
  b) v horizontu deseti let se pak provede samotný nákup a certifikace bojových jednotek

  Nezajímá mne ani horizont patnácti let, protože to se pojede ještě v nasmlouvané podpoře od výrobce. Zajímá mne horizont 20+.
  Nesdílím tvůj optimismus, že se v horizontu 20+ nerozpadne dodavatelská síť pro Leopard 2 a v horizontu 25+ jsem k tomu vyloženě skeptický.
  Na základě prohlášení Pentagonu ovšem toto mohu ZATÍM tvrdit u tanku Abrams.
  Ale tím netvrdím, že tank Abrams je jedinou a správnou možností pro naši armádu. Je to pouze jedna z výhod tohoto tanku (který má i dost nevýhod).

  Pokud při nákupu tanků dostaneme písemnou záruku od výrobce, že naši flotilu tanků bude plně podporovat dalších minimálně dvacet let, tak nemám problém. Jenže na takovou smlouvu nikdo nepřistoupí, čiže .. vše bude odvislé od rychlosti zavedení Leopardu 3 a dalších politických krocích německé vlády (rozuměj rychlost vyřazování Leopardu 2). Jinak bychom se museli přimknout k největšímu uživateli Leopardu v okolí - Polsku. A jsem rovněž skeptický k tomu, že se s nimi domluvíme na užší koordinaci, takže mám silné obavy, že si to nakonec bude každý bastlit sám za sebe, čímž výhoda tanku Leopard 2 padá.

  Suma sumárum v horizontu pěti až deset let jsou pro vývoj našeho tankového vojska podstatné dvě věci:
  1) postup prací na tanku Leopard 3
  2) nahrazování tanků T-72M a PT-91 v polské armádě.

  a od toho se pak odvine jestli do roku 2070 budeme jezdit na tancích Leopard 2, nebo budeme mít vůbec nějaké MBT, nebo střední tanky nebo budeme bez této techniky.
  Takže omlouvám se, že nesdílím v letech 2025-2070 nadšení pro tank z roku 1979.Skrýt celý příspěvek

  • Jirosi
   16:43 08.01.2019

   1) Ano, a to je ten problém smlouva se bude uzavírat 2025-27. Tedy přesně před tím než USA svoje M1 modernizuje na jinou verzi. A to se bavíme o masivní modernizaci. Tedy už po ...Zobrazit celý příspěvek

   1) Ano, a to je ten problém smlouva se bude uzavírat 2025-27. Tedy přesně před tím než USA svoje M1 modernizuje na jinou verzi. A to se bavíme o masivní modernizaci. Tedy už po roce 2035-40 můžeme mít zásadní problém i přesto, že USA ten tank stále budou používat. Což ty označujež za výhodu. Jistě můžeme naše tanky nechat modernizovat na A3. Jenže to znamená je poslat do USA a nechat vyrobit znova.

   Zrovna tu byl článek o tom jak třeba Polsko, teprve dostává svoje první L2PL. Kdy ty získají operační způsobilost, nebo Maďarové. Ti si je taky teprve objednaly.
   Státy okolo nás na L2, teprve přecházejí. Takže skluz 5. let zase není tak velký. Přitom z navyšováním svých flotil, za výhodnou cenu ze západní Evropy by určitě problém neměli.
   Určitě je neplánují za 20.let poslat do šrotu. Jasně, že u nás se bude čekat. Pokud USA přejde na M1a3(2030), tak jednotková cena bude jinde. Problém je, že sami USA v tu chvíli deklarují jejich zachování 20.let.Skrýt celý příspěvek

   • 2A42
    17:45 08.01.2019

    A čo tak si sadnúť za stôl s UK, dohodnúť sa na spolupráci pri výrobe T84 Oplot M (so 120mm kanónom) s ktorou majú zo známych dôvodou problém. Nespochybňuje kvalitu Lea, ale ...Zobrazit celý příspěvek

    A čo tak si sadnúť za stôl s UK, dohodnúť sa na spolupráci pri výrobe T84 Oplot M (so 120mm kanónom) s ktorou majú zo známych dôvodou problém. Nespochybňuje kvalitu Lea, ale hmotnostne my do nášho terénu viac pasuje T 84.Skrýt celý příspěvek

    • Jirosi
     19:08 08.01.2019

     I když jsme asi oba odpovídali na otázku nového tanku pro CR. Jaké výhody má koupit tank od země co je ve válce z několikrát větším sousedem. Když většina Know-How zůstane v UK, a ...Zobrazit celý příspěvek

     I když jsme asi oba odpovídali na otázku nového tanku pro CR. Jaké výhody má koupit tank od země co je ve válce z několikrát větším sousedem. Když většina Know-How zůstane v UK, a Slovensko na víc ještě bude platit vývoj místo jen nákupu?
     Přitom jaké smlouvy vojenské, ekonomické máte z Uk, a jaké z provozovateli L2?
     A přitom by Slovensko zůstalo jediným uživatelem toho vozidla v regionu?Skrýt celý příspěvek

     • 2A42
      21:24 08.01.2019

      Veď práve že je vo vojne. Ich priemysel nestíha..slabá kvalita...(odrieknutá zákazka) a niektoré komponenty boli vyrábané na obsadenom území. Tu je priestor na väčšie prenesenie ...Zobrazit celý příspěvek

      Veď práve že je vo vojne. Ich priemysel nestíha..slabá kvalita...(odrieknutá zákazka) a niektoré komponenty boli vyrábané na obsadenom území. Tu je priestor na väčšie prenesenie časti výroby na naše územie a tým sa podieľať na spoluvýrobu nie len pre OSSR ale aj pre UK a ďalších potenciálnych zákazníkov. Následne je priestor na ďalšie modelové rady pre podporu...T84 je podstatne lacnejší a podporí to sčasti aj domáci priemysel. Modernizovať treba, ale nie na sekeru a keď je možnosť treba podporiť vlastnú ekonomiku a nie iných.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      22:19 08.01.2019

      2A42 Skôr to vypadá na u nás na modernizáciu a GO tankov T-72M1 kde pribudnú najmä pozorovacie prístroje zrejme niečo "Scarabovité". P.S. uvedomte si, že tunajší "narodniari" ...Zobrazit celý příspěvek

      2A42
      Skôr to vypadá na u nás na modernizáciu a GO tankov T-72M1 kde pribudnú najmä pozorovacie prístroje zrejme niečo "Scarabovité".

      P.S. uvedomte si, že tunajší "narodniari" povedané diplomaticky nemajú družbu s Ukrajincami tj. T-84 Oplot M (so 120mm kanónom) je min v tomto volebnom období s najväčšou pravdepodobnosťou úplne mimo.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:50 08.01.2019

      2A42: Blíží se další generační skok v technologii tanků. UK ani SR nemá prostředky tento vývoj dohnat. Ani společně. Není lepší tedy koupit vozidlo od společnosti co ti bude moci ...Zobrazit celý příspěvek

      2A42: Blíží se další generační skok v technologii tanků. UK ani SR nemá prostředky tento vývoj dohnat. Ani společně.
      Není lepší tedy koupit vozidlo od společnosti co ti bude moci nabídnout zapracovaní další generace technologii, do tebou koupených vozidel. Kde se budeš moci svést na rozložení nákladů z dalšími státy?Skrýt celý příspěvek

     • 2A42
      03:13 09.01.2019

      Už som sa stratil kde píšem. Arthur, Jirosi: nie som za riešenia "hej Slovák", to že by to nebolo v tomto volebnom období my je jasné, ale horizont po 2025 podľa dlhodobého plánu. ...Zobrazit celý příspěvek

      Už som sa stratil kde píšem.
      Arthur, Jirosi: nie som za riešenia "hej Slovák", to že by to nebolo v tomto volebnom období my je jasné, ale horizont po 2025 podľa dlhodobého plánu. Každá varianta má niečo pre a proti. Otázka znie ktorá nám ponúka najviac. Nie som zástancom toho že po 2025 na hlavnej stanici zastaví vlakový prevoz a bude tu "50-100 MBT". To už radšej vybrať podvozkovú platformu ktorá sa vie upraviť od 30-50ton a použiť cez BVP, palebnú podporu, harapák a podobne. T72 má 42 ton, tak sa my nechce veriť že by nám to nestačilo. Argument na domácu výrobu(spoluvýrobu), že v prípade konfliktu by boli fabriky zničené je fajn, ale keď viete, že sa situácia zhoršuje tak si vyrábate už skôr. Nie ako teraz, že sa pozeráme ktorá linka za hranicami je voľná a následne zistíme že do roku 2025 je možno vyťažená a potom bude prestavba linky na nový model a prvých 10 rokov bude výroba le pre nemcov a francúzov ( to je len teória). Alebo spraviť razantnejšiu modernizáciu T72 ktorá vydrží až za horizont 2030 a počká na príchod Lea3/eurotanku?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:08 09.01.2019

      2A42: T-72 má 42t v základu. Už modifikace na T-72m4CZ = 48t ! A to si stále neodstranil palčivé problémy.
      Takže na tanky do 50t zapomeň.

      2A42: T-72 má 42t v základu. Už modifikace na T-72m4CZ = 48t ! A to si stále neodstranil palčivé problémy.
      Takže na tanky do 50t zapomeň.

     • Arthur
      15:41 09.01.2019

      2A42
      Rozhodne sa treba vyvarovať modernizácie na spôsob T-72M4CZ...
      Zrejme niečo "scarabovité" by malo byť max.

      2A42
      Rozhodne sa treba vyvarovať modernizácie na spôsob T-72M4CZ...
      Zrejme niečo "scarabovité" by malo byť max.

     • 2A42
      16:58 09.01.2019

      Na preklenutie áno, ja by som bol aj za oprášenie dokumentácie T72M2 s 30mm kanónom. Ale tu platformu od 30-50 to som myslel na štýl Ascod, CV90, wolfdog a podobne. Pri tom marazme ...Zobrazit celý příspěvek

      Na preklenutie áno, ja by som bol aj za oprášenie dokumentácie T72M2 s 30mm kanónom.
      Ale tu platformu od 30-50 to som myslel na štýl Ascod, CV90, wolfdog a podobne. Pri tom marazme s technikou vydím aj jednu výhodu ktorá by sa mohla využiť pri tvorbe špecifikácii na výberové konanie nového BVP pre OSSR. Mať vo výzbroj len +- 40 MBT je podľa mňa nesystémové(veľké komplikácie pre logistiku). Novo vybraná platforma by mala umožnovať nainštalovať výzbroj od 7,62 až po 120mm. Mať vybratú jednu platformu pre pásy a jednu pre 8x8(asi to bude ta Patria) s rôznou verziou balistickej ochrany. Rovnaký vežový komplet pre verziu BVP pre oba druhy podvozku a to isté v 120 mm.. Pri vývojí ďalších verzií (prieskumná, veliteľská, štábná,protitanková,verzia s prieskumnými-samovražebnými dronmi a pod.) by mala platiť zásada, že keď ich postavíte vedľa seba, aby vyzerali ako keby ich jedna mater mala ( zásadu aplikovať pri pásoch aj pri 8x8). Peniaze ušetrené za neobstaranie MBT investovať do kvalitného delostreleckého prieskumu na všetky stupne velenia.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    17:45 08.01.2019

    to není problém, to je reálný stav.

    to není problém, to je reálný stav.

    • Jirosi
     19:14 08.01.2019

     Pak zbývá tedy jen L2, jako volba do roku 2030(M1a3 po). Ale pokud by se nákup takto protáhnul. Ale to už by pak mělo smysl počkat těch dalších pár let na L3. Ty M1a3 už si krom ...Zobrazit celý příspěvek

     Pak zbývá tedy jen L2, jako volba do roku 2030(M1a3 po). Ale pokud by se nákup takto protáhnul. Ale to už by pak mělo smysl počkat těch dalších pár let na L3. Ty M1a3 už si krom nás nikdo nezavede.
     Ale co bychom dělali ve chvíli, kdy bychom čekali a oba tyto projekty skončily podstatným nezdarem(L3-nedostatečný posun, M1a3-cena)?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:02 08.01.2019

      ty jsi prostě takový ten klasický týpek "kupujte hned, pak nebudou" :D

      ty jsi prostě takový ten klasický týpek "kupujte hned, pak nebudou" :D

     • Jirosi
      22:33 08.01.2019

      Skelet: Teď to byla výhodná koupě. Dostatečný počet pro solidní seriovost(cena). Vyřešení tanků i děl, a dodávky(platby), tak jak se hodí nám.

      Skelet: Teď to byla výhodná koupě. Dostatečný počet pro solidní seriovost(cena). Vyřešení tanků i děl, a dodávky(platby), tak jak se hodí nám.

     • skelet
      07:06 09.01.2019

      bože.. bože..

      bože.. bože..

 • PavolR
  18:59 07.01.2019

  Ouha, sedem práporov v ťažkej brigáde? To by bolo riadne navýšenie oproti dnešnej trojpráporovej, len aby na to boli ľudia. Mimochodom, akurát vtedy, na kedy sa plánujú nákupy ...Zobrazit celý příspěvek

  Ouha, sedem práporov v ťažkej brigáde? To by bolo riadne navýšenie oproti dnešnej trojpráporovej, len aby na to boli ľudia.

  Mimochodom, akurát vtedy, na kedy sa plánujú nákupy tankov pre OSSR, sa uvoľnia kapacity výrobnej linky Leopardov2 (Maďarom majú byť dodané v 2025). Náhodná zhoda?Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   19:00 07.01.2019

   ... mala to byť reakcia na Artura, len som zažal prirýchlo písať. :-D

   ... mala to byť reakcia na Artura, len som zažal prirýchlo písať. :-D

  • skelet
   19:25 07.01.2019

   jo, je to takové dobře zapamatovatelné datum. U nás si ho vybrali rok nebo dva před maďarským oznámením o nákupu. To spíš budu věřit tomu, že OSSR chce synchronizovat své kroky s ...Zobrazit celý příspěvek

   jo, je to takové dobře zapamatovatelné datum. U nás si ho vybrali rok nebo dva před maďarským oznámením o nákupu. To spíš budu věřit tomu, že OSSR chce synchronizovat své kroky s AČR, což je rovněž utopie.
   P.S: rok 2025 bude až za dvě volební období. Takže všem politikům je to ukradené
   P.S.2: v té době stejně nebude u NATO co koupit (rozuměj padesát let staré šroty). Takže to bude jen o tom, kdo ti ve smlouvě zabezpečí provoz tanků na dalších dvacet let. Což ti nezaručí nikdo. Takže to bude výběr jako když ti řeknou, že si máš uříznout levé nebo pravé varle.Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    16:49 08.01.2019

    Bohužel, tohle je chyba států východní Evropy. Že místo nákupů nové techniky se ke konci 90.let snažili westrnizovat východní techniku. Dnes by to stroje měli 15-20. let a ...Zobrazit celý příspěvek

    Bohužel, tohle je chyba států východní Evropy. Že místo nákupů nové techniky se ke konci 90.let snažili westrnizovat východní techniku. Dnes by to stroje měli 15-20. let a životnost by jim končila kolem 2040-50. Což by bylo v podstatě ideální.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     17:39 08.01.2019

     Jirosi. Ignoruješ neustále u ČR prostý fakt. Že tankové vojsko mělo jít celé do kopru. I kdybychom místo T-72M4Cz nakoupily Leopardy, tak tyto by byly dávno prodány, jelikož o ně ...Zobrazit celý příspěvek

     Jirosi. Ignoruješ neustále u ČR prostý fakt. Že tankové vojsko mělo jít celé do kopru. I kdybychom místo T-72M4Cz nakoupily Leopardy, tak tyto by byly dávno prodány, jelikož o ně byl zájem v zahraničí. T-72 má armáda ve výzbroji jen kvůli tomu, že výkupní cena šrotu je malá.
     Představa, že by si Kalousek (Omnipol) nechal ujít přeprodej tak žádaného zboží jako je Leopard 2 je úsměvný.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  14:24 07.01.2019

  Ministerstvo obrany ide modernizovať staré tanky a po roku 2025 nakúpi nové zdroj: ...Zobrazit celý příspěvek

  Ministerstvo obrany ide modernizovať staré tanky a po roku 2025 nakúpi nové
  zdroj: https://www.webnoviny.sk/minis...

