Modernizovaný MiG-29 pro indické letectvo

MiG-29UPG
Foto: MiG-29UPG za letu / RSK MiG

Ruský výrobce MiG oznámil v polovině prosince minulého roku započetí dodávek modernizovaných stíhacích letounů MiG-29UPG indickému letectvu. První trojice strojů byla dopravena na palubě An-124 ještě před koncem roku. Modernizované indické stroje MiG-29 dostanou nový výkonný radar, pokročilé zbraňové systémy, pohonné jednotky i moderní avioniku.

MiG-29 v indickém letectvu

Indie měla být vůbec prvním uživatelem MiGů-29 hned po Sovětském svazu. Objednávku na více než 50 letounů uskutečnila už v roce 1980, kdy ještě probíhal vývoj. První stroje pak obdrželo indické letectvo už v roce 1985, jen dva roky po tom sovětském. Není třeba dodávat, že se MiG-29 stal po osmdesátá a devadesátá léta po boku francouzského Mirage 2000 tím nejlepším, co měli Indové ve výzbroji.

Právě po boku Mirage 2000 se MiGy-29 intenzivně zapojily do Kargilské války v Kašmíru v roce 1999. Zatímco Mirage shazovaly na pozemní cíle laserem naváděné pumy, MiGy jim poskytovaly krytí a doprovod. Podle některých zdrojů měly dokonce na radarech uzamknout pákistánské F-16, ale k potvrzení sestřelu nedošlo.

V současné době má indické letectvo ve výzbroji asi 68 nebo 69 MiGů-29, které využívá zejména pro účely ochrany vzdušného prostoru, tedy jako čistokrevné stíhače.

MiG-29
MiG-29 indického letectva / Wikipedia, aztonyx

Upgrade na MiG-29UPG

Na modernizaci všech stávajících MiG-29 se domluvila Indie s Ruskem už v letech 2005 až 2006. Hodnota domluveného kontraktu se pohybovala v řádech stovek milionů dolarů. Modernizace se přitom týká jednak podstatného zvýšení bojové efektivity letounu a za druhé prodloužení životnosti. Modernizované MiGy-29 mají být označovány jako MiGy-29UPG (Upgrade), přičemž vychází z modifikace MiGu-29SMT. Je zde však jeden zásadní rozdíl, modernizovaný MiG-29UPG využívá nejmodernější izraelskou avioniku.

Letouny mají dostat krom jiného nový radar Zhuk-M a nové zbraňové systémy. Ve vzdušném boji proto budou moci indické MiGy nově využívat moderních řízených střel vzduch-vzduch Vympel R-77 s dostřelem přes 40 km. Indické MiGy-29 tím ale mají dostat i schopnost nošení protizemní výzbroje, ať už laserem naváděné munice nebo protizemních střel Kh-31. s doletem až 110 km.

Vedle toho mají všechny indické MiGy-29 projít generálkou, který prodlouží životnost strojů na zhruba čtyřicet let, takže v indickém letectvu může zůstat tento typ přes rok 2020 a perspektivně i dále. S tím souvisí také výměna původních proudových motorů za nejnovější jedotky RD-33 o tahu 50 kN bez nebo 81 kN s přídavných spalování, z nich některé mají být vyrobeny v Rusku a další, jak to bývá zvykem, v Indii.

MiG-29

MiG-29K / Wikipedia, Зимин Василий

Nové MiGy-29 jen pro námořnictvo

Rusové se účastnili s MiGy-35 (moderní varianta MiGu-29) také nedávného výběrového řízení na víceúčelový stíhací letoun pro indické letectvo. V něm ale neuspěli a na místo nich vybrali Indové francouzské Dassault Rafale.

Rusové alespoň dodají indickému námořnictvu nové palubní stíhače Mig-29K.  Indové palubní „migy“ plánují provozovat z právě testované letadlové lodi INS Vikramaditya.

Nahlásit chybu v článku


Související články

„Nový“ ruský palubní stíhač MiG-29K

Ruské námořnictvo iniciovalo vznik palubní verze stíhacího letounu MiG-29 už na konci sedmdesátých ...

Konkurence Gripenu: Su-30 a MiG-35

JAS-39 Gripen samozřejmě není jediným stíhacím letounem na evropském nebi. Různé země využívají ...

Indická letadlová loď INS Vikramaditya

Indie měla obdržet od Rusů letadlovou loď pojmenovanou jako INS Vikramaditya po mnoha odkladech ...

Rusové nabízejí Indii bojové vozidlo BMP-3

Indie je jedním z největších uživatelů ruských bojových vozidel pěchoty BMP-1 a BMP-2. Od roku 1990 ...

Zvýraznit příspěvky za posledních:

  • Stefan
    21:50 02.04.2013

    Možno toto by bola cesta ako vylepšiť aj Slovenské Mig 29...

    Možno toto by bola cesta ako vylepšiť aj Slovenské Mig 29...

Načítám diskuzi...