  V rámci modernizácie tankov pribudnú najmä pozorovacie prístroje.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  21:16 03.01.2019

  Kupcie nowe BVP

  210 CV90/ASCOD/Puma/Lynx to kolejne (mam nadzieje) 160 wyrzutni 2x Spike LR + armata 30 mm

  To potężne wzmocnienie potencjału ACR...

  Kupcie nowe BVP

  210 CV90/ASCOD/Puma/Lynx to kolejne (mam nadzieje) 160 wyrzutni 2x Spike LR + armata 30 mm

  To potężne wzmocnienie potencjału ACR...

  • Rase
   09:41 04.01.2019

   To by bylo bezpochyby ohromné navýšení schopností AČR (ideálně i s větší ráží než 30 mm). Před pár dny ale skončil ve funkci náměstka ministra obran pro řízení sekce vyzbrojování a ...Zobrazit celý příspěvek

   To by bylo bezpochyby ohromné navýšení schopností AČR (ideálně i s větší ráží než 30 mm). Před pár dny ale skončil ve funkci náměstka ministra obran pro řízení sekce vyzbrojování a akvizic Daniel Koštoval, tak uvidíme, zda se teď věci posunou k lepšímu, horší to ale nebude. Podle plánu mají být brzy osloveni výrobci představených BVP a v srpnu 2019 podepsána smlouvaSkrýt celý příspěvek

   • Jara
    16:56 04.01.2019

    Koštoval nebyl člověk na svém místě, neměl morální ani profesní zkušenosti na pozici, kterou vykonával. Koukněte na jeho životopis a je jasné, že to je jen prospěchářský produkt ...Zobrazit celý příspěvek

    Koštoval nebyl člověk na svém místě, neměl morální ani profesní zkušenosti na pozici, kterou vykonával. Koukněte na jeho životopis a je jasné, že to je jen prospěchářský produkt systému chcete-li, nula/nádeníkSkrýt celý příspěvek

 • Poly
  09:05 03.01.2019

  Může mi někdo prosím vysvětlit, zda je tedy Merkava použitelná pro AČR a zda má smysl, aby se tím vláda vůbec zabývala? Existuje důvod, proč je Leopard jasnou volbou? A ještě jeden ...Zobrazit celý příspěvek

  Může mi někdo prosím vysvětlit, zda je tedy Merkava použitelná pro AČR a zda má smysl, aby se tím vláda vůbec zabývala? Existuje důvod, proč je Leopard jasnou volbou? A ještě jeden dotaz - čím to, že Merkava je ve všech směrech menší než Leopard a ještě k tomu uveze nějaké ty pasažéry?Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   09:49 03.01.2019

   Pokud jde o kanón, tak jednoznačně vede Rheinmetallácký L55 (nebo ještě lépe vysokotlaký L55A1) co mají Leopardy, než L44 licenčně vyráběný v Izraeli pobočkou GD. Ten je sice pořád ...Zobrazit celý příspěvek

   Pokud jde o kanón, tak jednoznačně vede Rheinmetallácký L55 (nebo ještě lépe vysokotlaký L55A1) co mají Leopardy, než L44 licenčně vyráběný v Izraeli pobočkou GD. Ten je sice pořád dostatečný, ale tohle zkrátka top - zvlášť L55A1 s novou municí, která má být od příštího roku. Merkava zas má lepší nabíjení (takový poloautomat) a minomet. Celkově koncept je dost jiný. Leopard je MBT pro boj s jinými tanky a Merkava je spíš specifický / multifunkční tank pro izraelské prostředí, konstruovaný pro boj ve městě. Pokud jde o prostor pro výsadek, tak ten je jen oficiálně - reálně se tam vozí batohy, zásoby a zkrátka všechno možné. Je ale fajn mít takovéto kryté skladištěSkrýt celý příspěvek

   • Poly
    10:15 03.01.2019

    Díky za informace.

    Díky za informace.

   • KOLT
    10:57 03.01.2019

    Jen doplním. Izraelci ani moc nemají snahu přejít na výkonnější kanón, protože ho nepotřebují – nikdo z jejich protivníků nemá v relevantním množství tanky, které by nedokázal L44 ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen doplním. Izraelci ani moc nemají snahu přejít na výkonnější kanón, protože ho nepotřebují – nikdo z jejich protivníků nemá v relevantním množství tanky, které by nedokázal L44 s kvalitní municí smáznout na vzdálenost, na kterou by protivník dokázal ohrozit (zepředu) Merkavu. Navíc Izraelci mají letectvo, které by protivníkovy tanky hodně proředilo, než by vůbec k nějaké tankové bitvě došlo. Dlouhá hlaveň by naopak byla v městském prostředí ke škodě (překáží). Ještě tak by mělo smysl vyvinout na základě německé L55A1 vysokotlakou L44A1, která by mohla zhruba dosahovat schopností nízkotlaké L55.

    Němci naopak potřebují tank schopný postavit se nejmodernějším ruským tankům v počtech menších než malých, čili u nich důraz na špičkový kanón dává jednoznačně smysl.

    Ohledně toho přepravního prostoru v Merkavě – Izraelci jej používají, jak píše Rase. Navíc s ním počítají kupříkladu pro evakuaci zraněných z bojiště.Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     14:50 03.01.2019

     Vždy keď sa rieši tankový kanón zabúda sa na jeden fakt. Nemci idú do dlhších vysokotlakých kanónov lebo musia. Odmietajú muníciu s OU ktorú používa Izrael a USA takže ten rozdiel ...Zobrazit celý příspěvek

     Vždy keď sa rieši tankový kanón zabúda sa na jeden fakt. Nemci idú do dlhších vysokotlakých kanónov lebo musia. Odmietajú muníciu s OU ktorú používa Izrael a USA takže ten rozdiel v účinnosti nemusí byť tak markantný. Samozrejme ak by neskôr nemci použili OU tak by na tom boli neporovnateľne lepšie.Skrýt celý příspěvek

    • balm
     21:50 03.01.2019

     Osvěžit paměť špetkou historie neuškodí. 1. První arabsko-izraelská válka (válka o nezávislost) 2. Druhá arabsko-izraelská válka (Sinajská válka) 3. Třetí arabsko-izraelská válka ...Zobrazit celý příspěvek

     Osvěžit paměť špetkou historie neuškodí.

     1. První arabsko-izraelská válka (válka o nezávislost)
     2. Druhá arabsko-izraelská válka (Sinajská válka)
     3. Třetí arabsko-izraelská válka (Šestidenní válka)
     4. Čtvrtá arabsko-izraelská válka (Opotřebovací válka)
     5. Pátá arabsko-izraelská válka (Jomkipurská válka)

     Co je na nekonečných válkách zajímavého? Tak například velké tankové bitvy, které lze řadit vůbec k těm největším. Například tankové a obrněné jednotky Egypta nebyly vůbec špatně vyzbrojené, ba naopak, disponovali i protitankovými střelami .... a hádejte, které tanky současný Egypt používá a v jakém množství. Není to náhodou 1205 kusů tanku M1A1 Abrams (samozřejmě bojově nasaditelných jich bude mizivé procento, ale pořád se jedná o těžkého soupeře). Stačí, aby zase ručníkářským slimákům prdlo v bedně s tím jejich Krypláhem a střet M1A1 Abrams s Merkava IV bude nevyhnutelný. I ten pošahaný čutalista z Liverpoolu dělá vše proto, aby povzbudil nálady proti Izraeli.

     Kde je vyšší pravděpodobnost? Skopčák proti Rusku, nebo stáda ručníkářských slimáků versus Izrael. Izrael potřebuje tank, který smete z povrchu zemského vše, od Abramsu po magora s RPG. Skopčák bude tak maximálně zkoumat, jestli je poklop vhodný pro těhotné a jak se co nejrychleji transformovat na chalifát (ta pizda bude v křesle Kancléře minimálně do roku 2021 a ještě toho dotáhne dost, do 30 let se to začne přemnožovat a vítězit).Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     23:58 03.01.2019

     Oni i ty Izraelci na zvýšení tlaku / účinnosti pracovali není to jen kopie originálu, navíc všichni zapomínají na PTŘS LAHAT

     Oni i ty Izraelci na zvýšení tlaku / účinnosti pracovali není to jen kopie originálu, navíc všichni zapomínají na PTŘS LAHAT

     • balm
      04:17 04.01.2019

      Bohudík/Bohužel nezapomínají a prakticky každý moderní tank disponuje obrannými prostředky. Označení cíle laserovým značkovačem se neobejde bez vyzařování elektromagnetické ...Zobrazit celý příspěvek

      Bohudík/Bohužel nezapomínají a prakticky každý moderní tank disponuje obrannými prostředky. Označení cíle laserovým značkovačem se neobejde bez vyzařování elektromagnetické energie, tedy takové energie, kterou dokáže protivník snadno detekovat. Tank není statický cíl, nýbrž relativně malý, obratný a především pohyblivý cíl, schopný pasivní i aktivní obrany. Spolehlivý zásah zajistí jen aktivní ozařování cíle značkovačem, které je spojen datalikem, vodičem, ... se střelou. Pro zásah nestačí jen sledovat cíl, ale také střelu po celou dobu letu, kterou sleduje operátor např.: IR/UV zaměřovačem. Není podstatné, kdo nebo co tuto činnost vykonává, faktem zůstává, že někdo/něco musí sledovat cíl i střelu a provádět korekce.

      Účinnost zaměření klesá nejen se vzdáleností, ale také s podmínkami v blízkém okolí cíle. Prach a další částice, které spolehlivě vybagruje každý tank vlastním pohybem, znesnadňují průnik laserovému záření a vytváří interference. Dalším faktorem zůstává technické vybavení tanku. Zpravidla se tank při detekci ozáření, zcela automaticky, otočí nejsilněji chráněným pancířem proti zdroji a začíná střelu aktivně rušit. Například pomocí IR prostředků (ruší sledování IR zářiče střely), pokud se nedaří, může odpálit aerosolové zatemnění, kterým záření nepronikne a tank přitom může změnit pozici. Bude-li zdroj záření blízko, např.: návodčí, obvykle skončí v pytli díky spraženému kulometu. Dále jsou tu detektory IR/UV spektra, radiolokační prostředky a aktivní prvky obrany tanku, které monitorů a provádí opatření proti přilétajícím střelám.

      Izrael, respektive Rafael patří k průkopníkům autonomního optického navádění s vysokým rozlišením. Že to dokážou předvedly u Python5 a s novými verzemi pěchotních střel Spike dotáhly navádění k dokonalosti. V pasivním zaměřovači střele ukážeš co má trefit a o zbytek se postará zcela autonomně, aniž by střelec musel vyzařovat detekovatelnou formu elektromagnetické energie. Navíc Spike lze vypouštět za překážkou a cíl si najde sama.

      LAHAT je už zastaralá koncepce střely 3. generace, ale dnes se píše rok 2019 a Izrael využívá výrazně modernější a multifunkční střely z rodiny Spike 5. generace. Pokrok se zastavit nedá, což ostatně platí i pro obranné prostředky aktivní obrany, protože sebelepší pancíř je k ničemu, pokud střela přiletí (v úhlu 80 - 85°) a krásně si propálí strop věže.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      16:30 04.01.2019

      Balm: Jakmile jednou vytvoříš aktivní systém ochrany z boku. Nebude zase takový problém ho dotáhnout do plného pokrytí i vrchu vozidla. Stejně problém jsou RPG, protože jsou ...Zobrazit celý příspěvek

      Balm: Jakmile jednou vytvoříš aktivní systém ochrany z boku. Nebude zase takový problém ho dotáhnout do plného pokrytí i vrchu vozidla.

      Stejně problém jsou RPG, protože jsou levné. Jakmile se začneš bavit o pokročilejších střelách. Začne ti růst cena, a v závislosti na tom i šance na to že ji potkáš.
      Ale jako všechno je to o penězích. Kolik let už tu s námi je Systém aktivní ochrany a kolik bojeschopných tanků ho má?Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      18:21 04.01.2019

      Diky za vyčerpávající shrnutí generačního skoků PTŘS, ale já jen chtěl říci že merkava je schopna proti obrněným cílům působit i pomocí PTŘS LAHAT odpalovanými z kanónu, nevím ...Zobrazit celý příspěvek

      Diky za vyčerpávající shrnutí generačního skoků PTŘS, ale já jen chtěl říci že merkava je schopna proti obrněným cílům působit i pomocí PTŘS LAHAT odpalovanými z kanónu, nevím jestli už pro tyto účely vyvíjejí PTŘS “vystřel a zapomeň”? Případně už existuje nějaká modifikace SPIKU už teď?Skrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    11:48 03.01.2019

    Jen bych připomněl, že ten prostor plní původně ten samý účel co v L2 v přední části. Tedy dodatečnou zásobu munice. Pro malé války, kde máte převahu může být zásoba ve věži ...Zobrazit celý příspěvek

    Jen bych připomněl, že ten prostor plní původně ten samý účel co v L2 v přední části. Tedy dodatečnou zásobu munice.
    Pro malé války, kde máte převahu může být zásoba ve věži dostatečná. Pro velký konflikt je potřeba si naplnit i tuhle extra zásobu municí. Ale, že to má po jejím vystřílení Merkava vyřešeno lépe, nelze popřít. Ale platí za to daň jinde.Skrýt celý příspěvek

    • Jara
     00:03 04.01.2019

     Kde tu daň platí? Dle mého je to geniální koncepce, možnost evakuace raněných atd. V městských střetech je velice platná a při střetech s tanky využít powerpack jako pancíř ...Zobrazit celý příspěvek

     Kde tu daň platí? Dle mého je to geniální koncepce, možnost evakuace raněných atd. V městských střetech je velice platná a při střetech s tanky využít powerpack jako pancíř poslední záchrany se mi zdá geniální.... kompromis nevidím další benefit je možnost bez velkých úprav postavit BVP/OT na stejné platforměSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:04 04.01.2019

      Kdyby to bylo až tak výhodně neměli by všechny obrněná vozidla motor v předu? Motor v předu tě nutí posouvat věž dozadu. Přední pancíř je limitován motorem. Přitom každý kdo jde ...Zobrazit celý příspěvek

      Kdyby to bylo až tak výhodně neměli by všechny obrněná vozidla motor v předu?
      Motor v předu tě nutí posouvat věž dozadu. Přední pancíř je limitován motorem. Přitom každý kdo jde proti tobě si zjistí na které straně je motor, a kde řidič(slabé místo)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      15:24 04.01.2019

      Třeba Rusové to vyřešily u Armaty tím, že do předu jako ochranu přidali další vrstvu pancíře a ochrana vzrostla podstatně více. Než u řešení z motorem v předu.

      Třeba Rusové to vyřešily u Armaty tím, že do předu jako ochranu přidali další vrstvu pancíře a ochrana vzrostla podstatně více. Než u řešení z motorem v předu.

     • Jara
      17:25 04.01.2019

      Proč? Proč měli válečné tanky povětšinou motor vzadu a převody vpředu a následně se od toho opustilo? Je to jednoché, prostě konstruktéři seberou odvahu a postaví stroj na míru ...Zobrazit celý příspěvek

      Proč? Proč měli válečné tanky povětšinou motor vzadu a převody vpředu a následně se od toho opustilo? Je to jednoché, prostě konstruktéři seberou odvahu a postaví stroj na míru požadavků a nerespektují zažité konvence, když se něco takového podaří zpravidla vznikne nadčasový desing. Za druhé si myslím že přední ochrana korby u Merkavy nijak neutrpěla nebo si myslíte, že armata vepředu vozí dvou “kubíkovou” kostku ocele? Asi ne co?Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:54 04.01.2019

      Jara: Válečné tanky (WW2) byli převážně limitované výkony motorů té doby. A vývoj běžel na plno, přece jen tank dospěl, až v těch 70. letech. Všechny tanky z té doby jsou v ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara: Válečné tanky (WW2) byli převážně limitované výkony motorů té doby. A vývoj běžel na plno, přece jen tank dospěl, až v těch 70. letech.
      Všechny tanky z té doby jsou v podstatě nadčasový design. Pokud by jeden převyšoval ostatní, by svoje tanky upravily na jeho úroveň, nebo překonávající.
      Jediný tank co byl vyřazen je Ch1. A byl nahrazen velice podobným Ch2, nikoliv čímkoliv co by připomínalo Merkavu.

      Merkava:
      https://www.flickr.com/photos/...
      L2:
      https://forum.warthunder.com/u... Skrýt celý příspěvek

     • alexa123
      15:39 08.01.2019

      Odpoveď na toto je v diskusii na konci článku. Pravdu povediac aj ja som si myslel, že je to výhodnejšie riešenie. ...Zobrazit celý příspěvek

      Odpoveď na toto je v diskusii na konci článku. Pravdu povediac aj ja som si myslel, že je to výhodnejšie riešenie.

      https://www.militarybox.cz/new... Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      22:11 15.01.2019

      Hodně nekvalitní článek úrovně semestrální práce bez jakyvkoli faktů narychlo spichnuté v opilosti den před odevzdáním, napsat že umístit motor vpředu je zajímavé ale chybné..... a ...Zobrazit celý příspěvek

      Hodně nekvalitní článek úrovně semestrální práce bez jakyvkoli faktů narychlo spichnuté v opilosti den před odevzdáním, napsat že umístit motor vpředu je zajímavé ale chybné..... a na základě čeho? Jako tady psal Jirosi že tam musí být slabší pancíř? Ten se aspoň obtěžoval vyplodit nějáký důvod, ikdyž zcestný. Ano Izraelští konstruktéři a tankoví dustojnící čerpající z mnohaletých bojových zkušeností vědí prd, pan Visinger si sedne večer ke kompu projede wiki sešmudlá do souvětí věci kterým nerozumí a označí odzkoušenou a funkční koncepci za chybnou, zajímalo by mne co pan Visingr projektujeSkrýt celý příspěvek

 • Lukas
  19:46 01.01.2019

  Damian R nie lubi Niemców a w szczególności niemieckiego przemysłu...
  Niech się cieszy że nie widział testów "M1A1 z pustyni"

  Damian R nie lubi Niemców a w szczególności niemieckiego przemysłu...
  Niech się cieszy że nie widział testów "M1A1 z pustyni"

  • Tecka
   20:14 01.01.2019

   Dokładnie..

   Dokładnie..

 • Tecka
  19:19 01.01.2019

  Taak... finalnie kwota będzie wyższa (niezależnie jak to się skończy) a Damian powinien dostać kopniak w tyłek .

  Taak... finalnie kwota będzie wyższa (niezależnie jak to się skończy) a Damian powinien dostać kopniak w tyłek .

 • dante1
  19:05 01.01.2019

  Tak u nás budeme řešit tanky stejně až tak za 6let.Je otázkou co v té době bude na trhu,u Leopardu vidím zásadní problém v tom že už nemá skoro žádnou hmotnostní rezervu pro ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak u nás budeme řešit tanky stejně až tak za 6let.Je otázkou co v té době bude na trhu,u Leopardu vidím zásadní problém v tom že už nemá skoro žádnou hmotnostní rezervu pro případné další modernizace.Možným řešením by byl ten hybrid Leo s věží Leclerc.No naše armáda se bohužel momentálně nachází ve stavu kdy musí akutně řešit jiné věci než tanky(ne že by se už nové nehodily) ale vrtulníky,radary,houfnice,minomety ale i třeba auta ,to jsou věci které se měly řešit už dávno.Skrýt celý příspěvek

 • Jara
  17:14 01.01.2019

  Nějaké modernizace T72 jsou stejný nesmysl jako paskvil Svatava .... Ted se zastavím u CSG a několikrát zmiňovaného SCARABU některými naivními přispěvovately označovanými za ...Zobrazit celý příspěvek

  Nějaké modernizace T72 jsou stejný nesmysl jako paskvil Svatava ....
  Ted se zastavím u CSG a několikrát zmiňovaného SCARABU některými naivními přispěvovately označovanými za modernizaci, ona je to jen generálka s pověšeným reaktivním pancířem SŘP z 80tek atd. Ona CSG ani není technologicky dle mého nějáké komplexnější modernizace schopna a její produkty tuto mojí predikci potvrzují, firmy co byly zapojeny do modernizace CZ už jsou některé v “kopru”.
  A na závěr o tom jakou bojovou hodnotu má nemodernizovaná T72 byť ve formě SCARABU nám odpověděla už první válka v Iráku že? Bojovou hodnotu má asi jako cvičný terčSkrýt celý příspěvek

  • skelet
   17:29 01.01.2019

   Prvná válka v Iráku nám ukázala, že je dobré mít dobrou taktiku a leteckou převahu :)
   Jinak tankové vojsko se bude řešit v roce 2025. To už bude Scarab dávno z katalogů CSG.

   Prvná válka v Iráku nám ukázala, že je dobré mít dobrou taktiku a leteckou převahu :)
   Jinak tankové vojsko se bude řešit v roce 2025. To už bude Scarab dávno z katalogů CSG.

  • Slavoslav
   17:47 01.01.2019

   tak treba povedat, ze hlavnou bojovou silou Ruskeho tankoveho vojska su prave modernizovane T72 (t90 nevynimajuc). Ano niekto moze podotknut, ze Rusko malo lepsie B ckove modely ...Zobrazit celý příspěvek

   tak treba povedat, ze hlavnou bojovou silou Ruskeho tankoveho vojska su prave modernizovane T72 (t90 nevynimajuc). Ano niekto moze podotknut, ze Rusko malo lepsie B ckove modely ale ani M-ka nemali tak zly pancier, aby sa stracali i na dnesnom bojisku. Ak mame verit tomu linku od Gibona tak porovnatelny s polskymi Leo a ja tomu kludne budem verit kedze pancier nikdy nebol problem sovietskych/ruskych strojov.

   Takze hlbkovo modernizovana verzia T72 ky, vybavena novym SRP ktory by dohanal stratu v stabilizacii kanona, ovesana pridavnym pancierovanim a modernym pristrojovym vybavenim by bola platnym strojom aj dnes a za vyse 114 mil ktore nasypy do jedneho Lea Poliaci by sa taketo nieco dalo zvladnut. Ale zmysel by mala tak 10-15 rokov dozadu a vo velkom, aby sa oplatilo vyvyjat aj novu municiu a dalsie veci s tym spojene.Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    17:57 01.01.2019

    Slávo jasně, ale tady se označuje za modernizaci scarab Což je nesmysl, stejně tak je nesmysl věřit že by CSG nějakou hloubkovou modernizaci byla schopná provést

    Slávo jasně, ale tady se označuje za modernizaci scarab Což je nesmysl, stejně tak je nesmysl věřit že by CSG nějakou hloubkovou modernizaci byla schopná provést

    • Slavoslav
     18:07 01.01.2019

     skor som reagoval na prvu vetu kde si odsudil vsetky modernizacie T72ky, ale zrejme doslo k nedorozumeniu A ano ked tak, tak sa bavime o modernizacii v rozsahu akou prejde Leo u ...Zobrazit celý příspěvek

     skor som reagoval na prvu vetu kde si odsudil vsetky modernizacie T72ky, ale zrejme doslo k nedorozumeniu

     A ano ked tak, tak sa bavime o modernizacii v rozsahu akou prejde Leo u Poliakov, nie vytiahnut zo skladu prestriekat nanovo a ovesat reaktivnym pancierom.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      18:15 01.01.2019

      Jo samozřejmě ten začátek mám trochu zavádějící, ano ruská 72ka B3 bude jistě na úrovni, o způsobilosti českých nebo slovenských firem udělat něco takového dost pochybuji nehledě ...Zobrazit celý příspěvek

      Jo samozřejmě ten začátek mám trochu zavádějící, ano ruská 72ka B3 bude jistě na úrovni, o způsobilosti českých nebo slovenských firem udělat něco takového dost pochybuji nehledě na to že by nás to vyšlo dráž než nové tankySkrýt celý příspěvek

     • Jara
      18:20 01.01.2019

      Tedy pro ČR a SR je modernizace T72 nesmysl;)

      Tedy pro ČR a SR je modernizace T72 nesmysl;)

     • Jara
      18:32 01.01.2019

      Ano palce dolů dostávám, ale nějak není nikdo schopný vytasit se s kloudným protiargumentem ...velice vtipné

      Ano palce dolů dostávám, ale nějak není nikdo schopný vytasit se s kloudným protiargumentem ...velice vtipné

     • Jara
      10:51 02.01.2019

      Z podvozků T72 vytvořit něco jako těžké a odolné OT využitelné v misích kdy tento druh techniky v ČR i SR žalostně chybí zainvestovat evoluci Dyny dálkové ovládaná stanice s těžkým ...Zobrazit celý příspěvek

      Z podvozků T72 vytvořit něco jako těžké a odolné OT využitelné v misích kdy tento druh techniky v ČR i SR žalostně chybí zainvestovat evoluci Dyny dálkové ovládaná stanice s těžkým kulometem prostor pro výsadek AO kosa a máme skvělé OT pro mise v Afghánistánu atd. A možná by to mělo i exportní úspěch na Ukrajině;)Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      10:58 02.01.2019

      Dostali by jsme tak jednak kompletní těžké a cenově dostupné OT s exportním potenciálem dále další exportní artiklem v podobě evoluce Dyny jako mod. Pancíře, případně zbraňové ...Zobrazit celý příspěvek

      Dostali by jsme tak jednak kompletní těžké a cenově dostupné OT s exportním potenciálem dále další exportní artiklem v podobě evoluce Dyny jako mod. Pancíře, případně zbraňové stanice, kterou by jsme v kooperaci se SR určitě zvládli na dobré úrovni a nabízet to i s Kosou ta má určitě také potenciálSkrýt celý příspěvek

     • Rase
      18:32 02.01.2019

      Jara: tak těžké OT na podvozku T-72 a podobně nabízí Rusové, Ukrajinci a vlastně i ti Izraelci, ale exportní potenciál u něj nikdy nebyl. Nebo byl, ale nevedl k prodeji. Spíš bych ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara:
      tak těžké OT na podvozku T-72 a podobně nabízí Rusové, Ukrajinci a vlastně i ti Izraelci, ale exportní potenciál u něj nikdy nebyl. Nebo byl, ale nevedl k prodeji. Spíš bych je využil jako základ k vyprošťovacím vozidlům pro nová BVP.Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      19:06 02.01.2019

      V ramci T72 a slovenskych realii, po nakupe novych tankov použiť podvozky T72 a osadit ich zdvojenou Turrou 30, na styl ruskeho Terminatora.
      ;-D

      V ramci T72 a slovenskych realii, po nakupe novych tankov použiť podvozky T72 a osadit ich zdvojenou Turrou 30, na styl ruskeho Terminatora.
      ;-D

     • Slavoslav
      19:22 02.01.2019

      Rase de facto len izraelci s Achzaritom. Tie Ukrajinske a Ruske verzie kde vysadok ide prielezmi v strope by som neratal. A robit taku radikalnu prestavbu na tych par podvozkoch ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase

      de facto len izraelci s Achzaritom. Tie Ukrajinske a Ruske verzie kde vysadok ide prielezmi v strope by som neratal. A robit taku radikalnu prestavbu na tych par podvozkoch co tu mame sa neoplati nijako.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      20:28 02.01.2019

      Rase vyprošťovák jasně proč ne koneckoncu ho už máme na základě M4kyCZ proč tedy neušetřit finance v rámci nové akvizice BVP kde se vehementně požaduje i vyprošťovací verze, ale ...Zobrazit celý příspěvek

      Rase vyprošťovák jasně proč ne koneckoncu ho už máme na základě M4kyCZ proč tedy neušetřit finance v rámci nové akvizice BVP kde se vehementně požaduje i vyprošťovací verze, ale úplně se sere na tolik potřebné minomet, proč nevyužít tento zavedený a robustní podvozek pro méně sofistikované podpůrné stroje? A i to OT by pro nás mohlo být výhodné a kdyby nemělo exportní úspěch mohly ho mít celky na něm použité ať už DYNA nebo Kosa, powerpack atd. mohlo by to dobře sloužit jako technologický demostrátor produktů českého zbrojařství samozřejmě tato moje úvaha počítá s tím že vývoj podpoří stát skrze VOP a VTÚ naše zbrojovky teda CSG žádnou vývojovou základnou nedisponuje, ale CSG by se nechala využít pro výrobu....Skrýt celý příspěvek

     • KOLT
      11:13 03.01.2019

      Izrael Merkavu IV do zahraničí prodává – nabízel ji tuším Kolumbii a Azerbajdžánu. ČR neoficiálně u IMI Merkavu poptávala, ale byla jim nabídnuta pouze Sabra (což je pro nás ještě ...Zobrazit celý příspěvek

      Izrael Merkavu IV do zahraničí prodává – nabízel ji tuším Kolumbii a Azerbajdžánu. ČR neoficiálně u IMI Merkavu poptávala, ale byla jim nabídnuta pouze Sabra (což je pro nás ještě větší kravina než modernizace T-72). Je možné, že v případě oficiální žádosti na úrovni vláda-vláda by to bylo jinak a Merkavu bychom koupit mohli. Cena by ovšem nebyla menší než u Leo 2A7... Jinak proti ní nic, maximálně ten krátký kanón by potřeboval upgrade na L55, protože nám mnohem spíš hrozí střet s protivníkem, který disponuje relevantním počtem moderních tanků.Skrýt celý příspěvek

     • Rase
      14:16 03.01.2019

      Jara: myslím že pokud by CSG chtělo ukázat na něčem novém, co dovede, tak se možná mohli plácnout přes kapsu a dopracovat projekt Wolfdog od Zetoru a hlavně vyrobit prototyp, který ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara:
      myslím že pokud by CSG chtělo ukázat na něčem novém, co dovede, tak se možná mohli plácnout přes kapsu a dopracovat projekt Wolfdog od Zetoru a hlavně vyrobit prototyp, který by se dal nabízet. Tedy stejný způsob jako u Rheinmetallu a jejich Lynxe. Upozorňuje že tím netvrdím, aby Wolfdoga kupovalo MO pro AČR. Nabízet jej zahraničním zájemcům je ale něco jiného (třeba kolem roku 2025). Ono by to těžké OT vlastně taky nebylo hned, ale pořád je základem jen T-72, což není nejlepší marketingový tah.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     19:08 01.01.2019

     pro naši armádu je v současnosti nákup jakéhokoliv tanku nesmyslem. A v roce 2025 bude jediný perspektivní MBT na trhu americký Abrams. Nad zbytkem budou viset otazníky.

     pro naši armádu je v současnosti nákup jakéhokoliv tanku nesmyslem. A v roce 2025 bude jediný perspektivní MBT na trhu americký Abrams. Nad zbytkem budou viset otazníky.

     • Jara
      19:29 01.01.2019

      Abrams jak jste na to přišel ?

      Abrams jak jste na to přišel ?

     • skelet
      19:41 01.01.2019

      Jara, protože USA jej chtějí provozovat do roku 2045, čemuž odpovídá i to množství. Leclerců je málo (byť by se mi u nás líbily), Leoše už jsou na hranici modernizovatelnosti ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara, protože USA jej chtějí provozovat do roku 2045, čemuž odpovídá i to množství. Leclerců je málo (byť by se mi u nás líbily), Leoše už jsou na hranici modernizovatelnosti (munice v korbě, nabíječ, přetěžovaný podvozek), Chall2 je taky mimo.
      Samo jsou tu ještě tanky mimo NATO, jako K2 a Type 10 (turecký Altaj nezvažuju ani v náznaku).Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      19:45 01.01.2019

      Nemyslím si že ný výběr byl tak omezený ono to bude velká politika a zatím nejlépe by s toho vyšel asi leo 2, to nic nemění na tom že K2 nebo merkava jsou dle mého mnohem ...Zobrazit celý příspěvek

      Nemyslím si že ný výběr byl tak omezený ono to bude velká politika a zatím nejlépe by s toho vyšel asi leo 2, to nic nemění na tom že K2 nebo merkava jsou dle mého mnohem povedenejší stroje než tandem leo2 abrams s čehož abrams se svým leteckým motorem mi rozhodně nejlíp nevycházíSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      19:49 01.01.2019

      Tak Leoš je rozšířený hlavně kvůli tomu, že byl za hubičku. A pokud si nakoupíme u Němců BVP, tak bychom asi měli Francii zalepit ústa jinou zakázkou. Tanky, letadla, radary. Ideál ...Zobrazit celý příspěvek

      Tak Leoš je rozšířený hlavně kvůli tomu, že byl za hubičku. A pokud si nakoupíme u Němců BVP, tak bychom asi měli Francii zalepit ústa jinou zakázkou. Tanky, letadla, radary. Ideál by asi byly ony tanky.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      20:19 01.01.2019

      Ano píšete rozumně bohužel naše politická reprezentace se zabývá žabomyšími spory o tom kdo je větší zloděj a myslí si že vliv se získává hloupím kývánim na socialistické nesmysly ...Zobrazit celý příspěvek

      Ano píšete rozumně bohužel naše politická reprezentace se zabývá žabomyšími spory o tom kdo je větší zloděj a myslí si že vliv se získává hloupím kývánim na socialistické nesmysly v europarlamentu, ne vliv se kupuje a vy to dobře chápete, nicméně u Francouzů je dost na výběr čím jim udělat radost a na to u nich utrácet je třeba nejdříve vydělat a nebál bych se získat jiné partnery mimo EU a třeba i NATO, ano svádím diskuzi k Izraely tam je z čeho vybírat a po kooperaci s jejich zbrojařstvím bych byl všemi deseti, na druhé straně by s nějákou úzskou spoluprací s evropským členem NATO mohli profitovat i Izraelci kdy kdy by i ostatní členové NATO, EU mohli slyšet na technickou podporu Izraelských zbraní uvnitř NATO.
      To by byl ovšem dlouhodobý cíl, který ný chtěl ambiciózní politicko strategickou koncepci, které naši představitelé asi nejsou schopniSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:27 01.01.2019

      dá se předpokládát, že naše radary, a následně i protiletadlový systém, dostane Izrael, čímž rozlobíme francouzský Thales, čímž dáme do ruky určité politické karty do ruky ...Zobrazit celý příspěvek

      dá se předpokládát, že naše radary, a následně i protiletadlový systém, dostane Izrael, čímž rozlobíme francouzský Thales, čímž dáme do ruky určité politické karty do ruky potápějícímu se Macronkovi.
      Takže tam budou zbývat jen letadla a tanky.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      20:38 01.01.2019

      Marconovy přeji brzský politický konec:)) A ano s těmi radary/pvo to vypadá na Izrael, ale co třeba francouzské vrtulníky, letadla, PTŘS, meteory, a ani třeba Rafale nebo nový ...Zobrazit celý příspěvek

      Marconovy přeji brzský politický konec:))
      A ano s těmi radary/pvo to vypadá na Izrael, ale co třeba francouzské vrtulníky, letadla, PTŘS, meteory, a ani třeba Rafale nebo nový vyvíjený stihač, zkratka je toho hodně co může Francie nabídnoutSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      22:23 01.01.2019

      Skelet: "Leoše už jsou na hranici modernizovatelnosti (munice v korbě, nabíječ, přetěžovaný podvozek)," Podle čeho vycházíš z konce další modernizovatelnosti L2? Ve skutečnosti, ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: "Leoše už jsou na hranici modernizovatelnosti (munice v korbě, nabíječ, přetěžovaný podvozek),"
      Podle čeho vycházíš z konce další modernizovatelnosti L2?

      Ve skutečnosti, to že ho osadí stejným kanonem jako bude v L3 se dá brát jako jistota. Zda stejné vylepšení obdrží i třeba Leclerky, K2 nebo Type 10 bych moc nespoléhal.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      23:54 01.01.2019

      Jara v realu to budou asi ty vrtulniky. Stihacky budou bud F-16 nebo Gripeny. Vse ostatni bude mimo nase financni moznosti (ne nakup, ale provoz). Jirosi: leos uz mele z ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara v realu to budou asi ty vrtulniky. Stihacky budou bud F-16 nebo Gripeny. Vse ostatni bude mimo nase financni moznosti (ne nakup, ale provoz).
      Jirosi: leos uz mele z posledniho. Vi to prakticky vsichni, a proto se vyviji novy Leos. To ze se mozna osadi stotricitkou je hezke, ale v realu ji zatim nema, az nez ji bude mit, tak to bude obstarozniprumerny tank bez budoucnosti.
      Ja nespoleham na zadny tank, jedinou perspektivu ze soucaanych tanku ma jen Abrams. Bo rok 2045 a jsou jich tisice. Leosu ma hlavni tahou malo a zbytek si pojede po svem.Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      07:31 02.01.2019

      Jirosi: je Vám známo že Leclerc střílel už i ze 140ky? A u K9 jasně proklamují možnost vyšší ráže a jelikož používají např nab.automat Leclercu tak jim to věřím, při zvětšování ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi: je Vám známo že Leclerc střílel už i ze 140ky? A u K9 jasně proklamují možnost vyšší ráže a jelikož používají např nab.automat Leclercu tak jim to věřím, při zvětšování ráže vás limituje právě ten nabíječ ono se to nezdá ale i 130 kový náboj značně “ ztěžkne” natož pak 140kaSkrýt celý příspěvek

     • balm
      09:11 02.01.2019

      Nákup tanků M1A2 Abrams nebyl a nebude nikdy perspektivní záležitostí, protože exportované verze nesnesou srovnání s verzemi určené výhradně pro US Army. Ani s prakticky ...Zobrazit celý příspěvek

      Nákup tanků M1A2 Abrams nebyl a nebude nikdy perspektivní záležitostí, protože exportované verze nesnesou srovnání s verzemi určené výhradně pro US Army. Ani s prakticky neomezenými finančními zdroji nezískáte konkurence schopný tank. Stačí se podívat na saudské verze tanků M1A2 Abrams s podřadným pancéřováním a ochranou posádky. Ostatně ani Austrálie nezískala srovnatelnou úroveň ochrany.

      Výhledově se perspektivně jeví Leopard 2A7+ s modulárním pancéřováním a korejský K2 Black Panter. Představa, že by AČR získala možnost koupit od Izraele tanky Merkava IV příliš reálná není a žádný jiný těžký tank k dispozici není. Nesmím zapomínat na Type10 s parametry pokrývající nejlépe potřeby AČR, ale prakticky nedosažitelný.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:50 02.01.2019

      Skelet: A proto vyměnily ve verzi A7 celý podvozek(když to už nejde)? Jara: To že tank dostane nový kanon, znamená, že to někdo zaplatí. Jenže nejen v prototypu, ale v seriové ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: A proto vyměnily ve verzi A7 celý podvozek(když to už nejde)?

      Jara: To že tank dostane nový kanon, znamená, že to někdo zaplatí.
      Jenže nejen v prototypu, ale v seriové výrobě "updatu".
      Francie může přejít na nový L3, a K2/Type 10 jsou od problémů Evropy daleko. Takže nemusí nový kanon reflektovat vůbec.

      Jinak k tomu Abramsu se bavíte o M1A3, v té době.
      https://www.armadninoviny.cz/m... Skrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:53 02.01.2019

      Zdravím do USandEj Ono s tou merkavou by to tak nereálné nebylo, zatím nikdo ani ofiko o nabídky nežádal a peníze nesmrdí nikomu obzvlášť ne Izraelcům, ale jak jsem psal výše také ...Zobrazit celý příspěvek

      Zdravím do USandEj
      Ono s tou merkavou by to tak nereálné nebylo, zatím nikdo ani ofiko o nabídky nežádal a peníze nesmrdí nikomu obzvlášť ne Izraelcům, ale jak jsem psal výše také vnímám nejreálněji L2 a to i z ekonomicko hospodářského hlediskaSkrýt celý příspěvek

     • Jara
      09:58 02.01.2019

      Jirosi ano typické čecháčkovství zas se k měkomu větří a doufat že ušetříme halířek...ne obranu si musíme zaplatit sami. Takže je třeba znovu vyzbrojit armádu a to bude stát hoodně ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi ano typické čecháčkovství zas se k měkomu větří a doufat že ušetříme halířek...ne obranu si musíme zaplatit sami. Takže je třeba znovu vyzbrojit armádu a to bude stát hoodně po 30 ti letém spaní se není čemu divit jen je nutné z toho získat i ekonomické a průmyslové benefity! Časy českých “pepíků” musí skončitSkrýt celý příspěvek

     • balm
      11:25 02.01.2019

      @Jara ( 09:53 02.01.2019) Izrael dovoluje exportovat pouze jednotlivé komponenty a některé části systému. Nejsou-li podmínky změněny, platí přísný zákaz vývozu tanků, klíčových ...Zobrazit celý příspěvek

      @Jara ( 09:53 02.01.2019)
      Izrael dovoluje exportovat pouze jednotlivé komponenty a některé části systému. Nejsou-li podmínky změněny, platí přísný zákaz vývozu tanků, klíčových systému i pancéřování. Nedivím se, vývoj Merkava IV stál Izrael enormní prostředky, včetně krve vojáků.

      Nelze popřít skutečnost, že Merkava se vyvinula pro jediného zákazníka do jedinečných podmínek, ale ve všech směrech se jedná o nejlepší tank v oblasti ochrany posádky. Lidské zdroje AČR jsou velmi omezené a špičková ochrana by měla být na prvním místě.

      P.S.: Vše nej do nového roku
      P.P.S.: Jet lagSkrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:27 02.01.2019

      Balm: obávám se, že se mýlíš. Ono nejde o odolnost, ale o podporu. Abrams je tank s kterým jeho mateřská armáda počítá hluboko do 21století v obrovském množství. To u Leoše ...Zobrazit celý příspěvek

      Balm: obávám se, že se mýlíš. Ono nejde o odolnost, ale o podporu. Abrams je tank s kterým jeho mateřská armáda počítá hluboko do 21století v obrovském množství. To u Leoše neplatí. Bundeswehr ho má pár stovek a jeho množství moc navyšovat nebude. Spíše se dá očekávat, že jej bude vyřazovat Leošem třetím. Takže se s Leošem dostaneme do podobné situace jako s našimi téčky, aneb každý uživatel si v modenrizaci pojede na vlastní pěst. Poláci, Turci a ˇŘekové si pojedou po vlastní linii, Maďaři se budou drbat za ušima a nějak to flikovat (a nenalhávejme si, že bychom to neflikovali jinak). V tomto je Leošdruhý mnohem méně perspektivnější, než Abrams, K2 nebo Merkava. Je tak roven onomu Leclercu.
      Jirosi: nový podvozek musel dostat, protože ten původní praskal. A i tak jde po netu šuškanda, že praská nadále. Zatím se pouze deklaruje, že další modernizace dostane onu stotřicítku. Ale to je na úrovni deklarace, že polské T-72 mohou dostat stodvacítku. Otázkou je kdo to objedná a jestli to někdo objedná. Navíc to bude znamenat jistojistě i novou věž, takže vlastně většinu tanku zahodíš. No a to už můžeš rovnou objednat onen hybrid Leclercu a Leoše, kde aspoň ušetříš na výplatě na nabíječe.
      Já chápu český syndrom "VW group", kdy všechno z Říše je megasuper, ale ono to většinou není ani super, na tož megasuper.Skrýt celý příspěvek

     • balm
      12:54 02.01.2019

      @Skelet 12:27 02.01.2019 Obávám se, že nemýlím, protože veškerá podpora v budoucnosti se týká výhradně tanků US Army, nikoliv rozličných exportní verzí. Rozdíl v podvozcích, ...Zobrazit celý příspěvek

      @Skelet 12:27 02.01.2019
      Obávám se, že nemýlím, protože veškerá podpora v budoucnosti se týká výhradně tanků US Army, nikoliv rozličných exportní verzí. Rozdíl v podvozcích, korbě, pancéřování ... ochuzený uran výhradně pro USA, Austrálie dostala maximálně titan a hodně se diskutuje o tom, jestli dosahuje stejné balistické ochrany jako HAP3 (USA), no-name placebo pláty pro Saudy (+ blízký východ).

      Dodatečné pancéřování vyvinuté pro US Army podléhá exportním zákazům a každá dodatečná ochrana a modernizace se musí uplácat na koleni uživatele. Samozřejmě musíš poprosit.

      Ne, z toho všeho co jsem o M1A2 načetl, tak exportní verze nečeká žádná velká budoucnost.Skrýt celý příspěvek

     • royal
      12:59 02.01.2019

      Francouzi můžou dostat třeba připravovanou zakázku na UAV (Thales Watchkeeper aka klon Hermes 450), dále nahrazení PLŘS (Meteor) nebo v budoucnu nahrazení Mi-171 (Airbus). Izraelci ...Zobrazit celý příspěvek

      Francouzi můžou dostat třeba připravovanou zakázku na UAV (Thales Watchkeeper aka klon Hermes 450), dále nahrazení PLŘS (Meteor) nebo v budoucnu nahrazení Mi-171 (Airbus). Izraelci dostanou PTŘS (Spike LR2) a PVO (Spyder + MADR radary). U tanků pořád tajně doufám v K2 (popř. Type 10), ale obávám se že skončíme s Leoparda 2A7 EU na leasing.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:59 02.01.2019

      Balm což tě bude u ostatních tanků trápit taky. Taky to budeš "flikovat". Podstatný je ovšem rozvoj elektroniky, kde budeš mít určitou garanci kompatibility, a tedy že to nebudeš ...Zobrazit celý příspěvek

      Balm což tě bude u ostatních tanků trápit taky. Taky to budeš "flikovat". Podstatný je ovšem rozvoj elektroniky, kde budeš mít určitou garanci kompatibility, a tedy že to nebudeš muset flikovat sám.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      19:25 02.01.2019

      balm Izrael Merkavu ponukal do Juznej Ameriky takze ten predaj nie je az tak nemozny. Ohladom Abramsov aj vykuchany pancier bez ochudobneneho uranu bude este stale na +- urovni ...Zobrazit celý příspěvek

      balm

      Izrael Merkavu ponukal do Juznej Ameriky takze ten predaj nie je az tak nemozny. Ohladom Abramsov aj vykuchany pancier bez ochudobneneho uranu bude este stale na +- urovni dalsich konkurentov. Bude horsi od US verzii, ale nie horsi ako konkurencia. Tie hrubky (odhadovane, presne hodnoty vonku nie su) su tam porovnatelne s konkurenciou, alebo v prospech Abramsu a na exportnych verziach mas porovnatelne materialy ako pozuiva konkurencia snad s vynimkou JaponcovSkrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:28 03.01.2019

      Jara: Koupit tank nebo koupit tank a nechat si do nej. osadit jiný kanon bude celkem zajímavý cenový rozdíl. Krom toho budeme mít zase něco super, ale totálně mimo jako ty ...Zobrazit celý příspěvek

      Jara: Koupit tank nebo koupit tank a nechat si do nej. osadit jiný kanon bude celkem zajímavý cenový rozdíl. Krom toho budeme mít zase něco super, ale totálně mimo jako ty T-72M4CZ.

      Skelet: Jsou dvě varianty, Německé L2 dostanou modenizaci a půjdou do záloh, nebo je prodají. Jenže než se rozkoukáš tak si je koupí Poláci, nebo někdo kdo nemá hlavu v písku, případně oblacích (K2, Type 10, Merkava). A v ACR bude dále sloužit T-72M1+Dana, však není kam spěchat.
      Podle mně byla teď ideální šance navýšit na dvojnásobek ten Madarský kontrakt. A bylo by zdaleka vystaráno.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:33 03.01.2019

      Skelet: Rozvoj elektroniky je opravdu podstatný! Ale ještě podstatnější je, aby si tu novou elektroniku snadno namontoval do tanku (věže). A tam prostě exceluje L2, Abrams. Tedy ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Rozvoj elektroniky je opravdu podstatný! Ale ještě podstatnější je, aby si tu novou elektroniku snadno namontoval do tanku (věže). A tam prostě exceluje L2, Abrams. Tedy tanky z velkou a prostornou věží.
      Přesně na to dojíždí T-72. Sice super kompaktní tank, ale vše je podřízeno jedinému cíly. Pokud chceš tank modernizovat čeká tě peklo.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      12:32 03.01.2019

      jirosi: 1) připojení k maďarskému nákupu Leošů znamená, že musíš škrtnout nějakou akvizici, která je teď na pořadu dne. Co bys tedy škrtnul? 2) Pokud nakoupíš Leoše, tak je ti u ...Zobrazit celý příspěvek

      jirosi:
      1) připojení k maďarskému nákupu Leošů znamená, že musíš škrtnout nějakou akvizici, která je teď na pořadu dne. Co bys tedy škrtnul?
      2) Pokud nakoupíš Leoše, tak je ti u koudele, že si nadbytečné Leoše nakoupí Poláci. Spíše bude jen hořce plakat nad tím, že sis ty Leoše nakoupil sám (neb modernizace bude ve stylu každý sám za sebe). Aneb nepochopil jsi zhola co jsem psal.
      3) modernizace T-72 neprosazuju, když tak jejich přestavbu na jiné účely. Tedy účelově odkláníš debatu jinam

      Tedy opět za potvrzení toho, že Abrams je v podstatě jediný současný MBT v NATO s jistou perspektivou ;)
      Jinak k té 130mm.. není to standardní ráže a asi dlouho nebude (pokud vůbec kdy bude). Kde se bere jistota, že ji vůbec někdo kdy zavede a nebude to nějaká exotická ráže?
      To je jako bychom vzali naše T-72, přestavěli je na obdobu Jagdtigerů s kanónem ráže 140mm.. takový výstřel do neznáma.. já vím, já vím.. Němci deklarují, že si je nakoupí.. za dvacet let..Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      19:25 03.01.2019

      Skelet: 1) Co se zkusit zamyslet nad časovou posloupnosti. Napřed jdou dodávky Maďarsku pak nám, platby jdou rozvrstvit do více let. Případně platit ve chvílí dodávek. Nepřebývají ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: 1) Co se zkusit zamyslet nad časovou posloupnosti. Napřed jdou dodávky Maďarsku pak nám, platby jdou rozvrstvit do více let. Případně platit ve chvílí dodávek. Nepřebývají na MO každý rok prachy
      2) Nikoliv, protože tím ti zůstane zachován logistický řetězec pro tyto tanky. V podstatě by zůstane v provozu stejný počet jako dnes, a nebudeš závislý čistě na dodávkách pro ACR, jako v případě T-72.
      Podvozky T-72 jsou právě problém, protože jejich zachováním akorát vytváříš logistický problém, bez ohledu na to čím je osadíš.

      Abrams je sice modernizovaný, ale jak tu bylo poznamenáno USA Army. A to co dostává ona se ve stejné kvalitě neprodává. Takže, budeš mít stejný vnějšek a uvnitř jen to co ti dovolí. Tedy tady zůstaneš skutečné sám, ze svou jedinečnou modifikaci. Protože nikdo se další Abrams v okolí nechystá kupovat, a ani je nemá zavedené. Asi jako stále snění o K2,..Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      20:12 03.01.2019

      ad 1) zírám.. takže ty navrhuješ objednat tank, který budeme odebírat a platit až za šest let? Takže za šest let budeme dostávat od výrobce v podstatě zastaralou verzi? Odvážná ...Zobrazit celý příspěvek

      ad 1) zírám.. takže ty navrhuješ objednat tank, který budeme odebírat a platit až za šest let? Takže za šest let budeme dostávat od výrobce v podstatě zastaralou verzi? Odvážná myšlenka
      ad 2) právěže nesmysl. Bez hlavního uživatele (Bundeswehr) se ti ten řetězec rozpadne na lokální modernizace. Takže pokud se pak nepřilepíš na nějakého velkého uživatele (v našem prostoru asi Polsko), tak jsi v dupce.
      ad3) i kdyby ses rozkrájel, tak Abrams má ze současných MBT jako jediný zajištěnou perspektivu rozvoje.

      toliko k überLeošovi, hezké poluce všem :)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:09 04.01.2019

      I nová BVP budeme vyrábět 5. let a nikdo to neřeší. To bylo obrazně, nejspíše by to netrvalo celých 6. let. Ale třeba 4 roky. Což už není žádná zátěž pro rozpočet. To si trošku ...Zobrazit celý příspěvek

      I nová BVP budeme vyrábět 5. let a nikdo to neřeší. To bylo obrazně, nejspíše by to netrvalo celých 6. let. Ale třeba 4 roky. Což už není žádná zátěž pro rozpočet.
      To si trošku pleteš. Armáda USA vyhlásila rozvoj technologiii, aby jim vydržel do roku 2045. Co bude dál se neví. Bohužel USA army může v roce 2030 říct, že se jim libí L3, a že ho chtějí do 5 let začít vyrábět v Americké verzi. A v roce 2040-45 nemusí být v USA Army jediný Abrams. A co bude dělat CR? Přiklánět se k největšímu uživateli Abramsů co zbyl Saudská Arabie?Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:39 04.01.2019

      Jirosi 1) je rozdíl jestli zahájím výrobu nových BVP a jejich výroba potrvá x-let, přičemž se výroba může aktualizovat dle potřeb. Něco jiného je, když objednám v roce 2019 tank ...Zobrazit celý příspěvek

      Jirosi
      1) je rozdíl jestli zahájím výrobu nových BVP a jejich výroba potrvá x-let, přičemž se výroba může aktualizovat dle potřeb. Něco jiného je, když objednám v roce 2019 tank Leopard 2A7 s tím, že se začne zavádět až od roku 2025, protože dříve na něj nebudou prostředky (počítat s přebytkem rozpočtu ministerstva obrany je krom obyčejně hloupá myšlenka hodná ČSSD). Protože v roce 2025 dostanu první kus tanku poplatného roku 2019, protože smlouva.
      2) ano, po dvaceti letech od "zavedení" Abramsu nastane situace, že v tom můžeme být sami.. wow.. o deset let později, než deklaruje Německo .. wow..Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      14:21 04.01.2019

      Dobře a jakou modifikaci Abrams tu obhajuješ ty?
      "Modernizace SEPv3 je v podstatě skok v elektronice z roku 2005 (M1A2 Abrams SEPv2) do roku 2015 (M1A2 Abrams SEPv3)"

      Dobře a jakou modifikaci Abrams tu obhajuješ ty?
      "Modernizace SEPv3 je v podstatě skok v elektronice z roku 2005 (M1A2 Abrams SEPv2) do roku 2015 (M1A2 Abrams SEPv3)"

     • Jirosi
      14:30 04.01.2019

      Po 20.letech? Pokud nepůjdeme do nabídky z Madary, tak spíše počítej s tím, že v roce 2025 se maximálně vypíše výběrové řízení. První tank uvidíš 27-30. A to se štěstím. Přitom USA ...Zobrazit celý příspěvek

      Po 20.letech? Pokud nepůjdeme do nabídky z Madary, tak spíše počítej s tím, že v roce 2025 se maximálně vypíše výběrové řízení. První tank uvidíš 27-30. A to se štěstím. Přitom USA nové nevyrábí jen repasuje.
      Ale stále si neodpověděl, kdo bude tím provozovatel v okolí kdo nám pomůže udržet ten řetězec dodavatelů z USA.
      Přitom mi budeme dostávat starou modifikaci(protože smlouva), přitom USA už pokud bude dále z Abrams pokračovat, by měla mít novou po roce 2030.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      16:39 04.01.2019

      1) k Maďarsku se nepřidáme. Není na to vůle, finance a ani legislativa. Smiř se s tím. 2) Pkud bychom zahájili hledání nového tanku od roku 2025 (může být, ale i nemusí), tak Leoš ...Zobrazit celý příspěvek

      1) k Maďarsku se nepřidáme. Není na to vůle, finance a ani legislativa. Smiř se s tím.
      2) Pkud bychom zahájili hledání nového tanku od roku 2025 (může být, ale i nemusí), tak Leoš dva má před sebou deset let (protože Leoš 3 je deklarován na rok 2035), a Abrams dvacet let (do roku 2045).
      3) Já neprosazuji žádnou verzi Abramsu. Víš proč? Protože říkám, že má největší perspektivu, nikoliv že je to ideální tank. A za další.. já nevím, jakou verzi tanku Abrams bude nabízena v roce 2025.

      Já z Leopardu 2 nemám na rozdíl od jiných žádné poluce. Má na 21.století archaický způsob nabíjení, starší verze se v boji extra nepředvedly, vyvíjí je stát, který nemá prakticky žádné zkušenosti z bojem.
      A hlavně, to poslední co AČR musí řešit jsou tanky. Potřebuje vyřešit tisíce jiných a podstatnějších věcí.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:12 05.01.2019

      Skelet: Tohle není zrovna novinka. MO hraje mrtvého brouka, aby si mohlo potom vybrat samo "horší produkt za větší peníze". Takže nevíš jakou verzi chceš objednat, podovozek bude ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: Tohle není zrovna novinka. MO hraje mrtvého brouka, aby si mohlo potom vybrat samo "horší produkt za větší peníze".

      Takže nevíš jakou verzi chceš objednat, podovozek bude repasovaný, nevíš zda armada USA provede modernizaci, ... atd. Zato víš, že v Evropě by se stala CR velice rychle jediným uživatelem drahého tanku, který má výrobní závody na druhé straně světa.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      11:22 05.01.2019

      "Má na 21.století archaický způsob nabíjení,"

      Jak se liší nabíjení L2 od nabíjení v Abrams?
      Oba dva tanky mají nabíječe, který bere náboje z oddělené schránky.

      "Má na 21.století archaický způsob nabíjení,"

      Jak se liší nabíjení L2 od nabíjení v Abrams?
      Oba dva tanky mají nabíječe, který bere náboje z oddělené schránky.

     • skelet
      21:01 05.01.2019

      Poslouchaj Jirosi.. oni věděj jakou verzi Abramsu bude nabízena a vyráběna po roce 2025? Kontaktujou Grohmanna bude mít internetový trhák, který převezme i NY Times! A ano, nabíječ ...Zobrazit celý příspěvek

      Poslouchaj Jirosi.. oni věděj jakou verzi Abramsu bude nabízena a vyráběna po roce 2025? Kontaktujou Grohmanna bude mít internetový trhák, který převezme i NY Times!
      A ano, nabíječ je brutální archaismus.
      Přeji příjemné orgie nad fotkou Leopardu ;)Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      09:00 06.01.2019

      Skelet: A co si tak přečíst články co už jsou. Další baliček vylepšení USA Army plánuje na 2030. Takže jaká verze bude k dispozici do té doby? Překvapivě ta stará. A to ještě není ...Zobrazit celý příspěvek

      Skelet: A co si tak přečíst články co už jsou. Další baliček vylepšení USA Army plánuje na 2030. Takže jaká verze bude k dispozici do té doby? Překvapivě ta stará. A to ještě není napsáno, že ho zavedou a nezačnou přecházet na jiné vozidlo.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      10:23 06.01.2019

      Jirosi proc kazdym svym protiargumentem mi davas za pravdu?
      Dalsi debata nad tim zastaravajicim sedesati tunovym srotem me nudi

      Jirosi proc kazdym svym protiargumentem mi davas za pravdu?
      Dalsi debata nad tim zastaravajicim sedesati tunovym srotem me nudi

     • Jirosi
      08:39 07.01.2019

      M1 Abrams a2... 63,1 t, stále má nabíječe... L2a6... 62 tun, stále má nabíječe... Takže stále nechápu, kde ti dávám za pravdu. Když ani jedna strana neoznámila modernizaci do roku ...Zobrazit celý příspěvek

      M1 Abrams a2... 63,1 t, stále má nabíječe...
      L2a6... 62 tun, stále má nabíječe...

      Takže stále nechápu, kde ti dávám za pravdu. Když ani jedna strana neoznámila modernizaci do roku 2025. Takže by mně zajímalo, v čem ti dávám za pravdu. I když u L2 už existuje A7, případně EU varianta.
      A stále tu máme ten problém, z provozovatelem M1. Stejně tak víme, že dostaneme za svoje peníze jen slabší verzi. Což ty poměrně dost ignoruješ. Tedy Abrams zatím v každém faktoru vychází hůře, nebo steně, než L2.Skrýt celý příspěvek

     • skelet
      11:18 07.01.2019

      to je těžký, když ti uniká podstata toho o čem se bavím :)
      za mě definitivní konec

      to je těžký, když ti uniká podstata toho o čem se bavím :)
      za mě definitivní konec

     • balm
      17:05 07.01.2019

      @skelet 11:18 07.01.2019 O bláhové naději, že někdo v USA bude dlouhodobě podporovat exportní verze tanků a pokud ano, dostane se k zákazníkovi výhradně zastaralá a podřadná ...Zobrazit celý příspěvek

      @skelet 11:18 07.01.2019

      O bláhové naději, že někdo v USA bude dlouhodobě podporovat exportní verze tanků a pokud ano, dostane se k zákazníkovi výhradně zastaralá a podřadná technika. To vše za stejnou cenu, za kterou můžete udržovat např.: Leopard 2A7+ (KWM). Pro příklad, osobně nejsem fanouškem Leopardu a už vůbec ne stejné verze, jako Bundeswehr (tedy EURO verze), jenže z aktuální nabídky v horizontu 5 - 10 let prostě nic dalšího (lepšího) k dispozici není a upřímně pochybuji, že bychom dosáhli na K2 Black Panter ... nota bene ve stejné kvalitě a úrovni, jako armáda JK. Identická situace by nastala i při případném odprodeji Merkava IV atd. Možná tak Ruské T-14 Armata, popř.: exportní verze T-90MS. Ruské zbraně nejsou v rámci NATO žádoucí a stejně používají dnes již zastaralé systémy Thales (Francie). Tak či onak, vyjde to stejně, protože v dalších 15 - 20 letech nic moc lepšího než udržovaná a modernizovaná verze L2A7+ nebude. Nevěřím, že Leopard 3 přijde do sériové výroby dříve, než za 15 let za přijatelnou cenu. Pro naše potřeby bude Leopard 2A7+ stačit i za 30 - 40 let s možností modernizovat alespoň elektronické, elektrooptické systémy a autonomní zpracování dat, které je ve vývoji pro L2A7+ (představeno jako prototyp na Eurosatory 2010) společně s novými modulárními variantami pancéřování, podvozku apod.

      Zachování řetězců se udržuje v souladu s potřebami výhradně majoritního zákazníka, tedy ozbrojených sil USA. Nikdo nebude udržovat nákladné řetězce pro zákazníky, kteří odebírají maximálně jednotky kusů. O tom, že byste dostal stejnou elektroniku, elekrooptiku, senzory, aktivní ochranu, systém sdílení informací a autonomní systémy třídění informací. Na to rychle zapomeňte.

      Dopadnete úplně stejně, jen s vyššími náklady, logistickými problémy a podřadné verze. To vše za předpokladu, že Uncle Sam svolí vůbec k nějakému upgrade. Z Evropské produkce získáte modernější s menší cenou a komplikacemi.

      Máte právo na vlastní názor, ale nesnažte se přesvědčovat ostatní, že je jediný správný.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      06:27 08.01.2019

      Balm: Více méně souhlas. Ona už dnešní realita, kdy výrobci L2 vyrábí modifikace pro L2, bez ohledu na objednávku vs M1 - kde nové verze jsou jen pokud USA zaplatí, dost ...Zobrazit celý příspěvek

      Balm: Více méně souhlas. Ona už dnešní realita, kdy výrobci L2 vyrábí modifikace pro L2, bez ohledu na objednávku vs M1 - kde nové verze jsou jen pokud USA zaplatí, dost naznačuje.
      Přitom v Evropě je stále dost státu co by i po vyřazení L2 na západě, ty lepší kusy koupily. Takže jich tu bude stále jezdit velice podobný počet.
      A to ještě stále je možná varianta, že projekt L3 skončí jen osazením nové věžě na podvozky L2...Skrýt celý příspěvek

  • Arthur
   17:58 01.01.2019

   Uvidíme ako ovplyvní Poľská a Maďarská akvizícia 44 ks Leopadr 2A7+... či to na SK nebude nejaká tzv. "národiarska" barlička aj na hlbšiu modernizáciu T-72M1. Samozrejme AČR ...Zobrazit celý příspěvek

   Uvidíme ako ovplyvní Poľská a Maďarská akvizícia 44 ks Leopadr 2A7+... či to na SK nebude nejaká tzv. "národiarska" barlička aj na hlbšiu modernizáciu T-72M1.

   Samozrejme AČR modernizácia v podobe T-72M4CZ nech je mementom ako sa to z ekonomického hľadiska nemodernizuje to už potom radšej tie Leopardy a pod.

   Otázka teda na SK znie ako to bude s tým opätovným oživením. Ja len upozorňujem, že za slovným spojením opätovným oživením sa môže skrývať generálna oprava prípadne generálna oprava s ľahšou modernizáciou tj. slovami Gibona cit. "T72M1 sa idu zuschopnit s lahkou modernizaciou v zmysle vymeny techniky, ktoru z roku '86 uz nezozenies."

   Ak by som si mal tipnúť tak tým opätovným oživením môže byť niečo v podobe ekvivalentu modernizácie BVP-M za cca max. ~1.5 mil EUR / kus tj. cca 38,64 mil CZK / ks viď. Polská modernizácia tankob T-72M1 v podobe verzií (hĺbková PT-17 za cca 7 mil zlotých = 1,63 EUR za 1 kus a “povrchová” PT-91M2 za cca 4 mil zlotých = 930 000 EUR za 1 kus).

   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p...
   zdroj: https://www.armadninoviny.cz/p...

   Paralely z vojnou v Zálive nie sú vôbec na miete, pričom Problém je v tom, že zgenerálkované / modernizované T-72M1 sa na Leopardy 2A7+ ani chytať nemusia pretože ich súper resp. nepriateľ podľa obrannej doktríny NATO sedí v tankoch T-..Skrýt celý příspěvek

   • Scotty
    18:42 01.01.2019

    Problém je že i lehce modernizovaná T72M1 se absolutně nechytá ani ta ruské modernizace T72B3 o T90 ani nemluvě. ´Řekněme že pro rovnocenný boj s T72B3 potřebujete T72 který bude ...Zobrazit celý příspěvek

    Problém je že i lehce modernizovaná T72M1 se absolutně nechytá ani ta ruské modernizace T72B3 o T90 ani nemluvě. ´Řekněme že pro rovnocenný boj s T72B3 potřebujete T72 který bude modernizován alespoň na úroveň M4CZ nebo lepší.
    Otázka je, má pro naše menší armády dnes taková modernizace smysl?Skrýt celý příspěvek

    • Slavoslav
     19:04 01.01.2019

     samostatne urcite nie. Slovensko, Cesko a Polsko spolu? tam uz hej kedze objemy by boli zaujimave, ale realita spolocneho projektu takehoto rozsahu kde by zakonite hralo Polsko ...Zobrazit celý příspěvek

     samostatne urcite nie.

     Slovensko, Cesko a Polsko spolu? tam uz hej kedze objemy by boli zaujimave, ale realita spolocneho projektu takehoto rozsahu kde by zakonite hralo Polsko (objemy pre ich armadu) prve husle sa blizi k nuleSkrýt celý příspěvek

     • Scotty
      19:20 01.01.2019

      Problém je že Polsko bude tlačit na co nejnižší cenu takže nějaká propracovaná modernizace nehrozí. Navíc takové řešení zakonzervuje tenhle stav na dalších řekněme 10-15 let. ...Zobrazit celý příspěvek

      Problém je že Polsko bude tlačit na co nejnižší cenu takže nějaká propracovaná modernizace nehrozí.
      Navíc takové řešení zakonzervuje tenhle stav na dalších řekněme 10-15 let.
      Takové řešení je vhodné pro Polsko které nemá prostředky na výměnu všech svých tanků. Ovšem Česko a Slovensko v téhle situaci není.Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      19:47 01.01.2019

      S Poľskom by to musel byť iba nejaký barter inak to nevidím. ČR/SR by som videl skôr keďže zbrojný priemysel tu je vcelku prepojný pričom obe vlády tu "papúškujú mantru" o zapojení ...Zobrazit celý příspěvek

      S Poľskom by to musel byť iba nejaký barter inak to nevidím.
      ČR/SR by som videl skôr keďže zbrojný priemysel tu je vcelku prepojný pričom obe vlády tu "papúškujú mantru" o zapojení čo najviac domáceho obranného a bezpečnostného priemyslu.

      Naviac efektivita modernizácie T-72M4CZ nie je dobrý príklad modernizovať pre OSSR, pričom opäť do nich idete vzhľadom na ich technický stav vrážať finančné prostriedky podľa modernizačných projektov AČR a Záměru NGŠ AČR k výstavbě AČR z 10.7.2018 a modernizovať ich na ďalších 15 rokov životnosti. Ale 30 ks T-72M4CZ určite nestačí pre ťažkú mech. brigádu.Skrýt celý příspěvek

     • Slavoslav
      19:48 01.01.2019

      no ved prave preto pisem, ze sanca na realizovatelnost je nulova (ani CR so SR by sa nedohodli keby na to prislo). Ostatne v terajsej dobe to aj tak zmysel uz velmi nedava, 15-20 ...Zobrazit celý příspěvek

      no ved prave preto pisem, ze sanca na realizovatelnost je nulova (ani CR so SR by sa nedohodli keby na to prislo). Ostatne v terajsej dobe to aj tak zmysel uz velmi nedava, 15-20 rokov dozadu by to bolo ine no doba pokrocilaSkrýt celý příspěvek

     • Arthur
      20:30 01.01.2019

      Máme 2019, v Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030 sa tanky obmena tankovej techniky začína riešiť ako príprava projektu v 2024 ...Zobrazit celý příspěvek

      Máme 2019, v Dlhodobom pláne rozvoja obrany s dôrazom na výstavbu a rozvoj OSSR s výhľadom do roku 2030 sa tanky obmena tankovej techniky začína riešiť ako príprava projektu v 2024 - 2025 pričom dodávky sú naplánované od 2026 (256 mil EUR).
      Toľko plán (pričom už dnes ten plán len v časti viacúčelové taktické lietadlá F-16V block 70/72 je MÍNUS -500 mil EUR).

      Takže AČR zrejme do tejto doby zmodernizuje 30 ks T-72M4CZ a OSSR zrejme len opätovne oživia generálnymi opravami - zuschopnením s ľahkou modernizáciou v zmysle výmeny techniky, ktoru z roku '86-89 už nezožnú súčasných 22 ks T-72M1 zrejme však tie skôr tie "nedotknuté", "zakonzervované" z úloženiek.
      A ako som uviedol vyššie jediné čo ich môže nakopnúť modernizovať tie T-72M1 na nejaký hybrid T-72M2 Moderna/Scarab je to ako investujú do tankového vojska Poľsko a nanjnovšie aj Maďarsko... lebo 2026 je ešte hodne ďaleko.
      Tak či onak ak bude mať Česko Slovenko spolu 52 ks tankov tak je to naozaj ... (píííp)

      P.S. hlavne, že 22 pilotov bude mať top 14 stíhačiek...Skrýt celý příspěvek

     • Gibon
      15:59 02.01.2019

      Prosim Vas za "modernizaciou" nasich T72 nehladajte nic ine ako ich zuschopnenie. Nikto nejde obstarat ekvivalent T72M4CZ ani T72B3. Pri poslednom cviceni ostrych strelieb sa ...Zobrazit celý příspěvek

      Prosim Vas za "modernizaciou" nasich T72 nehladajte nic ine ako ich zuschopnenie. Nikto nejde obstarat ekvivalent T72M4CZ ani T72B3.

      Pri poslednom cviceni ostrych strelieb sa vacsina posadok na strelnicu ani nedostala a nasledne ani nevystrelila. Vystrelilo si skutocne len zopar posadok, pre rozne poruchy na technike.
      Takyto stav je neziaduci a debaty o tom, ci vykonavat udrzbu na hlavnom bojovom prostriedku 2mbr. je scestna. Kym nepridu nove, udrzbu je nutne vykonavat.
      Cenu sa takuto opravu by som odhadoval vyrazne nizsiu ako 1,5mil€ pri BVP-M. T72 nedostanu novu vezu a kanon.
      Je nutne pre udrzanie sposobilosti aby v Trebišove mali na čom cvičiť, kym pridu nove tanky.

      Ak pridu podla planu, stale je to plan. A ako hovori prislovie, ked chces pana Boha rozosmiat, povedz mu o svojich planoch. Z planu modernizacie OSSR je mozne povazovat za iste len to co uz bolo podpisane - UH60M, C27J, BVP-M, Zuzana 2, Delsys, F-16, vystroj vojaka za 13 mil€ (plan rata so 45mil€)

      Sekera 0,5mld€ z nakupu novych stihacov bola vladou vyrovnana v naraste prostriedkov pre MOSR na roky 2019-2021 v sume 0,98mld€Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    11:59 02.01.2019

    Arthur - budem vám oponovať a zároveň budem veriť,že ak sa budú v budúcnosti riešiť tanky,tak to bude dúfam Leopard 2A7+ -ak tede nebude niečo nové,európske a ekonomicky ...Zobrazit celý příspěvek

    Arthur - budem vám oponovať a zároveň budem veriť,že ak sa budú v budúcnosti riešiť tanky,tak to bude dúfam Leopard 2A7+ -ak tede nebude niečo nové,európske a ekonomicky dostupné...

    už žiadne modernizácie t-72 v naších (sk/cz) podmienkach...modernizovať môžu krajiny ako nemecko,francúzsko,možno ešte poľsko a podobne...na tých naších pár kusov tankov to nemá význam a aj keby to bola top modernizácia,tak nemáme politickú silu to ponújať a následne pretlačiť niekde v zahraničí-viď predaj "domácich" zbrojárenských produktov...

    a hlavne je rozdiel keď sa "doma" zo 100% na vývoj - 90% niekde "stratí" a keď sa napr. v nemecku "stratí" zo 100% možno 20% .čísla som len tak strelil-ak by sa toho zas niekto chytil-ale myslím že vystihujú národnú mentalitu...Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     12:42 02.01.2019

     Sorry, ale to sú všeobecné frázy pričom fundamentálne s Vami súhlasím, ale vždy je to o ľuďoch. A áno ak to robia straky tak to potom tak vypadá a je úplne jedno kde na svete.

     Sorry, ale to sú všeobecné frázy pričom fundamentálne s Vami súhlasím, ale vždy je to o ľuďoch. A áno ak to robia straky tak to potom tak vypadá a je úplne jedno kde na svete.

     • HEKTOR
      13:04 02.01.2019

      áno suhlasím,je to o luďoch...a práve preto že máme mentalitu akú máme,tak jednotlivé rezorty štátu vyzerajú ako vyzerajú...a práve preto dopadla napr. slovenská úprava vozidiel ...Zobrazit celý příspěvek

      áno suhlasím,je to o luďoch...a práve preto že máme mentalitu akú máme,tak jednotlivé rezorty štátu vyzerajú ako vyzerajú...a práve preto dopadla napr. slovenská úprava vozidiel iveco ako dopadla...

      ako osobne by som bol štastný keby sme si tu dokázali vyvinúť a následne vyrobiť čokolvek,ale bohužial neni to možné...Skrýt celý příspěvek

   • HEKTOR
    12:10 02.01.2019

    Arthur - a zase sme pri tom - P.S. hlavne, že 22 pilotov bude mať top 14 stíhačiek... nie,22 pilotov bude mať KONEČNE 14 stíhačiek porovnatelných s partnermi v nato ...TOP by to ...Zobrazit celý příspěvek

    Arthur - a zase sme pri tom - P.S. hlavne, že 22 pilotov bude mať top 14 stíhačiek...

    nie,22 pilotov bude mať KONEČNE 14 stíhačiek porovnatelných s partnermi v nato ...TOP by to bolo,keby sme kúpili f-22...

    ak to dáme obrátene tak by to bolo cca 50ks napr. toho Leo 2A7+ pre "pár" tankistov a letectvo bude postavené na pár ks mig-29...

    na všetko sa roky sralo,tak nás to teraz dobehlo a je treba kúpiť všetko...Skrýt celý příspěvek

    • Arthur
     12:55 02.01.2019

     F-22 za už nevyrábajú takže asi nie a F-35 bolo v našich podmienkach ako keby ste dali priemernému slovenskému dôchodcovi lamborghini Gallardo... nie, 22 pilotov nebude mať ...Zobrazit celý příspěvek

     F-22 za už nevyrábajú takže asi nie a F-35 bolo v našich podmienkach ako keby ste dali priemernému slovenskému dôchodcovi lamborghini Gallardo...

     nie, 22 pilotov nebude mať konečne 14 stíhačiek porovnatelných s partnermi v nato, ale ak vyčleníme F-35 partnerov s NATO, tak 22 pilotov bude mať TOP stíhačky v rámci európskej časti NATO !

     nič netreba otáčať stačí si položiť odpovedať, ktorá spôsobilosť resp. či pozemné alebo vzdušné sily sú tie a) na ktoré budú niesť ťarchu pri ochrane územnej celistvosti SR a b) ktoré po nás vyžaduje NATO, k čomu sme sa zaviazali (ťažká mechanizovaná brigáda).

     s posledným odsekom súhlasím s dovetkom, že to treba obstarať transparentne, hospodárne a efektívne.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      13:22 02.01.2019

      hej,viem že výroba f-22 bola už ukončená,napísal som to ako príklad... ale ak vyčleníte f-35 partnerov z nato,tak kto/čo vám ostane.?? :) HU+CZ idú riešiť náhradu, bulhari kupujú ...Zobrazit celý příspěvek

      hej,viem že výroba f-22 bola už ukončená,napísal som to ako príklad...

      ale ak vyčleníte f-35 partnerov z nato,tak kto/čo vám ostane.?? :)
      HU+CZ idú riešiť náhradu, bulhari kupujú tiež f-16 block70,poliaci pokukujú po f-35...tak ešte ostáva napr. rumunsko,chorvátsko,albánsko...
      stále to tu opakujem dokola-vyberali sme z f-16 block70 a gripen c....

      a ktorá spôsobilosť bude niesť ťarchu je ťažko dopredu povedať,lebo ako možu zostreliť 14ks f-16,tak tak isto môžu zničiť 50ks tankov...
      ako bolo už tu spomenuté dôležitá je aj vzdušná prevaha a aj taktika...

      a ten závazok k ťažkej brigáde-ako som tu už 1x písal,je na smiech...pokial nebude dodržiavaný hlavný príspevok - príspevok 2% percentá na obranu...Skrýt celý příspěvek

     • Arthur
      14:07 02.01.2019

      HEKTOR NATO má tč. 29 členov ak vyjmeme USA a Kanada (bez F-35) tak európskych je 27 členov pričom F-35 má len Holandsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko a Turecko tj. 5 ...Zobrazit celý příspěvek

      HEKTOR

      NATO má tč. 29 členov ak vyjmeme USA a Kanada (bez F-35) tak európskych je 27 členov pričom F-35 má len Holandsko, Nórsko, Spojené kráľovstvo, Taliansko a Turecko tj. 5 štátov + Dánsko má objednávku.Skrýt celý příspěvek

     • HEKTOR
      14:51 02.01.2019

      Arthur - a keď odstránime členov nato bez letectva...a keď odstránime krajiny ktoré som spomínal že riešia už náhradu -česko,maďarsko,polsko...krajiny ako rumunsko a chorvatsko ...Zobrazit celý příspěvek

      Arthur - a keď odstránime členov nato bez letectva...a keď odstránime krajiny ktoré som spomínal že riešia už náhradu -česko,maďarsko,polsko...krajiny ako rumunsko a chorvatsko ktoré volili inú cestu...ďalej mínus francúzi (rafale)...a samozrejme krajiny ktoré majú eurofighter,tak potom ostáva už len pár krajin ktoré túto vec ešte asi budú riešiť...

      osobne neviem porovnať rafale,eurofighter vs f-16 block 70...takže nemôžem povedať že f-16 je až tak top...

      a keďže to kupujeme minimálne na 30r ,tak stále budem tvrdiť že sme nevybrali zle...Skrýt celý příspěvek

  • Jilex
   12:41 02.01.2019

   Místo nějaké modernizace T-72 , která by stála asi 150 mil. Kč/kus (modernizace T-72M4CZ) by bylo výhodnější koupit typ BM OPLOT v ceně cca 100 mil. Kč/kus a všechny ...Zobrazit celý příspěvek

   Místo nějaké modernizace T-72 , která by stála asi 150 mil. Kč/kus (modernizace T-72M4CZ) by bylo výhodnější koupit typ BM OPLOT v ceně cca 100 mil. Kč/kus a všechny nemodernizované T-72 prodat třeba CSG.Skrýt celý příspěvek

 • RiMr71
  15:39 01.01.2019

  ...abysme na ty polské Leopardy jednu nešli se šavlemi! :)

  Koneckonců, vrchní velitel ozbr. sil je na šavle mistr :)

  ...abysme na ty polské Leopardy jednu nešli se šavlemi! :)

  Koneckonců, vrchní velitel ozbr. sil je na šavle mistr :)

 • lemkin
  14:07 01.01.2019

  Ještě bych si dovolil poznamenat, že náš pidi počet techniky je doprovázen také pidi počtem lidí, čili nákup Leošů2 způsobí snížení počtu osádek o 25%. S lidma to už asi lepší ...Zobrazit celý příspěvek

  Ještě bych si dovolil poznamenat, že náš pidi počet techniky je doprovázen také pidi počtem lidí, čili nákup Leošů2 způsobí snížení počtu osádek o 25%. S lidma to už asi lepší nebude, proto:

  Je nutné šetřit obsluhu a pořídit tank s automatickým nabijákem.

  Další problém bude asi i pidi rozpočet a přiznejme si upřímně má větší bojovou hodnotu cca 100Ks T-72M5CZ SCARAB ULTIMATE EDITION by CSG nebo 30 Leopardů na operák? Prostě vytáhněme ty naše konzervy, udělejme z nich zase použitelné tanky a odložme problém o dalších 15let - bůh ví co trh přinese.

  AČR tragicky chybí jakákoliv úderná schopnost ušetřené peníze za zázemí pro tank co neunesou ani naše mosty, raději přesuňme do nákupu nových houfnic, případně návratu RM70/Vampiru.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   15:18 01.01.2019

   No nevím, nábor do armáda se poslední roky docela daří. Takže argument že by nebylo možné sehnat dalších 30-60 nabíječů dost dobře neobstojí. Přestavba T72M1 na verzi alespoň ...Zobrazit celý příspěvek

   No nevím, nábor do armáda se poslední roky docela daří. Takže argument že by nebylo možné sehnat dalších 30-60 nabíječů dost dobře neobstojí.
   Přestavba T72M1 na verzi alespoň T72M4CZ nebo lepší taky není zadarmo. Armáda dělá v podstatě to co navrhuješ, opraví stávající T72M4CZ aby mohli sloužit zhruba do roku 2025. Co bude potom asi nikdo momentálně neví. Doufám že potom pošlou všechny T72 do šrotu a nakoupí plnohodnotný MBT.
   Popravdě jsem čekal kdo zase vytáhne mosty. Nákup Leopardu2 Polskem a Maďarskem víceméně potvrzuje že to není problém. Oboje jsou to státy bývalé VS a provoz Leopardu zjevně není problém.Skrýt celý příspěvek

 • Lukas
  11:05 01.01.2019

  Witam w nowym roku Korekta informacji nie 2,7 bo są już dwa aneksy i modernizacja 142 leopardów będzie kosztować 3,1 miliarda złotych Z czego niecałe 1.5 miliarda złotych to ...Zobrazit celý příspěvek

  Witam w nowym roku

  Korekta informacji nie 2,7 bo są już dwa aneksy i modernizacja 142 leopardów będzie kosztować 3,1 miliarda złotych
  Z czego niecałe 1.5 miliarda złotych to koszt modernizacji czołgów.
  Reszta to koszt budowy centrum serwisowo-obsługowego (nowa hala, urządzenia diagnostyczne, szkolenie personelu), zakup zapasu części.

  PL zrezygnowała z członkostwa w klubie LeoBen - chcemy samodzielnie zabezpieczać eksploatacje czołgów (jak na przykład Szwajcarzy )

  I to kosztuje ale jest to najważniejszy element programu.Skrýt celý příspěvek

 • skelet
  22:35 31.12.2018

  tož... už bychom měli koupit jeden vzorek Leošedruhého a začít do něj vymýšlet automat nebo jinou náhradu za nabíječe :) Jinak jsem zvědav zda se časem potvrdí nebo vyvrátí ...Zobrazit celý příspěvek

  tož... už bychom měli koupit jeden vzorek Leošedruhého a začít do něj vymýšlet automat nebo jinou náhradu za nabíječe :)
  Jinak jsem zvědav zda se časem potvrdí nebo vyvrátí šuškandy o tom, že podvozek 2A7 má problémy zvládnout hmotnost tanku.Skrýt celý příspěvek

  • Scotty
   08:51 01.01.2019

   Taková úprava je už na světě, Leo2 s věží Leclercu. Možná je to cesta k plnohodnotné modernizaci Leo2A4 které mají omezenou nosnost podvozku. Na polské modernizaci je vidět že ...Zobrazit celý příspěvek

   Taková úprava je už na světě, Leo2 s věží Leclercu. Možná je to cesta k plnohodnotné modernizaci Leo2A4 které mají omezenou nosnost podvozku.
   Na polské modernizaci je vidět že nosnost podvozku spotřebovali na přídavném pancéřování věže a podvozek zůstal beze změn.Skrýt celý příspěvek

   • tomas.kotnour
    09:37 01.01.2019

    Dzin na palba.cz dohledal tyto údaje M1A2SEPv2 má hmotnost věže 24,4 tuny a korby s podvozkem 38,7 tuny. Co se týká dalších potom (přibližné) hodnoty Leclerc S1 - 18,5/36 tun S2 ...Zobrazit celý příspěvek

    Dzin na palba.cz dohledal tyto údaje

    M1A2SEPv2 má hmotnost věže 24,4 tuny a korby s podvozkem 38,7 tuny.

    Co se týká dalších potom (přibližné) hodnoty

    Leclerc
    S1 - 18,5/36 tun
    S2 - 18,5/37,5 tun
    XXI - 20,5/37,5 tun

    Leopard 2
    2A4 - 16/39 tun
    2A5 - 20,7/39 tun
    2A6 - 21/39 tun
    2A6M - 21/41,5 tun

    Podle toho to vypadá, že prostor pro nějakou úsporu hmotnosti není.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     10:12 01.01.2019

     Takže jediná výhoda spojení Leopardu a Leclercu je úspora jednoho člena posádky. Škoda, Leo2A4 je tedy pro rozsáhlejší modernizace prakticky nepoužitelný.

     Takže jediná výhoda spojení Leopardu a Leclercu je úspora jednoho člena posádky. Škoda, Leo2A4 je tedy pro rozsáhlejší modernizace prakticky nepoužitelný.

     • skelet
      11:57 01.01.2019

      no vypadá to, že nákup něčeho jiného, než nových 2A7 nepřináší žádný posun (vztaženo pouze pro AČR a čistě na Leoše). A jestli BVP vyhrají Němci, tak v rámci reál politik bychom ...Zobrazit celý příspěvek

      no vypadá to, že nákup něčeho jiného, než nových 2A7 nepřináší žádný posun (vztaženo pouze pro AČR a čistě na Leoše).
      A jestli BVP vyhrají Němci, tak v rámci reál politik bychom měli podrbat za ouškem i makronku.Skrýt celý příspěvek

    • PavolR
     15:35 01.01.2019

     Slovenská veža T-21 vyvíjaná so spoločnosťou Giat je v základe asi o 3 tony ľahšia, než veža Leclercu. Je to síce za cenu slabšieho predného panciera, ale to možno zčasti ...Zobrazit celý příspěvek

     Slovenská veža T-21 vyvíjaná so spoločnosťou Giat je v základe asi o 3 tony ľahšia, než veža Leclercu. Je to síce za cenu slabšieho predného panciera, ale to možno zčasti eliminovať pokročilejším prídavným pancierovaním:
     http://www.tanksim.com/topic9.... Skrýt celý příspěvek

     • Wirbelwind
      21:00 01.01.2019

      Pancier proti modernejsim ATGM nema vela sanci (Kornet ma uz cca 20 rokov napr), z boku prakticky ziadnu. Takze funkcna aktivna obrana vie zasadnym sposobom zvysit zivotnost tanku ...Zobrazit celý příspěvek

      Pancier proti modernejsim ATGM nema vela sanci (Kornet ma uz cca 20 rokov napr), z boku prakticky ziadnu. Takze funkcna aktivna obrana vie zasadnym sposobom zvysit zivotnost tanku voci hrozbe tohto typu. Moderne ATGM su relativne velmi jednoduche na obsluhu a ich cena v porovnani s tankom je zanedbatelna. Tiez netreba zabudat na pocty znicenych tankov v Irackej vojne, kde vozidla Bradley s ATGM TOW zneskodnili viac cielov ako tanky M1. Z tohto pohladu radsej nejaku hmotnost usetrit na pancieri a nasadit aktivnu ochranu.Skrýt celý příspěvek

  • Rase
   15:39 01.01.2019

   Myslím že není třeba "znovu vymýšlet kolo", Němci mají brzo představit robotické nabíjecí rameno pro Leopardy. Stejný způsob má být použit u Abramsů. Akorát u Lea moc nechápu, jak ...Zobrazit celý příspěvek

   Myslím že není třeba "znovu vymýšlet kolo", Němci mají brzo představit robotické nabíjecí rameno pro Leopardy. Stejný způsob má být použit u Abramsů. Akorát u Lea moc nechápu, jak chtějí doplňovat munici z korby, po té co vystřílí onu munici ve věži.Skrýt celý příspěvek

   • skelet
    17:28 01.01.2019

    jednoduše.. modernizační potenciál Leošedruhého je stejný jako u T-72. Tedy roven nule.

    jednoduše.. modernizační potenciál Leošedruhého je stejný jako u T-72. Tedy roven nule.

    • Scotty
     20:51 01.01.2019

     Pořád je tu teoretická možnost že věž budoucího evropského MBT půjde osadit i na podvozek Leo2. To je ovšem značně nejisté.

     Pořád je tu teoretická možnost že věž budoucího evropského MBT půjde osadit i na podvozek Leo2. To je ovšem značně nejisté.

   • PavolR
    19:59 01.01.2019

    Predsa tak ako Leclerc - ten vezie tiež muníciu aj v korbe a zjavne to doteraz nikomu nevadilo.

    Predsa tak ako Leclerc - ten vezie tiež muníciu aj v korbe a zjavne to doteraz nikomu nevadilo.

 • Jara
  20:08 31.12.2018

  Ad aktivní ochrana... Supr věc, převedl bych to na takový příklad bezpečnostních pásů a airbagů dohromady fungují skvěle kdy bych airbagy přirovnal k aktivní ochraně a pásy k ...Zobrazit celý příspěvek

  Ad aktivní ochrana...
  Supr věc, převedl bych to na takový příklad bezpečnostních pásů a airbagů dohromady fungují skvěle kdy bych airbagy přirovnal k aktivní ochraně a pásy k pancíři, tedy můžete jezdit jen s pásy, ale airbag vám skokově zvedne šanci přežít srážku, zkuste se ale nepřipoutat a při srážce vám airbag urazí hlavu....
  A jsme zas u IDF ano nejsme v pásmu Gazy, ale kde budou probíhat nejpravděpodobněji budoucí bitvy? Nic alá Kursk se již konat pravděpodobně nebude a jsme zase u IDF kteří už dlouho bojují bitvy budoucnosti zkuste jim říci že merkava Jo zbytečně těžká ....
  Důraz na snižování hmotnosti je pochopitelný u expedičních sil US army u armád střední Evropy je zbytečný, mi těžko budem posílat naše těžké jednotky do bitev o zdroje a vliv nejsme velmoci starejme se o vlastní obranuSkrýt celý příspěvek

 • Jara
  19:31 31.12.2018

  Tank má nezastupitelnou úlohu na bojišti a ne jenom tank proti tanku, stačí se podívat kde a jak Izrael nasazuje své merkavi.... tendence nahradit tank lehčími platformami tady už ...Zobrazit celý příspěvek

  Tank má nezastupitelnou úlohu na bojišti a ne jenom tank proti tanku, stačí se podívat kde a jak Izrael nasazuje své merkavi.... tendence nahradit tank lehčími platformami tady už několikrát byla, stačí si projet projekty US army a třeba i ty Německé ze kterých se zrodila puma.
  Vyřazení tanků je další krok k domobraně a né armádě!
  A úplně nemístné je snění o zavedení lehkého tanku kdy si asi někdo plete co znamená palebná podpora a co jet na hrotu útočícího jednotek byť se pročesávají městskými ulicemi dnešních konfliktů. A aktivní ochrana? Ano super věc, ale to neznamená že se můžete zbavit pancíře, ale já tomu vůbec nerozumím však ani Izraelci nevědí co dělají, plitvají penězi a prostředky když jejich merkavi a namery váží skoro 70 tun vždyť mají trophy tak proč nejezdit rovnou kabriolety že?
  Pointa? Výmýšlet jakékoliv taktiky natož nějáké obrněné nesmysly bez jakývkoli zkušeností je nesmysl, stačí se inspirovat tam kde je vše dávno prověřenoSkrýt celý příspěvek

  • semtam
   20:16 31.12.2018

   Je Silvestr, tak jenom již v krátkosti. Proč zavádět střední (nikoliv lehký tank) si očividně nepochopil. Nejde o náhradu MBT, proto píšu, že v rámci AČR by existoval ještě prapor ...Zobrazit celý příspěvek

   Je Silvestr, tak jenom již v krátkosti. Proč zavádět střední (nikoliv lehký tank) si očividně nepochopil. Nejde o náhradu MBT, proto píšu, že v rámci AČR by existoval ještě prapor či 2 prapory MBT. Střední tank je cesta jak snížit náklady na pořízení nových MBT či spíše rozšířit možnosti tanků v armádě. Velikost 1-2 praporů MBT je zatraceně málo a pokud bychom si měli vzít za příklad Izrael, tak 7 mil. země má ve výzbroji několik set kusů a další stovky jsou v rezervě. Tak na to asi nemáme.
   Střední tank (nikoliv lehký) je jen cesta jak navýšit počet tanků v armádě aby měli smysl a nejednalo se jen o udržování schopností, někteří to už bohužel považují za normální stav.
   Mimochodem pokud se podíváme, kdo má největší zkušenosti z bojů ve městech, tak je to Sýrie a Irák a pro zajímavost v Rusku má vzniknout tank pro městský boj, jež bude mít zkrácený kanon a menší zásobu munice (jen karusel 22 kusů).
   Střední tank plně nenahrazuje MBT, ale je to ekonomické řešení, které může zastoupit MBT v mnoha směrech. Jak jsem již psal, pro mnohé úkoly je MBT předimenzovaný a tudíž nákladný.
   A pokud by jsme chtěli provádět operace takového rázu, že MBT budou na hrotu útočících jednotek, tak se ptám, kdo bude chránit boky útočících jednotek? Pokud také MBT, tak doporučuji mít v arsenálu min. 300 kusů. Kde vezmem na tu srandu peníze?Skrýt celý příspěvek

   • Jara
    20:25 31.12.2018

    Ok Ok doplnit MBT levnější platformou proč ne jen bývám podrážděný z neustálého osekáváni schopností AČR. Jsme zase u toho že není potřeba vymýšlet něco speciálního vozidla palebné ...Zobrazit celý příspěvek

    Ok Ok doplnit MBT levnější platformou proč ne jen bývám podrážděný z neustálého osekáváni schopností AČR. Jsme zase u toho že není potřeba vymýšlet něco speciálního vozidla palebné podpory jsou standardem jen AČR je ve svém konceptu nemá stejně jako raketomety, není možné ale tyhle nedostatky skloňovat ve stejném odstavci jako MBTSkrýt celý příspěvek

   • Jirosi
    10:19 01.01.2019

    ACR má jedny prostředky, takže buď se koupí A, nebo B. Nejsou peníze na koupi A+B, nejsou vojáci na osazeni A+B současně, ani na zajištění logistiky. Více vojáků mít nebudeš, ...Zobrazit celý příspěvek

    ACR má jedny prostředky, takže buď se koupí A, nebo B. Nejsou peníze na koupi A+B, nejsou vojáci na osazeni A+B současně, ani na zajištění logistiky.
    Více vojáků mít nebudeš, případně se budou využívat k jiné činnosti. Proto jsme v NATO. To má jen v našem okolí více jak 300 ks L2... A kdo je bude chránit, právě ti vojáci co by si použil do vozidel palebné podpory. Jenže v jiných jednotkách. Případně jednotky cizích států.


    Vadí ti osekanost řešení v ACR, a přitom nákupem Středního tanku(vozidla palebné podpory). Tento stav zakonzervuješ na 40.let. Pokud se vyrobí a zavede prakticky nikdo ho nekoupí. Kdo koupil modernizaci T 72, at naši nebo tu Polskou, Slovenskou, atd. Prostě zapomeňte na V4 a podobné úchylárny, co jen umožňují tahání peněz z daňových poplatníku na předem mrtvé projekty.

    Za to už tu dávno mohli jezdit L2, a teď se jen mohli vytáhnout na standart A6/A7. A právě díky tomu by byl ten prostor pro nákup vašich "vozidel palebné podpory". Jenže zvolila se jiná cesta, takže musíme řešit jiné problémy.Skrýt celý příspěvek

    • skelet
     12:16 01.01.2019

     ignoruješ jeden podstatný fakt .. tankové vojsko se mělo dle Bílé knihy rušit. Což znamená, že i kdybychom místo T-72 měli Leoše, tak už by je vlády dávno prodaly. Neb poptávka po ...Zobrazit celý příspěvek

     ignoruješ jeden podstatný fakt .. tankové vojsko se mělo dle Bílé knihy rušit. Což znamená, že i kdybychom místo T-72 měli Leoše, tak už by je vlády dávno prodaly. Neb poptávka po Leoších je větší jak nabídka.Skrýt celý příspěvek

     • Jirosi
      08:41 07.01.2019

      Takže, bychom měli ty peníze za prodej. Rušit se mělo, jen to rozhodnutí bylo vydáno za jedná vlády do období další vlády. Kdy se situace změnila. Takže by z toho prodeje sešlo. ...Zobrazit celý příspěvek

      Takže, bychom měli ty peníze za prodej.
      Rušit se mělo, jen to rozhodnutí bylo vydáno za jedná vlády do období další vlády. Kdy se situace změnila. Takže by z toho prodeje sešlo. To jaksi ignoruješ ty.Skrýt celý příspěvek

 • Arthur
  18:36 31.12.2018

  Som zvedavý koľko tankov T-72M1 prejde GO a ľahkou modernizáciou v rámci OSSR pre ťažkú mechanizovanú brigádu.

  Som zvedavý koľko tankov T-72M1 prejde GO a ľahkou modernizáciou v rámci OSSR pre ťažkú mechanizovanú brigádu.

  • Proxy
   19:45 31.12.2018

   Napad mě, že by polská modernizace T-72 mohla přijít na kus levněji, pokud by odkoupili také ty české a slovenské. Současně by nás to "upsalo" k jinému řešení.

   Napad mě, že by polská modernizace T-72 mohla přijít na kus levněji, pokud by odkoupili také ty české a slovenské. Současně by nás to "upsalo" k jinému řešení.

 • astor
  18:19 31.12.2018

  Jen ať se polští nacionalisti pěkně ekonomicky vyčerpají nákupy drahých hraček na zabíjení, ať již u svých velkých bratrů a nebo nejasnými požadavky na svůj zbrojní průmysl. ...Zobrazit celý příspěvek

  Jen ať se polští nacionalisti pěkně ekonomicky vyčerpají nákupy drahých hraček na zabíjení, ať již u svých velkých bratrů a nebo nejasnými požadavky na svůj zbrojní průmysl. Alespoň se zaměstnají splácením svých dluhů na několik generací a přestanou snít o tažení na Moskvu. Roztříštěnost používaného střeliva a jeho vzájemná nekompabilita má taky něco do sebe. A to ještě nepřišly ty jihokorejské tanky, případně jejich podvozky! Nepřátelé Rzeci pospolitej se musí tetelit blahem z vrnění papírového tygra!Skrýt celý příspěvek

  • Gibon
   18:32 31.12.2018

   No kolko si jej uz vypil? Vodecky stolichnaya?

   No kolko si jej uz vypil? Vodecky stolichnaya?

  • Torong
   19:01 31.12.2018

   Tys musel slušně chlastat. Ale je dobré slyšet rusofily kvičet. Ještě by to chtělo chovat se stejně jako Polsko.

   Tys musel slušně chlastat. Ale je dobré slyšet rusofily kvičet. Ještě by to chtělo chovat se stejně jako Polsko.

 • semtam
  18:18 31.12.2018

  Scotty Smyslem tohoto tanku je jednak společné sdílení technických celků s novými BVP. To je už myslím dost velká výhoda. Za další počet pořizovaných kusů není tolik osekán ...Zobrazit celý příspěvek

  Scotty

  Smyslem tohoto tanku je jednak společné sdílení technických celků s novými BVP. To je už myslím dost velká výhoda. Za další počet pořizovaných kusů není tolik osekán cenou a provozem jako u nových MBT, proto jejich počet se může vyhoupnout k 100 kusům a výše. Dle reálných potřeb by jsme mohli disponovat od 120 do 200 kusů, vše záleží na počtu MBT v AČR.

  Co se týká sdílení v rámci NATO, tak tato vozidla bude jedno z nejméně náročných. Už vzhledem k tomu, že budou mít společnou základnu s BVP a ostatní díly budou již někde zavedené. Příklad Leo2, sice je to stále jeden a ten samý tank, problém je ovšem, jak se s postupem času dělají modernizace, tak vlastně každá země má jiný Leopard. V NATO to nefunguje jako tehdy ve VS, kdy český tankista sednul do bulharského tanku a mimo znaku na pancíři nepoznal rozdíl. Nasaditelnost v rámci zahraničních operací je tento tank opět ve výhodě díky své nízké hmotnosti a nenáročnosti servisního zázemí a hlavně bude sdílet alespoň něco co jin členská země, to takový Maďarský a Polský tankista si tak maximálně mohou vyměnit zkušenosti (přeháním, ale chápete tu pointu) Další příklad: V Afghánistánu, by jsme jej mohli využít možná i efektivněji než Leo2 s nižšími náklady. Díky terénu je tento tank ve výhodě oproti MBT a na čelící hrozby je MBT předimenzován.

  Pro vaši kontrolní otázku zní odpověď někdy za první republiky. Ovšem nechápu smysl vaší kontrolní otázky, protože tento tank se nestaví na zelené louce. Jak píši, my by jsme "jen" upravili podvozek z BVP, věž by se koupila. Tank by se osadil českou aktivní a pasivní ochranou. Otázkou je hlavní výzbroj, ale asi nejlepší by byla 105mm, tento tank stejně není určen pro tankové bitvy, ale jako palebná podpora pěchoty. Na všechny cíle mimo tanků je ráže 105mm plně dostačující. Plusem je i cena munice a provozu tanku jako takového.Skrýt celý příspěvek

  • PavolR
   20:33 31.12.2018

   Popis zodpovedá čínskej dvojici VT5/VN17 (len s tým rozdielom, že tam bol prvý tank). V krajinách tretieho sveta bude low cost čínska konkurencia drsná (plus hospodárske krytie ...Zobrazit celý příspěvek

   Popis zodpovedá čínskej dvojici VT5/VN17 (len s tým rozdielom, že tam bol prvý tank). V krajinách tretieho sveta bude low cost čínska konkurencia drsná (plus hospodárske krytie Číny v pozadí) a v Európe sa ide cestou plhokrvných MBT (aj na Slovensku padlo rozhodnutie ísť touto cestou pri náhrade T-72).
   Typ BVP, ktoré si AČR vyberie, by tiež determinoval možnosti rozšírenia v iných krajinách.
   Pri predstave počtov by som sa nenechal uniesť, nech totiž AČR obstará za T-72 čokoľvek, od tabuľkových počtov viac by nikdy neodobrala, snáď iba ak by to bolo zadarmo ale zrejme ani vtedy nie ... ( na zriaďovanie nových obrnených jednotiek "nejsou lidi")Skrýt celý příspěvek

   • semtam
    21:33 31.12.2018

    Samozřejmě, že popis může připomínat VT5, ale spíše ta podobnost bude vetší k tanku Harimau, protože cesta k němu je obdobná a asi v úvahu připadá i stejná věž. Ráže nejspíš 105mm ...Zobrazit celý příspěvek

    Samozřejmě, že popis může připomínat VT5, ale spíše ta podobnost bude vetší k tanku Harimau, protože cesta k němu je obdobná a asi v úvahu připadá i stejná věž. Ráže nejspíš 105mm či 90 mm, to by chtělo studii.
    Tento tank by nebyl čistě určen k exportu, ale prvořadě pro potřeby AČR. Asi by jste se divil, ale zájem o vstup do armády roste, takže lidské zdroje nejsou zásadní problém, problém je řízení země.
    A k exportu, docela by záleželo na jaké podvozkové platformě tento tank bude. Pokud se využije CV90, šance na export bude z dnešního pohledu vyšší, je otázkou na kolik se rozšíří nové typy jako Puma, Lynx či Ascod. Evropské země sice kupují Leo2, ale v nízkých počtech, proto by střední tank mohl najít uplatnění i v armádách s MBT, s MBT se nadále počítá i při existenci středního tanku v rámci AČR (samozřejmě hypoteticky :), mimo Evropu tu samozřejmě máme konkurenční prostředí a silnou Čínu. Nadále máme ovšem šanci, protože ne každá země chce nakupovat od Číny a jako výrobce L-39NG můžeme již nabízet balíčky jako to dělá Čína.
    Hlavní smysl tohoto tanku je hlavně posílení schopností (tankových) AČR za přijatelnou hodnotu cena/výkon. Pokud by se našel zahraniční zájemce, je to bonus navíc.Skrýt celý příspěvek

 • Gibon
  14:55 31.12.2018

  Tu je jedna sprava o kvalite tychto tankov - ktorych pancier je horsi ako T72M1. Samozrejme autentickost je otazna, no to, ze sa Poliaci rozhodli pokracovat budovanie tankoveho ...Zobrazit celý příspěvek

  Tu je jedna sprava o kvalite tychto tankov - ktorych pancier je horsi ako T72M1.

  Samozrejme autentickost je otazna, no to, ze sa Poliaci rozhodli pokracovat budovanie tankoveho vojska modernizaciou svojich T72M1, hovori dost.

  https://aw.my.com/en/forum/sho... Skrýt celý příspěvek

  • Slavoslav
   20:22 31.12.2018

   ono kludne moze byt, ze T 72 aj exportna ma pancier kotry prekonava prve verzie u Leo. Ruske tanky boli vzdy zname odolnostou a hrubkou panciera. Na druhej strane treba povedat zas ...Zobrazit celý příspěvek

   ono kludne moze byt, ze T 72 aj exportna ma pancier kotry prekonava prve verzie u Leo. Ruske tanky boli vzdy zname odolnostou a hrubkou panciera. Na druhej strane treba povedat zas to, ze ten pancier maju sustredeny najma z celnej strany a Leo poskytuje neporovnatelne lepsiu ochranu napr z bokov. Staci si pzoriet napr prierez vezi ako najohrozenejsich casti tanku. Ktory pristup je lepsi tazko povedat a bude zalezat od konkretneho sposobu nasadenia a bojovej situacie. A v neposlednom rade kvalitu tanku neurcuje len hrubka panciera.

   Co sa tyka upgradu T 72 za nim su len ekonomicke dovody. Nic lbsie by som za tym nehladal a uz vobec nie odolnost LeaSkrýt celý příspěvek

  • Scotty
   09:12 01.01.2019

   Tohle ovšem platí jen pro verzi A4 od verze A5 je použit vylepšení pancíř který T72 mnohonásobně překonává. Na palbě Dzin nedávno dával porovnání pancíře Leo2A5, Leclercu a M1A2 ve ...Zobrazit celý příspěvek

   Tohle ovšem platí jen pro verzi A4 od verze A5 je použit vylepšení pancíř který T72 mnohonásobně překonává.
   Na palbě Dzin nedávno dával porovnání pancíře Leo2A5, Leclercu a M1A2 ve Švédsku. Leopard z nich nevyšel vůbec špatně.
   http://www.palba.cz/viewtopic.... Skrýt celý příspěvek

   • Gibon
    11:08 01.01.2019

    Mnohonasobne by som netvrdil, ale ano prekonava. Co suvisi s tym, ze T72M1 nemal dalej modernizovany pancier a Leoš ano. Tie udaje zo Svedskeho tendra poznam a tiez ma zaujali. ...Zobrazit celý příspěvek

    Mnohonasobne by som netvrdil, ale ano prekonava. Co suvisi s tym, ze T72M1 nemal dalej modernizovany pancier a Leoš ano.
    Tie udaje zo Svedskeho tendra poznam a tiez ma zaujali. Hlavne upgrade tanku pocas tendra na zaklade SWE poziadaviek, ale aj pravdepodobnost zasahu. Z toho jasne plynie aj Polska snaha o zosilnenie veze a uprednostenie pred zosipnenim korby. Na 2PL sa mi tiez paci zachovanie nizsej siluety 2,5metra. Iba 30cm viac ako T72. U 2A7+ je to az 3metre. (Stodola Lynx ma az 3,3metra)

    Neda sa povedat, ze by to bola zla modernizacia, to urcite nie. No za tu istu sumu mozu zmodernizovat 300 T72, s rovnakym vysledkom, ako maju pri 2PL.Skrýt celý příspěvek

    • Scotty
     11:44 01.01.2019

     Výška u Leo2A7+ je ale dána automatickou zbraňovou stanicí která zvedne siluetu tanku. Tu polská modernizace nemá tady výška zůstala shodná jako před modernizací. Poláci neměli moc ...Zobrazit celý příspěvek

     Výška u Leo2A7+ je ale dána automatickou zbraňovou stanicí která zvedne siluetu tanku. Tu polská modernizace nemá tady výška zůstala shodná jako před modernizací.
     Poláci neměli moc volbu, další přídavné pancéřování by podvozek jejich tanku neunesl. Proto zesílení věže byla pro ně jediná volba. Pokud se rozhodnou i pro modernizaci jejich A5 budou mít daleko větší možnosti modernizace.Skrýt celý příspěvek

 • glasspix
  14:19 31.12.2018

  Tak diky za usili pocas svatku a clanek na Silvestra, treba ocenit, ze redakce AN nas tady informuje i v obdobi kdyz vetsina online medii ma dovolenou. Tesim se na nove zpravy z ...Zobrazit celý příspěvek

  Tak diky za usili pocas svatku a clanek na Silvestra, treba ocenit, ze redakce AN nas tady informuje i v obdobi kdyz vetsina online medii ma dovolenou. Tesim se na nove zpravy z obranneho prumyslu v 2019.Skrýt celý příspěvek

Načítám diskuzi...

Stránka 1 z 2